HAAGSCHE COURAN1 Gouden zilveren werken en STADSNIEUWS BINNENLAND Vrijdag 15 Augustus 1941. Beperkende regeling betreffende de vervaardiging UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN 8-7-6-0-0 VONDELING TE ABBEVILLE (FR.) KING KONG a DERDE BLAD Nieuw Verordeningenblad De eerste balans der oorlogs- invalidenzorg zilverbeschikking 1941 no. 2 Razzia op de groentenveiling te Amsterdam By aankoopen is het publiek verplicht oud goud of oud zilver in te leveren hooge grossierswinsten TEN EINDE - BRAMEN ZOEKEN IN VERBODEN DUINTERREIN Van 19 tot en met 27 Augustus Twee dooden door Engelsche bomaanvallen Instelling o.a. van een Politierechter voor politieke vergrijpen Prijsverhooging van stoffen Goud- en Goud- en zilverbeschikking 1941 no. 1 Mogelijk van Nederlandsche herkomst 5- i i i i i met recht van een Nederlandsche l i i I I I I I I I meenden stelling. GIFTEN VOOR DE WINTERHULP A i i No. 17954 een de King Kong, de muzikale aap, speelt viool, piano en accordeon en is bovendien ’n prima gymnast. De groote attractie bij de kindervacantiemiddagen in Diligentia. (Fotax) FOTOWEDSTRIJD VEREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT” Reeds beginnen de inzendingen voor den door de afdeeling ’s-Gravenhage der Ver- eeniging Nederlandse!. Fabrikaat” uitge schreven fotowedstrijd .voor leerlingen van Haagsche scholen binnen te komen. In ver band hiermede wordt er op gewezen, dat de zendingen voor 15 September a.s. aan wezig dienen te zijn bij het secretariaat van de afd. ’s-Gravenhage der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat”, Anna Paulow- nastraat 55, alhier. I I Achtduizend gulden boete Bij een prijscontrole in een stoffen handel te Arnhem werden eenige geval len van abnormaal hooge winstpercen tages geconstateerd. De eigenaar van de zaak, W., verklaarde, dat hij de prijzen van deze stoffen van oude kwaliteit had vastgesteld, in overeenstemming met die van nieuwe stoffen, welke wel van min dere kwaliteit, maar toch duurder zijn. Bij een door den accountantsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ingesteld onderzoek bleek, handel in gebruik zijnde aanduidingen van vergulde en verzilverde werken tegen te gaan. Genoemde beperkende maatrege len zijn ook van toepassing op gouden en zilveren werken, welke hier te lande wor. den ingevoerd. De Nederlandsche Ambulance, die straks naar het Oostfront zal ver trekken, moet gesteund en ge schraagd worden door het geheele HELERS AANGEHOUDEN Door rechercheurs van den Justitieelen Dienst B ÏI, zijn als verdacht van heling van gestolen rijwielen aangehouden een 18-jarige en een 27-jarige loopknecht. CREMATIE H. W. G. RAS B.DZN. Gistermiddag heeft in het crematorium op Westerveld de verassching plaats ge had van het stoffelijk overschot van den heer H. W. G. Ras B.Dzn., die bestuurs lid was van de vereeniging „Het Oranje- Nassau-Museum” hier ter stede en op 48- jarigen leeftijd te Naarden overleed. Aanwezig waren o.a. mr. P. C. Boele van Hensbroek, mr. H. Smits, dr. J. J. A. Wijs, allen alhier, mr. W. P. C. Knuttel, rechter in de rechtbank te Amsterdam, A. W. Coops en E. J. W. v. d. Loeff, te Bus- sum, G. de Kat. Th. de Vries e.a. Allereerst sprak een neef van den over ledene, mr. H. W. G. Ras te Hilversum, waarna mr. H. Smits en mr. W. P. C. Knuttel het woord voerden als clubgenoo- ten uit den Leidschen studententijd. Nadat de kist was gedaald, dankte een zwager, mr. Th. Beets, voor de telang- MARSCH W.A. HEERBAN 'S-GRAVENHAGE De persdienst van de N.S.B. meldt: Op Zaterdag 16 oogstmaand a.s. zal door den heerban ’s-Gravenhage onder commando van den heerbanleider J. E. Feenstra van den heerban ’s-Gravenhage een propagandamarsch door de stad wor den gehouden. Afmarsch 16.30 uur. Het depót-vendel neemt deel aan dezen marsch. De opstelling is als volgt: muziek, tamboers en hoornblazers, heerbanleider en adjudant, niet-ingedeelde officieren, stormvlaggen, banleider met adjudant, de ban. Alle stormvlaggen van den heerban den Haag worden medegevoerd. Route: Balistraat, Javastraat, Frederik- straat, Denneweg, Vos in Tuinstraat, Lan ge Voorhout, Tournooiveld, Korte Vijver berg. Plein, Lange Poten, Spui, Groote Marktstraat, Prinsegracht, Lijnbaan, West- eihde, Vleerstraat, Geest, Torenstraat, Princessewal, Hoogewal, Noordeinde, Hoogstraat, Gravestraat, Buitenhof, Kneu