^HAAS EEN OLIFANT GLADWEG over Het Italiaansche de succes Middellandsche Zee EEN AFSCHUWELIJK BOEK Fransch-Japansche besprekingen Indo-China vergeet niets! in De Britten leden groote verliezen door lucht aanvallen aZz^n HAAGSCHE COURANT Vrijdag 25 Juli 1941 le bl. pag. 2 Een zwarte dag voor de Britsche luchtmacht ZWEDEN BS» T T de .-.V Het Joodsch-Amerikaansche oorlogi- Duitschland moet vernietigd worden FRANKRIJK Uit den tijd van 1870 CHINA Zte verder le IHad, pag. i •F s f ENGELAND EDEN OVER SPANJE Samenwerking op het gebied van de verdediging DUITSCHLAND DE ENGELSCHE AANVALLEN OP KATHOLIEKE KERKEN Noorsch «chip verloren gegaan De uitwisseling van consulaire ambtenaren mesjes irriteeren de huid niet! Scheren zachter, sneller en schooner! TURKIJE HERDENKING VAN DEN VREDE VAN LAUSANNE De macht van de GPoe in de Sovjet-Unie Amerika en de strijd tegen de Sovjet-Unie VEREENIGDE STATEN Acht milliard voor de bewapening Tegenover 54 Britsche slechts 3 Duitsche machines verloren gegaan Brand op een slagschip van „Nelson”-klasse Bolsjewistische wreedheden i V !1 kri marine-troepen opgeloopen deel toestel Britsch een actie hebben. hebben gereser- door „Spar- ting de onderteekening van den vrede Lausönne in 1924, welke volledige onafhankelijkheid Dat wil de legende. Maar ook de ventondige hui»- vrouw vergeet niets. Zij weet, dot Albert Heijn altijd met man en macht voor haar klaar stond. Zij ii niet vergeten, dat Albert Heijn ten allen tijde het beste levert, dat voorhanden is. Daarom doet lij JUIST NU haar inkoopen bij Albert Heijn I Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder FRANSCHE VISSCHERSVAARTUIGEN DOOR ENGELSCHEN BUITGEMAAKT Naar het Fransche ministerie van ko loniën meedeelt, zijn 3 Fransche vis- schersvaartuigen door Britsche oorlogs schepen voor Newfoundland buitge maakt. De bemanningen der 3 schepen werden naar het Fransche eiland Saint Pierre, in de buurt van Newfoundland overgebracht. Het A N P. meldt uit BrusselOnder de puinhoopen der bibliotheek van Duinker ken, welkt Jl. Jlngen verwoest is. heeft men een docu ment gevonden uit den tijd der belege ring van de Fransche hoofdstad in 1870/71. Dit document werpt een interes sant licht op de fantasieprijzen, welke men toen voor bepaalde levensmiddelen moest betalen. In dit document wordt aan den nationalen verdedlgingsraad van de VOORMALIGE IRAKSCHE PREMIER NAAR ANKARA De voormalige Iraksche ministerpre sident, Rasjid Ali Kailani, is Woensdag per auto, vergezeld van 4 personen, in Erzeroem aangekomen, waar hij des naehts is gebleven. Hij is daarna per trein naar Ankara doorgereisd. ROODE TROEPEN CONTRA TSJOENGKING-CHINEEZEN Domei meldt, dat roode Chineegche troepen In het Zuiden van de provincie Sjansi strijd voeren tegen de aanhan gers van Tsjoengking, nu in het begin van deze maand de Chineesche commu nisten hebben geweigerd, de bevelen Van Tsjang kai sjek te gehoorzamen en een tegenaanval te doen op de Japan- aehe strijdkrachten in Noord-China. Vernomen wordt, dat na het uitbreken van den Duitsch-Bolsjewistisehen oor log, de anti-communistische fractie te Tsjoengking onder leiding van den mi nister van oorlog, Ho jing tsjing, de overhand heeft behaald op de groep, die voorstandster is van een compromis tusschen Kwomintang en communisten en Tsjang kai sjek heeft overgehaald, pressie te oefenen op de roode strijd krachten. Tsjang zou de communisten in Noord-China hebben bevolen, spoorlijnen en wegen in Japansche handen te ver nielen, maar de communistische partij Gisteren 3] Britsche machines neergeschoten Bij de nieuwe aanvalspoglngen, welke de Britsche luchtmacht gistermiddag aan de Kanaalkust heeft ondernomen, zijn, naar het DN.B verneemt, in totaal 32 vliegtuigen neergeschoten, waarvan 27 tijdens hevige luchtgevechten en de rest door de luchtdoelartülerie. Alleen in een smallen kust-sector werden 9 4-motorige gevechtsvliegtuigen neergeschoten waarbij 37 leden der bemanning in gevangen schap geraakten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. United Press meldt: In het Lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, Eden, de Spaansche xegeering gewaarschuwd voor een Engelsch-vijan- delijke houding en gedreigd, d at de Britsche regeering in de toekomst de economische samenwerking met Sp. zal staken, wanneer dit land niet meer tegemoetkomende houding ten op zichte van de Britsche belangen