HAAGSCHE COURANT STADSNIEUWS BINNENLAND Maandag 4 Augustus 1941. derde blad Tentoonstelling West- faalsch-Nederrijnsche kunst De boerendag te ’s-Hertogenbosch W.A.-dienstplicht in de N.S.B. BEGRAFENIS J. P. VAN DUYNE CONCOURS VAN AMATEUR- DANSORKESTEN De Nederlandsche Vo Iks dienst PORTEFEUILLE MET RUIM 200 GESTOLEN --- BEGRAFENIS A. KORTEWEG VERDEELD OVER DRIE COMITÉS De tienduizend gulden van de N. S. V. 0. voor de Nederlandsche oorlogsinvaliden W.A.-regiment wordt gevormd voor den strijd tegen de Sovjets BEGRAFENIS Mr. Dr. J. S. BROUWER is te Vervolg van het le blad. I I Rede Quaedviieg No. 17944 De rede van graaf de Marchant et d’Ansembourg LUN 10 Van heden af tot nader bericht zullen de wagens van lijn 10 tusschen Boek- horststraat en Rijswijkscheweg, in de rich ting naar de Stuwstraat. rijden via Groote Marktstraat, Spui Zieken. Op deze tijde lijke route gelden de aanwezige tramhalten dan ook voor lijn 10. hun arbeid. Wij voeleri ons hier absoluut niet in het buitenland, zoo zeide Max Schulze-Sölde, maar wij hebben den in druk hier bij familie te zijn. Wij hopen, zoo besloot hij, dat de banden nog ster ker zullen worden aangehaald. De belangstelling Hoewel de belangstelling in den be ginne niet overweldigend leek te zijn, bleek, toen het weer wat opklaarde, dat nog honderden en honderden de vee- markthallen bekeken. De menschenstroom was zoo overweldigend, dat de jeugd storm de vlaggen, die onder de vergader plaats waren opgesteld, moest wegnemen om de vele honderden onverwachts ko mende aanwezigen'een nauw staanplaats je te bieden. Zelfs de meest verstokte opti mist had niet gedacht, dat de belangstel en, is i Bekendmaking van den hoofdcommis- saris van politie te Amsterdam In verband met gebeurtenissen, gedu rende den laatsten tijd, maakt de hoofd commissaris van politie te Amsterdam, ter vermijding van misverstand, bekend: le. Dat de z.g. V-actie uitgaat van de Overheid en als zoodanig de bescherming van de politie geniet; 2e. dat voor .het plakken o.a. beschik baar zijn alle aanplakborden der ge meente, evenals de gebouwen van rijk, gemeente en andere publiekrechterlijke lichamen; 3e. dat excessen bij de plakactie ver boden zijn, ajs zoodanig aan te merken het beplakken van particuliere gebou wen, woningen, inch deuren en ramen; 4e. dat het den particulieren huis eigenaar geoorloofd is, indien zonder zijn toestemming biljetten aan zijn huis moch ten zijn aangeplakt, deze op eigen kosten te doen verwijderen; 5e. dat de W.A.-afdeclingen der N.S.B. de bescherming van de Overheid genie ten; 6e. dat deze afdeelingen geen politio- neele bevoegdheden hebben; ‘7e. dat door de politie te geven beve len en aanwijzingen te allen tijde door •een ieder moeten worden opgevolgd. de heer S. i den overledene, voor de betoonde belangstelling. S.S-voorman Feldmeijer spreekt De voorman der Nederlandsche S.S., Feldmeijer, sprak hierna en hekelde in felle bewoordingen het optreden van de Nederlandsche Unie, Wanneer de voor mannen der Nederlandsche Unie zeggen, dat ons volk niet heroisch denken kap, liegen zij. Talrijke voorbeelden bewijzen het tegendeel. Daarom heeft de Neder landsche Unie het recht van spreken verloren. Zij staat volksvreemd tegen over het Nieuwe Europa en dus ook tegenover Nederland. De boeren daar entegen hebben bet recht van spreken veroverd, omdat zij begrip toonen voor den nieuwen tijd en zich er persoonlijk voor inzetten. Boerenleider Roskam heeft gezien en erkend, dat de grondslag van ieder gezond boerenleven moet ge grondvest zijn op dezelfde grondslagen als waarop de S.S.-idee gebaseerd is. Volgt daarom, boeren van Nederland, het voorbeeld van uw leider en schaart u onder de vanen van de S.S. Boeren en S.S. in den strijd tegen het bolsje wisme voor de orde van den boer. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een kruide nierswinkel aan de Brinkerinckstraat. Vermist worden een hoeveelheid kaas en worst, zoomede een aantal blikken met gerookt spek. Een paar heeren speelden Zaterdagmid dag een partijtje biljart in een café inde binnenstad, en hadden daarbij, zooals te doen gebruikelijk is, hun jasjes uitge trokken. Naast hen speelden twee jonge lui, die op zeker oogenblik betaalden en weggingen. Eenigen tijd later bemerkte een .der biljartende herern, dat uit zijn jasje een portefeuille, inhóudende 220, was verdwenen. De politie werd van het geval in kennis gesteld en de verdenking viel aldra op de jangelui. Een kelner wist zich niet alleen het signalement van het tweetal goed te herinneren, maar tevens te vertellen, dat de jongelui een afspraak hadden gemaakt 's avonds naar een amu- sementsgelegenheid te gaan. De recherche toog er m gezelschap van den kelner op uit en vatte post bij de bewuste gelegenheid. Vrij spoedig kwam het tweetal opdagen. De jongelui werden uitgenoodigd mede te gaan naar het hoofdbureau, alwaar bij fouilleering bleek, dat zij zeer „eerlijk” te werk wa ren gegaan. Elk hunner had 110 bij zich'. Eerst