i Krijgsverrichtingen in het Oosten blijven volgens de plannen verloopen 1941 No. 17950. De toestand het Verre, Oosten Maandag 11 Augustus. I i De distributie van aardappelen meer in Het Italiaansche Weer- machtbericht s i I - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Vernietigende Duitsche luchtaanvallen Ontbinding der centrale VERDUÏSTEREN van 9.14 uur n.m. i tot 6.17 uur v.m. Britsche actie tegen Zweedsche en Finsche scheepvaart HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT werkgeversorganisaties Sovjets verloren sedert 22 Juni dan 10.000 vliegtuigen De „Frankfurter Zeitung” over de Japansche omsingeling ITALIË Nachtdienst dokters: x a a Brazilië en Bon „30 Reserve” aangewezen voor anderhalve kilogram Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De heer Max Blokzijl over „Vergeten gekanker” De luchtaanvallen op Moskou De Italiaansche frontverliezen - Britsche torpedojager tot zinken gebracht Zweedsch schip door Engelschen vlieger aangevallen Ontmoeting tusschen Hitler en Antonescu 5 5 g s 5 Artillerie-activiteit bij Tobroek en Solloem Portugal In de districten van den Dnjepr Vijandelijke koopvaarders en oorlogsschepen tot zinken gebracht COURANT HAAGSCHE PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: i I Elisabeth” I I I I l i I I I van t i i eenige I I I I I l i i i het materiaal voor fantasie geken- J I t t I Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Engel- op de bemanning der ge- een en slechts het Verre van een blad. DE BEGRAFENIS VAN BRUNO MUSSOLINI Het stoffelijk overschot van Bruno Mus. solini is Zaterdagochtend ter aarde be. steld op het kerkhof Predappio bij Forli. De Duce en zijn gezin, omringd door poli, tieke en militaire autoriteiten, woonden de plechtigheid bij. Voorts waren aanwezig talrijke leden van het corps dplomatique, De Duitsche ambassadeur von Mackensen legde een krans van den Führer op de kist. dat van op Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 x z* /V A De steun aan Thailand De „Nitsji-Nitsji” schrijft in een hoofd artikel, dat Japan Thailand bij zijn po gingen, om den Engelsch-Amerikaanschen druk te overwinnen, volledig zal steunen en zoo noodig „tot geweld zal overgaan”, teneinde een einde te maken aan de po gingen van derde mogendheden, die de onafhankelijkheid van Thailand in gevaar willen brengen. De houding van Engeland Portugals speciale De secretaris.generaal van het depar. tement van Landbouw en Visscherij deelt, in aansluiting op hetgeen reeds is bekend gemaakt met betrekking tot de moeilijk heden van tijdelijken aard, welke zich bij de aardappelvoorziening voordoen, mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 1 Augustus tot en met Zondag 17 Augus tus a.s. de met „30 Reserve" gemerkte bon van de „Bonkaart Diversen" recht geeft op het koopen van IJ k.g. aardappelen. Zoodra zulks mogelijk is, zal nog een aanvullende bon, eveneens voor Ij k.g. worden aangewezen. Indien de weersom. standigheden medewerken, zal dit reeds in den loop van deze week mogelijk zijn. De werd een „Alberta” „Brennero” en „San Leonardo” veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De vonnissen tegen de j---J-- noemde schepen varieeren tusschen en 24 maanden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RljswijK, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De buitenlandsche schepen in Uruguay Het ministerie van buitenlandsche zaken van Uruguay heeft een verordening uitge vaardigd, volgens welke een commissie gevormd zal worden, om voorstellen voor de overname van de in de havens van Uruguay liggende Deensche en Italiaan sche schepen uit te werken, meldt „United Press”. De positie van Japan Naar aanleiding van verklaringen, welke de Japansche minister van bui tenlandsche zaken tegenover de verte genwoordigers van D.N.B. en Stefani heeft afgelegd, merkt men in Italiaan sche politieke kringen op: 1. Dat Japan, terwijl het zijn trouw aan het driemogendhedenverdrag