Japan VOOR DEIN PUZZELAAR RADIOTECHNICUS, RADIOTELEGRAFIST, RADIOMONTEUR. van De Angelsaksische voorbereidingen tot omsingeling GEMENGD NIEUWS Blik buigt, 4 DE MISDAAD TE OIRSCHOT OPGEHELDERD 1941 le bl. 5 Aug. staal breekt^ ONDERWIJS EN KERK KROATIË E 2 3 5 6 7 5 9 IO II I3 i: l4 I5 l< I8 I? I9 20 2I 24 23 22 29 28 27 26 25 32 30 3I 35 I* 42 39 45 46 44 49 50 51 47 ^INDISCHE OCEAAN 54 53 163 A ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERVORMDE KERK B RITSCH Calcutta pag. 2 1 CAFÉBEZOEK EINDIGDE IN VECHTPARTIJ ERNSTIG TRACTOR-ONGELUK TE RIDDERKERK Twee personen gedood OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN TWENTE Itylliïr het nat en tochtig is, beschermen O Een hannebed in den Noordoost' polder g - —6 Os nieuwe MONDELINGE dag- en avondcursussen beginnen op MAANDAG 1 SEPTEMBER a.s. RADIO INSTITUUT STEEHOUWER N.V. Ex-verloofde meldt zich bij de politie aan Japansche maatregelen tegen over Amerikaansche maatregelen ZUID-AMERIKA HAAGSCHE COURANT Dinsda uitwerking van beteekenis Een groot deel der terroristen is reeds gearres teerd De rest is verstrooid in de b*'S- schen van de Bosnische Mark 'het Vrbasgebiedi. die stelselmatig gezuiverd wordt. Alle geruchten over groote afme tingen dezer actie zijn geheel verzonnen. Ook in de andere streken van het land heerscht volkomen rust, afgezien van onbeteekenende afzonderlijke acties. TURKIJE MINISTER AFGETREDEN FRANKRIJK Afgraving van een z.g. steenkransheavel N ÏH/NEESCHi (t>ri Poking ~L- Tientsin \>~x^Nanking A Tsjoengking Z Amoyj KantorP^jLZ v N 1 E Gevestigd 1918 gemeene synodale commissie H e r v. Kerk. Ned naar te taal (lager In C. (lager met dipte- SINKIANG 1 naar GOLF K. 3. 33 37 I iO (Kaart van Pelt) I REi welke mensch een Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Bunschoten drs. B. J. Oos- terhoff, cand. te Zwolle Tweetal te de Krim (O.) de heer H. W. Eerland, cand. te Apeldoorn en drs. B. J. Oosterhoff, cand. te Zwolle. E v a n g. naar Kerk. (3e den van ge in wor- be- Franscli bezoek aan Japan schen vice-admiraal De bevelhebber van de Fransche zee- cn landstrijdkrachten te Saigon hebben een beleefdheidsbezoek gebracht aan den Japanschen vice-admiraal Niimi. die van daag aan boord van een Japanschen tor- pedobootjager met onbekend doel zal ver trekken. Gistermiddag is te Ridderkerk aan den Oudelandscheweg een ernstig ongeluk ge- Jongensnaam.. 32 Stop!, 34 Dijk, 36 Op andere wijze, 37 Zangnoot, 38 Daar. 40 Meisjesnaam, 41 Lidwoord, 43 Bal- Benoemd tot hulppred. te Boskoop de heer P Holst, cand. te Tiel. Tweetal te Amsterdam ds. P. Honkoop te 's-Gravenhage en ds. M. Heikoop te Utrecht. Geweerpatronen zijn geen speelgoed De 15-jarige W. te Ede speelde met een geweerpatroon, die hij ergens had gevon den. Met een steen en een hamer bracht hij de patroon tot explosie, waardoor een gedeelte van de huls terecht kwam in zijn rechterhand. Twee doktoren kwamen er aan te pas, om de wond te verbinden. Geref Kerken. Beroepen te Arnhem (vac.-ds. J. C. J. Kuiper) ds. H. van Andel te Soest; te Zuidhorn ds. J. Rook te Mussel. Aangenomen naar Winschoten (2e pred.