beweerden zij het geld te hebben gevonden, maar aldra vielen ze door de mand. ongeveer 350 naar wei, bosch en hei ge gaan. De leider van de afdeeling jeugd uitzending, H. Vereisen, had de technische zorg voor deze feis. Verschillende leiders en leidsters zorgden er voor, dat het levendige volkje veilig uit de groote ste den naar Utrecht kwam. Gepakt en gezakt verzamelden de kinderen zich te Utrecht in de Moreelselaan, waar de vacantie- stemming er al dra in zat. Sommigen had den van thuis een bloemetje meegekregen voor de tijdelijke pleegmoeder als kleine uiting van hun groeten dank. Autobussen, voor dit speciale doel gereserveerd, brachten de kinderen verder de provincie in, naar hun vacaptieverblijven, waar zij sterkte en nieuwe levenslust zullen op doen. De kinderen werden verspreid over Soest, Baarn, Amersfoort, de Bilt. Zeist Maartensdijk, Langbroek. Cothen, Bunnik, Werkhoven, Amerongen, Leersum, Drie- bergên en Maarn. Het vertrek uit de drie groote steden bracht heel wat leven op de perrons. De meeste ouders brachten, met het heerlijke gevoel, dat hun kinderen nu eindelijk ook eens een echte vacantie te wachten stond, hun spruiten naar den trein. Deze uitzending is niet het eenige. wat de Nederlandsche Volksdierfd voor dezen zomer van plan is. Er staat ook nog een reis naar de Oostmark op het program, welke 8 Augustus aanvangt. Het ligt hierbij in de bedoeling kinderen te ruilen, zoodat kinderen uit de Ostmark van een ander klimaat zullenkunnen profiteeren. Uit Rotterdam zal dan een contingent van 120 kinderen derwaarts vertrekken. „BOLSJEWISME EN BOERENORDE” De reportage van „Twee journalisten spreken over een belangrijk actueel on derwerp”, hedenavond om 8.15 uur, gaat niet door. In de plaats daarvan wordt ge bracht het tweede gedeelte van de repor tage „Bolsjewisme en J3oerenorde”, van den landdag te 's-Hertogenbosch, welke aanvankelijk pas opa 9.10 uur uitgezon den zou worden. Deze laatste reportage is dus vervroegd. JUBILEUM J. H. G. KREMS Zaterdag j.l. herdacht de heer J. H G. Krems, chef der N.V. Mag. v. h. Meddens en Zoon, den dag, waarop hij 25 jaren geleden in dienst dezer Vennootschap trad. Te 1 uur n.m. werd de jubilaris met echtgenoote door directie en personeel in de met bloemstukken versierde zaak aan den Hofweg ontvangen. De directeur, de heer J. B. W. A. Giesbers, sprak een hartelijk woord van gelukwensch, waarna hij den heer Krems een couvert met in- y houd overhandigde. Namens het personeel nam een der chefs, de heer v. d. Put het woord en bood den jubilaris een stoffelijk blijk van hulde aan, waarna de heer van Veen in een met een vtroolijke noot gepaard gaand speechje, de diverse schriftelijk in gekomen gelukwenschen voorlas. De heer Krems dankte, met eenige wel gekozen woorden directie, chefs, en per soneel voor de tot hem gesproken sym pathieke woorden en aangeboden hulde blijk. Hierna had teder de gelegenheid den jubilaris en zijn echtgenoote persoonlijk te feliciteeren. Op het Stille Strand is gis teren ten nadeele van een bezoekster een handtasch. inhoudende 3 en twee pols horloges, gestolen. WjAbraham. Gezang "7, Sanghers” onder leid: eken. Ecce quo modo moritur van Han del zongen. Daar de voorzitter van „Die Haghe Sanghers”, de heer W. Poulus, door ziek te verhihderd was, sprak de heer J. C. E. baron van Lynden namens „Die Ha ghe Sanghers” een woord van afscheid. Spr. wees er op. dat de heer van Duyne 22 jaar in de kringen van „Die Haghe Sanghers” heeft verkeerd, die hij heeft geholpen en gediend. De heer G. B. Kortenhoeve wees erop, hoe de overledene jarenlang een eerste plaats heeft ingenomen bij de Haagsche schoenwinkeliers. Hij was mede-oprich- ter en bestuurslid van de Vakschool en heeft veel gedaan voor de verheffing van het vak. De heer W. Donker memoreerde, dat de overledene van de oprichting af lid was van den Ned. Bond van Schoenma- kersjiatroons en dat hij van rijke erva ring anderen liet mededeelen. Zijn vuur zette anderen aan om te doen wat hij noodig achtte. Aan hem is bewezen, dat het. leven is: een kruisbanier, tot in Gods handen dragen. Hij laat een licht streep na, die de jongeren zullen volgen. De heer G. v. d. Starre sprak als vriend van den overledene een afscheidswoord Een van de leden van het personeel van den overledene bracht een afscheids groet. De heer W. Groenendijk, godsdienst leraar te Scheveningen las Ps. 7 en schetste daarna den heer van Duyne als een man, die allen roem, dien men hem toezwaaide, naast zich neer legde. Te midden van allen strijd en moeite sloeg hij zijn obgen op naar God. „Die Haghe Sanghers” zongen daarna „O, bone Jesu” van Palestrina en de or ganist speelde het Wilhelmus. -Aan de groeve dahkte een zoon voor de belangstelling, waarna de heer W. Groe nendijk het Onze Vader bad. zer kpps. Mussert en de zijnen gingen ons voor. 