De positie Thailand van GLADWEG De geheime acten van den Franschen generalen staf Uw Zenuwen worden bedreigd SANATOGEN «8 GEMtf.GD NIEUWS 70-tal documenten Publicatie van een de De groote slag bij Smolensk Duitsche troepen trekken steeds verder de Oekraine in Onthullingen over oorlogsplannen van de geallieerden neem ONDERWIJS EN KERK Vervolg van pag. 1. FRANKRIJK Onrust in Turkije ENGELAND ROEMENIE SPOORWEG VEREENIGDE STATEN 20 100 0 km Dotsjowsjtsjlna Jarzewo Prost te Stabnaja Ka aymovo Rjabzewo ROSLAW (4162) RUSLAND de Slag op den atlantischen oceaan ^0/ (JWJASMA KRASNOJE i i WIT SMOLEZN aan de De Amerikaansche hulp Sovjet-Unie Italiaansche aanval op Malta r mesjes blijven langer scherp, dank -zij de bij- zondere«staal-alliage! In deze tijden heb ben Uw zenuwen ernstig te lijden. Voed ze daarom met Sa na togen en voorkom daarmede neer- siachtig- heid en I vermoeid- I heid. Verklaringen van Huil overl kwesties in het Verre Oosten oboes^ fSolojewa Dorogoboes 'Sapasjino ^^—JELNA Vernielingen aan de olieleiding in Syrië HAA(-3CHE COURANT Vrijdag 8 Spinnenwielmaker te Staphorst wordt 90 jaar Kattjn Aug. 1941 le bl. pag. 2 Tsjorosjen^ st^. De geruchten over ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt bui- (als het is DR. CLODIUS TE BOEKAREST te erkennen’’. Deze woorden van den Japansche burgers KAART VAN PELT ROEMEENSCHE ONDER SCHEIDINGEN VOOR DUITSCHE OFFICIEREN BESPREKINGEN VAN DARLAN TE PARIJS Het plan van een Engelsch Fransch offensief van echter «0 I i GENERAAL ANTONESCU ONDERSCHEIDEN Generaal Antonescu is door koning Michael onderscheiden met de orde Mi chael den dapperen tweede klasse. DIENSTTIJD VERLENGD De Senaat heeft gisteren met 44 tegen 28 stemmen de wet aangenomen, die den diensttijd met anderhalf jaar verlengt, zoodat deze thans 2J jaar bedraagt SAH ATOCfk Vertrek van uit Singapore Naar uit Singapoie wordt gemeld zijn vandaar talrijke Japansche vrouwen en kinderen naar Bangkok vertrokken, van waar zij naar Japan zullen doorreizen. De Japansche zaken te Singapore, heblen haar Japansche employé s tot een mini mum beperkt. In de Japansche kolonie zijn reeds maatregelen besproken, voor het geval van een plotselinge evacueering. Australische gezant bij Huil De Australische gezant te Washing ton, Casey, heeft gisteren een bespreking gevoerd met minister Hull, over de si tuatie in het Verre Oosten. Casey weigerde een verklaring over den ir.houd dezer bespreking af te leggen. Hij uitte alleen de meening, naar Asso ciated Press meldt dat de eigenlijke verdediging van Australië dient te ge schieden op een „zeer ver verwijderde plaats”. divisies bezorgen. hulpverleeningspact zijn erts- COMMUNISTEN GEARRESTEERD In de streek van Dijon zijn 61 commu nisten door de politie gearresteerd en naar een concentratiekamp overge bracht. Onder de arrestanten bevinden zich verscheidene spoorwegarbeiders, postambtenaren en eenige onderwijzers. De plaatsvervangende ministerpresi dent professor Michael Antonescu, heeft gisteren gezant dr. Clodius, die op het oogenblik in Roemenië vertoeft, ontvan gen voor besprekingen over loopende economische kwesties. berichten omschreven. De kaart geeft den lezer een overzicht van het gevechts terrein. Mevrouw M. A4. fe B„ T schrijfts „Ik voel mij met Sanoto- gen in levenskracht en gezondheid toenemen. Nu kan ik weer met lust en genoegen mijn werk doen. De zenuwzwakte is bijna overwonnen en van de voortdurende moeheid ben ik verlost". EEN ASSISTENT VOOR SUMNER WELLES Naar de „New York Times” uit Wash ington meldt, heeft Huil den vroegeren vice-president der Bahrein petroleum co., Max Thornburg, tot assistent van Sum ner Welles in het ministerie van