en De Vereenigde Staten Zuid-Amerika MOLEST ’’CA S TELLI” De ontwikkeling in het Verre Oosten Verscherpte oorlogvoering Vermouth GEMENGD NIEUWS de De betere Vermouth De verhouding Amerika- Frankrijk Duitsche gevechtsvlieg tuigen aan het Ooste- lijke front in actie Vervolg le blad pag. 2. De luchtoorlog CHINA ITALIË FAMILIEBERICHTEN VEREENIGDE STATEN BIJNA ZESHONDERD POND AAL IN VECHT GEWORPEN r Een politiek van economi- schen druk FRANKRIJK Vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied ENGELAND Japansche minister over omsingelingspolitiek Branden op Britsche schepen HAAGSCHE COURANT Zaterdag 9 Aug. 1941 le bl. pag. 2 DUITSCHLAND Verklaring van de Brinon Duitsche persstemmen over de nieuwe groote successen Generaal Dentz geïnterneerd De dood van Bruno Mussolini Sjanghai lijdt schade door typhoon I Actieve vertegenwoordigen gevraagd. onderhandelingen DUBBELD, HENRIËTTE te 47 jaar, P. HERWEIJER, 63 jaar, 7 Augustus.; Saeek, Oude Koemarkt 35 A'dam, Keixengracht 399 BOTSING TUSSCHEN BLANKEN EN NEGERS van zou willen beveiliging van de ravitailleering, meldt hi Thailandsche vaandrigs naar Tokio Vier vaandrigs van de Thailandsche luchtmacht zullen op 14 Augustus in Tokio aankomen voor een studietijd van 3 jaren. ONDERLINGE NEDERLANDSCHE VERZEKERING MIJ. van uw voeten als U ze laat |.x Sr behandelen in de nieuwe üRmJfe Pedicure-afdeeling van SCHOENENMAGAZIJN CENTRAAL^ VEENESTR. 41 DEN HAAG TEL 114603 OorlogMchadeverzekering is thans strikt noodzakelijk! Sluit U aan bij de Ond. Ned. Molest Vers. Mij. gevestigd te Soeek. Over het op 30 Juni 1941 afge loopen halfjaar kunnen alle schaden worden betaald. Er behoeft geen omslag te wor den geheven. Van de voorschothefiingen kan een belangrijk gedeelte worden gereser veerd voor schadebetaling in het volgend halfjaar. Voorschot heffing f 0.60 per f 1000.- per halfjaar. Groote risico spreiding. de ge- voor van de Amerikaan- NIEUWE GRONDWET AAN PETAIN VOORGELEGD Het ontwerp van de nieuwe Fransche grondwet, welke is opgesteld door een bijzondere commissie van den nationalen raad, is aan maarschalk Pétain voor een persoonlijk onderzoek voorgelegd. Naar men te Vichy verklaart, zouden de leden der commissie het over de vol gende grondgedachten eens zijn gewor den: 1. Dat door de nieuwe grondwet de volmachten van het staatshoofd ver sterkt zullen worden; 2. dat onder be houd van het algemeen kiesrecht, de fouten van het kiesstelsel van de derde republiek zullen worden vermeden. een monopolie is van de Chineezen, ter wijl de rubbercultuur en de scheepvaart gecontroleerd worden door 2 maatschap pijen en 80 procent der steenkoolproduc- tie in handen is van 2 maatschappijen. Ter verwezenlijking eener reorganisatie zullen de autoriteiten een orgaan in het leven roepen om controle uit te oefenen op de prijzen. In dit orgaan zullen Japan- sche vertegenwoordigers stem hebben, evenals in de economische conferentie, die direct onder de regeering zal staan. Japan en Indo-China Volgens den correspondent van de „Yomioeri” in Saigon hebben de autori teiten van Fransch Indo-China het plan, over te gaan tot een reorganisatie v?n de economische hulpbronnen als eerste stap naar de verwezenlijking van het doel der overeenkomst betreffende de gemeen schappelijke verdediging. Het voornemen is een onderzoek in te stellen naar de minerale hulpbronnen en een einde te maken aan het particuliere monopolie der rubber- en rijstproductie. De correspon dent wijst er op, dat de jaarlijksche pro ductie van rijst in Zuid Indo-China, een hoeveelheid van 4.500.000 ton, practisch Het D.N.B. meldt: De vijand is in den afgeloopen'nacht naar Noordwest en Noord-Duitschland gevlogen. Eenige vijandelijke vliegtuigen, welke een po ging deden om Berlijn aan te vallen, werden door afweervuur gedwongen van koers te veranderen, zoodat geen schade werd aangericht. Tot dusver is bericht ontvangen, dat nachtjagers 2 toestellen hebben neergeschoten. dat kamp belast is, verdubbeld werd. De militaire autoriteiten geven toe, dat het hier een botsing tusschen de twee rassen lucht- betreft. De negersoldaten