ers naar VROUWENHOEKJE Het tweede contingent vrijwillige het Oostfront Haagsche Courant van Vrijdag 8 Augustus 1941 r RECHTZAKEN STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS JONGEN IN ZEE VERDRONKEN VEKEENIGINGEN Vervolg van pag. 1. DRANKDIEFST AL OPCEHELDERD Op drie geblokten VIERDE BLAD, PAGINA 1. HOUTEN FIETSBANDEN MET RUBBERBEDEKKING OP STEMPELTOCHT NAAR ZEE EN RIVIER MUSSERT SPREEKT TOT N. S. B.- VRIJWILLIGERS Bontmantel en kousen gestolen Een nieuwe vinding te Breskens mannen ep het gestolene de hand gelegd Overzicht tijdens liet vertrek van den trein Luitenant-Generaal Seyffardt inspecteert de opgestelde troepen. Op het station Paard schrok van auto Er zijn al meer dan 4000 deelnemers Zelf ingemaakte groenten f k. DISTRIBUTIEBONNEN VERVALSCHT ge ook tot familieleden het steriliseeren ge- i gebruikt grijs en populair is geworden, voor deze werd geregeld. De Septembervei zal weer betrekking hebben op de aquari- umliefhebberij. Een honderdjarige Op 15 Augustus a s. zal de weduwe N. SmedenBaas in het Rusthuis der Ned. Hervormde gemeente te Leeuwarden haar honderdsten verjaardag vieren. Zij geniet nog een goede gezondheid. be- het -. I t te Oost- Door den stroom meegesleurd Gistermiddag is omstreeks 4 uur de 15-jarige J. W., wonende in de Nicolaas Tulpstraat, alhier, bij het baden in zee aart het Stille Strand in een kuil terecht gekomen. Hierdoor heeft' hij het even wicht verloren, hij is door, den stroom meegesleurd en afgedreven. Tot heden is zijn lijk nog niet aangespoeld. De politie heeft nog getracht met be hulp van aanwezige burgers den jongen op het droge te brengen, hetgeen door de zeer woelige zee helaas niet gelukte. den grooten Zwijger heeft geschraagd, ook in de zwaarste omstandigheden. Trekt dan nu heen, mijne kameraden, met moed en vertrouwen naar het onbekende land. God zegene u en en de uwen. Leve het vaderland VEREENIGING VAN AQUARIUM* HOUDERS „SCALARE” Bovengenoemde vereeniging, waarvan het secretariaat gevestigd is Oranjelaan 30 te Rijswijk, Z.H., hield Zondag in haar clublokaal haar maandelijksche bijeen komst. Tot sluiting van het zomerseizoen sprak de groote dierenvriend uit Wasse naar, de heer Jan Luberti, voor een tot de laatste plaats bezette zaal, over zijn bijen. Weliswaar hield deze causerie geen ver band met tropische visschen,- doch Sca- lare biedt haar leden zoo nu en dan eens een „menu”, dat uit andere „spijzen” is saamgesteld omdat alle leden van Scalare behalve aquariumliefhebbens vóór alles natuur liefhebbers zijn. Op de hem bekende vlotte, humoristi sche wijze, heeft de heer Luberti aan de hand van een prachtige Bijenfilm den le den een kijxje gegund in een bijenstaat. Evenals het leven der mieren is dat der bijen het bestudeeren overwaard en het bleek alras, dat er zich onder de Scalare- leden ook enkele imkers bevonden. De korf is het punt van uitgang. Daarin komt de bijenzwerm, voorgegaan door haar konin gin, haar tehuis vestigen en leven en wer ken, vooral werken. De mannelijke bijen, de darren, wonen er slechts korten tijd om tenslotte, als luie nietsnutters, door de wijfjes te worden gedood en uit den korf te worden gesleept, maar de „bakers” de werksters en de speurbijen zorgen voor een feilloos functionneeren van den bijen staat. Zeer uitvoerig stond spreker stil bij de „organisatie” van zoo’n bijenkolonie. Daarna besprak hij de bouw van de honig raten en het vullen van dezelve. De nij vere bijen peuren hun honing uit kool zaad, accacia, heide, bloemen en bloesems. Hierdoor krijgt men honing die van ver schillende smaak is. De heidehonig bijv Is zeer kruidig terwijl de accacia- en linde- honing zeer mild van smaak zijn. Hoe zorgvuldig worden door de werkbijen de cellen gepoetst, de honing aangevoerd en de cel weer met een wasdekseltje geslo ten. Hoe teeder worden de jonge bijen, de larven verzorgd vóór ze de eicel verlaten. Het is een wonder der natuur, om nooit genoeg van te krijgen. Aan het slot van zijn lezing werd de heer Luberti met een daverend applaus beloond. Daarna vond de vischverloting plaats, terwijl ook weer het maandelijksche huisbezoek, dat zeer e .