GIGANTISCHE STRIJD IN HET OOSTEN IN EEN DEFINITIEF STADIUM GETREDEN No. 17941. 1941. THANS EEN SLAG IN HET VRIJE VELD VRIJWIL V- VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN VERDUISTEREN Donderdag 31 Juli. SLEGIOEN .AND NI i den van van onzen op een convooi v,m. uur van gas en om Moskou brandt! POOLSCHE TOESTANDEN De positie veestapel Kennisgeving W eermachtsbevelhebber De U-boot-aanval Britsch Vernietiging der Sovjet- formaties om Smolensk duurt voort Finland de leidende natie in het Noorden De rantsoeneering electriciteit van 9,34 uur n.m. tot 6.- s s Op zoek naar de beschaving Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Een hoogst ernstige zaak Het probleem voorziening De eerste klappen zijn reeds gevallen! Acht dooden door Engelsche bommen „Brieven vol bitterheid” Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 5 V g s 5 V Belangrijke schade aan particuliere eigendommen Nieuw bewijsstuk voor de aanvals- voornemens der Sovjets Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Beslissing niet binnen enkele dagen te verwachten Hopkins te Moskou van de veevoeder- Twee dagen en nachten van hardnekkigen strijd HAAGSCHE COURANT ft* ft' PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1ËN: 19 een zooveel mogelijk naar landen naar de Een van Gesprek met een „boer" van hadden vechtauto’s. een bevindt, aldus handen door Koninginnegracht 22. Den Haag. om De overheid doet nogmaals een be roep op aller medewerking. Een medewerking, welke zij ook vraagt in het eigenbelang van iederen bur ger. In de afgeloopen dagen zijn in verschillende deelen van het land op groote schaal verbruikers van gas en electriciteit, waaronder tal van industrieën, afgesneden, omdat zij hun rantsoenen overmatig had den overschreden. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Ver niet BEDENKT, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pCt.; dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden; dat bovendien overtreding kan wor den gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. Niemand kan thans nog den indruk hebben, dat de beperking van het gas en electriciteitsverbruik geen hoogst ernstigezaak is. Max Blokzijl spreekt hedenavond 7.30 over den zender Hilversum 2 over „Brieven vol bitterheid”. V V V V V V V V V 5/ V Men zij dus gewaarschuwd om alles na te laten wat niet tot het allernood zakelijkste behoort. Om in een regelmatige levering te voor, zien, zal iedere varkenshouder, in het be zit van loopers, mededeeling krijgen van de hoeveelheden en de plaats, waar hij deze moet leveren. Met dezen voorgenomen export zijn wij er, tengevolge van onze veevoederpositie. nog niet. Ook aan die varkens, die niet als loopers (voor degenen, die dezen term niet kennen, zij medegedeeld, dat dit var. kens van ongeveer 40 k.g. levend ge wicht zijn) worden afgenomen, zal geen lang leven beschoren zijn. Zij zullen, ten. minste voor zoover een deel nog niet op lichter gewicht, dus practisch als looper, hoogstens bij een gewichtvan 60 k.g. moeten worden afgenomen. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Belangrijke inkrimping pluimveestapel en zeer aanzienlijke inkrimping varkens stapel. De rundveestapel zal niet verder worden ingekrompen De Weermachtsbevelhebber, generaal der vliegers, Fr. Christiansen, maakt bekend Ik herinner aan mijn mededeeling van 17 Augustus 1940, volgens welke elke waarneming over een landing, het springen uit een vliegtuig of het ver blijf van leden der vijandelijke weer macht, alsmede over het werpen uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied, terstond aan