ZONDAG 17 AUG. CINEAC de fronten Ooggetuigen aan van De sovjets als voortdurende bedreiging van Finland CASINO DEEL 2 CARTER’S U ZIET ER SLECHT UIT SLUITING V.H. SEIZOEN Ie bl. Pétain De rede van BOELGARIJE De levensstandaard in de Sovjet-Unie HAAGSCHE COURANT Donderaag 14 Aug. 1941 BRITSCH-INDIE De Amerikaansche bewapening ACTUALITEITEN UIT BINNEN- EN BUITENLAND SCHEVENINGEN in. RESTAURANT AMERICAN-BAR EN TERMASSEN Verklaring van het Witte Huis aangekondigd pag. 2 1 UITGEBREID NIEUWS VAN HET OOSTELIJK FRONT Noodweer in Chili en Argentinië Minister Gabrovski over Engeland en de Sovjet-Unie Canada en Frankrijk De Finnen strijden voor een onaf hankelijk volksbestaan VEREENIGDE STATEN De bedoelingen van de Vereenigde Staten in ZuidAmerika Versterking van het regeeringsgezag i Van inkomens en prijzen in den de Britsch- en de LEVER.PILLETJES roebel, een pantalon op 40270 een overhemd 3580 roebel, heerenschoenen 80135 roebel, een paar damesschoenen 60100 roebel, men zich een indruk levensstandaard in het Sovjetrijk en de koopwaarde van den roebel. Voor levensmiddelen gelden lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende la, verteert uw voedsel niet, het beSerft. U voelt u opge blazen, u raakt verstopt, ‘Uw lichaam is ver giftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts-lapmld- delen.'Umoet CARTER'S LEVER-PILLffT J ES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.76. 12 Indische troepen geleden zijn. Te Bombay is men van meening, dat de rede verband houdt met de toenemende ontevredenheid in Britsch-Indië over het zenden van In- sche troepen naar vreemde oorlogster, reinen. Vernielde Meden Het vervolg van dén fronttocht bracht het gezelschap via Lembérg naar Lublin in het huidige generaal-gouvernement, waar de journalisten gelegenheid hadden zich te overtuigen van het resultaat van den wederopbouw door de Duitschers gedurende nu weldra twee jaren. Daar was men tevens getuige van de aankomst van een lazarettrein, zoodat men zich een indruk kon vormen van de wijze, waarop het onderdeel gewondentransport van den Duitschen geneeskundigen dienst is ver zorgd. Daarna ging het in de richting Kobryn en Sluzk. twee steden, welke een schrille tegenstelling leverden met hetgeen men te Lublin kon zien. Daar stelselmatige vernieuwing, hier verwoesting aan alle kanten, verwoesting der stad en verwoes ting van de Sovjet-legeruitrusting. Voor Berosa-Kartuska geldt hetzelfde. Deze stad werd voor 60 pCt, vernield, voorna- Den diepsten indruk van hetgeen het gezelschap journalisten gedurende zijn reis langs het Oostfront waarnam, maak ten wel de sporen der vernietigende actie van de Duitsche legers tegen de bij Bialystock omsingelde sovjetcorpsen. De massa van het daar vernietigde of door den vijand achtergelaten materieel laat zich slechts vergelijken met de immense hoeveelheden tanks, auto’s, geschut pnz.. schen militairen attaché, de Jood Henry Isidor Jervilleur kon tijdig LITT11 *«.^1 hoofdagent van generaal de Gaulle Boelgarije. VERSPREIDE BERICHTEN Gisternacht is een zware brand uitge broken in de vereenigde papierfabrieken van Valkeakoski (Finland), welke over sloeg öp een ongeveer honderd meter lange opslagplaats. Het blusschingswerk heeft den geheelen Woensdag geduurd. De brand moet geweten worden aan kortsluiting. De aangerichte schade bedraagt ongeveer 15 millioen Finsche mark. In de drie maanden van 1 Mei tot 1 Aug. 1941 zijn door den Duitschen reddingsdienst en door marinevaartuigen in totaal 215 Britten uit zee gered. Het Witte Huis maakt bekend, aldus verneemt D.N.B. uit Washington, dat hedenmiddag een verklaring aamfde pers verstrekt zal worden. Er is niet bekend ge maakt waarop de verklaring betrekking zal hebben. Associated Press vermoedt, dat de verklaring verband houdt met de onbe- - vestigde ontmoeting tusschen Churchill en Luis en San Juan een heete storm, die Roosevelt. dn TnrTI'inan door t'rwxrdri TirinA’* o.a. de volgende' prijzen1 k.g. boter kost 7.80 roebel, een brood 0.45 roebel. Hierbij valt op te merken, dat in Litauen vóór de bolsjewiseering van het land, een brood 20 Lit kostte, Onder de Sovjets kostte het 0.45 roebel, d.w.z. den dub belen prijs. Een kilo varkensvleesch be taalt men er met 4.55 roebel en een kilogram thee met 80100 roebel. De inkomenschaal laat zich ongeveer af leiden uit de volgende; een bedrijfsleider 280400 roebel, een chef-verkooper 335 360 roebel, een verkooper 200285 roebel en een kassier 200285 roebel. Een