der van Het verloop verrichtingen tegen de Sovjets Vernietiging der ingesloten Sovjet-troepen in de Oekraine duurt voort 1941. Woensdag 6 Augustus. No. 17946. Commissaris voor Tegen de Sovjets! Katholieken Boeren en Tuindersbond Drie en van van wijzersbond den De resultaten van Duitschen opmarsch Gevolmachtigde Katholieken Onder- I s i Tegen de Sovjets! veertig vijandelijke kazematten ten Zuiden van Kief genomen - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN VERDUISTEREN van 9.23 uur n.m. tot 6.09 uur v.m. Het Duitsche Opperbevel tevreden Boete voor Aartsbisschop van Utrecht I Niko- I s Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Turkije en de Sovjet-Unie De zevende week aan het Ooste lijke front ingegaan Britscbe scheepsverliezen thans bijna 13 millioen ton Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Luchtstrydkrachten der Sovjets gr o o ten deels uitgeschakeld Telegram van Antonescu aan Mussolini Koopvaarders in haven van lajew aangevallen Groote verliezen der Sovjets Sovjet-treinen vernietigd ontdekten Duitsche Messer- schmittjager.s ten Noorden van het Pri- pusmeer, in de nabijheid van een over- laadstation, 3 rijdende goederentreinen, zwaar geladen met Sovjet-troepen, stuk ken geschut en ander oorlogsmateriaal. De Duitsche jagers stortten zich onmid dellijk op die locomotief van den eersten trein en openden een heftig vuur. De trein ontspoorde en versperde daardoor het enkele spoor De beide andere trei nen, die niet meer op tijd konden rem men, reden op den persten trein, waar door de verwarring toenam. Steeds weer vuurden de vliegtuigen op de naar alle zijden vluchtende bolsjewisten. Chohn en Bjelsja Tsjerkof in Duitsche handen t I COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COtRANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Nederlandsche mannen, die straks De heer O. F. J. Damave benoemd Professor van Genechten benoemd I Zondag Bericht no. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het’ verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. van Ten be- met Het aan den jongste Britscbe Juli van het ge- x A ft A 2 ft A s A ft A ft A A A ft A A A ft 5 I g i Daartegen zal ook het Vrijwiïli- f gerslegioen Nederland strijden. De J Nederlandsche mannen, die straks aan het Oostfront hun leven wa- f f r t f r 4 t i r M dergelijke wapenen te hebben gezien. De onder dwang van de commissarissen zich verdedigende Sovjet-strijdkrachten wer den in gevechten van man tegen man volkomen in de pan gehakt. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, fel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. .Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 3. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 United Press meldt uit Ankara: In' oficieele kringen geeft men openlijk uiting aan zijn verontrusting en verwon-" dering over het hoofdartikel van de. „Times” waarin verklaard wordt, dat de Officieel wordt bekend gemaakt: De commissaris voor niet-commér- cieele vereenigingen en stichtingen heeft op grond van art- 1 alinea 2 der verordening no. 41/41 van den Rijks- commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, prof. dr. R. van Ge nechten tot gevolmachtigde van den Katholieken onderwijzersbond en alle aangesloten vereenigingen benoemd. Zweedsche vrijwilligers strijden tegen het bolsjewisme Het A.N.P. seint uit Stockholm aantal Zweedsche vrijwilligers, dat de zijde van Finland deelneemt aan strijd tegen de bolsjewisten, wordt steeds grooter. Thans is opnieuw een groep Zweedsche vrijwilligers in Finland aan gekomen. Honderden officieren hebben zich vrijwillig aangemeld voor den strijd tegen het bolsjewisme, doch de Zweed sche regeering kan niet allen officieren toestemming geven. Op het oogenblik staan reeds 2 Zweedsche compagnieën