BINNENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS BUITENLAND Donderdag 24 Juli 1941. den van HAAGSCHE COURANT Het instituut - economischen rechter X Een tastbaar Nederlandse!) belang DERDE BLAD SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS en Algemeene bondsvergadering te Utrecht Uitgebreid complot te Zwolle en te Kampen ontdekt Nederlandsche Middenstands bond FRAUDULEUZE HANDEL IN TAL RIJKE ARTIKELEN CREMATIE PROFESSOR Mr. J. A. NEDERBURGH DE VERDUISTERING MENU CENTRALE KEUKENS JAPAN DAHLIA’S IN HET ZUIDERPARK VEREENIGDE STATEN V rü willigerslegioen X Nederland X Giften voor de ambulance Het goederenverkeer na den oorlog Hervorming van internationaal betalingsverkeer noodzakelijk HAAGSCHE BOND VAN SCHILLEN* OPHALERS AFSCHEID HOOFD DER SCHOOL P. V. d. WAALS Een Nederlandsch instituut spr.’s is en Een Nederlandsch belang (afd. den Duitschland en de wereldhandel Ten nadeele van een inwoner ketting gerold. De meening van dr. G. von Schnitzler, lid der directie van de I. G. Farbenindustrie i I i Ho. 17935 Gelooft u, dat het instituut zal ge lukken? Dat kan ik niet vóórspellen, maar ik hoop het zeer sterk, omdat het een tastbaar Nederlandsch belang zou zijn. Alles, wat aan de geregelde distributie onttrokken wordt, gaat van het Nederlandsche kwantum af. Geheel uitroeien kan men den clandestienen handel nooit, maar als die zooveel mogelijk kan worden tegenge gaan, dan kan men zeggen, dat ’t instituut gelukt is. Er is behalve onze voedselvoor ziening nog een ander gevaar, n.l. dit, dat de bezettende macht de berechting van deze delicten aan den Nederlandschen rechter zou onttrekken. Om één en ander goed te begrijpen, is niets anders noodig, dan werkelijkheidszin. Slechts zij zullen niet te overtuigen zijn, die liever ver hongeren, dan zich houden aan de voor schriften der Nederlandsche autoriteiten voorzoover deze verband houden met de bezetting. Zijn zij goede Nederlanders? Zij zijn wellicht in gemoede overtuigd, dat te zijn. Maar aldus eindigde prof. Taverne wie de werkelijkheid negeert, is blind. Volgens een dagbladbericht kan in Roeme nië voor deze soort delicten de doodstraf worden opgelegd. Moge het dank zij den economischen rechter in ons land nooit zoo ver komen! dat dezen voor Het Nederlandsche juristenblad heeft onlangs een opmerkelijk artikel gepubli ceerd van de hand van den vice-president van den Hoogen Raad prof. mr. B. M. Taverne, over het instituut van den econo mischen rechter. Prof. Taverne is één der allerbeste ken ners van ons strafrecht en aangezien de economische rechter als nieuwe verschij ning in het justitieele leven in het Neder landsche volk nog allerminst populariteit geniet, heeft het A.N.P. zich tot prof. Taverne, gewend met de vraag of hij voor het Nederlandsche publiek eens op de hem eigen klare wijze wilde vertellen, wat hij precies van dit instituut met zijn zeer sterken socialen kant denkt. Hoe zou het toch komen, dat het pu bliek in ’t algemeen deze economische de licten, die het heele volk benadeelen, niet zoo erg vindt? In ons volk aldus prof. Taverne is sterk ontwikkeld de eigenschap om iets, dat niet met onzen aard overeenkomt, of iets, dat niet uit ons zelf is opgekomen, niet te aanvaarden. Doch dan moet men goed weten, dat de economische rechter geen Duitsche instelling is, doch een in stituut door Nederlandsche autoriteiten uitgewerkt in Nederlandschen noodtoe stand. Er komt echter nog iets anders bij. In ons volk vond altijd het strafbare van handelingen, waarbij een slachtoffer valt aan te wijzen, veel meer weerklank, dan de strafbaarheid van vergrijpen, tegen de gemeenschap gepleegd. Opgemerkt moet hierbij worden, dat in de laatste tien jaren het hyperindividualistische systeem in onze strafrechtpleging gelukkig wel wat verlaten is. Op den duur zal dat leiden tot een andere waardeering door het publiek van bepaalde gedragingen, maar dit gaat uitermate langzaam. Daar kan dus niet op gewacht wor den, werd opgemerkt. Neen, zeker niet, de toestand is op ’t oogenblik nog al te onbevredigend, zeide prof. Taverne. De economische rechter kan hier door doelmatige correctie en de wijze, waarop hij de zaken behandelt, een opvoêdende taak vervullen. De taak van den rechter is het schoonste als hij niet alleen door afschrikking zijn doel bereikt, maar indien hij de mentaliteit van het volk weet te beïnvloeden. Wordt er tusschen de economische rechters geen overleg gepleegd? Daar wilde ik juist iets over zeggen. Tot nu toe hebben er in het gebouw van den Hoogen Raad geregeld bijeenkomsten plaats gehad van economische rechters. Ook zijn daar sprekers opgetreden op het gebied van de voedselvoorziening. Men komt zoodoende tot