De overeenkomst tusschen Tokio Vichy en Druk der Duitsche troepen ten Zuiden van Kief neemt toe l 8 I No. 17937. 1941. en Honderdduizenden textielpunten duizenden petroleumbonnen ontvreemd i Zaterdag 26 Juli. NI EGIOEN HD Nederlandsche Unie en Daar gevaar VRIJWILI Eenige wijzigingen in de bonaanwijzingen Morgen van 9.40 uur n.m. tot 5.54 uur v.m. GEMEENSCHAPPELIJKE VERDEDIGING VAN INDO CHINA Succesvolle actie van de Duitsche luchtmacht waar het dreigt VERDUISTEREN Heden van 9.42 uur n.m. tot 5.53 uur v.m. 1 g Stichting „Nederlandsche Volksdienst” opgericht Zuiveringsactie van het achterland rondom Smolensk Mogilev duurt voort Bij inbraak in distributie kantoor in Monster Vervolg 5e blad pag. 1. I Drie Sovjet-duikbooten vernietigd Japansche saldi in Amerika geblokkeerd 5 S Nachtdienst dokters: 8 5 Helers en vermoedelyke dader in arrest gesteld Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 x I x x Het Finsche legerbericht Radiopraatje Max Blokzijl Goede vorderingen in den Noordelijken sector van het front Vertoonen van plakkaten en dragen van insignes verboden Alle weekartikelen gaan op den- zelfden dag in HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENT1ËN: PRIJS DEZER COURANT: de van ■o Sovjetmachines in brand. Ja- Koninginnegracht 22, den Haag. in Mon de bonnen, die minder dan 800 petroleumbonnen von- i I b Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 et, tr. p. post 10 ct. Verwarring in de Sovjet-forma- ties in Bessarabië. het und Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Overgangsmaatregelen Teneinde op 10 Augustus met alle ar tikelen met een periode van vier weken „bij” te zijn, zullen de distributieperio- den van enkele artikelen moeten „ver springen”. De periode voor suiker eindigt 2 Augustus, zoodat vermoedelijk voor de periode van 3 t/m 9 Augustus een bon beschikbaar zal worden gesteld voor 250 gram. Ook voor koffiesurrogaat komt een overgangsmaatregel, en wel één,- die een voordeel brengt. De nieuwe periode zal op 10 Augustus ingaan, zoodat men 1 rant soen extra krijgt. n I:. Ter verlichting van de taak der huisvrouw Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Eenige weken geleden is, naar eerst thans bekend wordt, een inbraak ge pleegd in het Distributiekantoor te Monster. Een enorm aantal distributie bonnen, w.o. honderdduizenden textiel punten en eenige duizenden petroleum bonnen, werden daarbij ontvreemd. Door het onderzoek der plaatselijke politie en vooral ook door het ijverig speuren van twee rechercheurs van den Centralen Opsporingsdienst van de Haagsche politie kon de vermoedelijke dader van deze brutale inbraak, be nevens een aantal personen, die zich toelegden op het verhandelen der ge stolen distributiebescheiden, worden aangehouden. President Roosevelt heeft gisteravond bevolen de Japansche saldi in de Veree- nigde Staten van af heden, Zaterdag, te blokkeeren. f Door de blokkeeringsmaatregel worden, volgens „Associated Press”, behalve de Japansche, ook alle Chineescbe saldi in de Vereenigde Staten getroffen. De ver klaring van het Witte Huis zegt, dat of schoon Tsjoengking bevriend is met de Vereenigde Staten, het op specialen wensch van Tsjang kai sjek betrokken is bij de blokkeeringsmaatregel, teneinde de Chineesche regeering steun te verleenen. In een commentaar merkt de „Associa ted Press” hierover op, dat dit laatste vermoedelijk is geschied om de verorde ning effectief te doen worden ten aanzien van de door Japan bezette gebieden van China. Volgens een verklaring van het Witte Huis zijn bij deze verordening alle finan- cieele transacties, evenals contracten