de dichtstbijzijnde Duitsche militaire instantie of Duitsche politie-instantie gerapporteerd moet worden. Voor elke mededeeling over een val of een noodlanding van Duitsche of vijandelijke vliegtuigen, op grond waar van de plek, waar het vliegtuig is neer gekomen gevonden wordt, krijgt degene die hiervan het eerst melding maakt een premie van twintig gulden. De pre mie wordt ook dan uitbetaald, wanneer onderdeelen van vliegtuigen gevonden en gemeld worden, welke het op ondub belzinnige wijze mogelijk maken te con- stateeren, dat een vliegtuig is neerge stort. De premie wordt uitbetaald door de dienstinstantie, bij wie de aanmel ding is geschied en wel onmiddellijk nadat het bericht gebleken is juist te zijn. Onafhankelijk van deze aanmeldings- premie blijven evenals tot dusver be dragen betaald worden voor bijzondere verrichtingen, die verband houden met het neerstorten van vliegtuigen of nood landingen, zooals b.v. hulpverleen in g bij het redden van vliegtuigbemannin- gen, het bergen van vliegtuigen, enz. Tonnagegebrek In een toelichting op het Weermacht- bericht wordt gewezen op de sinds 18 Juni 1941 rond Engeland tot zinken gebrachte koopvaardijtonnage, die 224 duizend ton bedroeg. Hierbij komen thans de 116.500 ton der Duitsche duikbooten. Dit verlies weegt des te zwaarder, wanneer men be denkt, dat het verkeer over den Atlan- tischen Oceaan van en naar de Britsche havens als gevolg van het bestaande ge brek aan tonnage en het gebruik van schepen voor de ravitailleering van het leger in het Nabije Oosten sterk is ver minderd. Bovendien werd ook de Britsche scheepvaart in de Middellandsche Zee den laatsten ti’jd herhaaldelijk getroffen. De beschikbaarstelling van compensatie aan tonnage wordt ondanks de openlijke Ame- rikaansche hulp klaarblijkelijk steeds moeilijker en derhalve zal elk verlies des te nadeeliger blijken te zijn. Doodvonnissen te Moskou De* krijgsraad te Moskou heeft naar Reuter meldt, 3 hooge functionarissen van het syndicaat voor auto-onderdeelen ter dood veroordeeld, omdat zij onvol doende maatregelen hadden genomen te gen brandbommen. Bij een Duitschen luchtaanval was in de fabriek een brand uitgebroken, die groote schade had aan gericht. De Deutsche Diplomatisch-Politische Information, de officieele uitgave van de Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz, bevat een vooral voor de Scan dinavische landen buitengewoon belang rijk standpunt van Duitschland ten aan zien van de toekomstige positie van Fin land in Noord-Europa. In deze commen taar, die als uiting der meening van offi cieele Duitsche kringen mag gelden, wordt er op gewezen, dat de bijdrage van Fin land tot de bestrijding van het bolsje wisme, dit land niet alleen „zijn eigen toekomst, doch ook een vooraanstaande plaats in den Noordelijken sector vsn het nieuwe Europa” verzekert. Het wordt Finland hoog aangerekend, „dat het niet geprobeerd heeft, zijn eigen belangen tegenover die van Duitschland en Europa op een gouden schaaltje af te wegen en in de schaduw van een ver keerd begrepen neutraliteit een politiek van angstig zoeken naar het evenwicht te voeren”, alsmede dat het niet geprobeerd heeft terzijde te staan en toe te kijken, hoe het lot van Europa die volkeren „uit verlof terugroept”, die meenden, dat het historische proces voor hen tot stilstand gekomen was. Finland kan er op rekenen, dat zijn ruiterlijke houding in den gemeenschap- pelijken strijd niet vergeten wordt. De groote nationale doelstellingen van Fin land hebben in Duitschland het grootste begrip gevonden en verzekeren aan dit land, dat bij de uitvoering