in- neemt. Wanneer de economische over- :en, welke bij de jongste gevechtshande- eenkomsten succes zullen hebben, dan ---jmoet aan beide zijden goede wil aan den dag gelegd worden. Franco’s rede van den 14den Juli bevat slechts wei nige aanwijzingen tot een dergelijken oeden wil. Uit de verklaringen van 'ranco krijgt men den indruk, dat hij geen verderen economischen steun voor zijn land meer wenscht. Naar gisteravond in welingelichte krin gen te Vichy is verklaard, worden de Fransch-Japansche besprekingen ten aan zien van Indo-China in vriendschappelij- ken geest voortgezet Frankrijk, zoo wordt van toonaange vende zijde verklaard, bezit zelf in Indo- China te weinig middelen om de defensie van dit gebied te verzekeren. Daar nu de Japansche regeering van peening Is, dat Indo-China en daarmede de Japan sche belangen in het Verre Oosten ten gevolge van de Engelsche troepenconcen tratie en de interventie van Engeland in Tsjoengking in het spel is, heeft de Ja pansche regeering de Fransche regeering verzocht haar zekere faciliteiten te ver- leenen om te antwoorden op dë Engelsche bedreiging, De Fransche regeering zal, rekening houdende n.et deze omstandig heden, den valgeheelen toestand bestudee- ren in een realistischen geest, teneinde de toekomst van de Fransche bezittingen in het Verre Oosten en in het bijzonder de onaantastbaarheid van Indo-China vei lig te stellen. Frankrijk zal in het kader van zijn mogelijkheden de noodige maat regelen nemen om zijn koloniën te ver dedigen. Men acht het derhalve te Vichy moge lijk, dat de omstandigheden zullen leiden tot het nemen van zekere maatregelen in den zin van een Fransch-Japansche sa menwerking met het oog op de verdedi ging van Indo-China. De besprekingen tusschen den plaatsvervangenden minis terpresident, admiraal Darlan en den Ja- pansohen ambassadeur Rato worden in middels voortgezet. In toonaangevende kringen te Vichy was gisteren nog geen bevestiging ent- vangen van het door de pers gepubliceer. de bericht, als zou tusschen Japan en Indo-China een overeenkomst zijn geslo ten, welke zou voorzien in het afgtaan van vlootsteunpunten aan Japan. Men verklaart te Vichy, dat al dergelijke gis singen op zijn minst genomen voorbarig zijn. Overigens legt men het Fransche standpunt in dier voege uit, dat Frank rijk evenals voorheen bereid is met de Japansche regeering all© noodige maatre gelen voor het handhaven van de orde In het Verre Oosten te bestudeeren. De in het Fransch versjhijnenda dag bladen te Saigon geven veel ruimte aan berichten uit Vichy betreffende Fransch Indo-China, in het bijzonder doen zij een artikel uitkomen in de „Nouveau Temps”, waarin gepleit wordt voor een samenwerking van Fransch Indo-China met Japan,, omdat Fransch Indo-China alleen geen voldoende verdediging op de been kan houden. De bladen verklaren, dat Japan en Fransch Indo-China reeds nauw samenwerken op den grondslag van het economiseh-politieke aeeoord en zeg gen, dat de betrekkingen tusschen Japan en Vichy volkomen bevredigend zijn. De Parijsche bladen verwachten een spoedig resultaat van de Fransch^Ja- pansche besprekingen. De „Oeuvre” verklaart, dat Frankrijk tezamen met Japan zoekt naar den grondslag voor een accoord om de souvereiniteit in Indo-China binnen het bestek van de door Tokio gegeven garanties te behouden. De .Matin’’ verklaart, dat boven Indo- China thans dezelfde bedreiging hangt als twee maanden geleden boven Syrië. Ditmaal is de bedreiging echter niet ge richt tegen Frankrijk alleen, maar ook tegen Japan. Iedere poging van Enge land om vasten voet te krijgen in Indo- China zal den tegenstand van Frankrijk en Japan ontmoeten. Engeland zal dit maal rjoch het voordeel van superioriteit yan het aantal, noch van grooteré kracht Amerika’s veiligheid door Ja pan bedreigd Het D.N.B. meldt uit WashingtonIn een officieele verklaring heeft Sumner Welles gisteren beweerd, dat de Japan sche maatregelen in Fransch Indo-China de Amerikaansche veiligheid bedreigen en Amerikaansch gebied en belangen in het Verre Oosten in gevaar brengen. Naar S.P-T. meldt, heeft de voorzitter van de militaire commissie van den Se naat, May, gisteren naar aanleiding van een verklaring van den chef van den ge- neralen staf. Marshall, tegenover de pers O.m. medegedeeld, dat volgens zijn mea ning de „Vereenigde Staten zich in een groot gevaar bevinden, dat dagelijks