aangewezen V - Victorie - Duitschland wint Europa op alle fronten voor Onophoudelijke achtervolging der wijkende bolsjewisten I 2 Nieuwe bonnen No. 17936. 1941. en I i g Sociaal-economisch Genootschap „Nederland en Europa” Vrijdag 25 Juli. 1 s A a 2 s I het Kurhaus Door Duitsch-Roemeensche formaties Communisme is moord Wees zuinig met wat ge hebt Nieuwe doeltreffende Duitsche verpletterings- tactiek Morgen van 9,42 uur n.m. I tot 5,53 uur v.m. I Druk bezochte bijeenkomst in VERDUISTEREN Heden van 9.44 uur n.m. tot 5.51 uur v.m. 1 Vleesch Kaas Japansche diplo- De terugreis Het conflict Peru-Ecuador Een gecompliceerde strategie Jn De Duitsche superioriteit in de lucht Nachtdienst dokters: 2 2 2 2 2 2 x Melk Duitsche en maten over hun belevenissen te Moskou Eieren Je aanval op Odessa Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Redevoeringen van professor dr. J. van Loon, professor dr. G. A. S. Snyder en den heer H. C. van Maasdyk van de Duitschers Het officieele Finsche communiqué Vyandelyke weerstand ten Oosten van Sjitomir gebroken Aardappelen Brood en gebak HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Nederland en Europa werd Sc in in oevers van het in Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 et, fr. p. post 10 et Duitsch-Roemeensche kunnen standhouden. een se troepen aan de van het Peipus-meer afgesneden Zware gevechten aan de Boeg De chef van den generalen staf van de Honved deelt mede: Onze troepen zijn in de afgeloopen da- Bon „28 kaas” van de „bonkaart Di versen” 100 gram kaas, geldig van 27 Juli t/m 2 Augustus. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 A A A A A 2 A 2 A 2 A 2 A De bonnen, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds morgen worden gebruikt Het koopen van vleesch of vleesch waren in winkels op Maandag en Dins dag is niet geoorloofd. kaart27 Juli t/m 2 Aug. 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak isbeschuit, wa fels, biscuits of andere koekjes 75 gram speculaas 140 gram koek 140 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Bon „28” van de Melkkaart27 Juli t/m 2 Aug., Ij liter per bon. Dat dit geen phrase en geen gruwel propaganda is, dat bewijzen ons de ge beurtenissen in Lemberg en andere ste den, waar de Bolsjewisten hun lusten bot vieren. Communisme beteekent moord, laag hartige sluipmoord, brutale marteling, afschuwelijke folteringen. De Bolsjewis tische machthebbers, die beweerden den heilstaat te zullen brengen, ontpopten zich als misdadigers van de laagste soort. Tegen deze Bolsjewisten trekt Europa ten strijde. Teneinde Europa van den on dergang te redden, rukten de Duitsche legers, tezamen met hun bondgenooten, de Sovjet-Unie binnen en de horden van Stalin worden vernietigd. Een strijd op leven en dood wordt ge streden tusschen de beschermers van de Europeesche beschaving en de belagers van Christendom en cultuur, tusschen de bouwers van het nieuwe Europa en de benden, die meenden ongestraft brandend en moordend, alles te kunnen vernietigen. Toen het leek, alsof het noodlot, dat Europa bedreigde, niet meer te keeren was, toen sloegen de dappere Duitsche soldaten toe, toen rukten de geweldige legers van Adolf Hitler op en toen begrepen ook duizenden Nederlanders, dat ook zij hun plicht hebben te vervul len. Duizenden Nederlanders grijpen naar de wapenen, een legioen wordt gevormd. Duizenden dappere vaderlanders maken zich gereed; zij hebben de roepstem ge hoord. Zij verstaan hun plicht, zij volgen het voorbeeld der voorvaderen, waarop eveneens nimmer vergeefs een beroep werd gedaan, als het er om ging, onze heiligste goederen met de wapenen in de