Haagsche Courant van Maandag 28 Juli 1941 - w Het vertrek van BINNENLAND het „Vrijwilligers- legioen Nederland” rk® STADSNIEUWS -f r z Nieuw Verordeningenblad 1 <31 O? W.' i r f Complete radio-reportagewagen ter beschikking gekregen Rede van i INSLUIPING EN INBRAAK Aanzienlijke partijen noten ingevoerd Directeur-generaal van „Winterhulp Nederland” staat aan het hoofd Voelt U zich moe of afgemat? Enkele druppels van de klassieke "4711”, op Uw zakdoek gedrup peld en ingeademd of op voor hoofd en slapen gewreven... en U is weer een ander mensch I DERDE BLAD, PAGINA 1 luitenant-generaal Seyffardt Statuten stichting „Neder landsche Volksdienst” Luitenani-getneraaL- Seyffardt neemt op het station-H.S. afscheid wan. do vrij wiUigïjrs tfolygoon) Geldkistje met 1600 ontvreemd O Generaal Seyffardt reik de vlag over Défilé op het Spui O® Afscheid op het station DE „V”-ACTIE ALS PROPA GANDA VOOR „DUITSCH- LAND WINT” De propaganda-afdeeling van het Vrijwilligerslegioen HET JUBILEUM VAN DE WEST- LANDSCHE STOOMTRAMWEG MAATSCHAPPIJ Met gas en electriciteit J J Past zuinigheid MIEN KALKHOVEN’S CABARET- REVUE „HOE MALLER, HOE MOOIER” De rechtspositie der Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche Weer macht, de Waffen-SS en het Legioen ^"73 F jF* W 9 M jtg Behoefte aan camera’s Vervolg van het le blad. >985 in den reikt (Polygoon) was faillissement Gij hebt een kloek besluit genomen, een besluit, dat u tot eere strekt en dat ons vaderland tot eere strekt. Gij hebt begrepen, wat helaas door zoo velen niet wordt begrepen, die toch denken dat zij goede vaderlanders zijn. Nederland mocht niet achter blijven, ook Neerlands zonen moeten medestrijden met de Groot-Duitsche Weermacht, die vecht voor de vrijheid van Europa, voor de beschaving en de cultuur, voor alle geestelijke waarden welke de Christenheid wil en moet be houden. De Staatscourant van hedenavond bevat GEMEENSCHAPPELIJKE MANIFESTATIE VAN HITLERJUGEND EN NATIONALE JEUGDSTORM TE GRONINGEN middellijk voelen dat ge ook het zwaarste kunt dragen voor de eer van uw vlag.” Hout onder de distributie bepalingen Tenslotte bepaalt verordening no. 146, dat hout onder de distributiebepalingen gebracht wordt. SiS Na op het podium te hebben plaatsge nomen richtte generaal Seyffardt eerst in bet Duitsch eenige woorden van welkom tot de Duitsche gasen, in ’t bijzonder tot generaal Rauter, die tevens den Rijkscom- missaris, dr. Seyss-Inquart vertegenwoor digde, en zeide, daarna in het Neder- landsch voortgaande het volgende: „Nederlandsche legioen-soldaten, kame raden. Luitenant-generaal Seyffardt reikt de Nederlandsche vlag over aan het Neder landsche vrijwilligerslegioen Op klaarlichten dag heeft men zich door insluiping toegang verschaft tot een keu ken, gelegen achter een vischhandel op den hoek van de Laan van N.O.-Indië en de Stuyvesantstraat. Weggenomen werd hier een geldkistje, inhoudende 1600. Ingebroken is in een fabriek in de Re tief straat. Gestolen werden uit een schrijf bureau 16.24 kistjes sigaren, elk 50 stuks inhoudende en eenige pakjes siga retten. nieuwsgierigen zoodanig op te stellen, dat het drukke verkeer geregeld voortgang kon hebben. Omstreeks kwart over vijf marcheerde de eerecompagnie van de Waf- fen S.S. in keurige formatie voorbij. Kort daarna weerklonken de vroolijke tonen van militaire muziek uit de richting Hof weg. Bij het défileerpunt zwenkte de mu ziek en speelde den grenadiersmarsch „Turf in je ransel”. De vrijwilligers mar cheerden vervolgens op, door honderden langs den weg gadegeslagen. Via