weigerden na melijk bij het innemen van de plaatsen in de bussen bij hun blanke collega's te wor den achtergesteld. Uit Fort Bragg (Noord-Ckrolina) meldt United Press, dat 4000 negersoldaten zijn gestraft, doordat hun verlof is ingetrok ken, teneinde te voorkomen, dat het tot verdere botsingen tusschen blanke en zwarte soldaten komt. Bij een botsing tusschen negersoldaten en blanke Amerikaansche soldaten werd een blanke militaire politie-agent en een negersoldaat gedood, terwijl 6 negersolda ten zwaar gewond werden. De onlusten begonnen toen een mili taire politie een negersoldaat wilde arres- teeren die met 49 anderen een uitstapje had gemaakt. De negersoldaten moesten toen de achterste plaatsen in de omnibus sen innemen, terwijl de voorste plaatsen voor de blanke soldaten gereserveerd wa ren. De negertroepen zijn thans naar het le gerkamp Davis overgebracht, terwijl de Engelsche en Amerikaansche burgers verlaten Indo-China De Engelsche en Amerikaansche bur gers in Indo-China hebben van hun regee- ringen opdracht gekregen, het land te verlaten. Gisteren zijn 35 Amerikanen uit Saigon naar Manilla vertrokken. Op 11 Augustus zullen 15 Engelschen naar Sin gapore vertrekken Het werk van de organisatie Todt Tezamen met de Duitsche pioniers zijn, sinds de eerste dagen van den veldtocht in het Oosten, de frontarbei- ders der organisatie Todt in actie, ter zoo iet D.N.B. Onvermoeibaar en on onderbroken hebben zij stukgereden we gen hersteld, de overblijfselen van voor afgegane gevechten opgeruimd, nieuwe wegen en rivierovergangen tot stand gebracht en zoo bijgedragen tot de on belemmerde ravitailleering van de strij dende Duitsche troepen. Een afdeeling van deze organisatie heeft in de eerste 5 weken van den veldtocht, omstreeks 1200 k.m. wegen voor gebruik door ravitailleeringscolon- nes in orde gemaakt. De afdeeling ge bruikte in dezen tijd 80 k.g. springstof fen voor het opblazen van venen, ver werkte omstreeks 10.000 kub. m. stee nen voor het dek der wegen en ver plaatste vele honderdduizenden kubieke meters aarde bij den aanleg van nieuwe rijwegen. DE LONDENSCHE BRANDWACHT De regeering heeft besloten, meldt U.P. uit Londen, in navolging van de burgerlijke luchtafweer in Moskou, in het stedelijk gebied van Londen alle in woners te verplichten tot het bestrijden van branden bij luchtaanvallen. In het Lagerhuis maakte Morrison een verordening bekend, waarbij alle Brit- sche staatsburgers in het stadgebied van Londen en in de voorsteden woon achtig en tusschen 18 en 65 jaar oud, zich tot het houden van brandwachten moeten laten registreêren. Allen zijn verplicht voortaan in iederen maand maximaal 48 uur brandwacht te houden. Tot dusver waren slechts de bewoners van de City en van Westminster ver- militaire politie die met de bewaking van plicht brandwacht te houden. Nadat verschillende pogingen om de Londen- sche bevolking tot vrijwillige deelne ming aan de brandwachten bij 1*1 aanvallen te brengen, mislukt waren, is men er thans toe overgegaan dit ver plicht te stellen. NIEUWE OPPERBEVELHEBBER VAN HET LUCHTWAPEN IN NOORD-AFRIKA Tot opperbevelhebber van het Fransche luchtwapen in Noord-Afrika is generaal Achille Mendigal benoemd in plaats van generaal Odic. Generaal Mendigal heeft bekendheid verworven door zijn studieën over den luchtoorlog. Zijn benoeming wordt in toonaangevende kringen in Vichy een maatregel genoemd, die ten doel heeft de veiligheid van Fransch Noord-Afrika nog effectiever te maken. WEYGAND BIJ PETAIN De algemeen gedelegeerde der Fransche regeering in Afrika, generaal Weygand, is gisteren te Vichy door maarschalk Pé tain ontvangen. Naar uit welingelichte kringen verluidt, wordt hedenavond ministerieel overleg gepleegd, waaraan generaal Weygand waarschijnlijk zal deelnemen. Kind kreeg kokend water over het lichaam Terwijl de moeder met haar andere kinderen bezig was, zag het driejarige kind van den arbeider N. te Steenwijker- wold kans om een pan met aardappelen van de kachel te trekken. Het ventje kreeg het kokende water over zijn, lichaam en liep zulke ernstige brand wonden