De Sovjets als voortdurende bedreiging Finland van STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS NEDERLANDSCH-INDIE De hulp aan de Sovjet-Unie JEUGDIGE DIEVEN kleur FRANKRIJK ENGELAND STEEKPARTIJ TE STAPHORST ONGEVALLEN EGYPTE van in. CONCOURS D’ELEGANCE EN CON COURS DE JEUNESSE COSTUME WERKMAN KWAM ZIJN KONIJNEN VOEREN OPENSLUITING IN WONING AAN DE SOESTDIJKSCHEKADE De eischen van het vredes verdrag van Moskou Urk in het groen Veelbelovende jeugd ‘Geen hunnebed in Kuinre DE HANDEL TUSSCHEN NEDERL- IND1E EN JAPAN g 18 Aug. 1941 le bl. pag. 2 UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN HAAGSCHE COURANT Maanda MARGESSON OVER DEN DUUR VAN DEN OORLOG Kind by het vlotje varen verdronken Boodschap van Roosevelt en Churchill aan Stalin r I den steld. ferentie op zijn jacht beweren, dat de groene De betMkenis van Petsamo vrijwel VROOLIJKE KINDERVOORSTELLING IN DILIGENTIA en is Tenslotte is er nog mr. Janno, die de kinderen bezig houdt met zijn komische goochelkunst. Harold Heesters zorgt voor de muzikale leiding. INLICHTINGEN DOOR DE POLITIE GEVRAAGD In Diligentia is gistermiddag een vroo- lijke kindervoorstelling gehouden. Er was geen stoel onbezet. De aanwezige kinde ren hebben zich kostelijk geamuseerd met den grappigen clown August (Tonny Ver- wey), die er slag van heeft om de aan dacht der kinderen tot zich te trekken. Hij hoede zich echter voor het gebruik cabine van een auto, de groente- en fruitmarkt, gen, over geld paling in de onmiddellijk VIJFTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar P. S de Haan—Sersel, wonende Multatullstraat 103, zal op 26 Augustus a.s. den dag herdenken, dat het vóór vijftig jaar in den echt werd ver bonden. Versterking van de Finsche positie in het Noorden Zij inventariseerden hun daaronder was behoud en van hun positie in het Een ernstig gewonde Te Staphorst ontstond een vechtpartij tussChen de kooplieden J. R. en R. aldaar, welke vechtpartij zoo hoog liep, dat van het mes gebruik werd gemaakt. R. werd daarbij ernstig gewond. Hij kreeg een steek In den rug en een in de hartstreek. T. is door de marechaussee aangehouden. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve- ningen werden Zaterdag 610 en Zondag 564 baden genomen, in het Volkszeebad resp. 993 en 437, in dat te Kijkduin resp. 191 en 82 en in het zwembad in het Zuiderpark resp. 3469 en 300, De tempe ratuur van het water bedroeg heden te Scheve'ningen 65 gr. en van dat in het Zuiderpark 65 gr. F. JUBILEUM F. W. M. BACKERS Woensdag a.s. 20 Augustus zal de heer F. W. M. Backers den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als kleermaker in dienst trad bij de firma G. van Diemen en Zonen, alhier. DIEFSTALLEN Een 18-jarige fabrieksarbeidster stal uit een kleedhokje in een zweminrichting een portemonnaie met /3.50. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen een 18-jarigen loopjongen, die ten nadeele van zijn patroon 50 dozijn stukken toilet zeep had ontvreemd. Sinds Zaterdagmorgen is de haven van Urk en het Ijsselmeer in den omtrek van Urk bedekt met een circa 10 c.m. dikke groene laag, schrijft de Crt. Het water vertoont een diepe groene kleur, welke een donkeren weerschijn verleent aan de vaartuigen. De bunnen sterft waardeloos. Deskundigen kleur het gevolg is van zaadafscheiding van een plant, welke zich sinds de af sluiting van Je Zuiderzee ontwikkeld heeft Vorig jaar Augustus deed zich het zelfde verschijnsel voor, maar lang niet zoo erg als thans. EINDE VAN DEN 40-URIGEN ARBEIDS TIJD IN DEN MIJNBOUW Blijkens een bericht van „Paris Soir” is het staatssecretariaat voor de industrieele productie voornemens den arbseidstüd voor de mijnwerkers te verhoogen. De wekelijksche arbeidstijd van de mijnwer kers in de kolenmijnen zal verhoogd wor den van 40 tot 46J uur en voor de overige mijnwerkers tot 48 uur. Ook de leisteen- groeven zullen overgaan tot verhooging van den arbeidstijd. De Edesche politie zag twee knapen overvloedig gebruik maken van een automaat met snoepgoed, waarna zij kaartjes kochten voor de reis EdeArn hem. Toen de politie de jongens aanhield en ondervroeg, bekenden zij geld te hebben gestolen, n.l. een bedrag van 20 ten nadeele van P. te Ede. Zij hadden reeds vier palingen gekocht en hadden aan vriendjes geld gegeven. Nog in hun bezit was een bedrag van f 11,07. De twee jongens van elf jaar, R. van H. en J„ kregen een proces-verbaal. Eerstge noemde had ook