Baagsche Courant van Donderdag SI Juli 1941 DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST Boi,r BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS door Distillateurs: BollxOunlop, Schiedam Arbeid voor en het volk Wat hij is, wat hij bedoelt en hoe hij wordt gevormd DERDE BLAD, BAG1NA 1 HET JUBILEUM VAN DE W.S.M. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM AMATEUR-DANSORKESTEN Honden* en kattenbrood De Nederlandsche Radio Om roep en het Vrijwilligerslegioen Nederland Nieuwsgierigheid werd niet als argument aanvaard Groote partij peper verbeurd verklaard NACHTELUKE OVERVAL OP WIELRIJDER 5 V V i V Eerste kindertehuis der N.S.B. door ir. Mussert geopend OUDE GENEVER Zuinigheid met gas en J electxiciteit is ieders plicht 8-7-6-00 BEGRAFENIS Ds. J. DALLINGA TERAARDEBESTELLING H. VAN GRIEKEN Drie aanvallers aangehouden 2 A Nederlandsche Volksdienst (N. V. D.) Zuinig met gas de binnengedragen. (roto J. StarreveldJ scholen, tehuizen voor moeders en kinde- kooper deelde I Een inkoopvereeniging van Rede ir. Mussert Daarna verrichtte de leider de openings- tegenstand, die nog steeds moet worden overwonnen. De vrije gave heeft daarbij steeds in het middelpunt der belangstel- ook voor waar voor voedselvoorziening in oorlogstijd en de :en ijd 5 v V V V V V g V V V V s V dende leerlingen in het bijzonder toe. EEN VERRASSING VOOR DE PATIËNTEN IN HET MILITAIR HOSPITAAL Hedenmiddag is aan alle patiënten van het Militair Hospitaal een verrassing be reid door den heer J. P. Wagenaar, die daartoe door de bezoekers van zijn zaak in de Heerenstraat in de gelegenheid was gesteld. Dezen brachten geld, sigaretten en sigaren bij elkaar en zoo konden van middag 130 pakketten, inhoudende een pot jam, druiven en een perzik, benevens pakjes sigaretten aan de patiënten wor den uitgereikt, een attentie, die uiteraard in den smaak is gevallen. Bovendien was er voor de doktoren nog een prachtig bloemstuk als een bewijs van waardeering voor hun zorgen, aan onze jongens be steed. De persdienst van de N.S.B. meldt: Het eerste van de reeks kinderta dat de N.S.B binnen afzienbare! hoopt te stichten, is Woensdagmiddag op feestelijke wijze door den leider der N.S.B.. geopend. Het groote SCHIPPER NAM VOORZORGEN VOOR EEN VERJAARDAGSFEESTJE Surveilleerende agenten van de honden brigade zagen gisteravond op de Leegh- waterkade een man loopen, die een jute zak op den rug droeg. Nieuwsgierig naar den inhoud, hielden zij den man aan. Het was een 45-jarige schipper, die 6 fles- schen wijn bij zich bleek te hebben. De man moest met zijn schuit vaten wijn van Rotterdam naar den Haag vervoeren. Daar hij binnenkort een verjaardagsfeest je had, boorde hij met een kleine boor gaatjes in de vaten en vulde de flesschen. De schipper is aangehouden. DE BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden gisteren 168 baden genomen, bij het Volkszeebad 400, bij het Gemeen-, telijk Volkszeebad Kijkduin 80 en bij het Zwembad Zuiderpark 3464 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 67 graden en in het Zuiderparkbad 69 graden. OUDERBIJEENKOMST O.L. SCHOOL AAN DE SILLESTRAAT 199 Aan bovengenoemde school werd Vrij dagavond een ouderbijeenkomst gehou den. ter gelegenheid van het afscheid der leerlingen van de zesde klasse. De gym nastiekzaal was voor deze gelegenheid feestelijk ingericht; zij was tot de laatste plaats bezet. Het hoofd der school, de heer C. J. T. Poleé opende de bijeenkomst en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij gaf daarna het woord aan den heer A. v. d. Wel, die de leerlingen allereerst een zangnummer ten gehoore liet brengen, waaraan mej. Overduin (zang) en mej. Mastenbroek (piano) hun medewerking verleenden. Daarna werd door de jongens een gymnastiekoefening ten beste gegeven, gevolgd door een rhythmischen dans, uit gevoerd door de meisjes. Vervolgens wer den door eenige leerlingen voordrachtjes uitgevoerd, die bij de aanwezige ouders zeer in den smaak vielen. Zoowel aan mej. Warffemius als aan den heer v. d. Wel werden bloemen aangeboden, evenals aan hen, die belangeloos hunne medewerking hieraan hadden verleend. Op hun beurt bedankten de leerlingen hun onderwijzer en handwerkonderwijze- res en voegden hieraan toe een blijvende herinnering. Daarna had de uitreiking plaats van de diploma’s met geschenken voor de ver trekkende leerlingen, door den voorzitter der oudercommissie. den heer C. A. Wes sel. Spr. memoreerde den goeden geest tusschen onderwijzend personeel en de kinderen aan deze schooi en kon niet na laten zijn