HAAGSCHE COURANT Kalif Schoolopvoermg van van Bagdad” BINNENLAND STADSNIEUWS Zaterdag 26 Juli 1941. De twee ontsnapte apen SOCIAAL-ECONOMISCH GENOOTSCHAP „NEDER LAND—EUROPA en licht DE WONINGMARKT r» VIERDE BLAD Rede De vulpen voor Uw leven ORDEDIENST VAN DE LUCHT- BESCHERMING De kinderen uit de 5e en 6e klas van de school aan den Hyacintweg hebben gisteravond in de aula van het lyceum aan het Stokroosplein een opvoering gegeven van „De Kalif van Bagdad”, Groep kinderen in haar kleurige costuums (Polygoon) MUSSERT OPENT NIEUW GEBOUW VAN HET ECONOMISCHE FRONT LIDO-CABARET SCHEVENINGEN Zuinig met gas Is ieders plicht Schapen- en geitenkaas zijn distributievrij HET NIEUWE PROGRAMMA IN PICCADILLY CABARET van commissaris-generaal dr. Fischböck bouw en Visscherij wordt in (Polygoon) IN Rede van Mussert Na deze de tot ;iumme Lpenningh No. 17937 BEZWAREN TEGEN HERZIENING UIT BREIDINGSPLAN „OOSTOUINEN” OUDERCOMMISSIE SCHOOL DE LA REYWEG 212 aan hem en te de COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN HET LOODGIETERS- EN FITTERSBEDRIJF HET NIEUWE PROGRAMMA HET ZUID Een nieuwe verschijning in de Haagsche straten: de ordedienst van de luchtbe scherming, met band om en helm op. Bij luchtaanvallen e.d. zal worden opgetre den naast de politie. AFSCHEID EN INTREDE Ds. J. C. J. KUIPER Ds. J. C. J. Kuiper te Arnhem, die het beroep naar de Geref. kerk van ’s-Graven- hage-West in de vacature van de zesde predikantsplaats heeft aangenomen, is voornemens Woensdagavond 24 September a.s. in de N. Zuiderkerk, alhier, zijn in trede te doen, na Zondagmorgen 21 Sep tember tevoren in hetzelfde kerkgebouw door zijn schoonvader, ds. J. E. Goudap pel, em. predikant te Velp, te zijn be vestigd. op eerbiedigen afstand. Om niet de kans te loopen, dat de apen, door al dat jagen, buiten het park zullen verdwijnen, heeft men nu de jacht maar gestaakt en laat men hen rustig zitten, in de hoop, dat ze uit eigen beweging naar de apen-woning zullen terugkeeren. Onze foto toont de jacht op de vluch telingen gistermiddag. Bouw van gemeentewoningen in het uit breidingsplan Moerweg III GELIJKTIJDIGE VACANTIES IN DEN PAPIERGROOTHANDEL De N.V.V. persdienst schrijft ons: in den papiergroothandel is besloten dezen zomer een proef te nemen met een ge meenschappelijke vacantieperiode. Een 13- tal firma’s heeft haar klanten laten we ten, dat haar zaken van 4 tot 18 Augus- - V Een goed programma voor een cabaret samenstellen is geen gemakkelijke taak. Guus Westra, die de conference leidt in het Lido Dancing Cabaret te Schevenin- gen, is na het groote succes met Guus Brox hier toch weer in geslaagd. Noemen wij in de allereerste plaats het elegante danspaar Gloria en Rescol, bekend uit de Bouwmeester-revue. Met welk een smaak en fantasie brengt dit zijn dansen op het parket. De aanwezigen genieten van een fraaie Blue, een dansfantasie, waarin vindingrijkheid gepaard gaat met gratie en zwier, en een temperamentvolle Rum ba, vol rhythme. Hierbij komen ook de kwaliteiten van het orkest van Tom van der Stap naar voren, een dansorkest, dat zich aanpast aan de eischen van den tijd, daar de dansvloer alleen maar beschik baar is voor optredende artisten. Tenslotte treedt Carla op met haar spre kende poppen Charley en Loekie. Char ley, het verwende H B S.-knaapje, Loekie, het schooiertje, obstinaat en ongezegge lijk. Met aardige grapjes en leuke cause rieën weet dit trio het publiek te verma ken. Mochten Gloria en Rescoe zich in een hartelijk applaus verheugen, het op treden van Carla werd niet minder be loond. Het is inderdaad uitstekend en en onderhoudend nummer, dat aller be langstelling verdient. k’w.’