De het Verre Oosten spanning in [voor europa op alle fronten Duitschers maken vorderingen langs het geheele Oostelijke front No. 17939. 1941. Dinsdag 29 Juli. m NI Slecht weer bemoeilijkt den opmarsch de Oekraine V - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT I 8 V VRIJWIL! EGIOEN M) De Nederlandsche ambu- Werk van lance Oost-Europa menschelijkheid voor voor steun De strijd in Bessarabië VERDUISTEREN van 9.37 uur n.m. tot 5.56 uur v.m. i I 8 8 Duitsche waardeering den Finschen Vrouwen van Nederland Belangrijke giften Z.g. Stadspatiënten: No. 49 - Verboden actie geconstateerd Heel het land één woestenij CHINA Dr. K. J. Fr ede riks voorloopig belast met de leiding van Algemeene Zaken Stalin-Iinie in Bessarabië doorbroken Een samenvattende verordening verschenen De handhaving der open bare orde Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje afgetreden Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” /3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et voor i storten Ziekenfondsleden de Volharding: ffo. 116364 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Britsche torpedojager door torpedo getroffen tinië in beslag genomen Ouders verantwoordelijk voor daden der kinderen Ook een militair Fransch- Japansch accoord 5 Geen volledig petroleum-embargo rTing .larv tegen Japan? Italiaansche helden op een bergtop Het Finsche communiqué HAAGSCHE COURANT PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: De een Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. Sovjet-divisie vernietigd TSJOENGKING GEBOMBARDEERD de j en controle van de Britsche saldi in Japan heeft gelast, nu uit Londen een of ficieel bericht is ontvangen over de blok- keering van de Japansche saldi in Enge land. Ook is besloten alle saldi van Ca nada in Japan te blokkeeren, als repre saille voor een soortgelijken maatregel van het en Bijkantoor: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 i Zondag is, naar het D.N.B. verneemt een Duitsche divisie van het Zuiden van Bessarabië uit naar de Stalin- Iinie opgerukt. In een dapperen aan val werd de zwaar versterkte linie doorbroken. Gisteren stelde mr. M. M. Rost van Tonningen, president van de Neder landsche Bank, namens deze 25.000 ter beschikking der ambulance. Een omvangrijke en verscheidene nere branden bewezen het succes den den strijd tegen de Britsche ravitaillee- Nieuw-Zeeland en Japan De Nieuw-Zeelandsche regeering heeft besloten tegenover Japan dezelfde maat regelen te nemen als Engeland en Vereenigde Staten, meldt S.P.T. ft s A ft ft ft ft Voor de Nederlandsche ambulance, die naar Oost-Europa zal vertrekken, kwam op het eerste bericht in de bladen reeds dadelijk 6000 aan giften binnen, welk bedrag spoedig tot 10.000 opliep. De Duitsche ambassade in de Argen- tijnsche hoofdstad heeft terstond ten scherpste geprotesteerd tegen deze krasse schending van het volkenrecht en terug gave van de koeriersbagage geëischt. De Duitsche troepen braken den hard- nekkigen tegenstand der bolsjewisten en veroverden 21 kazematten, waaronder een zwaar bolwerk met gepantserde batterijen van 7.5 c.m. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector werden Tijdens een gevecht tusschen Italiaan- sche motortorpedobooten en lichte Brit sche eenheden, is, naar een speciale cor respondent van Stefani meldt, een Engel- sche torpedojager door torpedo’s getrof fen. De torpedojager vertoonde onmid dellijk slagzij. Italiaansche verkennings vliegtuigen konden waarnemen, dat de bemanning kort daarop de reddingsbooten uitzete. geering niet voornemens is, een volledig embargo op petroleum in te stellen, daar zij weet, dat een onmiddellijk afbreken van de diplomatieke betrekkingen hier van het gevolg zou zijn. Het schijnt veel eer in de bedoeling der Vereenigde Sta ten te liggen, om Japan langzaam in eco- nomischen zin te worgen. In verband hiermede wees de woordvoerder op het feit, dat de Amerikaansche olie-export naar Japan tot op een dertre is terugge bracht In het gebied van Smolensk zijn Zater dag