VOOR DEJ\ PUZZELAAR GOED l OOPE/y 450.000.000- H. COSIJN, POSTBUS 96, DEN HAAG u.-l RECLAMES. UITBREIDINGSPLAN OOSTDUINEN Door B. Afd. A. 54.000.000 Afd. E. 4.000.000 Afd. G. HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING! Afd. I. 38.000.000 ASSURANTIE-BEZORGER! HET N.A.F. IN ZUID-HOLLAND Ï5 3 2 4 6 9 7 8 !2 13 /O !6 \!8 17 /4 /5 /9 20 2! \22 23 \24 27 30 3/ 29 2Ö 35 3^ 32 33 36 33 37 \39 40 4! 42 44 45 43 46 49 52 53 51 50 54 55 56 57 58 59 De vulpen voor Uw leven 82.000.000 50.000.000 Afd. B. Afd. C. Verzekering Maatschappij Onderlinge 1.970.000.000 472.000.000 DE GEMEENTERAAD BEZOEKT HET G.E.B. VERKOOP VAN GROND AAN DE BAGIJNESTRAAT en W. aan den Raad aangeboden Gouw Zuid.Holland geconcentreerd VEILING VAN VASTE GOEDEREN ■■■a HAAGSCHE COURANT Zaterdag 2 Aug. 1941 3e bl. pag,. 2 „Het geheimzinnige bedrijf’ Afd. D. I/III. Gevaarlijke risico’s inclusief 38.000.000.— in klasse Dili op vaartuigen Bedrijfsschade derving Predikbeurten al M>. I. J. MONTUN f 2.670.000.000 De totalen der afdeelingen zijn: Huur- en van Rotterdam. OnderwerpNehemia 2 18 „De hand slaan aan het goede werk”. waarden, door B. en W. te bepalen. Ned. Pfarrer „Liefde”. Gulden 48 ai noemenswaardige bebouwing Voegt ook Uw belang bij de reeds verzekerde HONDERD-ZESTIG- DUIZEND objecten en vraagt inlichtingen bij Uw In de laatste vier weken werden nieuwe verzekeringen gesloten tot een bedrag van zoodat het totaal in alle afdeelingen samen thans is gestegen tot GCVBTIGO Ti KSTUUe: L C f. t VAN HUD€N TUCKER. KIL GRO68EN S-GRAVtNH*G€ A. A. 8. BÖCKER. f. t EVERS Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur de heer W .C. Ligt- helm, theol. cand. Leidschendam Néd. Herv. kerk, 10 uur ds. Fortgens van Voorschoten en 5 uur ds. Steenbeek, van Wateringen. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. J. L. Bakker, van Oudehorne. 100.88, 34 Woningen, winkels, inboedels inventarissen,boerderijen enz. tot ƒ50.000.— Andere en grootere risico’s Uw Assurantie-bezorger, voor alle verzekeringen: OORLOGSSCHADE 1. 19. 12. haar afgestane oppervlakten grond aan wezige opstallen vóór 1 Augustus 1951 voor haar rekening doen sloopen3. de Gemeente zal na slooping den grond tot straat inrichten. B. en W. stellen den Raad voor, aan de Bagijnestraat gelegen oppervlakten grond, tezamen groot ongeveer 790 vierk. m., te verkoopen aan de eigenares van de op pervlakten grond, welke daar in de nabij heid zijn gelegen, tegen een prijs van 50 per vierk. m. Voorts wordt voorgesteld, ten behoeve van deGemeente óm niet over te nemen van deze eigenares-een ander stuk grond met den daarop aanwezigen opstaleen en ander op de volgende voorwaarden 1. de Gemeente heeft den eerstbedoel- den grond met de daarop aanwezige op stallen aan bedoelde eigenares voor den duur van ten hoogste 10 jaar in gebruik, tegen een recognitie van 1 per jaar 2. bedoelde eigenares moet de op door diertje; atoom; Daar; trisch Snijwerktuig; 54. Voor zetsel; 55. Kers; 57. Maand; 58. Puzzle; 59. Lichaamsdeel. schen naar bloed en ras, vandaar dat zijn gelederen open staan voor alle landarbei ders. De Beauftragte van den Rijkscom- missaris in Zuid-Holland. dr. Schwebel, die de geheele samenkomst bijwoonde, sprak hierna tot de Hollandsche boeren en doelde daarbij in het bijzonder op de DuitschNederlandsche samenwerking, waarbij het Duitschlands bedoeling is ons als gelijkstaand te beschouwen. Daarom moeten we om deze samenwerking geen angst hebben, doch haar toejuichen. Wij willen broeders van jullie zijn, al dus dr. Schwebel. Nadat nog op het prin cipe „Boerenland in boerenhand1” gewe zen was, sprak de Duitsche boerenleider, de Wiljes, die dagelijks op het N.A.F.