Eenhoofdige leiding van gemeenten en provincies de Oekraïne duurt voort De toestand te Smolensk De achtervolging der Sovjets in 'i No. 17952. 1941. 'V- VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN VERDUISTEREN van 9.10 uur n.m. tot 6.20 uur v.m. I ft I 5 x<«««««««««««««««««««««««««<<é Woensdag 13 Augustus. LEGIOEN VRIJWIL NI i i I J "'4 i H en Duitsche troepen de Zwarte Zee-kust aan na s A s Werkzaamheden van Gemeenteraden Provinciale Staten geschorst De eerste Godsdienst oefening na 24 jaar Burgemeesters en Commissarissen der Provincie met alle bestuursfuncties belast Een uitspraak van Churchill Afscheid officieren van het Nederlandsche Legioen Belangrijke successen van de Finnen van Nachtdienst dokters: Gistermiddag werden dc oud-officieren van het Nederlandsche leger, die naar de Sovjet-Unie gaan met het Nederlandsche Vrijwilligers legioen, door den Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart in afscheidsbezoek ontvangen. De Rijkscommissaris begroet de officieren (Schimmelpenni.ngh-K.lein) Burgemeester benoemt bezoldigde wethouders (ambtenaren) en college van onbezoldigde raadslieden. Voor de provincie overeenkomstige regeling Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Turkije ontvangt verklaringen Londen en Moskou Toespraak van den Rijks commissaris Zware vijandelijke verliezen - O HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Weermachtbe- op het In aansluiting Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. teristen verscheidene ris voor het bezette Nederlandsche ge- men van de Nederlandsche officieren, die en Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. A A A A A ft A ft A ft A ft A i Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De de 10 van Sovjet-vliegtuigen boven Boel- gaarsch geoied x Soviet-vliegtuigen hebben opnieuw ge- vlogerï boven het gebied van Schuman in het Noordoosten van Boelgarije, en hier brisant- en brandbommen neergewor- Alle in het jaar 1922 geboren militaire dienstplichtige Finsche personen zijn op geroepen zich in den tijd van 1 tot 20 September bij de bevoegde militaire dienstinstanties voor de keuring te mel den. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijs. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh’ J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Volgens een communiqué van het Boel- gaarsche luchtbeschermingscommando zijn 2 personen getroffen. Voorts is meege deeld, dat gisteren eveneens vreemde vliegtuigen, die uit het Noordoosten kwa men, eenigé malen boven het gebied van Schuman hebben gevlogen en verschei dene bommen van verschillend kaliber neerwierpen. Op vele plaatsen werden brandbommen op werkende dorschmachi- nes geworpen. Het ingrijpen van het Duitsche luchtwapen Het Duitsche luchtwapen heeft ook Maandag ter ondersteuning van de ope raties van het Duitsche leget- met goed gevolg ingegrepen in den strijd te land. Alleen in den Noordelijken sector van het Oostelijk front werden dien dag 9 pant serwagens, 13 vrachtauto’s en 29 stukken geschut der Sovjets vernietigd. Gevechts- vliegtuigën ondernamen in den nacht van 10 op 11 Augustus aanvallen op belang- rijke verkeersknooppunten der Sovjets. De groote wegen en spoorlijnen van Brijansk en Dnjeprotrowsk werden doel treffend met bommen bestookt. Een in de buurt van Bruhansk op een spoorlijn staande muniitietrein vloog door bomtref- fers in de lucht. Het station Unrtsja werd zwaar beschadigd en geraakte in brand. Op verschillende plaatsen werd de spoor lijn beschadigd. Het D.N.B meldt uit Stockholm Engelsche nieuwsdienst bericht, dat Britsche ambassadeur in Ankara op Augustus den Turkschen minister buitenlandsche zaken een verklaring van de Britsche regeering heeft overhandigd. Daarin zegt Groot-Brittannië aan Turkije zijn steun toe voor het geval een Euro- peesche mogendheid een aanval op Tur kije zou ondernemen. De Britsche regee ring, zoo wordt in de verklaring gezegd, zal vasthouden aan de conventie van Montreux en zal ervoor zorgen, dat de Dardanellen niet in handen van een an dere mogendheid vallen. De Engelsche nieuwsdienst