■'C Indo-China van De Duitschers in de Oekraïne met vreugde begroet SPIRIN #1 MS De bezetting door Japan ÖJ de MiddeV Ir De luchtoorlog Een S.S.-man aan het woord De strijd in landsche Zee Duitschland strijdt voor Europa 1941 le bl. pag. 2 X de ZWITSERLAND DUITSCHLAND VEREENIGDE STATEN de Britsche lucht- de vloot Luchtaanvallen op Alexandrië en het Suezkanaal HONGARIJE Huwelijk onder pressie ging niet door Vin alle apotheken Nederlandsch Octrooi Nr. 48463. DRP. Uitvalspogingen van de bolsjewisten in de Oekraine verijdeld i Britsche duikboot geramd in Middellandsche Zee HAAGSCHE COURANT Maandag 4 Aug. CAMPBELL IN NEW YORK Aangekomen Telegramwisseling tusschen Hitler en Mussolini Amerika zou op volledige verbreking der handeisbetrekkingen met Japan aansturen Verliezen van macht en DE HERTOG VAN KENT ZAL ROOSEVELT BEZOEKEN Engelsche aanvallen afgeslagen De Britsche verliezen in den zeeslag in de Straat van Sicilië Waarom oorlog met Stalin r 7 ■y Vervolg van het le blad. De Clipper-vliegtuig (Kaart van Pelt) BI H <7= van een Japan een hcofdartikel, dat Japan zich in Zuid- Azië van Tsjoenking niet zal Veeleer moet Japan voeren, per flacon ti 110 staatsvijandig en in de Boliviaan- meldt het anti-Japan- president toeneming beteeker.t. Zes schepen van 10 a 15.000 ton. een tankschip werden bracht. De torpejager 1 VERDACHTE BOLIVIANEN GEARRESTEERD Onder verdenking van optreden zijn in Duitschland bezette gebieden verscheidene sche onderdanen gearresteerd. D.N.B. ton, dat <Je Amerikaansche regeering blijkbaar op de volledige verbreking der handeisbetrekkingen met Japan aanstuurt. Evenwel bestaat er hoop op voortzetting van een beperkten hanoel tusschen beide landen. De senator gaf te kennen, dat een beperkte handel op grondslag van den ruil zou kunnen worden voortgezet Wakasoegi naar Tokio De Japansche gezant Wagasoegi ver trekt vandaag op instructie van den Ja- panschen ambassadeur uit Washington naar Tokio om de Japansche regeering persoonlijk rapport uit te brengen over de betrekkingen der Vereenigde Staten met Japan. Japan laat zich niet afschrikken Het blad „Hotsji Sjimboen’ schrijft in door de omsingelingsmanoeuvres Engeland, de Vereenigde Staten en latën afschrikken, een sterke politiek teneinde de welvaart van Oost- Azië te verwerkelijken. Het blad meent, dat in den tegenwoordigen internationalen toestand diplomatieke stappen belachelijk zijn, wanneer daarachter geen sterke poli tieke wil staat. Het artikel juicht vervol gens het sturen van nieuwe Japansche for maties naar Zuid-Indo-China toe en sluit met de woorden: In het Zuiden moest een sterke politieke macht tot ontwikkeling komen om de anti-Japansche krachten tegen te houden, zonder het ’vijandelijke democratische blok te onderschatten. In de afgeloopen week zijn de gevechts- gebieden in den Zuidelijken sector op nieuw verder naar het Oosten van Kijef (Kiew) verschoven De Duitsche troepen bevinden zich nog slechts 135 k.m hemeldbreed van de hoofdstad van Oekraïne verwijderd. Vol gens de Duitsche Weermachtberichten loopt het front ongeveer als volgt van Tarnopol via Wolhtsjik tot Prosku- row aan de Boeg vandaar via Starkonsta- nines tot in de zóne (halverwege tusschen Amerika en de Philippijnen De overplaatsing van nog meer officie ren naar de Philippitnen ter versterking van de Amerikaansche strijdkrachten al daar wordt bekend gemaakt door het mi nisterie van oorlog te Washington Naar Associated Press hieromtrent meldt, is niet bekend of tevens bevel is gegeven tot overbrenging van troepen- onderdeeler naar de Philippijnen. Uit de versterking van het officierscorps op de Philippijnen valt evenwel ook de verster king van het garnizoen aldaar af te leiden. Uit Manilla wordt gemeld, dat president Quezon op verzoek van den opperbevel hebber van het Amerikaansche leger in het Verre Oosten generaal Mac Arthur, tien Philippijnsche reserve-regimenten in totaal 15.000 mar, heeft opgeroepen Deze troepen zullen bij het onlangs