kan toorbediende, die lezen en schrijven kan, brengt het tot 350500 roebel; een be ambte tot 200250 roebel. Een partijfunc- tionnaris kan echter gemakkelijk 8002000 spebel halen; het inkomen van een hoogst- betaalden arbeider ligt tusschen de 300 en 350 roebel. Tot juist begrip der verhoudingen stelle men hiertegenover den levensstandaard van een Duitschen beambte, die een ge lijke positie bekleedt als een sovjet. De eerste is met zijn inkomen van 500 mark aan den laatste gelijk te stellen, doch alleen reeds de huur, welke de eerste be taalt ongeveer 120 mark ligt ver be neden die, welke de laatste moet opbren gen én dat nog enkel voor een keuken en kamer. De rest der verhouding laat zich gemakkelijk verklaren, ook al worden er geen cijfers bij gegeven. Deze reis eindigde tenslotte met een tocht van Minsk over Wilna door Litauen en Letland naar Berlijn. zonder verwijl zal worden begonnen met den aanleg van een 1820 mijl lange buis- leiding van Texas en Louisiana naar New York en Philadelphia. De olieleiding is noodig om het hoofd te bieden aap de dagelijks toenemende olieschaarschte in de yostehjke staten, welke is veroorzaakt door het afstaan van Amerikaansche tankschepen aan Engeland. Door middel van de pijpleiding zal men z?e5 snei petroleum naar de Oostelijke u eZ? kunnen vervoeren. Men heeft naar schatting ongeveer een jaar noodig voor den bouw van deze leiding. OLIEPIJPLEIDING VAN TEXAS NAAR NEW YORK Nadat de minister van binnenlandsche zaken, Ickes, met 11 groote petroleum- maatschappijen onderhahdelingen had ge voerd, heeft hij bekend gemaakt, dat Tijdens een langdurig verblijf In Zuid- Amerika is een Duitsch natuurkundige er in gedaagd de daar levende dieren te filmen. In groote verscheidenheid trekken deze op ons doek aan Uw oog voorbij en blzonder belangwekkend zijn de beelden van de zeldzame en zoo rijke dierenwereld van de Patagonische steppen en het stroomgebied van de Amazone. Sedert een week wordt centraal Chili doof buitengewoon zware stormen geteis terd, waaraan tot dusver reeds 40 dooden en een 100-tal gewonden ten offer zijn gevallen. Het luchtverkeer is volkomen lamgelegd. Negen spoorlijnen, alsmede talrijke autowegen, zijn verbroken en het tramverkeer van Santiago is -tot op de helft verminderd. De spoorlijn over de Andes is door de reusachtige sneeuwop- Te Minsk kwamen de journalisten contact met een doktersvrouw, die hun interessante bijzonderheden vertelde over de verhouding ter plaatse tusschen in komens en uitgaven. De vrouw, die hier reeds vóór haar huwelijk zelfstandig werkzaam was, verdiende toen 400 roe bel. Het inkomen van een arts, die niet zelfstandig zijn beroep uitoefent, maar een gemeente-functionnaris is, bedraagt hier ongeveer 500 roebel. Samen ver diende het echtpaar 650 roebel. De huur voor een woning bestaande uit keuken en kamer, bedraagt voor een gezin als het hunne, met 2 kinderen, 200 roebel. Als men nu verder in aanmerking neemt, dat een japon 60100 roebel kost, dat een heerencostuum op ongeveer 300800 roebel komt te staan, een overjas op 900 roebel, een paar ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt Wat een officier der Litausche Heimwehr vertelde Een volgende reis bracht ritmeester Freudemann met een nieuw gezelschap naar Kowno in Litauen, dat, gelijk de an dere Litausche en Letlandsche steden, de sporen draagt van het geweld der sovjets, zoowel gedurende hun civiel bestuur daar, als tijdens de gevechten. De journalisten ontmoetten hier een overste der Litausche Heimwehr, die hun uit eigen ervaring'interessante bijzonder heden vertelde over het optreden der Sov. jets in het sedert 1939 door hen bezette onafhankelijke Litauen. De Litausche troepen werden reeds van den aanvang af met die der sovjets ge mengd, meer in het bijzonder met het of ficierencorps. De sovjet-officieren Waren voor het meerendeel, aldus de Litausche overste, van minderwaardig allooi. Een sovjet-overste b.v., die in de Baltische troepen een belangrijk bevel had, bleek slechts twee jaar schoolonderricht te heb ben genoten en als gevolg daarvan voor al zijn schriftelijken arbeid volledig afhan kelijk tè zijn van een hem toegewezen majoor. De dienst der Litausche eenheden in het sovjet-leger was buitengewoon zwaar. Er werd geen verlof verleend aan de Litau sche soldaten, die daarentegen 17 uur per etfnaal in het geweer waren met hun oefe- ningen in schieten, bajonetvechten enz. De z.g. vrije uren waren bestemd voor politieke scholing. Kerkdiensten