naderen De PriJzen De verbonden legers de Zwarte Zee No. 17951. 1941. fruit groenten en van de Partij-ontbinding Parlementarisme en VRIJWILU€I \f - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN VERDl/JSTEREN van 9.12 uur n.m. tot 6.19 uur v.m. Dinsdag 12 Augustus. tSlEGIOEN MEDE 1 Maxima vastgesteld van Sovjet- De Doeltreffende medewerking Duitsche luchtmacht Krachtig optreden tegen prijsopdrijvers s s s 7X s I /X s Buitenlandsche journa listen bezoeken Smolensk Nostra res agitur” SOCIALE VERZEKERING voor fruit moeten Ooievaar-luchtalarm Prijsberekening door gros siers en détaillisten Nachtdienst dokters: Groenten en geprijsd zijn CHINA De stad voor 90 pCt. vernield Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 g /X s Spaansche troepen aan het Oostelijke front Prijslijst een hulpmiddel de huisvrouw De Volksvertegenwoordiging, hoe de Grondwet haar bedoelde en hoe zy werd vernietiging van vliegtuigen Zware verliezen der Sovjets in de Oekraine COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: verliezen aan be- I Koninginnegracht 22, Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et de groote Zuidelijke Tijdens hevige De beteekenis van de ontbinding der partijen dit verband komt als vanzelf de Tusschen 10 o. n.m. en 7 u. van.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 s i X 5 xz x I 9 8 X 8 X LUCHTAANVAL OP TSJOENGKING Van een Japansche militaire luchtbasis ergens in Centraal China wordt gemeld, dat Japansche vliegtuigen gisteren een aanval hebben gedaan op Tsjoengking waarbij zij hun aanvallen concentreerden op militaire doelen in het Noordwestelijke deel van de hoofdstad van Tsjang kai sjek. Alle Japansche vliegtuigen keerden veilig naar hun ba<s terug. Naar „Paris Soir” meldt, heeft de Al- gerijnsche havenstad Bone dezer dagen haar eerste luchtalarm beleefd. In allerijl werd.het werk gestaakt en de schuilkel ders vulden zich met een angstige me nigte, die zich afvroeg wat wel zou ge beuren, doch toen na enkele uren nog niets was voorgevallen, begaf men zich weer op straat ofschoon het veiligsignaal uitbleef. Technici ontdekten, dat het alarm veroorzaakt was door kortsluiting, daar een ooievaar tegen een electrische licht- leiding was gevlogen. Het dier heeft dit met den dood moeten bekoopon. In zijn groote, j.l. Vrijdag te Amster dam uitgesproken, rede waarvan onze lezers een uitvoerig verslag in ons nummer van dien dag *hebben kunnen lezen heeft de heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V., uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent eenige, weldra in de Staatscourant te verschij nen, verordeningen, welke, zooals hij het zeide, van vérstrekkende beteeke nis zijn voor de werkende arbeiders en de trekkers van de invaliditeits- en ouderdomsrente. Hij noemde deze ver ordeningen een bewijs, dat ook in dezen oorlogstijd in ons land een sociale poli tiek wordt gevoerd en betoogde voorts, dat men hier met aanmerkelijke ver beteringen te doen heeft. Zoo, onder meer, ten aanzien van de ziekteverzekering. De geldende Ziekte wet voorziet slechts in een gedeeltelijke vergoeding van het gederfde loon van den arbeider, maar de kosten van medi sche hulp, geneesmiddelen, verpleging, operaties e.d. komen ten laste van den verzekerden arbeider zelf, die zich daarvoor pleegt te verzekeren bij een der vele in ons land bestaande zieken fondsen, waarvan hij de betrekkelijk hooge kosten alleen moet bestrijden. (Het oorspronkelijke wetsontwerp van 1911 voorzag ook in deze bijzondere kosten, maar deze bepaling is niet in de wet gekomen). Het ligt voor de hand, dat deze regeling juist voor de