van zijn taak in het Oosten als Noordsche staat krach tig aan de zijde van Duitschland is opge treden, een vooraanstaande plaats in het Scandinavische gebied, „dat zich door ï'inland liét verdedigen”. Ten aanzien van dit standpunt, dat de rol van Finland in het Noordoosten van Europa op de juiste wijze kenschetst, verklaren de Duitsche politieke kringen nog, dat Duitschland in November 1940 den druk van het bolsjewisme op de Finsche grenzen beperkt en Molotof heeft laten weten, dat een nieuwe aanval van Moskou op Finland niet meer geduld zou worden. Duitschland is toen jegens zijn Noordschen vriend een loyaal en trouw kameraad geweest. Het Finsche volk kan men na zijn ervaringen met den bolsjewistischen buurman niets meer met Engelsch - AmerikAansch - bolsjewistische phrasen van humaniteit wijsmaken. Het is de eerste natie van het Europeesche Noorden, die volledig en openlijk de noodzakelijkheid van den huldigen strijd heeft ingezien. Duitschland zal dat nooit vergeten. Op de dagelijksche persconferentie van heden- heeft de directeur-generaal voor de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, medegedeeld, dat de zeer slechte veevoe derpositie, tengevolge van het uitvallen van den import, het noodzakelijk maakt, dat ten opzichte van bepaalde onderdee len van den veestapel zeer vergaande be perkende maatregelen worden genomen. Uit den aard der zaak zullen hierdoor in de eerste plaats worden getroffen die deelen van den veestapel, die vrijwel ge heel op den import van krachtvoeder wa ren aangewezen Voornamelijk dus het pluimvee en de varkens. Voor den rund veestapel is reeds bekend gemaakt, hoe ver de beperking zal gaan. Verdere in krimping van den rundveestapel zal, in het nationale belang, zooveel mogelijk worden voorkomen. Teneinde de ingekrompen rundveestapel zoo gezond en zoo productief mogelijk door den winter te krijgen, moet een groot deel van het veevoeder voor dit deel van den veestapel worden gereserveerd. Waar op het voer voor de paarden, op wier werkkracht we nu meer dan ooit zijn aangewezen, slechts zeer weinig be zuinigd kan worden, spreekt het vanzelf, dat datgene wat overblijft voor den pluim veestapel en den varkensstapel, niet veel zal kunnen beteekenen. Bij de verdeeling van het weinige, nog beschikbare veevoeder voor den pluim vee- en varkensstapel, zal er op worden gelet, dat bij eventueele verbetering in de voorziening met veevoeder deze beide onderdeelen van de veehouderij weer zoo snel mogelijk tot een behoorlijken omvang kunnen worden uitgebreid. In het alge meen zal het voer dus worden bestemd voor den opfok. Bij varkens zal dit dus neerkomen op een zeer snelle rouleering van den stapel, bij pluimvee op een reser- veering van het voer voor die bedrijven, die het best in staat zijn om zoo snel mogelijk een goeden pluimveestapel weer op te bouwen. De pluimveestapel De pluimveestapel zal op korten ter mijn moeten worden teruggebracht op on geveer een derde van den huidigen om vang. Slechts voor een deel van het pluimvee dat nog aangehouden mag wor den, zal voer worden beschikbaar gesteld. Op de boerderij zal men een 10 a 15 stuks pluimvee mogen houden, mits deze ge voederd worden met afval van de boer derij. He^ voer, dat voor pluimvee be schikbaar is, zal, zooals boven gezegd, zoo moeten worden verdeeld, dat de her opbouw van onzen pluimveestapel zoo goed mogelijk verzekerd wordt. Mocht dus blijken, dat de omstandigheden in het voorjaar van dien aard zijn, dat tot uitbreiding van den pluimveestapel kan worden overgegaan, dan zal geen onher stelbare schade zijn aangericht. Natuur lijk