'Wij bleven treuzelen, maar hij was toch per slot ook een zoon van ons eigen Brabantsche land. Maar thans, nu ons voor de zooveel, ste maal gevraagd wordt: „Bepaalt uw keus”, nu is ons antwoord niet moeilijk meer. Onvervaard scharen wij ons achter zijn banier. En wat wilt gij: Boerenorde of Communisme? Cultuur of beschaving of vernietiging? Vrijheid van godsdienst of slavernij? Nu is onze keus gemaakt. Nu zijt u het beste deel van dit nijvere en stoere volk en onwankelbare trouw is het hier gegeven woord. Wij zijn ge moedelijke en eenvoudige lieden, maar in eerlijke trouw doen wij voor niemand onder. Verdachtmaking, eer en brood roof vreezen wij niet en van niemand. Van heden af zetten wij onze gansche persoon in. Mannen en vrouwen van deze gewesten, sluit de gelederen voor vrijheid van godsdienst, eerbied voor den arbeid en sociale rechtvaardiging. Nieuwe C.A.O, in het meubelbedrijf De N.V.V. persdienst schrijft ons: Tus- s^hen de fabrikanten in het rietmeubel- bedrijf te Noordwolde (Friesland) en den Algemeenen Nederlandschen Bond van Meubelmakers, Behangers, Houtbewerkers en aanverwante vakgenooten (aangesloten bij het N.V.V.) is een. nieuwe U.A.O. af gesloten, die thans is goedgekeurd door het college van Rijksbemiddelaars. Deze nieuwe C.A.O. bevat eenige belangrijke verbeteringen op het gebied van de ar beidsvoorwaarden. Wat de loonen be treft, deze worden met 11 procent ver hoogd. Dit geldt zoowel voor de stukwer kers als voor de uurloonen. Verder is in het contract vastgelegd, het recht op een week vacantie bij een jaar dienstverbond, of in verhouding minder bij korter dienst verband. Hiervoor worden reeds geduren de eenige maanden door de werkgevers bonnen verstrekt ter waarde van 4 procent van het verdiende loon. De algemeene bond had reeds geruimen tijd geleden hier over met de werkgevers een accoord ver kregen, hetgeen thans ook in het contract is vastgelegd. De algemeen erkende christelijke feest dagen werden eveneens reeds door middel van waardebonnen betaald. De eontróle-maatregelen op de uitvoe ring van de C.A.O. zijn uit het oude con tract overgenomen en verbeterd. Toespraak Graf Grote Terwijl de S.S. afmarcheerde beklom een vriend van het N.A.F. zooals de organisatieleider Slob het uitdrukte het podium. Het was de Landesbauern- führer Graf Grote. Hij zeide o.m„ dat de boeren groeiende belangstelling aan den dag leggén voor de gewéldige gebeurte nissen van dezen tijd. Dat heeft den Bosch bewezen, evenals de Duitsche boer bewezen heeft, dat een boer zich, door zich geheel in te zetten voor zijn land en voor zijn volk, zich een goed heden en een goede toekomst veroveren kan. De Duitsche boer staat in het Oosten aan getreden, om het Sovjet-monster terug te dringen. Tenslotte zeide spr., dat bij absoluut vertrouwen in de Nederlandsche boeren heeft, dat het hun zal gelukken hun volk samen te bundelen tot een hefblok, dat hand in hand met het Duitsche volk strijdt en werkt aan de ordening van het nieuwe Europa. ig zoo enorm zou worden. De landdag aan ook meer dan schitterend geslaagd. Onder de vele duizenden aanwezigen merkten wij o.a. op Graf Grote, Landes- bauernführer, den Beauftragte voor Noord-Brabant, dr. Ritterbusch. en zijn plaatsvervanger Rossnen, Oberdienstleiter Goeseling, graaf de Marchant et d’ An- sembourg, commissaris voor de provincie Limburg, H. J. van Houten, namens het departement van Volksvoorlichting, dr. R. van Genechten, procureur-generaal bij het gerechtshof te den HaAg, de Jager Meezenbroek, hoofd van de afdeeling toe zicht leden der N.S.B.stafchef der Na tionale Jeugdstorm Quispel en L. ten Cate, voorzitter van het Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde. Dr. Schroe der. Beauftragte voor Overijsel, was ver tegenwoordigd door zijn persoonlijken re ferent R. Martin, de Beauftragte voor Gelderland was vertegenwoordigd door den heer Schürmann. In allen eenvoud heeft vanmiddag op Nieuw Eik en Duinen de begrafenis plaats gehad van het stoffelijke over schot van den heer A. Korteweg, oud-bur. gemeester van Barendrecht. Bij het betreden van de aula speelde de organist Gezang 274 1. De heer A. C- van Oortmerssen heeft hief woorden van afscheid gesproken en den ontslapene geschetst als een edel en hoogstaand mensch, die gelukkig was, wanneer hij anderen gélukkig kon maken. Nadar op het orgel nog het lied „Blijf bij mij Heer”, ten gehoore was gebracht, heeft de jongste broer nog het woord ge voerd. Spr. bracht in herinnering, hoe de heengegane, zich 33 jaar lang op voorbeel dige wijze van zijn taak als voorzitter van de Hofkesstichtingen te'Zwarte waal heeft gekweten. Na nog een persoonlijk woord van afscheid tot den overledene gericht te hebben, dankte de heer Korte, weg voor de betoonde belangstelling. De Limburgsche stem werd vertolkt door den leider van het N.A.F. in Lim burg, Quaedviieg. De strijd tegen het bolsjewisme is op het oogenblik voor Europa van allesbeheerschende beteeke- nis. Wie snel leeft vergeet snel. Al leven wij nog zoo snel, vergeten zullen de Ne derlandsche boeren niet. Zij zullen niet vergeten, hoe vroegere regeerders tegen over