vuist te verdedigen. Communisme is moord. Daartegen te strijden is de plicht van iederen Neder lander; daarom is het ook uw plicht u te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland Koninginnegracht 22, den Haag United Press meldit uit Berlijn deskundige kringen verklaart men, dat in den slag, die op het oogenblik in een 150 k m. diepe zóne aan het midden van het Oostelijke front woedt, de Duitschers een gecompiceerde strategie aanwenden, welke in de oorlogsgeschiedenis eens als een schitterende prestatie zal worden op- De Moskousche ondergrond- sche spoorweg als schuil kelder De ondergrondsche spoorweg van Mos kou zal van heden af aan ’s avonds na 9 uur niet meer rijden, aldus meldt United Press. Men wil den inwoners van Doel van het Genootschap van dit genootschap is, gen tijdens gevechten met de achterhoe den, verscheidene honderden kilometers naar het Oosten opgerukt. Langs de Boeg, waar de vijand zich had ver schanst, zijn zware gevechten geleverd. Onze snelle troepen hebben vooral op 22 en 23 Juli met groot succes gestre den. Hierbij werden talrijke gevangenen binnengebracht. Het door den vijand ge leden verlies aan gesneuvelden en ge wonden, overtreft verre het aantal ge vangenen; 21 kanonnen, een pantserwa gen, talrijke auto’s en een groot aantal mitrailleurs vielen in onze handen. De eigen verliezen zijn gering. 1700 Mannen en vrouwen spoorloos verdwenen In de door de Hongaarsche troepen ver overde gebieden aan den Dnjestr, komen duizenden Oekrainers naar de militaire autoriteiten om mede te deelen, dat le den van hun gezin in de eerste dagen van de gevechtshandelingen als gijzelaars gearresteerd en weggevoerd zijn. Alleen in een klein district zijn 1700 mannen en vrouwen spoorloos verdwenen, aldus het D. N. B. buurt van Turku aanvielen, hebben de Finsche torpedovliegtuigen een vliegtuig neergeschoten. Tijdens een luchtgevecht boven Vieljarvi en Tshokkila schoten Finsche torpedovliegtuigen 2 vijande lijke bommenwerpers naar beneden. Onze luchtafweer heeft verder aan de Oostelijke grens 2 vijandelijke vliegtui gen omlaaggehaald. Bij een gevecht in het gebied van Salla op 21 Juli, hebben Duitsche sol daten talrijke minderjarige bolsjewisten gevangen genomen. Zij behoorden tot de élitetroepen der Sovjets, de z.g. regi menten van de orde van de Roode Vlag. Aan de communistische jeugdorganisa tie onttrokken, waren zij naar deze re gimenten gebracht en in uniformen ge stoken. Tijdens de gevechten werden de nauwelijks aan den jongensleeftijd ont groeide bolsjewisten door de politieke commissarissen met opgeheven pistolen vooruit gedreven. De commissarissen hadden den Sovjet-soldaten ingepraat, dat de bolsjewistische sleutelposities bij Salla met alle middelen tot den laatsten man behouden moesten worden. Eerst nadat eenige politieke commissarissen door hun eigen menschen waren neer geschoten, gaven deze jonge bolsjewis ten zich over. Bonkaart Vleesch:'Bon „28 Vleesch” een half rantsoen vleesch of een half rontsoen vleeschwaren. Bon „28 vleesch waren” één rantsoen vleesch of één rant soen vleeschwaren, geldig van 27 Juli t/m 2 Augustus. derlandsche deelneming aan den weder opbouw van Europa e.a. Er zal naar worden gestreefd door regelmatige pu blicaties en het organiseeren van lezin gen en samenkomsten het contact tus schen de deelnemers te verstevigen en het inzicht in de wijzigingen van het so ciaal-economisch bestel te verhelderen. pens en oorlogstuig, voldoende voor de geteekend. De Duitsche omsingelingsma- noeuvres, die voor de eerste maal in den veldtocht tegen Polen werden toegepast en later aan het Westelijke front weder werden