beteekent een en ander, dat we over zeer weinig eieren de beschikking zullen krijgen, welke slechts voor bijzondere in stellingen en voor bijzondere omstandig heden. in de eerste plaats ziekenhuizen, beschikbaar zullen worden gesteld. De varkensstapel Een zeer aanzienlijke inkrimping zal ook onze varkensstapel dienen te onder gaan. Gezien de hoeveelheid veevoeder, die we ter beschikking hebben, is onze varkensstapel nog veel te groot. Het is niet alleen noodig. dat de Inkrimping plaats heeft, maar deze moet ook zoo snel mogelijk plaats hebben. Hier doet zich nu een mogelijkheid voor, door een wijziging in het met Duitschland gesloten ruilcon- tract veevoeder tegen varkens. De Duitsche autoriteiten zijn bereid gebleken het contract, waarbij tegen veevoeder varkens zouden worden geleverd, om te zetten in een. waar bij gedeeltelijk gebruiksvee, gedeel. telijk loopers worden geleverd. Dit heeft voor ons twee voordeelen. Onze veestapel en vooral ook onze veevoe derpositie zijn er niet op berekend om het aantal stuks vee, waarmede nu een keer deze veestapel moet worden ingekrompen op tijd slachtrijp te krijgen. Deze kunnen nu als ge bruiksvee worden afgezet. Daarnaast zullen in plaats van een groot deel gecontracteerde vette varkens, loopers kunnen worden geleverd. Deze loopers zullen door deze over eenkomst geruild worden tegen uit Duitschland te verkrijgen veevoeder. Het is voor een behoorlijke afwikke ling van deze afspraak noodzakelijk, dat de hiervoor te leveren loopers op de overeengekomen tijden en plaat sen ter beschikking komen. Nadat reeds bijzonderheden gepubli ceerd konden worden over de samenstel ling, de aanvalsrichting e.d. van 6 bolsje wistische legers tegen Oost-Pruisen en het Noordelijke gebied van het gouver- nement-generaal. welke gegevens geput waren uit gevonden documenten, is thans een nieuw bewijsstuk beschikbaar voor de aanvalsvoornemens van de Sovjets, zoo meldt het D.N.B. In Luck zijn in een dienstgebouw van het Sovjet-leger in een kluis behalve bevelen, aanwijzingen en geheime stukken van allerlei aard, ook gegevens der oorlogssterkte van het 15de Sovjetleger gevonden. Dit leger moest voor den 17en Juli, des morgens om 8 uur, met 319.569 man op volle oorlogs sterkte tot den aanval gereed staan. Het leger was samengesteld uit het 13e, 10e, 2e en 4e corps jagers. Het 13e corps be stond uit 2 divisies met 42.138 man, 9000 paarden 1207 machinegeweren, 344 stuk ken geschut en 2500 voertuigen. De 3 an dere corpsen bestonden elk uit 3 divisies en waren versterkt met regimenten artil lerie, tankbrigades en chemische batal jons. De reserve bestond uit 31.880 man. Bovendien was bij dit leger ingedeeld de 5e divisie jachtvliegers en de 7e divi sie torpedovliegtuigen met 516 machines. Deze geheele bolsjewistische strijdmacht, die met anderen bestemd was voor een inval in Midden-Europa, werd door het tijdige ingrijpen van de Duitsche Weer macht volkomen verslagen. Nadat de Engelsche bomvliegtuigen eenige etmalen afwezig waren gebleven, is vannacht weer een aantal vliegtuigen boven ons land verschenen. Vooral in het Oosten des lands richtten de afgeworpen bommen belangrijke schade aan particu liere eigendomen aan. Helaas vallen ook een aantal slachtoffers te betreuren. In totaal werden 8 personen gedood, 6 zwaar en 18 licht gewond Zes woonhuizen wer den geheel vernield en 60 andere meer of minder zwaar beschadigd. Een aantal broeikassen bekwamen groote glasschade. Ook werden weer z.g. brandplaatjes ge. strooid, die gelukkig geringe uitwerking hadden. De bewoner van het platteland houde zijn oogen goed open en