voor Een zwarte dag Britsche luchtmacht No. 179S3. 1941. het Thailand de m en spanning Verre Oosten VRIJWIL! V - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN I VERDUISTEREN van 9.08 uur n.m. tot 6.21 uur v.m. Donderdag 14 Augustus. NI LEGIOEN ,ND 1 De luchtaanvallen der Sovjets op Berlijn bolsjewisten verloren in totaal 224 machines Ouderdoms- en invaliditeitsrente Engelschen en PRUS DER ADVERTENTIEN: PRUS DEZER COURANT: voor Uitreiking boter- In het tijdvak van 18 tot en met 30 Augustus Een Moordaanslag op den Japanschen minister Hiranoema Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 40 ct ft I De veldtocht in het Oosten geen „Blitzkrieg” 5 s s Gevolmachtigde voor Zuid- Holland in dezelfde functie ’s-Gravenhage benoemd Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 In ons nummer van j.l. Dinsdag heb ben wij ons bezig gehouden met den door den heer Woudenberg, commissaris van ’t N.V,V. in een groote rede te Am sterdam aangekondigde binnenkort te verwachten uitbouw van de sociale ver zekering ten aanzien van werkende ar beiders en trekkers van invaliditeits- en ouderdomsrente.. Wij behandelden daar bij meer in het bijzonder de ziektever zekering, die een aanmerkelijke uitbrei ding zal ondergaan, welke vooral aan de economisch zwakken ten goede komt en bovendien sociaal-rechtvaardiger zal zijn dan de thans geldende regeling. Zulks met name omdat de werknemer, die om verzekerd te zijn lid zal moeten zijn van een erkend ziekenfonds, niet meer alléén de kosten zal moeten be talen, maar de werkgever daarin voor de helft moet bijdragen; voorts omdat de contributie of premie niet meer zal worden berekend naar het aantal ver zekerden per gezin maar in procenten van het loon, terwijl de berekening de zelfde zal zijn voor ongehuwden en gezinnen, voor kleine en voor groote gezinnen, zoodat de lasten over allen naar draagkracht worden verdeeld. Van beteekenis is eveneens de ont worpen verbetering van de verzorging van hen, die door ouderdom of invalidi- teit niet meer in staat zijn om in hun onderhoud, en eventueel dat van hun gezin, te voorzien. Wij gebruiken met opzet het woord „verzorging’’, omdat men de vraag: of bij deze herziening de verzekerings- dan wel de verzorgingsgedachte den voor rang moet hebben, naar Duitsch voor beeld in laatstbedoelden zin heeft be antwoord. Men gaat daarbij uit van de stelling, dat elk van ons den zedelijken plicht heeft om naarmate van zijn finan- cieele draagkracht bij te dragen ten einde den ouden of tot arbeid onge- schikten landgenoot, die zijn krachten aan de gemeenschap heeft gegeven zoo lang hij dit kon, een van zorgen bevrij den levensavond te verzekeren. Ieder, die sociaal voelt, zal het juiste en sym pathieke van deze gedachte erkennen. De ontwerpers van de nieuwe plan nen hebben geoordeeld, dat de bedragen der hierbedoelde renten, die toch reeds uiterst gering zijn, in deze dagen zelfs beneden de minimale kosten van het allernoodzakelijkste levensonderhoud blijven en dus volstrekt onvoldoende moeten worden geacht, in ’t bijzonder bij de invaliditeitsverzekering. Een ge- heele herziening van die verzekering bleek echter in de huidige tijdsomstan digheden niet mogelijk te zijn, zoodat men zich tot een noodregeling heeft be paald, teneinde dadelijk in den nood te kunnen voorzien. Deze noodvoorziening strekt echter slechts tot einde 1942 en het is niet de bedoeling, dat zij daarna zal worden verlengd. Men moet haar beschouwen als de voorloopster van nieuwe plannen. De voorloopige regeling, die dus wel dra zal ingaan, beoogt een verhooging van de ouderdomsrente in den vorm van bijslag op het thans geldende bedrag; de