van De breuk tusschen Finland Engeland en Ingesloten sovjet-strijdkachten ten Zuiden van Smolensk vernietigd Zaterdag 2 Augustus. 1941. No. 17943. de Dnjestr overschreden Benedenloop van DE LUCHTOORLOG aan VRIJWILI NI EG'OEN ND V- VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN De achtergrond Sovjet-divisie aan het Zuidelijke front vernietigd VERDUISTEREN Heden van 9.30 uur n.m. tot 6.03 uur v.m. Morgen van 9.29 uur n.m. tot 6.04 uur v.m. Er dreigt gevaar De Britsche luchtaanval op Petsamo Ambtelyke bekendmaking Een Finsche uiteenzetting Felle Duitsche actie in de lucht s Nachtdienst dokters: Britsche schipbreukelingen te Lissabon Schitterende prestatie van de Duitsche spoorwegpioniers BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Wederom duizenden gevangenen gemaakt Betreffende bijzondere maatregelen na vijandelijke luchtaanvallen 5 V 5 V s 5 V 5 V In een stad in het Westen van ons land werden 2 personen gedood en 5 onder puin bedolven; 4 personen werden zwaar en enkele licht gewond Acht stukken vijandelijk geschut in één uur vernield De legerherichten der Sovjets Scherpe veroordeeling door de Finsche pers Britsche gezant te Helsinki teruggeroepen COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIËN: Duitsche een en het plicht, meldt u Koninginnegracht 22, ’s Gravenhage. Na uitvalspogingen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct ge- ge- Na hevige gevechten in het gebied ten Zuiden van Smolensk, hebben troepen op 31 Juli de aldaar ingesloten De commfcsaris-generaal voor de openbare veiligheid RAUTER, S.S.-Gruppenführer. ’s-Gravenhage, 2 Augustus 1941. ft X A A A A A A I X A s A A A I A A A X A De strijd tegen de bolsjewisten in Estland Duitsche formaties hebben dienzelfden dag de bolsjewisten in Estland verder Noordwaarts gedreven. Slechts op enkele plaatsen ondernamen de Sovjets zwakke pogingen, om zich door tegenaanvallen eenige verlichting te verschaffen van den Duitschen druk. Daarbij maakten zij driemaal gebruik van de jachtvliegtuigen en bommenwerpers, welke hun nog wa ren overgebleven. De luchtaanvallen werden door den krachtigen afweer op den grond overal afgeslagen. Zij hadden In het Oosten hebben Duitsche troe pen tijdens de succesvolle operaties aan het Zuidelijke front, den bene denloop van den Dnjestr overschre den. In nieuwe, dappere opmarschen wierpen zij Donderdag de oolsjewis- ten uit hun versterkte veldstellingen. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De indruk in Stockholm Men kan niet goed begrijpen, hoe deze directe oorlogshandeling tegen Finland te rijmen is met een vriendschap van En geland voor Finland, zoo schrijft het Zweedsche blad „Aftonbladet” ironisch. Het bombardement op Petsamo door de Britsche luchtmacht heeft het Noordsche rechtsgevoel geschonden. Engeland heeft het ontvlammen van de oorlogsfakkel op Finsch gebied toegelaten. Dit is gezien van Scandinavisch standpunt, diep tra» gisch. gisteren door de Sovjet-Unie strikte betalings- geen succes. Het voornemen van de bolsjewisten om zich tegen den Duitschen opmarsch teweer te stellen, werd overal verijdeld. De Duitsche luchtmacht heeft, naar het D.N.B. verneemt, bij het ingrijpen van den strijd te land aan het Oostelijke front Donderdag, volgens tot dusver ontvangen berichten. 40 Sovjet-pantserwagens, 264 vrachtauto’s, 2 pantsertreinen. 