aan in verzekering nmimis HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941 De heer H. J. Woudenberg kondigt verbeteringen aan in de sociale voor rentetrekkers b:k«enlasd Uitbreiding van de wettelijke ziekte verzekering en toeslag NtDERLANDSCH-INDIE nieuwe verordeningen De inhoud van de NEDERIANDSCH-IND1E J AP A DERDE BLAD, PAGINA 1. Bakken met weinig vet te Amsterdam Eenige opmerkingen over de confes- van CONCERT AAN DEN HOFWEG Bijeenkomst van functiona rissen van het N.V.V. POLITIEMANNENZANGVEREENIGING „ENTRE NOUS” Engelsche luchtaanvallen op ons land het zieken- Organisatie van fondswezen Ouderdomsrente met in doorsnee 40 pCt., invaliditeitsrente met 65 pCt. en de weduwen- en weezen- rente met 52 pCt. verhoogd sioneele vakcentrales en vakbonden Maximum-prijzen van aardappelen. Iedere werknemer moet lid zijn een erkend ziekenfonds I de Overeenkomstig de De houding van de confessio neels vakbonden ge niet -* i overeenkomstig de wet vrijwillige ouderdomsverzekenng de invaliditeitsrente bedraagt de De inhoud van de beide nieuwe verorde ningen is in het kort de volgende Van de in werking treding der verorde ning af moet de verzekeringsplichtige ar- dit reeds tot gerechtvaardigde beider (werknemer) naar de voorsohrif- ROOIE SIEN" A.s. Zondag, Maandag en Dinsdag zal Willem Goossens’ Nederlandsch Volkstoo- neel, populaire voorstellingen geven in het Gebouw voor K. en W., met het suc cesstuk „Rooie Sien”, met zang en dans, in 6 bedrijven van wijlen Marius Spree. Medespelenden zijn weer Willem Goos sens, Roosje Kohier, Enny Bouwmeester, Greta Goossens, Alex Hoch en 60 anderen. Het orkest staat onder leiding van Willy Henkeshover. Zondagmiddag van 121 nar Zondag a.s. van 121 uur geeft het „Musikkorps beim Wehrmachtsbefehlsha- ber in den Niederlanden” onder leiding van Musikleiter Hemp, een concert op het plein aan den Hofweg. Het programma luidt als volgt: 1. Kürassier-marsch „Grosser Kurfürft. Heeresmarsch IIIA/52; 2. Anaximander- marsch, K. Stork; 3. Ouvertüre zur Oper „Oberon”, C. M. v. Weber; 4. Ein Abend in Aranjuenz, M Schmeling, a) Serenade, b) Spanischer Tanz; 5. Wiener Blut-wal- zer, Joh. Strauss; 6. Potpourri aus der Operette „Der Zarewitsch, Fr. Lehar; 7. 2. Marsche: a) Jagdgeschwader Richtho fen, H. F. Husadel. b) Bomben auf Enge land. M. Schutzle gelooven. Zoo is het ook noodzakelijk, om bij de bestrijding van het kapitalisme,, die de wensch is van de arbeiders, ook van de Katholieke, te komen tot nieuwe vormen, aangepast en geschikt om de nieuwe ordening door te voeren. 1. De verzekerden hebben tegenover de ziekenfondsen zonder meer recht op afsluiting der verzekering. De heer H. J. Woudenberg, com. missaris van het N.V.V,, heeft heden in een bijeenkomst van func tionarissen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, in’ „Krasnapolsky” te Amsterdam eenige urgente problemen van den dag behandeld en tevens eenige zeer belangrijke maatregelen van socialen aard aangekondigd. riandelsbetrekkingen op beperkte schaal TOKIO, 8 Augustus .(United Press.) Het Japansche ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat Neder- landsch-Indië toestemming heeft ge geven voor het voortzetten van zekere handelsbetrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië, ondanks de blok- keeringsmaatregelen. Japan zal in ver houding daarmede eveneens faciliteiten voor Nederlandsch-Indië bewerkstelli gen. In de betreffende overeenkomst is ook de mogelijkheid geschapen voor be grensde transacties in vreemde valuta. Aangezien de Japansche verdragen in zake olieleveringen in dollars zijn ge steld, zou de nieuwe overeenkomst kun nen beteekenen. dat Japan ook nog pe troleum uit Nederlandsch-Indië zal be trekken. 1. ZiekenverplegingDokters met in begrip van specialisten en tandartsbe handeling. verloskundige hulp van dokter en vroedvrouw, ziekenhuis-sanatorium- verpleging. 2. De benoodigde geneesmiddelen en hulpmiddelen tot genezing, met inbegrip van alle middelen, welke noodig zijn ter voorkoming en behandeling van ziekte of gebreken en welke tot herstel van de ar beidsgeschiktheid dienen. 