i ÜJ i Sb BINNENLAND Ma L Rijksbureaux in dienst der gemeenschap COURANT Woenwtag 6 Ang. ItHT Aanmeldingsplicht van Joden Is fw w w o® I i'' HET GEVECHT IS AFGELOOPEN NU AAN HET WERKDe P.K .-verslaggever typt Laatste waarschuwing J. Milius het volgende Bodemproductieplan 1942 Een stad onder spanning Wat op de komende Najaars- beurs te Utrecht te zien zal zijn paalde gevangenisstraf, werkkamp gezonden. TWEEDE BLAD - RAUTER, S.S. Gruppenführer en GeneraHeutnarrt der politie. Stipte nakoming der bepalingen is eisch Ambtelijk wordt medegedeeld KTT Onderhoud met mr. „In enkele gevallen werd vast gesteld, dat Joden en personen, die gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, den hnn door een verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederland sche gebied opgelegden plicht om zich aan te melden, tot op heden niet nagekomen zijn. Wie tot en met den 15en Augustus 1941 aan zijn plicht tot aanmel ding geen gevolg beeft gegeven, wordt, ongeacht de in de ver ordening van 10 Januari 1941 be- naar een De rentevoet voor de gemeentelijke geldleeningen ff - J I :'x - .'Z -XX>' i Atlantic-Holland) zijn belevenissen, waarbij jong en oud vol verbazing toezien. WAFFEN S.S. AAN HET OOSTFRONT. Overblijfselen van gemotoriseerde Sovjet-colon- W eltbild-Polygoon) nes op de opmarschwegen van de Waffen S.S. Veel bezoek verwacht pCt wordt voor een geldleening met een langen looptijd te hoog geacht LANGS EEN BOSCHRAND SLUIPT EEN INFANTERIE-STOOTTROEP VOOR. WAARTS om een nog door den vijand bezet plaatsje te omsingelen en den tegenstander den terugtocht af te snijden. (Hoffmann) met die bouwer DE HEER A. A. MOOI in de van Kins- bergenstraat te Amsterdam, heeft een B.M.- zeilboot op het dak gebouwd. De moeilijk heid was echtér, hoe de boot op den be- ganen grond te krijgen. De oplossing was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Met be hulp van een speciale installatie liet men de boot heel langzaam zakken. (Polygoon-Zeylemaker) HET EERSTE GEDEELTE VAN DE HOLLANDWEEK 1941 op de Westeinder- plassen werd besloten met groepwedstrijden voor Sharpies, Olympia jollen, Valk- jachten en Drakenklassers. Deze wedstrijden vielen letterlijk en figuurlijk in bet water door den harden wind. Eenige Sharpies en Olympia jollen, welke gekapseisd waren, worden aan den steiger weer overeind gehaald. (Polygoon-v. Bitsen) dingen hebben stuk voor stuk weinig om het lijf. De ernst van de feiten is dan ook hierin gelegen, dat door alle gevallen i tezamen belangrijke hoeveelheden waar devolle grondstoffen onttrokken worden i aan een rechtvaardige verdeeling. En daar moet in dezen tijd scherper dan ooit tegen opgetreden worden. ditmaal grooter dan vroeger (een en ander mede onder leiding van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart) en verder de nieuwe groep boeken (van de Nederlandscke uitgevers een en ander onder leiding van den Ned. Uitgevers bond). Onder de voorlichtingsdiensten moeten verder nog genoemd worden die van den Economischen Voorlichtingsdienst en van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, die op de eerste verdieping worden AGRARISCHE AFDEELING IN HET CENTRUM DER BELANGSTELLING De omvang .der deelneming aan de ko mende najaarsbeurs biedt een Verheugend beeld, zoo was de algemeene indruk, dien mr. J. Milius, directeur der Nederlandsche Jaarbeurs gaf, toen een redacteur van het A.N.P. hem verzocht het een en ander mede te deelen over de beurs, welke in begin September weer in Utrecht gehou den zal worden; En hij voegde er ter illu stratie aan toe, dat de vaste gebouwen