werden nooit gehouden; in de plaats daarvan kwam een uur sovjet-film. Alcoholver- bruik was streng verboden en zoo stipt werd aan dit verbod de hand gehouden, dat het gebruik van een enkel fleschje bier 14 dagen tot*3 weken arrest opleverde. Scherpe critiek oefende de Litausche of. ficier op het gedrag der sovjet-officiers- vromyen, die, wat haar opvoeding, klge- ding en houding betreft, blijk gaven Van wel op een zeer laag niveau te staan. Zij verstonden evenwel uitnemend de kunst om zich in Kowno van het noodige te voorzien, wat kleeding en andere aange name zaken betreft, hetgeen echter weer niet yerhinderde, dat de ecfatgenoote van een sovjet-stafofficier enkel in een nacht hemd gekleed, in een theater te Wilna verscheen! De officier vertelde verder van de wille keurige ontvoering van Litauers uit Wilna. De sovjettroepen gingen daarbij als volgt te werk: een huizenblok werd aan alle zijden afgezet en daarna begon het leeg halen der woningen, waarbij geen onder scheid werd gemaakt tusschen mannen, vrouwen of kinderen. Letland draagt eveneens de duidelijke kenmerken der sovjet-overheersching ge durende nog geen twee jaren, maar in dit aloude gebied der Duitsche ridders stuitte hun infiltratie toch op sterker latenten te genstand dan elders. De bevolking heeft, zoodra eenige weken geleden de bolsje wistische horden verdwenen, zich beijverd de uiterlijke kenmerken van hun aanwe zigheid ten snelste te doen verdwijnen. Terloops kon diier door de journalisten worden vastgesteld hoe slecht de sovjet- pioniers, belast met het dóen springen der bruggen, zich van hun taak kweten. De z.g. vernielde rivierovergangen konden in 'onwaarschijnlijk korten tijd door de erva ren Duitsche afdeelingen weer voor het verkeer geschikt gemaakt worden, Riga, de pude, voorname stad in het centrum der Oostzeestaten, heeft in dezen oorlog harde slagen moeten verduren en het centrum, de Rathausplatz, toont de werkzaamheid der vernielers op afschu welijke wijze. Twee dagen vóór den in tocht der Duitsche troepen, nam de sovjet- artillerie het centrum systematisch onder vuur en wat daarna overbleef, werd „be handeld” door de vefnietigingsbataljons. Alles wat aan den Duitschen invloed her innerde, ging volledig te gronde. Gedurende hun verblijf in de stad had den de journalisten gelegenheid met tal rijke menschen te spreken over hun erva ringen gedurende den tijd der sovjetbe- zetting en hun aller herinneringen laten zich samenvoegen in deze enkele woorden: het was een nachtmerrie. Ze ervoeren, wat de werkelijkheid was van het sovjet-para- dijs: een hel van verschrikking. In het slot van zijn overzicht, beschreef ons ritmeester Freudemann dé bolsjewi- seering van het oude, bloeiende agrarische leven in de Baltische landen, een hervor ming, die de boeren tot armoede en el lende bracht, niet in de laatste plaats ook door de ongehoord hooge belastingen. Het doel van het geheele systeem was de pro- letariseering der landbouwende bevolking, waartoe de loonpolitiek het hare bijdroeg. En bij dit alles voegde zich de terreur der Gpoe met zijn gevangenissen en mar telkamers en zijn scherprechters. Een doodvonnis werd o zoo gemakkelijk uitge sproken en nog sneller ten uitvoer gelegd. De geringste strafmaat was 810 jaren dwangarbeid x De bevolking zuchtte onder rechteloos heid en willekeur en geen die kans zag het land te verlaten. De sovjets hielden hun grenzen hermetisch gesloten, opdat de el lende verborgen zou blijven. Tot zoover het relaas van ritmeester Freudemann, waaruit wij de voornaamst® bijzonderheden weergeven. De Finnen bleven altijd een uit het Oosten bedreigd volk, vormden altijd de eerste linie tegen een naar het Westen strevend Russisch imperialisme met het Panslavisme als ideologischen achter grond. Ziedaar dfr politieke „zin” van hifh bestaan, een zin, waarvan het besef onder hen te allen tijde levendig is ge bleven, en die hen heeft gesterkt in een verzet, dat in der eeuwen loop alle denk bare vormen heeft aangenomen zonder nochtans een dag te veranderen van ka rakter Het was het is, het blijft ver dediging tegen den teugeloozen drang naar het Westen van allen, die ooit in Sovjet-Unie den, scepter zwaaiden Alleen een knagend geweten kan Molotof, den imperialistischen bolsjewist, er toe ver leid hebben de Finnen, met bijna komi sche verdraaiing van de waarheid, te be schuldigen van een ..Drang nach Osten”, van, een oogje op St Petersburg of. wie weet, op Wlad'iwostok Wie nog