De volledige bezetting van Bessarabië JAPANSCHE TROEPEN IN INDO-CHINA ONTSCHEEPT No. 17940. 1941. Woensdag 30 Juli. Duitsche duikbooten brengen 21 schepen tot zinken Het geval-Belmonte van Mussolini van Verklaringen Churchill DE ENGELSCH-FINSCHE BETREKKINGEN VERBROKEN VERNIETIGENDE AANVAL OP BRITSCH CONVOOI VRIJWIL! NI EGIOEN K9 VERDUISTEREN van 9.35 uur n.m. f tot 5.58 uur v.m. Oranje-Wit-Blauw Bevrijding van Karelië vordert goed Toespraak Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Duitsche luchtaanvallen op Engeland De vervalscherstruc in Zuid-Amerika In het Lagerhuis I Maatregel op grond van veranderden toestand Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 a I A s a A a A a a A Acht vliegvelden ter beschikking van de Japanners Japan en Amerika Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Prof. dr. J. van Loon benoemd Tot naar het Oosten vertrekkende zwarthemden Het D.N.B. meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer: Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren het volgende extra-bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben in den slag op den Atlantischen Oceaan opnieuw een groot succes behaald. Door torpedojagers, korvetten, duikbootvalien en hulp- kruisers belaagd, hebben zij dagenlang een Britsch convooi bestreden en 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 116.500 brt. tot zinken gebracht. Verder werden van de bewakingsvaartuigen een torpedojager en een korvet vernietigd. Distributie van schoenen g g g g 8 g g g g V 8 g 8 g g g g I <<«««««v President van den Hoogen Raad Toelichting op het weennacht- bericht van gisteren HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIËN: het op Russische grens Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage, Een Engelsche zwarte lijst i Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct en in totaal Naar het D.N.B. nader verneemt, bestond het convooi uit zwaar geladen koop vaardij- en tankschepen. De Britsche torpedojager en het korvet werden door welgerichte torpedo’s getroffen en binnen enkele minuten tot zinken gebracht. 3. De vorenvermelde schikkingen blijven slechts zoolang van kracht als de omstan digheden, welke de reden voor haar aan vaarding vormen, aanwezig zijn. Oproep van senator Clark Associated senator te de' van A a A a A Oostelijke front bestemde eenheden volgende toespraak gehouden. ZwarthemdenLaat mij het De indruk te Londen Naar United Press meldt, verklaart men te Londen dat de Britsche regeering het besluit van de Finsche regeering om de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken, met leedwezen heeft ont vangen, omdat deze stap Finland op dui delijke wijze beslissender tot mede-oorlog- voerende van Duitschland stempelt Finsche gezant te Dublin? In verband met de staking van de diplo matieke betrekkingen tusschen Finland en Engeland, verluidt van welingelichte zijde te Helsinki, dat het agrement van de lersche regeering te Dublin gevraagd is voor den Finschen gezant te Londen, Grip- penberg, waar ook een Finsch gezantschap zal worden gevestigd. Verwacht wordt, dat het Britsche gezantschap binnen zeer korten tijd uit Helsinki vertrekt, waar schijnlijk om zich eerst naar Stockholm te begeven. Uit bezorgdheid over de van den toestand in het Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer Domei meldt uit Tokip Gezien de verdere verscherping van de betrekkingen tusschen Japan en de Veree- nigde Staten zal de Japansche ambassa deur te Washington, den Japanschen ge zant te Washington, Wakasoegi, wor het het uitbrengen van rapport naar Tokio zenden. Wakasoegi zal