Japan’s economische mobilisatie MOLEST Verzekert Uw bezit! s Verbonden legers naderen de Zwarte Zee De Avondschool. Wederom luchtaanval op Malta EEN THAILANDSCHE VIERLING I WfUtTantew niezen, beschermen ENGELAND iet bericht ITALIE EGYPTE wur* n Mum van Doctor Pluizer (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers), I het uit- le geheele 3251 487e STAATSLOTERIJ. Trekking van 12 Augustus, be- Nieuw-Zee- w ONDERLINGE NEDERLANDSCHE A VERZEKERING MIJ. Hot heetten 1. 1 n kustbatterijen eeresalvo’s «f. Het gejuich van de honderdduizenden menschen was onbeschrijfelijk. Op de kade werd de president verwel komd door den premier, Salazer, alle mi nisters en tal van andere autoriteiten, be nevens opperofflcieren, van marine en legér. De generaal inspecteerde de eere- wacht en begaf zich vervolgeris te voet naar zijn paleis te Belem, Op den gehee- len weg vergezelde hem het gejubel der bevolking, die hem met bloemen over stelpte, in het besef van de groote betee- kenis van zijn reis naar de Azoreu, om hem op deze wijze haar dank en vereering te betuigen. De Australische premier, Menzies, heeft gisteren de aangekondigde buitengewone zitting van het kabinet geopend met de verklaring, dat de situatie in den Stillen Oceaan ongetwijfeld gevaarlijker Is dan ooit tevoren. Menzies achtte het vervol gens noodzakelijk de Australische bevol king gerust te stellen met de verzekering, dat Australië’s defensie aanzienlijk verbe terd is en dat Australië den vrede niet in gevaar zal brengen door een agressieve actie, maar het aardrijkskundige feit, dat Singapore een deel van Australië’s verde- diging vormt, laat zich niet verdoezelen. De zitting van het Australische kabinet wordt heden voortgezet. Op de agenda staan o.a. een bespreking tusschen de Australische regeering en den leider der oppositie, Curtin. United Press meldt uit MelbourneDe opzienbarende onderbreking van de reis van den Australischen ministerpresident naar Zuid- en West-Australië en de daar op gevolgde plotselinge bijeenroeping van een bijzondere zitting van het Australi sche kabinet, heeft tot de wildste geruch ten aanleiding gegeven. Zelfs de hoogst- geptaatsten weten blijkbaar niet frat Men zies er toe heeft gebracht -4Jn plannen gebracht, meldt het D-N.B. Het schip,, dat deel uitmaakte van een krachtig verde digd convooi, werd desondanks tot zinken gebracht. PORTUGAL Gistermiddag is generaal Carmona met de „Carvalho Arauja” en de escorteeren- de oorlogsschepen teruggekeerd van zijn reis naar de Azoren en de monding van den Taag bipnengeloopen. Toen het schip van den president, omringd door oorlogs schepen, plezierbooten en ontelbare kleine vaartuigen, de rivier opvoer, ronkten es cadrilles van de Portugeesche luchtmacht boven het schip en vergezelden het tot de aanlegplaats. Toen het schip het an ker uitwierp, vuurden de oorlogsschepen op den Taag saluutschoten af. Generaal Carmona begaf zich terstond aan land en op dat oogenblik schoten de Volgens de cijfers van het centrale bu reau voor de statistiek heeft het terrein in het Donaugebied en op den Balkan, dat bij het Italiaansche koninkrijk is in- gelijfd, een oppervlakte van 11.000 vier kanten k.m. en een bevolking van 700 000 zielen. De toestand in Egypte De Egyptische bladen, maken melding van een verscherping der, economische crisis, van verhooging der prijzen en vermeerdering- van het aantal diefstal len en plunderingen in particuliere en staatsgebouwen, verneemt het D-N-B. Egyptische soldaten, die o.m. gebrek hebben aan brood, hebben bij Aleu Ham med een goederentrein overvallen en drie zakken meel wgfgesleept. Het blad „Mis- ri" meldt, dat talrijke overvallen zijn ge pleegd op goederentreinen op het traject van Cairo naar Alexandria, Een rit door eigen land Ziezo, ondergetekende, Dr. Pluizer heeft zijn kortstondige vacantie al weer achter de rug'en zit (helaas niet bruin gebrand) achter zijn schrijf machine om weer eens fris en opge wekt van leer te trekken en de Avondscholieren te onthalen op hun portie ontspannendé.inspannende her senarbeid, die zij ruim twee we ken hebben moeten ontberen, al zul len ook velen onder de getrouwe scholieren zelf door vacantie zich hebben