„maand rgadering Cacao met saiker In den afgeloopen nacht zijn ongenoo-; de gasten een magazijn, behoorende bij een cacaofabriek aan de Weesperzijde te Amsterdam binnengedrongen. Zij maakten er 100 k.g. cacaopoeder buit. Of het dezelfde dieven waren, die uit een kelder van een perceel in de van Wou- straat twee balen suiker, elk van 50 k.g., ontvreemdden, is niet bekend, maar de combinatie zou in elk geval uitstekend zijn. Op een ander terrein bewoog zich ech ter de dief, die uit een winkel aan het Sarphatipark twee zilvervossen stal. De waarde van deze pelzen wordt op 375 getaxeerd. De persdienst van de N. S. B. meldt: In verband met het vertrek'van 431 vrij willigers met het Nederlandsche legioen, heeft de leider der N.S.B. in de rotonde van den Dierentuin afscheid genomen van 342 leden der N.S.B., die als legio-nairen “rtrokken In het gezelschap van den leider kwa men mede de heeren C. van Geelkerken, de gemachtigde voor Zuid-Holland, J. W. baron van Haersolte van Haerst, de dis- trictsleider M. J. van lersel. de heerban- leiders J. E. Feenstra, W. Meulenberg en H. W. Muller Lehning en de adjudant van den leider, G. van den Arend Er zijn hier 342 man, aldus ving de lei der aan, die op het punt staan, het vader land te verlaten om op eenige duizenden kilometers afstand hdn volk te gaan die nen. Ik kan u niet laten gaan zonder u iets te zeggen. Wij leven als Nederlanders in Europa op het oogenblik in een moei lijken tijd. Er wordt een strijd gevoerd op leven en dood, twee werelden botsen. Aan den eenen kant de wereld van het kapitalisme en communisme en aan de andere zijdê de wereld van het nationaal- socialisme en fascisme. De leider herin nerde vervolgens aan den landdag van 1935, waarbij hij reeds had gezegd, dat er een nieuw Europa zou komen, een Europa van het nationaal-socialisme. Toen heeft de N.S.B. zich solidair verklaard met dat nieuwe Europa, doch men maakte ons be spottelijk. men hoonde ons en schold ons uit voor landverraders, omdat wij niet stonden aan den kant van de heeren in Londen. Gij staat als zonen van den krachtigen Nederlandschen stam. Het was noch de schuld van den Duitschen, noch van den Nederlandschen soldaat, dat in Mei 1940 de oorlog kwam. Hadden wij in 1937 de verkiezingen ge wonnen, dan zouden in 1940 geen Neder landsche soldaten op Duitsche soldaten ge schoten hebben. Hij'staat nu aan den goe- dan kant, zij aan zij met de Duitsche sol daten. Wanneer gij thans uitgaat, gaat gij om een roeping te vervullen. Gij wilt zelf uw aandeel hebben en u inzetten in den strijd. Wij zullen hier doen, wat wij kunnen, zoo vervolgde de leider, Wij beloven u, dat, wanneer gij teruggekomen zijt, gij niet met schele oogen zult worden aange zien, maar dat er een Nederlandsch nat.- socialistisch volk is, dat op u wacht. Toont u wakkere zonen van Neerlands stam. Moeilijkheden zult gij dragen als mannen. De band, die tusschen u en mij is gelegd, zal door mij nooit verbroken worden. Daarop zegde de leider aan de achterblijvenden allen steun toe. Zij zul len merken, dat zij lid der N.S.B. zijn. Denkt ook aan de kameraden in Indlë, riep Mussert. Indien gij in Rusland helpt winnen, helpt gij ook hen bevrijden. Hel pen het bolsjewistische beest buiten Europa te houden, is de mooiste taak, die men in deze dagen aan jonge kerels kan opdragen, zoo besloot de leider zijn rede. Tot weerziens kameraden en hou-zee. Mussert verzocht tenslotte gezamenlijk te zingen het zesde vers van het Wilhel mus. Bij zijn vertrek werd den leider geestdriftig toegezongen: „Wij zijn de zwarte soldaten”. Onbevoegden hebben zich door inklim- ming toegang verschaft tot een bontatelier op de Keizersgracht te Amsterdam. Er werden 7 bontmantels ter gezamenlijke waarde van ƒ700 ontvreemd. Door ver breking van het slót van de buitendeur zijn dieven een winkel ih de Kinker- straat binnengekomen. Een partij kousen wordt vermist Veertiep dagen geleden stonden voor de Haarlemsche rechtbank een 32-jarige teekenaar en zijn 20-jarige geliefde te recht wegens valschheid in geschrifte en poging tot oplichting. De teekenaar, die een betrekking had bij een fabriek, vond, dat hij te weinig verdiende en probeerde het daarom eens in den kettinghandeL Om aan koffie te komen verval schte hij distributiebonnen, doch de knoeierij werd terstond ontdekt, toen zijn geliefde deze bonnen in een winkel trachtte in te wis* selen. De officier van justitie had tegen den teekenaar tien maanden en tegen het meisje acht maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde den teekenaar tot zes maanden en het meisje, dat Bovendien nog terecht stond wegens diefstal van een fiets, tot acht maanden gevangenisstraf. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Morgenmiddag om hglf drie wordt in het Museum voor het Onderwijs, Hem- sterhuisstraat 2E, een algemeene rond gang onder geleide door de afdeeling Dierkunde gehouden. .Zondag 10 Augus tus om half drie is er ’n algemeene rond gang onder geleide door de afdeeling Volkenkunde. Het Museum voor het On- I derwijs is dagelijks geopend van 10 tot 4 uur. JUBILEUM BIJ DE GEMEENTE REINIGING Met een toepasselijk woord werd gis teren door den directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst namens B. en W. aan den smid A. F. A. Rijns, de gebruikelijke eervolle vermel ding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. JUBILEUM BIJ HET G.E.B. Gisteren herdacht de heer H. K. van Poollen, administratief ambtenaar B in dienst van het G.E.B., den dag, waarop hij vóór 25 jaar in Gemeentedienst trad. Hij werd door de directie ontvangen die hem de door B. en W. geschonken eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. Hoewel er in den lande op dit gebied enkele vernuftige vindingen zijn gedaan, werden tot dusverre geen vervangingsmid delen voor fietsbanden op de markt ge bracht, schrijft .de Tijd”. Wellicht lag dit aan het feit, dat het gros der fietsers bij het begin van de bandendistributie nog wel een half jaar op hun trouwe velo’s vooruit konden. Langzamerhand begint de reserve echter op te geraken en menigeen ziet al met leede oogen het einde van zijn fietsgenoegens in zicht komen. Misschien kan de heer Streefkerk uit Breskens hen troosten. Deze ambtenaar van den Rijkswaterstaat heeft namelijk een constructie bedacht, waarmee het mo gelijk is finaal versleten fietsbanden toch nog eenigen tijd te gebruiken. Deze con structie bestaat uit een houten ring, die men rond het wiel sluit. In een groef van dezen ring wordt een oude band geklemd, zoodat men niet op het hout, doch op de veerende rubberlaag rijdt. De heer Streef kerk heeft in de omgeving van Breskens al menig tochtje gemaakt op .zijn met de nieuwe soort banden” uitgeruste fiets en het succes is zoo groot, dat de uitvinder reeds het plan heeft opgevat octrooi aan te vragen. Dat men op den houten band met rubberbedekking niet zoo zacht rijdt als op een met lucht gevulden band, spreekt vanzelf. Doch menigeen zal met een minder zacht zitje tevreden zijn, wan neet- hij maar weer vooruit kan op zijn fiets. VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN VAN AMBACHTSSCHOLEN De Vereeniging van Oud-Leerlingen van Ambachtsscholen V.O.L.A., secretariaat Jan ten Brinkstraat 125. hield een dezer dagen een geanimeerde ledenvergadering in het gebouw Unitas, Prinsestraat. Na de opening door den voorzitter den heer v. d. Gugten, werden de punten van de agenda vlot afgewerkt. Hoofdpunten waren de punten 5 en 7, n.l. de wederaansluiting bij den Bond van Oud-Leerlingen van Am bachtsscholen en de oprichting van de technische boekenafdeeling. Over punt 5 werd vooral beraadslaagd, daar een lande lijke actie voor wederinvoering van den 3-jariger» cursus der ambachtsscholen meer succes pou kunnen hebben, dan wanneer afdeeling den Haag deze ondernam. Tot wederaansluiting werd besloten. Punt 7 vond veel bijval, daar de leden nu op een gemakkelijke en voordeelige wijze een eigen bibliotheek van technische boeken kunnen aanschaffen. ouders en mannen van Nederland in u draagt. Wanneer zoo dadelijk de tonen van ons oude Wilhelmus u zullen tegenklinken, denkt dan aan de woorden: „Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, O God, mijn Heer”. Laat die gedachte u schragen, zooals zij I Reeds na enkele dagen is de Amster- damsche politie er in geslaagd, den dief stal van gedistilleerd uit een slijterij in de Anialiastraat te Amsterdam tot volle dige klaarheid te brengen. De partij ster ke drank, ter waarde