op, dat het in het ziekenhuis te Meppel moest worden opgenomen. Medische hulp mocht echter niet meer- baten. Het kind is aan de gevolgen van het ongeval overleden. Speciale Japansche gezant in Indo-China Naar Domei verneemt, zal de minister van buitenlandsche zaken, Tojoda, een specialen gezant voor Indo-China benoe men, die zal worden belast met alle diplo matieke onderhandelingen met Indo- China oorlog ter beschikking van de Vereenig de Staten zal worden gesteld. Uruguay verborg zijn bereidwilligheid achter de formule, dat zijn steunpunten ter be schikking van alle Amerikaansche lan den zouden staan, ter gemeenschappe lijke verdediging van het continent. In Paraguay en Bolivia is het belang der Vereenigde Staten op den afstand van luchtbases gericht. Bij de uitvoering van de plannen der Vereenigde Staten spelen hun nauwe betrekkingen met de strijdkrachten van de Zuidamerikaansche landen een be slissende rol. Militaire missies der Ver eenigde Staten bevinden zich in alle centraalamerikaansche republieken. Het centrum hiervoor is Panama. In Venezuela bevindt zich een marine- commissie der Vereenigde Staten om de Venezulaansche marine, krachtens de overeenkomst van dit voorjaar, advies té verleenen. In Peru bevindt zich even eens een- marinecommissie. Bevelhebber van de Peruaansche luchtmacht is een Amerikaansch officier. In Chili vertoeft een commissie van de luchtmacht onder leiding van een Amerikaanschen kolonel. De bekroning van de totale steunpun- tenpolitiek vinden wij evenwel in een diplomatieke acte. Zoo heeft de Uru- gueesche regeering in Juni door haar gezanten in alle landen van het Ameri kaansche werelddeel een ontwerp-besluit overhandigd, waarin wordt voorgesteld, dat de Amerikaansche landen een Ame rikaanschen staat, die zich in oorlog be vindt met een niet-Amerikaansche mo gendheid, niet als oorlogvoerend zullen beschöuwen. Al ging dit voorstel ook uit van Uruguay, toch is er geen twijfel aan, dat het door de Vereenigde Staten is geïnspireerd. Amerikaansch afgezant in Chili De chef de protocol van het ministe rie van buitenlandsche zaken te Washington, George Summeline, is in Chili aangekomen. Volgens uitlatingen van de pers, zou hij belast zijn met een speciale missie, met betrekking tot de buitenlandsche politiek van het Witte Huis, jegens de Zuidamerikaansche re publieken. Hij is door den minister van buitenlandsche zaken, Rosetti, ont vangen. In een persgesprek van een D.N.B.-cor respondent met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Tojoda, heeft deze uiting gegeven aan zijn stellige over tuiging. dat Duitschland, Italië en Japan door een officieel verdrag vereenigd, nauw zouden blijven samenwerken om de moei lijkheden te boven te komen, die op hun gemeenschappelijken weg liggen. Op deze wijze zouden zij hun uiteindelijk doel be reiken. Wat Japan betreft, zoo kan geen omsingeling van welken aard ook. het er van afbrengen, zijn vasten koers recht door zee voort te zetten. In geen geval kan Ja pan onverschillig blijven, voor de ontwik keling van een omsingelingsfront, dat de veiligheid van het Japansche rijk en Oost- Azië bedreigt. De steunverleening aan Tsjang kai sjek door bepaalde mogendheden verandert ook niets aan de vastberadenheid van Japan, om het bewind van Tsjoengking op de knieën te dwingen. Tokio en Moskou Op de vraag van persvertegenwoordi gers, of het pact tusschen Engeland en de Sovjet-Unie in strijd is met den geest van het neutraliteitsverdrag tusschen Japan en de Sovjet-Unie, heeft minister Tojoda, ge antwoord: „Welk een verdrag Engeland of de Vereenigde Staten ook met de Sovjet- Unie mogen sluiten, het zal de houding van de Sovjet-Unie zijn, die Japan als on- derteekenaar van het neutraliteitsverdrag belang inboezemt. Japan kan natuurlijk niet onverschillig zijn voor de politieke en militaire ontwikkeling in zijn nabijheid. Het slaat deze ontwikkeling dan ook met de grootste belangstelling gade”. Britsche luchtstrijdkrachten versterkt De Australische minister van lucht vaart deelde mede, naar Reuter uit Mel bourne meldt, dat de Britsche luchtstrijd