ontwikkeld, bereiken thans de voltooiing in dezen strijd in het Oosten, welke tengevolge van de groote massa’s der vijandelijke troepen en de enorme verspreiding der operaties bijzondere moeilijkheden met zich meebrengt. De Duitsche legers, die langzamerhand de in gesloten Sovjet-troepen verslaan, gebrui ken daarbij een nieuwe tactiek, die als een worging of als een volkomen verplet tering beschreven kan worden. In de vroegere veldtochten was het namelijk voldoende om de volledige insluiting van den vijand te bereiken, die zich dan na enkele vergeefsche uitvalpogingen over gaf. Ditmaal echter moeten de Duitschers den ring veel nauwer samentrekken, tot den vijand hetzij gedood of gevangen ge nomen is. Daar de gesloten ring eerst te groot is om deze wurgingsmethode snel ten uitvoer te leggen, worden er dwars door den vijand heen doortochten ge baand, zoodat de ring in kleinere deelen wordt gesneden. Dan vechten de Duitsche soldaten zich van alle zijden naar het midden toe. De Sovjets trachten door te genaanvallen van het centrum uit den ring te doorbreken. De hiermede ge paard gaande gevechten zijn buitenge woon verbitterd, hetgeen volgens Duit sche meening hoofdzakelijk een gevolg is van het feit, dat deze Sovjet-troepen, wegens hun gebrek aan berichtgeving, geen juist beeld hebben van hun hope- looze situatie. De hieronder vermelde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Bon „28 Eieren”27 Juli t/m 2 Aug. één ei per bon. Het doel samenwerking tot stand te brengen tusschen alle Nederlanders, die op grond hunner overtuiging bereid en in staat zijn actief mede te werken aan den sociaal-economischen op bouw van den nieuwen Nederland* schen staat binnen het kader van de Europeesche levensruimte. Reeds zijn binnen het kader van het Genootschap tal van commissies ge vormd, die zich zullen bezig houden met de bestudeering van actueele vraagstuk ken. Zoo zijn ingesteld commissies voor het prijzenvraagstuk; voor de oprichting van een maatschappij van volkswelvaart; voor de her-oriënteering der visscherij; tot opstelling van een volks-economisch plan; voor den volksch-cultureelen op bouw van de Nederlandsche dorpen en steden; voor de bestudeering van de Ne- communiqué het volgende maaktDrie Peruaansche hebben Puerto Bolivar en „Atahualpa” zonder succes deerd. De gevechten in het Palmales duren de stad in de gelegenheid stellen zich reeds vroeg in den avond naar de onder grondsche stations te begeven om voor de luchtaanvallen veilig te zijn. Bedde- goed, stoelen e.d. kunnen meegebracht worden. Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct„ daarna iedere regel meer 50 et- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 et- Incasso binnen de stad 5 cent, ouiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Aanwezige autoriteiten De bijeenkomst werd door tal van autoriteiten en personen uit vooraan staande N.S.B.-kringen bijgewoond. On der de genoodigden bevonden zich de commissaris-generaal voor Financiën en Economie dr. H Fischböck. de voorzitter van het Genootschap prof. dr. J. van Loon, de ondervoorzitter prof. dr. G. A. S. Snijder, K. W. Boekholt. zaakvoerend secretaris, prof. dr. J. van Dam, H. J. Woudenberg, mr. Backer, gevolmachtigde voor Noord-Holland, A. Meyer Schwen- cke, mr. dr. H J. Brucken-Fock. H. Ros kam, leider van het Agrarisch Front, mr. H. C Schokker. M. M. Rost van Tonnin- gen, luitenant-generaal b.d. Seyffardt, oud-chef van den Generalen Staf, com mandant van het Nederlandsche Vrij willigers Legioen, mr. J. C. L. Zuyder- hoff, president der Rekenkamer. Prof. Ernst Wagenmann, hoogleeraar te Berlijn, die zou spreken over