van De behandeling van het Joodsche geldelijke vermogen üaagsche Courant van Maandag 11 Augustus 1941 lil "jSl BINNENLAND STADSNIEUWS L Co. DERDE BLAD, PAGINA 1. JEUGDZANGFEEST OP HET PLEIN HET SOCIALE ELEMENT IN DE SCHOOL F/wzz INDISCHE AVOND IN HET OPEN LUCHTTHEATER Ontvangst bij generaal Wimmer voor Ontoelaatbaar hooge prijs koffie-surrogaat ECHTELIJKE TWIST IN DE PANSIERSTRAAT TEGEN STILSTAANDE AUTO GEREDEN JONGEN VAN HEK GEVALLEN WINKELDIEVEGGEN Contante gelden en chèques boven duizend gulden te storten by Lippman, Rosenthal en Toespraak door den heer C. van Geelkerken Verschuiving van haar taak Ir. Mussert bezoekt de W.A. in België SM I y* 3BT 'v S Handelaren tot boeten veroordeeld minder zoo heeft dit BADEN OP RIJDENDE TRAM GESPRONGEN den (1) De waarden, waarop de RIJWIELDIEFSTALLEN het Bij de N.S.K.K. Banktegoeden moeten overgeschreven, effecten in depot gegeven worden kort wier dat lijk gaan heden Zaterdagmorgen bracht de leider, in ge zelschap van generaal Wimmer, allereerst een bezoek aan een compagnie W.A.-man nen van het N.S.K.K. Deze stond in per- Wrijf eenige druppels ’4711’ op voorhoofd en slapen of adem den heerlijken geur diep in. Dat verfrischt en ontspant de zenuwen. Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden Zaterdag 890 en Zondag 325 baden genomen, in het Volkszeebad Sche* veningen resp. 1630 en 148, in het Volks zeebad Kijkduin resp. 434 en 5 en in het Zwembad Zuiderpark resp. 3512 en 107. De temperatuur van het water was heden te Scheveningen 65 en in het Zul* derparkbad 65 graden. Onze stadgenoot, de heer S. Mijnheer, wijzer lichamelijke Chr. Uloschool te Vlissingen. Georganiseerd door den Nationalen Jeugdstorm Aangehouden is een 54-jarige boekdruk ker, die in de Valeriusstraat een dames- rijwiel ontvreemdde Dit werd echter ge zien door een dame, die hiervan een mo toragent van politie verwittigde, die den dief daarop in de Stadhouderslaan arres teerde Voorts werden aangehouden een 24-jarige broodbezorger en een 22-jarige turfboer, als verdacht van rijwicldiefstaL Op het Korte Voorhout is gistermid dag de 7-jarige J. S. uit de Ververstraat die op een ijzeren hek was geklommen, hiervain afgevallen, tengevolge waarvan hij een der punten van het hek in het rechterbovenbeen kreeg. De geneeskun dige dienst bracht den knaap naar R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Vrouw door haar echtgenoot bij de keel gegrepen Omstreeks half 11 gisteravond zich in de Pansierstraat drama knecht elkaar hebben. Langzamerhand is men algemeen huisgezin contact zoeken, W. is benoemd tot vakonder- opvoeding aan de van den getuigen Met een krachtig houzee-geroep werd hierop uit duizenden kelen geantwoord. Na deze rede werden nog verschillende liederen gezongen. Tot slot, werd het zesde couplet van het Wilhelmus aange heven, dat door allen werd meegezongen. Groepsgewijze werd afgemarcheerd. Een deel ging per tram naar Scheveningen voor het houdei van een marsch. beladen met een mand inhoudende 30 k.g. vleesch, gestolen Op de markt aan de Herman Costerstraat, werd ten nadeele van een bezoekster een handtasch, inhou dende ongeveer 7, ontvreemdten na deele van een andere bezoekster werd aldaar een handtasch, inhoudende ƒ5 en distributiebescheiden, ontvreemd. komstwoord tot de eeregasten en sprak de hoop uit, dat het zangfeest een beeld zou geven van een zingende jeugd, die optrekt naar een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Onder leiding van vaandrig Kruyt werd door de tamboers en hoornblazers vervol gens nog een extra-nummer uitgevoerd. Hierna werd met de uitvoering van het zangprogramma een aanvang gemaakt de leiding berustte bij den heer W. den Boef uit Rotterdam. Met groot succes werden achtereenvolgens gezongen Neer- lands Vlag, In een blauwgeruite kiel Ei, zie de morgen krieken De Zilver vlootNaar Zee Een karretje langs den zandweg reedKlokke Roeland, Merck toch hoe sterck, en Mijn Nederland. zeggen: uw harten en de onze slaan teza men. Uw arbeid is onze arbeid. Uw geloof is ons geloof. Uw doel is ons doel. In dit uur staan uw mannen mede aangetreden in den grootsten strijd aller tijden