Het Ziekenfondswezen NEDERR1JNS<ÖS KUNST Haagsche Courant van Zaterdag 16 Augustus 1941 DERDE BLAD, PAGINA l. 1^4 ^4 ESTPHAALSdi »4 Ir VAN HEDEN I xz 5 xz H I nBi STADSNIEUWS f mannen en vrouwen de Scheveningsche klanken Moedige Besluit regelt de geneeskundige verzorging en geldelijke uitkeering bij overlijden ffiGAMC „DAT ’S WAT VOOR U” BEZIGE HANDEN Snip SUBSIDIE VOOR GIERKELDERBOUW „EEN BABY VAN 1000 WEKEN” Erkende ziekenfondsen onder Staatstoezicht 5 5 s xz S s ■MÈI r s 1 i:W-" g BÉ de Ziektewet li Wijziging van NIEUW PROGRAMMA LIDO- CABARET SCHEVENINGEN Muzikaal blijspel in Capitol Inwerkingtreding op 1 November a.s. Een film van het Nederlandsche ambacht bedoelde toelating hebben verkregen, zijn UITBREI DINGSPLAN-OOSTDUINEN werkwijze 5 de in lid 3, FEESTAVOND IN HET MILITAIR HOSPITAAL BEGRAFENIS MR. J. W. L. M. VAN OORDT WIJZIGING IN DE ZIEKTEWET BETREFFENDE UITKEERING BIJ BEVALLING moet der een een as uit- be- /x s /x /X /X /X /X /X /X /X /X /X /X /X s /X /X /X A ZX 7X /X ZX /X A A A A A A A A s A A A A A X A A A V XZ XZ s 5 V V V V V V xz xz 5 V V xz V V V' -.'.T’T 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22„ ’s-Gravenhage. A««««««««««««««««««««««««««C? Vaardige handerf beschilderen aardewerk (Foto: Otto van Neyenhoff) Op de Gemeente-secretarie afdeeling S. en B. (kamer no. 32) zal van heden tot en met 29 Augustus a.s., iederen werkdag van 9 tot 12 uur, en van 1.30 tot 5 uur, (’s Zaterdags van 9 tot 12 uur 30) voor een ieder ter inzage liggen het bij Raads besluit van 11 Augustus 1941 vastgestelde plan tot herziening van het plan van uit breiding voor gronden, gelegen ten Noor den van de Groningschestraat en aanslui tende aan de bestaande bebouwing al daar (plan-Oostduinen), in een Kaart, een toelichtende beschrijving en bijbehoorende bebouwingsvoorschriften als bedoeld in artikel 39 der Woningwet JUBILEUM CHR. VAN AKEN Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer Chr. van Aken, werkmeester van de N.V. H. Englebert’s Automobielhandel, Theresiastraat 145, bij deze firma in dienst trad. In verband met de tijdsomstandig heden werd dit jubileum in besloten kring gevierd. Er had een huldiging plaats door de directie van de firma Englebert, die den jubilaris een geschenk en een gratifi catie overhandigde terwijl hem ook na mens de leden van het personeel van de firma een geschenk werd aangeboden f - -*{" En dan mr. de Mos as Schevelinger „Schevelinger” was ie in art en niere. En of ie der voor uièt dors te komme Ik oart em nög zegge: „Wij Schevelingers benne ’n appart volkje. Ze magge goed van ons spreke of ze magge kwaed van ons spreke, maar ik zelf stelt er ’n eir in, BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve- ningen werden gisteren 162 baden geno men, in het Volkszeebad 477, in dat te Kijkduin 81 en in het zwembad in het Zuiderpark 1272. De temperatuur van het water bedroeg heden te Scheveningen 65 graden en van dat in het Zuiderpark 65 graden F. Gisteravond heeft het mandoline-en semble „Vreugd door Muziek”, dat on der leiding staat van den agent van po litie Fr. Meijer, den gewonden Neder- landschen militairen in het Militair Hospi taal een feestavond aangeboden, waar aan medewerkte het bekende duo Kool meesStiefelhagen. Blijkens het her haald applaus, hadden zoowel het en semble als het duo veel succes. Tusschen de verschillende nummers door werden aan de patiënten rookarti kelen, verschillende versnaperingen en nuttige geschenken aangeboden. Aan het slot heeft dr. Willems een woord van dank gesproken tot allen, die hun mede werking aan dezen geslaagden avond verleenden. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot den heer Meijer, die dezen avond organiseerde en tot den heer C. J. Kuipers, die voor de 25e maal, geheel belangeloos, tooneel en zaal in orde had gebracht, waarna bloemen wer den aangeboden. Onder auspiciën van den Economu- schen Voorlichtingsdienst, afdeeling van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft de bekende ci neast Otto van Nijenhoff een film ver vaardigd, getiteld: „Bezige'Handen” een beeld gevend van het echt Nederlandsche ambacht, dat gelukkig nog altijd een groote plaats in ons volksleven inneemt. Dr. W. L. Groenevëld Meyer, hoofd der afdeeling Middenstand van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart zegt in de inleiding, die hij schreef in het boekje, dat over de film verscheen o.a.: „Ook aan ons prachtige Nederland sche handwerk zijn velen vaak gedachten- loos voorbijgegaan en daarom valt het denkbeeld van den Economischen Voor lichtingsdienst om dat nationale ambacht weder te helpen ontdekken, niet genoeg te prijzen.” En zoo is het inderdaad: het is een zware strijd geweest tusschen am bacht en machinale industrie, en maar al te vaak leek het. of het eerste door het laatste zou worden verdrongen. Maar gelukkig, zijn er in ons land nog genoeg menschen, die prijs stellen op het per soonlijke en de schoonheid van een stuk handwerk en zoo heeft het aloude ambacht zijn plaats naast de industrie weten te be houden. De film zal duizenden nader brengen tot het handwerk en er niet weinig toe bijdragen de liefde voor de producten van de Nederlandsche ambachtslieden te voorschijn te roepen of te doen toenemen. Een volledig beeld van het ambacht kan men natuurlijk van de film die een draaiduur heeft van ongeveer vijftig mi nuten, niet verwachten. Men heeft daarom een greep gedaan en naar wij meenen, een zeer gelukkige greep. Prachtige beelden zijn ontstaan van de industrieën, waar het handwerk nog ge heel of gedeeltelijk den boventoon voert. Wij noemen o.a. de pottenbakkerij (zeer artistieke opnemingen, van Chris Lanooy aan den arbeid), de speelgoedindustrie, het boekdrukken (waar de Nederlanders van oudsher in uitmunten), de papiermo lens (oud-Hollandsch geschept papier), de spinnerij, de weverij, het manden- en stoelen maken uit het riet van de Hol- landsche plas,sen. het kunstsmeden en het timmeren. Men kan in de film twee deelen onderscheiden. Het eerste deel legt den nadruk 00 de beteekenis van vakbe kwaamheid, het tweede deel wijst op de liefde van den ambachtsman voor zijn grondstoffen. Deze twee deelen behooren bij elkaar en wij onderschrijven geheel, wat de spreker aan het slot van de film Zegt „Uit de grondstof bouwt de am bachtsman wat daarin leeft, tezamen met wat hem innerlijk beweegt, tot een schoone orde op, die gelukkig maakt en verrijkt. Otto van Nijenhoff heeft met deze film aan de Nederlandsche produc tie een schoon document toegevoegd. P.S. ’n Ingekomme briefje in verband met de vorige Klanke breng ik ’n volgende keir wel ter spraeket dat ik Schevelinger ben”. Ons Scheve- lingsch dialekt sprak ie net zoa makkelik en vlot as de beste visscherman. En o weeas je 't dors te waege, om 't minste of geringste ten naedèile van ’t Scheve- lingsch dialect te zegge, dan aa je in den appel ebete. Mr. de Mos was ook ien van de trouwste klankelezers, ij von ’t maar wat gezellig, dat er iens in de veirtien daege ’n Schevelingsch stikje in de Aègsche Krant oppenome wier. Enkelde echt Sche velingsche ujètdrukkinge, die daerin vóór, kwamme, wazze nog van mr. de Mos of- komstig. Schevelingsche terme van veir. tig en vijftig jaer eleeje wis ie nog pre cies op te noeme. Vooral uiètdrukkinge, die nog met ’t strangleve van vrooger in verband stonge. Der wier me deuzer daege neg ’n vermaeckelik geval mee.edèild Op zekre dag mozze der ’n paer Schevelingers der èige verantwoorde voor de Rechtbank. Maar in der Schevelingsche taeltje wazze ze voor de rechters onverstaenbaer. De zaek wier uièt.esteld tot de komst van mr. de Mos. In z’n ambtskostuum stong die de Schevelingers te woord, ’t Was kostelik om de gezichte van z’n dürpsge. noote zien, toe.e ze in der èige taeltje toe.esproke wiere Maar de groaste schik aane ze, toe.e ze eindelik in de gaete krege, datte ze met de bekende mr de