van ƒ2300. was zóó omvangrijk, dat het vervoer niet onopge merkt kon zijn geschied en bij het eerste onderzoek bleek al spoedig, dat Maandag morgen j.l. om ongeveer half zes een slee perswagen voor het betrokken adres had gestaan, waarop een partij gedistilleerd was geladen en weggevoerd. Dit was het aanknoopingspunt, waar mede de twee rechercheurs, die met de opsporing belast waren, het uitgebreide onderzoek aanvingen en dat zooals gezegd tot een gunstig resultaat leidde. Het bleek, dat de eigenlijke dader een knecht van de distilleerderij was. Verleid door de schaarschte aan sterken drank, heeft de man een afspraak gemaakt met een .kennis”, wien hij tijdelijk een sleu tel van de winkeldeur in handen speelde, waarvan een duplicaat werd gemaakt. Deze ..kennis”, een chauffeur, had op zijn beurt relaties met een kelner en deze wist wel een adres om een partijtje ster ken drank af te zetten, waarvoor hij in derdaad een afnemer vond in een wijn handel aan de Weesperzijde. Alles zoover geregeld zijnde, was alleen het wachten op een gunstige gelegenheid, welke zich voordeed, toen Zaterdag een groote hoeveelheid gedistilleerd, in hoofd zaak jenever, aan het filiaal in de Amalia- straat bezorgd was. Er werd een expeditiefirma opdracht gegeven, Maandagochtend in de vroegte een sleeperswagen te sturen naar de Amaliastraat. Daar werd de winkeldeur op volkomen normale wijze geopend en onder „toezicht” van den knecht werden de fusten, kratten en flesschen naar bui ten gebracht, op den Wagen geladen en naar den wijnhandel aan de Weesperzijde gebracht. Was tot dusver alles van een leien dakje gegaan, nu kwam de tegen slag, want de wijnhandelaar, die naar gebleken is volkomen te goeder trouw de partij had gekocht voor een bedrag van 3500, en een klein voorschot had betaald, was hoogst verbaasd, de bestel ling op een zoo vroeg uur te zien ver schijnen. Zijn achterdocht groeide met de minuut en overtuigd, dat het geen „zui vere koffie”’ was, weigerde hij de goede ren in ontvangst te nemen. Daarop werd de wagen naar een loods aan den Zeeburgerdijk gereden, en daar werd de sterke drank voorloopig opgesla gen, in afwachting van een nieuwen koo- per. Voor het echter zoover was, kwam de recherche, om alles in besla’g te ne men. De drie betrokken manpen zijn ge arresteerd. Minderjarig meisje oermist De commissaris van politie, chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders opsporing van de minderjarige Grietje Lieben, oud 15 jaar, die sedert 25 Juli j.l. wordt ver mist. Zij is pl.m. 1.70 m. lang, heeft een flink postuur, rond gevuld gezicht, fris- sche gelaatskleur, vrij kort haar en blauwe oo’gen. Zij draagt een rose trui met blauwen rok, bruine kousen, lage bruine schoenen mantel. Inbrekers en rijwieldieven gearresteerd De Bussumsche politie heeft de laatste dagen verschillende arrestaties verricht inzake inbraken en rijwieldiefstallen. Dezer dagen werd ingebroken in een levensmiddelenbedrijf aan de Brinklaan. Het spoor leidde naar een Bussummer, die voorheen bij de firma had gewerkt. De man, die een geldkistje met 35 gul den, pakjes thee en busjes koek had ge stolen, werd in zijn woning gearresteerd. Een dag daarna kon de politie overgaan tot de arrestatie van een 25-jarigen Bus- summer, een bekende van de politie, die een zomerhuisje had leeggeplunderd en o.m. een radiotoestel tot goeden buit had verklaard. De inbraken hielden echter niet op. Na de arrestatie van de twee bovenbedoelde personen werd aan den Oude ’s-Grave- landsche weg in een villa een brutale in sluiping gepleegd. Ook in een perceel aan de verbindings- laan werd een insluiping ontdekt. Behalve geld nam men hier distributiebescheiden en een persoonsbewijs mede. Gisteren kon de politie echter weer overgaan tot de arrestatie van twee rij wieldieven. Bij een winkel aan de Veer- straat werden twee fietsen gestolen, doch toevallig had de winkelier een persoon op verdachte wijze voor zijn winkel zien scharrelen. Dank zij een nauwkeurig sig-- nalement kon de dader en ook zijn mede plichtige worden aangehouden. Nagi gaan wordt thans of zij ook schul dig zijn aan de andere, den laatsten tijd veelvuldig voorkomende