meldt ver der, dat ook de Sovjetambassadeur in An kara een dergelijke verklaring heeft doen toekomen aan het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken Van officieele Finsche zijde werd giste ren te Helsinki het volgende bekend ge maakt Tot dusver hebben onze jachtvliegtuigen en ons luchtdoelgeschut 262 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In- dit cijfer zijn niet begrepen de beschadigde machi nes en de toestellen, die bij de bombar dementen van vijandelijke vliegvelden vernietigd werden. Door verschillende wapens van onze marine-artillerie, mij nen, torpedo’s, dieptebommen, enz., zijn tot dusver met volkomen zekerheid onge veer 15 vijandelijke vaartuigen tot zin ken gebracht. Onder de tot zinken ge brachte schepen bevinden zich 3 duik- booten, 2 kleine oorlogsbodems, en 6 transportvaartuigen. Twee vijandelijke transportschepen zijn zwaar beschadigd. Aan de Finsche kust spoelen voortdurend Wrakstukken van schepen aan. welke er op wijzen, dat het aantal vernietigde vij andelijke vaartuigen in werkelijkheid aanzienlijk grooter is dan de met zeker heid vastgestelde cijfers. Er zijn geen eigen verliezen aan oorlogsvaartuigen ge leden. Door onze marinestrijdkrachten beschermd, heeft ook onze koopvaardij- scheepvaart, zonder schade te lijden, een volkomen normaal verloop gehad. Onze strijdkrachten te land hebben tot dusver minstens 444 pantserwagens en 31 gepantserde auto’s buitgemaakt of ver nietigd. Maandag werd de stad Rauma opnieuw door vijandelijke vliegtuigen gebombar deerd. De schade bleef beperkt tot ge sprongen ruiten in 3 villa’s De Finsche jachtvliegtuigen en de afweer op den be zanen grond hebben 3 vijandelijke ge vechtsvliegtuigen neergeschoten en een ■'Vaarnemingsballon vernietigd. De achtervolging der verslagen Sov- jet-troepen in de Oekraïne is ook Maandag voortgezet Duitsche voor uitgeschoven afdeelingen dwongen vluchtende bolsjewisten tot den strijd en brachten hun zware verliezen toe, aldus het D.N.B. sector van het Oostelijke front hebben Duitsche infan- Sovjetbatterijen, welke tot het laatste oogenblik vuurden, in een stormaanval genomen. De bolsje wisten leden daarbij bloedige verliezen. Op een andere plaats in denzelfden sector werden 75 Sovjetpantserwagens, waaron der 7 van zeer zwaar kaliber, vernield. In den Zuidelijken sector werden op den zelfden dag 70 pantserwagens vernietigd. Bovendien werden daar 15 Sovjetvliegtui- gen neergeschoten. Het was op 20 Januari 1940, dat Chur chill in het Lagerhuis verklaarde „Het bolsjewisme is geen politiek systeem, maar een ziekte”. Dit was naar aanlei ding van het feit, dat de Sovjet-Unie het kleine, dappere Finland had aange vallen. Sindsdien is het bolsjewisme waarlijk niet veranderd. Het is een gevaarlijke ziekte gebleven, die zoo spoedig moge lijk moet worden uitgeroeid. Bolsjewisme is de kanker, die vreet aan de Westersche beschaving, het is een ge vaarlijk gezwel in het lichaam van Euro pa, dat moet worden uitgesneden. Europa kan alleen dan weer gezond en gelukkig worden, als het bolsjewisme ra dicaal wordt uitgebrand. Hier is geen compromis mogelijk. Hier zouden zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Adolf Hitler heeft dit ingezien en de tienduizenden, die zich meldden voor de vrijwilligerslegioenen, hebben den Führer begrepen. Landgenooten begrijpt, dat het bolsje wisme te vuur en te zwaard bestreden moet worden, meldt u aan bij het E achtste Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratief rechtelijk gebied, no.. 152, brengt een aan tal ingrijpende wijzigingen in het bestuur van gemeente en provincie. Allereerst wordt bepaald, dat de werk zaamheden van de Provinciale Staten blij ven rusten en voorts die van de colleges van B. en W., van Gedeputeerde Staten, van de corrtmissiesgevormd uit de Staten- Generaal, van stembureaus: en, voorzoover de burgemeester resp. de commissaris der provincie bepaalt, van de gemeentelijke- en provinciale commissies. De leden der Staten-Generaal, der Pro vinciale Staten en der gemeenteraden zijn ontheven van de verplichtingen, voort spruitende uit hun