- plaats) ds. J. R. Hommes te Zuidwolde (Gron.). Beroepen te Enkhuizen ds. J. Koppe te Ommen. Rijstdiefstallen te Zaandam opgehelderd Met de arrestatie van een achttal per sonen, allen uit Zaandam, is een belang rijke rijstdiefstal tot klaarheid gebracht, welke aldaar gedurende een tijdvak van bijna een jaar ten nadeele van de N.V. Mico gepleegd werd en waarbij volgens een inventarisatie ongeveer 15.000 kg rijst werd ontvreemd. De hoofddaders waren fabrieksarbeiders, die tijdens hun nacht dienst gelegenheid vonden de rijst in ba len van 100 kg weg te halen. De gear resteerden zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Herst Evang. Luth. Aangenomen naar Amsterdam pred.pl.) ds. W. J. F. Mciners Helder. Horizontaal: Teer, 4 Bestanddeel, 8 Edelsteen, 10 Drama tisch muziekwerk, 11 Meening, 14 Waarschu wing, 16 Staat in Ach- ter-Indië, 17 Rivier in Rusland, 19 Om te be danken (Fr., afk.), 20 Kinderjuffrouw, 22 Me nigte, 23 Slede, 25 Be jaard, 27 Afgodsbeeld, 29 Academische titel (afk.), 30 Vrouwelijk (afk.), 31 Onaanzien lijk, 32 Onvruchtbare grond, 33 Halfbloed, 35 Hemel, (Grieksch), 37 Boekwerk, 38 Land bouwwerktuig. 39 Sier, steen, 42 Slangetje, 44 Ezelgeluid, 45 Omlijs ting, 47 Zakboekje, 50 Wijnglas, 52 Werpstrik, 53 Ondergoed, 54 Zin ken tobbe. troepen in Indo-China aan land gegaan. De bezette gebieden zijn op de kaart aan gegeven. Verkrijgb bij Apothekers en Drogisten t- Men- W De kaart geeft eer. overzicht van den toestand in het Verre Oosten, nadat het Fransch-Japansche verdrag verwezenlijkt is. Op grond van de overeenkomst ais- «ciu-u Vichy en Tokio zijn Japansche JAPANSCHE RUK JAPANSCHE BEZETTING !N CHINA EN INDO-CHINA -TERRITORIAAL GEBIED VAN NEDERLANDSCH INDIÉ BUITEN-MONGOLIË worden uit bijzondere alliage daarom scheren Eenigen tijd geleden deelden we mede, dat ter hoogte van Kuinre 27 zeer groote keien te voorschijn kwamen in den droogvallenden Noordoostpolder. Reeds toen werd de meening uitgesproken, dat deze keien afkomstig zouden kunnen zijn van hunnebedden. Deze veronderstelling schijnt inderdaad bevestigd te zullen worden. Het verdere onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat de keien liggen in een stand, welke overeenkomst vertoont met den bouw van een hunnebed. Onder de keien werden bovendien scherven van zeer oud aardewerk gevonden, die van urnen afkomstig zouden kunnen zijn. Men heeft enkele deskundigen verzocht hun oordeel over een en ander te willen uitspreken. beurd. Op onverklaarbare manier is een landbouwtractor, bestuurd door den 19 jarigen P. Visser, wonende te Rijsoord, van den weg in de sloot terecht gekomen. Zoowel de bestuurder als de 10-jarige H. v. d. Heerik, die met hem meereed, geraakten onder den tractor en werden op slag gedood. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen naar Ytens en Baard ds. G. M. Kosters te West-Terschelling naar Joure ds. J. Meerburg Snarenberg te Haren (Gron.) Clandestiene slager groette te vriendelijk De politie te Ede vermoedde reeds lang dat zekere E. zich schuldig maakte aan clandestien slachten. Bewijzen kon zij ech ter nog mets. Nu woonde er tegenover E. twee politiemannen, die hij nimmer groette. Toen E. dezer dagen zijn hou ding echter radicaal veranderde en de poli tiemannen vriendelijk groette, kwam dit den laatsten zoo verdacht voor, dat zij besloten onmiddellijk een inval te doen. Zij vonden bij E. drie levende varkens, waarvoor geen vergunning aanwezig was en die dan ook in beslag genomen werden. Tegen E. en zijn klanten werd procesver baal opgemaakt. Een der afnemers, de caféhouder B., had 12 pond vleesch in den grond gestopt. De politie, geleid door een ondragelijken stank, ontdekte het daar. Het vleesch was volgens den caféhouder bestemd voor zijn gasten. De keurings dienst keurde het terstond af voor de consumptie. Groote diefstal