BAAGSCHE COURANT VACANTIE IV den Noordoostpolder De boeren van Zaterdag 2 Augustus 1941. IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND 8-7-6-0-0 ONTHOUDT DIT NUMMER! VIERDE BLAD Waar het verleden spreekt Boerendag te ’s-Hertogenbosch Aan hun opleiding is alle zorg ten grondslag gelegd van de heeren P. J. Jansen Leert nu in eiCen land het verschil tus'scheh ko<;<;e EN TARWE. 5 i 5 Redevoeringen E. J. Roskam en Nieuwe grond zeer vruchtbaar VI7/W JV ons a int in ge- Rede E. J. Roskam GIFT VOOR OE NEDERLANDSCHE AMBULANCE No. 17943 den kortst overwinnen De boerenleider, de heer E. J. Roskam, zeide niet gekomen te zijn om een schoone rede te houden, doch om den boeren te zeggen, dat het hun plicht is tegenover hun voorgeslacht, tegenover zichzelf en De Nationale Ambtenaarsbond heeft een bedrag van 100 gulden gestort op de giro rekening van de Nederlandsche ambu* lance voor het Oostelüke front deze door noesten arbeid verworven ken nis zullen zij, die zich mettertijd als boer in den nieuwen polder kunnen vestigen, hun voordeel kunnen doen. In Overijssel is een landbouwtechnische commissie in het leven geroepen met de bedoeling jonge landbouwers uit Over ijssel voor te bereiden voor een eventueele vestiging als pachter van een landbouwbe drijf in den toekomstigen Noord-Oostpol- der. De commissie wil dit doel bereiken door een groep jonge boeren in landbouw bedrijven. gelegen in de gewesten, waar de landbouw op een hoog peil staat te werk te stellen om hun gedurende de winter maanden de gelegenheid te bieden aanvul lend landbouwonderwijs te genieten. Een tweede groep denkt de commissie te werk te stellen als voorwerker bij de ontgin ningswerken in den polder, waarbij zij ge durende die werkzaamheden gelegenheid zullen krijgen cursussen te volgen voor het verkrijgen van cultuurtechnisch en land bouwkundig onderricht s TV A A A A S iiev eucisLe en iieuigbie wat waj ucaumiu, aldus vervolgde de boerenleider. Over de i X a A A A A A A kwamen de De deelne- zich in Uit andere gewesten Bij de N.V. Grondmij. hebben ongeveer 150 personen, van wie er velen uit Over ijssel afkomstig waren en de overigen uit andere provincies, een practische oplei ding gekregen. De deelnemers zijn bij vijf door de Grondmij. uitgevoerde objecten werkzaam geweest. Men heeft hiermede beoogd hen met de diverse ontginnings- werkzaamheden vertrouwd te maken. Bij elke ploeg heeft een ploegbaas de leiding gehad De deelnemers werden onderver deeld in ploegen van 8 man met aan het hoofd uit hun eigen midden, een putbaas De ploegbaas pleegt met den putbaas de werkzaamheden te bespreken, waarop deze bij de uitvoering ervan aanwijzingen moet geven. Om de beurt zijn de deelnemers eenigen tijd als putbaas opgetreden. Voor hun prestaties kregen zij een puntenwaar- deering. De besten werden als voorwerker of ploegbaas in den N.O.-polder aangewe zen. Zij kregen dan volop gelegenheid de bodemgesteldheid te leeren kennen. Met belangstelling en financieele medewer king bestond, volgde de benoeming van ir A. Vondeling als landbouwkundig in genieur bij de commissie. Ir. Vondeling werd o.a met de voorlichting en de orga nisatie van de curcussen belast. 60 pCt goede klei en zware zavelgrond Wanneer men de bodemkundige kaart van den nieuwen polder beziet, dan vindt men in het midden een groot aaneenge sloten gebied ter grootte van omstreeks 60 pCt. van de totale oppervlakte, waar van de bodem uit zeer goede klei en zware zavelgronden bestaat. Naar de ran den wordt de bodem geleidelijk lichter. Daar vindt men zavel, lichte zavel en fijn zand. Langs de kust beperkt zich dit zandgebied tot een betrekkelijk smalle strook, behalve ten Noorden van het Kampereiland, waar het z.g. Kamperzand geheel uit fijn zand bestaat. Een ander zandgebied vindt men rondom Urk, waar de bodem echter meer grof zand bevat. Samenvattend kan men zeggen, dat de betere gronden in dezen polder wel in zeer sterke mate domineeren. Door de drooglegging van den N.O.