vroeger reeds inge broken. Japansche minister van marine bjj den keizer De minister van marine, Oikawa, is vandaag door den keizer in audiëntie ontvangen. Na een uur verliet Oikawa het keizerlijke paleis. De laatste maanden bereiken ons be richten over oudheidkundige vondsten in Kuinre (O.) welke ook in de pers de ronde hebben gedaan, meldt het A.N.P. Een onderzoek ter plaatse heeft uitgewe zen, dat van fundamenten van een kloos ter of van een kasteel nog geen sprake is. De gevonden palen, die tot een dergelijk bericht aanleiding gaven, zijn waarschijn lijk golfbrekers. Het hunnebed, dat iets ten Zuiden van Kuinre in den Noordoost- polder is gevonden, bleek niet aan dien naam te kunnen voldoen. Onder de stee nen is namelijk aardewerk uit de 14e en 15e eeuw te voorschijn gekomen en daar de hunnebedden dateeren uit het tijdperk van omstreeks 2000 jaar vóór Christus, gelooft men niet aan het bestaan van een hunnebed daar ter plaatse. Een nader on derzoek wordt nog ingesteld. SMUTS TE CAIRO Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Zuidafrikaansche ministerpresi dent, Smuts, een bezoek gebracht aan den opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Britsche rijk in het nabije Oos ten, generaal Auchinleck, te Cairo. Op 14 Augustus j.l., des namiddags om streeks 8 uur 10, had op den Loosduin- scheweg, ter hoogte van perceel 179, een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een bakfietsbestuurder. De wielrijder bekwam daardoor lichamelijk letsel. De commissaris van politie van den ju- stitieelen dienst C verzoekt den onbekend gebleven bakfietsbestuurder zich, tot het geven van inlichtingen, te vervoegen aan zijn bureau, Javastraat 18. En ontdekte drie inbrekert Een werkman, die in den tuin achter een pakhuis aan de Keizersgracht te Am sterdam een paar konijnen houdt, ter eventueele aanvulling van zijn vleesch- rantsoen, kwam gistermorgen ziin vier voeters voer brengen. Het viel hem op, dat een raam open stond aan de achter zijde van het pakhuis, waarin groote hoe veelheden levensmiddelen, welke door den commissaris van de prijsbeheersching in beslag .zijn genomen, zijn opgeslagen. De man vermoedde, dat er iets niet in den haak was, waarschuwde de politie en spoedig, kwamen twee agenten een onder zoek instellen. Het bleek, dat de vermoe dens juist waren op de eerste verdieping vond men in een schaftlokaal verschillen de inbrekerswerktuigen en op een tafel de sporen van een drinkgelag gedeelte lijk geledigde flesschen met champagne, advocaat en cognac en ook een hartig hapje, n.l. kaas, ontbrak niet. De speur tocht werd voortgezet en kort daarna werden in een ander lokaal drie mannen aangetroffen, die zich daar verscholen hadden. Blijkbaar hadden de heeren, al vorens met hun werk te beginnen, de voorraden willen keuren, doch waren zij bij deze aangename bezigheid gestoord. Ook de wijze, waarop zij zich toegang hadden verschaft, bleef nu niet lang meer verborgen. Eén hunner was, geholpen door de beide anderen, over een drie me ter hoogen muur geklauterd, welke een gang tusschen de huizen van de straat afscheidt. Met behulp van een ladder, welke in die gang stond, was hij vervol gens via een schutting in den tuin achter het pakhuis gekomen, waarna het gemak kelijk viel, een raam open te schuiven en binnen te komen, or- vervolgens de twee medeplichtigen binnen te laten. De drie mannen zijn aangehouden en in verzeker de bewaring gesteld. BATAVIA, 17 Aug. (Domei.) Verwacht wordt, dat volgende week de normale handelsbetrekklngen tusschen Ned.-Indlé en Japan worden hervat, daar de onder- handelingen, die tharis na de bevriezings- maatregelen tusschen de beide landen worden gevoerd, zeer vlot verloopen. Vernomen wordt, dat de vertegenwoor digers der beiden landen vorige week driemaal bijeen zijn geweest en hun con- ferente deze week zullen voortzetten. Eigenlijk zijn alle handelsvraagstukkeri geregeld. Alleen enkele technische kwes ties omtrent den uitvoer van Ned.-Indi« sche goederen naar Japan moeten nog be handeld worden. Aangezien het Ned.