aan het front. Vele Zweedsche vrijwil ligers hebben reeds in den oorlog van 193940 in Finland tegen de bolsjewisten gestreden. »v f f f i 4 t f i f meaenandscne mannen tr< f tegen de Sovjets en Rvij Wij f —x V WA V.U w *",J i beste ambulance hebben, die uit werd, kon de linkervleugel van de strijd krachten, die oprukken tusschen het II- men.jneer en het Peipus.meer tot dicht voor Narva voorttrekken, om de land- brug tusschen Peipus-meer en Finsche Golf te versperren. Het in Estland opereerende leger van den Generaloberst von Küchler nam eerst de fel omstreden steden Dorpat, Fellin en Pernau in, versloeg in talrijke hevige ge vechten de vijandelijke divisies en ver dreef ze via Taps naar het Noorden. Nog zijn de operaties van deze legergroep niet voltooid. Desondanks werden in dezen sector reeds weer meer dan 35.000 gevangenen gemaakt, 355 pantserwagens, 655 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De luchtvloot van den Generaloberst Keiler heeft in deze resultaten een be langrijk aandeel gehad. Zij heeft in dezen sector 771 vliegtuigen van den vijand neergeschoten of op den beganen grond vernietigd. Bericht no. 2 Aan den Zuidelijken vleugel had de onder het opperbevel van generaalveld- maarschalk von Rundstedt staande leger groep van het begin af bijzonder moei lijke terrein- en weersomstandigheden en een in aantal zeer superieuren vijand te everwinnen. In een langdurige zeer zware frontale worsteling moesten de legers van den generaal der infanterie Stülpnagel en van den generaalveldmaarschalk von Rei chenau, gesteund door de pantsergroep van den kolonel-generaal von Kleist, zich een weg naar voren banen, totdat het ge lukte den tegenstander tot wijken te bren gen en een stootwig via Sjitomir tot aan de poorten van Kief naar voren te drij ven. Met deze tot ver in den rug van de Stalinlinie leidende doorbraak werd het mogelijk over een breed front tusschen Dnjestr en Dnjepr naar het Zuiden te zwenken, de terugtochtsverbindingen van den vijand af te snijden en den omsinge- lingsslag te beginnen, die op het oogen blik in vollen gang is. Aan deze voor den tegenstander uiterst rijk aan verliezen zijnde gevechten hebben Hongaarsche en Slowaaksche formaties, die in trouwe wa- penbroederschap schouder aan schouder stonden met de Duitsche’ Weermacht, een schitterend aandeel gehad. Tegelijk met deze operatie hebben de onder het opper bevel van generaal Antonescu staande Duitsch-Roemeensche formaties den zwaar verdedigden Pruth bedwongen en Bessa- rabië, ondanks den felsten afweer en on danks het meest onbegaanbare terrein, van den vijand gezuiverd. Vervolgens werd het uit Duitsche en Roemeen sche korpsen bestaande leger van den kolonel-generaal ridder von Scho- bert over den midden-Dnjestr heen naar het Noordoosten in den strijd gebracht, om verband te vormen met de uit het Noorden komende strijdkrachten. De telling tot dusver in dezen gevechts- sector heeft als resultaat ruim 150.000 ge vangenen. 1970 gepantserde gevechtswa gens en 2190 stukken geschut. De lucht vloot van kolonel-generaal Löhr neemt aan het succesvol verloop van deze ope raties op schitterende wijze deel. Het Het Rijkscommissariaat maakt ha kend: De Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 alinea 2 en in den geest van art. 4 alinea 2, zin 2 van de verorde ning no. 3/40, Otto Frans Josephus Da mave te Voorburg, tot commissaris van den Katholieken Boeren- en Tuinders- bónd, alsmede van de door dezen bond beïnvloede nevenorganisaties, vereeni gingen en stichtingen benoemd. De heer Damave was voordien leider van het Agrarisch Front in de provin cie Limburg. Bericht nummer 1 Nadat de Duna tusschen Dunaburg en Riga in hevige gevechten was overge trokken en Letland van den vijand ge zuiverd was, stond de legergroep van ge neraal