toe neemt en waarvan de groote massa nog steeds niet is doordrongen”. Economisch embargo Te Londen js men van pieening, meldt United Pres», dat binnenkort parallel loo- pende acties van de zijde van Engeland en De voorzitter van de conferentie van Duitsche bisschoppen, kardinaal-bisschop dr. Bertram, te Breslau, heeft aan alle Katholieke bisschoppen een schrijven doen toekomen, waarin hij er op wijst, dat juist in den afgeloopen tijd bij de En gelsche luchtaanvallen op Duitsche steden zware schade aan kerken wordt toege bracht door bommen. Om deze reden ver zoekt de kardinaal den bisschoppen aan de onder hen staande geestelijken op dracht te geven waardevolle schilderijen en andere bijzonder kostbare kerke', ij ke voorwerpen veilig op te bergen. Waar deze mogelijkheid niet bestaat, moeten deze voorwerpen vooral in bijzonder bom- veilige ruimten worden ondergebracht. De aanwijzing van den kardinaal bevat voorts nog een aantal authentieke mede- deelingen, volgens welke kerken en an dere kerkelijke gebouwen reeds twee ja zelfs meerdere malen door bommen zijn getroffen. Zuiden van den Stillen schijnlijk juist zijn. Australië en het Verre Oosten De leider van de oppositie in het Australische parlement, Courtain, heeft er bij ministerpresident Menzies op aan gedrongen, in verband met de dreigende situatie In het Verre Oosten, het Austra lische parlement onmiddellijk bijeen te roepen, De Amerikaansche onderstaatssecretaris Sumner Welles heeft volgens Associated Pregs, den Sovjetambassadeur en den Australischen gezant te Washington ont vangen voor het voeren van bespre kingen, vermoedelijk betreffende de ont wikkelingen in het Verre Oosten. Popham protesteert bij regee ring van Indo-China De „Tokio Asahi Sjimboen” meldt uit HanoiDe Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, Popham, heeft volgens betrouwbare berichten bij de regeering van Fransch Indo-China een „bepaalden proteststap” ondernomen. Japansche havens gesloten? United Press meldt uit TokioHet verluidt, dat de Japansche autoriteiten het reisverkeer van buitenlanders in Japan sterk beperkt hebben. De havens Kobe, Sjimonoseki en Nagasaki zijn practisch gesloten. Ingelichte personen verklaren, dat de berichten over uitge breide Japansche vlootbewegingen in het Zuiden van den Stillen Oceaan waar- Het in Engelschen dienst varende Noorsche schip „Brynje” met een in houd van 3916 brt., is, volgens een be richt van het Noorsche telegraafagant- schap, verloren gegaan. Het schip zou op een mijn zijn geloopen. De beman ning kon worden gered. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, op verscheidene plaatsen in Noordwest-Duitschland brisant en brand bommen neergeworpen. De burgerbevol king leed geringe verliezen. Op eenige plaatsen ontstond onbelangrijke schade aan huizen in woonwijken. Nachtjagers schoten 2 Britsche vliegtuigen neer. Convooi in het Kanaal beschoten Duitsch verdragend geschut der marine heeft in den afgeloopen nacht naar aan het D.N.B. gemeld wordt, een convooi in het Kanaal beschoten. Een groote vuur zuil deed zien, dat treffers op het con vooi werden geplaatst. Na aankomst te Lissabon van het Ame rikaansche stoomschip „Westpoint” met aan boord de Duitsche en Italiaansche consulaire ambtenaren, hebben de Ame rikaansche diplomatieke en consulaire ambtenaren van de Duitsche autoriteiten vergunning gekregen het land te verla ten. 265 van hen zijn gisteren in een extra-trein de Spaansche grens gepas seerd. Zij zullen terstond verder reizen: De Amerikaansche consulaire ambtena ren die nog in Duitschland zijn achter gebleven, zullen eveneens binnenkort ver trekken. Aan boord van de „Westpoint” bevon den zich 327 Duitsche en 137 Italiaansche staatsburgers uit de Vereenigde Staten. Deze Duitschers en Italianen behooren, zooals bekend, tot het personeel van de Duitsche en Italiaansche consulaten, die, op last van de Amerikaansche regeering, met hun gezinnen Noord-Amerika heb ben moeten verlaten. De „Westpoint" is donkergrijs geschil derd, Voor zoover bekend, heeft het schip 4 stuks luchtdoelgeschut aan boord. De bemanning bestaat uit 164 koppen, terwijl zich nog een detachement Amerikaanseche marine-troepen aan boord bevindt. Het schip wordt streng bewaakt en het ia onbevoegden verboden aan boord te gaan, meldt S.P.T. De bladen van 24 Juli wijden hun hoofdartikelen aan den verjaardag van van aan Turkije