de restanten van een Sovjet-bataljon gezamenlijk naar de Duitsche troepen overgeloopen. De meeste soldaten van dit bataljon waren eerst enkele weken tevo ren onder de wapens geroepen. Het batal jon, dat in een garnizoen bij Toela was opgesteld, was uiterst gebrekkig bewa pend. talrijke soldaten bezaten zelfs geen geweer. In bepaalde gevallen zijn ook verande ringen en vernieuwingen aangegeven. Bepaalde bevoegdheden van Duitsche organen zijn aan Nederlandsche instan ties overgedragen. Betreffende de heror dening van vereenigingen is het commis sariaat voor de niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen ingeschakeld. Verder is het complex maatregelen ter beveiliging van de bevolking tegen on ware berichtgeving, uitgebreid met een bepaling, neergelegd in art. 14, waarbij de oprichting en in bedrijfstelling van (een) geheime zender(s) met straf wordt bedreigd. Als een van de nieuwe punten, welke in deze verordening worden aangeroerd, stippen wij tenslotte nog aan het dragen van uniformen, het vervaardigen en ver spreiden van plakkaten en drukwerken. ringsscheepvaart een vrij groot aantal koopvaardijschepen, met een gezamenlij- ken inhoud van 217.000 b.r.t.. vernietigd en 37 andere koopvaardijschepen bescha digd. Bij deze vergelijking vallen de resultaten van het Britsche „non-stop- offensief” totaal in het niet. Aan den anderen kant is gebleken, dat ook de nog niet lang geleden zoo hoog geroemde 4-motorige vliegtuigen der Brit ten in een steeds toenemend aantal zijn neergeschoten, geheel afgezien van de zeer veel hoogere Britsche verliezen aan jachtvliegtuigen. Aan het front tegen de Sovjets wordt het oprukken in den Zuidelijken sec tor door de '•weersomstandigheden zeer bemoeilijkt. Niettemin worden, ondanks de zeer slechte wegen in de Oekraine, dagelijks vorderingen ge maakt. Aan het overige front wordt de zuivering van het omvangrijke strijdgebied van ingesloten troepen voortgezet. Ook in den Noordelijken sector is, ondanks den taaien tegenstand van den vijand, den aanval van Duitsche en Finsche troepen voortgezet. De groote vernietigende en vermurwende slag ten Oosten van de Stalin-Iinie wordt voortgezet. Ruim 100 Japansche vliegtuigen hebben gisteren Tsjoengking en de ten Westen daarvan gelegen steunpunten Tselioetsing Neikiang en Loehsien gebombardeerd. Tsjoengking zelf onderging in negen uur, gedurende welken tijd golf na golf van Japansche vliegtuigen de stad aan viel, den langdurigsten luchtaanval, dien het nog beleefd heeft. De luchtafweer van Tsjoengking zweeg. Daarentegen ste gen voor de eerste maal weer Chineesche vliegtuigen op. Van twaalf Chineesche vliegtuigen, welke werden gezien, werden er volgens Chineesche berichten 3 neer geschoten. In het jongste Verordeningenblad is ge publiceerd verordening 138 betreffende de handhaving der openbare orde. Deze uitvoerige verordening geeft samenvatting en vereenvoudigd overzicht van alle tot nog toe op dit gebied ver schenen verordeningen en besluiten. Reeds uit de inhoudsopgave blijkt, dat alle regelingen thans logisch zijn gegroe peerd, zoodat een snel overzicht verkre gen kan worden. In .de eerste plaats worden behandeld de maatregelen betreffende de handhaving der openbare rust en den arbeidsvrede. Daarop volgen .de voorschriften ter be strijding van ontoelaatbare politieke pro paganda en van het verbreiden van on juiste berichten. De verdere onderdeden betreffen de vorming van corpsen, de acti viteit van vereenigingen, het houden van vergaderingen, en de openbare geld- en goedereninzamelingen. Een nieuwe afdee- ling omvat de verkeersbeperkingen (slui tingsuur, dansverbod, en verkoop van al coholhoudende dranken). De slotafdeeling betreffende overtredin gen en de politievoorschriften, strafvervol ging, oplegging van prestaties enz. Vooral belangrijk zijn de paragrafen 47 competentie van de DilitscliP LneriersFia aa ere in Areen- Zondag Sovjet-formaties, welke zich in vunsene Koeriersoagage in Argen de bosschen hadden teruggetrokken, door Uit een vliegtuig zijn 25 