de boeren stonden. Onze gevluchte regeering heeft een bondgenootschap ge sloten met het Joodsche bolsjewistische parasietendom. Ondanks onderdrukking hebben de boeren het hoofd boven water gehouden en zij zullen verder gaan met den opbouw van het nieuwe Nederland. In ieder opzicht is niet u een duivelsch spel gespeeld. Gij werd uitgebuit en niets werd onbeproefd gelaten om het fascisme en het nationaal-socialisme in Nederland den kop in te drukken. Gij begrijpt hoe er met u gesold werd. Het N.A.F. zal den boer de plaats geven, welke hem toekomt en zal hem weer zelf respect bijbrengen. Met Roskam gaan wij op voor het nieuwe Europa, Tegen het bolsjewisme en voor den strijd om den boer een eereplaats in bet groote Germaansche rijk te geven. Het bedrag ad. 10.000 dat door de Nationaal-Socialistische Vrouwen Orga nisatie uit de opbrengst van de collecte voor het Duitsche Roode Kruis ten be hoeve van de Nederlandsche oorlogsinva liden beschikbaar is gesteld, is door het departement van Defensie (Afwikkelings bureau) verdeeld onder het Fonds voor Oud-militairen 1815, het Comité voor den gewonden en zieken soldaat en het Ar beidsbureau voor oorlogsinvaliden. Hoewel de zorg voor invalide en ge wonde Nederlandsche militairen in het algemeen bij den staat berust en alles wat daartoe wordt vereischt, van Rijks wege wordt verstrekt, wordt de aanvul lende hulp door bovengenoemde comité’s verleend. Zoo verleent het fonds voor hulp aan oud-militairen bijstand aan invalide mili tairen na hun pensionneering. De zorg voor de aanschaffing van burgerkleeding, voor ontspanning in de hospitalen enz. berust bij het comité voor den zieken en gewonden soldaat. Omscholing en herplaatsing in het be drijfsleven is door het arbeidsbureau voor oorlogsinvaliden ter hand genomen. Het behoeft geen betoog, dat de drie genoemde instellingen zeer ingenomen zijn met dezen flinken steun bij de uit voering van hun veelomvattende taak. Rede van A. van Campen De heer A. van Campen, voorzitter van het voormalige Landstormverbond uit West-Brabant, voerde, hoewel dit eerst niet mogelijk werd geacht, toch nog het woord op den Boerendag. Hij zeide o.a. Velen hebben, toen ik opriep-tot een I loyale houding tegenover de bezettende macht, trouw aan den oproep gehoor ge- geven. Helaas waren er enkele*. die het beter wisten dan het, tevoren, vijfentwin tig jaren lang, geprezen eigén gezag. In achterbaksche fluistercampagne lasterden zij voort, zichzelf openlijk als prima va derlanders op de borst slaande. Intus- schen bood de Rijkscommissaris aan allen in woord en daad telkens en telkens de vriendschapshand. Velen onzer hebben dit dankbaar verstaan en begrepen. Vele anderen bui ten onze rijen wisten het beter, gestimu leerd door weinig moedige lieden, die hun tijd slijten in angst en ledigheid ach ter je weinig beschermde grenzen, waar zij hun misdadig gekuip voortzetten. Het volk van Nederland heeft zich kennelijk in twee deelen gesplitst Mannen en vrou- iwen van deze schoone en nijvere gewes ten, aan welke zijde hebt gij u geschaard? Hébt gij nu begrepen, dat de grootste Germaan van alle tijden, Adolf Hitley, gansch Europa leidt in een richting, die ook uw belang eischt. Zegent God de wa pens van dezen grooten leider niet bij voortduring en op alle fronten Is het niet een onweerlegbare waarheid, dat: V Victorie. Duitschland wint op alle fronten Ligt het in de orde van het volk der Generaliteitslanden om andere de kastanjes uit het vuur te laten halen Gij en ik. wij zijn misschien wat lang haam. ju- oas denken en bij bet stellen-on- noodzakelijkheid is, dat tusschen de twee landen nauwe betrekkingen moeten be staan. Deze betrekkingen zijn reeds zeer oud. Wanneer zij zijn begonnen verliest zich in den nacht der tijden. Honderden jaren heeft er een Nederlandsch-Duit- sche cultuurwisseling bestaan; deze ma nifesteert zich opnieuw in de tentoonstel ling, welke de vorige week werd ge opend. Deze tentoonstelling in Amster dam èn de tentoonstelling in Hagen, zi; beide dragen er toe bij om de wederzijd- sche waardeering te versterken en daar mede zijn hiervan ben ik overtuigd wederzij dsche belangen gebaat. De tentoonstelling heeft ook nog een andere beteekenis. Want hier wordt uit drukking gegeven aan de beteekenis, wel ke de. kunst voor de volksgemeenschap heeft. Er is gezegd, dat de kunst het ge bied van geestelijke cultuur is, waarop de individu het meest tot zijn recht komt, dat hier de persoonlijkheid van een al- lesoverheerschende beteekenis is. Naar het mij voorkomt! wordt in deze omschrijving de functie van den kunste naar wel zeer eenzijdig belicht. Want de kunstenaar staat niet los van de gemeen schap. Hij is lid van zijn ras, een kind van zijn volk, van zijn tijd. De kunst is er niet ter wille van den artist, zij is er ten bate van de gemeenschap. Dit inzicht begint thans opnieuw te dagen. De kun stenaar schept niet voor zichzelf, hij leeft niet in een ivoren toren, hij ver vult zijn functie