geve er nauw keurig acht op, of wellicht brandplaatjes in hei of bosch of den te velde staanden oogst terecht gekomen zijn. Wanneer men zulke plaatjes vindt is het zaak er zeer voorzichtig mee om te gaan en ze onmiddellijk in te leveren bij den naastbijzijnden politiepost, waar ze dan vernietigd kunnen worden. ook een zeer magere koe, waarvoor men blijkbaar in de „woonkamer” geen plaats had. Zoo snel mogelijk ging ik nu naar buiten om.frissche lucht te happen. Daar stond de boer, indien men hem althans zoo kan noemen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. S50310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Op het centrum van de bolsjewistische terreur, op het hoofdkwartier van de communistische misdadigers, daarop wor den thans eiken dag door de Duitsche vliegtuiig-eskaders vernietigende bom aanvallen ondernomen, daarop regent het brisant- en brandbommen Moskou brandtDe Duitsche legers rukken op, onweerstaanbaar voltrekt zich het vonnis over de machten, die tientallen jaren een bedreiging voor Europa vorm den, die op het punt stonden deze be dreiging ten uitvoer te leggen en de Wes- tersche beschaving te vernietigen. Moskou brandtWant Duitschland strijdt voor Europa, maar Duitschland strijdt niet meer alleen. Dappere man nen uit alle beschaafde landen van Europa zijn te wapen gesneld en vormen legioenen, die schouder aan schouder strijden met de machtige legers van Adolf Hitler. Dappere mannen uit alle beschaaf de landen, dus óók uit Nederland. Want Nederland beschikt over mannen, die we ten dat het hun plicht is deel te nemen aan den strijd tegen de bedrijvers van de gruwelen van Lemberg en de andere ste den en dorpen in de Sovjet-Unie. Moskou brandtDuitsche legers en vrij willigerslegioenen rukken op, het eerste contingent van ons eigen Nederlandsche legioen is vertrokken. Óp de aanmeldings- bureaux heerscht groote drukte. Het twee de contingent vertrekt binnen enkele da gen en gij landgenootgij zoudt vol harden in uw houding van afwachten totdat de strijd gestreden is? Besluiteloos aan den kant blijven staan, terwijl anderen hun plicht doen, dat is een houding, die een echte Nederlander niet past, die eenvoudig niet in zijn aard ligt. Moskou brandt Landgenooten, daar in het Oosten wordt een strijd gestreden met als inzet de toekomst van Europa, dus ook van ons volk en vaderland en daarommeldt u aan bij het In Duitsche militaire kringen worden voor het eerst nadere bijzonderheden be kend gemaakt over de verschillende door braken door de Stalin-linie. De eerste doorbraak door deze linie geschiedde op 4 Juli aan de grens van Letland en de Sovjet-Unie. Op 11 Juli begon 200 k.m. Oostelijk van Minsk de bestorming van de Stalin-linie in den sector Mogilew OrsjaWitebskPolosk. Zij leidde op 16 Juli tot volledig succes, daar op dien dag het 120 k.m. aan gene zijde van de Stalin-linie gelegen Smolensk kon wor den ingenomen. Op 11 en 12 Juli braken Duitsche formaties door de op 150 k.m. ten Oosten van de Sereth gelegen ves tingwerken der Stalin-linie in het gebied van Berditsjew en Sjitomir. Op 19 Juli werd de Dnjestr overgestoken en dron gen de Duitsche formaties door de aldaar gelegen vestingwerken der Stalin-linie heen. Op dit Zuidelijkste punt van de Stalin-linie begon op, 21 Juli de achter volging van den terugtrekkenden vijand. De doorbraak van de Stalin-linie begon dus op den Noordelijken vleugel van het Duitsche front, ging vervolgens over naar het centrum van het front en naar het gebied ten Noorden en ten Zuiden van de Pripetmoerassen, waarna eenige dagen later de Zuidelijke vleugel werd doorbroken. Deze 4 doorbraken geven de 4 voornaamste aanvalsrichtingen aan van de Duitsche legers. Begonnen bij den rechter Duitschen vleugel zijn het de vol gende 1. Uit Moldavië en Boekowina den benedenloop ’-an den Dnjestr. 