over invoer en uitvoer ten behoeve van Japan betrokken en geplaatst onder de regee- ringseontróle van de Ver.eenigde Staten. Volgens mededeelingen van het Ame- rikaansche ministerie van handel worden de Japansche saldi in de Vereenigde Sta ten geraamd op 131 millioen dollar, te genover Amerikaansche saldi in Ja pan ten bedrage van 217 millioen. Moskou zou een Britsche lan ding op het continent wenschen. „United Press” meldt uit Londen, dat de Sovjets aldaar uiting gegeven heb ben aan hun misnoegen over de gebrek- verlangen, naar in *dit bericht verder wordt gemeld, de levering van oorlogs materiaal, dat de Britsche regeering echter meent niet te kunnen missen. Bovendien wenscht Moskou een den,Sov jets verlichting brengende Britsche lan ding op het continent, zelfs wanneer dit met een groot risico gepaard zou gaan, aldus het D.N.B. door voltreffers of uitwerking van het vuur der boordwapens vernield. Buitendien werden op een vliegveld ten Oosten van Smolensk 26 Sovjet-bommen- werpers vernietigd, welke juist klaar stonden om op te stijgen. Een bij een vliegtujg staande tankwagen werd door de lichtspoormunitie getroffen en ont plofte. De uitstroomende benzine zette alle Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 779038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Afgesneden van olieleveringen De verklaring van het Witte Huis doet zien, aldus een commentaar van de „As sociated Press”, dat Japan zal worden afgesneden van leveringen benzine, olie en voor den oorlog belangrijke materialen uit de Vereenigde Staten. Bij verordening is voorts ieder vertrek van Japansche schepen uit de havens der Vereenigde Staten verhinderd. (Zie verder le blad, pag. 2.) Zoo bij havermout. Met ingang van 10 Augustus zal per periode van vier weken één bon recht geven op 250 gram haver mout of gort naar keuze. Hierbij kan worden opgemerkt, dat het rantsoen on gewijzigd blijft. Het is natuurlijk moge lijk, dat de winkelier geen havermout in voorraad heeft, maar wel gort. Men be denke dan, dat havermout en gort dezelf de voedingswaarde hebben. Ook voor ver micelli e.d. komt een keuzebon, welke recht geeft per periode van vier weken op 100 gram vermicelli of 100 gram maï zena. Ook hier blijft het rantsoen onver anderd. De oonnen voor boter De distributie van boter blijft ongewij zigd. Dat komt, omdat het ransoen van 200 gram per week niet als zoodanig in ver pakking voorkomt, maar wel 250 gram. Daarom worden in den tijd van vijf we ken achtereenvolgens vier bonnen, elk recht gevende op 250 gram boter, aange wezen. s s A A X 1 X A A A x A A X A A A X A X Duitschland dreigt met tegen- hiaatregelen in geval van een gasoorlog. Het D.N.B. verneemt van bevoegde zijde: De Sovjets beweren tijdens de jongste gevechten Duitsche voorschriften te hebben gevonden voor den gasoorlog, waaruit zij het bewijs probeeren te con- strueeren, dat Duitschland binnenkort met den gasoorlog gaat beginnen. Krachtens het protocol van Genève is weliswaar het toepassen van den gas oorlog verboden, niet echter de voorbe reidingen daartoe. Zooals bekend wordt in alle militaire staten een studie ge maakt van den gasoorlog, daar vanzelf sprekend geen staat zich verzoent met het gevaar ongewapend tegenover een vijand te staan, die zijnerzijds plotseling den gasoorlog gaat voeren. Om dezelfde redenen bestaan er in bijna alle militaire staten voorschriften voor den gasoorlog, natuurlijk ook in Duitschland. Indien de Sovjets het voornemen zou den hebben, het vinden van Duitsche voorschriften voor den gasoorlog als voorwendsel te gebruiken om van him kant met den gasoorlog te