bracht en het dictaat van Sèvres ophief. Vooral prijzen de bladen bij deze gelegenheid den huidigen president der republiek, Ismet Onönü, als den succesvollen leider van de Turkgche vredesdelegatie, die den vrede van Lausanne pnet de groot ste hardnekkigheid bevocht en ondertee- kende. Het blad „Vakit” verklaart, dat de vrede van Lausanne de Turken in staat heeft gesteld, alle moeilijkheden der laatste 18 jaar met succes en langs vreedzamen weg te overwinnen. De „Ikdam” zet uiteen, dat de door Ismet ïnönü in 1924 gesloten vrede van Lau sanne den grondslag vormt voor de hui dige vredespolitiek van Turkije. Wan neer het smadelijke dictaat van Sèvres niet zou zijn opgeheven, zou, naar het blad meent, Turkije in den huidigen oor log reeds lang het slagveld der oorlog voerenden zijn geworden. Het blad „Tasviri Efkiar” wijst eveneens op de succesvolle vredespolitiek van Turkije. Toespraak van Roosevelt President Roosevelt heeft gisteren 45 leidende vertegenwoordigers van de ci viele defensie in het Witte Huis ont vangen- Hij richtte een korte toespraak tet de aanwezigen, waarin hij volgens Associated Press wees op de noodzake lijkheid yan een civiele defensie. De Ver eenigde Staten, zoo verklaarde Roosevelt verder, hebben er sedert het uitbreken van den oorlog naar gestreefd, een uit breiding van den oorlpg tot hun eigen gebieden en tot den Stillen Oceaan te verhinderen. Roosevelt wees er voprts op, dat de Vereenigde Staten belangrijke grondstoffen, zooals rubber en tin be trekken uit Nederlandsch-Indië, de Strait Settlemens en Indo-China. Hij be sloot met te zeggen, dat het dus egoïsti sche motieven geweest waren, toen Washington trachtte in de gebieden al daar een uitbreken van den oorlog te verhinderen. Tojoda ontvangt buitenland* sche vertegenwoordigers De Japansche minister van buitenland sche zaken, Tojoda, heeft heden in zijn ambtswoning de leiders der te Tokio geaccrediteerde buitenlandsche missies ontvangen. Domei meldt, dat de diplo matieke vertegenwoordigers van 35 sta* ten verschenen waren. nen een maand ten uitvoer te leggen. 2. De Duitsche bevolking en wel te weten mannen beneden 60 jaar en vrou wen beneden 45 jaar, worden gesterili seerd, waardoor hc'. Duitsche bevolking binnen twee raties volledig verzekerd is. 3. In alle sleytelindustrieën van het Duitsche Rijk worden de Duitsche arbei ders vervangen door Engelsche en Ame- om de Duitschers met autobuscolonnes over het Armeensche hooggebergte naar het binnenland te vervoeren. Door de be volking werd de Duitsche kolonie uit Moskou overal zeer hartelijk begroet. In Istanboel namen de deelnemers- aan de reis een rustpoos van eenige dagen om op adem te komen. Dezen tijd brachten zij door op het daar liggende, eerst kort geleden uit Denemarken gekomen Roe- meensche vrachtschip ,J3essarabie”. In Istanboel verliet ook de Duitsehe ambas sadeur te Moskou, graaf von der Schu lenburg, de Rijksduitsche kolonie, tenein de per vliegtlig naar Berlijn terug te keeren. Verklaring van Nagata Een nieuwe groep van 15 Japanners, onder wie zich de ambassaderaad van de Japansche ambassade te Moskou, Nagata, bevindt die op 10 Juli uit Moskou is ver trokken, is Donderdag in Mandsjoeli (Mandsjoerije) aangekomen. Nagata ver klaarde aan de „Kokoetau”, dat de trein waarmede de Japanners gereisd hadden, door overstroomingen een vertraging van 2 dagen heeft gehad. Wij kwamen, zoo vertelde hij, langs eenige militaire trans porten en groepen arbeiders, die zich naar het Westen begaven Zij trokken onze bij zondere aandacht Ook hebben wij vele vluchtelingen uit de grensgebieden gezien, die naar den Oeral reisden om aan de oorlogscatastroph’ te ontkomen. De bur gerij van Moskou vernam weinig over den oorlogstoestand. De geleidelijke schaarsch- te van levensmiddelen, verkeersbeperkin- gen en luchtbeschermingsmaatregelen deden echter een gespannen atmosfeer ontstaan. Moskou zou in brand worden gestoken De Sovjetregeering heeft besloten Mos kou in geval van een evacuatie volgens Napoleontisch voo. beeld in brand te steken De vice-commissaris voor buiten landsche zaken, Lozowski. deelde ons mede, dat in geval de Duitsche troepen in Moskou zouder binnenrukken de Duit schers het Kremlin niet te zien zouden krijgen. Tenslotte vertelde Nagata, dat de em ployes van de Siberische spoorlijnen den Japanners gevraagd hadden, waarom de internationale treinen