3. Bij overlijden ontvangt de verze kerde of zijn nabestaanden een bepaald bedrag. Tegenover den tot stand gekomen rechtstoestand brengt deze nieuwe rege ling voor de werknemers een werkelijk socialen politieken vooruitgang, welken wij in het kort als volgt kunnen formu- leeren Sociale politiek in oorlogstijd Ook in dezen oorlogstijd voeren wij een sociale politiek, waarvan de komende ver ordeningen. die ik u in den aanvang van mijn rede heb genoemd, een bewijs zijn. Tot nu toe heeft de wettelijke ziektever zekering in haar huidigen vorm slechts het financieele risico van arbeidsonge schiktheid ten gevolge van ziekte gere geld. De Ziektewet voorziet namelijk slechts in de gedeeltelijke vergoeding van het gederfde loon en biedt daardoor den verzekerde slechts een onvolkomen be scherming, want bij ziekte dreigen nog sterker dan de loonderving voor den ver zekerde, de daaraan verbonden bijzondere kosten voor medische hulp, geneesmidde len, medicamenten, verpleging, operaties, enz. Voor de betaling van deze bijzondere kosten moest de verzekerde tot nu toe zelf zorgen, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn gezinsleden. Dit gebeurde gewoonlijk door een verzekering, bij de in ons land bestaande ziekenfondsen, die deze verzekering hoofdzakelijk particulier verzekeringsrechtelijk sloten. Sociale om standigheden, zooals gezinsgrootte, wer den hierbij weinig of in het geheel niet in aanmerking genomen. Bovendien wa ren aan deze verzekering naar verhou ding tamelijk hooge kosten verbonden, die de werknemer alleen dragen moest. Zoo kwam het vaak voor, dat juist de economisch zwaksten zich in het geheel niet, of op onvoldoende wijze konden verzekeren. Wanneer de arbeider of een gezinslid ziek werd, vielen zij direct in handen van Armenzorg, of in handen van een particuliere liefdadigheid, een lot, dat de arbeider niet verdient, en dat hem ook onwaardig is. Ondere deze omstandighe den is het te begrijpen, dat de verzekerde met de primitieve wettelijke .ziekengeld- verzekering niet tevreden kon zijn. Welis waar heeft de Ziektewet zelf de mogelijk heid voor een verderen uitbouw der uit- keeringen open gelSten. Art. 50 van deze wet bepaalt n.l., dat recht op ziekengeld niet bestaat, wanneer de verzekerde geen lid is van een door de Ziekenfondswet erkend ziekenfonds. Deze wettelijke bepaling wijst er on dubbelzinnig op, dat de wetgever zich van de onvolkomenheid van de bestaande regeling bewust was, temeer, omdat het oorspronkelijke ontwerp uit het jaar 1911 ook in de uitkeeringen, die de genoemde bijzondere kosten met zich zouden bren gen, voorzag. En ondanks een bijna 30- jarigen strijd, waarbij de verschillende politieke partijen een door haar egoïs tisch partij-standpunt bepaalde rol ge speeld hebben, is de verzekering in zijn meer volkomen vorm niet tot stand kun nen komen. Het N.V.V. heeft nu na maandenlange voorbereiding en talrijke verhandelingen en besprekingen het zoover' weten te bren gen, dat de goede gedachte, die al in art. 50 tot uiting komt, in de daad kan won den omgezet. De tegenstand is overwon nen en met de komende verordeningen, die wij dezer dagen kunnen verwachten, en die binnenkort in werking zullen tre den, is de weg gebaand voor een goede geregelde wettelijke ziekteverzekering. Ziekenverpleging I ouderdomswet en voor de en voor toeslag 15 orocent op de wettelijk vast- gestelde rente, voor die rentetrekkers, die het 65-jarige levensjaar hebben bereikt. Voor trekkers van invaliditeitsrente, die het 65-jarige levensjaar nog niet hebben bereikt, bedraagt de toeslag 50 procent en voor het geval de rentetrekker gehuwd Is komt daar nog een toeslag van 25 pro cent bij. Deze verhooging treedt ook in werking wanneer de rentetrekker weduwnaar ge worden is of gescheiden en nog kinderen te onderhouden heeft, die den vereisch-. ten leeftijd nog niet hebben bereikt. Voor ieder kind, dat aan dezen eisch voldoete komt er bovendien nog een toe slag van 20 procent bij, met dien verstan de, dat deze kindertoeslag hoogstens voor zes kinderen wordt gegeven. Als maximum kan dus een totale toe slag gegeven worden van 50 procent