het on derwerp: „Wo kommt das viele Geld her?” was door ongesteldheid verhinderd zijn rede uit te spreken. In zijn plaats werd de heer H. C. van Maasdijk, lid en secretaris van de organisatie-commissie voor het bedrijfsleven, bereid gevonden over het thema: „De organisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven” te spreken. Openingsrede van professor dr. J. van Loon De bijeenkomst werd geopend door prof. dr. J. van Loon, die in de eerste plaats minister dr. H. Fischböck welkom heette. Vervolgens begroette de heer van Loon de aanwezigen, waaronder tal van belangstellenden uit handel, industrie en nijverheid. In zijn openingsrede wees spreker op het feit, dat het doel is en blijft, alle goedwillende Nederlanders, die aan het herstel van ons vaderland mede willen werken binnen het kader van een nieuw Europa, te vereenigen. Deze zijn in het genootschap hartelijk welkom. De commissies zullen trachten positief werk te verrichten. (Zie verder 3e blad, pag. 1.) Z.g. StadspatiëntenNo. 49 2<4<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<4C<<<<<<<<< Een enkel Duitsch regiment heeft bij de achtervolgingsgevechten op 22 en 23 Juli in totaal 180 auto’s van allerlei soort buitgemaakt, 78 motorrijwielen, 26 ka nonnen van verschillend kaliber en hon derden geweren en mitrailleurs. Het aan tal gesneuvelde en gevangen genomen Sovjet-soldaten en vernielde tanks is nog niet definitief te overzien. Een enkele compagnie pantserjagers heeft in de bei de genoemde dagen 41 tanks vernield. Op 22 Juli verdrongen zich tienduizenden vluchtende bolsjewisten op de perrons van een statipn van het tot dat oogenblik onbeschadigd gebleven traject der spoor lijn. die over de Dnjepr naar het Oosten leidt. Nabij dit groote transportstation ligt een 860 m. lange brug over den breeden stroom. Trein na trein, opgepropt met vluchtenden, rolde over deze brug naar het Oosten. Op ontelbare rails ston den lange treinen. Een Duitsche bom menwerper deed een aanval op de brug, bij verrassing neerschietend uit de wol ken. Getroffen door 3 bommen, helde de machtige stalen constructie van de op 11 bogen rustende brug in het eerste derde gedeelte over en stortte in de stroom- bedding. Ook ten Oosten van Sjitomir heeft de Duitsche opmarsch in beweeglijk opruk ken allen vijandelijken weerstand gebro ken. Op 23 Juli drongen hier 2 storm- bataillons de Stalin-linie binnen. Volgende regimenten rolden flankeerend de veld- versterkingen op en vernielden op een breedte van 9 k.m. alle bolsjewistische weerstandsnesten. Bij het aanbreken van den dag kwam een regen uiterst fel artil lerievuur neer op de plaats van den door braak. Troepen pioniers vielen de nog tegenstand biedende bunkers en machine- geweernesten met vlammenwerpers en geconcentreerde ladingen aan. Zoo konden de volgende infanterieformaties flankee rend de plaats van den doorbraak open leggen. Talrijke stukken geschut, machi- newapens en 280 volkomen uitgeputte bolsjewisten werden binnengebracht. De bemanningen der onaangetast gebleven bunkers waren dood. De rest werd bij het terugtrekken door de artillerie rechtstreeksch wir gedecimeerd. oemeensche successen de lucht Woensdag is aan de breede monding van den Dnjestr, naar het D.N.B. ver neemt, een hevig gevecht ontstaan tus schen Roemeensche gevechtsvliegers en bolsjewistische scheepseenheden. welke door jagers werden geëscorteerd. Onderdeden van het Sovjet-leger, wel ke van de hoofdmacht afgesneden waren, hadden zich na de gevechten in Bessara- bië ingescheept op vaartuigen van aller lei slag en afmetingen, om havens aan de Noordkust van de Zwarte Zee te be reiken. Nadat