HAAGSCHE COURANT VACANTIE III IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND De Avondschool Zaterdag 26 Juli 1941. Men make zich niet ongerust DERDE BLAD te van naar De registratie van volks tuintjes Distributie van tarwe bloem e.d. De grenswijzigingen van Zuid- hollandsche gemeenten van Doctor Plmzer nederLandsch cabaret in De rechtspositie der Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche Weer- macht, de Waffen-SS en het Legioen t Met het oog op de talrijke aanmeldin gen voor het Vrijwilligerslegioen Neder- 1 land heeft de Rijkscommissaris zich ge- noopt gezien enkele maatregelen van L principieele beteekenis te nemen omtrent de rechtspositie der leden van dit Le gioen. De officieele afkondiging daarvan 1 in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied kan ieder oogenblik verwacht worden. In dit verband leek het doelmatig enkele vragen op te helderen. Verbod van vleeschverkoop op Maandag en Dinsdag Zeilen en zwemmen Nederlandsche kinderen de Oostmark Hoe heetten ze? De uitbreiding van Rotterdam De agrarische afdeeling op de komende Jaarbeurs Verhooging van pensionprijzen zonder toestemming verboden S w zou NIEUWE ZUIDVRUCHTENBOND NU JS HU VOLMAAKT CjELUKKICj ALS HU EET1 -RIETVOORN VAN ONS Kam verschalken op een Hollandsche plas z 106 Sleutel op de les van j.l. Donderdag 4 5 No. 17937 geeft een geestdriftige beschrijving van het programma BUREAU VAN HET NATIONALE PLAN Naar wij vernemen, is belast met de werkzaamheden van hoofd van het se cretariaat van het bureau van den Rijksdienst voor het Nationale Plan, mr. C. A. van Gorcum te Wassenaar en met die, verbonden aan de functie van hoofd der afdeeling voor sociaal-economisch en economisch-geografisch onderzoek, drs. G. H. L. Zeegers te Rotterdam. ste de titel van raadpensionaris? Hoe heette de laatste, die deze titel droeg? 6, Hoe heette de stad, die vroeger be hoorde tot een van de meest be kende uit Zeeland, een stad met handel en verkeer, doch die later, als zovele delen van Zeeland, weer aan de golven ten prooi viel en die nu volkomen is weggevaagd? Dr. PLUIZER. Brief wi sseling. Primo:: hartelijk dank aan allen, die ons met de 100ste Avondschool com plimenteerden. 2. G. H Rijkse. Uw oplossing was juist, zoals U intussen wel bemerkt zult hebben. 3. F. A. v. Duuren. Aan Uw ver zoek om de Avdndschooltjes te bundelen en uit te geven kan helaas momenteel niet worden vol daan. 4. L. Baan. Van Uw zeer geestig epistel heb ik genoten. Met Uw conclusies ben ik het niet eens, maar dat is bijzaak. Hoofdzaak is, dat wij elkaar via de H.C. Avond school kunnen waarderen. NB. Het is vacantietijd. Ook de Avondschool doet veertien da gen de deuren dicht. Dr. Plui- zer neemt rust tot 12 Augustus. Dien dag hoopt hij de lessen weer te hervatten. UITSCHLAND De V.P.B. melden o.m. uit Berlijn, dat op uitnoodiging van de organisatie Kraft durch Freude dezer dagen een Neder- landsch cabaret een bezoek aan de s^ad Heerte bij Bruns wijk heeft gebracht, om den bij de Hermann Göring Werke werkzamen Nederlandschen arbeiders eenige uren Nederlandsche kleinkunst te die betrekking hebben op de rechtspositie van de jonge Nederlanders, die zich reeds voor het begin van den strijd tegen het bolsjewisme, ter beschikking van de Duit- sche Weermacht en de Waffen S.S. heb ben gesteld, of hun verbintenis nu be ëindigd. dan wel of zij nog in dienst zijn van de Duitsche Weermacht of de Waf fen S.S. In de eerste plaats scheen het van be lang, de betrekking te waarborgen van alle vrijwilligers, of zij nu leden van het legioen zijn of niet. Dit vraagstuk zal worden opgelost door alle