voor Duitschland strijdt Europa Tentoonstelling Westfaalsch- Nederrijnsche kunst 1941. V - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Maandag 4 Augustus. van van ECIOEN VRIJWILI NI Vernietiging ten Westen Sovjetformaties het Peipusmeer No. 17944. Beroemde namen De zeepdistributie weer Zes weken oorlog tegen de Sovjets Het Italiaansche machtbericht 1 s s 2 2 Het Duitsche Weermachtbericht VERDUISTEREN van 9.27 uur n.m. tot 6.06 uur v.m. Professor Dr. Goedewaagen spreekt Rede zie verder le blad, pag. 2 Geopend door Rykscommis- saris Dr. Seyss Inquart 5 5 V 5 5 V s s 2 2 X 2 g V Hongaarsch legerbericht Bon 106 aangewezen van Rijkscommissaris Seyss-Inquart Radio-praatje Max Blokzijl Hopkins uit Moskou te Londen teruggekeerd Engeland beschouwt Finland als een vijandig land Nachtdienst dokters: S<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<4 Malta opnieuw gebombardeerd BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Finsch legercommuniqué Britsche scheepvaart COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: 10.000 talrijke Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. van ring van de Sovjets noodig. gesteld ten Rede Prof, Dr. T. Goedewaagen onder zijn Rede plaatsverv. gouwleider Vetter samen of Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. bevolking ontstonden eenige ver liezen. Drie Britsche gevechts vliegtuigen werden neergeschoten in in zou der V V V V V V V V g V V V V V V V V V V V v V s 1 S s s s s i X X s 2 X 2 X X X X g X X X 1 X X 2 2 X X X X X X 2 2 X X 2 X X 2 X X 2 X X X 2 X X 2 X X X X X X X X X X X x g X 2 X g X X X V 5 V V V s V s g 5 s g g De chef van den generalen staf van de Honveld deelt mede: Onze troepen hebben in de laatste week van Juli met succes aan de gevechten De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 4 Augustus tot en met Zondag 31 Augus tus a.s. geeft de met „106” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen”, mede de met „A-zeep” gemerkte Spaansche vliegers, die zich reeds in den Spaanschen burgeroorlog tegen het Bols jewisme hebben onderscheiden, op hun doortocht naar het Oostelijk front aan kwam. passeerden heden weer nieuwe vrijwilligers uit Spanje om zich met de Duitsche troepen in den strijd tegen de Sovjets te vereenigen. De Amerikaansche leveranties De correspondent van de „New York Post” meldt uit Washington, dat op bevel van president Roosevelt, de leveranties oorlogsmateriaal voor de Sovjets langs den vlugsten weg verscheept moeten wor den De Sovjets hebben hun wenschen voorloopig beperkt tot vliegtuigen en machines voor het vervaardigen van werktuigen. Daar bijna alle vliegtuigen voor Engeland bestemd zijn, was ook een Spaansche vliegers naar het Oosten De A.N.P.-correspondent meldt uit Ber lijn: Nadat deze week alhier een contingent Brest-Litowsk, Lemberg, Minsk, Smolensk. Beroemde namen, die de geheele wereld kent, want daar was het o.a., dat de Duit sche legers den vijand de slagen toebrach ten, die tot de totale vernietiging van het, Sovjet-systeem zullen leiden. Namen in het boek der beschavingsge schiedenis. Voorloopers van nieuwe namen en groote overwinningen, waarbij ook Ne derlanders betrokken zullen zijn, want... het legioen marcheert. Dappere Nederlandsche mannen hebben zich gemeld, strijden reeds mee. Ook het legioen is gereed en als straks weer be langrijke successen worden behaald, dan rollen daarbij nieuwe Nederlandsche strij ders hun krachten hebben ingezet, samen met hun kameraden van de Duitsche Weermacht en de andere legioenen en nieuwe beroemde namen zullen aan de bestaande reeks worden toegevoegd. Onze geschiedenis kent vele beroemde namen en schitterende wapenfeiten. Onze geschiedenis zal