en wanneer de Duitsche Weermacht in zege vierenden opmarsch verder marcheert, hebben thans ook uw mannen daarin mede aandeel. De harde strijd om de toekomst van Europa smeedt ons als kameraden aaneen. Tenslotte noodigde generaal Wimmer de mede aanzittende vertegenwoordigers van Weermacht, Arbeidsdienst en N.S.K.K. uit, een dronk uit te brengen op het welzijn van de leider der N.S.B. VLEESCH EN SPEK VAN FRAUDULEUS GESLACHT VARKEN GEKOCHT Door de politie is aangehouden een 22- jarige boerenarbeider uit Rijswijk, die 8 k.g. vleesch en spek, dat van een clan destien geslacht varken afkomstig was, had gekocht BEGRAFENIS W. J. M. LIERNUR Zaterdag werd op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer W. J. M. Liernur, hoofd commies van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming. De ’s-Gravenhaagsche Winkeliersveree- niging werd vertegenwoordigd door de heeren Joh. D. Brinkmann, J. J. G. Aal- sloot, E. Rinkbergen jr., A. van Vliet en N. P. Vlasveld. De heeren C. W. F. baron van Lynden en W. G. de Bordes vertegen woordigden de zangvereeniging Euterpe. Voorts waren aanwezig de heeren F. van Wijk, ambtenaar van den Octrooiraad en R. Hansman en Kwakernaat van het de partement van Opvoeding, Cultuurbe- seherming en Wetenschappen, J. B. van der Linden, agent Nut der Maatschappij, ■.on Groeneweg, penningmeester ’s-Gra venhaagsche Slagerspatroonsvereeniging, F. L. van der Leeuw, namens den Neder- landschen Middenstandsbond. Op verzoek van de familie werden er geen toespraken gehouden. DIEFSTALLEN Ten nadeele van een leverancier werd kendmaking of op het tijdstip, waarop zij aan den betrokkene wordt medege deeld. Indien goederen of rechten worden verbeurdverklaard, te welker aanzien in gevolge eenig wettelijk voorschrift in- schijving in een openbaar register is geschied, moet de verbeurdverklaring op vordering van den Rijkscommissaris (Commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid) onverwijld en vrij van kosten in dat register worden ingeschreven. (3) De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (Commissaris- generaal voor Financiën en Economische Zaken) beslist omtrent de bestemming der verbeurdverklaarde waarden. Artikel 10. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Com missaris-generaal voor Financiën en Eco nomische Zaken) neemt de voor de uit voering dezer verordening noodzakelijke maatregelen. Hij kan in twijfelgevallen, welke zich bij de toepassing van de be palingen van deze verordening mochten voordoen, algemeen bindende beslissingen nemen. Artikel 11. Deze verordening treedt he den (8 Aug.) in werking In een groot magazijn in de binnenstad werden Zaterdagmiddag een 26-jarige vrouw en een 17-jarige dienstbode, op heeterdaad betrapt, bij het stelen van een blouse. In dezelfde zaak betrapten men nog een 25-jarige dienstbode, 'haar 17-ja- rige zuster en een 20-jarige vriendin van het tweetal, bij het ontvreemden van ja ponnen. Zij gingen in de paskamer en trokken dan 2 jurken over elkaar aan, ook moffelden zij nog een japon in een taschje. In totaal hadden zij kans gezien 4 jurken te stelen. De jongste had ook nog een gouden ring weggenomen uit een juwelierszaak op de Paul Krugerlaan, toen zij zich daar bevonden om voor de 20-ja- rige vriendin een verlovingsring uit te zoeken. Ook de ring is in beslag geno men. Voorts is nog een 45-jarige vrouw aangehouden, die uit een winkel een lap stof had ontvreemd. Ir. Mussert antwoordt In zijn antwoord dankte ir. Mussert al lereerst voor de buitengewone ontvangst die hem en de leden van zijn gevolg ten deel was gevallen. „Wanneer wij vandaag onze W.A. hebben zien marcheeren en werken, weten wij, dat ook in den Neder lander een goed soldaat steekt, die niet meer fouten maakt dan andere soldaten. Gij zoudt hebben kunnen zeggen: Wat heb ben wij aan één procent meer of minder. De Duitsche legers spelen het ook wel buiten enkele duizenden Nederlanders klaar. Juist omdat wij hiervan stellig overtuigd zijn zijn wij dankbaar, dat ons niettemin de gelegenheid geboden wordt te toonen. wat wij waard zijn. Het is ons in tien jaar strijd niet gelukt, het