onderlinge waardee ring. Een gelukkige gedachte Prof. Taverne, die begon met op te mer ken, dat hij natuurlijk de politiek geheel buiten dit gesprek wenschte te houden, omdat die niets met deze zaak te maken heeft, wees er op, dat hij altijd gestreden heeft voor een vergaande specialisatie, waar deze mogelijk is, b.v. bij groote rechtscolleges. De taak van zulk een rech ter is omvattend genoeg, opdat hij zijn ge heele leven daaraan kan wijden. De econo mische rechter beteekent een subspecia lisatie en mede in verband met de tijds omstandigheden, acht hij de instelling van dit instituut een gelukkige gedachte. Men moet menschen hebben, die in dit onder werp thuis zijn en niets anders doen. Daarbij komt echter iets zeer bijzon ders. Het betreft hier een bij uitstek sociaal werk, waarbij het belang van de gemeenschap dusdanig primeert, dat, bij de strafoplegging, individueele elemen ten geheel op den achtergrond geraken. Om dit goed te begrijpen, bedenke men, dat de economische rechter is geboren uit nood. Daarom is zijn taak hard. Het ver werpelijke van de delicten, welke door dien rechter behandeld worden, wordt nog lang niet algemeen ingezien. Daarbij moet veel algemeen preventie in de straf worden verwerkt. Dit bij elkaar maakt ontegen zeggelijk, dat met zware straffen moet worden gewerkt, maar dat wil nog niet zeggen, dat hier van onrechtvaardigheid sprake is. De nood beslist hier immers. Wielrijder tegen lantaarnpaal gereden aan gevolgen overleden In de Hofzichtlaan, park Marlot, gisteravond, even voor middernacht, de 30-jarige jhr. P. R. F., toen hij per rij wiel op weg was naar zijn in deze laan gelegen woning, door de duisternis mis leid tegen een lantaarnpaal opgereden. Een voorbijganger trof het slachtoffer in bewusteloozen toestand en met vermoe delijk inwendige kneuzingen aan. Uit identiteitspapieren bleek, wie het slacht offer was. De familie werd gewaar schuwd, waarna jhr. F. naar zijn woning, slechts enkele meters van de plaats van het ongeval, werd overgebracht. Medi sche hulp mocht niet meer batenin den afgeloopen nacht is jhr. F. aan de ge volgen van de bekomen inwendige kneu zingen overleden. In grooten eenvoud heeft gistermiddag onder veel belangstelling, in het crema torium op Westerveld te Velsen de cre matie plaats gehad van het stoffelijke overschot van prof. mr. I. A. Nederburgh, oud-president van het hooggerechtshof van Ned.-Indië, oud-bijzonder hoogleeraar te Utrecht en oud-leeraar aan de Hoo- gere Krijgsschool alhier. Aanwezig waren prof. mr. H. P. G. Duyfjes, oud-lid van den Raad van Ned.- Indië en oud-advocaat-generaal bij het hooggerechtshof in Ned.-Indië; P. de Roo de la Faille, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië H. Koot, oud-reserve-kolonel van den generalen staf, dr. D. J. Huls- hoff Pol, oud-inspecteur der Volksgezond heid, mr. D. J. Hulshoff Pol, referendaris aan het departement van Koloniën, M. C. v. d. Broeke, oud-hoofdingenieur bij de Ned.-Ind. SpoorwegmaatschappijA. Quispel, gep. kapitein-ter-zeeJ. H. Re- ring, oud-resident van MadioenG. An- soul, dr. N. L. Schoorl, H. van Gennip, W. J. Muller, allen alhier, prof. dr. H. Westra, hoogleeraar te Utrecht, oud-hoog- leeraar aan de Rechtshoogeschool te Ba tavia, prof. dr. E. C. Jul. Mohr, Santpoort, oud-hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, A. Salverda, Soestdijk, dr. C. W. F. Winckel, oud-inspecteur der Volksge zondheid in Ned. -Indië, e.a. Op verzoek van den overledene werd niet gesproken. De organist speelde het slotgedeelte uit den Parcifal en bij het dalen van de kist de treurmarsch uit Götterdammerung, beide van Rich. Wag ner. Een neef van den overledene dankte voor de belangstelling. Weliswaar is het aantal overtreders der verduisteringsbepalingen teruggeloopen, doch het cijfer der processen-verbaal, welke in den voorgaanden en afgeloopen nacht door de politie zijn opgemaakt, tw. resp. 109 en 65, wijzen er op, dat nog diverse burgers zich onttrekken aan den plicht om lichtuitstraling te voorkomen. In zijn eigen belang wordt een ieder nog eens met klem gewaarschuwdover treding zal steeds een proces-verbaal tot gevolg hebben. Het internationale betalings verkeer Het staat dus vast, dat Duitschland ten zeerste geïnteresseerd blijft bij den goederenruil met andere landen, maar dit wil niet zeggen, dat men in dit land niet van meening is, dat de oude eco nomische methoden op ingrijpende wijze hervormd moeten worden. De tijden van de ongeordende goederenuitwisseling en Het menu van de centrale keukens voor de week van 28 Juli tot en met 2 Augus tus a.s., luidt als volgt28 Juli bruine boonensoep 29 Juliwortelen (afzonder lijk) 30 Julisavoyekool (stamppot) 31 Juligroentensoep 1 Augustus bie ten (stamppot) 2 Augustusroode kool (afzonderlijk). Het doel van een Duitsche economische politiek ten opzichte van het buitenland, is de opbouw der internationale handels- betrekkingen volgens nieuwe richtlijnen. De nieuwe wereldeconomie zal er an ders uitzien dan de oude, maar zag ook de wereldeconomie van gisteren er niet anders uit dan die van eergisteren? Het is mogelijk, dat bij een dergelijke her ordening bepaalde belangen geschaad Worden maar dit is geen argument tegen de juistheid der nieuwe beginse len op economisch gebied. Duitschland wijst wereldhandel op de oude grondslagen, waarvan de gebreken steeds duidelijker aan het licht trade Van de hand. Het is echter bereid mede te werken aan het herstel van den we reldhandel volgens de nieuwe beginselen, daar deze noodzakelijk is voor de ver- hooging van het Europeesche levenspeil. Officieele vertrouwensinstantie voor het levensverzekeringsbedrijf De N.V.V. persdienst schrijft: De direc teur-generaal van den Arbeid heeft een of ficieele vertrouwensinstantie voor het le- vensverzekeringsbedrijf ingesteld. Voor de afdeeling volksverzekering zijn benoemd de heeren ir. A. J. Versfeit (werkgevers- lid) en J. van Noorden (werknemerslid) secretaris van den Ned. Bond van verze keringsagenten, ziekenfondsboden en in casseerders, aangesloten bij het N.V.V. Voor de afdeeling levensverzekering zijn benoemd de heeren A.O. Holwerda (werk- geverslid) en A. W. Klinkenberg (werk- nemerslid) De instelling van deze vertrouwensin stantie is van groote beteekenis voor de werkers in het levensverzekeringsbedrijf. Zij steunt op de ontslagverordening, welke bepaalt, dat voor de bedrijven vertrou- wensinstanties kunnen worden ingesteld. Zij bestaan uit vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers. Indien een werkgever aan den directeur-generaal van den Arbeid vergunning vraagt voor het verleenen van ontslag aan personeel, wordt de vertrouwensinstantie gehoord. Deze brengt advies uit over de noodzakelijkheid van het ontslag. Door het besluit van den directeur-generaal van den arbeid is thans ook voor het levensverzekeringsbedrijf een toestand geschapen, zooals deze reeds in verschillende bedrijfstakken bestaat. De beoordeeling over het ontslag van perso neel is thans toevertrouwd aan deskun digen uit den eigen bedrijfstak zoowel van de zijde van de werkgevers als van de werknemers. onjuist is. Autarkisch Europa ónmogelijk In de eerste plaats is de bevolkings dichtheid van Europa te groot, dan dat alle benoodigdheden voor deze bevolking in dit continent kunnen worden voortge bracht. Ook het beste gebruik van den Europeeschen bodem kan nooit alle grondstoffen voor èen bloeiende, op de behoeften in vredestijd ingestelde indus trie verschaffen. In de tweede plaats is het onmogelijk in Europa grondstoffen voor de textielindustrie als katoen, jute en hennep en tropische en subtropische voedings- en genotmiddelen als koffie, thee, cacao en rijst voort te brengen. En tenslotte kan Europa nooit metalen als koper en nikkel, welke hier niet of in onvoldoende mate worden aangetrof fen, missen. Het doel van Duitschland in dezen oorlog is niet, zich van de rest der we reld af te sluiten, maar integendeel on- afhankelijk van Engeland, vrijen toe gang tot de wereld te verkrijgen. Elk land, dat grondstoffen, voedings- en ge notmiddelen wil exporteeren, kan in Duitschland een goeden afnemer vinden. De nieuwe stoffen, welke vooral de Duitsche chemischeindustrie voort brengt, zijn voornamelijk stoffen, welke voor speciale doeleinden de oude grond stoffen kunnen vervangen, maar deze niet in alle opzichten evenaren. Wel stelt men zich ook in Duitschland na tuurlijk ten doel, de noodzakelijkste be hoeften uit eigen land te kunnen dekken. De eigen productie van dergelijke stof fen zal echter altijd slechts een deel der totale behoefte, welke vooral na den vrede zeer groot zal zijn, kunnen be vredigen. STUDENTEN SLUITEN ZICH AANEEN Naar uit een mededeeling van dfen N.S.B. persdienst blijkt heeft het Studen tenfront plaatselijke afdeelingen opge richt in: Amsterdam, Delft, Leiden, Utrecht, Groningen, Rotterdam, Wagenin- gen. terwijl deze afdeelingen in de drie eerstgenoemde plaatsen de beschikking hebben over een eigen huis. Aankomende eerste-jaars studenten, die kennis willen maken met het werk der plaatselijke afdeelingen van het Studen tenfront, kunnen inlichtingen vragen o.m. aan een der onderstaande adressen. Ook inlichtingen omtrent de studie, het stu dentenleven, het huren van kamers e.d. zijn aan deze adressen verkrijgbaar. Aan melding voor het lidmaatschap dient voor 15 Augustus a.s. te geschieden. Ook vrou welijke studenten kunnen tot het Studen tenfront toetreden. