Wij zijn met VACANTIE GEMENGD NIEUWS BINNENLAND SUPRAUN Welken distributiebon heeft men noodig? no 106 Ill 112 30 26 27 ONDERWIJS EN KERK K 12 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VEREENIGINGEN Het Rijkskolenbureau waarschuwt ▼’jor overtreding of teleurstelling Scherpe maatregelen tegen stroopen Bepalingen betreffende Duitsche effecten 107 108 109 A 30 30 30 30 A 29 30 B Voot oeiene Schieten met schroot op edel wild en reeën verboden van 1 1 tot 16 Augustus Koop en verkoop van turf Groote partij textiel en zeep gestolen HAAGSCHE COURANT Maandag 11 Aug. 1941 2e bl. pag. 2 BONKAART ALGEMEEN KAAS B I Bepalingen betreffende het Nederlanderschap BON ARTIKELEN BIJ VERORDENING GEREGELD 4 t/m 31 Aug. IO Aug. t/m 6 Sept. M Aug. t/m 6 Sept 250 gram 10 Aug. t/m 6 Sept. 100 gram BONKAART DIVERSEN dellijk dood. een el 10 t/m 16 .Aug. 3 kg. AARDAPPELEN U k.g. 10 t/m 16 Aug. band met briljanten. BROODKAART 100 gram BOTER- OF VETKAART te 3 Aug. t/m 20 Aug. BOTER MELKKAART R 10 t/m 16 Aug. MELK voor kinderen t/m 13 jaar 1| liter VLEESCHKAART 50 gram 10 t/m 16 Aug. 100 gram 10 Aug. t/m 6 Sept 250 gram 10 Aug. t/m 6 Sept 250 gram ZEEPKAARTEN P EN Q 4 t/m 31 Aug. 75 gram 4 t/m 31 Aug. examen SCHEERZEEP 1 Mei Vm 31 Aug. HONDEN- EN KATTENBROOD Collectieve arbeidsovereenkomst in de textielindustrie 1 t/ro 31 Aug. va; i 2 1 h.l. PETROLEUMKAART M EN O Koken 2 liter eindigden Flinke bait bij inbraak in onbewoonde villa te Heemstede 1 kilogram 250 gram 500 gram VACANTIE ALS BEDRIJFSGEMEEN* SCHAP MONDELINGE PACHTOVEREEN KOMSTEN wordt „Het slippertje 10 Aug. t/m 6 Sept 10 Aug. t/m 6 Sept 10 Aug. i/m 6 Sept een waarvan Kind van wagen gevallen en gedood De vrachtrijder J. W. uit Nieuw-Leus- den was met zijn wagen onderweg van Zwartsluis naar huis, toen zijn ongeveer driejarig zoontje, dat met hem meereed, van den wagen viel en onder de wielen RIJST of rijstebloem of rijstemeel of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) TOILETZEEP voor kinderen bene den twee jaar op kaart P HAVERMOUT of -bloem of -vlok ken, gort, of -mout aardappel- meelvlokken of grutten TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem, of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak 35 gram 50 gram Zie onder. 10 8 5 4 3 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram king. (2) 50 gram 1 tube 1 pot Zeep 10 t/m 16 Aug. extra t/m 6 Slept. Eieren Melk I Bloem Kaas Toilet zeep Reserve Reserve Haver mout ©•nj-tnjNO poos GtMAire aam .sunsoit TJMN 15 u. 60 CENT. MOttL fAUiXAAf. k.g. k.g. k.g. k.g. k.g. IJ k.g. met welkom geheeten, ingang van den dag, waarop de overma king door het betaalkantoor of den trustee is ontvangen. Zij heeft voor het betaal- vertegenwoordiger van het N.V.V., kantoor en den trustee bevrijdende wer- HAARDEN en KACHELS J IDEM K CENTR. VERWARMING L 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten. gaa- Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II Hl IV - V M .VI Op voederkaart voor katten 100 gram op één bon 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram O.N.A. VIERDE FEEST Dat de ’s-Gravenhaagsehe Accordeon vereeniging met onderafdeeling Mond-ac- ccrdeon „Oefening Na Arbeid” groote po- kunnen worden directeur-generaal departement van Landbouw en Visscherij te ’s-Graven- hage. Bij de toewijzing zal met de volgorde van binnenkomst van de definitieve aan vragen rekening worden gehouden. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. SUIKER Machinist bij het rangeeren onder locomotief geraakt De ongeveer 50-jarige machinist J. Hopgakker, vader van een groot gezin, is gisteren bij het rangeeren op de z.g. tractiesporen van de Ned. Spoorwegen aan den Graverweg te Nijmegen door tot nu toe onbekende oorzaak van den ten der gegleden en onder de locomotief ge raakt. De man werd zoo zwaar gewond, dat men ernstig voor zijn leven vreest. SCHEERZEEP of SCHEERCRêME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). Steun aan grasdrogerijen Ook in het jaar 1942 zal door den staat voor zoover de grondstoffenpositie dit toelaat de stichting van bestaande grasdrogerijen worden bevorderd door het verleenen van financieelen steun. Deze steun zal, onder bepaalde voor waarden, den vorm hebben van een sub sidie voor den aankoop van het eigen lijke gras-droogapparaat, terwijl voorts de mogelijkheid bestaat, dat voor den aankoop van grond, gebouwen enz. tegen zakelijke of persoonlijke zekerheid, een crediet tegen matige rente wordt ver strekt. Nadere voorwaarden aangevraagd bij den van den Landbouw, Daarna zijn wij weer voor 100 tot Uw beschikking J. C. VERMAAT Jr. Uw Juwelier sinds 1927 in het Westen. THQMSONPLEIN 18 TEL. 333328. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende Duitsche effecten. Dit besluit luidt als volgt Art. 1. (1) De bepalingen van dit hoofd stuk zijn van toepassing op in Reichs mark. goudmark, schilling, goudschilling, kronen (voormalige geldsoort van Oos tenrijk of van het protectoraat, Lit, Dan- ziger guldens, Zloty, Belga (Belgische francs), Luxemburgsche francs en Fran- sche francs of in goederenwaarde uitge drukte effecten, welke door een natuur lijken of rechtspersoon, die binnen het gebied van het Duitsche rijk (met inbe grip van het protectoraat Bohemen en Moravië), in den Elzas, in Lotharingen of in Luxemburg zijn woonplaats heeft dan wel aldaar is gevestigd, zijn uitge geven. (2) Het deviezeninstituut kan bepalen, dat op door hem aan te wijzen effecten de bepalingen van toepassing Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, afd. Radio, maakt het vol gende bekend: Zaterdagochtend vertrok het gezamenlijke personeel van de stoom- wasscherij „Hortensia” als bedrijfsge- meenschap uit Amsterdam naar Valken burg om daar vier vacantiedagen door te brengen. Alle hieraan verbonden kos ten worden door het bedrijf gedragen. Het personeel krijgt bovendien nog vier extra dagen, die het naar eigen goeddun- Door trein overreden en gedood Gistermiddag om 1 uur 15 geraakte de 25-jarige E. K te Ede onder een pas- seerenden locaaltrein, op het traject Ede GemeentehuisEde (dorp). De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De trein had door het ongeval een kwartier vertraging. De machinist had van het ongeval niets bemerkt. h.l. (max. 100 k.g cokes (ook cokes) 110 k.g. bruinkoolbriketten. 150 k.g. cokesgries of cokesgruis. 175 k.g. fabrieksturf. 195 k.g. persturf (300 stuks). 275 k.g. Peel-turf 200 k.g. baggerturf (450 stuks). ter, Amsterdam; D. C. Jansen, den Haag; I V. E. R. Waardenburg, Amsterdam; voor het getuigschrift art. 38 le lid van de Nijverh.onderwijswet, behoorende bij de acte N e (schilderen) de heer W. van den Anker te Kerkdriel; N 2 b (lijnteekenen, handteekenen en decoratief teekenen) de heeren W. van den Anker. Kerkdriel; A. van Koningsveld, Amsterdam; N e (schil deren): de heer J. A. van I*un te Vrees wijk; N f (meubelmaken en fijne houtbe werking) de heer G. T. B. Remkes te Groningen; akte N p (schoenmaken) de heer M. Stofregen, Rotterdam, en akte N b (timmeren) de heeren G. L. Hage naar, Alkmaar, en A. van der Woude te Achttienhoven. Eén half rantsoen VLEESCH (been JQ of een half rants VLEESCHWAREN Vleesch Eén rantsoen VLEESCH (been in- 30 begrepen) 100 gram Vleesch. of één rantsoen VLEESCHWAREN J^en WdluU N.B. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. ZEEP voor kinderen beneden twee Een rantsoen jaar op kaart P zeep ZEEP voor kinderen van 28 jaar (Zie boven.) op kaart Q Hierna kwam de afdeeling Mondaccor- deon onder de voortreffelijke leiding van den heer A. L. Knorr, die „Officier of the day” en „Intermezzo Rusticania" uit voerde. De populaire nummers vielen bij de aanwezigen zeer in den smaak. Na de pauze was het de beurt aan de vergevor- derden die onder leiding van den heer W. Alphenaar o.a. brachten een wals-pot- pourri van den dirigent. De gezamenlijke orkesten met „Marsch of the Heralds”. Tusschen de bedrijven traden het be kende duo Koolmees Stiefelhagen, aan den vleugel bijgestaan door J. van Vel* zen, met veel succes op. 10 t/m 16 Aug. (Op bonnen, waarop staaf vermeld: „4 rantsoenen” 400 gram brood of 4 rant» soenen gebak). 3 Aug. t/m 9 Aug. extra t/m J6 Aug. 11 t/m 17 Aug. Minderwaardige turf Aanbiedingen van turf zonder bon zul len derhalve meestentijds betrekking hebben op aanmaak- en bolsterturf of op minderwaardige op turf gelijkende pro ducten met een zeer hoog watergehalte, die in drogen toestand verpulverd uiteen vallen; bovendien staan de voor z.g. vrije Jturf gevraagde prijzen veelal in geen ver houding tot de stookwaarde. Men zij gewaarschuwd. Het schildersgilde van het Front van Nering en Ambacht heeft Zaterdag te Rotterdam een drukbezochte landelijke bijeenkomst georganiseerd. De landelijke leider van het gilde, de heer P. H. Hen- heeft de aanwezigen in het bijzonder de ken kan besteden. De organisatie van deze reis werd opgedragen aan de werk gemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid”, die langzamerhand haar spo ren op dit terrein reeds verdiend heeft rHier dus een voorbeeld, dat. naar wij de 'betreffende persoon” of, indien I hopen, velerlei navolging zal vinden. cendo” en „BAVO”. Spreker deelde ver der mede, dat de feestcommissie voor de viering van het 35-jarig bestaan welke ge houden zal worden op 13 April 1942 een propagandamiddag zal houden op Zondag 19 October. Door eigen krachten wordt opgevoerd het blijspel naar Antwerpen”. Nadat de band van P. J. van Gent met een pittigen marsch de stemming er in had weten te brengen, werd allereerst door de gezamenlijke orkesten onder de bezielende leiding van den heer G. Knorr ten gehoore gebracht de marsch van v. d. Glas en de O.N.A.-marsch van W. Ciere gevolgd door Carmen Silva. 13 11 Aug. t/m 5 Oct. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1941 tot en met 31 Augustus 1941 geven de met „04 K.F gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan ver bruikers, die voor kookdoeleinden op bet uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Voor het tijdvak van 24 Juni t.m. 31 December 1941 zijn geldig: Eén eenheid vaste brandst: Eén eenheid turf: (of later vaste brandstoffen^ -- -- -- og 06 Q7 05. 06, 07, 08 Het Rijkskolenbureau vestigt er de aandacht op, dat alle turf met uitzon dering van aanmaakturf en bolsterturf,- - die echter niet als huisbrand voldoen breekt nog. De behandeling hiervan zal tegen Inlevering van geldige bonnen esi/of toewijzingen verkocht dient te worden. Mocht goede turf, zooals bagger-, pers-, kleine handgestoken of steekturf, peel- of haardbrandturf bonvrij verkocht wor den,- dan maken kooper en verkooper zich.beiden aan een strafbaar feit schul dig. BROOD of 1 Rantsoen Gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit ...t of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot kerstgebak of gevuld klein korstgebak Vorige week werd ingebroken in een tijdelijk onbewoonde villa aan de Heem- steedsche Dreef te Heemstede. Daarbij werden o.m. ontvreemd 9 bankbiljetten van 100 gulden, 2 van 50 gulden, ƒ250 aan kleiner bankpapier en voorts tal van gouden vorwerpen en een platina arm- vervaardigd van uitval en/of afr val van turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud of bij Bij besluit van de secretarissen-gene- gëbïed raai van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat het verzoek, bedoeld in art. 3 tweede vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen geen turf zijnde. 