rijwieldiefstallen. (Polygoon-v. d. Werf}) (Polygoon-Meyer) De boonen afhalen, wasschen en fijn snipperen, en met het zout zoo lang kne den tot pekel gevormd wordt. De boonen overdoen in een goed schoon gemaakten keulschen pot, stevig aandrukken en zoo nu en dan een scheutje karnemelk toevoe gen. Een. plankje en een steen op den inmaak leggen, zoodat de boonen flink onder het vocht komen te staan. Voor het stof een doek, bord of deksel op dep pot leggen. Den pot op een koele plaets laten staan en na 14 dagen de kaam-laag, die zich op de pekel gevormd heeft, verwijderen. Steen, plankje en doek schoon wasschen en weer op de boonen leggen en deze be werking herhalen wanneer het noodig is. De aldus ingemaakte boonen behoeven niet te worden afgekookt. gaan met dat ongedierte Neen, het is i afschuwelijk. Dit alles zeg ik natuurlijk niet om u te ontmoedigen. Ik zeg het om ,u voor te bereiden op hetgeen ge daar vinden zult, om u te stalen in uw ijzeren moed, op dat ge u zult harden en onverbiddelijk hard tegenover hard zult stellep. Ik wil ook tot uwe .spreken. Gij vrouwen en kinderen, bloedverwanten, die deze flinke wilt afstaan, tot u allen zeg ik, ook tot de velen, die te ver afwonen om bij dit afscheid tegenwoordig te zijp: Weest ge dankt voor het offer, dat gij nu brengt. Als eenmaal aan de vele afzijdigen van nu de oogen zullen zijn opengegaan over de werkelijkheid, welke zij nu nog niet willen erkennen, zal in geheel Nederland de eerepalm worden toegekend niet al leen aan de mannen die zich nu inzetten maar ook aan de gezinnen, die hun dierbaren voor het grootsche doel hebben afgestaan. Gij. mannen en vrouwen, hebt getoond, dat de flinke Nederlandsche geest onzer vaderen ook in u voortleeft. Legioensoldaten, die hier staat aange treden, twaalf dagen geleden reikte ik aan uw kameraden de vlag over, die ook uw vaandel zal zijn Dat symbool van trouw aan uw vaderland eh uw volk zal u op wachten. wanneer ge in Krakau zult aan komen. Daar zal het u begroeten en gij zult het voor u zien als het veldteeken, dat u aan den vaderlandschen bodem bindt. Ook gij neemt dan op u die vlag, zoo noodig met uw leven, te zullen be schermen en verdedigen. En g ij zult dat doen. Mannen van het legioen. Daar voor u staan zes diepe trommen, trommen zooals zij in onzen glorietijd de Hollandsche ven dels voorafgingen in dagen van strijd. Deze trommen zult gij medevoeren, haar roffels zullen klinken daarginds in uwe kampementen. Zij zullen met dreunenden slag u voorafgaan, als gij na volbrachte taak met wapperend vaandel zult terug- keeren in de vaderlandsche landouwen. Legioensoldaten, nog een ernstig woord Als gij daarginds voor den krijg wordt op geleid, betracht dan de uiterste onderwer ping aan de krijgstucht, die onverbiddelijk streng zal zijn. Weest hard vpor u zelf, maar zijt een goed kameraad onder uwe kameraden. Blijft- eerlijk en ridderlijk en denkt bij alles wat gij doet, dat gij de eer en werd het Hollandsche Spoorstation om even over half 7 bereikt. Op het le perron stond de extratrein, die het contingent naar Krakau zou bren gen. Op de wagons waren groote witte letters aangebracht, welke tezamen de woorden „Vrijwilligerslegioen Nederland” vormden, ook balken in de kleuren oranje wit-blauw. De locomotief was omhangen met guirlandes, terwijl voorop dé ma chine een schild prijkte van levende bloe men, in’ de kleuren oranje, wit, blauw. Op het voorste gedeelte van het perron stonden het muziekkorps dat zich in den Dierentuin en tijdens den daarop gevolg- den marsch had doen hooren, benevens een eere-compagnie van de Waffen S.S. ópgesteld. Een ieder had spoedig een plaatsje in de compartimenten gevonden. Evenals de vorige maal werden de wa gons aan den buitenkant met krijt van allerhande opschriften voorzien, zooals: „Wij gaan naar Moskou” en „Wij gaan Stalin halen”. Luitenant-generaal Seyffardt schreed met de verschillende Duitsche autoritei ten langs den trein en nam van vrijwel alle vrijwilligers met een handdruk afscheid. De hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer, onderhield zich lang unet de vier Haagsche agenten, die naar het Oost front gaan. Andere superieuren van het politiecorps deden eveneens van hun be langstelling