de fronten Ooggetuigen aan In Krakau wapperden de vlaggen DEZAHGERVftNHAREHOOGHElO met BENJAMINO GIGLI ËsWJM Kabinetswijzigingen te Vichy De toestand het Verre Oosten m WIE Pétain EEN HOPELOOS BEVAL het eerste Radiorede van vervaardigen de mesjes *9 contingent Nederlandsche vrijwilligers Zware nederlaag van de Britsche luchtmacht Aankomst van De Sovjet-gruwelen te Lemberg Darlan ook minister van nationale defensie van ge- H6BT U €€N AFSPRAAK? 487e STAATSLOTERIJ. BELGIE Britsch transportvliegtuig verongelukt VEREENIGDE STATEN Slechts één stem meerderheid voor verlenging van den diensttijd Engelsch tankschip getorpedeerd BOELGARIJE Bij aanvalspogingen op West- Duitschland en de bezette gebieden Vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied DUITSCHLAND HAAGSCHE COURANT Woensdag 13 Aug. 1941le bl. pag. 2 „Het is niet voldoende wetten te maken, het is noodig te regeeren” ENGELAND Amerikaansche leveringen aan de Sovjets zullen scherpe Japansche reactie uitlokken door met staat1052 m. z. naar de gevechtslinies worden gezonden. dat van belang, geen Londen Service Prima luxe 6 ct. 9 ct. een aan aan 4184 4248 4602 4892 4920 15463 15596 16141 16147 16344 13167 13206 13502 13543 14150 14993 14997 19101 19331 19595 A C 1 F t 1 r 1 F r 3 e J1 I i j i c t G U v u IV d ti G fl e v g tr N G d it d. G I i 1 v i: 2 d s F M r d v J F ii u E li a s 2 1 e h o b it ti t< E h z V o d t I ii P E d F g v u 1( f Ie D v Z: VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF HEDENAVOND cn MORGEN Laatst» roorsttlhngen ran Een minder aangename adem kan een goede mdruk totaal bederven. Eén tab'e'iè tuwert na één t mmuut Uw edem van «der» hinderlijke geur. Onyneele rakjes 10 cl doosjes 25 cl SENATOR REYNOLDS NAAR IJSLAND Senator Reynolds, de voorzitter van de Senaatscommissie voor legerzaken, zal vol gende week met eenige andere senatoren TWEEDE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 13 Augustus. Menzies gaat naar Naar de International News uit Melbourne meldt, heeft de Australi sche premier Menzies, verklaard, dat de 9636 12725 10223 10736 10858 10978 10990 11444 11603 11632 15316 11668 12225 12516 12628 12703 ONTDEKKING IN EEty ANTWERPSCH WARENHUIS Kenmerkend voor het gebrek aan ver antwoordelijkheid en voor de egoïstische hebzucht der z.g. „betere kringen” in België, is een thans in Antwerpen ont dekt geval, meldt het A.N.P. In een groot warenhuis der stad werd in een geraffineerd uitgedachte schuil plaats een enorme voorraad goederen ont dekt, bestaande uit duizenden kilogram men levensmiddelen van allerlei soort, die in den sluikhandel tegen onmogelijke prijzen verkocht moesten worden. Ook vond men niet minder dan 6000 liter spijsolie, benzine, autobanden en een ge weldigen stapel stoffen. Een groot deel een inspectiereis naar IJsland maken. woord, dat Thailand zijn strikte neutrali teit handhaaft en niet voornemens is eenigerlei militaire hulp van een andere mogendheid te aanvaarden of militaire bases aan vreemde landen aan te bieden. Tusschen den Amerikaanschen ambas sadeur Grant, en den Engelschen ambas sadeur in Thailand Crossby, zou het vol gens een bericht van Domei uit San Fran cisco, tot ernstige meeningsverschillen zijn gekomen over de politiek, die tegen over Thailand gevolgd moet worden. Grant, die Crossby verwijt te ver te zijn gegdan. zou het voornemen hebben onder deze omstandigheden binnenkort naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Naar de „Tokio Nitsji Nitsji” uit Bang- kok meldt, heeft de Thailandsche regee- ring in een speciale bijeenkomst besloten positive maatregelen te nemen tot hand having van de neutraliteit, het verkeer over de grenzen te controleeren, alsmede de troepen op belangrijke steunpunten te concentreeren. Volgens hetzelfde bericht heeft prins Wanwai, lid van de Thailandsche wapen- stilstandscommissie in Tokio in een inter view verklaard, dat Japan de toonaange vende mogendheid in het Verre Oosten is. Alle Aziaten moeten op politiek, cul tureel en economisch gebied met Japan samenwerken. handelde hij de betrekkingen met Duitsch- land, die door een wapenstilstandsover- eenkomst zijn geregeld, die slechts voor- loopig van karakter kan zijn, naar hij be toogde. Vervolgens hield hij zich bezig met de geestelijke verwarring in de Fransche bin- nenlandsche