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat het Stu dentenfront niet aleen openstaat voor leden van de N.S.B.maar voor alle stu- deerende volksgenooten, die in bovenge noemden zin willen samenwerken. Men kan zich o.m. opgeven bij den leider: F. Houdijk, arts, Toorenveltstr. 24, Oegst- geest; propaganda: dr. B. F. Saris, Hugo de Grootstr. 14, Leiden, „Oude Garde”: A. H. Metzelaar, Toorenveltstr. 23, Oegst- geest. JAPANNERS VERLATEN ZUID-AFRIKA Alle Japansche staatsburgers in Zuid- Afrika met drie uitzonderingen zullen deze week naar Japan terugkeeren, naar Reuter uit Johannesburg meldt. De leden van diplomatieken en consulairen dienst zullen met hun gezinnen eveneens naar Japan terugkeeren. Alle Japansche harw delshuizen in Zuid-Afrika zijn reeds ge sloten of staken hun werkzaamheden deze week. ZANGUITVOERING IN HET MILITAIR HOSPITAAL Woensdag j.l. heeft het mannenkoor van het G.E.B. onder leiding van den heer Herman Stenz, den verpleegden in het Militair Hospitaal in de Muzestraat een gezelligen avond bereid. Het koor zong een tiental liederen. De zang werd door de aanwezigen op hoogen prijs ge steld en met een flink applaus beloond. In de pauze hebben enkele dames ver snaperingen uitgedeeld. Ds. Asbeck heeft uit naam van de verpleegden den uitvoe renden dank gebracht. Toen, in het voorjaar, de bollen in het Zuiderpark bloeiden, is reeds aangekon- digd, dat in den zomer een groote collec tie dahlia’s in het park zou prijken. Wan delaars hebben ook, na het rooien van de bollen, het planten van dahlia’s gezien en zijn wellicht getuige geweest van den strijd, die wekenlang door arbeiders van den dienst der Gemeenteplantsoenen ge voerd is tegen de verzengende droogte Thans beginnen de resultaten te ver schijnen. Overal ontplooien zich de kleu rige bloemen. Het Zuiderpark heeft nieu we schoonheid verkregen. Van nu af tot diep in het najaar zullen de dahlia’s bloeien langs de wegen, op den De Vil- lierskop en in den Bloementuin. Dit wordt een voortzetting van de tentoonstelling „Bloemen en Beelden”, die de moeite van een bezoek rijkelijk loont Mignon-dahlia’s Onder de dahlia’s vindt men een groote collectie z.g. Mignon-dahlia’s. De Mignon is een lage perkdahlia’s die voor tuinen bijzonder geschikt is. Voor iedereen is deze bloem een goede bekende, maar slechts weinigen weten, dat zij een pro duct is van Nederlandschen bodem, om streeks veertig jaar geleden gewonnen door het toenmalige hoofd der Gemeen telijke beplantingen te Rotterdam, den heer D. G. Vervoeren, en verbeterd door zijn collega te Schiedam, den heer Domi- nicus. Voor velen zal het een nieuwtje zijn, dat de fraaie kruising van Mignon- dahlia en Halskraagdahlia, waarvan er vele in het park zijn geplant, van Haag- schen oorsprong is. Zij is in den dienst der Gemeente-plantsoenen gewonnen. Een rijkbloeiende plant, die tot in No vember bloemen draagt. In de voormalige hyacintenlaan staan thans Mignons en halfhooge dahlia’s in kleurige afwisseling. Op den De Villiers- kop vindt men een zeer belangrijke col lectie Mignondahlia’s, welwillend aange boden door de gemeente Schiedam. In den Bloementuin kan men een rijke variatie van allerlei soortep bewonderen. Cactus- en semi-cactusdahlia’s, decora tieve dahlia’s en pompondahlia’s, hals kraag- en verschillende soorten Vekadah- lia’s, een orchideebloemige van Haagsche afkomst (de Zorgvlietdahlia), Margriet- bloemige, Anemoonbloemige en bruinbla- dige, kortom een wisseling van vormen en kleuren, waaraan kenner en liefheb ber evengoed als de bewonderende leek, het hart zal ophalen. In Augustus, September, October, ja tot in November, is deze kleurenpracht in het Zuiderpark te bewonderen. Zorg voor het loodswezen enz. naar departement van Waterstaat overgebracht X Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Wa terstaat en het hoofd van het afwikke lingsbureau van het departement van Defensie, gepubliceerd in de Staatscou rant van gisteravond, wordt de zorg voor het loodswezen, de betonning, de beba kening, de verlichting en den stormwaar- schuwingsdienst, voor zoover deze zorg niet reeds berust bij het departement van Waterstaat, en de vredeskustwacht over gebracht van het departement van Defen. sie naar het Departement van Water- staaa. Deze beschikking wordt geacht van kracht te zijn geworden op 22 Juni 1940. ONGEVALLEN Op den Wassenaarscheweg is gistermid dag de 16-jarige wielrijder X. M. van de Prins Albertlaan te Voorburg door een vrachtauto aangereden. Hij bekwam een wonde aan het rechterbeen en werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht, vanwaar hij later op eigen gelegenheid