zekerlijk de heldendaden vermelden van Nederlandsche mannen, die thans de eer van ons land hooghouden in den strijd tegen het bolsjewisme. Nederlanders, deze strijd moet gewon nen worden, meldt u dus aan bij het missaris. Rijksminister dr. Seyss Inquart, de openingsrede uitsprak. Wij zijn hier bijeengekomen aldus de Rijkscommissaris om een keuze uit de werken van de Nederrijnsch-West- faalsche kunstenaars, welke ook in Ha gen zijn tentoongesteld, thans hier in Am sterdam aan de Nederlanders te toonen. Wij zulle» eens nagaan, welke beteekenis aan deze daad thans midden in den oor log, toekomt, een daad dus, welke in ieder geval een zekere beteekenis weer geeft van het eigen standpunt. Wij staan thans aan het einde van bet tweede jaar van een oorlog, welke in zijn verbittering en in zijn opeenhooping van strijdkrachten zelfs datgene overtreft, wat de jaren 1914 tot 1918 hebben ge bracht. Wij bevinden ons in het heetst, van den strijd tusschen menschelijke en materieele krachten. Wij openen nu een kunsttentoonstelling^ in Amsterdam, in de stad, die zoo bij uit-^ stek toonaangevend is voor het cultureelet leven in Nederland. Wanneer er nog ve-» len zijn, die de teekenen des tijds niet begrijpen, dan willen wij er aan denken, dat wij een beslissing over het lot van eeuwen meemaken. Ginds strijden de sol daten en wij spreken hier van kunst en cultuur. In de gelederen der strijdenden staan ook reeds zonen van het Neder landsche volk, die eens de verantwoorde lijke dragers van de toekomst van dit land zullen zijn. Wij hier kunnen één ding doenWij zullen de krachten van onze harten en onzen geest bundelen en naar de strijders ginds zenden, opdat zij gedragen worden door de innigste wen schen en de sterkste krachten van hom derden, duizenden en millioenen. (Zie verder 3e blad. pag. 1.) Duitsche weerlegging Het Moskousche nieuwsbureau heeft be weerd, dat het regiment Grossdeutsch- land aan het Oostelijke front vele duizen den manschappen heeft verloren. Dat zouden meer officieren en manschappen zijn, naar het D.N.B. verneemt, dan het regiment op oorlogssterkte bezit. Van of- ficieele zijde wordt verklaard, dat het regiment Grossdeutschland in 6 weken zwaren strijd aan het Oostelijke front in totaal 12 officieren en 260 man heeft ver loren. De „Prawda” over de moeilijk heden der Sovjets De Moskousche radio citeert een hoofd artikel van de „Prawda”, waarin de moeilijkheden en de ernst van den huidi- gen toestand worden toegegeven en voor al van de Sovjet-spoorwegbeambten de grootste inspanning wordt verlangd om het Sovjet-transportwezen op gang te houden. Alle maatregelen dienen geno men te worden, zoo schrijft het blad, om transporten oorlogmateriaal ongehinderd en zoo snel mogelijk te vervoeren. Ook de burgerbevolking moet de spoorweg beambten hierbij ondersteunen, door van alle onnoodige transporten af te zien. De spoorwagons moeten zoo snel mogelijk gelost worden om voor nieuwe transpor ten ter beschikking te staan. Lang stil staan van spoorwegwagens is een mis daad. Duizendste overwinning van het eskader-Trautloff Het onder leiding van majoor Trautloff staande Duitsche jachteskader, dat reeds op den 18en Juli zijn 500sten neergescho ten tegenstander kon melden, heeft op den len Augustus zijn duizendste over winning in de lucht bevochten en daar mede het aantal der aan het Oostelijke front neergeschoten toestellen tot 621 ver hoogd. Alleen de Oostmarksche jachtgroep van het eskader heeft reeds tot den 30sten Juli 405 vliegtuigen neergehaald. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben de Sovjets op 1 Augustus 129 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 77 tijdens luchtgevechten en 52 door bom men en scheervluchten op den grond ver nield. Hedenavond om half acht spreekt de heer Max Blokzijl voor den Nederland- schen Omroep (Hilversum I) over het onderwerp„Wie veel doet, heeft het recht fouten te maken”. een vertegenwoordigers --•-s-j jn Reuter meldt, dat de persoonlijke afgezant van president Roosevelt, Harry Hopkins, Zaterdag uit Moskou vertrokken en inmid. dels te Londen is aangekomen. Behalve vertegenwoordigers van het volkscommis- sriaat voor buitenlandsche zaken en van het Sovjet-leger, waren bij het vertrek ook aanwezig de ambassadeur der Ver- eenigde Staten Steinhardt, de Britsche ambassadeur Cripps en leden van de Brit sche militaire missie. Samen met Hopkins is ook de Amerikaansche brigade-generaal Mc. Arney, weer uit Moskou vertrokken. Het Zweedsche blad „Socialdemokraten” meldt uit Londen, dat Hopkins tijdens zijn bezoek aan Moskou, vloot- en lucht bases op Sovjetgebied heeft verlangd. Men neemt aan, dat het vooral om Wladi- wostok gaat. Het Britsche ministerie van handel en het ministerie voor de blokkade hebben, volgens Reuter, medegedeeld, dat Finland beschouwd moet worden als een door den vijand bezet souverein gebied, meldt het D.N.B. De bepalingen inzake de handelsbetrek- kingen met den vijand en de economische oorlogsvoering worden derhalve ook op Finland van toepassing verklaard. Van Zaterdag af geldt Finland in het kader der blokkademaatregelen als een vijandig land. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Onder zeer groote belangstelling is Zaterdagmiddag in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling van West- faalsch-Nederrijnsche kunst door den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart geopend. In het Wagenhof, dat met planten en tapijten versierd was, waren tal van ge- noodigden bijeengekomen. Men zag daar: General-Sekretar, Minister Dr. Fisch- böck, General-Sekretar Dr. Wimmer, General-Sekretar Schmidt, den Secreta- ris-Generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Prof. Dr. T. Goedewaagen, den Secretaris-Generaal van het departement van Onderwijs, Prof. J. van Dam, den Secretaris-Generaal van het departement van Justitie, Prof. B. Schrieke, den plaatsvervangend gouwlei der van Westfalen-Zuid, Oberbürgermeis- ter Vetter uit Hagen, Regierungs-Prasi- dent Dellenbusch uit Koblenz, den Re- geeringscommissaris van Amsterdam, Burgemeester E. J. Voute, de Beauftrag- ten voor den Rijkscommissaris voor Noord-Holland en Amsterdam, Ober- dienstleiter Seidel en Senator Dr. Böhm- ker, den commisaris van de provincie Noord-Holland, mr. A. Backer, den Ne- derlandschen en den Duitschen President van de Ned.-Duitsche Kultuurgemeen- schap, den heer H. C. van Maasdijk en Prof. F. Wehofsich, den Amtsbürgermeis- ter van Fredeburg en Schmallenberg, Welge, General Dörffer, den General der Polizei Schumann, den directeur van het museum te Hagen, Dr. G. Briens, den heer E. D. Gerdes, hoofd der afdeeling beel dende kunst van het departement, Ir. M. L. Z. v. d. Vegte, raadadviseur, Jhr. S. M. S. de Ranitz, hoofd van het kabinet. Prof. G. A. Snijder, voorzitter der Ne derlandsche cultuurkamer, de wethouders Dr J. Smit, Ir. Neiszen, Mr. Guepin en goedkeuring van Engeland voor de leve- I Jac. Rustige, den directeur van het Rijks- -e-is_ museum, Dr. Schmidt Degener en den directeur der Gemeentemusea, Jhr. Röell. Nadat de Rijkscommissaris had plaats genomen, speelde het Zepparoni-kwartet het strijkkwartet opus 125 nr. 1 es-dur van Schubert. Vervolgens sprak de Secretaris-Gene- raal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten. Prof. Dr. T. Goede waagen een begroetingswoord. In zijn weermachtbericht, nummer 425, d.d. gisteren, maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend Italiaansche luchtformaties hebben de vijandelijke vlootbasis Malta gebombar deerd. Noord-AfrikaActiviteit van de artil lerie aan het front van Tobroek. Onze luchtformaties wierpen brisant- en brand bommen op het spoorwegstation van Mersa-Matroeh, waarbij branden ontston den. Oost-AfrikaDe dappere troepen van het garnizoen van Woltsjefit hebben een nieuw bewijs gegeven van hun moed en strijdlust. Een sterke colonne hoofdzake lijk bestaande uit Italiaansche troepen, onder bevel van luitenant-kolonel Gonnel- la, heeft een stoutmoedig offensief ge opend en is er in geslaagd, diep in de vijandelijke linies door te dringen, waar bij den vijand zware verliezen werden toegebracht. In de Middellandsche Zee heeft een van onze vliegtuigen een groote vijandelijke eenheid met torpedo’s getrof fen. door tot Berlijn. Als gevolg van het luchtdoelgeschut konden slechts enkele vliegtuigen de stad zelf bereiken. Onder de burger- v i S langs de Boeg deelgenomen. Onze gemo- v 1 toriseerde eenheden hebben de numeriek v I veel sterkere en zich hardnekkige verde- 2 i digende Sovjetstrijdkrachten zware ver- S«««««««««««<««<««««««««««««x I liezen toegebracht. Ar-i7b v'iioffArc hr' Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr, 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Onze vliegers hebben iederen keer met succes in den strijd te land ingegrepen en doeltreffende bombardementen uitge voerd. Onze verliezen zijn ondanks den taaien tegenstand van de Sovjet-troepen betrekkelijk gering. De vijand leed zware verliezen aan gesneuvelden. De operaties verloopen volgens de plannen. Zweedsche vrijwilligers in den strijd Volgens een door „Svenska Dagbladet” gepubliceerd bericht van het vrijwilli- gersburéau van het Zweedsche Finland- comité zijn reeds 2 compagnieën Zweed sche vrijwilligers in den oorlog tegen de Sovjet-Unie in voorste gelederen ge plaatst. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. zijn, dat hij op het juiste oogenblik dezen tegenstander heeft aangepakt. Thans na 6 oorlogsweken weten wij pas goed, wat ons bedreigde Hoe zou de oorlog zich wel ontwikkeld hebben, wanneer wij het aan de bolsjewisten hadden overgelaten het tijdstip voor den aanval te bepalen. De oorlogen, die tot dusverre in Europa gevoerd zijn, schrijft het blad, gingen om machtsverhooging of machtsvermindering van afzonderlijke volkeren of staten. Nooit echtër stond het bestaan van het avondland op het spel. Thans gaat de strijd onder leiding van Duitschland om Europa. Terwijl de moede geesten van het versleten democratische tijdperk reeds hun ondergang gelaten voorzagen als een lot, waaraan niet te ontkomen viel en be reid waren, voor de apocalyps van het bolsjewisme het zeil te strijken, gaan wij het monster tegemoet met de zekerheid de krachten te bezitten voor de vorming van een nieuw tijdperk. Verklaringen van een gevangen genomen Bolsjewistischen gene raal Duitsche troepen hebben aan het Ooste lijk front den bevelvoerenden generaal van een Bolsjewistisch legercorps gevangen genomen, meldt het D.N.B. Deze generaal bevestigde o.m., dat de Bolsjewisten voor al de laatste dagen buitengewoon zware verliezen aan menschen en materiaal heb- gen geleden. De regimenten zijn over het algemeen nog slechts 250 tot ten hoogste 300 man sterk. Bij talrijke corpsen zijn er in het geheel geen pantserformaties meer. Er zijn Sovjet-legercorpsen, welke nog slechts uit een divisie bestaan. Ook ver scheidene legers tellen na de bloedige ver liezen van de laatste dagen nog maar een of twee divisies meer. Te Moskou wordt gepoogd de divisies door een andere op stelling te completeeren. Bewapening en uitrusting der Bolsjewisten zijn