niet meer reden Daaruit kan worden afgeleid, dat het groote publiek niets weet van den oorlog. Reizigers, die uit de Sovjet-Unde te Istanboel gearriveerd zijn, melden, aldus het D.N.B., dat het geheele land achter het front zich volledig in handen van de GPoe bevindt De GPoe heeft, zoo be richten deze zegslieden, de beschikking over 250.000 a 300.000 man, die prachtig uitgerust zijn met het modernste oorlogs materiaal, goed gekleed en goed verzorgd worden. Het GPoe-leger is op alle be slissende punten van het land geconcen treerd, om hiermede iedere opstandige beweging te kunnen onderdrukken. In vele steden van het Sovjet-achter- land, waar de reizigers doorheen zijn ge komen. zoo bijv, in Tsarizyn en Baratow, had men het gevoel in een bezette vij andelijke stad te zijn. De troepen van het GPoe-leger beheerschten de straat volko men en vooral de officieren van net eigen lijke leger stonden volkomen onder den terreur van de GPoe. In Baratow wa ren, naar een reiziger vertelde, juist troe pen naar het front vertrokken. Het trans port geschiedde onder de strengste bewa king van de GPoe. die het station tot in verren omtrek had afgezet. Finland en de Baltische landen strijden voor hun vrijheid tegen het bolsjewisti sche despotisme, zoo schrijft de bekende uitgever Hearst in de „New York Jour nal American" Zij strijden en winnen, zonder hulp van Engeland en de Ver eenigde Staten. Alle hebben zij beloften gekregen van de democratieën, maar geen doeltreffende hulp. De eenige feite lijke hulp hebben deze landen alleen ge kregen van Duitschland. Engeland en de Vereenigde Staten daarentegen hun hulp voor de Sovjet-Unie De grootste aanvullende begrooting, welke tot dusver is voorgekomen, voor bewapeningsdoeleinden. is gisteren het Congres toegezonden met een raming - van iets meer ’dan 8 milliard dollar, zoo meldt United Press. Voor het leger zijn rond 4,7 milliard, in hoofdzaak bestemd voor het vormen van munitievoorraden, het bouwen van tanks en tankafweer. uitgetrokken. De middelen dienen tot het instandhouden van een leger van 1.7 millioen man en omvatten zekere reserves voor een leger van 3 millioen man. De voor de vloot uitgetrokken 1,6 milliard dollar zijn vooral bestemd voor den bouw van werven en herstellingswerkplaatsen. De federale scheepvaartoverheid krijgt volgens de begrooting rond 1,7 milliard voor den bouw van nog 541 vracht schepen. iet uitsterven van de gene- raties volledig verzekerd Is. f* Duitsche Rijk worden de" Duitsche"arbei ders vervangen door Engelsche en Ame rikaansche arbeiders. 4. Volledige verdeeling van het Duit sche Rijk volgens een aan het boek bij gevoegde kaart. Berlijn zou aan Polen komen, Leipzig, Dresden en Weenen aan Isjecho-Slpwakye, Mainz, Essen, Erfurt en München aan Frankrijk, en Hamburg en Dortmund zouden aan Ne derland worden toegevoegd. De Duitsche bevolking wordt gedwon gen de taal van de staten, waar zij aan toegevoegd worden, te leeren. Binnen een jaar wordt de publicatie van Duit sche boeken en kranten verboden. Duit sche scholen worden gesloten. HET FALSTERBO-KANAAL VOLTOOID Het laatste’ deel van het Falsterbo- kanaal is Maandag doorgestoken. Naar de Zweedsche pers meldt, is hiermee de verbinding tusschen Oostzee en Sont tot «tand gebracht. Men verwacht, dat half Augustus de eerste schepen door het kanaal kunnen varen. Deze kunnen dan van de Sont in de Oostzee komen, zonder de Zweedsche wateren te ver laten. De Britsche luchtmacht heeft Woens dag haar zwaarste nederlaag sedert het begin van haar z.g. „non-stop offensief’ op de bezette Kanaalkust geleden, zoo wordt het DN.B. van welingelichte mili taire zijde medegedeeld. Onder de 54 neergeschoten Britsche vliegtuigen be vonden zich 40 jagers, een onwaarschijn lijk hoog getal, zoodat alleen op dezen eenen dag de Britsche iachtvlie- gerij meer dan het dubbele aantal jacht vliegtuigen heeft verloren dan de Brit sche luchtvloot bij haar eerjten groeten aanval boven het Kanaal op 18 Juni in totaal heeft verloren. Tegenover de 54 neergeschoten Britsche vliegtuigen staat het verlies van slechts 3 Duitsche jaeht- toestellen. Dit is een verhouding, welke de leiding van de Britsche luchtvloot te denken moet geven Vooral ook het verlies van piloten ver dient voor de Engelschen bijzondere aan dacht daar de bemanningen van de 54 Britsche vliegtuigen of neergeschoten zijn of boven het bezette gebied