HAAGSCHE COURANT Ooggetuigen de fronten aan I NEDERLANDSCH-INDIE BINNENLAND STADSNIEUWS Dinsdag 12 Augustus 1941. I s A Hl Offerzin ROOFOVERVAL IN DE VAN DER NEERSTRAAT HET BEELD VAN TWEE REDEVOERINGEN NED.-INDIE EN JAPAN - DERDE BLAD Dr. H. P. N. MULLER t en in RUIM 2200 GULDEN ONTVREEMD VISSCHEN IN DEN HOFVIJVER AANSLAG IN HET HAAGSCHE BOSCH Bejaarde bewoner gekneveld karpet gewikkeld NEDERLANDSCH-INDISCHE OLIE NAAR JAPAN HET NEDERLANDSCHE ZAKEN LEVEN IN JAPAN „BORNEO PETROLEUM COMP." KREEG UITVOERTOESTEMM ING UIT DEN INDISCHEN VOLKSRAAD VRAAGGESPREK MET Ir. A. W. AUSEMS BEGRAFENIS Mr. M. DE MOS In het voetspoor der Duitsche legers Oude man krijgt slag op het hoofd Het paard en de productieslag snel' Weerloos gemaakt 154). Niet meer dan 25 hengelaars tegelijk over- No. 17951 Tentoonstelling „De Productieslag in Europa” geeft in beelden weer, wat dr. F. E, Posthuma en Staats sekretar Backe in woorden zullen uitdrukken Naar het Oostelijke front Sedert het begin van dert oorlog tegen de Sovjets werden naar en in dit oor- hij maar een vaagsignalement van het tweetal opgeven. Zoo als V V V V X V .V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V 5 Zv s ft z^ ft z* ft /s /s ft ZN A A A A A A A A A A A A ft Poolsche veldtocht op den voet gevolgd EEN MA ANDELIJKSCH ROULEER SYSTEEM De Raad heeft gisteren B. en W. ge machtigd vergunningen te verleenen tot het visschen in gemeentelijke wateren met den hengel, den hengel geaasd met visch, den sleephengel. de peur en meer dan een hengel tegen betaling van een kleine ver goeding. Deze machtiging is min of meer te beschouwen als een samenvatting van reeds bestaande, volgens welke het vis schen in de gemeentewateren reeds toege staan was. Reeds eenige jaren werd er druk gehengeld in de vijvers in het Zui- derpark, in die van de waterpartij en an dere gemeentelijke wateren. Naar wij hedenmorgen van bevoegde zijde vernamen, is ook de Hofvijver ge plaatst op de lijst van gemeentelijke wate ren, waar gevischt mag wordn. Aan het visschen in den Hofvijver zijn echter en kele beperkingen verbonden. Hoogstens 25 hengelaars mogen hun geluk beproeven bij dezen historischen vijver. Om niet den een boven den ander te bevoordeelen wordt een maandelijksch rouleersysteem ingevoerd, d.w.z. van de vergunninghou ders worden er iedere maand 25 aangewe zen, die in den historischen vijver hun simmetje mogen uitgooien. Van de vijvers, waarin het visschen is toegestaan, noemen wij die van het Zui- derpark, Waterpartij en Zorgvliet. De an dere vijvers zijn meerendeels met plantsoe nen met afrastering omgeven en het is niet geoorloofd daar te visschen, aangezien anders schade zou kunnen worden toege-1 bracht aan de plantsoenen zelf. Wij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat de vijvers van het Haagsche Bosch ressorteeren onder Staatsboschbeheer en dat het daar niet is toegestaan te visschen. YOKOHAMA, 11 Augustus. (Europa- press). Blijkens een bericht uit Batavia heeft de „Borneo Petroleum Company”, de Japansche olie-onderneming op Neder- landsch Borneo, toestemming verkregen tot den uitvoer van olie naar Japan. De „Borneo Petroleum Company” heeft in Juni j.l. nog sucesvolle nieuwe borin gen gedaan. TOKIO, 12 Augustus. (Domei.) De ver zachtingen op de beperkende bep-Tingen ten aanzien van de economische activi teit van burgers uit Nederlandse!?-Indië, die in Japan verblijf houden, welke door het ministerie van Financiën zijn toege staan, zijn van kracht geworden. De ver zachtingen zijn toegestaan op gond van de overweging, dat behalve op monetaire transacties geen andere beperkende maatregelen zijn opgelegd door de Ne- derlandsch-Indische autoriteiten op de in Indië levende Japanners. Inlichtingen gevraagd In verband met bovenstaande verzoekt de commissaris van politie van den Justitieelen dienst C dengenen, die ver moedelijk getuige van het gebeurde zijn geweest, of. mogelijk gezien hebben, dat een 22- 5 25-jarige jongeman hard is Weggeloopen, benevens den vier kinderen, 5 die in de omgeving van de bank hebben willen Java- BATAVIA, 11 Augustus. In den Volks raad heeft de directeur van Financiën de opmerkingen van verschillende leden be antwoord. In antwoord op de vraag, hoe lang de huidige extra-belastingdruk zal voortduren, zeide de directeur van Finan ciën, dat de Regeering hierover onmoge lijk uitsluitsel kan geven. De internatio nale politieke en economische omstan digheden, zoo verklaarde hij, wisselen met den dag en ten aanzien van de ont wikkeling daarvan kan geen enkele voor spelling