beves tigt, Duitschland en Italië bereid vindt, de samenwerking tusschen de drie sta ten te bekrachtigen en te versterken met het oog op de toenemende bedrei ging 2. dat de asmogendheden volkomen begrijpen, dat t Japan vastbesloten is, zich tegen omsingeling te verzetten, te meer, waar haarzelf de oorlog is opge drongen door een dergelijke manoeuvre van Engeland; 3. dat’ de rustige en gereserveerde houding van Japan tegenover de Sovjet unie geheel begrijpelijk voorkomt, om dat, van welke manoeuvres de Ver- eenigde Staten zich ook mogen bedie nen, om tot samenwerking met de Sov jets te komen, de besluiten van Japan toch uitsluitend bepaald zullen worden door de houding van Moskou tegenover deze Amerikaansche pogingen. Men be grijpt te Rome, dat voorzichtigheid en waakzaamheid noodig zijn. Men heeft dan ook begrip en sympathie voor Ja pans streven om den toestand meester te blijven. voorts, dat Hitler Antonescu dank zegde voor de voortreffelijke houding van de Roemeensche weermacht en uiting gaf Hedenavond spreekt van 7 uur 45 tot 8 uur voor de microfoon van den Neder- landschen Omroep (Hilversum II) de heer Max Blokzijl over „Vergeten gekan ker”. Canadian Pacific sluit bureaux in Japan De „Canadian Pacific Steamship Com pany”, vroeger een van de grootste scheepvaartmaatschappijen, die op Oost- Azië voeren, heeft bepaald, dat al haar bureaux in Japan gesloten moeten wor den, terwijl in goedingelichte kringen te Tokio verklaard wordt, dat het handels verkeer der Vereenigde Staten en van Canada in geheel Japan op het punt staat ineen te storten. Deze ontwikkelingen zijn een gevolg van de buitengewoon scherpe Japansche vergeldingsmaatregelen op eco nomisch gebied, meldt United Press. Duitsche In den afgeloopen nacht waren we- X luchtwapen tegen de luchtmacht der derom luchtaanvallen gericht op ha- Sovjets ook in de laatste dagen met vens aan de Schotsche Oostkust en x i i et i.x i x - r. Roemenië wordt geëerd. De pers meldt Oostelijke schap Leicester. Aan de kust van Britsche bewapeningsbedrijven, verkeerswer- i ken, en ravitaiUeeringsinrichtingen Augustus brachten gevechtsvliegtui- 4 i in Moskou gebombardeerd. In het gen een koopvaardijschip van 8000 centrum van de stad en ten Noor- brt. tot zinken en beschadigden een i I den van de bocht van de Moskwa, lichten Britschen kruiser door bom- ontstonden talrijke groote branden, treffers. Nadat de strijd van Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: ten blijven volgens de plannen ver- van een convooi. Ten Oosten Engelsche luchtmacht in Hong- kong versterkt In een extra bericht meldt het blad „Tokio Asahi Sjimboen”, dat Engeland thans besloten heeft zijn luchtstrijd krachten in Hongkong te versterken. In Hongkong werd eind Juli een tweedaag- sche luchtbeschermingsoefening gehou den en men neemt aan, dat men van de duisternis gebruik heeft gemaakt, om vliegtuigmateriaal en munitie aan land te zetten, zoo meldt het Japansche blad. Verscheidene Amerikaansche vrachtsche pen zijn de haven van Hongkong bin- nengeloopen om oorlogsmateriaal binnen te brengen. Verder is waargenomen, dat op het militaire vliegveld ongeveer 50 vliegtuigen in aanbouw zijn en dat er sinds een week voortdurend Spitfires bo ven Hongkong vliegen. Men kan nog niet overzien of de vliegtuigen in Hongkong blijven of aan Tsjoengking geleverd zul len worden. Langs de Karelische kust hebben ge vechtsvliegtuigen Zaterdag een vijande- lijken torpedojager tot zinken gebracht. Het schip kreeg verscheidene voltreffers en bleef met slagzij in zinkenden toestand liggen. Een duikboot bracht een Sovjet- patrouillevaartuig tot zinken, dat na een voltreffer in minder dan een minuut tijds zonk. In het Noorden van de Zwarte Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Vrij dag met succes een convooi der Sovjets aangevallen. Een koopvaarder van onge veer 8000 ton werd tot zinken gebracht. Luchtwapen: 33 gesneuvelden, 62 ge wonden, 78 