hartelijken dank, mede namens alle ouders, uit te spreken voor het werk van het onderwijzend personeel. Hierna sprak de heer v. d. Wel de schei- (Rood etiketi KOE OP HOL In de sloot langs den Viaductweg was gisteren een koe te water geraakt. De kraanwagen van de brandweer werd ge waarschuwd, doch toen deze arriveerde, was de koe al weer op het droge gekrab beld en langs de spoprbaan weggerend. Het personeel van de brandweer slaagde er pas op het stationsplein in, het hollen de dier te grijpen. Het werd naar het bureau Rijswijkscheweg gebracht, waar het later door den eigenaar werd afge haald. AANBESTEDING Het Hoofd van den Dienst der Zuider zeewerken heeft aanbesteed den aanleg van de aardebaan met gewalste verhar ding voor het wegvak RamspolDorp C (Kamperweg) in den Noordoostelijken polder, met bijkomende werken. Hoogste inschrijver was de firma ir. Vreede eix Broersma, den Haag, voor f 106.100, laag ste de N V. P. Daalder’s Aannemersbe- drijs. Alkmaar, voor ƒ68 888. ER IS GEEN BETERE :t. Deze commissie wordt Ie heeren P. Scheffer, J. Silver en P. Wijinobel. De algemeene pro- grammaleiding is in handen van den heer J. A. Dienske. Het concours vangt om half 8 aan en wordt met de prijsuitreiking besloten. De directeur der inkoopvereeniging, v. d. L. te Rotterdam, moest zich wegens poging tot prijsopdrijving voor den in specteur voor de prijsbeheersching te ’s Gravenhage verantwoorden. Hij deelde den inspecteur mede, dat zijn nieuwsgie righeid was gewekt door allerlei geruch ten over exorbitante prijzen, welke voor peper betaald werden. Hij had nu slechts zuiver informatorisch eens willen hoo- ren, wat men eventueel wel voor zijn peper zou willen betalen. Echter bleek, dat hij zijn relatie zelfs een monster had medegegeven, deze noemde bovendien aan den „kooper” prijzen van 6 tot 8 gulden per k.g., waarbij hij verklaarde, dat de eigenaar van de partij af wilde. Deze feiten deden den inspecteur als vaststaand aannemen, dat het voornemen tot verkoop tegen ontoelaatbaren prijs wel degelijk had voorgezeten. Was ver dachte er in geslaagd een flink bod te krijgen, dan zou het hem door verschil lende manupulaties mogelijk wel gelukt zijn de peper van de groenten- en fruit- centrale vrij te krijgen. Wegens poging tot overtreding van de prijzenbeschik- king 1940 no. 1 werd v. d. L. veroordeeld tot een geldboete van 1000. Daaren boven werd de partij van 8700 k.g. zwarte peper verbeurd verklaard. lijkheden voor deze organisatie te over winnen, heb ik evenzeer ten hoogste ge waardeerd. Met de meeste hoogachting w.g. de luitenant-generaal b.d. H. A. SEYFFARDT. r--Z Acht zeven zes dubbel nul. Dit is het gironummer van Nederlandsche ambulance van het V^üwilligerslegioen Nederland, die straks uitgezonden zal worden naar het front in Oost-Europa om hulp te bieden aan de lijdende menschheid vriend en vijand Nederlanders, steunt met uw bij drage de oprichting en uitrusting van deze ambulance. Stort nog vandaag uw bijdrage op girorekening no. 87600ten name van de Nederlandsche ambulance Koninginnegracht 22 ’s Gravenhage. langzamerhand gemeengoed kan en mag worden van de bevolking, omdat zij vol ledig vertrouwen en daarna volle toewij ding verlangt, wil zij ten volle tot haar recht komen. «n iniioopvereemging van winkeliers in koloniale waren had vóór Mei 1940 een groote partij zwarte peper gekocht, i In den zomer van het vorig jaar werden Concours in de Kurzaal Acht bekende Nederlandsche amateur- dansorkesten zullen medewerken aan het concours, dat op Zaterdag 2 Augustus 4-s. in de Kurzaal gehouden wordt Hun prestaties zullen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit de heeren Theo Uden Masman. Piet van Dijk, Boy Edgar en ir. W. A. Eschauzier. Voor de pauze Spelen de groote orkesten. Zij moeten als verplicht nummer de Fantasie in Es, een compositie van J. Zaalman, uitvoeren daarenboven twee stukken naar eigen keuze. Het deel na de pauze is gewijd aan de kleine orkesten. Ook deze spelen drie nummers, waaronder één verplicht ..Madonna du bist schoner als der Son- nenschein”. Behalve de jury is er een beoordee- lingscarnmissie, die^ de samenstelling der orkesten bek^üjt. gevormd 'doorrije heeren P. Scheffer, J. Silver en P. Wimnobel. De algemeene pro- Men heeft onlangs In de dagbladen voor de eerste maal kennisgemaakt met den Nederlandschen Volksdienst, een naam, een begrip, voorloopig voor veruit de mees ten, zonder zin. Wat is eigenlijk die Nederlandsche Volksdienst, wat wil hij en hoe wordt hij gevormd Heeft het heele volk er mee te maken en, indien