- kantoor meehelpt aan den opbouw van den volksvoedingsstand. Landesbauern- führer Graf Grote nam hierna het woord en wekte in een bezielend betoog de boe ren op, aan den opbouw van den volks voedingsstand mede te werken. Ook de Duitsche boer heeft onder zeer zwaren druk geleefd. Toch heeft hij gewonnen, dank zij het nationaal-socialisme, dat de boeren waarde en de hoereneer in eer her stelde. Daarom is een boer in het Derde Rijk de trouwste volgeling van den Führer den grooten Germanen Führer die ook voor de Nederlandsche boeren zal zorgen. Want een volk kan eerst le ven, als het zijn boeren erkent. De boer is meer dan voedselproducent het is de bloedbron van een volk. Daarom is het onze groote taak, deze bloedbron zuiver te houden. Boer zal ook in het nieuwe Nederland een eerenaam zijn, het zal een begrip zijn, waar ieder trots op is. In oorlogstijd, aldus Graf Grote, is het vanzelfsprekend niet moge lijk alles zoo te regelen, als men dat wel zou willen. Wel is het zaak, alles zoo goed mogelijk te regelen. En dat wordt gedaan. Er moeten dus eenerzijds offers gebracht worden, doch aan den andereen kant zul len de resultaten, hierdoor bereikt, des te grooter zijn. Dat heeft het nationaal-so- cialistische Duitschland bewezen, waar de boeren zich rechtvaardige levensruimten schiepen voor zichzelf en voor hun kin deren. Graf Grote beloofde er voor te zullen zorgen, dat Nederland agrarisch niet kapot gaat en riep de boeren drin gend op, zich persoonlijk in te zetten om het eigen volk uit eigen bodem te voeden. Tenslotte werd nog het woprd gevoerd namens den S.S.-voorman Feldmeyer en door den heer Willink, waarna de bij eenkomst werd gesloten. De stroomproductie In 1939 werden door het G.E.B. in totaal afgeleverd ruim 167 millioen k.w.h. Hier van werden afgeleverd voor verlichting, huishoudelijke doeleinden en verwar ming: 88.482.611 k.w.h. of 53 pCt.; voor tractie-doeleinden 43.508.484 k.w.h. of 26 pCt.; voor de overige industrie 24.165 745 k.w.h. of 14 pCt.; voor de openbare ver- lichtnig 7.789.601 k.w.h. of 5 pCt. en ten behoeve van de gemeente Voorburg: 3.639.984 k.w.h. of 2 pCt. In den laatsten tijd bestaat in Neder land. zoowel met het oog op de bedrijfs veiligheid als op de economie, groote belangstelling voor het vraagstuk van de koppeling der groote centrales; enkele koppelingen bestaan reeds, andere nieuwe verbindingen zijn in staat van uitvoering of in studie. Kleinere inboedels en derge lijke tot /7500.— (herver- X zekerd bij afd. A.) DRIEMAANDELIJKSCHE SCHADEREGELING 37. Bouwval: 38. Op. dracht; 39. Advies; 40. Rietzanger: 41. Trom mel: 42. Kleverig plan tensap; 43. Maaltand; 45. Middag; 47. Plaats; De persdienst van het N.A.F. schrijft In het gebouw Excelsior te den Haag, waren dezer dagen een groot aantal leden van het Nederlandsch Agrarisch Front, gouw Zuid-Holland, bijeengekomen om moeilijkheden te bespreken en richtlijnen voor de toekomst aan te hooren. De bij eenkomst, welke geleid werd door den gouwboerenleider Rijlaarsdam uit Bode graven, werd bijgewoond door vele Duit sche en Nederlandsche vooraanstaande personen op agrarisch gebied. Medegedeeld werd, dat het arbeidsge bied van de gouw Zuid-Holland een wij ziging heeft ondergaan en de gouw nu aangepast fs aan de provinciale grenzen, zoodat de bestaande splitsing is opgehe ven. Deze organisatorische wijziging was noodig, omdat in den komenden volksvoe dingsstand, welke door het N.A.F. wordt voorbereid, de voedselvoorziening voor- loopig provinciaal geregeld zal worden. De Nederlandsche boerenleider, E. J. Roskam Hzn., voerde het woord over den opbouw van den volksvoedingsstand en beantwoordde de hem gestelde vragen. Spr. prees de samenwerking met de Duit sche autoriteiten, die dag aan dag klaar staan de belangen van het Nederlandsche boerendom te behartigen. Ook de landarbeiders behooren in het N.A.F., aldus de boerenleider, omdat ook zij boer zijn, al hebben zij dan nog geen grond. Het N.A.F. beoordeelt de men- V XX XX WX VXXU UX UU V AM CX VA X. VAw, Bartlema, van Rotthem (Doop), 6 uur ds. H. Bartlema (jeugddienst). Noorderkerk, Bilderdijklaan, 11 uur ds. G. J. Streeder, van Leiden. Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. P. K. Keizer, 5 uur de heer M. J. C Blok, beroepen pred. te Onnen. Noorderkerk, 9.30 uur de heer J. C. Blok, 5 uur ds. P. J. O. de Bruyne, van Uithoorn. Effathakapel, 10 uur ds. P. J. O. de Veiling 5 Aug. Gunning 12 Aug. A. 4 benedenhuizen met afzonderlijke bovenwoningen en erven aan de rticolaï- Straat 46-48, 50-52, 5’-56 58-60, groot resp. 1 Are 45 Centiaren, 1 Are 56 Centi aren. 1 Are 56 Centiaren en 1 Are 57 Centiaren. Huurprijzen de benedenhuizen Nos. 46, 52, 54 en 60 resp. ƒ37.5 p.m., 36 p.m., 36 p.m. en 36 p.m.; Ie étages Nos. 48 en 50 resp. f 26 en 30 p.m., water vrij; de 2e étages nos. 48 en 50 beide /25 p. mnd., water vrij; de bovenhuizen Nos. 56 en 58 50 p. mnd. Combinatie voorbehouden. Grondlasten ƒ93.54 voor elk der percee- le.., Straatlasten ƒ39.60 voor elk der per- ceelen plus 1 voor de Nos. 46-48 en 54-56 en Delflands sluisgeld 2.54 voor elk der perceelen. B. I. i II. De huizen en erven aan de Juffrouw Idastraat 1b, 1c en 1d, resp. groot 73 C.ntiaren en 93 Centiaren. Huurprijs beneden ƒ5 p.w.; boven ƒ30 p.m. Huurprijs ƒ40 p.m. Combinatie voorbehouden. Grondlasten perceel I. 62.06; perceel Rijswijk Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. A. Offe- ringa, van Scheveningen, 2.30 uur ds. P. Post (Doop) en 6.30 uur ds. G. Westmijse, BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Kerk Houtrustweg 1, 6 Augustus 7.30 uur, avondwijding. Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, 3 Aug. 3 uur. prediking door den heer P. v. d. Wouden. Baptiste Gem. Zuid-BinnensingeJ 10, 5 Augustus 8 u. Bijbellezing-bidstond. Oud-Geref. Gem., (Centrum) Gaslaan 46. 6 Aug. 7.30 u. ds. E. van Dijk. Gebouw Diligentia, Lange Voorhout, 3 Augustus 10.30 uur wijdingsdienst. Spr. mevr. Mayer. Kerk der Christologen, Prins Hendrik plein 15, 10.30 uur openbare godsdienst oefening Voorganger de heer C. J. van Beemen. Ned, Herv. Kerk (afd. Geref. bond) Geb. Visschershavenstraat 77, 5 Aug. 8 u. de heer C. Hegeman, van Noordwijk. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 5 Aug. 7.30 uur de heer Schoonderbeek, van Ede. Nieuwe Laantjes 120, 6 Augustus 7.30 u. ds. Ligtenberg van Kampen. Vrije Geref. Gem. Menninckstraat 7. Sche veningen, 5 Aug. 7.30 uur ds. A. W. do Rover, van Vlaardingen. Eenige cijfers De cijfers en de zakelijke gegevens, welke de directeur, ir. Trooster aan de bezoekkers verstrekte, hadden daarmede niets te maken. Ons land kwam niet lang ten achter bij Amerika en verschillende landen van Europa, die na 1880. toen Edison op de Parijsche tentoonstelling de practische bruikbaarheid van electrische energie had bewezen, electrische centrales gingen oprichten: in 1885 krijgt de firma Siemens en Halske een concessie voor stroomlevering in een bepaald gedeelte van de binnenstad en in 1888 begint de centrale aan den toenmaligen Hofsingel te werken; ze had een machine-vermogen van 600 k.w. en 1 gebied dat ze bestreek was ongeveer zoo groot als een terrein, dat nu van één transformatorstation uit 'waarvan we er in onze stad thans 551 hebben!) wordt verzorgd, en dat hield verband met de lage spanning, ongeveer 110 v., waarmede toen de stroom werd opgewekt en gedistribueerd. nader geregeld, om. door de vaststelling van bebouwingsvoorschriften. Het aan het einde van den Strandweg en den Gevers-Deynootweg ontworpen bouwblok is bestemd voor een bijzondere bebouwing. Hierbij is in de eerste plaats en ijver. Tot hun eer mag worden ge zegd, dat zij grooten ijver betoonen on danks een salarieering, welke niet in verhouding staat tot die, welke function- narissen in overeenkomstige particuliere bedrijven genieten; B. en W. hebben oog voor dit feit, aldus verklaarde de heer de Vries, die ook de Raasdleden voor hun belangstelling tenslotte dankte. De heer v. d. Zee sprak daarna namens den Raad eenige woorden van dank voor het initiatief, dat wethouder <de Vries inzake deze bezichtiging van gemeente bedrijven had genomen. En daarmede was deze laatste der excursies ten einde, welke ook door de journalisten zijn gewaar deerd, De leden van den Gemeenteraad, die in de afgeloopen weken Gemeentebedrij ven bezichtigden, hebben j.l. Woensdag