lidmaatschap. In hun plaats kunnen andere personen worden benoemd. De taak van Gemeenteraad, college van B. en W. en gemeentelijke commissies wordt door den burgemeester waarge nomen. De burgemeester kan tenminste twee, ten hoogste zes wethouders benoe men voor den duur van zes jaar. Tevens benoemt de burgemeester raadslieden uit de ingezetenen der gemeente. Het getal dier raadslieden bedraagt telkens de helft van het met één verminderd aantal der vroegere gemeenteraadsleden. De raadslieden der gemeente, die voor vier jaren worden benoemd, kunnen hun benoeming weigeren. Wethouders worden bezoldigd, raadslieden niet. In een verga dering' van burgemeester en raadslieden wordt over een onderwerp niet gestemd, noch een besluit genomen. Ook kan de burgemeester raad inwinnen bij andere ingezetenen dan de raadslieden. De secretaris-generaal van Binnenland- sche Zaken is bevoegd in alle aangelegen heden aanwijzingen te geven, met uitzon dering van die betreffende den Waterstaat; dit deel- berust bij den betreffenden secre taris-generaal. De commissaris der provincie heeft het toezicht op de gemeenten in zijn provincie; een uitzondering hierop wordt gemaakt Gods, welke een Duitsche soldaat op den zolder van de kerk had gevonden en ze gende de oude eerwaardige Madonna. Toen keerde hij zich om en zegende zijn parochie, alvorens zij tot haar ellendige hutten terugkeeerde. Duitsche persstemmen Onder opschriften als „De leugens over Smolensk”, „Churchill’s brutaal bedrog aan de kaak gesteld”, „Ooggetuigenberich- ten van buitenlandsche journalisten weer leggen Churchill” houden de Berlijnsche bladen zich bezig met de weerlegging van het valsche Britsche bericht over Smolensk der buitenlandsche journalisten. De „Völkischer Beobachter” schrijft, dat Churchill er eigenlijk genoeg van moet hebben, steeds nieuwe leugens te be denken, wanneer hij toch telkens door de harde waarheid der Duitsche feiten ach terhaald wordt. Zijn laatste product, de steeds terugkomende bewering, dat Smo lensk nog in Sovjethanden is, heeft het zelfde jammerlijke lot ondergaan. De „Deutsche Allgeni. Ztg.” noemt de weerlegging der Engelsche berichten over Smolensk een der grootste blamages, die de Britsche agitatie ooit getroffen heeft. Een hardnekkig volgehouden agitatieleu- gen is voor altijd opgeruimd. I I De Deensche bladen publiceeren het door foto’s verluchte verslag van den ver tegenwoordiger van het Scandinavische telegraafagentschap. Vigge Jensen, over zijn indrukken te Smolensk. Jensen geeft een beeld van de eerste godsdienstoefe ning, welke na 24 jaren is gehouden in de kathedraal, welke door de bolsjewisten in een anti-religieus museum was ver anderd. Deze kathedraal is, naar Jensen meldt, het eenige gebouw, dat dank zij de Duitsche leiding van artillerievuur ver schoond is geblêvoi en ook gespaard werd voor het overslaan van de in de nabijheid woedende branden, doordat het Duitsche commando speciale maatregelen had ge nomen. Zondag, aldus Jensen, deelde de Sovjet- radio nog mede, dat Smolensk nog in handen was van bolsjewistische afdeelin gen. Deze mededeeling schijnt bij de bolsjewistische troepen geloof gevonden te hebben. Een week geleden verscheen een Sovjetvliegtuig boven het vliegveld nabij de stad Het wilde gaan landen en de Duitschers schoten de machine uit vei ligheid soogpunt omlaag. Aan boord van dit vliegtuig bevond zich als passagier een Russische militaire arts, die was uitge stuurd om de sanitaire inrichtingen der stad te inspecteeren. Bij het omlaagstor- ten geraakte hij gewond en werd naar een Duitsch lazaret gebracht. Hij ver moedde niet, dat de Duitschers Smolensk hadden ingenomen. Reeds op den avond van 16 Juli, zoo schrijft Jensen \^rder, was de stad in handen van de Duitschers. De bolsjewisten gingen tot den aanval op de stad over, die nu door de Duitschers werd verdedigd. De stad werd stelselma tig beschoten door een groot stuk geschut van de Sovjets, dat ongeveer 10 k m. bui ten Smolensk was opgesteld. Op 20 Juli vingen de Duitschers een radiobevel op van maarschalk Timosjenko voor de bols jewistische* troepen, waarin