2 munitie- treinen, 1 goederentrein, 3 locomotieven, 3 luchtdoelbatterijen en 3 luchtdoelka- nonnen vernietigd. De aanvallen op de groote verkeerswe gen der Sovjets worden voortgezet. Concentratie en aanvulling van de te rugwijkende Sovjet-troepen werd hier door aanzienlijk bemoeilijkt. De Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op alle vluch ten Sovjet-troepenconcentraties en marsch- colonnes met bommen en de boordwapens aangevallen en hen uiteengedreven. Door de voortdurende zware aanvallen en de zware, bloedige verliezen is de strijd kracht van de bolsjewisten ernstig aan het wankelen gebracht. In het Noordelijke deel van het Ooste- liijke front waren de aanvallen van Duit sche gevechtsvliegtuigen met bijzondere kracht gericht op de bolsjewistische op- marschwegen ten Oosten van St. Peters burg. In het Zuidelijke deel van het front waren de aanvallen gericht op doelen op den grond aan de naar het Oosten loo- pende groote bocht van den Dnjepr. Finland’s strijd Helsinki mede- In dezen fel en snel bewogen tijd komt het er meer dan ooit op aan, dat wij ons rustig bezinnen op de werke lijkheid en ons niet door schijn of rede- loozen hartstocht laten verleiden, noch elkanders bedoelingen misverstaan. Zulk bezinnen is allereerst eisch voor een juist begrip van hetgeen met ons en om ons heen geschiedt en voor de mogelijkheden, welke de toekomst biedt. Dit wil zeggen, dat wij het bonte en drukke tafereel van de werkelijkheid van het heden moeten zien tegen den ruimen achtergrond van wereldhistorie en wereldontwikkeling. Men heeft onlangs op deze plaats bij herhaling een samenvattingkunnen lezen van inhoud en geest van de rap porten en berichten over wreedheden en gruwelen van het bolsjewisme, als ook de weergeving van den gedachten gang van hen, die in verschillende, ook bezette, landen zich geroepen hebben gevoeld om met de wapenen deel te nemen aan Duitschland’s oorlog tegen de Sovjet-Unie, als een strijd tegen een de Europeesche beschaving bedreigend gevaar. Hoe ieder voor zich over deze dingen ook denke, zij herinneren er in elk geval aan, dat het bij den geweldi gen oorlog, die thans de wereld op haar grondvesten doet schudden, om zeer groote dingen gaat, grooter dan de di recte nooden en zorgen van ons volk, omdat het lot allereerst van Europa, en daarmee van ons eigen geliefde land als onderdeel daarvan, op het spel staat. Niet, dat wij die nooden en zorgen van ons volk, stoffelijk en geestelijk, gering achten. Verre vandaar. De be zwaren met de voorziening in voeding, brandstof enz. nemen toe en zullen bij voortduren van den oorlog zeer ern stige afmetingen kunnen aannemen. Het is noodig daarvoor een open oog te hebben, omdat dan alleen met succes gemeenschappelijk het hoofd kan wor den geboden aan de moeilijkheden. Evenmin mag men blind zijn voor de onvermijdelijke beperkingen en ver plichtingen, welke, voor den een meer voor den ander minder zwaar, nood wendig uit den toestand voortvloeien en die allereerst in ’t belang van eigen land en volk moeten worden aanvaard en nagekomen. Dit alles hebben wij, de werkelijk heid als verstandige menschen onder de oogen ziende, te erkennen en te aan vaarden als het onvermijdelijke gevolg van de huidige positie van ons land als bezet gebied en in oorlogstijd, beden kend, dat het erger zou kunnen zijn en dat deze positie een tijdelijke is en ons het behoud van onze nationale zelf standigheid in het vooruitzicht is gesteld. Op den achtergrond staat het ver nieuwde Europa, dat uit dezen harden oorlog moet en zal geboren worden. Want wel niemand is zoo naïef, te mee nen, dat ons werelddeel na dezen strijd, die alles uit zijn voegen heeft gerukt, 2al kunnen terugkeeren tot den toestand van voorheen of dat ons land zich zal herstellen precies tot wat het tevoren is geweest. In de toekomstige nauwere ge bondenheid der continentale