GLADWEG BIÜKZHLAND van Sociale positie handelsreizigers geregeld pag. 2 Welken distributiebon heeft men noodig De met aapgeduide bonnen vervallen Zaterdag 16 Augustus. De bonnen, welke van 17 Augustus af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren. mogen reeds op Zaterdag 16 Augustus worden gebruikt, Nederlandsche Volks dienst is: Het Nijverheidsonderwijs Indeeling in groepen 106 110 Ill 112 BROODKAART De heer C. Gordijn jr. overleden 26 27 K 12 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN De Nederlanders, die aan het Oostfront strijden 30* 31 107 108 109 A 30 31 B 30* 31 31 A B 30* 31 30 Kaas 31 Kaas 29* 30 30* 30* HAAGSCHE COURANT Vrijdag 15 Aug. 1941 2e bl. mesjes bevorderen een goed humeur, omdat zij beter en sneller scheren voor moeder en kind” ,De Schade-enquête voor militairen te velde „Zorg voor BON Distributie-periode ARTIKELEN BONKAART ALGEMEEN 4 t/m 31 Aug. 10 Aug. t/m 6 Sept. 250 gram 10 Aug. t/m 6 Sept. gram 10 Aug. t/m 6 Sept. 100 gram BONKAART DIVERSEN KAAS en meer een- 10 t/m 16 Aug. EIEREN een ei 3 k.g. AARDAPPELEN li k.g. 10 t/m 161 Aug. 17 t/m 23 Aug. 100 gram BOTER- OF VETKAART al bl cl b2 a 2 c2 3 Aug. t/m 20 Aug. BOTER a3 b3 de MELKKAART R 10 t/m 16 Aug. MELK voor kinderen t/m 13 jaar 1} liter 17 t/m 23 Aug. VLEESCHKAART 50 gram 10 t/m 16 Aug. 100 gram 50 gram 17 t/m 23 Aug, 100 gram PAPKAART (voor kinderen geboren na 1 Juli 1937). 10 Aug. t/m 6 Sept, 250 gram 10 Aug. t/m 6 Sept. 250 gram ZEEPKAARTEN P EN Q 4 t/m 31 Aug, 75 gram 4 t/m 31 Aug. co- SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN-EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Aug. 2 PETROLEUMKAART M EN O Koken 2 liter Bezoek van Duitsche opvoeders aan den Grebbeberg Gift van den Nederlandschen Volksdienst 1 kilogram 250 gram 500 gram Voor slachtoffers van een bomaanval 10 Aug. t/m 6 Sept. 10 Aug. t/m 6 Sept. 10 Aug. t/m 6 Sept. voordat hadden, ontvangen, heeft de onderwijsbevoegdheden Staatscourant van 24 Juli is opgenomen het besluit hierop zouden verne- werk- TOILETZEEP voor kinderen bene den twee jaar op kaart P ZEEP voor kinderen beneden twee jaar op kaart P ZEEP voor kinderen van 28 jaar op kaart Q HAVERMOUT of -bloem of -vlok ken, gort, of -mout, aardappel- meelvlokken of grutten Eén half rantsoen VLEESCH (been inbegrepen) of een half rants VLEESCHWAREN Eén half rantsoen VLEESCH (been inbegrepen) of één rantsoen VLEESCHWAREN TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem, of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak Een rantsoen zeep (Zie boven.) 250'gram op één bon 35 gram 50 gram Zie onder. 100 gram op één bon 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 10 t/m 16'Aug. 17 t/m 23 Aug. (Op bonnen, waarop staat vermeld: „4 rantsoenen” - 400 gram brood of 4 rant soenen gebak). 50 gram I tube 1 pot Zeep 3 Aug. t/m 9, Aug. extra t/m 16 Aug. 11 t/m 17 Aug. extra t/m 23«Aug. 10 t/m 16 Aug. extra t/m 6 Sept. 17 t/m 23 Aug. extra t/m 6 Sept. Melk I Melk I Rijst Eieren Vleesch Vleesch- waren bij den kleinhandel op Maandag en Toilet- zeep Haver, mout Bloem Bloem Reserve Reserve Vleesch Vleesch- waren k.g. k.g. k.g. k.g. k.g. MONUMENT VOOR DR. H. J. LOVINK Op Vrijdag 6 September om 4 uur zal, na afloop van de algemeene vergadering, van de Nederlandsche Heidemaatschappij het monument, gewijd aan de nagedach tenis van dr. H. J. Lovink, in leven voor zitter van deze maatschappij, worden ont huld in het plantsoen aan den Apeldoorn- scheweg te Arnhem voor het gebouw van de Heidemaatschappij. 