vermisten. Deensche schepen naar een Nieuw-Zeelandsche reederij De Federal Shipping Board, zoo meldt United Press, heeft zijn goedkeuring er aan gehecht, dat de in Amerika in beslag genomen Deensche vrachtschepen aan een reederij in Nieuw-Zeeland worden afgestaan. De schepen zullen varen on der de vlag van Panama. Geen verliezen bij de Duitsche marine. De berichten van de Sovjets en de En- gelschen der laatste dagen over verliezen van de Duitsche marine bij de krijgsver richtingen tegen de Sovjet-Unie, worden in bevoegde Duitsche kringen opnieuw tegengesproken, en als merkt. Men verklaart, dat de Duitsche marine sinds het begin der gevechtshan delingen tegen de Sovjets geen verliezen geleden heeft, aldus het D.N.B. Het Finsche communiqué Het D.N.B. meldt uit HelsinkiZater dagmorgen tegen 5 uuj slaagde een vijan delijke duikbommenwerper er in boven de stad Porvö aan de Finsche golf te ko men. Als „militair doel” koos het toestel de Domkerk, die door een voltreffer zwaar werd beschadigd. Voorts werden nog 2 houten huizen getroffen. De dom te Porvö, gebouwd in de 15e eeuw door een Duitschen architect, gaat door voor een der mooiste steenen kerken uit de middeleeuwen in Noord-Europa. Volgens de gisteren in den loop van den dag ontvangen berichten,-schijnt de in den vorigen nacht uitgevoerde aanval op Moskou de grootte en tot dusver effectief ste te zijn geweest. Ongeveer 100 Duitsche vliegtuigen bevonden zich boven de stad en wierpe^ orisantbommen van allerlei kaliber -«n vele duizenden brandbommen neet. Een zware bom trof het Kremlin en richtte daar groote verwoestingen aan. In de omgeving van het Kremlin ont stonden verscheidene groote branden, waarvan eenige een buitengewonen om vang aannamen De vuurgloed van deze branden kon nog op 100 k.m. afstand ge zien worden. Een andere groote brand ontstond ten Zuidoosten van de stad, waar olietanks in vlammen opgingen. Een groote brand kwam tot ontwikkeling in een groote fabrieksinstallatie. Talrijke kleine branden en middelgroote branden werden gezien in alle deelen der stad. On danks het zware afweervuur van het af weergeschut, de nachtjagers en de ver sperringsballons wordt slechts een van de in den strijd gebrachte Duitsche gevecht vliegtuigen vermist. brachten overdag ten Oosten van de Faroëreilanden een vrachtschip van 6000 brt. tot zinken en vernie tigden in den afgeloopen nacht voor de Engelsche Zuid-Oostkust 4 koopvaardijschepen met tezamen Het hoofdkwartier van de Italiaansche Weermacht maakte gisteren bekend: In Noord-Afrika activiteit van de ar tillerie aan het front van Tobroek en Sol- loem Formaties van ons luchtwapen heb ben in Mersa-Matroe havenwerken en voor anker liggende schepen gebombar deerd en branden veroorzaakt. Andere eenheden deden aanvallen op vijande lijke schepen ten Oosten van Sidi-el-Bar- rani. De vijand ondernam vluchten naar Benghasi, Derna en Bardia. In Oost-Afrika herhaalde het sche luchtwapen zijn aanvallen vestingwerken van Gondar. In Griekenland bombardeerden Engelsche vliegtuigen de stad Corinthe. In het centrale bekken van de Mid- dellandsche Zee bracht een van onze tor- pedobooten onder bevel van den fregat- kapitein Carlo di Lowemberg in samen werking met een verkenningsvaartuig van de marine een vijandelijken onderzeeër tot zinken. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: De in de maand Juli geleden verliezen alsmede de achteraf tot eind Juli bekend geworden en nog niet gepubliceerde ver liezen der Italiaansche weermacht be dragen: Leger en militie in Noord-Afrika: 164 gesneuvelden, 222 gewonden, 580 vermis ten. Leger en militie aan het Balkanfront: 381 gesneuvelden, 391 gewonden. De berichten uit Oost-Afrika zijn niet binnen- gekomen. Marine: 136 gesneuvelden, 100 gewon- 4 den, 202 vermisten. De strijd tegen de Britsche koopvaardij In de Argentijnsche haven Rosario is met 16 leden der bemanning van den Engelschen koopvaarder „Saint Ansel” aan boord het