De groote étappe der Duitsche operaties tegen de Stalinlinie geëindigd Donderdag 7 Augurs. Engeland de toestand het en Verre Oosten 1941. No. 17947. en Distributie textiel van de lucht in van Attlee waarschuwt tegen optimisme Sovjet-verliezen moeten, de gevangenen meegerekend, 4 millioen bedragen Succesrijke strijd ten Zuiden van Kief BRUNO MUSSOLINI OMGEKOMEN De strijd in VRIJWILI NI SLEGIOEN .AND - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN De Vereenigde Staten de Azoren VERDUISTEREN van 9.21 uur n.m. tot 6.10 uur v.m. f Het legioen marcheert 1 „Voeding in gevaar” De meening in de Wilhelmstrasse Rede in het Lagerhuis s A „Financial Times” over de Engelsche voedselpositie Britsche aanvalspogingen op de Kanaalkast afgeslagen Strijd in een nieuw, beslissend stadium getreden Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Textielkaart ook nog na 1 Sep* tember a.s. geldig Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Engelsche aanval op Deensche visschersschepen Directeur-generaal van den Landbouw Verslapping van de gevechts kracht der Sovjet’legers De Duitsche pers over de Duitsche successen Bij een vliegongeluk Generaal Antonescoe onderscheiden Verklaring van Eden in het Lagerhuis HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÉN: PRIJS DEZER COURANT: ct in constateeren Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Britsche vliegtuigen boven □uitsch gebied In den afgeloopen nacht hebben Brit sche bommenwerpers in West- en Zuid- west-Duitschland brisant- en brandbom men neergeworpen, welke geringe schade veroorzaakten. De bevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Vol gens tot dusver ontvangen berichten is 1 Britsche bommenwerper door naohtjagers neergeschoten. A A A A A A A A A A A A A A A Gisteravond probeerden 12 Engelsche bommenwerpers onder escorte van 30 ja gers de kuststreek bij Calais aan te val len. Duitsche jagers stelden zich terstond tegen den vijand te weer. Toen de Britten de Messerschmitts 109 zagen aankomen, namen zij reeds 12 k.m. voor de Fransche kust de wijk, naar het D.N.B. verneemt. De luehtdoelartillerie kwam niet in actie. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuidoosten van Engeland met waargenomen successen aangevallen. De in den vorigen nacht door Duitsche gevechtsvliegtuigen uitgevoerde aanvallen op Britsche vliegvelden hebben, naar het D.N.B. verneemt, opmerkelijke successen gehad. Op het vliegveld Newmarket de den zich zware ontploffingen voor, waar door 5 groote branden ontstonden. Op het vliegveld Honington werden vliegtuigloodsen getroffen. Hier ontston den 4 zware ontploffingen. Waargenomen kon worden, hoe een gebouw in de lucht vloog. Op nog 3 vliegvelden in Midden- Engeland werden verscheidene groote en kleine branden verwekt. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld. zijn gisteren bij pogingen om over het Kanaal en de Noorsche kust te naderen, 2 Britsche bommenwerpers en 1 Britsche jager door de Duitsche afweer omlaaggeschoten Duitsche luchtaanvallen op Port Said Na de geslaagde aanvallen der Duitsche luchtmacht op Suez, Alexandrië en Is- maila, hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen in den nacht van Maandag op Dins dag hun aanvallen op Port Said herhaald. Op havenwerken en verkeersinstallaties werden talrijke treffers geplaatst. Van welingelichte militaire zijde ver neemt het D.N.B., dat uit. de speciale berichten van het Duitsche opperbevel in de eerste plaats blijkt, dat de groote étappe der Duitsche operaties tegen de Stalinlinie als geëindigd kan worden be schouwd met de overwinning in den slag bij Smolensk en dat de nieuwe étappe reeds is begonnen. In het verslag wordt uitdrukkelijk gezegd, dat de Duitsche troe pen in dezen strijd den taaisten tegenstan der in den vrijheidsstrijd van Groot- Duitschland hebben aangetrokken en hem toch hebben verslagen, tengevolge van de uitstekende opleiding en gevechts- routine der soldaten, de voorbeeldige hoe danigheid der wapenen en niet in de laat ste plaats door de superioriteit van het Duitsche commando. De Duitsche weer- macht’heeft in deze gevechten successen behaald, die de eigen en stoutste ver wachtingen verre overtreffen. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Resumeerend kan men dat de operaties aan het Oostelijke front, een zegevierend verloop hebban en in een nieuw beslissend stadium zijn gekomen. Met vliegende vaandels en slaande trom marcheerde vandaag het tweede contin gent vrijwilligers door den Haag naar het station, waar de trein gereed stond, 'die de mannen naar Krakau zal brengen. Het legioen marcheertSinds enkele weken wordt het eerste contingent in Krakau geoefend. Het tweede contingent is op weg en intussschen komen steeds meer aanmeldingen binnen van Neder landers, die begrijpen, waar het om gaat en hun plicht wenschen te doen. Het legioen marcheert! Nu nog in de oefenkampen. Straks als een keurkorps in de rijen van hen. die optrekken naar het Oosten om de gelederen te versterken van de Duitsche legers en de legioenen, die daar reeds wekenlang met de Sovjet troepen strijd leveren, terugwerpen, om singelen en vernietigen. Het legioen marcheertDreunend klonk vandaag het marcheeren van vastberaden Nederlandsche mannen door de straten. Fier wapperde het vaandel. Vrijwilligers vertrokken in de heilige overtuiging, dat zij zich inzetten voor de toekomst van hun volk en hun vaderland. Het legioen marcheertDuizenden Ne derlandsche mannen vormen dit legioen en zij verwachten, dat ook gij spoedig zult volgen, omdat ook gij weet, wat uw plicht is en dus uw plaats zult innemen in de gelederen van het De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel deelt mede, dat de werkzaam heden, welke verbonden zijn aan de uit gifte van de nieuwe textielkaart niet vóór 1 September a.s. gereed kunnen zijn. In verband hiermede zal de textielkaart van de periode 1 Februari 19411 Septem ber 1941 tot nader, tijdig te verstrekken, bericht ook nog na 1 September a.s. gel dig blijven. De punten van de toeslagkaarten en de speciale punten blijven eveneens hun gel digheid na 1 September a.s. behouden. Schuilkelders in Britsch* Indische steden Volgens Associated Press verklaart men in welingelichte kringen te Simla, dat in 40 Britsch-Indische steden schuilgelegen- heden worden ingericht Naar een Japanschen aanval op de Sovjets? Uit New York meldt United Press Waarnemers, die zich met ontwikkelingen in het Verre Oosten bezighouden, komen steeds meer tot de overtuiging, dat inge val de Duitsche legers aan het Sovjet front verdere vorderingen maken. Japan Grieksch schip in den grond geboord. Naar „Associateo Press” meldt, maken Newyorksche scheepvaartkringen bekend, dat het in Britschen dienst varende Griek- sche vrachtschip „Kapetan Stratis” (3564 b.r.t.) door een Duitsch vliegtuig op 200 mijl, ten Westen van de lersche kust in den grond is geboord. Engelsche schipbreukelingen aan land gebracht Het Fransche visschersvaartuig „Chloe” heeft op 21 Juli 32 Engelsche zeelieden in La Coruna aan de Speansche kust aan land gebracht. Het zijn de geredden van het Engelsche schip „Malvernian”, dat op 1 Juli door een Duitsch vliegtuig aan gevallen en beschadigd was. Het Engelsch schip, dat stuurloos geworden was, had noodseinen uitgezonden, waarop het Fran sche visschersvaartuig op het in nood zijnde schip afstuurde en de bemanning aan boord nam. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswija. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Voor den derden keer binnen zeer kor ten tijd zijn Deensche visschersschepen, die op de Noordzee op de vangst waren, door Engelsche vliegers aangevallen, meldt het D.N.B. Deze laatste aanval, die gis teren uit Esbjerg wordt gemeld, was ge richt op de kotters „Signal”, „Curli” en „Alisj”, De bemanning, die te Esbjerg is teruggekeerd, meldde eensluidend, dat de vaartuigen op hun vischgronden in de Noordzee door Engelsche vliegers met bommen bestookt en met mitrailleurs be schoten werden, zonder dat tot dezen aan val eenigerlei aanleiding bestond. De En- gelschen kunnen ook niet met de uitvlucht van een vergissing aankomen, want een der Engelsche vliegers daalde zoo laag, dat hij den mast van het visschersscheepje, waarover hij vloog, bijna raakte. Gelukki gerwijs misten de Engelsche bommen ook ditmaal hun doel, zoodat de Deensche vis- schers er zonder nadeel af gekomen zijn. Ier Engeland met de grootste energie aangevallen, hij heeft den oorlog ter zee onafgebroken voortgezet, maar de inval, die op een zeker oogenblik voor de deur scheen te staan, moest worden uitgesteld. Maar, zoo vervolgde spreker, er kan geen grootere dwaasheid zijn dan dat men denkt, dat uitstel afstel is. De mogelijk heid van een dergelijke poging moet een voortdurende factor in onze overwegin gen zijn, zooals tot dusver.” Voorts zeide spr.. dat het ook dwaas zou zijn, den afloop van den strijd in het Oosten te willen voorspellen. Hij zeide. dat men niet van hem kon ver wachten, dat hij iets zou laten dóórsche meren over de maatregelen, die voor de hulp aan de Sovjet-Unie kunnen worden genomen. Het Huis kon er echter gerust op zijn, dat al het mogelijke gedaan zou worden. De hoofdzaak bij de Britsche steunverleening is niet een zoo opvallend mogelijke, maar een doeltreffende hulp. Ten aanzien van den slag op den At- lantischen Oceaan verklaarde Attlee, dat de Duitschers ook in de beide afgeloopen maanden naar het behalen van succes sen gestreefd hebben. Bij het begin van de lente konden zij een grooter aantal duikbooten van stapel laten loopen. In den loop der laatste maanden heeft de vijand, aldus Attlee, er naar gestreefd, verder en verder op den Oceaan door te dringen, zoodat de strijd ter zee thans wordt uitgevochten op een reusachtig ge bied, dat zich uitstrekt tot aan de kust der Vereenigde Staten en tot in de Afri- kaansche wateren. In dezen strijd hebben wij natuurlijk zware verliezen geleden. Wij zullen niet tevreden zijn, zoolang deze verliezen voortduren. De vijand ontplooit een groote kracht. Geen mensch met een gezond oordeel zal beweren, dat wij den slag op den Atlantischen Oceaan reeds hebben gewonnen. Wij kunnen ech ter zeggen, zoo besloot Attlee, dat wij op dit belangrijke oorlogstooneel onze stel lingen handhaven. Dit zoo reusachtige getal wordt begrij pelijk, wanneer men denkt aan de uitge strekte fronten en de groote diepte van het strijdtooneel. Het beteekent niets an ders, dan dat het veldleger der Sovjets voor het grootste deel ten offer is geval len aan de groote vernietigingsslagen, die wekenlang duurden. De cijfers van het aantal vernietigde en buitgemaakte stukken geschut en pantserwagens beves tigen dit, want dergelijke reusachtige hoe veelheden kunnen alleen verloren gaan na de vernietiging van groote en goed uit geruste legers. De Sovjet-luchtmacht moet met de gemelde 9000 vliegtuigen het groot ste deel van haar materiaal hebben ver loren. Uitdrukkelijk wordt geconstateerd, dat de reusachtige en wel