Duitsche ring om g vzni de Sovjet- afdeelingen onverbrekelijk 1941. Dinsdag 5 Augustus. No. 17945. Ontslag majoor Breunese De plitsing der Duitsche ers De Azoren - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN VRUWILU Hg EGIOEN <ID Vijandelijke Finland strijdt .voor zijn recht op bestaan VERDUISTEREN van 9.25 uur n.m. tot 6.07 uur v.m. l 5 w poging tot s mislukt 1 hun en OP De Duitschers in Iran Doodvonnissen in Boelgarije De Britsche troepen in Irak de Hoilandsche collega’s den Rijkscommissaris Nachtdienst dokters: Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 I Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Duitsche politiechef in Frankrijk vermoord Met gasten van Mislukte aanval van Britsche vlieg tuigen op het bezette gebied De Duitsche kunstenaars, die in verband met het door hen ver vaardigde in het Rijksmuseum tentoongestelde werk in Nederland vertoeven, zijn door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart, te zijnen huize ontvangen. Ook Hoilandsche schilders waren aanwezig. De Rijkscommissaris ontvangt zijn gasten (stapf-Mol) Ferme jongens, stoere knapen! Aantal Sovjet-gevangenen buit stijgt voortdurend Westfaalsche en Neder rijnsche kunstenaars 5 s 3<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<4 Rede van lord Halifax en commen taar van Duitsche zijde Geslaagde aanval op de reede van Suez Engeland teleurgesteld over „vliegende forten” Verklaringen van Ryti Het Finsche communiqué Mussolini spreekt tot naar het Oosten vertrekkende legionnairs Letland onder bolsjewistische overheersching SE COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: aldus Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. oor- een Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. j Ongedwongen samenzijn op het landgoed Clingendaal geen hoopt vriend in de A A A A s A A A A A A A A A A A A A A A A Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr, 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 was. aangenomen, be- door het Engelsche luchtwapen sinds eind Mei in gebruik genomen, hoewel in be trekkelijk zeer gering aantal,’ zoodat hun optreden slechts een gering onderdeel vormt van de aanvallen van Britsche ge vechtsvliegtuigen. De ervaringen hebben reeds thans be wezen, dat de nieuwe vier-motorige bom menwerpers van het Engelsche luchtwa pen lang niet het succesvolle strijdmiddel vormen, waarvoor zij steeds zijn aange zien. De Portugeesche president, generaal Carmona, die de Azoren en de Kaap Verdische eilanden bezoekt, heeft, Tegen den Engelschen en Zuidslavischen hoofdagent in Boelgarije, dr. E. M. Dimi- trof, en zijn 35 helpers is de doodstraf geëischt. Dimitrof heeft in opdracht van de Engelsche en Zuidslavische spionnage een omwenteling voorbereid tegen de be staande orde in Boelgarije en voorts sabotage en terreur en een reeks sabo tagedaden gepleegd. Bommen op arbeiderswijk in Cherbourg Naar de „Petit Parisien” meldt, hebben Engelsche bommenwerpers bij een aanval op de Kanaalkust in een arbeiderswijk van Cherbourg 15 woonhuizen met bom men vernield, waarbij 3 volwassenen en 1 kind gedood en 12 personen gewond werden, van wie 7 zware verwondingen bekwamen. agenten en ambtenaren, die op het terrein der politie werkzaam waren gesteld. Een veelvoud van hei aantal veroordeelden werd naar Siberië verbannen. Onder de gedeporteerden bevinden zich naast intel- lectueelen ook een groot aantal fabrieks arbeiders. Bij den wederopbouw moet de Letlandsche schooljeugd, wegens gebrek aan werkkrachten, thans de behulpzame hand bieden. De meeste fabrieken, voor zoover ze tenminste niet verwoest werden, konden weer in gebruik worden gesteld 1 Ofschoon het Iraksche leger bij Britsch decreet tot op de helft van de oorspron kelijke sterkte teruggebracht is en het grootste deel der officieren op nonactief is gesteld, blijft de bevolking van Irak zich verzetten tegen de Britsche heer schappij van willekeur. Hierdoor worden de Engelsche autoriteiten er toe gedwon gen in Irak een troepenmacht van 150.000 man op de been te houden. Nadat 5 dagen geleden de plaatsver vangende chef van de Sicherheitspolizei te Caen zwaar was gewond door een schot van een onbekende, is de chef van de Sicherheitspolizei door denzelfden da der doodgeschoten. De politie heeft thans den Engelschman Jean Hopper als den moordenaar opgespoord, die als een der actiefste agenten van de Gaulle in deze omgeving werkzaam was. Hopper had een Franschen naam hetgeen aanvankelijk zijn arrestatie moeilijkte. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn Verordening no. 108/40 (vierde Verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den majoor J. N. Breunese eervol ontslag verleend uit zijn functie van commandant van den Ne- derlandschen Opbouwdienst en hem op pensioen gesteld. met grootere bommenlasten dan tot dus ver bereiken. De Duitsche luchtverdediging zag duide lijk de zwakheden in, welke het groote viermotorige vliegtuig om bepaalde tech nische redenen bezit én zag het gebruik daarvan derhalve rustig tegemoet. Het voornaamste nadeel van den groeten vier- motorigen bommenwerper ligt in zijn groote afmetingen. Hij biedt den afweer een dubbel zoo groot doel als de anders gebruikelijke twee-motorige bommenwer pers. Het luchtgevecht van de jagers met den 4-motorigen bommenwerper krijgt dientengevolge ook veel meer kans op suc ces. Gemakkelijker wordt ook de taak voor den nachtjager, die zijn tegenstander des te gemakkelijker in de duisternis kan vin den, naarmate hij grooter is. In de maan den Juni en Juli zijn 26 4-motorige bom menwerpers het slachtoffer van den Duit- schen afweer geworden. De ervaringen van den Duitschen afweer kunnen als volgt worden samengevat: Procentsgewijze (naar de aanvallen bere kend) zijn van de Duitsche luchtdoelar- tillerie en Duitsche jagers tot dusver aan zienlijk meer groote bommenwerpers het slachtoffer geworden dan normale twee- motorige gevechtsvliegtuigen. Zooals reeds gezegd zijn vier motorige bommenwerpers Manner- aan het De voor de Britten negatieve ervaringen met viermotorige bommenwerpers, de „vliegende forten” worden door de „Mi- litarische Korrespondenz aus Deutsch land” op overtuigende wijze aangetoond, Zij schrijft: Ongeveer eind Mei van dit jaar is de Engelsche luchtmacht begonnen tegen Duitschland en de bezette gebieden groote 4-motorige bommenwerpers te gebruiken, waarvan men aan de overzijde van het Kanaal en van den Atlantischen Oceaan buitengewoon groote verwachtingen had. Met deze vliegtuigen wilde men vooral de Oostelijke gebieden van Duitschland De Duitsche luchtmacht in actie Duitsche jagers hebben Vrijdag voor de Oostzeekust een aanval van lichte Sovjet- zeestrijdkrachten op een formatie Duitsche mijnenvegers verijdeld, naar het D.N.B. verneemt. Zij doorzagen tijdig het voor nemen van verscheidene vijandelijke tor pedojagers en snelbooten om de Duitsche schepen aan te vallen, riepen Duitsche bewakingsvaartuigen ter hulp en gaven leiding aan het Duitsche artillerievuur. Hiermede werd een snelboot van de Sov jets tot zinken gebracht. De jagers vielen daarop de vijandelijke torpedojagers met boordwapens aan en dwongen ze de wijk te nemen. Een der torpedojagers werd in brand gestoken. Twee vijandelijke ge vechtsvliegtuigen met groote actieradius, welke zich in den strijd probeerden te mengen, werden naar beneden geschoten. De Sovjets hebben Zaterdag j.l. in to taal 58 vliegtuigen verloren, waarvan 6 op den beganen grond vernield -werden. gesteld. Ook vernietigde dit regiment ver scheidene transporttreinen der Sovjets en 32 colonnes vrachtwagens. Het was her- haaMelijk in actie bij het verijdelen van aanvallen der Sovjet-infanterie. De herstelling der vernielde spoorwegen Vele van de spoorwegen in de Sovjet unie, die bij den opmarscl. der Duitsche troepen vernield werden, zijn door de Duitsche spoorwegpioniers hersteld, zoodat zij voor de Duitsche ravitailleering kun nen worden gebruikt Een regiment pio niers heeft sedert 22 Juni JOOD k.m. rails hersteld, 440 vernielde wissels gerepareerd en 520 k.m. rails'van de Duitsche grens