en het open terrein aan het Vredenburg na genoeg uitverkocht zijn. Slechts hier en daar kan in een bepaalde groep nog een deelnemer worden toegelafen, maar over het algemeen heeft men heel wat aanvra gers om deelneming aan deze beurs moe ten teleurstellen. De oorzaak is, dat hét om verschillende redenen eigenlijk wel noodzakelijk is de verschillende deelne mers uitsluitend in de groepen, waartoe zij behooren, onder te brengen. De agrarische jaarbeurs belooft weer zeer belangrijk te worden, de deelneming is ook nu weer aanzienlijker dan verleden jaar. Een grooter deel van het Vredenburg dan ooit wordt dan ook ditmaal door de jaarbeurs in gebruik genomen. Men zal er een overvloed van landbouwwerktuigen, machines en benoodigdheden aantreffen, naast poot- en zaaigoed, ook op het gebied van siergewassen, enz. Ook de Duitsche Reichsnahrstand zal weer vertegenwoor digd zijn, ditmaal echter in het verband van de Duitsche* sectie, die ditmaal niet op de derde verdieping is .ondergebracht, maar in de parterre van het derde ge bouw, tusschen de groep zuivelmachines en werktuigen (in de parterre van het tweede gebouw) en den doorgang naar de hal, waarin men eveneens in hoofd zaak agrarische benoodigdheden zal vin den. Men kan zeggen, dat alles ter beurze op den beganen grond aan de agrarische afdeeling zal gewijd zijn, met uitzondering van wat men vindt in de parterre van het eerste gebouw, waar men o.a. weer Philips met een grooten stand zal aantreffen. Op de eerste verdieping zal men in hoofdzaak vinden radio, electrotechnische toestellen, machines, motoren, verlichtings- en verwarmingsartikelen en de bekende afdeeling van koloniën. Op de tweede ver dieping, glas, porcelein, aardewerk, kris tal en luxe-artikelen en de Belgische sec tie. Op de derde verdieping de nieuwe groe pen reclame (onder leiding van het ge nootschap voor reclame), de voedings- en genotmiddelen (waarin natuurlijk de ver- - vangende middelen zeer goed vertegen woordigd zullen zijn) de vervoersinstellin- gen en de P.T.T. alsmede de bekende in zending van de Vank. Op de vierdeétage een groote collec tieve inzending van het departement van Sociale Zaken, (waarbij in grooten getale de „diensten” van dit departement verte- In het algemeen kan men zeggen, dat zoowel in het industrieele deel, het com- mercieele, het agrarische en het voorlich tende deel van de beurs alles ruim ver tegenwoordigd en goed verzorgd zal zijn. Onder de collectieve groepen verdient nog genoemd te worden, de schoenengroep, die groote activiteit aan den dag legt en zelfs in nog grooteren omvang dan vroeger aan wezig zal zijn. Radioreportage in verband met de electriciteitsbezuiniging Iedereen is nu wel doordrongen van het feit, dat hij verplicht is op gas en electri- citeit 25 "pCt. te bezuinigen. Dit is een zeer ernstige plicht, welke nog niet over de geheele linie met de noodige zorgvul digheid wordt vervuld, hetgeen blijkt uit de afsnijding van stroom en gas, waartoe de overheid in sommige gevallen is moeten overgaan. Blijkens de ervaring kampen vele in- dustrieelen en huisvrouwen nog met moei lijkheden, ter oplossing waarvan zij voor lichting noodig hebben. Wij wijzen daar om op een radioreportage, welke heden avond van 8.158.30 via Hilversum I on der den titel :„Een stad onder spanning” zal worden uitgezonden, waarin naast de* reportage betreffende de techniek van ecu electriciteitsbedrijf nog een aantal aanwij zingen ter bezuiniging, zoowel voor den industrieel, als voor de huisvrouw zullen. De gemeenteraad van Stellendam be sloot in zijn vergadering