naar huis kon gaan. De geneeskundige dienst bracht gister avond naar hetzelfde ziekenhuis de 24- jarige mej. M. v. d. L., die voor haar wo ning in de Hemsterhuisstraat van een trapje was gevallen en vermoedelijk een bekkenfractuur had bekomen. In de dr. Kuyperstraat is gisteravond de 60-jarige wielrijder E. F. van de Koningin Wilhelminalaan door een onbe kend gebleven fietser aangereden. De man brak het linkerbovenbeen en werd door den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. van ge- eigenares van deze japon zich aan genoemd bureau te vervoegen, op een werkdag tusschen 9 uur v.m. en 5 uur n.m. DE VERLENGING VAN .DEN DIENSTTIJD De oppositie tegen de verlenging van den diensttijd der recruten, nationale gardisten en reservisten voor den duur van den nationalen noodtoestand schijnt na de boodschap van Roosevelt in het Congres verminderd te zijn. In den Se naat zal de kwestie van de verlaging van den nationalen noodtoestand waar schijnlijk Maandag ter sprake komen, meldt United Press. i Even spontaan als de vrijwilligers 1 zich melden voor het l spontaan weert zich Kortgeleden werd in Zwolle iemand aan gehouden, verdacht van ongeoorloofden handel in koffie. Hij zeide, deze te hebben gekocht van zekeren K. H. N. te Kampen. Bij onderzoek door de politie aldaar, bleek, dat er nog heel wat meer aan ver bonden was. Zoo kwam o.m. aan het licht, dat door den sigarenfabrikant K. te Kam pen 15.000 ongebanderolleerde sigaren in omloop waren gebracht, waarbij zes per sonen betrokken waren. Verder kwam men op het spoor van een frauduleuze vleesch- affaire. Hierbij waren, voorzoover kón worden nagegaan, zeven personen betrok ken. Het vleesch was afgeleverd aan den veehouder W. F. te IJsselmuiden, die voor verdere distributie zorgde. Eveneens werd ontdekt, dat er verboden handel in gouden tientjes was gedreven* waarbij prijzen van /28 tot ƒ30 per stuk waren besteed. De gouden munten, voor zoover ze er nog waren, werden in be slag genomen. Vier personen hadden zich aan dezen verboden deviezenhandel schul dig gemaakt. Na de deviezen kwam men bij de schoenen terecht. Twee winkeliers, H. B. en R. W. hadden, buiten de distri butie om, plm. 700 paar schoenen verhang deld en tegen te hooge prijzen verkocht. Bij deze zaak waren negen personen be trokken. Tenslotte kreeg de politie ook nog lucht van een koffie- en theezaakje, waarbij aan het licht kwam, dat K. N., een groote partij gekocht had van T. te Kampen. Bij dezen laatste zijn groote par tijen gehamsterde levensmiddelen in be slag genomen. In totaal zijn bij al deze overtredingen 35 tot 40 personen betrok ken. Groote partijen goederen konden wor den achterhaald. Er werden ook eenige arrestaties verricht, doch nadat verdachten bekend hadden, werden ze weer op vrije voeten gesteld. MARSCH VAN HET WACHTBATALJON VAN HET LUCHTWAPEN De route van den Zaterdag a.s. te hou den marsch van het Wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen, luidt als volgt Wassenaarscheweg, Koninginnegracht, Prinsessegracht, Heerengracht, Korte Po ten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lan ge Poten, Plein (om 1 uur vporbijmarsch langs het voormalige departement van Defensie), Binnenhof, Buitenhof, Grave- straat, Groenmarkt, Groote Halstraat, Kerkplein, Westeinde naar de Lijnbaan. AANHOUDINGEN Terzake van diefstal van een japon is een 23-jarige kelner gearresteerd. Ver dacht van rijwieldiefstal zijn door de politie aangehouden een 31-jarige wasch- knecht, een 17-jarige loopjongen en een 26-jarige bloemenkoopman. Een 21-jarige dienstbode stal van een gast van haar werkgeefster diens gouden horloge. Zij werd aangehoudenhet ont vreemde werd onder een kleed in de kamer van het meisje teruggevonden. DE BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve- ningen werden gisteren 2024 baden ge nomen, bij het Volkszeebad 2359, bij het gemeentelijk Volkszeebad Kijkduin 523 en bij het zwembad Zuiderpark 5805 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 67 graden en in het Zuiderparkbad 70 graden. Dezer dagen had te Utrecht, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, de algemeene vergadering van den Ne derlandschen Middenstandsbond plaats, onder voorzitterschap van den heer L. de Groot. Terwijl de aanwezigen dit staande aan hoorden, herdacht spr. de sedert de vorige vergadering in 1939 gevallenen, hetzij als militairen in dienst van het vaderland, hetzij als burgers door oorlogsgeweld. De heer Jos ten Berg, voorzitter der Utrechtsche Handelsvereeniging, sprak een welkomswoord en huldigde den bondsvoorzitter voor den velen arbeid, dien hij niet van zich af x heeft willen schudden, al was het te veel en bood den