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk 01, 02, 03 I 01, 02, 03, 04 I 01, t.m. 11 200 k.g. turfbriketten. 200 k.g. overige soorten turf. 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk EXAMENS Staatsexamen ter toelating (art. 12 der Hooger Onderwijswet). Geslaagd voor diploma a. de heeren J. Groeneveld, F. C. B. Geerling, Th. H. Grootjans, J. M. M. Maas, J. F. Nijkerk, H. Goedhart, C. M, A. van den Oudenrijn, J. G. M. van Rooy, G. J. M. J. te Riele en H. Schutte. Voor diploma b. de heeren P. H. van Rij, H. van Wieringen, J. Th. van Taalingen, P. L. Waardenburg, M. M. Christiaansen en W. Colijn. Notarieèl examen. Geslaagd voor het tweede gedeelte B. Stasse te Purmerend. Hoogduitsche taal (M.O. A). Geslaagd voor de huisakte: mej. A. M. de Meel, Rotterdam; voor de schoolakte: mej. J. W. Prinsen, amsterdam. Afgewe zen 1 candidaat. Hoogduitsche taal (L.O.). Geslaagd de heeren J. W. Boves, Maas tricht; W. van Os, Amsterdam; L. W. H. Peters, Ambij; N. Snel, Leiden; D. de Boer, Berger Compascum; W. van Ginkel, Rotterdam; B. Nap, Woerden; H. H. Rad, Breda; A. Risselade, Utrecht, en de da mes M. H. Meeis, Schimmert; M. F. Nur- mink, den Haag; A. B. J. de Bruyn, Hui zen (Fr.); C. M. de Vries, alhier. Staatsexa m e n H.B.S A. Geslaagd 2e groep: J. J. C. Maassen v. d. Brink, L. Rinck, J. Spit, J. Verhoeve, F. W. Wegman. Afgewezen 9. Voorbereidend Middelbare acten. J. van der West, J. Hoornweg, A. Stam huis. Afgewezen 3. Handteekenen L.O. Geslaagd de dames: W. A. van Wagten- donk, Bilthoven; J. E. Quack, Amsterdam; C. J. Rexwinkel, Apeldoorn; A. O. J. M. Rutten, Mook (L.); J. Scheele, Rotterdam; C. J. Smorenburg, Rotterdam; T. Snijders, Amsterdam; M. G. Thomsen, Bloemen- daal; C. L. van Toledo, Apedoorn; en de heeren: H. M. -Biesmeyer,. .Hillegersberg; H. Kleyn, Zaandam; M. van Overveld, Haarlem; B. J. A. Putman, Amsterdam; J. A de Roo, Delft; P. Roodnat, Voort huizen; A. C. H. Slot, Schiedam; A. G. Sprokkereef, Neede; H. H. J. van Zuidam, Eindhoven; H. J. Suiker, Amsterdam; S. Andringa, Leeuwarden; A. F. Bolterman, Haarlem. Nijverheidsonderwijs. Geslaagd alhier voor de acten N e (schilderen) de heeren J. F. J. Knaapen, Geldrop; A. van Koningsveld, Amster dam; J. van Loenhout, Goes; G. J. Vol gers, Doetinchem; N f (meubelmaken en fijne houtbewerking) de heeren A. J. van Ballegooijen, den Haag; L. Beele, Rotter dam; N 2 b (lijnteekenen. handteekenen en decoratief teekenen) de heeren B. H. Mulder, den Bosch; N9 (lijnteekenen, handteekenen en technisch teekenen aan van het zetten van strikken en stroopen. Bij;, duizenden konden op de Nederland- sche jachtterreinen de gemeene strikken sterdam, van den bond voor den geld- gevonden worden, in iedere grootte en uitvoering. Door de strikken sterven die ren van allerlei aard, van het konijn tot het hert, een vreeselijken dood en hun jongen worden aan verhongering bloot gesteld. De laaghartige stroopers werden tot dusverre slechts zachtzinnig gestraft en hebben derhalve op gemakkelijke wijze hun winzucht kunnen bevredigen. De straffen zijn thans belangrijk verhoogd en er zal meedoogenloos worden ingegre pen. In de gebieden, die door, de Weer macht tot verboden terrein zijn verklaard, zullen de krijgsraden desbetreffende zaken behandelen. De genoemde verorde ning stelt ook het schieten met schroot op édel wild en reeën strafbaar. Hiermede wordt tegemoetgekomen aan een verlan gen van alle jagers