dienstbetrek kingen voorloopig te laten voortduren, zoodat zij onder geen voorwaarde van de zijde van den werkgever kunnen worden opgezegd. Indien de vrijwilliger in over heidsdienst is, blijft hij tenminste vier vijfde van zijn salaris ontvangen bij ge huwde werknemers stijgt dit percentage naar de grootte van het gezin. Wie vijf of meer kinderen bezit, heeft aanspraak op het totale bedrag van het salaris. In dien de vrijwilliger in particulieren dienst is, staat het den werkgever vrij den vrijwilliger diens inkomsten te blij ven uitbetalen of nietdoet hij dit, dan heeft hjj tegenover den Staat geen aan spraak op schadevergoeding ten bedrage van de percentages, die de Staat aan vrijwilligers in zijn dienst toekent. Een ander probleem, dat eveneens van belang is voor alle vrijwilligers of zij leden van het legioen zijn of niet is de toepasselijkheid van de artikelen 101 tot 103 van het Nederlandsche Wetboek van Strafrecht. Bekend is, dat vooral met ver wijzing naar deze bepalingen gepoogd is vele jonge Nederlanders af te houden van toetreding tot de Duitsche Weer macht, de Waffen S.S. of het Vrijwilli gerslegioen Nederland. Bij verordening zal derhalve worden bepaald, dat deze dienst niet onder genoemde strafbepaling valt en niemand deswege strafrechtelijk ter verantwoording kan worden geroepen. Het vraagstuk van het onderhoud der gezinnen van de Nederlanders, die vrij willig dienst doen in de Duitsche Weer macht of de Waffen-S.S., is naar men weet reeds zoodanig geregeld, dat de zen vrijwilligers een kostwinnersvergoe ding van precies denzelfden omvang als de Duitsche soldaten krijgen, wordt toe gekend. Met het oog op de gewijzigde rechtspositie van het Vrijwilligerslegioen leek het evenwel doelmatig voor dit vraag stuk terzake der gezinnen van legionnairs een afzonderlijke regeling te ontwerpen, ter opheldering van alle tot dusver gere zen onzekerheden met terugwerkende kracht op 22 Juni 1941 in werking treden. Doelmatig is gebleken, met de regeling van de kwesties van staatsburgerschap der leden van het Legioen een overeenkom stige regeling voor de Nederlandsche leden van Duitsche Weermacht en Waffen S.S. te verbinden. Naar men weet, hebben be paalde Nederlandsche instanties zich te gen deze mannen op bovengenoemde bepa lingen beroepen en zich op het standpunt gesteld, dat deze mannen voortaan als staatloozen te behandelen zijn. Om de daaraan verbonden inconveniënten te on dervangen zal eveneens bij bijzondere ver ordening van den Rijkscommissaris wor den bepaald, dat in geval van dienstne ming in de gelederen van Duitsche Weer macht en Waffen S.S. slechts dan verlies van het Nederlandsche staatsburgerschap intreedt, als de vrijwilliger daarvan uit drukkelijk afstand doet; de betrokken be paling van de Nederlandsche wet op het Staatsburgerschap treedt dus in dat op zicht buiten werking. Ook deze verorde ning zal in werking treden met terugwer kende kracht en wel tot 10 Mei 1940. In beide gevallen zal worden gezorgd, dat de vrijwilliger een documentair bewijs voor zijn positie als staatsburger krijgt, resp. zich te allen tijde kan verschaffen. Als men deze maatregelen in onderling verband overziet, dan blijkt, dat voor de sociale, economische en staatsrechtelijke behoeften van alle vrijwilligers in aan zienlijke mate is gezorgd. De bedoeling van al deze maatregelen is den strijden den mannen de zekerheid te verschaffen, dat hun persoonlijke en familie-omstandig- heden tijdens dezen strijd en naderhand onder alle omstandigheden zijn gewaar borgd Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van Maandag 28 Juli a.s. voortaan