-Indische bestuur inmiddels het verbod van geldzendingen naar Japan heeft opgeheven, hebben de meeste Japansche vrouwen en kinderen, die hier nog vertoeven,,besloten naar Ja pan terug te keeren, VERSPREIDE BERICHTEN De „Neue Züricher Ztg” meldt, dat in de Mischabel berggroep (Zwitserland) een ernstig ongeluk is gebeurd. Dertien berg- Zaterdagochtend viel de 32-jarige H. P. uit de Vermeerstraat, bij werkzaamheden op de Fijnjekade, op het dek van een aan de kade liggende schuit. Hij kreeg een lichte hersenschudding en werd door den Geneeskundigen Dienst naar zijn wöning overgebracht. Zaterdagmiddag wilde een 9-jarige jon gen op den Rijswijkscheweg van een vrachtauto, die met een snelheid van on geveer 60 k.m. per uur reed, springen. Hij kwam daarbij te vallen, waardoor hf eenige schaafwonden en kneuzingen op liep. Hij werd door de motorpolitie naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd’, waar hij werd opgenomen. Gistermiddag viel de 47-jarige wielrij der A. B., van den Treilerweg, op dé Stadhouderslaan van zijn rijwiel, doordat hij de macht over het stuur was kwijt geraakt. Hij kreeg een hoofdwond en werd door den Geneeskundigen Djenst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Gisteravond werd door den Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht de 31-jarige W W. uit de Jacob Catsstraat, die op de Toussaintkade tengevolge van de duister nis tegen een lantaarnpaal liep, waardoor hij een hoofdwond opliep. Na behandeling kon hij naar huis gaan. Op een speelterrein aan den Westduin- weg viel Zaterdagmiddag een 12-jarig meisje van een wip, doordat twee jón gens, die op het andere uiteinde van de wip zaten, er af sprongen. Het meisje brak haar linker bovenbeen en werd door den Geneeskundigen Dienst naar de wo ning gebracht Verklaringen van Japanschen woordvoerder In verband met de berichten over overeenkomsten tusschen Amerika, En geland en de Sovjet-Unie en vooral in verband met het Londensche bericht, volgens hetwelk Amerika en Engeland den Sovjets hulp zullen verleenen, onder voorwaarde, dat de Sovjet-Unie mede- helpt een verder opdringen van Japan te verhinderen, verklaarde een woord voerder van het inlichtingenbureau der regeering te Tokio, dat de Japansche regeering op het oogenblik inlichtingen inwint over de vraag, of het hier om propaganda dan wel om feiten gaat. Vanzelfsprekend worden deze pogingen van Engeland en Amerika, om met be hulp van de Sovjet-Unie de omsingeling van Japan te versterken, zoo verklaarde de woordvoerder verder, van Japansche zijde met de grootste belangstelling ge volgd. beklimmers zijn neergestort. Tot dusver is een doode geborgen. Vier Alpinisten zou den gered zijn. Van 8 toeristen heeft men nog geen bericht ontvangen. Uit Stockholm wordt gemeld: Bij een vliegongeluk, zijn gisteren 2 Zweedsche vliegers om het leven gekomen. Twee an dere vliegers werden gewond. Volgens den radiozender Quito heeft de Columbiaansche luchtmacht aan de grens tusschen Columbia en Peru een Pe- ruaansch vliegtuig neergeschoten, dat boven Columbiaansch gebied bommen had afgeworpen. De bemanning van het vlieg tuig verkeerde blijkbaar in de meening, al dus neemt men te Buenos Aires aan. dat men zich boven gebied van Ecuador bevond. Zeshonderdvijftig gulden en distributie bescheiden ontvreemd lieden is bij de politie aangifte gedaan, dat men zich door middel van openslui ting toegang heeft verschaft tot een per ceel aan de Soestdijkschekade. Niet be kend is wanneer de inbraak heeft plaats gevonden. Uit een kast, welke op de slaapkamer stond, zijn een bedrag aan geld, groot 650, en enkele distributiebescheiden ont vreemd. Rechercheurs van den C.O.D. stellen een onderzoek in. Morgen zullen in de groote zaal van den Dierentuin boter en vetkaarten worden uitgereikt aan de navolgende personen van 811 uur A en Ba t/m Bakker, I.; van 1114 uur: Bakker, J. t/m Biever; van 1417 uurde Bièvre t/m Boumans. In de voormalige gemeente Loosduinen moeten zich morgen in de Wilhelmina- straat 5 voor boter- en vetkaarten aanmel den personen wier naam met B begint. I ingerichte schuilkelder, die den naam „Sta- lin-paleis” zal dragen, worden gehouden. I Deze kelder, die bom- en gasvrij is, wordt door de Sovjets als „de veiligste schuil kelder ter wereld” betiteld. Het is door de jongste Duitsche luchtaanvallen gebleken, l dat het Kremlin geen afdoende bescher- I ming biedt. Amerikaansche commentaren Het lid van de commissie voor buiten- I landsche zaken van het Huis van afge vaardigden. de republikeinsche afgevaar digde Tinkham, heeft de verklaring van Roosevelt en Churchill een „oorlogsver- I klaring” genoemd en volgens de ,,New York Journal American” verklaard, dat Roosevelt in strijd met de grondwet heeft gehandeld, aangezien een oorlog alleen door het Congres