werd gezegd, dat de Duitschers hoe dan ook weer uit Smolensk moesten worden verdreven. Tij dens de bolsjewistische aanvallen van de volgende dagen gelukte het echter niet het bevel van Timosjenko uit te voeren. Inmiddels sloeg de Sovjetradio op dit feit geen acht en beschouwde Smolensk als heroverd. Sovjettroepen, die uit het Wes ten kwamen, ontdekten pas op het laatste oogenblik, dat niet de Sovjets maar de Duitschers heer en meester in Smolensk waren. Wij zagen de bevolking van de kapot geschoten stad voor het eerst in 24 iaar den Zondag vieren. Honderden vrouwen en kinderen op bloote voeten, allen zon der uitzondering armzalig gekleed en slecht gevoed, met stompzinnige gezich ten. meerendeels ongelooflijk smerig, velen van hen met de kenteekenen van rachitis en andere ziekten, liepen in de puinhoopen rond En boven dit beeld van onbeschrijfeliike armoede en ellende straalde de Zondagszon uit den helderen hemel, onbarmhartig de gevolgen onthul lend van een 24-jarige bolsjewistische heerschappij. Wij zagen lange rijen paarden en wagens beladen met beddegoed, bijeengeraapt huisraad, eenige bundels hooi en meeren deels eenige vervuilde vrouwen en kinde ren. Zij kwamen langzaam aangereden in de stofwolken van de groote Duitsche troepencolonnes, die in een ononderbro ken stroom door Smolensk reden in Oos telijke richting. Andere kleine groepen vrouwen liepen rond met bundels op den rug, die hun geheele aardsche goed bevat ten. De staat heeft zooals bekend alles onteigend en het volk heeft geen gevoel mter voor het begrip eigendom. Diefstal wordt niet meer moreel ver oordeeld. Het is een onderdeel geworden in den strijd om het dagelijksch brood. .Omtrent de eerste godsdienstoefening sinds meer dan 24 jaar in de behouden gebleven kathedraal meldt Jensen: de priester kon zich de gezangen van de mis nog herinneren. Zijn parochianen had- den ze vergeten. Uit de schuilhoeken rondom de kathedraal en uit de hutten in de omgeving waren vrouwen en grijs aards tezamen gekomen. Zij slopen de steenen trap van de kathedraal op en gin gen langzaam het oude Godshuis binnen, dat hun nu was teruggegeven. Tijdens de godsdienstoefening zaten zij eerst stram en sprakeloos, maar toen begon nen hun de tranen óver de gebruinde en gerimpelde wangen te loopen en tenslotte weenden al deze mishandelde en geeste lijk verhongerde menschenzielen. De Pope met zijn langen witten baard en bevende handen hief een groen beschimmeld kruis beeld op tot de beeltenis van de Moeder de eenheden van het Nederlandsche Le gioen in den strijd tegen het bolsjewis me zullen leiden. Nadat de verschillende officieren door luitenant-generaal Seyf- fardt waren voorgesteld aan den Rijks commissaris, richtte deze een toespraak tot hen, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn waardeering voor het vrije besluit dat bij ieder afzonderlijk zijn oorsprong vindt in een Nederlandsch-volksch ver- antwoordelijkheidsbewustzijn. Later zal het Nederlandsche volk eens deze mannen dankbaar zijn zoo zeide de Rijkscommissaris verder, dat zij in het historische conflict met vooruitzienden blik hun plaats gekozen hebben aan. de zijde, die den doodsvijand van het Avond land en zijn cultuur den vernietigingsstrijd heeft aangezegd. Nederland is op grond van geografische en economische omstan. digheden niet in het rechtstreeksche con tact gekomen met het bolsjewisme; dat Duitschland gedwongen heeft tot den strijd op leven en dood tegen het bolsje wisme. Daarom komt den Nederlanders, die den juisten weg uit eigen beweging gevonden hebben, bijzondere achting toe. De Rijkscommissaris wees vervolgens op de volgzame trouw, die een doorslag gevend kenmerk is geweest bij ieder groot historisch optreden van de Germaansche volkeren. Daarop berust ook de met het volksche geweten van ieder overeen te brengen eed, dien de officieren van het Nederlandsche legioen moeten afleggen, voordat zij den strijd aanbinden en waar in aan Adolf Hitler als oppersten oorlogs. leider van in den strijd tegen het bolsje wisme aaneengesloten naties onvoorwaatC delijke trouw wordt