onttrokken aan hun dagelijkse bezigheden en daardoor het absen- teren van de „Avondschooltjes” niet 4. Eenmaal over de Moerdijkbrug zijnde, snelt de trein door het fraaie land van Brabant, aan en kele stations wordt even gestopt en eindelijk komt men in het Lim burgse. Hoe heet het eerste station op Lim burgse bodem? als een smartelijk gemis hebben ge voeld. Een rit door eigen land dus Oftewel wat Dr. Pluizer gedurende een treinreis opmerkte. Een treinreis van Den Haag naar Valkenburg, via R’dam en Dordrecht. Hier komen de vragen: 1. Den Haag heeft 2 grote stations, ’t station Hollandsche Spoor en het Staatsspoortstation Welk van deze twee koos ik als beginpunt voor mijn reis naar Val kenburg? 2. Overstappen en vooral wanneer men belast is met enige zware koffers nogal vervelend, maar ge lukkig bleef dit euvel op mijn treinreis beperkt tot 2 malen. Kan iemand mij vertellen in welke plaatsen ik van trein moest ver wisselen? 3. Het per trein denderen over de Moerdijkbrug is voor mij elke keer weer een genot. Tussen de voorbij, flitsende brugstijlen door ziet men in de diepte het brede water met daarop hier en daar een zeil, een beeld, dat herinneringen oproept aan heerlijke dagen, doorgebracnt op de Friese meren, Tussen twee haakjes: hoe lang is die Moerdijkbrug eigenlijk? Te Tokio zyn belangrijke decreten goedgekeurd S.P.T. meldt uit TokioHeden heeft in het ministerie van buitenlandse!» za ken een conferentie plaats gehad, waar bij ook de ambassadeurs van Engeland De Britsche ambassadeur1 in Madrid, sir Samuel Hoare, is voor een kort be zoek te Gibraltar aangekomen. Hij zal gedurende zijn verblijf gast zijn van den gouverneur der vesting, lord Gort De Turksche regeering heeft be sloten in geval van algemeene mobili satie, alle jonge mannen, die den leeftijd ■•an 19 jaren hebben bereikt, voor den militairen dienst op je roepen, gen, welke Roosevelt's aan de Sovjets hebben aan of het nog de moeite waard is. dat de Vereenigde Staten de Sovjets met de le vering van oorlogsmateriaal helpen. Vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied Eén van de kwasi onoverwinnelijke viermotorige brandbommenwerpers der Britten is, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt. 6 Augustus, 's ochtends bij een aanvalspoglng op Zuidwest- Duitschland, door de Duitsche luchtaf weer omlaaggeschoten. De bestuurder van het Halifax-toestel. sergeant August Byr ne, herkenningsnummer E. N. 748.546. gé boren 28 Augustus 1916 te Londen, woon achtig te Sunderkant (Kent), Landsdurn Road 29, kon met verwondingen levend in veiligheid worden gebracht. In denzelfden nacht werd een vliegtuig van het type Vickers Wellington ten val gebracht alvorens het de Duiteche gren» had bereikt. De geheele bemanning werd gevangen genomen. Terwijl de sergeant» Bontle, Lowson en Walker met lichte ver wondingen in een Duitsch lazaret werden opgenomen, zijn luitenant Fitchfield uit Chrweibory (Nieuw-Zeeland), sergeant Hilton uit Shropshire, en sergeant Lam bert uit Mundesley naar een Duitsch ge vangenenkamp pvergebrachtOok deCana- De Japanners beginnen Malakka te verlaten. Gisteren vertrok reeds een aan tal zakenlieden uit Singapore. In Japan- sche kringep men, dat op het oogen blik 300 op Xalakka wonende Japanners, tengevolge van de blokkeeringsmaatrege- len, het land willen verlaten. Waarschijn lijk zal een schip gezonden worden om de 300 Japanners af te halen. De Amerikaansche kruisers „North ampton” en „Salt Lake City”, die Dins dag j,.l. tijdens een oefenvaart de haven van Brisbane waren binnengeloopen, heb ben deze stad wederom met onbekende bestemming, verlaten. In een interview heeft de militaire be velhebber van het schiereiland Malakka, generaal Percyval, verklaard dat het, bij een eventueele actie in het Verre Oosten van het grootste belang is, dat Engeland en de Vereenigde Staten militair samen werken, zooals zij het op dit moment reeds op politiek terrein doen. ,,De hou ding van president Roosevelt”, zeide ge neraal Percyval, „is in deze kwestie ge heel afhankelijk van hetgeen Japan doet en denkt te doen.” en de Vereenigde Staten aanwezig waren. Over den Inhoud van deze conferentie is niets bekend. Van -officieele zijde te Tokio worden de berichten tegengesproken, volgens welke bet telefoonverkeer tusschen Japan en de Vereenigde Staten onderbroken Is, Stefani meldt uit de zóne der operaties In den afgeloopen nacht zijn de lucht bases en vlootsteunpunten van Malta wederom heftig aangevallen door het Ita liaansche luchtwapen. De Italiaansche formaties bommenwerpers en duikbom menwerpers volgden elkaar in golven op boven de belangrijkste militaire doelen van het eiland. Een hagel van bommen en granaten is op het vliegveld Mikabba neergekomen Installaties, opslagplaatsen, werkplaatsen en toestellen, die rondom het vliegveld verspreid stonden, werden aangevallen met bommen van gemiddeld en zwaar kaliber evenals met brisant- granaten en brandbommen, die vrij zware schade aanrichtten en branden deden ont staan. De aanval op dg haven van La Valetta was bijzonder doeltreffend. Er ontstonden talrijke ontploffingen en uit gebreide branden, die op een afstand van ruim 40 k.m zichtbaar waren. Deze bran den vergemakkelijkten het den laataten golven bommenwerpers hun doelen op te zoeken. De haveninstallaties en haven werken zijn ook ernstig beschadigd. Het afweervuur en het optreden der vijande lijke jagers, gesteund door talrijke schijn werpers, waren vrij hevig, maar verhin derden den Italiaanschen piloten niet een der hevigste aanvallen uit te voeren, die Malta de laatste maanden heeft ondergaan. Naar uit Riga gemeld wordt, is in het Noordelijke deel van het bezette gebied in het Oosten een Duitsch burgerlijk be stuur ingesteld onder leiding van den rijkscommissaris Hinrich Lohse, gouw leider van Sleeswijk-Holstein. Onder h^m ressorteeren als commissaris-generaal voor het gebied van den vroegeren vrij staat Letland de eerste burgemeester van Lübeck, dr. Drechsler. en als commissaris- generaal voor het gebied van den vroe geren vrijstaat Litauen, dr. von Renteln. Op initiatief van Engeland en de Ver- HAAGSCHE COURANT Dinsdag 12 Aug. 1941 le bl. pag. 1000 No. 1443, 15503, 10169. 400 No. 3098. 200 Na 15107, 17421, 19.823, 21572. 100 No. 3666, 10245, 16289, 10465, 19605. PRIJZEN VAN ƒ30. De regeering heeft besloten, zoo meldt de Londensche berichtendienst, dat in het vervolg de gouverneur van de Ber- muda-eilanden een burger moet zijn. Dientengevolge is luitenant-generaal sir Dennis Bernard afgetreden. Verder wordt medegedeeld, dat voor taan de gouverneursposten op andere Engelsche bezittingen, welke tijdelijk als steuwunten der Amerikaansche strijd krachten dienst doen, uitsluitend zullen worden bekleed door burgerlijke autori teiten. Op deze steunpunten, in dit geval de Bermudas, werken Amerikaansche en Engelsche strijdkrachten samen en het is wenschelijk gebleken, dat het opperbevel door Amerikaansche militaire autoriteiten wordt uitgeoefend. Het bureau voor contröle op het ta baksverbruik deelt mede, dat het ge- wenscht is. dat het Engelsche publiek het verbruik van tabak en tabaksproducten gaat beperken. Het wees er verder op, dat alleen in Engeland dagelijks 220 mil- lioen sigaretten en 6000 centenaren tabak Worden gerookt. opereert naar Narwa. Ten Zuiden van het Peipsi Meer loopt het front via Pakof, langs Porkof. tot Staraja-Russa (een be langrijke plaats gelegen aan het Ilmen Meer). Vervolgens buigt het front voorbij Parfino Zuidelijk af en sluit aan bij de hnie Ostrof, 50 k.m. ten Zuiden van Pakof. De minister-president alt peet De torpedeering van het hospitaal- schip California” Sovjet-koopvaardijvloot van weinig beteekenis voor Engeland De „Militërische Korrespondenz aus Deutschland” wijdt een artikel aan de vraag: „Wat beteekent de Sovjetkoop- vaardijvloot voor Engeland”. Maand na maand, aldus de Korrespondenz, verdwijnt in den slag op den A" ze? Domei meldt uit Bangkok Gewoonlijk betrouwbare bronnen melden, dat de Britsche regeerin& zich kortelings In het ’eheim gericht heeft tot Thailand met betrekking tot het gebruik van militaire bases. Genoemde bronnen verklaren, dat sedert de Japansche troepen opgerukt zijn in het Zuiden van Fransch Indo-China' de A.B.C.D.