krachten in het Verre Oosten met inbe grip van de Australische formaties in de Maleische staten opnieuw versterkt zul len worden. Zij zijn, naar de minister meende, voldoende sterk, om aan elke bijzonderen toestand het hoofd te kunnen bieden. Het Australische ministerie van voor lichting heeft officieel medegedeeld, dat Amerikaansche jachteskaders op lucht bases in Birma klaar staan om alle lucht aanvallen te verijdelen, welke Japan van zijn nieuwe steunpunten in Indo-China uit op den weg door Birma zou willen ondernemen en welke den geregelden aanvoer van Amerikaansch oorlogsmate riaal volkomen zouden kunnen afsnijden. Chineesche troepen naar Birma 7 Volgens Japansche berichten heeft de regeering van Tsjoengking besloten 15.000 man Chineesche soldaten naar Birma te sturen, om den Birmaweg te beschermen, indien dit van Britsche zijde wordt goed gekeurd. Dit besluit zou genomen zijn op de 1 Augustus gehouden conferentie, waaraan ook de minister van oorlog, Ho ying tsjin, heeft deelgenomen. Het D.N.B. meldt uit Genève: De „Daily Telegraph” verneemt uit Kaapstad, dat daar dezer dagen een offi cieel onderzoek ingesteld zal worden naar uc Miucuigc vcxuucu v<xu uc <juvjci.D, de oorzaak van een brand, die 13 Juli terwijl zij nader ingaan op de beteeke- was uitgebroken aan boord .van het Brit- --- - ii -- j- sche motorschip „Hannington” (5449 t.) en waarbij 2 officieren om het leven kwa men. Deze brand duurde <6 dagen en ten slotte moest het schip door een oorlogs- De Duitsche pers publiceert aan de hand van authentiek materiaal, naar aanleiding van de van bevoegde Duit sche zijde bekend gemaakte ontplooiing over de voortschrijdende overweldi- gingspolitiek der Vereenigde Staten jegens Zuid-Amerika, het bewijs voor den algemeenen aanval van Roosevelt op de Zuidamerikaansche staten op alle gebieden. De Vereenigde Staten hebben steeds weer gepoqgd door de grootste intimi datie, gemotiveerd door zoogenaamde aanvalsbedoelingen van de asmogend heden ten aanzien van Zuid-Amerika, door middel van economischen druk .en leeningsaanbiedingen de Zuidamerikaan sche staten voor hun steunpuntenpoli- tiek ontvankelijk te maken. Na een jaar Amerikaanschen druk op de Zuidamerikaansche landen is op het vasteland van Zuid-Amerika de volgen de situatie ontstaan: Volledig succes trad aan den dag in de kleine cen- traalamerikaansche landen. Daar wor den vliegtuigbases, zoogenaamd in op dracht van de Amerikaansche lucht vaartmaatschappij Pan American Air ways, door Amerikaansche technici en met Amerikaansch materiaal gebouwd en wel op Haiti, Nicaragua en Guate mala, Mexico heeft zich bereid ver klaard zijn defensie op eigen kosten uit te breiden en dit in geval van oorlog, ter beschikking van de Vereenigde Sta ten te stellen. De republieken Venezue la, Columbia en Ecuador hebben den Vereenigden Staten verlof gegeven tot opmeting van hun kustwateren en eilan den door Amerikaansche officieren, met het oog op den bouw van bases. Ook hier wórdt dë bouw verzorgd door Ame rikaansche firma’s. Het groote Brazilië was het voorwerp van bijzonderen druk, omdat de Ver eenigde Staten den Atlantischen Oceaan tusschen Natal en Dakar willen beheer- schen. In Peru heeft de Senaat een wetsontwerp over den bouw van een Amerikaansche werf en een torpedosta tion aangenomen, welke in geval van dien Duitsche gevechtsvliegtuigen gister nacht hebben ondernomen op de haven van Alexandrië. Het drijvende dok kreeg verscheidene treffers van zware bommen en als het niet volledig vernield is zal het waarschijnlijk geruimen tijd onbruik- baar zijn. Een zeer zware bom van bij zonder groot effect trof een torpedojager. Kort na de ontploffing van deze bom werd een tweede ontploffing waargenomen, welke het lot van het getroffen oorlogs schip bezegelde. ONDERSCHEIDING VOOR PROFESSOR HEINKEL Als teeken van zeer nauwe verbonden heid der strijdende troepen met het va derland, heeft eenige dagen geleden de commodore van een gevechtseskader aan professor dr. Heinkel, den schepper van de He 111, de zilveren eerespeld van het eskader laten overhandigen. Deze