worden gedaan. Dit geldt ook voor de koersverhoudingen ten opzichte van buitenlandsche valuta. Ook na den oorlog zal het niet mogelijk zijn de ge troffen regelingen abrupt te beëindigen en zeer waarschijnlijk zal het geldverkeer nog jaren lang aan banden gelegd moe ten blijven. Ook beantwoordde hij, na mens de Regeering die leden, die een gedwongen bijdrage naar draagkracht, ten behoeve van de oorlogsvoering, had den voorgesteld. Naar aanleiding hiervan merkte de directeur van Financiën op, dat bij invoering van zulk een maat regel, de belangstelling van het Indische leven voor de geallieerde zaak grooten- deels zal wegvallen. En dit verlies voelt de Regeering zwaarder aan dr.n de winst in zilverlingen, welke van een ge dwongen heffing het resultaat zou zijn. Productieslag! dertien lettérs aaneen geregen tot een woord, dat meer dan boekdeelen spreekt. Productieslag immers wil zeggen: alles in het werk stellen qm het eigen volk ook in dezen buitengewónen tijd het noodige voedsel te verschaffen, terwijl als diepere zin de leuze: „Eigen volk voeden uit eigen bodem” er in tot uitdrukking wordt ge bracht. Toen in het begin van dit jaar het Ne- derlandsch Agrarisch Front deze leuze in luidde, vond zij weerklank in het besluit- van den Rijkscommissaris, die de commis- sie-dr. Posthuma belastte met de practi- sche uitvoering van de plannen om het eigen volk nu en in de toekomst zooveel mogelijk met producten van den eigen bodem te voeden. De commissie-dr. Posthuma, die onder de moeilijkst denkbare omstandigheden haar taak aanving, heeft besloten tot het organiseeren van een tentoonstelling onder den titel „Productieslag in Europa”, welke Dinsdagmiddag 19 Augustus geopend wordt in het gebouw „Pulchri Studio” al hier. Den dag tevoren zullen ongeveer dui zend leidende figuren op landbouwgebied in groote vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, eveneens hier ter stede, bijeenkomen om te hooren wat dr. Posthuma en Staatssekretar Backe over de „productieslagen’ ’in de verschil lende Europeesche landen en inzonderheid met betrekking tot ons land te zeggen heb ben. Een redacteur van den persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front heeft zich tot één der medewerkers van de com missie-dr. Posthuma, ir. A. W. Ausems, die voor een belangrijk deel met de orga nisatie van de expositie belast is, gewend, met het verzoek eenige bijzonderheden te j willen mededeelen. De tentoonstelling, Heden is op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan ter aarde be steld het stoffelijke overschot van mr. M. de Mos, een bekend advocaat te Sche- veningen. Wij merkten o.m. op, de heeren J. Groen, kapitein ter koopvaardij, W. Rich ter Uitdenbogaardt, oud-voorzitter Ree dersvereeniging van de Nederlandsche ha- ringvisscherij, M. Fieret, vischhandelaar, L. W. Bijmoer, J. D. Viruly, bestuurslid Nutsspaarbank. mr. Royaards, E. M. Oos- terwijk, J. Beelaerts van Emmichoven, mr. J. Suyling, substituut-griffier Hooge Raad, J. Varkevisser, kapt.-luit. ter zee b. d., I. van Furth, mr. J. F. Hijmans, G. Pronk, secretaris Reedersvereeniging Scheveningen, P. J. Steenhuis, accoun tant, Jan de Niet jr., architect, namens de vereeniging Vriendschap en Oefening, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, waarne mend deken orde van advocaten, M. A- Jenezon, bestuurslid Nutsdepartement, af- deeling Scheveningen, F. de Charro van Kempen, A. Speltie, apotheker, J. A. Mul der, algemeen secretaris Reedersvereeni ging Nederlandsche Haringvisscherij, A. de Jong, reeder, F. L. G. d’Aumerie, no taris, W. J. H. Mulier, oud-voorzitter Haagsche volksspeeltuinen, W. Biever en W. J. Smies, bestuursleden Nutsspaar bank, J. van der Zwan, reeder, mr. J. P. Korte, M. Vroolijk, reeder, G. van der I'Starre. namens Die Haghesangers, W. den Duik Wzn., reeder, Jac. Vooys, voorzitter „Vrede”, Jacq P. Roelevelt, P. J. Roele- velt en A. Tuyt, commissarissen Onder linge Verzekeringsmaatschappij tegen zee gevaar, W. Groen en P. W. Groen, resp. secretaris en bestuurder Nutsdepartement, afdeeling Scheveningen, mr. W. Francken, mr. B. A. Droogleever Fortuyn en mr. J. G. Bergsma, resp. voorzitter, seaetaris en lid van het bureau voor Consultatie, W. C. Kuiper, architect, J. van der Toorn, voorzitter Reedersvereeniging Schevenin gen, P. J. Baak, boekhouder Nutsspaar bank, H. J. Claassen, oud-administrateur P. T. en T., J. Crevel, directeur Incasso- bank, afdeeling Scheveningen, mr. G. C. J Varenkamp, advocaat, mr. J. v. d. Hoek, mr. E. Hijmans, mr. A. J. Roest, Crollius, C. H. A. Tekelenburg, accoun