blijken. Het was reeds over half 8 geworden, toen het sein van vertrek werd gegeven. Vooral bij de vrouwen stroomden de tranen rijkelijk over de wangen. Sommi gen konden zich slechts moeilijk uit de omhelzingen losmaken, terwijl de eere- wacht de geweren presenteerde en het muziekkorps het „Deutschlandlied” ge volgd door het Horst Wessellied inzette, stoomde de trein onder de overkapping uit. Uit de coupéraampjes, waaruit men let terlijk over elkaar hing, klonken de kreten „Houzee” en „Sieg Heil”, welke door ve len op het perron op dezelfde wijze wer- den beantwoord. Het meerendeel der ach terblijvenden was evenwel zóó onder den indruk, dat zij geen woord konden uit brengen en alleen maar met zakdoeken zwaaiden, totdat de trein met bestemming Krakau, niet meer te zien was. Woensdagmorgen om 9 uur schrok in de gemeente Roden het voor een disselwagen gespannen paard van den 30-jarigen voer man P. Scheerhoorn, wonende te Boerak- ker, gemeente Leek, van een voorbij komende auto. Het dier maakte een plot selinge beweging, tengevolge waarvan Sch. van den wagen sloeg en tusschen den wagen en het onderstel geraakte. De man was op slag dood. VROOLIJKE AVOND IN HET MILITAIRE HOSPITAAL Op initiatief van de bekende artisten mr. Max en Arno Klein, werd Woensdag j.l. een buitengewone avond aan de ver pleegden in het Militaire Hospitaal alhier aangeboden. Allereerst verscheeen op het podium het danspaar The Starley’s die een vlotte step en bovendien een goeden acrobati- schen dans lieten zien. Daarna was de beurt aan Berny, die als Chinees een prima equilibristisch nummer presen teerde. Hadja Margaroff danste een tango en ’n Chineeschen tempeldans, uitstekend uitgebeeld en vooral in prachtige costuums. The 6 Samoa Islanders zongen in hun kleurige costuums Hawaiï-liedjes, zichzelf op snaarinstrumenten begelei dend. Uit Rotterdam was overgekomen de goochelaar Crochet die al zingende op ongelooflijk behendige wijze tooverde bijgestaan door een charmante assistente terwijl bovendien de populaire, accordeon- nisten „de 2 Pico’s” aanwezig waren. Ook zij moesten een daverend applaus incas- seeren en kwamen niet zonder toegift van het podium. Hierna leidde mr. Max, die op geestige wijze confereerde Arno Klein in. Met enorm succes zong deze zijn liedjes en de lach was niet van de lucht. De pianist Harold Meesters begeleidde Arno Klein op uitstekende wijze. De heeren Max Poons en Prins verzorgden op prima wijze de entreact muziek. Het personeel van restaurant Piccadilly had gezorgd dat iedere verpleegde twee pakjes sigaretten kreeg en had tevens eenige manden met fruit gezonden. Deze sympathieke geste werd zeer op prijs gesteld. De medewerkenden kregen bloemen. Aan het slot van den avond werd namens de verpleegden een dank woord gericht tot alle medewerkenden en in het bijzonder tot de initiatief nemers. de brandstof voor spaard wordt. Tegenover het inmaken van groenten met veel zout staat het inmaken met wei nig zout. Volgens de wijze waarop, zuur kool ingemaakt wordt. Deze laatste con- serveeringsmethode is zeer aan te be velen, daar de groente niet geleden heeft en het vitaminengehalte van de groente niet verloren gaat, terwijl de melkzuur- gisting, die tijdens het conserveeren op treedt, de groenten lichter verteerbaar maakt. Behalve voor de bereiding van zuur kool wordt deze inmaakmethode nog niet veel toegepast. Toch kan men snijboonen en roode kool op dezelfde wijze inmaken. De zure smaak lijkt in het begin mis schien wat vreemd, maar als men be denkt, dat aan den stamppot van%nijboo- nen of roode kool dikwijls wat azijn toe gevoegd wordt, dan mag dit geen bezwaar zijn. Integendeel van de aldus ingemaakte groenten zijn zeer smakelijke stamppotten te bereiden. De nadruk dient er nog eens op ge legd te worden, dgt alleen de gave boo nen voor den inmaak gebruikt mogen worden. Enkele aangestokeh boonen kun nen den geheelen inmaak bederven. Zure snijboonen 1 k.g. snijboonen, 12 gr. zout (ruim een afgestreken eetlepel), wat karnemelk (pl.m. 1 eetlepel). Ik dank u voor uw dapper besluit en ik bewonder u. Want ik weet, dat gij vele bezwaren opzij hebt moeten zetten, om vrijwillig heen te gaan van alles, wat u hier aan