een bezoek gebracht aan het Gemeente lijk Electrisch Bedrijf, het laatste van de zes. Dat deze bezoeken in den smaak zijn gevallen is niet alleen gebleken uit de belangstelling, door de Raadsleden getoond, maar kwam ook nog eens tot uiting in het welkomstwoord van den wethouder voor de Bedrijven, mr. dr. S. de Vries, dat hij tot hen richtte in de teekenzaal van het G.E.B.. waar allen zich hadden verzameld De heer deVries wees er voorts op, dat het Electrisch Bedrijf weliswaar het jongste der Ge meente is, doch ongetwijfeld in maat schappelijk opzicht een buitengewone plaats inneemt door de uitgebreide toe passing, welke de electriciteit als bron voor licht en kracht gevonden heeft, in die mate zelfs, dat het gas er door ver drongen is. In welke mate dit het geval is en hoe sterk de uitbreiding van het aantal cen trales, van de onderstations, van de ka belnetten enz. is, hebben we nader er varen uit de uiteenzetting, welke de di recteur van het G.E.B.ir. M. S. H. Trooster, vóór de eigenlijke bezichtiging gaf. Het is een buitengewoon interessant bedrijf, een electrische centrale; de ge weldige machinezaal. waarin de turbines en de generators kolossale gevaarten staan, is indrukwekkend, het geraas van al die krachtverwekkende machine rieën imponeert niet minder, maar ach ter dikke stalen gebogen wanden, die een sidderende kracht aan den passant, voel baar doen worden, achter kasten m’eteen verbijsterend aantal knoppen, krukken en schakelaars, gebeurt veel geheimzinnigs. Terecht dan ook merkte wethouder de Vries in zijn welkomstwoord op. dat een electrische centrale een geheimzinnig bedrijf is! Want van de geheimzinnig heid valt zelfs na een bezichtiging met- een-inleiding-vooraf vóór den leek nog niet veel wegWanneer men van kaarten en teekeningen ter toelichting van het productieproces zoo pas een nog schemerachtigen indruk heeft gekregen van den aanvoer, het transport en de verwerking van de grondstof de ko len en men heeft kunnen volgen hoe deze worden gedroogd, tot poeder ver malen en hoe dit vervolgens door middel van druklucht naar de bunkers in het ketelhuis wordt geblazen; wanneer men heeft vernomen, dat de ketels eigenlijk een buizenstelsel zijn, dat direct aan de hitte van het vuur wordt blootgesteld, en dat de stoom voor de turbines zich in den z.g. stoomhouder verzamelt, die zelf aan de hitte van het vuur is onttrokken, dan denkt men al een stevigen draad ter geleide bij de aanstaande wandeling in handen te hebben. Maar, als men dan in de door de verduisteringmaatregelen donkere krocht van het ketelhuis is aan geland. de gloeiing van het cyclopen-oog in de ketels (het kijkgat naar den vuur haard) heeft doorstaan en dan eenige ijzeren trappen is op- en afgeklommen, dan voelt men dat de draad u ontglipt is en verlangt men naar de komst van een Ariadne in dit labyrinth, die u een nieuwen kluwen touw reikt en tevens zoo vriendelijk is, de eindjes weer aan el kaar te knoopen. En als men uit de machinezaal is ge komen, waar die groote turbines en ge neratoren staan en waar de electrische stroom wordt „gemaakt”, en men staat dan vooi het ingewikkelde instrumenta rium van de schakeltribune als ’tware op de commandobrug van een schip dan mompelt men wat benepen voor zich heen: Zoo. is dit nu de schakeltri bune Men beseft dan wel een beetje, dat dit een gewichtig punt van het be drijf is. maar 't blijft geheimzinnig! Voor den leek zijn de werkafdeelingen, waarin men met de handen iets ziet gebeuren bevattelijker, bijv de meteraf- deeling waar de electriciteitsmeters worden gerepareerd, en de ijkafdeeling. waar ze worden gecontroleerd en geijkt. Daar doen knappe vaklui fijn werk als van een horlogemaker, dat men tenminste met de oogen kan volgen, al weet men, zonder vragen, nog niet dadelijk wat ieder doet. Maar interessant is het. even als het onbegrepene, geheim»innige. waarbij alleen maar van tijd tot tijd eens een hand naar een kruk of knop uit schiet met onnaspeurlijke gevolgen, want merkwaardig is 't dat in het geheimzinnigste deel van het bedrijf slechts weinig menschen over den vloer zijn; er gebeurt zoo veel automatisch, voor den leek zoo veel op de manier van „hocus-pocus”. Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 6 uur ds. C. J. Laarman, Voorburg Oude kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. H. hoofd worden ge- zijn overal Verticaal: 1. Koe rier; 2. Vierkante deca. meter; 3. Zangnoot; 5. Klaar; 6. Opgave; 7. Schop; 8. Lidwoord: 9. Oude maat; 11. Zange. res: 13. Landman; 15. Biertje; 16. Onontwik keld insect; 18. Moder ne verlichting; 19. Mu zikale compositie: 29 Ingewand: 21 Kus; 22. Rustteeken in psalmen; 23. Nauw; 24. Ijver; 25. Uitgebreid; 27. Wild zwijn; 29. Laatste rust plaats; 31. Schors; 33, Elke; 34. Buitendijksch land; 36. Verschoten; kundige voor zoo belangrijke openbare bedrijven te betuigen voor hun toewijding gedacht aan een hotel, een café-restau- rant of een ander gebouw, bestemd voor doeleinden, verband houdende met het karakter van Scheveningen als badplaats, of aan een flatgebouw. Het bouwblok biedt ruimte voor een eventueele com binatie van genoemde doeleinden. De bijzondere ligging maakt het wenschelijk om aan deze bebouwing hooge eischen te stellen. In verband hiermede is in de bebouwingsverordening aan B. en W. de bevoegdheid toegekend om. indien zij zulks om redenen van welstand noodig cordeelen, een schema voor de bebouwing te doen samenstellen. Langs den meergenoemden verkeers weg, langs de zuidoostzijde van den weg, welke dezen met den Gevers Deynootweg verbindt, en langs de Groningschestraat is een bebouwing ontworpen, bestaande uit een beganegrond, twee verdiepingen en een kap of kapverdieping en bevatten de drie woningen boven elkaar. Tegenover de met een eenvoudigen plantsoenaanleg verlevendigde onderbre king van de blokken, welke de bebou wing aan de Noordoostzijde afsluiten, is een bebouwing geprojecteerd, bestaande uit een beganegrond, drie verdiepingen en een kap en bevattende vier woningen boven elkaar. Het hier bedoelde terrein heeft een gunstige ligging voor de stich ting van een flatgebouw Overigens zullen in het plan zakelijk eengezinshuizen bouwd. Voor de woningen voortuinen ontworpen. 5 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 5 uur de heer P. J. H. Alink, van Amsterdam. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur prediking en 7 uur samen komst en Heilig Avondmaal. Christen-gemeenschap, Veenkade 10 uur de heer W. F. van den Berg, van Schiedam, 6 uur de heer H Heeresma, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur Heilig Avondmaal en 7 uur openbare samenkomst. Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur prediking ds. J. B. de Neef, 5 uur H. Avondmaal, ds. de Neef, 7 uur jongeliedensamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur prediking en 5 uur prediking, doop en H. Avondmaal, ds. J. de Jong. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking ds. B. Fa bric, 5 uur Heilig Avondmaal. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo- kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad_ ventisten, kerkzaal „Maranatha”. Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Zevende Dags-Adventisten geb. „Filadel- fia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zaterdag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschillende sprekers Hersteld Apostolische Zending-gemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 5 uur. Ned. Leger des Heils, geb. Lange Bees tenmarkt 108, 10 uur wijdingsdienst, ge leid door mevr, kolonel Kerkhoven, 3.30 uur verblijdingsdienst, geleid door majoor van Wijk, 7.30 uur verlossingssamen- komst, geleid door mevr. Kerkhoven. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen, Loosduinschekade 11, 10.30 uur en 5 uur vergadering. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a. 10,30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida straat 7, 10 uur H. Dienst. Scheveningen Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. K. H. Persoonlijke Ongevallen door molest Geld, geldswaarden, preciosa (herverzekerd bij afd. B.) van pijn, op ge- W zonde voeten. Een WA I goede Pedicure doet wonderen. 