10 8 5 4 3 li k.g. HAARDEN en KACHELS J IDEM K CENTR. VERWARMING L 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten. RIJST of rijstebloem of rijstemeel of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) Een half rantsoen VLEESCH (been inbegrepen) of een half rants. VLEESCHWAREN Eén rantsoen VLEESCH (been in begrepen) of één rantsoen VLEESCHWAREN N.B. Het koopen van vleesch of vleeschwaren Dinsdag is niet geoorloofd. c3 behandeling Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II ff ff III IV M ff - VI Op voederkaart voor katten BROOD* of 1 Rantsoen Gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot kerstgebak of gevuld klein kerstgebak dat zij moesten leend en die niet op wachtgeld zijn ge- i steld. zich als boven aangeduid aansluiten bij de regeling van het in dienst geble ven, niet op wachtgeld staande personeel. Voor de vergoeding van onkosten geldt hetzelfde als voor de categorieën A 2 en A3. Voor het tijdvak van 24 Juni t.m. 31 December 1941 zijn geldig: Eén eenheid vaste brand st.: Eén eenheid turf: (of later vaste brandstoffen) -- --- -x - 05 07 05, 06, 07, 08 Ontvangst te Haarlem De Duitsche opvoeders uit den gouw Salzburg, die op uitnoodiging van het Opvoedersgilde in ons land vertoeven, hebben Woensdag een bezoek gebracht aan den Grebbeberg en een krans ge legd op de graven der gevallenen. Daar na werd ,J)e Hooge Veluwe” bezocht en vervolgens de Goudsberg te Lunteren, waar de leider der N.S.B. de Duitsche gasten heeft toegesproken. Gistermorgen had een ontvangst plaats in het stad huis te Haarlem. Daarna werden het stadhuis en de St. Bavo-kerk bezichtigd Tenslotte zaten de Duitsche gasten aan een noenmaal, aangeboden door den bur gemeester van Haarlem, aan. SCHEERZEEP Of SCHEERCRêME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). KOFFIE-SURROGAAT JAM, stroop, honing e.d RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) HAVERMOUT of havervlokken of haverbloem of aard.-meelvlekken, of gort of gortmout of grutten 250 VERMICELLI of macaroni of spa ghetti of maizena of sago of aard- meel of puddingpoeder of pud- dingsauspoeder met 100 gram zet meel 13 11 Aug. t/m 5 Oct. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1941 tot en met 31 Augustus 1941 geven de met „04 K.F.” gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan ver bruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De indeeling Het college zal bij de behandeling der verschillende gevallen de reizigers indee- len bij de volgende groepen: 1. Zij, die een vast salaris genieten. 2. Zij, die een vast salaris plus pro visie ontvangen. c 3. Zij, die uitsluitend op provisie'basis werken. a. Reizigers, in dienst van ondernemin gen, die volop in bedrijf zijn, maar die als reiziger gedeeltelijk of geen werk hebben, omdat hun functie in het distri butieproces overbodig is geworden. b. Reizigers, in dienst van onderne mingen, die niet meer volop in bedrijf zijn, en die als reiziger gedeeltelijk of geen werk hebben. c. Reizigers in dienst van ondernemin gen, die geen werk hebben. Onder ondernemingen warden zoowel fabrieken als handelsondernemingen, gros siers daaronder begrepen, verstaan. Bij deze drieledige onderscheiding ontstaat dan het volgende schema van gevallen, waarin zich moeilijkheden kunnen voor doen. ff\j^ iiicxcii te zijn of stil te liggen. Gedeeltelijk in bedrijf .B1, C1. De gevallen b 1 en cl zullen geen aanleiding tot moeilijkheden geven. Het vaste salaris zal kunnen worden ver laagd na verkregen vergunning van het college. Ook in zulke gevallen zullen de reizigers niet afwijkend van het overige personeel worden behandeld. B 2 en B 3. Ook hier zal allereerst vast gesteld worden, welke maatregelen ten opzichte van het overige commercieele en administratieve personeel getroffen zijn. Zijn voor dit personeel salarisverlagingen ingevoerd of wordt door dit personeel ..short time” gewerkt, dan zal den reizi- £er een *®tfde