De strijd de Oekraine in De ontmoeting Roosevelt-Churchill i 8 Zaterdag 16 Augustus. VRIJWIL NI EGIOEN I 5 8 5 1 A jg A 1941. No. 17955. Nederlandsche Volks- dienst Ruimer aardappel- voorzienmg Ei-bon verlengd tot 30 Augustus Ineenstorting der Sovjet-legers teekent zich steeds duidelijker af Die Nederlanders zijn orde Het Duitsche luchtwapen in actie Morgen van 9.02 uur n.m. tót 6.27 uur v.m. t Het gas- en electrici- teitsrantsoen Heden van 9.04 uur n.m. tot 6.25 uur v.m. ->5 I A I A VERDUISTEREN in i De luchtaanvallen op Engeland Weldra alléén eieren voor bijzondere instellingen VERHOOGING VAN VOLKSKRACHT Nachtdienst dokters: Teleurstelling in Engeland over het ontbreken van concrete feiten Reeds 2000 boeteheffingen en ruim 100 afsnijdingen wegens overschrijding Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Voor de komende week twee bonnen aangewezen Engelsch-Amerikaansche e hulp aan de Sovjet-Unie Vergeefsche aanvalspoging op Berlijn van Sovjet- vliegtuigen I g l S 5 „Definitieve bevryding van Europa van het bolsjewisme niet meer twjjfelachtig” Twintigduizend krijgsgevangenen gemaakt 5 I HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENT1ËN: PRIJS DEZER COURANT: I ring i i i volk ’s-Gravenhage. Koninginnegracht 22 Bou. I gevechten zeer zware, bloedige verliezen. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct I I I I brengt, zullen be- uit de offers, van i i i i i heid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s geen nieuwe bon voor het koopen van eieren zal worden aan gewezen. Gedurende de week van Zondag 17 tot en met Zaterdag 23 Augustus a.s. geeft de met „31 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „diversen” recht op het koopen van 14 k.g. aardappe. len Met ingang van Vrijdag 22 Augustus a.s. zal wederom een nader aan te wijzen bon voor het koopen van 14 k.g. aardappelen worden geldig ver. klaard. Deze bon zal derhalve in de Donderdag.avondbladen worden gepu. bliceerd. Burgerbevolking bij logne gebombardeerd Naar het D.N.B. verneemt, hebben Brit. A A A A A ft A er aan- Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Woensdag hebben afdeelingen van het I Duitsche luchtwapen spoorlijnen en ver- i keerswegen der Sovjets achter het front met succes met bommen bestookt De| Aangezien door tijdelijke moeilijkheden bij de aardappelvoorziening het rantsoen van 3 k.g. per week momenteel niet ge heel beschikbaar gesteld kan worden, zal binnen den kortst mogelijken tijd dit te kort door een toeslag boven het rantsoen van 3 k.g, worden aangevuld. Op bon „29 reserve" alsnog 3 k.g. aardappelen. Teneinde er voor te zorgen, dat zonder eenige uitzondering op de met „29 reser ve” gemerkte bonnen het rantsoen daad- deelingen jagers beschermd werden,-Don derdagmiddag sche kustgebii militair succes opleverden. fires werden door Duitsche jagers en af weergeschut neergeschoten. Naar thans j bekend wordt, heeft de terreuraanval 20 dooden onder de burgerbevolking van het gebied rondom Boulogne geëischt, terwijl 20 menschen gewond werden. De veront waardiging onder de bevolking is bui tengewoon groot. 