grooten- deels door de Duitsche luchtmacht in de magazijnen vernietigd. Het gebrek aan munitie en benzine is catastrophaal. Van Finsche zijde wordt officieel het volgende bekend gemaakt: In de omgeving van Hangö is onze artil lerie met succes opgetreden. Treffers wer den geplaatst zoowel op vijandelijke sche pen op zee als ook in de haven van Hangö. Ook andere belangrijke punten werden met succes gebombardeerd Aan het Oos telijke front verloor de vijand in den strijd op 1 Augustus 2000 man. Een groote hoeveelheid vijandelijke pantserwagens en auto’s werd vernield. Een aanzienlijke buit viel den troepen in handen, w.o. automa tische wapens en geweren. De sovjet-aan- vallen werden overal afgeslagen. Op Za terdag 2 Augustus hebben de Bolsjewisten geen verdere bombardementen in Finland uitgevoerd, uitgezonderd den vermelden aanval op Sulkava, waar geen schade werd aangericht. Bij de luchtgevechten boven Rautjaervi schoot de luitenant-vlieger Juutilainen 2 vijandelijke gevechtsvlieg tuigen omlaag. Na den secretaris-generaal voerde de plaatsvervangend Gouwleider van West falen-Zuid, Oberbürgemeister Vetter uit Hagen, het woord. Hij herinnerde in zijn toespraak aan de vele cultureele en economische betrek kingen. die eeuwenlang tusschen West falen en het Rijngebied eenerzijds en Ne derland anderzijds hebben bestaan en hoopte, dat deze tentoonstelling er toe moge bijdragen, dit contact nog te ver innigen. Voorts wees hij er op. dat de kunste naars in materieel opzicht in de gelegen heid gesteld moeten wordefi om hun roe ping te volgen en dat zij er recht op heb ben om zonder zorgen voor het dage- lijksch brood te leven. Het Zepparonie-kwartet speelde vervol gens het strijkkwartet opus 14, cis-mol van Dirk Schafer, waarna de Rijkscom- als- bon van de zeepkaarten P en Q, welke resp, aan kinderen beneden den leeftijd twee jaar en van den leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huis houdzeep of 200 gram zachte zeep (oudr samenstelling van vóór 1 Januari 1941) 150 gram zachte zeep (nieuwe stelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeep poeder of 600 gram waschpoeder. Gedu rende bovengenoemd tijdvak geeft de met „A-toiletzeep” gemerkte bon van de zeepkaart P. welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toilet zeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt erop ge wezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uit sluitend wordt beschikbaar behoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het pu bliek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wassche rijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram wasch- goed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bovenstaand voor schrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders”, die slechts als tus- schenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café’s enz. voorzoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d, betreft, kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen be hoeven te worden afgegeven. Steen b.v. onze zeventiende eeuwsche schilder bij uitnemendheid, die ons afge schilderd heeft in al onze boertigheid, in al onzen levenslust en zelfs in al onze grofheid was de leerling van een schilder van Duitsche afkomst van Nicolaas Knupfer, hieruit blijkt alweer, dat een Nederlandsch kunstenaar ongestraft in de leer kan gaan bij een Duitschen kunst broeder, zonder daardoor iets in te boe ten van zijn volksaard. En hoe zou dit ook anders kunnen zijn, de Duitsche en Nederlandsche volksaard mogen in zeker opzicht verschillen en ik zal de laatste zijn om dit te ontkennen, want daarmede zou ik beide volken te kort doen naar mate eer. diamant meer facetten vertoont, wordt