Mos te doen aane. E' ï- Gistermiddag is op de Algemeene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan ter aarde bestèld het stoffelijke overschot van mr J. W. L. M. van Oordt. oud-referendaris aan het departement van Koloniën. Tot de belangstellenden behoorden de heeren W. F. Gerdes Oosterbeek, oud-re ferendaris dept, van Koloniën, M. P. C Arriens, notaris, W. A. de Jongh. rijks- accountant, G. J. van der Lubben, direc teur Hollandsche Bank Unie en H. W. A. van Oordt, secretaris van de vereeniging familie van Oordt. In de aula werd het woord gevoerd door den voorzitter van deze vereeniging. den heer D. van Oordt. Deze zeide. dar met mr, van Oordt de nestor en het oud ste eerelid van de vereeniging is heen gegaan. Hij hield veel van de vereeniging en was er jarenlang bestuurslid van. Mr van Oordt behartigde speciaal de belan gen van hen, die het minst gezegend wa ren in materieelen zin. Hjj was een in zichzelf gekeerd mensch. hij behoorde niet tot de actieven in dit leven, maar tot de beschouwenden. Door zijn vriendelijk en hulpvaardig karakter was hij overal een welkome gast. De organist speelde het Slotkoor uit de Mattheus Passion van Bach, en ,,Wenn ich einmal soil scheiden”, van Grieg A N. 0. S. VAN BUREN t Hier ter stede is jn den ouderdom van 87 jaar overleden de heer A. N. C. S. van Buren, in leven consul-generaal'van de republiek Bolivia en oud-kolonel van den Vrijwilligen Landstorm. In Rotter dam was hij zeer bekend in scheepvaart en assurantiekringen. De heer van Buren was o.m, officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal Dinsdag a.s. te on geveer 12 uur 15 op de R. K. Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan geschieden. Tevoren wordt een plechtige H. Mis van Requiem gehouden in de parochiekerk van de H.H. Antonius en Lodewijk (Boschkant). DIEFSTALLEN Een in de Lange Houtstraat onbeheerd staand transportrijwiel, waarop zich een mand met vleesch bevond is gestolen. Van een opslagterrein aan de Waldorp- straat zijn ten nadeele van een bouwbe drijf, diverse bouwmaterialen ontvreemd. Een 51-jarige bezoekster van de markt aan de Herman Costerstraat werd betrapt bij het stelen van een tafelkleed van een der kramen. Een doos met vleesch- waren werd weggenomen uit een onbe heerd gelaten bestelauto. u Verloape Maendag is ’t stoffelik over schot van mr. de Mos an de aerde toever trouwd. Wat was er op de Algemiene Be- graefplaes ’n geweldige toeloap van men schel Zelde-n-eb-ik de aula zoa vol ezien. Om dan nog maar iet te spreke van de mienigte belangstellende, die in de zael gien plaes meir konne krèige. En wat er daer esproke-n-is, getuiègde ienpaerig van de groate achting en waerdeering, die mr. de Mos algemien toe-edroge wier. Vèif sprekers ebbe daer ’t woord evoerd. Voor de Nutsspaerbank sprak de voorzitter M den Heijer, die memoreerde, dat mr. de Mos levendig en opgewekt van aerd, zoa-as ie altèid was, groate drang voelde-n-om z’n èige te uiète IJ sloot z’n èige niet op, maar ging ’t volle leve-n-in. En dan wees ie op de belangrike rol, .die die altèid op verienigingsgebied espeuld aa en wat ie op verschillend ter- rèin al zoa presteerde. Zoa ziek as ie was, ij bleef met onverzettelike wulskracht z’n taek volbrenge, tot ie op ’t lest iet meir kon. Uièt naem van ’n groate rij van vrin- de sprak de bekende G. C. Groen, gevoel volle woorde, die zichtbaer indruk maekte. IJ broch dank an mr. de Mos voor z’n trouwe vrindschap en getuiègde, dat z’n prachtige èigenschoppe van oafd en art in z’n vrindschop tot uièting kwamme. Mr. Francken. voorzitter van ’t „Bu- roo voor Kunsultaesie” wees er op, dat mr. de Mos ’n buiètegeweune kennis van ’t Recht bezat en daerbij ’n diep rechts gevoel. De mensche, die recht kwamme zooke, liet ie ten ende toe uiètspreke en gaf ie de volle vrij-èid, om der zaak zoa klaer mogelik voor te stelle. Ook Jac. den Duik jr. prees in ge voelige woorde de verdienste van mr. de Mos as