bijslag bedraagt 25' pCt. op de wet telijk vastgestelde rente voor de rente trekkers, die het 65e levensjaar hebben bereikt. Voor trekkers van invaliditeits- rente, die dit levensjaar nog niet heb ben bereikt, bedraagt de bijslag 50 pro cent; als de rentetrekker gehuwd is komt daar nog een bijslag van 25 pCt. bij. Deze verhooging geldt ook indien de rentetrekker weduwnaar is geworden of is gescheiden en nog kinderen beneden den gestelden leeftijd te zijnen laste heeft. Voor ieder van deze kinderen komt er nog een bijslag van 20 procent bij, doch slechts tot ten hoogste zes kin deren. Dit beteekent volgens een een voudige berekening, dat als maximum een totale bijslag kan worden gegeven van 195 procent boven de wettelijk vast gestelde rente. Op het weduwen- en weezenpensioen wordt een bijslag van 50 procent gege ven. Bij samengaan van weduwen- en weezenrente wordt de bijslag verhoogd met 25 procent voor iederen wees (tot ten hoogste zes weezen). Als alleen wee zenpensioen wordt uitgekeerd, bedraagt de bijslag 50 procent. Het is wel de moeite waard, deze be langrijke verhoogingen nog eens op den voorgrond te brengen. Zij beteekenen een gemiddelde verhooging van de ouderdomsrente met 40 procent, de in- validiteitsrente met 65 pCt, de wedu wen- en weezenrente met 52 pCt Dit is, naast enkele andere gunstige bepalingen, die men in het verslag der rede heeft kunnen lezen, wel de hoofd zaak van den voorloopigen uitbouw van het hier behandelde deel onzer sociale verzekering. Ook op dit punt is weer, met erkenning en behoud van het reeds bereikte goede, naar meer volmaaktheid of zoo men wil: minder onvolmaakt heid gestreefd, overeenkomstig de hoogere eischen van den tijd, overeen komstig ook de ontwikkeling van de maatschappelijke verhoudingen en van het besef der sociale rechtvaardigheid. In werkelijkheid slechts één maal de stad bereikt De heer Max Blokzijl voor de radio Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 cfcl Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet BH' vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer.1 Toespraak van Paus Pius De Roemeensche bladen publiceeren heden de 4e lijst met namen van officie ren en soldaten, die in den veldtocht tegen de Sovjets zijn, gesneuveld. Zij behelst, aldus het D.N.B., de namen van 36 offi cieren en 214 onderofficieren en soldaten. Hij hoopte, zoo heeft de Britsche ambas sadeur er aan toegevoegd, dat Japan deze waarschuwing ter harte zou nemen. Bangkok wil een onafhankelijke politiek van nieuwe en vetkaarten Ritmeester Freudemann vertelt Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 o. TJn.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 <<<«««<««<«<C«<C«««««<««<4<«<«<«4«<«£ **0 Duitsche successen langs het geheele Oostelijke front Aanvulling op het weermachtbericht van gisteren HAAGSCHE COURANT Aan .het Noordelijke deel van dat Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. de te wij de Bespreking te Washington Minister Huil heeft gisteren den Engel- schen ambassadeur en de Canadeesche, de Australische en Nieuw-Zeelandsche gezan. ten ontvangen. Ook Duff Cooper, op door reis naar het Verre Oosten, was bij de besprekingen aanwezig. Tijdens de confe rentie is de toestand in het Verre Oosten besproken. X z* s /s s l A I het front Noordelijken sector van het Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris heeft op grond van art. 4, tweede alinea van verordening no. 3/’4O betreffende de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland, den ge volmachtigde voor de provincie Zuid-Hol- land Oberverwaltungsgerichtsrat Schwe bel, tevens benoemd tot gevolmachtigde voor de stad ’s