* WW WW WWWW' vooroordeeld mede wil bouwen, de plaats kan krijgen, die hem toekomt. Wij zullen onbekommerd onzen weg gaan, ongeacht de critiek. Want wij zien door de harde feiten, door de nuchtere getallen heen ons volk. De twee apen, die gistermiddig kans hebben gezien uit hun kooi in het dieren park „Wassenaar” te ontsnappen, bevin den zich nog steeds in vrijheid. De jacht op het tweetal is gisteren en vanochtend voortgezet, maar het is tot nu toe niet gelukt de slimme dieren te verschalken. De deur van de kooi heeft men opengezet, maar de dieren hebben natuurlijk allang begrepen, dat zij, wanneer ze het tralie werk binnengaan, in den aap gelogeerd zijn. Ze zitten in de boomen en blijven Guus Brox, de zeer bekende allround- artist, beheerscht deze week het pro gramma in Het Zuid. De reputatie van Guus is zoo groot, dat wij bijna niet we ten, wat te schrijven over zijn prestaties, zonder in herhalingen te vervallen. Hij is geestig, muzikaal, enfin, noem maar op en Guus Brox is het. Naast dezen ras-artist treden nog op Inge Larsen, een zeer begaafde danseres, die een Slavischen dans, een acrobati- schen dans en een Paso Doble ten beste geeft. Ook een zeer goed nummer. Tenslotte zijn er nog Les Cornels, par terre acrobaten, die de toeschouwers met hun toeren in verbazing brengen. Piet van Dijk met zijn uitstekende band vult het programma aan. KINDERM ATINEE IN DE KURZAAL Woensdagmiddag 30 Juli zal Henri Nolle< in de Kurzaal in zijn mechanische poppentheater het tooversprookje „Pinok- kio gaat op reis” vertoonen. Daarna volgt een aardig gebarenliedje „Poppengym- nastiek” geheeten. Als extra attractie komt Marina van Goudzwaard met haar wonderpop Jonas. En tot slot volgt een aantrekkelijk goochelprogramma met weer nieuwe toeren, waarbij eenige die aan het publiek zullen worden uitgelegd. De jeugd mag dan probeeren het na te doen! x V B. en W. deelen den Raad mede, dat de ongunstige toestand van de woningmarkt in deze gemeente groote zorg baart. Bij verschillende gelegenheden laatstelijk bij de behandeling van ons voorstel tot verhooging van den financieelen steun ten behoeve van de bouwplannen van een drie tal woningbouwvereenigingen is hier reeds, zoowel van de zijde van den Raad als van die van het college, de aandacht op gevestigd. Terwijl op grond van de tot dusverre waargenomen huwelijksfrequentie, geboor te en sterfteverhoudingen en cijfers van vestiging en vertrek globaal kan worden gerekend met een toeneming der bevol king van 5500 zielen per jaar, is de woning productie de laatste jaren niet alleen be langrijk beneden de behoefte gebleven, doch staat deze, tengevolge van de oor logsomstandigheden, thans nagenoeg stil. Het duidelijkst spiegelt de ongunstige toestand op de woningmarkt zich af in de cijfers betreffende leegstaande woningen. Volgens de tellingen, welke jaarlijks in October worden verricht, werd het groot ste aantal leegstaande woningen bereikt in 1935 (n.l. 10.135, welk cijfer gelijk staat met 7,5 pCt. van den geheelen voor raad). Daarna zijn deze cijfers geleidelijk teruggeloopen tot 6.440 of 4,59 pCt. in. 1939, om vervolgens plotseling te dalen tot 3.067 of 2,17 pCt. in 1940. Aangenomen kan worden, dat het aantal leegstaande woningen in deze gemeente naar een glo bale schatting thans zelfs niet rrfeer dan een 600-tal bedraagt, hetgeen een percen tage van slechts 0,43 beteekent. Hieruit blijkt wel zeer sterk de ongun stige invloed, welken de in 1940 ingetre den oorlogstoestand op het cijfer der leeg staande woningen heeft uitgeoefend, deels door de groote stagnatie in den bouw, deels tengevolge van de vele Rotterdam- sche geëvacueerden, die hier moesten wor den gehuisvest. Neemt men als normaal aan een percen tage aan leegstaande woningen van 3, dan behoeft het geen betoog, dat met een cijfer van nog geen J pCt. een noodtoe stand is bereikt, te meer, waar de voor uitzichten voor de komende jaren uiterst ongunstig zijn. Daarbij dient men nog te bedenken, dat zich onder de leegstaande woningen ver scheidene bevinden, waarvan de weder- bewoning uit een oogpunt van volksge zondheid