het Spui en het Zieken trokken de vrijwilligers naar het station Hollandsche Spoor. Maximumprijzen vastgesteld De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat met ingang van heden maxi mumprijzen zijn vastgesteld voor noten. Voor hazelnoten varieeren deze prijzen naar gelang van de kwaliteit van 0.27^ tot ƒ0.29 per 250 gram; wal noten mogen hoogstens 0.34 tot 0.36 per 250 gram kosten. In een officieele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen kan men een overzicht van de Vijandelijk vermogen inzake s aan, door de Sovjet-Unie aan de lijst der be trokken staten toe te voegen, voegdheid tot strafvervolging deze verordening wordt tevens aan de Duitsche rechtsspraak overgedragen. Gezamenlijk met ongeveer 550 leden van den Nationalen Jeugdstorm uit alle deelen van de vier Noordelijke provin ciën hebben 800 Hitler-jongens uit Leer en omgeving in de Groninger hoofdstad een massale betooging gehouden. Deze manifestatie werd ingezet met een opmarsch van vier verschillende punten der stad naar de Groote Markt. Tijdens den opmarsch speelden de verschillende muziekcorpsen, tezamen 250 man sterk, die elk der groepen voorafgingen, liede ren van de H.J. en den Jeugdstorm. Deze werden afgewisseld door zang der stor- mers en Hitler-jongens. De Jeudstorm werd vergezeld door zijn Amsterdamsche fanfare, terwijl voorts met de Hitler- jugend haar fanfarecorps van 80 blazers en een 50 man sterke muziekgroep waren medegekomen. De verschillende stoeten voerden kleurige vlaggen met zich mee. Op de markt stelden de groepen zich voor het stadhuis op. De formaties wer den aan de Noordzijde geflankeerd door mannen van de Nederlandsche S.S., aan de Zuidzijde stond de W.A. opgesteld. Op de tribune voor de autoriteiten en eeregasten aan weerszijden waarvan jeugd- stormsters en meisjes van den B.D.M. waren opgesteld, hadden intusschen de genoodigden plaats genomen. Onder dezen bevonden zich o.m. de leider van de H.J. in Nederland Hauptbannführer dr. H. Lindenburger, verder de gevol machtigden van den Rijkscommissaris in Groningen, Friesland en Drente, alsmede hopman A. A. van der Craats, die de leiding van deze demonstraties op zich had genomen, de organisatieleider van den Jeudstorm schout Mart Jansen, de algemeen gemachtigde van den Jeugd storm de heer J. W. Geerlings, de 'rector - magnificus der universiteit, prof. dr. J. M. N. Kapteyn en tenslotte nog vertegen woordigers van leger, staat en N.S.D.A.P. met functionarissen der N.S.B. Na den vaandelopmarsch betrad Kreis- inspektor Jahr het spreekgestoelte. Hij richtte namens de N.S.D.A.P. allereerst een welkomstwoord tot de eeregasten, waarna hij de verzamelde jeugd begroet te. Na gewezen te hebben op de grootsche taak, welke de jeugd wacht, was het woord aan den hoofdstormer C. van Geel kerken. Vervolgens heeft de Oberdienst- leiter van het Arbeitsbereich der N. S.D.A.P. in Nederland het woord ge voerd. In aansluiting op deze toespraak zong men het Deutschlandlied, gevolgd door het Horst Wessellied. Op het Emmaplein défileerde de lange stoet nog voor Oberdienstleiter Schmidt en hoofdstormer van Geelkerken, die daar met verschillende andere autoriteiten hadden plaats genomen. Nadat het langdurig applaus dat op deze rede volgde was uitgestorven, reikte gene raal Seyffardt aan drie Nederlanders, die reeds in de Standarte Westland in het Oosten hebben gevochten en die nu als vaandelwacht fungeerden, een oranje-wit- blauwe vlag over, met de woorden: „Gij legioen-soldaten, die reeds zijt op geleid, gij weet en voelt