het verkoopen van vleesch en vleeschwaren op Maandag en Dinsdag is verboden. Dit verbod geldt niet voor hotels, restaurants, broodjes winkels e.d., in welke zaken de verkoop voor directe consumptie ter plaatse is toegestaan. Het is niet geoorloofd, vleesch of vleeschwa ren van dergelijke zaken mede te ne men. Ook mag dit niet afzonderlijk, maar dient dit met de bijbehoorende andere voedingsmiddelen te worden verkocht. Uiteraard blijft onverlet de reeds be staande bepaling, dat op den Dinsdag ook de hotels en restaurants geen vleesch mogen verkoopen. Van het verbod tot verkoop van vleesch op Maandag en Dinsdag kan door de Ne derlandsche Veehouderijcentrale, Laan van Meerdervoort 533, ’s-Gravenhage, ontheffing worden verleend in bijzondere naar haar oordeel daarvoor in aanmer king komende gevallen. Hierbij is ge dacht aan regelingen betreffende zieken huizen e.d. Voorts wordt medegedeeld, dat in uit zonderingsgevallen des Maandags wel vleesch zal mogen worden verkocht op Wehrmachtsmarken. Ook mag uitsluitend voor den verkoop aan zieken vleesch worden afgeleverd tegen inlevering van z.g. rantsoenbon- nen (dit zijn bonnen waarop gedrukt is „één rantsoen vleesch”. Op genummerde bonnen mag dus in géén geval op genoemde dagen vleesch worden afgeleverd. die van het vorig jaar in omvang aan zienlijk zal overtreffen. Meer nog dan de vorige zal derhalve deze Najaarsbeurs den boer de gelegenheid bieden om zich op de hoogte te stellen van het aanbod in landbouwbenoodigdheden. Van landbou- werszijde komen reeds thans bij het Jaarbeurssecretariaat vele aanvragen om inlichtingen betreffende het collectief be zoeken van de Jaarbeurs binnen, hetgeen zeker als een goed voorteeken van een groot bezoek beschouwd mag worden. Op de komende Jaarbeurs, waar landbouw, handel en industrie elkaar ontmoeten, kan derhalve een intensieve commercieele be drijvigheid worden verwacht. >T! K.vam L WAS NIET TEVREDEN VÓÓR H U ELK JAAR UITEEN ZWEEDSC’ STROOM Z'JN ZALM VAN 2.0 POND HAP qESLINGERD We hebben ons extra-rantsoen suiker voor de fabricatie van jam gebruikt en ik moet zeggen, dat de proeve, welke mij werd voorgezet uitstekend geslaagd mag heeten. M’n nicht heeft alle eer van haar inmaakgaven. We treffen het daar bij, dat het ooft nogal een goed jaar be leeft en overvloedig aan de markt komt. Het gevolg ervan is veel venters op de straat en ook veel huisvaders, die een pondje voor thuis als extratje meene men. In de stad is verder ook goed te mer ken, dat de vacanties zijn begonnen. De provincialen hebben hun intocht gedaan en in nog grootere getale dan andere ja- ren. Het „ken uw eigen land” doet op het oogehblik opgeld en gelukkig, zou i er bij willen voegen, voor de Hagenaars is het een reden om nu de verschillende mooie dingen, welke in hun eigen stad te bewonderen zijn met hun gasten eens te gaan bezoeken. En daarvoor behoeft men niet te wachten op regenachtige da den (die komen voorloopig niet, decre teert Jodocus). Het Mauritshuis heeft vast en zeker nog lang niet alle Hage naars binnen z’n muren gezien om van het Museum Bredius niet eens te spre ken. Als wij Hagenaars dezen bescha- menden achterstand In den vacantie-tijd eens konden inhalen, zouden we een goed werk doen. Iedereen zal dus ook kunnen begrij pen, waarom ik de stempeltochten van de V.V.V. zoo hoogelijk waardeer en ik sta er blijkbaar niet alleen zoo tegen over. Zegge en schrijve drie duizend deelnemers zijn er bereids geweest aan den stempeltocht door Den Haag. Zie, dat is een respectabel getal, doch het kan nu in de vacantieweken nog belang rijk verhoogd worden. Men leze er maar eens