van 16 Juni 1941, met de N.V. Bank voor Nederland sche Gemeenten te ’s-Gravenhage een geldleening aan te gaan, groot /6350, tegen parikoers en een rente van 4 j pCt. per jaar. Ten aanzien van de aflossing van deze geldleening werd bepaald, dat deze zou geschieden in veertig jaarlijk- sche termijnen van ƒ158.75, aan te van gen in 1941, met voorbehoud van ver vroegde aflossing yan het restant der leening, onder voörwaarde. dat bij extra aflossing over de eerste vijf jaren over het extra af te lossen bedrag een ver goeding zou zijn verschuldigd van 1 pCt Ged. Staten van Zuid-Holland keurden op 1 Juli d.a.v. bedoelt gemeenteraadsbe sluit goed, doch dit goedkeuringsbesluit is thans door de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenland- sche Zaken en van Financiën vernietigd wegens strijd met het algemeen belang. Genoemde bewindsmannen achten een rentevergoeding van 4| pCt. voor een geldleening met een looptijd van 40 ja ren, gelet op den geldenden rentestan- daard, te hoog, zoodat onder deze om standigheden bedoeld besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland geacht moet worden te zijn in strijd met het algemeen belang. ■W De tegenwoordige omstandigheden maken het nu eenmaal noodzakelijk, zoo wordt ons van bevoegde zijde megedeeld, dat in ons land maatregelen worden genomen ten aanzien van diverse grondstoffen en materialen. Naar men weet, is de uit voering der diverse distributiebepalingen voor handel en nijverheid gelegd in han den van de Rijksbureaux, welke tot taak hebben maatregelen te nemen in het be lang van deze grondstoffenvoorziening en door een billijke verdeeling en zuinig be heer het juiste gebruik van de aanwezige voorraden te waarborgen. Natuurlijk wordt daardoor niet iedereen bevredigd, want de maatregelen, die genomen moes ten worden, zijn nu eehmaal impopulair. Maar ieder, die nadenkt, zal groote waar- deerirag moeten hebben voor het werk door de Rijksbureaux voor de gemeen schap verricht. Willen de genomen maat regelen nu ook het beoogde effect berei ken, dan moeten ze niet alleen streng Worden toegepast, maar is tevens een voortdurende controle op de uitvoering er van noodig. Een onverbiddelijke be straffing van die onsociale elementen, die de voorschriften overtreden, is eveneens klemmende eisch. De distributievoor- schriften worden nu eenmaal door som migen, die in andere opzichten angstval lig vermijden met de wet in conflict te komen, zonder aarzelen overheden. Men vindt dat niet zoo erg, omdat, daar de benadeelde de gemeenschap is, een direct aanwijsbaar slachtoffer ontbreekt. Die overtreders hebben evenwel in de meeste gevallen tot hun schade ondervonden, dat de control»- perfect werkt en zij maar niet straffeloos de voorschriften kunnen over treden. Voorschriften van overheidswege Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend De voorschriften, welke wederom van overheidswege voor oogst 1942 voor de bodemproductie worden gegeven, zijn de volgende 'le. De totale oppervlakte bouwland in Nederland moet onder de huidige omstan digheden niet verminderen. Daarom zal het verboden zijn in 1942 grond, welke in 1941 als bouwland in gebruik was, te gebruiken als grasland, behalve wanneer een even groot oppervlak grasland wordt gescheurd 2e. De gewassen, welke op bouwland verbouwd kunnen worden zijn te onder scheiden in 2 groepen, 'n.l.a. gewassen, waarvan de teelt onbeperkt wordt toege staan b. gewassen, waarvan de teelt aan beperkingen onderhevig is. De teelt van andere gewassen is verboden. a) Gewassen, waarvan de teelt onbe perkt is