VOOR DEN PUZZELAAR TGOVDE HOOFT MOLEST Zoekt dekking! 9 6 8 12 5 GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN FILM EN BIOSCOOP 7 3 2 tl !O !3 !8 2! 27 33 36 39 42 43 45 56 S3 57 65 66 NEDERLANDSCH-INDIE 23 50 BIERHUIS TAVERNE ROTISSERIE 30 HENRIETTE SALA GEMEENTEMUSEUM ONDERWIJS EN KERK KURHAUS AUTOBUS MET DERTIG ARBEIDERS OVER DEN KOP GESLAGEN INDIE EN DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN Persil voelt, nèt als Uw gezin, De tijds-omstandigheid Natuurlijk boet Persil iets in Aan kracht en kwaliteit Natuurlijk is de voorraad soms Wel eens een beetje klein, Maar toch, niettegenstaande dèt, Kunt U verzékerd zijn Persil staat nog stééds bovenaan En doet, zooals U doet Want völ vertrouwen ziet Persil De toekomst tegemoet. Cl. D. Een doode en vier zwaar gewonden Dr. 0. BOTTEMA TOT HOOGLEERAAR TE DELFT BENOEMD Rotterdamsch Philharmonisch Orkest ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK Verdronken HAAGSCHE COURANT Vijfde concert van Neder landsche muziek Predikbeurten KURZAALBERICHTEN Zaterdag 26 Juli 1941 3e bl. pag. 2 Inbreker* tlaan goeden slag te Eindhoven Door trap van paard gedood DEN HAAG GROENMARKT Actieve vertegenwoordiger» gevraagd. Foto-archief H. Crt. Marinepf. 10.30 uur prof. dr. W. van der Woude. ff;?; en de De bekende zangeres Henriette Sala, die Maandagavond a.s. in het Kurhaus zal optreden. Saeek, Oud» Koemarkt 33 A'dam, Keizersgracht 399 ONDERLINGE NEDERLANDSCHE VERZEKERING MIJ. Zorgt dat U gedekt bent tegen oorlog»* schadeSluit U aan bij de Ond. Ned. Molest Verz. Mij. gevestigd te Sneek. Over het op 30 Juni 1941 afge- loopen halfjaar kunnen alle schaden worden betaald. Er behoeft geen omslag te wor den geheven. 9 Van de voorschothefiingen kan een belangrijk gedeelte worden gereser veerd voor schadebetaling in het volgend halfjaar. Voorschot heffing f 0.60 per f lOOO.- per halfjaar. Groote risico spreiding. Jongetje onder hooikar geraaid Bij het spelen geraakte gisteravond het 4-jarig zoontje van den heer C. Vos aan den Dieskant onder Empel (N B.) onder een geladen hooikar Een der wielen ging het ventje over de borst, met het gevolg, dat het spoedig aan de bekomen verwon dingen overleed. Gistermiddag is op Duitsch gebied, vlak bij de Nederlandsche grens, in de buurt van Lutte, een autobus over den kop ge slagen. In dezen autobus zaten een der tigtal Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werkzaam zijn en die naar huis terugkeerden. Van deze arbeiders is er één gedood, terwijl er vier zeer zware verwondingen opliepen. De overige pas sagiers liepen allen min of meer ernstige verwondingen op. Het slachtoffer is de Hengelosche arbeider Wassink, vader van drie kinderen. Dr. O. Bottema, thans diirecteur van de Rijks H.B.S. te Deventer, is met ingang van den dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoog- leeraar in de afdeeling der algemeene we tenschappen aan de Technische Hooge- school te Delft, om onderwijs te geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en de theoretische mechanica. Dr. Oene Bottema is 25 December 1901 te Groningen geboren. Hij doorliep de R. H.B.S. in zijn geboorteplaats, deed in 1919 eindexamen en studeerde wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit aldaar. Hij promoveerde te Leiden in 1927 op een proefschrift, getiteld: „De figuur van vier kruisende rechte lijnen”; promotor was prof. dr. W. van der Woude. u. Van 15 Mei 1924 tot 1 Januari 1931 was I het theoretische gedeelte hij leeraar aan de gemeentelijke H.B.S. men voor 2en stuurman id. j. G. Nolst