SPORT OSENDARP WON TE LEIDEN WILTON SLAAT BORREN DE SNEEKWEEK BEGONNEN P.W. EN H.C.C. I SPELEN GELIJK VAN TUYLLBEKER NIET UITGEREIKT FLYING BELWIN KAMPIOEN VAN NEDERLAND DE NEDERLANDSCHE JEUGDSTORM NAAR BRESLAU Nationale windhondenrennen te Amsterdam. De greyhound „Flying Belwin”, eigenaar Joh. Poortman te Monster, won in zijn klasse het kampioenschap van Nederland door alle series als eerste te beëindigen. Rechts: „Flying Belwin” tijdens de finale PRACHTIGE PRESTATIE VAN LAMPERT 18 Aug. 1941 2e bl. pag. 3 De Larkenklasse in actie. »De Vlerk” aan den kop (Polygoon-v. Bilsen) Fraaie xege van Th. de Bruyn HAAGSCHE COURANT Maandag opgehouden. ATHLETIEK Matige organisatie en slechte weers- st. LAWNTENNIS ZEILEN Borren WIELRENNEN FAANHOF WINT RONDE VAN LEIDEN sec.; CRICKET st. st. Grouw. WATERPOLO Door den harden wind veel averij op de eerste dagen NIEUW WERELDRECORD VAN KUEBLER PELLENAARS—DERKSEN WINNEN TE NIJMEGEN Op de wielerbaan te Nijmegen werden (Polygoon-Noske) Op de 5000 meter snel wandelen De Stuttgarter Robert Kuebler maakte te Krakau op de 5000 meter snelwande len den fraaien tijd van 20 min. 3,8 sec. Deze tijd is 43,5 sec. beter dan het op 20 Juli j.l. door den Hongaar Selmeczy gevestigde nieuwe wereldrecord van 20 min 46,8 sec. Daar dit record nog niet erkend is. verbeterde de Duitscher het laatste erkende record op dezen afstand te Oslo op 26 September 1937 geves tigd door den Noor Brunn met den tijd van 21 min. 2,8 sec. met niet minder dan 59 sec. Kort, Amsterdam; 3. L. Schippers, Am sterdam; 4. B. J. Bitter, Rotterdam; 5. A. C. Kuilman, Beverwijk; 6. J. Nieuwenho- DE BONDSWEDSTRIJDEN TE LEEUWARDEN st. B. G. de Ko- Belwin sec.; Geweldige belangstelling De jaarlijksche bondswedstrijden van den Nederlandschen Schaakbond, welke van 16 tot en met 22 Augustus te Leeu warden gehouden worden, mogen zich dit maal in een geweldige belangstelling van de zijde van de schakers verheugen. De deelneming overtreft alle verwachtingen; ongeveer 250 deelnemers zullen de verre reis naar Leeuwarden ondernemen. De hoofdgroep wordt gevormd door Kramer, ir. van Steenis, mr. dr. graaf van den Bosch, Cortlever, Wijnands en Vlagsma, Met medewerking van de V. V. V. van Leeuwarden is het bestuur van den Frie- schen Schaakbond er in geslaagd, alle deelnemers en deelneemsters onder dak te brengen. Het gemeentebestuur van Leeuwarden zal de schakers Woensdagmiddag officieel op het gemeentehuis ontvangen, terwijl de loco-burgemeester vandaag bij de officieele opening aanwezig zal zijn. Verder staat er o.a. een boottocht naar de meren bij Grouw en Eernewoude op het programma. DIVERSEN OEFENWEDSTRIJDEN OP DEN WESTEINDERPLAS HONDEN De Hitlerjugend zal op 30 en 31 Augus tus te Breslau verschillende wedstrijden organiseeren, waaraan door de jeugd van vele landen uit Europa zal worden deel genomen. De Nederlandsche Jeugdstorm wordt vertegenwoordigd door een 40-tal deelnemers en deelneemsters. Foddebosk 3, st. H. S. Groenhout. Regenboogklasse: 1. Jan van Gent st. dr. J. W. v. d. Zijp; 2. Hennie, st‘ M. Hendriks; 3. Eelko, st. W. Bergsma. B.M. klasse: 1. Meteoor 2, st. Oudehaske; 2. Valk, st. K. derlandsch Lyceum 26 en 30 voor 4). H.< runs in de minderheid (A.S.V. JEUGDWEDSTRIJD TE LEIDEN Op het terrein der L.M.C.C. te Leiden is Zaterdag een wedstrijd gespeeld tus- schen een gecombineerd Leidsch-Haar- lemsch Jeugdelftal en een Haagsch Jeugd, elftal, welke in een draw is geëindigd. De combinatie scoorde 162 runs voor het verlies van 5 wickets, waarna de Ha genaars den tijd uitspeelden voor een totaal van 50 runs en het verlies van 4 wickets. De te Bilthoven gespeelde wedstrijd van het Utrechtsch-Amsterdamsche XI tegen het Rotterdamsch-Schiedamsch jeugd XI is na een spannenden strijd door het Utrecht-Amsterdamsch XI gewonnen met 19 runs. Rotterdam-Schiedam 113, Utrecht- Amsterdam 132. SCHAKEN v Jaarvergadering van het N.O.C. De jaarvergadering van het Ned. Olym pisch Comité, Zaterdagmiddag in Riche, alhier gehouden, heeft nauwelijks 25 mi nuten geduurd. Er waren vertegenwoordi gers van 22 bonden, zij werden welkom geheeten door den president, mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, die