Direkteur en Rechtskundig advi seur van de Onderlinge Verzekering-Maet- schappij. Tenslotte gewaegde P. J. de Mos, de Direkteur van de Vischofslag van de be- zondere plaes, die mr. de Mos in de femilie innam. En daerbij was ’t belangrikste ge- dèilte van de plechtig-èid oweloape. De kist wier grafwaerts edroge. De man laet ’n leege plaes over, die iet makkelik inne nome zei kenne worde. Maar mr. de Mos zei in onze erinnering voort blèive leve-n- as ien van de vernaemste en beteekenis- volste Schevelingers. KEES DE KLINKER. sociale verzekering, als vanger aan. (4) De Commissaris of zijn plaatsver vanger leidt de beraadslagingen van den raad van bijstand. Hij is bevoegd speciale deskundigen uit te noodigen aan de be raadslagingen omtrent een bepaalde aan gelegenheid deel te nemen. (5) De ziekenfondsen zijn gehouden om tot bestrijding van de kosten van het toezicht een bijdrage op te brengen. Omtrent de hoogte dezer bijdrage en de wijze, waarop de bijdrage wordt opge bracht, geeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken na dere voorschriften. Art. 16. (1) Dit besluit treedt op 1 No vember 1941 in werking. (2' Het besluit wordt aangehaald onder den titel van „Ziekenfondsenbesluit”. jA»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»*^ Oproep Streekcommissie verhooging landbouwproducten Zooals vele lezers reeds gebleken zal zijn uit de onlangs verschenen berichten in de dagbladen en de landbouwpers heeft de Overheid besloten om aan de boeren die gierkelders wenschen te bou wen een subsidie te verleenen. Vooral voor de veehouderijbedrijven, welke zijn gelegen in de gemeenten Wate ringen, Rijswijk, Loosduinen en 's-Gra- venhage, welke onder het werkgebied van eerdergenoemde Streekcommissie vallen, is zulks van groot belang. Op de meeste van deze bedrijven kan namelijk de gier, en stalmestbewaring aanzienlijk worden verbeterd, hetgeen in dezen tijd van schaarschte aan kunstmest, en een afnemende productie van stalmest door de sterk ingekrompen rundvee, en varkensstapel van groote beteekenis moet worden geacht. Nu de gelegenheid wordt geboden om te profiteeren van den door de Overheid te verleenen steun wenscht de Commissie hierop nog eens de speciale aandacht van de in deze streek wonende veehouders te vestigen. Men vergete niet, dat zonder een goede gier, en stalmestbewaring groote hoeveel heden stikstof en kali verloren gaan. wel. ke juist thans zoo dringend noodig zijn voor de bemesting van het grasland. Deskundige adviezen omtrent de con structie van de gierkelders worden gaarne en gratis verstrekt door het Instituut voor Landbouwwerktuigen en gebouwen te Wageningen. Zij, die voor een subsidie in aanmerking wenschen te komen dienen zich zoo spoe dig mogelijk te wenden tot den Rijksland- bouwconsulent, wiens adres voor deze gemeenten luidt: Ir. H de Groot, Staten singel 112b, Rotterdam. Indien deze de aanvrage en den bouw heeft goedgekeurd zal de subsidie een der de deel van de totale bouwkosten bedra gen, tot een maximum van zeven gulden per kubieken meter kelderinhoud. Aangezien het totaal beschikbare bedrag beperkt is, wordt den veehouders aange raden met de subsidie.aanvragen niet te wachten, doch deze terstond in te zenden. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de leden der Streekcommis sie, t.w. de heeren: B. Noordam, Amu bachtsweg te WateringenW. P. H. Jan sen, van Vredenburchweg 158 te Rijswijk; C. A. van Beveren, Monsterscheweg 17 te Loosduinen; Jac. J. Rodenburg, Klein weg 33 te Rijswijk. en Snap-revue wederom in City geprolongeerd René Sleeswijk’s Nederlandsche Snip en Snap-revue „Dat is wat voor u” onder, vindt een zoo overstelpende belangstel ling van de zijde van het Haagsche pu bliek, dat zij voorloopig van onze stad aog geen afscheid kan nemen. Willy Walden, Piet Muyselaar, Berry Jevits, Gerard Walden, Jan Roem en zoo. ele anderen, garandeeren dan ook in- :erdaad, dat rhen zich 2J uur kostelijk