te Hengelo, daarna tot 1 Aug. 1933 aan deTrenité en N. Broekhuijsen. Onder Antonino Votto Haydn, Mozart, Beethoven, namen die men gaarne tezamen noemt en welker combinatie traditioneel, ja zelfs conven tioneel was begonnen aan te doen, zoo- dat zij daarom nog al eens opzettelijk werd vermeden. Wat alweer een reden is geworden om dat nu juist weer na te laten en met verfrischte belangstel ling karakter en beteekenis te vergelij ken van drie toondichters die muzikaal zooveel verwants en naar den geest zoo veel verschillends bezitten en elk van hoogste orde zijn. De ouverture „Die Zauberflöte van Mozart werd de opening. Bij alle luchtigheid toch geen luchtig spel. Dat is juist het wonder van den Salzburger meester, dat hij bij alle gra- Doodelijke val van dak De 65-jarige arbeider G. S. is gisteren te IJmuiden van een zeven meter hoog dak gevallen, tijdens werkzaamheden aan een schoorsteen. Het slachtoffer kreeg ernstige kneuzingen en werd in zorgwek- kenden toestand naar het St. Anthonius- ziekenhuis overgebracht, waar hij enkele uren later aan de bekomen verwondingen is overleden Loosduinen Stichtingskerk Bloemendaal, 10 u. en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. W. A. Wiersinga, 5 uur ds. Nijkamp, van War- Horlzontaal: 1. Stad in Denemar ken; 11. Verstooteling; 12. Gegroet; 13. Voorzetsel; 15. Strik, 17. Wintervoertuig, 18. Schil; 20. Gevuld; 22. Dier; 24. Uitge bouwd venster; 25. Diplomatie 27. Romp, 28. Tennisterm; 29. Geneesheer; 30. Vaste regel; 32. Havenstad in Brazilië; 33. Voeg woord. 34. Boomlooze grasvlakte; 36. En volgende; 37. Kleedingstuk; 38 Bunzing; 39. Muzieknoot. 41. Onaangename reuk; 42. Familielid: 43. Wereldtaal; 44. Mand; 45. Achter; 46. Spoedig; 48. Luid; 49, Deel van het jaar; 50. Gansche; 51. Hoogleeraar, 54. Vlaktemaat; 56. Verdroogd; 57. Lengte maat; 59. Gefortuneerd; 61. Familielid; 62, Hert; 64. Middageten; 66. Veldwachter. Verticaal; 2. Voorzetsel 3. Onbe weeglijk: 4. Ierland; 5. Muurholte; 6. Uit. roep; 7. Bevel; 8. De eerste vrouw; 9. Blad, ader; 10. Koerier, 14. Kalebas; 16. Kast, vakje. 19. Ingang; 20. Nulpunt 21. Opening; 23. Priem; 24. Teekening; 26. Mondvoor raad; 27. Kinderpaar; 29. Aanwijzend voorn, woord; 31. Herdersspel; 34. Vrij, brief; 35. Zwemvogel; 40. Meisjesnaam; 42. Werking; 44. Kinharen; 46. Liliputter; 47. Vlaktemaat; 48. Bete; 49. Meisjesnaam; 52. Heerenkleedingstuk; 53. Arbeid; 55. Bez. voorn, woord; 58. Jongensnaam; 59. Deel v. h. menschelijk lichaam; 60. Straatsteen; 63. Èn dergelijke; 64. Lidwoord; 65. Mu zieknoot ORGELBESPELING BETHELKERK Woensdagavond a.s. om 8 uur zal in de Bethelkerk (Mozartlaan hoek Handellaan) een orgelbespeling worden gegeven door Henk G. v. d. Berg, met medewerking van mevr. Mies Doewes, zang. Er zullen orgel werken ten gehoore worden gebracht van Bach. Franck en Reger. De zangeres.zal liederen zingen van Bach, Wolf en Dvo rak. In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd allereerst het verslag wn den raad van beheer en ver volgens dat van de kas tot aanvulling van het rijksemeritaatspensioen over 1940, van de suppletiebeurs 1940 dat van den Pensionraad, goedgekeurd. De synode besloot een subsidie van f 300 te verleenen voor de uitgifte van het werk „Het protestantisme in het bis dom Luik en vooral te Maastricht”, waar van nu net tweede deel het licht zal zien. Ds. F. H. v. d. Kieboom. uit Bergen, rapporteerde over een schrijven van den kerkeraad van Jaarsveld in betrekking tot het bijhouden van het kerkelijk be volkingsregister en de daaraan verbon den bezwaren. De