Gravenhage, zulks met ingang van 1 September 1941. Indo-China kondigt embargo op exporten ter zee af. Domei meldt uit Hanoi, dat de regeering van Fransch Indo-China gisteren het alge- meene embargo heeft afgekondigd op alle exporten ter zee. De ambtenaren weiger den een' reden voor dezen maatregel te noemen. Zij verklaarden echter, dat deze maatregel niet sloeg op de verschepingen, welke plaats hebben op grond van bijzon dere vergunningen. De Amerikaansche ambassa deur in Thailand Ten aanzien van het aftreden van Grant heeft minister Huil gisteren verklaard, dat Grant, evenals vele andere diplomatieke vertegenwoordigers der Vereenigde Staten, die niet tot den gewonen diplomatieken dienst behooren. bij het begin van de nieuwe ambtsperiode van president Roose velt, zijn ontslag heeft aangeboden, dat werd aanvaard. Dit aftreden heeft echter niets te maken met den tegenwoordigen politieken toestand. In dit verband sprak Huil nog tegen, dat de schoonzoon van Wilson, Sayer, die thans commissaris der Vereenigde Staten op de Philippijnen is, als opvolger van Grant in aanmerking zou komen Bijkantoor: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr, 66, Tel. 721187 Tegenover de door Moskou en Londen verspreide fantastische berichten omtrent de aanvallen van Sovjet-vliegers op Ber. lijn verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde: De bolsjewistische vliegtuigen heb ben Berlijn slechts één keer bereikt. Bij die gelegenheid hebben zij 20 bommen ge worpen met een totaal gewicht van 1 ton. Gedurende de 3 daarop volgende nachten is het hun niet gelukt tot Berlijn door te dringen. Daarentegen zijn de Duitsche ■vliegers iedereen nacht tot Moskou door gedrongen. Gedurende de afgeloopen nachten hebben zij achtereenvolgens 60, 53, 70 en 40 ton brisantbommen gewor pen. De verhouding is dus als 1 tot 205 ton. Door deze aanvallen op Moskou is een bijzonder belangrijk gebied der Sov- jetbewapeningsindustrie, vooral van de Sovjetvliegtuigindustrie, welke bijna voor de helft te Moskou is geconcentreerd, getroffen. 4 De in de overige industriegebieden, als Gorki, Tala en Charkow en het Do- netz-gebied aanwezige vliegtuigfabrieken, die geen aaneengesloten industrie vormen zooals in de omgeving' van Moskou, kun nen de in dit laatste gebied thans uitge vallen productie niet vervangen. Boven, dien neemt hun productie-capaciteit door het in sterke mate onttrekken van ar beidskrachten, de steeds sterker merk baar wordende storingen in het transport en de andere gevolgen der door de Duit- schers toegebrachte slagen waarschijnlijk belangrijk af. Onder die omstandigheden is het begrijpelijk, dat de Sovjet-legerlei- ding de voor militaire operaties op groote schaal niet meer voldoende luchtstrijd krachten gebruikt tot verberging van haar militaire onmacht en ze van de weinige nog aanwezige startplaatsen van waaruit het Duitsche gebied nog bereikt kan wor/ den, het Duitsche Rijk laat binnenvliegen. Versterkingen naar Birma Radioberichten uit San Francisco spre ken van de aankomst van verdere contin genten Australische troepen in Birma, meldt S.P.T. Het Britsche luchtwapen is in Birma versterkt met 100 toestellen, die oorspronkelijk voor Tsjoenking bestemd schijnen te zijn geweest Torpedojager der Sovjets vernietigd Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Maandag aan den ingang van de Finsche Golf een torpedojager der Sovjets vernie tigd. Duitsche verkenners zagen gisteren hoe het gekenterde oorlogsschip op de plek van den aanval met de kiel naar boven ronddreef. Voor Odessa hebben gevechtsvliegtui gen gisteren een vijandelijk koopvaardij schip van 5000 b.r.t. beschadigd, zoodat het