1 Virvu en Eisenvaara door de Finnen bezet Het Finsche blad ..Kauppalehti” heeft gisteren een extra-editie verspreid, waar in wordt medegedeeld, dat de Finsche troepen de laatste dagen 2 belangrijke overwinningen hebben behaald. Nadat een sterke verdedigingslinie van den vijand na hevigen strijd was doorbroken, werd Virvu genomen. Meer naar het Noorden hebben de Finnen het gewichtige spoor- wegKnooppunt Eisenvaara bezet. Naar „Aftonbladet” meldt, heeft de New Yorksche beurs de verklaring van Roosevelt en Churchill zonder eenige geestdrift ontvangen. Men verklaarde, dat deze slechts kan worden beschouwd als een herhaling van het tot nu toe door de regeering ingenomen standpunt. Wallstreet beleefde gisteren den stilsten dag sedert vele maanden. De verklaring is blijkbaar in de eerste plaats door Roosevelt geformuleerd en heeft ten ddel gehad een bevrijdende werking te hebben op den binnenlandschen politie- ken toestand der Vereenigde Staten ten gunste van den president. Bij de critici van de Engelsch-Ameri- kaansche verklaring heeft zich gevoegd de democratische voorzitter van de ma- rinecommissie van den Senaat, senator Walsh. Hij heeft de beschuldiging geuit, dat deze verklaring de Vereenigde Staten tot een partnerschap met Engeland ver plicht, hetgeen verre uitgaat boven de grenzen van de grondwettelijke volmach ten van den president. Ook in de pers komen uitingen tegen de verklaring voor. Zoo merkt de „New York Daily News" sarcastisch op: Wij hebben weinig twijfel, of Roosevelt stelt zich een wereld voor, waarvan hijzelf president en Churchill zijn eerste I minister zal zijn. Het Zweedsche dagblad „Allehanda” publiceert op de eerste pagina een cari- catuur, die Churchill en Roosevelt toont, samen in een bootje zittende. Het onder schrift luidt: „Ook Charles Lindbergh moet thans toegeven, dat wij in hetzelfde schuitje zitten”. Reactie van het Amerikaansche volk De persdienst van den Amerikaanschen radio-omroep heeft gisteren de volgende reactie van het volk der Vereenigde Sta ten uitgezonden op de verklaring Roose veltChurchill, meldt het D. N. B. uit Washington: „Algemeene herademing over I Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, GoudsblOtemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E, Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De secretaris-generaaï van het depar tement van Landbouw en Vischerij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen. het feit, dat Roosevelt zich niet tot actieve oorlogsmaatregelen verplicht heeft. Daar naast echter ook toenemende verontwaar diging over het feit, dat hij inmenging be- I loofd heeft in Europeesche aangelegenhe den, zonder het Amerikaansche volk of althans het Congres tevoren hiernaar ge vraagd te hebben, hetgeen in belangrijke kwesties onvoorwaardelijke plicht van den president van een democratisch land dient te zijn”. De „Times Herald” noemt het in een hoofdartikel van belang het feit aan de kaak te stellen, dat Roosevelt in deze ver klaring „met het oog op onzen nieuwen bondgenoot Stalin” afziet van een zijner vier vrijheden, n.l. vrijheid van gods dienst. Het Amerikaansche volk, zoo schrijft het blad, gaat een oorlog om Utopia tegemoet. Wat beteekent de vrij heid der zeeën? In vredestijd bezaten alle landen deze vrijheid, in tijden van oorlog echter alleen Engeland, terwijl de Ver eenigde Staten'zich de Éngelsche blokkade lieten welgevallen. En zal Roosevelt, zoo vraagt het blad tenslotte, zijn vriend Stalin dwingen, Letland, Estland en Litauen weer prijs te geven?. Dit is het oordeel van de frontsoldaten, die met onze mannen streden bij Olzanic- ka, bij Huziatijn, of in Taratsja. En juist dit oordeel, uitgesproken door een eenvou- digen frontsoldaat, die niet houdt van fraaie zinswendingen, maar zich bij voorkeur kernachtig uitdrukt, dit oordeel is iets waar wij trots op mogen zijn. Die Nederlanders zijn in orde, goede soldaten, goede kameraden. Hieruit blijkt dus, dat onze landgenooten ons aan het Oostfront een reputatie bezorgd hebben, die wij hoog