synode besloot, den kerkeraad te berichten dat art. 14 alinea 799 van het reglement op de kerkeraden getrouw moet worden nageleefd. De president verdaagde de zitting. R.H.B.S. te Groningen, vervolgens tot September 1935 directeur der R.H.B.S. te Sappemeer en sinds dien datum directeur der R.H.B.S. te Deventer. Van 1931 tot 1935 was hij privaat-docent in .bijzondere hoofdstukken der meetkun de” aan de Rijksuniversiteit te Groningen; sinds 1936 is hij privaat-docent en sinds 1939 docent aan de Rijksuniversiteit te Lei den in de didactiek der wskiunde, sedert 1939 neemt hij deze functie ook waar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Vijfmaal werd een door dr. O. Bottema ingezonden antwoord op een prijsvraag, schap bekroond, driemaal in 1939, twee maal in 1941. Verscheidene wiskundige publicaties ver schenen van zijn hand. gaat er mee als met de naïveteit van Jo seph Haydn. Zoo’n eerste deel van de D-dur Symphonic no. 104. Dat is nog iets anders dan luchtige blijmoedigheid alleen. Welk een gelouterde mannelijke kracht in dat Adagio, welk een perspec tief in dat Allegro. Er worden geen machtige instrumentale middelen ge bruikt en toch, wat een diepte en weidschheid van uitdrukking. Weidsch is ook het Andante, tevens zielvol en sug gestief in zijn tegenstellingen van ener gie en ijle teederheid. Men wordt be- tooverd door innige zacht- en doorzich tigheid van kleur. Ontroerend het sub tiele melos. En een geniale vondst is alweer het kemachtige menuet tegen over het ingetogen, vleiende Trio. Uit muntend gespeeld bovendien en Votto begrijpt het karakter van zulk een stuk. De heele Symphonic kwam er trouwens aantrekkelijk geschakeerd en treffend naar den geest uit. Ook het rijke brio van de Finale die een weelde van de edelste glanzingen is. Een muziek van heerlijke tinteling en innerlijke geest drift. Het was een genoegen waar te ne men dat men met warmte het geniale werk en de zin- en temperamentvolle vertolking waardeerde. Na de pauze „ging” Beethoven’s Sym phonic no. 8 opus 93 in F-dur. Het is een muziek van geluk, vol innerlijke harmo nie. heel klaar en vol van zalige mild heid. Een kunst die in.haar smetteloozen zachten glans als onder een zonnigen. zuidelijken hemel is geboren. Misschien trok dat den Italiaan Votto wel aan en zijn sfeer en stemming hem daardoor als van nature vertrouwd. Men heeft I EXAMENS Hoofdact e. Geslaagd: W. T. Camps (A en B), L. J. A. van Dooren (A), mej. C. J. M. van Gessel (A en B), A. W. Hansen (B), A. J. Raaijmakers (A en B), E. G. van Veen (A en B), J. G. van Vliet (A en B). Boekhouden M. O. K XII. Geslaagd J. A. van Burik, Utrecht; S. Duijs, Amsterdam; J. Eshuis, Utrecht; J. B. Gassier, Rotterdam; J. Gremmen, Amsterdam; B. M. van Hagen, Nijmegen; B. J. von Hebei, Groningen. Stuurlieden. Geslaagd voor len stuurman, groote handelsvaart, M. W. E. Looijenga, voor 3en stuurman id. W. G. Kuiper en voor s van het exa- CULTUURFILM-OCHTENDEN STUDIO THEATER Morgen, om 12 uur precies, zal de ne gende voorstelling plaats vinden van de interessante en leerrijke expeditie-film van dr. Schultz „De groene Hel van Bra zilië”. Te voet, per cano en per vliegtuig door en over de onmetelijke en myste rieuze oerwouden van Braziliaansch Guyana. In het Noordzeekanaal te Velsen is de 30-jarige schippersknecht P. Veldman van het voor de papierfabriek in lossing lig gende lichterschip „Spes Mea” over boord gevallen en verdronken. Dinsdagmiddag is het 2-jarige zoontje van den heer Agricola te Hemelum nabi, de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Het