buiten- landsche zaken benoemd. Volgens de „New York Hêrald Tribune” moet Thorn burg optreden als verbindingsman tus schen het ministerie en den minister van binnenlandsche zaken. Ickes, die ook co ordinator voor de petroleumindustrie is. tuigbenzine aan de worden afgestaan. Indien men er niet in mocht slagen, zoo verklaarde Ickes, de productie van benzine met een hoog octaangetal te ver- grooten, dreigt schaarschte aan vlieg- tuigbenzine, hetgeen ernstige gevolgen zou hebben voor de militaire en burgerlucht vaart. De benzineleverantiës aan de Sov-. Jet-Unie kunnen ook bijdragen tot tijde lijke benzineschaarschte aan de Westkust der Vereenigde Staten. In de nabije toe komst is gedwongen benzine rantsoenee- ring aan de Oostkust waarschijnlijk In tegenstelling tot den door de regee- ring uitgesproken wensch is het benzine verbruik aan de Oostkust de laatste we- jnvloed van het Bolsjewisme ’zou komen, ken namelijk aanzienlijk gestegen. -- - - Men wilde zich gisteren in de Wilhelm strasse niet uitlaten over de vraagstuk ken van het toekomstige burgerlijke be stuur in het Oosten. In vergelijking tot de afmetingen van den strijd en de his torische beteekenis der Duitsche overwin ning acht m'en deze vraagstukken betrek kelijk onbelangrijk. In de interne organi satie van dit gebied ziet men slechts een nevenprobleem, dat volgens de opvatting van. politieke kringen pas acuut begint te worden, wanneer na den oorlog een aan vang wordt gemaakt met de reorganisatie van den politieken toestand in Europa. Het D.N.B. meldt uit Washington; De minister van binnenlafidsche zaken, Ickes, heeft gisteren op de persconferen tie bekend gemaakt, dat 4 Amerikaansche tankbooten voor het transport van vlieg- tuigbenzine aan de Sovjet-Unie zullen te erkennen”. Deze woorden van den Thailandschen minister-president vormen I de groote sensatie van den dag in de hoofdstad van onbezet Frankrijk. De des- betreffende verklaring wordt te Victiy ge- zien als rea.Je op het drievoudig protest j der Vereenigde Staten. Groot-Britlannië i en China wegens de erkenning van I Mandsjoekwo door de regeering van Thai- 1 land. In den vorigen nacht hebben Italiaan sche bommenwerpers weer een aanval gedaan op het eiland Malta. Met goede uitwerking werden brisant- en brand bommen geworpen op het vliegveld Mi- cabba. alsmede op inrichtingen van het vliegveld en andere doelen. De afweer op den grond van den vijand was zeer hevig. Een der Italiaansche vliegtuigen is niet teruggekeerd. NIEUWE STAKING BIJ TWEE SCHEEPSWERVEN Het 6000 man sterke personeel van 2 scheepswerven der Bethlehem Steel Com pany te Brooklyn, is een proteststaking Bij een in de staatscourant van giste ren verschenen koninklijk decreet, is aan 30 officieren en onderofficieren van het Duitsche luchtwapen, die zich onder scheiden hebben in de luchtgevechten aan het Roemeensche Dobroedsjafront, het gouden kruis met de zwaarden in de orde voor dapperheid in den oorlog verleend. 32 man van het grondperso neel van het Duitsche luchtwapen heb ben dezelfde orde derde klasse ont vangen. VERSPREIDE BERICHTEN Het Japansche vrachtschip „Kanu Maru", dat ten Zuiden van Kioesjioe in een taifoen geraakt was, is gezonken. Slechts een deel van de bemanning kon zich in de booten redden. zicht!. H. J. P. Jansen. Groningen; W. Kolkman, Hengelo (zonder de verklaring van voldoende paedagogisch inzicht), A. Kooiman, Rotterdam. Akte N k.: H. H. Goddijn. Begen op Zoom. Akte N u.: A. C. Krombeen, 's-Hertogenbosch, G. A. van Venrooy, Kerkrade. Huishoudschool. R K. Hifishoud- en Industrieschool fe ’s-Hertogenbosch. Geslaagd voor de akte Na, o.a. mej. M. van Vliet, alhier. geven. Met de militaire actie moet