tant, A. v. d. Toorn, Braat, namens Na tionaal Zeemarsfonds. G Gielissen, direc teur Seinpost, J. Ph. Neeteson, oud-hoofd- inspecteur Bouw- en Woningtoezicht, mr. J. J. M. Braun, H. de Niet, bouwkundige, dr. P. J. Diephuis, W. C. van Ketel, can- didaat-notaris, mede namens notaris F. L. J. Verstijnen, mr. J v. d. Hoek. mr. E. Hijmans en mr. A. J. Roest Crollius. In de aula werd het woord gevoerd, door den heer den Heyer, t voorzitter van de I Nutsspaarbank. afdeeling Scheveningen, die er op wees, dat er in het leven van den heer de Mos twee gedeelten zijn te onderscheiden, n.l. zijn leven voor en tij dens zijn ziekte. Voor zijn ziekte was hij flink gebouwd van lichaam en van geest. Door zijn grooten drang om zich te uiten sloot hij zich niet in zijn kantoor op. maar ging het volle leven in ïn verschillende Scheveningsche vereenigingen bekleedde hij een belangrijke plaats. Aan de verbe teringen en veranderingen in de laatste veertig jaar heeft hij een groot aandeel gehad. Ook tijdens zijn ziekte bleef hij Doch de twee individuen lieten hun slachtoffer niet direct los. Met gordijn koorden, welke zij in de woning vonden, knevelden zij den bejaarden man, en snoerden hem met een handdoek, welke een van hen uit de keuken had gehaald, den mond. Doch of dat al niet voldoende was, rolden zij den vollcomen weerloozen R. nog in een karpet, waarom heen een stevig touw werd gebonden. De onverlaten moeten goed van de si tuatie op de hoogte zijn geweest. Uit in de keuken staanden broodtrommel ont vreemdden zij twee portefeuilles. Een ervan van zwarten kleur bevatte het bedrijfskapitaal van den heer R. t.w. 1750 Vervolgens richtten zij hun schreden naar het slaapkabinet dat tusschen de voor- en achterkamer is gelegen. Flink hebben zij hier huisgehouden, zoodat vrijwel niets op zijn plaats is gebleven. Ook hier bleek weer, dat het tweetal heel goed op de hoogte geweest moet zijn. In de linnenkast, waarvan de inhoud over den grond werd uitgespreid, vonden zij niets van hun gading. In de bedstede vonden zij de handtasch van R.’s echtgenoote, met een bedrag van 250 en alle distributie-bescheiden van het gezin. Het geld en deze distributie kaarten verdwenen eveneens in de zak ken van de beide onverlaten, die hierna het huis verlieten, alsof er niets gebeurd was. toonstelling „Productieslag in Europa”, welke van 1923 Augustus gehouden wordt in het gebouw „Pulchri Studio”, L. Voorhout 15, alhier. Gistermiddag heeft in de van der Neerstraat een brutale roofoverval plaats gehad, waarvan de 66-jarige bewoner van het perceel 62, A. .Reinhout, het slacht offer is geworden. Twee onverlaten heb ben den bejaarden man tegen den grond geslagen, hem daarna gekneveld, en in een karpet gewikkeld. Uit portefeuilles en een portemonnaie is een bedrag van ruim ƒ2200 ontvreemd. Tot nu is de po litie er niet in geslaagd de daders te arresteeren. Men beschikt over een vaag signalement van het tweetal, dat luidt een korte man, ongeveer 30 jaar oud, met bruin pak en lichte regenjas aan en een lange, magere man, ongeveer 25 jaar oud met bruinen deukhoed op. DE ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA TOKIO, 11 Augustus. (D.N.B.) Sedert de bevriezing van de Japansche saldi in de Vereenigde Staten en van de Ameri- kaansche saldi in Japan, hebben de Amerikaansche autoriteiten geen enkele machtiging voor den uitvoer van olie naar Japan verleend, verklaarde de woordvoerder der Japansche regeering. Ook de kwestie van den algemeenen uit voer van Amerika naar Japan is nog on opgelost, zoo vervolgde hij. Wat de verleening van vergunningen voor den uitvoer van Nederlandsch-Indië naar Japan betreft, worden de onder- handelingen te Batavia nog voortgezet. TOKIO (U.P.). De handelsdeskundige van het ministerie van Buitenlandsche Zaken Nagawa, die uit Batavia is terug gekeerd, gaf uiting aan de meening, dat de onderhandqlingen met Nederlandsch- Indië moeilijk zullen zijn. Toch had hij nog niet alle hoop op een overeenkomst opgegeven. Een dezer dagen heeft een stafofficier van het oppercommando der Duitsche Weermacht, ritmeester Freudemann, voor de Nederlandsche journalisten op de dage- lijksche persconferentie zijn indrukken weergegeven van een groot aantal reizen, dat hij, als leider van groepen neutrale persvertegenwoordigers, doktoren, juris ten, politici, lapdbouwexperts enz. naar en langs de fronten en in de bezette ge bieden maakte. Wij gaven reeds een korte samenvatting van deze voordracht, met de bedoeling er in volgende artikelen