deze groepen schepen reeds op den Dnjestr door aanvallen waren ge hinderd, wierpen de Roemeensche ge vechtsvliegtuigen zich in de felle zon op de vele schepen, die tot barstens toe vol waren met bolsjewisten. Welgemikte tref fers brachten verscheidene transportvaar tuigen tot zinken. Andere schepen werden zwaar beschadigd en moesten bijdraaien. Zonder eigen verliezen keerde de Roe meensche gevechtsgroep op haar basis fpmrr Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben waargenomen, dat tijdens de lucht aanvallen op de haven van Odessa nog 2 andere schepen zwaar zijn getroffen. Behalve het 6000 ton groote schip, dat 'reeds tijdens den aanval in brand ge raakte, stond nog een schip van 2000 brt. in brand. Behalve het aan de kiel getroffen schip van 3000 brt, vertoonde een ander koopvaardijschip van dezelf de grootte, aanzienlijke vernielingen op het dek en aan den zijkant. Door dezen aanval zijn dus, volgens de tot dusver gedane waarnemingen, in totaal 17.000 ton scheepsruimte der Sov- langen tijd on- jets vernield of voor bruikbaar gemaakt. De strjjd aan de Peipus-meer De door de Duitsche oevers 1 1.' overblijfselen van Sovjet-formaties, heb ben getracht zich met schepen en aller lei soort booten aan de vernietiging te onttrekken- De Duitsche luchtmacht viel op 23 Juli de op het meer naar het Noorden varende overbelasté vaartuigen aan. Acht werden door bommen tot zin ken gebracht. De opvarenden verdron ken. Op andere, kleine vaartuigen wer den den bolsjewisten met de boordwa- pens zware verliezen toegebracht. Niets is zoo sterk als de sleur, ont staan uit tientallen jaren van levens- gebruiken, welke tot levensgewoonten zijn geworden. Was iedereen er altijd en overal van doordrongen, dat een toe nemende schaarschte dwingt tot een economische benutting van den aanwe zigen voorraad en handelde iedereen daar bij wijze van spreken instinctief naar, dan waren allerlei dwang- en strafmaatregelen feitelijk niet noodig. Door straf en dwang wordt hij, die den nieuwen vorm van zuinigheid schendt, er aan herinnerd, dat hij verkeerd han delde. De actueele noodzaak tot vermin dering van het gas- en electriciteitsver- bruik is hiervan het jongste voorbeeld. Hij, die zijn kleeren of huisraad onnoo- dig laat slijten, die slordig omgaat met wat hem in een zorgvuldig georgani seerd en consciëntieus uitgevoerd distri- butie-systeem nog kan worden toegewe zen, wordt echter niet door straf of dwang van verordening of officieel be sluit bedreigd, maar hij wordt gestraft met het onnoodig gemis aan waarde volle objecten, waarmede hij zoo licht zinnig of gedachtenloos slordig heeft gehandeld. Te zeer leven velen nog in de sfeer van den tijd, waarin ruimere maatsta ven dan die van thans golden. Men moet zichzelf dikwijls dwingen er aan te denken, dat deze tijd thans zoo ge heel anders is. Dit geldt in bijzondere mate voor de Nederlandsche bevolking, aangezien wij altijd kwistig met onze materialen konden omgaan. Thans moet steeds in het oog worden gehouden, dat de Nederlandsche econo mie zich in zware moeilijkheden be vindt. Vrijwel ons geheele economische leven draait om de acute schaarschte, welke thans heerscht en welke het noodig maakt met onvoldoende midde- - len in alle opzichten te woekeren. Steeds meer producten worden in het distributie-systeem opgenomen en ook niet-gedistribueerde goederen wor den schaarscher. Verordeningen en voorschriften dwingen, verbieden, doch voeden niet op. Het is noodzakelijk de breede massa van ons volk op te voe den tot zuinigheid en soberheid. Wees zuinig met alles wat gij hebt. Breek met een sleur en besef, dat andere tij den ook