uitgeruste Sovjet-weermacht kon worden ver nietigd. In totaal zijn aan het Ooste lijk front tot dusverre ongeveer 900.000 gevangenen gemaakt; meer dan 12.500 gepantserde gevechtswa gens, ruim 10.000 stukken geschut en meer dan 9000 vliegtuigen zijn ver nietigd of buitgemaakt. Daarbij wordt uitdrukkelijk gezegd, dat de Sovjet soldaten buitengewoon taai en hard nekkig hebben gevochten, zoodat de bloedige verliezen der Sovjets een veelvoud van het aantal gevangenen bedragen. De Sovjetlegers moeten dus zeker meer dan 3.000.000 man en met de gevangenen rond 4.000.000 man hebben verloren. Naar wij vernemen, is een dezer da gen de benoeming te verwachten van den heer G. Ruiter, voorzitter van de Friesche Maatschappij van landbouw, tot directeur-generaal van den Land bouw. Dinsdag hebben Duitsche troepen de wig uitgebreid, welke zij de laatste da gen gedreven hebben in de versterkte stellingen der Sovjets in het gebied ten Zuiden van Kief. De Duitsche troepen wierpen in dappere aanvallen de bolsje wisten uit hun veldstellingen en verover den 21 kazematten van het modernste model. De tegenaanvallen der Sovjets, die ten deele met pantserwagens werden on dernomen, stortten ineen in het doeltref fende vuur van de Duitsche troepen. Bij deze gevechten werden talrijke gevange nen gemaakt. Duitsche gevechtsvliegtui gen bestookten denzelfden dag in het ge bied ten Zuidoosten van Kief spoorweghj- nen en bruggen op succesvolle wijze me» bommen. Bij deze aanvallen vernielden de Duitsche vliegtuigen ook spoorweg bruggen over den Dnjepr. Ook in het ge bied van Wossnessensk opereerden Duit sche gevechtsvliegtuigen met bijzonder succes. De totale spoorwegwerken als mede de stationsgebouwen in de stad, werden verwoest. Daarbij is een volge laden munitietrein in de lucht gespron gen. Op het in de nabijheid gelegen vlieg veld werden 12 Sovjet-vliegtuigen op den beganen grond vernield. Aan het breken van het verzet der in het gebied ten Zuiden van Kief ingeslo ten Sovjet-formaties hebben Duitsche af- deelingen artillerie een groot deel gehad. In rechtstreeksche beschieting bestookten zij tal van kazematten en veldstellingen der bolsjewisten en stelden daarmede de infanterie in staat diep in de Sovjetlinies door te dringen. Bij deze gevechten nam de bemanning yan een Duitsch stuk ge schut waar, dat de bezetting van een Sov- jetkazemat reeds na de eerste goed ge mikte Duitsche granaten haar stelling verliet, om zich door een snelle vlucht aan den vernietigenden hagel van ijzer te onttrekken. Reeds na 80 m. werden zij door verscheidene Sovjetsoldaten aange houden, die hen na een korte woordenwis seling neerschoten. Naar later na de in- neming van deze linie van verzet uit de V v V s V s V g s B V V V 5 De Berlijnsche avondbladen het teeken van de speciale waarin het opperbevel der hun niet is toegestaan de stad te verla ten, zoo vernemen wij van bevoegde Duit sche zijde. Nog minder is het hun ver oorloofd zelf een kijkje aan een der fron ten te nemen. Hoe anders daarentegen handelt men aan Duitsche zijde. Niet alleen worden de in Duitschland verblijf houdende buiten- landsche journalisten tweemaal per dag ingelicht over den oorlogstoestand, maar daarnaast genieten zij volle vrijheid van beweging in het geheele Rijk. Dikwijls worden reizen ter oriënteering naar de bezette gebieden gemaakt. Ook in den veldtocht tegen de bolsjewisten zijn reeds verscheidene speciaal voor de buitenland- sche verslaggevers georganiseerde reizen, naar de oorlogsterreinen in het Oosten gemaakt. Deze journalisten hebben een bezoek gebracht aan Lemberg, Berst-Li- towsk en eveneens aan de omgeving van Minsk. Kowno en Wilna. In het