door Roo sevelt gevormde Amerikaansche leger voor het Verre O'-sten worden ingelijfd Volgens de officieele cijfers heeft, naar Stefani meldt, de Britsche luchtmacht in Juli 579 vliegtuigen, waaronder 73 in Noord-Afrika en de Middellandsche Zee verloren. De Engelsche oorlogsvloot heeft de volgende verliezen geleden. Een kruiser, 6 torpedojagers, 3 duikbooten, 4 hulpsche- pen, zijn tot zinken gebracht. Vijf kruisers getorpedeerd, een vliegkampschip, 2 slag kruisers, 2 kruisers, 5 torpedojagers kre gen treffers van bommen. De Engelsche koopvaardij verloor 459.988 ton, 35.000 ton handelsscheepsruimte ward beschadigd. In de eerste zeven maanden van dit jaar Is het verlies van de Britsche koopvaardij tot 5.223.215 ton gestegen. Naar Stefani meldt ontdekte gisteren een Italiaansche torpedoboot een Engel- schen onderzeeër, die boven water was gekomen. De Italiaan voer volle kracht op den tegenstander af. die op het laat ste oogenblik de witte vlag heesch, toen bleek, dat het voor duiken te laat was. tieke plannen van de Sovjet-Unie zijn, wier revolutionnair streven sedert de op richting niet veranderd is Het oorlogs plan van de heeren van Moskou kwam hierop neerDe beide oorlogvoerende partijen, zouden door een langdurigen strijd leegbloeden en verarmen om daar na een gemakkelijke buit van de bolsje wistische wereldveroveraars te worden. De zege van de plutocratieën paste veel beter in de plannen van de Sovjets dan de overwinning van het Rijk. In geheel Europa zetten -de Sovjets den ondergrond- schen woelarbeid voort Vooral werd valsch spel gespeeld tegen Finland en Roemenië Speciale hoofdstukken zijn ge wijd aan de groote rol welke de Joden in de Sovjet-Unie spelen, aan den bolsje- wistischen landbouw, waardoor hongers nood heerscht in het rijkste land ter ge reld. aan de arbeider bellende in de Sov jet-Unie enz. Het boekje vormt een rijke bron van aanklachtmateriaal tegen de Sovjet-Unie. S.P.T. .meldt uit Boedapest: Dezer da gen heeft zich te Boedapest een tragi komische scène afgespeeld. Een jong paar tje verscheen vóór deh ambtenaar van den burgerlijken stand om in den echt te wor den verbonden. De trouwlustigen werden vergezeld door de ouders van het meisje en door de bij de wet voorgeschreven ge tuigen. Toen de ambtenaar de sacramen. teele vraag stelde, antwoordde de bruid met een zucht van geluk: „Ja”. De bruide. g,om daarentegen, aarzelde even en gaf toen met een luid „Neen” te kennén, dat hij de risico’s van het echtelijke leven niet wilde dragen. De huwelijksplechtigheid werd hierdoor onmiddellijk afgebroken. De bruid barstte in snikken uit en ver liet met haar ouders de plaats waar -haar vrouwelijke ijdelheid zoo’n smadelijke ne derlaag had geleden. De bruidegom volgde den stoet op zekeren afstand, het hoofd trotsch opgericht. Een half uur later verscheen het com plete gezelschap weer ten stadhuize. De bruid met neergeslagen oogen, de a.s. schoonvader met onheilspellenden blik, de a.s. schoonmama met van triomf schit terende oogen en de getuigen, kennelijk verlegen. De bruidegom, op wiens ge laat de sporen van een vervroegde ech telijke scene zichtbaar waren, verklaarde nu met gedrukte stem, dat hij bereid was het „jawoord” uit te spreken. De ambte naar, blijkbaar een menschenkenner, keek den bruidegom aandachtig aan en weigerde toen het paar in den echt te verbinden. Hij beriep zich hierbij op de Huwelijkswet, die voorschrijft, dat een huwelijk pas dan geldig is, als het uit vrijen wil wordt ge sloten De „vingerafdrukken” op de wan gen van den bruidegom bewezen echter, dat hij onder pressie had gestaan. Het gezelschap moest ten tweeden male het stadhuis onverrichterzake verlaten. Nu liep de bruidegom vooruit en maakte zich ijlings uit de voeten om niet onher kenbaar verminkt te worden. Sovjets schieten eigen vluchte lingen dood Uit opgevangen radioberichten, die ge wisseld werden tusschen de Sovjet-bezet- ting van het eiland Valamo in het Lado- ga-meer en haar superieuren