van gedistilleerd De filiaalhouder van een distilleerderij en likeurstokerij in de Amaliastraat te Amsterdam, ontdekte gistermergen, toen hij den winkel betrad, dat tijdens het weekeinde ongewenschte bezoekers op vi site waren geweest en een aanzienlijke hoeveelheid gedistilleerd, die juist Zater dag j.l. was aangekomen, hadden mee genomen. In totaal werden ontvreemd 6 fusten en 8 kratten, met 112 kruiken jenever, 50 flesschen jenever, 24 flesschen citroen en evenveel flesschen cognac. De waarde van het gestolene bedraagt meer dan ƒ2000 Vermoedelijk zijn de da ders met behulp van een valschen sleutel binnengekomen. Verklaringen van Huil Op de eerste persconferentie te Wash ington na zijn ziekteverlof, heeft de Ame rikaansche minister van buitenlandsche zaken. Huil, verklaard, dat ,,de toestand meer dan ooit uitbreiding eischt van de nationale defensie en opvoering van de productie van oorlogstuig, zoowel voor de Vereenigde Staten als voor alle naties, die weerstand bieden aan de aanvallers” Verdronken Zaterdagmiddag is de 4-jarige Klaas de Wit uit de Diepenbrockstraat te Vlaar dingen, die met eenige vriendjes aan de Koningin Wilhelminahaven aan het spe len was, te water geraakt en verdronken. Laat in den avond is het lijkje opgehaald Terwijl de heer D van Dijk uit Velp. die zijn vacantie op Urk doorbrengt, op het strand de krant lag te lezen, liep zijn zesjarig zoontje den dam van de haven op. Op een gegeven oogenblik raakte hel kind te water. Mannen, die in de nabij heid aan het werk waren, snelden ter as sistentie toe en mochten er inderdaad in slagen den kleine op het droge te bren gen. De levensgeesten waren echter reeds 'geweken Vrijdagavond omstreeks zeven uur is de 4-jarige Alex Doff, wonende aan den Hordijk te IJsselmonde. bij het spelen in een sloot achter de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. Kettinghandelaar aangehouden De politie te Ede heeft den winkelier G. aangehouden, die zich schuldig maakte aan het drijven van kettinghandel. aan het op groote schaal verkoopen en verhandelen van textielgoederen van damesondergoede- ren en dameskousen, maar ook van schoe nen en koffie Een dozijn dameskousen werd verhandeld voor den prijs van 32. De goederen werden betrokken uit Vee- nendaal en Arnhem, 's Mans textielvergun ning werd ingetrokken en procesverbaal is opgemaakt juw, 45 Aanlegplaats, 46 Zie 16 verticaal, 48 Getal, 49 Tweetal. 51 Afgemat, 52 Gode ctt lof (Lat. afkj. Uitvoerig geïll. prospectus gratis op aanvraag Inschrijving dagelijks aan de school Voor scnriftelijk onderwijs in de vakken Radiotechnicus. Radio-monteur, Radio-amateur. Film technicus, Radiodistributietechnicus en Omroeptechnicus aan vragen gratis proefles met uitvoerige gegevens. Graaf Florisstraat 74, R’dam, Tel. 34520. ■■BBb Red. 24347 44 Een zwaar gewonde Zondagmiddag dronken in een café te Beesd (Geld.) de heer IJ. van T. uit Beesd en drie zwagers, de gebroeders van G„ in goede verstandhouding menig glaasje Na eenigen tijd had de drank ech ter de gemoederen zoo zeer verhit, dat een korte woordenwisseling ontstond tus. schen den heer van T. en een zijner zwa gers. Deze trok zijn mes en stak van T. in den hals. Het slachtoffer dat hevig bloedde, werd door een ijlings ontboden geneesheer voorloopig verbonden en met spoed naar het ziekenhuis te Utrecht over, gebracht. Naar wij vernemen, is de toe stand van het slachtoffer ernstig. De po litie stelt een onderzoek in. Te Middelburg vervoegde zich