twijfelen mocht, hetzij aan de klaarheid van Fin land’s begrip, voor zijn eeuwig bedreigde situatie, hetzij aan Sovjet-Unie’s werke lijke bedoelingen, geneze zich aan de Fin sche literatuur, de oorlogsliteratuur voor al. en voorts aan de bepalingen van het brutale vredesverdrag, dat in den onge- luksnacht van 12 op 13 Maart tusschen Helsinki en Moskou werd gesloten. De literatuur concentreerde zich niet op een heftig afiti-bólsjewisme. maar veeleer op een alarm tegen de Russische, nimmer aflatende machtspolitiek in Wes telijke richting En de bepalingen van het vredesverdrag zeiden geen woord over de vernietiging van het ..misdadig uitbui- tingsstelsel”, waaraan volgens Molotof we) te verstaan het arme Finsche volk was overgeleverd (een vernietiging, die, nota bene, de inzet heette van den strijd dan kan vormen van den Men schrijft ons van Finsche zijde: Finland in oorlog met Sovjet-Unie. Wie denkt in deze dagen niet terug aan die nu alweer ver af schijnende, maar nog zoo dichtbij liggende wintermaanden van 1939/1940? Wie herinnert zich niet de bijna ondragelijke spanning, die in No vember van dat jaar de laatste onderhan- delingen voor het uitbreken der vijande lijkheden begeleidde, en de verbluffende hardnekkigheid, waarmee de Finnen bijna vier maanden lang hun overweldigers weerstonden En wie weet niet meer, hoe diep zijn teleurstelling en hoe sterk zijn meegevoel met de Finnen was, toen een militair niet verslagen Finland het harde dictaat van Stalin en Molotof niet temin te verduwen kreeg Er waren, toen al, beoordeelaars, die in dien vrede geen einde van een boek, hoogstens het slot van een hoofdstuk konden zien, die vreezend “vermoedden, dat de vraatzucht van den Russischen beer niet gestild zou blijken te zijn met de brokken van Hangö en de Karelische landengte Bla derend in het lijvige boek der geschiede nis ontmoetten zij telkens opnieuw een Russischen .Drang nach Westen” en zij gingen begrijpen, dat alle Finsch- Pussische conflicten herleid moeten wor- den tot dien drang, niet, zeker niet hoofdzakelijk, tot kwesties van „regime”. Naar het Westen, naar de Finsche en de Bothnische Golf wilde tsaar Peter even hartstochtelijk als later tsaar Alexander of tsaar Nicblaas het wilden, en Stalin en .Molotof evenaren in dit opzicht hun voor- gangers. In alle eeuwen Van hun gevaar lijk bestaan ervoeren de Finnen den Rus sischen druk. mélijk door de z.g. vernietigingstroepen der Sovjets. In Sluzk kwamen de be zoekers weer op oud-Russischen bodem en daarvan waren de bewijzen links en rechts in overvloedige mate voorhan den de kerken tot vergaderlokalen dér partij gedegradeerd of in bioscopen of opslagplaatsen voor het leger veranderd. De Duitsche stadscommandant voerde hier onverwijld een nieuw stedelijk be stuur in, daar de vroegere communisti sche functionnarissen mèt de troepen, gevlucht waren. Minsk, dat daarna werd bezocht, eens een stad met 200.000 inwoners, werd voor 80 pCt. vernield. Naar verhouding het minst slecht kwamen de voorsteden met welke de Engelschen destijds in Noord- haar kleine houten huizen er af. In een der binnen stadswijken vond men in eén kelder een Wolga-Duitsche vrouw met 3 kinderen, wier armzalige behuizing niet temin een properen indruk maakte, in tegenstelling met de bijna dierlijke ver vuiling, welke de omgeving kenmerkte. De vader werd bij het begin der vijan delijkheden gevangengenomen en de vrouw naar het Westen verjaagd. Gedu rende deze vlucht kwamen drie der zeven kinderen door verhongering om het leven. DE AANLEG VAN VLIEGVELDEN President Roosevelt heeft den acht- urigen werkdag voor handwerkers en dag- looners opgeheven, die door het ministerie van Oorlog aangenomen worden voor het aanleggen van vliegvelden, het bouwen van kazernes, versterkingen en dergelijke werken. BUREAU VOOR ECONOMISCHE DEFENSIE BIJEEN Het kortelings opgerichte bureau voor de economische defensie, dat onder leiding staat van vice-president Wallace, heeft gisteren een bijeenkomst gehouden, waar aan is deelgenomen door de ministers van oorlog, marine, financiën, handel, landbouw en justitie, benevens een ver tegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken. Na de zitting ver klaarde Wallace, dat men twee economi sche projecten heeft bestudeerd. Hij wei gerde echter bijzonderheden mede te deelen. DE VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD De democratische senator Wheeler heeft voor de pers verklaard, dat de stemming in het Huis van