blijkt, dat na de bezetting van het eiland Mantsln- saari in het Oosten van dit meer door de F in sche troepen 56 man van de bolsje wistische bezetting met bootjes het eiland Valamo konden bereiken Daarop vrbeg de commandant der bezetting van Valamo aan zijn superieur, wat hij met deze ge vluchte soldaten moest aanvangen. Het antwoord was het bevel, den geheelen troep van 56 man wegens laffe vlucht terstond dood te schieten. Na eenigen tijd kwam het bericht, dat dit bevel was uit gevoerd. aldus het D.N.B. Hongaarsche militaire attaché te Moskou uit zijn ambt ontzet De Hongaarsche rijksregent heeft op voorstel van den minister van oorlog, den Hongaarschen militairen attaché te Mos kou. generaal Faragho, met ingang van 1 Augustus uit zijn ambt ontzet, naar M.T.I meldt. Vickers Wellington, die op volle toeren voor de Duitsche nachtjagers vluchtte, na ir beneden gestuurd Óp het rotsachtige strand werden nog slechts rookende puin hopen en de verkoolde lijken der beman ning gevonden In de Oekraine is het op 2 Augustus aan Duitsche troepen gelukt weer vrij sterke formaties der Sovjets in te sluiten. Herhaalde verbitterde uitvalspogingen werden verijdeld Daarbij leden de bolsje wisten zware, bloedige verliezen. Op den avond van 1 Augustus had een Duitsche verkenningsafdeeling in de Oekraïne bij verrassing de flank van de Sovjets aan gevallen en werd een op aftocht zijnde marschcolonne volkomen vernietigd. Op de spoorlijn St. PetersburgMoskou werden op 2 Augustus door het Duitsche luchtwapen 6 treinen tot ontsporing ge bracht. De lijn werd op verscheidene plekken gestagneerd. Het Duitsche lucht wapen viel op 2 Augustus in het gebied ten Zuidwesten van Moermansk veldver- sterkingen. colonnes en troepenconcentra ties van de bolsjewisten met succes aan. Twee treinen werden op succesvolle wijze aangevallen en »-e-«-"he’<iene trajecten op de lijn werden door welgemikte treffers gestagneerd. Het Duitsche luchtwapen vernietigde voorts in een sector 8 Sovjet- pantserwagens, en 423 voertuigen, stelde 2 batterijen en 20 stukken geschut buiten gevecht en bestreed met succes 5 treinen. Door een enkel Duitsch regiment wer den in den Noordelijken sector van het front op 1 Augustus bij de gevechten om Smolensk een bruggehoofd dat de bolsje wisten hevig aanvielen, 19 Sovjetpantser- wagens vernietigd neergeworpen. Belangrijke schade is met ontstaan Door luchtafweervuur werd een Britsch vliegtuig neergehaald. Engelsche vliegers in Duitsche handen Van de bemanning van het in den nacht van 2 op 3 Augustus bij Berlijn neerge schoten Britsche vliegtuig zijn 3 leden on gedeerd geborgen. De 3 Engelschen zijn in een gevangerkamp opgenomen. Luchtaanval op Engeland Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met bijzonder succes stations-in- -tallaties te Broadstairs bij Margate ge bombardeerd. naar het D.N.B. verneemt Verscheidene voltreffers van zwaar kali ber richtten hier aanzienlijke verwoestin gen aan. De Britsche luchtmacht heeft gisteroch tend door Duitsche luchtdoelartiilerie nog een bommenwerper van het type Bristol- Blenheim verloren. die Denemarken trachtte binnen te dringen. Bovendien werd aan de Kanaalkust een Spitfire neergeschoten, eveneens door luchtdoel artiilerie. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een doeltreffenden luchtaanval gedaan op de Britsche vloot- en étappebasis Alexandrië. De Duitschers braken door den dichten versperringsgordel. van .de hevig vurende luchtdoelartiilerie heen, en vlogen naar de haveninstallaties. Boven den Oostelijken oever van de Binnenhaven, waar pakhui zen en werven gevestigd zijn, kwamen de bommen te voorschijn. Groote hoeveelhe den brand- en brisantbommen kletterden neer en veroorzaakten brand in magazij nen en werfinstgllaties. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus heeft de Duitsche luchtmacht voor de ze vende maal binnen drie weken militaire In stallaties aan het Suezkanaal met succes aangevallen. Evenals bij de vorige aanval len was ook deze laatste aanval voorname lijk gericht op de haveninstallaties van Suez. Bovendien werden luchtdoel- en schijnwerpersstellingen doeltreffend met bommen .bestookt. Andere Duitsche vlieg tuigen verschenen boven Cairo en vielen een vliegveld bij Ismaila, in het midden van het Suezkanaal aan. Engelschen teisterden Duitsche burgerbevolking De Britsche iuchtmacht strekt den laat- sten tijd haar aanvallen, welke den Duit- schen steden achnk bedoelen aan te jagen ook weer tot de Duitsche hoofdstad uit, zoo verneemt het D N B ter aanvulling van het Weermachtbericht o.a. van de be voegde militaire zijde De aanval van Zaterdagnacht op Berlijn en Potsdam heeft weer geen militaire of ooriogs-economische schade aangericht, maar onder de burgerbevolking wel tal van verliezen doen ontstaan. Zoo kregen cultureel waardevolle gebouwen te Pots dam schade, ofschoon zij in groote parken liggen, ver van eenigerlei militaire of oor- logseconomische doelen Dit feit bewijst, dat de Britten nog steeds aan hun oude, unfaire strijdgewoonten trouw blijven Britsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B meldt, in den nacht van Zaterdag op Zondag vluchten ondernomen naar West- en Noord-Duitschland Het wa ren storingsaanvallen zonder militaire uit werking Afzonderlijke vliegtuigen bereik ten Berlijn en wierpen bijna uitsluitend in de omgeving der stad een gering aantal bommen op woonwijken. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gedood en gewond. Volgens tot dus veront- vangen berichten, werden 3 der aanvallen de Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan een vlak in de omgeving van Berlijn Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen van West-Duitschland een aantal bommen Oe politiek van Washington in het Verre Oosten De minister van buitenlandsche zaken van Tsjoengking Quotaitsji. heeft zich in een persgesprek zeer openhartig uitgela ten over de politiek van de Vereenigde Staten in het Verre Oosten en daarmede officieel uiting gegeven aan de teleurstel ling van Tsjoengking ever den aard der uitvoering van de Amerikaansche economi sche maatregelen tegen Japan De jongste maatregele: van Engeland en Amerika mceten verscherpt worden, verklaarde Quotaitsji. die critiek oefende op de zg politiek van de Ver Staten om een accoord met Japan te willen bereiken De minister drukte daarentegen zijn bevrediging uit over de Engelsche maatregelen, die in de lijn lagen van een sinds lang door China gekoesterden wensch van nauwe samenwerking gericht tegen Japan De democratische senator George ver klaarde Ha «««-«conferentie te Washing- Sir Ronald Campbell is Zaterdag per Clipper-vliegtuig in New York aange komen. Aan de journalisten zeide Camp bell, die in Washington de functie aan vaardt van gezant van Groot-Brittannië, dat de Britscne ambassadeur, Halifax, bin nenkort zijn verlof in Engeland zal gaan doorbrengen. De Führer heeft den Duce ter gelegen heid van diens verjaardag het volgende telegram gezonden In trouwe kameraadschap spreek ik u, Duce. mijn hartelijkste gelukwenschen en die van het Duitsche volk met uw geboortedag uit. Zij houden tevens In de oprechtste wenschen voor uw per soonlijk welzijn en voor de toekomst van het Italiaansche volk, dat onder uwe lei ding in nauwe wapenbroederschap met het Duitsche volk strijdt voor een nieuw Europa en de gemeenschappelijke over winning tegemoetgaat. De Duce heeft met het volgende tele gram zijn dank uitgesproken Ik verzoek u. Führer, mijn hartelijk- sten dank in ontvangst te nemen voor het telegram, dat gij mij ter gelegenheid van mijn geboortedag hebt gezonden. Vóór alles echter dank ik u voor de woorden, die gij voor het Italiaansche volk hebt gevonden, welk volk bereid is met u zij aan zij te marcheeren tot aan de gemeenschappelijke overwinning Nadat Japansche troepen in verscheidene kustplaatsen in Indo-China zijn geland, is de verdere vreedzame bezetting meer naar het binnenland van het