kan worden verklaard. De daad van Roosevelt is de handeling van een „ongebreidelden dictator”. Senator Nye heeft in een rede te Daven port (Iowa) verklaard, dat het vreeselljk hard gewaaid moet hebben, toen Roose velt en Churchill elkaar op den Oceaan ontmoetten, want hun gemeenschappelijke verklaring bevat niets dan wind. Duitsche persstem over den brief aan Stalin Onder het opschrift „Knieval voor Stalin” levert de „Berliner Börsenzei- tung” commentaar op den brief van Roosevelt, en Churchill aan Stalin. „Roosevelt en Churchill, aldus het blad, maken door dezen brief het bolsjewisme tot officieelen deelhebber aan het door hen uitgevaardigde mandaat tot het vestigen van een paradijs op aarde. Zij nemen het plechtig op in de rij der „verdedigers van de beschaving” en verklaren, dat zij in een Sovjetoverwin- ning ook hun zege zouden zien. Het blad gaat dan in op het plan voor een con ferentie te Moskou, waarop de positie van de Sovjet-Unie na den oorlog moet worden besproken en een overeenkomst moet worden getroffen voor de invloeds sferen en de komende ideologische ge daante van West-Europa. Nauwelijks hebben Churchill en Roosevelt ver klaard, zoo zegt het blad, dat zij den weg willen effenen voor de vrijheid en het zelfbeschikkingsrecht der volken, of zij laten reeds weer weten, dat zij over het hoofd der volken in kwestie heen de „invloedssferen” en de „ideologische gedaante” van West-Europa met het bolsjevzisme willen verhandelen. Amerikaansche steunpunten in Siberië? Het Chineesche dagblad „Tsjoengwa- hipao” verneemt uit officieele kringen in Washington, dat de Vereenigde Sta ten besloten hebben verschillende Sibe rische provincies aan de kust van den Stillen Oceaan te bezetten, om daar steunpunten voor de Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie in te richten. De Vereenigde Staten zouden voorne mens zijn wapens en munitie te ver schepen, teneinde de aldaar gelegen garnizoenen der Sovjets van materiaal te voorzien. Blijkbaar is Roosevelt van meening, zoo vervolgt het blad, dat de ineenstorting van de Europeesche Sov jet-Unie onvermijdelijk is en heeft hij derhalve het voornemen, de positie van de Sovjet-Unie in het Verre Oosten te versterken en daardoor druk uit te oefe nen op Japan. Tegenprestatie van Moskou „Associated Press” publiceert als een informatie uit officieele Londensche kringen het bericht, dat de Sovjet-Unie als tegenprestatie voor de haar door de Engelschen en Amerikanen toegezegde hulp, hun actieve ondersteuning heeft toegezegd in de Japansche politiek van de beide Angelsaksische mogendheden. Amerikaansch convooi naar Wladiwostok De „Miyako Sjimboen” meldt uit Los Angeles, dat op 15 Augustus een groot Amerikaansch tankschip met vliegtuig- benzine voor de Sovjets uit Los Angeles is vertrokken. Naar in scheepvaartkrin- gen verluidt, zal de tankboot tezamen met verscheidertë andere Amerikaansche tankschepen, die voor de kust van Cali fornia zijn gekomen, onder bescherming van Amerikaansche oorlogsschepen naar Wladiwostok varen. Het gezwets over hun „bevrijding" legden zij naast zich neer, maar op verdediging van hun vrijheid tegen den maehtszuch- tigen indringer trokken zij al hun krach ten samen. Voor hen was dit spel zoo oud als hun geschiedenis, aaneenrijging gelijk zij is van oorlogen, waarin dit kleine volk zich moest verweren tegen Westelijken machtshonger van de Sovjets. En toen in Maart van het vorige jaar de vrede van Moskou een einde maakte aan een verbitterden verdedigingsstrijd van vier barre wintermaanden was het den Finnen duidelijk, dat zij al hun werk kracht en die is groot zouden moe ten samenrapen om hun gehavend land door den nasleep van den oorlog heen te halen. karen en en wordt DE „OUDE DEYL" HEROPEND De ook bij Hagenaars zoo bekende >leisterplaats aan den Rijksstraatweg te Wassenaar „Oude Deyl” is Zaterdagmid dag, na een grondige inwendige restaura tie, heropend Aankleeding en inrichting van het hotel-café. bar en restaurant doen alleszins smaakvol aan Feest van elegantie en Zaterdagmiddag werd op het terras van het Kurhaushotel het concours d’ élé- gance en concours de jeunesse costumé gehouden door de directie van de Maat schappij Zeebad, in samenwerking met het bestuur der Kynologenclub den Haag. Van de ruim 30 deelnemers en deel neemsters aan het concours de jeunesse costuihé was een vrij groot percentage in nationale kleederdracht gestoken, zooals Scheveningsche, Zeeuwsche, Hongaarsche. Tiroolsche, enz Hoewel deze costumes als steeds een bijzonder fleurigen indruk maken, vielen zij toch niet in de termen voor den eersten en tweeden prijs. De eerepalm werd weggedragen door een „schooiertje” (Karel Metz), die zoo uit het groezelige steegje van een groote stad opgevischt scheen te zijn, zoo volkomen Af was dit costuum. De tweede prijs werd behaald door schattige Piccolo (Dolly den Boer), de derde prijs was voor Helly Scholten, die in een Hongaarsch costuum gestoken was. De 4e, 5e, 6e en 7e prijs werden behaald door Baby Hoogkamer, Johanna Voshol. Jetty Sissingh en Henny Hoogkamer. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de prijswinnaars voor het meerendeel gezocht moesten worden on der de allerjongsten. Het verdient o.i. aanbeveling, om hen niet zoolang op het terras te laten rondloopen als Zaterdag het geval was, want verscheidene van de kleine peuters hadden de grootste moeite om hun hond bij zich te houden; terwijl het anderen zichtbaar begon te vervelen. Hierna volgde een gecostumeerde wed strijd vóór ouderen. De eerste en tweede ’prijs werden behaald door 2 dames in Scheveningsche costumes. Tot slot was er het concours d’ élé- gance. Er waren slechts een zevental deelneemsters. Het was voor het publiek moeilijk te zeggen, wie de eerste prijs zou behalen, want de deelneemsters de den weinig voor elkander onder. Wij ver moeden, dat het ook voor de jury, welke bestond uit de dames Dicky Wafelbakker en Mary Dresselhuys, en den heer Abr. van Hoboken, geen gemakkelijke taak is geweest. Na lang wikken en wegen be paalde zij, dat de eerste prijs ten deel viel aan mej. T. Parry, de 2e, 3e 4e, 5e, 6e en 7e aan mej. L. A. Baagart, Dinie Kuypers, mej. B. Zwaan, mevr. Drucker, Fransje Schnak en mevr. M. v. d. Bosch. Op den feestavond Vrijdag j.l. in het Militair Hospitaal gegeven, heeft Ar. Willems den heer C. J. P. Kui pers dank gebracht, die voor de 25e maal belangeloos er voor zorg gedragen had, dat via een microfooninstallatie de bed legerige patiënten konden mede genieten van hetgeen in de zaal voor de patiënten geboden werd. Uit de staande op JBB.. werd een lederen jekker, inhoudende een portefeuille met eenige papieren, ont vreemd. Engelsch-bolsjewistisch han- de Is verdrag Volgens een Reuterbericht uit Moskou is een Engelsch-bolsjewistische handels- overeenkomst onderteekend, waarbij het gaat om een verdrag inzake den goede- renruil op crediet en wederkeerigheid. Volgens de bepalingen van de overeen- op onderzochten de jongens waar zij in de winkellade dressoirkast veel kleingeld c pier vonden. Het bankpapier, ruim hon derd gulden, lieten zij onaangeroerd, maar van de muntspecie namen zij onge veer 150 gulden mee. Intusschen stonden twee jongens bul- ten op den uitkijk, om bij eventueel on raad te waarschuwen. De bult werd daarna verdeeld, waarop ieder naar huis ging. Den volgenden dag zijn de vier die tot stilzwijgen werd verplicht -id van naar gegaan Met het gestolen geld de kermis op Tijdens afwezigheid van den groenten- handelaar P H. en diens echtgenoot^ hebben de beide elfjarige broertjes Vs in samenwerking met nog een paar schoolmakkers, in den vooravond van Donderdag j.l. ingebroken in de woning van H. te Oostzaan. Door middel van een raam kon éen der knapen het huis binnenkomen, waarna hij een deur in de achterschuur wist te ontgrendelen. Daar- op onderzochten de jongens het huis, en in een en bankpa- zitten, wierpen zich op de„openlegging” van woorden als fenomenaal en affiche, aangezien de meesten die toch niet ver staan. Rimsky Korsakoff is de spil van den middag. Hij is muzikaal niet alleen zeer begaafd, maar hij verstaat tevens de kunst om in allerlei gedaanten ten too- neele te verschijnen, o.a. als King Kong. Bij den vrede van Maart 1940 hebben de Finnen het Petsamo-district ongeschonden kunnen behouden. Gene raal Wallenius, die het Noordelijke Fin sche leger commandeerde, had zijn hoofd kwartier in Rovaniemi en leidde van daar uit de operaties tegen het door de Sovjets aanvankelijk Veroverde, later prijsgegeven, toen heroverde Petsamo, en ook die aan het front van Salla, achter Kemijarvi, waar zoo verwoed is gevoch ten. Petsamo bleef behouden, maar toch moesten de Finnen zich neerleggen bij vredesvoorwaarden, die ook voor hun Noordelijke districten een voortdurende bedreiging inhielden. De Sovjets eischten den aanleg van een spoorlijn, die