waarschijnlijk op 8 Augustus uit San Francisco vertrekken. Nhar het D.N.B. uit New York meldt heeft de secretaris-generaal van de com missie Fight for Freedom, Cisick, van de Amerikaansche regeering geëischt, dat zij de Amerikaansche marine bevel zal geven om Japansche oorlogsschepen tot zinken te brengen, teneinde den Stillen Oceaan open te houden. Afzonderlijke Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben naar het D.N.B. meldt in den nacht van 28 op 29 Juli de Britsche havens Great Yarmouth, Harwich en Aberdeen aangevallen. Bij goed zicht kon worden waargenomen, dat de bommen de doelen troffen. Een Duitsch gevechts vliegtuig viel 's nachts aan de Zuidoost kust van Engeland een Britsch convooi aan, en trof met een zware bom een koopvaardijschip van 10.000 b.r.t. Eenigen tijd na den inslag van de bom volgde een tweede ontploffing. Het schip moet als verloren beschouwd worden. Op 28 Juli bracht een Duitsch gevechtsvlieg tuig 200 k.m. ten Westen van de Shet- land-eilanden een Britsch koopvaardij schip van 1000 b.r.t. tot zinken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. &&0310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 het in afge- her- Het Finsche ministerie van buitenland- sche zaken deelde gisteren mede, dat het Finsche gezantschap te Londen zijn werk zaamheden tot nader order moet staken op grond van den veranderden toestand,, Te Helsinki wordt nog medegedeeld, dat het Finsche ministerie van buitenland- sche zaken op 28 Juli aan den Britschen gezant te Helsinki de volgende nota heeft overhandigd; „Als gevolg van verschillende maatrege len, welke Groot-Brittannië tegen het scheepvaartverkeer en den buitenland schen handel van’ Finland sedert Juli 1940 tot Juni 1941 heeft genomen en welke tot een volledige blokkade van den Finschen handel met de overzeesche landen hebben geleid, hebben de normale diplomatieke betrekkingen tusschen Finland en Groot- Brittannië met betrekking tot den buiten- landschen handel en de scheepvaart in werkelijkheid opgehouden te bestaan. Aan den anderen kant strijdt Finland, door de omstandigheden hiertoe gedwongen, aan de zijde van Duitschland, terwijl Groot- Brittannië daarentegen met de Sovjet-Unie een militair bondgenootschap heeft geslo ten en verklaard heeft, dat het alle moge lijke middelen waarover het beschikt zal aanwenden om de Sovjet-Unie te onder steunen. Met het oog op dit feit kan nauwelijks een normaal diplomatiek verkeer zonder moeilijkheden worden gehandhaafd. De Britsche regeering schijnt eveneens Protocol over samenwerking te Vichy onderteekend Tusschen de Fransche regeeiang en de Japansche regeering is gisterochtend te Vichy een protocol over de Fransch-Japan- sche samenwerking voor de gemeenschap pelijke verdediging van Fransch Indo- China gesloten en door den plaatsvervan- genden minister-president admiraal Dar lan en den Japanschen ambassadeur, Kato. onderteekend. Het protocol behelst de volgende drie punten. 1. De beide regeeringen verplichten zich militair samen te werken voor de gemeen schappelijke verdediging van Fransch Indo- China. 