terdijk, Parkstraat. Alexanderstraat. Plein 1813, Sophialaan, Nassaulaan, Javastraat, Balistraat. Waarschuwing aan ouders In verband met het feit, dat het .duin- terrein achter het barakkenkamp Waals- dorp, verboden terrein is, wordt ouders dringend in overweging gegeven hun kin deren ervan te weerhouden, zich in de omgeving daarvan bijv, voor het zoe ken naar bramen, enz. op te houden. Men stelle zijn kinderen niet aan ern stige onaangenaamheden bloot! Streng optreden van den gemachtigde voor de prijzen De actie, welke de gemachtigde voor de prijzen heeft ondernomen om de prij zen van groenten en fruit op een meer verantwoord peil te brengen, heeft onder de verbruikers veel waardeering gevon den. Van de zijde van handelaren, in het bijzonder grossiers, is de medewerking in de eerste dagen van de actie niet overal groot genoeg geweest. Op sommige plaat sen kon men zelfs van openlijke tegen werking spreken, zooals bijv, op de groote groentenmarkt te Amsterdam. De gros siers brachten hier de kleinhandelaren in een moeilijk parket, omdat zij of voort gingen tegen te hooge prijzen te verkno pen, of weigerden te verkoopen. De moei lijkheden, die daardoor ontstonden, wer den door het publiek soms ten onrechte aan de winkeliers verweten. Verantwoor delijk waren echter ten volle de grossiers, die met een redelijke winstmarge blijk baar geen genoegen wilden nemen. De houding heeft den gemachtigde voor de prijzen tot streng optreden doen sluiten. Gistermorgen verschenen op groentenmarktterrein te Amsterdam chef van den centralen dat van Augustus 1940 tot Februari 1941 wollen, zijden en andere stoffen tegen hoogere prijzen verkocht waren dan vol gens de prijzenbeschikking 1940 no. 1 be rekend mochten worden. Het nauwkeurig vaststellen van de extra-winst, die hierdoor werd verkregen was niet mogelijk. Echter bleek bij een vergelijking, der bruto-winstpercentages vóór en na Mei 1940, dat na Mei 1940 een aanzienlijke stijging had plaats gevonden. W. ontkende weliswaar de prijzen van andere artikelen dan die, waarvan zulks bij de prijscontrole was geconstateerd, verhoogd te hebben. Na het bezoek van de controleurs waren niettemin verschil lende artikelen in prijs verlaagd. De inspecteur voor de prijsbeheersching achtte overtreding, van de prijzenbeschik king 1940 no. 1 hgwezen en veroordeelde W, tot een boete vin 800CT rekening hou dend met de door prijsverhooging ver kregen winst. PICCADILLY CABARET Dries Krijn is op veelvuldig verzoek in Piccadilly Cabaret wederom geprolongeerd Vera Monti blijft nog tot 21 Augustus. Jan Willems, de Heldersche tenor, treedt op en zingt succesnummers uit zijn uitgebreid opera- en operette-repertoire. De interna tionale danseressen Lolita und partnerin van het Krystal-Palast Dusseldorf verte genwoordigen de danskunst. Van 22 Aug. af #eedt op, als speciale attractie, Coos Speenhof jr.. VACANTIEVOORSTELLINGEN „MOOI? JUULTJE VAN VOLENDAMS IN GEBOUW VOOR K. EN W. Van a.s. Zondag 17 Augustus af tot en met Zondag 24 Augustus zal Willem Goossen’s Volkstooneel”, na de reeks succesopvoeringen van Rooie Sien”, we derom het Geb. voor K. en W. bespelen en ditmaal ten tooneele brengen het echt Hollandsche volksstuk met een lach en een traan „Mooie Juultje van Volendam”, spel van stad en land, in 5 bedrijven, met zang en dans van Joh. Lemaire. Medespelenden zijnRoosje Kohier, Willem Goossens, Alex Hock, Greta Goos- sens, Henk Dillewaard, Bram Boelé, Enny Bouwmeester, Paul Berger, Louis Faas- sen, Volendammers, kelnerinnen, boerin nen, enz. Het orkest staat onder leiding van Willy Heukoshoven. LOONEN IN DE LEDER-INDUSTRIE Het college van Rijksbemiddelaars maakt bekend, dat in een mededeeling van den persdienst van het N.V.V. betref fende de algemeen verbindend verklaring van bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst voor de leder-industrie ten onrechte is gemeld, dat eveneens verbin dend zouden zijn verklaard de verhoogde toeslagen op de loonen. De toeslagen vastgesteld in het alge meen verbindend verklaarde .artikel 10 der C.A.O. bedragen voor gehuwden en kostwinners 1,50 voor ongehuwden van 21 tot 60 jaar ƒ1 voor ongehuwden van 19 tot 21 jaar 0.75voor ongehuw den van 16 tot 19 jaar 0.50. Geheel onafhankelijk hiervan werd na dien door ’t college