moeten houden. In onze geschiedenis waren het mannen als Michiel Adriaansz. de Ruyter, Maar ten Harpertzn. Tromp, Jan Pieterzn. Coen en vele anderen, die deden wat onze man nen nu aan het Oostfront doen bewijzen, dat het ons niet ontbreekt aan moed en- doorzettingsvermogen, aan strijdlust en trouw, als het gaat om de toekomst van ons vaderland. Die Nederlanders zijn in orde. Die repu tatie zullen wij hoog houden door ons, evenals zij die ons voorgingen, gereed te maken en ten strijde te trekken tegen het bolsjewisme, tegen de horden van Stalin, door deel te nemen aan den kruistocht tegen het ongeloof. Zij, die onze beschaving bedreigen, ons onzen godsdienst willen ontnemen, onze cultuur vernietigen, zij zullen ondervin den, dat die Nederlanders in orde zijn. Landgenooten onze mannen aan het Oostfront verwachten van u, dat u zich bij hen zult voegen om gezamenlijk en schou der aan schouder met de Duitsche Weer macht en .de legioenen uit andere landen uw plicht te doen ten opzichte van het nieuwe Europa. Meldt u dus aan bij het Over de Duitsche luchtaanvallen, in den nacht van 14 op 15 Augustus op Enge, lang ondernomen, wordt nog medegedeeld meldt het D.N.B., dat ook talrijke vlieg velden bestookt zijn. Het succes dezer aanvallen bleek uit verscheidene bran den. In het officieele Éngelsche commu niqué over de vijandelijke luchtaanvallen in den afgeloopen nacht op Groot-Brittan- nië wordt gezegd, dat vijandelijke vlieg tuigen boven een uitgêstrekt gebied van het Britsche eiland verschenen zijn. In Noordoost-Engeland, East-Anglia, in het Zuidwesten des lands en in Oost-Schot- land zijn bommen geworpen, welke slacht offers gemaakt en schade aangericht hebben. werkelijk verkrijgbaar is geweest, is voorts bepaald, dat op deze bonnen ook in de week van 17 tot en met 23 Augus tus a.s. het rantsoen van 3 k.g. nog kan worden afgeleverd. I geeft op het koopen van één ei. Deze bon behoudt ook gedurende de week van 24 1 tot en met 30 Augustus a.s. zijn geldig- I heid. „Associated Press” meldt, dat Washing ton den inhoud bekend heeft gemaakt van een brief, welke Churchill en Roose velt aan Stalin hebben gezonden. Daarin wordt het voorstel gedaan, dat hooge Britsche en Noord-Amerikaansche regee- rings vertegenwoordigers in Moskou met Stalin besprekingen zullen voeren, welke soorten oorlogsmateriaal de Sovjets noo- dig hebben. De brief is aan Stalin over handigd door de ambassadeurs van de Vereenigde Staten en Engeland in Moskou. Churchill en Roosevelt prijzen hierin den tegenstand van de Sovjets tegen Duitschland en beloven Stalin, dat 'Engeland en de Vereenigde Staten zullen samenwerken om hem te voorzien van het oorlogsmateriaal dat hij het dringendst noodig heeft. Talrijke schepen, zoo wordt verder in den brief gezegd, zijn reeds met oorlogs materiaal onderweg. Binnenkort zullen andere schepen volgen. Een gering aantal Sovjet bommenwer pers heeft in den afgeloopen nacht een aanvalspoging gedaan op het Noordoos telijke deel van het Duitsche rijk, welke zonder resultaat bleef. Slechts een vlieg tuig slaagde er in den rand van Berlijn te bereiken, waar het door het luchtdoel geschut werd verdreven. De secretaris-generaaï van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende de week van 17 tot en rrfet 23 Augustus a.s. de met „31 eieren” gemerkte distributiebon recht A A ft A ft A A A A A A A A A A A A A A A ft A ft A A A A ft«<««<<«<«««««<^-/ Gaandeweg verbetering In verband met bovenstaand bericht moge herinnerd worden aan de mede- deelingen betreffende de aardappelvoor ziening, welke in het