Juli op Argen- tijnsch gebied te Cordoba 3 koerierzakken verwijderd, die als diplomatieke bagage kenbaar waren gemaakt en van het Duit sche gezantschap te Lima onderweg waren naar de ambassade te Buenos Aires. Toen deze ambassade terstond reclameerde, deelde de vertegenwoordiging van de be trokken luchtvaartmaatschappij mee. dat de zakken op bevel der commissie van onderzoek der Argentijnsche Kamer vlak voor het vertrek uit Cordoba, toen de motoren al draaiden, uit het vliegtuig zijn geladen en per auto naar het Congresge- Dit mooie bedrag is tevens bedoeld als voorbeeld ter navolging voor anderen. Er zijn tonnen gouds noodig en in de krin gen, die druk bezig zijn met de voorberei ding der uitzending, rekent men op min stens evenveel medewerking als in de dagen van den eersten Finschen vrijheids oorlog eind 1939. Ten Westen van Wyasna heeft een Duitsche pantserdivisie op 26 en 27 Juli een versche, uit het Oosten aangevoerde, Sovjet-divisie vernietigd. In dezen zelfden sector van het front heeft een andere Duitsche divisie 83 •Sovjet-pantserwagens vernield, welke poogden door een uitval aan een Duitsche omsingeling te ontko men, acht Sovjet-batterijen, welke den Bolsjewistischen uitval ondersteunden, werden eveneens vernietigd. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening 108/’40 (vierde verordening over bijzondere maat regelen op administratief-rechtelijk ge bied) aan jhr. mr. A. M. Snouck Hur gronje op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris-generaal bij departement van Algemeene Zaken hem gepensionneerd. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris op grond van dezelfde verordening den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, dr. K. J. Frederiks, belast met de voorlöopige waarneming der zaken van den secreta ris-generaal van het departement van Algemeene Zaken. De commissaris-generaal voor de Open bare Veiligheid deelt mede: Patrouilles der Duitsche politie moesten op 26 en 27 Juli 1941 (Zaterdag en Zon dag j.l.) in het geheele land constateeren, dat groepen van de ontbonden padvin- dersvereenigingen, in strijd met de voor schriften, haar onwettige actie voortzet ten. Deze Duitsche politie-afdeelingen heb ben daarom ruim 120 arrestaties verricht. O.a. werd ook een kamp bij Putten gevon den en ontbonden. De deelnemers aan dit kamp verzetten zich niet alleen op onbe schaamde wijze tegen de aanwijzingen van de politie-patrouilles, doch beleedig- den ook de Duitsche politie-beambten op de grofste wijze, zoodat laatstgenoemden van hun wapens gebruik moesten maken. Daarbij werd een 16-jarige jongen ernstig gewond. Als commissaris-generaal voor de Open bare Veiligheid zie ik mij genoodzaakt de ouders van deze voorvallen op de hoogte te stellen, aangezien zij de volledige ver antwoordelijkheid voor dergelijke ge beurtenissen dragen. Het is aan de ouders bekend, dat de vroegere padvinders-ver- eenigingen ontbonden zijn en dat het ten strengste verboden is nog voor deze ver eenigingen of bonden werkzaam te zijn. Afgezien van het feit, dat in het geval- Putten de verantwoordelijkheid ten volle op de ouders valt, vestig ik er de aan dacht op, dat de Duitsche veiligheids politie bevel gekregen heeft, bij dergelijke gevallen in de toekomst de ouders, via de veiligheidspolitie, ter verantwoording te roepen. Bovendien kunnen deze ouders dan verwachten, dat hun zoons, voor zoo ver zij leerlingen zijn aan middelbare- of hoogere scholen, van elk onderwijs aan Nederlandsche leerinstellingen worden uitgesloten. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. klaard, dat Japan zijn handelsbetrekkin- gen met Engeland en Amerika zal liqui- deeren en daarvoor in de plaats den eco- nomischen ruil met de landen van het yen-blok zal versterken, evenals met de landen, die zich uitgesproken hebben voor de gedachte van een Oost-Aziati- sche economische ruimte. De officieele woordvoerder van het Ja pansche ministerie van financiën heeft het volgende verklaard Als represaille tegen de huiszoeking, die in eenige Japansche banken in Ame rika heeft plaats gevonden, heeft de Ja pansche regeering een huiszoeking gelast in de Amerikaansche banken, die in To kio zijn gevestigd, Voorts heeft zij de eerste lijst gepubliceerd van rechtsperso nen, die onder de Japansche blokkade vallen. De bepalingen zijn van toepassing op die personen, wier kapitaal voor meer dan de helft in handen is van rechtspersonen van een land, waartegen de blokkade is gericht. Naar van gewoonlijk welingelichte zijde te Vichy wordt vernomen, meldt het D N. B., is thans ook definitieve overeen stemming bereikt over de militaire kwes ties van de Fransch-Japansche samenwer king. Naar men zich zal herinneren, zijn tot dit doel te Hanoi technische bespre kingen gevoerd tusschen den gouverneur- generaal van Indo-China, admiraal De- coux, en den chef van de Japansche mili taire missie, generaal Soemita. Zoodoen de is na de succesvolle beëindiging der tegelijkertijd te Tokio en Vichy gevoerde politieke besprekingen zoowel in politiek als in militair opzicht de grondslag ge vonden voor de gemeenschappelijke ver dediging van Fransch Indo-China. 'fZie verder le blad, pag. 2.) Het Britsche „non-stop-offensief” aan het Kanaal schijnt, naar aan het D.N.B- in aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren wordt gemeld, na de zware nederlagen van 23 en 24 Juli te haperen. Terwijl tot en met die dagen dagelijks aanvallen op de bezette Kanaalkust wer den ondernomen, zijn thans reeds 3 da gen en nachten verstreken zonder dat deze aanvallen der Britten zijn voortgezet. Vergelijkt men eens dit z.g. „non-sto^- offensief” van de Britsche luchtmqcht mét de activiteit van de Duitsche luchtmacht in dezelfde periode, dan blijkt, dat bijna dagelijks het een of andere belangrijke doel op het Britsche eiland met succes is aangevallen en wel van de Britsche Zuid kust tot Noord-Schotland en zelfs tot aan de Farör-eilanden. Deze aanvallen waren vooral gericht op militaire en haven-in- stallaties, vliegvelden en bewapeningsbe- drijven. Hierbij werden meermalen de in stallaties van Great Yarmouth. Hull, Li verpool, aan de Zuidkust en aan de mon ding van de Theems gebombardeerd. In dezelfde periode, dus sedert 18 Juni, heeft de Duitsche luchtmacht alleen in Toen, in 1939-’4O, het betrekkelijk kleine Finland zich met heldenmoed te weer stelde tegen de groote Sovjet unie, was de sympathie van het Nederlandsche volk zeer uitgespro ken aan de zijde van de dappere Fin nen. En dit waarlijk niet alleen omdat in een ongelijken strijd van nature onze sympathie uitgaat naar den kleine, die toont voor den grooten tegenstander niet bang te zijn; niet alleen ook omdat de moed van de Finsche strijders en van het Finsche volle bewondering wekten; maar ook omdat men scherp de tegen stelling zag tusschen de beschaving van het bedreigde Finsche volk en het brute geweld van den wreeden aanval ler, het Sovjet-bolsjewisme. Teekenend is ook in dit opzicht het feit, dat nim mer de Nederlandsche regeering den Sovjet-staat heeft erkend. De geestdriftige sympathie hier te lande voor de Finnen in hun toen zoo ongelijken heldenstrijd van beschaving tegen aanvallend ruw geweld heeft zich destijds daadwerkelijk geuit in het bijeenbrengen van gelden voor een Nederlandsche ambulance, die prachtig werk heeft gedaan bij de verzorging van gewonden. Daarbij sprak echter ook iets anders sterk mede: de in het Nederlandsche volk zoozeer ontwikkel de menschlievendheid. Men realiseerde zich hier, dat op en om het oorlogstoo- neel zeer veel geleden wordt, en men gevoelde zich gedrongen, bij te dragen tot verzachting van dat leed. Wat het Roode Kruis doet, is het onbaatzuchtig werk der menschelijkheid temidden van dood en verschrikking op de slagvel den; het ontfermt zich zonder aanzien des persoons over wie zijn hulp be hoeft. Ook nu staat de Finsche weermacht in het veld tegen zijn Sovjet-vijand; ditmaal niet alleen, maar met machti gen steun. Zijn strijd is nu een onder deel van den geweldigen oorlog, die over een ontzaglijk front wordt