trekken binnen vrijwilligers naar Duitsche troepen steeds verder de Oekraine Het tweede contingent het Oostfront Generaal Seyffardt sprak hen den Dierentuin toe Vrijdag 8 Augustus. i V 1941. No. 17948. Nederlandsche Volks- dienst gewezen een in en op DE DOOD VAN BRUNO MUSSOLINI De tactiek der Britsche propaganda Zeer groote belangstelling langs den weg het station V- VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN VERDUISTEREN van 9.19 uur n.m. tot 6.12 uur v.m. s Verrassende aanval op vijandelijk troepen kamp Nieuwe bonnen aan- Bon nog Duitsche successen boven het Kanaal deel te den koning-keizer den Duce Het toekomstige burgerlijke bestuur in het Oosten Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Nachtdienst dokters: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Luüenant-generaal Seyffardt overhandigt een van de zes diepe trommel», welke voor het legioen bestemd zijn. voor aardappelen wordt nader bekend gemaakt Zware verliezen der Sovjets nemen met den dag toe Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 In den Dierentuin g Telegrammen van en Hitler aan Vreeselijke verwoesting in Dorpat COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: zullen schen (Zie verder le blad, pag. 2.) branden (Stapf-Mofy Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goed gek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Bruno Mussolini (Cliché-archief Haagsche Courant) doel vormden opnieuw de vliegtuigfabrie ken in de bocht van de Moskwa. In een enkele vliegtuigfabriek braken 10 hevige branden uit, zoodat de 2e als verwoest kan worden beschouwd. te gedrocht, 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: IVo. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 V V* 5 g V i V 5 lijke directeur van den Nederland- J J sehen Volksdienst ’s-Gravenhage: 4 J. A. H. Hollander, Prinsestraat 57. x 4 De luchtaanvallen op Moskou Bij den aanval op voor den oorlog be langrijke doelen te Moskou, door de Duit sche luchtmacht in den vorigen nacht ondernomen, zijn wederom talrijke groote uitgebroken. Het belangrijkste slechts 20 of 50 manschappen in leven zijn gebleven. Deze verklaarden, dat er ten slotte nog slechts mannen van de tros en den staf en ziekendragers waren, die toen in de voorste linies moesten vechten. Onder de gevangenen bevinden zich ook talrijke officieren, die pas 3 maanden hun uniform dragen. Zij hadden een cursus ge volgd en waren daarna onmiddellijk be vorderd tot luitenant, aldus het D.N.B. Koffie-surrogaat en thee De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij, vestigt er de aandacht op. dat de nieuw aange wezen met 108 genummerde bon van de „bonkaart Algemeen”, uitsluitend recht geeft op het koopen van koffie-surrogaat. De eventueel bij de detaillisten aanwezige restantvoorraden thee mo'gen dus tot nader bericht niet meer worden uitver- tande, in iedere stadswijk, in elk nuizenblok, tiucht werkzaam Betuigingen van deelneming De koning-keizer heeft den Duce het volgende telegram doen toekomen: „Nu ge zoo zwaar getroffen wordt door den dood van uw zoon, wenschen de koningin en ik, die levendig deelnemen in uw smart, jegens u uiting te geven van onze diepe ontroering. Uw zeer toegenegen neef. Victor Emanuel”. Hitler heeft aan Mussolini telegrafisch in hartelijke bewoordingen zijn diepge voelde deelneming doen toekomen. Het bericht van den heldendood van kapitein Bruno Mussolini heeft een die pen en smartel ijken indruk in het Vati- caan gemaakt. De Paus heeft den Duce De Italianen aan het Oostelijke front Naar een speciale correspondent van Stefani meldt, hebben