hij schooner in de grondtrekken komt hun volksaard overeen, diamant blijft aiainant, op welke wijze deze ook geslepen wordt. Wilt gij een ander voorbeeld van een Nederlandsch kunstenaar, die veel aan Duitschland te danken heeft gehad, dan noem ik u den 16den eeuwschen graveur Hendrick Goltzius. Hij was geboortig uit Duitschland namelijk uit Mühlbrecht, dus een landgenoot van de Duitsche gasten, die wij hier hedenmiddag verwelkomen. Dat zijn hart steeds naar Duitschland bleef trekken, blijkt wel uit het feit, dat hij telkens reizen naar Duitschland on dernam en daar, door het verkeer met zijn kunstbroeders, steeds opnieuw aan gevuurd werd tot het maken van njeuwe scheppingen. Van hem geldt evenzeer als dit van Jan Steen gezegd kan worden, dat hij tot in zijn vingertoppen volksch was, al wordt hij somtijds dan ook, ik bijkans zeggen gescholden voor invloedrijkste i*~z- van het academisch maniërisme Nederlandsche kunst. Een van zijn tijdgenooten komt mijns inziens dichter bij de waarheid, wanneer deze hem vergelijkt met Albrecht Dürer en dan zegt, dat zijn werk dikwijls met dat van Dürer verward werd, aan deze woorden behoef ik niets meer toe te voegen, zij stellen wat ik u betoogen wil, namelijk de innige verwantschap tusschen de Duitsche en Nederlandsche kunst in het helderste licht. Ik zou nog langen tijd kunnen voort gaan met het noemen van Nederlandsche kunstenaars wier wieg in Duitschland stond, die daar hun opleiding ontvingen of onder den invloed van de Duitsche kunst stonden. In de eerste plaats zou ik daartoe echter te uitvoerig moeten wor den en in de tweede plaats zou ik daar mee ongewild onrecht doen aan het zelf standig karakter van de Nederlandsche kiMst. Want wanneer ik daarnaast ook rde) namen ging noemen van Duitsche kunstenaars, die op hun beurt veel aan de Nederlandsche kunst te danken heb ben en desondanks geheel Duitsch geble ven zijn, zou ik een scheeve voorstelling van zaken geven. Die namen te noemen wordt mij verboden door ik heb het zooeven reeds gezegd mijn functie als gastheer. Doch wanneer ik desondanks toch ging uitweiden over den invloed van de Nederlandsche kunst op de Duit sche, zou daar hetzelfde uit blijken, als wat ik thans hoop te hebben aangetoond, namelijk dat de betrekkingen tusschen de Duitsche en Nederlandsche kunst in het verleden zeer nauw zijn geweest en dat daaruit opnieuw de bloed- en stam gemeenschap van de beide volken blijkt. Ik wil er slechts op wijzen, dat de etser Marius Bauer, die ons het Oosten heeft leeren kennen, gezien door Neder landsche oogen, dat Weissenbruch de verheerlijker van de Nederlandschë weide, dat Breitner een van onze groot ste moderne kunstenaars, de schilder van de goede stad Amsterdam, binnen welks veste wij ons thans bevinden, dat einde lijk Vincent van Gogh, een andere ver tolker van het Germaansche levensgevoel, zij het dan ook op droefgeestiger wijze dan Rembrandt dit deed, Duitsche namen dragenen uiteindelijk uit Duitsch land afkomstig zijn. In den geest waarin ik hier gesproken heb, heet ik u hier allen nogmaals har telijk welkom en spreek de hoop uit, dat ons samenzijn op deze plaats er in de komende weken toe leiden zal ons nog meer bewust te maken, dan wij te voren reeds waren, Van de verbonden heid in verleden en heden van de Duit sche en Nederlandsche kunst. Moge daar in de verdere toekomst uit voortvloeien en steeds beter begrijpen, een steeds dieper doordringen in elkanders kunst scheppingen gepaard gaande met een volstrekt doorvoelen van het verschil in kleur en gedaante, waardoor deze beide zich, al blijven het dan ook bloemen van vruchten voortgesproten uit één gemeen- schappelijken bodem, zich onderscheiden. Prof. Goedewaagen sprak tot slot nog enkele hartelijke woorden tot Oberbür- germeister Vetter uit Hagen, die zich een voortreffelijk gastheer in Westfalen had getoond en hij wenschte den kunstenaars enkele schoone dagen in Nederland. V- V V 5 V V V Succesvolle actie tegen de Het D.N.B. meldt uit het hoofd- 5 kwartier van den Führer: Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: Bij de vernietiging van vijande- lijke formaties ten Westen van het Peipusmeer werden 10.000 5 man gevangen genomen en wer- den talrijke gevechtswagens. 