Maandag middag aan het politiebureau de 23-ja- rige kantoorbediende F. P. de K. uit Goes, die, gekomen in de gang van het bureau, het bewustzijn verloor. Toen hij bijkwarp, zeide hij in de bladen gelezen te hebben, dat mej. Leurs ui| Oirschot overleden was en dat hij de dader was van de gepleegde misdaad. De ver vangende commissaris van politie, de heer R. A. AvinK, heeft de K. toen ondervraagd Deze deelde mede als militair te Oir schot te hebben gelegen. Hij is met het slachtoffer anderhalf jaar verloofd ge weest. Toen de K. na de demobilisatie in Goes terugkeerde, gaf mej. L. haar lief de, volgens den dader aan anderen en zij zou binnenkort met een weduwnaar in het huwelijk treden. Bij de K. was de liefde voor het meisje nog niet bekoeld en hij begaf zich Vrijdag met den trein naar Tilburg en vandaar per rijwiel naar Oir schot. Hier ontmoette hij mej. L. met haar aanstaanden man en zij spraken af, elkaar Zondagmorgen bij den Spoordonkscheweg te ontmoeten. Dit geschiedde en daarbij kwam het tot een twist tusschen de jonge menschen. Volgens de K. heeft hij toen een klap van het slachtoffer in het gelaat gekregen, waarna hij een op den weg liggend voorwerp, waarvan hij zelf niet weet, of het van hout of van metaal was, heeft opgepakt en daarmede het meisje op het hoofd heeft geslagen, waardoor deze hevig bloedend werd verwond. Beiden zijn toen van de plaats van samenkomst ge vlucht en de K heeft, zooals gezegd, eerst uit de couranten den droevigen afloop van het gebeurde gelezen. De vervangende commissaris van politie stelde zich met het parket te den Bosch in verbinding en de aangehoudene zal naar Oirschot worden overgebracht en ter beschikking worden gesteld van de marechaussee, die de zaak in onderzoek heeft. Opperbevelhebber in Australië benoemd Naar Reuter uit Melbourne meldt, is, volgens mededeeling van den Australi- schen ministerpresident Menzies, gene raal-majoor sir Iven Mackay, tot dusver opperbevelhebber van de Australische strijdkrachten in Egypte, tot opperbevel hebber van de strijdkrachten in het eigen land benoemd Reuter meldt uit Melbourne, dat lucht maarschalk Williams is benoemd tot chef van het hoofdkwartier van het Australi sche luchtwapen. Frankrijk overweegt matieke stappen Naar in welingelichte kringen te Vi chy verluidt, is de Fransche regeering voornemens langs diplomatieken weg te antwoorden op de persverklaring van den Amerikaanschen onderstaatssecretaris, Sumner Welles, waarin hij twijfelde aan het vaste besluit van Frankrijk tot verde diging van zijn koloniën onder alle om standigheden. Op grond van uit Hanoi ontvangen in lichtingen wijst de vertegenwoordiger al daar van de „Yomioeri Sjimboen” op de stelselmatige voorbereidingen van Enge land en vooral van de Vereenigde Staten tot een bespoedigde offensieve omsinge ling van Japan. China is hierbij als eerste basis van het offensief tegen Japan ge dacht. meldt het blad. Het Engelsch-Ame- rikaanschc programma behelst het betrek ken van Tsjoengking en Moskou bij het anti-Japansche front, en wel door den aanleg van talrijke vliegvelden in het Zuidwesten van China met inbegrip van Tsjoenkging, Kweiyang en Joennan tot een gezamenlijk bedrag van 42 millioen Amerikaansche dollars. Het sturen van 600 vliegtuigen naar dit gebied en het sturen van 200 Britsche. fesp. Ameri kaansche en 100 Sovjet-vliegtuigbestuur- ders. den versnelden aanleg van 'n spoor, lijn tusschen Siberië en Lantsjau. Daar mede zouden, zoo vervolgt