economisch zwakken, die het meest be hoefte hebben aan bescherming ook op dit punt, noodlottig is, aangezien zij die kosten niet kunnen dragen, zoodat zij zich veelal niet of slechts onvoldoende kunnen verzekeren. De wet bepaalt, dat recht op ziekengeld niet bestaat als men geen lid is van een door de Zieken fondswet erkend Ziekenfonds. De economisch zwakke arbeider en zijn gezinsleden vallen tengevolge van de bestaande regeling bij ziekte licht in handen van Armenzorg of van de par ticuliere liefdadigheid, hetgeen welke waardeering voor deze voorzie ning ten koste van de gemeenschap men overigens ook moge hebben uit een sociaal oogpunt zeker geen gewenschte toestand is. De aangekondigde verbeteringen op dit punt beoogen nu een uitbouw van de bestaande regeling, waardoor aan de leemten wordt tegemoet gekomen en een uit sociaal oogpunt rechtvaardiger en ook practischer stelsel wordt ver kregen. Bedoeling en werkelijkheid Hoe heeft zich de practijk tegenover dezen theoretischen opzet gehouden?, vraagt dr. Rabl zich daarna af. Er is niet al te veel van terechtgekomen, constateert hij. Het werden allengs meer de politieke partijen, die zich met het vaststellen der candidatenlijsten voor de verkiezingen gingen bezighouden. De partij-bureaucratie kreeg tenslotte de beslissing over de kabinetsformatie, omdat het bekleeden van het ministers- ambt afhankelijk werd gesteld van het lidmaatschap der Staten-Generaal. Boven dien kwam de keuze der bezetting der posten van commissarissen der Provincies en die der burgemeesters in feite aan de. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Twee groepen te Berlijn werkzame ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers, die op uitnoodiging van de persaf- deeling der Duitsche regeering een reis naar Smolensk hebben gemaakt, zijn thans weer op weg naar Berlijn. Terwijl hun artikelen ten deele reeds zijn verschenen in de buitenlandsche pers, heeft de Londensche berichtendienst gisteren nog een Reuterbericht gepubli ceerd, als zou Smolensk zich „nog steeds in handen der Sovjets bevinden”. De Berlijnsche vertegenwoordiger van de „Associated Press” Steinkopf, heeft van zijn indrukken een verslag gezonden aan zijn agentschap, zoo seint D.N.B. uit New York. (Zie verder le blad, pag. 2.) Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen; Rijswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Met nadruk wordt gewezen op het ka rakter van die prijzen. Het zijn geen vastgestelde maximumprijzen, die zonder meer door eiken groentehandelaar be rekend mogen worden. Het zijn echter wel de hoogst denkbare prijzen. Zij zijn berekend voor groenten van de allerbes te kwaliteit, gekocht tegen een maximum veilingprijs, waarop de hoogst denkbare kosten voor verpakking en vracht zijn ge legd. Daarbij zijn dan nog de hoogst- toelaatbare winstmarges voor grossier en kleinhandelaar in aanmerking genomen. In zeer vele gevallen zullen dus de prij zen, welke door een bepaalden groente handelaar gevraagd mogen worden, be langrijk lager zijn. In vraag na^r voren, welke gevolgen de Verordening no. 120/’41, betreffende de ontbinding van politieke partijen, voor de thans nog bestaande openbare staatsrech telijk vertegenwoordigende lichamen heeft. De acht grootste partijen werden bij deze verordening ontbonden. Wanneer men deze zaak beziet, in aan merking nemende, den hierboven geschet- sten ontwikkelingsgang, dan schijnt het. dat deze vertegenwoordigende lichamen, hun basis metterdaad: hebben verloren en dus geen bestaansrecht meer bezitten. Dr. Rabl herinnert in dit verband aan het gebeurde in de Prov. Staten