nader op terug te komen. De gegevens, welke ritmeester Freudemann verzamelde, zijn namelijk zeer uitgebreid, omdat zij zich uitstrek ken over den geheelen duur van den oor log sinds September 1939 en meer dan 200 reizen omvatten. Ongeveer 1500 personen namen er tot nog toe aan deel, die in totaal 350.000 k.m. aflegden, in Polen, Frank rijk, Nederland, België, Noorwegen, den Balkan, en thans in Rusland. De toch-' •fen geschiedden per auto, per trein, of per vliegtuig. De bedoeling dezer excursies-in-groo- ten-stijl, is, gelijk wij in de eerste beschou wing reeds; opmerkten, den deelnemers de gelegenheid te bieden, zich door eigen aan schouwing een beeld te vormen van de toe standen in de bezette gebieden, achter de fronten, en zelfs tot dicht in de nabij heid der gevëchtslinies, opdat zij zich zullen kunnen overtuigen, van de juistheid der officieele Duitsche oorlogsberichtgeving Teneinde de voorlichting der deelne mers te bevorderen, zijnin de fronten steeds ter zake kundige officieren aanwe zig om bepaalde details te verduidelijken. Op deze wijze wordt een volkomen dui delijke en objectieve waarneming moge lijk. O V Een echt Nederlandsche eigenschap, bekènd tot ver over onze grenzen. Voor een liefdadig doel heeft men nog nimmer vergeefs een beroep op ons volk gedaan. Ambulances voor Abesssinië en Finland. Deze konden, dank zij de offervaardigheid van tienduizenden landgenooten, veel hulp bieden en veel nood lenigen. En de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront Ook deze zal binnenkort vertrekken. Uitstekend uitgerust. Het wordt de beste ambulance, die ooit uit Neder land naar het front vertrok. Voor het geval, dat u nog geen bij drage stortte, vermelden wij nog eens het gironummer 87600 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, ’s Gravenhage logsgebied reeds vier reizen door ritmees ter Freudemann georganiseerd en wel naar Lemberg, naar de omgeving van Brest Litowsk en Bialystok, door Litauen en Letland en tenslotte naar Minsk. De eerste dezer reizen begon op 1 Juli en het waren dagbladvertegenwoordigers van de Ver. Staten, Mexico, Japan, Italië, Zwitserland en Spanje, die eraan deel namen. Tot de merkwaardigste ervaringen ge durende de lange autoreis, behoorde de kennismaking der buitenlanders met de ravitailleering der Duitsche troepen, die, ondanks de verkeersmoeilijkheden als ge volg van den slechten toestand der wégen, de massa vernielde voertuigen der roode legers en de colonnes optrekkende Duit sche troepen, geen moment haperde en met de zekerheid van een uurwerk ïunction- neerde. Daar waar het voedsel en wat dies meer zij, moest zijn, was het ook, en op de minuut af op tijd. Een en ander maakte op de journalisten een buitengewonen indruk. Zij maakten er tevens kennis met de snelheid, waarmee de Duitsche pioniers de wegen en bruggen herstellen, zóó, dat deze het zwaarste verkeer ongehinderd kunnen verdragen. Hoe zwaar deze taak was, bemerkten de journalisten eerst recht, tqen zij het Poolsche gebied binnenreden, dat tot voor kort door de Sovjets werd bestuurd en nog sterker kwamen de pers mannen onder den indruk, toen zij het eigenlijke Sovjet-paradijs betraden. Zij zagen, al rijdend over vele, vele ki lometers, tevens de bewijzen van den ver nietigenden terugtocht der roode armée, in den vorm van vernielde tanks van al lerlei grootten, stukgeschoten kanonnen, wrakken van auto’s zonder tal, van enor me verzamelplaatsen van krijgsbuit van velerlei soort. Men toonde hun de met prikkeldraad omgeven barakkenkampen, die weliswaar tot voor kort voor het on derbrengen van Sovjettroepen waren ge bruikt, maar in feite bestemd waren ge weest om Duitsche gevangenen op te ne men. Tot zoover de eerste samenvatting van het verhaal van ritmeester Freudemann. In een volgend artikel hopen wij een en ander uit zijn overzicht te geven betref fende de Sovjet-gruwelen. Hoe de overval zich afspeelde De heer Reinhout, die in karpetten han delt, bevond zich gi/stermiddag alleen thuis. Zijn vrouw was met haar zuster in de buurt een boodschap doen. Te om streeks 3 uur belde iemand aan de wo ning aan, die, na opengedaan te zijn door den bewoner, mededeelde interesse te hebben voor een karpet. In zijn gezel schap bevond zich een tweede persoon van kleiner postuur. De heer R. liet het tweetal binnen en ging met hen naar de achterkamer waar de tapijten lagen. Al vrij gauw hadden de onbekenden een keus gemaakt en wezen op een der geheel onder liggende kar petten. De heer R. bukte zich om hét ge vraagde wat naar boven te