goedkeuring verleend aan de federatie van Ned. Lederfabrikan- ten, om de toeslagen als volgt te verhoo- genvoor gehuwden en kostwinners 3.50voor ongehuwden van 21 tot 60 jaar 2.35 voor ongehuwden van 19 tot 21 jaar 1.75 voor ongehuwden van 16 tot 19 jaar 1.20. Deze verhoogde toeslagen zijn echter niet opgenomen in de collectieve arbeids overeenkomst en mitsdien evenmin alge meen verbindend verklaard. FOTO-WEDSTRIJD VAN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN Wederom komt de Haagsche Dierentuin met een nieuwe attractie; dezen keer heeft de directie een foto-wedstrijd geor ganiseerd, waaraan zoowel door amateurs als door vak-fotografen kan worden deel genomen. De reglementen voor dezen foto-wed- strijd worden gaarne door de administra tie van den Haagschen Dierentuin op aan vraag aan een ieder toegezonden. De Haagsche Dierentuin met zijn nieuwe aanwinsten en prachtigen tuinaanleg biedt nu gelegenheid te over om eens een paar aardige foto’s te maken, en indien men deze foto’s inzendt, heeft men kans één der aardige prijzen, die hiervoor beschik baar zijn gesteld, te bemachtigen. Inlevering van oud goud en oud-zilver Het publiek wordt tengevolge van de bepalingen dezer beschikking verplicht bij den aankoop van nieuwe onge bruikte, werken een gelijke hoeveel heid oud goud c.q. oud zilver in te leveren. In 't algemeen wordt onder oud goud ver staan gouden werken, waarvan de waarde aan goud tenminste 1/3 van de totale waarde, welke de verkooper voor het voorwerp ontvangt, vertegenwoordigt, als mede verbroken gouden werken; onder oud zilververbroken werken en zilveren afvalmateriaal. Bedoelde levering van oud goud en oud zilver door het publiek heeft ten doel de industrie van- en den handel in gouden en zilveren werken hier te lande op gang te houden. Aangezien op den winkelier de verplichting rust het ontvangen oud goud en oud zilver hetzij rechtstreeks, hetzij door bemiddeling van den groothandelaar bij den fabrikant in te leveren, is deze na omsmelting van het oud goud en het oud zilver wederom in staat nieuwe werken daarvan te vervaar digen. De voorraden van den winkelier kunnen alsdan weder worden aangevuld. Formulier voor het aanvragen van Vetkaarten Ten behoeve van hen, die aanspraak kunnen doen gelden op vetkaarten. wor den de daarvoor' bestemde formulieren verkrijgbaar gesteld in de hieronder ver melde lokalen. Men dient deze formulie ren af te halen op Zaterdag 16 Augustus of Maandag 18 Augustus a.s., tusschen 9 en 17 uurRijswijkscheweg 342Beek- laan 303 Apeldoornschelaan 163165 Marcelisstraat 255 bJan Hendrikstraat 60 Cederstraat 29 van Hoombeekstr. 5 Ammunitiehaven 45Weteringkade 73 Wilhelminastraat 5 (Loosd.). Op de werkdagen van Dinsdag 19 Aug. tot en met Woensdag 27 Aug. 1941 zullen te ’s-Gravenhage Boter- en Vetkaarten worden uitgereikt aan houders(sters) van distributiestamkaarten. De bescheiden moeten worden afge haald door de inwoners van 's-Gravenhage (met uitzondering van die van de voorma lige gemeente Loosduinen) in de groote zaal van den Dierentuin, ingang Benoor- denhoutscheweg 4. alhier. Men moet zich aanmelden als volgt op Dinsdag 19 Augustus 1941, van 811 uurA en Ba t/m Bakker, I.van 1114 uur Bakker, J, t/m Biever van 1417 uur de Bièvre t/m Boumans. Op Woensdag 20 Augustus 1941, van 811 uur Boumeester t/m Buijsse van 1114 uur: Buijt t/m einde B. C en Da t/m Doetsch van 1417 uur Doeve t/m einde D en Ea t/m Erwteman. Op Donderdag 21 Augustus 1941, van 811 uur: van Es t/m einde E, F en Ga t/m van Gooi van 1114 uur Goos t/m einde G en Ha t/m van der Harst, M van 1417 uur van der Harit. N. t/m Hofma. Op Vrijdag 22 Augustus 1941, van 8— 11 uurHofman t/m einde H, I en Ja t/m Japikse van 1114 uur Japin t/m einde J en Ka t/m van der Klauwvan 14—17 uur Klaaijsen t/m Koster. Op Zaterdag 23 Augustus, van 811 uurde Koster t/m einde K en La t/m Leenartvan 1114 uur Leenders t/m einde L en Ma t/m Magijar van 1417 uurMahien t/m Mousson. Op Maandag 25 Augustus 1941, van 8 11 uur Mout t/m einde M, N en Oa t/m van Ooijen van 1114 uur Ooijevaar t/m einde O en Pa t/m’Princen; van 1417 uur Prins t/m eind P, Q en Ra t/m Rooders. Op Dinsdag 26 Augustus 1941, van 8 11 uur Roodfeld t/m einde R en Sa t/m Schrijnemeeckers van 1114 uur Schrij ver t/m Stekhuizenvan 1417 uur Stel t/m einde S, T, U