de Italiaansche troepen, die naar het front in de Oekraine zijn gezonden, zich gisterochtend in den strijd gemengd. In politieke kringen noemt men de tac tiek der Britsche propaganda, om door het verspreiden van gefantaseerde reusachtige verliezen der Duitsche troepen in het Oos ten een vergeefsche poging te doen denk sterken indruk, die de Woensdag gepubli ceerde overwinningsberichten van het op perbevel der Weermacht op de openbare meening der wereld hebben gemaakt, te verzwakken, lomp en zonder eenige fan tasie, zoo meldt de correspondent van het A.N.P. In dit verband herinnerde men er gisteren in het bijzonder aan, dat het Engelsche ministerie van propaganda en de Londepsche radio ook bij de vroegere veldtochten reeds op dezelfde plompe wijze zijn opgetreden, door zoowel de successen der Duitsche wapenen in Polen als de Duitsche overwinning in Noorwegen, Ne derland, België, Frankrijk en op den Bal kan steeds daardoor te trachten te ver kleinen, da,t zij, nadat de bekendmaking daarvan door de Berlijnsche officieele in stanties had plaats gevonden, de leugens verspreidden van reusachtige verliezen der Duitsche legers, welke dan later naar men weet in alle gevallen onjuist zijn gebleken. Van Duitsche zijde neemt men daarom van de herhaling van deze Brit sche propagandatactiek met betrekking tot de operaties in het Oosten met gelaten heid kennis en stelt vast, dat de berichten- makers aan de Theems blijkbaar niets nieuws hebben geleerd. In werkelijkheid, zoo verklaarde men gisteren in de Wil- helmstrasse, bewegen zich ook de verlie zen der Duitsche legers bij de gevechten in het Oosten binnen de gebruikelijke grenzen en gaan zij nergens de verhou dingsgetallen van de afgeloopen veldtoch ten te buiten. Amerika en de Sovjet-Unie De officieele woordvoerder van het Kremlin, Losowski, heeft op een pers conferentie de meening te kennen gege ven, dat de briefwisseling tusschen den ambassadeur der Sovjet-Unie in Ameri ka, Oerjianski en den onderstaatssecre taris van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, een aanwijzing vormt voor een doelbewuste toenadering tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie. Op een vraag naar den aard der tus schen Moskou en Washington bestaande samenwerking, antwoordde Losowski: ,,Er bestaat tusschen de Sovjet-Unie en Amerika noch een vriendschapspact, noch een verdrag tot wederzijdsche hulp- verleening. Deze uitwisseling van nota’s vormt echter een bewijs voor het feit, dat de Vereenigde Staten besloten zijn, hun hulpverleening ook uit te strekken tot de Sovjet-Unie”. Zichtbaar ontroerd, bleef de Duce gerui- men tijd stilstaan voor het stoffelijk over schot van zijn zoon. De moeder van Bruno, de weduwe en andere familieleden stonden rondom het doodsbed in gebed geschaard. Vervolgens werd de lijkkist, gedragen door officieren van de luchtmacht in de lijkkoets geplaatst, en werd de lijkstoet gevormd. Een regen van bloemen daalde neer uit de ramen der aangrenzende hui zen. Voorafgegaan door den aartsbis schop, zette de stoet zich langzaam in be weging. De Duce en de familieleden volg den achter de lijkkoets. Daarna kwamen de secretaris van de fascistische partij, de ministers, de leden van de academie, militaire autoriteiten en leden van de Duitsche militaire missie. Een enorme menschenmenigte verdrong zich langs den weg naar het station waar de stoet om half tien arriveerde. Het stoffelijk over schot werd opnieuw gezegend en vervol gens in den trein geplaatst, die om 9. uur 45 naar Forli vertrok. Het stoffelijke overschot van Bruno Mussolini is vandaag naar de