gezin verloor 2 jaar ge leden op dezelfde wijze een zoontje. Het 2J-jarig jongetje van Eyk uit Zut- phen was met zijn vriendjes aan het spelen bij het water van de hoofdgracht van den Tademasingel. Toen het kind al leen was achtergebleven is het te water geraakt en verdronken. Na urenlang dreggen heeft men het lijkje opgehaald. Ter hoogte van Helbergen, onder de gemeente Brummen, is uit den IJsel het lijk opgehaald van den 18-jarigen J. T. J. uit Baak, die op 13 Juli bij het zwem men is verdronken. Donderdagavond is het lijk van den 7-jarigen jongen van de familie K. te Bodegraven, -achter de ouderlijke woning uit den Rijn opgehaald. Het knaapje was Woensdagavond met een hengel op stap gegaan en sindsdien niet teruggekeerd. Gisteravond is te Achttienhoven onder de gemeente IJsselstein de 17-jarige J. van V. in den IJsel verdronken. De jon gen, die de zwemkunst niet meester was, kwam door de zuiging onder een voorbij gaande motorboot. Het lijk is nog niet opgehaald. PROGRAMMA GEMEENTEMUSEUM Het programma van het Gemeentemu seum voor de volgende week luidt: Woens dag 30 Juli te 3 uur: Speciale rondleiding op de herdenkingstentoonstelling van Dick. Ket door mevrouw J. V. C. Hefting. 6e concert van Nederlandsche muziek te ge ven door Nelly Smit, zang, en André Ro denhuis, piano. Na afloop rondleiding op de tentoonstelling „Vier leidende figuren in het Haagsche Muziekleven". Gratis toe gankelijk voor museumbezoekers. Ten toonstellingen: Vier leidende figuren in het Haagsche Muziekleven (J. H Lübeck 1799-1865; Joh. Verhuist 1816-1891; Richard Hol 1825-1904 en Joh. Wagenaar 1862- 1941). Herdenkingstentoonstelling van Dick Ket (Schilderijen, teekeningen en grafisch werk). M. W. van der Valk 1857 1935 (schilderijen,, pastels, aquarellen, teekeningen en het grafisch werk) Noodlottig ongeval te Gilze Vanmorgen, vóór den aanvang van de scho’ reed te Gilze een leerling van de tweede klasse der jongensschool, de 8-jarige Jos, Vermeeren, wonende te Venhoven, op een boerenwagen mee. Bij het St. Jozefgesticht wilde hij het voer tuig verlaten. De jongen struikelde hier bij en viel op de keien, met het gevolg, uaitvmgci uax *j „„x. dat hij één der wielen van den wagen tie toch zoo diep ernstig kan zijn. Het over het lichaam kreeg. Het kind werd door een onderwijzer de school binnen gedragen, waar een geneesheer een zware schedelbasisfractuur constateerde. De toestand van den jongen was zeer ernstig. DUITSCHE KUNST TE MÜNCHEN Aan den vooravond van de groote Duit sche kunsttentoonstelling 1941 heeft de Duitsche perschef, dr Dietrich, in hotel Vier Jahreszeiten te München de verte genwoordigers van de Duitsche en de bui- tenlandsche pers ontvangen, die ter gele genheid van deze belangrijkste gebeurtenis van het jaar in het Duitsche kunstleven naar München waren gegaan. Behalve den commissaris van het huis der Duitsche kunst, gouwleider Wagner, waren prof. Heinrich Hoffmann en de directeur van het huis der Duitsche kunst verschenen heid van uitdrukking van deze weergave waarlijk kunnen vermeien. Een groot succes voor dirigent en orkest. ITALIAANSCHE OPERA De president der N.V. Italiaansche Opera, Comm. T. M. van Dorth, voert momenteel te Rome besprekingen met het Ministerie della Cultura Popolare betref fende het aanstaande seizoen der Ita liaansche Opera Telegrafisch wordt thans uit Rome ge meld. dat in de maand November een serie operavoorstellingen in Nederland zal worden gegeven. Het ligt in het voor nemen, o.a. de veel gevraagde grand- opera ,,Aida” van Verdi, weer