en Va t/m Vailliant. Op Woensdag 27 Augustus 1941, van 8 11 uurVaissier t/m de Voogt; van 11 14 uurVoois t/m einde V en Wa t/m Wilinsky van 1417 uur Wilk t/m ein de W, X, Y en Z. Door de inwoners van de voormalige ge meente Loosduinen in een lokaal van de Hulpsecretarie te Loosduinen, ingang Wil helminastraat 5. Geopend van 8 tot 17 u. Men moet zich aanmelden als volgt op Dinsdag 19 Augustus 1941 Bop Woensdag 20 Augustus 1941 E, F, R, T, X, Y en Z op Donderdag 21 Augustus 1941 D, G en N op Vrijdag 22 Augus tus 1941U, V en W op Zaterdag 23* Augustus 1941 P. Q en S op Maandag 25 Augustus 1941 C. L en M; op Dinsdag 26 Augustus 1941 A, H en J op Woens dag 27 Augustus 1941 K, O en I. Teneinde een vlot verloop van de uit reiking te waarborgen, zal aan boven staande regelingen streng de hand wor den gehouden. Uitzonderingen Ten aanzien van de verplichting tot inlevering gelden eenige uitzonderin gen. Zoo behoeft het publiek bij aan schaffing van gouden trouwringen geen oud goud in te leveren, indien een door bevoegde instantie afgegeven bewijs van ondertrouw kan worden over gelegd. Ook is geen inlevering noodig bij aan koop van voorwerpen van het gebruike lijke tweede gehalte zilver, beneden 36 gram (d.i. 30 gram fijnzilver). Voor twee de gehalte zilvere voorwerpen boven 36 gram, doch beneden 964 gram (d.i. 800 gram fijnzilver) kan de winkelier inleve ring van oud zilver verlangen, voor voor werpen boven 964 gram, alsook van cou verts, onverschillig het gewicht, is steeds inlevering van oud zilver verplichtend. Aangezien de regeling tot inlevering van oud goud en oud zilver alleen geldt bij aankoop van nieuwe, dus ongebruikte, is bedoelde inlevering uiteraard niet noodig bij aankoop van gouden en zilveren wer ken op publieke veilingen, noch bij aan koop van banken van leeningen of voor schotbanken. ONGEVALLEN De 12-jarige R. de J. uit de Renbaan- straat kreeg gisteren op een speelterrein aan de van Alkemadelaan een luik op het rechterbeen, waardoor dit brak. De Ge neeskundige Dienst bracht hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Op den Loosduinscheweg is gisteravond de 54-jarige wielrijder J. G. ’t H. van de Valkenboschlaan, aangereden door een transportrijwiel, waarvan de bestuur der onbekend is gebleven. Hij bekwam een hoofdwonde en werd door den Ge neeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Naar hetzelf de ziekenhuis werd gebracht de 57-jarige mevr. J. J. B. uit de Charlotte de Bour- bonstraat, die op den Rijswijkscheweg bij het uitstappen uit de tram was gevalle» en een verwonding aan het hoofd had be- komen. In den afgeloopen nacht vlogen ver scheidene Britsche vliegtuigen boven ons land. Vele brisant- en brandbommen wer den omlaag geworpen. Een woonhuis werd verwoest. In een stad kregen verscheidene honderden huizen glasschade. In totaal zijn twee dooden en een gewonde te betreuren. Nederlandsche Ambuiance, Ko l ginnegracht 22, 's-Gravenhage. l Nederlandsche volk. Eerst dan kan met recht van een Nederlandsche I ambulance gesproken worden. Het is daarom zaak, dat iedere Ne derlander medewerkt aan de tot standkoming van deze hulpexpe ditie, die voor gewonde strijders van beide partijen zulk een heil- zamen arbeid kan verrichten. Hoe I men kan medewerken? Heel een voudig, men storte een bijdrage op het bekende gironummer: 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Konin- De nieuwe burgemeester» van Best en Gouda De met ingang van 1 September be noemde nieuwe burgemeester der ge meente Best, de heer L. Groffen, werd op 2 Mei 1899 te Bergen op Zoom gebo ren. Hij koos de militaire loopbaan en werd na de demobilisatie in den rang van kapitein bij het eerste regiment Wielrijders te 's-Hertogenbosch op non- activiteit gestheld. Daarna was hij werk zaam als volontair ter gemeentesecreta rie van Udenhout, waarna hij verbonden Was aan het provinciale kantoor van Winterhulp Nederland in Noord-Brabant. Hij is woonachtig te 's-Hertogenbosch. De heer E. A. A. Liera. die met ingang Van 1 September tot burgemeester van Gouda is benoemd, werd in 1896 te Haar lem geboren. Hij had eveneeps een mili taire loopbaan en werd na de demobili satie als kapitein der artillerie op non- activiteit gesteld. Hij werd daarna werk zaam gesteld bij de Adviescommissie Vorderingen. Hij is thans