2. De maatregelen welke met het oog op deze samenwerking genomen’ moeten worden, zullen het voorwerp vormen van büzondwe overeenkomsten. Actie van de Britsche vloot Volgens te Tokio ontvangen berichten uit de Thailandsche bladen, heeft de Brit sche vloot in Singapore alle voorberei dende maatregelen getroffen om zoo noo- dig terstond de Straat van Malakka te sluiten. Luchtbescherming in Manilla Associated Press meldt uit Manilla, dat de gemeenteraad heeft beraadslaagd over goedkeuring van een crediet van een Schriftelijke aanvragen vóór 10 Augustus bij den plaatselijken distributiedienst De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend Gedurende de maand Augustus zullen er wederom in beperkte mate schoenen bonnen beschikbaar worden gesteld. De genen. die volgens reeds eerder gepubli ceerde richtlijnen voor een schoenenbon in aanmerking komen, kunnen vóór 10 Augustus a.s. schriftelijk aan den plaat selijken distributiedienst om toezending van een aanvraagformulier verzoeken. Dit formulier dient eveneens vóór 10 Augus tus weer bij den’ distributiedienst te zijn ingeleverd. Formulieren, die na 10 Augus tus worden ontvangen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat degenen, die een afwijzend ant woord op hun aanvraag hebben ontvan gen, niet direct bij de volgende ge legenheid deze aanvraag dienen te herhalen, daar dan toch ook de volgende maal afwijzend zal woyden be schikt. Een en ander bezorgt den distri- butiediensten Slechts noodeloos werk en werpt geen resultaat af. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van. par. 1 van zijn Verordening 108/’40 (vier de verordening over bijzondere maat regelen op administratief-rechtelijk ge bied) den hoogleeraar in de juridische faculteit aan de Universiteit te Utrecht, dr. J. van Loon, tot lid tevens voor zitter van het hoogste rechtscollege (den Hoogen Raad) benoemd. De „Deutsche Allgemeine Zeitung” pu bliceert een commentaar op het incident in Bolivia. Het blad schrijftDe Duitsche nota aan Bolivia vormt wel de uiterste grens van wat in het diplomatieke ver keer onder de volken kan worden ge zegd. Als Duitschland zich gedwongen zag zijn standpunt zoo scherp te formu- leeren, dan geschiedde dit, omdat Bolivia zonder eenig onderzoek naar de juiste situatie zich liet misleiden door den vervalscherstruc van Roosevelt. Een re geering, die zich dermate de voogdij van een ander land laat .aanleunen, kan niet meer eischen voor een vrije, zelf standige- mogendheid door te gaan. Se dert geruimen tijd kon men waarnemen, dat Bolivia in handen van invloedrijke internationale financieele kringen ge raakte. Van den grooten nationalen op bloei, na beëindiging van den ongeluk- kigen Chaco-oorlog, is weinig overgeble ven, sinds president Busch op tragische wijze waarschijnlijk niet zonder toedoen van den Secret Service, overleden was. Onder hem waagden de Joodsche finan ciers het niet de vrijheid en onafhanke lijkheid van Bolivia te bedreigen. Des tijds ontliep de oplichter Oricio Hoch- schild slechts ternauwernood de voltrek king van de reeds voor zijn duistere stand was gebroken, op den Óostelijken oever van den Dnjestr de achtervolging van den vijand hadden ingezet. In het Zuidelijke deel der Oekraine volgen thans Duitsche, Roemeensche, Hongaarsche en Slowaaksche formaties gemeenschappelijk den terugtrekkenden vijand op den Voet, zoodat de Zuidelijke vleugel reeds over een breed front de Zwarte Zee nadert. Onder deze aloude kleuren zal Vrijwilligerslegioen Nederland strijden aan het Oostfront. Het zijn de roemrijke kleuren van het vaandel der Nederland sche Legioensoldaten. Dit vaandel volgen zij als zij ver trekken uit Nederland. Dit vaandel zal hen voorgaan in den strijd op leven en dood tegen de bolsjewistische horden. Dit vaandel zal fier wapperen, overal waar zij den vijand zullen aanvallen, terugslaan en vernietigen. En ook deze oude kleuren zullen het zijn, die met nieuwen roem beladen door hen zullen worden teruggebracht in ons vaderland, straks als de ‘strijd gestreden, de Wester- sche beschaving veilig gesteld en de overwinning behaald is. Oranje Wit Blauw. Het zijn de