op na het verhaal over de schoon heid van de Westduinen. Wie verder heeft gelezen over de Zaterdagsche wan delingen door Oud Den Haag zal met mij tot de erkenning komen, dat er vanwege de V.V.V. zeer veel gedaan wordt om den Hagenaar dichter tot de schoonheid van zijn stad en haar omstreken te brengen. Ik hoop van harte, dat men daarin moge slagen en het is dan ook om die reden, dat men hier zulk een warme aanbeve ling voor de tochten aantreft. Wies en Jodocus hebben ijverig zit ten studeeren op de gas- en electrici- teitsmeter. De eerste opmerking van Joducus was, dat op muntmeter-instal- laties gemakkelijker bezuinigd kon wor den dan op andere. Want, zei Jodocus, ’t is doodeenvoudig, je zorgt maar niet meer dan drie kwart van het anders be- noodigde geld er in te stoppen en je bent klaar. Inderdaad een koud kunstje op die manier! Wies heeft haar neef er echter even aan herinnerd, dat ook bezitters van niet-muntinstallaties even gemakkelijk kunnen bezuinigen, indien men slechts nauwkeurig den meterstand controleert. Toen zijn de jongelui samen aan het be- studeeren geslagen en gehoord de ellen lange discussies, welke er over dit on derwérp plaats vonden, meen ik wel, dat er resultaten geboekt zullen worden. Overigens heeft de handleiding welke door de autoriteiten via de pers was ver strekt, uitnemende diensten bewezen bij deze studie. Door de lange avonden zijn de verduis- teringsmaatregelen in de particuliere woningen eenigszins in het gedrang ge komen en het gevolg is er van: een scherpe waarschuwing om door te gaan met nauwkeurige handhaving van de be palingen. De politie heeft order om er scherp op te letten en eenige honderden processen-verbaal waren het uiteindelijk resultaat. Medeburgers, verslapt dus niet in dezen en zorgt er voor, dat uw huis weer hermetisch gesloten is, zoodra het klokje het uur van verduistering heeft aangegeven. Behalve het algemeen be lang, dient men er ook de eigen porte- monnaie mee. OOM KOOS. De waardeering der rantsoenbonnen De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Zooals bij de laatste bonaanwijzing is bekend gemaakt, bedraagt met ingang van Zaterdag 26 Juli 1941 een rantsoen tarwebloem zeventig gram in plaats van tweehonderd tachtig gram. Voor de bonnen van de bloemkaart maakt deze wijziging geen verschil, daar elke bon recht blijft geven op 35 gram tarwebloem, wel zou met ingang van bovengenoemden datum de waarde van de met „1 rantsoen tarwebloem” ge merkte bonnen tot y4 verminderd wor den, waardoor degenen, die nog in het bezit zijn van deze bonnen, slechts 1/4 deel van de hem toekomende hoeveelheid zouden kunnen betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s. de met „1 rantsoen tarwebloem” gemerkte bonnen recht blijven geven op het koopen van 280 gram bloem. Na 9 Augustus ge ven deze bonnen recht op 70 gram. Een ieder die dus gedurende het tijd vak van 26 Juli tot 9 Augustus a.s. in het bezit is, of komt van bonnen ge merkt „1 rantsoen tarwebloem”, zal verstandig doen om voor deze bonnen voor 10 Augustus bloem te koopen, daar na 10 Augustus slechts 70 gram bloem kan worden gekocht. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat in ver band met de verminderde hoeveelheid tarwebloem e.d. welke op de aan zieken enz. uit te reiken „een rantsoen tarwe- bloem”-bonnen voortaan zal kunnen wor den gekocht, het aantal in een bepaald tijdvak uit te reiken bonnen evenredig zal worden verhoogd. De voor betrokkenen beschikbaar te stellen hoeveelheden blijven dus onge wijzigd. In een in de bladen op te nemen publi catie zullen de nadere bijzonderheden, welke voor de detaillisten van belang zijn, worden bekend gemaakt. 