veldmaarschalk Ritter von Leeb voor de taak de langs de grens van Let land en de Sovjet-Unie loopende Stalin linie te doorbreken en tevens de in Est land staande strijdkrachten van de Sov. jetweermacht te verslaan. In een dappe ren aanval gelukte het aan het onder bevel van den Generaloberst Busch staande leger en aan de in dien sector strijdende pantsergroep van den General oberst Höppner, de zeer uitgebreide en taai verdedigde stellingen ten Zuiden van het Peipus-meer te doorbreken, Ostrow, Porchow en Pleskau vielen na een korten feilen strijd. Daarmede was de voor waarde geschapen om naar het Noorden op te rukken en den aanval in de rich ting St. Petersburg te beginnen. Ondanks de zeer moeilijke terreingesteldheid, on danks fel verzet en ondanks het feit, dat het maximum van de troepen gevergd heeft hierbij 980 vliegtuigen van hetSov- jet-luchtwapen neergeschoten of op den grond vernield. Met de in de speciale berichten van heden bekend gemaakte in cijfers blij, kende successen aan ons Oostelijk front zijn de in het Weermachtbencht van 11 Juli gemelde totalen van 400.000 gevangenen, 7615 gepantserde gevechtswagens, 4423 stukken geschut en 6233 vliegtuigen gestegen tot in to— taal 895.000 gevangenen, 13.145 ge. pantserde gevechtswagens, 10.388 stukken geschut en 9082 vliegtuigen. Daarmede zijn successen verworven, die de stoutmoedigste eigen verwachtingen verre overtreffen. Zij kunnen in hun ge. heelen omvang slechts op de juiste waar de geschat worden, wanneer men in het oog houdt, dat de bloedige verliezen van dezen bijzonder taai en verbeten strijden, den tegenstander vele malen grooter zijn dan het aantal gevangenen. De formatie van bet leger, de Waffen-S.S. en het luchtwapen hebben tegenover dezen tot dusver hardsten tegenstander in dapper, heid en uithoudingsvermogen bijna ixi. venmenschelijke prestaties geleverd. Het is aan de superioriteit van de Duitsche leiding, de onovertrefbare kwali teit der wapens, de schitterende opleiding en gevechtservaring der troepen, maar vooral aan het heldendom van den Duit schen soldaat en zijn wapenmakkers te danken, dat de geweldig uitgeruste Sov- jet-weermacht kon worden stukgeslagen. Gewezen moet worden op de marschpres- taties van de infanterie-divisies, die, wanneer men daarbij optelt de gevechts- bewegingen, voor een deel ruim 1000 k.m. hebben afgelegd. De operaties in haar ge heel zijn in dezen omvang slechts moge lijk geweest op den grondslag van eea schitterende organisatie van den berich tendienst en van de verbindingen achter het front, benevens op grond van het feit, dat het gelukt is reeds thans het spoor wegnet van het bezette vijandelijke ge bied bijna in vollen omvang tot dicht ach ter de gevechtszone te herstellen. In het bewustzijn van haar superioriteit en in de zekerheid van de eindoverwinning staat de Duitsche Weermacht gereed om thans in een nieuwen operatiesector den strijd voort te zetten, dien zij is begonnen met een reeks van de grootste overwinnin gen. In aansluiting op de in het Weermachtbericht vermelde scheepsverliezen in de maand ruim 407.000 b.r.t. geeft de Berlijnsche pers een overzicht van de totale verliezen, welke de Britsche scheepvaart tot dusver in den oorlog geleden heeft, en die thans de grens van 13 millioen ton naderen, ongerekend de talrijke verliezen door mijntreffers en andere beschadigingen. Naar de bladen schrijven, vièlen de nieu we verliezen der Britten hoewel zij in aantal door de vermindering van het scheepvaartverkeer in den Atlantischen Oceaan achter die van de vorige maan den staan vooral daarom zoo bijzonder zwaar, omdat zij aanzienlijk hooger zijn dan hetgeen Groot-Brittannië en Noord- Amerika gemeenschappelijk aan nieuwen aanbouw in staat zijn te vervangen, aldus het D.N.B. Sovjet-Unie een leidende rol