met vergunning, aan gezien met schroot het meeste wild slechts aangeschoten wordt Verder regelt de verordening het dood schieten van verwilderende honden en kat ten, zoodat het van nu af aan aanbeve ling verdient de katten thuis of in den tuin en honden aan de lijn te houden, voor zoover zij niet naast den baas loopen. De bepalingen der verordening gelden totdat een nieuwe jachtwet uitkomt, welke een einde zal maken aan alle misstanden op het gebied van het Jachtrecht Het besluit zelf luidt als volgt: Artikel I. Met hechtenis van ten hoog ste zes maanden of geldboete van ten hoogste drieduizend gulden wordt ge straft: 1.) hij, die strikken, bestemd of ge schikt voor het opsporen bemachtigen of dooden van wild of schadelijk gedierte bezit, bezigt, stelt of herstelt, voorhanden heeft, aanbiedt of aflevert; 2,1 hij, die a) tusschen een uur na zonsondergang en een uur vóór zonsop gang; b) op Zondagen, den Nieuwjaars dag, den Christelijken Tweeden Paasch- 250 gram op één bon De persdienst van het N.V.V. meldt: Op het verzoek van de Nederl. R.K. Vereeniging van werkgevers in de tex tielnijverheid te Tilburg, de Vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen te Tilburg, de leden van de Fabri kantenvereniging te Almelo, den bond van Textielondernemingen in en buiten Twente te Enschedé, de fabrikantenver - eeniging te Enschedé, de Leidsche Ver eeniging van Industrieelen te Leiden en de Algemeene Werkgeversvereniging te Haarlem eenerzijds en den Ned. R.K. Textielarbeidersbonds „St. Lambertus" te Utrecht, den Algemeenen Nederland- schen Textielarbeidersbond „De Een dracht" te Amsterdam en den Chr. Tex tielarbeidersbond „Unitas” te Utrecht, strekkende tot het verkrijgen van goed keuring eener collectieve arbeidsovereen komst, heeft het colldfce van Rijksbemid- delaars met ingang van 14 Juli 1941 gun stig beschikt. Hiermede is voor de eerste maal voor het grootste deel der textielindustrie een collectieve arbeidsovereenkomst in wer king getreden. Jarenlang is door de vak bonden voor een collectief contract actie gevoerd, waarvan de noodzakelijkheid de laatste jaren, ook in werkgeverskringen, meer en meer werd gevoeld. Het contract is nog niet volledig; een belangrijk punt de regeling van minimumloonen, ont- i I spoedig beginnen en de vakbonden hopen ook dit belangrijke probleem spoedig tot een oplossing te brengen. In afwachting van het in werking tre den van een nieuwe loonregeling met mi- nimum-loonbepalingen is onlangs een blj- slagregeling tot stand gebracht, die vrij wel overal is ingevoerd. Voorts hebben besprekingen plaats ge had met vertegenwoordigers van de vijf werkgeversvereenigingen In de brei- en tricotindustrie; overeenstemming werd verkregen over hetzelfde contract als met de acht werkgeversvereenigingen is over eengekomen. Deze C.A.O. zal thans aan ’t college van Rijksbemiddelaars worden toegezonden, terwijl het eveneens in de bedoeling ligt de verbindendverklaring aan te vragen. Voor deze groep is reeds goedkeuring ontvangen voor het invoeren van een week vacantie in dit jaar. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag Hoeveelheid) BON Distributie-periode kwam. Het knaapje was vrijwel onmid- EIEREN en Pinksterdag, de belde Kerstdagen en deo Hemelvaartsdag, met een schietwapen schadelijk gedierte opspoort, bemachtigt of doodt, of poogt op te sporen, te be machtigen of te dooden; 3. ) hij, die wild of schadelijk gedierte, dat door middel van strik gevangen is, voorhanden heeft, aanbiedt of aflevert; 4. ) hij, die herten, damherten, reeën, moefflons of wilde zwijnen verwondt of doodt, of poogt te verwonden of te doo den, met hagel, posten schroot, met rand- vuur patronen of met patronen, waarvan