Lagerhuis heeft minister Attlee gisteren gewaarschuwd tegen overdre ven optimisme. „Het is heel goed, aldus zeide hij, wanneer men optimistisch is, als men zijn inspanning daardoor maar niet laat verslappen. Wij moeten inzien, dat wij, hoewel groote gevaren overwon nen zijn, nog steeds om ons bestaan vechten tegen een zeer sterken, onver- I biddelijken vijand. In de lucht heeft Hit- Duitschland druk hebben gewerkt, thans snel blijven verbleken, zonder iemand haar ooit weer haar licht kunnen teruggeven.” De oorlogsberichtgeving in Duitschland en de Sovjet- Unie Het A.N.P. seint uit Berlijn De buitenlandsche journalisten te Mos kou zijn niet in staat juiste berichten aan hun bladen te sturen over de krijgsver richtingen aan het front, aangezien het De „Financial Times” van 30 Juli j.l. bevat een hoofdartikel waarin beteekenis- volle gegevens verstrekt worden over de Engelsche voedselpositie. Boven het arti kel staat„Voeding in gevaar”. De uiteenzettingen zijn geschreven naar aanleiding van de door het Oxford Insti tuut voor statistiek uigegeven cijfers over de voedingspositie van het Britsche volk. De „Financial Times” schrijft, dat de sta tistische cijfers duiden op een zeer vér strekkende en voor het Engelsche volk zeer nadeelige ontwrichting van de voe ding. In normale tijden had de groote massa van het Engelsche volk tweederde van het voor eigen voeding bestede geld noodig voor vet, vleesch en eieren. Nu deze artikelen schaarsch geworden zijn, kan nog slechts een derde van het voor- oorlogsche bedrag daaraan besteed wor den. Hierbij wordt echter geen rekening gehouden met de aanzienlijke prijsstijgin gen, waardoor het algemeene verbruik met meer dan 30 procent is teruggeloopen. Daaruit blijkt dus, zoo wordt van Duit sche zijde opgemerkt, dat het Britsche volk ondanks de z.g. onuitputtelijke hulp bronnen van zijn Empire zich zeer aan zienlijke offers en ontberingen moet ge troosten. Het is ook kenmerkend, dat de publicatie van Oxford vaststelt, dat bij levensmiddelen de prijzen voor niet-ge- rantsoeneerde artikelen minstens 150' pro cent meer gestegen zijn, dan die voor ge rantsoeneerde artikelen. Daar de Engel sche regeering in de rantsoetieering altijd zeer langzaam en terughoudend is geweest, zijn de middelmatige en lage inkomens door deze politiek welbewust uitgescha keld van Let betrekken van bepaalde levensmiddelen, daar zij de hooge prijzen niet kunnen betalen. Stefani meldt uit Rome De kapitein-vlieger Bruno Mussolini, een zoon van den Duce. heeft hedenoch tend om 10 uur een roemvollen dood ge vonden, als gevolg van een ongeluk, dat hem overkwam in de omgeving van Pisa, tijdens een proefvlucht met een nieuw type vliegtuigen. klaarde, dat de erkenning van Mandsjoe- kwo niet strookt met den geest van den Volkenbond. De gezant gaf te verstaan, dat Engeland de vereischte tegenmaat regelen zou nemen, voor het geval Thai land door een te hartelijke vriendschap met zeker land de Britsch-Thailandsche vriendschap in gevaar zou brengen. Engeland bevindt zich evenwel in een netelige situatie, zoo schrijft het blad, want scherpe maatregelen van Groot-Brit tannië tegen Thailand zouden slechts tot verdere verdieping van de Japansch- Thailandsche vriendschap leiden. □e grenzen tusschen Thailand en Indo-China Naar Domei uit betrouwbare bron ver neemt, zal op 12 Augustus te Saigon de eerste plenaire bijeenkomst der vertegen woordigers van Japan. Thailand en Indo- China worden gehouden voor de vaststel ling van de grens tusschen Thailand en Indo-China Geslaagde Duitsche luchtaanvallen Duitst e gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag weer scheepsdoelen in de havens aan