politiek. Deze verwarring spruit vooral voort uit de traagheid, waar mede de nieuwe orde wordt opgebouwd. De nationale revolutie is nog geen feit geworden. Dat komt daar vandaan, dat de partijgangers van het oude regime of' de dienaars van de trusts zich tusschen hem, Pétain, en het volk hebbben gescho ven. Om het verzet van alle tegenstanders der njeuwe orde te overwinnen, moeten al hun ondernemingen terstond verbrij zeld en hun chefs gedecimeerd worden. In zonderheid is hij voornemens Frankrijk te bevrijden van de „verachtelijke voogdij van den geldbuidel”. De maarschalk wees vervolgens op het feit, dat nog meer dan een millioen Fran- schen zich 'in gevangenschap bevinden, hetgeen den opbouw van een nieuw, duur zaam gebouw bemoeilijkt. In zijn verdere uiteenzettingen roerde hij enkele princi- pieele moeilijkheden bij den opbouw van den nieuwen Franschen staat aan. Het is niet voldoende, aldus Pétain, wetten uit te vaardigen en te bouwen. Het is noo- dig te regeeren. Frankrijk kan slechts ge regeerd worden met instemming van de 16571 16670 16834 16957 20171 17041 20351 17156 20379 17534 20482 18177 20500 18298 20675 18332 21509 18396 21579 18527. 21719 18940 21730 19092 21884 der gevonden goederen was verstopt in een hoogspanningscel, waarop „levensge vaarlijk” geschilderd stond. Een andere bergplaats was gemaakt in den grond, met een gecamoufleerden uitgang. De di recteur van het warenhuis werd gearres teerd. Bij de huiszoeking in de woning van een der directeuren ontdekte men eveneens een grooten voorraad levens middelen, die van den voorraad in het warenhuis waren weggehaald en voor per soonlijk gebruik bestemd waren. De taak van de nieuwe ministeries Naar het D.N.B. uit Vichy meldt is de taak van de nieuwe ministeries de vol gende: Het ministerie van defensie onder lei ding van admiraal Darlan zorgt voor de algemeene organisatie der nationale ver dediging, verdeeling en detacheering van de strijdkrachten en de algemeene in spectie daarvan. Onder hem staan het staatssecretariaat van oorlog onder lei ding van generaal Huntziger, van lucht vaart onder generaal Bergeret en koloniën onder admiraal Platon. Minister van staat Moisset is belast met de coördinatie van de nieuwe instel lingen, die in het leven zijn of zullen worden geroepen op het terrein der reor ganisatie van het Fransche bestuur. Minister van staat Romier oefent de functie van permanent gedelegeerde van het staatshoofd bij den nationalen raad uit Onder den staatssecretaris van binnen- landsche zaken Pucheu, die binnen het bestek der uitbreiding van den minister raad de ministershoedanigheid heeft ge kregen, ressorteeren ook het staatssecre tariaat van onderwijs en jeugd en dat van gezin en gezondheid. Door de benoeming van den plaatsver- vangenden secretaris-generaal van het bureau van den vice-president. Marion, tot staatssecretaris van voorlichting en propaganda is de bevoegdheid van het bureau van voorlichting aanzienlijk uit gebreid, daar de nieuwe functionaris zich niet uitsluitend beperkt tot voorlichting van de openbare meening, maar ook haar leiding in den geest der politiek van den maarschalk op zich neemt. De plaatsvervangende premier, Darlan, 1 zal slechts voorloopig tevens staatssecre taris van marine blijven, naar in welin gelichte kringen te Vichy verluidt Bin nenkort kan een nieuwe benoeming in deze functie worden verwacht Gewonden vermoord Tijdens den duur van het verblijf in de doodenstad Lemberg kregen de journa listen voorts gelegenheid een ziekenhuis te bezoeken. Daar bleek hun, dat eenige officieren en manschappen der Duitsche luchtmacht die met hun machines waren neer gestort gewond werden en in het ziekenhuis opgenomen, kort voor den aftocht der Sovjettroepen door politieke commisasrissen waren vermoord. Men had evenwel geen tijd gehad de lichamen te verwijderen, zoodat de weldra binnen rukkende Duitsche afdeelingen hun ka meraden vonden, beestachtig vermoord, als zwijgende getuigen van de onmen- schelijkheid der Sovjets. Het eens bloeiende Lemberg maakte een uitgestorven indruk, het was een doo denstad geworden. De zaken waren ge sloten en het logies stuitte op groote moeilijkheden. De sporadisch nog aanwe zige burgers leven onder de heftige psychose der verschrikkingen, waarvan zij getuigen zijn geweest Er is practisch geen familie in Lemberg, die niet een of meer van haar leden te betreuren Een Britsch transportvliegtuig, dienst deed voor het verkeer tusschen Engeland en Canada, is volgens een offi- cieele mededeeling van de Britsche lucht- I macht, naar Associated Press uit Mon treal meldt, j.l. Zondag verongelukt. 