afgevaardigden Dinsdag getoond heeft, dat het Amerikaansche volk een niet verklaarden oorlog niettoelaat Ondanks den door Roosevelt, den genera- len staf, Huil en de Britsche propagan disten uitgeoefenden druk, was er slechts een meerderheid van één stem voor de wet tot verlenging van den diensttijd. Dat is een aanwijzing, dat in het Congres geen meerderheid aanwezig is voor een oorlogsverklaring. NIEUW SPIONNAGE-PROCES Een nieuw spionnageproces zaf bin nenkort dienen voor den krijgsraad te Sofia, waarbij de spionnage en sabo tage van den voormaligen Engelschen militairen attaché, kolonel Ross, hoofdschotel zal vormen. De „Dnefnik” publiceert de acte van beschuldiging waaruit blijkt, datde En- gelschman voornamelijk met behulp van Joden een net van agenten over geheel Boelgarije had gespannen. Behalve ver zending van berichten van politieken, militairen en economischen aard hadden deze agenten nog tot taak daden van sabotage te plegen. Van de 8 verdachten bevinden zich er 7 in de gevangenis. Een der verdachten, de voornaamste helper van den Engel schen militairen attaché, de Fransche J TT-.—T «411 z%« vluchten. Hij ging overal door voor den in DE METAALSCHAARSCHTE De Associated Press” meldt, dat de Amerikaansche marine-officieren geen de gen meer behoeven te dragen hetgeen in een verordening is vastgelegd. De metalen ter vervaardiging van degens zijn ^rin gend noodig voor andere bewapenings- doeleinden. De Boelgaarsche minister van binnen landsche zaken Gabrovsky definieerde Dinsdag te Sofia voor het eerst sinds het uitbreken van den Duitsch-Sovjetoorlog de houding van Boelgarije ten opzichte van Engeland en de Sovjet-Unie. Hij deed dit in een toespraak tot het Boelgaarsche nationale studentencongres. Hij ver klaarde dat Engeland en de Sovjet-Unie een bedreiging van de eenheid van Boel garije vormen. Een terugblik op de ge schiedenis van .Boelgarije bewijst dat Engeland steeds een tegenstander van de Boelgaarsche eenheid is geweest. Men behoeft slechts te denken aan de vredes verdragen van Stephano en Neuilly en aan de laatste rede van Eden. Gabrovsky gaf hierop het antwoord op deze rede. Hij zeide dat Engeland niet in staat is Boel garije te verdeelen, daar Engeland niet zal overwinnen. De nederlaag van Enge land zal rechtvaardig 'zijn, aldus de mi nister, omdat Engeland zich aan de zijde van het onrecht heeft geschaard. Gabrovsky keerde zich hierop tegen de Sóvjet-Unie en Verklaarde, dat Boelgarije definitief tegen de bolsjewisten is. Deze immers zijn tegenstanders van de nieuwe orde en van de agrarische belangen. In de 20-jarige heerschappij der Sovjets hebben de landbouwers hun eigendom verloren, zijn de dorpen geruïneerd en de boeren tot slaven geworden. De rede van Gabrovsky, waarin hij zich keerde tegen de Engelsche plutocratie en het bolsjewisme, wordt door de Boelgaar sche pers algemeen toegejuicht. Het regeeringsblad „Vetsjer” schrijft o.a. in volledige overeenstemming met de uit eenzettingen van den minister, dat het Boelgaarsche volk in het meest volledige bewustzijn van de historische dagen, die de menschheid thans beleeft, het inzicht heeft dat de plaats van Boelgarije uit sluitend en alleen is aan den kant van die vitale naties, die na de opheffing van alle vernielende invloed een nieuwe rechtvaardige orde in Europa en in wereld zullen oprichten. Naar United Press uit Ottawa meldt, heeft het Canadeesche kabinet zich bezig gehouden met de Canadeesch-Fransche betrekkingen en den toekomstigen status der Fransche eilanden St. Pierre en Miquelon in den Atlantischen Oceaan. Naar het Amerikaansche agentschap in dit verband opmerkt, zouden reeds eeni- - gen. tijd Canadeesche marine- en lucht- hoopingen, van op sommige plaatsen wel strijdkrachten in de omgeving van deze meter hoogte, op vele plaatsen onder - eilanden patrouilleeren. broken, terwijl op andere plaatsen de lijn weer door bergstortingen verbroken is. Huil vraagt inlichtingen Ten aanzien van de rede van maar schalk Pétain heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, verklaard, dat hij een toelichtend bericht van den Amerikaanschen ambassadeur in Vichy, Leahy, ■-•fwacht. Het blad „Aujourd’hui” schrijft, dat na het initiatief van den maiyschalk aan de kuiperijen van de voornaamste schuldigen aan den oorlog eindelijk een einde wordt gemaakt. Meer dan ooit staat het land eensgezind achter zijn chef. De „Cri dü Peuple” schrijft, dat de openbare meening ongeduldig de dpór maarschalk Pétain aangekondigde