museert. Het geheel is van een zoo .erkwikkenden humor en van een zoo groote afwisseling, dat men er niet ge noeg van kan krijgen. Dit voortreffelijke troepje brengt vroolijkheid en fleur. Voorts is verschenen een besluit van I den secretaris-generaal van het departe- I ment van Sociale Zaken, houdende aan- vulling en wijziging van de Ziektewet, i waarin is bepaald Art. 1. Aan art. 37 der Ziektewet wordt een nieuw lid toegevoegd, luidende als volgt „8. Aan de echtgenoote, alsmede aan de dochters, stief- en •den stellen omvang. (3) De indirect verzekerden (artikel 3, lid 2) hebben dezelfde aanspraak op de in art. 5 omschreven verstrekkingen, als waarop de rechtstreeks-verzekerden aan spraak hebben. Art 8 (1). De statuten van het zieken fonds kunnen bepalen, dat in plaats van de geneeskundige verzorging, gedeelte lijke of geheele vergoeding wordt ver leend aan den verzekerde voor de door hem voor de geneeskundige verzorging ge maakte werkelijke kosten. (2). Het eerste lid blijft buiten toepas sing met betrekking tot de verzekering der in art. 3 bedoelde personen. Bij uit- voeringsvoorschrift kan echter voor zonderingsgevallen anders worden paald Art. 9. (1). De ziekenfondsen heffen ver zekeringsbijdragen (premiën), voor de verzekering. De hoogtie van djeze bij dragen kan worden vastgesteld naar ge lang van den omvang van de voorziening waarop de verzekering aanspraak geeft. (2) Het bepaalde in het eerste lid geldt niet voor de verzekering der in artikel 3 bedoelde verzekerden. Voor deze verze kerden moet de premie overeenkomend met de hun verzekerde verstrekkingen worden vastgesteld in een percentage van hun loon. Bij uitvoeringsvoorschrift wordt vastgesteld op welk percentage van het loon de premie ten hoogste mag worden vastgesteld. Art 10 (1). De overeenkomstig arti kel 9, lid 2 verschuldigde premie komt voor de helft voor rekening van den verzeker de en voor de helft voor rekening van zijn werkgever. (2) . Wie als werkgever geldt, wordt beoordeeld naar de bepalingen der Ziek tewet. De werkgever is niet bevoegd in vloed uit te oefenen op de keuze van den werknemer, bij welk ziekenfonds hij zich wenscht te verzekeren, tenzij de werkge ver of een vereeniging van werkgevers van welke de werkgever lid is, een zieken fonds in stand houdt waarop de bepalin gen van artikel 11, lid 3, toepassing vinden. (3) Bij uitvoeringsvoorschrift worden nadere regelen gegeven omtrent de inning der premiën. Art 11. (1). De erkenning van een in 4 artikel 1 bedoelde instelling als zieken fonds geschiedt op verzoek van die in stelling door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. (2) De op het tijdstip van in werking treden van dit besluit bestaande instellin gen, als bedoeld in art. 1, behoeven om te kunnen blijven voortbestaan de in het eerste lid bedoelde erkenning. (3) Ziekenfondsen, welke de verzeke ring der in art. 3 bedoelde personen uit voeren, behoeven bovendien toelating Over deze toelating beslist de secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken. .(4) Ziekenfondsen welke Onder het gebulder van de ka nonnen, in rook en smook verrich ten de ambulances aan het Oostfront hun werk. Moedige mannen en vrouwen, doktoren en verpleegsters hebben zich vrijwillig voor deze taak gemeld. Hun werk is niet zonder gevaar. Ons land telt vele moedige man nen en vrouwen,- die bereid zijn ginds in het Oosten aan het menschlievende ambulance-werk deel te nemen. Zij wachten op u! Want zij moeten met de Neder landsche ambulance uitrijden. Uw gave wordt nog verwacht Helpt u ook mede, opdat straks de Nederlandsche ambulance kan ver trekken. Stort uw bijdrage op giroreke ning ï'O OPENSLUITINGEN In twee gevallen werd bij de politie aangifte gedaan van opensluiting van wo ningen, waarbij distributiebescheiden werden ontvreemd. Het Lido-Cabaret in de Dirk Hoogen- raadstraat te Scheveningen, onder artis tieke leiding van Guus Westra, brengt deze week in zijn