-polder wordt een gebied aan den vaderlandschen bo dem toegevoegd, dat met de beste gebie den elders zal kunnen wedijveren. Weten schap en arbeid hebben aan de zee Acht - zeven - zes - dubbel nul. Stort op dit nummer uw bijdrage voor de Nederlandsche Ambulance. Achtzevenzesdubbel nul.-— Uw bijdrage op dit gironummer ge stort, ten name van de Nederland sche Ambulance zal het Roode Kruis in staat stellen den nood van vriend en vijand op de slagvelden in het Oosten te lenigen. Achtzeven—zesdubbel nul. Ook uw bijdrage wordt verwacht. Stort nog vandaag op gironummer 87600, ten name van de Nederland sche Ambulance, Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage. natuur, bevrijd van alle beslommeringen en zorgen. De zorgen zijn achtergebleven. Ook de zorgen van uw leeraar-vacantie- ganger. Want u hebt misschien uw piano lessen (of die van uw kinderen) en viool-, taal-, boekhoud- of andere lessen opge zegd. In uw vacantie neemt u geen lessen niet waar? Maar uw leeraar dan? Die kan geen vacantie nemen. De vacantie- tijd is voor hem den zwaarsten tijd, want dan is zijn inkomen tot het minimale ge reduceerd. Voor hem zijn de zorgen om het dagelijksche brood toegenomen. En hij is zoo bescheiden niet te protesteeren. U mocht eens boos worden en de lessen opzeggen. Toe vacantieganger, denkt eens aan uw door. Laat hem niet de dupe zijn van uw recreatie. Eerst dan geniet u dubbel van uw vacantie. Met recht kunt u dan zeggen, dat de vacantietijd een onbezorgde tijd is. OOM KOOS. De groote boerenlanddag voor Brabant en Limburg, welke onder betrekkelijk on gunstige weersomstandigheden heden in den Bosch werd gehouden, had een sen sationeel begin. Vrijdag plensde de regen in dikke stra len op de parkeerplaats van de Bossche veemarkthallen, waarop het kolossale po dium in opbouw was. Tientallen rappe handen voerden de stellages aan, totdat de regenstralen in stortbuien overgingen en het podium als het ware wegspoelden. Vrijdagmiddag vier uur werd de leider van het N.A.F. in den Haag hiervan in kennis gesteld. Tien minuten later werd het besluit genomen Afbreken, opnieuw opbouwen in de biggenhal. De gemeentediensten in den Bosch wer den gerequireerd. De medewerking van het stadsbestuur was zeer groot. Brand weerwagens rukten uit. schijnwerpers werden aangevoerd. Een ploeg werklieden haalde brood voor den nacht, want er zou den geheelen nacht doorgebouwd worden. De leider van den bouw, Arend Meijer, gaf zijn bevelen en ontwierp in eenige minuten tijds een nieuw plan voor een podium. De heer de Lange voerde zijn arbeiders tot topprestaties aan. Uit Den Haag kwam de „bloemendienst”, welke het podium maakte tot een smaakvol geheel. Uit Den Haag kwamen ook de leiders van het N.A.F., de persdienst, enz. enz. Zoo werd binnen zestien uur een gloed nieuw programma opgebouwd, waarmee de landdagleiding van het N.A.F. be- dikwijls ik de talrijke in jaar uit omdat vruchtbaren cultuurgrond ontworsteld, waarop een nieuw landbouw-centrum zal ontstaan, dat voor de gezonde ontwikke ling van den Nederlandschen landbouw noodig wordt geacht. In den nationalen arbeid van de afsluiting en inpoldering van de Zuiderzee leeft de geest der voor vaderen voort, die ongeveer een vijfde van de oppervlakte van ons land op het water hebben veroverd. □e plaats „A Men heeft ook aandacht moeten wijden aan de toekomstige bewoning van den polder. Daartoe heeft men gemeend mid den in den polder de centrumplaats A te projecteeren. die als hoofdplaats van den polder is gedacht. In een kring rondom A zijn voorts vijf kleinere dorpen ont worpen. Verwacht wordt, dat de polder op den duur 50.000 inwoners zal herber gen. en dat de eene helft daarvan ver spreid over het platteland en de andere helft in de dorpen zal wonen. Voor de hoofdplaats moet men zich op den duur misschien 10.000 inwoners denken. De vijf overige dorpen krijgen waarschijnlijk 2500 a 3000 inwoners. Tenslotte laten wij nog een kort overzicht volgen van den aard der gronden. Grondige vooropleiding Dat de vooropleiding goed en degelijk is, bleek ons uit een aantal gegevens, welke wij kregen van bevoegde zijde en welke ons in staat stellen, een overzicht van het geheel te krijgen. Van 1936 af hebben, om in het Noorden te beginnen, verschillende instanties in Friesland zich bezig gehouden met de gevolgen, die het tot stand komen van den N.O.