het blad, het Chineesehe conflict en de Europeesche De Fransche steunpunten Een woordvoerder der Fransche regee ring heeft, naar U.P. uit Vichy meldt, in antwoord op hetgeen de Amerikaansche onderstaatssecretaris Sumner Welles zei de. verklaard, dat de Fransche regeering niet van plan is om steunpunten, zooals Japan die in Indo-China gekregen heeft, in een ander deel van het Fransche ko loniale rijk af te staan. Tot secundus-lid ouderling van de al- gemeene synodale commissie werd ge kozen prof. dr. Th. L. Haitjema, die deze benoeming aanvaardde. Namens de com missie ad hoe rapporteerde ds. Bohma over een verzoek van den raad der va rende gemeente om goedkeuring van zijn algemeen reglement. Aldus werd besloten. Nmens de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen bracht de heer de Roon Swaan rapport uit over een voorstel van het hoofdbestuur der vereeniging van kerkvoordij, tot aanvulling van art 62 Alg. Regl. Voorgesteld werd een nieuw artikel 65 in te voegen aldus luidende: „de Synode is bevoegd in omstandigheden waarin de normale functioneering van het kerkelijke leven onmogelijk is van de bij de reglementen voorgeschreven bepalin gen af te wijken en zoodanige nood-maat- regelen te nemen, als zij in het belang der kerk noodig acht. Deze maatregelen worden door haar opgeheven zoodra de omstandigheden dit toelaten.” Het voor stel werd aangenomen en naar de com missie voor de eindredactie verwezen, om daarna aan het oordeel der kerk on derworpen te worden. Namens de commissie ad hoe las prof. Haitjema de eindredactie voor van de wijzigingen van art. 37 en 40 alg regl Ze werd vastgesteld. Namens dezelfde com missie las ds. Boomstra voor de wijziging in het regl. hulppensioenfonds Ook deze werd vastgesteld. Nadat nog over een paar onderwerpen van algemeen groot belang gehandeld was, sloot de president de zitting en ver daagde de vergadering. EXAMENS Hoogduitsche om d e r w ij s). Geslaagd de heeren: C. J. Canters, Voorburg; H J. Deden, Rotterdam. H. J. H. Ebus, Amsterdam; A G. Blaauw, Utrecht: J. Kemiphaas, Krommenie en de dames: H. v. d. Kaaden, Rotterdam; M. v. d. Kaaden, Rotterdam; E. G. M. Al, alhier; G. v. Alewijk, Amsterdam DE REIS VAN PRESIDENT VARGAS De Braziliaansche president is op zijn reis door Bolivia en Paraguay via Coru- ma te Asuncion aangekomen. Hier woon de dr. Vargas de opening van een filiaal van de „Banco do Brasil” bij, die de handelsbetrekkingen tusschen Brazilië en Paraguay zal bevorderen. Gisteren is Vargas naar Rio de Janeiro terugge keerd. AANVAL OP MILICIENS VAN DE OESTADSJA Officieel werd gisteravond te Agram bekend gemaakt: Maandagmiddag heeft een bende, die zich achter hagen in de Runjaningasse had verborgen, 4 bommen geworpen naai een afdeeling der Oestadsja-militie, be staande uit studenten. Daardoor zijn 28 miliciens gewond. Ter plaatse zijn 4 da ders gearresteerd, die terstond stand rechtelijk ter dood werden veroordeeld. Bovendien zijn 98 Joden en communisten als medewerkers en geestelijke vaders van deze daad eveneens ter dood ver oordeeld. De doodvonnissen zijn reeds ten uitvoer gelegd. HOSPITAALSCHIP BRENGT GEWONDEN UIT SYRIË AAN Het Fransche hospitaalschip „Canada" heeft 349 gewonde, resp zieke Fransche soldaten van het Levantleger uit Syrië naar Marseille gebracht. Er waren ook 12 vrouwen en 12 kinderen van de Fran sche kolonie in Syrië aan boord, die naar huis terugkeerden. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Leiden ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid; voor Terneuzen en Sassenheim ds A. van Stuyvenberg, te lerseke. tengewone internationale toestanden tijdens een oorlog weer opgenomen den in den vlootreservedienst, zoo paalt een Zaterdag te Tokio gepubliceerd decreet. De „Tokio Nitsji Nitsji” schrijft hierover, dat sedert het begin van den Chineeschen oorlog het ministerie van marine reeds is overstroomd door desbe treffende verzoeken. Het nieuwe decreet geeft den sollicitanten slechts de moge lijkheid hun in actieven dienst verworven kennis en zeemanservaring in het belang van de natie te gebruiken. In tijden van internationale spanning is .deze medewer king bijzonder toe te juichen. Vertrek van Japansche schepen naar Amerika uitgesteld De 439 passagiers, voor het meerendeel Amerikanen, die met de „Nitta Maru” en de „Hikawa Maru” van de Nippon-Yoe- sen Kaisja-lijn op 6 Augustus van Joko- hama naar de Vereenigde Staten hadden willen vertrekken, hebben bericht gekre gen, dat het vertrek der beide schepen voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Naar U.P uit Tokio meldt, hebben allt Japansche schepen hun reis naar de Ver eenigde Staten voor onbepaalden tijd gestaakt. samenwerking te Soesterberg, prij zencontroleurs groote melk in d e heb- bij een groote partij busjes melk in beslag genomen. De winkelier bood deze goede ren tegen een aanzienlijk hoogeren prijs dan de vastgestelde te koop aan. Tegen den man werd proces-verbaal opgemaakt. Hij zal zich te zijner tijd voor den rechter te verantwoorden hebben. Men kan zelfs een stukje blik zoo scherp slijpen, dat men daarmede haar kan doorsnijden. Toch zou niemand zich graag daarmede scheren. Gladweg mesjes staal van een vervaardigd; zij zoo voortreffelijk. Neemt de proef: een Gladweg mesje kunt U tusschen 2 vin gers zeer sterk buigen totdat het plotseling met een knal doormidden breekt. De „Tatuta Maru Japan terug Het Japansche stoomschip „Tatuta Maru” is gistermorgen uit de haven van San Francisco vertrokken, nadat het ru we zijde ter waarde van 3 millioen dol lar had ontscheept. Het heeft 33- passa giers aan boord, hoófdzakelijk Japanners, die naar hun vaderland terugkeeren. Het Japansche stoomschip „Asama Maru”, dat eveneens een groote lading zijde aan boord had, heeft niets meer van zich laten hooren. De ..Asama Maru” zou morgen te San Francisco binnenloopen. Het laatste hoorde men van de „Asama Maru”, dat het schip Honoloeloe had ver laten. Men is te San Francisco van mee ning, dat het schip wellicht naar Japan teruggekeerd is, ofschoon het een groot aantal Amerikaansche passagiers aan boord had. oorlog onscheidbaar met elkaar vereenigd worden. De aanleg van een groot vlieg veld in Toebangarole, in de provincie Bengalen (Voor-Indië) door de Vereenig de Staten toont tëvens de militaire voor, bereidingen voor Britsch-Indië en het Nabije Oosten aan. In dit verband zijn steeds weer geruchten opgedoken over een luchtlijn tusschen Tsjoengking en Cairo. In ieder geval kan ook naar de opvatting van politieke kringen, als ge volg van de defensieve overeenkomst tusschen Japan en Frankrijk over Fransch Indo-China een verscherpt En- gelsch-Amerikaansch streven verwacht worden, vooral in Zuid- en Zuidwest- Azië, om Japan te omsingelen. De Asahi Sjimboen” is van meening. dat de Vereenigjje Staten Japan thans juist als een vijandelijk land beschouwen, hetgeen blijkt uit de verleening van li centies voor olieleveranties aan de Sov- jet-Unie