1. Deze zeiler beging de grote fout om tijdens een flinke bries met vastgezette zeilschoot te varen. Dat is zeer gevaarlijk. De zeilschoot moet altijd te vie ren zijn. 2. Onder water zwemmende houde men de ogen open; an ders zwemt men in het wilde weg en men moet toch kunnen zien waarheen men zwemt! 3. Tijdens het gijpen lette men op het overkomende zeil en spe ciaal op de giek. Houd deze door middel van de zeilschoot in bedwang en laat hem kalm overkomen en niet met een sui zende snelheid. 4. Men zwemt bij voorkeur niet direct na het nuttigen van een maaltijd. 5. stuurboord rechterkant van Zooals eenigij tijd geleden is meege deeld, ligt het in het voornemen, over te gaan tot een registratie van de volks tuintjes. Deze is noodig, omdat de over heid een volledig overzicht behoort krijgen van de beteekenis en den omvang van het volkstuinwezen in ons land. Daarna zal zij kunnen vaststellen, hoe de uitwassen op dit gebied moeten worden tegengegaan en in hoeverre de schaarsch- te van bepaalde grondstoffen maatregelen ten gunste eener zoo billijk mogelijke verdeeling van de benoodigdheden onder de volkstuinders gewenscht maakt. In het bijzonder echter beoogt de over heid met deze registratie, te weten te komen, in hoeverre voor de particuliere teelt van tuinbouw- en landbouwgewassen landbouwgronden in gebruik zijn ge nomen, welke een grootere opbrengst ten bate der voedselvoorziening van mensch en dier kunnen geven, wanneer zij beroepsmatig, dus door boeren, wor den bebouwd. Want onder de tegenwoor dige omstandigheden moet het natuurlijk onmogelijk worden gemaakt, dat een deel van onzen bodem niet op de meest economische manier zou worden ge bruikt. Uit dezen opzet van het onderzoek blijkt, dat van de registratie en van de daarna te nemen overheidsmaatregelen, geen nadeelen zijn te duchten voor de, van oudsher gevestigde, bonafide volks tuintjes, uitgegeven aan leden van volks- tuindersvereenigingen. Ook is het duide lijk, dat de bewerkers van tuintjes, aan gelegd op alle, buiten de normale pro ductie vallende, gronden (bijvoorbeeld op bouwterrein, langs spoorlijnen, ver keerswegen, kanalen, op gedeelten van fabrieksterreinen, enz.), geen reden heb ben om zich ongerust te maken. Veeleer kunnen de bewerkers van deze tuintjes slechts voordeelen van een ordening van het volkstuinwezen verwachten. Anders staat de zaak voor de, sedert den oorlog vrij sterk opgekomen, parti culiere teelt van voedingsgewassen op land- en tuinbouwgronden, welke daar voor aan hun normale bestemming zijn onttrokken. Aan de hand der resultaten van het te houden onderzoek zal de over heid moeten vaststellen, in hoeverre de voedselvoorziening van het volk, door deze onttrekking van gronden aan de normale, agrarische productie, wordt be nadeeld en welke maatregelen hiertegen moeten worden genomen. Uit de publicatie betreffende de voor genomen registratie hebben sommigen meenen te kunen afleiden, dat bonafide volkstuinders een deel van de oogst opbrengst zouden moeten inleveren. Deze conclusie is geheel onjuist. Voor onge rustheid in dit verband bestaat geenerlei reden. Van bevoegde zijde is ons ver zekerd, dat in dit jaar geen inlevering zal behoeven plaats te vinden van groen ten en fruit, door particulieren in eigen tuin of op gehuurden grond (in volks tuinen) geteeld. Ook van de bruine boonen en andere peulvruchten, door particulieren op deze wijze gekweekt, be hoeft niets te worden ingeleverd en even min zullen de desbetreffende rantsoenen, welke hun zijn toegewezen, worden ge kort. Slechts voor de