beginnen, dan zal Duitschland hierop een passend ant woord gevez. Het opperbevel van de Finsche weer macht maakte gisteravond bekend: Hét offensief, dat wij 10 Juli ten Noordoosten van het Ladogameer zijn begonnen heeft tot groote successen ge leid. De voormalige grens is over een groote uitgestrektheid bereikt. In zekere belangrijke richtingen zijn onze troepen zelfs 40 k.m. voorbij deze grens opge rukt. Meer naar het Noorden hebben onze troepen een vijandelijk regime&t omsin geld en vernietigd. Enkele dagen geleden heeft een onzer patrouillevaartuigen in de Finsche golf een vijandelijke duikboot aangevallen. Het vaartuig werd *door een dieptebom getroffen, waarna men een krachtige ont ploffing hoorde, welke duidelijk te onder scheiden was van de explosie, door de dieptebom veroorzaakt. Tevens heeft nog een Finsch schip een andere vijan delijke duikboot aangevallen. Waarne mingen uit de lucht constateerden ter plaatse 2 olievlekken. „Rechercheur” duikt op Op 18 dezer was E. met een kennis, de 40-jarige S. op pad gegaan om een deel der gestolen bonnen op de Prinsegracht te gaan verhandelen. Het tweetal reed per rijwiel, toen in de Boekhorststraat plotseling een man voor de fiets van S. sprong en hem toe riep: „recherche!... afstappen”. S. gaf gevolg aan dit bevel, E. ging er vandoor, doch sloeg hetgeen volgde, op een afstand gade. Hij zag, dat de beide mannen aan vankelijk met elkander bleven praten, doch zich later samen verwijderden. Op de fiets van S. was een tasch bevestigd, waarin de bonnen waren geborgen. E. volgde het tweetal tot aan de Schelde- straat en ging toen naar de mannen toe. Hij vroeg, wat er aan de hand was en kreeg te hooren: „Ik ben rechercheur. Je maat is er bij en jij kunt ook wel mee gaan”. Ten overvloede toonde de man een kaartje, waarop „Recherche” stond... Gedrieën ging men nu naar een wo ning in de omgeving van de Schelde- straat. De „rechercheur” vertelde hier aan E. en S., dat er over de aanhouding wel te praten viel. Zelf, zoo zeide hij, heb ik het niet te breed en misschien kunnen we zaken doen. Hij nam een dreigende houding aan en sloeg met zijn vuist op tafel. E. had eerst niet naar boven gewild, doch de „re chercheur” had met een knuppel in de hand hem tenslotte bewogen de trap van het huis op te gaan. E. en J>. hadden ondertusschen bemerkt, dat de tasch met de bonnen spoorloos verdwenen was. Toen zij ernaar vroegen kregen ze ten antwoord: „O, maken jullie je daar maar geen zorgen over. Die bonnen komen wel terecht.” Daar is de plaats van den man. Want het zijn slechts lafaards, die de gevaren ontwijken, die gebruik makende van alle mogelijke spitsvondige argumenten, zich onttrekken aan hun plicht op te treden als beschermers van onze heiligste goederen. En dat onze kerken, onze beschaving en onze cultuur in gevaar zijn, dat de bols jewistische barbaren ook hier niets of nie mand zouden ontzien, wie durft dit nog te ontkennen, na de verpletterende bewij zen van de laatste weken? De moordben- den van Stalin doen hun werk grondig. Niets is voor hen veilig. De chaos is hun doel. Een poel van ellende laten zij achter, overal waar zij hun ‘lusten kunnen bot vieren, waar zij onder bevel van hun Joodsche aanvoerders branden en rooven. Wie waagt te ontkennen, dat hier gevaar dreigt, wie is zoo karakterloos om zich te onttrekken aan zijn plicht, om als Ne derlander, onze vrouwen en kinderen deze poel van ellende te besparen? Daar waar het gevaar dreigt, daar aan het Oostfront is de plaats voor Neder landsche mannen, die pal staan voor de toe komst van van ons land en volk. Aan het Oostfront, in de gelederen