Zuidelijke deel des lands in samenwerking met de Fransche troepen begonnen, naar Domei uit Saigon meldt Generaal lida leidde de operaties te land, admiraal Niimi de transporten ter zee. Naar van welingelichte zijde te Vichy wordt vernomen, zouden de van Japansche zijde in Indo-China krachtens de Fransch- Japansche verdedigingsovereenkomst ge nomen beveiligingsmaatregelen, als de bezetting van vliegvelden, detacheering van troepen enz., waarschijnlijk op 3 Aug. voltooid zijn. Domei meldt dat de Thailandsche regee ring blijkbaar besloten heeft zich aan te sluiten bij de Japansche politiek, in Oost- Azië. Een vergadering van het Thailand sche kabinet, die vijf uur duurde, heeft zich beziggehouden met de kwesties der nieuwe oriënteering van de politiek Der halve is het waarschijnlijk dat nieuwe besluiten worden genomen, hetgeen men te Tokio opmerkzaam gadeslaat De stemming te Tokio United Press meldt: In buitenlandsche kringen te Tokio, waar men in het mid den van de vorige week nog meende een gematigde uitvoering van de blokkee- ringsmaatregelen zoowel van de zijde der Angelsaksische mogendheden als van Ja pan te kunnen voorspellen, groeit thans van dag tot dag de pessimistische stem ming. De Japansche pers neemt algemeen het standpunt in. dat het sche olie-embargo Roosevelt weliswaar van den druk op maar voor Japan niet onverwacht gekomen is. Japan heeft daarom tegenmaatregelen voorbereid, toen na de blokkeering der saldi een dergelijke stap van de Vereen. Staten reeds verwacht werd Naar U.P. uit Washington meldt: De Amerikaansche minister van marine Knox verklaarde, dat men algemeen van meening is. dat Japan een reserve aan olie en ben zine bezit voor den duur van een tot twee jaar Van den SS-man dr R Lagrou van de SS Kriegsberichtérkompanie. ontving het ANP het volgende ooggetuigenverslag van den strijd in het Oosten Van den strijd tegen de Sovjet-Unie hadden wij gedurende een ganschen dag alleen de ontvangst beleefd, die de Oekrai- ners ons hadden voorbereid. Enkelen pruilden bestaat dit land dan alleen uit vluchtende bolsjewisten, dat afschuwelijkt' stof, dat wij den geheelen dag eten, stuk geschoten tanks en spandoeken Pas later zouden zij ervaren, in welke mate zij ongelijk hadden De bolsjewisten vechten hardnekkig en met alle middelen, al is dit niet met de onze. En uit de vreugde, waarmee de Oekrainers ons ont vangen. kan men reeds eenigszins de hitte, waarmee de strijd was gevoerd en de gewelddadigheid van het bolsjewisti sche schrikbewind opmaken Lemberg is gevallen. Nu velen beweerd hadden, dat de bolsjewisten, die in de omgeving van deze stad een geweldige troepenmacht hadden samengetrokken, haar de taak zouden hebben toegewezen de Oekraine te behouden, was het inder daad treffend te zien hoe ongaarne de vijand dit centrum ontruimd had. Hij liet ons echter de stad niet over zonder zijn nationalen en socialen haat op verschil lende honderden Oekrainers. mannen en vrouwen, en Duitschers te botvieren Zij werden op afschuwelijke wijze afgemaakt, met Aziatische wreedheid verminkt Over al werd jacht gemaakt op de vijfde co lonne en vergreep men zich aan ver dachten. Twintig jaar lang heeft al dat nationalistisch verzet zich ingevreten Er zijn verder diepere oorzaken voor het overal organiseeren van deze „vijfde colonne". Zij moeten tot de eigenlijke aan leiding van den oorlog tusschen deze mogendheden worden gerekend. Stuk voor stuk onttakelen de volken het grillig spel van den z.g. volkenbond Wij begrepen geleidelijk de begroeting van de Oekrainers De bevolking komt reeds, na die enkele dagen wederzijd- sche beschieting, haar have opzoeken. Velen Novo-Miropol) van Berditsjef. buigt ver volgens ten Oosten van Zjitomir af naar Nowgorod-Wol^isk aan de Slutsj om via Olewsk aan te sluiten bij de frontlijn van Mosyr. H~.1.was ,n de gebieden van Berditsjef V Zjitomir. dat de Duitschers op 12 Juli a.daar de tweede doorbraak forceerden in de Stalin-linie en de daar gelegen