aardappelen, door par ticulieren geteeld, zal los van de voor genomen registratie een bijzondere regeling worden getroffen. Aardappelen zijn een hoogst belangrijk volksvoedsel. De voorraad ervan moet rechtvaardig worden verdeeld. De menschen, die zoo gelukkig zijn geweest, voor hun gezin een eenigszins belangrijke hoeveelheid aardappelen zelven te hebben kunnen telen, kunnen daarom niet tevens aan spraak maken op een rantsoen, even groot, als zal worden verstrekt aan de andere Nederlanders, die niet in staat zijn, uit eigen teelt zich een voorraad te vormen. Eerstgenoemden zullen een be paald aantal aardappelbonnen moeten in leveren. Maar deze verplichting zal niet gelden voor de bewerkers van volkstuin tjes, waarvan de grootte beneden een bepaalde oppervlakte blijft. Vermoedelijk zal het desbetreffende voorschrift aldus komente luiden, dat het meerendeel der volkstuintjes onder deze vrijstelling zal vallen. En van de overige zal gelijk reeds eerder is gemeld bij de bereke ning van het aantal bonnen, dat zal moe ten worden ingeleverd, de aardappelen opbrengst zeer laag worden geschat. De vaste norm voor deze inlevering zal laag worden gesteld. Wie zich de moeite heb ben getroost, voor eigen gezinsverbruik aardappelen te telen, zullen daarvoor in den vorm van een ruimeren voorraad worden schadeloos gesteld. De desbetref fende regeling zal binnenkort worden be kend gemaakt. In verband met het dezer dagen gepu bliceerde bericht. dat op Vrijdag 8 Augustus ongeveer vierhonderd Neder landsche kinderen voor een vacantiever- blijf naar de Oostmark zullen vertrek ken. wordt ons van bevoegde zijde ver zocht mede te deelen. dat de daarvoor in aanmerking komende kinderen reeds zijn aangewezen en dat uitbreiding van dit aantal, gelijk reeds in het bericht werd opgemerkt, in de gegeven omstandighe den niet mogelijk is. die zich overigens in dezelfde richting zal bewegen. De uitbetaling van de kostwin nersvergoedingen aan de verwanten der legionnairs zal door het hoofdkwartier van het Legioen geschieden; de beslissing om trent toekenning der vergoeding zal bij den bevelhebber van het Legioen liggen. Er zal gezorgd worden, dat de verwanten der legionnairs op precies dezelfde wijze worden behandeld als de verwanten der Duitsche soldaten. Vérder is noodzakelijk gebleken in ver band met toetreding tot het Legioen de kwestie van artikel 7, paragraaf 1 ten vierde van de wet op het Nederlandsche staatsburgerschap te regelen. Deze bepa ling luidt, dat het Nederlandsche staats burgerschap verliest wie zich zonder verlof van de Kroon in „vreemden krijgs- of staatsdienst” begeeft. Daar toetreding tot het Legioen deelneming aan den gezamen- lijken Europeeschen strijd tegen het bols jewisme beteekent, die evenzeer zaak der Nederlanders als der Duitschers is, kan bij de legionairs geen sprake zijn van „vreem den” krijgs- of staatsdienst. De, betrokken verordening van den Rijkscommissaris zal derhalve bepalen, dat genoemde bepaling geen toepassing vindt op de leden van het Vrijwilligerslegioen. Deze verordening zal NEDERLANDSCHE REISVEREENIG ING Op 17 Augustus wordt door een twaalf tal afdeelingen van de Nederlandsche Reisvereeniging, n.l. de afdeelingen Am sterdam. Haarlem, Leiden, den Haag, Delft, Dordrecht, Gouda, Rotterdam, brengen. De „Brunswijker Tageszeitung” Utrecht. Breda, Tilburg en den Bosch, x. --- een groo{e boottocht gemaakt naar het historische slot Loevestein. de boot, gezien in de zeilrich- ting. bakboord linkerzijde. giek rondhout, waaraan de onderkant van hét zeil is be vestigd. gaffel eveneens rondhout, doch nu voor bevstiging van de bovenkant