Spaansche schip „Tom” binnengeloopen. De „Saint Ansel” is volgens verklaringen van de door het Spaansche schip geredde opvarenden op 17 Juli op den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Het had graan aan boord. Het Deensche schip „Elisabeth” van de Kopenhaagsche reederij Progress is, volgens te Kopenhagen uit Londen ont vangen berichten, op een reis in Brit schen dienst vergaan. - - - - aan zijn vreugde over het feit, dat Bes- 4 dan 10.000 vliegtuigen verloren. ten 16 en door luchtdoelartillerie 3 sarahiü m Hp Rn^knwina hornumi ?i>n De strijd van het luchtwapen tegen vliegtuigen* Een eigen vliegtuig i de Britsche ravitailleeringsscheep- ging verloren. De vijand vloog noch vaart heeft opnieuw groote succes- overdag, noch des nachts naar het en opgeleverd. Gevechtsvliegtuigen gebied van het Duitsche Rijk. i i De krijgsverrichtingen in het Oo&- 23.000 brt., welke deel uitmaakten A 4- -^1—J -1 r d 1 T) een groot bestookt- -J t nacht met bijzonder goed resultaat Bij de luchtaanvallen op de reede van Suez in den nacht van 8 op 9 „Warspite” beschadigd Volgens een Domeibericht uit Sjanghai is het Britsche 30.000 ton metende slag schip „Warspite” uit Singapore uitge- loopen om zich via Manilla naar een haven aan de Westkust van Amerika te begeven, teneinde gerepareerd te wor den. De „Warspite” is naar Singapore gekomen, naar in het Japansche bericht wordt gezegd, om daar zware schade te herstellen, welke de bodem in de Mid- dellandsche Zee had opgeloopen. De voor de reparatie noodige materialen waren echter in Singapore niet aanwe zig. Daarom werd besloten het schip naar een Amerikaansche haven te laten gaan. Een ooggetuige meldt, dat het schip groote gaten heeft boven de water lijn. De Japansche bladen spreken in dit verband opnieuw van een bedreiging van Thailand door Engeland. Volgens een communiqué van de Brit- sqhe admiraliteit is, naar de Engelsche berichtendienst meldt, de Britsche tor- pedobootjager „Defender” tot zinken ge bracht. De torpedobootjager „Defender”, die tot zinken is gebracht, was in 1932 van sta pel geloopen en had een inhoud van 1375 ton en een bemanning van 145 koppen. groot succes verloopen was, heeft de op militaire werken in het graaf- j vijand aan hot goheolo cnimn t a «-»•»-» *4./-» v-iiou «nn front, met inbegrip van het Finsche het Kanaal verloor het - gevechtsgebied, sinds 22 Juni meer luchtwapen gisteren in luchtgevech- X dan 10.000 vliegtuigen verloren. ten 16 en door luchtdoelartillerie 3 1 Een i De commissaris voor de niet-econo- mische vereenigingen en stichtingen in Nederland heeft op grond van par. 2 der verordening no. 41/41 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden de volgende organisaties ontbonden: Raad van Bestuur in Arbeidszaken Verbond van Nederlandsche werk gevers; Centraal overleg in arbeidszaken voor wer kgeversbonden Algemeene Katholieke werkgevers- vereeniging; Roomsch-Katholiek verbond werkgeversvakvereenigingen Verbond van Protestant-Christelijke werkgevers in Nederland. Het D.N.B. meldt uit Kopenhagen, dat het Zweedsche vrachtschip „Weners- borg” in den nacht van Donderdag op Vrijdag in Deensche wateren door een Engelschen vlieger is aangevallen. „Wenersborg” kreeg schade en door een ander Zweedsch schip Deensche haven binnengesleept. Bij den aanval werden 3 personen gedood, n.l. twee leden der bemanning, o.w. de ka pitein, en de Deensche loods. De „We. nersborg” meet 1200 ton en behoort aan de scheepvaartmaatschappij Svea Bo- laget. Het Spaansche persbureau Cifra meldt uit Algeciras, dat het Finsche schip „Margarete” op den Atlantischen Oceaan door aen Engelschen oorlogsbodem is aangehouden en naar Gibraltar opge bracht. Het schip zou op weg geweest zijn naar een Zuidamerikaansche haven. Het prijzenhof van de Britsche admirali teit heeft het schip prijs verklaard. De autoriteiten van Nieuw Zeeland heb ben volgens „Associated Press” bekend gemaakt, dat zij het Finsche vrachtschip