van Zee land, waar de vertegenwoordigers der oude politieke partijen aan een verzoek hun zetels ter beschikking te stellen!, geen gevolg gaven. Daaruit kan de conclusie getrokken wor den, dat de verbondenheid der afgevaar digden aan hun inmiddels verdwenen partijen, nog altijd bestaat Bij de overweging van een en ander, zoo besluit dr Rabl zijn betoog, dient men zich er echter ook rekening van te geven dat het volbrengen der opgaven, aan de openbare staatsrechtelijk vertegenwoor digende lichamen gesteld, in gevaar dreigt te geraken. Dit gevaar dient wel degelijk onder kend te worden, een taak, waaraan het rechtmatige staatsbestuur zich niet kan en mag onttrekken. zelfde partij-bureaucratie, omdat de be noemingen in de bedoelde functies ge schiedden door de Kroon, doch op voor dracht van den minister van Binnenland- sche Zaken. Daarbij voegde zich de onderworpen heid der afgevaardigden aan de partij discipline, waardoor de volksvertegen woordigers in de uitoefening van hun taak onder een nieuwe en deg formeele rechtsordening vreemde wetgeving wer den gesteld, t.w. onder die der partij- organisaties. Dr. Rabl releveert dan eenige gevallen in de jaren 1935'37, waarin Kamer- of Gemeenteraadsleden weigerden zich aan de partijdiscipline te onderwerpen en als gevolg daarvan gedwongen werden hun mandaat neer te leggen, nadat zij ofwel uit hun vroegere partij waren getreden, öf door haar waren geroyeerd. In het bijzonder van anti-revolution- naire zijde werd een standpunt ingenomen vóór het imperatieve mandaat en tegen het vrije beschikkingsrecht van den af gevaardigde. Het verbod van het imperatieve man daat had in feite geen beteekenis meer. De afgevaardigden, vertegenwoordigden niet meer het geheele Nederlandsche volk maar de politieke groepeeringen, waar in, naar het heette, de volkswil beli chaamd was. de voor moeten Als de nieuwe verordening is in wer king getreden, zal de verzekeringsplich- tige arbeider overeenkomstig schriften van de Ziektewet, lid zijn van een erkend Ziekenfonds, anders zal hij geen ziektegeld kunnen krijgen, maar terwijl thans de werk nemer de kosten van het ziekengeld alleen moet dragen, zal voortaan óók de werkg ever daarin moeten bijdragen en wel de helft n.l. de halve premie voor het ziekenfonds. Een andere .verbetering voor den arbei der is, dat de contributie of de premie niet meer zal worden berekend naar het aantal verzekerden per gezin, maar in procenten van het loon, waardoor de eco nomisch zwakkere in verhouding niet zwaarder wordt belast dan de meer draag krachtige, overeenkomstig het beginsel der Sociale rechtvaardigheid. Het spreekt bovendien vanzelf, dat de verplichte bij drage van den werkgever een niet onbe langrijke financieele ontlasting voor den werknemer beteekent. Een ander punt, dat de aandacht ver dient is het volgende: Alle arbeiders be talen, naar verhouding, van hun loon, evenveel: ongehuwden en gehuwden, va ders van kleine en van groote gezinnen. Waar bovendien de verzekering alle le den van het gezin moet bevatten, is hier schijnbaar een onbillijkheid, doch alleen als men de zaak van zuiver individua listisch standpunt beschouwt. Het is toch zoó, dat het risico en dus de kans om van de verzekering te profiteeren, grooter wordt naarmate het aantal onder de ver zekering vallenden per verzekerde dus per premie, grooter is. De ongehuwde zou zich hier dus achtergesteld kunnen achten bij den gehuwde, de gehuwde met een klein gezin bij den gehuwde met een groot gezin. Doch dit zou dan voortvloeien uit een verkeerde geestelijke en moreele hou ding tegenover het vraagstuk der sociale