de diplomatieke op denzelfden energieken toon worden afgestemd. Het komt er op aan ook de Balkanstaten samen te sme den. Men moet den neutralen staten de macht der geallieerde mogendheden la ten voelen. Voorts zal het Balkan-oorlogs- toópeel dé mogelijkheid van gunstiger resultaten bieden niet slechts door af snijding van Duitschen olietoevoer doch door de afmatting, die het scheppen van een nieuw front voor den tegenstan der beteekent of door een omsingelings- aanval op zijn vitale punten. Zoo moet van de Ijszee tot den Kau- kasus een gesloten front worden ge vormd. Deze ring zou. naar men hoopt, de blokkade tegen Duitschland verster ken en zijn economische wurging volein digen. Voornamelijk echter wil men door deze uitbreiding van het oorlogsïooneel nieuwe en uitgebreide fronten scheppen, waar de vijand zijn krachten slijt, waar de Duitsche krachten zullen versplinte ren en zullen worden uitgeput. De documenten toonen de tekortkomin gen aan van de geallieerden op alle ge bieden. Daardoor mislukten hun oorlogs plannen en de snelheid van dé Duitsche slagen hebben steeds de plannen van den tegenstander doorkruist. Bij het onvermo gen komt aan .Ei gelsche zijde nog het verraad. Het ergste kreeg Frankrijk de Britsche trouweloosheid te voelen. Er werden beloften gedaan maar niet ge houden. Als een zware aanklacht tegen Engeland klinkt aan het slot het schrij ven van den Franschen opperbevelhebber van het luchtwapen, Vuillemin, wiens laatste noodkreet uit den slag van Vlaan deren met de profetische waarschuwing eindigt; De vervulling van de aan Enge land gerichte eischen is een. vraag van leven of sterven It. K. P o e 1 d ij k. Aan de R.K. Huishoudschool te Poel dijk zijn geslaagd met zeer eervolle ver melding de dames R. van Ruyven, R. v. Meurs, M. Jansen, F. Duyvestein. T. v. d. Zanden, C. v. d. Arend. Getuigschrift ontvingen: C. Olsthoom, R. Heskes. F. v d. Knaap. G. Zwinkels, T, v. d. Voort, R. Kester, J. Hulspas, C. v. d. Zande. C. v. Bergen Henegouwen. C. v. d Zalm. J. Franke, M. Olierhoek, R. Marrewijk Y. Goeienbier, M. v. Adrichem, M. Persoon, J. Helderman. A. v. d. Klugt, S. v. d. Klaauw, R Olsthoorn, M Paalvast, M. Wennekes. Nijverheidsonderwijs Geslaagd alhier voor d eakte N. 4: B. Rienksma, Huizum. Akte N. 5: H. Mees ters, Gouda; A. Snijders, den Haag. Akte N j. G. Bosch, Hengelo (zonder de ver klaring van voldoend paedagogisch in- De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken. Huil, heeft de ontvangst bevestigd van de nota der Fransche regee ring betreffende de jongste verklaring van Sumner Welles. Hij weigerde echter te zeggen of de inhoud der nota uit Vichy als bevredigend werd beschouwd Huil ontkende verder, dat er plannen zouden bestaan voor de bezetting van de Fran sche kolonie Martinique. Betreffende de houding van Engeland en de Vereenigde Staten tegenover een beweerd optreden van Japan tegen Thai land, gaf de minister te kennen, dat men zich voorloopig wilde bepalen tot de gis- teren afgelegde algemeene verklaring, dat een actie tegen Thailand, de belangen van de Vereenigde Staten in gevaar zou bren gen Huil zeide. dat hij langs indirecten weg had vernomen, dat de regeering der Vereenigde Staten aan de regeering van Thailand militaire hulp zou hebben toe gezégd. Voor zoover hij. Huil. wist. séas een dergelijké belofte niet gegeven.’ De Engelsche voornemens ten aanzien van Thailand Met betrekking tot het bericht van As sociated Press over een aan Engeland toe geschreven voornemen. Bangkok en de havens aan de landengte van het Thai- landsche schiereiland te bezetten, schrijft de „Japan Times and Advertiser”: De on afhankelijkheid van Thailand wordt door de omsingeling bedreigd. Het blad meent, dat het plan van de ABC-mogendheden. Amerika. Britsch-Indië en China, voor de beweerde verdediging tegen een veron derstelden Japanschen opmarsch naar het Zuiden in werkelijkheid in Japansche oogen slechts een aanvalslustige omsinge ling is. Thans wordt een schrikbeeld op gehangen over Japansche aanvalsvoorne- mens tegen Thailand Dit is echter vol komen ongerechtvaardigd. Japan heeft geen bedoelingen in Thailand. Het staat met dit land op vriendschappelijken voet Het blad merkt ten slotte op, dat Groot- Ërittannië met de tactiek om van Japan een schrikbeeld te maken, in werkelijk heid slechts een plan verbergt om een aanvalsactie ter versterking van Singa pore te ondernemen door het vestigen van vooruitgeschoven steunpunten ten koste van de onafhankelijkheid van Thailand. Thailand bereid de Nanking- rrgeering te erkennen S.P.T. meldt uit Vichy: Thailand is 'bereid, de Chineesche Nankingregeering begonnen wegens de vertraging in de lonsonderhandeiingen tusschen de vakver- eeniging en de maatschappij. De politie heeft, om sabotage tegen te gaan, de wachten versterkt In het midden van het Oostelijk front is loop hiervan is heden in de Weermacht- de groote slag van Smolensk ten einde s-*-*-- - gevoerd. Bijna vier weken lang hebben de Duitsche troepen hier strijd gevoed tusschen Smolensk en Wjasma. Het ver- Naar het agentschap Mondo Arabo van de Turksch-Syrische grens meldt zijn hun niet slechts toont, dat het Bolsjewis me als dreigend gevaar voor hun poorten staat maar ook dat de Britsche politiek, tot welker eerste beginselen het sederi eeuwen behoort, die volken politiek on machtig te laten blijven, openlijk een ver bond sluit met het Bolsjewisme. Het artikel van de „Times” en de ver klaring. Woensdag door Eden afgelegd, geven naar de opvatting van officieuze kringen een politiek beeld, dat Duitsch land nauwelijks beter kan wensehen en dat door de Duitsche propaganda ook niet beter geschilderd kan worden. Wij zijn aldus besloot men in de Wilhelmstrasse de „Times” daarvoor zeer dankbaar. „Vössien” .in Staphorst wordt morgen 90 jaar. Heel Staphorst en velen daarbui ten kennen Vössien, den krassen ouden spinnewielmaker. Zijn eigenlijke naam is de Weerd. Maar dóórdat hij al vroeg zijn ouders verloor kwam hij bij grootvader Vos in huis. Zoo werd hij de „zoon” van den ouden Vos en daarrhede „Vössien''. Vössien is in Nederland waarschijnlijk de oudste vertegenwoordiger van het ver dwijnende ambacht. De huisspinnerij is zoo goed als verdwenen en als gevolg daarvan worden zijn spinnewielen steeds minder verkocht. Niettegenstaande de ge ringere afname is hij zijn ambacht de jaren door echter trouw gebleven en nog dagelijks kan men hem het fijne con sciëntieuze handwerk zien verrichten. Zijn producten zijn over de geheele wereld verspreid. Vooral Amerika heeft er veel gekocht, maar ook in de landen van Europa kan men Vössien’s werkstukken aantreffen. De oude baas is nog kras en staat eiken dag nog aan de draaibank. Voor geen geld van de wereld zou hij zich al willen laten vervangen en ook zou er moeilijk een jongere kracht zijn te vin den, die beter met dit werk op de hoogte is dan de oude baas. Buiten deze toeneming van krachten moet de oorlogsuitbreiding echter nog andere gewichtigere doeleinden dienen. Reeds in de besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche generale staven, die in het voorjaar 1939 hadden plaats gehad, was de ..beteekenis van het Bel gische en het Nederlandsche staatsgebied als uitgangsbasis voor een offensief tegen Duitschland” vastgelegd. Bij het uitbreken van den oorlog neemt Gamelin dit idee onmiddellijk weer op „het