21 I Ga eens naar TI jSCHOENENMAGAZIJN ^CENTRAAL VEENESTR. 41 DEN HAAG TEL. 114603 De uitvinding van den transformator, die de opwekking en het transport onder hooge spanning mogelijk maakte, bracht grooten vooruitgang. Doch eerst sedert het begin van deze eeuw werden in de meeste gemeenten van ons land electrische centrales opge richt In 1903 nam de Haagsche Gemeen teraad daartoe een besluit en in 1906 kon met de stroomlevering worden begonnen. De landelijke electrische-voorziening neemt omstreeks 1910 een aanvang. En thans kunnen wij ons het leven zonder de toepassing van electriciteit niet meer denken. Van een opsomming van alle doeleinden waarvoor electriciteit wordt gebruikt mogen wij ons wel ontslagen achten, we herinneren slechts aan de belangrijke rol, welke de electriciteit ook in de huishouding is gaan spelen en wijzen er op, dat op het oogenblik in ons land 100.000 heetwaterreservoirs in ge bruik zijn, waarvan 10.000 in den Haag, en dat reeds 76.000 gezinnen electrisch koken. Van de 148.000 electriciteitsver- bruikers in onze stad bezit 52 pCt. een strijkijzer, eenzelfde percentage een stof zuiger en maakt 29 pCt. gebruik van een electrische kachel. 48 II. ƒ69.92, Straatlasten perceel I. f 25.20, perceel II, 28.22, Delflands sluisgeld per ceel I. 1.66, perceel II, ƒ1.88. Notaris W. G. Pauwels. I. De garage (als bergplaats in gebruik) met afzonderlijke bovenwoning en erf. aan de Bierkade 11-11a, groot 1 Are 69 Centiaren. Huurprijs van de garage /70 p.m: en het bovenhuis /7 p.w. II De garage met afzonderlijke boven woning en erf en de garage met zolder aan het Alexanderplein 4-3a-3, groot 1 Are 25 Centiaren. Huurprijs van de garage No. 4 30, het bovenhuis No, 3a 22.50 en garage No. 3 10, «He p.m. Grondlasten, Straatlasten en Dexflands sluisgeld 1941 resp: perceel I /IC’ 43.90 en 2.73, perceel II /77.F7, en ƒ2.09 Notaris H. A. van der Steenstraten. E. Gravemeyer. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur leesdienst. Oud Geref. gem. Westduinweg 194, 10 uur en 5 uur ds. B. Hennephof. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. *9. Rheumatiek: 51. Damesbont: 52. Hoofd stuk; 54. Grondsoort; S5, Moeder: 56. Fransch lidwoord, 57. Zie 55 verticaal. Horizontaal: Schip; 4. Slot; Vreemde munt; Visch; 14. Lidwoord 15, Geneesmiddel; 17. Persoon; 18. Numero; 19. Sofa; 21 Water; 22 Loon; 24. Ploegsnede. 25. Deel van het oog; 26. Kwezelen; 28. Wan neer; 30. Bergkloof; 32. Achter; 33. Woonschip; 35. Europeaan; 36. Va der; 37. Afbeelding; 39. Soort; 40. Zwavelzuur zout; 42. Afkeer; 43. Gewricht; 44. Schaal- 46. Geladen 48. Touw; 50. 51. Stereome- lichaam; 53 Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, (Lange Voorhout 15T, 10.30 üür ds. E. J. van der Brugh, van Tiel. Remonstr. gemeente, 10.30 uur mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. J. J. G. Wuite, van Utrecht. Luth. gem., 10.30 uur ds. C. J. Munter, Toen de Raadsleden zich, na de rond wandeling door het bedrijf, weer in de teekenzaal hadden verzameld en van een kopje thee genoten, nam wethouder de Vries het woord om den dank van het gemeentebestuur jegens de directeuren van onze bloeiende en de gemeente Loosduinen Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. v. d, Loo, van Rijnsburg. 