toegestaan, zijntarwe, rogge, gerst, boekweit, korrelmais (zaadmais), koolzaad, erwten, boonen. vlas, kanarie- zaad, aardappelen (zoowel consumptie- als fabrieksaardappelen), suikerbieten, tcicborei en hennep. Een -gedeelte Eenige voorbeelden Ter illustratie van het voorafgaande la ten wij hier enkele voorbeelden volgen van overtreding der distributievoor- schriften met betrekking tot rubber en rubber-artikelen, de wijze waarop de overtredingen werden geconstateerd en de resultaten van het onderzoek. Zooals men weet, is het verboden zonder ver gunning van het Rijksbureau voor Rubber rubberbanden te verkoopen en af te leve ren. Nu verkocht iemand in Rotterdam zijn auto, welk vehikel van banden pleegt voorzien te zijn, zonder vooraf vergun ning aan te vragen. Nadat de transactie tot stand was gekomen, vroeg hij achter af alsnog vergunning aan. Aangezien de kooper niet in het bezit was van eén geldige rijvergunning, was het onmoge lijk de gevraagde vergunning te verlee- nen, waarop een proces-verbaal volgde. Was de overtreding in het voorgaande ge val vrij eenvoudig te achterhalen, bij een andere gelegenheid werd de overtreding geconstateerd tengevolge van een goede organisatie. Iemand in Zeeland verzocht n.l. aan de Rijksverkeersinspectie in zijn district, hem een nieuwe bandenkaart te verstrekken, daar hij de zijne verloren had. De verkeersinspectie pleegt in zoo’n geval merken, maten en nummers der banden van de betrokken auto op te ne men en op te zenden naar het Rijksbu reau, ter verificatie met de daar berus tende copie van de oorspronkelijke kaart In het onderhavige geval bleken maten, enz., niet te kloppen, waarop door den Centralen Crisis Controledienst proces verbaal opgemaakt werd. Het vervoeren van autobanden zonder vergunning is eveneens verboden, behalve voor leur ders. die absoluut onbruikbare banden zonder geleidebiljet als rubberafval mo gen vervoeren. Een bandenfirma in een 1 -groote stad in Zuid-Holland. die een ieigen-opslagpiaete heefi^ en daarom iiiet Bezoek wordt in grooten getale ver wacht hetgeen reeds op te merken is door de nu al op touw gezette excursies en ook door de resultaten van de door ir. de Boer door het gansche land gehouden 60 lezin gen over de 3e nieuwe agrarische beurs. De belangstelling van den kant van de boeren is te begrijpen, omdat de agrari sche beurs voor den boer veel belangwek kends zal bieden in den vorm van een zeer ruime keuze in landbouwwerktuigen en machines. Nog mag er de aandacht op gevestigd worden, dat op de beurs ook gasgenerato ren in verschillende uitvoering zullen ver tegenwoordigd zijn. Wat het logies betreft daarvoor wordt ook ditmaal weer gezorgd door de V.V.V.U., terwijl ten aanzien van het vervoer van de bezoekers de Spoor wegen en Waterstaat weer alle medewer king hebben toegezegd. Ir. de Boer, die meer in het bijzonder de zaken dér agrarische beurs behartigt, deelde nog mede, dat de Reichsnahrstand aan deze jaarbeurs deelnemend als onder deel van de Duitsche sectie, weer met iets nieuws voor den dag komt. Was de Agra rische Beurs ook verleden jaar sterk ge oriënteerd op de „voorlichting”, thans krijgt zij een meer zakelijk karakter, het geen blijkt uit de verdeeling der vier kante meters oppervlakte over de voor lichting en de commercieele inzendingen. Vooral de landbouwwerktuigen zuilen sterk vertegenwoordigd zijn, maar o#k zal men vinden zaai- en pootgoed, sierteelt- gewassen, de kaascontrólestations, genees- kruidtuinen, inlandsch hout. enz. Zooals men weet is het de bedoeling in de agra rische beurs een algemeen milieu te