de *huls korter is dan 40 m.m.; (2) de in het eerste lid onder 3 opgenomen verbods bepaling geldt, voor zoover het voorhan den hebben betreft, niet voor personen, die op het terrein, waarop de strikken zich bevinden, tot jagen bevoegd zijn en voor hun ondergeschikten; (3) de in dit artikel strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. De artikelen 43 tot en met 45 en 48 tot en met 52 van de Jachtwet 1923 vinden overeenkomstige toepassing; artikel 51 vindt ook toepassing op moefflons en wilde zwijnen. Artikel II. (1.) door of vanwege den secjetaris-generaai van het departement va.fi Landbouw en Visscherij kunnen ver- guoningen worden verleend om, onder door hem te bepalen voorwaarden, honden en katten, welke zich zonder toezicht op meer dan 200 meter van het dichtstbij gelegen woonhuis op een jachtterrein bevinden, te dooden; (’2,) de vergunningen, bedoeld in het voorgaande lid, geven niet recht tot het doqden van 1) honden van herders; 2) jachthonden, daaronder niet begrepen lange honden; 3) geleidehonden van blin den; 4) leger- of roodekruis-honden; 5) politiehonden; een en ander voor zoover del» als zoodanig kenbaar zijn en als zoodanig door den gerechtigde worden gebruikt. Artikel 3. (1.) de voorschriften van de Jachtwet 1923 blijven, voor zoover niet in 'strijd met het bepaalde In dit besluit in kracht; (X) voor zoover op overtredingen van die wet niet reeds een hoogere straf is gesteld, worden zij gestrafd met hechte- nis van ten hoogste zes maanden of geld boete van ten hoogste drieduizend gulden; (3.) honden, waarmede een overtre ding van die wet is begaan, kunnen wor den verbeurdverklaard, ook indien zij den veroordeelde niet toebehooren; (4.) Schadelijk gedierte, onwettig be machtigd of gedood, kan worden ver beurdverklaard. Artikel 4. Dit besluit treedt in wer king op den dag zijner afkondiging (8 Augustus). zullen wij, aldus spr., onze beginselen aan ons volk mededeelen. Men zal zich af vragen, wat de patroons hiermede heb ben te maken, als men over de arbeiders spreekt, maar de taak van het N.V.V. in de toekomst zal zijn een bedrijfsvrede te stichten met de bedrijven als een cen traal punt in het lichaam van ons volk. De arbeid, het hoogste goed van ons volk, moet een hechte eenheid worden, want voor ons allen zal de arbeid maat gevend worden en nog niet het goud, dat veilig, in de kluizen van Amerika ligt verborgen. Wie niet mee wil, zal ge dwongen worden zijn krachten in dienst van het volk te stellen en zoo zal ieder een volwaardig bestaan in het nieuwe Nederland krijgen. Hij, die de beste prestaties levert, zal het ipest worden be loond. De prestatie-gedachte is aldus richting gevend. Tenslotte sprak de landelijk leider van het Front van Nering en Ambacht, de heer J. H. Scholte, een slotwoord. Spr. gaf een overzicht van den strijd van het front, waarbij hij de tegenkanting van bestuurszijde van den Nederlandschèn Middenstandsbond aanhaalde. Degenen, die zich thans als medewerker willen aandienen voor het oog, plegen in wer- I kelijkheid lijdelijk verzet. Zij trachten alles, aldus spr., in het bedrijfsleven te I remmen. Met terzijdeschuiving van deze meisjesscholen) dames C. J. A. Cos- krachten zullen wij echter organisatie- - - - vormen krijgen, die beantwoorden aan den geest van den tijd. Wij zullen wor stelen om het behoud van onze volksge meenschap van de Nederlandsche vrij heid en ons volk i« te goed, om in ver keerde handen te vallen en ten gronde te gaan. Wij kennen in het front slechts één ding: plicht. Het ligt in de bedoeling van den Führer, aldus spr„ dgt in Ne derland een Nederlandsche volksge meenschap wordt opgebouwd en dat kan alleen gebeuren onder leiding van Mus- sert. De toekomst