halen. Op dat oogenblik sprong een der kerels op den niets vermoedenden heer R. toe, en wierp hem, na hem eenige flinke vuistslagen in het gezicht toegediend te hebben, op den grond. Het speelde zich alles zoo vlug af. dat de bewoner slechts geringen tegenstand kon bieden. Wel heeft hij nog geroepen, „Als jullie wat willen hebben, mijn por tefeuille zit in mijn jas, die daar over dien stoel hangt. Neem ook 'maar een karpet mee, als jullie maar weg gaan....” gespeeld, zich ten spoedigste te vervoegen aan zijn bureau, straat 18. Zichzelf bevrijd. Na hun vertrek slaagde R. er in, zich allengs van de koorden te bevrijden. Nog geheel versuft en bijna blind van de vuistslagen, die op z’n oogen terecht wa ren gekomen, liep hij het huis uit, naar een buurman aan de overzijde van de straat, dien hij hortend en stootend van het gebeurde op de hoogte stelde en die onmiddellijk de pqlitie waarschuwde, welke weldra ter plaatse was en na het voorloopige onderzoek R. meenam naar het hoofdbureau waar hij is verhoord. Behalve de portefeuille met 1750 en de tasch met 250, hebben de dieven ook nog de portefeuille die R. in zijn colbert jas had, gestolen, wa’arin zich een bank biljet van f25 bevond en eenige briefjes van tien. Bovendien hebben ze hem zijn beurs nog afgenomen, met eenige guldens aan klein geld, zoodat hij niets meer be zit. Nadat eerst de motorpolitie- vanb het bureau van der Vennestraat ter plaatse was verschenéh. werd de Centrale Op sporingsdienst gewaarschuwd. De heer R. was begrijpelijk danig over stuur, daar hij slecht van gezicht is, kon PRIJSREGELINGEN De Ned. Staatscourant van 11 Aug. (no. 154) maakt melding van het Prijzenbesluit 1941 Wild, de Prijzenbeschikking citroenen en een aanvulling op het Prijzenbesluit 1941 Ansjovis en ansjovisproducten. BURGEMEESTER VAN ’sHERTOGEN- BOSCH VRAAGT ONTSLAG De burgemeester van *s Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, heeft den raad schriftelijk medegedeeld, dat hij aan den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft verzocht hem met ingang van 10 September a.s. eervol ontslag uit zijn ambt te verleenen, zulks in verband met het overschrijden van den leeftijd van 65 jaren en het ver strijken van den termijn van zijn laatste benoeming. REGELING VAN LOONEN EN ANDERE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE KUSTVAART Het college van rijksbemiddelaars heeft Inzake de loonen en arbeidsvoorwaarden voor scheepsofficieren en scheepsgezellen, dienst doende op motorkoopvaardijsche- Pen in de kustvaart van 500 bruto regis terton, eenige bepalingen bindend vastge steld. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de Staatscourant van gisteren (no. J. REPELIUS OVERLEDEN Op 76-jarigen leeftijd is alhier leden de heer J. Repelius, oud-ontvanger der Registratie en Domeinen. De begra fenis vindt Donderdag a.s. te 3 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen Plaats. GEEN ROEKELOOSHEID Zooals gemeld, is Zaterdagmiddag de 34-jarige Th. K. uit dè Muzenstraat, tegen over de Gedenknaald door burgers uit zee gered. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de heer K. niet zooals was medegedeeld, zich uit roekeloosheid te ver in zee had gewaagd, doch op hulpge roep van een onbekend gebleven meisje was toegesneld, toen in een kuil was ge raakt en door den sterken stroom werd meegesleurd. A. G. J. LAM OVERLEDEN In den ouderdom van 72 jaar is hier ter stede overleden de heer A. G. J. Lam, oud-verificateur der Invoerrechten en Ac cijnzen. De begrafenis vindt plaats Don derdag a.s. te kwart over twee op de Al gemeene Begraafplaats aan de Kerkhof- i laan. en en 1882 reizen had gemaakt, de Oost-Afri- Op zijn vele werd de Poolsche veldtocht het ware op den voet volgd. De „oorlogstoeristen” beleefden den daan, waarna richtlijnen zullen worden uitgestippeld van wat er nog dient te ge schieden. Hierbij is er van uit gegaan, dat slechts een volk, dat zichzelf kan voe den, een zelfstandig volk kan zijn. De zaak is, zoo vervolgde ir. Ausems, dat, daar onze land- en tuinbouwproduc tie, wat de hoeveelheid betreft, aan de spits van de wereld staat, productiever - hooging voor Nederland pas een tweede taak van de commissie-dr. Posthuma is. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat we in zelfgenoegzaamheid op ons peil van prestatie mogen blijven staan. Overal, waar de productie op te voeren is, zal dit dienen te geschieden. Ondanks dit alles echter, kwamen volk en boer in de verdrukking, omdat onze productie gericht was op de wereldmarkt. Onze afzet was hierdoor sterk aan schom melingen onderhevig en bovendien uiterst kwetsbaar. Het voeden van ons eigen volk De voedselvoorziening van het eigen 1 volk kwam in de achter ons liggende ja ren slechts voor een veel te klein deel uit eigen bodem. Dit was een zeer onvoorzich tige landbouwpolitiek, daar het oorlogsge weld na den vrede van Versailles ieder oogenblik kon losbarsten. Nu dit dan ge beurd is, is onzé voedselpositie direct sterk op den voorgrond getreden. Daarom is de eerste opgave voor den productieslag in Nederland de land, en tuinbouw zijn basis te geven in eigen land met als eerste doel: het voéden van ons eigen volk. In zijn rede zal dr. Posthuma uitvoerig uiteenzet ten, wat hiertoe dient te geschieden. Jan Jansen, de kleine man! En, zoo vroegen wij onzen zegsman, hoe brengt de tentoonstelling dit nu in beeld? In Pulchri Studio gaf ir. Ausems ten antwoord, zullen groote wandborden met duidelijk sprekende beelden het hierboven geschetste illustreeren. Voor wat het Ne derlandsche deel betreft, is de tentoonstel ling aangekleed met een keur van pro ducten der Nederlandsche tuinbouw en kweekerij. In het middelpunt staat het gezin van Jan Jansen te leverstad. Jan Jansen heeft een vrouw, een oude moeder en twee kinderen. Dezen personen staan bij elkaar twee hectaren Nederland sche grond ter beschikking, waarop zij zijn geboren en getogen, waarop zij leven en werken en waaruit nu en in de toekomst minstens hun noodzakelijke levensbehoef ten moeten komen. Eigenlijk staan hun nog geen twee hec taren grond ter beschikking, daar de be volkingsdichtheid in ons land 250 inwoners per vierkanten km. bedraagt. Dit is nog geen 40 are per hoofd. Dus ook nog geen 2 hectaren per vijf inwoners (het gezin Jansen)Om echter afgeronde getallen te houden hebben we den grond van Jan Jansen en zijn gezin op 2 hectaren gesteld. In een tweetal maquettes wordt de ver- deeling van den Nederlandschen bodem, zooals die was vóór 10 Mei 1940, plastisch uitgebeeld. De tweede maquette geeft aan, hoe die verdeeling er in de toekomst uit zal zien. Midden tusschen de maquettes staat de gedekte tafel van de familie Jansen met een maaltijd, geheel samengesteld uit pro ducten van eigen bodem en volgens het huidige bonnenrantsoen. Wie aan de expositie mee werkten Tot slot heeft ir. Ausems nog verteld, wie er alzoo aan deze mooie expositie meewerkten. Het fruit, de groenten en de bloemen worden beschikbaar gesteld door HHHH. de Nederlandsche Groenten-, Fruit- en 1De tentoonstelling, zoo zeide ir. I Sierteelt-Centrale, den Bond v. Veilingen, Ausems, brengt de woorden van de beide de Aalsmeersche kweekers, de veiling Ber- sprekers, dr. Posthuma en Staatssekretar kei, de Bloemenveiling Westland en de Backe, op geëigende, doch bovenal pak- veiling Rijnsburg. De heeren Zeilmakers kende manier in beeld. en Velders verzorgenvoor dit onderdeel de uitvoering. De noodzakelijkheid van pro- z?er °P Pri£werd dT SrcK!te ductievnrmeerderina medewerking, ook voor het Nederlandsche auctievermeeraering gedeelte, van de Vorbereitungsstelle Kund- Zoo zal. om maar eens een greep te gebungen van den Reichsbauernführer. doen.Staatssekretar Backe de noodzakelijk- Aan ieder, die belang heeft bij de voed- heid van productievermeerdering uiteen- selvoorziening van ons volk, en dat is zetten. Dit laatste geldt zoowel voor het vanzelfsprekend niet alleen de producent, heden als voor de toekomst. Want ook als hetzij boer of tuinder, doch eigenlijk de toestand weer normaal is, zullen de ge- iedere Nederlander, wordt aangeraden deze wijzigde staatkundige verhoudingen tot tentoonstelling te gaan bezoeken. Maak productievermeerdering noodzaken. Ver- dus tijd vrij voor een bezoek aan_de ten- der zal deze Duitsche spreker vertellen over de wijze, waarop Duitschland het voorbeeld gaf om tot productievermeer dering te komen. De blokkade tegen het Derde Rijk begon reeds in 1914 en werd zonder on derbreking tot 1933 voortgezet. Ook hierna ging de blokkade door, doch bleef door de succesvolle Duitsche productievermeerde ring waarvoor 7 slagwoorden werden uitgegeven en opgevolgd zonder resul taat. Bovendien schiep het nieuwe regiem bij onze Oosterburen de basis, waarop de boer rustig werken kan. Erfhoeverecht en marktordening werden doorgevoerd. Sinds vorig jaar is de blokkade tot geheel Europa uitgebreid, zoo vertelde ir. Ausems verder, en hierdoor werd het noodzakelijk dat, wat Duitschland als eer ste begonnen is, ieder land in ons wereld deel moet navolgen, willen de volken van Europa niet