den vaderlandschen bo dem bindt. Ik bewonder u, omdat zonder lang aarzelen hebt besloten de moeilijkheden en gevaren tegemoet treden, welke u daarginds in C Europa wachten. Ik zeide ‘het reeds tot uwe kameraden, die op 26 Juli u zijn voorgegaanGij gaat naar een land, waarvan ge u vermoede lijk thans nog geen voorstelling kunt maken. Gij gaat, als het ware, de be schaafde wereld tijdelijk achter u laten. Ge komt in een wildernis van verschrik king en ellende, welke dat land te danken heeft aan „de zegeningen van het bols jewistische paradijs”. Denkt niet, dat ik nu overdrijf. Mis schien heeft men u dat wel willen wijs maken, want duizenden menschen in ons land, die tot voor korten tijd openlijk verkondigden, dat het bolsjewisme de afschuwelijkste geesel is, welke de menschheid kan bedreigen, beweren thans plotseling, dat het heusch zoo erg niet kan zijn. Heeft niet de Christelijke regeefing van Brittannia en heeft niet onze gevluchte, zeer Christelijke, vroe gere r.egeering besloten hand in hand te igedierie wel heel erg, het i s Men schrijft ons van de zijde tier V.V.V. het volgende: Wilt u een rijksdaalder cadeau hebben? Dat ligt er aan van wie, zeggen de lezers die nog niet dadelijk „ja” hebben geroepen, maar die resrve kunnen we dadelijk wegnemen, door er ter verdui delijking bij te voegen, dat de N.V.V. ,,’s-Gravenhage” dit gulle voorstel doet. Begrijp het echter niet verkeerd: er staan geen kisten met zilverbons achter de balie in de Parkstraat en op den Boule vard. teneinde aan den gaanden en ko menden man te worden uitgedeeld, want dat is de bedoeling niet. Wel is de direc tie van V.V.V. op de aardige gedachte gekomen, de groote belangstelling voor den Stempeltocht (er zijn al meer dan 4000 boekjes uitgegeven!) nog te stimu- leeren, door aan iedere(n) honderdste(n) deelnemer (ster) een boekje te verstrek ken, op vertoon waarvan alle 24 stem- pelplaatsen zonder betaling van entree geld kunnen worden bezocht. Dat betee-1 kent een voordeeltje van zoowat een rijksdaalder. Voelt u er wat voor? Zoo ja ga dan eens, als ’t mooi weer is, naar ons onvolprezen Scheve- ningen en laat u inschrijven op het V.V.V.-bureau aan den Boulevard. Zoo- dra u een boekje hebt, kunt u aan den gang gaan want een stempelplaats ligt een paar passen verder. Het is namelijk Bestude Pier of deftiger: het wandel- hoofd. Bestudeer den zonnewijzer eens, die er staat maar ga bovenal heelemaal aan het einde, eens een poosje uitkijken over de zee, voortklotsend in. „eindelooze deining”. Voor u de golven, achter u de badplaats met haar hotels, haar concert zaal, bars, cabarets en eethuizen en bo ven u de zon, die aan dit alles de lichte tinten geeft, welke een verblijf op Sche- veningen voor ieder mensch tot zulk een onverdeeld genoegen maken. U kunt van i acht uur tot zonsondergang op de Pier terecht, maar een heelen dag zult u er waarschijnlijk wel niet zoek brengen Laat het bij een verblijf van een paar uren en „stempel” dan verder. Aan de Vliet is het ook prettig op een mooien dag!. Er is een tijd geweest, dat een Haag sche koopman, die zijn schaapjes op het droge had zich een buitenplaats liet bouwen aan de Vliet, tusschen Rijswijk en Leidschendam en daar zijn laatste jaren rustig sleet. Die tijd ligt ver ach ter ons, wel drie eeuwen. Die kooplieden hadden een slechtere keus kunnen ma ken! De boschrijke linkeroever van de Vliet achter het huis, de wijde weilanden aan den overkant er voor met een uit zicht tot aan Rotterdam toe! Wanneer men langs de Vliet wandelt, ziet men nog heel wat van die oude buitenplaat sen liggen. Ook Constantijn Huygens, de groote dichter-staatsman, heeft hier een buiten verblijf laten zetten. Hij noemde het Hofwijck, want hij kon er uitrusten van zijn beslommeringen aan het hof. Hofwijck is een plaatsen, die men hier kan zien. i Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft Vele huisvrouwen hebben de gewoonte andijvie en snijboonen in. het zout in te maken. Andere huisvrouwen steriliseeren iederen zomer een flinken voorraad groenten. En nu de laatste jaren de groente ma chinaal gedroogd wordt, vragen velen zich af of zij dit ook zelf kunnen doen. Vooral in de huidige tijdsomstandigheden