landen en in het herstelde wereldverkeer zal een vernieuwd Nederland een voorname plaats kunnen innemen, dank zij zijn ligging aan de monding van groote rivieren in een zeer ruim achterland en aan de zee, dank zij de gezonde kracht, den ondernemingszin en den handels- geest van ons nijvere en zeevarende volk, dank zij het onverwoestbare eigen Nederlandsche karakter. Het is tegen dezen achtergrond van een nieuwe wereldordening, van een Vaster verbonden onbedreigd Euro- peesch continent en van een in deze beide harmonisch opgenomen Neder land, dat wij de geweldige gebeurtenis sen op het wereldtooneel en het tijde lijke lot van ons land, nu en in de naaste toekomst, moeten bezien. Het Portugeesche vrachtschip „Souda- des” is met 16 schipbreukelingen van de Engelsche vrachtboot „Holmside” Lissa bon binnengeloopen. De „Holmside” is den 19en Juli in de nabijheid der Kaap Verdische eilanden, toen zij in een con- vooi voer, getorpedeerd. De schipbreuke lingen werden eerst den 24en Juli d">or het Portugeesche stoomschip pgepikt. Zij deelden mede, dat het 5000 b.r.t. groo te vrachtschip 2 torpedotreffers had ge kregen. Van de uit 37 koppen bestaande bemanning waren er 21 om het leven ge komen. Het convooi was na den aanval in alle richtingen uit elkander "estoven. Italiaansche represailles inzake de in beslag genomen schepen? Daar de Amerikaansche scheepvaart- commissie thans er toe is overgegaan de in beslag genomen, in Amerikaansche ha vens liggende. Italiaansche schepen te requireeren en in dienst te stellen, zonder de uitspraak van het bevoegde gerechts hof af te wachten en zonder de reeders in de gelegenheid te stellen tot het afleggen van verklaringen, is men in Italiaansche kringen, naar Stefani meldt van mee- ning, dat de Italiaansche regeering re- Presaille-maatregelen zal hemen om de belangen van de eigenaren der in beslag genomen schepen te beschermen. Hierbij komt nog, dat de Amerikaansche regee ring doof is gebleven voor het door den Italiaanschen ambassadeur ingediende protest over deze nieuwe daad van onge rechtvaardigde vijandigheid. ken SoVjet-geschut vernietigd, toen er in het gebied ten Zuiden van Kief Woens dag een vuurgevecht plaats had tusschen Duitsche en Sovjet-artillerie op een af stand van 10 k.m. De Sovjet-batterij probeerde vanuit een goed gedekte stel-, ling in het bosch, den Duitschen op marsch tegen te houden. Toen daarop de Duitsche stukken geschut het open terrein opreden en het vuur op de Sov jet-artillerie openden, veranderde deze van doel om de Duitsche batterij te be strijden. Verschillende trechters ontston den er op honderden meters voor het Duitsche geschut. De bolsjewistische ar tillerie schoot slecht; zonder uitwerking vielen haar granaten in de graanvelden neer. Rustig verrichtten de Duitsche kanonniers hun werk, sleepten munitie aan en losten schot op schot op de Sov jets. Het vuurgevecht duurde meer dan een uur. Over de voorste linies van de Duitsche infanterie vlogen de granaten in de bolsjewistische stelling, totdat het artillerievuur der Sovjets zwakker werd. Nog slechts enkele lukrake gra naten sloegen ver voor de Duitsche bat terij stelling in den grond. Na een nieuw salvo van Duitsche granaten bleef het antwoord plotseling uit. Dé Sovjet-bat terij schoot niet meer. Toen de Duitsche infanterie daarop door de Sovjet-stellin- gen heenbrak, troffen zij 8 vijandelijke stukken geschut in vernietigden toe stand aan. De Duitsche spoorwegpioniers hebben in de afgeloopen weken van den veld tocht in het Oosten, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, schitterende prestaties