schep pen voor de agrariërs, zoodat het niet de bedoeling is om ter beurze in het alge meen agrarische producten te gaan ver handelen. Ir. de Boer gaf tenslotte een meer alge meen overzicht van wat de agrarische beurs dit najaar zal bieden. Er zal veel belangwekkends vertegenwoordigd zijn, waarvan iedere boer of tuinbouwer feite lijk kennis zou dienen te nemen. Ook deze beurs geeft blijk, dat de agrarische beurs zich in opgaande lijn beweegt en dat zij voortdurend in omvang toeneemt deze gewassen behoort tot die, waaraan onze volksvoeding in de eerste plaats be hoefte heeft, n.l. tarwe, rogge, gerst, aardappelen en koolzaad. Uitbreiding van deze gewassen is dringend noodig. b) De gewassen, welke aan beperking onderhevig zijn, zijn HaverHiervan zal de totale opper vlakte voor elk bedrijf niet grooter mo gen zijn dan 15 procent van de- totale oppervlakte, welke in 1942 gis bouwland wordt gebruikt. Hierbij is dus ook be grepen het voor oogst 1942 gescheurde grasland. Bruine en gele mosterdVan deze ge wassen zal een bepaalde oppervlakte worden toegestaan, noodig voor binnen- landsch gebruik. Bruine iposterd zal echter alleen op contract mogen Worden geteeld, terwijl gele mosterd slechts kan worden toegestaan als noodgewas. Voor de teelt van gele, zoowel als bruine mosterd is een teeltvergunning noodig. $et heeft geen zin reeds vroeg tijdig een teeltvergunning voor gele mos- terd aan te vragen, daar deze teelt toege staan zal worden, wanneer, door het mis lukken van een gewas, gele mosterd het eenige gewas is, dat nog kans van slagen heeft KarwijDe teelt van karwijzaad is be houdens enkele kleine toewijzingen ten behoeve van de zaaizaadvoorziening slechts in geperkte mate, op speciale ver- als leurder kan worden beschouwd, ver voerde toch veertien banden zonder ver-' gunning. Maar ook hier kwam het Rijks bureau achter en het de firma door den Centralen Crisis Controledienst verbali- seeren, terwijl de betreffende banden in beslag werden genomen. Ijbt de houders van autobanden het met de waarheid niet altijd even nauw nemen bij het verstrekken van de verplichte op gave van dé in hun bezit zijnde banden, bleek ongeveer een half jaar geleden, toen iemand uit. een plattelandsgemeente aan het Rijksbureau mededeelde, dat zijn aan vankelijk ingediende opgave niet overeen komstig de waarheid was, aangezien hij 20 nieuwe banden uit de lijst had gehou den. Wederom volgde een proces-verbaal. Een overtreding van geheel anderen aard is het verkoopen van partijen rubber zonder vergunning. Zulks had een lom pen- en rijwielhandelaar gedaan, zonder te vermoeden, dat het Rijksbureau er zoo spoedig de lucht van zou krijgen. De han delaar in kwestie kreeg evenwel onmid dellijk de vraag te beantwoorden, op wel ke formulieren hem door het bureau tot die transactie vergunning was verleend, waarop een onbevredigend antwoord hem een proces-verbaal bezorgde. Zooals wij reeds betoogden, is het ab soluut noodzakelijk, dat streng de hand gehouden wordt aan de nakoming van de door het bureau opgelegde verplichtingen. Zat> moeten handelaren in rubber en rub ber-artikelen hun voorraad op gezette tij den opgeven. Door het bureau is dit als volgt geregeld iedere handelaar is ver plicht een register aan te houden, waar uit hij aan het begin van iedere week de wijzigingen, die Ajn voorraad onder gaat, moet opgeven. Een firma in een kleine plaats had zich slechts eenmaal van die verplichting gekweten en werd wegens deze nalatigheid prompt vervolgd. Een ander geval, n.l. een verwerkingsre- gister moet worden bijgehouden door