-polder voor dit gewest zouden kunnen hebben. Op 24 Mei 1940 werd een commissie ge ïnstalleerd, die tot taak kreeg over aan gelegenheden. de provincie en den nieu wen polder betreffende, te adviseeren. Over de te verwachten betrekkingen tus- schen Friesland en den N.O.-polder heeft deze commissie inmiddels een rapport uitgebracht. Spoedig na haar installatie kreeg zij een nota in handen van drie personen, die de landbouworganisatie in Friesland vertegenwoordigden en waarin o.a werd gevraagd een intensieve voor lichting over den N.O.-polder te geven en speciale curcussen te organiseeren voor degenen, die over vestiging in den polder denken. Nadat deze commissie gebleken was, dat voor dit vraagstuk, in breede kringen Twee soorten cursussen Twee soorten cursussen werden gehou den en wel aanvullende akkerbouw-cur- sussen en cultuur-technische cursussen, bedoeld voor hen, die wel met den akker bouw, doch niet voldoende met de ont- ginningswerkzaamheden vertrouwd zijn. De belangstelling voor deze cursussen bleek zeer groot. Aan de akkerbouw-cur- sussen, die vier maanden hebben geduurd, De "óntginningTs een zeer omvangrijk, namen ongeveer 170 personen deel en aan de cultuur-technische cursussen ongeveer 200 man. De eerste categorie cursussen, omvatten lessen in grondkennis en be mestingsleer, plantenteelt en plantenziek te en kennis van landbouwwerktuigen, de tweede verschaften kennis omtrent ont- wateringswerkzaamheden, zooals het gra ven van greppels en slooten. egalisatie en drainage, landmeten en hel berekenen van grondverzet. Van de deelnemers aan de eerstgenoem de cursussen zijn ongeveer 60 deelnemers voor practische scholing geplaatst bij ak- kerbouwboeren in Friesland, de Wieringer- meer en Zeeland. Van de personen, die aan de cultuur-technische cursussen deelna men, volontairt thans een aantal bij de Ned Heide-Maatschappij en is een aan tal werkzaam geweest bij objecten, die door de N.V. Grondmij. te Zwolle zijn uitgevoerd. Uit Friesland zijn 45 personen werkzaam om tot voorwerker te worden opgeleid, zoodat zij in den nieuwen pol der met de leiding van een ploeg arbeiders belast kunnen worden. Dit alles geschiedt om met succes naar het pachten van een boerderij in den nieu wen polder te kunnen meedingen. De groote animo van Friesche zijde kan men verklaren door den landhonger, die ook in dit gewest heerscht en de geringe moge lijkheden om er in de industrie te vluch ten. terwijl men er niet tegen opziet elders zijn geluk te beproeven V 5 5 V 5 V 5 w s 5 s -5 bolsie" mand verwezen terwille der hoogberoem de vrijheid en omdat de tijd niet rijp werd geacht. De heer Jansen gaf hierna een overzicht van het begrip „vrijheid” dat dateert uit den tijd van de Fransche revo. lutie en ontaardde in bandeloosheid. Bij de komende vorming ligt er voor u een taak, boeren van Brabant en Lim burg, want weet en begrijpt, dat het ge heel van onderop zal worden opgebouwd, verworteld in ons volk. Gij hebt immer het rijk Gods gezocht en er daarbij op ge, rekend, dat al het overige u zou worden toegeworpen, zonder dat gij de handen erg uit de mouwen stak. Tevredenheid en berusting werden gepreekt, ons voorge slacht moet daarbij hebben vergeten, dat de maatschappij geen klooster is en dat de maatschappelijke rechtvaardigheid' en de sociale liefde waakzaamheid en werk zaamheid eischt als in een tuin vol on kruid. De handen moeten snel, zeer snel en zonder omzien uit de mouwen gestoken worden, willen wij ons deel aan de vor ming bijdragen niet