gedwongen waren, een noodlanding te maken. Men beschouwt derhalve van Duitsche zijde het resultaat van de Woensdag geleverde luchtgevechten boven het Kanaal als „een zwarten dag voor de Britsche luchtvaart”. Een offensief, dat, terwijl het bedoeld was als een ontlastende acti© voor de verbonden bolsjewisten, tot dergelijke verliezen der Britten leidt, kan, gezien op langen termijn, voor Duitschland slechts voordeelig zijn, daar zij het ge vaar in zich draagt van een langzame vermurwing van de Britsche luchtvloot Sedert het begin van dit met zooveel verwachtingen aangekondigde „non-stop offensief’ der Britten zijn totdusver alleen in het gebied van het Kanaal 500 vliegtuigen neergeschoten gewaarschuwd voor een delijke houding en gedreigd, d at de TT"» XX X X —x Lx X —x - X« X XX xxl XX X XX lx XX XXX X xj x^ economische samenwerking met Spanje een vee rd voor den vernieler der democratie, voor Stalin, den wreeden veroveraar van republieken en onderdrukker van alle vrije menschen De Vereenigde Staten hebben de Sovjet-Unie verdoemd wegens de bezetting van Finland en Stalin aan de kaak gesteld als moordenaar. Dezelfde Sovjet-Unie. die men nog een jaar ge leden veroordeelde, hebben de Vereenigde Staten thans. Stalin, dien men thans prijst als welwillend heerscher en zuiver patriot is dezelfde meedoogenlooze moordenaar en pijniger van zijn eigen volk, dezelfde bloedige tyran, die Finland roofde en de democratieën in Estland. Letland en Li- tauen vernielde. De Sovjet-Unie, Stalin en de Baltische landen zijn niet ver anderd. Maar wel zün de groote imperia listische democratieën met hun beweerde hooge idéalen en altruïstische doelstellin gen zoowel als met hun beweerde toe wijding aan vrijheid en democratie ver anderd Hearst citeert vervolgens uitlatin gen van Roosevelt en Churchill in ver band met den Finsch-Sovjet-oorlog om te eindigen: „Wij hebben democratie en vrijheid opgegeven Wij zijn dwaas en gemeen, aangezien wij samenwerken met aanval en onderdrukking Het verbond tusschen Londen en Moskou De aartsbisschop van York heeft, vol gens een bericht van Reuter, gisteren de volslagen ondersteuning geëischt van het Britsche bondgenootschap met de Sovjet- Unie in den strijd tegen Duitschland. Hij schrijft in het blad van zijn kerkelijke gemeente: „Wij moeten ons niet laten be ïnvloeden door slechte voorgevoelens, wanneer wij ons vereenigen met de Sov jet om den gemeenschappelijken vijand te bestrijden. Wij kunnen nopen, dat door de vereeniging mtl ons de openlijke god loosheid der Sovjet-Unie zal verminderen en tenslotte zal ophouden” Een Duitsche patrouille heeft op 6 Juli in de bosschen bij Mitkiskes 14 vermiste Duitsche soldaten gevonden. De bolsje wisten hadden hen begin Juli op de ge meenste en onmenscheljjkste wijze mis handeld en vermoord, vervolgen» in het moerassige gebied in stukken gesneden, zonder dat de plaats, waar zij in den grond waren gestopt, was aangegeven. De 14 Duitsche soldaten, wier handen op den rug waren vast gebonden, waren door de bolsjewisten tot onherkenbaar wordend toe verminkt. Naar gebleken is, 1 moeten minstens 9 Duitsche soldaten gewond in gevangenschap geraakt zijn en vervolgens doodgemarteld. Klaarblij kelijk is een onderofficier gewurgd en vervolgens levend begraven. Een andere soldaat is door een steek van een spade in de borst doodellik gewond. Vier in fanteristen werden door het inslaan van den schedel om het leven gebracht. Bij een soldaat ontbrak de kin. Van een an deren soldaat was het hoofd doorboord met een pikhouweel. De meeste lijken vertoonden bajonetsteken. Een soldaat werd gevonden met zijn eigen bajonet, tot aan de handgreep, doorstoken. Verklaringen van politieken commissaris. In het gebied van den strijd in de Oekraïne is de 24-jarige politieke com missaris Iwan Romanzow uit Saranz Nowaja in Duitsche gevangenschap ge raakt. Tachtig Oekrainische soldaten, die behoorden tot de bemanning van een kazemat der Stalin-Iinie, hebben hem, toen zij zich overgaven, medegevoerd en verzocht hem door een Duitschen krijgsraad te doen vonnissen. Tijdens zijn verhoor in tegenwoordig heid van Oekrainische soldaten ver klaarde hij, dat hij bevel had alle Sovjet soldaten dood te schieten, wanneer zij zich zouden willen overgeven. Eigen gewonde soldaten moesten eveneens wor den doodgeschoten, opdat zij niet in Duitsche handen zouden vallen. Vooral echter