verhongeren. In aansluiting op het betoog van Staatssekretar Backe, die, zooals u merkt, de zaken in grooter verband beziet, zal dr. F. E. Posthuma een uiteenzetting geven over hetgeen er in Nederland reeds is ge- I Reeds eerder bezoek gehad Wel kon hij vertellen, dat de langste persoon reeds vorige week bij hem op bezoek was geweest. Toen deelde hij mede een karpet voor zijn moeder te willen koopen. De man had toen evenwel geen keus kunnen maken en zeide terug te zullen komen. Vast staat, dat hij zich toen reeds op de hoogte is komen stellen. De echtge noote van R., was op dien bewusten mid dag eveneens thuis en misschien is dat wel oorzaak geweest, dat het individu toen niet zijn slag heeft durven slaan. Het gebeurde wekte natuurlijk in deze volk rijke buurt groote consternatie. De re chercheurs begonnen onmiddellijk met het verhooren van menschen teneinde na te gaan of soms iemand het tweetal heeft gezien. Tot nu toe ontvreekt elk spoor van de bedrijvers van dezen laffen overval. Op een der banken in het Haagsche Bosch zat gistermiddag tusschen 4 en 5 uur een 62-jarige man, in het Bezuiden- houtkwartier woonachtig. Op een gegeven oogenblik naderde een jongeman, die met een hard voorwerp den man een stevigen klap op het achter hoofd toediende. Deze is nog opge sprongen om den aanvaller achterna te gaan, doch de dader was reeds uit het gezicht verdwenen. Na zich bij een op de Laan van N. O. Indië wonenden arts te hebben laten verbinden, is de 62- jarige aangifte gaan doen bij de ©olitie. (Cliché-archief Haagsche Courant) In den ouderdom van 82 jaar is hier ter stede overleden dr. Hendrik P. N. Muller, oud-Ned. gezant, vroeger buiten gewoon gezant en consul-generaal van den Oranje Vrijstaat. Dr. Hendrik P. N. Muller werd den 2den April 1859 te Rotterdam geboren. Hij doorliep de H.B.S. in zijn geboorte plaats, waarna hij studeerde aan de han-’ delsafdeeling van de Hoogere Realschule te Frankfurt a. Main. Vervolgens stu deerde hij aan de universiteiten te Hei delberg, Leipzig en Giessen, aan welke laatste hij in 1894 promoveerde tot dr. in de philosophic. Hij was voorts werk zaam in den goederenhandel te Rotter dam, Liverpool, Manchester en Mar seille, nadat hij in 1881 in Oost- en Zuid-Afrika richtte hij te Rotterdam kaansche Compagnie op. reizen door Afrika van 1880 tot 1895 be zocht de heer Muller o.m. Liberia en de Goudkust. Van 1895 tot 1902 was dr. Muller con sul-generaal van de Zuidafrikaansche re publiek in Nederland en gezant van den Oranje-Vrij staat in buitengewone zen ding, bij verschillende hoven. In de be vordering van een goede verstandhou ding tusschen deze beide staten en Ne derland heeft dr. Muller in die jaren een groot aandeel gehad. Van 1902 tot 1909 volgden weer eenige reizen, thans door Noord- en Zuid-Amerika en Azië. Bij het uitbreken van den wereldoorlog werd dr. Muller regeeringscommissaris voor de vluchtelingen, waarna in 1918 zijn be noeming tot gezant te Boekarest en in 1922 die te Praag volgde. In beide func ties bewees hij den Nederlandschen han del groote diensten. De laatste functie bekleedde hij tot 1932. Zijn verdiensten voor den Oranje Vrijr staat werden in 1931 beloond. In October van dat jaar werd hij door den raad van de Universiteit van Zuid-Afrika benoemd tot doctor honoris causa in de rechten, dr. Muller maakte vele jaren deel uit van de commissie, belast met het afnemen van het consulaire examen. In den loop der ja ren heeft de heer Muller een groote ver zameling wetenschappelijk materiaal en vele kunstschatten bijeengebracht, Den Staat der Nederlanden schonk hij, ter plaatsing in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden, zijn zeer belangrijke verzameling van ethnografische voorwer pen en, ter plaatsing in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie, eveneens te Leiden zijn collectie zoologica. Erkenning voor zijn vele verdiensten vond hij in de toekenning van het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Voorts was dr. Muller ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis vindt Vrijdag a.s. te kwart over 12 op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats. De tijd, waarin van onzen braven mede strijder in den productieslag het paard de grootste inspanning gevergd wordt, breekt thans aan, aldus het productieslag- manifest, uitgaande van de commissie dr. Posthuma en voorbereid door het Agra risch front. Het zware oogstwerk is im mers begonnen, terwijl de zware herfst- werkzaamheden voor de deur staan. Onze paarden krijgen het nu zwaar te verdu