maatregelen vei wacht! Het „Hamb. Fremdenblatt” schrijft in een hoofdartikel, dat de Zuidamerikaan- sche expansie der Vereenigde Staten een aantal politieke bedoelingen van groote beteekenis heeft. Het blad noemt als eerste doel de heerschappij van de Ver eenigde Staten over het geheele Ameri kaansche continent, als tweede doel de politieke en economische controle over Zuid-Amerika. Deze controle is een zeer gewichtig bestanddeel van de Engelsch- Amerikaansche samenwerking op de we reldzeeën en heeft ten doel, de rijkdom men aan grondstoffen in Zuid-Amerika hermetisch af té sluiten. In de derde plaats is het de bedoeling van Wallstreet, na den oorlog, de poort voor alle grondstoffenleveranties uit Zuid-Amerika aan Europa te worden. Zoo moet het grootste deel der Zuid- amerikaansche winsten in de Amerikaan sche banken terechtkomen. In de vierde plaats wil de Amerikaansche politiek de Zuidamerikaansche volken strategisch on derwerpen, waarbij men vooral het oog heeft op de Oostkust van Brazilië, die door de Amerikaansche imperialisten wordt beschouwd als de springplank naar Afrika Deze hegemonieplannen, aldus vervolgt het blad, worden gekenmerkt door e°n gewelddadigheid, welke buiten Amerika or bekend is Als bewijs voert het blad de methoden aan, die de Vereenigde Staten den laatsten tijd hebben toegepast om de onafhankelijkheid van de Zuidamerikaan sche nationale luchtvaartmaatschappijen te vernietigen. Alleen militaire motieven vormen den achtergrond dezei« maatrege len van geweld. Dit blijkt duidelijker uit de reisroute van den Amerikaanschen ge neraal Maccoy, in Maart van dit jaar. Maccoy heeft namelijk de plaatsen be zocht, die door de politieke leiders van de Vereenigde Staten werden opgedischt als vloot- en luchtbases. VERKLARING VAN WAVELL In een radiorede verklaarde generaal Wavell, naar aanleiding van een onlangs ondernomen inspectiereis naar de Noord grens „Wij moeten ook in de toekomst onze pogingen voortzetten om den vijand te verhinderen dat hij waar dan ook op dreigende wijze in de nabijheid van dit land komt. Wavell deelde medë. dat reeds 750000 Britsch-Indische soldaten naar het nabu rige Oosten zijn gezonden en voorts, dat 15 procent van alle Britsche verliezen in het Middep-Oosten door de Britsch- van Roosevelt in het Congres verklaart het blad Hieruit blijkt, dat de Vereenigde Staten Frankrijk denken voor te schrij ven, welke politiek het wel en welke het niet moet volgen. Maarschalk Pétain heeft met indrukwekkende duidelijkheid de „groote Amerikaansche republiek er aan herinnerd, dat het Fransche ideaal geen aangelegenheid is voor Amerikaansche censoren. Hij is er ook niet voor terug geschrokken vooral den Britschen berich tendienst verantwoordelijk te stellen voor de beoogde verwarring in de Fransche geesten. De duidelijke afwijzing van een voogdij van buiten het vasteland heeft maarschalk Pétain verbonden met een aanvaarding van de Europeesche gedachte, waarbij hij gewag maakte van de reusachtige taak voor Duitschland in het Oosten, die het aanzien der wereld kan veranderen. aan Russische zijde), maar vergrepen zich alleen, maar aan strategisch-vitale deelen van het Finsche grondgebied aan Hangö, aan Sredni 'en Rabatsji in het Noorden, aan Kuolajarvi, aan Sortavala aan Viipuri, de oude koopstad^ aan het eiland Suursaari in de Finsche Golf, en aan de Kare^sche landengte, historisch zoo Finsch als de Betuwe Nederlandsch. In dit opzicht vergeefsch was dezen keer de Finsche verdediging tegen den „erf vijand’’ geweest. Een ontzaglijk belang rijk stuk .Finland de landengte met haar agrarischen rijkdom, met haar mo derne houtbewerkings- en papierindustrie en met haar grootsche waterkrachtwer- ken werd met Oost-Karelië, dat al lang in Ruslands vangarm geknepen zat, tot de Karelisch-Finsche Sovjet-republiek vereenigd. Het bittere lot, dat bij den vrede van Dorpat de Oostkarelische dis tricten Repola' en Porajarvi trof, toen zij door de Finnen aan Rusland werden over gedragen, viel verleden jaar Maart het zoo belangrijke centra als Viipuri en Sor tavala ten deel. „En nog kon Molotof van den honger niet slapen”. Een goed jaar van gespannen wachten en waken verliep. De houten verduiste- ringsluiken in de Finsche winkelstraten bleven bewaard. De schuilkelders werden intact gelaten. In Europa was de oorlogs vlam laaiend uitgeslagen, en wie durfde verzekeren dat het vuur van den strijd niet ook Finland opnieuw zou besprin gen Achtereenvolgens verdwenen