22 Inzittenden, waaronder 7 personen uit de Vereenigde Staten en 8 uit Canada, kwamen om, toen het toestel kort na zijn start van een Britsch vliegveld, tegen een berg vloog. Naar United Press uit Londen meldt, werden 200 man voor het zoeken naar de lijken aan het werk gezet. Eenige der slachtoffers konden reeds worden gebor gen. Een later bericht meldt, dat een her dershond het neergestorte vliegtuig heeft opgespoord. De boer G. Watson deed deze ontdekking Maandag, 24 uur na het onge luk. Hij inspecteerde in een eenzame bergstreek zijn kudde schapen en runde ren, toenhij door het geblaf van den hond- opmerkzaam werd gemaakt. Hij vond ’n grooten hoop vernielde vliegtuig- resten en in de nabijheid daarvan 10 lij ken. Watson snelde huiswaarts en waar schuwde de autoriteiten. Dadelijk werden toen opsporingsploegen gevormd, die den geheelen nacht door het werk voortzetten. De gevonden lijken werden naar het naastbij gelegen dorp vervoerd. Men vond de lichamen over een vrij groot bergter- rein verspreid. vonden. Nadat de S.S.-Standartenfuhrer Reich aan den generaal der Schutzpolizei Riege de troep gemeld had, vond de in spectie plaats. Marschmuziek weerklonk, vroolijk wapperde het vaandel van het vrijwilligerslegioen Nederland met al oude kleuren oranje-wit-blauw in de zon, stram stonden onze mannen. Na afloop van deze inspectie richtte de S.S. Standarteführer en commandant Reich het woord tot de vertegenwoordi gers van Weermacht, -partij en staat, die hij dartkte voor hun komst, waarna hij de Nederlanders welkom heette. In zijn toespraak bedankte hij de vrij willigers van ons legioen, dat zij vrijwil lig gekomen zijn om samen met- de dap perste weermacht der wereld het bolsje wisme te bestrijden. „Gij zijt vrijwillig gekomen en daarom zal een groote plichtsbetrachting u gemakkelijk vallen. Daarom zult u kunnen voldoen aan de eischen. die 'aan iederen soldaat gesteld worden en die zijndoorzettingsvermo- gen, dapperheid, trouw, kameraadschap en onvoorwaardelijke gehoorzaamheid. Daarom zeg ik U, Nederlandsche vrijwil ligers, doet meer dan uw plicht, benut den korten oefentijd goed, opdat het vrij willigerslegioen Nederland onder de be velen van zijn Nederlandsche officieren zich met succes kan inzetten voor een be tere wereld.” Met deze woorden eindigde commandant Reich zijn toespraak, waarna hij een brief voorlas, die was binnengekomen van lui tenant-géneraal Seyffart. Deze brief had o.a. den volgenden inhoud „Een groet aan alle strijders, die nu in Krakau aangetreden zijn om met de Duit sche wapenbroeders te strijden voor de toekomst van Europa, tegen het bolsje wisme. Dit is een groet uit het vader land. Weest kameraden onder kameraden en hard vóór u zelf. Strijdt met Adolf Hitler voor Europa.” Deze woorden maakten niet alleen op de Nederlandsche ^vrijwilligers, maar ook op de aanwezige kameraden diepen in druk. Geestdriftig stemden allen in met het op den Führer uitgebrachte „Sieg Heil”. Na deze indrukwekkende plechtigheid volgde een marsch door de straten van Krakau. Voorop een muziekkorps van de Waffen S.S., dan het oranje-wit-blauwe vaandel van het legioen en daarachter onze mannen, die door de bewoners luide werden toegejuicht. Tenslotte werd over het Adolf Hitler-plein naar de kazerne gemarcheerd. Hiermede had hét eerste contingent van het vrijwilligerslegioen Nederland zijn bestemming bereikt. Intüsschen is ook het tweede aangeko men en even hartelijk ontvangen. Mogen er spoedig nog vele volgen, opdat de we reld ervaart, dat ook Nederlandsche man nen weten wat eer en plicht is. P. K. Nederlandsch Legioen, Krakau op Maandagavond, 28 Juli 1941 Een met vlaggen versierd station, stra ten waarover groote spandoeken zijn aan gebracht, vertellen ons dat wij aan den vooravond van een belangrijke en feeste lijke gebeurtenis staan. De bewoners van Krakau weten ons mede te deelen, dat den volgenden dag de Nederlandsche vrijwilligers uit Holland zullen aankomen en feestelijk zullen worden ontvangen. Dit blijkt ook uit