laatste rust plaats té Forli overgebracht. Toen de rouwstoet door de straten van Pisa reed, stond bijna de geheele bevolking der stad aan den kant van den weg om eerbiedig zwijgend den Duce, die met de overige verwanten de kist van zijn voor het vader land gevallen zoon volgde, haar diepge voelde deelneming te betuigen. Het D.N.B. seint uit Berlijn: De vijand is in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten West-Duitschland binnen gevlogen. Het gelukte aan enkele toe stellen tot Berlijn door te dringen. Door het neerwerpen van een gering aantal brisantbommen ontstond schade aan ge bouwen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Het Finsche communiqué Van officieele zijde wordt te Helsinki medegedeeld Een vijandelijke pantsertrein is Dinsdag op de lijn Suojarvi-Petroskoi door Stuka’s gebombardeerd, waarbij de trein een vol treffer kreeg, waardoor hij in twee stuk ken brak. Slechts de locómotief en één wagon konden ontkomen. De vijand heeft geen luchtbombardementen op Finsch ge bied ondernomen. De luchtafweer heeft Woensdag 3 vijandelijke toestellen omlaag gehaald. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Buys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Zij kwamen uit de groote steden en uit de kleine plaatsen, die afgezonderd in het platteland liggen, er waren jongens bij die nauwelijks den leeftijd van 18 jaar hadden bereikt, maar ook mannen, die reeds de stormen des levens hadden door, staan. Ze behoorden tot alle lagen der maatschappij. Zij allen waren als kamera den op den dag van gisteren aangetre den, doordrongen van den grooten ernst van het oogenblik, maar vastberaden, om met de uiterste plichtsbetrachting en grootste offervaardigheid de taak te ver vullen, welke zij vrijwillig op zich geno men hadden. Dat niet alleen zij en hun familieleden, maar ook duizenden andere Nederlanders het gewicht van hun koen besluit besef ten, blijkt wel uit de groote belangstel ling, die er voor hun afscheid bestond. In de omgeving van den Dierentuin, waar zij werden toegesproken door gene raal Seyffardt, van de Maliebaan, waar zij zich opstelden, en langs den weg. dien zij vandaar naar het station Hollandsche Spoor volgden, hadden zich zeer velen opgesteld, hun aantal beliep in de tien duizenden. Deze groote belangstelling zal ongetwijfeld een diepen jndruk op hen gemaakt hebben. Omstreeks 4 uur hadden de vrijwilli gers zich in de groote zaal van den Die rentuin opgesteld. De zaal was versierd met Hakenkruis- en Oranje-blanje-bleu- vlaggen. terwijl op het podium, tegen een fond van vaandels, van bloemen in de kleuren rood-wit-blauw, het embleem van het legioen uitdrukking gaf aan het karakter van deze samenkomst. Op de balkons hadden eenige honderden familie leden van de vertrekkenden een plaats gevonden. Links van de zaal stond een muziekcorps opgesteld. Aan den rechter kant bevonden zieh de Duitsche en Ne derlandsche eere-gasten. Tot hen behoor den S.S. Gruppenführer Rauter, General major der Polizei Schumann, Oberbereits- leiter Eftger, die Generalkommissln- Schmidt vertegenwoordigde, oberst-leut- tische horden over Midden- Europa uit te storten, om Marxistische wereldrevolutie, nant von Müller, en tal van andere Duit sche officieren, en dr. Sehuon Kreisleiter van de N.S.D.A.P. Van de Nederlandsche eeregasten noemen we mr. Rost van Ton- ningen, president van de Nederlandsche Bank, prof. dr. Goedewaagen. secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, baron van Haersolte van Haerst. gemachtigde van den Leider, ir. v. d. Vegte, raadsadviseur bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, v. lersel, districtsleider van de N S. B._ Muller Lehning, gemachtigde voor de niet-commercieele vereenigingen, majoor Feenstra, heirbanleider van de W A., mr. Hamer, hoofdcommissaris van politie en C. Piek, directeur-generaal van de Winterhulp. Voor de vrijwilligers, onder wie we opmerkten een viertal Haagsche politie agenten, leden van het Rechtsfront, ston den drie in Duitschland opgeleide Neder landers. Om half vijf commandeerde kapitein Voorwinde, geeft acht, rechts richten. Generaal Seyffardt, S.S. Gruppenführer Rauter, Generalmajor Schumann en Oberstleutnant von Müller traden de zaal binnen en schreden langs de vrij willigers. Hierna betrad generaal Seyf fardt het podium voor het uitspreken van de volgende rede Rede luitenanl-generaal Seyffardt Kameraden. Hier staat gij aangetreden om uitvoe ring te geven aan uw moedig besluit de wapens op te vatten en mede te gaan strijden tegen het Aziatische dat gereed heeft gestaan zijn bolsjewis- en West- daar de dat wil zeggen een chaos van jammer en ellende, in de plaats te stellen van onze bescha ving en cultuur. Gij staat aangetreden met den vastbe sloten wil u in te zetten voor de vrijheid van Europa, voor de vrijheid van Neder land. (Zie irerder 4e blad, pag. 1.) x A A A A A A A A A Gedurende het tijdvak van Zondag 10 tot en met Zaterdag 16 Augustus zullen op d.e bonnen nummer „30" van de daar voor aangewezen kaarten verkrijgbaar zijn de gebruikelijke hoeveelheden brood, bloem (70 gram per bon), vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren en melk. De bonaanwijzing voor aardappelen zal nog nader worden bekend gemaakt. Voorts is voor het tijdvak van Zondag 10 Augustus tot en met Zaterdag 6 Sep tember (vier weken) beschikbaar gesteld op bon „107” Algemeen 1 k.g. suiker op bon „108” Algemeen 250 gram kof fie-surrogaat op bon „109" Algemeen 500 gram jam op bon „110" Algemeen 250 gram rijst op bon „B rijst” (voor kinderen t/m 3 jaar 250 gram rijst op bon „111” Algemeen 250 gram haver mout of gort op bon „B Havermout” (voor kinderen t/m 3 jaar) 250 gram havermout of gort op bon „112” Algerheen 100 gram ver micelli of maizena. De bonnen „30” voor kaas blijven gel dig tot en met Zaterdag 6 September. De bonnen .,291’ voor aardappelen blij ven geldig tot en met Zaterdag 16 Augustus. Men raadplege voorts de lijst „Welken distributiebon heeft men noodig Nadat gisterochtend reeds een Brit sche bommenwerper door luchtdoelartil- lerie en een Spitfire door jagers in de Kanaalzone waren neergeschoten, hebben Duitsche jagers gistermiddag bij een aanvalspoging van een Britsche forma tie, die uit bommenwerpers cn jagera bestond, in luchtgevechten tusschen Duinkerken en Boulogne 9 jagers van het type Spitfire neergeschoten. Lucht doelartillerie haalde bovendien een Spi» fire boven zee omlaag. Een gemengde formatie, die des avonds naderde, verloor in de Kanaalzone door een afweer van Duitsche jagers 12 toe stellen. Aan Duitsche zijde deden zich geen verliezen voor. zijn diepgevoeld rouwbeklag tot uitdruk king gebracht. Het hoofd van den Spaanschen staat, generaal Franco, en de minister van bui tenlandsche zaken, Serraro Suner, hebben den Duce oondoleantietelegrammen ge zonden bij den dood van zijn zoon Bruno. Stoffelijk overschot in chapelle ardente Gisteravond om 7 uur is het stoffelijk van Bruno Mussolini, den luitenant-vlie- ger Francesco Vitalini en adjudant An gelo Treccini gekist en na de zegening gedragen door officier-vliegers en legio nairs naar den lijkwagen, die de resten overbracht naar de zaal van de provin ciale fascistische