beloofd. Nadat luitenant-generaal Seyffardt een dankwoord had uitgesproken, nam de Rijkscommissaris met een handdruk en den Sieg Heil groet afscheid van de offi. eieren van het Nederlandsche Legioen. de leden 1 en 2 van artikel 27, van de verplichtingen ontheven, welke voort sproten uit het lidmaatschap van deze publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen. Derhalve komen hun de uit dit lidmaatschap voortspruitende be voegdheden en aanspraken niet meer toe. (2; Behooren leden der Staten-Gene raal, der Provinciale Staten of der ge meenteraden tot bestuursorganen van privaatrechtelijke lichamen, in welke net Rijk, een provincie of een gemeente deelneemt,, dan kunnen deze, 1) wanneer het leden der Staten-Gene raal betreft, door den Secretaris-Gene- raal van het betreffende departement van algemeen bestuur, 2) wanneer het leden der Provinciale Staten betreft, door den Commissaris der provincie, 3) wanneer het leden van een gemeen teraad betreft, door den burgemeester met onmiddellijke werking of tegen een ander hem goeddunkend tijdstip worden ontslagen en in hun plaats andere per sonen naar de bestuursorganen worden afgevaardigd. (3) Commissies van toezicht van pri vaatrechtelijke lichamen, in welke het Rijk, een provincie of een gemeente deelneemt, worden beschouwd als be stuursorganen in den zin van het tweede lid. (4) De bevoegdheid, omschreven in het tweede lid, onder 3, komt den bur gemeester mede toe ten aanzien van leden van de gemeenteraden, die behoo ren tot bestuursorganen van rechtsper soonlijkheid bezittende lichamen of com missies, ingesteld ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van twee of meer gemeenten. AFDEELING II. Voorschriften betreffende de inrichting van het gemeentebestuur. Artikel 3. De taak v^n den gemeenteraad en van het college van burgemeester eti wet- l houders wordt door den burgemeester waargenomen. Hetzelfde geldt ten aan zien van de taak van die gemeentelijke commissies, welker werkzaamheid blijft rusten op grond van een beslissing over- éenkomstig het bepaalde bij artikel 1, lid 3, eerste volzin. Artikel 4. (1) De burgemeester benoemt voor den tijd van zes jaren ten minste twee, doch niet meer dan zes wethouders, ten einde hem bij het besturen der gemeen te te vertegenwoordigen. (2) Raadslieden der gemeente (arti kel 7) kunnen niet tot wethouder worden benoemd. Sovjet-vlooteenheden in de Fin sche Golf aangevallen Maandag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen eenheden van de Sovjet-vloot in de Finsche Golf aangevallen. In duik vlucht werd een Sovjet-torpedc.jager met bómmen en boordwapens bestookt en zwaar beschadigd. Een Sovjet-duikboot en een patrouilleboot kregen eveneens door bomtxeffers zware schade. richt van gisteren verneemt het D.N.B.. Pel}. zonder groote schade aan te richten. Van militaire zijde: In de Zuidelijke Oekraine heeft de energieke opmarsch der geallieerde troe pen opnieuw belangrijk terrein gewonnen en ten deele reeds de kust van de Zwarte Zee bereikt. Daar de benedenloop van den Dnjepr ten Zuiden van Kief ook reeds onder bereik der Duitsche wapens staat, wordt aan de op die plaats meer dan 700 m. breede rivier als ver keersweg voor de Sovjets eveneens sterk afbreuk gedaan. Hierdoor is het geheele verkeerswezen daar ter plaatse verlamd, daar ook de weinige spoorwegen in het Zuidelijk deel der Oekraine door de ge allieerde troepen worden beheerscht. De Sovjets zullen het hun nog resteerende kleine deel der bocht van den Dnjepr nu niet meer kunnen houden. Op den beneden-Dnjepr hebben Duit sche troepen op 10 en 11 Augustus met welgericht vuur een groote kanonneer boot en 2 kleinere kanonneerbooten tot zinken gebracht. Een Duitsch bataljon infanterie, dat eenige dagen geleden door Smolensk trok en onder voortdurenden strijd 1135 k.m. heeft gemarcheerd, ontmoette Maandag- dagochtend voor Wjasma een aanvullen de colonne der Sovjets. Bij een verderen opmarsch zuiverden de Duitsche soldaten den geheelen sector. Als buit viel hun, behalve wapens en munitie een vaan der Sovjets in handen, uit welks opschrift bleek, dat het telkens wordt verleend aan het meest succesvolle regiment. Blijkbaar betrof het hier de laatste resten van een j Sovjet elite-regiment, dat volkomen was vernietigd. In den Noordelijken bied, Rijksminister Seyss Inquart. in aan wezigheid van den Höheren SS.