in zijn openingswoord wees op de toege nomen belangstelling voor de sport en de lichamelijke opvoeding. Het verscheiden van den voorzitter van den Ned. Kracht- sportbond, den heer Linden, werd door de vergadering herdacht. De agenda werd in snel tempo afge werkt; verslagen en begrooting werden zonder opmerkingen goedgekeurd en de bestuursverkiezing bracht ook niets nieuws, want de aftredenden, de heeren G. van Rossem en K. J. J. Lotsy werden herkozen, zonder dat tegencandidaten waren gesteld. De Ned. Kolfbond, de Ned. Tafeltennis- bond, de Ned. Rugbybond en de Ned. Wandelsportbond werden als lid van het N.O.C. toegelaten. Het bestuur werd gemachtigd maatrege len te nemen opdat het bestaan van het N.O.C. weer voor 29 jaar zal zijn verze kerd. De vergadering ging accoord met het bestuursvoorstel den van Tuyll-beker niet uit te reiken, aangezien naar de meening van het bestuur de omstandigheden in het afgeloopen jaar niet van dien aard zijn geweest, dat een juiste maatstaf kan wor den aangelegd. Bij de rondvraag ipaakte de vertegen woordiger van den Ned. Wandelsportbond eenige opmerkingen naar aanleiding van den N.B.L.O. WIJDENES WINT HET NAC-CRITERIUM Op het snelle tegelparcours rond de ter reinen van N.A.C. is Zondag voor de tweede maal te Breda een criterium voor profs en onafhankelijken gehouden. De uitslag werd aldus: 1. C. Wijdenes (Ouder kerk) 50 k.m. in 1 uur 12 min. 21 sec.; 2. v. d. Heyden (Haarlem); 3. de Beer (Bussum); 4. C. Smits (Rotterdam); 5. J. Braspenninx (Princenhage); 6. C. Joosen (Made); 7. C. H. Hofman (Roermond); 8. de Hoog (Amsterdam); 9. H. Keizer (Amsterdam); 10. L. Motké (Amsterdam). H.Z.P.C. WINT HET JEUGD- TOURNOOI TE UTRECHT Het jaarlijksche jeugd-waterpolotour- nooi van Zwemlust te Utrecht mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Ondanks het koude water hebben de ploegen met animo gespeeld. De C.welke winnaar werd van het >i, moest vier wedstrijden spelen Neeft, Haarlem; 10. C. Schelfhout, Haar lem. Onafhankelijken en amateurs: 1. H. Faanhof, Amsterdam, in 1 uur 32 min. 11 sec.; 2. C. van der Star, alhier, in 1 u. 32 min. 17 sec.; 3. M. Westerduin, Sche- veningen; 4. H. Lakeman, Amsterdam; 5. W. Rijsbergen, Leiden; 6. G. P. Peters. Haarlem; 7. M. Segaar, Leiden; 8. R. Roet hoven, Leiden; 9. J. Schellingerhout, Zaan dam; 10. T. Ooms, Haarlem; 11 en 12 J. Hofstede Gouda, en C. J. de Best, Haar lem; 13 tot en met 17. N. de Romijn, Lei den, A. Vogelzang, alhier. J. Ladenius. alhier, P. van Meetelen, alhier, en J. A. Akelijen, Rotterdam, allen in denzelfden tijd Z.ZZ (alleen 1. Vitesse,” st. Tj. J. De Excelsior-speler J. Oosterholt maakt 100 runs De afwerking van de cricketcompetitie heeft wederom te lijden gehad onder de slechte weersomstandighedensommige ontmoetingen konden in het geheel geen doorgang vinden, terwijl bij andere de regen invloed op het resultaat opleverde. Het beste troffen P.W. en H.C.C. 1 het nog, daar de tweedaagsche ontmoeting tusschen deze beide ploegen slechts op Zaterdagmiddag gedurende ongeveer een uur moest worden onderbroken. De Haag- sche verloor in dezen wedstrijd een punt; het is echter niet aannemelijk, dat dit haar kampioenskans in gevaar kan brengen. P.W. maakte des Zaterdags 167 runs, waarbij Hans Schnitger met 54 topscorer was. Hij had het geluk in het begin van zijn innings eenige malen gemist te wor den, maar gaf, na aanvankelijk nogal on zeker gespeeld te hebben, een aantal goede slagen te zien. Gallois bowlde 3 voor 31, de Beus 3 voor 70 en van der Luur 3 voor 39. H.C.C. bracht het tot 152 (von Oven 32, Kien 28, Gallois 19, ten Bosch 16), terwijl de tweede innings van de thuis club 150 runs opleverde (de Beus 356, Gallois 433, v. d. Luur 3—r35). De Ha genaars speelden daarna den tijd uit, waarbij zij acht wickets verloren en 81 runs scoorden. Het derde elftal van de Haagsche speel de een door regen onderbroken wedstrijd tegen de Stichtsche, waarbij aan weers zijden de batsmen overheerschten en het resultaat een draw werd. S.C.H.C,-innings werd op 175 voor 5 door mr. Labouchère, die zelf 74 runs had gemaakt, gesloten. De thuisclub verloor in den resteerenden