alleen, maar willen wij ook het onze doen tot het vernieti. gen van het totale bolsjewisme. Boerenorde is katholicisme van de daad. Zij zal Nederland gaan dragen in deri vorm van den volksvoedingsstand en het zal geschieden door de verwezenlijking vart wenschen, geuit in pauselijke ency clieken, die tot heden onvervuld bleven. Gij zult uw arbeid erkend zien, zooals dat behoort op de eereplaats van ons men- schelijk leven. Het God-getrouwe Brabant moet door u ontwaken uit zijn tegenwoordige lethar gie, die zoozeer de overhand heeft geno men, dat het te duchten is, dat het wel licht te laat wakker zal worden om de plaats onder onze gewesten in te nemen, die het toekomt Geeft daarom uw aan, deel in den opbouw onzer nieuwe krach tige volksgemeenschap en draag de nieu we gedachte uit! God zal dien arbeid ze genen doch tevens uiterst vruchtbaar werk, dat op het oogenblik, nu Europa zijn conti- nentalen productieslag moet winnen, van meer belang is dan ooit te voren. Wij weten, dat onze landbouw nagenoeg de meest intensieve van. geheel Europa is, zoodat wij de hoogste opbrengst per h.a. van den grond weten te trekken. De vier polders in het Ijsselmeer zullen onze totale bebouwbare oppervlakte vermeer deren met ongeveer tien procent; men kan dus begrijpen wat dit bij een zoo in tensieve landbouw beteekent. Vanzelfsprekend is het echter van het hoogste belang, dat de boeren en hun ar beiders die de ontginning en bebouwing van dezen grond voo hun rekening zullen nemen, ten volle voor deze taak zijn op geleid Over enkele weken zal reeds een aanvang gemaakt worden met het in cul tuur brengen van- den Noordoostpolder en reeds thans werkt een aantal land arbeiders aan de voorbereiding hiervan. Aan het ontginningswerk zal behalve door landarbeiders, onder dezelfde ar beidsvoorwaarden worden deelgenomen door een aantal jonge boeren, die dan later eveneens in aanmerking zullen ko men om een boerderij in den polder te krijgen. .'WW»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»* Wenken voor vacantiegangers De Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer schrijft: Het oude stadje ligt ver van den groo- ten weg, waarlangs het moderne ver keer zich voortspoedt naar verder ge legen doelen. Het droomt van de jaren, nu alweer vele eeuwen her, waarin hét hier een druk beweeg was. toen de han del kostbare goederen binnen de muren bracht en koopvaardijschepen, die de wereldzeeën hadden bevaren, de haven binnenvielen. Het oude stadje is vol her inneringen aan dezen goeden tijd. Daar van spreken de mooie gevels van de koopmanshuizen, die zich nog langs de grachtjes rijen; zij zijn met rijk beeld houwwerk en fraaie ornamenten ver sierd en ademen een geest van voor- naamheid en zuiverheid, welke ons met groote bewondering vervult voor de bouwmeesters van deze woningen. Maar niet alleen de huizen herinneren aan dat glorierijk verleden er is meer. Op het schaduwrijke marktplein staat het imposante bedehuis, veel te groot geworden voor het leven van dezen tijd, en ook het raadhuis, van grootsche allu re, waarvan het sterk representatieve karakter herinnert aan den bloeitijd van weleer een tijd, waarin een schoone harmonie bestond tusschen ulitiliteit en vorm, waardoor ook de gewoonste ge bouwen getuigden van den schoonheids zin van ons volk. Ons land kent vele van dergelijke stille en vergeten stadjes, vergeten, omdat men er niet aan dacht in „doode stad jes” schoonheid te zoeken, tot schade van zichzelf. Niet altijd danken zij haar rijke herinneringen aan den bloeienden handel in het verleden. Tenslotte heeft iedere stad haar eigen geschiedenis. Werden sommige als vesting gebouwd, de vroegere bolwerken vormen dan thans veelal fraaie plantsoenen en groene gordels om de oude stad, andere ontstonden om een kasteel of bij een kerk en klooster. In het laatste geval bleef er vaak iets bewaard van de serene rust, die een der aspecten was van de middeleeuwen en die gevangen bleef