van het Vrij willigerslegioen Nederland mag straks uw plaats niet open blijven. Vandaag zijn de eerste duizend strijders vertrokken. Bin nenkort vertrekt het tweede contingent. Daar zult u bij zijn, omdat u weet, waar uw plaats is, omdat een man van eer, een waarachtig Nederlander, weet wat hij wil, weet wat zijn plicht is, weet dat hij zich dient te melden bij het: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken heeft hedenochtend vroeg, tegelijkertijd met een communiqué van het bureau voor de inlichtingen van de Japansche regeering in Tokio, een com muniqué uitgegeven betreffende de ge meenschappelijke verdediging van Indo- China. Het Japansche communiqué luidt als volgt Sedert de sluiting van het in Augustus 1940 door den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en den Franschen ambassadeur, Henry, ondertee- kende accoord zijn de vriendschapsbetrek kingen tusschen Japan en Fransch Indo- China verder verstevigd. Zij hebben zich in verband met de overeenkomsten, die daarop zijn gevolgd, snel verder ontwik keld. Een volledige overeenstemming in de opvattingen tusschen de beide regee- ringen is zoojuist na vriendschappelijke besprekingen betreffende de gemeen schappelijke verdediging van Indo-China tot stand gekomen. De Japansche regee ring is vastbesloten haar plichten te ver vullen en de verantwoordelijkheden te dragen, die op haar rusten tengevolge van de verschillende met Frankrijk be staande verdragen, in het bijzonder krachtens de verplichting van de Japan sche regeering ten aanzien van de eerbie diging der territoriale onaantastbaarheid van Indo-China en de souvereiniteit van Frankrijk over de Indo-Chineesche unie. Doordat Japan heel zijn streven er op richt, de banden van de Fransch-Japan- sche vriendschap nog nauwer aan te ha len, hoopt het bij te dragen tot de ge meenschappelijke welvaart der beide na ties. In de Fransche verklaring, die in aan sluiting op de Japansche verklaring ge geven wordt, wordt gezegd Sedert eenigen tijd heeft inderdaad de kwestie der verdediging van Fransch In do-China met het oog op de buitenge wone omstandigheden, het voorwerp ge vormd van onderhandelingen tusschen de Fransche en dé Japansche regeering. In den geest, die de verklaring van 30 Apg. 1940 en de diplomatieke acten van 6 Febr. 1941 heeft geïnspireerd, zijn deze onder- handelingen geëindigd Overeenkomsten, die op het oogenblik nog bestudeerd wor den, zullen de practische modaliteiten van de Fransch-Japansche samenwerking met het oog op de gemeenschappelijke verde diging van Fransch Indo-China vastleg gen binnen het bestek van de eerbiediging der territoriale onschendbaarheid van Indo-China en der souvereiniteit van Frankrijk over alle deelen van het gebied der Indo-Chineesche unie. Te Vichy wordt officieel bevestigd, dat de Fransch-Japansche besprekingen gis teravond geleid hebben tot een princi- Max Blokzijl heeft Donderdagavond 24 Juli zijn in Februari begonnen serie praatjes onder den titel „ik was er zelf bij” beëindigd. Vanaf Donderdag 31 Juli begint hij een nieuwe serie getiteld: „Brandende kwesties”. De Maandagsche „politieke weekpraatjes” worden onver anderd voortgezet, s Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Donder dag verloor het Sovjet-leger 92 vliegtui gen, waarvan 62 in luchtgevechten en 30 op den beganen grond werden vernield, 8 Duitsche vliegtuigen werden vermist. Bij een aanval op de haven Cherson aan de monding van de Dnjepr brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een trans portschip van 10.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden een ander transportschip Van 8000 b.r.t op ernstig wijze. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden Donderdag herhaalde aanvallen op de haven van Odessa. In de havenwerken, gebouwen en werven werden opnieuw groote ver woestingen en schade veroorzaakt en branden verwekt. Een in de haven lig gende kruiser kreeg een voltreffer en een koopvaardijschip van 1400 b.r.t. Werd door een treffer aan den boord- Wand beschadigd. In de wateren voor Moermansk brachten Duitsche gevechts vliegtuigen op 24 Juli 2 koopvaardijsche pen van 1500 en 500 b.r.t. tot zinken en beschadigden een schip van 8.000 b.r.t. op ernstige wijze. Het Duitsche luchtwa- Pen nam Donderdag ook met succes deel aan de gevechten te land. Aan het geheele front werd opgetreden tegen Sovjet-spoorlijnen, troepenconcentraties en colonnes. Ten Oosten van Smolensk Werden 23 pantserwagens, 227 vracht auto’s, 3 batterijen en 14 stukken geschut Naar wij van bevoegde zijde vernemen is een dezer dagen opgericht de stichting „Nederlandsche Volksdienst” (N.V.D.). Het doel der stichting is de verzorging van alle Nederlanders uit een oogpunt van volkswelvaart. Zij zal haar taak op vatten in den zin van een vrijwillige hulporganisatie ten behoeve van alle Nederlanders, wier uiterlijk bestaan en wier gezondheidstoestand te wenschen overlaten. Binnenkort zullen nadere mede deelingen over deze stichting worden ge publiceerd. Resumé Resumeerend krijgt men dus de volgen de wijzigingen 1. In plaats van 2 kaasbonnen 100 gram) per 14 dagen komt1 kaasbon (a 100 gram) per week, met dien ver stande, dat per tijdvak van 4 weken elke der 4 bonnen tot het einde daarvan gel dig blijft.. 2. In plaats van 8 gelijkgenummerde bonnen (a 35 gram) voor bloem of meel per vier weken, komt2 gelijkgenummer de bonnen (a 35 gram) per week. 3. In plaats van 1 gortbon (5 250 gram) per acht weken plus 1 keuzebon 250 gram) havermout of gort per acht weken, komt1 keuzebon (a 250 gram) havermout of gort per vier weken. 4. In plaats van 1 vermicellibon 100 gram) per acht weken plus 1 mai- zenabon (a 100 gram) pér acht weken, komt1 keuzebon (a 100 gram) vermi celli of maizena per vier weken. 5. Voor suiker komt als overgangs maatregel een periode van 3 t/m 9 Augustus met een bon van 250 gram sui ker. 6. Voor koffiesurrogaat komt als over gangsmaatregel, dat op 10 Augustus reeds dé nieuwe bon zal ingaan, inplaats van op 17 Augustus, waardoor men dus 1 rantsoen extra krijgt. Dnderdag hebben vijandelijke vlieg tuigen Lappeenranta, Mantsaïë en eenige andere plaatsen van het land gebombar deerd, zonder dat echter schade werd aangericht. De luchtafweer schoot 5 vijandelijke vliegtuigen neer. Duikbootjagers van de Duitsche ma rine zagen, naar het D.N.B. meldt, op 23 Juli in de Barentszzee een Sovjet-duik- boot, welke zich door snel onder te dui ken aan een vernietiging wilde onttrek ken. Snel voeren de Duitsche schepen naderbij. Dieptebom na dieptebom werd uitgeworpen op de plaats, waar de duik boot was ondergedoken. Kort daarop ver scheen op de oppervlakte een groote olievlek. Wrakstukken warden uit het water omhoog geslingerd. De Sovjet- duikboot was vernietigd. Het D.N.B. heeft op het weermacht- bericht van gisteren de volgende toelich ting ontvangen: De ,,non-stop-aanvallen”-van het Brit sche luchtwapen, welke dagelijks worden voortgezet, leiden ongetwijfeld niet tot het door de Britten gewenschte resul taat. De in den strijd geworpen ge vechtsvliegtuigen bereiken zelden hun doel en de ter bescherming van deze vliegtuigen in bijzonder groot aantal meegestuurde jagers hebben hun infe rioriteit bewezen tegenover de Duitsche jachtvliegtuigen. Ook