is aan het nationaal- socialisme en de dag zal komen, dat ook in het bedrijfsleven de nationaal-socialis- tische beginselen zullen worden doorge voerd. PAP KA ART (voor kinderen geboren na 1 Juli 1937). Rijst In het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad is opgenomen de derde ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende eenige bepalingen ter zake van het Nederlanderschap. Hierin wordt het volgende bepaald: Het verkrijgen van de Duitsche natio naliteit door Nederlanders, doet het Ne- derlandschap slechts dan verliezen, wan neer L - - -- deze minderjarig is, zijn wettelijke ver tegenwoordiger voor hem binnen een jaar na het verkrijgen van de Duitsche nationaliteft verklaart, dat hij afstand doet van zijn Nederlanderschap. Deze verklaring dient te worden afge legd tegenover den burgemeester der ge meente. in welks bevolkingsregister de betreffende persoon is ingeschreven of I hebben ongenoode gasten èén "bezoek ge” laatstelijk was ingeschreven. Is of was de bracht aan een confectiefabriek aan de betreffende persoon in het centrale be- Rozengracht te Amsterdam Vermoedelijk volkingsregister ingeschreven, dan treedt hebben de dieven zich laten insluiten, in de plaats van den burgemeester het waarna zij een kantoordeur en vervolgens hoofd van de rijksinspectie van de be- de deur van het magazijn openbraken, volkingsregisters. Hetzelfde geldt, indien Niet minder dan 700 meter gabardin- de betreffende persoon nog nimmer in stof, 17 jassen en een hoeveelheid zeep, een Nederlandsch bevolkingsregister was ter gezamenlijke waarde van 5000 wis ingeschreven. I ten zij buit te maken. De verklaring dient, hetzij ten over staan van de vorenbedoelde instantie, hetzij schriftelijk aan haar te worden af gegeven. In het eerste geval wordt van de verklaring proces-verbaal opgemaakt. In dien zij schriftelijk wordt afgegeven, dient de handteekening van hem, die de verkaring aflegt, door een daartoe op grond van de geldende rechtsvoorschrif ten bevoegde, instantie (dienst) of per soon te zijn gelegaliseerd. De instantie dient hem, die de verkla ring aflegt, kosteloos een schriftelijke be vestiging te geven, dat en wanneer hij de verklaring heeft afgegeven. De verklaring heeft terugwerkende kracht tot op het tijdstip, waarop de be treffende persoon de Duitsche nationali teit heeft verkregen. Deze verordening is 9 Augustus 1941 in werking getreden. pulariteit verworven heeft, bleek Zondag j.l. uit de overvolle zaal van het Volks- gebouw, Prinsegracht, toen deze club een feestavond hield. De voorzitter, de heer A. L. Knorr, verwelkomde inzonderheid de afgevaar digden van de zustervereenigingen „Cres- K0FFIE-8URR0GAAT -- JAM, stroop, honing e. d RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) 250 gram HAVERMOUT of havervlokken of haverbloem of aard.-meelvlekken, of gort of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti of maizena of sago of aard, meel of puddingpoeder of pud- dingsauspoeder met 100 gram zet meel Verordening van den RijkscommlMaris verschenen - of groepen van effecten In het Verordeningenblad van den Rijks- van dit hoofdstuk niet commissaris is een verordening versche- zlJn- nen van de bevoegde secretarissen-gene- raai, welke onverbiddelijk een eind zal I Art' 2- Bankcn bankiers en commis- maken aan het zeer verbreide misbruik sionnairs in effecten, leden van de Ver eeniging voor den Effectenhandel, te Am en 11 effectenhandel in de provincie, te ’sGra- venhage, of van de Vereeniging van Ef- I fectenhandelaren te Rotterdam, zoomede de Associatie-cassa en de Kasvereeniging N.V. te Amsterdam zijn verplicht effec ten, als bedoeld in artikel 1, welke zij uit het buitenland of anders dan in