5 uur cand. v. d. Spek, van Schipluiden. Leyenburg 9 uur en 10.45 uur cand. v. d. Spek, 3.30 uur ds. Vervloed, van Lei- muiden, 5 uur ds. v. d. Loo. Wassenaar Ned. Herv. kerk (Schoolstraat), 10.05 uur ds. C. J. Laarman, 5.05 uur ds. P. F. van Noort, van Oud-Loosdrecht. Kievitkerk, 10.05 uur ds. P. F. van Noort. Welbewust gesloten bebouwing voorgeschreven B. en W hebben den Gemeenteraad ter vaststelling aangeboden het ontwerp van een plan tot herziening van het plan van uitbreiding voor gronden, ge legen ten Noorden van de Groningsche straat en aansluitende aan de bestaande bebouwing aldaar (plan-Oostduinen). Naar aanleiding hiervan is een aan den Raad gericht bezwaarschrift inge komen van de erfpachters van perceelen, welke grootendeels aan het plan grenzen, voor een gedeelte ook daarin vallen. De bezwaren van adressanten spruiten voort uit de wijziging van de in het bestaande plan voorgeschreven open bebouwing in gesloten bebouwing en zijn deels van aesthetisch-stedebouwkundigen, deels van financieelen aard. Wat de eerstbedoelde bezwaren betreft, voeren adressanten aan, dat door de ont worpen gesloten bebouwing geen orga nische overgang van het duinlandschap naar de groote stad wordt verkregen. Te dien aanzien merken B. en W. het vol gende op. In het door den Raad in 1911 vastgestelde uitbreidingsplan-Berlage was voor de toenmaals nog onbebouwde ter reinen hier ter plaatse, behoudens een kleine oppervlakte aan de zeezijde, ge sloten bebouwing gedacht. Bij Raadsbe sluit van 13 Mei 1929 werd voor de onderhavige terreinen een nieuw uitbrei dingsplan vastgesteld ter vervanging van het plan-Berlage. Daarop was (zonder nadere detailleering) als bestemming aangegevenopen bebouwing. Het thans ter vaststelling aangeboden plan strekt ter vervanging van het plan van 1929 en is te beschouwen als een normale periodieke herziening. Het plan is thans op de wijze, zooals in de laatste jaren gebruikelijk is, in details uitgewerkt, ook wat den aard der bebouwing betreft. Hierbij heeft het een punt van ernstige overweging uitgemaakt, of al dan niet open bebouwing dient te worden toege past. Per saldo is welbewust gesloten be bouwing voorgeschreven De onderhavige terreinen toch zijn slechts op zeer korten afstand van de kust gelegen onder on- middeliijk bereik van den zeewind. Villa's of blokken huizen in open bebou wing zijn hier niet op hun plaatseen behoorlijke beplanting in de voor-, zij- er. achtertuinen zou hier in een villapark zeer bezwaarlijk in stand zijn te houden en de open ruimte tusschen de huizen blokken zou tengevolge hebben, dat de bewoners veel meer last van den wind zouden ondervinden dan bij gesloten be bouwing. De ervaring in andere overeen komstige stadsgedeelten heeft zulks be vestigd. B en W. achten de voorgestelde wijze van bebouwing zeer zeker stedebouwkun- dig alleszins verantwoord. Ten aanzien van de financieele bezwa ren wijzen B. en W. o.m. er op, dat de .bebouwing aan de Alkmaarschestraat tot stand is gekomen en adressanten voor bet meerendeel hun panden zelfs ook 'hebben gekoent vóór de herziening van 'het uitbreidingplan' in 1929. Bij de herziening van het uitbreidings plan 1929 is deze bestemming gewijzigd In open bebouwing de thans voorge stelde harziening brengt hierin wederom wijziging doch herhaaldelijk is door de Kroon beslist, dat belanghebbenden aan een eenmaal vastgesteld uitbreidingsplan geen blijvende rechten kunnen ontleenen. De gemeente blijft te allen tijde bevoegd uiteraard alleen, wanneer hiervoor, gelijk in het onderhavige geval, gegronde motieven bestaan in het plan en in de bestemming wijziging te brengen. Ware dit niet het geval, dan zou de in de Woningwet voorgeschreven tienjaar- Ujksche herziening ook geen zin hebben. Eengezins-heerenhuizen De ter plaatse te stichten woningen moetei aan vrij hooge eischen voldoen. Het moeten zijn eengezins-huizen, be staande uit beganegrond, een verdieping en een kap of kapverdieping, met een inhoud vau ten minste 500 m3 en een breedte van ten minste 6 m. Derhalve zeer behoorlijke heerenhuizen, zeker niet van minder gehalte dan de bestaande aan de Alkmaarschestraat en omgeving. Bovendien is de bouwblokdiepte groot, zoodat de afstand tusschen de achter gevels aan den ruimen kant is. terwijl het betrekkelijkc lage type der te stich ten huizen eveneens aan de bewoning van de panden van adressanten ten goede zal komen Ook de bebouwing, voorgeschreven in het overige gedeelte van het plan, zal van dien aard zijn, dat er geen sprake van zal zijn, dat „deze wijk van een villa wijk