Donderdag heeft de Britsche luchtmacht aan de Kanaal- kust opnieuw een zware nederlaag gele den. Door het neerschieten van 33 vlieg tuigen zijn de, in den strijd geworpen Britsche formaties gevechts- en jacht vliegtuigen, in zeer sterke mate getrof fen. Vooral valt het op, dat alleen 9 van de modernste 4-motorige Ameri kaansche gevechtsvliegtuigen konden worden neergeschoten. Doch ook het voortdurend hooge aantal jachtvliegtui gen, dat verloren gaat, wettigt de con clusie, dat van de van Engelsche zijde steeds weer verklaarde superioriteit en gevechtskracht van haar jachtvliegtui gen, in de practijk het tegendeel blijkt. In de beide afgeloopen dagen stond te genover 87 neergeschoten Britsche vlieg tuigen slechts een eigen verlies van 7 Duitsche toestellen. Wanneer de verhou ding tusschen het aantal neergeschoten vliegtuigen ook slechts maar bij benade ring zoo blijft als in de twee afge loopen dagen, dan zal de voortzetting van de „non-stop aajivallen” in den te- genwoordigen vorm van Britsche zijde niet meer lang volgehouden kunnen worden. Ook aan het Oostelijke front heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw een aantal bijzondere successen behaald. Behalve een nieuwen aanval op de hoofdstad, Moskou, kunnen succesvolle aanvallen op de beide havens aan de Zwarte Zee, Odessa en Cherson, genoemd worden. Deze aanvallen waren gericht op de ha veninstallaties ter plaatse en scheeps- eenheden en richtten beschadigingen aan aan verschillende schepen, waaron der ook een luchtdoelkruiser. Uit het tot zinken brengen van een vrachtschip van 10.000 brt. in de haven van Cherson, aan de monding van den Dnjepr en uit de beschadiging van een ander groot vrachtschip blijkt, dat daar klaarblijkelijk bijzonder transportmate riaal gereed staat, om over zee wegge voerd te worden voor de Sovjet-forma- ties, welke als gevolg van den Duitschen opmarsch in het Zuidelijke deel van de Oekraïne, steeds meer in gevaar komen te verkeeren. De druk van de Duitsche troepen en van de troepen der bondgenooten, wordt klaarblijkelijk ten Zuiden van Kief, tusschen de kromming van den Dnjepr en den Dnjestr steeds duide lijker merkbaar en brengt de Sovjet troepen aldaar in een langzamer hand onhoudbare positie. In het gebied rondom Smolensk en Mogilev gaat intusschen de zuive ring van het achterland voort. De vérwachte tegenaanvallen van de Sovjet-troepen op de voorste Duit sche formaties, zijn met zware ver liezen voor de Sovjets afgeslagen. In den Noordelijken sector maken de aanvallen van de Duitsche for maties aan weerskanten van het Peipus-meer, alsook aan het Ilmen- meer, goede vorderingen. Tegelijker tijd heeft de Finsche aanval tus schen het Ladoga-meer en het Onega-meer reeds de oude Finsch Russische grens van 1939 bereikt en overschreden. De Finsche troepen naderen zoodoende den Zuidelijken uitgang van de zeeëngte en bedrei gen in steeds sterkere mate den daar loopenden Moermansk-spoor- weg. De geweldige beslissende slag in het Oosten verloopt voor de Duitsche troe pen succesvol, waarbij een sterke druk Wordt uitgeoefend op de flanken der FnaAkrhp hnïn Dp ho)<ïipwi<;ten Sovjets in de Oekraine en in het meren- _Ae_ PJ:. gebied rondom St. Petersburg. De eerste aanhouding Toen de politie Van Monster van de inbraak in kennis werd gesteld bleek, dat een enorm aantal bonnen was verdwenen. Onmiddellijk werd ook de Haagsche politie bij het onderzoek ingeschakeld en onder leiding van den commissaris van den C.O.D., den heer N. D. Pool, werden door de rechercheurs P. K. Kops en M. C. Kok, de gangen van enkele lieden, die zich meermalen met handel