2. Uit Galicië naar Kief 3. Uit het gebied van Minsk via Smo lensk naar Moskou. 4. Door de Baltische St. Petersburg. In Duitsche militaire kringen wijst men er op na de succesvolle door braken door de Stalin-linie de gigan tische strijd in het Oosten het be slissende stadium is ingegaan. Het is thans geen strijd meer om de Stalin- linie. het is een vrije veldslag, die ver aan gene zijde van het front wordt gestreden De beslissing van dezen veldslag valt niet binnen enkele dagen te verwachten. ft 2 X ft ft ft A ft ft 35 ft,4» ft ft Die nauwe hun rasgenooten in de openbare lichamen van Stalin in het bijzijn van Molotof onderhoud met Hopkins gehad. Stalin overhandigde Hopkins een bood schap voor president Roosevelt. Naar de Sovjetradiko meldt, aldus het D.N.B.heeft Hopkins, na zijn onderhoud met Stalin en Molotof de correspondenten der buitenlandsche pers ontvangen en verklaard, dat hij op speciaal verlangen van Roosevelt naar Moskou is gekomen om met Stalin te spreken. Hopkins kon digde aan, dat hij nog twee of drie be sprekingen met Stalin zal voeren. Voorts gewaagde Hopkins van de „bewondering” die in de Vereenigde Staten waargeno men kan worden voor den strijd der Sovjet-Unie en van de hulp, die de Ver eenigde Staten den Sovjets willen ver- leenen, echter zonder dat hij bijzonder heden omtrent deze hulpverleening ver strekte. Omtrent de kwestie der betaling van de Amerikaansche leveranties aan de Sovjet-Unie verklaarde hij nog, dat Stalin daardoor geen moeilijkheden zou krijgen. Hopkins is vergezeld door twee Ame rikaansche deskundigen en heeft zijn intrek genomen in de Amerikaansche ambassade. en huichelarij, welke Engeland aan dag legde, toen het een garantie voor de onschendbaarheid en den cialen standaard van Polen. Hij sprak een beetje Duitsch, aange zien hij vroeger in Duitschland gewerkt had. Hij vertelde mij, dat het den boeren hier uiterst slecht ging, daar de stad hij wees op een groote puinhoop op een paar kilometers afstand het eigen lijke afzetgebied was voor de armzalige producten, welke dit schrale dorp kon opbrengen. Hij vertelde mij ook. dat zelfs toen de stad er nog stond, zij een ellendig bestaan geleid hadden, daar zij in het geheel geen invloed hadden op de prijsvorming van hun producten. Deze stad telde 8000 inwoners, waarvan 6000 Joden. Zooals overal had ook hier het „uitverkoren volk” de volledige econo mische controle over dit dorpje in handen. De Pool vertelde verder, dat zij verscheidene malen geprobeerd hadden hierin verandering te brengen door zich te richten tot het gemeentebestuur van de stad. Doch alles was vergeefsch geweest, daar ook het gemeentebestuur onder in vloed van de Joden stond. Die Joden op hun beurt onderhielden nauwe be trekkingen met verschillende Warschau. Daardoor reeds kreeg men ean uit stekend inzicht in de toestanden, welke heerschten in een staar, d’e zich ge roepen voelde tezamen met Engeland de beschaving namens de menschheid naar het Westen te dragen en de Duitsche „barbaarschheid” te vernietigen. Hoewel wij over het algemeen de zonen van Polen niet al te zeer mogen vertrouwen, kan men zich toch een beeld van den toestand maken. Wanneer men dan tegelijkertijd van dit dorp uit het hoofdgebouw ziet, be- hoorende bij een der geweldig groote landgoederen van den Poolschen geld adel goederen met een bezit aan land van meer dan 1000 morgen dan krijgt men