- und Po- lizeiführer SS.-Gruppenführer, Rauter. commissaris generaal Schmidt en luite- .Gistermiddag heeft de Rijkscommissa- nant-generaal Seyffardt, afscheid geno- voor de steden ’s-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam, welke onder het recht streeksche toezicht van den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken zijn gesteld. De taak der Provinciale Staten Wordt door den commissaris der provincie waar genomen, die zijn raadslieden benoemt en ontslaat, De secretarissen-generaal van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat oefe nen hier toezicht. Hieronder doen wij den volledigen tekst der Verordening volgen. ACHTSTE VERORDENING van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffen de bijzondere maatregelen op adminis tratiefrechtelijk gebied. Op grond van par. 5 van het Decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Neder land van 18 Mei 1940 (R.W.B. I, blz. 778) bepaal ik: AFDEELING I. Bepalingen betreffende de werkzaam heden van publiekrechtelijke vertegen woordigende lichamen en publiek rechtelijke organen. Artikel 1. (1) De werkzaamheden van de ge meenteraden en van de Provinciale Sta ten blijven rusten: verkiezingen voqr deze vertegenwoordigende lichamen vin den niet plaats. (2) Verder blijven de werkzaamheden rusten 1) van de colleges van burgemeesters en wethouders; 2) van Gedeputeerde Staten 3) van de commissies, gevormd uit de Staten-Generaal; 4) van de Stembureaux (artikelen 32, 33 en 58 van de Kieswet). (3) De werkzaamheden van de ge meentelijke commissies blijven rusten, voor zoover de burgemeester zulks be paalt. Hetzelfde geldt ten aanzien van de werkzaamheden van de provinciale commissies, voor zoover de Commissa ris der provincie zulks bepaalt. Artikel 2. (1) De leden der Staten-Generaal, der Provinciale Staten en dqr gemeentera den zijn, onverminderd het bepaalde bij Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post ie ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kléine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Artikel 5. (1) De benoeming van een wethouder behoeft de toestemming van het toezicht houdend orgaan. (2) Met toestemming van het toezicht houdend orgaan kan de burgemeester een wethouder te allen tijde ontslaan. De burgemeester dient een wethouder ter stond te ontslaan, indien het toezicht houdend orgaan zulks verlangt. (3) De burgemeester bepaalt de volg orde, waarin de wethouders worden ge roepen om als zijn algemeene vertegen woordiger op te treden. In de gevallen, bedoeld in het tweede lid van artikel 84 der gemeentewet, worden de noodige maatregelen door het toezichthoudend orgaan getroffen. Artikel 6. (1) Het toezichthoudend orgaan, den burgemeester gehoord, bepaalt 1) het getal der wethouders; 2) hoeveel wethouders bezoldiging ge nieten; 3) het bedrag der wedde der bezoldig de wethouders. (2) De wethouders worden beschouwd als gemeente-ambtenaren in den zin van de Ambtenarenwet 1929. (3) De bezoldigde wethouders vervul len hun ambt als hoofdberoep. Artikel 7 (1) De burgemeester benoemt raads lieden der gemeente uit de gezamen lijke volksgenooten, die ingezetenen der gemeente zijn. (2) Het getal der raadslieden is vast gesteld overeenkomstig het bepaalde bij artikel 5 Van de gemeentewet, met dien verstande, dat het telkens de helft van het met één verminderde, aldaar aange geven getal der leden bedraagt. (3) Wethouders kunnen niet tot raads lieden der gemeente worden benoemd. (4) Het bepaalde bij de artikelen 21, 22, 23, 25 en 26 van de gemeentewet ten aanzien van de voorwaarden voor het lidmaatschap van den gemeente raad en van de daarmede onvereenig- bare betrekkingen en verrichtingen is op de raadslieden der gemeente van overeenkomstige toepassing. (Zie verder 3e blad, pag. IJ

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1