onderscheiding is tot dusver alleen ten deel gevallen aan verdienstelijke vliegtuigbemanningen van het eskader. De commodore liet bij de overhandi ging in de volgende bewoordingen zijn dank tot uitdrukking brengen: ,,Dit moet een zichtbaar teeken zijn, dat ik en mijn bemanningen er indachtig aan zijn, dat aan deze tot dusver geleverde prestaties van de groep in den Pool- schen oorlog, in den Noorschen veld tocht, in den strijd om Narvik, in den strijd bij dag en nacht tegen Londen en alle Engelsche en Schotsche steden, van de Shetlands tot Southampton en in den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- I strijd, gij en de mannen en vrouwen van uw personeel een doorslaggevend aandeel hebt. Twee millioen zevenhon derdduizend k.g. bommen hebben wij met uw He 111 op bijna alle oorlogs- tooneelen tegen Engeland, deels op dui zend en meer kilometer afstand en in verre vluchten over open zee gedragen en neergeworpen. Moge u, professor, ook verder de kracht behouden blijven tot nieuwe geniale schepping en moge uw personeel als soldaten van den ar beid in nauwe kameraadschap met de soldaten van het front verder rusteloos en onvermoeid, ieder op zijn post, me dewerken en strijden voor de spoedige eindoverwinning van onzen Führer en Groot-Duitschland”. Als straf voor handel in onder- maatsche visch Donderdagavond hield de marechaus- see te Muiden een tweetal Amsterdam- sche vischhandelaars aan, die met bakfiet sen naar Muiden waren gekomen, om van den handelaar V. een partij aal te koo- pen. Toen de koop gesloten was en 570 pond aal in de bakken was geladen, zou den de Amsterdammers weer huiswaarts gaan, om de visch aan den man te bren gen, zoo schrijft de Gooi- en Eemlander. De ontmoeting met de marechaussee werd een leelijke strop voor hen, want het bleek, dat er verschillende onder- maatsche aaltjes in den koop begrepen waren geweest. De marechaussee maakte toen korte metten en de geheele partij werd van de Vechtbrug af. in de Vecht geworpen. Een drom van belangstellenden had zich inmiddels op de Vechtbrug verzameld, om dit ongewone schouwspel gade te slaan. Zoodra de marechaussee zich had verwij derd, na de namen en adressen van de Amsterdammers genoteerd te hebben, bleek het, dat door de massa visch, welke omlaag geworpen was, aan den oever van de Vecht nog verschillende aaltjes waren i blijven liggen. Een bende jongens sprong er op af, en de bengels slaagden er in, nog verschillende aaltjes te grijpen, welke zij triomfeerend omhoog hielden. Maar de pret duurde niet lang, want een stoom boot voer voorbij, en door de zuiging, werd alle visch naar de diepte getrokken. Het is voor de eerste maal dat krachtig ingegrepen wordt in den handel in onder - maatsche aal, welke reeds geruimen tijd in Muiden welig tierde.' Ditmaal had een visscher uit Spakenburg zijn botter aan den Zeedijk gelegd en van daar uit had hij de partij van 570 pond aan den han delaar V. verkocht. De strop, welke de Amsterdammers lijden, bedraagt, naar van deskundige zijde verzekerd werd, on geveer 280. Het opgebrachte Amerikaan sche tankschip Het onderzoek van het door de Japan sche marine aan het begin van de week op den Jangtse opgebrachte Amerikaan sche tankschip heeft aangetoond, zooals de woordvoerder van de Japanscht ma rine bekend maakte, dat het door een Chineesche firma gecharterde schip 2000 vaten olie aan boord had en daarmede naar het in het guerilla gebied gelegen plaatsje Sjinkong onderweg was. Het tankschip werd overgegeven aan de douane-beambten en de lading olie in be slag genomen. De verliezen van de Britsche lucht macht in de laatste 24 uur zijn, naar het D.N.B. meldt, gestegen van 24 tot 30 vliegtuigen Zooals reeds gemeld, leed de Duitsche luchtmacht bij de gevechten oven het Kanaal en Engeland geen ver- ezen. n den nacht van 7 op 8 Augustus heb- Duitsche gevechtsvliegtuigen metsuc- aanvallen gedaan op de haven en het egveld van Aberdeen. Hevige ontplof- 1: gen werden waargenomen. Naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, heeft het luchtafweergeschut van de Duitsche luchtmacht tot dusver