een helder beeld van de brutaliteit den gaf so- Zoon van veldmaarschalk Keitel gesneuveld Bij de gevechten in het Oosten is de luitenant der artillerie Hans Georg Kei tel, de jongste zoon van generaal-veld- maarschalk Keitel, gesneuveld. Reuter meldt, dat Harry Hopkins, de persoonlijke afgezant van president Roo sevelt, gisteren te Moskou is aange komen. Onderstaatssecretaris Summer Welles heeft officieel medegedeeld, dat Hopkins met hooge Sovjet-functionarissen kwes ties van de hulpverleening van de Ver- •e->igde Staten aan de Sovjet-Unie zal behandelen. Dit bezoek heeft niets te maken met Hopkin’s ambtsbezigheden als coördinator van de leen- en pachtwet. Naar de Moskousche radio meldt, heeft oorlogscorrespondent Waffen-SS schrijft’: Onze divisie kwam op den weg naar het front door Polen. Wij hadden ge legenheid indrukken te verzamelen zoo als wij nog nooit hebben beleefd, scheidene malen achtten wij het mogelijk, dat hetgeen wij zagen iets met de werkelijkheid te maken had, ja. wij geloofden onze eigen oogen niet. Ik vroeg mij af, waar blijft de in Dene marken en in andere landen zoo ijverig verdedigde Poolsche beschaving Is het geen wij hier zien werkelijk de bijdrage van het door de democraten der geheele wereld als flink en ijverig gekenmerkte Poolsche volk tot de beschaving Voor ons, die zoo juist uit Duitschland komen. j dit beeld verpletterend. Toestanden in den landbouw De bevolking van het Poolsche platte land heeft in het geheel geen begrip voor menschwaardige omstandigheden. In een dorpje in Zuid-Polen, waar wij ver blijf hielden, had ik gelegenheid haar nader te leeren kennen, doch men moet er wel op letten, dat dit niet letterlijk gebeurt, daar men anders met luizen en ander ongedierte besmet zou raken. Dit dorp bestond uit verspreid liggende hut ten, zij waren zoo primitief en onbe holpen gebouwd als men in de Noord sche landen zelfs niet in de vroege mid deleeuwen heeft gekend. De hutten waren opgetrokken uit ruwe steen en leem en voorzien van een enkel raam, dat was aangebracht in de „goede ka mer”, d.w.z. in een van de beide ver trekken, welke in de woning aanwezig waren. In deze ruimte, welke het minst smerig was, verbleven de menschen, varkens, ganzen, kippen, honden en katten. Tevens diende de ruimte als keuken en dus stond er een stookge- legenheid in. Door de deuropening trok de rook naar buiten. Het Mariabeeld aan den muur was het eenige voorwerp, dat min of meer zonder vuil was. In het andere vertrek, dat geen raam had en diende zoowel voor het opbergen van ge reedschappen als voor graanschuur, zag men behalve eenige bergen aardappelen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. meldt, Dinsdag de om singelde Sovjet-troepen in het gebied ten Zuidoosten van Smolensk gebombardeerd. Hierbij werden verscheidene Sovjet- pantserwagens, zeven batterijen en 3 stukken geschut buiten gevecht gesteld en 260 vrachtauto’s vernietigd. Onder de Sovjetmanschappen ontstonden bloedige verliezen. In hetzelfde gebied werd in den nacht van Maandag op Dinsdag een Sovjet-trein vernietigd. Omtrent den aanval van het Duitsche luchtwapen op belangrijke militaire doe len te Moskou in dienzelfden nacht ver neemt het D.N.B. nog de volgende bijzon derheden. De aanval duurde 4 uur en werd zonder tusschenpoozen uitgevoerd. In totaal werden 25 groote en ontelbare kleine branden in alle deelen der stad waargenomen. Vooral het stadscentrum werd door zware bomtreffers bestookt. Hier bevinden zich de volkscommissaria ten en militaire autoriteiten der Sovjets. Slechts 1 Duitsche machine is niet .op haar basis teruggekeerd. De