andere levensomstandigheden met zich brengen. Wees zuinig met uw textielgoederen, met uw huisraad, met uw brandstof, met uw gas en electriciteit, met uw rubberbanden, met uw fietsen, lever uw batterijen en uw oude gramofoon- platen in, indien ge nieuwe wenscht. In verschillende campagnes inzake een doelmatig gebruik heeft de Economi sche Voorlichtingsdienst reeds tal van waardevolle adviezen gegeven. Thans moet men echter verder gaan. Niet een campagne voor: wees zuinig met dit of dat, doch nu: Wees zuinig met alles. Vernietig niets, gooi niets weg, want alles heeft waarde. Eenige voorbeelden uit het dagelijksch leven: Waarom zoudt ge een papieren zak niet meermalen ge- bruiken? Waarom uw gebaksdoos niet bewaard en een volgenden keer weer gebruikt? En hebt ge wel eens aan - oud papier gedacht? Weet U, dat oud papier op het oogenblik de meest waardevolle grondstof is voor de pa pierindustrie? Wij moeten van de noodzakelijkheid tot zuinigzijn doordrongen zijn. Uit eigen overtuiging en niet op grond van - een verordening dient gespaard te - worden. Als één roep moet door het land gaan: Wees zuinig met wat ge hebt. De overheid gaat in deze zuinigheids- campagne voor. Hebt waardeering voor dit streven der overheid en help haar de moeilijk heden te verlichten door inderdaad „zuinig te z ij n”. Gezantschapsraad Starke van de pers- afdeeling der Duitsche ambassade in Mos kou, die met de Rijksduitsche kolonie uit Moskou Woensdagavond in Weenen is aangekomen, heeft aan het D.N.B. de vol gende beschrijving gegeven van de ge beurtenissen bij het uitbreken van den oorlog in de hoofdstad der Sovjet-Unie. Het feit van de oorlogsverklaring werd de Moskousche bevolking in den loop van den Zondagmiddag medegedeeld. Men had den indruk, dat de bevolking bijna zonder belangstelling tegenover de feiten stond. De leden van de Duitsche ambassade werden eSrst in brutale miskenning van de politiek-diplomatieke gebruiken in hun huizen geïnterneerd en onder zware bewaking van de Gepeoe gesteld. In den avond van 24 Juni werden Rijksduitschers tenslotte gebracht naar een met prikkel draad omringd en van machinegeweer- posten voorzien bolsjewistisch arbeids kamp in Kustrowo. Na dagen van on zekerheid vernamen de Rijksduitschers eindelijk, dat zij vervoerd zouden worden naar de grens tusschen Turkije en Sovjet- Armenie, terwijl de uit Berlijn naar de Sovjet-Unie terugkeerende Sovjet-burgers met een door de rijksregeering ter be schikking gestelden specialen trein reis den, alle mogelijke faciliteiten genoten en ook op kosten van de rijksregeering van het noodige werden voorzien, moes ten de Rijksduitschers uit de Sovjet-Unie onder de afschuwelijkste begeleidende verschijnselen genoegen nemen met een primitief gevormden trein derde klasse. Zij mochten den trein slechts zelden ver laten. Hun levensmiddelen moesten zij zelf koopen. De verzorging was volkomen onvoldoende. De sanitaire omstandigheden lieten zeer te wenschen over, zoodat vaak ziekte optrad. Op 6 Juli bereikten de Duitschers Linikar aan de grens tussehen Sovjet-Armenie en Turkije. Aan de reis door het Oosten van Tur kije naar Ankara denken de Rijksduit schers met genoegen terug. De Turksche regeering had alles in het werk gesteld De Duitsche superioriteit in de lucht in het gebied van het Oostelijke front, heeft zich ook op 23 Juli in de getallen weer duidelijk uitgedrukt. In luchtge vechten en door afweer van den bodem verloren de bolsjewisten alleen overdag 82 machines,' 29 andere Sovjet-vliegtui gen werden in denzelfden tijd op den be- ganen grond vernield. Tegenover het verlies van 111 bolsjewistische vliegtui