5 stukken geschut en ander oorlogs- g tuig buit gemaakt. Aan de andere deelen van het Oostelijke front verloopen de operaties met suc ces. Sterke formaties gevechts vliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht met goede 5 uitwerking militaire inrichtingen g te Moskou. v In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heeft het luchtwapen gisteren en van- 5 nacht bijzonder groote successen behaald. Het vernietigde voor de Britsche Oostkust 6 koopvaardij schepen, deel uitmakende van krachtig beschermende convooien w.o. 2 tankbooten, met tezamen g 40.000 brt. en beschadigde een 5 groot vrachtschip op ernstige g wijze. Bij de Faroëreilanden werd een koopvaardijschip met bom- S men bestookt en geraakte in brand. Succesvolle aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen wa ren vannacht gericht op verschil lende vliegvelden van het Brit sche eiland. Voor de Nederlandsche kust scho ten 2 vaartuigen ter bescherming van de havens elk een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag. De Britsche vlootbasis Alexan- drie werd in den nacht van 1 op g 2 Augustus door Duitsche ge vechtsvliegtuigen gebombardeerd. door de mechanische wapens vijand angst en t De „Völkischer Beobachter” schrijft Wij moeten den Führer heden dankbaar Het verheugt mij zeer zoo zeide Prof. Goedewaagen dat ik, nadat ik dit jaar reeds tweemaal de eer had een Nederlandsche kunsttentoonstelling Duitschland te openen, thans hier Amsterdam een tentoonstelling van he- dendaagsche Duitsche kunst kan inleiden. .In het bijzonder heet ik u welkom, mijnheer de Rijkscommissaris, immers aan uw persoonlijk initiatief is het te danken, dat deze tentoonstelling hier in dit museum tot stand is gekomen. Het stemt mij tot dankbaarheid, dat gij per soonlijk deze tentoonstelling wilt openen. De band tusschen de Duitsche en de Hollandsche schilderkunst is zeer nauw, ik heb dit reeds in het licht gesteld in de redevoeringen, die ik ter gelegenheid van de opening der tentoonstellingen te Keulen en Hagen heb gehouden. Doch nu hier in het Rijksmuseum een schaar van Duitsche en Hollandsche schilders is vergaderd met het doel de opening bij te wonen van de tentoonstelling van Wcstfaalsche-Nederrijnsche kunst, durf ik met zekerheid te zeggen, dat hun aller gedachten, sterker nog: dat de gedach ten van allen, die hier aanwezig zijn in de eerste plaats onwillekeurig uitgaan naar dien grootmeester van de Germaan sche kunst: Rembrandt. Immers wij gevoelen allen, dat wij ons in dit geval in zekeren zin in zijn huis bevinden, in het huis van zijn geest. Het is waar, hij heeft dit huis, waar in ge wone tijden zijn weergalooze scheppin gen ons oog verrukten, onze ziel in ver voering brachten, en onzen geest tot on gekende hoogten en diepten voerden, tijdelijk moeten verlaten, tengevolge van de omstandigheden, die ik u niet behoef te noemen, doch desondanks is hij in ons midden tegenwoordig en stellen wij deze tentoonstelling stilzwijgend onder zijn patronaat. Rembrandt immers is de meest ger maansche schilder, die ooit geleefd heeft en wij zijn ons er diep bewust van dat een tentoonstelling, welke ten doel heeft de banden tusschen het Duitsche