-combinatie haar druk op Thailand ten behoeve van het gebruik van Thailandsche bases heeft doen toenemen. In deze klasse zijn nog ingebleven: 1 prijs van f 5000 2 prijzen van 1000 eenigde Staten zou het bewind te Tsjoeng king, naar Domei volgens berichten uit betrouwbare bron meldt, aan de Sovjet unie een verdrag van gemeenschappellj- ken bijstand, blijkbaar tegen Japan ge richt, hebben voorgesteld. Dit pact zou de volgende punten omvatten 1, Officieren van het Sovjet-leger zul len zich aansluiten bij den staf van Engel sche en Amerikaansche adviseurs te Tsjoengking 2. tusschen het Sovjet-op- perbevel en dat der strijdkrachten van Tsjoengking zal een verbindlngsbureau tot uitwisseling van militaire gegeven» worden gevormd3. het Sovjet-leger zal steun verleenen aan de Tsjoengking-troe- pen, die in Noordwest-Chlna opereeren 4. erkenning van den Sovjet-invloed in de provincie Sinkiang 5. Invoeging van Sovjet-vliegers ter versterking van Tsjoengking’s luchtmacht. Naar vernomen wordt, aldus eindigt het Domei-bericht, zou Tsjang kal sjek than? door bemiddeling van den Sovjet-ambas- sadeur te Tsjoengking met de Sovjet-Unie onderhandelen over dit bijstandspact. 8770 11828 14905 18047 20886 FRANKRIJK Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gister in den Atlantischen Oceaan op 500 k.m. ten Westen van Cadiz een Britsche tankboot van 8000 br. r. ton tot zinken De algemeen gemachtigde der Fransche regeering in Noord-Afrika, generaal Wey- gand, die vier dagen te Vichy heeft ver toefd en voortdurend heeft deelgenomen aan de besprekingen, welke de hoogste leden der regeering de laatste dagen heb ben gevoerd, is gisteren per vliegtuig naar Algiers vertrokken. De Fransche vliegers Durmon Fontaine en Sabarots hebben de medaille van ver dienste van „Fransch Zwart Afrika" ontvangen. Deze onderscheiding werd hun verleend in verband met een non-stop- vlucjit, tusschen Frankrijk en Djiboeti, dat reeds sedert rhaanden door de Engel schen hermetisch geblokkeerd wordt. Zij ontvingen het eereteeken uit handen van den gouverneur van Somaliland, tijdens hun oponthoud te Djiboeti. Het militair gerechtshof te Casablan ca heeft opnieuw een aantal Franschen en inboorlingen wegens optreden ten gunste van de Gaulle tot hooge straffen, gaande tot 15 jaren dwangarbeid, veroordeeld. 5. Op weg naar Maastricht door het Limburgse landschap rijdende, ont waart men rechts in de nabijheid van de spoorlijn de bovengrondse installaties van een enorm mijn bedrijf. Welk mijnbedrijf bedoel ik? Tot Donderdagavond. Dr. PLUIZER. Actieve vertegenwoordigen gevraagd. strijd- 107 2 3, I ACM LAOOSS .BURG SLUZX KIN6ISSEF. L nart* IfLU fOKowmjf e s r N LUG. zettw iTaa, WALM .«or iascnT. WDNtZA Sleutel op de les van Zaterdag 26 Juli J.I. U bent aan Uzelf verplicht een oorloge- schadeverzekering te sluiten bij de Ond. Ned. Molest Verz. Mij. gevestigd te Sneek. Over het op 30 Juni 1941 afge- loopen halfjaar kunnen alle schaden worden betaald. Er behoeft geen omslag te wor den geheven, 9 Van de voonehotheSïngen kan een belangrijk gedeelte worden gereser veerd voor sehadebetaling in het volgend halfjaar. Voorschotheffing f 0.60 per f 1OOO.- per halfjaar. Groote risico spreiding. rertPHöt OCTSKO. trqzA Hl* 3312 3370 3374 3390 3403 3405 3435 3447 2574 5794 2575 5803 2606 5855 2626 5905’ 2661 5909 2683 5916 2824 5923 2849 5955 2912 5984 2928 6006 2938 6042 3038 6076 TWEEDE KLASSE TWEEDE LIJST 9100 9106 9160 9230 9245 9342 13544 16155 19476 13605 16187 19523 13707 16245 19563 13728 16278 19586 13738 16376 19604 13741 16461 19608 13743 16496 19626 13751 16506 19638 13764 16517 19658 13782 16569 19672 13783 16643 19736 13811 16661 19893 13815 16673 19992 wyha R BK Kareliaehe landengte iTPETERS N 0 1029 1047 1052 1146 1207 Sneek, Oude Koemarkt 35 A'dam, Keizersgracht 399 ft .000 IgoSe NARï SeoooewrscHje TSJi/OOWaX NOWGOROO X I dees John Minnon Jarill, herkennings- I nummer R. 69.626 uit Ontario. Kingardine- road 5, is het slachtoffer van het z.g.n. Britsche non-stop offensief geworden. Hij werd enkele dagen geleden door de Duit sche luchtafweer boven zee neergeschoten TT en na zijn berging naar een Duitsch ge- v ervolg van het le b.atr, I vangenenkamp overgebracht.' Zijn beide Ik heb, aldus Steinkopf als eer»te Ame- kameraden sergt. Cuehd en sergeant Pe- 1 ter Brewer, werden tegelijkertijd met ver wondingen in een Duitsch lazaret opgeno men. Voorts konden thans van de Brit sche piloten, die eind Juli boven de Ka- naalkust waren neergeschoten, nog 3 lij. ken worden geïdentificeerd. Het zijn de sergeants Bangor-Jones, Mcquire en Has kins. a>, timen Ca meer PAAFIHÖ~'*- Verklaring van Menzies PRESIDENT CARMONA TERUG- GEKEERD HET DOOR ITALIË VERWERVEN GEBIED Verkrijgb bij Apothekers en Droqistenf.