volbracht. Talrijke, door de Sovjets vernielde spoorlijnen, zijn door hen weer gerepa reerd en grootendeels op Duitsche spoor breedte gebracht. In vele gevallen wer den deze werkzaamheden onder het vuur der Sovjet-artillerie of infanterie ver richt. Verkenningstroepen der spoorweg pioniers bevonden zich bij de voorhoe den van de divisies infanterie en de pantserdivisies, teneinde den toestand van eventueel aanwezige spoorlijnen te controleeren en vernielingen te voor komen. Bij den aanval van Duitsche troepen in het gebied van Estland, ten Westen van het Peipus-meer, heeft een 'afdee- ling Duitsche spoorwegpioniers uit de overblijfselen van een door Duitsche Stuka’s vernietigde Sovjet-pantsertrein en andere wagons een geïmproviseerde pantsertrein samengesteld en hiermede een aanval ondernomen tot ver in de Sovjet-linies. In bloedige gevechten van man tegen man werd door deze stoot troep pioniers de bolsjewistische beman ning van een brug vernietigd en het op blazen van de brug verhinderd. Eerste bataljon van Noorsche legioen naar het front Naar de bladen te Oslo melden, heeft het eerste bataljon vafi het Noorsche legioen, Noorwegen verlaten om te strij den tegen het bolsjewisme. In den Noordelijken sector Duitsche afdeelingen zijn Donderdag, naar het D.N.B. verneemt, tot den aan val overgegaan op veldversterkingen der Bolsjewisten in den Noordelijken sector van het Oostelijke front. In felle gevech ten braken de Duitsche troepen den te genstand der Sovjets en drongen de Bol- jewisten terug. Tevergeefs trachtte de vijand een door de Duitschers gevormd bruggenhoofd aan te vallen. De Duitsche afdeelingen sloegen de sterke Sovjet- strijdkrachten af. Behalve talrijke doo- den moesten de bolsjewisten ook 13 zware tanks achterlaten. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr, 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 regeering haar antwoord op het voor stel van de Finsche regeering van 28 Juli, aangaande de regeling van de be trekkingen tusschen beide landen, reeds had gepubliceerd, alvorens het antwoord langs officieelen weg ter kennis was ge bracht van de Finsche regeering. De Britsche regeering heeft dus gebruik gemaakt van een aanvalsprocedure. De Finsche regeering daarentegen heeft den inhoud van dit voorstel eerst gepubli ceerd, nadat in den Engelschen omroep er berichten over waren gegeven en wel in misleidenden vorm. In deze radio berichten is het belangrijkste motief voor het voorstel der Finsche regeering weggelaten. Dit motief had betrekking op de voor Finland nadeelige gevolgen van het militaire bondgenootschap en de bijstandsverlening van Engeland aan de Sovjet-Unie. De juistheid van dit mo tief is door de Londensche pers, bijv, door de bladen „Daily Herald” en „Times” in hun commentaren volkomen bevestigd. Wat den zakelijken inhoud van het Engelsche antwoord betreft, moet opgemerkt worden, dat de verkla ring, welke de Britsche regeering in het Hoogerhuis door lord Snell op 22 Juli heeft doen afleggen en waarnaar in het antwoord wordt verwezen, zakelijk twee verschillende standpunten behelst. Aan den eenen kant zei lord Snell, dat de Britsche regeering. na zorgvuldige over weging, besloten had de betrekkingen met Finland voor het oogenblik in stand te houden. Aan den anderen kant echter deelde hij mede, dat dit besluit ieder Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. ENGELSCHE BLOKKADE BEGON REEDS OP 14 JUNI Betreffende het Engelsche antwoord op het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Engeland door Fin land, wordt van toonaangevende Fin sche zijde medegedeeld, dat