plus 25 procent plus 6 x 20 procent 195 pro cent boven de wettelijk vastgestelde ren te. Op het weduwen- en weezenpensioen wordt een toeslag van 50 procent gegeven. In het geval dat weduwen- en weezen- rente gelijktijdig bestaan, wordt ue toe slag verhoogd voor iederen wees met 25 procent, weer maximaal voor zes weezen. Wanneer echter alleen weezenpensioen wordt uitgekeerd, wordt 50 procent toe slag gegeven. Op grond van deze verhoogingen, kun nen wij zeggen, dat de ouderdomsrente verhoogd zal worden met in doorsnee 40 procent, de invaliditeitsrente met 65 pro cent en de weduwen- en weezen rente met 52 procent. Van belang is nog ae bepaling, dat deze toeslagen op de wettelijk bepaal de rente buiten beoordeeling blijven bij een onderzoek naar behoeftigheid. Rentetrekkers, die naast de wettelijk vastgesielde rente nog andere ondersteu ning genieten, behouden deze uitkeerin gen onverkort kon de bezettende en niet riskeeren, als vijandig instru- In de bladen is bekend gemaakt, dat aan de aardappelentelers gedurende deze week een extra rooipremie zal wor den verleend, teneinde hen te stimulee- ren tot het spoedig rooien van een deel van den aardappeloogst. De gemachtig de voor de prijzen deelt nu mede, dat de consumentenprijzen voor aardappelen hierdoor op geen enkele wijze zullen worden beinvloed. In een officieele publicatie van de ge machtigde voor de prijzen worden de maximumprijzen voor de periode tot 31 Aug. a.s. nader bekend gemaakt. 2. De verzekering moet alle bedoelde uitkeeringen omvatten, welke het door- voeringsbesluit naar maat en omvang vasts telt„ 3. Kostenvergoeding in de plaats van daadwerkelijke levering der voorgeschre ven benoodigdheden, uitgezonderd vallen, waarin levering in natura mogelijk is, is niet geoorloofd. Uitstekende prestaties in wedstrijd te Zeist Op 6. 7 en 10 dezer wordt in Zeist een nationale zangwedstrijd gehouden, geor ganiseerd door het Zeister Mannenkoor. De Haagsche politie-mannenzangvereeni- ging „Entre Nbus” heeft hieraan Woens dag en gisteren deelgenomen in de afdee- ling ..Uitmuntendheid”. Als verplicht nummer werd gezongen „Herfst” van Hendrik Altink. terwijl als vrij nummer „De ruïne” van Brandts Buys ten gehoo- re werd gebracht. „Entre Nous”, onder leiding van zijn directeur Anton Smit, had met zeven ko ren om de eerepalm te kampen. Het re sultaat was, dat „Entre Nous” in totaal 398 punten behaalde (in totaal kunnen 420 punten behaald worden. Voor deze kranige prestatie kwam het koor hier door in het bezit van den len prijs (zil veren lauwerkrans) met bijzondere lof van de jury en van den prijs van den dag. Er is nog altijd een aantal ouderdoms- rente-trekkers, die bij het begin van de in werking-treding van de Invaliditeits- en ouderdomswet den 65-jarigen leeftijd be reikten en op grond daarvan Kosteloos ouderdomsrente genieten, en die door de verordening ook van de verhoogiru zui.en geniete:. Het is in aea loop van den tijd, gebleken, dat alle rente-betalingen on volkomen zijn en sedert langen tijd geeft klachten i aanleiding. De uitkeeringen voor de inva- i liditeitsverzekering waren berekend op de ten van de Ziektewet lid zijn van een er- minimale en aller-noodzakelijkste kosten kend ziekenfonds. Is hij geen lid van zulk een ziekenfonds, dan kan hij in de toekomst ook geen ziekengeld krijgen, maar in tegenstelling met den huidigen toestand behoeft de werknemer de kosten voor het ziekenfonds niet alleen te beta len. Ook de werkgever heeft zijn deel bij te dragen, doordat hij wettelijk verplicht wordt de helft van de premie, dat zijn de halve kosten, voor het ziekenfonds te be talen. De contributie of de premie worden niet meer naar het aantal verzekerden per ge zin berekend, maar in procenten van het arbeidsloon. Daardoor wordt bereikt, dat de economisch zwakkere in vertiou- ding niet meer belast wordt dan de beter gesitueerde. Honderdveertig Amsterdamsche kinderen naar de Oostmark Op het Centraal Station te Amster dam heerschte vanmorgen een vroo- lijke stemming. Honderdveertig kinde ren stonden daar aangetreden voor een vacantiereis naar de Oostmark. Het eerste