Woonachtig te Hillegersberg. ven. Ten aanzien van het beperkt gebruik van goud en zilver voor de vervaardiging van gouden en zilveren siervoorwerpen, is een drietal maatregelen van belang. Zoo moet de vervaardiging van sommige voor werpen in goud of zilver geheel worden nagelaten; wij noemen gouden brillen en binocles, alsook o.m. zilveren jardinières, damestasschen, stok- en parapluieknoppen. Beperking van het gewicht en het gehalte. Vervolgens zijn ondernemingen niet meer vrij om gouden en zilveren werken op ieder verlangd gewicht te vervaardi gen, doch is de vervaardiging van som mige bepaaldelijk daartoe aangewezen voorwerpen boven een bepaalde gewichts. grens verboden, b.v. trouwringen boven 44J gram, armbanden boven 25 gram, fantasieringen boven 12 gram, gouden werken, andere dan waarvoor een be paalde gewichtsgrens. (zie boven) is vast gesteld, boven 50 gram zilveren werken, machinaal vervaardigd, boven 960 gram, handwerk boven 1.080 gram. Verder wordt de gebruiksbeperking van goud en zilver bereikt door bepalingen, welke het vervaardigen van gouden en zilveren werken op elk willekeurige ge halte niet meer toestaan. Voor gouden werken zal doorgaans het 14 karaats ge halte doorgaan als maximum gehaltegrens gelden; voor zilveren werken het tweede gehalte (835/1000) gehaltegrenzen ove rigens, waarop hier té la’nde gouden en zilveren werken hoofdzakelijk plegen te worden vervaardigd, getuige de keur voor gouden werken (het Eikeblad) en die voor zilveren werken (de Loopende Leeuw in zeskant). Bij alle drie hier genoemde maatregelen gelden nog verzachtende be palingen ten aanzien van voorwerpen, waaraan veel arbeid .moet worden ver. richt. Zoo is o.m. verboden de vervaar diging van zilveren bokalen op machinale wijze, in handwerk daarentegen niet; de vervaardiging van zilveren werken van hooger gehalte dan 835/1000, mits de waar, de van het zilver niet hooger is dan een kwart van de totaalwaarde, alsmede de vervaardiging van gouden kettingen, bo ven 12 gram, voorzoover deze op machi nale wijze plaats vindt. Tenslotte zijn in de beschikking bepa lingen opgenomen betreffende aanduidin gen voor vergulde en verzilverde werken, een maatregel, welke beoogt om den mis leidenden invloed van sommige in den In het tijdvak van 4 tot en met 9 Augustus is in totaal op hoofdkantoor en provinciale kantoren van de Winterhulp Nederland ontvangen een bedrag van ƒ3799,50. Morgen zal verordeningenblad nr. 34 verschijnen. Het bevat de verordeningen nr. 153-161. Verordening nr. 153 is een verordening, volgens welke op instructie van den Rijkscommiigsaris aan univeiteiteiten of hoogescholen het beheer kan worden overgedragen van het curatorium op den presideerenden curator. Verordening nr. 154 behelst regelingen omtrent het Joodsche grondbezit, voor zoover dit niet reeds als landbouwgrond onder verordening nr. 102/41 valt. Het Joodsche grondbezit met inbegrip van hypotheken moet vóór 15 September 1941 aangegeven worden bij het Nederlandsche kadaster in den Haag. Dit is gemachtigd het beheer van het Joodsche grondbezit over te nemen. Bovendien wordt iedere wijziging in den eigendom of den toestand van Joodsch grondbezit onderworpen aan een goedkeuring van den Rijkscommissa- ris. Verordening nr. 155 behelst een aanvul ling op de bestaande verordening betref fende het binnenreizen in of vertrekken uit het land. Er is een strafbepaling in gevoerd. Verordening nr 156 behelst de vorming van enkelvoudige kamers bij bepaalde landgerechten en van een politierecht bank in den Haag voor de uitsluitende behandeling van alle feiten, die de poli tieke rust binnen de volksgemeenschap in gevaar brengen of uit politieke be weegredenen worden gepleegd. Verordening nr. 157 behelst een aan passing van den tekst der verordening op de Loonbelasting aan de verordening op de Inkomstenbelasting., Verordening nr. 158 voert een van den werkgever te heffen nivelleeringsbijdrage van het loon in, waarvan de opbrengst bestemd is voor dekking van de door de volgende verordeningen ontstaande groo- tere uitgaven op het gebied van de sociale verzekering. Verordening nr. 159 voert de verhooging in van de uitkeeringen volgens de wet op de Invaliditeit en op het Ouderdomspen sioen door toekenning van een specialen toeslag van 25 tot 50 procent, die voor gezinsleden