gaan velen over tot het inmaken van groenten. Het is echter de vraag of het nuttig is de groenten zelf te zouten, te drogen of te steriliseeren Uit voedingsoogpunt bezien moet deze vraag ontkennend beantwoord worden. Met zuurkool als uitzondering bevatten de zelf ingemaakte groenten weinig of geen vitaminen. Moet het inmaken van groenten dan geheel worden afgeschaft? Noodzakelijk is dit niet, want de groen ten kunnen ’s winters een aangename af wisseling zijn. Maar de huisvrouw moet wel bedenken, dat de groenten in de eer ste plaats ’s zomers zoowel als 's winters versch gebruikt moeten worden. Alleen wanneer zij over meer groenten beschikt dan zij in verschen toestand kan gebrui ken, zal zij dit teveel moeten inmaken. Nu het steriliseeren teveel brandstof vraagt zal de keuze juist op den inmaak in het zout vallen. Al is dit een veilige en gemakkelijke conserveeringsmethode, het is toch een van de minst geschikte. Het zout onttrekt niet alleen water aan de groenten, maar ook de in het water opgeloste mineralen en vitaminen. Het geen er van deze voedingsbestanddeelen nog is achtergebleven, verdwijnt boven dien bij de eigenlijke bereiding geheel, daar voor het ontzouten der groenten het afkoken noodzakelijk is. Dit afkoken vraagt weer brandstof, zelfs veel meer dan voor de bereiding van versche groenten noodig is. Verstandiger is het in den zomer de groenten veel rauw te gebruiken, zoodat Dat van de mooiste lust- Een forsch vierkant geobuw is het, aan alle zijden door het water omringd, getooid met een hoog dak waarop een mooie schoorsteen. Pieter Post heeft het in de jaren 16411643 gebouwd. Men komt aan het gebouw door een ruime boomgaard en een eenvoudigen tuin. Een breed, statige opgang voert over het water naar de oude, eiken deur. Doe de klopper vallen op het hout, en men zal u de deur openen. Daarbinnen is n.l. een verzameling van voorwerpen te bewonderen, welke betrekking heeft op het gebouw en op het geslacht Huygens. Mooiè, oude familieportretten en gravures kan men er zien, solide boeken, welke wiet hun zware perka menten banden de eeuwen trotseerden, en vele oude gebruiksvoorwerpen en meubelen. Het interieur verdient ook een aandachtige beschouwing, want het is heel eenvoudig en koel, maar zeer voor naam. Ja, onze voorvaderen wisten wel wat mooi was! Laat u rondleiden door den concierge, die heel wat van het gebouw weet te vertellen en die gaarne bereid is uw boekje te bewerken. lederen dag kunt u hier van 13 tot 17 uur terecht, dus er blijft tijd genoeg over voor een wandeling door de Heerenstraat van Voorburg, waar de mooie gevel van Swaensteyn en de oude kerk te bewon deren zijn. Veel plezier. En wat de rijksdaalder betreft: veel geluk! I J Het muziekkorps speelde hierna het Wil helmus. Vervolgens bood luitenant-gene- 'raal Seyffardt het vertrekkende contingent namens bet legioen de in zijn toespraak genoemde zes trommels aan, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. Afscheid op het Malieveld Na afloop van de plechtigheid in de Dierentuinzaal, begaven de vrijwilligers zich met hun familieleden naar buiten. Een gedeelte van het Malieveld langs de Boorlaan was door bereden politie afge zet. Hier kon afscheid genomen worden van verwanten eri kennissen. De belangstelling was buitengewoon groot. Te ongeveer 6 uur werd het bevel „aantreden” gegeven. Vlot ging de op stelling vap den troep in haar werk, zoo dat om ongeveer 6 uur 10 afgemarcheerd kon worden. Zoo ging het via de Ko- ningskade, Korte Voorhout, Tournooiveld, Lange Vijverberg, Vijverdani, en Hofweg naar het Spui, waar een défilé plaats vond op het kruispunt van het Spui en de Groote Marktstraat. De vrijwilligers defi leerden, terwijl het muziekkorps van de Ordnungspolizei een marsch speelde, voor generaal Seyffardt, die op een podium, welke stemmig versierd was met oranje, witte en blauwe doeken, en eikeblade- ren, had plaats genomen. Voorop marcheerde in paradepas een eere-compagnie van de Waffen S.S Langs het geheele Spui hadden honderden langstellenden zich opgesteld om voorbijtrekken gade te slaan. Via het Zieken, Rijswijkscheplein Stationsplein werd het w»

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13