in de Oostè- lijke landen zou spelen. De Engelsch- gezinde uitgever van de „Yenih Sabah”, Huseyin Yalcin, verklaart, in de veron derstelling, dat*de Sovjet-Unie in een dergelijk geval zeker een steunpunt aan de Dardanellen verlangen zal om deze rol te kunnen spelen: „Zouden wij aan de Russen üitgeleverd worden? Het is slechts natuurlijk, dat de Sovjet-Unie altijd nog land- en marinesteunpunten op strategisch belangrijke punten wil heb ben. Het is niet moeilijk te erkennen welk een slavernij, de Sovjet-Unie aan Oostelijk Europa- zou opleggen. In den wereldoorlog heeft Turkije tegen de Sovjets gevochten om het bolsjewistische juk te ontgaan. Dit hoofdartikel van de „Times” moet grondig toegelicht worden. Zou de Britsche politiek uit den tijd van de tsaren in zake de zeeëngtes wederom herleven? Het blad gaat dan verder en zegt, dat Turkije tot nu toe in Engeland de beschermer van de kleine naties heeft gezien: „Zou dé- tegenwoordige oorlog beteekenen, dat de heerschappij van de Sovjets komt, dan zouden wij onze in zichten radicaal moeten wijzigen”. Verder wordt gezegd, dat Turkije zich als een vesting tegen eventueele aanval lers op het Naburige Oosten in den weg heeft gesteld. Tenslotte vraagt genoemd blad nog of de Turksche loyaliteit tegen over Engeland geheel is vergeten. Van bevoegde zijde wordt medege deeld Aan den Aartsbisschop van Utrecht, mgr. de Jong, is door de Duitsche politie wegens het niet opvolgen van een hem verstrekte lastgeving een boete van /500 opgelegd. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het D.N.B. heden: Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Naar uit talrijke berichten blijkt, bezit de leiding der Sovjets geen betrouwbaar beeld van den toestand aan haar eigen front. Vasthoudende aan het beginsel van de absolute waarheid, was voor de Duit sche berichtgeving dus de grootste ge reserveerdheid geboden, wilde zij den tegenstander geen waardevolle inlichtin gen verschaffen. De gerechtvaardigde wensch van het Duitsche volk, dagelijks over het verloop der krijgsverrichtingen op de hoogte te worden gehouden, moest daartegenovèr op den achtergrond treden, ja. men moest zelfs op den koop toene men, dat in het vaderland verkeerde voorstellingen ontstonden, en dat vijandelijke buitenland misleidende ruchten uitstrooide. Thans is het tijdstip gekomen, waarop het met het oog op het begin van nieuwe operaties mogelijk is, opheldering te verschaffen over het verloop en het re sultaat van den geweldigen strijd, welke begon met de doorbraak van de Stalin linie. Tusschen de Zwarte Zee en Finsche Golf maakten het terrein en de eigen doelstelling het mogelijk, dat deze door braak op 3 beslissende punten werd ver richt. ten Zuidep van de Pripetmoerassen, in de 'richting van Smolensk en ten Zui den van het Peipus-meer. In de 3 hierna volgende berichten wordt de strijd der hierbij opgestelde strijd krachten geschilderd. In het vierde en slotbericht wordt het totale resultaat van J144 4..4—4^ waarde besproken. De operaties aan het Finsche front en de strijd van de marine moeten aan een latere berichtgeving voor, behouden blijven. Bericht no. 3 In het midden van het Oostelijke front heeft de legergroep van generaal-veld- maarschalk von Bock den grooten slag van Smolensk zegevierend ten einde ge voerd. Gebied, tijdsduur en hardheid van den strijd verleenen dezen slag in de on verbiddelijke reeks van vernielingsslagen tegen de bolsjewistische weermacht het historisch unieke stempel. In een worste ling van bijna 4 weken hebben de legers van generaal-veldmaarschalk von Kluge, van kolonel-generaal Strauss en van ko lonel-generaal Freiherr von Weich. bene vens de pantsergroepen onder kolonel- generaal Guderian en kolonel-generaal Hoth den vijand ontzaglijke, bloedige ver liezen toegebracht Rond 310.000 gevangenen vielen hier bij in onze handen. 