en het Nederlandsche broedervolk nauwer aan te halen een zaak geweest zou zijn naar zijn hart. Want waar op het gebied der kunst het hart van Duitschland klopt, klopt ook dat van Nederland. Ten bewijze, hoewel wij dat bewijs nauwelijks van noode hebben, hoe dóór en dóór germaansch Rembrandt, de weer gever van het licht, dat in de duisternis schijnt, was, citeerde spr. dr. Wilhelm Bode, wiens woorden het thema aange ven. waarop spr. nog even wilde voort borduren. Want zelfs boven het genot van het schoone, dat ons hier straks ge toond zal worden, boven de bevrediging van onzen dorst naar schoonheid, die wij straks ondergaan zullen, stel ik als een doel, dat zelfs daar nog bovenuit gaat: het verbroederingsfeest, dat wij hier vieren van de Duitsche en Nederland sche kunst; en naar ik van harte hoop, van de Nederlandsche en Duitsche kun stenaars. Wanneer er ooit twee volken, geroepen waren elkaar in alle opzichten een goed hart toe te dragen, zijn het wel Duitschland en Nederland. Zij hebben een nauwe verwantschap naar geest, ziel en lijf, in één woord: zij zijn zonen van éénen bloede, zij zijn Germanen. Als één van uw gastheeren zou het mij weinig passen te spreken over datgene, wat het Duitsche kunstleven te danken heeft aan Nederland, hoewel ik meen te mogen zeggen, dat dit ook niet gering is, maar ik kwijt mij van een aangenamen plicht, wanneer ik hier getuig van het zeer vele dat Nederland in dat opzicht te danken heeft aan Duitschland. Jan De Berlijnsche Zondagsbladen houden zich bezig met de militaire positie in het Oosten na beëindiging der zesde week van den veldtocht, die vooral geken merkt werd door den vernietigenden veldslag ten Oosten van Smolensk en aan het Peipusmeer en door den veldslag welke zich ontwikkelt in het gebied ten Zuiden van Kief. De „Berliner Börsenztg.” schrijftNa een veldtocht van 6 weken in het Oosten wordt de totale positie aan het front ge kenmerkt door het feit, dat overal aan het front van 2500 k.m. lengte de Sovjet troepen genoodzaakt zijn zich teweer te stellen tegen de vernietigende slagen van de Duitsche divisies en haar bondgenoo- ten. De operaties in het Oosten, zoo schrijft het blad, zijn haar strategisch hoogtepunt reeds gepasseerd, zoodat de komende Duitsche eindoverwinning reeds als een onveranderlijk feit genoemd kan worden. De „Deutsche Allg. Ztg.” wijst op de hopelooze positie van de Sovjetdivisies, die ondanks alle pogingen tot verlichting, steeds nauwer zijn samengeperst. Ingaan de op het Britsche propaganda-offensief ten gunste van de Sovjets, herinnert het blad aan de poging van de Engelschen om de gevechten in het Oosten voor te stellen als een stellingenoorlog. Na de operaties van de laatste week zal het den Engelschen echter weldra duidelijk zijn, zoo vervolgt het blad, dat Duitsch land en zijn bondgenooten over voldoende strijdkrachten beschikken om ook in het reusachtige gebied der Sovjets de werke lijke en ondubbelzinnige beslissing te be reiken. De vernietiging van de militaire macht in het Oosten is, hoe men het ook be kijkt, het belangrijke doel van de Duit sche Weermacht, schrijft de „Berliner Lokal Anzeiger”. Een bewijs voor het feit, hoezeer men onder de vernietigende kracht van de Duitsche wapens in Moskou reeds het hoofd is kwijt geraakt, kan o.a. ontleend worden aan een oproep van den Moskouschen berichtendienst, waarin den Sovjet-troepen wordt aangezegd zich niet i van den schrik te laten aanjagen. v Britsche gevechtsvliegtuigen lie- J ten vannacht op eenige plaatsen van Noordwest- en Noord- Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen vallen. Zwakke strijdkrachten drongen X i II i V

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1