nog hooger wordt. Verordening nr. 160 vormt de princi- pieele verordening betreffende de reorga nisatie van de ziekenfondsen. De zieken fondsen ‘worden onder toezicht van den staat gesteld, er wordt een verplichte verzekering ingevoerd en de prestaties worden verbeterd. Verordening nr. 161 brengt wijziging van de Ziekteverzekeringswet door het invoeren van een bijdrage voor kraam vrouwenhulp voor de gezinsleden van den verzekerde. Ter toelichting van de bepalingen dezer beschikking, waarvan de uitvoering aan het Rijksbureau voor non-ferro - metalen en de controle op de naleving der bijzon dere bepalingen aan den dienst van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken is opgedragen, diene het volgende: De beschikking heeft tot strekking het gebruik van goud en zilver voor de vervaardiging van gouden en zilveren siervoorwerpen of anderszins te beper ken. Teneinde zulks te verwezenlijken, worden aan natuurlijke en rechtsper sonen, die in hun normaal beroep of bedrijf goud en/of edele metalen ver handelen, bewerken of verwerken, doen bewerken of doen verwerken („ondernemingen” genaamd) verplich tingen opgelegd. Zoo geldt vooreerst de verplichting zich bij het Rijksbureau te doen inschrijven. In verband met de kosten, aan de uitvoe ring der regeling verbonden, zijn de bij het Rijksbureau ingeschreven ondernemin gen verplicht een bijdrage te betalen. Voorts is het ondernemingen verboden goud en zilver te koopen met het doel deze, al dan niet bewerkt of verwerkt weer te verkoopen zonder schriftelijke vergun ning van den directeur te hebben gekre gen. Terzake van het verleenen van een vergunning wordt een consentgeld gehe- Onder dezen titel heeft de heer W. F. Detiger, secretaris-penningmeester der Ned. Vereeniging „A.V.O.”, aan welke vereeniging de arbeidszorg voor de mili taire- en burgerslachtoffers van het oor logsgeweld is opgedragen, een overzicht samengesteld over de werkzaamheden van het Arbeidsbureau, voor Oorlogsinvaliden over het eerste halfjaar 1941, speciaal to.v. de militaire oorlogsslachtoffers. Na te hebben gemotiveerd waarom het vaak zoo lang kan duren voordat de so ciale reclassering van een oorlogsinva lide is gelukt» weidt de heer Detiger uit voerig uit over de methode van werken van het arbeidsbureau, over de medewer king der bij dat bureau tewerkgestelde elf hoofd- en subalterne officieren op non- activiteit, over de voordeelen van die medewerking, welke zich veel verder uit strekt dan alleen tot het brengen in ar beid van betrokkenen. De heer Detiger vertelt dan over de afbakening van werk terrein tusschen de A.V.O. en andere in stanties, die zich met de oorlogsslacht offers bezighoude», over de medewer king van het bedrijfsleven bij de plaat sing of herplaatsing der oorlogsinvaliden in de maatschappij, alsmede over de me dewerking der overheid daarbij. Met waardeering wordt ook melding gemaakt van een met den Rotterdamschen Lloyd ge troffen regeling, volgens welke een klein aantal min of meer ongeschoolde oud-mi- litairen in de we-kplaatsen van den Lloyd onder leiding van de eigen werkbazen, wordt „geschoold” tot eenvoudige hout- of metaalarbeid, waardoor hun kansen om een hun waardige positie in het bedrijfs leven te veroveren, zeer worden ver groot. Na te hebben betoogd, dat men niet be schikt over de juiste cijfers omtrent het aantal oorlogsinvaliden, gaat de heer De tiger als volgt verder:, Wat wij met zekerheid weten is, dat op 1 Juli, 1958 oorlogsinvaliden en mobilisa- tieslachtoffers de hulp van het arbeids bureau hadden ingeroepen. Op 1 Juli zijn n.l. statistische gegevens verzameld. Er bleken op dien datum inge schreven te zijn, 1958 oorlogsinvaliden en mobilisatie-slachtoffers. Hoewel niet steeds scherp het onder scheid is vast te stellen, ook al omdat bij de mobilisatieslachtoffers het verband moet worden getoond tusschen defect en militairen dienst, kan aangenomen wor den, dat bijna 25 pCt, van dit totaal aan tal mobilisatieslachtoffers zijn. De rest n.l. 1419 of ruim 75 pCt., zijn echte oor logsinvaliden. Van het totale aantal van 1958 waren er 901 gehuwd. 