3205 Gepantserde gevechtswagens, 3120 stukken geschut en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogstuig wérden buitgemaakt of ver nield. De luchtvloot van generaal-veldmaar schalk Kesselring heeft een beslissend aandeel in deze overwinning. Het lucht wapen der Sovjets verloor in dezen ge- vechtssector 1098 vliegtuigen. Het ver loop van dezen slag zal in het Weermacht, bericht van morgen in het bijzonder n». der worden beschreven. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z»g. Stadspatiënten: No. 49 Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regd meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advèrtentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer Operaties der Finnen ontwik kelen zich systematisch Officieel wordt uit Helsinki medege deeld, dat de operaties zich verder syste matisch ontwikkelen. Bij de op Maandag gedane mededeelingen betreffende in eenige sectoren van het front buitge maakt oorlogstuig komen nog16 stuk ken 6-duims geschut, 24 granaatwerpers, 2 stukken luchtafweergeschut, een volle bunker met machinegeweermunitie, auto matische en andere infanteriewapens, ver der tanks en pantserauto’s. 10 vracht auto’s» 16 tractoren, 94 paarden, 39 ver schillende voertuigen. 1 locomotief en 16 spoorrijtuigen De Finsche aanval in het midden het Oostelijke front vordert snel. Noordwesten van het Ladogameer zweek een Sovjet-tegenaanval. die sterke strijdkrachten was ondernomen, onder zeer groote verliezen voor den aanvaller. Drie Sovjet-bataljons werden geheel vernietigd en een groot aantal stukken zwaar geschut, mijnwerpers, tanks, enz. door de Finnen veroverd. Aan de kust van de Finsche Golf ondernam de tegenstander een grooten aanval ter ontlasting van den druk elders, maar hier wenden de Sovjets eveneens met zware verliezen afgeslagen. Het Finsche luchtwapen heeft ten Oos ten van het Ladogameer den vijand bij zijn terugtrekkende bewegingen met groot succes aangevallen De activiteit van de Sovjets in de lucht boven het operatie gebied en voorts bovenFinland is vrijwel geheel gestaakt De zware slagen van het Duitsche lucht wapen hebben de luchtstrijdkrachten van de bolsjewisten grootendèels, uitgescha keld, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt. De nog aanwezige vijandelijke vliegtuigen ontwijken luchtgevechten met d<e Duitschers naar vermogen. Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben Maandag ten Zuidwesten van Kief spoorbanen en Sovjet-veldverster- kingen succesvol aangevallen. Met bom men en boordwapens vernielden de Duit sche gevechtsvliegtuigen den waarne mingspost van een Sovjet-legergroep. be*> nevens de daarbij behoorende kampen. De Roemeensche staatsleider generaal Antonescu heeft het volgende telegram aan den Duce doen toekomen: Uit mijn naam en dien van het ‘Roemeensche „volk, dat gedurende 20 eeuwen de schildwacht van de litaniteit en de beschaving in het Oosten is, geef ik uiting aan mijn gevoe lens van groote erkentelijkheid op het oogenblik, dat -dappere soldaten van het fascistische Italië op onzen bodem zijn aangekomen, om schouder aan schouder met de Roemeensche weermacht te strij den voor de Europeesche -beschaving, die nauw met de geschiedenis van Itólië ver bonden is, en om zoo, door het gemeen schappelijk vergoten bloed de onverbreke lijke banden te bevestigen, die ohze volken binden”.’ Overal ontstonden groote branden. Terug trekkende Sovjet-colonnes werden in stoutmoedige scheervluchten* uiteengedre ven en 2 batterijen met boordwapens tot zwijgen gebracht. Bij een aanval op vijan delijke artillerie werden verscheidene münitie-opslagplaatsen in brand gescho ten. Aan het Noordelijke front hebben for maties yan de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op voorzieningsinstallaties en verkeerswegen der Sovjets met gunstig resultaat voortgezet. Verscheidene ravi- tailleeringskampen en transporttreinen werden door bommen vernietigd, talrijke wegen en spoorlijnen door voltreffers on bruikbaar gemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft zich Maandag ook met sterke strijdkrachten in den strijd op den grond gemengd. Bij den steun aan legerformaties ten Oosten van Smolensk werden 11 Sovjet-tanks en 120 vrachtauto’s vernietigd. Bovendien werden artillerie- en mitrailleurstellingen aangevallen. In denzelfden sector werden een munitie-opslagplaats en 2 pantser- treinen van den vijand met munitie op geblazen. Bij een aanval in scheervlucht werd een vijandelijk patrouillevaartuig door een bom binnen enkele minuten tot zinken gebracht. Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen in de haven van Nikolajew schepen aan gevallen. Een koopvaarder van 6000 tot 8000 ton werd met voltreffers tot zinken gebracht, 3 koopvaarders van in totaal 8000 ton werden in brand geworpen en eèn koopvaarder van 5000 b. r. t. zoo zwaar beschadigd, dat verwacht kan wor den. dat hij geheel verloren is. Hiermede heeft het Duitsche luchtwapen aan het Oostelijke front gisteren 20.000 b. r. t scheepsruimte der vijandelijke koopvaar dij tot zinken gebracht. De aanvallen op Moskou Eiker» nacht onderneemt het Duitsche luchtwapen zware aanvallen op Moskou. In sterke formaties vliegen de Duitschers naar het hart van den bolsjewistischen tegenstand en brengen zware slagen toe aan dit groote centrum van bewapenings- industrie. De fabrieken rondom Moskou hebben reeds zoo erg te lijden gehad van de Duitsche aanvallen, dat het allen vreemdelingen, die zich thans nog in Mos kou bevinden, den leden der Britsche mi litaire commissie incluis, verboden is de stad te verlaten, daar zij anders in de ge legenheid zouden zijn, met eigen oogen te aanschouwen, in welk een hopeloozen toestand het belangrijkste bewapenings- centrum van de Sovjet-Unie zich bevindt. De Amerikaansche en Engelsche toezeggingen aan de Sovjet-Unie Tusschen het ministerie van buiten- landsche zaken en den ambassadeur der Sovjet-Unie, Oemansky, zijn nota’s ge wisseld, waarin de Vereenigde Staten zich verplichten aan de Sovjet-Unie prio riteit te verleenen bij de levering van be langrijk oorlogsmaterieel, onbeperkte li centies voor den uitvoer van bewape- ningsmaterieel toe te staan en Ameri kaansche scheepswerven beschikbaar te stellen ter bespoediging van de versche ping van het oorlogstuig. Reuter meldt, dat de Britsche minister van blokkade, Dalton, in het Lagerhuis heeft medegedeeld, dat de Sovjet-regee- ring de Britsche regeering thans een lijst heeft doen toekomen van het oorlogsma teriaal, dat zij noodig heeft. De minister verklaarde, dat Engeland alles doet om de Sovjet-behqeften te bevredigen. Geen verduistering meer in West-Hongarije Stefani meldt uit Boedapest; dat met ingang van gisteren de verduistering in West-Hongarije is opgeheven, terwijl zij in het midden van het land van kracht blijft tusschen half één ’s nachts en den ochtend. Deze beschikking is een gevolg van het feit, dat de Sovjet-luchtmacht na de zeer zware verliezen, als gevolg van de Duitsche aanvallen, niet meer in staat is aanvallen en acties van beteeke- nis te ondernemen. Soldaten zonder opleiding Aan het Finsche front zijn gevangen genomen bolsjewisten binnengebracht, die burgerlkeeding droegen. De gevangenen zeiden, dat zij uit hun werkplaatsen weg gehaald en bewapend waren. Zonder dat men hen van uniformen en andere uit rustingstukken had voorzien,’ waren 'zij terstond naar het gevechtsgebied overge bracht en daar opgesteld. Onder deze burgers bevonden zich talrijke gedeti neerden en ballingen. Nadat zij zich on der