de opschriften der span doeken, waarop den Nederlandschen man nen in het Höllandsch, Duitsch en Poolsch, een hartelijk welkom wordt toegeroepen. Wij lezen onder anderen„Onze beste wenschen vergezellen de Nederlandsche strijders, die vechten tegen de bolsjewie ken voor de vrijheid”. Het spreekt van zelf, dat hier in Krakau de gebeurtenis sen in verband met den strijd tegen het bolsjewisme nog meer spreken tot de be woners dan tot hen. die niet gelijk de be woners van Krakau op het voorterrein van het Oostelijke front wonen. Men be grijpt hier beter waaroih het gaat. En juist daarom is de aankomst van de Ne derlandsche strijders een gebeurtenis, waarvan iedereen in Krakau vol is. Dit bleek ook den volgenden dag, toen de fraai versierde trein het station Kra kau binnenstoomde. Daar sprongen zij uit de wagens, onze Nederlandsche jongens, frisch en lenig, alsof zij geen treinreis van 60 uren achter den rug hadden. Hun vastberaden gezichten gaven uitdrukking aan hun voornemen te volbrengen, wat zij hadden geschreven op de wanden van hun wagons, o.a.„Wij gaan naar Mos kou”, „Wij gaan strijden voor de vrijheid van Europa”, enz. enz. Trouwens het ge- heele contingent stond in het teeken van de V van Victorie. Dit bewezen de speld jes met de oranje V, waarvan iedere man er een op zijn borst gestoken had. Onder de tonen van vroolijke marsch muziek marcheerden de Nederlandsche vrijwilligers het station uit. Zij werden opgesteld op het stationsplein, met het front naar de eere-tribune, luide toege juicht door duizenden belangstellenden, die met moeite door een afdeeling politie in bedwang werden gehouden. Intüsschen was een muziekkorps van«de politie aan gekomen en marcheerde een eerewacht van de Waffen S.S. met de bajonet op het geweer, het Stationsplein op. Op de eere- tribune hadden vertegenwoordigers de Weermacht, partij en staat plaats Het Huis van afgevaardigden heeft, vol gens Associated Press met 203 stemmen tegen 202 stemmen de wet aangenomen op grond waarvan de militaire diensttijd met 18 maanden wordt verlengd. De wet behelst verder een bonus van 10 dollar voor iedere maand boven den eenjarigen diensttijd, benevens de afschaffing van de maximumlimiet van 900,000 man. De wet gaat thans naar de confer.entiecommissie van den Senaat die de bijzonderheden uitwerkt. De plenaire zitting van den Senaat heeft de wet reeds eerder aange nomen. De thans onder de wapens staande re- cruten zullen, als gevolg van de nieuwe verlenging, in totaal twee- en een half jaar dienen. Het feit, dat het Huis van afgevaardig den het decreet over de verlenging van diensttijd slechts met één stem meerder heid heeft aangenomen, heeft bij de Ame- rikaansche openbare meening het grootste opzien gewekt. De schrale stemmingsuit- slag wordt een sensatie en een curiosi teit van den eersten rang geacht, zooals in het parlementaire leven van Amerika nog slechts zelden is voorgekomen. Volgens de bladen heeft de uitslag van deze stemming ook in het Congres de grootste verrassing gewekt. De voorzitter van het Huis van afgevaardigden heeft gelast de binnengekomen stemmen nog eens te tellen. De tweede telling beves tigde echter de juistheid van de eerste. Het onder Engelsche vlag varende Noor- sche tankschip „Ida Knudsen” van 12.000 b.r.t., dat met een lading petroleum naar Gibraltar onderweg was, is op 27 Juli, naar Portugeesche bladen melden, ter hoogte van Kaap Blanco getorpedeerd. Veertien schipbreukelingen van het tot zinken gebrachte tankschip zijn door een Portugeesch visschersvaartuig gered en te Las Palmas aan land gebracht. De plaatsvervangende ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken, ad miraal Darlan, is naar officieel te Vichy wordt medegedeeld benoemd tot minister van landsverdediging. In bevoegde Fransche kringen wijst men er op, dat de positie van Darlan aan zienlijk is versterkt door de uitbreiding van zijn militaire volmachten. Voorts wordt officieel te Vichy bekend gemaakt, dat op grond van de beraadsla gingen der regeering der laatste dagen 3 nieuwe ministeries zijn opgericht, en één voor de nationale verdediging, alsmede 2 I ministeries van staat, die zijn overgedra gen aan Moisset, tot dusver staatssecre taris in het vice-presidentschap, en Romier, den nauwen Pétain SPIONNEN TERDOOD VEROORDEELD Te Sofia is