bin- nenmarcheeren in België”, zoo schrijft hij op 1 Sept. 1939 aan den Franschen minister-president, „zou het geheele voor deel van de Belgische vliegbasis aan onze zijde brengen en den oorlog van de Fransche grenzen, in het oijzonJer van onze Noordelijke provinciën, ver wijderd houden.” Bovendien zou uit het Belgische of beter nog uit het Hol- landsche gebied een offensieve actie tegen Duitschland „een heel wat gunsti ger terrein en minder sterke vesting- werken ontmoeten”. Het plan. >m een I Engelsch-Fransch offensief tegen Duitsch- I land via Belgisch en Hollandsch grond- gebied te beginnen, vormt dus van begin af aan een vast bestanddeel der stra tegie der westelijke mogendheden. De militaire voorbereiding van dit plan werd ter plaatse reeds van het begin van den I oorlog af getroffen, met de uitvoering De oorlog van de petroleum Naast dezen oorlog van het ijzer komt de oorlog van de petroleum. Hoezeer Gamelin er voor is „de hand op het Zweedsche erts en de Noorsche havens te leggen”, wijst hij er toch met beslist heid op, dat „uit het oogpunt der oor logvoering de Balkan en. de Kaukasus, waar men Duischland ook van de petro leum kan afsnijden, veel loonender ob jecten zijn”. In een aanval op Batoem en Bakoe in het bijzonder met het lucht wapen ziet hij „een gelukkige aanvul ling der Scandinavische actie” De voor bereidingen daartoe worden met nadruk getroffen, de uitvoering voor het einde van Juni geprojecteerd, waarbij Turkije, welks gebied moet worden overvlogen, volgens het merkwaardige voorstel van den Franschen ambassadeur Massigli moest worden gesteld voor „feiten, die juist aan het gebeuren zijn.” Het lag. ook in de bedoeling om de scheepvaart op de Zwarte Zee te verhin deren en maatregelen van sabotage voor de blokkeering van den Donau Zijn zeer nauwkeurig en intensief voorbereid. Ten slotte moet de afsluiting van Duitschland van de Roemeensche petroleum door ver woesting van de petroleumvelden aldaar worden bewerkstelligd, waarvoor een in schijn tot den rang van kolonel bevorder de expert de plannen heeft gemaakt en alle voorbereidingen heeft getroffen Combinatie van blokkade en militaire operaties Door zulk een combinatie van blok- kademaatregelen en militaire operaties kunnen de geallieerden zooals Game lin schrijft niet alleen de economische afsluiting steeds nauwer aanhalen, maar Duitschland er ook toe nopen, zijn in mi litair opzicht afwachtende houding op te Verklaringen van Decoux. De gouverneur-generaal van Indo China, vice-admiraal Decoux. heeft in een verklaring de Engetech-Amerikaansche veronderstellingen betreffende 't Fransch- Japansche pact tot gemeenschappelijke verdediging van Indo-China nadrukkelijk van de hand gewezen en er tegen gepro testeerd, dat deze landen zich mengen in de Fransch-Japansche aangelegenheden. Frankrijk staat op het standpunt, dat de beveiliging van Indo-China door een ge meenschappelijke verdediging van het land tezamen met Japan het beste ge waarborgd is. Decoux verklaarde, ver der. dat men met het oog op den toene menden Engelsch-Amerikaanschen druk op Thailand kan vreezen, dat dit land een brandpunt in het Verre Oosten zot) kun nen worden. Overigens verklaarde De coux nog, dat de Fransche grenstroepen tweemaal afdeelingen Tsjoengkingtroepen afgeslagen hebben, die de grens waren overschreden en dat hij op zijn pro'est bij de Tsjoengkingregeering nog geen antwoord had gekregen-, BRITSCHE TROEPENCONCENTRATIE IN MOSOEL In Turksch politieke kringen blijkt men levendig ongerust over de steeds grootere Britsche troepenconcentraties in de provincie Mcsoel. meldt het D.N.B. uit Ankara. Van de grens van Irak tot aan het Kaukasisch gebied is in vogel