jeugdtransport van den Neder- landschen Volksdienst ging naar Linz. De korte tijd, welke de leiding had ge had om de reis te organiseeren, bleek goed besteed. Alles klopte voortreffelijk en het resultaat van de voorbereiden den arbeid was meer dan bevredigend. Honderdveertig kinderen uit gezinnen, welke niet in staat zijn vacantiereizen te ondernemen, waren ingeschreveri en zij gaan nu zes heerlijke weken, zonder zorgen,' in Linz tegemoet. Op het perron stonden de ouders en familieleden. Vaders en moeders gaven hun laatste vermaningen aan de klei nen, die zich verdrongen voor de raampjes en vanuit den trein werd ge juicht, gelachen en gewuifd. Alle kin deren waren voorzien van rood-wit- en blauwe vlaggetjes, waarop de initialen van den Nederlandschen Volksdienst N.V.D. waren afgedrukt, en ook Duit- sche vlaggetjes zag men hier en daar. Toen de trein zich in beweging zette, zwaaiden de kleine handen met de vlag getjes. Op het perron wuifden de ach- terblijvenden met zakdoeken. Dit contributie-systeem belast iederen verzekerde naar zijn economisch vermo gen en is daarom sociaal rechtvaardiger. Door het feit, dat de werkgever mede moet betalen, wordt de werknemer ont last, d.w.z., hij zou voor de verzekering voor zich en zijn gezin minder betalen, dan tot nog toe het geval was. De onge trouwde arbeider moet hetzelfde betalen als de getrouwde en deze weer evenveel als de arbeider, die een groot gezin te onderhouden heeft. De contributies in dezen zin vast te stellen, spruit voort uit de bij de sociale verzekering ten grond slag gelegde gemeenschapsgedachte, die in één zin samen te vatten is, één voor allen en allen voor één. Het is toch bil lijk en juist, dat de ongehuwde arbeider niet minder betaalt dan de gehuwde, die met hetzelfde of dikwijls met minder loon een gezin te onderhouden heeft. Hier mede te helpen is de ethische plicht van kameraadschap en sociale solidariteit van de werkende menschen. Tenslotte kan de ongehuwde arbeider, wanneer hij later hoofd van een gezin is geworden, de juiste oplossing van dit vraagstuk zelf ondervinden. De uitkeeringen zijn in de verordening duidelijk omschrevenzij be vatten ziekenverpleging en uitkeering bij sterfgeval. Drie dooden In den afgeloopen nacht vlogen ver scheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land. Zij wierpen een aantal bri sant- en brandbommen af. Van de bur gerbevolking werden een man, een vrouw en een kind gedood. Tachtig woonhuizen kregen glasschade, voorna melijk als gevolg van vrij doelloos af gegeven machinegeweervuur. Enkele kleine branden braken uit, welke echter gebluscht konden worden vóór groote schade kon worden aangericht. verzekerden een geval 1 van( de nieuwe verordening is echter bepaald, dat de echtgenoote van den verzekerde bij bevalling een bedrag ineens van 55 ontvangt. Deze wettelijke maatregel spruit voort uit de gedachte, het gezin zooveel mogelijk te beschermen. Waar echter de actie, van confessio- neele zijde gevoerd, dezen positieven op- bouwenden arbeid tracht te verbreken, acht ik mij verplicht van tevoren eenige opmerkingen te maken over mijn benoe ming tot commissaris der confessioneele vakcentrales en vakbonden. Dat alle Ne- derlandsche arbeiders deel zullen uit maken van één organisatie was en is het ideaal van haast alle arbeiders, die het ernstig met hun stand in het volk mee nen. Het is duidelijk, dat er voor de ar beiders maar één mogelijkheid bestaat, om zich voor hun volle waarde te doen gelden, d.w.z. een rechtvaardige plaats in het volk te verkrijgen. Deze mogelijk heid is een sterke en hechte organisatie, ongeacht politiek inzicht of religieuze pvertuiging. De praktijk heeft voldoende bewezen, dat er op sociaal-economisch terrein geen religieuze botsingen ont staan. Het zou de dwaasheid ten top ge voerd zijn, wanneer het mogelijk ware, voor katholieke, protestantsche of anders denkende arbeiders verschillende arbeids- vóofwaarden te scheppen of te besten digen. Het geldt hier immers algemeene volks- en arbeidersbelangen. Deze over tuiging heeft altijd in de bij het N.V.V. aangesloten organisaties geheerscht, ai