Kan- dalaksja (aan den Sieermansk-spoorweg) met Kemijarvi verbindt. Zij eischten vrijen doortocht door de Finsche Noor delijke districten naar Scandinavië. Zij wilden zooveel was zonneklaar bij voortduring een dolk op Petsamo ge richt houden. Salla zelf viel den Sovjets in handen. In allerijl begonnen zij hun deel van den begeerden spoorweg te bouwen, en de Finnen, noodgedrongen, zetten zich tot den aanleg van het hun afgeperste traject dat binnen een jaar klaar moest zijn. Zoo was het bij den „vrede” gedicteerd. Geen deel van het vredesverdrag, den Finnen opgelegd, bewijst de ware oorlogsbedoe- lingen van de Sovjets duidelijker dan het samenstel van bepalingen, die handelen over de verbindingen van de Sovjet-Unie in Scandinavische richting. Waartoe de eisch. dat de Sovjet-Unie een spoorlijn moet hebben, die Moermansk recht met Zweden verbindt? Waartoe de eisch, dat de Engelsche belangen bij de nikkelmij- nen in het Noorden aan de Sovjets zullen worden overgedaan? Waartoe de eisch, dat dat Sredni en Rabatsji, 2 schiereilan den ten Westen van Petsamo gelegen, aan de Sovjets moeten worden afgestaan? Waartoe de eisch van douanevrij verkeer door het Finsche Noorden? „Bevrijding en één „om de Noord”, van het Finsche volk” was toch de inzet van den Sovjet aanval geweest? Wordt dan soms die bevrijding een stap nader gebracht door strategische spoorlijnen, ongecontroleerde spoor- en luchtroutes, overgenomen aandeelen, en geroofde schiereilanden? Welneen natuurlijs. Maar toen het op zaken doen aankwam konden Stalin en Molotof hun drang naar het Westen niet langer onder stoelen en □anken steken, niet langer weg moffe len achter den schoonen schijn van altruïstische leuzen, die even zoovele leugens waren. Wat pverschoot was een stuk naakt en stuitend imperialisme, be dreven door verfomfaaiers van een vrij heidsideaal, dat in hen belagers instede van dragers vond. De Finnen hebben het goed begrepen, onafhankelijkheid. Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Britsche minister van oorlog, Margesson, in een rede te Newcastle on Tyne met betrekking tot den oorlog ge waarschuwd voor een „vacantiestem- ming”. Niets wijst er op, zoo verklaarde spr., dat deze oorlog spoedig een eind zal nemen. Ook de slag in de Sovjet- Unie is nog lang niet ten einde, terwijl de slag op den Atlantischen Oceaan zijn hoogtepunt heeft bereikt. DE DIENSTPLICHT Alle 44-jarige mannen zijn in Engeland naar de Londensche berichtendienst meldt, opgeroepen om zich aan te melden voor den „nationalen dienst". aanwezigheid van het vele schooltijd naar de Zaan- kermis gegaan om daai verteren. Vóór dien tijd bij een bakker ter Gistermorgen vroeg heeft .de politie te Rotterdam het stoffelijke "overschot opgehaald van het 11-jarige meisje G. G. gewoond hebbende Stampioenstraat. Het kind was met eenige broertjes gaan vlotje-varen in een watertunnel aan de Hoofdsteeg en is daarbij verdronken. De Moskousche radio heeft de officieele mededeeling verspreid, meldt het D.N.B., dat de ambassadeur van de Vereenigde Staten, Steinhardt, en de Engelsche am bassadeur, Cripps, een bezoek gebracht hebben aan Stalin en hem een brief van Roosevelt en Churchill hebben overhan digd, waarin aan de Sovjet-Unie elke hulp en steun van de Vereenigde Staten en En geland wordt toegezegd. Over de hulpver- leening zal te Moskou een conferentie worden gehouden. Stalin deelde den beiden ambassadeurs mede, dat hij de noodige stappen zal doen voor de voorgestelde conferentie in Mos kou. Molotof was bij de ontvangst aan wezig. Als vermoedelijke leiders van de Ame rikaansche delegatie worden genoemd vice-president Wallace, Sumner Welles, alsmede verschillende andere vooraan staande persoonlijkheden uit Washington. President Roosevelt heeft op de perscon ferentie op zijn jacht Potomac” te Rockland (Maine) nog verklaard, naar de „New York Times” meldt, dat aan de Sovjet-Unie niet is verzocht zich aan te sluiten bij de gemeenschappelijke verkla ring van Churchill en Roosevelt. Dit is van geen enkele zijde geopperd. Conferentie in een schuil kelder te Moskou S.P.T. meldt uit Moskou: Volgens den persdienst van de Sovjet-Unie heeft men in Stachanov-tempo een onderaardschen schuilkelder gebouwd. De a.s. driemogend- heden-conferentie zal in deze als paleis Men schrijft ons van Finsche zijde: DORPAT, 1920: Om de tafel zitten Sovjet- en Finsche gedelegeerden en het gaat over de vredesvoorwaarden, waarop