tot een knooppunt achter het front, ver legd Tevens zijn de teléfoonleidingen aan gelegd, welke voor een vlot treinverkeer noodig zijn Voor een deel’zijn deze presta ties verricht onder het vuur der Sovjet- artillerie en onder gevechten met ver strooide Sovjet-afdeelingen. Gistermorgen hebben Britsche gevechts vliegtuigen onder bescherming van dich ten mist en laag hangende wolken ge tracht het bezette gebied aan het Kanaal binnen te dringen. Het Duitsche luchtaf weergeschut heeft de Britsche toestellen genoodzaakt om te keeren, zonder in de gelegenheid te zijn geweest bommen te laten vallen. Eenige Britsche vliegtuigen, die zich Zondag op groote hoogte voor de Noor- sche kust vertoonden, werden onverwijld door een Duitsche patrouillevaartuig on der vuur genomen. De Engelschen tracht ten zich aan het vuur te onttrekken, doch twee Hurricanes werden neergehaald. Een Britsche vlieger, die uit zijn in brand ge raakt vliegtuig sprong, werd door de be manning van het vaartuig gevangen ge nomen Het A.N.P. schrijft ons: De Westfaalsche en Nederrijnsche kun stenaars, die in verband met de tentoon stelling van hun werken in het Rijksmu seum te Amsterdam hier te lande vertoe ven, waren met Nederlandsche kunste naars, die aan de laatste beide tentoon stellingen in Duitschland hebben deelgeno men, gistermiddag de gasten van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-In- quart, en van mevrouw -/Seyss-Inquart op het landgoed Clingendaal, waar hun een theepartij werd aangeboden. Mede waren als genoodigden aanwezig prof, dr J. Schrieke. secretaris-generaal van het de partement van Justitie, prof. dr. T. Goe- dewaagen, secr.-gen. van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, gep. luit.-generaal H. A. Seyffardt, mr, Rost van Tonningen, president van de Neder landsche Bank, de heer Voute, burgemees ter van Amsterdam, prof. Wehofsich en de heer van Maasdijk, resp Duitsch en Ne- de-landsch voorzitter van de Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeenschap, ritmeester Schwebel, gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor Zuid-Holland, dr. Schuon Kreisleiter der N.S.D.A.P. en eenige hoofdambtenaren van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. t De beginwoorden van een oud-Hol- landsch iied. Een lied, waarin gezongen wordt van de beste eigenschappen van ons volk, dat door de eeuwen heen bewe- zen heeft, ferm en stoer te zijn. Ferme jongens, stoere knapen, die heb- t ben het onzen beroemden veldheeren en admiraals mogelijk gemaakt ons land te verdedigen, onze bezittingen uit te brei- den. Zij zijn het ook, die nu weer gehoor i geven aan de roepstem om ten strijde te trekken tegen het bolsjewistische gevaar, dat Europa bedreigt. i Ferme jongens, stoere knapen. Ons land telt deze bij duizenden. Dit is de laatste weken gebleken, want vele duizenden voegden zich bij de legerscharen die den strijd reeds hebben aangebonden tegen de bolsjewistische horden. Ferme jongens, stoere knapen, meldden zich voor het legioen, vertrokken reeds naar het Oosten en rekenen er op, dat ook u zult volgen om met hen te bewij- zen, dat ferme en stoere Nederlanders, van zessen klaar, weten wat hun plicht is en zich dus melden bij het: Het werk van de zoeklichten Bij de hevige luchtgevechten der laatste weken, gedurende welke jagers en batte rijen der Duitsche luchtmacht zware ver liezen toebrachten aan Britsche vliegtui gen, die de Kanaalkust naderden, heeft zich een afdeeling zoeklichten onderschei den door haar buitengewone technische prestaties. Deze afdeeling heeft de aan vallende Britsche toestellen 240 maal mi nutenlang in haar lichtbundels gehouden De afdeeling had een belangrijk aandeel in het neerschieten van 31 vliegtuigen. Drie Britsche vliegtuigen werden recht streeks door de zoeklichten ten val ge bracht, doordat de verblinde vliegers de macht over hun toestel verloren. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Tijdens deze door de weersomstandighe den begunstigde tuinpartij voerde Wet uit twintig dames en heeren bestaande gezel schap der Nederlandsche vereeniging voor volksdansen, onder leiding van den heer H. R. Klijn uit Hilversum, een serie oud- Hollandsche dansen in Volendamsch costuum uit. Deze zeer karakteristieke dansen ver hoogden in niet geringe mate de aantrek kelijkheid van het gebodene, vooral toen mevrouw Seyss-Inquart en verscheidene hooge gasten aan eenige dansen als part ners van de „Volendammers” deelnamen. Namens de Duitsche kunstenaars en de overige gasten vertolkte de heer Schulze- Sölde, uit het Westfaalsche Soest, hun har- telijken dank. In het bijzonder schetste spreker hierbij de rol, die de vrouwen en meisjes vervullen in het maatschappelijke leven, dat zonder haar aanwezigheid doel loos zou zijn. Naast degenen, die thans aan de fronten strijden voor een geluk kige toekomst in Europa weten de kun stenaars hun plicht, te zorgen voor de noodige geestdrift. Spreker eindigde zijn dankwoord met de bede dat de strijd niet zou worden neer gelegd, voordat het geschetste doel volledig zou zijn bereikt. Een rondwandeling door den sprookjes- achtigen Japanschen tuin en het fraaie park van het landgoed vormde het slot van dezen schoonen namiddag. Des avonds vereenigden de Nederland sche en Duitsche kunstenaars zich weder in het Kurhaus aan een maaltijd, die geen officieel karakter droeg. Hedenochtend vertrokken de Duit sche kunstenaars naar hun haardsteden in het besef, dat hun bezoek in hooge mate heeft bijgedragen tot nieuwe versterking van de banden, die het Duitsche en het Ne derlandsche volk samenbinden in het groote Germaansche geheel. In aanvulling op het Weermachtbericht verneemt het D.N.B. van welingelichte militaire zijde de volgende bijzonderhe den Aan het Oostelijke front stijgen bij de gevechten in de Oekraïne en ten Oosten van Smolensk het aantal gevangenen en de buit voortdurend. Ten Zuiden van Kief, ten Westen van het Peipusmeer en Oostelijk van Smolensk zijn nog steeds sterke vijandelijke strijdkrachten omsin geld. Zij worden met den dag meer op eengedrongen. Het is voor het Duitsche commando natuurlijk zaak, zooveel mo gelijk vijandelijke strijdkrachten in te sluiten en te vernietigen. Het Sovjet- commando was van plan de opgeu. jnget» Duitsche pantsertroepen op baar beu: t te omsingelen, door sterke strijdkrachten tusschen deze wiggen en de daarachte. opereerende Duitsche divisies te brengen. Deze poging tot splitsing der Duitsche legers en vernietiging der afzonderlijke deelen, heeft tengevolge van de supe rieure Duitsche leiding geleid tot de om singeling der Sovjets. De Duitsche ring om de Sovjet-afdeelingen is steeds onver brekelijk gebleken. Zoo eindigen ook nu de gevechten ten Oosten van Smolensk tegen den vijand, die ingesloten is, met zijn vernietiging. Sedert den grooten ver- nietigingsslag bij Bialystok en Minsk is er nog geen enkele Sovjet-afdeeling in geslaagd, aan dé eenmaal voltooide om singeling te ontkomen. Een Duitsche afdeeling artillerie heeft op 3 Augustus ten Oosten van Smolensk een reeks veldstellingen en batterijen der Sovjets hevig bestookt. Toen verscheidene Sovjet-batterijen den strijd aanbonden, werd de plaats dezer batterijen door meet-instrumenten vastgesteld en het vuur ook daarop gericht. In een moord dadig artilleriegevecht werd de eene bol sjewistische vuurmond na de andere tot zwijgen gebracht. Tenslotte bleek uit een geweldige ontploffing, dat groote voorra den munitie der Sovjet-batterijen getrof fen waren. In het Zuiden van het Oostelijke front heeft een afdeeling Duitsche gevechts vliegtuigen met succes een aanval gedaan op een lange, marcheerende colonne der Sovjets. Zonder door vliegers beschermd te worden, trokken langs een der wegen colonnes gemotoriseerde afdeelingen, groepen infanterie en een lange tros van met paarden bespannen boerenwagens. In bliksemsnelle duikvlucht lieten de Duitsche vliegtuigen hun bommen vallen. Vier steekvlammen rezen op uit de mu nitie- en tankwagens. Door een panischen schrik aangegrepen, trachtten de paarden weg te komen, waardoor een onontwar baar kluwen ontstond. Op deze verwar ring van menschen en voertuigen wierpen de volgende vliegtuigen hun bommen, waarna zij met de schietwapens de naar alle zijden vluchtende bolsjewisten ach tervolgden en hen zeer bloedige verliezen toebrachten. Toen de Duitsche soldaten de rest van het transport onderzochten, vonden zij duizenden gloeiende en smel tende glassplinters en flesschen. De la ding der vernietigde colonne had bestaan uit z.g. Molotof-cocktails, waarmede de Sovjets de Duitsche pantserwagens had den willen aanvallen. 