federatie, die al? cha pelle ardente was ingericht. Per auto volgden de Duce, mevrouw Mussolini, luitenant Vittorio Mussolini en de echt- genoote van Bruno. In andere auto’s had den hoogwaardigheidsbekleeders plaats genomen, terwijl nog andere te voet volgden. Langs den weg van den lijkstoet had den zich alle fascisten van Pisa en de geheele bevolking opgesteld. Uit ramen en van balkons wierp men bloemruikers op den stoet. In de chapelle ardente ble ven de ouders, de broer en de echtge- noote van den overledene nog geruimen tijd in gepeinzen verzonken. Hedenochtend cm negen uur werd het stoffelijk overschot van Bruno Mussolini naar het station overgebracht, vanwaar het naar Forli werd vervoerd. Morgen zal het ter aarde besteld Worden op het kerk hof Cassiano. Op instructie van den partijsecretaris, die den Duce in een telegram uitdrukking heeft gegeven aan het medeleven van het Italiaansche volk en de partij, is in alle partijgebouwen rouw aangebracht. Overbrenging van Pisa naar Forli Hedenochtend is het stoffelijk over schot van Bruno Mussolini met groote plechtigheid van Pisa per trein naar Forli overgebracht, om aldaar ter aarde te worden besteld. Een groote menigte en vele autoriteiten waren bijeengekomen voor het huis der fasci, waar een cha pelle ardente was ingericht. Den gehee- len nacht had de bevolking van Pisa en van de omringende plaatsen langs het stoffelijk overschot van den zoon van den Duce en zijn beide kameraden gedefileerd. Hedenochtend om kwart voor negen kwam de Duce in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn kinderen voor het huis der fasci aan, waar hij ontvangen werd door den aartsbisschop van Pisa, die het stoffelijk overschot gezegend had. In de Oekraine zijn, aldus het D.N.B., de Duitsche zegevierende troepen Woens dag verder doorgedrongen. Zij achtervolg den Sovjetformaties en maakten verschei dene treinen met materiaal en uitrustings stukken buit. Dynamiet-commando’s der Sovjets konden worden vernietigd alvo rens zij hun taak konden uitvoeren. Kleine verstrooide groepen soldaten, die het con tact met de wijkende formaties hadden verloren, probeerden door de voorste li nies der Duitsche troepen heen te drin gen. Ze werden door de Duitsche en ver bonden troepen opgevangen en vernietigd. De rest van de in de Oekraine ingesloten Sovjet-troepen staat de vernietiging te wachten. Bij wanhopige uitvalspogingen leden de bolsjewisten zware verliezen. Het aanzienlijke aantal gevangenen en buit neemt gestadig toe. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen deed een verrr.ssenden aanval op een groot troepenkamp der Sovjets achter het Noordelijke front. Zeven geheel met man schappen bezette barakken werden door voltreffers vernietigd. Verscheidene an dere barakken werden zwaar getroffen en geraakten in brand. De bolsjewisten die niet door de bommen getroffen waren, probeerden aan het helsche bombardement te ontkomen en in het open veld te ge raken. Zij werden echter door de boord- wipens der Duitsche vliegtuigen onder vuur genomen. De Sovjets leden buiten gewoon zware verliezen. Deze zware bloe dige verliezen stijgen van dag tot dag aan het geheele Oostelijke front. Woensdag werden alleen voor de gevechtspositie van een Duitsche divisie 3000 en voor de ge vechtspositie van een luchtdoelbatterij 600 gesneuvelde Sovjets waargenomen. De Duitsche verliezen staan hier in geen ver houding tot die der bolsjewisten. Woensdag hebben Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen ten Zuidoosten van Smo lensk 16 rivierstoombooten, die door de Sovjets werden gebruikt voor