heer de Groot deswegen de gouden draagmedaille der U.H.V. aan. De voorzjtter heette vervolgens in het bijzonder welkom de heeren W. G. Schee res, voorzitter van den Chr. Midden standsbond, L. Bückmann, secretaris van den Middenstandsraad, Heshusius en Zeeman, die de Ned. Middenstandsbank vertegenwoordigden, C. S. Th. van Gink, secretaris van het Nat. Comité tot beteu geling van het cadeaustelsel, mr. J. P. Ekker, secretaris van de Ned. Midden- standscentrale, J. C. Blankert en L. G. Eggink, aanwezig namens het I.M.O., mr. F. H. J. Bachg, vertegenwoordigende den Ned. R.K. Middenstandsbond en andere gasten. VISCHVERBOD IN AMERIKAANSCHE WATEREN Uit Havana wordt volgens S.P.T. ge meld, dat het voortaan voor Japansche visschers verboden is, de visscherij in Cubaansche en Amerikaansche wateren uit te oefenen. Het aantal visschers- schepen, dat door dit verbod naar Japan zou moeten terugkeeren bedraagt 500. van den ouden standaard zijn voorbij. De multilaterale clearing zal hiervoor in de plaats worden gesteld. Deze kan 1 het economische verkeer tusschen de landen beter van dienst zijn, dan dit door het goud mogelijk was. Men zal toch ook in het buitenland moeten toe geven, dat een tegoed in Duitschland met een vaste, van het goud onafhan kelijke valuta, een gemakkelijker verre kening mogelijk maakt, dan het voor hooge kosten verzenden van goud. De mogelijkheid, om over een tegoed in marken te beschikken, zal in continen- I taal Europa dan ook belangrijker wor den, dan de mogelijkheid over een te goed in ponden of dollars te beschikken. Het goud heeft zijn rol uitgespeeld, nooit zullen de landen, welke na den I oorlog de contingenten zullen leiden, zich weer onder het juk van het gele metaal voegen. Het goud zal dus als basis voor de Europeesche valuta’s van geen beteekenis meer zijn. Of het goud voor zekere doeleinden nog een onder geschikte rol zal spelen, hangt voorna melijk van de Vereenigde Staten, den grootsten goudbezitter der wereld, af. Aan het herstel en de verdere ontwik keling der internationale handelsbetrek- kingen, zal de energieke koopman een ruim aandeel kunnen hebben, want Duitschland zal de stelregels, welke bij den binnenlandschen economischen op bouw zoo doeltreffend zijn gebleken, ook op den buitenlandschen handel toepas sen. Duitschland wil zijn goederen niet tegen te lage prjjzen afstaan, maar het Wil anderszijds ook niet zijn leveran ciers benadeelen. Het stelt prijs op duurzame handelsbfetrekkingen, waarbij niet de laagste prijs het gestelde ideaal is, maar veeleer het herstel van een rechtvaardigen prijs. De V.P.B. melden: Begrijpelijkerwijze neemt men vooral in Nederland, waar handel en scheepvaart een hooge vlucht genomen hebben, met de grootst moge lijke belangstelling kennis van Duitsch land’s houding ten opzichte van den wereldhandel. Zal er na den vrede tus schen de groote levensruimten een le vendig goederenverkeer bestaan? De wereldhandel is voor Nederland een le vensbelang en daarom is het interessant, èen beschouwing van gezaghebbende Duitsche zijde over deze kwestie te lezen. Door den leider van het Duitsche Rijk is herhaaldelijk op den voorgrond ge steld, dat voor de verhooging van den levensstandaard van het Düitsche volk een intensieve, buitenlandsche handel noodzakelijk is. Rijksminister Funk merkte in Koningsbergen hierover op: „Duitschland wil zich niet uit den we reldhandel terugtrekken, maar slechts maatregelen treffen om in tijden van nood, zooals deze nu bestaan, zijn eco nomische vrijheid te behouden”. Niettegenstaande deze duidelijke uit spraken, treft men in het buitenland telkens weer de opvatting aan, dat het Groot-Duitsche Rijk zich in de toekomst tot een autarkisch geheel wenscht te ontwikkelen en den buitenlandschen handel vap weinig belang acht. Er kan niet genoeg den nadruk op gelegd wor den, dat deze opvatting ten eenenmale Openingsrede In zijn openingsrede bracht spr. o.m. in herinnering, het Middenstandsoffer 1940. Voorts stond spr. stil bij de oprichting van de Ned. Middenstandscentrale. Het gaat die richting uit, dat een zeer belangrijk accent zal worden verlegd naar de vakgroepen. Gelukkig heeft de com missie Woltersom de beteekenis van de Nederlandsche Middenstandscentrale niet voorbij gezien. In het Instituut voor Middenstandsont- wikkeling, destijds met medewerking en op initiatief van onzen bond opgericht, hebben wij een instelling, die bereid en in staat moet worden geacht, krachtige medewerking te verleenen aan onze taak op sociaal en cultureel gebied, gezien de ideale samenwerking tusschen K.N.M.B. en I.M.O. Bij het jaarverslag vroeg de heer N. P. Vlasveld (afdeeling den Haag) naar den stand van zaken