reeds thans de hooge waarde van de vlag, die ik u hierbij in handen geef. Gij zult haar bewaken en verdedigen, het zal een kleinood zijn, dat u aan uw vaderland en uw volk bindt”. Vervolgens begaf generaal Seyffardt zich te midden van de manschappen en zeide „Trekt dan nu heen gij kloek-besloten mannen, mijne kameraden. Gaat met moed en vertrouwen en denkt bij elk uwer han delingen aan de eer van Nederland, aan uw eer. Mijn zegewenschen en de zege- wenschen van het beste deel van ons volk vergezellen u. Leve het vaderland”. Daarna zette de muziek het Wilhelmus in, dat door de manschappen met opge heven rechterarm werd aangehoord, welk saluut eveneens door de Duitsche gasten werd gebracht. De aanwezigen op de gale rijen zongen het mede en stemden mede in met de kreten„Hou zee” en „Sieg Heil”, die daarop volgden. De indrukwekkende plechtigheid ten einde en de vrijwilligers hadden voor dat zij op het Spui zouden defileeren nog de gelegenheid zich even op het Malieveld te verpoozen en om zich met hun verwan ten te onderhouden en tevens een verkoe ling brengend ijsje te verschalken. Precies om vijf uur was de troep opge steld en vertrok hij van het Malieveld, begeleid door agenten van politie te voet en te paard onder leiding van inspecteur le klase mr. van den Berg. Langs - Lange Vijverberg, Buitenhof en Hofweg werd naar het Spui gemarcheerd op de tonen van opgewekte marschen, gespeeld door het militaire muziekcorps of door de pijpers hiervan. Op het kruispunt, waar de Groote Marktstraat en het Spui elkaar snijden, was een verhoogd plankier aangebracht. Hier heeft luitenant-generaal Seyffardt met de Duitsche generaals' Rauter en Schumann het défilé afgenomen. Reeds ge- ruimen tijd tevoren had de politie maat regelen genomen om de zeer talrijke Dr. ir. W. A. Herweyer, directeur-generaal Staatsbedrijf v. d. Nederl. Omroep. (Cliché-archief „Haagsche Courant”) De Propaganda-afdeeling van het Ne derlandsche Vrijwilligerslegioen, leider kapitein Wouter Hulstijn, thans persoon lijk persadviseur van prof. dr. Goede- waagen is, naar wij vernemen, compleet en hoopt 6 Augustus a.s. te vertrekken. De directeur-generaal van den Ne- derlandschen omroep, dr. ir. W. A. Herweyer heeft, naar ons wordt medegedeeld, een completen radio- reportagewagen ter beschikking der propaganda-afdeeling gesteld en oefent persoonlijk de onderofficieren en manschappen in het goede gebruik van den wagen. Amerikaansche vermogenswaarden Verordening nr. 143 verplicht de hou ders van Amerikaansche vermogenswaar den om deze te laten registreeren en be paalt, dat men over deze papieren zon der toestemming van den Rijkscommis saris niet beschikken mag. Verordening 144 is van handelspoli- tiekèn aard en regelt wat men aan de Duitsche Kamer van Koophandel in Ne derland betalen moet inzake de regeling van opdrachten uit het Duitsche Rijk, die zij hier verzorgt. Verordening no. 145 geeft bepalingen over de behandeling van inboedels naar aanleiding van de verordening op de Koningskade, Korte Voorhout, materieele oorlogsschade bij executie en daad, uw offer, Nederland een eervolle plaats zal behouden tusschen de volken van het nieuwe Europa. (Applaus.) Uw offer is ook niet alleen een offer voor u doch dat is het ook voor hen, die ge hier achterlaat. I Gij vrouwen en kinderen, gij ouders en bloedverwanten, die hier aanwezig zijt en in gedachten zeg ik dit ook tot hen, die niet hierheen konden komen ook gij brengt een groot offer. Er zal zoo goea ■mogelijk voor u worden gezorgd, dat is waar, maar zwaar weegt voor