meer dan 2500 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. De jongste aanval op Alexandrië Te Berlijn ontvangen berichten melden opmerkelijke successen van den aanval. De algemeene gevolmachtigde van Fransche regeering voor het bezette bied, ambasadeur de Brinon, heeft vertegenwoordigers 2. sche pers te Parijs een verklaring afge legd, waarin hij o.a. constateerde, dat tus schen de verklaring van Sumner Welles en de houding van de Fransche politiek een duidelijk verschil van meening be staat. Dit heeft hoofdzakelijk hierop be trekking, dat de beginselen, die de hou ding van Roosevelt en zijn medewerkers bepalen en de beginselen, waarop maar schalk Pétain steunt om het land weer op te heffen, onvereenigbaar zijn. Ameri kaansche persoonlijkheden, aldus de am bassadeur, nemen openlijk een standpunt in tegen de nationale revoluties. Zoo ver bant Roosevelt het fascisme, het nationa lisme, het falangisme en alle bewegingen, die de marxistische democratie reeds heb ben verworpen. Daarom matigt men zich in Amerika ook het recht aan de Fran sche regeering te verbieden politiek met Duitschland samen te werken en men bedreigt Frankrijk voor het geval, dat het deze raadgevingen in den wind zou slaan. Een dergelijke houding, aldus de Brinon, is voor een volk als het Fransche onaanvaardbaar. Het heeft het recht zelf de middelen te kiezen voor zijn weder- opheffing. Maarschalk Pétain heeft deze middelen bepaald door bevel te hebben gegeven voor den wapenstilstand en door zich te begeven naar Montoire. Wanneer de maarschalk van meening is. dat de. parlementaire democratie Frankrijk veel onheil heeft bereid en tot het verleden moet behooren, en wanneer hij het juist acht naar alle middelen te zoeken om met den overwinnaar tot een eervolle over eenstemming te komen, dan is dat zijn zaak, maar beslist niet die van Roosevelt of Sumner Welles. Men moet overigens aannemen, dat de Monroeleer de Ver eenigde Staten behoort te behoeden tegen dergelijke vergissingen. Frankrijk gevoelt voor de Vereenigde Staten en voor het Amerikaansche. volk een oude vriend schap en wenscht die ook te behouden. Het zou echtër onverdraaglijk zijn, wan neer men Frankrijk uit naam van een politieke wereldbeschouwing controleeren. een wereldbeschouwing, die zichzelf in Europa heeft overleefd. Het is te vreezen, aldus de Brinon tenslotte, dat verklaringen zooals die van Sumner Wel les er toe leiden een misverstand te ver anderen in een tweespalt. Het laatste speciale bericht van het oppercommando van de Duitsche Weer macht over de nieuwe groote militaire successen in het Oosten, en de commen taren daarop, beheerschen de Berlijn- sche bladen van vandaag. Onder reus achtige opschriften, zooals „vernieti- gingsslag in de Oekraïne zegevierend geëindigd”, Vijfentwintig Sovjet-divisies in de Oekraïne vernietigd”, laten de dagbladen het licht vallen op de gewel dige cijfers van buit en krijgsgevange nen, welke nog worden overtroffen door de bloedige verliezen van de Sovjets, -3—i_ nis van "het resultaat van dezen slag voor de Sovjets en hun Britsche bond- genooten. De „Deutsche Allgem. Ztg.” schrijft: ,,Aan het Oostelijke front is een nieuwe, machtige overwinning bevochten. Het is het eerste groote succes op grond van de in de vorige speciale berichten van het oppercommando aangekondigde operaties. De getallen van gevangenen en buit, zoo gaat het blad verder, welke het nieuwe, speciale bericht uit het hoofdkwartier van den Führer bekend maakt, zijn overweldigend en laten het licht vallen op de door de Engelschen en hun leerzame scholieren de laatste dagen verspreide propagandaberichten met al hun dwaasheid. Terwijl de En gelschen nog steeds krampachtige po gingen in het werk stellen, om de ba lans van Woensdag j.l. op agitatorische ■wijze kleiner voor te stellen, toonen de voortdurende successen in den nieuwen operatiesector, hoe onze troepen onstuit baar zegevierend oprukken. Het blad constateert tenslotte, dat Londen weer eens geen andere weg open blijft, dan eenvoudig te zeggen, dat de Duitsche berichten over de bolsjewistische gevan