t.a.v. bestrijding van het betaalzegelsysteem, waartegen des tijds op initiatief van spr.’s afdeeling stelling genomen is. Vervolgens deed de bondssecretaris, de heer D. Swagerman mededeelingen over de werkzaamheden van den bond gedu rende het eerste halfjaar 1941. Spr. betoogde, dat zware eischen aan de leiding worden gesteld. De meest wil lekeurige vraagstukken, die plotseling opkomen doorkruisen de afwerking van het programma. Toch moet koers worden gehouden. Dat de band tusschen leiding en aan geslotenen hechter is gebleken dan ooit, is wel een bewijs, dat ons bondsleven de vuurproef heeft doorstaan. De prijszetting, de prijsbeheersching en het verhaal van de omzetbelasting op de kleine bedragen hadden natuurlijk de volle aandacht. Hoewel nog lang niet alle moeilijkheden overwonnen zijn, heb ben wij althans bereikt, dat het Bureau van den Prijzen-Commissaris samenwer king toegezegd heeft met het Bureau van de N.M.C. Het spaarbetaalzegelstelsel vroeg in deze tijden speciaal met het oog op de groote kortingen, welke de medewer kende winkelier had te voldoen, opnieuw de aandacht. Dit geheele stelsel is nog in een vrij wazigen nevel gehuld. Wij hopen, dat een kortelings over dit stelsel uitgebracht rapport verhelderend zal werken. Eén ding wordt daaruit wel duidelijk, dat de spaarbetaalzegelkassen op goedkoope wijze crediet verleenen ten koste van een zéér zwaar offer van do» deelnemende winkeliers. Van buitengemeen belang is voorts de instelling van den Raad Arbeidszaken Kleinbedrijf. Pogingen worden gedaan om tot Am- bachtstentoonstellingen en ambachts- studiedagen te komen. De heer J. Balder (A.W.V.) zeide, dat zijn afdeeling vertrouwen heeft in de leiding. Inzake de inlevering van me talen worden vele middenstanders in hun bestaan getroffen en spr. drong aan om te verkrijgen, dat aan de betrokkenen niet de metaalwaarde, doch tenminste de factuurwaarde vergoed zal worden. De bondssecretaris deelde daarop uit voeriger mede, welke stappen gedaan zijnbillijk is vergoeding van verkrij- gingskosten, bestaansderving en factuur waarde gezamenlijk. De zaak is in han den van de N.M.C. De heer W. J. B. Broers (afd. den Haag) drong aan op het bestudeeren van de mogelijkheid eener spaarregeling voor jonge middenstanders, als de krui- deniersbranche heeft ingesteld. De voorzitter zegde overweging toe in verband met het sparen op scholen. Inmiddels was ter vergadering ge komen dr. W. L. Groeneveld Meijer, ad ministrateur van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, chef van de afdeeling Middenstand van departement. De voorzitter heet hartelijk welkom en dankte hem wat hij voor den middenstand verricht. De bondssecretaris de heer D. Swager man hield een beknopte inleiding over „De voorbereiding van de komende or ganisatie van het bedrijfsleven” en „de toekomstige taak van den K.N.M.B., zijn afdeelingen, districten en vakorganisa ties”. De toekomst wordt nu zóó, dat het Ne derlandsche bedrijfsleven (met uitzonde ring van den landbouw) wordt ingedeeld gedacht in 6 hoofdgroepen Industrie, Han del, Ambacht, Verkeer, Verzekerings wezen, Bankwezen. Ieder dezer hoofdgroe pen weer in bedrijfsgroepen. Deze weer in vakgroepen. Deze weer in ondervak- groepen. Wat wij tot heden „middenstand” noem den valt dus uiteen in verschillende hoofd groepen (zeker Handel, Ambacht, Ver keer; vrij zeker ook Industrie en Ver zekeringswezen) De Handel wordt ingedeeld in 4 bedrijfs groepen 1. groothandel (incl. grossier- derij); 2. detailhandel; 3. markt- en straat handel; 4. tusschenpersonen. Naar aanleiding van eenige vragen zeide de inleider nog, dat het grootwinkelbedrijf bij den detailhandel komt. Een groep „middenstand” wordt immers niet ge vormd. Naast deze wettelijke indeeling moesten dus standsbelangen behartigd blij ven. Dit kan het best, door voort te bou wen op het fundament der bestaande standsgebouwen. Een standsverband acht spr. voor Nederland onmisbaar, nü en in de toekomst. Men dient daarin vertrouwen en geloof te hebben en de taak en de plaats van de standsorganisatie aan de ontwikkeling in de toekomst overlaten. Voor de vakgroepen kunnen immers ge westelijke en plaatselijke afdeelingen be staan. De plaatselijke standsorganisaties zullen den overgang kunnen voorbereiden en voorkomen, dat de vertakkingen der vakorganisaties zich eenzijdig beperken tot behartiging van eigen belangen. Leden werving acht spr. noodzakelijk, zoolang de verplichting niet bestaat. C. D. G GOEDKOOP VAN NELLE OVERLEDEN In den ouderdom van 80 iaar is over leden de heer C. D. G. Goedkoop van Nelle, oud-directeur der N.V. Provinciale Hypotheekbank alhier. De teraardebe stelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. te 