vervoer- doeleinden ter vervanging van de ver nielde spoorwegen, vernietigd. Bij aanval len op transportcolonnes werden 234 vrachtauto’s der Sovjets vernield. Binnen de groote bocht van den Dnjepr zijn alle belangrijke spoorwegtrajecten verbroken door bombardementen. Talrijke treinen, die de Sovjettroepen moesten ravitaillee- ren, zijn vernield. In den centralen sector hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen 4 batterijen afweergeschut buiten gevecht gesteld. Een benzine-opslagplaats in de nabijheid ging in vlammen op. De Sovjet troepen leden bij deze Duitsche aanvallen zeer zware verliezen. Verschillende wijken der groote Est- landsche stad Dorpat, die door de terug trekkende bolsjewisten zwaar is geteisterd, bieden nog een beeld van vreeselijke ver woesting, aldus verneemt het D.N.B. in een speciaal bericht. Talrijke zaken zijn geplunderd of vernield door de bolsjewis tische soldaten onder aanvoering van hun commissarissen. Op de binnenplaats van het tuchthuis zijn eenige dagen geleden de lijken van 200 mannen en vrouwen opge graven, die de bolsjewisten kort voor hun vlucht haastig onder den grond hadden laten stoppen. Alle persoonlijkheden, die bij de Sovjets niet goed aangeschreven stonden, zijn doodgeschoten. De boekerij van de universiteit van Dorpat, een der kostbaarste van Europa, werd voor een deel vernield, voor een ander deel weggevoerd. Kostbare manuscripten lagen stukge scheurd op de straten, toen de Duitsche troepen binnentrokken. De wreedheden der Sovjets Naar het D.N.B. verneemt, is in de Ga- licische plaats Dobromil een afschuwelijke ontdekking gedaan. De bolsjewisten had den daar op een zoutmijn een buiten wer king gestelde schacht van ongeveer 40 m. diep tot den rand toe gevuld met de lijken van doodgeschoten menschen uit de om geving. Inwoners van de plaats vertelden, hoe dag en nacht vrachtwagens der bolsje wisten onder politiebewaking naar de mijn reden en lijken aanbrachten, De omgeving werd door militairen afgezet. Volgens een voorzichtige schatting waren 600 lijken in de schacht geworpen. De meeste slacht offers waren uit de in de nabijheid ge legen gevangenis der GPOe gekomen. De bolsjewisten hadden mannen en vrouwen, grijsaards en kinderen, naar de gevange nis gedreven en doodgemarteld, -geslagen, -gestoken of -geschoten. Duizenden inwo ners waren gevlucht, duizenden andere werden kort voor dé aankomst der Duit sche troepen door de bolsjewisten wegge voerd en onderweg omgebracht. Honderdduizenden Sovjet-soldaten naar de gevangenkampen Honderdduizenden gevangen genomen Sovjet-soldaten stroomen naar de gevan genkampen. Een bonte mengeling van Wit-Roethenen, Oekrainers, Kozakken, Kulmukken, Kaukasiërs en Siberiërs trekt langs de wegen. Bij een inspectie van de groepen gevangenen heeft men geconsta teerd, dat verscheidene regimenten der Sovjet-infanterie zoo geteisterd zijn, dat Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit 'blad" 10 ct. meer. De Nederlandsche Volksdienst J aeeft zich tot taak gesteld het Ne- lerlandsche volk op sociaal gebied »p grootsche wijze te verzorgen. Hierbij zal niet de nadruk worden J ?elegd op de materieele verzorging. t doch meer op de onderlinge hulp en 4 steun, die onze landgenooten elkaar Willen verleenen. De N.V.D. hoopt door een groot aan- 4 tal medewerkers, die alom in den 4 hnrlo ir» iodoro ctaH civiilr ir» in ieder dorp en ge- t zijn, dit 4 breede bemiddelende contact tus- /-»V-iZ-»»-» «illn NTnrlnrln n«l4» 4 kunnen hierbij wor- women ingeschakeld. Iedere man J en vrouw, die in een sociale taak, f een opgave ziet, 4 nelde zich