dat zoo is, op welke wijze Al deze vragen en nog vele andere, hebben den heer C. Piek, den directeur- generaal der Winterhulp Nederland, die ook dit nieuwe instituut onder zijn hoede heeft, aanleiding gegeven tot een uiteen zetting, waardoor veel verduidelijkt is, wat tot nog toe niet klaar was, maar vooral aangetoond is, dat wij hier te ma ken hebben met een schepping, die eerst her- heer Hooge- wonende Catsstraat den dag, waarop hij vóór 25 jaar als voer man in dienst •rad bij het Ge- nesn telijk Elec- .risch Bedrijf te lezer stede. Petekind der Nationaal-Socia- listische Volkswohlfahrt De heer Piek, die in de conferentie, welke aan dit onderwerp was gewijd, door den heer W. Hulsteijn werd inge- leid als een der smeden van den nieuwen tijd, wees er op, dat de Nationaal-Socia- Jistische Volkswohlfahrt, de instelling, die onder haar initialen N.S.V. ook in ons land reeds algemeene bekendheid heeft gekregen, doch in Duitschland gedurende tal van jaren op allengs breeder gebiéd voortreffelijk werkzaam is, aan de wieg van den Nederlandschen Volksdienst (N.V.D.) heeft gestaandie bij wijze van spreken haar petekind is. Men heeft, aldus de heer Piek verder, den laatsten tijd weinig over de Winter hulp gehoord. Die rust was slechts uiter- Hjk. Binnen de muren der bureaux werd hard gewerkt, o.a. aan de voorbereiding van de creatie, die nu voor en tot het publiek wordt gebracht. De N.V.D. is als een logische uitgroei van het Winterhulpwerk te beschouwen, met de bedoeling echter, dat hij later het arbeidsterrein, waartoe de Winterhulp behoort, geheel zal overkoepelen. Van dochterinstelling, die hij nu is, wordt hij het domineerende instituut. Het leidende motief, waaronder de N.V.D. start en zijn weg zal gaan, is Allen voor één en één voor allen. Dit zal geen leege leuze zijn, maar de idealisti sche grondgedachte, waarop het werk wordt gebouwd, ’n idealisme, dat op zijn beurt gedragen wordt door liefde tot den ander en toewijding om anderer moeilijk heden mede te helpen dragen en oplossen. Gelijk de Winterhulp gebaseerd was op vrije, belangelooze medewerking van dui zenden, zal ook de Nederlandsche Volks- dienst moeten steunen op de krachten, die uit vrijen wil worden ingezet. En evenmin als bij de W.H.N. het geval was, zal hier eenigerlei dwang worden opge legd, noch ter eene, noch ter andere zijde. Bij de W.H.N. heeft dit voortreffe lijke resultaten opgeleverd, ondanks den Onder groote belangstelling uit Vrij- Evangelischen Kring is Dinsdagmiddag op Nieuw Eik en Duinen hier ter stede ter ruste gelegd het stoffelijk hulsel van wij len ds. J. Dallinga, in leven de nestor der emeriti.predikanten aan de Vrije Evan gelische kerk. Onder hen, die den overledene op den doodenakker de laatste eer kwamen be wijzen, merkten we o.m. op ds. H. C. Leep, Vrij.Evang. predikant te Gouda. In den stoet kwam met de familie mee ds. J. Enter sr. van Rotterdam, die, aan gezien de pastor-loci, ds. I. J. Vasseur, door ongesteldheid verhinderd was, te voren aan het sterfhuis een ‘■rouwdiep^t f leidde sprekende over Joh. 14. Terwijl de organist, de heer J. R. Gra- velotte, op het orgel de melodie van Ps. 73 12 ten gehoore bracht, werd de kist gedekt door enkele bloemstukken, de aula binnengedragen. 4 Ds. Enter, die als eenige spreker het woord voerde, las eerst enkele toepasse lijke schriftgedeelten uit het Nieuwe Tes. tament en hield vervolgens een toespraak, waarin hij er op wees, dat heden de oud ste der emeriti van de Vrij.Evang. pre dikanten grafwaarts gedragen wordt. Ds. Dallinga nam in veler hart een groote plaats in. Spr. uitte een diep gevoel van dankbaarheid namens den bond van Vrije Evang. gemeenten, waarvan spr. voorzit ter is, voor alles wat ds. Dallinga voor dezen kring heeft beteekend. Ds. Dallinga was een blijmoedig man, zelfs in het aangezicht van den dood. Van zijn lichamelijke en geestelijke vitaliteit heeft de gemeente ruimschoots geprofi teerd. Tot aan zijn 75e jaar heeft de over ledene hard gewerkt en hij beschikte over een gedegen kennis van het Woord Gods. Nu wij, aldus spr. zijn lichaam aan den schoot der aarde toevertrouwen is er wee moed in ons hart. In hem is heengegaan een prediker met een pracht staat van dienst, die 50 jaar ononderbroken het Woord Gods brengen mocht. Wij bewaren, zoo besloot ds Enter, aan dezen predi ker een geloovig aandenken. Ds. Enter besloot met het voordragen van een door ds. Dallinga gemaakt gedicht uit den bun del bij de Vrije Evang- gemeenten in ge bruik, welk lied de aanwezigen daarop aanhieven. Terwijl de organist