tegelijk met de afkondiging van het olie-embargo tegen Japan. ..De gol ven van den Stillen Oceaan stijgen en wij zijn vastbesloten het ergste onder het oog te zien", aldus schrijft het blad. Gepensionneerde Japansche officieren der marine, van den rang van vlce-admi- raal en lager, kunnen in tijden van bui- Hoogduitsche taal o n d e r w ij s a). Geslaagd de heeren: A. Evers, Nijme gen; C. Helderop, Zwijndrecht; A. Kapp- ner, Alblasserdam; J. C. W. Leo, Oss; C. W. J. v. d. Luer, Tilburg; D. Vermeulen, Opperdoes; J. H. Wassenberg. Tienray; de dames: W. B. Hoekstra, Eindhoven; E. P H. Simons, Amsterdam. Hoogduitsche taal (middel- baar onderwijs a). Geëxamineerd voor de huisacte drie candidaten, geslaagd: mej. K. Trimp, Rotterdam, en de heer dr. H. Werner, Rotterdam. Afgewezen een candidaat. Schoolacte. Geëxamineerd voor de schoolakte vijf candidaten, geslaagd mej. W. C. van Alphen, Geertruidenberg; mej. B. Hen driks, alhier en de heer J. Jongkind, Haarlem. Afgewezen 2 candidaten. KROATISCHE MAATREGELEN TEGEN COMMUNISTEN Van bevoegde Kroatische zijde te Agram wordt medegedeeld: Na de vol ledige mislukking der communistische pogingen om op den 14den Juli onrust te verwekken, had men, zooals de Kroa tische autoriteiten intusschen hebben geconstateerd, een nieuwe actie van vrij grooten omvang voorbereid voor den 2den Augustus, den Illias-dag. Op dien dag is het echter niet tot oproerpogin- gen gekomen, dank zij maatregelen der Kroatische veiligheidsorganen. De actie der Servisch-communistische beweging in de week vóór 2 Augustus had geen VERSPREIDE BERICHTEN De onder den naam kapitein Puig bekende Spaansche ballonvaarder José Puig Rocafort is bij een demonstratie ter gelegenheid van een volksfeest in de stad Puig (bij Barcelona) van een hoogte van 700 meter gevallen Hangend aan een hand liet de kapitein zich door den ballon meetrekken, terwijl hij met de andere hand de reusachtige menigte toeschou wers toewuifde. Toen hij, op vrij groote hoogte gekomen, zich op zijn trapéze wilde zwaaien, begaven hem zijn krach ten en stortte hij op den grond. Aan de universiteit te Agram is een lectoraat in de Duitsche taal ingesteld. Naar uit Stockholm wordt gemeld, is het bericht van de Zweedsche pers over de ontdekking van een communistischen geheimen dienst te Obbala volgens inlich tingen van de politie onjuist. Toen het personeel van een kleinen openbaren dierentuin te Bucaramanga (Colubia) een dezer dagen aan ’t werk ging bemerkte men dat inbrekers hun slag hadden geslagen in den tuin en ver dwenen waren met den alligator, een exemplaar van de Magdalena-rivier. Het is waarschijnlijk dat dit de eerste dief stal van dezen aard in de crimineele ge schiedenis van het land is. De minister van economische zaken is afgetreden, zoo meldt het Turksche tele- graafagentschap. President Inönu heeft het verzoek om ontslag aanvaard. On middellijk na zijn aftreden werd Sirri tot zijn opvolger benoemd. De nieuwe minister van economische zaken heeft langen tijd een belangrijken post bekleed in het ministerie van financiën. Het aftreden van den minister economische zaken wordt officieel motiveerd met gezondheidsredenen, politieke kringen te Ankara is men ech ter van meening, dat zijn aftreden in verband staat met zekere binnenlandsch politieke moeilijkheden. VERKLARINGEN VAN DE BRINON De algemeene gevolmachtigde van de Fransche regeering in het bezette gebied van Frankrijk, ambassadeur de Brinon. heeft te Parijs na