u, dat ge hem gaat afstaan, die u lief is, dien ge zoo moeilijk kunt missen, omdat hij u steunt door zijn flinkheid, door zijn opgewekt heid, door zijn levensvreugde. Maar ook u zal eens geheel Nederland dankbaar zijn.. Ik breng u thans reeds een eere- saluut. (Applaus.) Legioen-soldaten, hier ziet ge de vlag, die uw vaandel zal zijn. De aloude kleu ren oranje-wit-blauw zullen u voorgaan gis gij zoo aanstonds afmarcheert. Ge zult die kleuren met u medevoeren naar Kra- I ligerslegioen kau, waar gij verder voor den krijg zult worden opgeleid. Daar zult ge uw vaandel als het hoogste goed beschouwen, het zoo noodig met uw leven verdedigen, omdat het een symbool is van eer, trouw en dap perheid. En als de ijzeren discipline, welke gij zult moeten gehoorzamen, u soms eens wat zwaar mocht vallen, denKt dan even De propaganda-afdeeling heeft den directeur-generaal haar oprechten dank voor dit prachtige hulpmiddel betuigd. Voorts verzoekt de propaganda-afdee ling ons nog om te publiceeren, dat zij moeite heeft met het aanschaffen van de noodige instrumenten. Sommige zijn niet of uiterst moeilijk te verkrijgen. Wie helpen kan aan veerwerk normaal en aan en smalfilmcamera’s alsmede i leicatoestellen, kan daarmee een goeden dienst doen, die zeer gewaardeerd wordt. Men gelieve dan te schrijven aan het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Princessegracht 21, den Haag, ter hand van de propaganda-afdeeling van het Nederlandsche Vrijwilligersle gioen. Het is de bedoeling voor eventueel over te nemen instrumenten of toestellen den er voor geldenden prijs te betalen. De Krikkenhaar weer opengesteld De persdienst van het N.V.V., afdee- ling „Vreugde en Arbeid” deelt mede, dat het bekende natuurvriendenhuis „Krikkenhaar” te Bomerbroek bij Al melo weer opecfiesteld is voor logies en dagbeaoek. j Op het eerste perron stond om half zes reeds een speciale trein gereed. Met groote letters waren op de wagons de woorden „Vrijwilligerslegioen Nederland” aange bracht, terwijl de locomotief met groen en een groote V gesierd was. Het eere- corps van de Waffen S.S. en het Duitsche militaire muziekcorps stelden £ich op het perron op, terwijl onder leiding van Duit sche militairen het instappen van de hon derden vrijwilligers werd geregeld. Naar mate het vertrekuur naderde, steeg het enthousiasme zoowel bij de vertrekkenden als bij de familieleden en kennissen, die afscheid kwamen nemen. Krijtjes kwamen uit de zakken en op de wagons verschenen caricaturen van Stalin met opschriften als ,,Op naar Moskou”, ,Wij komen spoe dig terug met gevangen bolsjewisten” enz. Het wordt over en weer handen drukken met vader of moeder, verloofde, vrouw en kinderen. Wagentjes met lectuur rijden langg den trein om den vrijwilligers het boek „M e i n K a m p f van den Führer en tijdschriften aan te bieden. De muziek zette den Prasentiermarsch in, toen de generaals Seyffardt, Rauter en Schumann het perron betraden, om den vertrekken den vrijwilligers een laatste vaarwel toe te roepen. Om vijf minuten voor half zeven was het tijdstip voor het vertrek aangebroken. Een laatste handdruk, een laatste kus, hier en daar werd een traan weggepinkt, toen de trein zich in beweging zette. Machtig breed weerklonk het door het muziekcorps ingezette Duitsche Volkslied „Deutschland, Deutschland über alles” onder de stationsoverkapping, gevolgd door het Horst-Wessellied. Honderden ten afscheid geheven handen verschenen uit de coupé-ramen en een driemaal „Sieg Heil” en „Hou Zee” weerklonk, toen de trein als een klein