van het zeil. stag touw of staaldraad, die dient om de mast te steunen schaar standaard, waarop de giek komt te rusten, als het zeilen is afgelopen. zwabber stokdweil stok met van onderen een serie lap pen, dienende om het dek, enz. te zwabberen. hogerwal wal, waar de wind vandaan komt. puts emmertje, waaraan touw, dat dient voor de schoon maak van het schip, speciaal het dek. We gaan weer eens een geschiedenis- opfrissertje plaatsen. Geen jaartallen, maar namen ge vraagd. Namen van personen, die ge schiedkundige daden bedreven en namen van plaatsen, waarin zich ge schiedkundige gebeurtenissen afspeel den. Ik begin. 1. Hoe heette de historische figuur, die wel eens wordt aangeduid met „Der Keerlen God” in werkelijk heid? 2. Hoe heette het slot, (dat nu nog bestaat en ter bezichtiging is open gesteld), waarin de bekende dich ter en schrijver Pieter Cornelis- zoon Hooft woonde en waarin hij zijn kunstzinnige gasten ontving? 3. Hoe heette de bekende Leidse hoogleraar, wiens roem ver de landsgrenzen overschreed en die zich desalniettemin tot zispreuk had gekozen „Simplex Sigillum Veri” Eenvoud is het kenmerk van het ware)? Hoe heette de Gelderse stad, die eertijds de eer genoot een hoge school binnen haar muren te tel len? En hoe heette de overeenkomstige stad in Friesland? Welke Nederlander droeg als eer- Zooals reeds werd gemeld, bevat de Staatscourant van gisteravond een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken betreffende wijziging van de gren zen van Rotterdam en eenige andere Zuid-Hollandsche gemeenten. Blijkens deze beschikking worden met ingang van 1 Augustus 1941 aan de gemeente Rotter dam toegevoegd de gemeenten Hille- gersberg, Overschie, Schiebroek, behou dens een aan de gemeente Berkel en Ro denrijs toe te voegen gedeelte en IJssel- monde, behoudens een aan de gemeente Barendrecht toe te voegen gedeelte, zoo mede gedeelten van de gemeenten Baren drecht, Capelle aan den IJssl, Berkel en Rodenrijs, Kethel en Spaland en Rozen burg. In de beschikking is de nieuwe grens van de gemeente Rotterdam nader omschreven. Aan de gemeente Schiedam worden met ingang van denzelfden datum toe gevoegd gedeelten van de gemeenten Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht, Ke thel en Spaland, Overschie en Rotter dam. Aan de gemeente Vlaardingen wor den voorts toegevoegd gedeelten van de gemeenten Schiedam en Vlaardinger- Ambacht, terwijl de gemeente Schiplui den wordt vergroot met een gedeelte van Vlaardinger-Ambacht en de ge meente Berkel en Rodenrijs met een ge deelte van de gemeente Schiebroek. Zoo spoedig mogelijk na het in wer king treden dezer grenswijzigingen wordt de gemeenteraad van Rotterdam aange vuld met vier leden, t.w. één lid van elk der zittende raden der gemeenten Hille- gersberg, Overschie, Schiebroek en IJs- selmonde, welke gemeenten, evenals Ke thel en Spaland en Vlaardinger-Ambacht, tengevolge van de grenswijzigingen op 1 Augustus worden opgeheven. De zittende raad der gemeente Vlaardingen wordt vervangen door een nieuwen raad, waar van deel uitmaken 19 leden van den zif tenden raad en 4 leden van den zittenden raad der gemeente Vlaardinger-Am bacht. De burgemeesters der gemeenten Hil- legersberg, Kethel en Spaland, Overschie en IJsselmonde, alsmede de burgemees- ter-secrtaris van de gemeente Schiebroek en die van de gemeente Vlaardinger-Am bacht zijn met ingang van den datum van grenswijziging uit hun ambt eervol ont slagen. de en verre gekomen waren, en herdacht hij diegene die voor hun vaderland het leven lieten, alsmede de overleden leden van den bond, gedurende het afgeloopen tijd