de Britsche laatste begrip voor Groot-Brittannië en zijn oorlogsdoelen in ons volk verdwij nen, want voor de „vrijheid der kleine volken” kan men strijden door hen in den rug aan te vallen. Onze buitenland- sche politiek zal op vastberaden wijze er voor zorgen, dat de door dezen aan val in dit land gewekte reactie zoo dui delijk mogelijk tot uiting komt.” „Helsingin Sanomat” verwijt in hoofdartikél de Britsche regeering reeds militaire acties tegen Finland voorbereid te hebben, voordat de Finsche regeering Londen over haar wensch de diploma tieke betrekkingen te verbreken, ingelicht had. Het blad schrijft„Het vliegkamp- schip, vanwaar de vliegtuigen voor den aanval op Liinahamari (de haven van Petsamo) startten, was reeds lang tevoren naar de Noordelijke wateren gezonden om niet alleen tegen Noorwegen, maar ook tegen Finland gebruikt te worden. Hieruit blijkt, dat Engeland niet slechts de Sovjet-Unie wenscht te steunen, om dat deze zich in oorlog met Duitschland bevindt, maar dat het ook een overwin ning over Finland wenscht. De verant woording voor de ongelukkige gebeurte nissen ligt bij Engeland.” Berlijn verwacht een scherpe Finsche reactie Na het bombardement van Petsamo door Britsche vliegtuigen, dat in de Fin sche pers heftige reactie teweeg heeft gebracht, volgt men in Berlijn met be langstelling, na het afbreken der diplo matieke betrekkingen, de verdere ontwik keling der verhouding tusschen Engeland en Finland, zoo meldt S.P.T. In politieke kringen van de Rijkshoofd- stad is men van oordeel, dat het ant woord van Engeland op de Finsche nota van dien aard is, dat hierop een scherpe Finsche reactie is te verwachten. In verschillende sectoren van dit front werd onder hevigen strijd de tegenstand der Sovjets overal gebroken en werden de Sovjets gedwongen verder terug te trekken. Bij dezen opmarsch leden de bolsjewisten zware verliezen. In den Zui delijken sector van het front zetten Duit sche troepen in voortdurenden aanval de vluchtende bolsjewistische formaties ach terna. De poging der Sovjets, om bedreig de strijdkrachten op eenige plaatsen door transporten per trein terug te voeren, werd verijdeld. Duitsche artillerie nam de geladen treinen in rechtstreeksche be schieting onder vuur en dwong hen na hevige beschadigingen, om te stoppen. De bolsjewisten moesten hun transporttrei nen verlaten en den strijd aangaan. In hardnekkige gevechten van man tegen man werden de Sovjet-eenheden onder zware bloedige verliezen vernietigd. V v V V V V V 5 g g V g 8 g 5 5 V R<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<5 Gisteravond vlogen enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land. Een aantal brisantbommen werd afgeworpen. Helaas zijn slachtoffers te betreuren onder de burgerbevolking in een stad in het Westen des lands. In totaal werden 8 woonhuizen ge heel vernield, terwijl één huis zwaar beschadigd werd. Van de bewoners werden 2 personen gedood. Vijf per sonen, wier lot nog onbekend is, werden onder het puin bedolven. Vier men schen werden zwaar en enkele licht gewond. oogenblik kon worden gewijzigd. Deze verklaring bood dus in geen geval een hechten grondslag voor een voortdurend instandhouden der geregelde betrek kingen. De blokkade De Britsche regeering motiveert de uitbreiding van de volledige blokkade van handel en scheepvaart tot Finland er mede, dat de Duitschers het land ge bruiken als steunpunt voor militaire operaties. Opgemerkt moet echter wor den, dat de in strijd met het recht zijnde blokkade reeds op 14 Juni j.l. van kracht is geworden, toen de oor- logsoperaties tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie nog niet waren begonnen, laat staan aan de grenzen van Finland. Engeland had reeds sedert Juli 1940 het verkeer naar Petsamo op velerlei wijzen bemoeilijkt en daarmede de levensmid delenverzorging van Finland belem merd. Deze maatregel, welke voortdu rend verscherpt is, leidde tenslotte tot In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front is een Sovjet-divisie door Duitsche en Roemeensche troepen inge sloten en totaal vernietigd, naar aan het D.N.B. wordt gemeld. Tijdens wanhopige uitvalspogingen gelukte het den bolsjewisten voor een oogenblik, een wig te drijven in de Duitsch—Roemeensche stellingen. On danks het uiterst hevige Duitsche en Roemeensche artillerievuur, werden door de Sovjets steeds weer nieuwe een heden aan de vernietiging prijsgegeven. Alle pogingen om de wig tot een door- braakplaats te vergrooten, stortten met de bloedigste bolsjewistische verliezen ineen. Een onmiddellijk gevoerde tegen aanval van Duitsche en Roemeensche formaties, ondersteund door Roemeen sche artillerie, drukte de Sovjet-stellin- gen ineen. In het gebied, waar de Sov- jet-aanval was ineengestort, zagen de oprukkende troepen een gruwelijk beeld van vreeselijke vernietiging. In een tijd van 1 uur werden 8 stuk- In de officieele Moskousche legerbe- richten treden de laatste 10 dagen steeds dezelfde plaatsnamen op. Dit zijn de plaatsen, naar het D.N.B. verneemt, welke zich reeds sedert geruimen tijd in Duitsche handen bevinden. Het zijn Noworsjefs, Newel, Smolensk en Sjito- mir, plaatsen, welke reeds half Juli door de Duitschers waren veroverd. De opsomming van deze namen bewijst, dat Moskou zonder eenige samenwer king met het front, de plaatsnamen in de officieele berichten opneemt. De kennelijke bedoeling, n.l. misleiding van de wereld ten aanzien van de ineenstor ting van de Sovjet-legers, treedt in deze officieele bolsjewistische berichten ten duidelijkste aan den dag. Grootste wanorde in Siberië Een functionaris van de Japansche ambassade te Moskou, Ginjiro Soemino, die gisterochtend uit Moskou te Moji is aangekomen, heeft volgens Domei verklaard, dat zich in Siberië tooneelen van de grootste verwarring en wanorde afspeelden. Deze wanorde was een ge volg van de vlucht van duizenden ge- ëvacueecden uit St. Petersburg, Minsk en Moskou. De Transsiberische treinen zijn met geëvacueerden overvol en hij was verbaasd, dat enkele geëvacueer den afkomstig waren uit Wladiwostok. Het personenverkeer op de Transsiberi sche spoorwegen geschiedt geheel los van ieder spoorboekje als gevolg van groote troepenverplaatsingen. Ernstige gevaren bedreigen Europa. Het bolsjewistische ondier is losgelaten. Zij die reeds zooveel bloed vergoten, die in eigen land het Christendom hebben uitgeroeid, die de cultuur vernietigden, het huwelijk tot een aanfluiting maak ten, zij waagde den sprong die alleen kon worden onderschept, omdat Duitsch- land waakzaam was. Er dreigt gevaar Daarom werden de Duitsche legers aan de Oostgrenzen samengetrokken daarom sloegen zij toe op het juiste oogenblik daarom werd op 22 Juni j.l. het offensief tegen de bolsjewistische horden ingezet. Er dreigt gevaar en dat zal niet eer der geweken zijn, voor dat de laatste bolsjewistische agitator over de kling is gejaagd. Zoolang dit niet is gebeurd zoolang er nog Sovjet-benden zijn, die de bevelen opvolgen van den tiran Sta lin en zijn medeplichtigen, zoolang is het gevaar niet geweken, zoolang dient Europa alle krachten in te spannen, om de totale vernietiging van het commu nisme te bereiken. Alle krachten moeten worden inge spannen, zonder