-30en-» Het ontwerp van een viertal keizerlij ke decreten, die ten doel hebben Japan economisch volledig te brengen op den voet van oorlogstijd, zijn goedgekeurd door den raad voor de algemeene mobi lisatie, die gistermiddag in de ambtswo ning van den minister-president is bij eengekomen. De vier decreten, die waarschijnlijk spoedig van kracht zullen worden, omvatten: 1. Herziening van de wet op de prijs- contróle; 2. herziening der contröle op het vervoer ter zee; 3. beperkingen inza ke de kogrsen van aandeelen en obliga ties: 4. maatregelen inzake de waardee- ring van aandeelen en obligaties van corporatieve ondernemingen. Naar vernomen wordt, zal de wet op de prijscontróle in dier voege gewijzigd worden, dat zij voor onbepaalden tijd van kracht zal blijven en wel zoo lang als de regeering zulks noodzakelijk acht. Het decreet inzake het vervoer ter zee zal neerkomen op een strengere controle door den staat over alle scheepvaart- faciliteiten, met inbegrip van havengel den en stuwadoorstarieven. Bijzonderhe den omtrent het decreet inzake de be perkingen voor aandeelen en obligatie- koersen ook van corporatieve onderne mingen zijn nog niet bekend, doch men is van meening, dat gelimiteerde prijzen door de regeering zullen worden vastge steld voor alle toekomstige transacties der genoemde papieren Conferentie te Tokio VERSPREIDE BERICHTEN In den afgeloopen nacht is, naar het D.N.B verneemt, de vijand met zwakke strijdkrachten over de rijksgrens gevlo gen en heeft op verscheidene plaatsen in West-Duitschland eenlge bommen neergeworpen, die onbelangrijke schade hebben veroorzaakt. Een gering aantal vijandelijke vliegtuigen, vermoedelijk Sovjet-bommenwerpers. heeft zonder sy steem aanvalspogingen ondernomen, zon der eenig effect, in het Noordoosten van het Rijk. Slechts aan twee vliegtuigen ge lukte het door te dringen tot in den ver ren omtrek van Berlijn. Zij werden ech ter door het goed gericht afweervuur ge dwongen van koers te veranderen. Engelsche vliegers krijgs gevangenen Japanners verlaten Malakka Amerikaansche kruisers brach ten bezoek aan Australië Verklaring van Parcyval Chineesche troepenconcentratie aan de grens van Indo-China Naar Domei op grond van betrouwbare berichten mededeelt, staat de regeering van Tsjoengking op het punt troepen te concentreeren aan de grens van Indo-Chi na en tevens de troepen der vierde oor- logszöne in de provincie Kwangsi te ver sterken. Naar men verneemt, is generaal Hwang tsjlng tsjang tot opperbevelhebber van deze oorlogszöne benoemd en generaal Hwang tsja tsioeng, de bevelheb ber van het 62ste legercorps, tot zijn plaatsvervanger. Het hoofdkwartier der vierde oorlogszone werd den 8sten Augus tus te Lioetsjau gevestigd. Daarna heeft generaal Hwang gterke troepenconcentra ties tegenover dé grens van Indo-China gelast. De Isaart geeft het Oostelijke gedeelte van Betland en het gebied ten Zuiden van St. Petersburg aan. Uit de laatste Duitsche Weermachtbe- richten loopt het front als volgtin Estland zijn de Duitsche troepen ten Wes ten van het Peipsi (Peipus)-meer opge- rukt tot aan de Finsche Golf. De plaatsen Fellin. Doprat, Wesenberg en Kunda werden ingenomen Reval i.