zeer bedenkelijk zou zijn (hofjes- woningen en andere verouderde en ge brekkige woningen). Mede in verband met dit laatste ver dienen de cijfers betreffende de gemeente en de vereenigingswoningen, waaronder ongewenschte woningen als bovenbedoeld niet voorkomen, zoodat zij alle voor be woning in aanmerking komen, de bijzon dere aandacht. Voor deze categoriën is het percentage leegstaande woningen reeds eenige jaren beneden 3 gedaald en thans bedraagt het voor de gemeentewoningen nog slechts 0,42 en voor de vereenigings woningen nog slechts 0,37. Practisch komen in deze categorieën dan ook geen leegstaande woningen voor. Ook moet niet uit het oog worden ver loren, dat het in de gegeven omstandig heden niet mogelijk zal zijn over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van wonin gen, welke voor bewoning ongeschikt zijn en door het aanbrengen van verbeteringen niet in bewoonbaren staat kunnen wor den gebracht, hetgeen thans met ongeveer 140 woningen het geval is. Ook zijn er tal van bewoonde woningen, welke voor verbetering in aanmerking komen, doch welke niettemin door de schaarschte aan materialen enz. in den tegenwoordigen toestand moeten worden gelaten. Het is niet te verwachten, dat de bouw van woningen in de lagere huurklassen binnen afzienbaren tijd door particulie ren zal worden ter hand genomen. De daaraan verbonden risico’s zijn daarvoor te groot. Het ligt dan ook op den weg der overheid om zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om althans den allergrootsten nood te lenigen. In den aan hef van dit voorstel werd reeds gewezen op de bouwplannen van een drietal woningbouwvereenigingen. Hiernaast is voor de Gemeente een taak weggelegd ten aanzien van de voorziening in de woning behoefte voor het minst draagkrachtige gedeelte der bevolking, welke taak trou wens ook reeds in normale omstandig heden de hare is. B. en W. hebben in verband hiermede een plan doen ontwerpen voor den bouw van een complex van 276 étage-woningen in het uitbreidingsplan Moerweg III, welk bouwplan zij in 3 teekeningen ter goed keuring aanbieden. Ter toelichting diene het volgende. De woningen zijn ontworpen met een doorklimmende steenen trap in een open trappenhuis. Van de woningen zullen 87 één, 78 twee en de overige 111 drie slaap kamers bevatten. De woonkamers zijn alle 3,50 m. breed en hebben een opper vlakte van ongeveer 15 m2. De keukens zijn van de in de laatste jaren gebruike lijke grootte en indeeling. Voorts is reke ning gehouden met de behoefte aan rijwiel- Tegen het ontwerp van een plan tot herziening van het uitbreidingsplan „Oost- duinen” hebben M. Eikelenboom en zes anderen in een adres aan den Gemeente raad een aantal bezwaren kenbaar ge maakt. O.m. wordt er op gewezen, dat thans in plaats van een „open bebouwing” een „gesloten bebouwing” wordt voorge steld, waartegen adressanten ernstige be zwaren ontwikkelen en wel uit een oog punt van aesthetisch-stedebouwkundige overwegingen en uit overwegingen van financieelen aard. Rede Rost van Tonningen Na ir. van der Vegte sprak mr. Rost van Tonningen. Gedurende de eeuwen, aldus spr., zijn er leiders geweest en als zoodanig wil ik noemen den boer, den ambachtsman, den bedrijfsleider. Óp dit leiderschap kon een gezond volksbestaan worden opgebouwd, doch de laatste jaren is dit leiderschap ontaard. In deze periode van ontaarding werd niet gewerkt in het belang van het volk, maar was men ge richt op het behalen van winst. Het nationaal-socialisme echter zal het leider schap weer in dienst der volksgemeen schap stellen. En het is nu juist het doel van het Economisch Front, dit te organi- seeren. Was het in de periode vóór den IDden Mei reeds niet gemakkelijk, thans moeten wij met menschen van de oude wereldbeschouwing aan één tafel zitten. Dit eischt geduld, veel geduld zelfs, maar we moeten slagen, we moeten dit volk