ge voerd tegen de Sovjet-Unie, tegen het bolsjewisme, welks wreedheid en ge vaar den laatsten tijd herhaaldelijk zijn naar voren gebracht. Ook nu is hier te lande het initiatief genomen om een Nederlandsche ambu lance uit te zenden, waartoe de geld middelen moeten worden bijeen gebracht. Er zal veel noodig zijn, wil dit Roode Kruis-werk voldoende nuttig effect sorteeren. Doch ongetwijfeld zal ook nu het Nederlandsche volk niet doof zijn voor den oproep om steun voor dit werk der barmhartigheid, hetwelk de Roode Kruis-arbeid onder alle omstan digheden is. Ook nu zal men zich het vele leed realiseeren, dat op en om de slagvelden -wordt geleden en zal men het schoone en goede beseffen van den vreedzamen Roode Kruis-arbeid, die leniging brengt en verzachting, van mensch tot mensch, boven alle vijand schap uit. Doktoren, verpleegsters en verplegers zullen, met behulp van uit gebreid medisch materieel, ginds zegen rijken arbeid verrichten, een werk van zuivere menschelijkheid. Zooals reeds gemeld, kan men zijn bijdrage groot of klein, al naar ver mogen voor de Nederlandsche Ambulance storten op girorekening no. 87600. □e verliezen van de Sovjet- luchtmacht Duitsche jagers en luchtdoelartillerie hebben Zondag en in den nacht van Zondag op Maandag 123 Sovjet-vliegtui- gen neergeschoten. Bovendien werden 17 Sovjet-toestellen op den grond ver nield, zoodat de Sovjets gisteren 140 vliegtuigen verloren hebben. Haven van Odessa gebombardeerd De haven van Odessa is in den vorigen nacht meermalen door gevechtsvliegtui gen gebombardeerd: Opslaginstallaties werden getroffen en in brand geschoten. klei- van de bosschen hadden teruggetrokken, floor een Duitsche divisie omsingeld en vernie tigd. De bolsjewisten hadden buitenge woon zware verliezen aan gesneuvelden en gewonden. Een speciale correspondent van Ofi, die op zijn reis langs het front steden en dorpen in Bessarabië bezocht, deelt mede, dat Bessarabië en de Boekowina een tragisch gezicht bieden. Systematisch hebben de Sovjets de steden en dorpen vernield. Heel Bessarabië is tegenwoor dig een groote woestenij, bijna zonder bewoners. De hoofdstad ziet er vreeselijk uit. Langs enkele kilometers ziet men nog slechts uitgebrande huizen. Het cen trum der stad is één enorme puinhoop. Drie dagen en 3 nachten lang is de stad bouw te Buenos Aires zijn overgebracht, op bevel der Sovjet-autoriteiten met ben- T'~ r,„i-j. a- zine overg0ten, en vervolgens in brand gestoken. Jaren zullen noodig zijn alvo rens op de plaats waar het vernielde Kischinen stond, een nieuwe stad te ■bouwen. Van de 120.000 bewoners leven 8 V 8 V 8 V 8 J<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<V S.P.T. meldt uit Tokio Inzake de toepassing van de blokkade- voorschriften in Amerika komen slechts druppelsgewijze berichten in Japan bin- Canada. De Japansche regeering’ heeft nen. Men kan echter met zekerheid aan- oov Hnn^kon? ^enlaatst on de liist van vooral belangrijk zijn de =oeX, da^de'^Amerikaan'^^e^e- ^~t De militaire Sovjetcommissie te Washington De te Washington vertoevende mili taire Sovjetmissie onder generaal Goli- kow heeft den directeur van het ministe rie in het staatsdepartement, Acheson, de verlanglijst der Sovjets betreffende Amerikaansche leveranties overhandigd. Voigens de International News Service overtreffen de Russische wenschen verre alles, wat de Vereenigde Staten op het oogenblik in staat zijn te leveren. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het ver antwoordelijkheidsbesef, waarmede Fin land op den linkervleugel van het Euro- peesche afweerfront tegen het bolsjewis me zoowel in militair, als ook in politiek opzicht zijn bijdrage levert, verzekert het land niet alleen zijn eigen toekomst, maar ook een vooraanstaande plaats in den Noordelijken sector van het nieuwe Europa zoo zet de „Deutsche Diplomatisch-Politi- sche Information” uiteen. Het Finsche volk heeft geen oogenblik getwijfeld aldus de „Diplo” tezamen met het Duitsche rijk en zjjn bondgenooten zijn positieve hou ding ten opzichte