rub- berverwerkende ondernemingen. Zij moe ten wekelijks in dit register hun ver werkte hoeveelheid verantwoorden en mo gen het haar toegemeten kwantum niet overschrijden. Maar een hoedenfirma had, naar bij een gehouden controle bleek, een zeer veel grootere hoeveelheid verwerkt, hetgeen haar duur te staan kwam. De distributie van rijwielbanden Rijwielbanden mogen, zooals bekend, slechts worden verkocht tegen overgave van een geldigen bon. uitgereikt door het plaatselijk distributiekantoor. Desondanks worden rijwielbanden verkocht zonder bon tegen prijzen, die de vooroorlogsche niet alleen verre overtroffen, maar zelfs verveelvoudigen. Dat dit laatste tevens een overtreding van de prijsbeschikking inhoudt, is duidelijk. Gewoonlijk zijn laatstgenoemde overtredingen niet zoo gemakkelijk te bewijzen, vooral niet als men nog uit een mogelijk clandestien voorraadje kan puttendoch heeft de rij wielhandelaar meer of minder banden in voorraad dan in zijn rijwielbandenregis ter vermeld zijn, dan heeft hij waar schijnlijk banden ge- of verkocht zonder bon. Eigenaardig, hoe zulke dingen soms aan het licht komen. Het was het bureau ter core gekomen, dat op een boeldag in het Noorden des lands rijwielen met nieu we banden verkocht waren, zonder dat voor deze banden bonnen waren ingele verd. Een bij den betreffenden rijwielhan delaar ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat er zeven rijwielbanden minder aanwezig waren dan er volgens, het regis ter hadden moeten zijn, zoodat ook dit muisje een staartfe bad. i genwoordigd zijn), de groep ..handwerk”, Deze grepen uit de gevallen, die zich J;‘--L~~ J--J*“ herhaaldelijk voordoen, doen voldoende uitkomen, dat de Rijksbureaux niet alleen bepalingen in het belang van de gemeen schap uitvaardigen, maar ze ook weten te doen controleeren. Nu hoede men zicb ioor overdreven voorstellingen omtrent den omvang der overtredingen, want de zeer zware straffen, die door den rech ter, vooral den laatsten tijd, worden op gelegd, brengen den schrik er bij het gil de der overtreders- wel in. Deze- wertre- samengebracht. gunning van de landbouw-crisis-organisa- tie in* de provincie Groningen toegestaan. UienDe teelt van uien is toegestaan aan die bedrijwm, welke in 1941 uien hebben verbouwd, en voor hoogstens die oppervlakte, waarvoor in 1941 een teelt vergunning is verleend. Ook voor deze teelt is een vergunning noodig. Land- en tuinbouwzadenHieronder vallen de zaadteelt van suikerbieten, voe derbieten, koolrapen, stoppelknollen, wor telen, cichorei, merg- en voederkool, spur rie, boterzaad, gras en klavers, lupinen, wikken, serradella, en verder hier niet genoemde groenvoedergewassen, alsmede tuinbouwzaden. De teelt hiervan is slechts toegestaan op een door de landbouw- crisis-organisatie uit te reiken teeltver gunning. De gezamenlijke oppervlakte voeder bieten, koolrapen, landbouwwortelen, groen te oogsten mais, Tnergkool, klaver, lucerne, kunstweide en eventueel andere groen te oogsten gewassen is per bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in 1941 gewassen beteeld was. De land- is echter vrij wijzigingen aan te brengen in de gewassen onderling. Tot de verboden gewassen behooren o.a. spelt, evene en blauwmaandzaad. Het af maaien van onrijp graan met uitzondering van groene mais is verboden. Wanneer de bedrijfsomstandigheden dit beslist noodzakelijk maken, kan de Land- bouw-Crisis-Organisatie op advies van den productie-commissaris ontheffing ver- leenen van de bovengenoemde bepalingen. <■•.1

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5