verzekering. Daarbij toch moet het sociale het gemeenschappelijke voorop staan; hier geldt bovenal de leuze „één voor allen en allen voor één”. Bij deze verzekering treedt naast den gemeenschapsplicht van het in zijn overheid vertegenwoordigde geheele volk tegenover het arbeidende deel van dat volk, ook de onderlinge soli dariteit, van laatstgenoemde categorie op den voorgrond. In verband met de nieuwe of uitge breide regeling wordt een concentratie van de bestaande ziekenfondsen noodig geacht daar men, bij hun groote aantal, vreest, dat de meeste op den duur niet aan de nieuwe eischen zouden kunnen voldoen. Het is dus niet de bedoeling, een Rijkszie- kenfonds te stichten, al zal natuurlijk op de erkende fondsen door de overheid toe zicht worden uitgeoefend. Tot zoover de stelling, met behoud van het vele goede, dat reeds werd bereikt, ingrijpende uitbouw van de ziekteverze kering. Op dien van de overige sociale ■Verzekeringsmaatregelen, welke bij de re organisatie of uitbreiding zijn betrokken, komen wij nog terug. De kwaliteit kan minder zijn, de kosten van verpakking en van de vracht zullen zeer vaak lager blijven. Ook de groente handelaren, die zelf op de veilingen koo- pen, waarbij dus geen grossier optreedt, wat vooral in de kleinere steden dikwijls voorkomt, moeten lagere prijzen notee- ren. In dit verband wordt nog opgemerkt, dat het niet geoorloofd is om extra kos ten aan hetmubliek in rekening te bren gen voor thuisbezorgen, schoonmaken of andere bewerkingen. Zoo mag b.v. voor het schrappen van wortelen niets extra worden gevraagd. Wanneer de huisvróuwen van de haar geboden hulp nu een goed gebruik ma ken, zal aan vele overtredingen een eind gemaakt worden en daardoor de voedsel voorziening vooral van de minst-draag- krachtigen beter verzekerd zijn. Een scherpe en doeltreffende controle van de zijde der daartoe aangewezen instanties zal de juiste naleving dezer prijsvoor- schriften nog bevorderen. Van 15 tegels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er voorts met nadruk de aandacht op dat handelaren, die groenten en fruit aan het publiek verkoopen, verplicht zijn deze te prijzen. Zooals bekend, blijft deze verplichting niet beperkt tot winkels, maar strekt zij zich uit tot groenten- en fruitstalletjes, groentenwinkels, hand karren af andere’ voertuigen, waarop groenten en fruit ten verkoop worden aangeboden. De prijsaanduiding moet op een voor een ieder duidelijk zichtbare en leesbare /X /X /X A den overgenomen in nagenoeg alle kies stelsels der 19e eeuw. Het doorbreken der liberale gedachte in Nederland in de jarèn 18401848, be vorderde deze „onafhankelijkmaking” der afgevaardigden en men j|ing er hier te lande toe over, om, behalve in de Grond wet, het principe ook neer te leggen in de provinciale wetgeving. Het verbod der z.g. imperatieve mandaten weyd op deze wijze tot een vast element in de Neder landsche staatsrechtelijke ordening. Het verbod werd tenslotte gecompleteerd door de invoering van z.g. verschooningsrecht van leden der Staten-Generaal, de Pro vinciale Staten en Gemeenteraden, voor uitspraken, redevoeringen enz. in de ver gaderingen dezer lichamen gedaan. Zoo probeerde men de volkomen onaf hankelijkheid der volksvertegenwoordigers van eiken ongewenschten invloed van bui ten te verzekeren. De afgevaardigde dien de zich enkel en alleen te laten leiden door de zedelijke overwegingen van den eed op de belofte, welke hij aflegde bij zijn intrede in een der vertegenwoordi gende lichamen. Uit de afhankelijkheids verhouding groeide aldus een vertrouwens- verhouding. Hier ligt ook de ideologische wortel, aldus