hedenochtend het doodvon nis voltrokken, dat eenigen tijd geleden geveld is in de spionnagezaak tegen 4 uit de Sovjet-Unie geëmigreerde, vroegere Tsaristische officieren. De veroordeelden werden opgehangen. veiligheid van Australië thans op het spel staat. Het kabinet heeft hem derhalve met algemeene stemmen uitgenoodigd om zoo. spoedig mogelijk voor defensie^bespre- kingen naar Londen te gaan. De Austra lische oorlogsraad, waarin alle politieke partijen zijn vertegenwoordigd, zal mor gen bijeenkomen. De houding van Thailand Van betrouwbare zijde wordt vernomen meldt Domei, dat de Thailandsche premier Loeang Piboel Songgram, Vrijdag j.L tijdens zijn onderhoud met den Ame rikaanschen gezant, Hugh Gladney Grant, ronduit heeft geweigerd, Amerikaansche hulp voor Thailand te aanvaarden. Grant zou bij Thailand hebben aange drongen op afstand van zijn pro-Japan- sche houding en in ruil daarvoor hebben voorgesteld, dat de Vereenigde Staten hun militaire hulp aan Thailand zouden uitbreiden. Songgram zou hebben geant- Het D.N.B. meldt uit BerlijnDe Brit sche luchtmacht heeft gistermiddag bij een aanvalspoging op het West-Duitsche industriegebied een zware nederlaag ge leden. Door den krachtigen Duitschen afweer gehinderd, konden de vijandelijke bommenwerpers hun doelen niet bereiken. Zij wierpen hun bommen daarom in de omgeving van Keulen uit De aangerichte schade is niet aanzienlijk. Jagers en lucht- doelartillerie schoten 1Ö bommenwerpers van de aanvallende formatie omlaag. Een andere bommenwerper werd door marine- artillerie ten val gebracht. Uit een for matie Britsche jachtvliegtuigen, welke de Nederlandsche kust naderde om de terug- keerende bommenwerpers te vergezellen, schoten Duitsche jagers bovendien 6 Spit fires neer. Tegelijkertijd plaats vindende Britsche afleidingsaanvallen aan de kust van het Kanaal leidden tot nieuwe aan zienlijke verliezen voor den vijand, die 5000 No. 6237. PRIJZEN VAN ƒ30. 6871 7180 7622 7905 7954 7981 8257 8548 8680 8786 8805 8855 8969 9359 aan medewerker van maarschalk Pétain in diens kabinet. Voorts is de ministerraad tot 8 ministers uitgebreid. Voortaan zullen tot den minis terraad behooren De plaatsvervangende ministerpresident en minister voor de nationale verdediging, van buitenlandsche zaken en marine, ♦iootadmiraal Francois Darlan, voorts de minister van oorlog, legergeneraal Huntzi ger, de minister van justitie, Barthelemy, de minister van binnenlandsche zaken, Ducheu, de minister van financiën en han- del, Bouthillier, de minister van land bouw, Caziot, alsmede de beide pas be noemde ministers van staat Moisset en Romier. Voorts werd opgericht in plaats van het tot dusver bestaande secretariaat- generaal voor inlichtingen, een secreta- riaat-generaal voor inlichtingen en propa ganda, dat in handen werd gelegd van Marion, tot dusver plaatsvervangend secretaris-generaal in het vice-president schap, die daarmede benoemd werd tot secretaris-generaal. Het ministerie van de voedselvoorziening, dat eenige weken ge leden door het ministerie van landbouw werd overgenomen, is door dit departe ment weer afgestaan en in handen ge geven van den voorzitter der Kamer van Koophandel van Lyon, Carbin. In plaats van Chevalier, tot dusver staatssecretaris voor gezondheid en de gezinnen, komt dr. Huard. tot dusver secretaris-generaal bij dezen dienst. 1410 1626 1709 2264 2373 24095344 5757 5802 5912 6108 6151 6236 6250 6643 6829 de vorige lijst 2520 2778 2947 '3125 3270 3345 3559 3700 4051 In 1053; 2912 m. z. 2919; 9909 m. z. 9906’ Amerikaansche bladen over rede van Pétain Omtrent de groote rede van maar schalk Pétain meldt de „New York He rald Tribune”, aat men in Washington eerst den terugkeer van Roosevelt wil afwachten alvorens een standpunt te dien aanzien in te nemen. Eenige waarnemers zijn van meening, dat de Amerikaansche regeering maatregelen tegen Frankrijk zal nemen. Daarop duidt in het bijzonder het dreigement van den vroegeren voor zitter der Senaatscommissie voor buiten landsche zaken, George, die een bezet ting van Martinique mogelijk achtte. In de persconferentie heeft minister Huil, verklaard, dat de Amerikaansche regeering met belangstelling de struc tuurwijzigingen in de regeering van Vi chy volgt. Uit de woorden „met belang stelling” trekken velen de gevolgtrek king, dat Huil