vesting werken binnendrongen laat kijken zij ons aan, goedmoedig en dom. Zij vinden net vanzelfsprekend, dat zij de bolsjewistische legers ontvlucht zijn en zich thans ongestoord tusschen de onze bewegen Wij 'trouwens ook. Wij laten ze loopen. De Sovjets weten het ook Tijdens po sitie kiezen van „Pak" ..Flak” voor het afslaan van een pantseraanval hooren wij plotseling, in onmiddellijke nabijheid, een pistoolschot afgaan. Wij er op af. Er spiedt een Russisch burger. Hij doet ver baasd en roept aanhoudend „Oekrainer”. Hij wordt terdege gefouilleerd en als blijkt, dat hij gewapend is. wordt hij natuurlijk onmiddellijk ter plaatse neer geschoten Zijn vrouw, die zich eveneens in de nabijheid blijkt te hebben opgehou den. komt heel eenvoudig, ietwat voor overgebogen haar het lijk toe. gaat naast het hoofd neerzitten en weent maar Jonge meisjes brengen ons bloemen, of werpen ze in het voorbijsnorren in onze wagens. Wat kunnen wij nu met bloe men aanvangen. Elke nagel of haak, elke plaats in iederen .wagen heeft zijn eigen functie En heb je onze mannen al eens bekeken Dat stof van die akelige Rus sische wegen zet zich een vinger dik op ons vast. Onze laarzen, helmen, kleeren zien alle even bleek grijs en ons gelaat, waarop het stof zich met zweet heeft ge mengd en onze baarden waarin het als gemetseld is, zijn met een glimmende cementlaag bedekt. De Oekrainers bren gen ons melk maar niet uit berekende vriendellijkheid. In belangrijke plaatsen loopen de Oekrainsche nationalisten met een blauw gelen armband rond en stellen zich ge heel ter beschikking van ons leger, meestal zonder daarvoor eenige vergoe ding te willen ■’annemen. Zij brengen hun eersten, alhoewel geringen cijns voor hun bevrijding. Velen begraven gesneu velden. Anderen treden in onze vervoer diensten en worden met hun kleine vlug ge paardjes en lange alge-wagens in de kolonnen van de weermacht ingeschakeld- Een hoog officier verhaalt het volgen de. dat hij van een vlieger-officier heeft vernomen. Een Duitsch vliegtuig was ge troffen. doch kon nog behoorlijk landen. De bemanning was ongedeerd gebleven. Enkele honderden meters verder lagen rondom de communisten Uit een huis wenkte men de vliegers. Zij werden bij de Oekrainers verstopt en bleven er tot onze troepen de streek van Sovjets had den gezuiverd. De verschrikkingen van dezen oorlog, waarbij ook zij have en goed voor zoo ver het nog van hen was verloren heb ben zien gaan, verkiezen zij boven de bolsjewistische slavernij. Uit alles moeten wij opmaken, dat zij er ditmaal het uiter ste op willen zetten. ROOSEVELT MAAKT ZEEREIS Roosevelt’s perssecretaris Early heeft medegedeeld dat de president gisteren is vertrokken om een zeereis van een week te maken De route van het presiden- tieele jacht wordt geheim gehouden. Het Witte Huis deelt, naar Associated Press meldt, mede dat de Britsche hertog van Kent op 23 Augustus een bezoek zal brengen aan president Roosevelt op diens landgoed te Hydepark. Den dag daarop zal hij met den president meegaan naar Washington, om daar drie dagen te blij ven. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben Duitsche nachtjagers. naar het D N B. verneemt Britsche gevechtsvlieg tuigen. welke Duitsch gebied binnenvlo gen, door bliksemsnelle aanvallen ver jaagd, herhaaldelijk tot den strijd gedwon gen en vernietigd Zoo sloeg een Duitsch escadrille nacht jagers kort voor middernacht een Britsche aanvalsgroep ter hoogte van de Nederland- sche kust met succes terug Toen de Brit sche toestellen onder bescherming van donkere wolken bij de Kust opdoken, wer den zij door Duitsche Messerschmitts om singeld. welke de Britsche formatie ver braken en door hevige aanvallen uiteen dreven. Een Vickers Wellington stortte met een groote rookpluim brandend >n zee OmstreeKs een uur .aver Kreeg een an dere escadrille Duitsche nachtjagers een tweede Britsche gevechtsvliegtuig te pak ken dat teruggeslagen was bij den muur van vuur rondom de Duitsche