had hij bevel om lederen Duit- scher na zijn verhoor dood te schieten. Voor het verhoor werden gevangen ge nomen Duitsche officieren en manschap pen van elkaar gescheiden. Bij de ge ringe poging tot ontvluchten of poging om verzet te bieden moesten zij onmid dellijk worden doodgeschoten. Hij zelf had 14 Duitsche soldaten doodgeschoten. Fransche regeering van 1870 de eisch ge steld, de levensmid leien te requireeren en vaste prijzen te bepalen om de „schan delijke speculaties" tegen te gaan. Op de prijslijst worden de volgende cijfers ge noemd, welke met het oog op de onver- gelijkelijk hoogere koopkracht van de toenmalige Fransche franc zelfs de prij zen, welke thans in den sluikhandel ge vraagd worden, in de schaduw stellen. Een speenvarken kostte 980 franc, een pond boter 40 franc, een haantje 99 franc, een ei 3 franc, een mud aardappelen 100 franc. Hoezeer de Parijsche bevolking tijdens het beleg door honger werd ge pijnigd, blijkt uit de prijslijst over hon den-, olifanten- en rattenvleesch. Een pond hondenvleesch werd betaald met 4 franc, olifantenvleesch met 20 franc en voor een rat betaalde men grif twee franc. de Vereenigde Staten te verwachten zijn, waardoor de Japansche saldi geblokkeerd zulten worden. Het verluidt, dat de toe passing van dezen maatregel in Britsch- Jndië reeds vaststaat, terwijl over de rol van de zelfstandige Dominions bij de ont wikkeling van deze aangelegenheid, nog besprekingen in Londen gevoerd worden. I In zaken- en financieele kringen te Lon- I den, die over de verbindingen met het I Verre Oosten beschikken, wacht men met I spanning de verwachte maatregel af, en in het bijzonder is men benieuwd of Amerika nog een gaatje voor de Japan ners zal openlaten. De door Engeland te nemen maatregelen zullen blijkbaar tot t>p zekere hoogte door deze mogelijkheid beïnvloed worden, hoewel het vast staat, dat de stappen, welke tegen Japan on dernomen zullen worden, drastisch zul len zijn. De aanstaande blokkeering van de Japansche saldi wordt te Londen al gemeen als een totaal economisch em bargo beschouwd, Het Japansche blad „Nitsji Nitsji” commenteert de berichten volgens welke de Vereenigde Staten met het plan zou den rondloopen een economische blok kade tegen Japan in te stellen en ver klaart, dat Japan door een dergelijke blokkade minder hard getroffen zou worden, dan de Vereenigde Staten zelf. Vertrek van Japansche consuls uit Amerika In welingelichte kringen te Tokio wordt in verband met de verscherping van de economische maatregelen der Vereenigde Staten tegen Japan verwacht, meldt S.P.T., dat de Amerikaansche regeering binnen afzienbaren tijd den Japanschen consuls in Noord-Amerika zal verzoeken het land te verlaten. Over de groote successen van de Ita- liaansche luchtmacht tegen Britsche oor loge- en transportschepen in het Weste lijke zoowel als in het centrale deel der Middellandsche Zee maakt het Italiaan sche ministerie van luchtvaart nog een reeks interessante bijzonderheden be kend Dinsdagmiddag, zoo luiden de rappor ten. werden voor het eerst Engelsche zee- «trijdkrachten in het Zuidwestelijke deel van de Middellandsche Zee waarge nomen. die een Oostelijken koers volgden. Woensdagmorgen om vijf minuten voor zeven namen toen verkenningsvliegtuigen met grooten actie radius, een slagschip, een vliegkampschip en enkele torpedo jagers waar, terwijl om zeven uur enkele vrachtbooten en kort daarop andere oor logs- en koopvaardijschepen werden signaleerd, die in Oostelijke rich' voeren. Den eersten aanval deden om kwart voor tien bommenwerpers van het type „Sparviero” en „Alcione”. Hierbij slaagde men erin, naar uit foto’s blijkt, een krui ser met 2 bommen in de zijde te treffen, terwijl op een slagschip van de „Nelson”- klasse van 33.500 ton tusschen de kleine geschuttorens op den achtersteven bran den werden veroorzaakt. Ook aan boord van den kruiser en van een vrachtboot werden vlammen waargenomen, terwijl de uitwerking van voltreffers op het vlieg kampschip niet nauwkeurig kon worden nagegaan. Als gevolg van den grooten afstand hadden de bommenwerpers hun aanval zonder escorte van jagers moeten doen, waarbij zij er in slaagden 2 Engel sche jagers van het type ..Boulton” en „Defiant” naar beneden te schieten, ter wijl een „Sparviero" verloren ging. De tweede aanval werd gedaan torpedovliegtuigen van het type vier o" Deze slaagden erin een