speelde „Verlosser, Vriend, o hoop en lust, Van die U ken nen, neem het lied” enz .werd de kist uit. gedragen. Aan de geopende groeve heeft een zoon woorden van dank gesproken voor de be toonde belangstelling tijdens de ziekte en het heengaan van zijn vader. Op de R.K. begraafplaats aan de Kerk- hoflaan is vanmorgen onder veel be langstelling ter aarde besteld het stoffe lijke overschot van den heer H. van Grieken, opzichter en directeur van de N.V. Melkinrichting en Zuivelfabriek H. van Grieken. Loosduinscheweg 637. Om 10 uur werd in de parochiekerk van den H. Paschalis Baylon aan den Wassenaarscheweg een plechtige Re- quiem-mis gehouden. Op de begraaf plaats gaven velen van hun belangstel ling blijk, o.a. de heeren W. H. Padmos, directeur van het Melkcontróle-bureau den Haag, N. Schippers, oud-voorzitter, en W. Vlak, oud-secretaris van den bond van grossiers in melk, rector J. de Groot, S.C.J., D. J. Boks namens de „Alka”, aluminium-capsules, A. J. Meyer, makelaar, F. Englebert, M. van Noord, lid van de firma van Noord en Co., C. Beers, J. G. Willems, S. C. v. d. Kroft, W. Nieuwmeyer, W. C. Rijninks, J. Ploeg, H. Ossewarde en vele employé’s en oud-employé’s van de N.V. In den stoet kwamen nog mede de heeren Eickelhof en Rafaël. voorzitter en secretaris van het collectantencollege, waarvan de thans ontslapene deel uit maakte. De beaarding en absoute geschiedde door pastoor J. C. Hentzen O.F.M. Het oude systeem had fouten, maar deze hebben het resultaat slechts weinig kunnen beïnvloeden. Wij zullen, uitgaande van den staf van goede, toegewijde wer kers, uitgaan tot allen, die van goeden wille zijn. Dat zijn niet de theoretici, maar de practische arbeiders en arbeid sters Het is daarbij van het grootste belang, dat het werk van den N.V.D. niet gebon den is aan eenig politiek of religieus principe. Wij willen, zoo betoogde de heer Piek, het geheele volk. Wat wij nu gaan doen, zal, evenals dat met de W.H.N. het geval was, bij velen de neiging wekken om te wijzen op het geen wij in het verleden reeds hadden en dat etn deele nog bestaat. Deze criticas ters hebben geen gelijk. In de verste verte niet. Gelijk de Duitsche N.S.V. iets geheel nieuws en zegenrijks bracht in Duitschland, zal de N.V.D. dat in Neder land doen. Wij hebben hier veel charita tief werk gezien en een sterke ontwikke ling der sociale sport, maar dit is niets, vergeleken bij wat nu te gebeuren staat Hier wordt alles samengevoegd, tot heil van het geheele volk en in deze grootsche taak kan een ieder deel hebben die zich werkelijk uit overtuiging geroe pen voelt zijn werkkracht in te zetten. Op den weg van Tiel naar Buren heb ben drie mannen een inwoner van Buren, den heer H. D., toen deze ’s avonds per fiets uit Tiel huiswaarts keerde, over vallen, waarbij één der aanvallers zelfs van een mes gebruik gemaakt heeft, waarmede hij D. enkele flinke steek- en snijwonden toebracht. Een toevallig pas- seerende auto van den centralen crisis* contrólédienst bracht uitkomst. De vijf gewapende controleurs, waaronder zich een oud-marechaussee bevond, hadden D. spoedig bevrijd. Zij voorkwamen tevens, dat de aanvallers het hazenpad kozen. Toen de inmiddels gewaarschuwde Bu- rensche politie ter plaatse verscheen, kon zij de drie vechtersbazen, de gebroeders Z. uit de agmeente Zoeten, dan ook zon der meer m ontvangst nemen. De hoofd dader werd in Buren in verzekerde be waring gesteld, de beide anderen werden elders opgesloten. De heer Piek voegde hieraan toe, dat hij tot nog toe lankmoedig en goedmoe dig heeft aangezien, dat men elders zoo wat speelde met het groote project, maar men zal moeten leeren inzien, dat het volk op dit spelletje niet wacht. Er is echter nog tijd, dat men zich ten goede bezint en zich tot medewerking bereid verklaart VERKOOP VAN BOUWMATERIALEN NAAR HET BUITENLAND De directeur van het Rijksbureau voor Bouwmaterialen heeft besloten de be staande intrekking van de dispensatie van het verbod zonder een van hem ver kregen schriftelijke vergunning bouwma terialen te verkoopen of af te leveren voor zoover betreft den verkoop of de af levering van metselsteen, kalkzandsteen en straatklinkers naar Duitschland, qtede te doen gelden voor den verkoop en cte aflevering van deze producten naar dere landen dan Duitschland, alsmede voor den verkoop en de aflevering van dakpannen, bimssteen, slakkensteen en steengaas naar het buitenland. Derhalve zal tot nader order de ver koop en de aflevering van metselsteen, kalkzandsteen, straatklinkers, dakpannen, bimssteen, slakkensteen en