Neder landsche volk samen te bundelen. Met onze honderdduizend leden weten wij ons ech ter verantwoordelijk voor de toekomst van ons nationale leven, nu Europa’s lot ook aan onze deur heeft geklopt. Een nieuw Europa, wa.rin Germaansche volken el kaar niet meer beoorlogen, maar samen werken en als het moet samen strijden, is thans groeiende. Dit wil de Führer ook. Hij vraagt van ons niets, wat wij naar eer en geweten niet van ganscher harte en met volledige instemming als Germaansch volk zouden kunnen geven. Moge spoedig de tijd daar zijn, dat Europa een eenheid wordt. God heeft Duitschland Adolf Hit ler geschonken om het te verlossen uit zijn nood en vernedering. Op zijn schouders drukt thans ook de verantwoordelijkheid voor de toekomst van ons werelddeel. De leider besloot zijn tafelrede met een dronk uit te brengen op den Führer aller Germanen. Aan dezen Indischen kunstavond in het openluchttheater in het Zuiderpark kleefden gebreken, doch als geheel heeft hij wel beantwoord aan het doel: het Ne derlandsche publiek meer bekendheid bij te brengen van kunstuitingen in onze overzeesche gebieden. Op dezen avond Ooet-Indië, waartoe een programma was samengesteld van gamelang- en krontjongmuziek, alsmede dansen van Java, Sumatra en uit de Min- nehassa, verzorgd door ’t ensemble „In- sulinde”. Voor de gamelanmuziek was de om geving werkelijk ideaal te noemen. Teer en melodieus vervaagden de tonen in de avondstilte van het park, waar de natuur reeds scheen te slapen en even kreeg men een idee, hoe deze muziek moet klin ken op een tropischen avond. Van de dansen, welke een ruime plaats innamen, op het programma, wisten het meest te bekoren, de expressieve liefdes dans uit de Minnehassa en de „Pentjak”, waarin de kunst van zelfverdediging wordt geïllustreerd. De overige dansen kwamen niet voldoende tot hun recht door de onvolledige toelichting, waardoor voor de oningewijden veel van de strekking en daardoor ook van de schoonheid ver loren ging. Waarmede we niet te willen doen aan de excecutanten, kunstverrichtingen lof verdienen. De krontjongmuziek verheugde zich in een groote belangstelling, doch zou aan waarde gewonnen hebben, indien meer zuivere, inplaats van populaire, doch na- maakliedjes waren ten gehoore gebracht. Met gezongen Bataksche volksmelodieën, werd de avond, welke onder auspiciën stond van de vereeniging „Oost en West” welke erkentelijkheid verdient, voor haar initiatief, besloten. P. van Zwanen burg. Zaterdagmiddag vond op het Plein een groot zangfeest plaats, georganiseerd door den Nationalen Jeugdstorm en waaraan door ongeveer duizend jongens en meisjes werd deelgenomen. Vooraf hadden de stormers en storm- sters in groepen van vier door de verschil lende stadsdeelen een marsch gemaakt. Jeugdstorm'en‘ons vaderland’ Tegen 3 uur kwamen allen op het Plein - - - - aan en stelden zich, met het gezicht naar het gebouw van den Hoogen Raad ge keerd, groepsgewijze op. Het gedeelte voor den Hoogen Raad was voor de offi- cieele gasten gereserveerd. Hun was een zetel op de breede trappen toegewezen. Met dundoeken in Oranje-wit-blauwe kleuren en wimpels, voorzien van haken kruizen, was een passende versiering aan gebracht. Geluidversterkers droegen er zorg voor, dat zoowel ’t gesproken woord als de zang, tot in alle uithoeken van het Plein duidelijk te verstaan was. Tot de eeregasten behoordende gevol machtigde van den Rijkscommissaris in de provincie Zuid-Holland, dr. Schwebel, de Kringsinspecteur der N.S.D.A.P., dr. Schuon, en andere Duitsche autoriteiten, alsmede vele bekende figuren uit de N. S. B. Terwijl de tamboers en hoornblazers een marsch uitvoerden, marcheerde de vaandelwacht het gereserveerde gedeelte op. Het geheel, dat met de noodige plech tigheid gepaard ging, werd daarna door hopman Piek gemeld bij schout Mart Jansen. Laatstgenoemde richtte een wel- afgespeeld. Een ontmoette hier Zaterdagmiddag vervoerde de genees* in de Willemstraat een transportrijwiel, kundige dienst naar het ziekenhuis aan het Westeinde de 20-jarige J. W., wonen de in de Stortenbekerstraat, die op den Luthersche Burgwal met zijn rijwiel tegen