einde van de vorige week zijn gepubliceerd. Ton is gewezen op de moeilijkheden, waarmede men bij de aardappelvoorziening te kampen had tengevolge van de slechte weersomstan digheden. De aanvoer van aardappelen was zóó, dat het rintsoen van 3 k.g. niet volledig beschikbaar kon worden gesteld. Daarom moest voor de afgeloopen week worden volstaan met 14 kg. aardappelen, onder de mededeeling, dat nog in den loop van deze week een aanvullende bon van IJ k.g. bekend gemaakt zou worden, in dien de weersomstandigheden gunstiger werden. Dit is helaas niet het geval ge weest. Het weer is uitermate ongunstig gebleven en daarom is de mogelijkheid om de aanvullende hoeveelheid van 1$ k.g, reeds thans beschikbaar te stellen, niet aanwezig. Hier komt nog bij, dat een gunstige wending in het weer nu wellicht niet meer onmiddellijk tot het gewensch- te resultaat zal leiden. Indien het mooi oogstweer wordt, zullen de telers vermoe. delijk in de eerste plaats trachten het graan geborgen te krijgen, waardoor zij uiteraard minder aardappelen zullen kun nen rooien en afleveren. De aardappel, positie zal zich echter gaandeweg ver beteren. In verband met het bovenstaande moest evenwel thans worden volstaan met een bon van IJ k.g. aan te wijzen. Het Nederlandsche volk op sociaal g gebied op grootsche wijze te ver- zorgen en wel in het bijzonder door de onderlinge hulp en steun, g die alle Nederlanders elkaar wil len verleenen, is de taak van den Nederlandschen Volksdienst. De N V.O. hoopt door een groot aan tal medewerkers, die alom in den lande werkzaam zullen zijn, dit contact tusschen alle Nederlan ders te leggen. Iedere man, iedere vrouw, die in een sociale taak, een opgave ziet, melde zich als vrij- williger(ster) aan bij onderstaan de adressen, waar alle inlichtingen te verkrijgen zijn. □e kosten, die de uitvoering van het sociale werk van den N.V.D. met zich mede streden worden hen, wien het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is door den N.V.D. een lidmaatschap inge- g steld, waaraan een vaste maande- ft lijksche bijdrage is verbonden. Helpt het welzijn van ons volk verzorgen. Provinciale leider van ft den Nederlandschen Volksdienst in de provincie Zuid-Hoiland is drs. g W. F. van Leeuwen, Javastraat 27a den Haag. Stedelijk leider van den Neder landschen Volksdienst in den Haae is de heer J. A. H. Hollander, Prin- sestraat 57, den Haag. ?««««««««««««<«««««««««««<««C' >Z baanvakken LugaSt. PetersburgNow- gored hebben op talrijke plaatsen voltref fers gekregen, waardoor sporen en weg dek werden vernield. Door bomtreffers werden 7 locomotieven en 7 wagons ver nield. Een groote munitie-opslagplaats werd opgeblazen. In hetzelfde gebied wer den 4 batterijen en 26 stukken geschut buiten gevecht gesteld en 185 voertuigen vernield. Bovendien werden tijdens lucht gevechten 9 vijandelijke vliegtuigen om- laaggebracht. Op een vliegveld der bolsje wisten werden in zeer korten tijd 7 vlieg tuigen op den grond vernield. Bovendien werd brand veroorzaakt in barakken en schuilplaatsen. Duitsche afdeelingen gevechtsvliegtui gen en Stuka’s hebben dien dag in het midden van het front ten Noorden van Gomel de operaties van het leger ge steund. In dit gebied werden 4 Sovjet- vliegtuigen in luchtgevechten neergescho ten. In duikvlucht werden bommen ge worpen op artilleriestellingen der Sovjets en 8 stukken geschut buiten gevecht ge steld. Bij een aanval op colonnes vracht auto’s werden 60 auto’s in brand gebom bardeerd en vernield. Ten Zuiden van Kief hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Sovjet-pantser- trein