als ge volg van de sedert September 1939 inge- treden nieuwe politieke verhoudingen in Noord-Europa, Polen, Estland, Letland en Litauen van de kaart. Zou de bolsje wistische drang naar het Westen zich ook jegens Finlartd voor den zooveelsten keer gaan openbaren Den 22sten Juni ging de lont in het kruit. Duitschland's legers stormden de Sovjet-Unie binnen. Nog hoopten de Finnen, dat de verschrik kingen van een nieuwen oorlog aan hen voorbij zouden gaan. Al wisten zij, dat de Sovjet-Unie al in November 1940 van Duitschland de „vrije hand” had verlangd om Finland te liquideeren en de vermin kingen van Maart met een algeheele in lijving van het land bij de Sovjet-Unie te bezegelen. De hoop was ijdel Konden de Finnen enkele aanvankelijke, uitdagin gen van de Russen nog onbeantwoord la ten, op. 25 Juni, 3 dagen na het uitbreken van de Duitsch-Sovjet vijandelijkheden bombardeerde de Russische luchtmacht opnieuw Finsche steden en dorpen. De teerling was geworpen. Finland aan vaardde wederom de bittere consequentie van zijn ligging naast een begeerigen buurman, wiens drang naar het Westen ten grondslag lag pan alle opeenvolgende conflicten. Weer woedt de oorlog om Hangö, om het wijde Ladoga-meer, op de Karelische landengte, vanwaar verleden jaar honderdduizenden Finnen de wijk na men om aan den Sovjet-greep te ontko men. Weer rijst in Oost-Karelië de hoop op eenwording met het Finsche volk, waarmee de Kareliërs^ vrijwel alles, en op bevrijding uit de overheersching door de Sovjets, met wie zij en de Finnen vrij wel niets noch taal, noch godsdienst, noch ras, noch cultuur, noch regime gemeen hebben. En ook nu gaat het om niets anders dan waarom het altijd ging een onafhankelijk volksbestaan, om het vrij behoud van streken, die de Fin eeuwenlang als de zijne bezetèn. bestuurd bewerkt en liefgehad heeft En het is alsof de „Kalevala”, dat wonderbaarlijk monument van Finsch-Karelische epiek waarin licht en duisternis op leven en dood elkaar bekampen, door de wilde jacht der hedendaagsche gebeurtenissen een nieuwe, een heftige actualiteit ver krijgt door de Indianen daar „roode wind” wordt genoemd, groote schade aange- oorzaakt. Met een uursnelheid van zelfs 250 k.m. loeide de orkaan over het land, vernielde telegraaf- en telefoonlijnen, be roofde huizen van hun daken, rukte de wieken van windmolens af en legde over uitgestrekte gebieden een dikke laag rood zand. Daarbij steeg de temperatuur in éen uur tijds tot 40 graden. Uitlooyprs van deze zeldzame natuurverschijnselen deden zich zelfs gevoelen tot in de fede rale hoofdstad, dus op een afstand van ruim 1000 k.m. In den nacht van Dinsdag op Woensdag viel een rossige regen, die de straten met een tegelkleurige laag stof bedekte. Met betrekking tot de radiorede van het Fransche staatshoofd maarschalk Pe tain verklaart men in politieke kringen te Vichy, dat de nauwkeurige uiteenzet tingen van den maarschalk op een duide lijker breuk met de instellingen van het oude bestuur duiden dan dit tot dusver het geval is geweest. De twaalf punten, welke de, maarschalk heeft opgesomd, be- teekenen een aanzienlijke versterking voor het regeeringsgezag. Ten aanzien van het oprichten van het nieuwe secre- tariaat-generaal voor inlichtingen en pro paganda, wordt in welingelichte kringen verklaard, dat daarmede elke particuliere propaganda-actie ophoudt en dat de in vloed op de openbare meening dqs lands voortaan nog slechts mogelijk zal zijn in het bestek van de regeering. In deze lijn ligt ook de ontbinding der organisaties .Amicale de France” en „Les equipes frangaises”, die tot dusver een particuliere propaganda-actie gevoerd hebben door het verspreiden van geschriften eri door dergelijke- middelen Ónder het opschrift „Vertrouwen in Pétain” schrijft „Paris Soir"Na zoovele teleurstellingen heeft de openbare mee ning de verklaringen door Pétain afge legd, gunstig ontvangen. Men moet ver trouwen hebben in den soldaat van 1914 tot 1918, die al zijn krachten in dienst van het vaderland stelt. De benoeming van Darlan tot minister van defensie is in dezen tijd van bijzondere beteekenis. De gebeurtenissen in het Verre en het Naburige Oosten, als de Duitsch-Fransche samenwerking versterken deze meening. Ten agnzien van de binnenlandsche poli tiek kan men met voldoening kennis nemen van de verklaringen van Pétain. In de eerste plaats moet de vrijmetselarij worden opgeruimd. Ook „Les Nouveaux Temps” is van meening, dat de woorden van Pétain door het geheele