stipje in de verte ver dween, nageoogd door hen, die achter blijven. Gij hebt een kloek besluit genomen want gij weet, dat gevaren en zware, zeer zware dienst uw deel zullen zijn. Ge gaa% naar een land waar drukkende warmte kan heerschen, waar het ook voor u. on gekend koud kan zijn, waar modder en vuil de wegen onherkenbaar zullen ma ken. Ge komt tegenover een vijand verra derlijk en wreed. Ik mag ze niet met die ren vergelijken, want daarvoor zijn zelfs de wilde dieren te goed. Het zijn duivels, maar ge weet dat en ge zult er tegen gewapend zijn. Gij zult uw verdere oplei ding ontvangen van de beste instructeurs ter wereld en ge zult deel hebben aan de overwinning, die zeker komt. (Applaus.) Er zullen offers vallen, onder u zullen er zijn, die niet naar het vaderland terug- keeren. En toch hebt ge uw kloek besluit geno men, omdat ge voelt om welke hooge idealen het gaat. En daarvoor brengt ge uw offer. Maar ge kunt ook weten, dat Nederland u dankbaar zal zijn. Thans nog niet alle Nederlanders. De tijd zal ech- tr komen, onverbiddelijk, dat ook die zul len inzien hoe zij hebben gedwaald. Dan zullen ook zij dankbaar zijn, dat door uw De met zekeren climax gevoerde actie met de letter „V”, om tot steeds grooteren kring te doen doordringen, dat Duitsch- land op alle fronten voor Europa victoria maakt, heeft Zondag haar hoogtepunt ge vonden, toen de voornaamste verkeers wegen overdwars met strooken van der- gelijke propagandistische strekking Be plakt gevonden werden. Actieve leden van N.S.D.A.P. en N.S.B. waren in overleg en samenwerking Za terdagavond laat met pa”kken strooibiljet ten en plakmiddelen erop uitgetrokken om tot middernacht, en daarna weer van 4 uur tot het gloren van den Zondag ochtend, de asfaltwegen op vrij korten ou derlingen afstand met zulke strooken te beplakken, en het resultaat daarvan is ge weest, dat honderdduizenden voorbijgan gers Zondag en vandaag gelezen moeten hebben, dat: „V is victorie, want Duitsch- land wint voor Europa op alle fronten”. Behalve asfaltwegen werden ook daar voor in aanmerking komende vrije muren en zuilen met strooibiljetten of zegels van die strekking beplakt. De uitdrukkelijke order was gegeven, woonhuizen, kerken en monumenten niet als objecten voor deze plakkerij te gebruiken en daaraan hebben de samenwerkende propagandisten zich, voorzoover wij kunnen nagaan, wel gehouden. Ook heeft zich geen enkel inci dent voorgedaan van de zijde van tegen standers dezer victorie. DE NEDERLANDSCHE UNIE Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede De Gewestelijke Raad voor Zuid- Holland van De Nederlandsche Unie (de steden^’s Gravenhage en Rotterdam val len niet onder dit gewest) is thans als volgt samengesteld J. Knigge, metaalbewerker, Schiedam J. P. Floor, bollenkweeker?knecht, Sas- senheim J. W. A. Lefeber, bollenkwee kerspatroon, LisseW. Tetteroo, tuin- dersknecht, Naaldwijkde Jong, vis- scher, Katwijk aan ZeeG. P. v. d. Valk, tuinder, Poeldijkde Bruin, me taalbewerker, Schiedam mevr. J. C. de Cler-de Bruin, Leidenir. J. D. J. Waar denburg, Alphen a. d. Rijn. Ook een arts zal binnenkort nog zit ting nemen m den - nieuwe prijzen vinden. In de voorafgaande maanden werden vrij aanzienlijke partijen noten in ons land ingevoerd. Nu de prijsregeling tot stand is gekomen, kunnen zij in den handel worden gebracht. Openbare orde Verordening 138 bevat belangrijke be palingen over de bescherming der open bare orde, n.l. een samenvatting van al le cf J- -- bepalingen, deels ook met aanvullingen I en veranderingen. i Verordening 139 brengt voorschriften over het bezit van wapenen. Nr. 140 handelt over postduiven en duiven. Nr. 141 draagt de bevoegdheid in/ake de regeling van oorlogsschaden op het departement van Financiën over. Op het Spui werd een défilé gehouden. De kop van' het vrijwilligers legioen met de Nederlandsche vlag defileert voor de autoriteiten. Van links naar rechtsS.S.