kleuren, welke getuigen van een tijdperk, waarin Nederlanders geschiedenis maak ten. Een tijdperk, waarin Nederlanders daden wisten te stellen, welke de wereld met ontzag vervulden. Er wordt een beroep op de edelste eigenschappen van ons volk gedaan. Weer moeten er daden gesteld worden. Weer staat de toekomst van ons vaderland op het spel. Weer zijn het de kleuren Oranje Wit Blauw welke ons, zoo- als eens onze voorvaderen: oproepen ten strijde. Nederlanders, bolsjewistische benden bedreigen Europa, de communistische klauw graait naar Christendom, bescha ving en cultuur, uw doodsvijand zwaait de toorts der vernietiging, maar daar wappert hoog het vaandel met de vertrouwde kleuren, daar wijst het Oranje Wit Blauw, de kleuren onzer voorvaderen en thans weer van de Ne derlandsche Legioensoldaten, die zich op maken den strijd te strijden, deze kleu ren roepen u toe uw plicht te doen, u aan te melden bij het De Duce heeft gisteren tot de voor het de half millioen dollar voor den bouw van schuilkelders. ontwikkeling Verre Oosten zal het bureau voor de ci viele defensie binnenkort een evacuatie- oefening van burgers uit de gebieden der van aan on militaire vliegvelden aan de bocht Manilla houden. Wegens gebrek transportmiddelen worden alle taxi’s der militaire controle gesteld. Verscherpte Angelsaksische houding jegens Vichy? Vólgens de „Times” verwacht men, dit Engeland en vooral de Vereenigde Staten hun houding zullen verscherpen tegen over de landen, die zich buiten den oor log houden, maar tevens de as-mogend- heden helpen. In de eerste plaats heeft men' het oog op Vichy. De Fransche regeering heeft eerst in Syrië en daarna in Indo-China doen blijken, dat haar be sluit tot verdediging van de overzeesche bezittingen slechts gericht is tegen de tegenstanders van de as. Zal dit zich in Noord west-Afrika herhalen, zoo vraagt men zich te Londen met toenemende on gerustheid af. De „Times” efccht strenge maatregelen van Engeland en Amerika tegen Spanje met verwijzing naar de laatste rede van Franco en de houding van de Phalange, die doen blijken, dat de „politiek van toegevendheid” een einde moet nemen. Sumner Welles over de mede werking van Zuid-Amerika De Vereenigde Staten zouden deel neming van de overige Amerikaansche landen aan de economische maatregelen tegen Japan toejuichen, gaf Sumner Wel les gisteren op de persconferentie te Washington te kennen. Ter geruststelling van de gemoederen in Zuid-Amerika ver volgde hij, dat het natuurlijk een 'ieder vrij stond te beslissen op welke wijze hij wilde deelnemen aan de maatregelen te gen Japan. Hij wees vervolgens op de overeenkomsten, die reeds tusschen de Vereenigde Staten en de Zuidamerikaan- sche landen bestaan tot verhindering van den uitvoer en wederinvoer van voor den oorlog belangrijke goederen. Hij gaf vooral uiting aan de verwachting, dat Venezuela afstand zou doen van oliever- koopen aan Japan. Churchill heeft gisteren, naar het D. N. B. meldt, in het Lagerhuis bestreden, dat er, zooals onlangs door verschillende afgevaardigden is beweerd, bij de Brit sche bewapeningsproductie chaotische toestanden zouden heerschen. Hij gaf ech ter toe, dat zich bij het uitvoeren van het bewapeningsprogram „zékere kwes ties hebben voorgedaan, daar de drie be- wapeningsdepartementen een gebrek aan energ;e hebben getoond, of zich hebben schuldig gemaakt aan het maken van ru zie of hun bevoegdheden te buiten zijn gegaan”. Vervolgens gaf spr. een over zicht van de werkzaamheden van de be- wapeningsindustrie, waarbij hij opnieuw beweerde, dat Engeland reeds de superio riteit in de lucht op Duitschland