5 A S De bij het staatsdepartement ge accrediteerde vertegenwoordiger van het bureau te Washington van de Inter- het Geslaagde omsingel ingsmanoeu- vres der Duitsche troepen Ten Zuiden van Kief is het tot een for- meelen wedloop gekomen tusschen Sov jet-afdeelingen, die aan de dreigende om singeling trachtten te ontkomen en een Duitsche vooruitgeschoven afdeeling, die de insluiting moest voltooien. Op het laat ste oogenblik sneden de Duitschers den bolsjewisten den weg af. Op een afstand van enkele honderden meters voor de Duitsche stelling, die op een hoogte in stelling was gegaan, lag een net van we gen, waarop het wemelde van bolsjewis tische colonnes. De granaten van het Duit sche geschut sloegen in de Sovjet-afdee lingen. Steeds weer doken nieuwe colon nes op. welke door de Duitsche granaten bestookt werden. Ook een zwaargeladen trein, die aan den einder verscheen, werd door voltreffers vernield. Tenslotte bleef den bolsjewisten niets anders over dan terug te keeren. De omsingeling was vol tooid. Door de stoutmoedige daad van een troep pioniers zijn in de boschgebieden ten Noordwesten van het Peipus-meer 2 Sovjet-regimenten ingesloten en ver nietigd. Deze troep pioniers had opdracht langs den rand van een bosch een tele foonlijn te leggen naar de aangrenzende divisie. Daarbij verrastten Duitsche tele grafisten 5 Sovjet-soldaten in een stel ling aan den boschrand en overweldigden ze. Uit het terstond ingestelde verhoor der gevangenen bleek, dat 2 complete re gimenten zich in het bosch hadden ver borgen. De telegrafisten deelden het be richt via het voltooide deel van de tele- foonleiding onmiddellijk aan hun divisie mee. Binnen 2 uur was het bosch omsin geld. Gedeeltten van de beide regimenten gaven zich over aan de Duitsche troepen, de rest werd in zware gevechten totaal vernietigd. Resultaten van het Duitsche afweergeschut Naar het D.N.B. verneemt, hebben de afdeelingen luchtafweergeschut, die bij de legerafdelingen zijn ingedeeld, bij den veldtocht in het Oosten met succes inge grepen in den strijd te land. Een enkel re giment afweergeschut heeft in de eerste maand van den oorlog in het Oosten 128 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Boven dien werden langs het 600 k.m. lange op- marschtraject van de divisie, waarbij dit regiment was ingedeeld, 67 pantserwa gens van het zwaarste kaliber en 5 pant serwagens van middelbaar kaliber ver nield. Voorts werden 14 gepantserde ver sterkingen der Stalin-linie buiten gevecht Naar de Londensche berichtendienst gisteren meldde, aldus het A.N.P. heeft lord Halifax in een rede voor het per soneel van de Packardfabriek o.a. gezegd: „Hitler heeft de wereld op zijn kop gezet, net als Napoleon. Maar tenslotte werd Napoleon verpletterd door den hertog van Wellington, wiens talent bestond in zijn vermogen tot eindelooze krachtsin spanning.” Van Duitsche zijde wordt hieromtrent het volgende opgemerkt: De overwinning van den hertog van Welling ton is een vervalsching van de geschie denis. Op alle scholen ter wereld, met uitzondering van de Engelsche, wordt sinds meer dan 125 jaar het historische feit onderwezen, dat de val van Napoleon de verdienste van den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk onder de geniale lei ding van groote veldheeren als b.v. Blücher was. Maar de rol van Engeland in dezen oorlog wordt door niets helder der belicht dan door de bekende uit spraak van Wellington tijdens den slag van Waterloo: „Ik wou maar, dat het nacht werd of dat de Pruisen