-Gruppenführer der Polizei Rauter, luitenant- generaal Seyffardt en generaal Schumann (Polygoon) Woensdag a.s. zullen in zaal „Varia” te Loosduinen het diamanten jubileum van de Westlandsche Stoomtramweg Maatschappij en het 25-jarig directeur schap van jhr. ir. J. Roell worden her dacht. Des ochtends is er een bijeenkomst voor het personeel, waarbij geschenken aan het bestuur der W.S.M. en aan den directeur zullen worden aangeboden. ’s Middags van half 3 tot 5 uur wordt, eveneens in zaal „Varia”, e«n ip gehouden. Morgen verschijnt een nieuw Verorde ningenblad, dat een aantal belangrijke nieuwe verordelningen brengt De verordeningen 133136 regelen de aangelegenheden betreffende degenen, die zich bij het Nederlandsche Vrijwil- hebben aangesloten of reeds op andere wijze aan den strijd in Oost-Europa zijn gaan deelnemen; de pers deed hierover reeds eenige mede- neipen deelingen; men vindt een en ander hier i ^rmaal- uitvoeriger en in de officieele bewoor dingen. aan het oranje-wit-blauw, dan zult ge on- Bijzonder onderwijs Verordening 137 machtigt den secre- taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming qm uniforme regelen te stel len voor het - verkrijgen van subsidies uit de openbare middelen ten dienste van het bijzondere onderwijs, alsook om voorschriften voor dit onderwijs uit te vaardigen en eventueel onderwijsinrich tingen te sluiten, indien de orde of de rust op deze scholen niet voldoende ge waarborgd is. op dit gebied tot dusver verschenen i de statuten van de dezer dagen opgerichte stichting „Nederlandsche Volksdienst”. Deze luiden als volgt: Art. 1. Er wordt een stichting opgericht onder den naam „Nederlandsche Volks dienst”, gevestigd in den Haag. Art. 2. Het doel der stichting is de ver zorging van alle Nederlanders uit een oog punt van de zorg voor het volk en de wel vaart, zoomede overeenkomstige opgaven. Art. 3. 1) Aan het hoof<j van den „Neder- landschen Volksdienst” staat als landelijk leider de directeur-generaal van de stich ting „Winterhulp Nederland”. 2) De landelijke leider is voor het ge- heele werk en financiëel beheer van den „Nederlandschen Volksdienst” verant woordelijk. Hij vertegenwoordigt den dienst in en buiten rechte. 3) De landelijke leider geeft in de eer ste plaats de algemeene voorschriften voor de werkzaamheden en de organisatie van den „Nederlandschen Volksdienst”. Art. 4. De werkzaamheden van den „Ne derlandschen Volksdienst” voor het ge- heele land, de provincies en de gemeen ten worden verricht door de bureaux van „Winterhulp Nederland”. Art. 5. 1) Ter bevordering van het doel van den „Nederlandschen Volksdienst” kunnen Nederlanders als lid toetreden. 2) Men wordt lid door een lidmaat- schapsverklaring, welke bij den plaatselij- ken leider, in wiens gebied men woont of zijn vaste verblijfplaats heeft, wordt afge geven. Men verplicht zich daarbij tot be taling van een maandelijksche bijdrage van minstens 1.(een gulden). De pro vinciale leider kan vermindering van dit bedrag toestaan. Art. 6. 1) Het lidmaatschap eindigt: a. door overlijden; b) door uitsluiting; c) door opzegging. 