moet weliswaar worden erkend, dat de nauwe verbintenis, die de moderne arbei dersbeweging had met de Sociaal-Demo- cratische Arbeiderspartij een belemmering was voor confessioneele arbeiders om zich daarbij aan te sluiten. Nu echter het N.V.V. los is gemaakt van die politieke banden kan ik zeggen, dat een groot deel der bestuurders en zeker ook der leden over deze verbre king niet rouwig is gestemd. De goede vakvereenigingsman toch heeft zijn werk gebied steeds gevonden op het terrein, waar hij de sociaal-economische belangen van zijn leden kan behartigen en 'ver beteren. Hoe dit ook zij. ons volk moet ook in dezen tijd verder leven en er mag geen stilstand komen op het gebied van alle sociaal-economische mogelijkheden. Ik herhaal nogmaals, dat het N.V.V. thans aan geen enkele politieke partij is gebonden en geen mantel-organisatie is van welke partij of beweging ook. Ik heb in het jaar, dat ik commissaris van het N.V.V. ben, deze lijn strak opgevolgd. Geen der oude functionarissen zal kun nen beweren, dat mijnerzijds eenige voorwaarden of eischen te dien opzichte zijn gesteld. Vanzelfsprekend macht niet toestaan dat de vakbonden ment tegen de bezetting zouden kunnen gehanteerd worden. Op grond daarvan zijn maatregelen genomen, zoowel voor de vakbeweging als' voor andere instel lingen van algemeen volksb#ang. In aansluiting daarop is het noodig ge bleken, de geldelijke uitkeeringen, zooals wij die kennen uit de Ziektewet, te ver- grooten. De Nederlandsche wet bepaalt, dat vrouwelijke verzekerden bij beval ling minstens zes weken vóór en zes weken na de bevalling ziekengeld tot het wettelijk vastgestelde bedrag ontvangen. De echtgenoote van een werknemer krijgt in zulk thans echter niets. In par. Ue óeiulife. .wuu ,a. „e. nee. ou. e g werd met groote belang- lelliiig aa .„uhoerd door de hooge func- donarisseu van het N.V.V.. de afdeelit gs- chefs. de chefs, de districtsbestuurders van het N V.V. en de voorzitters van de vakbonden en hun medewerkers. De Rijkscommissaris was ter vergade ring vertegenwoordigd door dr. Hellwig. Aan deze rede is door het A.N.P. het volgende ontleend: Ik heb u op dezen dag tezamen ge roepen om u opnieuw bekend te maken met d$ voortvarendheid, waarmede onze sociaal-economische afdeeling zich met den uitbouw van sociale verzekerings- complexen bezighoudt en het verheugt mij u thans mededeelingen te kunnen doen omtrent eenige verordeningen, welke van verstrekkende beteekenis voor de wer kende arbeiders en de trekkers van de invaliditeits- en ouderdomsrente zijn. Twee van deze verordeningen betreffen den uitbouw van de wettelijke ziekte verzekering en een andere betreft finan- rentetrekkers de 4. De verzekering moet alle leden van het gezin omvatten. 5. Alle leden van he/ gezin hebben dezelfde rechten en aanspraken als de verzekerde zelf. cieele verbeteringen voor door het verleenen van toeslag op thans geldende wettelijke regeling. Weken lang zijn de verbeteringen in de sociale verzekering, waarvan u thans als eersten kennis neemt, op de sociaal- economische afdeeling van het N.V.V. voorbereid, besproken met alle organen van de Overheid en onze bemoeienissen hebben onze wenschen in een dusdanig stadium gebracht, dat ik vandaag nog, vóór de verordeningen in de Staatscou rant komen, over de betreffende sociale maatregelen als vaststaand kan spreken, omdat ik de zekerheid heb, dat zij bin nenkort in werking zullen treden. Dat ik dit thans kan doen op een oogenblik, dat er eenige beroering onder confessioneel georganiseerde arbeiders is, is mij een groote vreugde. Nu de leiding der confessioneele hónden duidelijk heeft bewezen, afwijzend te staan tegenover elk constructief werk, verschijnt daar mede wel in scherpe tegenstelling houding van het N.V.V., dat onder alle omstandigheden zijn taak met alle kracht voortzet. voor levensonderhoud, en in deze dagen kunnen deze uitkeeringen zelfs aan dit zeer bescheiden dnpi -iet meer beant woorden. Het was een zaax van sociale recht vaardigheid, deze betreurenswaardige ar- beidsveteranen te helpen. Daar het niet mogelijk was door de tegenwoordige