niet, indien hij slechts de bewondering van enkele soortgenoo- ten heeft. Wii leven in een overgangs tijd, in een tijdperk, waarin het over- heerschend individualisme het veld ruimt voor een drang naar collectiviteit, voor gemeenschapszin. Deze openbaart zich ook in de hedendaagsche beeldende kun sten, die weer gemeenschapskunst wor den. De ware kunstenaar put zijn kracht uit de krachten, welke in de volksge meenschap leven. Hij .maakt geen aan spraak op volstrekte vrijheid, die de kunst overlevert aan excessen en ontaar ding. Ook in deze tentoonstelling van West-Duitsche en Nederrijnsche kunst komt deze tendens tot uiting. Na burgemeester Voute sprak de plaats vervangend gouwleider van Westfalen Zuid Oberbürgermeister Velter uit Hagen zijn hartelijken dank uit voor het begrip, dat de West-Duitschers in Nederland hebben ondervonden voor hun kunst. Namens de Duitsche kunstenaars dank te de schilder Max Schulze-Sölde voor de hartelijke ontvangst, die hun in Amster dam was bereid. Hij bood zijn veront schuldigingen aan, omdat de moderne Duitsche kunstenaars thans de plaatsen hebben ingenomen van Rembrandt en van Gogh. Hij hoopte echter, dat de Duit- schers aan de gestelde verwachtingen zouden kunnen voldoen. Hij dankte ver der den Rijkscommissaris, de stad Am sterdam. de Hollandsche vrienden, den directeur van het Hagener museum, Dr. Brüns en Oberbürgermeister Vetter voor GROOTE BELANGSTELLING IN HET KURHAUS Mocht de heer J. A. Dienske, de alge meen programmaleider van het „Concours van amateur-dansorkesten 1941” consta- teeren, dat de amateur-dansorkesten nog springlevend zijn, in niet mindere mate geldt dit voor de belangstelling van het publiek. De Kurzaal was Zaterdag tot de laatste plaats bezet en zelfs waren er een aantal enthousiast gestemden, die den ge- heelen avond lang zich ,met een staan plaats vergenoegden. Zooals ook de vorige jaren waren slechts die orkesten uitge noodigd, welke het beste op het gebied van de dansmuziek vertegenwoordigen en daar de leiding eveneens tot in alle on derdeden klopte, is dit concours een mu ziekfeest van den eersten rang geworden. Spontaan heeft het publiek en in het bij zonder de jongere generatie, welke, be grijpelijk, in grooten getale aanwezig was, gereageerd cp het waarlijk vele goede, dat te beluisteren viel-. De uitverkoren ói- kesten hebben duidelijk aangetoond, dat zij in hun genre, een hoog niveau hebben bereikt en mede kunnen dingen met pet beste, wat op dit gebied gepresteerd wordt en dat de aanwezigen door hun be langstelling en enthousiasme het ap plaus nam af en toe ovationeele vormen aan dit wisten te waardeeren, stemt tot stad een tweehonderdtal en uit den Haag .tevredenheid. - De jury, bestaande uit de heeren Theo Uden Masman, Piet van Dijk, Boy Edgar en ir. W. A. Eschauzier, kwam in haar be- oordeeling tot de volgende beslissingen: Groote orkesten. De eerste prijs behaal den „De Rhythm Sellers (Haarlem), welke daarmede tevens den wisselbeker wonnen. De Rótterdamsche „Bobton Flippers” wer den tweede. Aan de „Crazy Yellers” uit Bergen op Zoom werd een diploma uitge reikt. Voor deze bands was de „Fantasie in Es”, een compositie van J. Zaatman, het verplichte nummer, terwijl verder twee werken naar eigen keuze moesten worden uitgevoerd. De kleine orkesten hadden als verplicht nummer voorgeschreven „Madonna, du bist schoner als der Sonnenschein” en eveneens twee vrije composities. Eerste prijswinnaar werd het orkest de „Swing Papa’s” (en Haag)-, tweede de Lumirex Mike Serenaders” (den Haag), welke bei den een wisselbeker werd uitgereikt. De „College Rhythme Kings” (Arnhem” en de „Rhythm Aces” (Utrecht) ontvingen een diploma. Een hoog aangeslagen attractie was het optreden van de „Maui Islanders” met de „Samoa-Girls” en het „Swing Club des Indes”-qüintet, welke buiten mededinging misiceerden. P. van Zwanenburg. UITZENDING VAN KINDEREN UIT GROOTE STEDEN De pas opgerichte Nederlandsche Volks- dienst is met groote energie aan den arbeid getogen en heeft reeds nu 1 vele ouders en kinderen aah zich verplicht door 871 kinderen uit Rotterdam, ’s Gra- venhage en Amsterdam een mooie vacan tie te bezorgen in de. provincie Utrecht, waar de kleinen in gëzinnen zullen wor den ondergebracht. Wat er op dit gebied nog allemaal te doen is, blijkt wel uit de sociale toestanden, welke men aantrof in de gezinnen, waaruit de kinderen gekeurd moesten worden. Niet minder dan 35 pro cent moest worden afgekeurd wegens vervuiling. Aldus vertelde de landelijk sociale leider van den Nederlandschen Volksdienst, de heer H. G. M. Wij tenburg in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. Reeds eenigen tijd geleden heeft de provinciaal directeur van Win terhulp te Utrecht een plan uitgewerkt om een groot aantal kinderen uit de groo te steden in het Sticht bij pleegouders voor eenigen tijd onder te brengen. Een groot aantal inwoners van de kleinste pro vincie van Nederland werd spontaan be reid gevonden stadskinderen