van de Europeesche soli dariteit op het slagveld te bewijzen. Fin land heeft niet geprobeerd zijn eigen be langen tegenover die van Duitschland en Europa op een gouden schaal te wegen. Het land heeft niet getracht in de scha duw van een verkeerd begrepen neutrali teit, een politiek van voorzichtig balancee- ren te voeren, of zelfs een oogenblik af zijdig te staan en toe te kijken, waar het lot van Europa ook die vólken wakker schudt, die geloofden dat de historische ontwikkeling voor hen tot stilstand zou zijn gekomen. De vastberadenheid, de dapperheid en het begrip, waarmede het Finsche volk in de moeilijke oogenblikken der laatste jaren heeft stand- en vastgehouden, hebben het Finsche volk de vriendschap die altijd aanwezig was en de bewondering van het Duitsche volk verzekerd. Ook wat Fin land betreft, wordt het feit bevestigd, dat Duitschland voor zijn vrienden een trouw en loyaal vriend is in dezelfde mate als het voor zijn vijanden een vreeselijke tegenstander is. Evenzeer als in den kring der overige vrienden en bondgenooten er geen een is, die een ingrijpen in zijn bin nenlandsche aangelegenheden te vreezen heeft, evenzeer voltrekt zich ook de wa- penbrdederschap tusschen het Rijk en Fin land binnen het kader van een loyale respecteering van het wederkeerige bin nenlandsche zelfbeschikkingsrecht. Evenals andere kleine volken, die Duitschland ook in tijden van nood vriendschappelijk ge zind zijn, kan ook Finland er op rekenen, dat Duitschland het zonder voorbehoud vechten van Finland in een gemeenschap- pelijken strijd niet vergeten zal. Waar Finland zich een loyaal en actief lid in den strijd om een nieuw Europa heeft getoond, kan het land over de geheele linie op een grootmoedige belooning van zijn offers re kenen. Zijn nationale groote doeleinden vinden in Duitschland teen volledig begrip. De positie op den Noord-Oostelijken vleu gel van het Europeesche afweerfront ver- eischt de consolideering en versterking van het land. Waar Finland de Oost-Europee- sche missie als Noordsche staat krachtig en vol verantwoordelijkheid aan de zijde van Duitschland ter hand neemt, kan het ook in Scandinavië dat door Finland wórdt verdedigd van een vooraanstaan de plaats zeker zijn. De bezetting van het steunpunt Woltsjefit op een berg van 3000 meter hoogte in Abessinië, waarvan in de meeste Italiaan sche weermachtberichten van de laatste weken melding is gemaakt, strijdt sedert honderd dagen een heldhaftigen strijd, naar Stefani meldt. Steeds weer poogt de tegenstander het handjevol mannen te Woltsjefit die slechts over weinige stuk ken licht geschut beschikken, te vernieti gen. Maar steeds weer worden de aan vallers in de gevechten op de steile hel lingen van den berg om de steunpunten, adelaarsnesten gelijk, teruggeslagen. Ook de herhaalde pogingen van den vijande- lijken bevelhebber om de verdedigers van Woltsjefit over te halen de wapenen neer te leggen, werden slechts beantwoord door uitvallen uit de rotsstellingen. Eiken mor- gen gaat de Italiaansche driekleur opnieuw aan den mast van de hoogste stelling om hoog. De verdediging van de Philippijnen De regeering van de Philippijnen heeft gisteren een bedrag van 10 millioen dol lar ter beschikking gekregen voor defen- sie-doeleinden. Met dit bedrag moeten de kosten worden bestreden, die ontstaan door de inlijving van Philippijnsche troe pen in het leger der Vereenigde Staten. Te Manilla neemt men aan, dat de uit gaven voor de uitrusting en verdere op leiding van het nog in een beginstadium verkeerende Philippijnsche leger thans door de Vereenigde Staten op zich geno men zullen worden. De Amerikaansche Senaat heeft met algemeene stemmen de benoeming van luitenant-generaal Mac Arthur tot com mandant van het Amerikaansche leger voor het Verre Oosten goedgekeurd. De Japanscne scheepvaart op Amerika Sumner Welles heeft den Japan schen ambassadeur, Nomoera, toegezegd, dat de Japansche schepen niet vallen onder de blokkeeringsmaatregel van Roosevelt. De Japansche schepen, die Amerikaansche havens