speeltijd slechts een wicket en wel dat van Wttewaal van Stoetwegen, die 65 van het totaal 85 scoorde. A.C.C. sleëpte te Haarlem aan de Span- jaardslaan een overwinning uit het vuur tegen Rood en Wit. Nadat de thuisclub 178 runs had gemaakt, waarvan van der Togt 57, verloor A.C.C. acht wickets voor 109 runs. Door uitstekend batten van van Weelde (83 not out), slaagden de Amster dammers er na een zeer spannend slot echter in den laatsten over van den wed strijd nog in het Rood en Wit totaal te passeeren. Ook bij SpartaExcelsior had het weer invloed op den uitslag, daar het de thuis club aan een draw hielp. De Excelsior batsmen overheerschten den Sparta-aan- val volkomen en sloegen 228 runs voor verlies van zeven wickets bijeen. J. Oos terholt maakte een century. Zijn innings van 100 bevatte talrijke harde slagen, doch ook eenige kansen. Sparta verloor negen wickets, alvorens het verstrijken van den speeltijd haar voor een nederlaag kwam behoeden. Haar totaal bedroeg toen 105 runs. De wedstrijd V.y.V.Quick had weinig om het lijf. V.V.V., dat zich de laatste weken aardig omhoog werkt, gooide haar bezoekers uit voor 70 runs en scoorde zelf 72 voor verlies van 5 wickets. De V.V.V.- bowler Alders nam zeven wickets voor 23 runs. In de tweede klasse won het Haagsche Quick met 96 runs verschil van het Ne- over Slijkhuis Bij voortdurenden regen hield de Leid- sche athletiek-vereeniging „Holland” gis termiddag voor een vrij talrijk publiek haar nationale invitatie-wetistrijden, die bedoeld waren als een revanche voor de nationale kampioenschappen. Van die re vanche kwam intusschen niet veel, want alle deelnemende kampioenen wonnen zonder veel strijd. Dat waren Osendarp op de 100 m., Blok op de 400 m., Houtman bij het verspringen, A. G. J. de Bruyn bij het kogelstooten en discuswerpen, Lamo- rée bij het polshoog. Osendarp, zonder moeite in de finale gekomen, was keurig op tijd weg en had op dertig meter den nog steeds snel startenden Leidenaar Nota al te pakken. Nota zakte toen naar de vierde plaats af, terwijl Houtman en Spree een vruchtelooze poging deden den kampioen te benaderen. Osendarp’s tijd bedroeg 10.7 seconde en dat was een fraaie prestatie, gezien den toestand van de sin- telbaan, die doorweekt was van den regen en hier en daar met plassen overdekt! Houtman werd met gering verschil tweede. Verrassend was de overwinning van den Trekvogel-man Th. de Bruyn op de 1000 m. voor A-klassers! Daar Frits de Ruyter en de Roode waren weggebleven, leek de Leidenaar Slijkhuis hier op stap te zullen zegevieren, maar niet alleen technische prestaties beslissen een wedstrijd. Slijk huis moest dat tot zijn nadeel ondervin den. Blijkbaar onderschatte hij zijn tegen standers. Daardoor zette hij uit derde po sitie zijn aanval op de Bruyn en Evers (van de A.V. ’23) te laat in, stuitte bij Evers in de bocht op beduidend grooteren tegenstand dan hij waarschijnlijk voor zien had en kreeg op het laatste rechte eind geen kans meer, den wegspurtenden de Bruyn nog te bedreigen. Lamorée deed bij het polsstokhoogsprin gen een mislukte poging het op 3.90 m. staande Nederlandsche record te verbete ren. Hij bracht het niet hooger dan 3.80 m., hetgeen overigens tien c.m. meer is dan bij de nationale kampioenschappen in den Haag. Verschillende Haagsche successen vie len er intusschen nog te noteeren. Zoo won Poetiray, van V. en L. de 100 m. voor B-klassers, bezette Trekvogels de eerste en de tweede plaats in de Olym pische estafette, deed V. en L. hetzelfde bij de 4 x 100 m. estafette, ging Kleyn, van Trekvogels, in het nummer 300 m. voor juniores als eerste door de finish met Koomen, van V. en L. als tweede, en triomfeerde de V. en L’er Verhulsdonk op de 400 m. voor B-klassers! Zondag wedstrijden gehouden, welke door ongeveer 4000 toeschouwers bijgewoond werden. De uitslagen waren als volgt Omnium voor koppels onafhankelijken en amateurs1. van Dreumel-Kreemers 15$ punt; 2. RemkesSmits 14$ punt. Achtervolging 4 k.m. profs.: van der Voort wint van Groenewegen in 5 min. 31 sec. met 35 voorsprong. Sprint 3 ronden profs.1. Derksen (14 sec. over 220 meter); 2. Pronk.. Koppelachtervolging 4 