een einde zal worden gemaakt aan den Finsch-Sovjet-oorlog, die met de mensjewistische revolutie was begonnen, den oorlog, die voor Finland vrijheid en onafhankelijkheid inluidde. Onder de talrijke moeilijkheden, waarvoor de ver gadering een oplossing moet vinden, be hoort de grensregeling voor het vrije Finland in het Noorden: Finland maakt aanspraak op een kuststrook aan de Ijszee. Het doet dat met goede gronden. In 1864 heeft het grootvorstendom een stukje van de Karelische landengte, en dat nog wel het gedeelte, waarop de wapenfabriek van Rajajoki ligt, aan Rus land moeten afstaan, en bij die gelegen heid beloofde de tsaar zulk een kust strook in ruil, maar het bleef bij be loven. Finland, dat eeuwen lang met Noorwegen en Rusland de kust van de Ijszee de Noren spraken duidelijk van ..Ffillesdistrikten”, het gemeenschap pelijke district had gebruikt, was er in 1826 door een overeenkomst tusschen Noorwegen, Zweden en Rusland van af gesneden. Eerst nu, in Dorpat biedt zich de gelegenheid aan om inlossing te vor deren van het woord van 1864 De Fin nen krijgen hun zin: Sedert 1920 bezitten zij een ijszeeprovincie, het district van Petsamo. Petsamo heeft zich in de laatste twin tig. maar vooral in de laatste twee jaren ontwikkeld tot een stadje van groote en nog steeds toenemende beteekenls. Een ijsvrije haven in het Noorden bezitten, wil, zoo voor Finland als voor de Sov jet-Unie, zeggen: twee wegen voor uit en invoer. Eén door de Oostzee en de Finsche Golf naar het Finsche Liinahamari of Moer mansk. De Sovjets legden al vroeg een spoorlijn aan. die van St Petersburg over het nu felomstreden Petrosawodsk en over Kandalaksja naar Moermansk loopt De Finnen bouwden hun autoweg van Rovaniemi tot Petsamo en zij zullen stellig in de toekomst eveneens tot het aanleggen van een spoorlijn besluiten Tot den dag waarop nieuwe vijande lijkheden van de Sovjets tegen Finland begonnen is van den Finschen en ook van den Zweedschen invoer een belang rijk deel langs den Noordelijken weg ge komen, aangezien de Noordzee grooten- deels oorlogsgebied was geworden en twee van de drie Scandinavische staten in den krijg waren betrokken VEERTIGJARIG AMBTSJUBILEUM DS. J. P. PAAUWE Maandag 25 Augustus a.s. herdenkt ds. J. P. Paauwe, voorganger eener Vrije Her vormde kerkformatie hier ter stede, den dag, waarop hij vóór 40 jaar het predik ambt in de Ned. Herv. kerk aanvaardde Ds. Paauwe, wiens Vrije Herv. gemeen te met geen enkele andere kerkformatie eenig verband onderhoudt, zal Zondag middag 31 Augustus a.s. in de Vrijz. Herv Kerk aan den Houtrustweg een gedachte nisrede uitspreken. JUBILEUM G. P. J. CASPERSZ Op 1 September a.s. zal het vijf en twintig jaren geleden zijn, dat de heer G P. J. Caspersz directeur is geworden van de Semarang-Joana Stoomtram-Maat- schappij en de Oost-Java Stoomtram- Maatschappij. Hij zal dien dag met zijn echtgenoote in „De Twee Steden” alhier recipieeren. LICHTUITSTRALING In den afgeloopen nacht hebben twee agenten van politie zich door inklimming aan de achterzijde toegang verschaft tot een woning in de Zeeruststraat, waaruit licht straalde. Tegen de bewoners, die af wezig waren, zal procesverbaal worden opgemaakt. Door het inslaan van de ruit van de voordeur, moest een agent van nacht een perceel aan de Fahrenheitstraat binnendringen, om het licht in een der kamers uit te schakelen. Ook hier waren de bewoners niet thuis, zij zullen een be keuring krijgen. MET FLESCH OP HET HOOFD GESLAGEN Zaterdagavond kregen een 40-jarige grondwerker en een 38-jarige koopman op de Gedempte Gracht oneenigheid met elkaar, waarbij de grondwerker den koop man met een flesch een slag op het hoofd toebracht. Laatstgenoemde kreeg een kleine wond aan het hoofd en liet zich in het Militair Hospitaal aan den Fluweelen Burgwal verbinden, waarna hij huiswaarts kon gaan. De grondwerker werd eenigen tijd ter kalmeerlng in het I bureau Prinsestraat Ln bewaring ge- resultaat zoo dor, zoo dom en zoo steriel zou zijn, dat hebben wij ons toch in onze stoutmoedigste droomen niet durven ver beelden” Dr. Gobbels vergelijkt Roosevelt en Churchill met 2 cabaret-conferenciers, die elkaar een stokouden mop vertellen, waarom niemand meer lacht. Daaren tegen zal de geheele wereld in een ho merisch gelach uitbarsten om de beide conferenciers zelf, die een oude, ver sleten truc uit den wereldoorlog met burgermansgezichten als nieuw hebben uitgegeven. „Zij