in scheervlucht met bommen en boordwapens vernield. In hetzelfde ge- bied werden 13 Sovjet-vliegtuigen neerge- schoten. Bij een aanval op Sovjet-schepen hebben Duitsche vliegtuigen voor Odessa een vijandelijken tordedojager bestookt en zwaar beschadigd. Tusschen Tsjerkassy en Goroditsje werden talrijke treffers ge plaatst op verschillende stations en spoor lijnen. Ten Zuiden vaniiNikolajew ontstond aan boord van een Sovjet-koopvaarder brand tengevolge van een Duitschen lucht aanval. In den vorigen nacht, zoo meldt het D. N. B., hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen spoorwegoomplexen en troepenco lonnes in het gebied ten Noorden van Nikolajew met succes aangevallen. Doel treffende bommen verwoestten een sta tion, waar 6 goederentreinen stonden. Over een lengte van verscheidene kilome ters werd de geheele spoorlijn door diepe bomkraters omgewoeld. De „New York Times” spreekt in een bericht uit Londen over de teleurstel ling, die de verklaring van Roosevelt en Churchill bij het Éngelsche heeft gewekt. De Londensche .Times” bijvoorbeeld betoogt, dat de verkla ring niets bevat, dat niet reeds eerder aan beide zijden van den Oceaan gezegd is. Menigeen is van meening, dat de verklaring de wereld niets verder brengt en in vele kringen kreeg men „kippe- vel” bij vergelijking van de verklaring met de 14 punten van Wilson. Het meest zijn zij teleurgesteld, die hadden willen vernemen, wat de Vereenigde Staten metterdaad dachten te doen. Volgens de „New York Herald Tri bune” is men in Éngelsche regeerings- kringen tevreden, doch de „man in the Street” is bijzonder ontnuchterd door het ontbreken van concrete feiten. Volgens den Londenschen correspon dent van de „Nya Dagligt Allehanda” schrijft de „Daily Mail” naar aanlei ding van de verklaring van Roosevelt en Churchill: „Wij zijn in oorlog met de Duitschers en niet met de nationaalsocialisten. De oorlog moet worden voortgezet met of zonder Hitler. Duitschland’s militaire kracht moet worden gebroken, onver schillig of Duitschland nationaalsocia- listisch, conservatief, democratisch of socialistisch is”. Het blad verklaart voorts, dat het, anders dan de verklaring van Roosevelt en Churchill zegt, noodig zal zijn, dat zekere nationale grenzen ten bate van de collectieve veiligheid gecorrigeerd worden, zonder dat men daarbij de wen- schen der volken in kwestie zal kunnen bevredigen. i l merkelijk meer gebruiken dan waarvp zij nracuueiib ue uisiriuu- tieregeling recht hebben. De ge. i De uitbouw van de Sociale verzeke- en verzorging, zooals die door het huidige N.V.V. is tot stand gebracht, in den vorm van een verbetering van de Ziekteverzekering met hervorming van het ziekenfondswezen en een ver- hooging van de uitkeeringen bij ouder dom en invaliditeit, is natuurlijk van belang voor hen, die er direct van pro- •fiteeren, nu of in de toekomst. Zelfs reeds van dadelijk belang voor hen, die voorloopig van de goede uitwerking zelf nog niets bemerken en wellicht al leen aan deze maatregelen worden her innerd door hun regelmatige bijdra gen. Doch zelfs al zouden zij nimmer in de gelegenheid komen om ook de vruch ten hiervah te plukken, dan nog is deze sociale voorziening voor hen van uit- remende beteekenis. Het is toch zoo, dat wellicht de groot ste zorg van den niet kapitaalkrachti gen mensch, vooral als hij gehuwd is, en voor een gezin verantwoordelijk, wel voortvloeit uit de onzekerheid van het antwoord op de vraag: wat zal er van mij, en in ’t bijzonder van mijn vrouw en kinderen, worden als ziekte ons teistert