Pamir” als oorlogsbuit in beslag hebben genomen. Tegelijkertijd hebben zij te kennen gegeven, dat een soortgelijke stap tegen andere Finsche schepen, die in Nieuw-Zeelandsche havens liggen, in het voornemen ligt Sovjet-luchtaanval op Berlijn verijdeld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben enkele Sovjetvliegtuigen gepoogd Berlijn aan te /allen. Zij werden echter door het afweergeschut gedwongen terug te keeren, nog voor zij het stadsgebied hadden bereikt. Naar de Roemeensche pers meldt, heeft aan het Zuidelijke front een ontmoeting tusschen den Führer en generaal Anto nescu plaats gevonden. De bladen schrijven, dat de verleening van het rid- V V i V» sarabië en de Boekowina heroverd zijn door den heldenmoed van Roemeensche en Duitsche soldaten. Antonescu dankte den Führer en gaf hem de verzekering, van het vertrouwen en de toewijding van Roemenië en zijn leiders. Hitler verleent het eikenloof De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heeft aan den ritmeester Niemack, commandant van een afdeeling verkenners in een devisie infanterie voor zijn heldhaftig optreden in den Oostelij- ken veldtocht, als 30e officier van de Duitsche Weeirmacht het eikenloof bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. De Führer heeft den officier de onderscheiding gisteren persoonlijk uitgereikt. Amerikaansch de Sovjets De „Hotsji Shimboen” meldt uit Wla- diwostok, dat een Sovjetkoopvaardijvloot van 23 schepen met machines en petro leum aan boord, op den ochtend van 3 Augustus van Honoloeloe naar Wladiwo- stok is vertrokken. Op 5 Augustus zouden nog 3 andere schepen met materiaal voor de Sovjets aan boord uit San Francisco naar Wladiwostok zijn vertrokken. Sovjetleiders naar Amerika? Naar de „New York Enquirer” uit Washington meldt, voedt men in Con greskringen de vrees, dat, in geval van een vernietiging der Vovjetlegers doof de Duitschers, wat als een niet te twij felen gebeuren wordt beschouwd, Stalin en wellicht nog driemillioen andere com munistische leiders naar de Vereenigde Staten zullen vluchten, aangezien voor hen geen ander land meer in aanmerking komt. Gezien de in den laatsten tijd van den kant van de Washingtonsche regie ring naar voren gekopien sympathieën voor Stalin, aldus het genoemde blad, ligt het volkomen binnen het bereik van het mogelijke, dat Roosevelt eens Stalin zal verwelkomen. loopen. Great Yarmouth werd Vrij sterke formaties gevechtsvlieg- vrachtschip met bommen >i tuigen hebben in den afgeloopen Het vaartuig geraakte in brand. Italiaansche gezagvoerders in Amerika veroordeeld Het New Yorksche gerechtshof heeft volgens Stefani de gezagvoerders der in de Vereenigde Staten in beslag genomen Italiaansche schepen „Aussa”, „Arsa”, derkruis een persoonlijk eerbewijs voor Antonescu is en dat daarmede geheel Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. missie te Rio de Janeiro is gisteren in de Braziliaansche hoofdstad geëerd door een groote parade van de Braziliaansche jeugdorganisatie Juventude Brasileira in tegenwoordig heid van president Vargas. Ambassadeur Dantas deed bij een re ceptie een beroep op Brazilië tot poli tieke samenwerking met Portugal en verklaarde: Datgene, waarvan de ver dediging Brazilië thans belang inboe zemt, ligt niet alleen in Amerika. Rio de Janeiro en Lissabon volgen de hoof den van een zilveren brug, welke Amerika’s latiniteit verbindt met de oude latiniteit van Europa. ESCADRILLE „BRUNO MUSSOLINI” Het ministerie van luchtvaart heeft bepaald, dat het escadrille bommenwer pers met grooten actieradius, onder bevel heeft gestaan kapitein Bruno Mussolini, die het vliegveld van Pisa wordt gereedge maakt. ter nagedachtenis aan zijn ge loof. zijn hartstochtelijke liefde voor de luchtvaart en zijn groote militaire deug den, den naam „Bruno Mussolini” zal aannemen. In het gevechtsgebied van de Oekraine heeft het Duitsche luchtwapen Zaterdag in de districten van de Dnjepr hevige