vrachtboot van 10.000 ton met ontplofbare stoffen aan boord te treffen, waarna deze in de lucht vloog en terstond onderging. Waar schijnlijk werd nog een schip van 10.000 ton getroffen, terwijl een derde „Spar viero” een .Hawker Hurricane” neer schoot, maar wegens beschadigingen zelf moest neerstrijken Om tien minuten over drie signaleerde een verkenner een kruiser van de „Southampton”-klasse, die bij den aanval der bommenwerpers zichtbaar schade had opgeloopen Om tien minuten over zes ontmoetten torpedovliegtuigen opnieuw den kruiser, die langzaam naar het Westen voer onder escorte van 2 torpedojagers. Deze kruiser werd stellig door een torpedo getroffen, maar waarschijnlijk ook nog door een tweede aan den voorsteven geraakt. Twee „Sparvieri" gingen hierbij verloren. De tweede aanval Het tweede deel der luchtgeveehten speelde zich volgens de uiteenzetting van het ministeria van luchtvaart in het centrale deel der Middellandsche Zee ten Oosten van het eilandje La Galide af. Hier konden torpedovliegtuigen van het „Sparviero’lrtype onder bescherming van jagers een vrachtboot van 15.000 ton tot zinken brengen en voorts een kruiser van 8000 ton treffen, terwijl de Italiaan sche jagers 2 „Bristol Blenheims” neer schoten. Na zes uur des middags werd de Engelsche formatie nogmaals door Ita liaansche bommenwerpers aangetroffen, die ondanks het ongunstige zicht een tor pedojager en een groot schip troffen. In luchtge\ Blenheim” en nog neergeschoten. De zware verliezen van de Engelschen beloopen derhalve alleen door de actie. - ---,7- van het Italiaansche luchtwapen 2 tot den titel van „Duitschland moet vernie- zinken gebrachte vrachtbooten van 25.000 tigd worden” is onlang» in Amerika een ton in totaal en 2 getorpedeerde kruisers opzienbarend boek verschenen, dat een van 18.000 ton samen. Voorts zijn een afschuwalljk plan omtrent de uitroeiing slagschip van 35.000, een kruiser, een tor- van het Duitsche volk en de volledige pedojager, een vrachtboot en nog een verdeeling van het Duitsche grondge- schip, benevens waarschijnlijk nog andere bied onthult en propageert in tal van eenheden getroffen. Bovendien zijn 7 bijzonderheden. De schrijver van dit do- Britsche vliegtuigen neergeschoten, ter- cument is de Jood Theodor Kaufmawi, wijl slechts 3 eigen toestellen niet terug- de president van de Amerikaansche Lika keerden. voor den Vrede, The American Federa. De reactie van de vijandelijke jagers tion of Peace. Kaufmann is de nauwste en de vijandelijke artillerie was uiterst medewerker van den New-Yorkschen hevig, meldt een bijzondere correspondent Jood Samuel Rosenman, die, zooals rnen van Stefani. maar kon niet de vaart van weet, den tegenwoordigen president der onze piloten stuiten, die hun geheele la- Vereenigde Staten, Roosevelt, vertrou- ding bommen op de Britsche vaartuigen wellik met raad en daad terzijde staat lieten vallen. Terwijl de „Sparvieri” en bij net op schrift stellen van zijn rede- onze „Picchiatelli" in achtereenvolgende I voeringen. In Joodsch-litteraire kringen golven aanvielen lieten onze torpedo- te New York is het een open geheim en vliegtuigen van een hoogte van 100 meter men pocht zelfs op het feit, dat Roose- hun torpedo’s op de grootste eenheden I ve]t de voornaamste stellingen van dit van het vijandelijke escorte los. Iboek geïnspireerd en de belangrijkste deelen persoonlijk gedicteerd heeft, Wat Roosevelt hier onthult als zijn ware poli tieke doelstellingen, wordt naar voren gebracht als de, in den zin van vrijheid en rechtvaardigheid noodzakelijke radi cale oplossing der Europeesche proble men. Wat binnen het kader der uiteen zettingen in het boek al» stelling gepro pageerd wordt, getuigt van een blinden haat en van den wil tot vernietigen van den schrijver. Het Joodsch-Amerikaansche oorlogs doel is volgens dit program: „volledige Uitroeiing van het Duitsche volk”. Een massale executie van 80 millioen men schen vindt de Jood Kaufmann „on praktisch”. Vandaar, dat het volgende concrete vernietigingsprogram wordt ontwikkeld: 1. Het Duitsche leger wordt gevangen genomen en gesteriliseerd, terwijl de manschappen over werkkampen ver deeld worden voor den opbouw in de Europeesche landen. Met behulp van 20.000 geneesheeren is het mogelijk de sterilisatie van het Duitsche leger bin- 2. De Duitsche bevolking ja

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2