kwamen!” En de Pruisen kwamen. Blücher redde aan het hoofd van zijn leger Wellington van een zekere nederlaag en bezegelde daarmee het lot van den Corsicaan. Even zeker als Duitschland thans in zijn veld heeren waardige navolgers van een Blücher heeft, terwijl aan de zijde van Engeland tot dusver nog niet eens een Wellington is verschenen, even zeker is de overwinning van Duitschland in dezen strijd voor een betere orde in Europa tegen het op winstbejag beluste macht- gierige Engeland. Officieel wordt uit Helsinki medege deeld Aan het Oostelijke front duurt de activiteit der wederzij dsche artillerie voort. De vijand heeft op enkele plaatsen gepro beerd gewapende verkenningen te houden, maar is teruggeslagen. Voorts heeft hij door tegenaanvallen gepoogd, op enkele plaatsen den opmarsch van onze troepen tegen te houden, maar zonder succes. Tij dens den opmarsch zijn achtergebleven om singelde afdeelingen opgeruimd. De oor logsbuit is de laatste 24 uur zeer omvang rijk geweest en omvat tanks stukken ge schut, granaatwerpers, vrachtauto’s enz. Tenminste 12 vijandelijke pantserwagens zijn vernietigd. Een groot aantal gevan genen is gemaakt. Ten Noorden van het Ladogameer is eveneens een omsingelde troep opgeruimd, waarbij de vijand 200 gesneuvelden moest achterlaten. Ten Noordoosten van het Ladoga-meer poogde de vijand een tegenaanval te doen, maar werd afgeslagen en verloor meer dan 100 man aan gesneuvelden en tal van wapenen. Tien Zweedsche ambulance auto’s voor Finland Binnen enkele dagen zal het Zweedsche Roode Kruis 10 ambulance-auto’s naar Finland sturen, welke ter beschikking van het Finsche leger gesteld zullen wor den. Ditmaal zal het niet noodig zijn een groote volledige ambulance uit te rusten naar het Voorbeeld van die welke aan Finland is geschonken tijdens den winter- oorlog van 1939 tot 1940. want na afloop van dien oorlog heeft het Zweedsche Roode Kruis zijn geheele ambulance no. 1 overgedragen aan maarschalk heim, die haar op zijn beurt Finsche leger heeft afgestaan. De Duce heeft te Mantua de naar het Oostelijke front vertrekkende zwarthem- den toegesproken. Hij zeide„Een groote eer en een groot voorrecht wachten u en ik ben er van overtuigd dat gij dit ge voelt als vrijwillige strijders. Het zijn de eer en het voorrecht van het deelnemen aan een waren reuzenslag. De schok tus schen twee werelden heeft zijn epiloog bereikt: Het vijfde bedrijf van het drama is aangebroken. De scheidingslijn is thans volledig. Aan de eene zijde Rome, Berlijn en Tokio, aan de andere Londen, Washing ton en Moskou. Wij koesteren niet den minsten twijfel aangaande den afloop van dezen grooten slagwij zullen overwin nen, want de geschiedenis leert dat de volken, die de denkbeelden van het ver leden vertegenwoordigen, de nederlaag moeten lijden tegen de volken, die de denkbeelden der toekomst belichamen. Legionnairs. Aan het Sovjetfront zult gij niet alleen met de Duitsche kamera den zijde aan zijde strijden, maar ook met de Finsche. Hofigaarsche, Slowaaksche en Roemensche kameraden en met de vrij willigers der andere volken. Ik ben er zeker van, dat uw gedrag ge durende de rustpoozen onberispelijk zal zijn en dat gij gedurende het gevecht zult strijden met de uiterste vastberadenheid en de grootste wilskracht. Dat mijn woor den voor u een gids mogen zijn, een be wijs van vertrouwen, een voorteeken van de overwinning”. De Letlandsche archeoloog professor Balodis schildert in een thans in Zweden gepubliceerd werk onder den tit.el „Ge weld en vrijheid” de verwoesting van Letland tijdens de bolsjewistische over heersching. Hij deelt mede, dat tusschen de 50.000 en 60.000 personen doodgescho ten werden. Ter dood veroordeeld werden in de allereerste plaats officieren, politie- In den vorigen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met groot succes een aanval gedaan op de reede van Suez. Een koopvaarder van 10.000 ton en een vrachtboot van 8000 ton werden door bomtreffers tot zinken gebracht. Boven dien werd een passagiersschip van ten minste 