en wij dringend behoefte heb ben aan geneeskundige hulp, aan ver pleging, aan geneesmiddelen enz? Evenzoo het antwoord op de vragen: wat zal er van ons gezin terecht komen als de kostwinner zijn taak, eens niet meer kan vervullen, tengevolge van in validiteit? En: hoe moeten man en vrouw, na een leven van arbeid, zich redden als de oude dag zal zijn geko men? Dit zijn vragen, die, als men er geen antwoord op vindt, het levensgeluk van den mensch ondermijnen door zorg voor het heden en angst voor de toekomst; deze onzekerheid drukt op den man, op de vrouw, op het geheele gezin. Doch zij schaadt óók de volkskracht, die de basis is van de welvaart, den voorspoed en het geluk van een volk. Naarmate dit laatste méér is bevrijd van zorgen en angsten, zal het met minder belemmering zich kunnen wij den aan zijn taak: den arbeid voor het gezin èn voor de gemeenschap, het zal er te levenslustiger, energieker, vitaler om zijn. Er is een tijd geweest, dat de arbei der. die door ziekte, invaliditeit of ouderdom niet meer in staat was om zich en zijn gezin te onderhouden, geen enkel recht had op voorziening in den nood, doch uitsluitend afhankelijk was van openbare, kerkelijke en particu liere liefdadigheid. Voor alles wat van die zijden is gedaan en nog steeds wordt gedaan om personen en gezinnen voor den ondergang door de armoede te behoeden, past groote dankbaarheid. Doch hier geldt ten volle fiet „dank baar maar niet voldaan”,want deze methode, volgens welke de gemeen schap zich over haar vastgeloopen le den ontfermt is er een van volstrekte af hankelijkheid der getroffenen, die geen rechten kunnen doen gelden doch op gunsten zijn aangewezen, hetgeen door zijn vernederenden aard het karakter ondermijnt en het zelfbewustzijn schaadt. Naarmate de arbeiders zijn gaan inzien dat de verbetering van hun lot in de eerste plaats hun eigen werk moet zijn en dat zij niets kunnen bereiken als zij gescheiden van elkander blijven, doch daarentegen zeer véél als zij zich aan eensluiten, naar die mate heeft de af hankelijkheid van liefdadigheid plaats gemaakt voor wettelijke regelingen, die den door ziekte enz. getroffenen onder hen, en den ouden van dagen récht ge ven op voorziening in den nood. Reeds Werd, door solidariteit van de arbeiders eener- en humaan inzicht anderzijds, op dit gebied geleidelijk veelbereikt. al is het zeker waar, dat er nog veel ontbreekt Ook na den jongsten uitbouw, die nu voor de deur staat, maar die dan toch een aan zienlijke verbetering belooft te zijn, zoo als wij in voorgaande artikelen hebben aangetoond. Nog in ander opzicht dan het hierboven omschrevene, beteekent uitbouw van so ciale verzekering en voorziening een aan merkelijke verhooging van de volkskracht. Met name ^eldt dit voor de ziekteverzeke ring, die van het grootste belang is voor de volksgezondheid. Het zal er daarbij vooral op aankomen, hoe men dit alles organiseert. Het ligt voor de hand, dat fen goede ziekteverzorging als sociale instelling, niet kan en niet zal volstaan inet de verstrekking van geneeskundige hulp, middelen en verpleging in geval van ziekte in het gezin van den verzekerde, de verstrekking van (hoe welkome ook) uitkeeringen bij geboorte en sterfgeval e.d. Ook reeds hiermee wordt de volksge zondheid natuurlijk bevorderd, doch dit verder strekkende doel zal toch eerst goed Worden bereikt als de zorgen zich uitstrek ken in de eerste plaats over nagenoeg de geheele niet-kapitaalkrachtige bevolking, in de tweede plaats over het geheele ge bied der hygiëne of gezondheidszorg. In nauwe samenwerking