vernietiging van de omsingelde Sovjet-formaties ten Noordoosten van Smolensk blijft vorderen. Op een plaats verloren de bolsjewiki 78, op een andere plek 60 tanks, waaronder 18 van de zwaarste. In 2 dagen bedroegen de ver liezen der bolsjewiki in een slechts klei nen sector van dit front 230 gepantserde vechtauto’s. Achtervolging door brandend bosch Duitsch-Finsche formaties hebben op nieuw aan het Finsche front succesvolle aanvallen op de Sovjets ondernomen. Na hevige gevechten trokken de bolsjewis ten terug. Bij hun terugtocht goten zij benzine in de bosschen en schoten ze ver volgens in brand. Hun plan om zoodoen de den opmarsch der Duitsche en Fin sche formaties tegen te houden, mislukte - echter. De verbonden troepen trokken door de brandende bosschen en zetten de achtervolging van de Sovjets voort. Van officieele zijde wordt te Helsinki over de militaire operaties in Ladoga- Karelië medegedeeld, dat de geheele Oostkust van het Ladoga-meer tot het dorp Tuulos, aan gene zijde van de vroe gere Sovjet-Finsche grens zich stevig in Finsche handen bevindt, aldus United Press. Over het tot zinken brengen van Britsche schepen met een gezamenl ijken inhoud van 116.000 brt. door Duitsche duikbooten, verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Verkenningsvliegtuigen met grooten actie radius zagen ten Westen van de Golf van Biscaye een convooi, dat uit talrijke koop vaardijschepen bestond en dat bijzonder krachtig beschermd werd. Een zwaar ge wapende hulpkruiser leidde de bewegin gen van het convooi en de bewakingsvaar- tuigen. Een formatie torpedojagers voer steeds in een zigzagkoers rond het con vooi, terwijl in de buurt der koopvaardij schepen kanonneerbooten voeren, welke onder den naam „korvetten” zijn gebouwd en bijzonder geschikt zijn voor convooien. De bescherming werd nog voltooid door een aantal verdachte vaartuigen welke la ter duikbootvallen bleken te zijn. Op dit verkenningsrapport werden ver scheidene duikbooten op het spoor van het convooi gezet. Zij zochten volgens een bepaald plan voeling met elkaar om ver volgens tot een gezamenlijken aanval over te gaan. Het eerste schip, dat werd getorpe deerd, was een tankschip, dat spoedig in lichter laaie stond en door de bemanning werd verlaten. Nu kwam er beweging in het convooi. De bewakingsvaartuigen wier pen tallooze dieptebommen en de koop vaardijschepen trachtten naar alle kanten te ontkomen. De Duitsche duikbooten ech ter bleven den vijand taai achtervolgen en gingen steeds tot nieuwe aanvallen over. Tijdens een wilde jacht, welke 2 da gen en 2 nachten duurde, werden enkele duikbooten, na op succesvolle wijze sche pen te hebben vernietigd, tijdelijk door torpedojagers en korvetten in het nauw gebracht. Opnieuw wisten zij het convooi te naderen en een torpedojager en een korvet met torpedo’s tot zinken te bren gen. Steeds opnieuw probeerde de vijand de aanvallers van zich af te schudden, doch steeds opnieuw vielen de duikbooten zoowel overdag als des nachts aan. Tor pedo’s ontploften en de vuurzuilen van de getorpedeerde schepen schoten ten hemel. Het convooi splitste zich in afzonderlijke groepen en nu werd de achtervolging van deze groepen ingezet. Opnieuw werden zwaar geladen koopvaardijschepen uit deze groepen geschoten. Aan het einde van den tweeden nacht waren de overblijfselen van het convooi uiteen geslagen De operaties strekten zich tijdens de achtervolging over een groot zeegebied uit waardoor tenslotte schepen werden aan gevallen, welke piet tot het oorspronkelijke convooi behoorden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1