heeft behaald. Met zijn Noord-Amerikaansche vrienden heeft Engeland een nauwkeurig omlijnde overeenkomst gesloten. „Zij ver langen natuurlijk, zoo ging Churchill ver der, zeer complete opgaven over hetgeen gebeurt met de door hen geleverde goe deren. Het is onze plicht, hun de verze kering te geven, dat zij voor hun geld ook de overeenkomstige tegenwaarde ont vangen. Omtrent het voorstel tot instelling van een productieministerie heeft Churchill verklaard, dat hij hiervan niet alleen geen hulp zou krijgen bij de vervulling van zijn taak, maar dat nog meer verwikkelingen zouden ontstaan. Als de ministers als hoofden der departementen het hun op gelegde program niet kunnen uitvoeren, dan kon spr. zich niet voorstellen, hoe een superminister van elders dit voor hen tot stand zou kunnen brengen. Churchill stelde aan de afgevaardigden, de vraag, waar deze „super-persoonlijk- heid” te vinden is. „Als u omtrent dezen man een beslissing hebt genomen, laat u mij zijn naam dan weten”, zoo vervolgde de premier. In het verdere verloop van zijn ver klaring wees hij op het feit, dat na de ineenstorting van Frankrijk de Fransche opdrachten in Amerika door het Brit sche ministerie van vliegtuigproductie overgenomen waren. Hij noemde dit een „onverwachten meevaller” en deelde me de, dat aan de door de Franschen bestelde vliegtuigen na aankomst in Engeland tal rijke wijzigingen waren aangebracht. De speciale gedelegeerde der Vereenig de Staten, Harry Hopkins, heeft met Amerikaansche deskundigen van het lucht wapen de moeilijkheden onderzocht, die voortsproten uit de wijziging van de vlieg tuigen, die de Franschen hadden besteld. Voorts gaf Churchill te kennen, dat de Engelsche bewapening vooral op het ge bied der vliegtuigproductie „een aantal onvermijdelijke tegenvallers en slagen” te boven had moeten komen. Het was een tijd lang niet te vermijden geweest, zoo verklaarde hij, de productie te onderbre ken, daar een vliegtuigtype als verouderd Japansche represaille De Japansche autoriteiten te Sjanghai beletten het inladen van een voor de Vereenigde Staten bestemde lading uit Ja- pansch bezit in het in de Philippijnen ge registreerde stoomschip „Donanti”. Dit is de eerste represaille, die te Sjanghai tegen de blokkeeringsmaatregelen der Ver. Sta ten genomen werd. Als verdere tegenmaatregel tegen het Amerikaansche blokkeeringsbevel heeft het Japansche ministerie van handel en nijverheid bevel gegeven tot invoering van een exportcontrole op ruwe zijde en zijden garens, welke zooals bekend is, hoofdzakelijk door de Vereenigde Staten worden betrokken. De verordening wordt reeds vandaag van kracht. Volgens een officieele medeeling is eveneens van heden af Britsch-Borneo geplaatst op de lijst van landen, welker saldi zijn geblokkeerd. Verder zijn de namen van nog 11 Britsche firma’s bekend gemaakt, die terstond onder de blokkeering vallen. Gisteren zijn in totaal zeven staten ge troffen door de Japansche blokkeering van buitenlandsche saldi, die Japan heeft af- gekondigd, als tegenmaatregel tegen de blokkeering van Japansche saldi. Dit zijn de Vereenigde Staten, Philippijnen, Enge land, Canada, Noord-Ierland. Hongkong en Ned.