steengaas naar het buitenland slechts zijn toegestaan met schriftelijke vergunning van dezen direc teur. x A A s A A A 2 M s A s A l A A A A A 1 - WIE MIST EEN PORTEMONNAIE 7 De commissaris van politie van den Justitieelen dienst II b maakt bekend, dat zich aan zijn bureau, Alexanderplein 15a, 4 portempnnaies bevinden, welke op Zaterdag 26 en Maandag 28 Juli ten na- deele van bezoekers van de markt aan de Herman Costerstraat zijn ontvreemd. De portemonnaies zijn voor belangheb benden te bezichtigen op Vrijdag en Za terdag a.s. van 122 uur n.m. A. KORTEWEG OVERLEDEN Te Wassenaar is gisteren in den ouder dom van 74 jaar overleden de heer A. Korteweg, oud-burgemeester van Heen- vliet. De begrafenis vindt Maandag a.s. te half één op Oud Eik en Duinen alhier plaats. PRIJSOPDRIJVINGS- EN HAMSTER WET OVERTREDER Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een 42-jarigen techniker, terzake van overtreding van de Prijs opdrijving»- en hamsterwet. Hij had de volgende goederen tegen verhoogden prijs, buiten de distributie om, gekocht 40J k.g. kaas, 5 rollen eoupeursstof, 4 k.g. witte peper, 16 doozen met pakken lucifers en een zijde spek; AJjes is in beslag genomen, - seurs. die in de. N.S.V. zulk een schoon orgajiisatori- plechtigheid. Mussert zeide zeer verheugd te zijn dit eerste tehuis te kunnen openen. De leden, die hem met zijn verjaardag heb ben verrast met hun voorbeeldige offer vaardigheid, zien hier het resultaat. De grootste schat van een volk is een goede, gezonde jeugd, die de levensblijheid van het gezicht straalt. De jeugd van Neder land moet de vergelijking met de jeugd van alle andere volken glansrijk kunnen doorstaan. Wat wij vroeger zongen: „recht op van lijf, rechtop van ziel” is het, wat wij, nationaal-socialisten willen bereiken. Daarvoor is geen offer voor de jeugd te groot, want zij is de toekomst van ons volk en ons vaderland. Terwijl de nationale en zwart-roode vlaggen aan de vlaggemasten gehegchen werden en de trompetten schalden, opende Mussert het groote huis, waarna hij met de genoodigden de keurige inrichting der slaapzalen, de eetzaal, de keukens en waschgelegenheden bezichtigde. Intusschen hadden de jongens en meisjes van den Jeugdstorm en de kinderen Van het huis zich op de speelweide verzameld. Hier volgde Mussert met zijn gasten de reidan sen en een aardig lentestukje, hetwelk door de kinderen zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. Het slot werd gevormd door een massale opstelling, in V-vorm, waar bij de jongens en meisjes in spreek?t»or riepen: „Wij' zullen flinke Hollandsche meisjes en jongens worden”. Nog geruimen tijd onderhield Mussert zich met de directrice van het tehuis, me vrouw Marinkelle en met de gasten. Bij het afscheid werd de leider door de sa mengestroomde menigte en de kinderen van het tehuis op zeer hartelijke wijze uit geleide gedaan. Ten na deele van d ei» e~»-f é- houder de N., gevestigd in de Haven straat te Rotterdam, is een portefeuille inhoudende X1500 uit zjia zaak ge stolen. TRAMLIJNEN 3, 12 EN 15 Van af 1 t/m 31 Augustus a.s. zullen de wagens van lijn 12 ook op werkdagen rijden van en naar het eindpunt Marken- scheplein, evenals thans geschiedt op Zondagen. In verband hiermede wordt lijn 3a ge durende bovengenoemd tijdvak niet ge reden. Van af 1 t/m 31 Augustus zal lijn 15, StuyvesantpleinKurhaus, weder in exploitatie worden genomen. Op Zonda gen wordt gereden van af 9.30 uur van Kurhaus en 10 uur van Stuyvesantplein op werkdagen wordt ’s morgens één rit gereden te 9 uur van Kurhaus en 9.30 uur van Stuyvesantplein, waarna te 12.50 uur van Kurhaus en 13.20 uur van Stuy vesantplein de regelmatige dienst aan vangt. Waarnemend burgemeester van Wieringermeer Naar wij vernemen, is de heer P. C. 3. Peters, burgemeester van Medemt^ik,; door den commissaris der provincie Noord-Holland tijdelijk belast met de waarneming van het ambt van burgemees ter der nieuwe gemeente Wieringerigeer. ling gestaan. Winterhulp leverde 7 millioen gulden op □at de Winterhulp, ondanks den kor ten tijd van haar bestaan en in weerwil van den tegenstand, toch een aardig resultaat heeft weten te bereiken, aldus de heer Piek, mag het volgende cijfer leeren. In de periode October 1940 tot April 1941 werd een omzet van 7 millioen gulden bereikt, hetgeen ongeveer overeenkomt met het bedrag der ingezamelde gelden. Bij den aanvang van’t nieuwe practische werkseizoen zal de Winterhulp een volledig rapport overleggen van haar werkzaam heid en haar financiën. Er zijn 8 collec ten gehouden, waaraan meer