de reis niet kon vervolgen. De beman-* ning zette het schip op het strand. Een ander koopvaardijschip van 6000 b.r.t. maakt? na een bomvoltreffer slagzij en voer langzaam in de richting Odessa te rug. Bij een vergeefschen aanval van Sovjet-bommenwerpers op de Roemeen- sche haven Constanza in den vorigèn nacht, werd een vijandelijk vliegtuig door Duitsche jagers neergeschoten. Tijdens een -audiëntie voor 3000 per sonen, onder wie vele militairen en een groep oorlogsgewonden uit de hospitalen te Rome, heeft Paus Pius een rede gehou den over „Heldendom van het Christe lijke leven”. Daarin wees hij er op, dat thans op de slagvelden, in de lucht en ter zee tallooze heldendaden worden verricht, die uitdrukking zijn van een geestkracht, die voor doodsgevaar niet terugdeinst. Ofschoon iedere oorlog tusschen de vol ken ieder warm hart bedroeft en met af schuw vervult, kan niet worden bestre den, dat zoo zware en bloedige stormen met hun ernstige plichten voor strijders en niet-strijders uren en oogenblikken van beproeving met zich brengen, waarin de vaak niet vermoede en onverwachte grootheid wordt onthuld van vele held haftige geesten, die bereid zijn alles, ook hun leven, te géven voor de vervulling der plichten, hun door hun Christelijk geweten voorgeschreven. Evacuatie van Japanners Deze week begint de evacuatie van de op de Philippijnen "wonende Japanners, met het vertrek van de eerste groep aan boord van het stoomschip „Maréchal Jof- fre”. Mogelijk zal de helft van de 30.000 Philippino-Japanners de eilandengroep verlaten. De Japanners verzekeren, dat hun positie op de Philippijnen onhoudbaar is geworden, daar de bevriezing van de Japansche saldi en de weigering van licen ties voor de voortzetting van hun zaken, hun economisch^bestaan ondermijnd heb ben. Door deze maatregelen worden spe ciaal Japansche planters, handelaren en handwerkslieden getroffen. Uit Hongkqng wordt gemeld, dat een vijfde deel der aldaar wonende Japanners, de Engelsche kolonie heeft verlaten. In deze kolonie leven ongeveer 500 Japanners Hedenavond van 7suur 45 tot 8 uur spreekt vooi^ de microfoon van den Ne- derlandschen Omroep (Hilversum II) de heer Max Blokzijl over „Vrijheid van meening in oorlogstijd”. Een Sovjet-regiment vernietigd Bij de gevechten ten Zuiden van het Ilmenmeer werd het Sovjet-regiment ti- i railleurs no. 103 door Duitsche troepen ingesloten en op enkele manschappen na, die gewond in Duitsche gevangenschap geraakten, volkomen vernietigd. Een der gevangenen zeide, dat zijn divisie in de gevechten van de laatste weken 3 maal volkomen en telkens uit de resten van andere divisies opnieuw was samenge- steld. Twee bolsjewistische pantsertreinen, die Dinsdag in een sector van het Oostelijke front gebruikt werden, zijn door het Duit- sche vuur vernietigd. Een andere pant- sertrein der Sovjets werd aan het Finsche front door Duitsche duikbommenwerpers eveneens vernietigd. In de Zuidelijke Oekraïne heeft de- Duitsche luchtmacht gisteren bijzonder hevige aanvallen gedaan op de punten, waar steeds meer vluchtende Sovjet-troe- pen aankomen, om den Dnjepr over te steken Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front 240 voertuigen en 8 pantserwagens vernietigd. De vernieling der spoorwegen wérd met succes voort gezet Roemeensche verlleslijst Stilte voor den storm „Thailand heeft geen militaire hulp van democratische landen noodig”, zoo ver klaarde, naar Domei uit Bangkok meldt, een woordvoerder van de Thailandsche regeering gisteren in een radiorede tot hei Thailandsche volk. Het persbureau van een bepaald land, zoo vervolgde de woordvoerder, voert een propaganda, waarin beweerd