bijbrengen, dat wij strijden in het belang van dit vólk en dat het zich in vertrou wen tot ons kan richten. Daarvoor is groote zelfbeheersching noodig, maar meer nog taaiheid en beleid. Nimmer be hoeft men ongerust te zijn, dat wij men schen op plaatsen zullen zetten, waarop zij niet thuisbehooren. Het nationaal- socialisme immers zegt, dat slechts de besten voor de beste plaatsen in aanmer king komen, zoodat iedereen, die onbe- nomische aangelegenheden en van finan ciën, mr. M. M. Rost van Tonningen de heer Robertson, prof. dr. J. van Dam prof. dr. T. Goedewaagen prof. dr. We- hofsichde commissaris der provincie Noord-Holland, mr. Backer de president der Rekenkamer, mr. J. C. L. Zuyderhoff de prijzencommissaris, mr. H. C. Schok ker dr. Traboldde voorman der Ne- derlandsche S.S., H. FeldmeyerH J. Woudenberg luitenant-generaal H. Seyf- fardt, oud-chef van den Generalen Staf, commandant van het Nederlandsche Vrij willigerslegioen de gemachtigde voor de oorlogsherstelschade F. L. Rambon- netde heer H. Roskam, leider van het Agrarische front, en anderen. Voorts merkten wij op luitenant-generaal b.d. Diehl, P. Hoekstra, mr. R. J. Brinkgreeve, prof. mr. A. L. de Block, jhr. T. H. G. Benthem van den Bergh, ir. E. van Die ren, de heer Jaspar Warner, jhr. G. A. N. van der Does. drs. W. Goedhuys, mr. J. D. Onland, dr. B. J. C. te Hennepe, mr. dr. H. van Bruecken Fock, G. Die ters, R. J. E. graaf Schimmelpenninck, mr. dr. H. F. A. Völmar, mr. F. M. Wes- terwoudt, mr. W. N. Felhoen Kraal, R. C. André de la Porte, prof. dr. H. Kre kel, N. Oosterbaan, H. Kerkmeester, G. A. de Marez Oyens, mr. J. Huyts, dr. J. G. Loohuis, ir. H. Krantz, H. J. Kraus (perschef der Nederlandsche Unie), ir. J. M. Riemens en vele andere belangrijke persoonlijkheden. De vergadering werd door ongeveer driehonderd personen bezocht. Ons wordt medegedeeld dat zich staande de ver gadering meer dan honderd aanwezigen die nog geen lid waren van het genoot schap, aanmeldden. tus gesloten zullen zijn wegens vrijaf van alle vertegenwoordigers en het grootste deel van het kantoor- en magazijnper- soneel: de minimale bezetting, welke overblijft, zal net voldoende zijn voor de behandeling van spoedgevallen. De va- canties van het overige personeel zullen «ich over een tijdverloop van 3 a 4 weken uitstrekken. Van de enkele papierhandelaren, die zich dit jaar nog niet bij deze regeling konden aansluiten, hebben verschillende zich niettemin in beginsel bereid ver klaard er zich naar te richten b.v. hun reizigers in dezelfde weken vacantie te geven. Ook de papierfabrikanten hebben hun instemming met het plan betuigd en toegezegd, waar mogelijk, er rekening mede te zullen houden. Het tijdstip van deze proef is op het goede oogenblik gekozen. Het is thans stil in de meeste drukkers- en papierbe- drijven. De verwachting is dus gewettigd, dat de proef naar wensch zal slagen. Blijkt dit inderdaad het geval, dan kan zij een volgend jaar allicht op breedere schaal worden herhaald. G. P. Sluys, mevr, mevr, resse, mevr. W. van Heffen, 2e penning- meesteresse en E. N. de Groot, commis saris. In een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij wordt in de kaas- distributiebeschikking naast kwark even eens een uitzondering gemaakt voor scha pen- en geitenkaas, zoodat deze artikelen derhalve distributievrij zijn. Een geheel nieuw en met goeden smaak gekozen programma wacht deze week den bezoeker van Piccadilly Cabaret aait de Lange Poten De grootste attractie is ongetwijfeld de equilibrist Berny, wiens acrobatische verrichtingen bewonderenswaardig zijn. Het slot van zijn nummer, een „hoog stand” op een wankele stellage, opge bouwd van flesschen en glazen is een sensatie en krijgt men in dit genre slechts zelden te aanschouwen. Sensatio- neele evoluties verrichten ook de Star- ley’s, een acrobatisch danspaar, dat prachtig van lichaamsbeheersching