-Indië. front toenemen. Deze berichten, aldus het D.N.B., worden bevestigd door de couranten en de radiozenders der Sov jets. Daarin komen van dag tot dag meer oproepen voor tot den strijd tegen spionnen, saboteurs en, zooals men hier te Moskou zegt, diversanten. In een op roep wordt o.a. gezegd, dat diversanten en saboteurs de telefoonleidingen ver nield, allerlei daden van terreur bedrij ven en zelfs hooge communistische amb tenaren hebben vermoord. Met alle mid delen werken zij tegen het stelsel en vernielen zelfs spoorlijnen en telegraaf verbindingen. Deze oproep geeft een zeer duidelijk beeld van den toestand achter het front. In een tweeden oproep wordt de vorming van „vernietigings- bataljons” tegen vijanden van het Sovjet bewind in het binnenland aangeraden. In een artikel van de „Pravda” worden de verwarring, de wanorde ép de onvoldoen de maatregelen bij het blusschen van branden scherp gelaakt. Naar United Press uit Londen ver neemt, heeft de Britsche regeering de op stelling in voorbereiding van een zwarte lijst van firma’s, die zakelijke betrek kingen onderhouden met Japan. De lijst zal gelijken op de reeds bestaande En- gelsch—Amerikaansche lijst tegen zake lijke betrekkingen met de asmogend heden. Wi als een goed voorteeken beschouwen, dat ik van daag in uw midden ben. Uit de uitlatin gen van onwankelbare trouw en geest drift heb ik den strijdvaardigen geest van uw land en de ziel van Virgilius herkend. Begeeft men zich onder dit prachtige Italiaansche volk, dan krijgt men de absolute wiskunstige zekerheid, dat wij zullen overwinnen. Sedert 6 jaar heeft het Italiaansche volk uit stad en land, in al zijn geledingen het hoogste bewijs van zijn taaiheid, zijn bereidheid tot het brengen van offers en zijn stalen hardheid geleverd. Ik bevestig u, dat wanneer gij met mij zijt. ik met het Italiaansche volk zal zijn en voeg hieraan nog toe, dat ik mij nooit als heerscher over het Italiaansche volk, doch als zijn dienaar en zijn opvoeder heb beschouwd en nog beschouw. De door het bloed en zweet van de volken dei aarde gevulde brandkasten van Lon den en Washington zijn niet voldoende. Ik zou wenschen, dat het uit uw borst omhoog stijgende geroep door de ban kiers aan de overzijde van den Oceaan zou worden gehoord. Zij dienden zich er van te overtuigen, dat diegene moet overwinnen, die met het Italiaansche volk is. Het heeft weinig te beteekenen of wij nog lang moeten strijden. Wat echter wel iets te beteekenen heeft en wat het belangrijkste is, dat is de overwinning en de overwinning is aan ons Ontbindingsverschijnselen achter het Sovjetfront Te Istanboel aangekomen reizigers uit de Sovjet-Unie melden, dat de ontbin dingsverschijnselen achter het Soviet- zaakjes tijdens den Chaco-oorlog uitge sproken doodstraf. De Vereenigde Staten hadden tin noo- dig, daar de toevoer uit Zuidoost-Azië in gevaar scheen. Zij kochten de totale productie van vele jaren vooruit en spaarden geen geld om Bolivia niet slechts economisch, maar ook politiek geheel in handen te krijgen. Tegen Bolivianen, die niét bereid wa ren zich zonder aarzeling te buigen onder de vreemde heerschappij der Vereenigde Staten, werd evenwel met de geweten- looze middelen van de Hetze gewerkt, zooals ook ons bekend zijn. Toen dit alles niet hielp, bedacht men de vervalschers truc, die iri de Zuidamerikaansche ge schiedenis wel steeds den naam „Affaire Belmonte” zal dragen. De vervalschers en hun gewetenlooze handlangers in La Paz hadden echter bijzonder veel pech, dat de man wiens brief zij verzonnen en vervalschten, zich te Berlijn bevond, waar hij zelf de nevelwolk van leugen en laster kon verjagen. Als officier kon hij op zijn eerewoord het schaamtelooze bedrog weerleggen, dat tevens jegens het Boliviaansche volk werd gepleegd om het geheel onder de koloniale slavernij te brengen. Als Boliviaan heeft Belmonte zich gekeerd tegen de Vereenigde Staten en tevens als officier met nationaal be sef, die het innerlijke verval en de ineen storting van zijn vaderland niet langer mede kon aanzien. Als