tijds omstandigheid’ een volkomen omvorming van de geheele invaliditeitsverzekering te organiseeren, werd de weg van een voor- loopigen maar direct werkenden nood maatregel gekozen, zonder daarmede de gedachte aan een grondige herziening van deze verzekëringstaak të laten varen. In tegendeel, de tot einde 1942 begrensde maatregel mag in geen geval als een eventueel nog te verlengen regeling wor den beschouwd, maar is genomen als een uitgangspunt voor nieuwe plannen ten opzichte van de verzorging van den wer kenden mensch. Bij deze nieuwe plannen deed zich de vraag voor of hier de verzekerings- of de verzorgingsgedachte den voorrang zou hebben. In Duitschland, is die vraag reeds ten gunste van de verzorgingsgedachte beslist op grond van de nationaal socia listische wereldbeschouwing, die tot de erkenning voert, dat de plicht van iede ren volksgenoot moet rijn, het zijne bij te dragen, om den ouden of tot arbeid on- geschikten mensch, die zijn geheele ar beidskracht en zijn gezondheid aan het welzijn van de volksgemeenschap gege ven heeft, een van zorgen bevrijden le vensavond te verzekeren. Deze gedachte, die op een daadwerkelijk socialisme steunt en die iedere volksgenoot overeen komstig zijn economische kracht tot de middelen laat bijdragen, is zonder twijfel ook de toekomst gedachte voor het Ne derlandsche volk. Maatregelen, gegrond op de ge dachte van de volksgemeenschap Volgens de uiteenzetting, die ik hier gegeven heb, is het boven eiken twijfel verheven, dat deze nieuwe maatregelen op het gebied van de sociale verzekering aen verzekeraen en den. rentetrekkers be langrijk materieel voordeel brengen, die hun directe uitwerking hebben, maar nog grooier is de ideëele waarde van deze maatregelen, want zij zijn opge bouwd op de gedachte van de volksge meenschap en brengen daardoor een rechtsidee in de Nederlandsche sociale verzekering, die in de toekomst als grondslag voor alle sociale verzekerin gen moet gelden. Tenslotte zou ik nog willen opmerken, dat deze verbeteringen in de bestaande sociale toestanden den aanmerkelijk ver hoogden uitkeeringen ten goede komen van alle Nederlandsche arbeiders, die daarvoor in aanmerking komen. Deze op sociaal terrein tot stand gebrachte uit bouw van de sociale verzekering wa$ al leen mogelijk, omdat het N.V.V., de grootste arbeiderscentrale in Nederland, zich daarvoor inzette en de volle kracht van zijn aanhang deed gelden. Deze verbeteringen, die zooals ik zei allen betreffenden, ook den niet- georganiseerden arbeiders, ten goede ko men, waren niet door te voeren geweest zonder organisatie. En hieruit blijkt hoe nuttig en noodig het is, dat de arbeider in een zoo groot mogelijke organisatie vereenigd is, om zijn invloed uit te oefe nen bij het tot stand komen van nieuwe sociale wetten. Hoe grooter en omvatten der deze organisatie is, des te sterker is haar, invloed en des te sneller kunnen nieuwe sociale wetten, die bij het N.V.V. reeds in voorbereiding zijn, worden door gevoerd De vroegere Vakbeweging kon gezamenlijk niet meer tot stand brengen dan de sterkste organisatie alleen. De vakbeweging in Nederland zal meer bereiken, nu de versplintering, en daar door haar verzwakking van haar krach ten, is opgeheven, mits de arbeider be grijpt, dat hij de organisatie, die zijn eigen organisatie is moet steunen Ook de organisatie-opbouw wordt in de verordening geregeld. Het ziekenfondswezen in ons land is tot een ontwikkeling gekomen, waarbij niet meer de zekerheid aanwezig is, dat de fondsen hun oorspronkelijk gedachte taak kunnen vervullen. In den loop van den tijd is het aantal van deze fondsen door nieuwe oprichtingen zoo buitengewoon groot geworden, dat een sterke centrah- seering van de tharts bestaande instel lingen van dezen aard onvermijdelijk is geworden en wel daarom, omdat de over wegende meerderheid van deze fondsen op den duur niet in staat zou zijn, aan de eischen, welke de nieuwe tijd stelt, te voldoen. Tegelijkertijd wordt in de verordening ook de noodige voorzorg ge troffen. dat tot verzekering van den werknemer wel een naar verhouding klein, maar des te