aanvallen ondernomen op gemotoriseerde colonnes, pantserwagens, stellingen, lucht doelgeschut en troepenconcentraties, van de Sovjets. In totaal werden in dit aan- valsgebied 63 pantserwagens vernietigd, 230 vrachtauto’s vernield en 9 batterijen buiten gevecht gesteld. In den strijd tegen de bolsjewistische luchtstrijdkrachten werden in hetzelfde gebied 32 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten en 7 op den beganen grond vernield. Van al deze vluchten is 1 Duitsch jachtvliegtuig tot dusver niet teruggekeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben gisteren achter het vijandelijke front in den centralen sector een pantsertrein en een daarbij behoorenden ravitailleringstrein volkomen vernield en nog 2 pantsertreinen zwaar beschadigd. In hetzelfde gebied werd een troepen- ravitailleeringskamp van de bolsjewisten geheel vernield. Het kamp waar pok mu nitie lag opgeslagen, vloog voor een deel in de lucht en brandde geheel uit. Vijf Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn Vrijdag bij een gewapende verkenning ten Noorden van Odessa gestuit op vrij om vangrijke bolsjewistische colonnes vrachtauto’s, welke niet vooruitkwamen op de geblokkeerde wegen. De vlieg tuigen gingen töt den aanval over en vernielden in korten tijd met bommen en boordwapens meer dan 150 geladen wa gens en beschadigden nog een aantal voertuigen zwaar. Voorts stuitten Vrijdag 3 Duitsche ja gers in het Zuidelijke deel van het Ooste- leke front op 3 vijandelijke vliegtuigen. De Duitsche toestellen gingen ondanks de numerieke superioriteit der bolsjewisten, terstond tot den aanval over en schoten in korten tijd 5 toestellen omlaag. De ove rige 3 machines, welke op de vlucht wil den gaan, werden door de Duitsche ja gers ingehaald en na een kortstondig luchtgevecht eveneens ten val gebracht. Artillerie en pantserafweergeschut van een Duitsche pantserdivisie hebben door hun welgericht vuur, naar het D.N.B ver neemt, op den Dnjepr 2 Sovjettransport- scbv.pen van 1000 en 800 ton tot zinken gebracht. Door de geschoolde samenwerking van jagers en afweergeschut is gisteren ten Zuiden van Smolensk een sterke formatie Sovjet-vliegtuigen volkomen vernield. De in gesloten verband het door de Duitsche troepen bezette gebied binnenvliegende formatie weid door het vuur van het afweergeschut en na het neerschieten van het leidende toestel uiteengedreven en verhinderd zich opnieuw aaneen te slui ten. Daarop vielen Duitsche jagers de verschillende toestellen aan en schoten alle na elkaar neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren ten Noorden van Dagö een Sov- jetkoopvaarder van 3000 b.r.t. tot zinken gebracht. Bovendien werd een tweede Sovjetkoopvaarder van 2000 b.r-t, be schadigd. en de Vereenigde Staten wijst er op, al dus het blad, dat men het welzijn van Thailand volkomen negeert tracht de eigen belangen in Oosten te bevorderen. De „Yomioeri Sjimboen” meldt, dat de Engelsch-Amerikaansche pogingen om Thailand in het anti-Japansche kamp te trekken in hevigheid toenemen. Men be looft Thailand daarbij militairen steun, zoowel door het concentreeren van troe pen en bommenwerpers in Singapore, Birma en elders als aan de Thailandsche grens. De correspondent van het blad te Hongkong maakt melding van berichten, volgens welke generaal Paitsjoensji, de bevelhebber van de Tsjoengkingtroepen in China, 300.000 man troepen gereed heeft in Zuid-Yoennan om over te steken naar Birma en zich bij de Birmaansche troepen aan te sluiten ingeval de Japan sche strijdkrachten een aanval mochten doen op den Birma-weg. Amerikaansch-Engelsche besprekingen Berichten uit Londen over Engelsch- Amerikaansche besprekingen met het doel een gemeenschappelijke diplomatieke actie tegen Japan te ondernemen, trek ken in de New Yorksche bladen ten zeer ste de aandacht. Volgens een bericht van de „New York, Times” uit Washington heeft het ministerie van buitenlandsche zaken echter tot dusver