een stilstaande auto was gereden, waar* door hij een hersenschudding opliep. Tafelrede van generaal Wimmer In zijn tafelrede merkte generaal Wim mer o.a. op, dat het bezoek van ir. Mus sert een uitdrukking was van de hartelijke, kameraadschappelijke verbondenheid „Toen wij er geruiraen tijd geleden toe' over wilden gaan” afaus generaal Wim mer, „weermannen der N.S.B. in de on der mijn bevelen staande Luftgau te werk te stellen en in de verbanden der Weer macht op te nemen, hebt gij en uw mede werkers uw volledige medewerking ver leend. De tijd, dat uw mannen thans bij fecte orde opgesteld en werd den leider door den dienstdoenden officier gepresen teerd. Het is verbazend, hoe vlot deze Nederlandsche jongens de Duitsche com mando’s hebben geleerd en als goed sol daat voor den dag komen. In carrévorm om ir. Mussert geschaard, heeft hij ook deze mannen toegesproken en hun dank gebracht voor hun houding. Eenmaal, zoo verzekerde de leider zijn jongen kamera den, zult gij dankbaar zijn, thans te hebben geleefd en op de u gestelde plaats uw plicht te hebben gedaan. Een donderend „houzee” uit honderden kelen was ook hier het antwoord. Voorts bezocht de leider Zaterdagoch tend een vliegveld. Des middags vertrok ir. Mussert, in gezelschap van ing. Mül ler naar de Ardennen, waar generaal Wim. mer hem een jachtpartij aanbood. Zondag middag heeft de leider op een jachtslot in de Ardennen afscheid genomen van generaal Wimmer en is vandaar naar Utrecht teruggekeerd. CONCOURS D’ELEGANCE TE SCHEVENINGEN Gezien de vele aanvragen, ook van bui ten, en de groote belangstelling, belooft het „Concours d’Elegance”, voor dames; het „Concours Costumé”, voor dames en het „Concours de Jeu/nesse Costumé”, voor kinderen van 5 tot 15 jaar, ook di'; jaar weder een succes te worden In het Concours Costumé worden ge vraagd en zijn toegestaan iedere sport- kleeding, strandkleeding, uniformen, folkloristische volksdrachten,, enz.; bad- costumes zijn echter verboden. In ieder nummer worden door de jury als souvenier aan dit concours 7 prijzen toegekend. Mochten er meer dan 6 groe pen zijn ingeschreven dan wordt aan het programma een extra nummer toegekend. Zooals reeds vermeld, wordt het gehou den op Zaterdag 16 Augustus e.k. des n.m. half drie, bij gunstig weder op het terras van het Kurhaus, bij minder gun stig weer in de groote Kurzaal, welke zich goed leent voor een dergelijke demon stratie en er dan ook geheel voor inge richt wordt. Op uitnoodiging van den commandee renden generaal en bevelhebber in de Luftgau België en Noord-Frankrijk, Gene ral der Flieger Wimmer, heeft de leider der N.S.B., naar het A.N.P. meldt, een driedaagsch bezoek aan België gebracht om zich van de opleiding der W.A. man nen in België, die bij het N.S.K.K. en Luftnachrichtentruppen dienen, op de hoogte te stellen. Vrijdagmorgen is ir. Mussert, in gezel schap van den commissaris der provincie Utrecht, ir. Müller, den commandant der W.A., mr. Zondervan, en den heirbanlei- der Wijnkamp, per auto naar België ver trokken. Na aan de grens te zijn verwel komd door banleider der W.A. in België, Bresser, bracht ir. Mussert allereerst een bezoek aan een kamp van de Duitsche Weermacht, waarin de W.A. mannen als „Mussert-compagnie” bij de Luftnachrich tentruppen zijn ondergebracht. Onder per soonlijke leiding van een der commandee- rende generaals van dit legeronderdeel en een aantal officieren van diens gevolg, was ir. Mussert in de gelegenheid de vorde ringen van zijn manschappen in oogen- schouw të nemen. De leider en zijn gast- heeren gebruikten met de jongens in het kamp het middagmaal en bracht hun in een korte rede dank voor de resultaten, die zij reeds wisten te bereiken. Ook de onderkomens der manschappen werden be. zocht, waar de groote reinheid en stipte orde terstond in het oog vielen. Vervol gens werd ir. Mussert elders een vlieg kamp van een „Stukaverband” getoond, waarbij eveneens een aantal officieren uitvoerig van voorlichting dienden Om 4 uur des middags werd ir. Mussert op het prachtig gelegen landgoed welkom gehee- ten door generaal Wimmer, die zeide, ver heugd te zijn, het reeds