daadkrachtiger aantal van zulke ziekenfondsen de wettelijke taak zal vervullen. CREMATIE S. HARTOGS Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer S. Hartogs, firmant der fa. Hartogs en Co. te RotterdamLeiden, oud-voorzitter van den Landelijken Bond van Confectie-fabri- kanten, overleden te Oegstgeest. Aanwezig waren o.a. de vroegere be stuursleden van den Bond van Confectie- fabrikanten en leden van het personeel der fabrieken. Nadat een der vrouwelijke leden van het personeel gesproken had, sprak de zoon, die zeide, dat de fabrieken door zijn vader 48 jaar geleden waren ge sticht. Hij was oprichter en voorzitter van den Bond van Confectiefabrikanten en In dingcommissiè. Later vervulde hjj ook een de jaren 19141918 lid van de Rijksklee- functie bij de Werkgevers Risicobank en was hij raadsman van de Neder! japon- nenconfectie. Spr. dankte tenslotte voor de belang stelling De organist speelde het Largo van Han del en bij het dalen van de kist Ases’ Tod uit de Peer Gynt-suite van Grieg. UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening. in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom 20 slagers, w.o. 4 hier ter stede, wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vlegsch. afkom stig van frauduleuze slachtingen, voor ge- ruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen deze slagers is proces verbaal op gemaakt Huisvrouwenmiddag in Rotterdam Gisteren is in Rotterdam in het „Brau- haus Monopol” een middag voor huis vrouwen van het Deutsche Frauenwerk gehouden. Er werden films op huishouce- lijk gebied vertoond en de huisvrouwen kregen proefjes van spijzen, die bereid waren onder het motto: „Bakken met weinig vet” en „Boterham beleg seis zonder boter”. Een huishoudelijk geschoolde des kundige van de N.S. Frauenschaft behan delde in een voordracht in het bijzonder de vele gebruiksmogelijkheden van de toegewezen levensmiddelen. Bovendien werd gesproken over verschillende pro blemen van het inmaken. De opkomst van Nederlandsche en Duitsche vrouwen was zeer groot. Bij zondere belangstelling bestond voor de proefjes. Talrijke vragen bewezen, hoe gaarne de vrouwen hetgeen zij gehoord en gezien hadden in haar eigen huishou ding, wilden toepassen. De verhooging van de ouderdomsrente geschiedt volgens de voorschriften In de verordening in den vorm van toeslag, invaliditeits- en Wanneer dan ook van kerkelijke zijde een voorstelling van zaken wordt gege ven, waaruit men zou kunnen afleiden, dat dergelijke maatregelen in het bijzon der tegen Katholieke instellingen zijn genomen, dan is dit bewuste misleiding met het doel, voor zichzelf een sfeer van martelaarschap te scheppen. De heer de Bruyn, voormalig voorzit ter van het R.K. Werkliedenverbond, schreef op 10 Augustus 1940: „Wij moe ten er ons van bewust zijn, dat volgens het Volkenrecht bij bezetting de Staats macht op den bezetter is overgegaan. Het gevolg daarvan is, zooals de bekende dr. Regout op het gebied van het Volken recht gezegd heeft, dat de bewoners van bezette gebieden juridisch en zedelijk verplicht zijn, de nieuwe overheid te ge hoorzamen en hun plicht trouw te ver vullen. Deze bewijsvoering is niet alleen in de bepalingen van het internationaal volkenrecht vervat, maar komt ook over een met de opvattingen van de Katho lieke staatsleer, die staat op den grond slag van de woorden van Paulus aan de Romeinen: „Alle gezag is van God”. Vanzelfsprekend is het niet voldoende, dit als principieel juist te erkennen; ver standig is het, als de practijk van het dagelifksch leven zich aan dit als prin cipieel als juist erkende aansluit. De heer de Bruyn ging er later prat op, zulks geschreven te hebben. Hij zal daarbij echter wel niet gemeend hebben, dat zijn wijze woorden alleen betrekking hebben op de arbeiders en niet gelden voor de bisschoppen. Het N.V.V. geen mantelorganisatie van eenige politieke beweging Ik herhaal: Het N.V.V. is geen mantel organisatie van eenige politieke bewe ging. Zijn eenige ideëele ondergrond is het verlangen naar een groote, alles om vattende organisatie van arbeiders, die, hoe wij ons de toekomst ook