op het oogenblik weinig sympathie voor Frankrijk koestert. De Washingtonsche correspondent van de /„New York Times” meldt, dat de rede van Pétain in Washington wel geen verrassing, doch toch een zware slag ge weest is. Alles duidt er op, dat de Ame rikaansche regeering voorzichtig te werk gaat en de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk wel niet terstond zal ver breken. zenier, die sinds het begin van den oorlog aan het front stond. Naar in Fulda ten aanzien van de bis schopsconferentie bekend gemaakt is, zijn ondanks de door den oorlog voorgeschre ven papierbeperkingen, sinds de vorige conferentie in Augustus van verleden jaar ongeveer elf procent meer aan godsdien stige geschriften, kerkboeken en kerke lijke zangboekjes vervaardigd en verkocht dan in de jaren 1938 en 1939. ONTVANGST VAN DEN SPAANSCHEN AMBASSADEUR De Führer heeft gisteren in zijn hoofd kwartier, in het bijzijn van den Rijksmi- nister van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop, den uit Berlijn vertrekkenden Spaansehen ambassadeur Espinosa de los Monieros, in afscheidsaudiëntie ontvan gen. HET BESTUUR IN HET VROEGERE POOLSCHE GALICIE Het D.N.B. meldt uit Krakau, dat het tot dusver onder militair bestuur staande deel van het vroegere Poolsche Galicië thans is geplaatst onder het bewind van den gouverneur-generaal dr. Frank. Engelsche bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht West-, Midden- en Noord-Duitschland binnengevlogen. Een gering aantal brisantbommen werd neer geworpen op woonwijken in buitenbuur ten van de rijkshoofdstad, waar eenige dooden en gewonden zijn te betreuren. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 10 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. DE BISSCHOPSCONFERENTIE VAN FULDA De dit jaar gehouden Duitsche bis schopsconferentie te Fulda werd door alle katholieke Duitsche bisschoppen en kardi nalen bijgewoond. Het hoogtepunt van de conferentie vormde de voorlezing van een pauselijke boodschap aan het Duitsche episcopaat Volgen» inlichtingen van be paalde zijde, zou 4hans een regeling tot stand gekomen zt> voor de herbezetting van den bisschopruetel van Keulen. De naam van den nieuwen bisschop van Keu len zal echter pas bekend gemaakt wor den, wanneer het fiat ontvangen is van den Pruisischen ministerpresident, dat volgens het concordaat voor elke nieuwe bezetting vereischt wordt. De eveneens sinds geruimen tijd vacante bisschopszetel van Paderborn is bezet met een aalmoe- hier in luchtgevechten 13 jachtvliegtuigen verloor. Gistermiddag heeft de Duitsche lucht- doelartillerie aan de Kanaalkust nog 2 Britsche jagers neergeschoten. Bij een nieuwen aanval van Britsche jachtvlieg tuigen op de kust van het bezette gebied, schoten Duitsche jagers des avonds nog maals 9 vijandelijke vliegtuigen neer. De Britsche luchtmacht beeft derhalve bij haar pogingen tot aanvallen bij daglicht op Duitsch en bezet gebied, gisteren 11 bommenwerpers en 30 ja gers verloren, terwijl aan Duitsche zijde geen enkel verlies is geleden. De schade van den lucht oorlog in Engeland Het D.N.B. seint uit StockholmHoe ontzaglijk groot de schade Is, welke de luchtoorlog de afgeloopen maanden aan het Engelsche bedrijfsleven heeft toege bracht. blijkt uit een mededeeling van de „Daily Express” Het Londensche blad meldt, dat majoor Andrew Holt is belast met „van gewichtsstandpunt” gezien, den zwaarsten arbeid van den geheelen oor log, n.l. de taak om het schroot en de sta len balken uit de vernielde gebouwen weg te halen voor industrieele doeleinden. Dat wil zeggen, dat hij een millioen ton schroot en stalen balken uit door den luchtoorlog verwoeste huizen moet halen. Londen alleen levert daarvan 200.000 ton. Veertig ondernemingen zijn belast het transport van dit materiaal. Het staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft gisteravond voor de Fransche ra dio een politieke rede gehouden. Pétain hield zich in de eerste plaats bezig met den toèstand van onrust, die in Frankrijk heerscht. het gezag van zijn regeering in twijfel trekt, en er toe bij- draagt, dat de gegeven bevelen dikwijls slecht worden uitgevoerd. In een atmos feer van valsche geruchten en gekonkel, zoo vervolgde spr., worden de krachten van den wederopbouw ontmoedigd en an dere krachten pogen haai plaats in te