1023 onge huwd terwijl van 34 de burgerlijke staat niet bekend is. Wij hebben ook een overzicht gemaakt van de beroepen, welke de onderscheiden oorlogsslachtoffers bekleedden. Een zeker reserve moet daarbij worden gemaakt, omdat wij moeten afgaan op de eigen mededeelingen van betrokkenen, die zich wel eens anders taxeerden dan een objec tief deskundige zou hebben gedaan. Bo vendien moet worden opgemerkt, dat onder hen, die bij een bepaalde bedrijfs- branche gerekend worden, vaklieden en ongeschoolden in die branche bijeen zijn gebracht. Qnder de gewonden of ver minkten dan waren 102 beroepsmilitairen, 40 overheidsdienaren, 355 behoorden thuis in de handels-, administratieve of tech nische beroepen, 241 bouwvakarbeiders waren er onder, 38 bleken thuis te hooren in de hout- en meubelbranche, 148 kwa men uit de metaalvakken, 259 waren uit het land- en tuinbouwvak gekomen, 121 uit het auto- en rijwielbedrijf, uit diverse andere vakken 262 personen, 123 noemden zich fabrieksarbeiders, 251 konden gere kend worden tot de transportarbeiders en ongeschoolden, terwijl van 18 het beroep onbekend is. Op 1 Juli waren dus 1958 personen bij het arbeidsbureau ingeschreven, of inge schreven geweest, daarvan waren nog niet afdoende geholpen 818 personen, 1140 konden voorloopig worden afgevoerd. In verband met de conjunctuur van het be drijfsleven is weinig te zeggen, over het al of niet definitieve karakter der ver leende arbeidshulp. Het komt voor, dat een bedrijf of een tijdelijke overheids dienst wegens gebrek aan grondstoffen, gebrek aan afzet, wegens algemeene maatregelen, en wat dies meer zij, tot een inkrimping van personeel moet over gaan. Wij zouden wenschen dat de oorlogs invalide dan in elk geval zou blijven ge handhaafd. Dat is echter in sommige ge- vallen niet te vergen, vooral niet, indien het bedrijf geen verplichtingen tegenover betrokkene heeft uit hoofde van vroeger dienstverband. Het komt ook voor, dat al of niet na plaatsing blijkt, dat betrok kene op den duur den hem verleenden arbeid niet kan volhouden, dan wel dat er wat anders voor hem wordt gevon den. Het is daarom mogelijk, dat aan de 1140 personen, die op 1 Juli afgevoerd zijn, 1181 keer arbeidshulp is verleend. De 1181 afvoeringen betroffen: 1. 347 gevallen, waarin iemand recht- streeksche plaatsing verkreeg door het A.V.O.2. 154 gevallen, dat andere hulp door het A.V.O. werd verleend (beroeps keuzevoorlichting, studie advies, interme diair bij bepaalde instanties, enz.), 3. 130 gevallen, dat iemand met of zonder hulp zijn bedrijf weer opvatte, 4. 487 gevallen, waarin iemand herplaatsing of plaatsing vond bij ouden of nieuwen werkgever, mede door invloed en propaganda der A.V.O, 5. 38 gevallen, waarin geen ar beidshulp werd begeerd of noodig was, 6. 25 gevallen, dat iemand ten onrechte als oorlogsinvalide was ingeschreven, doch thuis hoorde bij de burgerslachtoffers van het oorlogsgeweld of bij de gewone on volwaardige arbeidskrachten. □ANK VAN GEËVACUEERDEN Ter herinnering aan de goede zorgen, waarmede de bevolking van Veenendaal tijdens de evacuatie der gemeente Stol wijk zijn omringd, heeft een comité uit de bevolking van Veenendaal aan de ge meente Stolwijk een gedenknaald aange boden, welke is geplaatst in het plant soen naast de Ned. Hervormde kerk. De onthulling hiervan heeft gistermiddag na een bijeenkomst ten raadhuize, op plech tige wijze door den burgemeester van Stolwijk, den heer G. V. V. baron van Hemert tot Dingshof plaats gehad. In Warmenhuizen en Harenkarspel wa ren in de dagen van de evacuatie een kleine 4000 Amersfoorters ondergebracht. Een uit twaalf personen bestaande depu tatie kwam gisteren naar deze plaatsjes, om een gevelsteen aan te bieden, welke in het raadhuis van Warmenhuizen en Harenkarspel zijn ingemetseld. Door den oudsten inwoner van Warmenhuizen, den 88-jarigen Maarten Mosch, werd de gevelsteen onthuld, waarna burgemeester H. Nolet van Warmenhuizen met een woord van dank den steen namens het gemeentebestuur aanvaardde. LIMBURGSCHE VOLKSDAG Aan een mededeeling van den pers dienst van de N.S.B. ontleenen wij, dat ter voortzetting van de bijna traditioneele jaarlijksche volksbijeenkomsten in het park van Kasteel Amstenrade in Lim burg, a.s. Zondag wederom de groote Limburgsche volksdag in Amstenrade zal plaats vinden. Op dezen volksdag zullen het woord voeren de leider der N.S.B., prof. dr. R. van Genechten en de be kende boerenspreker Spelt. De Limburg sche W.A. zal voor den leider défileeren, die verder