« omsingeld en een tweede Duitsche leger rikaansche journalist geloopen over de puinen van Smolensk bij een bezoek aan dit deel van het front, de eerste, sedert de stad door de Duitschers op 16 Juli werd veroverd Etn eindelooze stroom Duitsche vrachtauto’s rolde langs de zwartgeblakerde schoorsteenen van uitge brande fabrieken en buizen voorbij. Steinkopf deelt mede, dat naar schat ting 30 pCt. van Smolensk vernield is, De zich terugt rek kende Sovjet-troe pen hadden het bevel van Stalin uit gevoerd, om alles voor den vijand te verwoegten. Slechts omstreeks 20000 van de 160.000 burgers, die een maand geleden nog in Smolensk woonden, waren in de ruines achtergebleven. Duitsche soldaten waren overal bezig met opruimin^stwerkzaamheden. brachten orde, opdat de Duitsche oor logsmachine bij haar verderen op- marsch naar het Oosten zonder wrij ving zou kunnen function neer en. Maandag aldus Steinkopf was een groote dag voor de orthodoxe katholie ken van Smolensky die nog steeds spre- ken ever de mi», welke gisteren in de witte en gouden kathedraal op den berg is gecelebreerd. Het oude gebouw is bijna onbeschadigd. De mis van Zondag was de eerste openbare godsdienstoefening in Smolensk sedert 21 jaar. Ik zag honder den kerkgangers, eenigen hadden tranen in de oogen. toen zij een metselaar de mis hoorden lezen. Hij was metselaar onder de Sovjet-heerschappij. Onder het Tsarisme was hij priester geweest Deze man, Serge Iwanoff Luzkyn, had nu zijn troffel weer terzijde gelegd en den pries terlijken rok aangetrokken. Aan den ge vel van de kerk hing nog een opschrift dat de kerk al» antireligieus museum aan duidde. Groote branden te La Valetta 7448 10189 7466 10216 7468 10269 7470 10379 7482 10443 7533 10449 7537 10462 7603 10538 7618 10548 Burgerlijk bestuur in de Baltische landen De hulp van de Vereenigde Staten aan de Sovjets. Het D.N.B. seint uit Boston: De militaire successen van de Duitsche weermacht in het Zuidelijke deel van het Oostelijke oorlogstooneel trekken hier sterk de aandacht. Nadat de Londensche berichtendienst heeft toegegeven, dat de berichten der Duitsche overwinningen, over het algemeen in overeenstemming zijn met de waarheid", is men er in ateeds breeder kringen der Amerikaan sche openbare meening van overtuigd, dat Duitschland zijn doel sneller en op radicaler wijze zal bereiken, dan men tot nu toe onder indruk van de hulpver- Jeening door de Vereenigde Staten aan de Sovjet-Unle had aangenomen. In de eerste plaats acht men het hier een feit, dat Odesso door de Duitsche le gercorpsen onmiddellijk wordt* bedreigd, jtn knoopt daaraan weinig optimistische perspectieven voor Moskou vast Sedert de Britsche propaganda toegeeft dat Engeland de bolsjewisten niet kan helpen, daar het zelf alle krachten tegen het Duitsche offensief in de lucht moetl gebruiken, twijfelt men er ook in krin-1 hulpverleening gepropageerd. Tsjoengking en Moskou zouden een verdrag sluiten 4321 4368 4392 4401 4403 1211 4423 1261 4437 1433 4450 1475 4470 1486 4486 1493 4537 1578 4568 1628 4580 1642 4623 1665 4640 1714 4686 1774 4770 1776 4795 1828 4991 1829 5005 1831 5032 1945 5064 1985 5075 2043 5077 2067 5086 2081 5099 2091 5102 2104 5152 2111 5172 2112 5227 2147 5295 2170 5300 2252 5319 2254 5369 2269 5388 2285 5439 2288 5562 2306 5573 2316 5578 2323 5586 2330 5590 2390 5592 2421 5603 2423 5617 8345 11391 14381 17418 20473 8351 11394 14394 17504 20499 8357 11408 14486 17511 20537 8395 11472 14515 17570 20546 8398 11514 14528 17596 20577 8503 11530 14537 17643 20581 13226 15825 19270 13293 15836 19275 13298 15853 19277 13300 15898 19293 13310 16043 19299 13460 16065 19310 13482 16112 19374 13523 16126 19377 13533 16134 19389 7648 10565 13542 16140 19414 7690 10605 7699 10627 7702 10638 7712 10656 7755 10672 7756 10673 7772 10675 7784 10677 7787 10705 7794 10718 7823 10785 7887 10792 7890 10813 7901 10829 13820 16726 20041 7907 10941 18823 16760 20044 7913 10957 13873 16774 20055 7927 10972 13887 16816 20080 7991 10992 13938 16824 20128 8015 U000 13939 16839 20214 8030 11013 13962 16873 20264 8071 11085 13969 16933 20271 8075 11100 14020 16966 20283 8128 11150 14028 17012 20285 8132 11159 14092 17016 20315 8155 11167 14120 17018 20335 8158 11226 14128 17024 20364 8254 11231 14129 17073 20374 8262 11298 14182 17110 20378 8273 11306 14219 17128 20382 8288 11312 14310 17143 20395 8289 11348 14312 17252 20420 8326 11360 14333 17309 20435. 