vlucht een afstand van slechts 120 km. en ondanks de moeilijkheden, die de passen in Azerbeidzjan bieden, is de weg naar Tiflis in dit jaargetijde voor gemo toriseerde formaties berijdbaar. Men vreest, dat Engeland zich aan de neutra liteit van Iran en Turkije even weinig gelegen zal laten liggen als aan die .van Syrië; als het er om gaat de verbinding te land met de Sovjet-Unie tot stand te brengen en de belangrijke petroleumvel den van Bakoe in handen te krijgen. De Turksche regeering heeft, evenals die te Teheran, duidelijk te kennen gegeven, dat zij schending van haar neutraliteit met wapengeweld zal keeren. Turkije en het artikel van de „Times” In politieke Berlijnsche kringen heeft men, meldt 't A.N.P., bijzonder veel belang stelling voor de reactie, in de Turksche pers wekt door het bekende artikel vap de „Times”, waarin het voorstel werd gedaan, dat Oost-Europa na den oorlog onder den Men herinnert er -te Berlijn in de eerste plaats aan, dat de „Times” nu en dan niet alleen op de politieke ontwikkeling, maar ook op de plannen van Downingstreet vooruitloopt en hieruit maakt men zijn gevolgtrekkingen yoor de plannen, welke Londen heeft ten aanzien van Oost- Europa Zelfs de Turksche journalisten, die an ders Engeland zeer vriendelijk gezind zijn, aldus zeide men gisteren in de Wilhem- strasse, hebben zich met het oog op de politieke strekking van het artikel genood zaakt gezien, de „alarmklok” der Turksch- Engelsche betrekkingen te luiden. Van Duitsche zijde verwondert men zich daar geenszins over Turkije kan op vijf vin gers narekenen, wat het te wachten zou staan, indien het Bolsjewisme in het Oos ten de leiding zou krijgen. Volgens de op vatting van Berlijnsche politieke kringen is het artikel van de ..Times” voor de vol ken in het Oosten en Zuid-Oosten van Europa letterlijk een openbaring, welke er van werd dan definitief na het mis lukken van de Engelsch-Fransche onder neming tegen Scandinavië begonnen. Onderneming tegen de Zweed sche ertsmijnen In het Noorden waren het andere ge zichtspunten. welke de oorlogspolitiek van Frankrijk en Engeland bepaalden. Hier moest in de eerste plaats de hulp voor Finland den geallieerden de moge lijkheid geven, „Zweden en Noorwegen in een anti-Duitsch front, te betrekken”. Maar spoedig wordt het duidelijk, dat de hulp voor Finland slechts een „voor wendsel” is en dat zij slechts dient om den geallieerden „de werkelijke con trole op de Zweedsche ertsmijnen te ver schaffen”. De Engelschen laten zonder scrupules het masker vallen, zij schuiven de hulp voor Finland ..op den achter grond” en blijken „besliste aanhangers te zijn van een onderneming tegen de erts mijnen van Noord-Zweden”. Het is ..het afsluiten van het ertstransport naar Duitschland”, waarop hét alleen aan komt! „Iedere actie der geallieerden in Scandinavië” constateert Daladier „is binnen het kader van het algemeene krijgsplan der geallieerden alleen dan gerechtvaardigd, indien zij op dit doel aanstuurt”. ..Duitschland van voorziening af te snijden”, dat 'iS het lei dende idee, dat de politiek der geallieer den in Scandinavië beheerscht, zoolang de actie door de hulp aan Finland kan worden gecamoufleerd, en dat in den vorm van een zelfstandige actie weer zal worden opgenomen, nadat dit moreele uithangbord ten gevolge van den Finsch- Russischen vrede is verloren gegaan. singen in het buitenland en in het bij zonder in de Amerikaansche pers over een mogelijke samenkomst tusschen Churchill en Roosevelt. Men wilde ook geen vermoedens uiten. In politieke kringen achtte men het voor de ontwikkeling van den toestand betrekkelijk onverschillig, of de beide staatslieden elkander zullen