wordt, dat Thailand de militaire hulp van een democratisch land noodig heeft. Deze propaganda, is echter niet in overeenstemming met de werkelijkheid, daar Thailand uitsluitend een vredespolitiek nastreeft en dus deze hulp niet noodig heeft. Tevens hoopt de Thailandsche regeering, dat de betrokken landen hun verdragen en beloften tegen over Thailand zullen nakomen en zijn souvereiniteit zullen eerbiediger*. Zou den deze verdragen echter als vodjes pa pier beschouwd worden, dan zoü Thai land zijn souvereiniteit met alle mid delen weten te verdedigen. Het Thailand sche volk zal niet tóelaten, dat aanval lers een voetbreedte Thailandsch grond gebied bezetten. BritschAmerikaanse!) aanbod heeft geen gunstig onthaal. In verband met een vraag in het par lement van Thailand of de regeering het afsluiten van een verdrag met Engeland overweegt, en het daarop gegeven ont kennende antwoord van den minister president, publiceert „Tokio Nitsji Nitsji” een bericht uit Bangkok, volgens het welk een om bijzondere-redenen niet ge noemde politieke persoonlijkheid in Thai land o.a. het volgende heeft verklaard: Door gewapende bescherming aan Thai land aan te bieden, heeft Engeland een poging gedaan de economische betrekkin gen tusschen Japan en Thailand te ver storen. Indien Thailand zich zou aanslui ten bij de economische blokkade van Japan, zou dit land niet werkeloos kun nen toezien. Dat is de reden, waarom Thailand zijn neutraliteit bewaart. On danks het aanbod Thailand te bescher men, moet gezegd worden, dat Thailand zich niet zal laten behandelen als de Phi lippijnen, Malakka of Birma, want zijn geen slaven van Engeland of Vereenigde Staten. Thailand zal met geen volk een verdrag sluiten, om dat land bijzondere voordee- len te verschaffen. Wij dienen echter te weten wie onze werkelijke vriend is. Om meer dan een reden ben ik tot het besiujt gekomen, dat Thailand niet in op positie tegen Japan moet gaan, door het aanvaarden van Engelsche bescherming. Alle landen, die zich aan de zijde van En geland geplaatst hebben, zijn geruïneerd en men moet zich herinneren, dat Enge land niet slechts geen hulp kan verlee- nen, doch slechts een hindernis zou vor men. De woordvoerder van de Japansche ma rine, Hiraide heeft een zeer besliste ver klaring over de Japansche houding ten opzichte van de huidige buitenlandsche politieke crisis afgelegd. „Wij hebben te genwoordig” zoo zeide hij, „slechts een stilte voor den storm en het volk moet op dezen storm voorbereid zijn”. Wan neer de grenzen van het geduld van Ja pan bereikt zijn, zal er een explosie plaats hebben. Japan zal aan geen druk toegeven. Indien buitenlandsche staten de kracht van Japan zouden onderschatten, dan zouden zij „ongelukkige resultaten uitlokken”. In diplomatieke kringen meent men, dat de door den Britschen ambassadeur Crai- gie, tijdens zijn laatste onderhoud met den Japanschen minister van buitenland sche zaken gebruikte zinspeling „ernstige situatie”, welke na een verder Japansch opdringen naar het Zuiden zeu intreden, niet noodzakelijkerwijze oorlog zou betee kenen, doch veeleer een verderen stap van den Engelsch-Amerikaanschen druk op Japan, zooals bijvoorbeeld het terugtrek ken van de consulaire vertegenwoordi gers. Politieke waarnemers gelooven ech ter, dat Japan bereid zou zijn, zijn consu laire betrekkingen met de Angelsaksische mogendheden op te offeren. Óver de Washingtonsche en Londensche persberichten, volgens welke Engeland en de Vereenigde Staten eventueel bereid zouden zijn te overwegen de hahdelsbe- trekkingen met Japan weer aan te knoo- pen, schrijft de „Asahi Sjimbfien”: Dit kan zeer goed -niets meer dan een han dige