dan 200.000 menschen meewerkten, die bereid waren zich geheel in te zetten voor dit werk, dat het. geheele volk, voor zoover het be hoeftig was, ten goede kwam. Het is gebleken, dat in de volksbuurten veel mer begrip aanwezig was voor het win terhulpwerk, dan in die der z.g.n. betere standen. In de W.H.N. iet iets geboren voor den N.V.D. De primaire lijnen zullen voor beide gelijk zijn: namelijk vrije hulp, vrije medewerking, het uit vrijen wil inzetten van de volle werkkracht voor het ge meenschappelijke belang. Wat wil de Nederlandsche Volksdienst? Sprekend over hetgeen de Nederland sche Volksdienst wil, zeide de heer Piek, dat zijn taak eenvoudiger is dan die der Winterhulp. Zij kan snel worden uitge bouwd. Bij den N.V.D. is die breede basis niet aanwezig en ook niet gewenscht. Hij verlangt een goede scholing van allen, die er in zullen werken. Bij den aanvang maakt de N.V.D. gebruik van de Winter- hulp-organisatie: het hoofdbureau en de provinciale- en stedelijke bureaux in de drie groote gemeenten. Onder deze top- organisatie moet t.z.t. de breede basis komen, die uit de bevolking zelf wordt gevormd. De W.H.N. heeft de mogelijkheid gebo den tot selectie van krachten, die van groote waarde zullen blijken den Nederlandschen Volksdienst. Het oude systeem had fouten, gezondheid alle specerijen, dus ook deze partij van I T v?!k. 8700 k.g. gevorderd door de Nederland- Vervolgens sprak dr. Keyer als natio- sche groenten- en fruitcentrale. De aldus naal-socialistisch arts. Hij herinnerde er i geblokkeerde aan, dat reeds 50 jaar in Nederland gele- j--—— genheid bestaat zwakke kinderen tot her- stel van gezondheid naar buiten te zenden. Veel is reeds bereikt, maar er is nog meer te doen. Naast de inrichting van natio- naai-socialistische vacantie-koloniehuizen, pnaanzln ctat* in VioF knlnnn siav* wznllr crfö— zondheid te mogen wenschen, dat een LOGGERS NAAR ZEE Een aantal loggers uit Katwijk is naar een werf in Spaarodam gegaan, om te worden nagezien en voorzieningen te on dergaan. Deze schepen zullen aan de vis- ■scherij gaan deelnemen. BONNEN 12 AANGEWEZEN Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Augustus 1941 op bon nummer 12 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld: voor groep I 10 k.g. hondenbrood; voor groep 11 10 k.g., voor groep III 8 k.g.; voor groep IV 5 k.g.; voor groep V 4 k.g.; voor groep VI 3 k.g. Op bon nummer 12 van de voeder kaart voor katten wordt over dezelfde periode Ij k.g kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus is bon nummer 12 van bedoelde kaarten ongeldig en mag niet meer worden aangenomen. voorraden worden in ge- deelten vrijgegeven voor aflevering aan I winkeliers, teneinde de voorziening met specerijen gedurende langeren tijd veilig te stellen en tevens den sluikhandel tegen I te gaan. De directeur van deze inkoopvereeni- meende spr. in het belang der volksge- ging kwam met een zakenrelatie overeen, dat deze bij een mogelijken kooper zou groot aantal kleutertehuizen, openlucht- j informeeren naar den prijs, welke men scholen, tehuizen voor moeders en kinde- j voor de geheele partij zou willen betalen, ren, kinderbewaarplaatsen, en speelvelden Verwacht werd, dat deze veel hooger zou zullen worden ingericht. Bovenal' moet be- I zijn dan de normale handelsprijs van 3 sef gewekt worden, aldus spr., dat al deze I per k.g. De vermeende kooper dingen niet in de eerste plaats dienen schuwde evenwel het rijksbureau voor het individueele welzijn, maar voor r 1 T' T. de instandhouding en versterking van volk Peper werd in beslag genomen, en ras. Wij laten hier volgen de lijst der W.H.N. directeuren, die tevens zullen optreden als directeuren van den Nederlandschen Volksdienst (N.V.D.): Provinciale directeuren zijn: in Gronin gen, de heer H. J. Klaassens, W. A. Schol- tenstraat 21, Groningen, in Friesland de heer L. Dekker, Postbus 202, Leeuwar den, Engelschestraat 51, in Drente, de heer H. E. Boerma, Zuidersingel 3, Assen, in Overijssel, de heer mr. C. P. H. Huys- man, Sassenstraat 33, Zwolle, in Gelder land de heer mr. C. A. F. Kalhorn, v. Lawick v. Pabststraat 3, Arnhem, in Utrecht de heer B. J. E. de Blank, Malie baan 90 Utrecht, in N. Holland de heer D. G. Avenarius, Kenaupark 1 Haarlem, in Z.-Holland de heer drs. W. F. van Leeu wen, Javastraat 27a ’s-Gravenhage, in Zeeland de heer mr. W. K. H. Dieleman jr., Singelstraat 15, Middelburg, in N.