tijdelijk in het huisgezin op te nemen en zoo kon thans de Nederlandsche Volksdienst zijn eerste plan vlot ten uitvoer leggen. De leeftijd van het jonge volkje, dat veertien dagen van de buitenlucht zal ge nieten, varieert van zes tot veertien jaar. Uit de hoofdstad zijn er 260, uit de Maas- Diverse organisaties uit alle deelen van het land verleenden medewerking om‘den Boerenlanddag voor Brabant en Limburg, welke Zaterdag te ’s-Hertogenbosch werd gehouden, zoo luisterrijk mogelijk te doen verloopen. Een muziekcorps der W.A. uit Doetinchem en een corps uit Heerlen speelden voor den aanvang vroolijke mu ziek. Dé Nationale Jeugdstorm uit Arnhem en Nijmegen verleende medewerking. Een muziekcorps van deze jeugdbeweging uit Arnhem speelde, onder leiding van vaan drig Oerleman uit Arnhem, verschillende vlotte wijzen, terwijl een zangkoor onder leiding van den vaandrig Jakma, uit Nij megen,'eenige nummers ten beste gaf. Het zangkoor van de Agrarische Jonge renbeweging uit Drente deed zich ver schillende malen hooren. Indrukwekkend was het, toen het „Wilt heden nu tre- den” werd ingezet en na de rede van den boerenleider Roskam „Dankt nu allen God” gezongen werd. Het stoffelijk overschot van den heer J. P. v. Duyne, een bekende figur in den schoenhandel en bestuurslid van „Die Haghe Sanghers” is hedenmiddag onder groote belangstelling op de Alg. Begraaf plaats ter g^rde besteld. Daarbij waren o.m. aanwezig oud-minister mr. J. A. N. Patijn, oud-voorzitter eere-comité „Die Haghe Sanghers” en J. C. E.» baron van Lynden buitengewoon bestuurslid. Van het bestuur van „Die Haghe Sanghers” waren aanwezig de heeren P. Sampimon, H Schoon en J. D. Scherft en vele leden van het koor. Verder gaven blijk van be langstelling de heeren G. B. Kortenhoeve, secretarie en J. A. de Wolf bestuurslid van de Haagsche Schoenmakers Patroons- vereeniging, F. J. Slebe, kunstschilder, A. v. Velzen, directeur Amicitia. L. Stokia, hoofd eener school. W. Donker Pzn, voor zitter Ned. Bond van Schoenmakerspa troons en Winkeliers en vele anderen. In de aula speelde de organist, de heer waarna ..DieHaghe Safighers” onder leiding van Jos. Vran- De N.S.B.-persdienst meldt: Zaterdagmiddag is te Bussum een nieuw vendelkwartier voor de W.A. door den commandant der W.A., mr. Zonder- van, geopend. Ter opluistering waren en kele vendels uit Amsterdam, benevens een vendel uit het Gooi, bij deze plech tigheid aanwezig. „De commandant was vergezeld van den heerbanleider Hof man uit Amsterdam en werd te Bussum verwelkomd door opperhopman Bartels. In zijn korte toespraak 'deelde comman dant Zondervan mede, dat in opdracht van den leider ten spoedigste een W.A.- regiment ter sterkte van 3000 man zal worden gevormd, welk regiment naast de Standarte N.W. der Waffen S.S. en naast het legioen aan den strijd tegen de bols- jewiki zal deelnemen. Voorts deelde mr. Zondervan mede, dat in de N.S.B. een verplichte W.A.-dienstplicht zal worden ingesteld. Leden der politieke organisatie (P.O.) tusschen 18 en 40 jaar zullen ver plicht zijn, in de W.A. dienst te nemen. Na de openingsplechtigheid vond bij het postkantoor een openluchtvergadering plaats, waar ongeveer duizepd belang stellenden aanwezig waren. Het woord werd gevoerd door drs> Etman namens de P.O. en door kompaan Wiegel namens de W.A, Hierna werd een marsch door de stad gemaakt. Op de Algemeene Begraafplaats Croos- jyijk te Rotterdam is Zaterdag het stof felijke overschot van mr. dr. J. S. Brou wer, in leven administrateur van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, ter aarde besteld. Verscheidene kransen en vele bloemen bedekten de baar. Onder de talrijk aanwezigen bevonden zich ook mr. E. Polis, gedelegeerd commissaris van de Maatschappij Zeebad Schevenin gen, mr. A. Adema Zijlstra, secretaris-lid van den raad van beheer van de M.Z.S4 oud-minister van Buren; de heer Haver Dróeze, voorzitter van den Ned. Kunst kring; mr. J. M. C. Romeyn, advocaat en procureur alhier; mevrouw prof. Mekel; de heeren J. Claus, waarnemend hoofd redacteur van „De Nederlander", Henry de Groot, muziekcriticus van „Het Och tendblad”; Jean Devert, solo-altist van het Residentie-Orkest; H. R. Baumans, administrateur van het Residentieorkest; mevrouw HeynsiusViruly, administra trice van het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest; de heer Verlaan, secretaris van den Bond tot bestrijding der Vivi sectie en de heer P. van Schaardenburgh, directeur van het Rotterdamsch Be spreekbureau, benevens bekeryde figuren uit de kunstenaarswereld. Allereerst voerde mr. A. Adema.Zijlstra het woord. Spr. betuigde zijn leed, dat de samenwerking met den heer Brouwer slechts twee jaar heeft mogen duren. Hij is een groote steun geweest voor de M.Z.S., een medewerker, die om zijn ad ministratieve bekwaamheid, veelzijdige ontwikkeling en muzikale kennis niet ge- makkelijk te vervangen zal zijn. De heer Adema Zijlstra herdacht vervolgens de bijzonder menschelijke eigenschappen