nemen. Deze onrust wordt door de Lon- Zeer aangrijpend was het bezoek aan de begraafplaats, waar de honderden dooden werden bijgezet Al de graven waren omringd door snikkende en bid dende menschen. de nabestaanden van de mannen, de vrouwen en de kinderen, wier verminkte lichamen hier rustten. Een groot massagraf trok de aandacht. Daar werden zij begraven, wier lichamen men vond in de gevangenis, niet te iden- tificeeren stoffelijke resten van Lemberg- sche ingezetenen, jongen en ouden. Men bracht de journalisten in de ge bouwen der Gpoe en in de folterkamers, die daar waren ingericht; het gezelschap bezocht alle voorname punten der stad, waarbij de deelnemers onderweg de enor me pantserwagens der Sovjettroepen za gen, deels reeds samengebracht op de ver zamelplaatsen, deels nog liggend op de plaatsen, waar het Duitsche geschut ze trof en vernietigde. Van Lemberg naar Przemysl Het vervolg van den tocht voerde de journalisten naar Przemysl, een rit door de voormalige stellingen van het roode leger. Zij zagen de stukgeschoten bunkers en totaal uiteengereten betonnen onder komens; zij gingen langs de kilometers lange veldversterkingen over een weg, die aan weerszijden gegarneerd was met de resten van vernielde Sovjettanks, ka- Japansche vloot te Saigon Opnieuw zijn eenheden van d» Japan- sche vloot te Saigon aangekomen. De opperbevelhebber van het Japansche expeditieleger in Fransch Indo-China. luitenant-generaal Sjosjito lidea, heeft geconfereerd met den bevelhebber van de Japansche vloot in de Indo-Chineesche wateren, vice-admiraal Seiisji Nimi. De conferentie had plaats aan boord van een in de haven van Saigon liggend Japansch oorlogsvaartuig. ii. De eerste reis, welke door de propa- ganda-afdeeling van het oppercommando der Duitsche weermacht onder leiding van ritmeester Freudemann naar en langs het Oostfront werd ondernomen, voerde naar het gebied van Lemberg. Wij maak ten in ons artikel van gisteren reeds in het kort melding van deze reis, waarvan de beschrijving deel uitmaakte van het breede overzicht, dat de stafofficier on langs in de dagelijksche persconferentie gaf. Het doel dezer reis was, gelijk bij voorgaande, den dagbladvertegenwoordi- gers gelegenheid te geven de plaatselijke toestanden zelf op te nemen, hetgeen in dit geval beteekende, met eigen oog de monsterlijke gewelddaden der Sovjetsol daten der politieke commissarissen en agenten der Gpoe, te aanschouwen. Op de binnenplaats en in de gangen der Gpoe-gevangenis zagen de journalis ten de stapels lijken van hen, die vóór den terugtocht der roode troepen, koel bloedig waren vermoord, veelal na voor afgaande marteling. Honderden dooden vond men in de ten deele uitgebrande gevangenisruimten, voornamelijk in de kelders, waar een verpeste atmosfeer hing als gevolg van de reeds in ontbinding verkeerende lijken, van mannen, vrouwen en kinde ren, die niet aanstonds te bergen waren, omdat massa’s puin de lichamen geheel of gedeeltelijk overdekten. Tevergeefs hadden de moordenaars getracht om de gevangenis door brand geheel te verwoesten en op deze wijze de sporen van hun euveldaden uit te wis- schen. Deze werden er des te gruwelijker door. Het was in vele gevallen noodig om aan de straatzijde gaten in de gevange nismuren te hakken, teneinde op deze wijze de lijken uit de kelders te verwij deren. De cellen dezer gevangenis, voor zoover nog in ongerepten staat, maakten op zich zelf reeds een ontstellenden indruk door den staat van grenzelooze vervuiling waarin zij verkeerden. En dan te bedenken, dat in deze nauwe krotten groote aantallen menschen opeengeperst werden. openbare meening, hetgeen onder een autoritair bewind zeer noodzakelijk is. Deze openbare meening is evenwel tegen woordig gespleten. Ten aanzien van de wijzigingen in de regeering, vermeldde spr. in het bijzon der, dat hij aan admiraal Darlan, tegen over wien deze openbare meening zich niet steeds rechtvaardig had betoond, maar die het staatshoofd steeds moedig en loyaal gesteund had, het ministerie van nationale defensie heeft overgedra gen, opdat hij rechtstreeks zijn invloed kan uitoefenen op de gezamenlijke Fran sche strijdkrachten te land, te water en in de lucht Voorts maakte maarschalk Pétain o.a. zijn besluit bekend, gebruik te maken van art. 7 der constitutie, om degenen, die