denken, in elke nieuwe ordening een noodzake lijkheid zal zijn. Daartoe ben ik als com missaris van het N.V.V. benoemd en on langs ook tot commissaris van het R.K. Werkliedenverbond en van het Christe lijk Nationaal Vakverbond. Ik heb de mij verstrekte opdracht aanvaard, omdat daarin duidelijk tot conditie is gesteld, dat de rechten en aanspraken van de le den der aangesloten vakbonden, voor zoover zij van sociaal-economischen aard zijn, onberoerd, onaangetast en onver anderd moeten blijven. Ik meen, dat ik mij aan deze opdracht stipt heb gehou den en ik geloof niet, dat iemand kan beweren, dat van deze rechten en aan spraken iets is gekort of geroofd, zooals men zich in Nederlandsche kerken Zon dag onwelwillend uitdrukte. Integendeel, daar is alles gedaan, en met resultaat, om deze rechten en aanspraken te ver beteren en te vergrooten, ik behoef hier toe slechts te noemenalles, wat in één jaar tijds is geschied ten opzichte van het arbeidsrecht, de arbeidsbemiddeling, de ontslagverordening, de werkloosheids verzekering, de wachtgeldregeling, de werkverruiming, steun- en armenzorg, loon- en arbeidsvoorwaarden, sociale ver zekering, loonbelasting, bestrijding van de werkloosheid en de huuropzegging. Het geldt hier maatregelen, bij welker totstandkoming de organisaties, waarvan ik commissaris ben, een belangrijk, om niet te zeggen het leeuwenaandeel, heb ben gehad. Niet de Rijkscommissaris en niet ik, maar ieder, die in deze dagen met gees telijke dwangmaatregelen de arbeiders aanraadt, om niet langer lid te blijven van hun organisatie, berooft den arbei der van alles, wat hij in lange jaren moeizaam tot stand heeft gebracht. De arbeider, die er gevolg aan geeft en voor -dwangmiddelen zwicht, berooft zich zelf. Ook de eenheid van den arbeid komt. Deze' voor dezen tijd noodzakelijke voortschrijdende gedachte maakt geen halt voor welken dwang ook, noch voor het booze gezicht van den vakbondsbe stuurder, noch voor dat van een bis- schop. De eenheidsorganisatie is in dezen tijd in vele opzichten onmisbaar, vooral wanneer men denkt aan de tienduizen den Nederlandsche arbeiders in het bui tenland, vooral in Duitschland, wier ver zorging en verbinding met het vaderland het N.V.V. ter hand heeft genomen in samenwerking met het Deutsche Arbeits- front, waarin de Nederlandsche arbeiders niet confessioneel zijn ondergebracht en waarop alleen een groote, sterke organi satie invloed kan uitoefenen om die Nederlandsche arbeiders aan hun eigen cultuur- en geboortegrond te blijven bin den. Een ieder moet op zijn eigen wijze zalig wórden, van welke confessie hij ook moge zijn. Op het terrein van den nationalen arbeid, die het geheele volk aangaat, moet men in saamhoorigheid samenwerken en voldoende gemeen schapszin hebben, om op dat terrein ook als één volk naar voren te treden. Wij zullen voortgaan maatregelen te nemen, die noodig zijn, maar blijven trouw aan het principe, dat, wat de arbeiders ge bouwd hebben, een onvervreemdbaar en onveranderd bezit blijft, al zien wij den arbeider niet gescheiden in confessio nele of politieke bonden. Wie wegloopt verbeurt zijn deel. De strijd tegen het bolsjewisme Wij zien, dat eenerzijds millioenen Duit sche geloovigen voorop staan in den strijd, die in het Oosten woedt tegen het. bolsjewisme, dat daar een volk de beste van zijn zonen offert, ook de Katholieke, dat daar bloed vloeit, ook van Katholie ken tot redding van Europa. Het schrij ven, dat Zondag in de Nederlandsche ker ken is voorgelezen, heeft met godsdienst niets te maken, maar is een verlengstuk van de oorlogvoering. Wij gelooven in een goddelijke orde ning, in een Voorzienigheid, Die recht vaardig is. een Schepper van de aarde en de rassen, die haar bewonen en naar die scheppingsorde zullen alle volken zich moeten richten. Er is geen kerk, die een monopolie op deze scheppingsorde bezit en ik ben er van overtuigd, dat de macht van een volk, door de Voorzienigheid voorbestemd om het bolsjewisme uit te roeien, leiding zal hebben in de nieuwe ordening, waarin de volken van Europa

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9