van den overledene. Nimmer richtte men zich tot Jan Brouwer tevergeefs. Met raad en daad stond hij ieder bij. Zoowel dirigenten, kunstenaars en musici als administratief en technisch personeel hadden grooten eerbied en vriendschap voor hem. Vervolgens sprak de heer Haver Droeze. Spr. memoreerde de veelzijdige gaven van den overledene, zijn groote kunde en menschlievendheid. Brouwer had gestudeerd in de theologie, de oude talen, de wijsbegeerten en de rechten. Maar de muziek, waarin hij zich bij Max Reger bekwaamde, had vooral zijn liefde. Bovenal was hij kunstenaar. Wij verlie zen in Brouwer een artistiek, warm Voe lend en welwillend mensch, die door1 zijn groote geestelijke gaven een zéér bijzon dere beteekenis gehad heeft. De heer Verlaan bracht dank voor het vele, dat wijlen de heer Brouwer voor den Bond tot bestrijding der Vivisectie, waarvan hij jarenlang lid en -raadgever was geweest, heeft gedaan. De heer Henry de Groot herdacht den overledene als vriend en collega. Voor je veelzijdige ontwikkeling, voor je eruditie, heb ik groote bewondering gehad en eerbied voor je eerlijk en groot mensch- zijn, aldus spr. Tenslotte bracht de heer P. van Schaardenburgh nog eens dg' bijzondere eigenschappen van den heer Brouwer in herinnering. Na deze toespraken speelde de organist het begin van de eerste Satz van Bruck ner’s vierde symphonic en het choraal „Wenn ich einmal soil scheiden” uit Bach's Matthaus-Passion. Aan de groeve dankte Brouwer, broeder yan De commissaris van de provincie Limburg, M. graaf de Marchant et d’Ansembourg, uitte zijn voldoening over het feit, dat ook zoovele Limburg sche boeren aan den oproep van het N.A.F. gehoor hadden gegeven. Dat onze boeren hun vak verstaan, weet heel de wereld. Heel de wereld zal van dit oogenblik af weten, dat de Nederland- sche boeren hun doodsvijand, het bolsje wisme, totdat de overwinning behaald is, bestrijden. Een boer immers is de bron, waaruit een volk zich telkens op nieuw kan voeden. Op verschillende wijzen bouwt hij zijn volk. Hij is het toonbeeld van beschaving en cultuur. Vanzelfsprekend is hij anti-bolsjewis- tisch, daar hij heer en meester wil zijn op zijn eigen grond en gebonden is aan den plicht tegenover zijn volk. Wanneer hij dezen plicht begrijpt, en zich er per soonlijk voor inzet, is de productieslag een onderdeel van den strijd tegen de monsters van het Kremlin. Ik weet zeker, aldus de commissaris, dat dit monster verslagen zal warden. Het kan, het moet, het zal. Hoe wij ook staan tegenover de prdblemen van den huidi- gen tijd, onze wensch om tegen het bols jewisme te strijden is algemeen, al -was het alleen maar uit zelfbehoud. Wij mo gen ons echter niet enkel op dezen pri- mairen wensch verlaten, omdat wij en dat erkent het Nieuwe Nederland de eerste plaats in dat volk innemen. Zorgt deze plaats waard te zijn, boeren van Nederland. Verstaat den roep de andere bevolkingsgroepen -door uw bezieling •mede te sleepen in den strijd tegen uw zelfden vijand, no. 1, het bolsjewisme. De rede van Beauftragte Ritterbusch De' Beauftragte van den Rijkscómmis- saris voor Noord-Brabant, de heer Rit terbusch, merkte hierna op, dat boeren welvaart volkswelvaart beteekent, om dat het volk leeft uit zijn boeren. De boer verdient ieders belangstelling. Hij heeft den plicht zich in te zetten voor zijn volk. Dat hij hieraan voldoet, be wijst de massale opkomst naar den Bosch. Zij bewijst echter ook, dat de boeren mede optrekken tegen het bols jewisme. dat, dank zij de boeren en hun boerengeest, waaruit het nationaal- socialisme ontsproten is, verslagen zal worden. De geschiedenis heeft altijd een terug slag op de kunst gehad. Wij leven in een tijd, waarin wij het niet meer vanzelf sprekend vinden, dat iedereen afzonder lijk aan het werk gaat Om kunstwerken te vervaardigen. Wij zien in. dat de geest van den tijd een uniforme richting moet hebben. Ik kan me begrijpen, dat de vraag gesteld wordt of de kunst niet uit sluitend in volkomen vrijheid kan ge dijen. Wanneer de kunst hechts het re sultaat van de kunstzinnige weergave zou zijn, zou ik den aanhangers van deze op vatting gelijk geven, doch de vraag is op deze wijze niet juist gesteld en ook niet juist beantwoord, want het gaat er niet alleen om, dat de kunstenaar vrij vorm kan geven, doch ook om de eischen, die aan de kunstenaars gesteld worden. De vormgeving zelf ligt steeds bij den kun stenaar, Aan den anderen kant is het ech ter niet onverschillig of de opdrachtgever van den kunstenaar een toevallig rijk geworden particulier is, dan wel de kunst door een autoritair regime bevorderd wordt Wanneer ik mij voor oogen houdt, dat in een liberalistischèn tijd er geen andere mogelijkheid voor het bevorderen van de kunst heeft bestaan dan door mid del van menschen, die tengevolge van hun goede zaken over middelen beschikten de kunst te ondersteunen, dan moet ik zeg gen ik heb liever den tegenwoordigen tijd, welke onder de bescherming van het autoritaire