-Brabant de heer G. W. A. Brouwers, Vughterstraat 24, ’s-Hertogenbosch, in Limburg de heer H. A. J. Bothenius Brouwer, (voorloopig) St. Servaasklooster 35, Maastricht. Stede lijke directeur zijn in: Amsterdam, de heer H." W. Th. Tydeman, Rokin 109-111, Am sterdam, in Rotterdam de heer G. Knoth, Mathenesserlaan 408, Rotterdam en in ’s-Gravenhage de heer J. A. H. Hollander, Prinsestraat 57, den Haag. Wat men wil bereiken De Nederlandsche Volksdienst stelt in het centrum van zijn actie het gezin, omdat daarin de grootste waarden zijn verankerd voor de toekomst van het volk. Hij zal zich, van dit centrale punt uit, richten op de éénmaking van het volk in en door verhooging der levens vreugde, die ook en vooral in den ar beid wordt gevonden. Aan deze schoone taak zullen millioenen handen werken, want de nood in het volk is groot, nood van materieelen en geestelijken aard. In beide zal de N.V.D. voorzien, óók door het volk in nauwer aanraking te brengen met en daardoor op te voeden tot groote waardeering voor het broe dervolk der Duitschers. Daartoe zullen reizen naar het Duitsche Rijk worden gemaakt, reizen, die óók dienstig zullen zijn aan de volksgezondheid. Wij willen, ging de heer Piek verder, een gezond volk kweeken en daarom richten wij ons tot deögezonde kern, -- ---- die wellicht op vele plaatsen verhuld is reerde hoe als onderdeel der afd. sociale onder armoede. Dat gezond en krachtig maken is noodig, willen we blijven mee tellen onder de volken in de komende Europeesche orde. Die taak- ligt klaar voor allen, die er zich volledig voor willen inzetten. Daar bij zal wat reeds bestaat niet zonder meer op zij worden gezet, maar het zal wel ontdaan moeten worden van de bij komstigheden, welke er niet natuurlij kerwijs bij behooren. De N.V.D. staat overigens open voor allen, die op soort gelijk gebied reeds werkten. De weg om het doel, dat de Neder landsche Volksdienst zich stelt, te berei ken is eenvoudig Hij is door de Winterhulp ten deele reeds getraceerd en gebaand. Haar organisatie is be schikbaar. Wij zullen op dien weg op den gebruikelijken tegenstand stuiten, maar deze zal ons niet beletten voort te gaan. De start van den N.V.D. zal naar bui ten niet gemakkelijk zijn, maar het ont zaglijke doel maakt de zware taak licht. Het volk worde ervan overtuigd, dat wij alleen in strikte politieke en religieuze neutraliteit onzen weg willen gaan. Daarbij zullen de leiders menschen moe ten zijn, die dezen tijd goed verstaan, positief in hun oordeel. Wij zien, zoo besloot de heer Piek, de toekomst van ons volk helder voor ons. Het kan gaaf en sterk worden en daar toe bezit het alle elementen. Daarom is het logisch dat we beginnen bij mceder en kind, bij het gezin. Wat de N.V.D. zich voorstelt te doen lijkt idealistisch, maar de uitvoerders van het werk zijn nuchtere menschen, 1 die hun taak verstaan en begrijpen. Zij weten ook, dat men geen nieuwen tijd bouwt op haat, maar veeleer op liefde. Daarop zullen wij ons kompas richten en daarbij genieten wij boven dien nog den steun onzer Duitsche advi seurs, die in de. N.S.V. zulk een schoon voorbeeld schiepen. Omtrent den verderen schen opbouw van het instituut de heer Piek tenslotte nog enkele bij zonderheden mede, hetgeen hij echter als toekomstmuziek kwalificeerde. Daar over zal men in de komende maanden meer vernemen. Vandaag denkt de H. J. veen, Jacob 2F, Hedenavond heeft over den zender Hil versum I van 8.15—8.30 uur, een reportage plaats uit de Zuidergasfabriek te Amster dam, welke reportage van groot belang is zoowel voor de industrie als voor de huisvrouw. Onder andere worden zeer belangrijke wenken op het gebied van gasverbruik gegeven. Schrijven van den commandant aan den directeur-generaal Naar aanleiding van het ten geschenke geven van een complete radio-reportage-, wagen door den directeur-generaal van' den Nederlandschen Radio Omroep, dr. ing. W. A. Herweyer, aan het Vrijwilli gerslegioen Nederland tb.v. de propagan- da-afdeeling ontving de heer Herweyer van den commandant van het legioen, den luitenant-generaal b.d. H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, het vol gende schrijven Hooggeachte heer Herweyer, Zooeven verneem ik, dat u een radio- reportage-wagen met alle technische toe- behooren ter beschikking stelt van de uitrusting van de bij het Vrijwilligers legioen Nederland op te richten propa ganda compagnie. Ik moge u verzekeren, dat deze buiten gewoon royale geste mij met zeer groo- ten dank vervult. Dat u buitendien door raadgevingen en beschikbaarstelling van personen, die feitelijk in uw bedrijf moeilijk kunnen worden gemist, zoo bij- Receptie van directie en commissarissen In de rijk met bloemen