k.m. profs.van SwelmPellenaars slaan Boeyen en Bak ker na 18 ronden in 5 min. 4 sec., met 90 meter. Wedstrijd over 11 k.m. voor profs, met 5 klassementen1. Groenewegen 12 pnt; 2. v. d. Voort 10 pnt.; 3. Derksen 7 pnt.; 4. Pronk 7 pnt. Kbppelwedstrijd over 60 k.m. voor profs.: 1. PellenaarsDerksen 17 pnt. Op 1 rondev. d. Voort-van Swelm 15 pnt Op 2 rondenBoeyenGroewegen 6 pnt. Op 4 rondenPronkEvers 16 pnt.; Kreemersvan Rooy 2 pnt. Op 5 ronden: Bakkervan Dreumel 4 pnt. 15 H.Z.MC toun^oi, om voor de tweede maal op den wissel- beker beslag te leggen. De voornaamste resultaten luiden als volgt: halve eindstrijd: HZPCMeeuwen 80; ZIANOtter 51; eindstrijd: HZPC—ZIAN 5—2. De eindstand luidt: 1. HZPC; 2, ZIAN; 3, Otter; 4, Meeuwen, IQuick 122, N.L.C.C. C.C. 4 bleef met 34 tegen A.S.V. 77, HC.C. 43). De Hermes- reserves sloegen die van V.O.C. met 73 runs óp de eerste innings (V.O.C. 25, H.D.V.S. 98). In de derde klasse B. ver loren de H.B.S.-reserves met 25 runs op de eerste innings van V.U.C. (H.B.S. 74, V.U.C. 99). Het derde elftal van H.D.V.S. won voorts in deze afdeeling met groot verschil van het vijfde van H.C.C., waar- b ijde Hermes-speler Bravenboer 120 runs maakte (H.D.V.S. 216 voor 7, H.C.C. 58). Van de Haagsche vierde klassers won Quick 3 met innings van A.S.V. 2 (Quick 113, A.S.V. 41 en 23). Nieuw wereldrecord discuswerpen De Duitsche athleet Ernst Lampert heeft bij een sportfeest te Litzmannstadt het wereldrecord discuswerpen gebracht op 53.35 meter. Hij verbeterde daarmee niet alleen het laatste erkennende record van zijn landgenoot Schroeder, gevestigd te Maagdenburg, op 7 April 1934 met een worp van 53.10 meter, doch ook het nieuwe door een Amerikaan Archie Har ris op 19 Juni j.l. te Palo Alto gevestigde record van 53.26 meter. Lampert’s resultaten van zijn zes wor pen waren als volgt: 52.40 m., 53.35 m., 51.10 m_, 49.80 m,, 50.65 m. en één on geldig. FRIESCHE REGENBOGEN DOEN HET GOED Hoewel de eerste dag van de Sneek week in de morgenuren weinig goeds voorspelde door den voortdurenden regen en storm, klaarde het weer echter des middags dusdanig op, dat het toch nog een zeer geslaagde zeildag werd. Wel bleef de harde wind waaien, hetgeen vele schepen averij deed oploopen, doch het droge weer met een lekker zonnetje vergoedde alles. De selectiewedstrijden in de B. M.-klasse brachten 16 schepen in den eindstrijd, welke in de middag uren verzeild werd. De E. H. van H. Wester uit Grouw toonde zich de sterk ste. Vier jachtjes moesten den strijd staken. Ook de overige middagwedstrijden hadden een vlot verloop, hoewel er vele protesten werden ingediend. Bij de re genbogen waren de Friezen het beste op dreef, waardoor de Hollanders er niet aan te pas kwamen. De volledige uitsla gen van den eersten dag waren als volgt: 30 m’.-klasse N.N.W.V.: 1. Li, st. W. B. v. d. Meer, Leeuwarden; 2. Relinquenda, K Dirkzwager, Rotter dam, st. A. van Gooi; 3. Stormvogel, st F. J. Wiersma, Leeuwarden. Valkjachten: 1. Whippert, st. ir. H. F. Zuiderbaan, Leeuwarden; 2. Kolhom, st., G. Kaan, Sneek; 3. Toerfalk, st. S. H. Fritsma, Sneek. Akkrumer Jollen tot 4,50 m. (allen met gaffelzeil): 1. Vitesse, st. Tj. J. Epema, 2. Fladde, st. Simon Bakker, gen, onafhankelijken en amateurs, Akkrum; Sneek. 16 m’.-toerklasse 1: 1. Valk, st. J. Muurling, Sneek; 2. Europa, st. T. Tam mes, Groningen; 3. Ready 4, st H. de Jong. Larkën: 1. Vlerk, st. Fokke Veen, Drachten; 2. Pallieterken, st. H. Mulder, Huizum. Schouwen: 1. Pompebled, st. G. Douma, Oppen huizen; 2. Sylnocht, st. J. Douma, Oppen huizen; 3. Foarut, st. G. de Jong. 16 m3.-toerklasse 2: 1. Hobby, st. P. Gemser, Leeuwarden; 2. Endeavour, st. B. Couperus, Sneek; 3. Gedu, st. G. Kracht. Tjotters 4.70 x 1.70 m.: 1. Kabeljouw, st. E. Bokma; 2. Anna, st Tj. v. d. Meulen, Langweer. 16 m3. eenheidsklasse 1: 1. Ramona, st. A. Vollema, Grouw; 2 Wiheja, st. J. Smith, Sneek; 3. Anneke, st. S. Kingma, Roordahuizum. Olympiajollen: 1. Beroeboe 21.3 sec.; 3. Favori (A. Voskamp, Monster); 4. Homerus (B. P. H. van Wijk, alhier); 2e serie: 1. Blue Pearl Pride of Holland (J. v. d, Schulp, al hier) 21.3 sec.; 2. Bompy (C. J. de Kleyn alhier) 23 sec.; 3. Berlios van de Kaasstad (H. J.’ Lize, Heemstede); Finale le ren: 1. Flying Belwin 20.4 sec.; 2. Bompy 21.3 sec.; 3. Topper; 4. Blue Pearl; Finale 2e ren: 1. Flying Belwin 20.2 sec.; 2. Blue Pearl 22.2 sec.; 3. Topper; 4. Bompy; Finale 3e ren: 1. Flying Beiwin 20.2 sec,; 2, Topper 21.1 sec.; 3. Blue Pearl. Kampioen; Flying Belwin, 3 pnt.; 2. Topper, 8 pnt.; 3. Blue Pearl, 9 pnt. Greyhounds, teven: le serie: 1. Treska (T. Chr. Knieriem, alhier) 21.3 sec.; 2. Mary Windspeed (Joh. Hibbeler, alhier) 22.1 sec.; 3. Arenka Belwin (N. Pley- sier, Vlaardingen); 4. Trewedna Fair Girl (J. Tempelman, alhier); 2e series 1. Nora Belwin (G. Wories, alhier) 20.2 sec.; 2. Girl Guide Windspeed (M. P. Nigten, Rijswijk) 21 sec.; 3. Janetta (J, Timmerman, Gouda); 4. Bluedon’s Spring Song (C. Jongert, Maarssen); Finale: le reru 1. Nora Belwin, 20.3 sec,, 2. Girl Guide Windspeed, 21 sec.; X Mary Windspeed, 4. Treska. Finale 2e renc 1. Nora Belwin, 21.1 sec., 2. Girl Guide Windspeed, 21.3 sec., 3. Mary Windspeed; 4. Treska; Finale 3e ren: 1. Nora Belwin, 21 sec.; 2. Treska, 21.1 sec.; 3. Mary Wind speed; 4. Girl Guide Windspeed. Kam pioene Nora Belwin, 3 pnt., 2. Girl Guide Windspeed, 8 pnt.; 3. Mary Windspeed, 9 pnt.; 4. Treska, 10 pnt. Whippets, reuen: Finale le ren: 1. Luuk (T. v. d. Linden, R’dam) 22.3 sec.; 2, King’s son van Lomarwiljos (J. H. Koore- mans, Tilburg) 25.4 sec. Finale 2e ren: 1. Luuk, 22.1 sec.; 2. King’s son van Lomar wiljos, 24 sec.; finale 3e ren: 1. Luuk, 22.4 sec., 2. King’s son van Lomarwiljos. Kam pioen: Luuk, 3 pnt. Whippets, teven: Finale le ren: 1. Letty (R. v. d. Linden, Rotterdam) 22.1 sec.; 2. Shirley (R. v. d. Linden, R’dam) 22.3 sec. Finale 2e ren: 1. Letty, 22.1 sec., 2. Shir ley, 22.3 sec.; finale 3e ren: 1. Letty, 22.4 sec.; 2. Shirley, 24 sec. Kampioene: Letty, 3 pnt. Promotieren Whippets, reuen en teven: Finale: 1. Jinky (Joh. Hibbeler, alhier), 23.4 sec.; 2. Jimmy Quitewell (B. P. H. van Wijk) 24.2 sec.; 3. Fetna van Rozen- lust (Eug. Smits, Tilburg); 4. Lola of the Racing Beauty (H. J. C. van Dijk, Rot terdam) Stadionren, hindernisbaanren voor Grey hounds, reuen en teven: Finale: 1. Aranka Belwin (N. Pleysier, Vlaardingen) 21 sec., 2. Favori (A. Voskamp, Monster) 21.3 sec., 3. Berlios v. d. Kaasstad (H. J. Lize, Heemstede); 4.. HanYii (G. Verdouw, al hier); 5. Janette (J. Timmerman, Gouda). Promotieren Greyhounds, reuen en te ven): Finale: 1. Bluedon’s Golden Gem (C. Jongert. Maarssen) 21 sec.; 2. Donico (P. W. J. Meyer, Poeldijk) 21.1 sec. De Groot eerste der nieuwelingen Een talrijk publiek is Zaterdagmiddag getuige geweest van een van de belang rijkste wegwedstrijden, welke ooit in de Sleutelstad is gehouden. 'Onder de ruim honderd deelnemers, die verdeeld over twee klassen: beginnelingen, nieuwelin- aan den start verschenen, bevonden zich n.L tal van prominente wegrenners uit alle deelen van het land, o.w. de nationale i kampioen Peters en de renners de Best, Bakker, Schellingerhout en Lakeman, die in deze volgorde te Zandvoort na den kampioen over de eindstreep gingen. De eerstgenoemde groep reed 14 baa.nronden of 20 k.mde amateurs en onafliankelij- ken legden hét parcours veertigmaal af, tezamen een afstand van 56 k.m. De Amsterdammer Lakeman ging ge- durende 15 van deze 40 ronden alleen aan den kop doch werd toen ingehaald door den Hagenaar Ladenius, de Leide- naars Schüller en Rijsbergen en denAm- sterdammer Faanhof, van wie de laatste in de 38ste ronde de leiding narp om met 6 seconden voorsprong te winnen van den Hagenaar van der Star, Westerduin (Scheveningen), Lakeman, Rijsbergen en Peters, welke laatstgenoemde zich vrij wel voortdurend in het hoofdpeloton had De uitslagen waren als volgt; Beginnelingen en nieuwelingen: 1. J. de Groot, Leiden, in 33 min. 10 sec.; 2. B. de Verbunt 63, 63. OLYMPISCHE SPELEN plaats op, waardoor de gastheeren 56 punten behaalden. Groningen kreeg 39, Holland 21 en Overijsel 19 punten. In de Olympiajollen namen de Hollanders Jan Bier en Bakker echter op uitsteken de wijze revanche door de 2de en 3de plaats te bezetten achter den Fries Op- penhuysen; Holland kreeg 19 pnt., Fries land 17 pnt.. Groningen 9 pnt. De uitslagen luidden: 30 m2.