met een geneeskun dig toezicht op ons geheele volk, zal vooral gestreefd moeten worden naar de voor koming van ziekten en epidemieën naar ’’et scheppen van de beste voorwaarden ■'oor een gezond lichaam en een gezond ieven in voeding, woning, kleeding, leef wijze. lichamelijke verzorging enz Het hoogste doel moet zijn een gezond volk, gezond naar lichaam en geest: dat wil zeg gen een levenskrachtig volk, dat terecht inspraak maakt op zijn plaats op onze aarde en op een eigen leven. Reeds vele malen is er op gewe- zen, dat de rantsoeneering van gas en electficiteit nog onvoldoende besparing tengevolge heeft gehad. Het gebruik moet tot 75 pCt. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terug- l gebracht worden en een ieder is verplicht er zorgvuldig voor te wa. ken, dat zijn rantsoen niet over. j schreden wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat I vele verbruikers zich aan de opge- legde beperking houden, zijn daarnaast nog talloozen, die l merkelijk meer gebruiken waarop zij krachtens de distribu- l volgen hiervan zijn niet uitgeble- ven en in de afgeloopen twee we- ken hebben ruim 2000 boeteheffin. gen plaats gehad en meer dan 100 4 afsnijdingen. Het laat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaat. sen zullen moeten volgen. 1 ei per 14 dagen; daarna misschien nog éénmaal 1 ei per maand. De directeur.generaal van de Voedsel voorziening heft onlangs reeds gewezen op de slechte veevoederpositie, waardoor het onvermijdelijk is geworden om op korten termijn over te gaan tot inkrimping van den pluimveestapel. Deze zal tot onge- veer een derde van den huldigen omvang terug moeten worden gebracht. Dit be. 4 teekent, dat wij over zeer weinig eieren zullen kunnen beschikken, te weinig om de distributie van één ei per week te kunnen volhouden. Het moment waarop de distributie gestaakt zal moeten wor den, komt dan ook in zicht. De eieren, waarover wij nog zullen kun nen beschikken, zijn bestemd voor bij. zondere instellingen en bijzondere om standigheden. In de eerste plaats zullen natuurlijk de ziekenhuizen en de zieken eieren ontvangen. Nu komt er nog zooals uit boven staan bericht blijkt één ei in de 14 dagen. Wellicht komt et daarna nog een keer een ei in de maand. In aanvulling op het Weermachtbe- richt van gisteren, verneemt het D. N. B. van militaire zijde In de Westelijke Oekraine teekent zich steeds sterker de volledige ineen storting af van de Sovjet-legers al daar. In het gebied ten Westen van het Zuidelijke deel van de Boeg wer den de daar nog aanwezige vijande lijke strijdkrachten vernietigd. De beide havensteden Odessa en Nikola jew rijn thans door de verbonden troepen ingesloten. Ten Oosten van de Boeg heeft de op- marsch, die zonder ophouden door de snelle Duitsche afdeelingen werd voort gezet, geleid tot de verovering van het belangrijke ertsgebied en industriecen trum van Kriwoi Rog, gelegen in de bocht van den Djnepr, op ongeveer 150 k.m. ten Noorden van de Zwarte Zeekust. Voor zoover de geslagen vijand nog in staat was terugtrekkende bewegingen uit te voeren, heeft het Duitsche luchtwapen deze dicht opeen gedrongen colonnes met succes aangevallen en daarbij talrijke pantserwagens en voertuigen vernield. Ook kan worden aangenomen, dat de vijand groote troepenverliezen heeft gele den, zoodat er nog slechts schamele over blijfselen dier troepen uit den vernieti- gingsslag in de Westelijke Oekraine gered zullen kunnen worden. Ook de overgangs punten van den Dnjepr zijn blootgesteld aan de döorloopende slagen van het Duit sche luchtwapen, dat