dwang hadden verplicht tegen de Duitschers te strijden, werden zij uit de gevangenissen en concentratiekampen ontslagen. Maandag heeft een Duitsche afdeeling in den Noordelijken sector in den strijd om een kleine plaats 92 bolsjewisten ge vangen genomen, behoorend tot 18 ver schillende legeronderdeelen. Van welin gelichte Duitsche zijde constateert men, dat uit deze sterke vermenging de toe nemende ontbinding ook aan het Noor delijke front blijkt. In den centralen secjpr van het Ooste lijke front zijn Duitsche formaties op een Sovjet-divisie gestooten grootendeels be staande uit onlangs opgeroepen, onopge leide manschappen die niets af wisten van het hanteeren van mechanische wa pens. Toch werden zij, zooals bleek uit mededeelingen van gevangenen, gebruikt voor het bedienen van stukken geschut en machinegeweren, zonder tevoren ooit gen, doen dit, teneinde Europa, dus ook u en de uwen, te be schermen. Nederlandsche mannen trekken op -- --“...? Wij J zullen er voor zorgen, dat zij de J beste ambulance hebben, die uit- t gerust kan worden i Dit is het minste, wat wij kunnen j doen! Daarom storten wij, die achterblijven, iets meer dan wij i eigenlijk kunnen missen, op giro- i rekening no. 87600 Nederlandsche Ambulance i te den Haag, J Koninginnegracht 22. Het D.N.B. meldt uit BerlijnIn de Oekraine duurt de vernietiging van inge sloten bolsjewistische troepen voort. Bij het stelselmatige verkleinen van den ring der omsingelde Sovjet-troepen zijn tot dusverre volgens een voorloopig overzicht ongeveer 6000 gevangenen binnenge bracht. Verder werd groote buit aan wa pens en voertuigen gemaakt. Vijftig stuk ken geschut en 368 transportauto’s wer den tot dusverre geteld. Het aantal doo- den is belangrijk hooger dan het aantal gevangenen. V«oor de stellingen van een enkele Duitsche divisie werden ai leen al bij het oprukken 1450 gesneuvelde Sov jets, waaronder tal van officieren en poli tieke commissarissen, gevonden. Maandag zijn Duitsche troepen binnen gedrongen in versterkte veldstellingen der Sovjets ten Zuiden van Kief. Na hevigen strijd, werden 43 Sovjet-kazemat- ten genomende bolsjewistische bezetting werd overweldigd. Bij deze moedige ope ratie zijn duizenden gevangenen gemaakl veel oorlogsmateriaal werd buitgemaakt De Sovjet-ver liezen zijn zeer groot Het aantal gevallen bolsjewisten bedraagt het dubbele van dat der gevangenen. Toen Maandag dit gebied door afdee- lingen van het Duitsche leger werd bezet, kon men constateeren. dat de’geheele uit rusting van een geheele Sovjet-brigade was vernietigd. Een Duitsche stoottroep pioniers heeft, naar aan het D.N.B wordt gemeld, in den nacht van 4 op 5 Augustus een grooten bolsjewistischen spoorwegtransporttrein, die aan het Zuiden van het Oostelijke front een deel der verslagen Sovjet- resten en wapens en oorlogstuig terug wilde brengen, tot ontsporing gebracht. Locomotieven en rijtuigen rolden vah de hellingen, sloegen eenige malen om en bleven brandend liggen. In wilde paniek trachtten de begeleidende Sovjetman- schappen in de nabijzijnde bosschen te vluchten Duitsche soldaten, die daar in stelling wtaren gegaan, openden echter het vuur op de naderbij rennende bolsjewis ten, overmeesterden ze of namen ze ge vangen. De stad Cholm aan de Lowat en Bjelsja Tsjerkof zijn in Duitsche handen, naar het D N B. van bevoegde zijde ver neemt Als Moskou nog steeds beweert, dat hun. troepen deze plaatsen in bezit hebben, dan kan Berlijn, daahin slechts het bewijs zien, dat de opperste militaire leiding der Sovjets alle overzicht over de gebeurtenissen aan het front heeft ver loren. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De oorlog tegen het bolsjewisme in de Sovjet-Unie is thans de 7e week ingegaan. Uit dit feit, dat een ieder op de kalender kan aflezen, concludeert de propaganda van den vijand, dat de militaire toestand in het Oosten er ongunstig uitziet voor Duitschland, waarvan weer een stroom van geruchten, beweringen en combina ties het gevolg is. zuivere wenschdroo- men, 'die zullen blijken niets anders te zijn geweest dan propagandistische wenschdroomen Beweerd wordt, dat de Duitsche militaire leiding de Russen heeft onderschat, dat de bliksemoorlog mislukt is. dat de terreinmoeilijkheden onover winnelijk zijn, dat de Russische moraal onbuigbaar is en dat de nazending van materiaal aan het Duiitsche leger belem merd is, enz enz. Steeds weer motiveert mén deze beweringen met er op te wij zen, dat de 7de week van dezen veldtocht thans is begonnen. Wie echter over eenig geheugen beschikt, zal zich herinneren, dat precies dezelfde beweringen ook bij de vorige veldtochten in dezen oorlog ge- uit zijn. Bij de actie in Noorwegen sprak Chamberlain zijn beroemde woord over den gemisten autobus. Churchill sprak van een beslissende fout der strategie van Hitler. Desondanks waren »de operaties in iets meer dan 4 weken ten einde. Tijdens den veldtocht in het Westen kwam er een reeks soortgelijke illusies, maar on der het gewicht der feiten viplen zij alle in duigen. Toen de Duitschers in Noord- Afrika den strijd aanbohden. wees men er op, dat de Duitsche soldaten in dit klimaat niet gewend waren te strijden en dat de Engelschen de heerschappij hadden op de Middellandsche Zee. Toch dreef generaal Rommel de Britsche legers te rug naar de grenzen van Egypte. Daar staat hij thans, niet omdat de Engelschen zijn reisplan hebben onderbroken, maar omdat het Duitsche reisplan zoo en niet anders luidt. En alleen op het Duitsche reisplan komt het in dezen oorlog aan. op den Duitschen politieken en militairen tijdtabel. Dit reisplan functionneert ook in de Sovjet-Unie. Het wordt daar met dezelfde regelmatigheid verwezenlijkt als in de vroegere veldtschten. Maar niet met dezelfde punctualiteit, zou men zeg gen. Wat echter is punctualiteit in den oorlog. Een oorlog is geen wedren ^an hazewindhonden, waarbij de tijden op een stopwatch worden opgenomen. De oorlog onderscheidt zich van den vrede door het voorkomen van toevalligheden, door fac toren. welke Slechts bij benadering, maar niet precies van tevoren kunnen worden bepaald. Niemand kon van tevoren be palen dat de oorlog in Polen precies 18 dagen, in Noorwegen 4 weken, in Frank rijk 6 weken zou duren. Beslissend is niet, wanneer deze afloopen. maar hoe en waar zij zich afspelen. Wanneer de oorlog in het Oosten voor de wereld der toeschouwers een teleurstelling is. omdat hij de behoefte aan sensatie van eenige boulevardbladen niet even goed, bevredigt -als de vroegere veldtochten, dan is dat een zaak op zichzelf. Het Duitsche Opper bevel is tevreden, doch hoe tevreden het juist op dit oogenblik is. kan om mili taire redenen niet worden verraden. Daar, over zal- eerst het definitieve operatie- verslag opheldering geven. Dat is zoo de Duitsche gewoonte. Men behoeft daarom niet in te gaan op strategische bijzonder heden. Rusland is tienmaal zoo groot als Polen. Noorwegen, België, Frankrijk, Griekenland en Kreta tezamen. De Rus sische veldtocht behelst de moeilijkheden en problemen van alle tot dusver gevoer de veldtochten bij elkaar. Iedere afzon derlijke hinderpaal is reeds ergens eens overwonnen. Voor iedere moeilijkheid be staat een precedent. Des te natuurlijker is het, dat deze hinderpalen ook thans worden overwonnen. De autobus naar Moskou en nog verder is niet gemist, het stuur van dit voertuig ligt in Duitsche hand en het doel van de reis zal bereikt worden, evenals alle doelen, waarheen ^eze krijgsverrichtingen op zijn juiste de autobus tot dusverre koers zette. - - - - -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1