en met fraaie soepelheid zijn werk verricht. Maria Wien is een charmante lady- crooner, wier aangename, donkere stem weet te bekoren. Zij zingt Hongaarsche liederen en eenige populaire chansons. Gabrielle Destrié tenslotte ontpopt zich als een gratieus en met talent begaafd danseresje. Haar tango, Spitzentanz en verder repertoire zijn van een boeiende aantrekkelijkheid. Het Piccadilly-trio verzorgt de muzikale illustratie en laat zich buitendien hooren met zoetvloeiende melodieën. Bij beschikking van het college van rijksbemiddelaars zijn op verzoek van den bedrijfsraad voor het loodgieters- en fit tersbedrijf als gemachtigde van den bond van loodgieters- en fitterspatroons in Ne derland, den Ned. R.K. bond van lood gieters- en fitterspatroons en verwar- mingsinstallateurs, den Algemeenen Ne- derlandschen metaalbewerkersbond, den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond, den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland, eeni ge bepalingen, deel uitmakende van de landelijke C.A.O. voor het loodgieters- en fittersbedrijf in Nederland, afgesloten tus- schen de bovengenoemde bonden, voor de werkgevers, die voor derden loodgieters- en fitterswerkzaamheden verrichten en voor de werknemers, voor zoover zij lood gieters en fitters zijn in dienst van deze werkgevers, verbindend verklaard. De algemeen verbindend verklaarde be palingen zijn niet van toepassing op sme denpatroons, voor zoover zij voor hun loodgieters en fitters, werkzaamheden ver richtende, als waarop de onderwerpelijke overeenkomst betrekking heeft, gebonden zijn aan de landelijke C.A.O. voor het smedenbedrijf. De verbindendverklaring geschiedt voor het tijdvak van 1 Augustus 1941 tot en met 28 Februari 1942. heer Scholte, het Vervoersfront onder leiding van den heer Brands en het front in oprichting: het Zeevaartfront onder leiding van den heer Kröller. Het Economisch Front zelf timmert weinig aan den weg, houdt geen groote propagandabijeenkomsten en dergelijke, en ik meen, aldus ir. v. d. Vegte, dat onder de gegeven omstandigheden dit de meest verkieslijke weg is. Wij werken, zooals reeds gezegd, nauw samen met de officieele instanties, die het bedrijfsleven reorganiseeren en in het raam van deze samenwerking past meer een bescheiden optreden; dit neemt niet weg, dat ik er voorstander van ben om onze critiek niet onder stoelen of banken te steken; deze critiek moet echter opbouwend zijn en ik vertrouw, dat dergelijke opmerkin gen onzerzijds, mits goed gefundeerd, steeds een welwillend oor zullen hebben. In den korten tijd van ons bestaan heb ben wij op vruchtbare wijze met allerlei instanties samengewerkt en ik hoop van harte, dat dit in de toekomst zoo moge blijven. Afgezien van onze onderfronten. wil ik hier memoreeren d» king met het Agrarisch Front onder lei ding van den heer Roskam, waarbij wij ook zoo nu en dan den steun van dr. Posthuma mochten ondervinden en ook de samenwerking met de verschillende Duitsche instanties, welke onder minister Fischböck ressorteeren. Gaarne wil ik hier ook gedenken de trouwe medewerking van de kame- raadskes en kameraden, die in dienst van het front staan. Ik vertrouw, dat dit nieuwe tehuis hen inspireert tot nog grootere krachtsinspanning. Zoo zijn wij dan allen hier vereend in onze nieuwe woning, welke zoo dadelijk door onzen leider officieel ingewijd zal worden. Het is één van de vele bolwerken van onze nationaal-socialistische bewe ging; wij zijn er trotsch op en wij zullen er plechtig naar streven, dat ook van hieruit krachtig zal worden bijgedragen aan de overwinning van onze idealen in ons vaderland. berging, ook voor de verdieping-wonin- gen. Het plan is, zoowel met het oog op een vlotte uitvoering als ter beperking van de kosten, zeer sterk genormaliseerd. De stichtingskosten worden thans ge raamd op ƒ1.365.000. Het behoeft geen be toog, dat