-klasse NNWV: 1. Agatha, st. H. Geveke; 2. Lous. st. W. G. Gramser. 12-voetsjollen: 1. Ree, st. C. W, Schaap; 2. Popeye, st. D. Schoen; 3. Beroeboe, st. mej. Tit Bier. Valkjachten: 1. Whippet, st. ir. H. F. Zuiderbaan; 2. Toerfalk, st. S. H. Fritsma. Akkrumer jollen tot 4.50 m met gaffelzeil): 1. Epema; 2. Fladde. st. Simon Bakker; 3. Skarlun, st. L. Brandenburgh. 22 m2.-klasse NNWV: 1. Hoants. E. W. de Jong; 2. Zwalker 5, st. B. d. Werf. 16 m2.-toerklasse 1: 1. Valk, st. J. Muurling; 2. Europa, st. T. Tammes; 3. Sperwer, st. J. de Vries. Larken: 1. Vlerk, st. Fokke Veen; 2. Pallieterken, st. F. H. Mulder; 3. Pe- dila, st. J. van Slooten. 16 m2.-toerklasse 2: 1. Hobby, st. P. Gemser; 2. Pietie, st. W. Cnossen; 3. Ali, st. P. Eizenga. 12 m2, sharpies: 1. Odar, s» Dijken; 2. Tineke 2, st. J. H. ningh. 16 m2, eenheidsklasse 1: 1. Ramona, st. A. Vollema; 2. Betty, st. Siep v. d. Steeg; 3. Anneke, st. S. Kingma. Olympiajollen: 1. Beroeboe 3, st. J. Bier; 2. Teb 2, st. T. Bakker; 3. Estam- tam, st. C. C. Flemming. 16 m2, eenheidsklasse 2: 1. Europa 2, st. J. Tammes; 2. Marie, st. M. van Dijk; 3. Teddy, st. L. Geveke. B.M.-klasse: 1. E.H., st. H. Wester; 2. Haspel, st. H. A. Beck; 3. Puck, st. H. G. Miedema. 16 m2, eenheidsklasse 3: 1. Deli, st. L. Rosier; 2. Algri, st. J. Alberda; 3. (AV ’23) 6.95 m. Idem klasse B: 1. L. Brouwer (Haar lem) 6.22 m.; 2. K. Eykelenboom (AW *36) 6.18 m.; 3. J. W. Hey (Quick) 5.88 m. Kogelstooten klasse A: 1. A. G. J. de Bruyn (V en L) 13.76 m.; 2. T. Oreel (APGS) 12.96 m.; 3. G -Appel (Trekvo gels) 12.441 m. Idem klasse B: 1. H. Enklaar (V en L) 11.79 m_; 2. J. C. van Reeuwijk (DOS) H 40 m.; 3. L. Mulder (Holland) 10.91 m. 4 x 100 m. estafette: 1. V en L I in 45.4 sec.; 2. V en L II in 47.4 sec.; 3. APGS, 4. Alphia. Idem voor voetballers: 1. ASC in 49.8 sec.; 2. ZLC in 52 sec.; 3. Roodenburg I in 52.8 sec.; 4. Roodenburg III; 5. Rooden burg II. Olympische estafette: 1. Trekvogels I in 3 min. 50.9 sec.; 2 Trekvogels II in 3 min. 51.5 sec.; 3. Alphia in 4 min. 0.4 sec.; 4. APGS in 4 min. 1.9 sec.; 5. Hol land. 300 m. hardloopen voor juniores: le serie: 1. A. Koomen (V en L) 41.1 sec.; 2, J. Alders (Trekvogels) 42 sec.; 3. G. Fakkel (Holland) 44.4 sec. 2e serie: 1. N. A. Bomhof (Holland) 42 sec.; 2. E. Krans (V en L) 42.5 sec.; 3. A. P. Koomen (V en L) 42.7 sec. 3e serie: 1. A. Koppellé (Ce lebes) 42.6 sec.; 2 J. Kleyn (Trekv.) 43 sec.; 3. J. v. d. Lely (V en L). Finale: 1. J Kleyn 40.1 sec.; 2. A. Koomen 40.2 sec.; 3. Koppelle 40.2 sec.; 4. Alders 40.6 sec. Kogelstooten voor juniores: 1. J. Grobbe (Holland) 13.6 m.; 2. J. W. Pakkert (V en L) 12.04 m.; 3 E. Krans (V en L) 11.56 m. De extra-prijs, uitgeloofd voor de beste prestatie van den dag werd, toegekend aan M. Osendarp van de Trekvogels. L. Oudehaske; 2. Valk, st. K. F. Leeuwarden; 3. Geja, st. J. v. d. Schaaf, den; 8. M. de Graaf, Amsterdam; 9. K. Grouw. L 16 m’. eenheidsklasse 3: 1. Algri, st J. Albers, Sneek; 2. Utflecht, st. S. G. Dijkstra, Sneek; 3. Rola, st. J. Wiersma, Leeuwarden. Pampusklasse (zonder bijzeilen): 1. Ruiter, st R. Reitsma, Koudum; 2. Njord, st. E. Toonstra, Sneek; 3. Waterlelie, st. D. P. Boomsma, Sneek. Regenboogklasse: 1. Windekind, st. D. Oppenhuizen, Sneek; 2. Jan van Gent, st. dr. J. W. v. dl Zijpp, Sneek; 3. Schelm, st. P. van Dijk, Sneek. Hollandsche regenbogen nemen wraak Ook de tweede dag van de Sneekweek is een mooie zeildag geworden. Er stond een Z.W.-bries, waardoor het rak vanaf de provinciale betonning tot aan de finish opgelaveerd moest worden. Des morgens vóór de wedstrijden waren er enkele regenbuitjes; des middags ging aanvan kelijk de wind liggen, waardoor het hard begon te regenen. Gelukkig kwam de wind weer terug en de wedstrijden kon den daardoor vlot afgewerkt worden. De harde wind veroorzaakte echter wel veel averij aan de verschillende scheepjes. De groepswedstrijd in de 16 m2, klasse tussohen de ploegen van Holland, Gro ningen, Overijsel en Friesland leverde den Friezen de 1ste, 2de, 4de en 5de - De resultaten De uitslagen luidden als volgt: 100 meter hardloopen klasse A: le serie: 1 M. Osendarp (Trekvogels) 11.7 sec.; 2. N. Peters (AV ’23) 11.8 sea; 3. A. Knut tel (Holland) 11.9 sec. 2e serie: 1. W. Nota (Holland) 11.2 sec.; 2. J. Houtman (AV ’23) 11.3 sec.; 3. A. Spree (V en L) 11.3 sec. Finale: 1. M. Osendarp 10.7 sec.; 2. J. Houtman 10.8 sec,; 3. A. Spree 10.9 sec.; 4. W. Nota. o - 100 meter hardloopen klasse B: le serie: 1. P. Pont (Holland) 11.7 sec.; 2. J. Brug mans (Alphia) 11.8 sec.; 3. W. Rooyackers (AVON) 11.8 sec. 2e serie: 1. D. Poetiray (V en L) 11.8 sec.; 2. W. du Chatenier (Trekvogels) 11.9 sec.; 3. P. Verlooy (Alphia) 12 sec. 3e serie: 1. J. Bakker (Meteor) 11.9 sec.; 2. L. H. Kloos (Hol land) 12.1 sec.; 3. C. Buys (Zaanland) 12.1 sec. Finale: 1. D. Poetiray 11.6 sec.; 2. J. Bakker 11.7 sec.; 3. W. du Chatenier 11.7 sec.; 4. Pont. 400 meter klasse A: 1. A. Blok (Olym pia) 51.4 sec.; 2. C. Mahieu (V en L) 53.8 sec.; 3. K. Kamp (V en L) 56.1 sec.; 4. K. Rijpermans (V en L) Idem klasse B: 1. C. Verhulsdonk (V en L) 55.2 sec.; 2. P. van Muyen (AAV ’36) 55.9 sec.; 3. K. M. Essenberg (Trek vogels) 56 sec.; 4, J. Mulder (Zaanland). 1000 meter klasse A: 1. Th. de Bruyn (Trekvogels) 2 min. 40.9 sec.; 2. W. Slijk huis (N.A.U.) 2 min. 41.5 sec.; 3. J. van Gog (Haarlem) 2 min. 42.2 sec.; 4. J. Evers (A.V. ’23); 5. Lenseling (Haarlem). Idem klasse B: 1. C. Stuivenberg (Hol land) 2 min. 43 sec.; 2. J. Heemrood (AAV ’36) 2 min. 47.1 sec.; 3. H. Boes (APGS) 2 min. 47.8 sec.; 4. A. Spek (DOS) 2 min. 50 sec. 5000 meter klasse A: 1. A. de Ruyter XVir. et Cel) 16 min. 32.4 sec. Idem klasse B: 1. A. J. van Bakel (Hol land) 17 min. 0.5 sec.; 2. B. Bouter (Vole- wijekers) 17 min. 11 sec.; 3. F. Gaaren- stroom (Volewijckers) 17 min. 11.4 sec.; 4. P. van Leenen (DOS). Idem klasse C: 1. W. Rietdijk (Vole wijckers) 17 min. 37.8 sec.; 2. H. Böke .(Volewijckers); 3. C. Prook (Alphia). Hoogspringen: 1, C. P. Hey (Quick) 1.60 m.; 2. P. Nelissen (Celebes) 1.55 m.; 3. en 4. J. W. Pakkert (V en L) en R. de Laive (Holland) 1.50 m. Discuswerpen klasse A: 1. A. G. J. de Bruyn (V en L) 42.59 m.; 2. H. Enklaar ,(V en L) 39.07 m. Idem klasse B: 1. T. Oreel (APGS) 36 m.; 2. R. A. Keyzer (APGS) 31.63 m. Polsstokhoogspringen: 1. C. Lamorée (Haarlem) 3.80 m.; 2. J. Verkes (Haar lem) 3.60 m.; 3. J. A. Noordenbos (Hol land) 3.30 m.; 4. W. Mosies (Trekvogels) 3.15 m.; 5. G. Fakkel (Holland). Vèrspringen klasse A: 1. J. Houtman Tournooi te Eindhoven In de afgeloopen week is te Eindhoven een tournooi gehouden, waarvan gisteren de demi-finales en finales hebben plaats gehad. In het heeren-enkelspel heeft Wilton sterk gespeeld in zijn halven eindstrijd tegen jhr. de Brauw. Hij werd aanvan kelijk overspeeld door een tegenstander, wien alles lukte (30), doch daarna kwamen de grondstroken van den Haag- schen speler meer en meer onder con- tróle. Hij sloeg in elke game onbereik bare forehands en met een backhand, die ook aanvallen kon, won hij de partij in twee sets (64, 63). In den eindstrijd tegen Borren (die Wilgers zonder veel moeite geslagen had) gaf spel van een zelfde hoog ge halte, vol aanvalsinitiatief, hem de eerste set met 63. Toen ging echter het af wisselende spel van zijn overwinnaar te Rotterdam zijn ondermijnende uitwerking oefenen. Wilton’s zekerheid werd minder, zijn drives suisden buiten de lijnen, zijn netspel was te laag. Borren raakte bij zonder op dreef, won.de set met 61. In de derde herstelde Wilton zich. De Rotterdamsche les scheen te werken. Zijn aanval werd gevaarlijker, zijn controle beter. Tot 53 liep hij uit, kreeg match point; Borren deed het resoluut te niet met een-gedurfde smash. Hij wist op 55 te komen. Toen volgde de verrassing, dat hij zijn service op love verloor. Te wilde aanval, te goede returns van Wilton en deze eindigde met een uitstekende game: 7—5. Uit het dames-enkelspel is het goede, afwisselende spel van mevr. Jonquière te signaleeren. Zij won haar halven eind strijd van de vlugvoetige doch te angstig en te weinig tactisch spelende mej. Me chel met 75, 60 en in de finale gaf haar slimme, afwisselende spel, met goed kort en lang plaatsen een evenwicht met het snellere, doch meer eenzijdige baseline-spel van mej. Knottenbelt, een bevlieging