in kloosterhof en kloostergang. Gij vindt deze steden overal, daar waar de zee vroeger beteekenis had en koopvaarders uit verre werelddeelen naar de havenstad voerde, maar waar de diepte voor moderne zeevaarders te gering is geworden, aan de groote stroo- men in een rijk en weelderig polderland, waarover zich de blauwe hemel koe- pelt, waar weiden groenen en plassen blinken, waar zij werden gebouwd om strategisch belangrijke punten te be- heerschen en in streken, waar bosch en heide hun schoonheid spreiden, van een overvloedige weelde in den zomer en van een laaiende kleurenweelde in den herfst. Gij ziet tegelijkertijd hoe groot de verscheidenheid van natuurschoon in ons land is, waardoor Nederland het toeris- tenland bij uitnemendheid is. Van dit alles moet ge beslist gaan genieten. In andere tijden zijt ge er mis schien aan voorbijgegaan om de schoon heid ver buiten onze grenzen te zoeken en die van eigen land te vergeten. Dat land is nu gereed om u te ontvangen, mits ge enkele zaken niet uit het oog ver liest. Als ge ergens wilt logeeren, zult ge goed doen tijdig uw plaats te reservee- ren. Het kan tevens noodig zijn uw bon nen te voren op te zenden, zoodat de hotel- of pensionhouder alles voor uiv komst kan voorbereiden. Want denk niet, dat het buiten uw woonplaats mo gelijk zal zijn te leven zonder bonnen, ook niet op het platteland. Verwacht in uw vacantieoord niet meer dan thuis en vooral: ga niet trekken van plaats tot plaats, omdat dit groote bezwaren kan opleveren voor de voedselvoorziening. Vestig u daarom in een bepaalde plaats om van d<^ruit dagtochten te maken in de omgeving. Maar als ge deze weinige beperkingen in het oog houdt, staat het u ook vrij te genieten van de rijke schoonheid van het land, een schoonheid, waar gij al tijd den weg in kunt vinden, want mocht ge met moeilijkheden zitten, er zijn over ons land verspreid meer dan 300 WV’s, die u graag en kosteloos alle inlichtingen willen geven, die uw vacantie aantrek kelijker en heerlijker kunnen maken. Voorlichting van andere provinciën De beide voornaamste opleidingscentra zijn hiermede behandeld. Andere provin cies hebben eveneens aandacht geschon ken aan het vraagstuk van opleiding van arbeiders en boerenzoons, zij het op be perkte schaal. Zeeland heeft voorlichting gegeven over den stand van werkzaam heden in den N.O.-polder, Noord-Brabant verleende zijn bemiddeling bij de oplei dingscursussen, Daarnaast is een techni sche commissie werkzaam, die tot taak heeft jonge menschen voorlichting te ge ven. Drente heeft, evenals Overijsel, zijn bemiddeling verleend bij plaatsing van arbeiders bij de Gron. Heide-Mij. Op Urk is in den winter eén landbouwcursus ge houden, waaraan 16 personen hebben deelgenomen. In Groningen bestaat een cultuur-technische cursus, evenals Friesland. In den komenden winter wor den in Groningen cursussen gehouden voor jonge boeren en boerenzoons, met een maximum deelneming van 50 per sonen. Tenslotte heeft Friesland getracht ook iets voor de landarbeiders te doen. Het scholingsvraagstuk van deze groep wer kers is echter een lastig probleem. Voor ontginning wil men graag landarbeiders hebben in plaats van grondwerkers, die zeer eenzijdig geschoold zijn en gewend een vasten arbeidsdag te hebben, in te genstelling tot de boeren, die gunstige weersomstandigheden uitbuiten en, indien noodig, langer werken dan grondwerkers plegen te doen wees de grootste moeilijkheden binnen De bijzondere medewerker van de V.P.B. geeft in zijn tweede artikel over den Noordoostpolder een belangwekkend overzicht van de maatregelen, welke er genomen zijn, opdat de nieuwe gronden, v/elke aan het water zijn ontworsteld, ook inderdaad bebouwd zullen worden vol gens de prachtige traditie van den Neder landschen landbouw. Wies en Jodocus hebben werkelijk hun poging om te bezuinigen op gas en elec- triciteit met succes bekroond gezien. Wi, bleven een stuk onder ons rantsoen en ik heb