perk. Met medewerking van de betrokken autoriteiten en instanties kon ook ge durende het afgeloopen seizoen nog een kwantum zuidvruchten geïmporteerd wor den uit Italië. Ook voor het a.s. seizoen zal weer getracht worden, deze import, die zoo belangrijk is voor onze volksge zondheid te doen plaats hebben. De aan voeren zullen dan evenals dit seizoen weer gelijkmatig over het geheele land verdeeld worden, terwijl de verkoop zal plaats hebben tegen vastgestelde prijzen. Met de aaneensluiting aan de in het vorige jaar gevormde top-organisatie, de grossies contact commissie (gro-co-co) voor den groothandel in groenten, fruit, conserven, zuidvruchten en bananenhan del werd volledige instemming betuigd. Bij de verkiezing van bestuursleden werd de voorzitter met op 2 na alge- meene stemmen herkozen, alsmede de an dere aftredenden. In de vacature wijlen den heer C. D. v. Kuijk, werd gekozen den heer P. J. v. d. Brink jr. te Utrecht. Aan de van 918 September a.s. te houden Najaarsbeurs zal wederom, thans voor de zesde maal, een agrarische afdee ling verbonden zijn De belangstelling van deelnemerszijde voor deze afdeeling over treft die van vorige jaren zoodanig, dat de voor haar bestemde ruimte, zoowel in de gebouwen als op het terrein Vreden- burg. dat in zijn grootst mogelijken om vang wordt benut, vrijwel geheel is be zet. Naast de als altijd zeer representa tieve groep zuivelwfrktuigen zal de deel neming in de gebouwen agrarische pro ducten. alsmede diverse benoodigdheden als meststoffen, veevoeder, zaaizaden en pootgoed omvatten, terwijl de groep land bouwwerktuigen op de buitenterreinen Na een uitgebreid onderzoek, zoowel bij kleine als bij groote pensions, is het den gemachtigde voor de prijzen gebleken, dat zich enkele gevallen voordeden, waar in de pensionprijzen door de pensionhou ders eigenmachtig werden verhoogd bo ven het peil van 9 Mei 1940. Hij herinnert er hierbij nogmaals aan, dat dit ten eenen- male verboden is, en dat degene, die hiertoe overgaat, zich blootstelt aan straf vervolging door de inspecties voor de prijsbeheersching. De eenige algemeene uitzondering, die hierop is toegestaan, houdt, zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, verband met de omzetbelasting. Deze mag, zooals bekend is, niet meer afzonderlijk in reke ning worden gebracht. Om deze belasting op den gast te kunnen verhalen, is het noodzakelijk, den op 9 Mei 1940 gelden den prijs te verhoogen. De volgende per centages kunnen in rekening worden ge bracht a. bedrijven, die vroeger de tarieven exclusief omzetbelasting berekenden, d.w.z., die de omzetbelasting apart op de rekening zetten, mogen de prijzen met 5 pCt. verhoogen. b. bedrijven, die vroeger de tarieven inclusief omzetbelasting berekenden en op langen termijn verhuren, mogen deze tarieven met 2$ pCt. verhoogen. c. bedrijven, die vroeger de tarieven inclusief omzetbelasting berekenden en op korten termijn verhuren, mogen deze tarieven met 3J pCt. verhoogen. In het algemeen kunnen de pensions gerekend worden onder b. te vallen. Voor den pensionhouder, die met de op 9 Mei geldende prijzen niet uit kan ko men, staat de mogelijkheid open, om ver gunning tot prijsverhooging aan te vra gen bij het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf, Raamweg 14 te ’s Gravenhage. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht hield Donderdag 24 Juli j.l. de nieuwe zuidvruchtenbond haar 12de jaarvergade ring onder leiding van den voorzitter, den heer R. Mol. In zijn openingsrede verwelkomde voorzitter de leden, die van heinde

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9