8332 11381 14352 17376 20443 DE GOUVERNEUR VAN DE BERMUDA* EILANDEN BEPERKING VAN T. BAKSVERBRUIK I 4 moots ssscewf» f 1 »*oo**e» •-j( De minister-president van Thailand, Lo ang Bipoe Songgram, is peet gewor den van een kortgeleden in de stad Phet- boeri. in het Noordoosten des lands, ge boren vierling. De premier heeft, on danks zijn vele zorgen, zijn nieuwe func tie dankbaar aanvaard en terstond een som gelds ter beschikking gesteld voor de opvoeding van zijn petekinderen. In Thailand bestaat nog het oude ge bruik, „zijn kinderen ten geschenke te geven", hetgeen niets te maken heeft met ontaarding der ouders of geraffi neerde bedelarij. Het is slechts een be wijs van de groote liefde voor hun kroost. Het ten geschenke geven bestaat hierin, dat lieden, die niet ruim met aardsche goederen zijn gezegend, hun kinderen voor den tijd van hun jeugd aan beter gesitueerde familieleden aan bieden, die dit geschenk gaarne aanvaar den en de kinderen geheel voor eigen rekening opvoeden, kleeden en hun, als zij op eigen beenen moeten staan, vaak nog een bedrag in geld meegeven om het begin te verllcnten. Een en ander neemt niet weg, dat de kinderen hun eigenlijke ouders met de eer en onderscheiding blijven behandelen, die hun toekomt. De ouders van de Thailandsche vier ling zijn eenvoudige lieden en het feit, dat zij hun kinderen aan den hoogsten persoon jdes lands aanbieden, is niet slechts ontstaan dpor de gedachte, dat deze het zonder twijfel goed zullen krij gen, doch mede een eerbewijs aan den regeerder, die het gebaar dan ook naar volle waarde heeft weten te schatten. In een commentaar op de torpedeering van het Italiaansche hospitaalschip „Cali fornia" schrijft de „Giornale d’ Italia” I De Engelschen kunnen niet de veront schuldiging aanvoeren, dat het schip per ongeluk werd aangevallen. De feiten be wijzen, dat deze aanvallen tegen het Roo- de Kruis systematisch plaats vinden en wijzen op een duidelijk omschreven plan. Het jongste feit van dien aard is de tor pedeering geweest van het te Syracuse gemeerd hospitaalschip. Verder herinneren wij ons nog den brutalen aanval op het hospitaalschip „Po” voor de Albaneesche kust. Het is nu wel bewezen., dat de Engelschen oorlog voeren tegen zieken en gewonden en, dat er aanleiding bestaat zich af te vragen of men geen represaille- maatregeletf moet overwegen. «SCNaEAG 1 sretNJll, \npPRAl girutn „Der Keerlen God” was de bij- naam, waarmee Graaf Floris V werd aangeduid. Het bedoelde slot was het Mui- derslot, waarin Hooft van tijd tot tijd zijn kunstzinnige gasten ontving. „Simplex Sigillum Veri" was de zinspreuk van den beroem den Leidsen hoogleraar Herman Boerhaave. 4. Harderwijk. Franeker. 5. De eerste was Paulus Buys (15721585), alhoewel toen de officieele titel „raadpensionaris" nog niet werd gebruikt; óok Oldenbarnevelt heette nog „landsadvocaat". De laatste was Laurens Pieter van de Spiegel (1787—1795), terwijl van 18051806 Rutger Jan Schimmelpenninck nog als raadpensionaris optrad. 6. De naam van deze stad Is Rel- merswaal. zoo onverwacht te wijzigen en naar Mel bourne terug te keeren om de bijzondere zitting van het kabinet te leiden. Alge-' meen is men van meening, dat deze kabi- netszitting in verband staat met den Oost- Aziatischen toestand. Het Australische ministerie voor den nationalen dienst is vervangen door een ministerie van verdediging. Tot opperbe velhebber van de Nieuw-Zeelandsche „home-guards" is generaal Young noemd, oud-chef van den landschen generalen staf. Engelsche eisch aan Thailand? 2435 5618 2473 5649 2484 5700 2510 5727 2565 5741 2573 5769 8515 11553 14561 17645 20588 8531 11576 14577 17715 20603 8538 11585 14628 17716 20637 8543 11587 14654 17737 20642 8563 11611 14687 17745 20654 8597 11669 14727 17765 20688 8625 11671 14733 17824 20690 8628 11699 14743 17837 20711 8647 11719 14744 17882 20733 87Q0 11724 14747 17908 20742 8721 11756 14752 17985 20759 8728 11760 14754 18025 20764 8731 11823 14862 18036 20830 3081 6087 8770 11828 14905 18047 20886 3099 6096 -- - 3154 6113 3174 6145 3228 6181 6188 6195 6208 6225 6228 6271 6275 6281 6284 3449 6307 3489 6342 3500 6370 3509 6424 3550 6564 3578 6571 3594 6617 3634 6638 3687 6760 3720 6800 3774 6818 3778 6935 3895 6939 3898 6970 3934 6972 3942 6979 3966 7028 3989 7119 4002 7161 4034 7199 4066 7257 4106 7279 4151 7315 4162 7318 4213 7347 4245 7367 4256 7385 10078 13138 -15780 19145 21968 4269 7422 10132 13162 15788 19150 21973 4285 7432 10184 13171 15800 19237 21990 8784 11865 14923 