ren. Alles dient dus in het werk gesteld te worden om eenerzijds de paarden in zoo goed mogelijke conditie te krijgen en te houden, en anderzijds het werk voor de paarden zoo licht mogelijk te maken. Zoo wel voor het een "als voor het ander staan verschillende middelen ten dienste. De heer C. Zwagerman, rijkszuivel- en vee- teeltconsulent voor Zeeland, schrijft in het manifest van deze week hierover o.m. het volgende De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat een zeer belangrijke vermindering van het aantal werkpaarden sedert 1939 samenvalt met het grootendeels verdwijnen der motortractie. Daarom is een rationeel uit buiten van hét arbeidsvermogen der over gebleven werkpaarden een dringende noodzakelijkheid geworden. Wanneer we de arbeidskracht van onze werkpaarden zoo doelmatig willen benutten moeten onze maatregelen in drieërlei richting daarop ingesteld worden. Vooreerst vraagt de zorg voor goede leiding en een maxi male werkconditie van het paard aller eerst onze aandacht. Hiertoe is een goede, beheerschte leiding noodig, ten tweede een passende voedingsconditie en niet in de laatste plaats regelmatig kammen en bor stelen evenals goed beslag. In de tweede plaats moet gestreefd worden naar een betere verdeeling van het paardenwerk over het jaar. Speciaal de spitstijden moe ten worden ontlast. In de derde plaats noemt de heer Zwa german de maatregelen, die een grootere arbeidsprestatie per paard ten gevolge hebben en welke ten slotte de voornaamste en dankbaarste voor de rationalisatie van den paardenarbeid zijn. Hiertoe worden gerekend een weloverwogen samenstelling van het span; het tijdelijk opvoeren van de prestatie per paard met 30 procent in periode van groote drukte; het doelmatig gebruik van luchtbandenwagens; het com- bineeren van werktuigen en ten slotte het bijeen brengen van een grooter aantal paarden in een span (meerspan). Over de voeding van het werkpaard geeft de heer C. Zwagerman in het pro- ductieslag-manifest van a.s. Vrijdag een aantal gegevens, want meer dan ooit dient thans de voeding van onze werkpaarden zoo rationeel mogelijk te zijn. Allereerst dient in aanmerking genomen te worden, dat de paardenstapel en de motortractie belangrijk beperkt zijn. We staan dus voor het feit, dat bij veel minder paarden veel meer werk verricht moet worden. Als de Voeding daarmede niet behoorlijk reke- ning houdt, zal aan deze verhoogde presta- tie-eischen niet voldaan kunnen worden. Vervolgens wordt dan een drietal veel voorkomende fouten opgesomd, waarna de heer Zwagerman besluit mét erop te wij zen, dat naar de prestatie 20 tot 60 k.g. voederbieten per dag moet worden ver strekt, wil men de havergift zooveel mo gelijk sparen. Bij topprestaties kan men zonder eenig bezwaar tot 60 k.g. voeder bieten per dag gaan. Bij zeer zwaren arbeid is een geringer haverrantsoen dan 2 a 3 k.g. per dag over het geheel niet verantwoord. Bij zwaren arbeid laat zich door bieten en pulp meer haver vervangen dan door de op den duur verslappend wer kende aardappelen. Poolsche op den ge val van ModlAi en zagen de parade voor den Führer te Warschau. Zij bezochten de gruwelgebieden van Bromberg, Thorn, Grauderz en Dirschau en zij waren er, toen het Duitsche leger vocht bij Oxhoft, bij de Westerplatte en op het schiereiland Hela. Neutrale waarnemers werden even eens gevoerd naar het gebied der oorlogs- operaties in Noorwegen; zij door kruisten het Nederlandsche oorlogsterrein en waren met de Duitsche legers in België en Frankrijk, maakten daar den vél van Duinkerken mee, zagen den intocht der Duitsche troepen onder de generaals von Küchler en von Briesen in Parijs en wa ren getuigen van het historische moment, waarop, in tegenwoordigheid van Adolf Hitler, op den 21en Juni 1940 bij Cóm- piègne de Wapenstilstandsbesprekingen werden geopend. Naar den Balkan togen de journalist ten, waar zij den Griekschen veldtocht konden volgen; zij gingen door Hongarije, Roemenië, Bulgarije naar de Metaxaslinie, verder naar den pas van Thermopylae en tenslotte naar Athene en de Peloponne- sos. Zoo werd de buitenlandsche pers in elke phase van den oorlog, de gelegenheid ge boden zich door eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van het verloop en het resultaat der krijgshandelingen. De reizen werden met auto’s gedaan, doch in sommige gevallen, waarin de spoedige aanwezigheid van het gezelschap op een bepaald punt werd verlangd, ston den vliegtuigen gereed voor een snel transport.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9