hoofdstad. Reeds bij de eerste ontmoeting kreeg het viermotorige toestel zware motorschade. Met geringe snelheid Koerste het door de lucht, terwijl de bemanning den bommen- last noodgedwongen uitwierp Door nieu we treffers werden tanks in brand gescho ten en als een fakkel stortte het vliegtuig ten Westen van Berlijn neer In de ochtenduren hielden Duitsche nachtjagers, welke de achtervolging van de terugkeerende machines ter hand had den genomen, nog een derde gevechts vliegtuig aan. alvorens het de kanaalkust bereikte Me* «nkelo «Alvt HET ZIJDEGEBREK IN DE VEREENIGDE STATEN De regeering heeft last gegeven tot rantsoeneering van kunstzijden garens, teneinde een volledige stopzetting van de zijde-industrie door gebrek aan grond stoffen te voorkomen. De producenten van kunstzijden garens moeten volgens de instructie in Augustus en September 10 procent van hun productie en hun voor raden afstaan aan een regeeringspool, die dan de distributie onder de verwerkende industrie ten uitvoer legt Deze maatregel staat in verband met het wegvallen van den invoer van ruwe zijde uit Japan, waardoor 175.000 Amerikaansche arbei ders der zijde-industrie met werkloosheid worden bedreigd vinden een nog rookenden puinhoop, in het rond verspreid huisraad, of een door de bolsjewisten geplunderde woning. Zij juicht ons toe. niet uitbundig, doch zeer innig. Kinderen en vrouwen heffen den arm en brengen, nog onhandig, den Duit- schen groet. De mannen ontblooten het hoofd en blijven uren lang met de pet in de hand staan, bij het voorbijrijden van onze kolonnes Wij glimlachen alleen maar. Iemand van ons zei„Misschien zijn z*j allen valsch en wij grenzenloos naief” Doch hij kon ons niet overtuigen. Die schreiende vrouw, die ons uit een dampende puinhoop, op zoek naar nog een kind, toewenkte, speelde geen comedie. Had zij nog wat te verliezen In ons be groeten zij werkelijk hun toekomst hun nieuw leven. De hoofdstraat van de eerste stad is met een breed doek overspannen, waarop de woorden: „Heil Hitler”. Duitsche en Oekrainsche wimpels waaien over onze wagens. In een volgende stad hetzelfde: ..Heil Hitler”. „Heil Führer”. Vraagt men een man of hij Pool is, dan schudt hij het hoofd, of hij Rus is, dan wordt de ontkenning hardnekkig, of hij communist is. dan breekt het los: „Nee. nee Oekrai ner Bij dat volk is het begrip Commu- nisme-bolsjewisme onafscheidelijk met dat van Rus zelf verbonden. Het lijkt een verworden, doch in zijn diepsten grond gezond gebleven volk te zijn. Wel licht beroert het vraagstuk van een staats burgerschap het niet in de eerste plaats. u et_. gebukt te gaan onder de bitterheid van het gewelddadig afbreken van een traditie. Als geslagen honden komen zij uit de bosschen en eindelooze velden te voor schijn waar zij zich tegen de laatste van. d? bolsjewisten verborgen Voor de beschieting ak zoodanig bleken zij weinig vrees te ^‘olere?’ w?nt ZP bewegen zich onbe vangen tusschen de troepen, ook waar ons schroot over hun hoofden heenfluit en de ontploffingen van vijandelijk ge- naast ten ‘n veld of dorp, den grond openscheurt. ’cS?E,e’d komen °ns, wanneer gevoch- vkraLne^ in Sbvjet-uniform tege moet. Zij hebben ergens hun geweer, muts en meestal hun vest laten liggen Zij melden zich nergens aan. Met open ge- REDE VAN DEN BONDSPRESIDENT De officieele feestelijkheden ter ge legenheid van het 650-jarig bestaan van het Zwitsersche Eedgenootschap zijn Za terdag geëindigd met een plechtigheid op de historische Rütli-weide. Behalve vertegenwoordigers van de regeering. de weermacht en de kantons, waren tien duizenden Z-witsers uit alle deelen des lands bijeengekomen. Nadat de Rütli- scène uit Schillers tooneelstuk „Wilheln^ Teil” opgevoerd was, bekrachtigden de aanwezigen plechtig den bondseed van 1291. Vervolgens hield de bondspresident, dr. Wetter, een vaderlandslievende toe spraak ..Niet alleen de soldaten, doch ook de burgerbevolking heeft haar dienstplicht, zoo verklaarde Wetter. Deze bestaat