uitzondering. Vandaar de vrijwilligerslegioenen in alle be schaafde landen, vandaar ons eigen le gioen, dat wordt gevormd door duizenden Nederlanders, die het gevaar, ook voor eigen land en volk beseffen en begrijpen, dat indien alle krachten moeten worden ingespannen, daartoe ook de beschikbare Nederlandsche krachten behooren daaromgroeit het legioen van dag tot dag. Alle krachten inspannen voor nieuwe Europa, tegen de Sovjet-Unie, be- teekent bouwen aan de toekomst van ons eigen vaderland Er dreigt gevaar, dat moet en zal be zworen worden, daarom zetten ook Nederlanders zich in, trekken ten strijde, vastberaden en moedig. Nederlanders, er dreigt gevaar, alle krachten moeten wor den ingespannen, ook op uw inzet wordt gerekend, dus doet uw aan bij het □e Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie Op de persconferentie verklaarde Roosevelt, dat Vereenigde Statert aan te verleenen hulp op basis zal geschieden. De president zeide, dat de Sovjet-Unie niet valt in de cate gorie van landen voor wie de leen- en pachtwet geldt en dat de Sovjet-Unie over de geldmiddelen beschikt om voor de Amerikaansche hulp te betalen. Van andere zijde verluidt, dat de Ame rikaansche regeering momenteel onder zoekt of prioriteitsrechten aan de Sovjet- Unie toegekend kunnen worden bij de leverantie van zekere munitie, welke oorspronkelijk voor Engeland bestemd was. De regeering heeft practisch in het geheel geen berichten van Roosevelts specialen boodschapper Hopkins, sedert deze in Moskou gearriveerd is. Het is ook niet bekend, of Hopkins voornemens is via China naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Voor Hopkins naar Washington terugkeert, zou de regeering het Congres niet, om verdere toestem mingen in het kader van de leen- en pachtwet verzoeken. De Amerikaansche minister van binnen- landsche zaken, Ickes, heeft in zijn kwa liteit van coördinator voor de petroleum bekend gemaakt, dat hij voor 10.600 stalen vaten voor benzinetransport naar de Sovjet-Unie prioriteit heeft aange vraagd. De leveranties zullen geschieden met vrachtschepen der Sovjets. Ickes verklaarde, volgens Associated Press, dat de Sovjet-Unie het gebruik van Ameri kaansche tankschepen heeft voorgesteld voor het transport van benzine over den Stillen Oceaan. In een radiorede heeft de republikein- sche afgevaardigde Stephen Day het Amerikaansche volk opgeroepen hem te helpen, dat het Congres de in het kader van de wet tot steunverleening aan En geland aan Roosevelt verstrekte vol machten intrekt, daar Roosevelt de hem gegeven volmachten om de democratie te helpen uitgebreid heeft tot „de met bloed gedrenkte dictatuur van Stalin”. Het grootste gevaar voor de Amerikaan sche hulpverleening aan de Sovjets is gelegen in de schadelijke reactie van Zuid-Amerika. De Latijnsche landen van Europa haten het communisme. De Britsche aanval op Petsamo heeft het Finsche volk in den hevigsten toorn ontstoken, schrijft het Finsche blad „Ajan Suunta”. Deze aanval zonder waarschuwing en oorlogsverklaring toont, dat de Britten vlug van de bolsjewisten hebben geleerd en dat zij dezelfde mis daden tegen de internationale rechtsorde begaan als van ouds. Het blad schrijft letterlijk„Deze laffe daad doet ook het Op grond van art, 45 der Verordening no. 138/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de open bare orde, wordt bepaald: 1. Het fotografeeren van plaatsen en voorwerpen, welke tengevolge van luchtaanvallen zijn beschadigd, is ver boden. 