nieuwe programma den populairen artist Charles Boulanger, die met zijn veelzijdigheid het publiek op velerlei wijze vermaak biedt. Zijn eerste optreden als chansonnier werd reeds met een hartelijk applaus be loond. Het bekende „Je chante" werd door hem met veel entrain gebracht, ook een zoogenaamde „Foxtrot Italiano” Met een populairen refreinzang „Een lek ker zonnetje” deed hij enkele oogenblikken aan Lou Bandy denken. Later op den avond verscheen hij als vlot tapdancer en in een komische excentric-actDe man, die alles eet. Hoed, das, zakdoek, van alles verdween op geheimzinnige wijze in zijn mond. Cubanos, als imitator bootste niet al leen dieren na, doch ook velerlei ge luiden, welke wij uit het dagelijksche leven om ons heen kennen. Het programma wordt hedenavond nog aangevuld met het Trio Brodesy, dat een viertal dansen op het parket zal brengen en welEen zigeunerdans, een Italiaan- schen, een klassieken en een Hongaar- schen dans. Tom van der Stap met zijn band vult het programma aan o.m. met een popu laire potpourri. CLXIII. Der zou dutmael alle rede voor weze-n-om de Klanke met ’n rouwrand uièt te laete komme. ’t Was wel algemien bekend, dat mr. de Mos al jaere lang an 't sukkele was, maar desondanks aane we der toch nog flaauwe moed op, dat ie der weer bovenop komme zou. Dat èit dan iet zoa magge weze. Mr. de Mos, de „Schevelingsche advekaet” èit de strèid. die die jaere lang völouwe-n-eb. èindelik óp motte geve. Verlede week liep de treurmare deur *t dürp, dat de man overlede was. Z’n leste jaere benne lijdensjaere-n-eweest. Met mannemoed èit ie z’n èige der nog teuge verzet, net zoa lang tot ’t oagenblik kwam, datte z’n krachte dem begavve. We zelle dus in de toekomst mr. de Mos motte misse. En wat dat zegge wul, was al van de gezichte van de mensche-n- öf te leze, toe 't bericht van z'n overlije deur Scheveling rondging. Der wordt soms mee al gaauw ezèid, dat ’n over lede persoon moeielik vervange ken wor de. Oak al staene der geschoolde krachte klaer, om de plaes in te neme. Maar ier is ’t toch 'n bezonder ge val. Der zelle èil wat mensche weze, die-e der èige èfvraege zellewie ken der voor mr. de Mos in de plaes treeje We zegge niks te veul, azze we spreke van de „Schevelingsche advekaet”. De man blonk iet allien uièt op rechtsge bied én stong bekend vanwege z’n ver standige en goed beredeneerde advieze. maar oak op visscher ij gebied was mr. de Mos ’n eirste klas vakman. Wie zou der in staet weze-n-om oak op dat gebied ’n oardèil uièt te spreke, zoa-as mr. de Mos dat kon Zoa iemand zei al erg moeielik te vinne weze. De man stamde uièt ien van de be kendste rèidersgeslachte. Alles wat maar ienigszins met de visscherij in verband stongalle vraegstikke en kwesties, die der èige op visscherijgebied vóórdeeje, kon die op 't eirste gezicht beoardèiïe. ’t Was dem allemael oak as 't waere met de paplepel innegeve. In z’n jonge jaere èit ie oak enkelde keire ’t leve van de visscherman op zèi mee-emaekt. In alle opzichte leefde-n-ie mee met de vis scherij en de gevalle, die die op dut terrèin te be-andele kreeg, wazze legio. De man èit van z’n leve èil wat kwes ties tot ’n gelukkige oplossing kenne brenge, enkeld en allien omdat ie beter op de oagte was as z’n teugestanders. Deur èige ervaering kende-n-ie z’n men sche en kon die precies wete, wat er in de visscherij zoa-al omging. Waer buiètestaenders vreemd voor stonge, dat voelde ij as ingewijde dae. delik an. ’t Was dan oak vanzelfsprekend, dat ie de rechskundige adviseur was van de Reidersverieniging en van de Koap. mansverieniging „Handelsbelang”. Jaere. lang tot an z’n doad toe, is ie van die verieniginge de vertrouwde raesman eweest. De man is altèid al de vraegbaek van onderde Schevelingers eweest, Alder, lei prebleeme wiere dem vóór.elege En 't was verwonderlik, oe die elke moeilik- èid wis op te losse en op elke vraeg ’n gepast antwoord wis te geve. Zatte de mensche.n.in de war, dan