propagandamanoeuvre van Engeland en Amerika beteekenen”. rest van het front worden de Duitsche aanvallen met succes voortgezet, waarbij opnieuw vijandelijke groepen ingesloten en sommige harer vernietigd werden. De Duitsche luchtmacht bombardeert steeds weer belangrijke spoörwegknooppunten achter het Sovjetfront op doeltreffende wijze Vergeefs trachten de Sovjets nieuwe Duitsche operaties tot staan brengen. Japan en Thailand De Japansche militairen volgen zeer nauwlettend de ontwikkeling in Thai land, zoo verklaarde de woordvoerder van de Japansche weermacht. Hij be toogde, dat Thailand niet kan toegeven aan den Engelschen eisch omtrent mili taire steunpunten. Voorts verklaarde de woordvoerder, dat een parallel met de gebeurtenissen in Thailand bezig is in Kamsjatka te ont staan waar de Sovjet-Unie aan de Ver eenigde Staten steunpunten moet inrui men. De Japansche vloot, zoo vervolgde hij, is op alles voorbereid. Engelsche waarschuwing aan Tokio Naar te Tokio verluidt, hebben de Ver- eenjgde Staten en Engeland de Japansche regeering ingelicht, welke politiek zij voor het geval van een verder Japansch doordringen naar het Zuiden, zouden in slaan. De ambassadeurs van de beide An gelsaksische mogendheden hebben, naar 1 U.P. van betrouwbare zijde verneemt, tot dit doel onlangs besprekingen met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken gevoerd. Craigie zou Tokio Maan dag verklaard hebben, dat iedere Japan sche handeling die door Engeland als bedreiging van Thailand opgevat wordt, een zeer ernstige verhouding tusschen Engeland en Japan tengevolge zal hebben, In den front hebben Duitsche troepen Dinsdag tegenaanvallen van de bolsjewisten onder zeer zware verliezen voor den vijand af geslagen. Achttien pantserwagens werden vernietigd In een tegenaanval veroverde de Duitsche infanterie Sovjet-batterijen en maakte 14 stukken geschut buit. Bij verdere gevechten in denzelfden sector werden 10 Sovjetpantserwagens en 32 stukken geschut vernietigd. In totaal yerloren de bolsjewisten Dins dag in den Nooi’delijken sector van het front 28 pantserwagens en 46 stukken geschut. Verscheidene aanvallen van de Duitsche luchtmacht waren Dinsdag in den middel- sten sebtor gericht op het station Brjansk, dat zwaar werd beschadigd. Talrijke spoorwagons geraakten in brand. Bi; aanvallen op troepenconcentraties, colon nes, verkeerswegen en vijandelijke stellin gen werden een pantsertrein en 80 vrachtauto’s vernietigd en 11 stukken ge schut benevens 3 batterijen buiten ge vecht gesteld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen de nieuwe boter- en vetkaarten (de 3e serie) in de verschillende gemeen ten worden uitgereikt in het tijdvak van 18 tot en met 30 Augustus. Ook bij deze uitreiking is het verkrij gen van een boterkaart of een vetkaaït afhankelijk van het gezinsinkomen. Bepaald is, dat diegenen in aanmer king komen voor een vetkaart, wier ge zamenlijk inkomen ligt beneden de vol gende normen: 1 gezinslid minder dan 1000 gulden. 2 gezinsleden minder dan 1100, 3 gezinsleden minder dan 1200, 4 gezinsleden minder dan 1300, 5 ge zinsleden minder dan 1400, 6 gezins leden minder dan 1500 en 7 gezinsleden minder dan 1600 gulden enz. Uitsluitend zij die op grond van deze normen voor een vetkaart in aanmerking komen, moeten een daartoe strekkend formulier indienen bij de uitreiking der kaarten. Leveren zij geen formulier in,’ dan ont vangen zij boterkaarten.. Voorts is de leeftijdsgrens, teneinde "rn aanmerking te komen voor een heele dan wel een halve boter- of vetkaart, thans bepaald op 4 jaren en derhalve gelijk gesteld aan de leeftijdsgrens voor de distributiekaarten voor