2 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. Hier ter stede is opgericht een bond van schillenophalers voor den Haag en omstreken. Secretaris is de heer J. Blok dijk, Jacob van Campenplein 11. VERSPREIDE BERICHTEN Uit Zürich wordt gemeldGister morgen heeft op den Gspaltenberg bij den Gonzenberg, een geweldige aardver schuiving plaats gehad. Een rotswand van ongeveer een half millioen kubieke meter geraakte aan het glijden, en over dekte bijna den grooten autoweg tus schen Sargans en Wallenstadt. Kort daar op raakten nieuwe rotsmassa’s los en stortten den geheelen morgen met donde rend lawaai in het dal. In den Gspalten berg kwam een geweldige scheur en het ziet er naar uit, alsof de geheele berg langzamerhand in elkaar zakt. De inwo ners van het in de nabijheid liggende dorpje Ragnatsch, tusschen Sargans en! Wallenstadt, werden te rechtertijd ge waarschuwd en konden met hun have1 hun bedreigde huizen verlaten. Boven hef geheele Oberland van St. Gallen hing eedr geweldige stofwolk. De bevolking van Sevilla werd gis* terochtend door twee geweldige ontplof fingen opgeschrikt, waarop een reeks kleinere ontploffingen volgde. Zij waren afkomstig van een artilleriedepót, waar van de munitie-opslagplaatsen als gevolg van de buitengewoon groote hitte door zelfontbranding in de lucht gevlogen was. Talrijke woonhuizen, die schade geleden hadden, moesten ontruimd worden. Het munitiedepot bevindt zich op ongeveer vijf kilometer afstand van het centrum van Sevilla. Door dit ongeluk zouden 5 personen gedood en verscheidene gewond zijn. Er is een commissie van vertegenwoor digers der Engelsche industrie naar de Vereenigde Staten gezonden, met het doel de oorlogsproductie van de Amerikaan sche zware industrie te oestudeeren. Een Amerikaansche commissie zal een tegen bezoek aan Engeland brengen. Bij den typhoon, welke het Noord oostelijke kustgebied van Japan in den nacht van 22 Juli geteisterd heeft, hebben 28 menschen het leven verloren van Rijswijk is diens gouden horloge met en 34 worden vermist. Bovendien zjjn vele huizen verwoest of beschadigd. t tven spontaan ais ae vrijwilligers X i zich melden voor het legioen, even i ‘i het „thuis- front” en steunt met giften van X 2,50 tot 5000 de oprichting van i de ambulance van het legioen. Zij, die achterblijven hebben be- X grepen, dat er plichten zijn tegen- i over hen, die zich gaan inzetten tegen het bolsjewistische gevaar, tegen de bedreigers van kerk, be- schaving en cultuur. Het inrichten van de beste ambu- I lance, is het minste wat gedaan kan worden voor onze dappere Neder- X landsche strijders. Voor hen, die er eveneens een eer t instellen hun plicht te doen, ver- melden wij, dat het gironummer I van het Vrijwilligerslegioen Ne- derland, hoofdkwartierKonin- 4 ginnegracht 22, den Haag is87600. *1 SPREEKUUR DIRECTEUR-GENERAAL DER P.T.T. De directeur-generaal der P.T.T. is ver hinderd op Dinsdag 29 Juli a.s. zijn ge wone wekelijksche spreekuur te houden. TIJDELIJKE OPHEFFING VERBOD VOOR WIELRIJDERS OP GEDEELTE VAN HET WASSENAARSCHE SLAG. In verband met de afsluiting van een gedeelte van het verplichte rijwielpad langs het Wassenaarsche Slag, ongeveer van het kruispunt met het rijwielpad ScheveningenKatwijk tot het strand, zouden de wielrijders dezen afstand met het rijwiel aan de hand moeten afleggen, omdat de rijweg voor hen verboden is. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, heeft de A.N.W.B. aan het gemeentebe stuur van Wassenaar verzocht de open stelling van dit weggedeelte voor de wielrijders te willen bevorderen. Dit college heeft zich daartoe gewend tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die thans hebben besloten de gesloten verklaring van dit weggedeelte van 1 Mei tot 1 October 1941 voor wielrijders tij delijk op te heffen. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd zal de heer P. v. d. Waals, hoofd der school voor open baar buitengewoon lager onderwijs aan de Hooftskade 194a, het onderwijs met pensioen verlaten. Op Donderdag 31 Juli om 4.30 uur n.m. zal het personeel (en genoodigden) afscheid van hem nemen. EIGENARES VAN ONTVREEMDE JAPON OPGEROEPEN Aan het hoofdbureau van politie, Jus- titieelen Dienst B II, Alexanderplein 15a, bevindt zich een katoenen damesjapon, rood en blauw gebloemd, met dito kraagje en voorzien van korte mouwen. Aan de onderzijde is een groote ge plooide strook aangebracht. Deze japon is op Zondag den 22sten Juni j.l. des namiddags omstreeks 4 uur, op het strand, ter hoogte van het aldaar staande groene huisje, ontvreemd. De commissaris van politie noemden dienst verzoekt de

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9