dr, Rabl, van de bepalingen in par. 81 der Grondwet, volgens welke de Staten- Generaal „het geheele Nederlandsche volk” vertegenwoordigen. Haar ware be- teelcenis krijgt deze bepaling uiteraard eerst, wanneer iedere afgevaardigde af zonderlijk het geheel vertegenwoordigt en hij niet bijzondere belangen of belangen groepen, dient. De wetgever heeft het zoo ook bedoeld en deze opvatting blijkt ten duidelijkste uit het bewuste streven, om in het Neder landsche kiesrecht het inschakelen van organisaties of groepen te vermijden. Het zijn uitsluitend afzonderlijke personen uit de bevolking, die zitting nemen in de publiekrechtelijke lichamen en niet de vertegenwoordigers van bepaalde groepen, vereenigingen e.d. Het is in den afgeloopen tijd gebleken, dat zich op het gebied van de bereke ning van groenten- en fruitprijzen nog al wat misstanden hebben voorgedaan. Dit geeft den gemachtigde voor de prijzen aanleiding, nog eens aan de grossiers en detaillisten in groenten en fruit mede te deelen, hoe zij hun verkoopprijzen moe ten berekenen. De groothandelaar mag zijn kostprijs, die gevormd wordt door den veilingprijs, verhoogen met de werkelijke verpak- kings- en vrachtkosten. Over het aldus verkregen bedrag mag hij een winstmarge berekenen van ten hoogste 12 pCt. Indien de verhooging met 12 pCt. echter minder bedraagt dan f 1 per 100 k.g. of 0.50 per 100 stuks, mag een verhooging van 1 per 100 k.g. of ƒ0.50 per 100 stuks boven den veilingprijs worden berekend. De kleinhandelaar mag zijn kostprijs verhoogen met 30 pCt. Deze kostprijs wordt gevormd, indien op de veiling wordt gekocht door den veilingsprijs, vermeerderd met de werkelijke verpak- kings- en vrachtkosten. Indien van een groothandelaar wordt betrokken, door den door dezen berekenden verkoopprijs. Mocht de verhooging van 30 pCt. boven den kostprijs echter minder bedragen dan 2 per 100 k.g. of 1 per 100 stuks, dan mag een verhooging van 2 per 100 k.g. of 1 per 100 stuks worden bere kend. Het is jammer genoeg niet mogelijk om aan de consumenten zoodanige ge gevens te verstrekken, dat zij de groen ten- en fruitprijzen Zelf precies kunnen controleeren. Dit zou ongetwijfeld de beste methode zijn, maar de talrijke kwaliteitsverschillen en prijsverschillen als gevolg van de afwijkende transport kosten maken dit ondoenlijk. Niettemin wordt het gewenscht geacht aan het pu bliek een middel in de handen te geven om althans de ergste uitwissen-tegen te gaan. De gemachtigde voor de prijzen is er daarom toe overgegaan een prijslijst voor groenten en fruit samen te stellen, waarop de hoogste prijzen, welke rekend mogen worden, voorkomen. Thans is de prijslijst voor groenten en fruit, geldende voor de periode van 13 tot en met 19 Augustus wel ke werd opgesteld door de gemach tigde voor de prijzen, verschenen en elders in dit blad opgenomen. Deze lijst wil het voornaamste instrument zijn in den strijd tegen te hooge groenten- en fruitprijzen. Het instru ment namelijk, waarvan elke huis vrouw zich dagelijks bij haar in- koopen zal kunnen bedienen. Slechts door een onafgebroken controle van het koopend publiek, dat immers de eerste belanghebbende is, kan aan deze ongewenschte toestanden een einde worden gemaakt.