gedeelte van zijn netto- mkomen worden gewaarborgd als het ge deelte van het vroeger inkomen be draagt. dat aan het overige personeel eventueel met behulp van een aanvul lende wachtgeldregeling wordt toege kend. Dit zal geschieden door voor deze reizigers vast te stellen een inkomen- garantie die bedraagt een op grond van het bovenstaande nader te bepalen per centage van het gemiddelde netto-inko- men in de basisperiede. Op grond van de bij de gevallen A2 en A3 genoemde over weging zal dit percentage nooit hooger zijn dan 85. Is een gedeelte van het overige perso neel ontslagen of geheel op wachtgeld ge steld, dan zal de salaris-regeling voor de reizigers, aan wie geen ontslag is ver- UITSTEKENDE PRESTATIES GELEVERD De persdienst van de N.S.B. meldt, dat een der kameraden, dr. D. Tappenbeck, die als vrijwilliger in de „Standarte West land” der Waffen S.S. heeft dienstge- nomen en thans als S.S.-Kriegsberichter aan het Oekraienische front dienst doet, op treffende wijze teekent, hoe de Neder lander soldaat kan zijn. Wij ontleenen aan hetgeen hij schreef, het volgende Het is nog niet veel meer dan één maand geleden, dat de kruistocht tegen het bolsjewisme begon en onzen vrijwil ligers in de S.S. eindelijk de kans gebo den werd om te laten zien, wat er in hen stak. Het moet vooraf gezegd worden, dat de verwachtingen in dit opzicht niet be paald hoog gespannen waren. Immers wat zou dat piepjonge regiment Westland, dat uit een bont mengsel van Noord-Nederlan- ders, Vlamingen en Duitschers samenge steld werd, al'kunnen presteeren in ver gelijking met de geroutineerde Duitsche keurcorpsen, met wie zij zijde aan zijde I den strijd tegen een goed uitgerusten I tegenstander, die in aantal verre de meer dere was, zouden moeten aanbinden en dat nog wel in dit onmetelijke land, waar de gesteldheid van de wegen en het weer aan manschappen en materiaal de meest zware eischen stelden? Maar het wonder geschiedde. In deze luttele weken is ons regiment een hechte gemeenschap van strijders geworden, die, allen bezield door eenzelfde ideaal; zich een naam hebben weten te Veroveren, I waarop ons volk trotsch mag zijn en moet zijn. Tal van wapenfeiten uit dezen veld tocht zullen voor altijd met onze vrijwil ligers verbonden blijven. Van uit Polen trokken zij Galicie binnen en zagen in Lemberg de beestachtige slachtingen, die Joden en bolsjewisten onder de ongeluk kige Oekraieners hadden aangericht, van daar ging het steeds dieper de Oekraïne binnen. Hoeveelheid' DE LOONEN, SALARISSEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN Het college van Rijksbemiddelaars heeft, gezien de vele gevallen, waarin door de tijdsomstandigheden handelsreizgiers als omsebreven in artikel 75 q. Wetboek van Koophandel, hun inkomen belangrijk za gen verminderen of geheel tot niets terug, loopen, den Raad van Bestuur in Arbeids zaken verzocht van advies te dienen om trent de gedragslijn, welke in dergelijke gevaljen te volgen ware in afwachting van een definitieve algemeene regeling. Nadat hierover de samenwerkende han. delsbedienden.organisaties waren gehoord, heeft het college van rijksbemiddelaars zich kunnen vereenigen met dit advies. Dientengevolge zullen bovengenoemde ge. vallen, indien door onderling overleg tusschen werkgever en werknemer geen resultaat wordt bereikt, als volgt worden geregeld krachtens artikel 5 van de ver ordening no. 217/1940 dd. 28 November 1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de totstandkoming van regelingen inzake loonen, salarissen en andere ar beidsvoorwaarden. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder Voor 20 k.g. droog waschgoed móet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. SUIKER VERSNELLING VAN DE WERK ZAAMHEDEN Militairen, drie tijdens de oorlogsdagen schade hebben bekomen aan economisch noodzakelijke eigendommen of deze heb ben verloren, ontvangen hiervoor een ver goeding. De instantie welke deze kwestie regelt is de schade-enquêtecommissie voor militairen te velde. Zooals men weet is de termijn, waarin men een aanvrage kon indienen om schadevergoeding op 1 Aug. j.l gesloten. Het zou echter nog een jaar duren voordat allen, die recht hadden, het bedrag hebben ontvangen. Naar wij men heeft men besloten de zaamheden van de schade-enquêtecom- missie aanzienlijk te versnellen. Ten eer ste heeft men aan het personeel van de commissie een vrij aanzienlijke uitbrei ding gegeven en ten tweede is de behan deling verkort. De opzet was nauw con tact te houden met Stamil en het Roode Kruis. Dit contact kostte natuurlijk heel wat tijd. Zoo werd onderzocht of een aan vrager reeds een uitkeering had ontvan gen. Was dit het geval, dan werd deze uitkeering in mindering gebracht en aan Stamil uitbetaald. Dit geschiedt thans niet meer. De schade-enquêtecommissie onderzoekt dus de billijkheid van de aan- I vrage en adviseert dan over uitbetaling aan het departement van Financiën. Aan vankelijk rekende men er op, dat per week een 1000 ultkeeringen konden wor den gedaan. Door de aangebrachte wijzi gingen stijgt dit aantal echter tot 3000 A 4000, zoodat men hoopt binnen zeer kor ten tijd alle aanvragers verwerkt te hebben. Regeling van I In de Ned. i 1941, no. 142 van den secretaris-generaal van het de- partement van Opvoeding, Wetenschap en i Cultuurbescherming tot nadere regeling van de bevoegdheden tot het geven van nijverheidsonderwijs en de daarmede ver- band houdende examens, met drie bijla- gen. Het besluit kan worden aangehaa-ld onder den titel Bevoegdhedenbesluit N.O. 1941. Nadat het Bevoegdhedenbesluit N.O. 1935 eenige jaren in werking was geweest, I zijn in de practijk verschillende wijzigin gen en aanvullingen, vooral in de* examen-programma’s voor een aantal be wijzen van bekwaamheid (bijlage C) wen- schelijk gebleken. Omtrent de herziening is ampel overleg gepleegd met de voor zitters en voorzitsters van de onderschei dene examencommissiën, die op hun beurt deskundige leden van die commissiën raadplegen. Met adviezen en wenschen van organisaties op het gebied van het nijverheidsonderwijs is zooveel mogeiijk rekening gehouden. De aangebrachte wij zigingen zijn in hoofdzaak van techni- schen ten deele ook van redactioneelen aard. In het algemeen is gestreefd naar: 1. Nog betere aanpassing aan de heden- daagsche techniek aan de behoeften van ambacht, nijverheid, kunstnijverheid, scheepvaart huishouden, landbouwhuis- houden, vrouwelijke handwerxen enz., ook in verband met de gewijzigde om standigheden; 2. Vereenvoudiging van, heid in de omschrijvingen; 3. Uitbreiding van het aantal akten, voor welke het examen in twee gedeelten kan worden afgenomen (thans ook voor de akten Nir, N5, N15, N20). In de ex.mtwn-programma's, omschre ven in de bijlade C, zijn een aantal wijzi gingen en aanvullingen teweeggebracht, met de strekking, hierboven onder 1 tot en met 4 aangeduid. Verder is de vroe gere aanteekening op de akte Ni9 voor de beginselen der land- en tuinbouwkun de vervallen en omgezet in een zelfstan dige akte N XXI voor het onderwijs in die beginselen aan lagere meisjesscholen voor landbouwhuishoudkunde. In het programma voor de examens (art. 38. eerste lid, der N.O.