zal worden gedeclasseerd tot een gewone woonwijk”,- zooals adressanten betoogen. Schade uit dien hoofde behoeft dan ook niet te worden gevreesd. Ten slotte richten B. en W. zich tegen nog een bezwaarschrift van een der belang hebbenden. Adressant is van meening, dat voor eengezinshuizen ter plaatse geen gegadigden zullen zijn te vinden in verband met het op den aangrenzenden grond aanwezige mar.egegebouw c a en dat het in verband hiermede aanbeveling verdient ter plaatse boven- en beneden woningen z.g.n. twee op één voor te schrijven. B. en W achten het bezwaar van adressant sterk overdreven, gelijk zij nader uiteenzetten. Op grond van het bovenstaande zijn B en W. van oordeel, dat dê ingebrachte bezwaren geen aanleiding geven tot wij ziging van het plan. De toelichting. De voort* zetting van den Strandweg Aan de toelichtende beschrijving ont leenen wij nog het volgende In dit plan, hetwelk hoofdzakelijk een herziening is van het bij raadsbesluit van 13 Mei 1929 vastgestelde uitbreidings- plan-Oostduinen. zijn, ter afronding, mede betrokken enkele terreinen, welke laatst genoemd plan aan de westzijde begren zen. In het nieuwe plan is opgenomen een voortzetting van den Strandweg (Boulevard), welke hier ook zijn beëin- ding vindt en welk aansluit aan den ver keersweg, welke het plan aan de noord oostzijde begrenst. Deze verkeersweg heeft grootere beteekenis gekregen door den aanleg van de van Alkemadelaan en de verruiming van de Zwolschestraat. Hij vormt den rechtstreekschen toegang voor het verkeer uit Oostelijke richting naar de badplaats De beëindiging van den Strandweg is tot een soort bastion uitge werkt. vanwaar men een vrij en ruim uitzicht zal hebben over de zee en het Noordelijke strand met de kustlijn. Voor het rondrijden van auto’s, hetgeen een der aantrekkelijkheden van den Strand weg uitmaakt zal de geprojecteerde aan leg een goede gelegenheid bieden Overigens is in het ontworpen straten net geen noemenswaardige wijziging .gebracht In het nieuwe plan is de KASGELOLEENINGEN B. en W. stellen den Raad voor, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld gedurende het vierde kwartaal van 1941 één of meer kasgeldleeningen aan te gaan - tot een zoodanig- maximum, dat de to- Bruyne,_5 uur ds^ P^K. Keizer^ tale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 15.000.000-te boven zal gaan, zulks op de wijze en tijdstippen, tegen de ?ente, den looptijd en de verdere voor- van Edam. Vereen. „Maarten Luther”, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. W. J. Manger, van Bussum. Waalsche kerk, 10,30 uur ds. E. Mahieu. van Delft. Duitsche kerk, 10.30 uur Kaetzke, Heilig Avondmaal. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15 uur Onderwerp „Liefde”. Gulden tekst Zefanja 3 17. Duinoordkerk, 10 uur ds. M. Hefting, 10 uur jeugdkerk ouderen, de heer W. van Gelder, theol. cand. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur de heer E. W. Pera. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. A. Trouw. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. W. F. H. ter Braak, van Epe. Sttads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen komst. Spr. de heer E. van Kamp. Onder werp „Sta op”. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. H. Hasper. Chr. Geref gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5 uur ds. H. Vis ser, van Dordrecht. Jerusalemkerk, Pomo- naplein, 10 uur en 5 uur ds. W. F. Laman, van Haarlem. Bilderdijkschool, Linnaeus- straat, 10 uur en 5 uur ds. L. Floor, van Assen. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 5 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Gas laan 46, 10 uur en 5 uur ds. E. v. Dijk. Oud Geref. gem. Wesselsstraat 49, 10 uur en 3.30 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. C.J.M.V., Prinsegracht 4, 10 uur en kerkgebouw Vrijz. Herv. Beeklaan, hoek Houtrustweg, 5.30 uur ds, J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst,

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10