^ jetformaties leden zware menschen en materiaal. Zondag hebben sterke afdeelingen der Duitsche luchtmacht bestaande uit ge vechtsvliegtuigen, Stuka’s en jagers met bijzonder veel succes onophoudelijk Sov- jet-artillerie, mitrailleurnesten, pantser wagens en andere gemotoriseerde voer tuigen zoomede troepenconcentraties aan gevallen. Tusschen het Ilmenmeer en de bocht van de Narwa werden 10 pantser wagens, 225 vrachtauto’s vernietigd, 27 stukken geschut buiten gevecht gesteld en verscheidene treinen tot ontsporing ge bracht of ernstig beschadigd. Een groot aantal locomotieven werd onbruikbaar ge maakt. Bij al deze aanvallen leden de bolsjewisten bloedige. verliezen, deze operaties ontsponnen zich luchtgevechten, waarbij 54 Sovjet-vlieg- tuigen neergeschoten werden. Aan Duit sche zijde gingen 4 vliegtuigen verloren. De zware verliezen maken den bolsjewis ten een stelselmatig gebruik hunner vlieg tuigen onmogelijk. De bij Kief neerge schoten vlieger Konowalow, die gewond in Duitsche gevangenschap is geraakt, heeft verklaard, dat hij de laatste 3 dagen 17 aanvalsvluchten heeft moeten onder nemen. Zonder rust werd zijn afdeeling steeds opgecommandeerd. Aanvankelijk had hij te Odessa gelegen, doch in de laatste 14 dagen had hij het geheele front tusschen Odessa en Smolensk leeren ken nen. Na 4 of 5 vluchten werd zijn afdee ling naar een ander vliegveld verplaatst. Zijn eskader werd in dien tijd wegens de groote verliezen 6 maal gereorganiseerd. Uit de overblijfselen der afdeelingen wer den steeds nieuwe eskaders gevormd. Naar van het Oostelijke front gemeld wordt, heeft daar de plechtige overname j plaats gevonden van de Spaansche blauwe divisie onder leiding van generaal Munoz i Grande door het Duitsche leger en heeft I zij den eed op den Führer en oppersten j j bevelhebber van de Duitsche Weermacht i I afgelegd in handen van den bevelhebber i van het Duitsche vervangingsleger, kol.- generaal Fromm. In een toespraak wees kol.-generaal i Fromm er op, dat het Duitsche volk er I trotsch op is te weten, dat Spaansche vrij- i willigers in zijn gelederen staan. Hij gaf uiting aan- de gevoelens van kameraad schappelijke verbondenheid met den Spaanschen staatschef, generalissimus Franco en bracht een’ „Hoch” uit op het Spiansche leger en het Spaansche volk. Generaal Munoz Grande sprak in zijn antwoord over de vriendschap tusschen Spanje en Duitschland. De Spaansche vrijwilligers hebben een eigen vlag, ..De vaan der blauwe divisie”, die hun door generaal Franco is gegeven. De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden” van 10 dezer bevat, van de hand van dr. Kurt O. Rabl, een artikel, waarin deze een beschouwing le vert over parlementarisme en partij-ont binding en, deze beide met elkaar in ver band gebracht, over de positie van den parlementariër wanneer zijn partij is ont bonden. Dr. Rabl, die een goed kenner is van de Nederlandsche staatsinrichting, behandelt' zijn onderwerp grondig en met opmerke lijke deskundigheid. Hij begint met vast te stellen, dat, para graaf* 89 der Nederlandsche Grondwet den leden der Tweede Kamer verbiedt, ten aanzien van het uitbrengen van hun stem, eenig bevel van hun kiezers te aanvaarden of daaromtrent met hei) ruggespraak te houden. In zijn „Handboek van het Nederland sche Staatsrecht” gaf prof, van der Pot een uitvoerige uiteenzetting van de rede nen, welke den wetgever van het jaar 1814 noopten, deze bepaling in de wet op te nemen. Dr. Rabl geeft een belangrijk deel dezer motiveering weer, welke, samengevat, hierop neerkomt, dat, onder het vooraf gaande regiem, een dergelijke verhouding tusschen kiezers en gekozenen wél bestond en tot iets vanzelfsprekends was gewor den. De kiezers fungeerden zoo ongeveer als opdrachtgevers van de afgevaardigden, die de bevelen schriftelijk ontvingen en, voorzoover het zaken betrof, waaromtrent zulk een schriftelijke aanwijzing niet werd gegeven, toch in elk geval verplicht wa ren, in ruggespraak te treden met de op-’ drachtgevers, alvorens hun stem