2. Handelingen in strijd met het be paalde in deze bekendmaking zijn over tredingen. De daders worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met één dezer straffen, voor- zoover niet ingevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. 3. Het bepaalde in deze bekendmaking treedt in werking op den dag harer af kondiging. 4. De aandacht wordt er op gevestigd, dat fotografische artikelen, welke zijn gebruikt om beschadigde plaatsen en voorwerpen te fotografeeren, op grond van het bepaalde bij art. 5, lid 2, van de Verordening no. 3/1940 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied door Duitsche politie- organen in beslag kunnen worden ge nomen. Officieel wordt uit gedeeld: In de scheren van Hango heeft onze artillerie 3 vijandelijke transportschepen tot zinken gebracht. In het Ladoga-meer hebben 2 vijandelijke kanonneerbooten een eiland voor Sortavala met machine- geweervuur beschoten. Door onze artil lerie werden treffers op beide schepen geplaatst. Twee vijandelijke jachtvlieg tuigen hebben in de scheren van Provoo een visschersboot met bommen en machi- negeweervuur aangevallen, zonder echter schade aan te richten. In het Noorden heeft de Finsche lucht macht vijandelijke transportschepen en convooien gebombardeerd. De Moer- mansk-spoorlijn is opnieuw op enkele plaatsen opgeblazen. Een schip van 1000 ton is tot zinken gebracht. In Oost-Ka- relië is wederom een vijandelijk bataljon vernietigd. Sovjet-strijdkrachten vernietigd, zoo meldt het D.N.B. Steeds nauwer werd in de afgeloopen dagen de ring om de bolsjewistische formaties gesloten. Waar de Sovjet-soldaten een uitvalspoging pro beerden te ondernemen, werden zij bloe dig afgeslagen. Uit ontelbare loopen van Duitsche batterijen kwam hen een vernie tigend vuur tegemoet. Uit de lucht hagel de het bommen van Duitsche gevechts vliegtuigen. In dappere aanvallen dreven Duitsche voorhoeden de Sovjet-strijd krachten uiteen, die daarna door nako mende eenheden infanterie op verschil lende plaatsen werden omsingeld en over weldigd. Een ontelbaaraantal gesneuvel den bedekte het slagveld. Stukgeschoten en uitgebrande voertuigen en kanonnen liggen langs de wegen. Behalve tiendui zenden soldaten, verloren de Sovjet-troe pen 245 kanonnen 35.000 Sovjet-soldaten werden gevangen genomen. De ten Noordoosten van Smolensk, welke stad sedert’ 16 Juli stevig in Duit sche handen is ingesloten Sovjet-troe pen hebben ook Donderdag getracht door de Duitsche omsingeling heen te breken. Zij werden op alle plaatsen met bloedige verliezen afgeslagen. Optredende Sovjet-pantserwagens ble ven in het vuur der Duitsche artillerie liggen. De pogingen der Sovjets, om door de omsingeling bij Smolensk heen te bre ken, zijn volkomen mislukt Het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen heeft de volgende me- dedeeling gedaan over het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en FinlandGisteren is de Finsche gezant, Gripenberg, door Eden ontvangen. In opdracht van zijn regee ring berichtte Gripenberg het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tus schen Finland en Groot-Brittannië. dezen maatregel heeft de Britsche zant te Helsinki, Vereker, opdracht kregen om zijn pas te verzoeken. Ten aanzien van het bericht, dat Fin land een gezantschap zal oprichten in Dublin, waarheen de huidige Finsche ge zant in Londen verplaatst zou worden na zijn vertrek uit Engeland, wordt door het Finsche ministerie van buitenland sche zaken medegedeeld, dat er op het oogenblik geen reden bestaat iets anders te veronderstellen, dan dat de gezant en het overige personeel van de legatie de thuisreis naar Finland zullen onder nemen. van de de

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1