erin alles te doen, wat voor het in stand houden van het land noodig is en alles te laten, wat het land zou kun nen benadeelen. Het Zwitsersche legér miet de neutraliteit van het land be schermen”. De bondspresident legde den nadruk op het feit, dat het staatsprincipe der neutraliteit thans sedert eeuwen de buitenlandsche politiek van Zwitserland heeft bepaald. Tenslotte noemde de bondspresident dé democratie als den staatsvorm, welken Zwitserland door zijn historische ontwikkeling heeft gekregen De torpedoboot kon haar snelheid niet meer inhouden en ramde den onderzeeër, waarvan de bemanning zich nog juist in zee kon storten om opgepikt te worden door de reddingbooten. die het Italiaan sche vaartuig terstond uitzette. De En gelsche bemanning van 70 koppen werd aan land gezet in een haven van Cyre- naica. Tijdens de aanvallen van Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten op 23, 24 en 25 Juli op het krachtig beschermde En gelsche convooi, dat. komende van Gibraltar naar het Oostelijke deel van dë Middellandsche Zee trachtte door te breken, heeft de vijand, naar uit de be richten van de Britsche admiraliteit, als mede uit absoluut betrouwbare en on weerlegbare berichten blijkt, aldus het D.N.B. de volgende verliezen geleden: - -w.o. tot zinken ge- „Fearless” werd door een luchttorpedo getroffen en ver volgens door de artillerie der eigen een heden tot zinken gebracht. De bemanning werd gedeeltelijk aan boord van een kruiser van het type „Birmingham” ge nomen. Verder werd de torpedojager „H 57" tot zinken gebracht Het slagschip „Nelson” <33.500 ton) werd bij den ach tersten geschuttoren door bommen ge troffen Het vliegkampschip „Ark Royal" (22.000 ton) rriet 60 vliegtuigen aan boord werd op de startbaan door bommen ge troffen. waardoor 8 vliegtuigen werden vernield. De kruiser „Manchester” (9.300 ton) kreeg bommen op het dek. waardoor beschadigingen aan den commandotorén en aan de Kanonnen op het voorschip werden aangericht. Deze kruiser heeft 64 gesneuvelden. 12 gewonden en 150 infan teristen. schipbreukelingen van ‘Co ge troffen transportschip aan land gebracht. Een kruiser van het type „Birmingham" (9000 ton) liep verschillende beschadigin gen op. de torpedojager „H 69” kreeg zware beschadigingen aan de ketels en machines door treffers van bommen. Van de beide laatgenoemde schepen werden ongeveer 200 gesneuvelden talrijke gewonden aan land gebracht. Tijdens de operaties werden 19 Britsche vlietguigen neergeschoten, waarbij nog de 8 toestellen, welke op de „Ark Royal” werden vernield, moeten worden opge teld, zoodat het totale verlies van de Britten 27 vliegtuigen bedraagt, tegen 9 Italiaansche vliegtuigen. Van Italiaan sche zijde zijn in totaal 416 vliegtuigen in actie geweest. Zweedsch schip tot zinken gebracht Naar het D.N.B. uit Stockholm meldt is het Zweedsche schip ..Noritea” (1566 ton) op weg naar Engeland aan de Spaansche kust tot zinken gebracht. Acht tien leden der bemanning werden gered en naar Gibraltar gebracht, twee zijn omgekomen. Bij Nibelungen-Verlag Berlin/Leipzig, verscheen „Warum Krieg mit Stalin das Rotbuch der Anti-Komintern”. In onge veer 130 bladzijden worden in dit met vele illustraties verluchte werkje, de redenen uiteengezet, welke Duitschland noopten tot den oorlog tegen de Sovjet- Unie. welke oorlog een der grootste keer punten in de geschiedenis inluidde Het begint met de historische proclamatie van den Führer, waardoor met één slag alle onzekerheid verdween. De laatste stap voor de definitieve beslissing in den strijd óm het bestaan van het Duitsche volk was geschied. Duidelijk worden voorts uiteengezet, welke de wereldpoli- OSTER N BOROI RAOOMYSSL .TOWKA tarnopol SKWARA HO4 100 WINNITZA HOOFDSPüORWEG SPOORWEG ©STRO£' KREMENFZ BILA-ZERKWA KANE' KOROSTEn WASÏIKOF V Dnjep r U 25 korostysji proskuRow"2 ^wjagel nvgorwi- 0 ROWNO SCHE- --- (^ovo MJopol) AiSLAW BERDITI ZJITOMIR

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2