bij een dergelijk hoog bedrag (bijna ƒ5000 per woning) en rekening houdende met de financieele draagkracht van de groep der bevolking, waarvoor de woningen bestemd zijn de huren toch zullen in overeenstemming moeten zijn met die van gelijksoortige woningen voor het minst draagkrachtige gedeelte der be volking een zich bedruipende exploitatie niet kan worden verkregen, zoodat steun uit de overheidskassen onontbeerlijk zal zijn. Hoewel van de zijde van het Rijk nog geen toezegging is verkregen ten aanzien van het beschikbaarstellen van voorschot en bijdrage uit *s Rijks kas, meenen wij te mogen verwachten, dat het desbetref fende verzoek in gunstige overweging zal worden genomen. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en het Bouwbedrijf heeft bereids vergunning voor den bouw ver leend. Niettemin bestaat onder de hui dige omstandigheden geen zekerheid, dat de bouw in een vlot tempo zal kunnen ver- loopen, aangezien het verkrijgen ,van de noodige materialen ongetwijfeld op moei lijkheden zal stuiten. Intusschen moet het in verband met de dringende behoefte aan aanvulling van den woningvoorraad, in het bijzonder wat betreft woningen van lage huurwaarde, van groot belang worden geacht den bouw reeds thans voor te bereiden, teneinde deze te kunnen doen aanvangen op zoo danig tijdstip, dat voltooiing redelijker wijze mogelijk wórdt geacht. Daartoe is het noodig, dat het vereischte kapitaal reeds beschikbaar wordt gesteld. B. en W. geven de Raad in overweging, tot den bouw van genoemd complex wo ningen te besluiten. B. en W. stellen den Raad voor, ten behoeve van de Gemeente kos teloos in vollen en vrijen eigendom te aanvaarden, met bestemming tot open bare straat, een oppervlakte grond, groot ongeveer 24 m2., gelegen voor het per ceel Tonystraat 6-8-10. Tot onderwijzeres aan de Louise de Colignyschool hier ter stede is benoemd mej. P. J. Cannegieter, die reeds als kweekelinge met acte aan deze school werkzaam is. Voorts is met het oog op het stijgend aantal leerlingen be noemd tot vakonderwijzeres lichamelijke oefening mej. H. W. Korsman te Rijs wijk (Z.-H.) Op de bijeenkomst, van het Sociaal- economisch Genootschap in het Kurhaus sprak tenslotte de commissaris-generaal voor financiën en economie, dr. H. Fisch böck. Deze begon met zijn groote vol doening uit te spreken over de proble men, welke hier ter sprake zijn gekomen. De heer Fischböck zegde den aanwezigen zijn principieele bereidwilligheid toe, dat hij genegen is, een houding te bepalen ten opzichte van de uit te werken voorstel len. Verder verklaarde hij, dat hij het zeer zal toejuichen, wanneer aan de Duitsche instanties voorstellen en wenken worden toegezonden, welke kunnen bij dragen tot de welvaart van het Neder landsche volk. Zulks evenwel onder de voorwaarde, dat zij rekening houden met de eischen, welke de tegenwoordige po sitie van het Duitsche Rijk vereischt. De commissaris-generaal benutte de gelegenheid om met nadruk te wijzen op de mogelijkheid van een Nederlandsche economische medewerking. Bij den wederopbouw van Europa is aan het Nederlandsche bedrijfsleven een belang rijke taak toegedacht. Men mag niet slechts theoretiseeren, maar moet ook de tegenwoordige situatie practisch in oogen- schouw nemen om hieruit nieuwe moge lijkheden te kristalliseeren. Eeuwen ge leden hebben de Nederlanders vruchtbare pioniersarbeid in koloniaal opzicht ge daan. Wederom is op dit oogenblik weer een mogelijkheid voor het leveren van pioniersarbeid aanwezig. Hierbij gaat het om een niet meer terug te keeren ge legenheid, welke het Nederlandsche be drijfsleven geboden wordt. Wanneer men dit goed begrijpt, dan kan een belangrijke bouwsteen worden geleverd voor de toe komstige ontwikkeling van het Neder landsche bedrijfsleven. Zeer groote belangstelling Het verslag van de bijeenkomst van het Sociaal-economische Genootschap „Nederland en Europa” behoeft voorts nog eenige aanvulling. De bijeenkomst werd bijgewoond door tal van autoriteiten en vooraanstaande personen uit den lande, zoowel van Duitsche zijde als uit de kringen van de Nederlandsche regeering, terwijl ook eenige vooraanstaanden uit N.S.B.