aanloopen, zullen afgehandeld worden onder de tot dusver geldende be palingen. Op het oogenblik liggen rond 40 Japansche schepen buiten de Ameri kaansche wateren voor de Westkust bij gedraaid. o.m. het passagiersschip ..Tatoe Maroe”. dat talrijke Amerikaansche bur gers aan boord heeft. Volgens Associa ted Press” wordt verwacht, dat de sche pen Amerikaansche havens zullen aandoen om nieuwe brandstof in te nemen. Japansche represaille Te Tokio wordt officieel medegedeeld, dat de Japansche regeering de blokkee- aanval. Commandanten van Moskousche brandweer gearresteerd commandanten van de brandweer in Moskou, Jarisj, Blomberg en Borsten, zijn, volgens „Aftonbladet”, wegens daden van sabotage bij de blussching van de door Duitsche bommen veroorzaakte branden gearresteerd Van officieele Finsche zijde wordt het volgende medegedeeld Aan het Noordelijke front zijn weer omsingelde vijandelijke troepen vernie tigd. waarbij een zeer aanzienlijke hoe veelheid anti-tankkanonnen, mitrailleurs, automatische wapenen, granaatwerpers en ander oorlogsmateriaal is buitge maakt. De andere operaties hebben een gunstig verloop genomen, geheel over eenkomstig de plannen. De Finsche vliegers en de luchtafweer op den grond hebben tot Zondagavond in totaal 191 Sovjet-vliegtuigen omlaag- geschoten. Hieronder zijn niet begrepen de op den grond vernietigde vliegtuigen en die, »waarvan niet met zekerrasid kon worden vastgesteld, dat zij waren ver nietigd. Zweedsche ziekentransporiauto’s naar Finland Het Zweedsche Roode Kruis zal de vol gende dagen 10 ziekentransportauto’s naar Finland zenden. De auto’s zullen door het Finsche Roode Krius ter be schikking worden gesteld van het Fin sche leger. er slechts nog een paar duizend in de stad. Het is hartverscheurend, hoe zij door de straten dwalen, teneinde uit de puinhoopen nog eenige voorwerpen te redden. Ook in de Boekowina aldus het bericht is de situatie overeenkom stig, maar hier hebben de steden en dor pen minder onder de verwoestingen der Sovjets te lijden gehad. In dit gebied zijn de Duitsche en Roemeensche troepen te vlug opgerukt, om den Sovjet-troepen te veroorloven hun plannen ten uitvoer te leggen. Herhaaldelijk hebt u deze oproepen gehoord en gelezen. Het werd u angstig en moede, omdat deze oproepen gericht werden tot hen, die uw mannen, ver loofden en uw zoons zijn. In gedachten hoort u het bulderen van het geschut, het ratelen der machine geweren. Begrijpelijk is uw angst. Maar, vrouwen van Nederland, bedenkt, dat er veel ernstiger gevaren dreigen, welke gekeerd moeten worden, waartegen moe ders, kinderen, waartegen ook u bescher ming behoeft. Vrouwen van Nederland, bedenkt, dat op uw mannen, verloofden en zoons de heilige plicht rust, christendom, bescha ving en cultuur te verdedigen, bedenkt wat er van uw kinderen, van ons vader land zou worden, indien er geen mannen waren, die moedig en onversaagd zich in den strijd zouden werpen om het bolsje wistische monster te vernietigen. Door alle eeuwen heen stonden fiere Neder landsche vrouwen hun mannen, verloofden en zoons af, wanneer het vaderland in gevaar was, wanneer onze heiligste goe deren bedreigd werden. Door alle eeuwen hebben Nederlandsche „vrouwen bewezen, een waardig deel te zijn van een moedig vol dat zichzelf wist te handhaven, dat een geschiedenis bouwde, waarop wij nu nog met trots kunnen terugzien. Vrouwen van Nederlapd, er ..wordt een beroep gedaan op uw mannen, verloofden en zoons. Dezen hebben den oproep ge hoord. Zij kennen hun plicht. Zij weten, dat de strijd hard zal zijn, beseffen, wat het voor u is te moeten achterblijven maarals goede vaderlanders weten zij zich uw beschermers en wenschen zij zich te scharen in de gelederen van hen, die op de bres staan voor een gelukkige toekomst van het nieuwe Europa. Vrouwen van Nederland, het is de plicht, die uw mannen, verloofden en zoons roept. Het is uw plicht hen daar bij moreel te steunen. Zorgt er voor, dat zij zich aanmelden bij het

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1