de Zwarte Zee met succes aangeval len, waarbij een Sovjet-koopvaarder van 8000 ton door bommen tot zinken werd gebracht Drie andere vrachtbooten van 2 a 3000 ton en een schip van 5000 ton werden zwaar beschadigd. Vóórts hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen met gunstig resultaat aanvallen gedaan op de Sovjet-troepenkampen op het Visscherseiland. De bommen troffen de kampen, vernielden verscheiden barak ken en deden andere vlam vatten. In het Noordoostelijke deel van de Oostzee werd een zwaar geladen vijande lijk koopvaardijschip door een bom mid scheeps binnen zeer korten tijd tot zinken gebracht. Uit het hoofdkwartier van den Führer wordt gemeldNaar aanleiding van de bevrijding van Bessarabië van de bolsje wistische geweldheerschappij heeft de Führer en opperste bevelhebber der weermacht, den Roemeenschen staatslei der en opperbevelhebber van "Duitsche en Roemeensche troepen, generaal Antonescu het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. De Führer eerde daarmede het gemeenschappelijke en in het kader der operaties aan het Ocstelijke front belang rijke wapensucces onder de onverschrok ken en dappere leiding van generaal An tonescu De Führer heeft gisteren aan het Zuidelijke front van het Oostelijke oor logstooneel generaal Antonescu persoon lijk gedecoreerd. De eerste Roemeenscne verlieslijst Het ministerie voor landsverdediging te Boekarest publiceert de eerste lijst van de verliezen van het Roemeensche leger aan het Oostelijke front. Deze eerste lijst om vat de namen van 37 officieren en 16 onderofficieren. De publicatie van nieuwe lijsten is aangekondigd. Pogingen tot hergroepeering van de Sovjettroepen verijdeld In den centralen sector van het Ooste lijke front hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen gisteren 7 Sovjet-batterijen en meer dan 100 vrachtauto’s vernietigd. Sterke aanvallen van gevechts- en jacht vliegtuigen waren gericht tegen pogingen van de bolsjewisten, om de in volkomen wanorde in een nieuwen ring samenge perste troepen opnieuw te tormeeren en "ter oor den strijd ge.eed te maken De Sovjets leden hierbij bloedige verliezen. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op 2 Sovjet-vliegvelden in den Noordelijken sector van het Oostelijke front werden Dinsdag 25 vijandelijke ma chines op den beganen grond vernield. Twee jagers der bolsjewisten, welke de Duitsche vliegtuigen probeerden aan te vallen, werden neer geschoten. Een for matie Duitsche duikbommenwerpers deed een aanval met vernietigende uitwerking op pantsertreinen der Sovjets Twee trei nen, die near de flank voor vooruitge schoven Duitsche troependeelen geleid moesten worden, werden door voltreffers van zware bommen vernield. Een op een nevenspoor staande goederentrein Kreeg eveneens verscheidene bomtreffers en brandde volkomen uit. Op een andere plek werd een derde pantsertrein door voltreffers op de rails niet ver van den trein tot staan gebracht en vervolgens even eens volkomen vernietigd. Als gevolg va:> de doeltreffende bomaanvallen van het Duitsche luchtwapen op munitiedepots en aanvoercolonnes is er bij e,enige een heden der Sovjets gebrek aan munitie ontstaan. Dit wordt op ve scheiden» plaatsen van het Oostelijke front door het achterwege blijven van het vijandelijke aitillerievuur bevestigd Pogingen van de bolsjewisten om hun verzorging met mu nitie en materiaal door vliegtuigtranspor- ten te waarborgen, zijn over het alge meen mislukt. mededeelingen van gevangen Sovjetsol daten bleek, waren achter elke kazemat bijzondere commando’s opgesteld, die tot taak hadden bezettingen van kazematten, die zich overgaven of op de vlucht gin