-wet) is een nieuw uit voerig hoofdstuk „vrijstellingen” inge- lascht. Voorts is de examenstof in dit programma eenigszins anders gerang schikt en verduidelijkt. De datum van inwerkingtreding van het herziene besluit en de bijlagen is ge steld op 1 Januari 1942. Dit wil dus zeg gen, dat de nieuwe bepalingen voor het eerst zullen worden toegepast op de in het jaar 1942 (gewoonlijk in het voor jaar en den zomer) te houden examens. Het besluit met de bijdragen is tegen betaling verkrijgbaar bij de Rijksuitge- verij, Fluweelen Burgwal 18 te Den Haag. Ql, 02, 03 01 02, 03, 04 01’, t.m. 11 200 k.g. turfbriketten. 200 k.g. overige soorten turf. 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas- vervaardigd van uitval en/of af- cókes) val van vaste brandstoffen geen 110 k.g. bruinkoolbriketten. u w 150 k.g. cokesgries of cokesgruis. 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk 175 k.g. fabrieksturf. vervaardigd van uitval en/of af- 195 k.g. persturf (300 stuks). val van turf- 275 k.g. Peel-turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 200 k.g. baggerturf (450 stuks). 1 h.l. Onderne. Onderne. Onderne ming volop ming ge- ming stil- in bedrijf, deeltelijk in liggend, reiziger bedrijf, rei. reiziger ged. of ziger ged. zonder geen werk of geen werk werk Reizigers met vast salaris Reizigers met vast salaris plus provisie Reizigers alleen op provisie De grondgedachte bij van deze verschillende gevallen zal zijn dat de reizigers in het algemeen in hun sociale positie op één lijn moeten worden gesteld met vergelijkbare categorieën van het in dienst der betrokken ondernemingen zijnde personeel. Hiervoor zal als regel in aanmerking moeten komen het commer cieele en administratieve personeel. Er zal dus moeten worden gewaakt, dat de rei ziger niet met het geheele risico wordt belast en daardoor in een ongunstiger positie wordt gebracht dan de bedoelde in de onderneming werkzaam zijnde em ployes. De Nederlandsche Volksdienst heeft den burgemeester van een gemeente in het Westen des lands, waar een der vo rige nachten 13 huizen door bommen zoodanig werden beschadigd, door de bewoners ontruimd worden, een bedrag van 1500 ter be schikking gesteld om de getroffenen hiermede gedurende de eerstvolgende da gen bij te kunnen staan. Oud-commandant der Amsterdamsche brandweer Na een ziekbed van enkele maanden is gistermiddag in de Boerhaavekliniek te Amsterdam overleden de heer C. Gordijn I jr., oud-commandant van de Amsterdam sche brandweer. De heer Gordijn werd in 1880 te Am sterdam geboren, en trad, na zich in het bedrijf van zijn vader in het loodgieters- I vak te hebben bekwaamd, in 1900 in militairen dienst. Hier bracht zijn tech nische aanleg hem als luitenant hij had inmiddels den hoofdcursus te Kam pen gevolgd in aanraking met de luchtvaart, welke toenmaals omstreeks het jaar 1910 nog in de kinderschoe nen stond. Een ongeval, dat hem daarbij overkwam, was oorzaak, dat hij voor den militairen dienst werd afgekeurd en ge- pensionneerd werd. Verschillende uitvindingen, welke de heer Gordijn had gedaan o.a. betref fende beveiliging van benzine- en olie- opslagplaatsen hadden de aandacht op hem doen vestigen en zoo werd hij in 1915 benoemd tot commandant van de hoofdstedelijke brandweer. In deze functie heeft de heer Gordijn zeer veel tot stand gebracht en het Am sterdamsche brandweercorps, dat reeds op zeer hoog peil stond, verder weten te verbeteren. Onder zijn leiding werd de paardentractie in motortractie omgezet. Het oude brandmeldingssysteem per speciale brandweertelegraaf werd ver vangen door de thans bekende brand melders langs de straat. Nog tal van andere, minder opvallende maar daarom niet minder nuttige, technische verbete ringen, werden door hem ingevoerd. Ook als onder-voorzitter van de Ned. Brandweervereeniging heeft de heer Gordijn veel nuttig werk verricht. In het corps was hij algemeen gewaar deerd en geacht en het was dan ook noode, dat men hem. op 13 April j.l. als commandant zag vertrekken. Slechts