deswege de jongelui een welverdien den pluim op de hoeden gestoken. Van Wies is het gaandeweg een soort sport geworden van telkens weer iets te vinden dat een vermindering geeft zonder ern stige overlast. Het is verwonderlijk als men er eens op attent gemaakt wordt, hoe vaak wij bijvoorbeeld licht aansteken zonder dat zulks strikt noodzakelijk is. En aangezien vele kleintjes nog altijd tezamen een groote vormen, spelen ook de kleine bezuinigingen een rol. Ik weet niet hoe reeds gewezen heb op ongelukken, welke jaar plaats vinden aan onze stranden, baadsters en baders zich te ver in zee wagen. Van alles is er aan gedaan, om het menschdom de gevaren, die hieraan kleven, voor zich zelf en voor an deren voor te houden en desondanks blij ken er telkens gevallen te zijn van zwem mers. die in gevaar verkeerden of verdron ken. Zou er nu waarlijk niets op te vinden zijn om aan deze bedreiging te ontkomen? Ik wind me er telkenmale over op en van daar dat ik mijn hart maar weer eens lucht, aldus hopende een steentje bij te dragen tot het voorkomen van ongelukken. In het Zuiderpark krijgen we straks op nieuw een bloemenschat te genieten. Wie er de tulpenweelde heeft mogen aanschou wen zal ook verlangend zijn om de duizen den dahlia’s in bloem te zien. Volgens de mededeelingen zullen er circa vijftig dui zend van deze planten worden uitgezet en men kan er dus zeker van zijn, dat er iets zeer bijzonders te bewonderen zal zijn. De genen, die er bij de vorige beplanting de leiding hadden, hebben hun sporen ver diend en als zij 'dus nog eens de verfraai ing ter hand nemen, dan kan men er op vertrouwen, dat ook de show in den na zomer geen teleurstelling zal worden. In het algemeen is deze bloemenexpositie in het Zuiderpark een gelukkige gedachte ge weest en voor de bewoners van de omlig gende straten (en trouwens voor alle Ha genaars) is het te hopen, dat voortaan elk jaar een attractie zal schenken in dezen vorm van bloemenpracht. Wij moe ten trachten deze aanwinst voor de ge meente te behouden. Mochten onverhoopt de autoriteiten om de een of andere reden die plannen in de toekomst niet wederom kunnen verwezenlijken, dan zou het zelfs zaak zijn voor Vreemdelingenverkeer om met de wijkvereenigingen de attractie (want dat is het!) te behouden. De schooljeugd, die de Augustusmaand vacantie heeft is door den regen der laat ste dagen gedupeerd of laat ik liever zeg gen, de ouders zijn gedupeerd nu de va- cantiegangertjes thuis moeten blijven. Een goed ding is de openstelling van de school- speelplaatsen op verschillende punten. Het is mij echter opgevallen, dat niet in alle stadswijken speelplaatsen zijn openge steld en ik vraag mij af of daar nog niet aan tegemoet te komen is. Ik begrijp wel, dat men niet zoo gemakkelijk aan leiders komt, doch aan den anderen kant moet men dit vraagstuk ook niet al te moeilijk zien. Bovendien is het een vraagstuk waar men best veel aandacht aan mag besteden, leeraar. Betaal in ^de vacantie uw leeraar omdat het kind, dat gedoemd is op straat T -J* J-sli- te spelen, (en dat zijn er velen) en zijn ouders er mee gebaat zijn. Wij zitten op het oogenblik midden in de vacanties. Wij genieten van de vrije tegenover hun nageslacht, om in de eerste plaats, in de tweede en in de derde plaats te zorgen, dat zij goede en trouwe Brabantsche en Limburgsche boeren blijven, getrouw aan hun eigen Frankischen aard, omdat deze een waar devolle loot kan zijn aan onzen alouden, maar niet gestorven Nederlandschen stam. Het gaat om de vernietiging van het bolsjewisme en om het bewaren van het edelste en heiligste wat wij bezitten, mogelijken tijd te kunnen Het N.A.F. staat en dit is niet te boud gezegd voor niets. Omstreeks half twaalf eerste extra-treinen binnen, mers hiervan verzamelden zich in de groote restaurants van de veemarkthal len om het tijdstip van aanvang af te wachten. Het bezoek mag, ondanks het minder goede weer, zeer bevredigend worden geacht. De