eerder gevestigde contact in Utrecht te kunnen vernieuwen. Nadat ir. Mussert en zijn gevolg aan de stafofficieren van generaal Wimmer waren voorgesteld, had de eerste bespreking plaats. Des avonds vereenigde het gezel schap zich aan een diner. Verscheidene op per- en hoofdofficieren van de Weermacht, het luchtwapen, het N.S.K.K. en den Ar beidsdienst zaten hier mede aan. De tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat men van meening was, dat huis en school ten aanzien van de opvoeding weinig of niets met elkaar te maken echter tot de overtuiging gekomen, en school wel dege- met elkander moesten omdat hun werkzaam- niet op verschillende terreinen, maar op één en hetzelfde liggen. Uitin gen van deze overtuiging vormen o.a. de oudervereenigingen, ouderavonden, ten toonstellingen van schoolwerk, z.g.n. openbare lessen en niet te vergeten de tallooze boeken en artikelen in dagblad en tijdschrift. Op al deze wijzen trachtte de school de aandacht van de ouders cp zich te vestigen. Zij deed dit uitzon deringen daar gelaten niet om te pronken met hetgeen door haar verricht werd of uit een zeker verlangen om zich te „laten zien”. Neen, de onder wijs autoriteiten en -deskundigen hadden veel eerder dan de ouders begrepen, dat er voor de school een belangrijke taak is weggelegd tea aanzien van dat deel van de opvoeding van het kind, dat men vroeger algemeen als „des huisgezins" beschouwde, m.a.w., de school wilde meer zijn dan instrument voor de gees telijke opvoeding van de jeugd. De school kan dan ook veel verder gaan en gaat ook veel verder, al ondervindt zij daarbij veel tegenstand. Wij denken daarbij aan den schoolartsendienst en aan den schooltandartsendienst in de meeste groote steden. Deze zijn hoofdza kelijk in het leven geroepen öf door ge meentelijk of door particulier initiatief. Zij bestaan in vele gemeenten echter nog niet en in andere gemeenten kunnen zij door gebrek aan financieele middelen zich niet ten volle ontplooien. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat hierin in de nabije toekomst verandering zal komen, doordat de overheid besloten heeft de koe bij de horens te pakken. Zoo staat een reorganisatie en aanzien lijke uitbreiding van beide diensten op het programma van de betrokken departe menten, zoodat een flinke stap gezet zal worden naar het ideaal, dat ieder kind reeds van de eerste klasse of op geregel de tijden onderzocht zal worden op zijn lichamelijke gesteldheid. Dit laatste is van enorme beteekenis, omdat voorkomen beter is dan genezen en men is tot de overtuiging gekomen, dat de sdhool ter bereiking hiervan ingescha keld moet worden, omdat het tientallen van jaren zal duren voor men alle ouders van de noodzakelijkheid overtuigd heeft, dat zij hun kinderen op geregelde tij den door den dokter moeten laten onder zoeken. Bovendien kan het op school veel goedkooper geschieden, hetgeen natuurlijk ook een factor van belang is. We hebben er voorts reeds op gewezen, dat in den Haag, in navolging van ver schillende andere gemeenten, op de lagere scholen 4 x per week melk verstrekt wordt. Melk is een onmisbaar voedings middel voor kinderen, maar hoe velen zullen thuis 4 x per week een kwart liter melk opdrinken? Door de melkdistributie is dit trouwens in vele gezinnen niet meer mogelijk. Maar ook in normale tijden gebeurde dat in vele gezinnen niet. Hetzij door financieele onmacht, hetzij doordat het kind de melk niet „lustte”, hetzij door, dat de ouders er het nut niet van inza gen. Deze bezwarende factoren vervallen op de school goeddeels, zoodat men er meer en meer toe overgaat den kinderen op school melk te verstrekken. Men onder schatte ook de psychologische beteekenis hiervan niet. Immers den kinderen wordt op deze wijze met de daad getoond, dat goede voeding onmisbaar is voor een goede gezondheid. Op vele scholen worden thans verkeers. lessen gegeven en de belangstelling hier, voor is steeds groeiende. Vroeger was het de taak van ouders en politie den kinde ren de voornaamste regels van het ver keer bij te brengen. Doordat deze regels in aantal steeds toe nemen, voldeed deze methode