brood en vleesch. De personen,' die voor 2 September 1937 geboren zijn, ontvangen derhalve een heele boter-, resp. vetkaart en zij, die geboren zijn na 1 September 1937, een halve. United Press meldt uit Berlijn Duitsche militaire woordvoerder gaf de verzekering, dat de Duitsche opmarsch in de Zuidelijke Oekraïne nog steeds gewel dige afmetingen heeft. Het geheele gebied van de Dnjepr ten Zuiden van Kief is onder controle der Duitsche wapens. On der verwijzing naar het feit, dat de be langrijke spoorwegen in de Oekraïne door de Duitsche 'troepen zijn afgesneden en dat de Sovjetscheepvaart op de wateren van de Oekraine aan luchtaanvallen en hier en daar aan direct artillerievuur is blootgesteld, verzekerde deze woordvoer der, dat de Duitschers thans alle verbin dingswegen in de Oekraine onder con trole hebben Blijkbaar naar aanleiding van de bui tenlandsche beweringen, dat de veldtocht in het Oosten geen „Blitzkrieg” was, zeide deze zegsman, dat de uitdrukking „Blitz krieg” in de Duitsche militaire terminolo gie in het geheel niet bestaat. Het betreft hier een propagandawoord. dat door de vroegere militaire prestaties van Duitsch- land te voorschijn is gekomen, maar dat nooit door het Duitsche opperbevetois ge bruikt. Het is weliswaar mogelflK, dat vele Duitsche operaties het gewone „Blitz”-tempo aannemen, maar het is ver keerd te gelooven. dat deze snelheid een hoofddoel der Duitsche militaire leiding of een voorwaarde is voor haar succes. ZIJN TOESTAND VERONTRUSTEND Het D.N.B. meldt uit TokioOp den minister zonder portefeuille en minister van binnenlandsche zaken in het tweede kabinet-Konoje, baron Hiranoema, is een aanslag gepleegd. Hedenochtend tegën 8 uur drong de dader de particuliere woning van baron Hiranoema binnen en verwondde hem door een revolverschot in den hals. De dader, die onder gebruik van geweld de woning was binnengedrongen, kon korten tijd later door 'de politie gearresteerd worden. Hij komt uit de streek van Sji- monoseki en heet Naohiko Nisjiyama. Over zijn persoon en over de beweeg redenen van zijn daad is tot xiusver niets naders bekend. Naar Domei meldt, is de toestand van het slachtoffer verontrustend. Over den aanslag wordt vefder be kend, dat baron Hiranoema des ochtends om 8 uur met den dader een afspraak had, daar deze hem een schrijfstift zou brengen. Zoodra hij in de woning was, haalde de dader een revolver te voor schijn en loste het schot op Hiranoema. Hoewel de baron aan den hals gewond werd, probeerde hij nog den dader te grijpen. De keizer heeft zijn lijfarts naar Hira noema gestuurd. Verscheidene leden van het kabinet, met den ministerpresident aan de spits, hebben baron Hiranoema een bezoek gebracht. De keizer heeft den minister van binnenlandsche zaken. Ta nabe, in bijzondere audiëntie ontvangen. De minister bracht den keizer waar schijnlijk verslag uit over den aanslag op Hiranoema. Waar Ritmeester Freudemann verte it over wat hij gezien heeft in de Sovjet- Unie, in het „paradijs” der bolsjewisten, daar heerscht een voelbare spanning, daar worden kreten van afschuw met moeite onderdrukt. In de couranten heeft men de verslagen der journalisten, die onder het gehoor van Ritmeester Freudemann waren, gelezen. Het waren artikelen, waarin de naakte werkelijkheid beschreven werd. De waarheid, die vastgésteld werd, niét al leen door Ritmeester Freudemann, maar ook door hem vergezellende verslaggevers uit Amerika, Finland, Zweden, Spanje, Hongarije .Turkije en Japan, is zoo af schuwelijk, dat hieraan een einde gemaakt moet worden. Dit kan alleen, indien het bolsjewisme met wortel en tak wordt uitgeroeid. Reeds werd de directe bedreiging van