genen en verliezen niet kloppen. Dit kan echter- geen wijziging brengen in de fei ten, en ook de geloofwaardigheid van de Duitsche mededeelingen niet ver zwakken, welke bewezen is door dozijnen feiten, welke de vorige veldtochten heb ben opgeleverd. Onder het opschrift ,,Het Londensche Latijn afgeloopen” spreekt het „Zwölf Uhr Blatt” van een harden slag dien het speciale bericht van het oppercommando wederom heeft toegebracht aan de agita- ■‘.ieven Engeland en de Sovjet-Unie. Het •s te begrijpen, zoo gaat het blad voort, dat het zelfs voor den meest doortrapten Engelschen leugenaar moeilijk is om het nrobleem „hoe zeg ik dat tegen mijn kind” tot een oplossing te brengen, nadat mën tevoren weken lang het eigen volk steeds weer de verzekering heeft gegeven, dat de Duitschers in het Oosten niet vooruit komen en dat hun ,bliksemaanval” tot staan is gekomen. Naar de nieuwe Duit sche geweldige successen, zoo besluit het blad weten de Engelsche agitatoren een voudig niet meer, welken weg zij moeten volgen, hoe zij het met angstige oogen naar het Oosten kijkende Engelsche volk de waarheid moeten bijbrengen over de vernietigende nederlagen van den bolsje- wistischen bondgenoot. Naar R<euter uit Beiroet meldt, zijn generaal Dentz en 35 Fransche officieren geïnterneerd. Het Engelsche agentschap noemt dit een tegenmaatregel naar aan leiding van het niet-vrijlaten van' officie ren, die aan Britsche zijde hebben ge vochten. Het persbureau te Vichy Ofi meldt: De Engelsche autoriteiten in Syrië ver klaren, dat generaal Dentz en 30 officie ren eerst weer in vrijheid gesteld zullen worden, als alle gevangenen, die de Franschen hebben gemaakt, in overeen stemming met de bepalingen van den wapenstilstand van Saint Jean d’Acre eveneens vrijgelaten zijn. Een commu niqué is hieromtrent niet gepubliceerd. In bevoegde Fransche kringen te Vichy wordt de arrestatie van den voor- maligen Franschen hoogen commissaris van Syrië, generaal Dentz, door de Engelschen bevestigd. In politieke kringen te Vichy is dit bericht met verontwaardiging ontvangen. Men onthoudt zich evenwel van elk com mentaar, ook met het oog op het feit, dat tot dusver in Vichy nog geen bij zonderheden bekend zijn omtrent de maatregelen, die de Engelschen tegen generaal Dentz hebben genomen. bodem tot zinken worden gebracht. Hierbij zijn niet alleen postzendingen voor Europa, maar ook een hoeveelheid goederen, w.o. een groote lading tabak uit Rhodesia verloren gegaan. Voorts meldt „Associated Press” uit Detroit, dat aan boord van het Cana- deesche tankschip „Transiter” na een felle ontploffing brand is uitgebroken. Aan boord van het tankschip bevonden zich 15.000 vaten benzine. Zes leden der bemanning bekwamen verwondingen en werden naar een ziekenhuis overgebracht De erkenning van Mandsjoekwo door Thailand De Engelsch-Amerikaansche waarschu wingen resp. protesten tegen de erken ning van Mandsjoekwo door Thailand worden door de geheele Japansche pers beschouwd als tevens tegen Japan ge richte dreigementen en scherp van de hand gewezen. De verklaringen van Eden en Hult aldus de „Kokoemin Sjimboen”, bewijzen, dat Amerika en Engeland Thai land willen gebruiken als schakel in de omsingelingsketen en dus voor zelfzuch tige doeleinden. Beide landen vreezen, dat Thailand zijn medewerking zal verleenen bij het totstandkomen eener nieuwe orde in Oost-Azië. De „Jomioeri Sjimboen” spreekt van een Engelsch-Amerikaansche poging om nieuwe onrust in het Verre Oosten zaaien en schrijft, dat Engeland, met zijn strijdkrachten in Birma en in de Malei sche staten Thailand bedreigt. DE STAKINGSBEWEGING De plaatsvervangende minister van marine, Barb, heeft tijdens de perscon ferentie verklaard, dat, wanneer de sta king op de scheepswerven van Kearny niet wordt bijgelegd, stappen moeten worden gedaan om het werk op welke manier dan ook aan den gang te bren gen. De staking veroorzaakt een dage- lijksch verlies van ruim 200.000 arbeids uren aan dringend noodige oorlogssche pen. Op het telegram van den Paus heeft de Duce in de volgende bewoordingen geantwoord: „De woorden van