zeer korten tijd heeft hij van zijn welver diende rust mogen' genieten. De teraardebestelling zal geschieden Maandag a.s. te 1 uur op de begraaf- I plaats Zorgvlied te Amsterdam. De vuurdoop Daar ontving de Westland op Juli bij Olzanicka den vuurdoop. Het werd een schitterende overwinning, waarbij alleen al de vijfde en zesde compagnie een vol ledig Russisch regiment vernietigden. Toch werd deze zege duur betaald, want den volgenden dag werd de kranige comman dant, standaardleider Waeckerle, voor wien onze jongens in den meest letter lijken zin door het vuur gingen, op het I slagveld door een verraderlijk schot van uit een korenveld doodelijk gewond. Zijn taak werd terstond overgenomen door overste B., die een waardig opvolger bleek te zijn, onder wiens bekwame leiding het regiment het eene succes na het andere behaalde, waarbij vooral de verovering I van de stad Huziatyn en de heldhaftige verdediging van Taratsja onvergetelijk zul len blijven. De overste, een Volksduitscher uit Zevenburgen, die reeds in den wereldoor log zijn sporen ruimschoots verdiende, is echter niet alleen soldaat in hart en nie ren, maar tevens een oprecht vriend van de lage landen, die er zich in het onder houd, dat ik met hem mocht hebben, zelfs op beroemde dat zijn voorouders eveneens uit dezelfde buurt kwamen. (Het is bij ons weinig bekend, dat de Duitschers uit Zevenburgen inderdaad in hoofdzaak uit de Zuidelijke Nederlanden afkomstig zijn). Over onze jongens als soldaten sprak hij met veel lof„Onder de meest moeilijke omstandigheden hebben de Nederlanders zich steeds prachtig gehouden en ik ben er trotsch op, dat ik in dezen veldtocht de leider mag zijn van een regiment, waarin onze Germaansche eenheidsge dachte als nooit te voren vleesch en bloed geworden is”.' Die eenheid is zoo hecht, dat ik in den re'gel nauwelijks meer weet, wie van ons Nederlander en wie Duitscher is, want blond zijn zij allemaal. „Niet minder gun stig luidde het oordeel van tal van andere officieren. Kapitein V. H. bijv., de chef van het eerste bataljon zei ronduit „Voor den veldtocht hield ik mijn hart vast, hoe ik het er met de Nederlanders van af zou brengen, maar nu ik ze ken, vraag ik voor de reserve, dié onze ge lederen opvult, uitsluitend om Nederlah- I ders”. Ook de gewone Duiteche soldaat, die I ons vroeger als verzadigde bourgeois bij uitstek beschouwde, heeft zijn meening in deze weken radicaal gewijzigd. „Die Nie- derlander sind schwer in Ordnung, gute Soldaten und gute Kameraden”. (Die Ne derlanders zijn best in orde, goede sol daten en goede kameraden), zoo drukt de frontsoldaat eenvoudig en duidelijk zijn gevoelens uit En iedereen, die onze jon gens in den inzet gezien heeft bij Olza nicka, bij Huziatyn of in Taratsja, toen een handvol van onze mannen de plaats tegen de wanhopige doorbraakpogingen van een Russisch leger in wisten te behou den, zal het met dit oordeel eens moeten zijn, Onder dit opschrift schrijft het A.N.P.: „Zorg voor moeder en kind”, dat is het motto, waaronder de Nederlandsche Volksdienst werkt zoo schreven we gisteren. De moeder, de draagster van het gezin, zal daarbij de eerste zijn, die in het middelpunt van de belangstelling staat. De vraag is nu, op welke wijze de N.V.D. deze zorg voor moeder en kind, dezen bijstand voor het behoeftige gezin in de praktijk zal brengen, m.a.w. wat is de Nederlandsche Volksdienst van plan te doen en op welke wijze zal hij werken. Hierover het volgende Wanneer het den N.V.D. na onderzoek blijkt, dat een moeder verzwakt is en er geen mogelijkheid bestaat, dat zij in het eigen gezin weer op krachten kan komen, dan wordt deze moeder naar een va- cantietehuis van den N.V.D. gezonden, waar zij rust zal vinden temidden