onder- I ling verkeer in het binnenland ontvangen, binnen een week, onder vermelding van de nummers der effecten, den naam en het adres van den eigenaar of rechtheb bende, schriftelijk aan het deviezeninsti tuut op te geven. Zij zijn verplicht zich de zekerheid te verschaffen, dat de ge gevens ten aanzien van den eigenaar of rechthebbenden juist zijn. Art. 3. Het is aan de in artikel 2 ge noemde banken, bankiers en commission- nairs in effecten, zoomede aan de Associatie-cassa en de Kasvereeniging N.V., slechts met vergunning van het De viezeninstituut geoorloofd effecten, als bedoelde in artikel 1, welke zij uit het buitenland of anders dan in onderling ver keer in het binnenland ontvangen, af te geven of in een ander depót over te brengen, zoomede over te gaan tot prestaties in verband met deze effecten (betaling van koopsommen of op onder pand er van verstrekte gelden, betaling van coupons of dividendbewijzen en der gelijke), tenzij het Deviezeninstituut voor de betrokken afgifte, overbrenging of be taling een verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven. Art. 4. Met onderling verkeer in het binnenland is gelijkgesteld het verkeer met natuurlijke en rechtspersonen, die in de uitoefening van hun beroep of bedrijf effecten in bewaring plegen te nemen of in effecten plegen te handelen dezen handel als tusschenpersoon plegen op te treden en die binnen het i, --- van het Duitsche rijk dan wel in de ge bieden, waarvoor het Duitsche deviezen- recht van kracht is, hun woonplaats heb- Hd van het besluit 214/1940 ten aanzien ben dan wel aldaar gevestigd zijn. van mondelinge pachtovereenkomsten, na Art. 5. (1) Coupons van in het bezette 30 April 1941 alsnog doch uitsluitend Nederlandsche gebied uitgegeven Duit- vóór 1 Mei 1942 kan worden gedaan. Dit sche buitenlandsche obligaties (Ausland- besluit heeft terügwerkende kracht tot 30 bonds) of buitenlandsche pandbrieven April 1940. (Auslandspfandbriefe), welke aan niet-ingezetene toebehooren en waarvan NEDERLANDSCH MIDDENSTANDERS- de tegenwaarde aan het Nederlandsche front FRONT VAN NERING betaalkantoor of den Nederlandschen trus-I tee (Anleihetreuhander) is overgemaakt, I AMBACHT moeten door het betaalkantoor of den trustee ten gunste van den niet-ingezetene aan de „Konversionskasse Für Deutsche Auslandsschulden” te Berlijn worden be taald. De betaling aan de „Konversions kasse für Deutsche Auslandsschulden” wordt geacht volgens opdracht van den rioji Verpoorten, schuldenaar te zijn geschied, zulks 1 Duitsche en Nederlandsche gasten. Hierna nam het woord de gewestelijk de heer A. Jordaans, die sprak over het ver leden, het heden en de toekomst van het Ingezetenen, die coupons, als be- I N.V.V. De door verschillende splijtzwam- doeld in het eerste lid, aan het Neder- men veroorzaakte nadeelen voor den landsche betaalkantoor of den Nederland- Nederlandschen arbeider keeren zich schen trustee ter betaling aanbieden, zijn thans ten goede. Want thans kan het verplicht daarbij te wijzen op het feit, N.V.V. toonen, wat eenheid beteekent. dat de coupons aan een niet-ingezetene Thans geldt de zuiver nationaal-socialis- toebehooren. tischp leidersgedachte als basis voor de Art. 6. Het besluit no. 34/1941 betref- Nederlandsche eenheid. Schoonschip werd fende niet geregistreerde Duitsche effec- gemaakt in het N.V.V. en thans moeten ten en het besluit van den secretaris- Wjj Nederlanders naar elkaar groeien, generaal van het departement van Finan- Ons volk is een vrij volk en in vrijheid ciën van 24 December 1940 (Nederland-1 - sche Staatscourant no. 251) worden inge trokken. Art. 7. Dit besluit treedt heden (8 Aug.) in werking.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6