gemachtigde van het N.A.F. in Brabant, O. Damave, opende de bijeen komst, nadat de W.A. opgemaroheerd was. Spreker zeide. dat deze dag bedoeld was als een aanvulling op de landelijke bijeenkomst, ongeveer een maand ge leden, in Rolde en dat hij tot zijn noegen kon vaststellen, dat het een be hoorlijke aanvulling was. Het speet den heer Damave, dat de Noordbrabantsche Christelijke Boerenbond meende zijn leden een bezoek aan deze bijeenkomst te moeten ontraden. Hierop geeft het N.A.F. het volgende antwoord tusschen Rolde en den Bosch is een maand verloopen. Daar het N.A.F. nooit het al leenrecht van de leuzeBolsjewisme of boerenorde” heeft opgeëischt, had de N.C.B. in dien tijd allang zelf het initiatief tot een dergelijke demonstratie kunnen nemen. Toen hij daartoe geen aanstalten maakte, was er voor ons niet de minste aanleiding hem in ons plan te betrekken. Bovendien het is niet prettig samen te werken met een lijk, al hult dit zich dan ook in een christelijk gewaad. De heer P. J. Jansen aan het woord. De gewestelijk voorzitter Brabant der commissie dr. Posthuma, de heer P. J. Jansen, burgemeester van Hoeven en Standdaarbuiten, vertolkte de stem uit Noord-Brabant. Hij zeide o.m.: Natuurlijk heeft de behandeling der vraag: „Bolsjewisme of boerenorde” de belangstelling der commissie dr. Posthu ma, die zoo uitgesproken de belangen der boeren en dus die van het Nederlandsche volk dient. Voldoende zou het zijn hier te herinneren aan het feit, dat het com munisme den boer vertrapt en de nieu we orde, die komen gaat, gebouwd zal zijn op den boer. Toch lijkt dit voor het Ka tholieke Brabant en Limburg in den hui- digen tijdi onvoldoende, wijl men den indruk bekomt, dat te veel vergeten wordt het ontzettend kwaad van het commu nisme. Zelfs de boerenarbeid, die toch als hoofdkenmerk draagt de gebondenheid aan de krachten van hemel en aarde, werd in dienst gesteld van het kapitaal, dat zich aanmatigde alles op te eischen en hun, die leven moesten van boeren arbeid, nauwelijks het leven liet. Zoo ziet men ook onder de beoefenaren van den boerenarbeid het noodlijdend prole tariaat aangroeien tot een ontzaglijk ge tal en hun klachten stijgen van de aarde op tot God. Bij hen voegt zich het reu- zen.leger der landarbeiders, die, op het laagste levenspeil neergedrukt, voor al tijd verstoken zijn van de hoop „eenig grondbezit” te verwerven en zoodoende, als er geen oordeelkundige en afdoende maatregelen genomen worden, voor altijd gedoemd zijn tot een proletariërsleven. Wanneer in het verleden met ordening al eens een begin is gemaakt, geschiedde dat uit bittere noodzaak en eigen belang en niet uit gerijpte overtuiging en sociaal inzicht. Men bepaalde zich hoogstens tot saneering van eenigen bedrijfstak en tot een schikking met de concurrentenmen ordende uitsluitend naar zich toe! Nu sinds eenige maanden staan wij op den drempel van den nieuwen tijd, die met zich brengt de mogelijke vervulling van den wensch van den H. Vader, neergelegd in „Quadragesimo Anno”. Luttele maan den geleden werd een voorstel tot inten sief samengaan van alle bij de boeren productie betrokkenen naar de pruile- goddeloosheid van dat bolsjewisme be hoef ik u niets te zeggen. Uw geestelijke leiders hebben dit voor mij reeds jaren lang gedaan en gij weet het uit uzelf ook wel. Het is mijn taak om u aan te toonen, dat de wereldbeschouwing, waar uit het bolsjewisme voortkomt, precies I dezelfde wereldbeschouwing is, die ons boerendom in Nederland geknecht, be drogen, belogen en bestolen heeft, onder het mom van crisiscentrales en land bouwsteun. De machten, die in ons land hebben samengeheuld met het wisme en het marxisme, met het kapi talisme en het wereldjodendom waren internationaal. De ordening, die de Almachtige heeft gewild, dat elk volk moet leven naar eigen aard en bestemming, werd door hen niet steeds met woorden, maar wel door daden ontkracht. Zij wisten het beter dan de Schepper. Als