gen, te dwingen tot verderen tegenstand of dood te schieten., Van welingelichte militaire zijde wordt te Berlijn geconstateerd, dat aan het ge heele Oostelijke front een toenemende verslapping van de gevechtskracht der Sovjetlegers valt op te merken. Talrijke afdeelingen worden bij gebrek aan offi cieren door onderofficieren aangevoerd. De vervangingstroepen zijn in het geheel niet of gebrekkig geoefend. Voor een deel worden zij in burgerkleeding en zon der voldoende bewapening in den strijd geworpen. De nieuwe afdeelingen hebben gebrek aan artillerie en vooral aan zware machinegewereh. Verscheidene pantser divisies vochten als infanterie, daar zij geen pantserwagens hadden. Ook speciale troepen, zooals luchtlandingsbrigades, zijn als infanterie gebruikt. In koortsachtige haast worden steeds weer ?rbeidersweer- afdeelingen en afdeelingen jonge commu nisten naar het front gebracht. De reser- vetroepen hebben ovef het algemeen wei nig gevechtswaarde en vertoonen een bonte samenstelling. Nieuwe successen der Duitsch- Roemeensche formaties Duitsche formaties en Roemeensche troepen onder generaal Antonescu- heb ben op 4 en 5 Augustus in de Oekraine op de deels taai-strijdende bolsjewisten nieuwe successen behaald In deze gevech ten heeft een Roemeensche brigade ca valerie een aantal pantserwagens en stuk ken geschut buitgemaakt alsmede een munitietrein der Sovjets. De Sovjets leden zware verliezen Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, gisteren in het Lagerhuis omtrent de situatie in het Verre Oosten verklaard, dat iedere nieu we stap van Japan een uiterst gespannen toestand tusschen Japan en Groot-Brittan- nië zou teweeg brengen. Voorts zeide Eden omtrent de bevrie zing van de Japansche saldi, dat deze maatregel ernstig is bedoeld en derhalve ook ernstig wordt uitgevoerd. Voorts uitte Eden de hoop, dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en China nog versterkt mogen worden. De Amerikaansche journalist Carl von Wiegand, die thans als vertegenwoordiger van een Amerikaansch blad, in Sjanghai verblijf houdt meldt, dat de toestand in het Verre Oosten voortdurend ernstiger wordt Japan zou hebben verklaard me- taalleveranties voor de Sovjet-Unie over Wladiwostok te verhinderen. Ook zou de hulp der Vereenigde Staten afhankelijk zijn van het feit, hoe lang de Sovjetlegers nog tegenstand kunnen bieden aan den druk van de Duitsche troepen. Engelsch protest aan Thailand Op de erkenning van Mandsjoekwo door Thailand heeft Groot-Brittannië het eerst gereageerd door een protest van den Britschen gezant te Bangkok bij de Thai- landsche regeering, zoo meldt de „Asahi Sjimboen” uit Bangkok. Deze gezant ver in politieke kringen te Berlijn ontkent men niet, aldus A.N.P,, dat de Azoren thans in het middelpunt van zekere poli tieke gissingen en verklaringen staan. Men twijfelt er niet aan, dat Roosevelt bij zijn pogingen om steunpunten voor de Vereenigde Staten te verwerven niet alleen die, welke duidelijk op het Wes telijk halfrond liggen thans ook het oog heeft laten vallen op de strategische po sities, welke worden gekenmerkt door de Kaap Verdische eilanden en de Azoren. Ten aanzien van de breedvoerige uiteen zettingen, waarin de Amerikaansche pers hieromtrent haar meening te kennen heeft gegeven en nog geeft, heeft, aldus zeide men gisteren in de Wilhelmstrasse, de Duitsche regeering zich buitengewoon ge reserveerd getoond en tot dusver slechts de rol van opmerkzaam waarnemer ge speeld. In officieuze kringen herinnert men er aan, dat Sumner Welles op de zeer duidelijke Portugeesche vraag over de eer biediging der Portugeesche souvereiniteit over de Azoren een even dubbelzinnig