in de Staten-Generaal uit te brengen. In Frankrijk aldus prof. v. d. Pot ver der werd al spoedig na de revolutie op practische gronden aan dit systeem een einde gemaakt; de afgevaardigden ver brandden hun „cahiers”, „opdat zij voortaan zouden handelen gelijk het alge meen belang dat vorderde”. Het verbod tot het in ontvangst nemen van bevelen der kiezers en het houden van ruggespraak met hen, was er het ver der gevolg van en deze beide criteria wer- □e gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat hem vele klachten hebben be reikt over de zeer hooge prijzen van groenten en fruit. Inderdaad zijn er op dit gebied in den afgeloopen tijd een groot aantal overtredingen ‘begaan. Op sporingsambtenaren in den Haag contro leerden op een ochtend de prijzen in 60 groentenwinkels. In 58 gevallen werd een ongeoorloofde prijsverhooging ge constateerd. wijze geschieden: hierbij moeten voor zoover het de prijslijsten betreft, de gebruikelijke benamingen gebezigd wor den, terwijl bovendien op de prijslijsten en prijskaartjes de sorteeringen, maten of nummers vermeld moeten staan, zoo als dit in de officieele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen, welke elders in dit blad is opgenomen, zijn gebezigd. Op stipte naleving van deze voorschrif ten zal nauwlettend worden toegezien. Overtreders stellen zich aan strenge straffen bloot. Aan het Oostelijke front is achtervolgingsslag in de Oekraine zoozeer op gang gekomen, dat de verbonden legers aanzienlijk genaderd zijn tot de Zwarte Zee. De Duitsche luchtmacht heeft hierbij op doeltreffende wijze medegewerkt en den vijand zware verliezen toegebrgcht. De nachtelijke aan vallen op Moskou zijn voortgezet. Hier zijn ditmaal vooral wapenfabrieken in het Noordwesten en het Oosten met succes gebombardeerd. Duitsche vlootstrijdkrachten hebben in de Noordelijke Ijszee een Sovjet-torpedo- jager en een bewakingsvaartuig tot zin ken gebracht. De Duitsche luchtmacht heeft thans meer dan 10.000 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Dit cijfer wordt welspre kender, wanneer men het vergelijkt met de resultaten van den veldtocht in het Westen. Toen werden in totaal 2633 vijandelijke vliegtuigen als ver nietigd gerapporteerd, waarmede de kern van de Fransche luchtmacht en de Britsche luchtmacht op het vaste land was vernield. Als nu aan alle fronten reeds 4-maal zooveel Sovjet- toestellen zijn vernietigd, en de Sov- jet-Unie desondanks nog beschikt over materiaal voor het front, dan bewijst dit opnieuw, welk een geweldige hoe veelheid vliegtuigen werd gereed ge houden voor den aanval op midden- Europa. Men kan aannemen, dat het bijzonder groote aantal toestellen ver klaard vwordt door het feit, dat de Sovjet-luchtmacht juist bezig was met den overgang van verouderde naar moderne types. In ieder geval heeft de Duitsche luchtmacht de bedreiging der wereld uit de lucht thans ver ijdeld. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag in de Finsche Golf Sovjet-schepen aangevallen en met bommen 2 torpedo jagers en 1 koopvaarder beschadigd. Bij een vlucht over het eiland Oesel traden enkele Duitsche vliegtuigen tegen bolsje wistische luchtdoelartilleriestellingen op en stelden 4 dezer batterijen buiten ge vecht. In verband met den onstuimigen -op- marsch der Duitsche legers trachten de Sovjets hun afgesneden en ineengedrukte troepen per schip uit de kustgebieden van de Zwarte Zee weg te halen. Op der gelijke transporten hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Zondag j.l. verschei dene aanvallen ondernomen en tusschen Odessa en Otsjakow 4 schepen tot zinken gebracht met in totaal 8000 b.r.t., een transportschip van 10.000 b.r.t. en nog een schip van 800 b.r.t. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de Duitsche artillerie van den oever van den Dnjepr af op 9 Augustus Sovjet-schepen beschoten. Twee vrachtbooten van 700 ton elk werden tot zinken gebracht. De Sovjets hebben den benedenloop van den Dnjépr voor hun scheepvaart dringend noodig wegens de vernietiging der andere verkeerswegen. Bij de succesvolle aanvallen der Duit sche troepen in de Oekraine bevonden zich onder de talrijke gevangenen ook de commandanten van 2 bolsjewistische corp sen infanterie met hun staven en 2 divi- siecommandanten. Steeds meer wordt be vestigd. dat de vernietiging van de bolsje wistische formaties, die in de Oekraine worden achtervolgd, volledig is. Op een enkele plaats, een belangrijk kruispunt van wegen, werden alleen al 4000 gesneu velde bolsjewisten begraven. De mate- riaalverliezen der Sovjets zijn zeer groot. Bij de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front ten Noord oosten van Odessa hebben vluchtende bolsjewisten, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, getracht zich door het opblazen van een belangrijken rivierovergang een oponthoud te verschaffen, teneinde in staat te zijn de door groote verliezen sterk verzwakte afdeelingen opnieuw op te stellen. Zonder oponthoud doorwaadde echter een compagnie Duitsche infanterie in den avond van den 9en Augustus de rivier en drong direct de bosschen bin nen, waarin de bolsjewisten in stelling waren gegaan Bij een verrassenden aan val drongen de Duitsche infanteristen met de bajonet op het geweer de Sovjet- stellingen binnen. Tijdens het nachtelijke gevecht in het bosch werden de bolsje wistische afdeelingen volkomen uit elkan der geslagen en volkomen vernietigd. Zon der zelf verliezen te hebben geleden maakte deze Duitsche compagnie infan terie 44 gevangenen, en veroverde zij 2 stukken pantseraf weer geschut en 31 paar den. Alleen in dit gevecht vielen onge veer 140 Sovjet-soldaten. Het optreden van het Duitsche luchtwapen Het Duitsche luchtwapen heeft giste ren in het Zuiden van de Oekraine inge grepen in den strijd op den grond en 180 Sovjet-voertuigen van allerlei soort, be nevens talrijke tanks en batterijstellingen vernield. Ook in de centrale Oekraine zijn aan beide kanten van den Dnjepr troepen concentraties, tanks en Sovjet-stellingen gebombardeerd. De terugstroomende Sov- Dat beteekent: Onze zaak wordt ver dedigd. Zoo is het ook. Onze zaak, dat wil' zeggen, de zaak van het Nederland sche volk, van geheel Europa, wordt ver dedigd aan het Oostfront. Daar strijdt de' Duitsche Weermacht, samen met de legers der verbonden mogendheden, samen met de legioenen uit alle beschaafde landen, tegen de Sovjethorden. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd enafdoende. Dat bewijzen de berichten, die geregeld bin nenkomen en waarin in sobere bewoor dingen de geweldige successen worden vermeld. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd en daarom Neder landers, is het onze plicht, dat zooveel mogelijk landgenooten aan den strijd deelnemen. Inderdaad er strijden reeds duizenden Nederlanders in de Waffen-S.S. Er zijn pas weer eenige contingenten vrijwil ligers naar Krakau vertrokken, maar er zijn nog tienduizenden flinke kerels, die wakker geschud moeten worden, om tot besef te komen, dat een Nederlandsche zaak door Nederlanders verdedigd moet worden. Aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd, het si dus ook uw dure plicht om u te melden bij het

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1