gen, staat een verlies van nog niet een tiende aan Duitsche machines. Duitsche troepen zuiverden op 22 Juli andere gebieden in den sector van Mo- gilef van bolsjewisten. Nadat het plaat selijke verzet wasgebroken, werden 5000 gevangenen gemaakt, alsmede wa- uitrusting van een geheele Sovjet-divi- i sie, buitgemaakt. In het Zuidelijke deel van het Ooste lijke front, heeft het Duitsche luchtwa pen, ter verhindering van ordelijke te- rugtochtsbewegingen der Sovjets, giste ren aanzienlijke verwoestingen aange richt -aan de spoorlijnen. De voornaam ste trajecten werden op vele plaatsen verbroken, waarbij de groote kruispun ten vooral werden blootgesteld aan zware bombardementen. Verscheidene rijdende treinen werden getroffen en tot stilstaan gebracht: twee treinen ont spoorden Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. Couvée. van Hoytemastr 66. Tel. 721187 Gisteren heeft in een der groote zalen van het Kurhaus te Scheveningen een bijeenkomst plaats gehad van het So ciaal-economisch Genootschap „Neder land en Europa”, welke zeer druk was bezocht. Dit genootschap is, zooals dezer dagen uit een interview met prof. dr. J. van Loon, bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, naar voren is gekomen, ontstaan uit het samengaan van den Ned. Sociaal-Economischen Kring (voorzitter prof, van Loon) en het Ge nootschap „Nederland en Europa” (voor zitter prof. dr. G. A. S. Snijder, hooglee raar aan de Amsterdamsche Universiteit). Het bleek gewenscht, nu het Duit sche Rijk in het belang van het Europeesche bestel den strijd tegen de sovjets had aanvaard hetgeen tot ge volg zal hebben, dat de Sovjet-gebieden wederom deel zullen uitmaken van de Europeesche levensruimte de beide vereenigingen samen te smelten, na welke fusie de naam Sociaal-economisch Genootschap gekozen. Officieel wordt uit Helsinki medege deeld: Woensdag hebben vijandeltfke torpedo vliegtuigen in de buurt van Turku brandbommen neergeworpen, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Gisterochtend werd Nakkila gebombar deerd. Een houten huis werd bescha digd. Eveneens werden bommen neer geworpen op Forssa, waarbij éen koe werd gedood. In den nacht van Woens dag op Donderdag zijn Sovjet-vliegtui- gen, welke Helsinki trachtten te nade ren, door den luchtafweer verjaagd. Van de torpedovliegtuigen, welke in de Het leger van Ecuador heeft bekend vliegtuigen het schip gebombar- gebied van voort. Om 2 uur des middags hebben Peruaansche vliegtuigen Santa Rosa zonder eenig resultaat’ ge bombardeerd. Om 4 uur heeft een felle slag gewoed aan het geheele front. De troepen van Ecuador handhaven hun stellingen. In ophoudelijke achtervolging zitten, vooral in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front, de Duitsch-Roemeen sche formaties de wijkende bolsjewis ten na, zoo verneemt het D.N.B. Door dorpen en steden, die de bolsjewisti- ten op hun overijlden terugtocht in brand hebben gestoken, gaat de weg der verbonden troepen. Tallooze ge sneuvelde bolsjewisten liggen langs de opmarschwegen, als mijlpalen liggen in de mais- en graanvelden of in de kniehooge klaver de kapotgeschoten en uitgebrande wrakken der Sovjet- tanks. Ook de geweldige tanks van 52 ton met de 15 c.m. kanonnen heb ben tegenover den onstuimigen op marsch der troepen niet Onafzienbare hoeveelheden uitrustin gen van allerlei aard hebben de bolsjewisten moeten achterlaten. Bon „28 Reserve” 27 Juli t/m 2 Aug. 3 k.g. aardappelen per bon. Bon „28” van de broodkaart27 Juli t/m 2 Aug., 100 gram brood of één rant soen gebak per bon. Bon „28-4 rantsoenen” van de brood-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1