18124 20907 8908 11876 14974 18134 20929 8915 11942 15031 18148 20978 8926 11983 15072 18190 21026 8939 12062 15079 18240 21039 8985 12063 15082 18247 21063 9003 12092 15086 18290 21098 9014 12120 15087 18347 21108 9050 12160 15097 18379 21110 12253 15181 18467 21132 12258 15187 18522 21248 12260 15198 18529 21260 12307 15202 18539 21323 12341 15211 18549 21380 12347 15228 18581 21395 9346 12354 15261 18589 21397 9361 12438 15321 18607 21440 9423 12501 15322 18612 21445 9464 12614 15345 18633 21473 9468 12616 15360 18635 21484 9490 12639 15362 18645 21516 9511 12650 15388 18652 21591 9517 12656 15398 18695 21609 9539 12659 15438 18698 21642 9608 12712 15443 18718 21669 9632 12773 15481 18728 21676 9634 12846 15521 18731 21699 9683 12849 15533 18735 21726 9692 12854 15568 18761 21729 9709 12874 15574 18764 21780 9723 12954 15637 18830 21798 9810 12986 15647 18842 21839 9852 13017 15651 18848 21840 9854 13020 15670 1888? 21854 9857 13023 15684 18898 21879 9868 13052 15715 18916 21898 9895 13057 15718 18967 21908 9909 13123 15727 19028 21911 9970 13132 15776 19087 21966 COMMUNIQUÉ OVER DEN MINISTERRAAD Het D.N.B. meldt uit VichyOver den ministerraad, die gistermiddag onder voorzitterschap van maarschalk Pétain is gehouden, is slechts een kort commu niqué gepubliceerd, dat niets bevat over de beraadslagingen der regeering van de laatste vier dagen en de daarbij genomen beslissingen. Dit communiqué behelst slechts, dat de ministerraad op voorstel van dpn minister van onderwijs een wetsontwerp over de organisatie van de leerlingenopleiding heeft goedgekeurd, De minister van landbouw bracht den vraag: „Wat vaardijvloot voor Engeland”. Maand maand, aldus de Korrespondenz, v in den slag op den Atlantischen Oceaan 3/4 mfllioen ton vijandelijke scheepsrudm- te naar den bodem der zee. De vitale ver- bindingjlijnen van Engeland worden door een voortdurende aderlating verzwakt, tot men op zekeren dag zal beseffen, dat het land nog slechts beschikt over een hoeveelheeid grondstoffen en levensmid delen, die niet voldoende zijn om er van fe leven. In den strijd om het bestaan grijpt Engeland thans naar elk middel, om net gevaar althans voorloopig te doen verdwijnen. Daarom wekt hi geen verwondering, volgen» hetwelk Lon den ook rekening houdt met de koopvaar dijvloot der Sovjet-Unle, als welkome aanvulling voor de Engelsche vloot, die reeds 12.500.000 ton heeft verloren. Het Engelsche blad „Financial News” brengt dit duidelijk tot uiting. Het schrijft: ..De Britsche missie in de Sovjet«Un(e zal zich ook bezighouden met de vraag, welke rol de Sovjet-scheepsruimte zal spelen In het kader der gemeenschappelijke krachtsin spanning. De Sovjet-Unie beschikt over een groot aantal schepen in alle deelen der wereld, vooral in de Amerikaansche wateren”. De Engelschen, zoo schrijft het blad o.m.. moeten zich op een groote teleur stelling voorbereiden, want bij breken van den oorlog mat dt koopvaardijvloot der Sovjet-Unle slechts 1.300.000 ton en na de bezetting der Bal tische landen 1.670.000 ton. Deze tonnage 700 schepen, is juist voldoende voor de eigen behoeften van de Sovjet-Unie. Britsche tankboot tot zinken gebracht WEYGAND UIT VICHY VERTROKKEN VLIEGERS ONDERSCHEIDEN VONNISSEN WEGENS BEGUNSTI GING VAN DE GAULLE 2 i ministerraad rapport uit over de voor uitzichten van den oogst en de kansen van de vleeschvoorziening. In politieke kringen te Berlijn volgt men zonder eenige opwinding de vele gissingen, welke in het buitenland ge maakt worden over de gebeurtenissen te Vichy, meldt het A.N.P. Men noemt alle vermoedens en geruchten, welke worden vergpreid over plannen of bedoelingen der Fransche regeering, typische proef ballons, welke slechts ten doel hebben den sluier van het vertrouwelijke karak ter der gebeurtenissen te Vichy weg te rukken. In de Wilhelmstrasse ried men de pers dan ook groote voorzichtigheid aan ten aanzien van deze Berichten, die naar Duitsche opvatting slechs het doel hebben iets te weten te komen. Verder herinnerde men er aan, dat Duitschland en Vichy voortdurend en ten aanzien van de meest verschillende vraagstukken con tact houden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2