2) De uitsluiting vindt plaats door een schriftelijke verklaring van den provin cialen leider aan het lid en treedt op het tijdstip van ontvangst in werking. Het lid blijft echter verplicht de bijdrage voor de kalendermaand, waarin hij de verkla ring ontvangst, te betalen. 3) Opzegging moet schriftelijk worden ingediend bij den leider der plaatselijke afdeeling, waartoe het lid behoort en gaat in op het einde van de kalendermaand, na die, waarin de opzegging heeft plaats gehad. Art. 7. 1) Het dienstjaar loopt van 1 April tot en met 31 Maart van het daarop volgende jaar. 2) Voor elk dienstjaar wordt een be- grooting opgemaakt. 3) Na afloop van een dienstjaar worm het financiëel beheer door de commissie voor de financiën van „Winterhulp Neder land” gecontroleerd. 4) Het controlerapport van de commis sie en de jaarbalans worden door den voorzitter van de commissie voor de fi nanciën van „Winterhulp Nederland” goedgekeurd en in de Nederlandsche Staatscourant gepubliceerd. Art. 8 Bij liquidatie van de stichting beslist de directeur-generaal van „Winter hulp Nederland” over de bestemming van het vermogen. De zin voor humor van de hoofdstede lijke inwoners is spreekwoordelijk tot ver buiten hun eigen stad en een onver- valscht brokje daarvan is gedurende de zomermaanden in Scheveningen terug te vinden, waar in Mien Kalkhoven’s Jordaan Cabaret aan de Dirk Hoogen- raadstraat 170 „de toffe jongens” de cabaret-revue „Hoe maller hoe mooier” opvoeren. De revue is een bonte aaneenschake ling van liedjes, sketches, opgedragen aan Amsterdam’s Jordaan. Frits Duif, de zingende kellner, Jan Arents, Miep en Dick Scholten, Albert Heineman en „lest best” Mien Kalkhoven zelf, de „moeder” van het cabaret, bezingen beurtelings de Willemstraat en Wester- toren, welke hun zoo na aan het hart ligt en echte „gijn” krijgt men te hoo- ren in de sketches, waarbij er zijn kos telijk van inhoud en vertolking. Sinds Zaterdag is „Hoe maller hoe mooier” uitgebreid met eenige nieuwe scenes en het is de moeite waard Mien Kalkhoven te aanschouwen als Shirley Temple en Albert Heineman als gewich tig doende impresario. Arie Booremans ondersteunt met zijn orkest de liedjes op even vlotte als amu sante wijze. Het gaat er wel in: dat stukje Amster dam in het coquette Scheveningen. In het bericht in ons nummer van Za terdag betreffende de rechtspositie der Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche Weermacht, de Waffen-SS en het Legioen is een onjuistheid geslopen. Wij drukken daarom de volgende passage nog eens af In de eerste plaats scheen het van be lang, de betrekking te waarborgen van alle vrijwilligers, of zij nu leden van het legioen zijn of niet Dit vraagstuk zal worden opgelost door alle dienstbetrek kingen voorloopig te laten voortduren, zoodat zij onder geen voorwaarde van de zijde van den werkgever kunnen worden opgezegd. Indien de vrijwilliger in over heidsdienst is, blijft hij tenminste vier vijfde van zijn salaris ontvangen bij ge huwde werknemers stijgt dit percentage naar de grootte van het gezin. Wie vijf of meer kinderen bezit, heeft aanspraak op het totale bedrag van het salaris. In dien de vrijwilliger in particulieren dienst is staat het den werkgever vrij den vrijwilliger diens inkomsten te blij ven uitbetalen of niet doet hij dit, dan heeft hij tegenover den Staat aanspraak op schadevergoeding ten bedrage van de percentages, die de Staat aan vrijwilligersdienst toekent. I No. 142 vult de verordening vijandelijk vermogen hier te lande De be- inzake 1 ■'s I y ygi —Wi;- iti.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9