deze geest niet slechts in Bolivia,'maar in alle staten van Zuid-Amerika levendig was, konden de Yankees en de Joden Zuid-Amerika niet degradeeren tot een koloniaal land, hetgeen het ware doel van Wallstreet is. Volgens een mededeeling van de Japan sche vloot in Zuid-China zijn gisteren Japansche land- en marinestrijdkrachten bij Saigon in Indo-China aangekomen. Gistermorgen is de ontscheping van Ja pansche troepen ten Noorden van de baai van Camranh begonnen. In de officieele mededeeling wordt ver der gezegd dat aan het Japansche lucht wapen in Jotaal 8 vliegvelden, met inbe grip van dat van Saigon, ter beschikking gesteld zijn. Het gebouw van de Fransche Kamer van Koophandel te Saigon is ge reed gemaakt voor den Japanschen gene- ralen staf en dat van de Chineesche Kamer van Koophandel voor het Japan sche hoofdkwartier. De haveninrichtingen zijn op ruime schaal voor de Japansche marine beschikbaar gesteld. De hotels te Saigon zijn vol Japansche officieren, die tijdens het weekeinde zijn aangekomen. De voorbereidingen voor de ontvangst van de Japanners geschiedde zonder eenige wrijving. Daarentegen heeft het wantrou wen van de bevolking jegens Engelsche en Chineesche financieele instellingen Maandag geleid tot een run op de loket ten van de banken, zoodat Engelsche ban ken genoodzaakt waren de uitbetalingen tot 500 piasters te beperken. De „Asahi” meldt uit Saigon, dat de zending van aanvullende Japansche strijdkrachten naar het Zuiden van Fransch Indo-China volkomen de ver schillende anti-Japansche samenzwerin gen van Engeland en de Ver. Staten in overleg met de élementen van de Gaulle te niet heeft gedaan. Verder wordt er op gewezen, dat het surplus der rijstproduc- tie van Fransch Indo-China wordt ge raamd op 50 millioen bushels per jaar, hetgeen alle problemen der levensmidde lenvoorziening binnen de Oost-Aziatische sfeer van gemeenschappelijke welvaart zou oplossen, wanneer deze op de juiste wijze wordt behandeld. Domei meldt van „Ergens in het Zuiden van Fransch Indo-China, dat daar heden morgen aanvullende Japansche troepen detachementen aan land gegaan zijn in een havenstad. De landingsoperaties wa ren in een kwartier tijds voltooid. De ha venstad heeft een bevolking van onge veer 20.000 menschen. waaronder onge veer 500 Franschen. deze meening te zijn toegedaan, blijkens een aan het parlement gerichte mededee ling der regeering, volgens welke de be trekkingen met Finland ieder oogenblik konden worden verbroken. Bij de beoordeeling van den tegenwoor- digen toestand is de Finsche regeering tot de conclusie gekomen, dat, als logisch ge volg van de ingetreden omstandigheden, zooals hierboven is aangegeven, het Fin sche gezantschap te Londen zijn werk zaamheden tot nader order dient te staken. De Finsche regeering zou dankbaar zijn, indien zij mocht vernemen, in hoeverre de Britsche regeering met betrekking tot de werkzaamheden van het Britsche gezant schap te Helsinki deze opvatting deelt. Volgens Associated Press heeft de democratische senator Clark verklaard, dat Roosevelts politiek van goede nabuur schap een mislukking is. Clark riep Amerika op de controle over te nemen over geheel Zuid-Amerika en Canada. In plaats van soldaten naar Europa te wil len zenden, zou men deze, hier op het Westelijk halfrond kunnen gebruiken. Het zou hoogstwaarschijnlijk niet noodig zijn een enkel schot te lossen om het ge- heele Westelijk halfrond in te palmen. Verder stelde Clark voor gebruik maken van schijnregeeringen, die Amerikaansche belangen voor die alle andere naties zouden moeten behan delen In de heele geschiedenis heeft Amerika