ieder commentaar op deze berichten geweigerd. De „New York Herald Tribune” wijst op het sedert eenige dagen de ronde doende gerucht betreffende een ontmoeting tusschen Roo sevelt en Churchill. Behalve het plotse linge vertrek van den vice-minister buitenlandsche zaken, Welles, „voor korte vacantie”, zoo schrijft het heeft ook het verdwijnen van generaal- majoor Burns, de rechterhand van Harry Hopkins uit Washington, aan dit gerucht meer waarde gegeven. De „New York zijn geworden, wat 'Herald Tribune” meldt in het zelfde ver band uit Montreal, dat de hotelkamers daar besproken zijn voor den minister van marine. Knox, den chef van den ge- neralen staf. Marshall, en den chef van de vloot, admiraal Stark. Er verluidt, dat de genoemde personen per vliegtuig in Montreal zullen aankomen. De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull, heeft, naar het D.N.B. gis teren uit Washington meldde, den Brit schen ambassadeur, lord Halifax, voor een bespreking ontvangen over den toe stand in 'het Verre Oosten. Speciale bijeenkomst van het Australische kabinet Naar de „New York Times” uit Ade laide meldt, heeft de Australische premier Menzies zijn reis door het Westen van Australië afgebroken om zich rechtstreeks naar Melbourne terug te begeven. Naar hij verklaarde heeft de toespitsing van den toestand in het Verre Oosten zijn terugkeer noodzakelijk gemaakt. Naar de Londeqpche nieuwsdienst meldt zal vandaag het Australische kabinet een speciale bijeenkomst houden. Evacuatie van Amerikanen en Japanners Tusschen de regeeringen van Japan en de Vereenigde Staten worden voorloopig besprekingen gevoerd, meldt U.P. uit To kio, over het sluiten van een overeen komst betreffende den terugkeer van Staatsburgers van beide landen, die in de Vereenigde Staten resp. Japan wo nen. Een aantal Japansche schepen zal naar Amerikaansche havens gezonden worden om daar Japanners aan boord te nemen, terwijl Amerikaansche vaartuigen de in Japan wonende Amerikanen zul len afhalen. Men legt er te Tokio den nadruk op, dat de huidige Ameri- kaansch-Japansche besprekingen deze evacuatie betreffen en niets te maken hebben met een hervatting van den handel tusschen de beide landen. De „Frankfurter Zeitung” schrijft, dat de toestand in het Verre Oosten het beste daardoor kan gekenmerkt worden, dat Engeland en Amerika door Japan in een dwangpositie te brengen, perma nente afpersingsmanoeuvres zouden wil len gebruiken. Het verlangde prijsgeven van de Japansche belangen in Zuidoost- Azië en de totale blokkade van grond stoffen tegenover Japan hebben dezen staat genoopt, alle hem ter beschikking staande middelen te gebruiken, om de hem aangelegde ketens te slaken. Het blad werpt de vraag op, of methoden, welke in beschaafde landen in het bur gerlijke verkeer al lang zijn afgeschaft, in het internationale verkeer wel zijn toegestaan. Niet de bezetting van eenige steunpunten, zooals in Indo-China, is de grond van het conflict, doch de stelsel matige afsluiting en omsingeling van Japan. Voor de bolsjewisten daarente gen, zoo merkt het blad ironisch op, zou de benzine door de Amerikanen en Engelschen per ijlbode naar huis ge stuurd worden, wanneer zij slechts de daarvoor noodige schepen bezaten. De Amerikanen zijn den vele duizenden ki lometers breeden Oceaan overgestoken, om zich te mengen in de aangelegen heid van de Oostaziatische wereld. Daarmede is een précaire toestand ont staan, welke de Japanners nooit gewild hebben en welke op zekeren dag tot een explosie kan leiden. Wanneer dit in het Verre Oosten tot dusver nog niet is ingezien, dan ligt dat stellig niet aan Angelsaksische beschei denheid of aan de Angelsaksische liefde tot den vrede, doch enkel en alleen aan het feit, dat Roosevelt en zijn Engelsche vrienden het tot dusver nog niet defini tief erover eens Amerika voor de redding' van Engeland moet doen en wat het moet nalaten. I

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1