eveneens bij die gelegenheid een jeugdschouw zal houden over de stormers en stormsters van den Lim- burgschen Jeugdstorm. be- het de den centralen crisiscontröle- dienst te Amsterdam met een twintigtal controleurs benevens een der toegevoegd- inspecteurs voor de prijsbeheersching te Amsterdam. Er werd zoo nauwlettend mo gelijk op toegezien, dat de belangen van winkeliers en consumenten niet door een betrekkelijk klein groepje grossiers wer den geschaad. Voorraden in beslag genomen Over het geheele terrein werden steek proeven genomen en verschillende klein handelaren moesten, voor zij de markt verlieten, opgeven, welke prijzen zij voor hun groenten hadden besteed. Bleken daarbij te hooge prijzen te zijn, dan werd de grossier, van wien de winkelier had gekocht, opgezocht en zijn geheele voor raad in beslag genomen. Om deze voor raden niet aan de markt te onttrekken, zetten de controleurs zelf den verkoop onmiddellijk na de inbeslagneming voort. Op een bepaald oogenblik deed zich de merkwaardige situatie voor, dat men op verschillende plaatsen van ’t marktterrein zich ambtenaren van de prijscontrole zag beziggehouden met het verkoopen, van groenten en fruit. Hetgeen er van de par tijen overbleef, is hedenmorgen op de ge wone wijze geveild Enkele grossiers meenden evenals Woensdagmorgen tegen het feit, dat hun winsten tot een redelijk peil werden teruggebracht, te moeten demonstreeren door sluiting van hun stands. Zij ontvin- i.jgen onmiddellijk de waarschuwing, dat weigering van verkoop van de aangevoer de hoeveelheden tegen de wettig toege- stane prijzen verbeurdverklaring tenge volge zou hebben. Zij kozen eieren voor hun geld en hervatten binnen enkele mi nuten den handel. Het bleek, dat de winkeliers wel inzien, dat de nieuwe maatregelen op den duur in hun belang kunnen werken. Indien immers ieder zich aan de prijsvoorschrif- ten houdt, is er geregelde handel met nor male winstmarges mogelijk, terwijl het tenslotte tot gevolg heeft, dat de groen ten voor de geheele bevolking voor lage- ren prijs zijn te verkrijgen. Contröle op de winkeliers □e contröle op de prijzen, die de win keliers berekenen, is gisteren op verschil lende plaatsen in het land ingezet. De inspecteurs voor de prijsbeheersching be rechtten de overtredingen op zeer snelle wijze, soms zelfs binnen enkele uren. De inspecteur te Arnhem wees gistermiddag tegen overtreders te Arnhem en Apel doorn reeds een negental tuchtbeschik- kingen. □e contröle op de kleinhandelsprijzen en waar het noodig is ook de razzia's op de groentenveilingen zullen ononderbro ken worden voortgezet. De overtredingen worden eiken dag ernstiger opgenomen. Waar men de eerste twee dagen nog iets door de vingers zag, volgen nu onmiddel lijk proces-verbaal en inbeslagneming. Het is niet mogelijk op een zoo gewich tig onderdeel van onze voedselvoorziening als dat van groenten en fruit onredelijk hooge prijzen te laten voortbestaan. De commissaris van de Rijkspolitie, afd. II, Rijksopsporingsdienst der Rijks- recherchecentrale. te ’s-Gravenhage maakt bekend, dat, blijkens bericht van den consul der Nederlanden te La Madelaine- Lille (Fr.) op 20 Mei 1940 omstreeks 12 uur te Abbeville (Somme), na een bom bardement, in de omgeving van het sta tion een klein meisje werd aangetroffen, wier ouders of familieleden niet konden worden opgespoord. Signalementleeftijd ong, 2 jaar, blond krullend haar, zwarte oogen, gekleed met lichtblauw wollen tricothemd, ge merkt P. R. Het kind is opgenomen door den Ser vice de l’Enfant van het departement van de Somme, Volgens den behandelenden geneesheer zou het lichamelijk en geestelijk wat achterlijk zijn. Het praat niet en schijnt geen Fransch te verstaan. De mogelijk heid wordt niet uitgesloten geacht, dat het kind van Nederlandsche herkomst is. Berichten, welke er toe kunnen leiden het kind te identificeeren, worden inge wacht aan den Rijksopsporingsdienst, onder aanduiding van „vondeling te Ab beville”. In de Ned. Staatscourant van 15 Augus tus 1941, no. 158, is een tweetal beschikkin gen van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Financiën en van Justi tie verschenen, nopens het verkeer met goud en zilver, onder den naam goud- en zilverbeschikking 1941 no. 1 en no. 2.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9