antwoord heeft gegeven, welks stijl naar Duitsche opvatting nauwelijks verschilt van de verklaring, die Roosevelt eenige dagen voor de bezetting van IJsland tot den IJslandschen ministerpresident richtte. Het volkenrechtelijke beginsel „Ik voel mij bedreigd, zooals, wanneer en waar ik wil", dat de agressiepchtiek der Vereenigde Staten zich meer en meer eigen maakt en waarmede zij ook thans haar campagne tegen de Azoren tracht te inotiveeren, moet, aldus zeide men in de Wilhelm strasse, tenslotte de geheele constructie van de oude zoowel als van de nieuwe wereld overhoop gooien. Men wijst er ver der op, dat Portugal zich intusschen ge noodzaakt heeft gezien zijn militaire po sitie te versterken en dat de reis van den grijzen Portugeeschen president, generaal Carmona, naar de Azoren van het stand punt van Portugal uit nog slechts den nadruk heeft gelegd op het gewicht, dat men in Lissabon aan de Azoren hecht. In politieke kringen hier acht men het mogelijk, dat zelfs Roosevelt er niet in zal slagen, nog iets uit te richten tegen de wereldmeening, die in dit opzicht geheel eenstemmig is. Men ziet hier echter niet over het hoofd, dat de Vereenigde Staten op het oogenblik klaarblijkelijk probee- ren, bij hun steunpuntencampagne Brazi lië in te schakelen, hoewel men van op vatting is, dat van Braziliaansche aspira ties ten aanzien van de Azoren, niet ge sproken kan worden. In dit verband ver wijst men in de Wilhelmstrasse naar ze kere berichten over een ultimatieven druk der Vereenigde Staten, die ten doel heeft te bewerkstelligen, dat Brazilië optreedt op de door Washington gewenschte wijze. Naar de meening van Berlijnsche offi cieuze kringen kan men op het oogenblik nog niet zeggen, in hoever Brazilië hier toe bereid is De ontwikkeling van deze aangelegen heid wordt van Duitsche zijde steeds met de grootste aandacht gadegeslagen. Men noemthet hier de zaak van de wereld- meening en van de Zuidamerikaansche Staten, dat zij nagaan, in hoever zij be reid zijn voor het imperialisme van Roo sevelt hand- en spandiensten te verrich ten. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. staan berichten, weermacht van zijn successen mededeeling hee^t ge daan. Het gewicht dezer berichten wordt in de commentaren naar voren gebracht. De „Deutsche Allgem. Ztg.” schrijft „Uit het samenvattende bericnt blijkt, hoe zwaar de bolsjewistische legers zijn getroffen, ja, dat de bolsjewistische strijd macht reeds thans door het reusachtige verlies aan menschen en materiaal als verminkt en uiteengeslagen moet worden beschouwd. Daarmede is ook afgerekend met de pogingen van het buitenland om uit de Duitsche gereserveerdheid munt te slaan en de wereld een verkeerde voor stelling te geven in de vriendschappelijke kaatspartij tusschen de bolsjewisten en de Britsch-Amerikaansche berichtendien sten Thans is het oogenblik gekomen om allen de gewenschte opheldering te geven.’ De „Berliner Börsenztg.” schrijft: .De indruk van het groote Duitsche rapport zal in het buitenland te dieper zijn, daar de wereld wekenlang genoegen moest ne men met de korte Duitsche berichten over het verloop der gevechten, terwijl de vijandelijke leugenpropaganda druk werk te om den indruk te wekken, als zou de Duitsche aanval op het bolsjewisme geen succes gehad hebben. In Moskou. Londen en New York kan men er zich thans het hoofd over breken hoe men de brug moet slaan tusschen de voortdurend gemelde Duitsche echecs en het feitelijke beeld van het Duitsche overwinningsbericht. De Sovjetster. voor welker glans in dezen tijd zoovele handen van de vijanden van zal dat zal

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1