van forehands vol vaart en scherpte. Twee love games won zij en daarmee de set met 97. In de tweede bleek mevr. Jonquière niet zoo opge wassen tegen de grootere vaart en het snellere tempo van haar tegenstandster als in de eerste set. In het dames- en in het heerendubbel- spel werden de favorieten geslagen. Mej. Klein en mevr. Jonquière werden in den halven eindstrijd uitgeschakeld door de Zuidelijke mevr. Verbunt en mevr. Spies. In het heerendubbelspel verloren Wilton en Rinkel de finale van de Brauw Wiegers. De uitslagen der finales waren Heeren-enkelspelH. Wilton slaat A. Borren 63, 16, 75. Dames-enkelspelmej. Knottenbelt sl. mevr. Jonquière 9—7, 6—3. Heerendubbelspelde Brauw en Wie gers sl. Wilton en Rinkel. Gemengd dubbelspel, halve eindstrijden: mej. Rollin Couquerque en Rinkel sl. mej. Thonus en Bouman 64, 61; mevr. Jonquière en Wiegers sl. mej. Mechel en Jacobson 86, 46, 75. Eindstrijd wordt later gespeeld. Damesdubbelspelmevr. Goossens en mej. Knottenbelt sl. mevr. Spies en mevr. De uitslagen van de door de Ned. Zeil en Roeivereeniging gehouden nationale oefenwedstrijden op den Westeinderplas waren als volgt: Valkenklasse: 1. Gambrinus, st. L. J. F. Broer; 2. Windveer, st. A. J. Holman; 3. Sas, eig. A. W. Goudriaan. Drakenklasse: 1. Vliegende Hollander, st. A. Warners; 2. Toch, st. E. O. Moltzer; 3. Sterna, st. J. Tims. Int. 12 m2, klasse: 1. All Weather, st. Jac. F. Stap; 2. Einepiel, st. H. A. Rade- makers; 3. Janmaat, st. J. Metzelaar. Olympiajollen: 1. Beroeboe 3, st. J. Bier, Aerdenhout; 2. W’ildebras, st. Dirk Bakker, Sneek; 3. Dobber, st. J. S. Bou man, Leeuwarden. 16 m3. eenheidsklasse 2: 1. Marie, sl. M. van Dijk, Hommerts; 2. Europa 2, st J. Tammes; 3. Look Out, st. J. Palm. - Hof, w. --- Hesse, ven, alhier; 7. A. van Merkestein, IJmui- omstandigheden De organisatoren van de nationale kam pioenschappen windhondenrennen hebben het niet met de weersomstandigheden ge troffen. Tijdens de wedstrijden vielen en kele stevige regenbuien, waardoor de baan zóó glad werd, dat een paar maal de kampioenschappen moesten worden onderbroken. -Had men in dit opzicht met pech te kampen, aan de organisatie op zichzelf ontbrak ook het een en ander. Het terugbrengen van den kunsthaas ge schiedde gewoonlijk zoo langzaam, dat vele kostbare minuten verloren gingen, waardoor het geheel voor de meeste toe schouwers een saaie vertooning werd. Uit propagandistisch oogpunt bekeken, zijn de wedstrijden dan ook geenszins ge slaagd. Voorts trof het ons, dat de eige naren, wanneer zij het met een beslissing van de jury niet eens waren, maar dade lijk het veld opliepen, hetgeen een eigen- aardigen indruk op den buitenstaander maakte. Straffer optreden zou o.i. wen- schelijk zijn. Verder is het ons opgevallen, dat men de snelheid van den kunsthaas willekeurig kan vergrooten of verminde ren. Dat heeft natuurlijk ook invloed op de snelheid van de windhonden, met het resultaat, dat de tijden meer of minder gunstig worden. Sterk viel dit op in de promotie-ren. Zooals bekend, zijn de windhonden ingedeeld in twee klassen, A en B. Een en ander hangt af van de ge maakte tijden. Om van de B- naar de A-klasse te promoveeren, moet de hond binnen de 22 seconden de 300 meter afleg gen. In de finale van de promotie-ren ga ven enkele eigenaren door zwaaien met de hand te kennen, dat de man, die het rad van den kunsthaas hanteerde, sneller moest laten draaien. Dat geschiedde in derdaad, waardoor de snelheid van de honden nog werd opgevoerd. Zoo kwam de promotie van enkelewindhonden tot stand. In de klasse der Greyhounds, reuen, werd Flying Belwin (eig. Joh. Poort man, Monster) driemaal eerste in de finale, waarvan twee keer in den fraaien tijd van 20.2 sec. Bij de teven viel een overeenkomstig resultaat te noteeren van Nora Belwin (eig. G. Wories, alhier), terwijl de heer R. van der Linden erg gelukkig was bij de whippets, want Luuk (reu) en Letty (teef) werden eveneens driemaal winnaar in den eindstrijd. De resultaten luiden: Greyhounds, reuen: le serie: 1. Flying (j 'Poortman, Monster) 21.2 2. Topper (J. J. Wories, alhier)

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7