in bon nen plegen bezig te houden, nauwkeurig nagegaan. De rechercheurs kregen voldoende aan wijzingen in handen om tot de arrestatie over te gaan van den 30-jarigen bak ker E. Bij zijn fouileering werd slechts 1 bon- boekje op hem gevonden, waarvan hij de herkomst evenwel niet aannemelijk kon maken. E. ontkende hardnekkig, dat het boekje afkomstig zou zijn van clandestie- nen handel. Ook toen enkele bezwarende getuigenissen tegen den bakker konden worden aangevoerd, bleef hij ontkennen. Toen hij voor de derde maal terdege aan den tand werd gevoeld, viel E. evenwel door de mand. Vooral ook, toen de rechercheurs bij huiszoeking in de punt van een schoen. i welke in een kast was opgeborgen, niet mindpr Han RAfi npfrnlpiimhnnnpn vnn. den, die van den diefstal ster afkomstig bleken te zijn. Bij het voortgezet verhoor gaf E. toe de bonnen gekocht te hebben van een 26-jarigen koopman te Monster, waarbij een 25-jarige broodbezorger zijn bemid deling had verleend. Van de arrestatie van E. en van de rol, welke de koopman had gespeeld, werd de politie te Monster in kennis gesteld. Reeds eerder had de Monstersche politie verdenking tegen den koopman gekoes terd, doch zij kon aanvankelijk wegens gebrek aan bewijs, niet tot zijn aanhou ding overgaan. De arrestatie van E. leverde nog een ander verrassend resultaat op. Hij ver telde n.l. op zijn beurt ook weer bestolen te zijn en wel op de volgende wijze: acnterlating yan hun ge- vechtsvoertuigen, den tros en alle over tollig oorlogstuig, zijn zij er tenslotte doorneen gekomen. Op gelijke wijze is 't den bespannen en gemotonseerden co lonnes vergaan. Talrijke voerlieden heb ben eenvoudig hun voertuig de sloot langs den weg in gereden en zijn op de vlucht geslagen. Op een plaats was het verkeer bijzonder ernstig opgestuwd. De politieke commissarissen hadden de eenige brug, die in den sector aanwezig was de lucht in laten vliegen om den terugtocht tot staan te brengen. Het scheelde niet veel, of de verbitterde Sov- jet-soldaten hadden op de commissaris sen geschoten. Deze konden zich slechts door tijdige vlucht in veiligheid bren gen. De algemeene verwarring werd ech ter volkomen, toen de eerste Duitsch Roemeensche afdeelingen vlak bij de in de lucht gevlogen brug opdoken. Van den anderen oever schoot de bolsjewistische artillerie op den wirwar, onverschillig wie zij trof. Honderden Sovjet-soldaten vielen ten offer aan de granaten van de eigen artillerie. De commissaris-generaal voor veiligheidswezen en höhere S.S.- Polizeiführer maakt bekend Op grond van paragraaf 1 van de ver ordening van den Rijkscommissaris 20/41 verbied ik mét ingang van heden 1. het ophangen, aanplakken en het op iedere andere wijze in het openbaar ver toonen van plakkaten en geschrift van de Nederlandsche Unie. 2. het dragen van insignes Nederlandsche Unie. pieele overeenkomst. Verschillende tech nische détails moeten nog verder uitge werkt worden. In het bijzonder moet nog een aantal problemen tusschen de plaat selijke autoriteiten in Indo-China tot op lossing worden gebracht. De daarvoor noodige onderhandelingen zullen waar schijnlijk in Hanoi gevoerd worden. Naar het D.N.B. uit Vichy meldt, voert de gouverneur-generaal van Indo-China, admiraal Decoux, besprekingen met Ja pansche militaire vertegenwoordigers over de technische mogelijkheden eener gemeenschappelijke verdediging van Indo-China. Het nieuwe distributie-bonboekje is een stap geweest in de richting van ver eenvoudiging van de taak der huisvrouw. Het Centraal Distributiekantoor zal echter in de toekomst nog nieuwe verbeteringen aanbrengen, waardoor de leiding