was veulal de eirste gedachte: mr. de Most Wanneer men het beschouwt als een va- cantie-niemendalletje, dan is het muzi kale blijspel „Een baby van 1000 weken” te accepteeren. Immers heel veel heeft het niet om het lijf. Het is het simpele ver haal van het meisje, dat van 20 plotseling 16 jaar moet worden, omdat haar oom niet mag weten, dat paps en mams al zoo lang zijn getrouwd. Paps had n.l. een eed afgelegd, niet voor een bepaalden datum te zullen trouwen en kreeg als tegen prestatie daarvoor van zijn pleegbroer een jaarlijksche toelage. Doch paps had zijn belofte gebroken en zijn 20-jarige dochter zou dit uitwijzen. Zoo moet de aanvallige Jopie (Jopie Koopman) plotseling een „baby” worden, doch in wezen een van duizend weken Jopie Koopman speelt haar rol met flairverdienstelijk zingt zij haar liedjes en danst er zoo nu en dan heel aardig bij. Octave van Aerschot vindt in zijn typeering van hoofd van het gezin volop gelegenheid diverse dwaze zetten te doen en zelfs een paar vlotte liedjes te lahceeren. Vooral Ad. Heerings heeft iets bijzon ders van zijn overigens onbeduidende rol weten te maken en met Jopie Koopman was hij wel de beste van allemaal. Lotte Bartschat, Christine van Meeteren, Henk Didema, Elly Westermeyer, en John de Nocker zijn de verdere meespe lenden opvallend was hun spel niet, doch wellicht is dit toe te schrijven aan dit nietszeggende blij spelletje. Een enkele uitzondering daargelaten, kon ook niet van rolvastheid der executanten gespro ken worden. Door meer zorg was er misschien van het geheel iets meer te maken ge weest H. E. Janszen. X- verplicht zich te noemen „Algemeen Zie kenfonds”. Het voeren van deze bena ming, zonder daartoe gerechtigd te zijn, is strafbaar. (5) Bij uitvoeringsvoorschrift worden regelen gegeven omtrent de erkenning en de toelating, zoomede omtrent de be scherming van de in het vierde lid aan geduide benaming. Art. 12. (1) De ziekenfondsen in den zin van dit besluit zijn onderworpen aan een Staatstoezicht. Dit toezicht strekt zich mede uit over het geldelijk beheer van het ziekenfonds. (2) Het toezicht wordt uitgeoefend door den secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken, Deze is be voegd ziekenfondsen te vereenigen of te ontbinden. (3) Bij uitvoeringsvoorschrift worden regelen gegeven omtrent de gevallen, waarin tot vereeniging of ontbinding van ziekenfondsen kan worden overgegaan, en omtrent de regeling en de afwikkeling van de zaken der vereenigde of ontbon den ziekenfondsen. Art. 13. (1) De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is bevoegd den directeur-generaal der Volksgezondheid van genoemd departe ment met het toezicht op de ziekenfond sen te belasten. Deze heeft in die hoe danigheid den titel van „Commissaris, be last met het toezicht op de ziekenfond sen”. Hij wordt bij dat toezicht bijgestaan door een raad van bijstand. (2) De raad van bijstand bestaat uit op het gebied der volksgezondheid, der sociale verzekering en der private ver zekering deskundige ambtenaren, uit ver tegenwoordigers der verzekerden en uit vertegenwoordigers der geneeskundigen en van de kringen der andere personen, die bij het verleenen van de onderschei den onderdeden der geneeskundige ver zorging hun medewerking aan de zieken fondsen hebben te verleenen. Het aantal van de vertegenwoordigers is voor elk dezer drie groepen hetzelfde en bedraagt ten minste drie en ten hoogste zes. Art. 14. De ambtelijke leden van den raad van bijstand en hun plaatsvervan gers worden door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken benoemd en ontslagen in overleg met de betrokken departementende overige leden en hun plaatsvervangers worden door den vorengenoemden secretaris generaal benoemd en ontslagen, gehoord de organisaties, welke de werknemers en de overige groepen der belanghebbenden vertegenwoordigen. Art. 15. (1) De raad van bijstand staat den Commissaris, bedoeld in art. 13, lid 