2000 ton doeltreffend midscheeps beschadigd. De „Deutsche Allgem Ztg.”, zoo meldt United Press, houdt zich heden bezig met het vraagstuk der Iran-Duitschers. Ge noemd blad heeft haar specialen verslag gever voor het Nabije Oosten, Fritz von Globig, naar Teheran gestuurd. Hij meldt, dat de Iraneesche politie als antwoord cp de Engelsche bewering, dat zich 20.000 Duitschers in Iran zouden bevinden, ge antwoord heeft met de publicatie van een lijst der in Iran levende buitenlanders. Hierop hebben de Engelschen den kop met 2350 en Duitschland volgt pas op grooten afstand op de tweede plaats, daar momenteel slechts 690 Rijksduit- schers in Iran werkzaam zijn. Deze zijn overwegend vakarbeiders, monteurs, tech nici en kooplieden. In Afghanistan wonen slechts 200 Duitschers. .Finland strijdt voor zijn recht, heeft imperialistische doelstellingen, met de Vereenigde Staten be te blijven en wenscht, dat na dezen oorlog alle naties van Europa vrede kunnen leven”, aldus heeft „o Finsche president Ryti verklaard tijdens een persontvangst in Helsinki^ Hij sprak langzaam en weloverwogen, soms in het Engelsch, soms in het Duitsch beant woordde hij de vragen.. De oorlog van Finland, zoo verklaarde Ryti, kan met één woord worden ge karakteriseerd: Veiligheid. Wij verheu gen ons er over, dat wij ditmaal niét alleen staan, maar Duitschland als mach tigen bondgenoot hebben. Duitschland is de eenige groote natie, die het bolsje wisme met succes kan bestrijden. Op de vraag, of de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië reacties zou kunnen hebben op de Amerikaansch-Finsche betrekkin gen, antwoordde Ryti: Alleen wanneer de Vereenigde Staten actief bondgenoot van de Sovjet-Unie zouden worden, anders kunnen de betrekkingen tusschen beide landen, evenals tot dusver, nor maal voortgaan. Aangezien Groot-Brit- tannië actief bondgenoot is geworden van de Sovjet-Unie, deed zich de mogelijk heid voor, dat zijn diplomatieke verte genwoordiging in Finland een luisterpost voor de Sovjet-Unie zou kunnen worden. Ryti legde er herhaaldelijk den nadruk op, dat Finland niet om egoïstische re denen handelt. „Wij hebben”, zoo zeide hij „geen imperialistische belangen. Wij strijden alleen voor onze vrijheid. Er mag geen tweede Versailles komen. In deze aangelegenheid denken alle 4 Scan dinavische landen hetzelfde, zij willen niets anders dan hun recht op bestaan. De nieuwe orde in Europa moet zóó worden, dat alle naties zich veilig kun nen voelen tegen een voortdurend logsgevaar”. staatsdepartement vertegenwoordiger national News Service heeft aan New Yorksche blad „Times Herald” een sensationeel bericht gezonden, dat hij naar uitdrukkelijk in het licht wordt ge steld uit goede bron wil hebben ont vangen. Volgens dit bericht zou de regeering der Vereenigde Staten op grond van de herhaalde Portugeesche verklaringen, dat de Azoren Portugeesch bezit zijn en zouden blijven, het verzoek gericht tot de Braziliaansche regeering om, gezien den dreigenden toestand op den Atlanti schen Oceaan een protectoraat op zich te nemen over de Azoren. Hierdoor zou, aldus het genoemde bericht, dit belang rijke steunpunt beveiligd worden voor het Westelijke halfrond. Het staat nog niet vast, aldus tenslotte het bericht van den International News Service, hoe de Braziliaansche regeering op dezen stap zal reageeren. De inspectietocht van generaal Carmona Portugeesche president, generaal be halve Agra de Horoismo, tal van andere plaatsen op het eiland Teresira bezocht. Overal werd hij met geestdriftige betoo- gingen ontvangen. Het staatshoofd bracht een bezoek aan het vliegveld van Laje. Terwijl Carmona een parade van de troepen van het eiland aanschouwde, inspecteerde de minister van marine de verdedigingswerken aan de kust. Na een kort bezoek aan het eiland Graciosa heeft president Carmona zich naar St.. Jorge begeven. Overal heeft de bevolking hem een hartelijke ontvangst bereid. Zondag vertrok de president naar de eilanden Flores en Corvo. A

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1