ontmoeten of niet De problemen.' die Churchill en Roosevelt aangaan, worden volgens deze kringen ook niet door een persoonlijke ontmoeting uit de wereld geholpen. De minister van marine, Alexander, heeft naar de Engelsche berichtendienst meldt, gisteren in Newcastle een rede voering uitgesproken, waarin hij er voor waarschuwde den slag op den Atlanti schen Oceaan reeds als gewonnen te be schouwen. Wat Groot-Brittannië drin gend noodig heft, dat zijn meer snelle torpedobootjagers, corvetten en'andere schepen. Zeist. C h r. G e r e fKerk; Bedankt voor Rijnsburg J. Hovius te Nieuwe-Pekela. Beroepen te De Krim de heer H. W. Eerlans, cand. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Middelharnis ds. J. V. d. Berg te Krabbendijke. EXAMENS Technische Hoogeschool. Geslaagd voor civiel landmeter de hee- ren: F. W. Avenarius, J. H. Bijkerk, M. Diehl, C. Koeman, A. H. Kooimans, W. L. LievaarL J. A. C. E. van Roermund en H. Abbes. Staatsexamen ter toela ting tot de universiteiten (art. 12 der Hooger-Onderwijswet). Geslaagd voor diploma A F. A. A. van de Eijer. A. A op de Beek, L. S. M. Hoef nagels. P. H. J. Kamers. J. Plomp en mej. M. J. E. Niesten voor diploma B P. H. van Rij, H. van Wieringen. J. Th. van Taalingen, P. L. Waardenburg. Notarieele examens. Geslaagd voor deel I. de heer J. F. Su- vee, Wijhe voor deel II de heer P. H. van Kerkoerle Maastricht. Hoogduitsche taal L. O. Geslaagd de heeren Altena. Ede; W. H. v. d. Glas. Leek; H. W Niesing, Amster dam: I. Knoop, Marum; J. Kokmeijer, Amsterdam; G B. Krebber. Amsterdam; M. Polderman, Middelburg; P. A. Vink, Rotterdam, en de dames M. C. de Grood, Silvolde; J E A. der Kinderen. Uden. Geslaagd de heeren F. M. Bergsma, Epe: J. Jonker, Coevorden; L. Olden- hof, Apeldoorn; J. W. v. Schaardenburgh, Rijsoord; J. Kleyn, Rheden; J. C. F Nies, Weert; B. Oerlemans. Breda; J. P. M. v. Oyen, Maastricht; de dames: F. Dore- leijers. Eindhoven: M. H. Mains, Eind hoven: A. F. Sluyter Hilversum; K. Touwen. Bilthoven G'eslaagd alhier: de heeren: J R R v. d. Benkel. IJsselmonde. J. D. van Klave ren, den Haag, J Prinsen. Rotterdam. J. Gruppelaar, Rotterdam, E. C. de Greef, Rijswijk. P. J. W. Braun. Eindhoven, G. A M. van Dooremalen, Tilburg. J van IJkem Zaandijk, en de dames: A E. Ver- hage. Middelburg. J C de Vos. Seroos- kerk.e. Hoogduitsche taal M. O. A. Geëxamineerd en geslaagd voor de huisacte: mej. J. P A. Koster, Amster dam; mej. G. T. A. Menko, Hengelo, en de heer A. J. Dunk. Oosterhout. .Geëxamineerd voor de schoolacte: mej. M. D. Meyer. Velsen, en de heeren P. J. Kruithof. Doetinchem. en A. B. Over mans, Heino (O.). Geëxamineerd voor de huisacte vier candidaten. Geslaagd de heeren L. Kos ter. Delft, en P. J. Kruithof. Doetinchem. Afgewezen 2 candidaten. Geëxamineerd alhier voor de huisakte vier candidaten: Geslaagd geen. Afgewe zen 4 candidaten. Hoofdacte-examen. Geslaagd voor A mei. M. Beck, T. de Gooyer, mej. M. R Houwen, mej. P. R. Renardel de Lavolette, H. Rol, mej A. A. M- Smits.. Geslaagd voor B G. Bruyn, J. D. Hof man. mej. M. Milatz. mej. W. G. Muegge, S. P. Visser. J Slegtenhorst. Ex. Nijverheidsonderwijs. Geslaagd alhier voor de akten NF (meubelmaken en fijne houtbewerking) de heeren C J. A Jongbloe.s te Oir- schot (N-Br.) en T Notenboom te Pijn- acker NI (boetseeren) de heer R. D. Meijer te Groningen N 2a (lijnteekenen, handteekenen en technische schetsen) de heeren J. M. Blonk te Haarlem. F. P. Franken. Zundert (N.