zullen het niet geloo- ven”, zoo schrijft de minister verder, „maar wij zijn werkelijk niet zoo dom. Wie ons ontwapend wil zien, moet de kleine moeite nemen, om ons de wapens te ontnemen”. Het Duitsche volk, zoo schrijft de mi nister verder, ..heeft slechts eenmaal, in November 1918, zijn wapens uitgeleverd. Een tweede maal zal dat niet meer ge beuren” .Wij zouden Roosevelt en Churchill”, zoo schrijft Göbbels aan het eind van zijn artikel, „het passende ant woord op hun driesten eisch door de millioenenmassa’s van ons volk kunnen laten geven Wij doen dat niet. Zij ver dienen zoo’n antwoord niet. Zij zouden het ook niet eerbiedigen, aangezien zij als echte democraten voor alles respect hebben, alleen niet voor het volk. Deze oorlogs- en inflatie-oplichters verdienen slechts, dat het Duitsche volk verachte lijk voor hun voeten spuwt en weer aan zijn werk gaat. Laten wij dus werken strijden, tot de menschheid bevrijd van deze geesels Gods”. komst verleent de Britsche regeering aan de Sovjet-Unie een crediet van 10 mil- 11 oen pond sterling tegen een rente van drie procent met een looptijd van vijf jaar. zorgen en versteviging in het Noordelijkste Noorden niet de geringste. Hangö was als marinebasis aan de Russen afgestaan. Suursaari aan Molotof’s machtsbegeerte ten prooi gevallen. De zeeweg naar Hel sinki, toch al bedreigd door den Sovjet- greep naar het Estische Baltischport, kon op elk oogenblik door de heeren van het Kremlin gesloten worden. Hoe pleit ten dus de trieste omstandigheden \oor behoud en versteviging van den weg om de Noord. De Finnen, taai in hun werkkracht, zakelijk van blik, en nimmer geneigd om bij de pakken te gaan neer- -w 4 - - - I— J A 1 A van tiet Noorden. Hun nikkelmijnen wa ren, gelukkig, maar onbelangrijk ver woest. Liinatiamari kon tot een moderne zeehaven opgewerkt de autoweg verbe terd en op den duur met een spoorlijn aangevuld worden. Zoo werd uit den nood van 1940 een „Noordelijk program’ geboren. Zoo werd de stilte in tiet wijde leege Petsamodistrlct omgezet in bedrij vige drukte. De vrachtwagens begonnen te rollen, steeds meer schepen, vooral uit Noord- en Zuid-Amerika (Argentinië verscheepte bijvoorbeeld een zeer be langrijke hoeveelheid aan Finland ge schonken graan langs den weg „om de Noord"), meerden aan Liinahamari's eenige kade, benzine- en olietanks ver rezen op de fjordheuvels, Rovaniemi, tevoren marktstdaje voor den omtrek en uitvalspoort voor den toerist, werd over- laadstation voor duizenden tonnen inge voerde goederen, de moderne techniek veroverde het land, dat zich boven den Poolcirkel uitstrekt en dat eens het domein was van trekkende Lappen en rendierkudden. Maar boven de verwe zenlijking van dit Noordelijk program dreef de Sovjet-bedreiging als een zware, zwarte wolk. Molotof’s hand lag om de keel van het Finsche volk. Nu is de lont opnieuw in het kruit gegaan. Weer wordt er, ook in het Noorden, om de Finsche vrijheid gevoch ten Weer trekken de Finsche patrouilles door de eindelooze bosschen achter Kemi- jërvi en wellicht is het weer Wallenius. die in het Noorden, van Rovaniemi uit. het commando voert, hij, die deze streken op zijn duim kent. De Finsche geschiedenis herhaalt zich altijd opnieuw, als de geschiedenis van een flink en begaafd volk, dat geen prijs te hoog acht voor het behoud van zijn knapen, met nog een vijfden schooljon- de na damsche het geld te i hadden zij reeds bij een bakker plaatse eenige inkoopen gedaan en eeni ge zilverbonnen van 2.50 ingewisseld. Dit wekte den argwaan van den bakker op, die de politie van het geval in ken nis stelde. De gemeenteveldwachter van Oostzaan haastte zich naar Zaandam, waar hij de knapen in een draaimolen aantrof. Bij fouilleering kwamen er nog 75 gulden voor den dag. Uit het verhoor •bleek voorts, dat ongeveer twintig gul den was verteerd. Een der jongens wist tijdens de aanhouding heimelijk te ont komen. Hij begaf zich hardloopend naar Oostzaan terug, naar den tuin achter zijn ouderlijke woning, waar hij vijftig gul den had verstopt. Vlug bracht hij dit geld naar de vrouw van den benadeelde H. terug. Het bleek, dat deze jongen des mid dags dit geld niet kon meenemen naar de kermis, omdat zijn moeder buiten ln de nabijheid van de plek, waar het geld was verstopt, eenig huishoudelijk werk zat te verrichten. De politie heeft van een en ander pro ces-verbaal opgemaakt

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2