de natuur leert, dat er stammen en rassen zijn, dan prediken zij de verbinding tot één ras- senchaos. Als de wet der schepping leert, dat de bodem gegeven is aan den boer om die erfelijk te bezitten voor zijn geslacht, en om dien bodem te bearbei den voor de voeding van eigen volk, dan maakten zij van onze bedrijven een ver lengstuk der import- en exportbedrijven en een verlengstuk der wereldeconomie. Onzen bodem wisten zij te brengen onder macht van het groot-kapitaal, zoodat vreemden, die buiten den landbouw ston den. heer en meester waren over onzen heiligen boerengrond. Spr. gaf hierna een geschiedkundig overzicht over de knechting van ons boerendom. Was het geen hoon, dat men twee jaar geleden nog durfde zeggen: „de commis- sie-noteering van boter is 40 cent en de „steun” is ook 40 cent?” Tot steuntrek- king werden de boeren bestempeld. Dat was geen Christelijke landbouwpolitiek, maar dat was zuiver bolsjewisme, omdat men de rechtvaardige prijzen van het werk onzer handen bepaalde door een Jodenuitverkoopprijs van de wereld markt. Alleen omdat het beter was, dat de boer bleef werken voor die wereld markt en hij niet geheel ten onder ging, mocht hij blijven en werd hij gehoond met „40 cent” steun. Daarmee dachten die „volksverraders” ons er onder te houden. Het was in die dagen, dat men den onzaligen moed had onze biggen te vermalen tot varkensvoer en de zege ningen des hemels bij millioenen kilo grammen te vernietigen, terwijl ons volk in de steden leed aan ondervoeding. Zoo werd de schepper gehoond onder de vlag van Christelijke partijen-politiek. Laten zij, die nu schimpen op de lage boter- en vleeschrantsoenen toch eens bedenken, dat in die tijden van voedsel- vernietiging en veeslachting het gemid delde gebruik in Nederland niet hooger was. Ons oude Germaansche eigendomsrecht zal moeten komen in plaats van het hui dige laat-Romeinsche heerschersrecht. Zonder dezen grondslag is elke opbouw maak-werk. Opdat men wete, wat men aan ons heeft, verklaar ik duidelijk aldus de boerenleider dat wij tot onzen eisch van „boerenland in boerenhand” voor geen enkel compromis vatbaar zijn. Wij hebben zooveel vertrouwen in ons volk, dat we weten, dat binnen 10 jaar tijds alle grond voor een rechtvaardigen prijs en op eerlijke wijze door de bezit ters aan onze boeren zal worden terug gegeven. Een financieeringssysteem wordt voorbereid. Hierna ging spr. nader in op het orga nisch beginsel van „boerenland in boeren hand”, waarbij de eer van den arbeid in de plaats wordt gesteld van de macht van het geld. Dr. Kuyper en dr. Schaep- man hebben ons hierheen gewezen. En al zijn dan ook de R.K. Staatspartij en de Anti-Revolutionaire partij verdwenen, de beginselen waaruit de groote leiders dier partijen hebben geleefd zijn geble ven, omdat die gegrond waren op de wetten van de schepping. Dat is waar achtig nationaal-socialisme en dat is de grondslag waarop het Ned. Agrarisch Front den Nederlandschen Rijksvoedings- stand bouwt. Spr. keerde zich hierna tegen hen, die hun hart verpand hebben aan God Mammon, die de wederopstanding van ons volk remmen, die hunkeren naar de vernietiging der Duitsche legers en die nu reeds in hun handen klappen, als zij in hun geest den dag der wrake zien komen, dien zij meenen dat komen zal om allen, die hun leven hebben ingezet voor de wederopstanding van ons volk, te vernietigen. Dat zijn de oranje-bolsje- wisten. Wanneer zij nog rekenen op voorname posten, is het volgende op hen van toepassing: Hun dagen zijn geteld; zij kunnen nog kiezen tusschen twee moge lijkheden ten eerste dat zij in den meest korten tijd vrijwillig heengaan en ten tweede, dat zij in nog korter tijd onvrij willig zullen worden ontslagen. Want wij dulden niet, dat er langer onrecht gedaan wordt aan den werkenden volksgenoot. JDe Botanicus,wiens standaardwerk! over. Tropische FlORA DESTIJDS zoo'h OPZIEN BAARDE J

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13