Europa, door de legers van het nieuwe Duitschland van Adolf Hitler, afgewend. Thans komt het erop aan, de benden van Stalin te achtervolgen en te vernietigen. Dit dient afdoende te gebeuren. Daarom moeten alle krachten worden ingespannen, daaraan moeten ook zooveel mogelijk Ne derlanders deelnemen. Reeds strijden er duizenden Nederlan ders aan Het Oostfront, reeds zijn twee contingenten vrijwilligers naar Krakau vertrokken. ,maar Nederland telt nog vele tienduizenden vastberaden mannen, die weten wat hun plicht is. Laten deze niet langer wachten, maar zich aanmelden bij het: Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Tus schen Dinsdagochtend te 7 uur tot gistermofgen op denzelfden tijd zijn boven Duitsch gebied en boven het bezette gebied aan het Zuiden van de Noordzee en langs het Kanaal in totaal 60 Britsche vliegtuigen ver nield naar thans vaststaat. Jagers hebben 43 Britsche toestellen neergeschoten. Afweergeschut 15, ma- rine-artillerie 2. De Britsche lucht macht is vooral zwaar getroffen door het verlies van meer dan 20 bom menwerpers, waaronder verscheidene 4-motorige. Bij deze gevechten heeft de Duitsche luchtmacht geen enkel toestel verloren. De bolsjewisten en Engelschen heb ben de laatste 24 uur in totaal 244 vliegtuigen verloren, naar het D.N.B. nader verleemt, waarvan 184 Sovjet- toestellen, welke door Duitsche ge vechtsformaties en lucht)doelartille>- rie werden vernietigd. Terwijl in het Oosten 4 Duitsche toestellen niet op hun basis terugkeerden, ging in het Westen geen enkel Duitsch vliegtuig verloren In den grooten luchtslag van 12 Augus tus aan het Kanaal heeft zich het jacht- eskader van commandant Oesau opnieuw onderscheiden. Over een uitgestrekté frontbreedte namen de Duitsche jagers de naderende Britsche vliegtuigen waar, wel ker bemanningen de Duitsche jachtvlieg tuigen niet opmerkten. De Duitsche ma chines plaatsten zich boven de Britsche aanvallers en zetten hun achterna. Teen nu de commandant het bevel tot den aanval gaf, werden de Britten door het vuur der Duitsche boordwapens volkomen verrast. Met de grootste snelheid probeer den de Britsche vliegtuigen op de vlucht te slaan, doch steeds weer werden zij door de snellere Messerschmitts bestookt en neergehaald. Bij deze hevige luchtge vechten heeft majoor Oesau alleen 5 Brit sche machines neergeschoten. In aanvulling op het weermachtbericht van gisteren, verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat Dinsdag weer eens een zwarte dag voor de Britsche lucht macht was. Bij de aanvallen, overdag en des nachts ondernomen op de Kar.aal- kust, en op Duitsch gebied, verloren de Engelschen in totaal 58 vliegtuigen, waar tegenover geen Duitsche verliezen ston-1 den Bij den afweer der aanvallen van overdag werden 42 Britsche toestellen door jagers, afweergeschut, en marine artillerie neergehaald, des nachts werden 16 machines vernietigd. De versterkte Britsche luchtactie in het Westen stuit dus voortdurend op den energieken en succesvollen Duitschen af weer, terwijl de Britsche actie, die zoo veel risico medebrengt, geen schade aan oorlogsindustrie pf militaire objecten heeft veroorzaakt. Men heeft den indruk, dat de grootere bedrijvigheid der Britsche luchtmacht wordt verklaard door druk van de Sovjets, die, zooals begrijpelijk is, ontlast wenschen te worden. Aan het Oostelijke front achtervolgen de verbonden strijdkrachten in de Zuide lijke Oekraine den voortdurend terugwlj- kenden vijand in onafgebroken marschen. De achterhoede der Sovjets, die daarbij tot den strijd wordt gedwongen, lijdt dagelijks groote verliezen. Ook aan de

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1