op het repertoire te zetten, voor welke gelegen heid artisten van wereldnaam zijn aange zocht. OPENLUCHT-THEATER ZUIDERPARK Morgenavond te 7.30 uur zal nog een enkele voorstelling gegeven worden van „Mariken van Nieumeghen”, een middel- eeuwsch spel. Woensdagavond 30 Juli, te 7.30 uur, wordt de laatste van de reeks voorstellingen van „Romantische Lief de”, een blijspel van Edmond Rostand, gegeven. Voorts zal Zondagavond 3 Aug. te 7.30 uur, nog een enkele voorstelling van „Rond een half millioen”, het gees tige blijspel van Jac. Ballings, worden ge geven. Woensdagavond 6 Augustus, te 7.30 uur, zal de eerste voorstelling plaats vinden van „De ingebeelde ziekte”, van J. B. Molière, onder regie van Jan van der Linden. Hans Schouwman, piano en Han van de Ven, viool, voerden het programma uit dat werken bevatte van de acht tiende tot de twintigste eeuw. De vroeg ste compositie was die van den leer ling van Tartini en te Amsterdam werk zaam geweest zijnden componist en violist Petrus Henendael. Het betrof een driedeelige Sonate in G. kl. terts voor viool en piano. Een aangename, zoete muziek, streelend van melodie en fraai van vorm. Een waardig leerling van Tartini, deze Nederlander. Het hoekige, pittige slotdeel is ’n uitstekende vondst. Han v. d. Ven speelde de Sonate, die vooral een vioolstuk is, technisch gaaf, boeiend van klank en zuiver in stijl. Schouwman begeleidde soepel en droeg vervolgens van Röntgen, die nogal eens op deze programma’s voorkomt, „Vier Oud-Hollandsche Boerenliedjes” voor. Hij gaf aan de bekoorlijke composities wat •-haar pianistisch en qua stemming en karakter toekomt, ten volle. Ook een „Hollandsche dans” van Dina Appel doorn werd virtuoos en levensvol ge speeld. Een nobel-krachtig, enthousiast stuk. Drie nummers uit opus 89 van Röntgen voor Viool met piano mogen er ook zijn. Na het pikante rhythme van de „Dans uit Terschelling’’ doet het gevoe lige Lento zeer goed. En het slot Vivace is vol levenslust en uitgelatenheid. Viool en piano hebben beiden haar rol van be teekenis, die voortreffelijk is uitgevoerd. „Béo’s Lied” van B. Tideman-Wijers laat een moderneren klank hooren even als Karo-zang. Beide pianocomposities zijn z.g. muzikale schilderingen, stem- mingsstukken (op Indische motieven ge ïnspireerd) die van een zekere dichter lijkheid getuigen en wel sfeer wekken. Vooral Karo-zang sloeg aan. En ten slotte de Tweede Sonate voor viool en piano van B. v. d. Sigtenhorst-Meyer. Een muziek die psychisch ingewikkelder is dan zooals wij haar van dezen compo nist over het algemeene leerden ken nen. De drie deelen zijn effectvol gescha keerd en van een inhoud die zich bij meer aanhooringen vollediger zal kun nen mededeelen. De weergave onder scheidde zich door begrip en in de piano door bijzondere kracht van uitdrukking. Hartelijke bijval hier gelijk elders. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, (L. Voorhout 15), 10.30 uur dr. M. A. Èeek, van Groningen. Remonstr. gemeente, 10.30 uur ds. W. J. Wegerif, van Rotterdam. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lu- therkapel, Havërschmidtstraat 57, 10.30 u. mej. M. J. Faber. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. A. Keuter'. Luth. gem., 10.30 uur ds. C. Riemers. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. M. Miche lin Moreau. Duitsche kerk, Poetzsch. First Church of Christ. Scientist, Andr. Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15 u. Onderwerp: „Waarheid”.. Gulden tekst: Psalmen 117:1, 2. Duinoordkerk, 10 uur ds. J. J. Creutz- berg, van Hees, 10 uur jeugdkerk ouderen de heer A. v. d. Haas, 10 uur jeugdkerk jongeren mej W. Engelen. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur de heer A. de Vries, cand. t. d. H. Dienst. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. Th. G. Tonnon, v. Amsterdam. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur ds. R. H. Oldeman. van Santpoort. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur I ds J. F Kruyt. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 ds. H. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5 uur ds. Nieuwen- huyze. Jerusalemkerk. Pomonaplein, 10 u. en 5 u. ds. de Jong; Bilderdijkschool, Lin- naeusstraat, 10 uur en 5 uur ds. J. Tolsma Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Gas laan 46, 10 uur en 5 uur ds. E. van Dijk. Woensdag 7.30 uur ds. van Dijk. Oud Geref gem., Wesselsstraat 49, 10 u. en 3.30 u. leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. C.J.M.V.. Prinsegracht 4, 10 uur, kerkgeb. Vrijz. Herv., Houtrustweg hoek Beeklaan, 5.30 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 5 uur Prediking des Woords. Vrije Evang, gem., Zuid-West Buitensin gel 112114, 10 uur en 5 uur evangelisa- tiedienst m. m. van mannenkoor. Spr. ds. D. Visser van Rotterdam. Evangelisatie „Nazareth”. Fagelstraat 22, 10.15 uur en 7 uur samenkomst. Spr. de heer v. d. Brink, van Gorkum. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 uur heiligingssamenkomst. Spr. de heer J. Sevensma. van Amsterdam; 6 uur evange lieverkondiging, zelfde spreker. Donderdag 7.30 u Bijbellezing, spr. de heer J. C. van Amelrooy Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4. 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 u. en 7 u. Zr. van Geerensteijn. Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- straat 149, 10 uur en 5 uur prediking ds. J. B. de Neef, 7 uur jongeliedensamen- komst. Woensdag 7 u. Bijbellezing en bidstond, ds. J. B. de Neef. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39. 10.30 en 5 uur prediking ds. B. Fabrie. Zevende Dags-Baptisten gemeente, lo kaal C.J.M.V.. Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Zevende Dags-Adventisten geb. „Fila- delfia", de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zending-gemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 u. en 5 u. Ned. Leger des Heils, geb. Lange Bees tenmarkt 108, 10 uur wijdingsdienst, 7.30 uur verlossingssamenkomst, geleid door mevr, kolonel Kerkhoven. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Loosd.kade 11, 10.30 u. en 5 u. vergadering. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis, Oud Katholieke kerk, Juffr. Idastraat 7, 10 uur H Dienst. Kerk der Christologen, Prins Hendrik plein 15, 10.30 uur Openbare godsdienst oefening. Spr. de heer C. J. van Beemen. Scheven! ngen Nieuwe Badkapel, 10.30 uur dr. F. J. Krop, em. pred. Ned Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur leesdienst. Donderdag 6.15 uur de heer Schoonderbeek, van Ede. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 uur en 5 uur ds. B. Hennephof, Woens dag 7.30 uür ds. Bt. Hennephof. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. ORGELBESPELINGEN JULIANAKERK Aan het zesde orgelconcert, dat plaats vindt Maandag 28 Juli in de Julianakerk (Kempstraat) werkt mede de Chr. Gem. Zangver. Prijst den Heer”, dir. J. D. v. d. Bosch. Werken van Bach, Handel, Rhein- berger, Pijlman, Herzorg e.a. Aan het orgel Henk Herzog. Aanvang 8 uur. Aan het weekprogramma der Kurzaal ontleenen wij het volgende De matinée van Zondag 27 Juli is aan de Weensche kunst gewijd. Het Rotter damsch Philharmonisch Orkest wordt ge leid door Eduard Flipsesoliste is de sopraan-zangeres Ankie van Wickevoort Crommelin. Het programma vermeldt vóór de pauze werken van Schubert, nè de pauze werken van Johann Strauss. De zangvereeniging „Schiedam’s Mannen koor Orpheus” werkt mede. Het pro gramma vermeldt naast zeer bekende werken als de Rosamunde-ouverture, „der Hirt auf dem Felsen”, voor sopraan en klarinet, de ouverture van de „Zigeu- nerbaron” en de „Radetzky-marsch”, werken die men zelden hoort, zooals bijv, het mannenkoor met orkestbegeleiding ..Gott meine Zuversicht” van Schubert en de wals van Strauss „Rosen aus dem Süden”. Donderdagavond 27 Juli brengt het laatste concert van Antonio Votto. Hij leidt het Residentie-Orkest en heeft als programma de Semiramis-ouverture van Rossinide „Prélude a 1’ Après-Midi d’ un Faune” van Debussy. Salomé’s Tanz van Rich. Strauss en de Marche hon- groise van Berlioz. Tevens komt dien avond voor den allerlaatsten keer, tot uit voering het laatste werk van Wagenaar, een compositie voor fluit en orkest, een bewerking van het eerste gedeelte van de 4-handige sonate voor piano van Schu bert Jan Prins is de solist. Voorts speelt Eduardo del Pueyo het A-dur-concert van Liszt. Het volksconcert van Maandag 28 Juli wordt verzorgd door het Residentie-Or kest. Dirigent is Jan van Epenhuysen, so liste is de zangeres Henriëtte Sala, die de concert-aria van Mozart „Misera, dove son” en de Agatha-aria uit Weber’s „Freischütz” zal zingen. Het orkest speelt de ouverture „Cosi fan tutte” van Mo zart, de „vier orkeststukken” van Guil laume Landré en de derde Symphonie (Eroica) van Beethoven. Dinsdagavond 29 Juli zal Corrie Har- tong met medewerking van Nel Roos, in de Kurzaal een dansavond geven. Het programma vermeldt o.m. Valse noble et sentimentale Charmes Ka Triguena; De geteekende Molto vive Thema (Bal- tisch volksliedje) Twee gestaleten. Petit- rien Capriccio Twee Hollandsche mi niaturen enz. Meta Heyblom-Overman zal aan den vleugel begeleiden. Woensdagavond 30 Juli zien wij Carl Schuricht weder aan de lessenaar, weder om is de Spaansche pianist Eduardo del Pueyo solist. Het programma vermeldt, naast een Deutsche Rhapsodie van Gro- vermann, werken van Wagner en Liszt. Het orkest is het Residentie-Orkest. Donderdagavond 31 Juli zal eenbio scoopvoorstelling worden gegeven. Ver toond zal worden „Bel Ami”, waarin Willy Forst, die ook de regie heeft, de hoofdrol vervult. Vrijdagavond 1 Augustus wordt het Symphonie-concert door Carl Schuricht geleid. Dit concert zal naast Italiaansche noviteiten van Tomasini en Zandonai „La Mer’° van Debussy brengen. denberg; Leyenburg, 9 u. en 10.45 u. ds. Nijkamp, 3.30 uur ds. W. A. Wiersinga, 5.30 uur ds. Fossen, van Westmaas. Vereen, van Vrijz. Gods. Herv., 10.30 u. de heer M. ten Hoff, van Weesp. Wassenaar Ned Herv. kerk (Schoolstraat), 10.05 u. ds. H. C. J. van Deelen, van Vaassen, 5.05 uur ds. ten Kate. Kievitkerk 10.05 uur ds. ten Kate. Ned. Protestantenbond, 10.30 uur ds. J. J. Thomson, van Baarn. Rijswijk Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. A. W. van Wijk, van ’s-Gravénzande, en 6 uur ds. Jac. Poort. Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 uur ds. J. v. d. Wiel. Voorburg Oude kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. A. Hoekert, 6 uur cand. A. Sonneveld. Noorderkerk, Bilderdijklaan, 11 uur cand. A. Sonneveld, Kinderkerk, Vreugd en Rust 10 uur ouderling A. van der Spiegel. Ef- fathakapel, 3 uur de heer C. L. Rooseboom (voor doofstommen). Geref. kerk (LJan van Oostenburg), 10 uur de heer j. G. Streefkerk van Lobith, en 5 uur ds. W. Telder, van Breda. Noorderkerk, 9.30 uur ds. W. Telder en 5 uur ds- P. K. Keizer. Effathakapel, 10 uur ds P. K. Keizer, 5 uur de heer J. G. Streefkerk. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter. Leidschendam Ned Herv.kerk, 10 uur ds. Steenbeek, uitgeschreven door het Wiskundig Genoot-' en 5 uur ds. de Wit, van Leiden. - - Geref. kerk. 10 uur en 5 uur cand. A. L. Bos van Zeist. BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Gebouw Visschershavenstraat 77, Donder dag 31 Juli, 8 uur. Bijeenkomst van de afd. Geref. Bond in de Ned. Herv. kerk. Spr. de heer A. Vlaanderen van Naar den Gebouw „Excelsior”, Zeestraat 59. Zon dagen. 10.30 uur Evangelisatie-samen- komst. Spr. de heer A. Muis. Onder werp: Werk. Pulchri Studio, L. Voorhout 15, Zondag middag 3 uur prediking van het volle Evangelie. Spr.. de heer P. van der Woude. Gebouw Diligentia, L. Voorhout, Zondag 10.30 uur wijdingsdienst. Spr. mevrouw Mayer. Prinsegracht 59 (bovenzaal) Zondagmor gen 10.30 uur. Bijzondere lezing. Spr. de heer Faber, evangelist. Onderwerp: Wie is de Antichrist? Wat is zijn werk en invloed in dezen tijd? Door tram aangereden Doordat het paard schichtig werd terzijde sprong werd gistermiddag 40-jarige Th. Adema uit Oudehaske, die zich met zijn patroon, een veehouder uit Haskerhorne, met een boerenwagen naar het land wilde begeven orn te melken, aan gereden door een tram, komende uit de richting Joure. A. werd zeer ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Joure ver voerd. Het paard kreeg zulke zware ver wondingen, dat het ter plaatse moest wor den afgemaakt De veehouder kwam met den schrik vrij Inbrekers hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag een goeden slag geslagen in een woning aan de Floralaan te Eindhoven. Door een raam van de keuken aan de achterzijde wisten zij binnen te komen en deden direct al een goede vondst, toen zij in een over een stoel hangende jas een portefeuille met een bedrag van 2500 in bankpapier aantroffen. De verdere speurtocht door bet huis leverde op60 in contanten uit twee beurzen: een kostbaar radiotoe stel, drie stellen distributiebescheiden, eenige tientallen benzinebonnen, een rij vergunning voor auto’s, alsmede een vergunning tot het dragen van een re volver, ten name van R. Krupka. De po litie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. De hoofdcommis saris van politie heeft een bedrag van 500 uitgeloofd voor dengene, die aan wijzingen kan geven, welke tot arrestatie van de daders en het achterhalen van het gestolene kunnen leiden. De blokkeering der Japansche saldi STOCKHOLM. 26 Juli. (D.N.B.) In verband met de Britsche actie en de door de V. S, genomen maatregelen tegen de Japansche saldi is. naar in een Britsche mededeeling wordt verklaard, ook met de Nederlandsch-Indische autori teiten contact gezocht in Batavia ten behoeve van soortgelijke maatregelen. HERHALING VAN DIE FLEDERMAUS Op veelvuldig verzoek zal een herha ling van „Die Fledermaus” worden ge geven en wel op Dinsdagavond 5 Augus tus in de Kurzaal. De bezetting, orkest en dirigent zijn geheel gelijk aan die van Donderdagavond j.l. Toen de elfjarige zoon van den land bouwer F. te Tubbergen. met zijn vader het paard uit de weide ging halen, kreeg hij van een ander paard een trap tegen de borst, waardoor hij zoo ern stig gewond werd, dat hij eenige uren later overleed

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10