van een prachtige, gezonde natuurwaar zij zich zal kunnen ontspannen en verlost zal zijn van de dagelijksche beslomme ringen in het gezinwaar zij onder me disch toezicht zal staan en ook op elk ander gebied een liefderijke verzorging zal hebben. Eventueel zal zij in deze te huizen cursussen kunnen volgen, cursus sen op het gebied van het huishouden, kinderverzorging, naaien enz. Men zal haar boeken te lezen geven, waaruit zij als moeder en als draagster van het ge zin veel zal kunnen leeren. Men zal haar onderwijzen hoe kinderen bij slecht weer en gedurende de lange winteravonden kunnen worden bezig gehouden, enz. enz., I alles natuurlijk binnen de ontwikkelings mogelijkheden van de betreffende moe der. De inrichting van en de verzorging in deze vacantiehuizen zal goed, doch tegelijkertijd eenvoudig zijn. Toelichting A 1. Voor de gevallen a 1, reizigers, die uitsluitend een vast salaris genieten, zuL len zich ten aanzien van de honoreering geen vragen voordoen. Voor het verlee- nen van vergunning tot salarisverlaging zal in zulke gevallen in den regel geen aanleiding bestaan. A2, A3. Voor de gevallen a2 en a 3 zal eveneens het netto inkomen worden ge waarborgd, dat gemiddeld gedurende de jaren 1937, 1938 en 1939 werd genoten. Hierop zal echter een aftrek van 15 pCt. worden toegepast, opdat voor den betrok ken reiziger een zekere prikkel tot uit breiding van zijn werkzaamheden blijft bestaan. In de gevallen a 2 en a 3 behoort dus in den regel door den werkgever aan den handelsreiziger te worden uitgekeerd 85 pCt. van het netto inkomen uit vast sa laris plus provisie of provisie alleen in de bovengenoemde basisperiode. Indien geen afzonderlijke onkostenver goeding wordt toegekend, zal bij de vast stelling van het bruto inkomen behalve met het bovenstaande ook rekening wor den gehouden met de door den reiziger te maken onkosten. Deze richtlijn zal niet gelden voor de gevallen, dat het vaste salaris meer dan 85 pCt. van het totale gemiddelde inkomen in de basisperiode uitmaakt. In dat geval behoeft het verlies I aan inkomen uit provisie niet te worden goedgemaakt. Bij alle gevallen onder a is sprake van een volop in bedrijf zijnde onderneming. Ter beoordeeling van het „volop in be drijf zijn” zal in aanmerking worden ge nomen, of al dan niet voor het overige personeel loons- of salarisverlagingen zijn toegepast, een gedeelte van dit per- s.oneel op wachtgeld is gesteld of wel bij dit personeel ontslagen in verband met bedrijfsslapte zijn voorgekomen. Doen zich déze omstandigheden niet voor dan zal de bovenaangegeven richtlijn dus worden gevolgd. Doen zich deze gevallen wel voor, dan komt men tot de categorieën b en c, waarbij de onderneming geacht moet Worden nog maar gedeeltelijk in bedrijf Regeling voor stilliggende on dernemingen C 2 en C 3. In de gevallen tenslotte van het type C2 en C3, dat dus de onderne- I ming stilligt en de reiziger geen werk meer heeft, zal bij de reizigers dezelfde I regeling worden toegepast als voor bet I overige personel getroffen wordt. In gevallen, waarin een werkgever zijn I reizigers niet of minder dan 3b uur per week wil laten werken, dan wel ontslag geeft dient hij hiervoor vergunning te vragen aan de arbeidsinspectie, ingevolge verordening no. 8/1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende het beperken van werk. Deze zal als regel aan het verlee- nen van deze vergunning de voorwaarde verbinden van een wachtgeldregeling naar analogie van de model-wachtgeld- regeling B van de „algemeene regelen be treffende het verleenen van subsidie in uitkeeringen, verstrekt ingevolge wacht- i geldregelingen”, vastgesteld door het de partement van Sociale Zaken'of een daar mede overeenstemmende vergoeding. Het