veerbooten tot zin ken heeft gebracht en pontonbruggen vernield. De legers van den Sovjet-maar- schalk Boedjenni hebben dus in de Weste lijke Oekraine niet alleen zelf zware ver nietigende slagen ontvangen, doch tevens de belangrijkste havens aan de Zwarte Zee en een der belangrijkst» industrie ën grondstof-gebieden der Sovjet-Unie moeten prijsgeven. Uit de tot nu toe ontvangen berichten is gebleken, dat aan deze zuivering der Westelijke Oekraine van de bolsjewisten behalve de Duitsche ook Roemeensche, Hongaarsche en Slowaaksche afdeelingen hebben deelgenomen. Een van de extra- berichten, die gisteren werden gepubli ceerd, heeft thans ook voor de eerste maal melding gemaakt van de daar in den strijd gebrachte Italiaansche troepen, die zooals bekend, eenigen tijd geleden door den Duce ter bestrijding van het bolsjewisme naar het Oostelijk front zijn gezonden. Van de in de Oekraine strij dende verbonden troepen zijn de Roe meensche het sterkst in aantal. Zij staan, zooals men weet, onder persoonlijke lei ding van den Roemeengchen generaal en staatsleider Antonescu, die de groote vol doening heeft gesmaakt, de in 1940 door de Sovjet-Unie afgeperste gebieden, de Noordelijke Boekowina en Bessarabië, weer voor Roemenië terug te veroverep. Het zijn ook Roemeensche troepen, die de belangrijke havenplaats Odessa hebben ingesloten. Telkens weer hebben de Duitsche Weer- machtberichten ook met lof melding ge maakt van de in de Oekraine strijdende Slowaaksche en Hongaarsche afdeelingen, die in trouwe wapenbroederschap schou der aan schouder stonden met de Duit sche Weermacht. De aldaar in den strijd gebrachte Slowaaksche afdeeling heeft be wezen een kranige en succesvolle mede- stijder te zijn en de jonge Slowaaksche weermacht alle eer aangedaan. Van de Hongaarsche troepen zijn het vooral de gemotoriseerde snelle afdeelin- gen en de vliegers geweest, die in on- j onderbroken strijd meegeholpen hebben den taaien weerstand der Sovjet-troepen betrekkelijk vlug te breken. Eind Juni j rukten zij op van de voormalige grens tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie aan de Karpathenpassen en zij staan thans, na de bevrijding van Galicië, omstreeks 700 k.m. van hun aanvangsstellingen, met de Duitsche troepen aan het Zuidelijke deel van de Boeg. De tot nu toe genoemde verbonden strijdkrachten bestonden uit formaties ge regelde troepen van Roemenië, Honga rije, Slowakije en Italië. Zij zullen binnen afzienbaren tijd worden aangevuld met de afdeelingen vrijwilligers uit Spanje, en Portugal, uit Vlaanderen en Kroatië, alsmede uit geheel Scandinavië, die zich voor den strijd tegen het bolsjewisme on der het Duitsche opperbevel hebben ge plaatst. Na de overwinningen der Duit sche Weermacht en haar bondgenooten is de definitieve bevrijding van Europa van het bolsjewisme niet meer twijfelachtig. Tijdens een succesvollen opnaarsch heb ben Duitsche troepen Woensdag in een sector van het Oostelijke front sterke strijdkrachten der Sovjets ingesloten. Zij werden omsingeld en vernietigd. Tot dus ver werden 20.000 gevangenen gemaakt en 32 Sovjet-pantserwagens, 85 stukken ge schut en een pantsertrein buitgemaakt, resp. vernield. De Sovjets leden bij deze sche bommenwerpers, die door sterke af. J aanvallen op het Fran. :ustgebied gedaan, die geen enkel Negen Spit- V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V X V V V V V V V V V A A A A A A A A A A A A ft A ft A A A A A A A ft A ft A A A ft A A A A A A A A A A A A A A A A ft A A A ft A ft A A

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1