verantwoordelijk zijn voor de ramp van Frankrijk, te veroordeelen. Met dit doel is een „politieke juridische raad” inge steld, die nog voor 15 October zijn voor stellen aan het staatshoofd zal voorleg gen. nonnen enz. Men toonde hun vliegvelden, waarop de wrakken lagen van tientallen vliegtuigen der roode luchtmacht. Zij be wezen de trefzekerheid der Duitsche bom men. Alle dorpen, waarlangs de weg voerde, waren in puinhoopen verkeerd. Nabij het op eenige kilometers afstand Lemberg gelegen Jaroslaw bezichtig- het gezelschap een gevangenkamp. Z.ZZZ ——1 bijeen waren. In dit dat door de Sovjetsoldaten onder Duitsch toezicht was gebouwd, waren alle rangen van de roode armée, van generaal tot soldaat, vertegenwoordigd. In een der afdeelingen van het kamp waren 5060 officieren ondergebracht, een staalkaart van rassen, die, wat hun uiterlijk betreft, in niets herinnerden aan het begrip offi cier gelijk men zich dat in het Westen heeft gevórmd. Toegegeven, dat de uniform gedurende de gevechten geleden moest hebben, maar zoo havelooze toestand kon slechts opperste verwaarloozing en gebrek beschaving worden geweten. Soms I hadden de officieren hun schoenen tegen sigaretten geruild, waarna zij hun voeten met lappen omwikkelden. De gelaatsuit drukking van het meerendeel dezer offi cieren liet ten duidelijkste het ontbreken van eenige intelligentie blijken. Een uitzondering maakte de, van de overigen gescheiden onder gebrachte, I Sovjet-generaal, die reeds aan den wereld oorlog 1914-’18 had deelgenomen. Hij liet zich zeer misprijzend uit over het huidi ge officierscorps. Deze generaal bekleed de den rang van generaal-majoor; een hoogere rang was niet voor hem wegge legd, omdat hij geen lid der partij was. Hij was, tot de laatste seconde vechtend, samen met zijn afdeeling gevangen geno men. Naast frissche gestalten treft men on der het gros der Sovjet-soldaten dierlijk uitziende Aziaten aan. Opmerkelijk was, dat er onder de eersten velen gevonden werden, die, naar oude gewoonte, hun blouses vrij droegen en niet, naar Sovjet- voorbeeld, bij den broek ingestopt. Ik ben, aldus ritmeester Freudemann, ook in contact geweest met den Russi- schen soldaat in den wereldoorlog en ik kan zeggen, dat zijn Sovjet-opvolger in geen opzicht met hem kan en mag wor den vergeleken. Nu komt het, afgezien hiervan nog, herhaaldelijk voor, dat nauwelijks 17-ja- rige jongens, zonder eenige oefening Zelfs een schaar slijpen is een j kunst U begrijpt dus, hoe moei lijk het is, een scheermesje juist te slijpen. GLADWEG heeft daarvoor niet alleen in het vak opgegroeid personeel, maar ge bruikt ook speciale, uit ervaring ▼oortgesproten machines. En bovenal staal met een bijzondere alliage. Daardoor scheren Glad weg mesjes zoo voortreffelijk. LORD WILLINGDON OVERLEDEN Reuter meldt uit Londen, dat lord Wil- lingdon gistermiddag op 74-jarigen leef tijd aan de gevolgen van een longontste king is overleden. De naam van lord Willingdon is in de eerste plaats verbonden met de Britsche handels- en propaganda-missie, welke on der zijn leiding in den winter 1940/41 met negatief resultaat de Zuidamerikaan- sche staten bezocht heeft. In zijn politieke loopbaan in dienst van het Britsche em pire was hij o.a. onderkoning van Britsch- Indië, waar hij Gandhi’s campagne van ongehoorzaamheid scherp onderdrukte. Ook is hij gouverneur-generaal van Ca nada geweest. AMERIKAANSCH CORRESPONDENT OMGEKOMEN Aan de kust van Schotland is, naar Associated Press uit Londen meldt, het lijk aangespoeld van den Amerikaanschen correspondent Kenneth Collingsa die op 6 Mei bij het in den grond boren van een niet genoemd Canadeesch troepentrans portschip om het leven was gekomen. van de waar 15.000 man kamp, ---- nemen. Deze onrust wordt door de Lon densche radk) en door een bepaald» pers nog versterkt. In het tweede deel van rijn rede be- beeft De officieele woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft heden voor dg pers te Tokio verklaard, dat eventueele Amerikaansche leveranties van oorlogsmateriaal naar Wladiwostok, een scherpe Japansche re actie zouden uitlokken. Of dit oorlogsma teriaal door Sovjetschepen of wel door Amerikaansche tonnage naar Wladiwo stok wordt gebracht, noemde de Japan sche woordvoerder van meldt S.P.T.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2