-krin- gen en andere politieke groepeeringen aanwezig waren Van het bestuur van het Genootschap merkten wij op, behal ve den leider der vergadering, prof. dr. J. van Loonden ondervoorzitter, prof, dr. G. A. S. Snijder den secretaris, den heer K. W. Boekholt, en de leden van het dagelijksche bestuur, de heeren P. van Leeuwen Boomkamp en A. Meijer- Schwenke. Aan het Nassauplein 8 Gistermiddag heeft Mussert, de leider der N.S.B., het nieuwe gebouw va.i het Economisch Front aan het Nassauplein 8 officieel geopend. Ter gelegenheid hier van had men het gebouw, dat voor het Economisch Front een belangrijke ver betering beteekent. met groen en vlaggen versierd, terwijl ook talrijke bloem stukken het inwendige opfleurden. Vóór de komst van den leider hadden zich vele hooge functionarissen der be weging in de twee bovenzalen vereenigd, o.w. wij o.m. opmerkten mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofd van den ragd van volkshuishouding; ir. W. L. Z. van der Vegte, leider van het Economisch Front; mr. dr. H. J. von Brucken Fock, leider van het bureau van den raad van volks huishouding; W. O. A. Koster, hoofd van de afdeeling sociale zaken van het hoofd kwartier; ir. C. J. Huygen, secretaris generaal der N.S.B.; F. W. van Bilder- beek, hoofd van de afdeeling financiën; dr. ir. W. A. Herweyer, directeur- generaal van den Nederlandschen Om roep; mr. H. C. Schokker, gemachtigde voor de prijzen; H. C. van Maasdijk, secretaris der commissie-Wolterson; de leden van den raad van volkshuishouding der N.S.B.; de sectieleiders van hc* Eco nomisch Front; H. W. Muller Lehning, commissaris van niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen; jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, namens den secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten; W. G. Tesser, directeur van het Rijksbureau voor bouw materialen; N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling propaganda, en M. de Kloet, hoofd van de afdeeling radio en film van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Ir. van der Vegte richtte vervolgens een kort begroetingswoord tot de wezigen en speciaal tot Mussert, dankend, dat hij, ondanks zijn drukke bezigheden, tijd had gevonden, de ope ning te verrichten. Vervolgens ging spr. de korte geschie denis van het Economisch Front, dat in Augustus 1940, vooral op initiatief van de heeren Koster en von Brucken Fock, werd opgericht, na. De bedoeling was om de ondernemers in Nederland, die den nieuwen tijd ver staan, in één front te vereenigen, ten einde als stoottroep vooraan te gaan overal, waar mogelijk, zijn invloed doen gelden om het bedrijfsleven in juiste richting te reorganiseeren. Het zij hier openlijk erkend, dat strijd, welken wij hier te voeren hebben, voorwaar niet gemakkelijk is, doch in dit verband moet degelijk rekening gehou den worden met de werkelijkheid. Het zal moeten blijken hoe de organi satie van het bedrijfsleven zich verder ontwikkelt. Het werk van de organisatie commissie kan slechts als grondig worden beschouwd, de eigenlijke organisatie moet voortkomen uit de gestichte orga nisaties zelf. Met het onverwoestbare vertrouwen in ons, dat ook hier te lande de nationaal- socialistische gedachte zal zegevieren, zien wij de toekomst van ons bedrijfs leven reeds tamelijk duidelijk voor ons. Vanzelfsprekend moet dan het persoon lijke belang, dat tot nu toe de grootste rol speelde, wijken voor het algemeen belang. Dit zal een nieuwe gedachte zijn voor de commercieele Nederlanders, doch zij zullen het goed, of kwaadschiks moe ten leeren. Ook aan het