niet meer, zoodat men er toe is overgegaan de school (hierbij in te schakelen en naar het schijnt met succes. Wij denken voorts aan het on. derwijs in het telefoneeren, dat nog wel in een beginstadium verkeert, maar zich steeds meer uitbreidt. Een der grondge dachten is, dat er in het leven van ieder mensch wel eens oogenblikken voorkomen dat hij zich van de telefoon moet bedie. nen (b.v. geneeskundige hulp). In de school vindt men weer het middel om den mensch reeds van jongs af aan te leeren telefoneeren. Den laatsten tijd wordt van hooger- hand het schoolzwemmen bevorderd. Dit is ongetwijfeld ook een maatregel van groot sociaal belang, aangezien zwemmen behalve uit hygiënisch en sportief ook uit gezondheids oogpunt ten zeerste bevorderd dient te worden. We denken tenslotte aan de schooltuintjes, door mid del waarvan de kinderen een schat van kennis opdoen van bloemen en voedings. gewassen en bij hen de liefde tot de na. tuur vergroot wordt. Vooral op de scho. len in de steden is dit schooLtuinieren van belang. Langzaam maar zeker krijgt de school en vooral de lagere school, door $e invoe. ring van dergelijke maatregelen een ander karakter, het sociale element begint een steeds grootere rol te spelen. Er worden niet meer alleen „vakken1* onderwezen. Zaterdagmiddag probeerde de 34-jarigS W. C. uit de Laan van Meerdervoort, in de Rijnstraat op een rijdende tram te springen. Hij kwam daarbij in botsing met een trammast. Hij bekwam inwendige kneuzingen en werd door den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, vanwaar hij na behan deling op eigen gelegenheid naar huis keerde Door de gebr. B. te Zaandam is sedert 1 September 1940 koffie-surrogaat be reid en, verpakt in kleine zakjes met een inhoud van 30 gram, L. bracht. Dit surrogaat moest door de Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de behandeling van het Joodsch geldelijke vermogen. Deze verordening luidt als volgt Artikel 1. (1) Personen, die in den zin van artikel 4 der Verordening no 189/1940 betreffende het aangeven van onderne mingen Jood zijn en als Jood worden aangemerkt, dienen onverwijld de hun op het tijdstip van de inwerkingtreding van deze verordening toebehoorende 1) Contante gelden en chèques te stor ten op een rekening bij de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co., te Amster dam. Deze verplichting tot storting be staat niet ten aanzien van een maximum (verder te noemen het vrije maximum), hetwelk duizend gulden bedraagtbe draagt de totale som der contante gelden en chèques meer dan duizend gulden en gaat deze som tevens het bedrag van 1/10 gedeelte van het voor het belasting jaar 1940/41 vastgestelde inkomen te bo ven, dan wordt het vrije maximum gesteld op laatstgenoemd bedrag. 2) Effecten in depót te geven bij de onder 1 genoemde bank. 3) Tegoeden en deposito’s bij banken, spaarkassen en andere geld- en krediet instellingen over te schrijven naar de onder 1 genoemde bank. (2) De verplichting ingevolge lid 1 is eveneens van toepassing ten aanzien van na het in werking treden van deze ver ordening ontvangen waarden van genoem de soortontvangen contante gelden en chèques dienen evenwel slechts te wor den gestort, voor zooveel zij te zamen met de zich op het tijdstip van ontvangst in het bezit van den stortingsplichtige be vindende contante gelden en chèques een totaal bedrag van duizend gulden per kalendermaand te boven gaan. -(3) Bevinden zich de vorenbedoelde waarden niet in het bezit of in de feite lijke macht van de in lid 1 genoemde personen, dan bestaan de verplichtingen ingevolge lid 1 en 2 eveneens voor de bezitters en de feitelijke houders van deze waarden. (4) Bovenstaande bepalingen zijn even eens van toepassing op de wettelijke en bij overeenkomst aangewezen vertegen woordigers van de in lid 1 genoemde personen ten aanzien van de door hen beheerde vermogensbestanddeelen, als be doeld in lid 1. (5) Iedere andere beheers- en beleg- gingshandeling dan in lid 1 bedoeld ten aanzien van de aldaar genoemde waarden Is verboden Artikel 2. (1) Vermogensbestanddeelen van de in artikel 1 aangeduide soort, waarop rechten van