gelegenheid gehad Noord- en Zuid-Amerika onder één heerschappij te vereenigen en misschien is dit de laatste gelegenheid. Canada neemt wel gaarne Amerikaansch geld aan, doch gebruikt het voor egoïstische belangen, in plaats van het voor de solidariteit van het half rond te gebruiken. Men dient nu einde lijk geleerd te hebben, dat men geen vrienden koopen kan. Roosevelt in de persconferentie President Roosevelt is in de gisteren te Washington gehouden persconferentie buitengewoon terughoudend geweest. Op alle vragen betreffende de buitenland sche politiek heeft hij slechts ontwijken de antwoorden gegeven. Ten aanzien van Churchill’s rede, waarin de Britsche pre mier verklaarde, dat de Vereenigde Sta ten den oorlogsbrand naderen, zeide Roo sevelt, dat hij die nog niet had gelezen. Over de Japansche expansie in Indo- China en de kwestie van verderen olie- export naar Japan zeide Roosevelt, dat hij het beter achtte daar nu niet over te spreken. Op de vraag, of hij den toe stand op den Stillen Oceaan thans ern stiger acht dan op den Atlantischen Oceaan, weigerde Roosevelt een duide lijk anwoord te geven, zeggende, dat der gelijke vergelijkingen onmogelijk zijn. Betreffende den eisch van senator Clark tot verovering van Zuid-Amerika zeide Roosevelt te hopen, dat niemand in Zuid- Amerika dit serieus zou opnemen. In aanvulling op het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front is met de bezetting van het plaatsje Akkerman aan de monding van den Dnjestr de bevrij ding van Bessarabië door de Roe meensche troepen voltooid. In ruim 5 weken hebben dientengevolge Duitsche en Roemeensche formaties onder bevel van den Roemeenschen generaal en staatsleider Antonescu geheel Bessarabië aan de Sovjets ontrukt. Van het veroverde Akker man tot aan de voornaamste haven aan de Zwarte Zee, Odessa, bedraagt de afstand hemelsbreed slechts nog 50 k.m. Odessa komt derhalve thans direct binnen het bereik van het front te liggen. Reeds op 20 Juli meldde het weer- machtbericht, dat de uit Bessarabië op rukkende Duitsch-Roemeensche strijd krachten, nadat de vijandelijke tegen in den Noordelijken sector maakt de bevrijding van Karelië door de Finnen nieuwe vorderingen. In de zeeëngte tusschen het Ladoga- en Onegameer hebben Finsche troepen onder bevel van generaal - veldmaarschalk Mannerheim reeds op 3 punten de oude Finsch- Russische grens al strijdend overschre den en rukken zij thans aan de overzijde van de grens naar den Moermansk- spoorweg op. Ondanks de verdedigings werken der Sovjets zoowel achter de nieuwe als ook achter de oude Finsch en ondanks de ongun stige toestanden van het terrein hebben de Finnen dus op deze plaats Maart 1940 aan de bolsjewisten stane gebied in 5 weken kunnen overen. Voor de verovering van dit ge bied hadden de Sovjet-troepen destijds meer dan 3 maanden noodig. In den vorigen nacht is de hoofdstad Moskou voor de 7e keer door de Duit sche luchtmacht aangevallen. Moskou is een van de 3 grootste industrie- en be- wapeningscentra der Sovjet-Unie en een verkeersknooppunt van den eersten rang. De Sovjet-hoofdstad heeft in dit verband voor het Europeesche Rusland ongeveer dezelfde beteekenis als Parijs voor Frankrijk, omdat alle belangrijke wegen, spoorlijnen, vliegdiensten en de berich tendienst daar bijeen komen. Bovendien is Moskou een belangrijk snijpunt van de Sovjet-binnenvaart. De succesvolle Duitsche luchtaanvallen op verkeers- installaties, ravitailleerings- en de water leidingsbedrijven van Moskou moeten op den duur de weerstandkracht der Sovjets gevoelig treffen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1