1, bij in het toezicht op de ziekenfondsen. (2) Bij uitvoeringsvoorschrift worden regelen gegeven omtrent de van den pad van bijstand. (3) De Commissaris, bedoeld in art. 13, lid 1, wijst het lid van den raad van bijstand, deskundig op het gebied der sociale verzekering, als zijn plaatsver- ,:'T Verschenen is een besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken betreffende het zieken fondswezen (Ziekenfondsenbesluit), waar in het volgende is bepaald: Art 1. Ziekenfondsen in den zin van dit besluit zijn de door den secretaris-gene raal van het departement van Sociale Zaken erkende instellingen van iederen aard, welker doel is de uitvoering van de verzekering van personen in geval van ziekte overeenkomstig de in de volgende artikelen vastgestelde minimumeiseben. Art. 2. (1). Ieder, wiens inkomen niet de bij de statuten van het ziekenfonds of bij eenig ander voorschrift vastgestelde inkomensgrens te boven gaat, heeft het recht te vorderen, dat hij tot het sluiten van een verzekering, als in artikel 1 be doeld, wordt toegelaten. (2.) Het ziekenfonds is echter bevoegd het toetreden tot de verzekering afhanke lijk te stellen van het voldoen aan andere bij de statuten vastgestelde vereischten Art. 3. (1) Voor de personen, die naar de voorschriften der Ziektewet, zooals die wet thans luidt of bij nadere wijzigingen komt te luiden, verzekeringsplichtig zijn, kan de inkomensgrens, bedoeld in art 2, lid 1, niet lager worden gesteld dan in de Ziektewet is bepaald. Voor deze perso nen blijft het bepaalde in het tweede lid van art. 2 buiten toepassing. (2) . De verzekering overeenkomstig de bepalingen van dit besluit van de in het eerste lid bedoelde personen (recht streeks-verzekerden) strekt zich mede uit tot de leden van hun gezin (indirect-ver- zekerclen), wier kostwinner zij zijn. (3) . Wie als leden van het gezin in den zin van het tweede lid zijn te beschouwen wordt bij nader uitvoeringsvoorschrift vastgesteld. Art. 4. Voorwerp der verzekering is ge neeskundige verzorging en geldelijke uit keering bij overlijden. Art 5 (1). De geneeskundige verzor ging omvat: (1) . geneeskundige hulp, met inbegrip van specialistische hulp en tandheelkun dige hulp, verloskundige hulp bij beval ling, door geneeskundige of vroedvrouw, alsmede verpleging in ziekenhuis of sa natorium, 2). verstrekking van de noodzakelijke genees- en heelmiddelen, met inbegrip van de kunstmiddelen voor het voorko men en de behandeling van ziekte of ge breken en voor het herstel der arbeids geschiktheid. (2) De geneeskundige verzorging worden verleend vanaf het begin ziekte. Art 6 (1) Uitkeering bij overlijden wordt verstrekt bij het overlijden van den rechtstreeks-verzekerde en bij het overlijden van een indirect-verzekerde in den zin van art. 3, lid. 2, (gezinsoverlij- densgeld). (2). De Tiitkeering bij overlijden van den rechtstreeks-verzekerde en het gezins* overlijdensgeld kunnen op een verschil lend bedrag worden vastgesteld Bij uit voeringsvoorschrift kan een minimumbe drag worden vastgesteld. Art. 7. (1). De verzekering kan worden beperkt tot bepaalde der in de artikelen 4 tot en met 6 aangeduide verstrekkingen. Eveneens kan worden bepaald, dat de ver strekkingen naar omvang worden be grensd (verzekeringsklassen). (2) Het eerste lid geldt niet voor de verzekering der in art. 3 bedoelde per sonen. De verzekering van deze personen moet omvatten alle in de artikelen 4 tot met 6 aangegeven verstrekkingen in bij uitvoeringsvoorschrift vast te omvang. genoote, aismeae aan m en pleegdochters van den verzekerde, die in diens gezin leven, wordt bij bevalling voor éénmaal een M bijdrage in de kosten der bevalling, groot S f 55, toegekend.” H Art. 2. Art. 50 der Ziektewet treedt in werking met ingang van den datum, i waarop dit besluit in werking treedt. Art. 3. Dit besluit treedt met ingang I van 1 November 1941 in werking.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9