regime in staat is, uit kunst zinnige roeping te. scheppen. Ook als wij aan het verleden terugdenken, zien wij, dat de kunst steeds grootsche prestaties leyerde, als zij onder sterke bescherming stond zeer vaak hebben de beschermers der kunstenaars stellig niet kunnen be vroeden wat onder hun bescherming ont stond. Een duidelijk voorbeeld hebben wij voor oogen in den Nachtwacht van Rem brandt. De opdrachtgevers van dit schil derij hadden er beslist geen vermoeden van, welk onvergelijkelijk kunstwerk zij voor zich hadden, toen zij dit schilderij kregen en nog veel minder begrepen zij, dat dit eene schilderij de ontwikkeling van de kunst gedurende eeuwen zou be ïnvloeden. Ik geloof te kunnen zeggen, dat juist in autoritaire tijden het schep pen van kunst bijzondere inspiratie kreeg. Verdiept u zich eens in de geschiedenis, denkt aan de architectuur, de kunst, wel ker voortbrengselen den tijd het langst overleven, denkt u eens terug aan de bouwwerken der Grieken uit den tijd van Pericles, aan de monumenten van Augus tus. Ik moge nog een voorbeeld uit mijn vaderland in engeren zin aanvoeren. Hier zien wij den Weenschen barokstijl onder de absolute regeering van Karei den Zes den tot den hoogsten bloei geraken. In denzelfden zin bracht de muziek onder Frans I het tot de hoogste prestaties, zon der dat men dezen heerscher als domi- neerende persoonlijkheid zou kunnen be schouwen. Indien wij dezen historischen samen hang waarnemen, voelen wij ons geluk kig, dat wij geleid worden door een man, van wien wij weten, dat hij met zijn ge- heele ziel de schoone kunsten bevordert. Wij kunnen ons er van verzekerd houden, dat voor de kunst een tijd van de vrucht baarste ontplooiing zal aanbreken. Ik zou uitdrukking willen geven aan de hoop, dat de autoritaire bescherming van de kunst ook in uw land, vooral in uw ressort, secretaris-generaal prof. dr. Goedewaagen; in actie komt en zoo een belangrijke bijdrage voor de verdere ont wikkeling moge leveren. Het gaat er dus niet om, het kunstzinnige scheppen van den enkeling onder zekeren invloed te brengen, want dit scheppen is min of meer afhankelijk van het ingenium van den kunstenaar. Het gaat er veeleer om, de ontbindende krachten uit te schake len, die slechts leiden tot overlevering van het ware kunstenaarschap aan het nihilisme in den vorm van alle mogelijke ^ismen”. De Rijkscommissaris dankte vervolgens den plaatsvervangenden Gouwleider, bur- I gemeester Vetter, dat hij deze tentoon-1 stelling mogelijk heeft gemaakt en sprak ook zijn dank uit jegens prof. dr. Goede- waagen, voor diens bemoeiingen ten bate van de Duitsch-Nederlandsche cultuuruit- wisseling. Vooral echter gold de dank van den Rijkscommissaris den Duitschen kun stenaars, daar zij in grooten getale zijn gekomen om persoonlijk contact met den Nederlandschen kunstenaar te zoeken. Tot slot gaf de Rijkscommissaris uiting aan zijn overtuiging, dat het werk van den kunstenaar het beste zelf kan spreken en verklaarde de tentoonstelling voor ge opend. Hierna maakten de genoodigden een rondgang over de zeer interessante ten toonstelling. De Rijkscommissaris werd rondgeleid door dr. Gerhard Brüns, direc teur van het museum te Hagen. In de morgenuren maakten de Duitsche kunstenaars, vergezeld van Oberbürger meister Vetter, Amtsbürgermeister Welge en Regierungsprasident Dellenbusch, een rondvaart door de havens en grachten van Amsterdam. Het gezelschap werd ont vangen in de ambtswoning van den Re- geeringscommissaris, burgemeester Voute die de Duitsche gasten aan zich liet voor stellen en zich geruimen tijd met hen on derhield. In de avonduren verzamelden de ge noodigden »ich in het Apollo-paviljoen aan een gemeenschappelijken maaltijd, aangeboden door den regeeringscommis- saris van Amsterdam, burgemeester E. J. Voute. Tijdens dezen maaltijd hield bur gemeester V*>ute een toespraak. Rede Regeeringscommissaris E. J. Voute Een voor Amsterdam belangrijke ge beurtenis, de tentoonstelling van heden daagsche Westfaalsche en Nederrijnsche kunst in het Rijksmuseum zoo begon de heer E- J. Voute verschaft mij het voorrecht, u aan dezen disch te begroe ten. Ik was reeds in de gelegenheid u hartelijk Welkom te heeten, maar gaarne maak ik van de gelegenheid gebruik u nogmaals de verzekering te geven, dat de hoofdstad van Nederland uw bezoek) op hoog»n prijs stelt. Immers, dit bezoeW demonstreert de nauwe betrekkingen; welke #r tusschen Nederland en West- DuitscMand bestaan, het verlevendigt het gevoeten van stamverwantschap, welke zich ift het Nederlandsche en Duitsche cultureele leven, in wetenschap en kunst, openbaart. Te verwonderen valt dit niet, wan* wie een blik op de kaart van Eurbpa slaat en ziet hoe de Rijn, de hoafdverkeersweg van een der meest be- laagrijke „Wirtschaftsgebiete der Erde”, d»or Duitschland stroomt in Nederland zijn loop voortzet en daar zijn monding k^eü; begrijpt, dat bet een ggografisebe j

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9