troost, welke Uwe Heiligheid in dit uur van rouw tot mij heeft gericht, hebben mij diep bewogen. Ik geef uiting aan mijn dank voor uw zegen en aan mijn eer biedige hulde”. Tot den koning-keizer heeft de Duce het volgende telegram gericht: „Ik dank van ganscher harte Uwe Majesteit en Hare Majesteit de koningin-keizerin voor de deelneming in mijn diepe smart. Ik verzoek u de betuiging van mijn toewijding te willen aanvaarden”. De Hongaarsche rijlfsbestuurder Hor- thy heeft een telegramvan deelneming doen toekomen aan den Duce, naar aan leiding van den dood van Bruno Musso lini. Het stoffelijk overschot van Bruno Mussolini is te Predappio aangekomen, waar het is geplaatst in de chapelle ardente, welke in den zetel van de fascio is ingericht. De Duce en zijn gezin verwijlden langen tijd bij de kist. Voor zijn vertrek stond de Duce eenige oogenblikken onbeweeglijk, het stoffelijk overschot met opgeheven hand groeten de, terwijl mevrouw Mussolini de kepi en de degen van haar zoon aan het hart drukte. UIT ANDERE STEDEN ONDERTROUWD CHRIS RUPKE en NELLY VAN DEN HEUVEL, Rotterdam, 7 Augustus. J. FEENSTRA en A. DUBBELD, ÏJselmonde 6 Augustus. ALBERT NIEZEN en JOHANNA SUHR, Groningen. GETROUWD A. DE BOER, H. ROEST jr. en A. Schiedam, 7 Augustus. BEVALLEN Van een dochter: mevr. MANGER geb. Meijer, Bussum, 8 Augustus. Van een dochter: mevr. VONK geb. Kroon, Nw. Vennep, 7 Augustus. Van een zoon: mevr. VAN DEN BERG geb. Halbertsma, Amsterdam, 8 Aug. Van een dochter: mevr. KOOREMAN geb. van Randwijk, Gorinchem. 7 Aug. OVERLEDEN Mevr. M. A. J. KORS, 77 jaar, Bilt- hoven. 7 Augustus. Mevr. S. LANGBROEK geb. Dijkers, 89 jaar, Rotterdam, 7 Augustus. Mej. A. BALT, 68 jaar, Ede, 7 Aug. E. TER MARSCH, 82 jaar, Delden, 6 Augustus J. D. SNETHLAGE, 57 jaar. Zutphen, 7 Augustus. N. BENEMA, 47 jaar, Heemstede, 6 Augustus. Ir E DOR, Budel. 6 Augustus. Mevr. M. C. GERRETSEN, Zutphen, 7 Augustus. Een zware typhoon, die reeds dagenlang op de Chineesche zee woedde, en die in den afgeloopen nacht Sjanghai heeft bereikt, heeft groote schade aangericht in stad en omgeving. Voorloopers van den storm hadden reeds gistermiddag het water van de Wangpoe buiten de oevers gedreven, zoodat groote oppervlakten land beneden Sjanghai tot aan de mon ding van de Wangpoe onder water lie pen. In de stadswijken Hongkioe en Jangtsepoe, benevens in de voornaamste zakenwijk drong het water tot een hoog te van 1 meter binnen. Het verkeer kon gistermiddag slechts met de grootste moeite gebrekkig in stand worden gehou den. Ontwortelde boomen, weggeslagen daken en afgerukte bouwstellages blok keerden de verkeerswegen en brachten de stroomleiding van de tram, die in middels het verkeer gestaakt had, in ge vaar. Chineesche visschersvaartuigen en jonken zijn in groepen de haven binnen gevlucht, waar vele des nachts door den typhoon op den oever werden geworpen. Het overzeesche verkeer is reeds sedert Donderdag verbroken. De Donderdag en Vrijdag naar Japan vertrokken schepen, zijn alle teruggekeerd en hebben dekking gezocht in Sjanghai. Ook het geheele luchtverkeer moest stilgelegd worden. U-bootactie op den Atlan tischen Oceaan Drie Spaansche schepen hebben te Gi braltar een dertigtal Britsche schipbreu kelingen aan wal gezet. Deze schipbreu kelingen werden op verschillende plaat sen op den Atlantischen Oceaan opgepikt. De schepen, waarop de zeelieden gevaren hadden, waren door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Grieksche schipbreukelingen te Las Palmas Te Las Palmas zijn, na een zwerf tocht van 20 dagen, is een kleine red dingboot 13 overlevenden der bemanning van het Grieksche schip „Nilkoklis” aangekomen, dat voor Engelsche reke ning voer. De schipbreukelingen werden in de nabijheid van Kaap Juby door het Spaansche schip Palmas” aan boord genomen. Volgens hun mededeelingen was hun schip niet ver van de Azoren door een onderzeeër getorpedeerd en tot zinken gebracht. Britsch mailschip beschadigd Het Britsche mailschip „Georgic” is, naar Reuter meldt, door Duitsche actie beschadigd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2