der distributie de huisvrouw aan haar zeker gerechtvaardigde verlangens zooveel mo gelijk tegemoet komt. Er is naar gestreefd om de z.g. week artikelen alle op denzelfden dag te doen ingaan, evenals de artikelen, welke over een langere periode loopen. Hiervoor wa ren intern zeer ingrijpende maatregelen noodig, doch indien mocht blijken, dat inderdaad hierdoor de beoogde verbete ring is bereikt, dan is de moeite van het C.D.K. zeker beloond. Ook zullen voor de weekartikelen, t.w. brood en gebak, vleesch- en vleeschwaren, kaas, eieren, melk, aardappelen zooveel mogelijk bon nen van hetzelfde nummer worden aan gewezen. Dus in een bepaalde we*k het zelfde nummer van de resp. kaarten. De distributieperiode zal dan evenals thans aanvangen op Zondag en eindigen op Za terdag met dien verstande, dat op de nieuw- aangewezen bonnen reeds Zaterdag voor afgaande aan den Zondag gekocht kan wor den. Daartoe worden de bonnen in de avondbladen van Vrijdag bekend gemaakt. Eén uitzondering is er voor de vleesch- bonnen wat betreft den dag, waarop men daarop kan koopen. Deze dag is n.l. Woendag volgende op den Zondag, hoe wel men ze wel reeds van den Zondag af kan bezigen bij het gebruiken van zijn maaltijden in café’s, restaurants e.d. Sla gers en winkeliers is het verboden op de nieuwe bonnen Zondag, Maandag of Dins dag vleesch of vleeschwaren af te leveren, in verband met de technische uitvoering van de vle^fchvoorziening. Na het verstrijken van den Zaterdag, waarop de periode van de weekartikelen afloopt, zijn de bonnen ongeldig, met uit zondering van kaas, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen zich een ge heel Edammer kaasje of een grooter stuk kaas aan te schaffen, welke mogelijkheid tot nu toe ook bestond. In den vervolge zal men het zóó doen, dat elke week een nieuwe bon wordt aangewezen, die geldig zal zijn in een tijdvak van vier weken. Om een voorbeeld te noemen een ze kere bon voor periode 10 t/m 16 Augus tus blijft geldig t/m 6 Septembereen andere bon voor periode 17 t/m 23 Augus tus ook geldig t/m 6 Septemberweer een andere bon voor periode 24 t/m 31 Augustus ook geldig t/m 6 September tenslotte de vierde bon voor periode 31 Augustus t/m 6 September, ook geldig t/m 6 September. Voor bloem en meel komt er ook een verandering, n.l. met ingang van 10 Augustus zullen wekelijks twee gelijkge nummerde bonnen a 35 gram worden aangewezen. Daarom zullen op de met 10 Augustus in gebruik te nemen nieuwe bloemkaart ook stellen van twee gelijk genummerde bonnen voorkomen. De artikelen met een periode van vier weken Met ingang van 10 Augustus a.s. zullen deze artikelen eenzelfde distributieperiode hebben van vier weken. Het groote voor deel hiervan is, dat men zich niet telkens zal hebben af te vragen of er een of meer bonnen afloopen, maar dat men eens in de vier weken van alle bovengenoemde artikelen tegelijk kan nagaan of men van de afloopende periode nog bonnen in zijn bezit heeft. Voor deze bonnen geldt even eens de regel, dat men reeds Zaterdag tevoren kan koopen op de bonnen, die Zondags d.a.v. ingaan In verbandmet het instellen van sa menvallende distributie-perioden van vier weken, wordt voor eenige artikelen de periode van acht weken teruggebracht op vier weken. Gevangenen, die aan het Bessarabische front worden binnengebracht, maken melding van de groote verwarring, die de snelle DuitschRoemeensche op marsen bij de bosjets heeft doen ont staan. De terugstroomende Sovjet-for- matie, zoo vertellen zij, zijn op volko men verstopte wegen gestuit. Met acnterlating jan

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1