als vrijwilliger (ster) aan J bij het onderstaande adres(sen). waar alle inlichtingen zijn te ver- 4 krijgen. Dp uitvoering van het sociale werk J van den N.V.D. brengt natuurlijk 4 kosten met zich mede. Daar de bij- 4 stand zal bestaan uit een directe, verantwoordelijke hulp van een 5 medelandgenoot en niet van een 4 aimbtelijk bureau, dienen de uitga- ven bestreden te worden uit vol- t oewuste offers van hen, wien het lot 4 van ons volk ter harte gaat. Daar- :oe is door den N.V.D. een lidmaat- J schap ingesteld, waaraan een vaste 4 naandelijksche bijdrage is ver- bonden. Meldt u aan als lid van den N.V.D. en helpt mede het welzijn van ons 4 volk te verzorgen. Inlichtingen en J lanmelding bij het bureau van den N.V.D. in uw stad of provincie. Pro- 4 vinciale directeur van den Neder- landschen Volksdienst Zuid-Hol- J land: drs. W. F. van Leeuwen, Java- 4 straat 27ar ’s-Gravenhage. Stede- Volksdienst ’s-Gravenhage: J uauer Gistermiddag is het tweede contingent vrijwilligers van het Nederlandsche legioen uit den Haag naar het Oostelijke front vertrokken om er deel te nemen aan den grooten strijd tegen het bolsjewisme. Uit alle streken van ons land waren de vrijwilligers naar den Haag gekomen, waar zij door generaal Seyffardt, comman dant van het legioen, zouden worden toegesproken. Omtrent den dood van Bruno Musso lini meldt Stefani nog de volgende bijzon derheden Gisterochtend om 10 uur werd op het vliegveld San Giusto te Pisa een proef vlucht ondernomen met een nieuwen vier- motorigen bommenwerper, deel uitma kende van een eskader, dat gevormd wordt voor de komende oorlogshandelin gen. Toen het toestel wilde landen stortte het plotseling door onbekende oorzaak ter aarde. Onder de omgekomen leden van de bemanning bevonden zich de kapitein- bestuurder Bruno Mussolini, commandant van het eskader, de luitenant-bestuurder Francesco Vitalini en een adjudant-rneca- nicien Angelo Treccini. De vijf andere leden der bemanning werden gewond. Zoodra de Duce het bericht van den dood van zijn zoor vernomen had, begaf hij zich per vliegtuig naar Pisa, in gezel schap van den chef van den generalen staf voor de luchtvaart, generaal Pricolo. Na de bemanning van het vliegveld ge ïnspecteerd te hebben, begaf de Duce zich met zijn zoon Vittorio naar het hospitaal Santa Chiara, waar hij verbleef bij het stoffelijk overschot van zijn zoon. Vervol gens begaf de Duce zich naar de plek waar het vliegtuig was neergestort. Na verwijld te hebben op de plaats, waar het vliegtuig is gevallen, heeft de Duce zich naar het ziekenhuis begeven, om eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot der beide vliegers, die met Bruno Mussolini zijn omgekomen. Ver volgens bracht hij een bezoek aan de ge wonden. Mevrouw Mussolini arriveerde te 17 uur per vliegtuig uit Rimini. Bruno Mussolini was op een na de oud ste zoon van den Duce. Hij werd 22 April 1918 te Milaan geboren. Als vlieger in den veldtocht tegen Abessinië werd hij in 1936 onderscheiden met de militaire me daille voor betoonde dapperheid. In 1938 nam hij deel aan de vlucht naar Zuid- Amerika van de „Groene muizen”. Later werd hij benoemd tot directeur-generaal van de Italiaansche luchtvaartmaatschap pij op Zuid-Amerika. Lati In den veld tocht tegen Albanië heeft hij zich her haalde malen onderscheiden. Op den eer sten dag van den Italiaansch-Griekschen veldtocht, 28 December 1940, nam hij deel aan den aanval op den Piraeus. schen alle Nederlanders te kunnen leggen. Tienduizenden 1 worden ingeschakeld. Iedere groot of klein,

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1