getooide zaal van het gebouw Varia te Loosduinen heeft gistermiddag de receptie plaats ge vonden door directie en commissarissen der N.V. Westlandsche Stoomtramweg Mij. in verband met het zestigjarig jubi leum der maatschappij en het vijf en twintig jarig jubileum, dat de directeur, jhr. ir. J. Röell, vierde. Talloos velen hebben op deze receptie van hun belangstelling doen blijken, waarbij uiteraard het Westland niet ach terbleef. Van vrijwel alle veilingen kwa men bestuursleden, voorts waren er de heeren J. Barendse en M. Prins namens den Bond Westlandde burgemeesters van alle Westlandsche gemeenten ver schenen ter receptie. Voorts zagen we er den heer C. H. Conrad namens het departement van Wa terstaat, ir. H. Montijn van de Haagsche Tramweg Mij. en ir. A. J. Kuiper van de Rotterdamsche Tramweg Mij. De directeur der Noord Zuid Holland sche Tramweg Mij., ir. Burgersdijk, kwam zijn jubileerenden mede-directeur, ir. Roëll gelukwenschen. Namens de Deli-Spoorweg Mij. te Amsterdam kwam de directeur mr. B. H. A. v. Kreel. Door dr. ir. J. G. Nieuwenhuis werd het woord gevoerd namens de Ned. Vereen, van Tram- en Autobusondernemingen. De heer A. Joustra sprak voor de Ned. Vereen van Spoor- en Tramweg Per soneel. Verder kwamen hun gelukwenschen aanbieden de directeur van de stichting Oud-Rosenburg, dr. Gerritsen, mr. Smink, oud-secretaris der N.Z.H.T.M. en tal van particulieren. Hoewel het voornemen was de beide jubilea op bescheiden wijze te herden ken, heeft deze feestdag wel getoond, welk een belangrijke plaats de W.S.M. in het Westland en buiten deze streek inneemt. Ruim vijftig bloemstukken gaven het bewijs van de ruime belangstelling. Het personeel der W.S.M. heeft ter gelegen heid van het jubileum een feestgave ont vangen. leider heerenhuis, „Westerhelling”, gelegen aan den Sophia- weg no. 40 op de grens van Berg en Dal en Nijmegen, dat langen tijd heeft leegge- staan, was thans vol van blijde kinder stemmen. Vaardige handen hebben het groote buitengoed omgetooverd in een kindertehuis, dat door zijn ligging in de prachtige natuur, zijn enorme tuinen en bosschen ter grootte van bijna 5 h.a. zijn inrichting, orde en netheid, een gelukkige aanwinst genoemd mag worden. En zoo was het dan gisteren feest op „Westerhel ling. Een groot aantal gasten had aan de uitnoodiging gehoor gegeven en ook vele leden der N.S.B. uit Nijmegen waren een kijkje komen nemen. Toen de leider te ongeveer 3 uur in gezelschap van me vrouw Mussert arriveerde hadden honder den een plaatsje gevonden op het groote grasveld voor het mooie witte huis. Een eerewacht van jongens en meisje van den Jeugdstorm stond in de oprijlaan opgesteld en werd door Mussert geïnspec teerd De 57 kinderen, die deze maa^jfl reeds in het tehuis doorbrengen, stonden ter weerszijden van den ingang opgesteld en begroetten Mussert met een spreekkoor. Een kleine jongen bood mevr. Mussert bloemen aan. Behalve vele hooge function- narissen uit de N.S.B. merkten wij o.a. op: den vertegenwoordiger van den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris in de provincie Gelderland, den heer Peintner, de leidster van de N.S. Frauenschaft en den heer Viehoff, wnd. prov. directeur der Winterhulp Nederland als vertegen woordiger van den heer Piek. Als eerste voerde de heer W. O. A. Koster het woord als leider van de afdee- ling sociale zaken der N.S.B., Deze menjo- zaken door Mussert de „gezins- en jeugd zorg” is in het leven geroepen. Niet om de harde strijders in de beweging thans aller- lei voorrechten deelachtig te doen worden, zonder hebt medegewerkt om de moei- maar om er voor te zorgen, dat de gezin nen en kinderen dezer strijders, die nog zoo dikwijls onder terreur te lijden heb ben, niet langer achtergesteld worden; Het geheele jaar door zullen deze kinderen hier gezondheid, blijheid en levensgeluk kun nen opdoen. Wij zullen hun dit geven. Zooals wij dit zoo gaarne zouden willen ge. ven aan alle kinderen van ons volk, dié straks het vaandel van ons, ouderen, zul len moeten overnemen in het dikwijls moeilijke, en teleurstellingsvolle leven van iederen dag. Spr. bracht dank aan allen, die door hun offers de opening van dit prachtige huis mogelijk hebben gemaakt, eveneens aan de arbeiders, die er met ijver en kunde aan hebben gewerkt. De heer Koster besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat eenmaal de geheele Neder landsche jeugd in gelijke huizen met gelij ken geest, levensblijheid en g- moge opdoen tot heil van ons volk.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9