college van rijksbemiddelaars zal elk geval apart behandelen en indien noo dig van bovengenoemde richtlijnen afwij ken, teneinde elk speciaal geval naar ver- eischte te regelen. Het college heeft de verwachting uitge sproken, dat de ondernemingen, welke hiervoor in aanmerking zouden komen, zooveel mogelijk er naar zullen streven door het treffen van regelingen in onder ling overleg met hun reizigers, ingrijpen van het college overbodig te maxen. Bij beschikking, opgenomen in de Staatscourant van 14 Augustus no. 15Z, heeft het college van rijksbemiddelaars vergunning verleend voor loonsverhoogin- gen, die voortvloeien uit een dergelijke regeling. Geen luxe Luxe is uit den booze, de armoede in het gezin zou des te schrijnender gevoeld worden. De verpleging is er op gericht de moeder haar krachten terug te geven en wel in die mate, dat zij deze krachten niet onmiddellijk weer verliest. Bij zwangerschap of bij ziekte zal de N.V.D. zorgen voor een hulp in het huis houden. Ook wanneer een moeder zooveel kinderen heeft, dat de verzorging van dit kroost haar krachten te boven gaat, zal de N.V.D. voor een hulp in het huis houden zorgen. In deze gevallen zal ver der voorzien worden door het inrichten van kinderbewaarplaatsen en het organi- seeren van kinderuitzendingen naar buiten. Voorts ligt het in de bedoeling, dat wijkverpleegsters geregeld toezicht zullen houden op gezinnen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Zij zullen de moeder met raad en daad terzijde staan. Een goede verzorging van de zuigeling staat hierbij op den voorgrond. De organisatie in den N.V.D. De steun, welken de N.V.D. zich op deze wijze voorstelt te verleenen, zal hoofdzakelijk gegeven worden door vrij willigers, niet dus door betaalde krach ten. Een beroep wordt gedagp op huis moeders, die het voorrecht hebben zelve in betere omstandigheden te verkeeren en die haar vrijen tijd uit liefde voor den medemensch voor dezen socialen ar beid ter beschikking willen stellen. Na tuurlijk zal deze vrijwillige hulp georga niseerd en onder leiding gesteld moeten worden. Om deze leiding vast te stellen is de organ(satie-lndeeling in de ver schillende gemeenten als volgt Iedere gemeente met een inwonertal tot 10.000 zielen vormt een zelfstandige buurtschap. De leiding berust bij een buurtschapshoofd, 'die wordt bijgestaan door een staf van medewerkers een or ganisator, penningmeester, sociale wer ker, scholingleider enz. De laatste heeft tot taak de vrijwillige medewerkers te instrueeren. Gemeenten met meer dan 10.000 in woners zullen verdeeld worden in twee of meer buurtschappen. Iedere buurt schap wordt weer verdeeld in 10 wijken en iedere wijk in 10 blokken. In ge meenten met belangrijk minder dan 10.000 inwoners vallen eventueel de blok ken weg en in heel kleine gemeenten ook nog de wijken. De vraag kan gesteld worden of deze indeeling niet het gevaar oplevert de gemeenschap te verstoren. Hierop moet ontkennend worden geantwoord. De een heid wordt hierdoor gewaarborgd, door dat de burgemeester van een gemeente de adviseur van de provinciale leiding is. Aangezien de organisatie van den N.V.D. nog niet geheel is voltooid, wordt voorloppig nog gebruik gemaakt van die der 'V'.H.N. In gemeenten met minder dan 10.000 inwoners zal de burgemeester aange zocht worden om op te treden als buurt schapshoofd, indien hij deze functie al thans van harte wil vervullen. Heeft hij om welke redenen dan ook be zwaren, dan zal een andere ingezetene I worden benoemd, die deze taak met I liefde op zich wil nemen. Morgen zullen wij dit artikel vervolgen met een beschouwing over de bestaande sociale organen en de wenschelijke ordinatie.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6