derden zijn gevestigd tot zekerheid van vorderingen, moeten bij de in artikel 1 genoemde bankiersfirma onverwijld worden aangegeven. Zij moe ten overeenkomstig artikel 1 worden ge stort, in depót worden gegeven of worden overgeschreven, indien de vordering door genoemde bankiersfirma wordt overge nomen. Vindt zoodanige overneming niet plaats, dan moeten deze waarden zoo spoedig mogelijk te gelde worden ge maakt, teneinde uit de opbrengst de vor deringen te voldoen. (2) Indien ten aanzien van die ver- mogensbestandeelen gerechtelijke maat regelen tot bewaring van zijn recht of executoire maatregelen zijn genomen, moeten zij desniettegenstaande overeen komstig artikel 1 worden gestort, in depót worden gegeven of worden overgeschre ven. Daarna worden deze maatregelen be schouwd bij de in artikel 1 genoemde bankiersfirma te zijn getroffen, indien haar althans mededeeling daarvan is ge daan. Artikel 3. Indien voor het verrichten van handelingen ingevolge artikel 1 een goedkeuring is vereischt op grond van het Deviezenbesluit 1941 of van de Ver ordening no 26/1940 betreffende de be handeling van vijandelijk vermogen, wordt deze geacht hiermede te zijn verleend. Artikel 4. De bepalingen van artikel 1 Ujn niet van toepassing op personen, ons z*jn, is^lang genoeg om te kunnen wier zuiver vermogen de waarde van tien duizend gulden niet te boven gaat en wier belastbaar inkomen in het laatst- Verloopen kalenderjaar, ongeacht de on- Verrekende verliezen uit vorige Jaren en de persoonlijke verplichtingen, boven dien niet meer dan drie duizend gulden bedraagt. Artikel 5. (1) Hij die opzettelijk in strijd met de bepalingen dezer verorde ning of met een krachtens haar uitge vaardigde bepaling handelt of dezelve Ontduikt, wordt gestraft met gevangenis- straf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een van deze straffen. i (2) Wordt het feit door schuld ge pleegd, dan wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden. Artikel 6. (1) Naast de straf kan te vens verbeurdverklaring der waarden op welke het strafbare feit betrekking heeft, Worden uitgesproken. (2). Is het niet mogelijk tegen een be paalden persoon een vervolging in te stellen of hem te veroordeelen, dan kan de verbeurdverklaring als op zichzelf staand worden uitgesproken. Artikel 7. (1) De strafvervolging Vindt niet dan op vordering van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied (Commissarisgeneraal voor Financiën en Economische Zaken) plaats. (2) De verordening tot strafvervolging kan, zoolang de uitspraak van het vonnis in laatste instantie nog niet heeft plaats gevonden, worden ingetrokken. Artikel 8. De in artikel 5 strafbaar ge stelde handelingen worden beschouwd als delicten in den zin van par. 2, lid 2, der Verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafza ken, zooals deze verordening laatstelijk is gewijzigd bij de verordening no. 123/1941. Artikel 9. (1) De waarden, waarop de in artikel 5 strafbaar gestelde handeling betrekking heeft, kunnen ook bij interne bestuurbeschikking worden verbeurdver klaard. (2) De verbeurdverklaring wordt in een dusdanig geval bevolen bij beschik king van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commis saris-generaal voor de Openbare Veilig heid) de verbeurdverklaring wordt van kracht op het tijdstip harer openbare be- heeft een echtelijk 34-jarige bad- zijn 19-jarige vrouw, van wie hij gescheiden leeft De man vroeg of zijn echtgenoote weer bij hem wilde komen wonen, hetgeen deze evenwel weigerde Hierop ontstak de badknecht, zoo in woede, dat hij zijn vrouw bij de keel greep, en deze dicht kneep Op het tumult waren verschillende voorbijgangers naderbij gekomen, die er in slaagden, de vrouw, die het be wustzijn reeds had verloren, te bevrijden. Zij werd naar haar woning gebracht, waar zij spoedig weer bij kennis was ge komen. Zij had geen blijvend letsel beko men. De dader verkeerde na zijn daad In een dusdanig vertwijfelden toestand, dat hij met het hoofd eenige malen tegen een lantaarnpaal opliep, waardoor bloedende verwondingen ontstonden. Agenten troffen hem later aan, die hem i overbrachten