Fransche volk kunnen worden goedgekeurd. Duitsche persstem De „Deutsche Allgemeine Zeitung” stelt met betrekking tot de radiorede van Pé tain vast, dat de oorlogspartij in de Ver eenigde Staten zich zoowel de versterkte autoriteit van Darlan, als de rede van het staatshoofd aantrekt. Onder verwijzing naar de uitlatingen van de „New York Times” en uit kringen van aanhangers Frankrijk bij Duinkerken in handen der zegevierende Duitsche troepen lieten. Geen beter bewijs kon dezen neutralen waarnemers worden voorgelegd van de ontzaglijke slagkracht der Duitsche wa penen. Het gebied Van Minsk, waar men een ongeveer soortgelijk beeld te zien kreeg, werd later eveneens bezocht. Het gezelschap kon er zich van overtuigen, dat de volledige nederlaag der Sovjet troepen zeker niet kon worden geweten aan gebrek aan materieel. De wegen van Bialystock in de richting Wolkowysk waren aan beide zijden dicht bezet met het veroverde oorlogstuig, waaronder van het modernste fabrikaat. Langs deze wegen alleen telden de journalisten 600 achtergelaten of vernielde Sovjettanks. Daar^j moeten nog de tallooze tanks, pantserauto’s enz. worden gevoegd, welke in de omgeving in de bosschen en velden lagen. Men zag enkele der 52-tons Mam- mouth-tanks volkomen uiteengereten, zóó, dat de eene helft aan deze, de andere helft aan gene zijde van den weg te rechtkwam. Dat was het resultaat van Stuka-bommen. Andere van dergelijke stalen monsters lagen nog in de reus achtige bomtrechters. Ook deze aanvallen, welke met verras send geringe verliezen voor de Duitsche luchtmacht gepaard gingen, bewees het ontbreken van Duitsche vliegtuigwrakken. Men telde er slechts twee langs den ge heelen weg, terwijl die der Sovjetma- chines talloos waren. Men zag voorts verscheidene toestellen met de roode ster, welke vrijwel onbeschadigd waren achter gelaten. Deze dienden later den Duitschen troepen ten voordeel, gelijk ook geschied de met de bruikbare lastauto’s enz. Een opmerkelijk beeld van de uitwer king der Duitsche artillerie bood de ves ting Brest Litowsk. Zonder medewerking der 'Stuka’s werden in een beschieting gedurende drie dagen met kanonnen van alle kalibers, de citadel en andere ves tingwerken volledig vernield. Ondanks haar verblijf in 40 m. diepe kazematten en enorme voorraden munitie en ander materieel, werd de bezetting na enkele dagen tot overgave gedwongeh. SENAATSCOMMISSIE VERWERPT AANVULLEND CREDIET Het D.N.B. meldt uit Washington: De begrootingscomnjissie van den Senaat heeft met algemeene stemmen het aanvul lende crediet verworpen ten bedrage van 1.234 milliard dollar, dat was aangevraagd door het ministerie van oorlog voor het vormen van een voorraad tanks, pantser- afweergeschut en luchtafweergeschut voor het geval van een conflict Dit is de eerste maal sedert het uitbreken van den Euro- peeschen oorlog, dat de begrootingscom- missie credieten voor het ministerie van oorlog en marine met algemeene stemmen heeft verworpen Het verwerpen ge schiedde naar de „New York Herald Tri bune” meldt, op grond van het motief, dat Roosevelt deelneming van de Ver eenigde Staten aan den oorlog en uitzen ding van een groot, expeditiecorps voor bereidt. Deze opvatting van de commissie leden was in het bijzonder gegrond op de uitlegging van de verklaringen, die de onderstaatssecretaris in het ministerie van oorlog, Patterson, in een geheime zitting heeft afgelegd. Uit talrijke steden wordt hoogwaterscha- de gemeld, speciaal uit San Fernando, waar troepen de brandweer te hulp zijn gekomen. Daar de eleatrische' centrale van Volvantal buiten gebruik gesteld Is, is het trefhverkeer tusschen Santiago en Valparaiso tot een stoomtrein per dag beperkt. Uitgestrekte gebieden van Argentinië hebben reeds weken te lijden onder zeer slecht weer, dat aan het eene deel van het land een abnormale koude, en het an dere deel een gloeiende hitte brengt. In het gebied der Cordilleras in het Westen van Argentinië, hebben winterstormen de temperatuur doen dalen tot 40 graden onder nul. Aan het grenspunt van de spoorlijn over de Andes is een sneeuiwla- wine neergekomen op het stationsgebouw te Caracoles, dat aan de Chiléensche zij de van de grens ligt. Elf spoorweg- en douane-beambten werden bedolven. Slechts vier konden worden gered, de overige vonden den dood. Terwijl dit deel van het land te lijden heeft onder vreeselijke koude, heeft in de Noordelijke provincies Catamarca, San

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2