zijn terugkeer uit Vichy aan de pers verklaard, dat hij met maarschalk Pétain en admiraal Darlan algemeene Fransche en in het bijzonder de bezette zóne betreffende problemen heeft besproken Ook met generaal Hunt- ziger heeft hij onderhandeld. De Brinon keerde zich vervolgens tegen de geruch ten, die verspreid zijn van de Gaullistische en Sovjetzijde Vooraf ontkende hij de waarheid van het Sovjetradiobericht. dat massale arrestaties zijn verricht bij de Fransche weermacht. In werkelijkheid was het aantal arrestaties beperkt tot 3 officieren. Verticaal: 2 Vlak temaat, 3 Heilig boek, 4 Voegwoord, 5 Boom, 6 Telwoord, 7 Begin van verzoening, 9 Weeg schaal, 10 Rund, 11 Ron, 12 Inwoner (afk.), 13 Geladen atoom, 15 Gebrek muzikaal ge voel, 16 Slee. 17 Lid woord, 18 Europeaan. 19 Buitenman, 21 Ge neeskrachtige stof, 22 Doctor in de medicij nen (afk.), 23 Reeds, 24 Meisjesnaam, 26 Vaas, 28 Gevaar, 31 I n gemeentepolitie ben eenige een winkelier chocolade en 1935 werd in Twente een vondst gedaan, welke Nederland een voor historisch mensch bezorgde. Bij het graven van een petroleumhaven in Hengelo werd n.l. de schedel gevonden van een jong-diluvialen mensch. De des kundigen schatten den ouderdom van dezen schedel op 15,000 20,000 jaren en de wetenschap, wélke zich met de prae-historie bezig houdt, betitelt de vondst sedertdien als den „mensch van Hengelo”. Deze schedel was niet het eerste voorwerp uit de oudheid, dat uit den Twentschen bodem werd opgediept. Twente is er zelfs verrassend rijk aan. Zoo zijn er, jaren geleden, verschillende urnen opgegraven uit een vrij uitgestrekt Germaansch grafveld, gelegen in de buurtschap Haarle', onder de gemeente Tubbergcn. Uit het type van de vondsten werd afgeleid, dat men te doen had met een grafveld van een Germaanschen stam, welke hier omstreeks de eerste eeuwen na Christus geboorte moet heb ben geleefd tot ongeveer 400 na Chris tus, omstreeks de komst van de Saksers. Elders werden fraaie bronzen wapens en andere voorwerpen, vervaardigd en ge bruikt door volken, die hier in de oud heid woonden, uit den grond opgediept. In 1905 werd in de nabijheid van Olden- zaal een vrij hooge heuvel ontgraven, waarbij men eenige bekers aantrof uit de z.g. klok-bekercultuur, uit de 9de eeuw vóór Christus, alsmede een paar vuursteenmesjes. Van betrekkelijk re- centen datum is de vondst nabij de buurtschap Usselo, onder de gemeente Enschedé, waar allerlei steenen voor werpen te voorschijn werden gebracht, welke bewijzen, dat daar in het steenen tijdperk menschen toefden en er hun werkplaats hadden. In den Manderesch. tusschen de buurt schappen Mander en Vasse, onder de gemeente Tubbergen, wordt thans met de noodige zorg onder deskundige lei ding van den conservator van het Rijks- museum Twente te Enschedé, dr. Hys- zeler, een heuvel afgegraven. Men heeft hier te doen met een z.g. steenkrans- heuvel. Het was voor het eerst, dat in Twente zoo’n heuvel werd gevonden. Trouwens dergelijke heuvels zijn heel zeldzaam. Volgens de aanwijzingen da teert deze grafheuvel uit den jongsten steentijd, dus ongeveer 2000 jaar vóór Christus. Reeds heeft men sporen ge vonden, welke er op wijzen, dat ter plaatse offermaaltijden zijn gehouden op het graf. De komende dagen zullen leeren, dat de Twentsche bodem hier no g meer interessante bijzonderheden uit een ver verleden bevat. 'wosföl Jlankou fSLTitlFW \nqhaL f9Hon< Nikolajewsk Chabarowsk

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2