naar het politiebureau Na verbonden en verhoord te zijn, is hij in bewaring gesteld. De commissaris van politie Tustitieelen dienst C., verzoekt van het voorgevallene, zich voor het ge ven van inlichtingen te vervoegen aan zijn bureau, Javastraat 18. in den handel ge- s win keliers, die een normale winstmarge ge noten, voor 25 cent per zakje aan de verbruikers verkocht worden. De gros siers maakten op dit artikel een relatief aanmerkelijk grootere Winst, de fabri kanten echter verdienden niet minder dan 200 pCt. van den kostprijs. De accountantsafdeeling van de inspec tie voor de prijsbeheersching te Am sterdam, die deze aangelegenheid nader onderzocht, berekende, dat de verkoop prijs in den detailhandel hoogstens 15 cent per zakje had gesteld mogen wor den. Bij dezen prijs zouden zoowel de grossiers en detaillisten alsook de fabri kanten een redelijke winst verkregen hebben. Door een zooveel hoogeren detailprijs vast te stellen werd de grens van het redelijke en toelaatbare verre overschreden en maakte men zich aan prijsopdrijving schuldig. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde op grond van deze overwegingen vast, dat de prijsopdrij- vings- en hamsterwet, gezien in verband met het prijsbeheerschingsbesluit was overtreden en veroordeelde de gebr. B. beiden tot ƒ500 boete. Rede van den hoofdstormer De hoofdstormer C. van Geelkerken nam nu de plaats op het dirigeergestoelte in, voor het uitspreken van een rede. Spr. wees er allereerst op, dat met dit zang feest de N. J, S. ons volk wil doen blij ken van zijn echt Nederlandschen geest. De Jeugdstorm is uit het hart van ons volk opgekomen, het zijn de kinderen van ons volk. Sinds zes jaren marcheert de N J. S.eerst waren het eenige tiental len, toen honderden en thans zijn het duizenden, die van den N.J.S. deel uit maken. Binnen afzienbaren tijd, aldus spr., zullen het er honderdduizenden zijn. De N.J.S. moet het ideaal van de geheele Nederlandsche jeugd worden. In dezen tijd van fronten wil de jeugdstorm een front voor de jeugd zijn. Zij, die er toe behooren, hebben de zekerheid, dat in de N.J.S. ons volk een toekomst heeft. Het ideaal kan niet beter onder woorden worden gebracht, dan, zooals het in ons beginsel is vastgelegd „In Godsvertrouwen, alles voor het vader land”. De N.J.S. heeft zich tot taak gesteld de jeugd leiding te gevenhaar opvoeding is gebaseerd op hetgeen in het beginsel van de N.J.S. is neergelegd. Ook de licha melijke opvoeding zal daarbij niet ver geten worden, tot zegen van het geheele volk. De N.J.S. stelt zich voor in de toe komst op velerlei ander gebied werk zaam te zijn. Als de vraag wordt gesteld, waartoe, dan antwoorden wijom de ge heele Nederlandsche jeugd in een ge sloten organisatie onder te brengen, t.w. de N.J.S. En ik verzeker u, dat dit zal gebeuren. Men dient te bedenken, dat de goede dagen van Olim niet meer zullen terugkeeren. Niet, omdat die dagen goed waren, doch omdat de geschiedenis nog nimmer een slag terug heeft ge maakt. De jeugd zal dit duidelijk maken. Wanneer de anderen dit niet zullen be grijpen. Wij zullen ze meesleuren en met ons zullen zij mee moeten marcheeren. Alle arbeid, alle strijd, is gericht op de toekomst, waarin de jeugd zal hebben te leven. De dag zal komen, dat die jeugd de toekomst zal zijn. Dan zullen zij ons werk in denzelfden geest hebben voort te zetten. Ons volk wil weer iets zijn en iets worden, temidden der andere Euro- peesche volken. De jeugd wil niet wachten op een erfenis uit onze krachteloos geworden handenzij wil zelf iets doen. Tot de jongens en meisjes zeide spr,: Jullie hebt een strijd te voeren, doch des ondanks beklaag ik jullie niet. Weest er trotsch op, dat je in den N.J.S. bent en staat niet vijandig tegenover je vriendjes of vriendinnetjes, die nog geen lid zijn. Tracht ze te overtuigen. Vecht voor je ideaal, voor onzen strijd, doch steeds met zelfrespect. Bedenkt, dat de fout, welke een van jullie maakt, terugvalt op dgn N.J.S. Door jullie zingen en marcheeren dragen jullie ons ideaal uit. De hoofdstormer besloot„Voor L TL

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9