groepsbelang moet een behoorlijke plaats worden in geruimd, zoodat zij, die in denzelfden be drijfstak werkzaam zijn, zich één ge meenschap voelen. Na den oorlog zal er voor Nederland een mooie taak zijn weggelegd. Moge het ons gegeven *zijn, dat Indië voor ons be houden blijft, vooral dan zal de ons toe gewezen taak groot en veelomvattend zijn. Alleen een goed geordend bedrijfs leven, bestuurd door bekwame werkers, die goed nationaal-socialistisch denken kunnen, zal in staat zijn op de juiste wijze alle mogelijkheden uit te buiten en in hechte samenwerking met het groote Duitschland ons bedrijfsleven tot de juiste ontplooiing te brengen. Voor het Economisch Front ligt hier nog een breed terrein van werkzaam heden en het zal noodig zijn, dat wij ons nog verder uitbreiden en vooral kame raden aan ons verbinden, die in staat zijn de noodige toekomstplannen uit te eere-gasten Voorts waren aanwezig de volgende eere-gasten De commissaris-generaal van finan ciën en economie, dr. H. Fischböckde seeretaris-generaal voor bijzondere eco- werken. Het Economisch Front is in de elf maanden van zijn bestaan reeds krachtig uitgegroeid; meer dan 600 onder nemers zijn er bij aangesloten en dit ge tal groeit dagelijks. Maar niet alleen hierin ligt de rechtvaardiging van het be staan, veeleer in de oprichting en sterke groei van de onderfronten en wel in de eerste plaats het front voor Nering eni i Na deze rede betrad de leider der Ambacht, dat staat onder leiding va-- den j -q het Vervoersfront onder N-s-B- het spreekgestoelte voor het hou- het Vervoersfront onder den van de op€ningsrede De r€Volutie, welke thans aan den gang is, aldus Mussert, zal zich uitstrekken over alle gebieden van het economische leven. Niet alle economische grondslagen zijn ver ouderd. Wel zijn zij soms vervaagd, doch er bestaan drie vaste begrippen, welke gelden voor alle eeuwen en voor alle volken: ten eerste de natuur, ten tweede de arbeid. Op deze pijlers rust het eco nomische leven van ons volk. Sommigen zeggen, dat daarbij nog een derde pijler is: kapitaal. Doch dit is niet juist, want kapitaal is tenslotte de vrucht van natuur en arbeid. Het derde begrip behelst, dat geen volk van een ander volk iets cadeau krijgt. Wanneer wij dus willen leven, zullen wij voor onszelf moeten zorgen, 'maar daar- een Chineeschen muur optrèkken. een Chineesche muur optrekken. In het tijdperk van vrijhandel gold als Nederlandsch en in het bijzonder als HoL landsch ideaal, dat de wereld één han- delsterrein was. Dit ging echter onder en ieder haastte zich het andere uiterste te zoeken en een muur öm zich heen te bou. - I wen en zoo ontstonden tallooze economi- ^«oede^ i eenheden. Thans hopen wij, dat in een bond van Germaansche volken vrijhandel zal komen en daarbij een belangengemeenschap naar buiten. Niet wij bouwen echter het Germaansche Europa, maar wij hopen een deel te kunnen zijn, dat niet arm lastig is. Als één volk recht heeft op dezen bo dem, dan is het dit volk, dat dezen bodem uit het water heeft opgevischt. Bij dezen arbeid heeft nimmer het rentêbegrip een rol gespeeld, daar bij alle polders de kosten der drooglegging hooger waren dan de opbrengst door verkoop van den nieuw gewonnen grond. De notarieele waarde mag dus nimmer een rol spelen, doch de voedselvoorziening is hier hoofd zaak voor het volk. Tenslotte zeide spr., dat het Econo misch Front met een hart vol liefde zal moeten staan tegenover hen, die zich nog niet in zijn rijen hebben aangemeld. Hierna verklaarde hij het gebouw voor geopend. In de laatstgehouden bijeenkomst werd de oudercommissie van de School aan den de la Reyweg 212 alhier, als volgt samengesteld: K. Adema, voorzitter, Rijs, 2 evoorzitter, J. W. v. d. secretaris, Hulhorststraat 14, F. Verwoest, 2e secretaresse, H. E. Ebregt, penningmeeste rs

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13