-Br.) en W. H. Stroeve te Enschedé; N 2b (lijnteekenen, ‘handteekenen en decoratief teekenen) de heeren K. Booden te Amsterdam. J. A. van de Graaf te Utrecht. J. Hoogenbos te Rotterdam en T. F. A. H. W. Schrijver te ’s-Gravenhage. Huishoudschool Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hierden ds. J. J. Poot te Ameide en Tienhoven; te Scheveningen (Dunioordkerk) ds. J. A. Kwint te Rot terdam. Aangenomen naar Oldebroek (2e pred.pl.) ds. R. W. Steur te Oud- Alblas. Aangenomen naar Bussum (Evang.) ds. F. M. Kooyman, em. pred. te Ziest; naar Valburg ds. J. Groot te Haulerwijk. Geref. Kerken. Aangenomen naar Hengelo (O.) hulppred.) de heer A. L. Bos, cand. te i vernielingen van ae attakking der Irak- sche olieleiding. die naar Tripoli in Syrië leidt, aan de orde van den dag Syrische t vrijheidsstrijders verrichten deze vernie- Het D.N.B. meldt uit New York: De vraag, of Roosevelt een ontmoeting met Churchill heeft gehad, is nog niet be antwoord. Het officieele bericht van het presidentieele jacht is inhoudloos. Het bevat uitsluitend een weerbericht en de mcdedeeling, dat Roosevelt geluk heeft gehad bij het visschen. Daartegenover verneemt de „New York Herald Tribune" uit Washington, dat de chefs van de Amerikaansche weermacht hebben deelgenomen aan de beraadsla gingen tusschen Roosevelt en Churchill. Het A NP. verneemt uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse bewaarde men gisteren het stilzwijgen ten aanzien van de gis- ministerie van publiceert 70 docu- omvangrijke acten- materiaal van den Franschen generalen staf, dat door een toevallige vondst in eenige goederenwagons op het station van het kleine Fransche stadje La Cha rité en op andere plaatsen in Duitsche handen was gevallen. Een aantal van deze acten werd reeds in de dagblad pers gepubliceerd. De documenten zijn in facsimile weer gegeven. Het thans gepubliceerde materiaal werpt een zeer duidelijk licht op de plannen der geallieerde oorlogvoering, welke plannen dit eene met elkander ge meen hebbenhet zoeken naar nieuwe oorlogstooneelen, alsmede het streven om de kleine volken van Europa aan deze oorlogsuitbreidingsplannen dienstbaar te maken. Het gaat er hier allereerst om, den geallieerden nieuwe hulptroepen toè te voegen. Van het streven om Zweden en Noorwegen in een oorlogsfront tegen Duitschland in te spannen, verwacht men een ondersteuning van 10 divisies. Een actie 'op den Balkan, welke door een landing van het reeds verscheidene weken vóór het uitbreken van den oorlog in Syrië geformeerde expeditieleger in Salonikimoest worden begonnen, zou zooals generaal Gamelin in zijn funda- menteele aanteekening van 10 Maart 1940 constateert den geallieerden zelfs een versterking van 100 Het sluiten van een en vén een militaire conventie met Tur kije moest eveneens het geprojecteerde front der geallieerden ih Zuidoost-Europa met een voornamen factor versterken. lingen. Een groot aantal Engelsche spe cialisten is voortdurend bezig met het herstellen der leiding, die op talrijke plaatsen verbroken is. In het geheele land worden sabotagedaden gepleegd Engelsche patrouilles worden door de rondtrekkende strijders overvallen. Admiraal Darlan heeft gisteren in Pa rijs besprekingen gevoerd met staats secretaris Benoist, Mechin en met den Franschen algemeenen gevolmachtigde voor de Duitsch-Fransche economische betrekkingen, Darnaud, benevens den Franschen algemeenen gevolmachtigde voor de bezette gebieden, ambassadeur de Brinon. Darlan hield verder een ka- binetsberaadslaging, waaraan de in het bezette gebied aanwezige ministers deel namen, n.l. de minister van landbouw Ca- ziot, de minister van financiën Bcuthil- lier, en de minister voor de productie Pu- cheux. Deze ministerieele beraadslaging bad vooral betrekking op economische kwesties. Het Duitsche tenlandsche zaken menten uit het

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2