als voortdurende Finland van De Sovjets bedreiging KUNST EN LETTEREN N T 0 FRANKRIJK Solist: Theo van der Pas, piano De Amerikanen in Japan ENGELAND De strijd om „die 1941 le bl. VOLKSCONCERT ROTTER- DAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST RESTAURANT - TAVERNE TEAROOM VEREENIGDE STATEN Groote brand in de haven van New York HAAGSCHE COURANT Dinsdag 19’ Aug. Japansche woordvoerder over de omsingelingspolitiek ZWEDEN KAART VAN PELT Churchill bezoekt IJsland pag. de verkoudheid chronisch wordt helpen de Aalandseilanden Nog 4 milliard dollar voor de leen- en pachtwet De houding van Iran DUITSCH-VLAAMSCHE CULTUUR- DAGEN /?O. rjjMAJAKI Boesintwata s^aleivi rS trass DALNIK$ Koejalnik l m SPOORWEG WEGEN fatarka Kalagleja OWIDIONOFfëL' K oe|s7oergari\ Was/lev/ka* Gradeniza Trotzkoje cr w ra e ^ZWARTE^ RECLAMES. een IN de karakter en is weer IN bevolking ven edigen. sche schepen laden. De brand ging ge- zich (Amerika, i i i I i i l l l I l I I I l I l van en ge- overeen- Seteekend Een groote brand is gisteren in de ha ven van New York, aan de Brooklyn pier uitge.broken, naar Associated Press meldt vlak bij de plek, waar gewoonlijk Brit- en pas wereld GOUDGRAVERS IN LONDEN De Londensche Daily Express" publi ceert foto's van goudgravers midden in de Londensche city, die met ketels en wa teremmers het puin van de gebombardeer de gebouwen op goudkorreltjes onderzoe ken. Naar aanleiding hiervan merkt het blad op, dat de goudgravers hun werk zaamheden hootdzakelijk in de buurt van de St. Pauls kathedraal uitoefenen, waar juwelierszaken door bomaanvallen zijn vernield. De meeste juweelen zijn na tuurlijk met een geweldige kracht het pla veisel binnengedrongen. Er zou een maan denlange arbeid voor noodig zijn om deze met voor den oorlog belangrijke instal laties bezaaide Londensche stadswijk zoo ver bloot te leggen, dat de goudzoekers met hun werk kunnen beginnen. i I i t I I l I I I i i l I I i I i I I I Wederom geopend"W Dagelijks Lunch-, Thé-, Diner- en Avondconcert In een radio-rede te Tokio heeft de woordvoerder van de Japansche marine kapitein Hiraida. gisteren gesproker over ZALESKI GEÏNTERNEERD S.P.T. meldt dat volgens te Helsinki ontvangen berichten de voormalige mi nister van buitenlandsche zaken der uit geweken Poolsche regeering te Londen, Zaleski, in een interneeringskamp op het eiland Man is ondergebracht ORGELBESPELING BETHELKERK Morgenavond om half acht zal in de Bethelkerk aan de Mozartlaan, hoek Handellaan; een orgelbespeling worden ge geven door Henk G. van den Berg. Het programma vermeldt orgelwerken van Sweelinck, Bach, Handel en César Franck. News" omvang van den dollar van het gedaald 1942 de - -.1 zal gelen zou nemen, dan zouden den Ver- eenigde Staten 150.000 Japanners in Ha waii en andere deelen der staten nog ter beschikking staan om als gijzelaars te dienenaldos D i ngell. MISLUKTE GIFT Volgens een bericht van Associated Press uit Austin in den staat Texas is een up grootscheepsche wijze aangekondigde gift van petroleum, n.l. de productie van één dag, uit de petroleumvelden van Texas aan Engeland op een jammerlijke mislukking uitgeloopen In plaats van de oerekende dagproductie van 1.500 000 va ten werden in totaal slechts 11.332 vaten, dus nog niet een procent, geschonken Van de zijde der autoriteiten is mede gedeeld. dat eigenaars van petroleumlei- dingen geweigerd hebben 7000 vaten olie, welke nog beschikbaar waren, naar de haven te pompen, terwijl talrijke boorfb. - ma’s technische moeilijkheden opgaven, cm zoodoende aan deze schenking aan de Britten te ontkomen STRENGE CENSUUR VERWACHT In politieke kringen te Washington verwacht men binnenkort de afkondiging van een strenge censuur op de pers. De richtlijnen gouden reeds door president Roosevelt zijn goedgekeurd. Sinds ,het uit breken van den oorlog bestaat in Ame rika een vrijwillig censuur op pers, ra dio en film, doch op het Witte Huis is men van oordeel, dat een gedwongen mi litaire censuur meer waarborgen zal ver schaffen. dat geen enke' militair geheim buiten het land komt. Voor dit doel zal een onafhankelijk censuurbureau worden opgericht. Een vertegenwoordiger van het leger zal worden belast met de censuur op post en telegraaf, terwijl de draadlooze dienst en de kabelberichten zullen warden gecontroleerd door de Amerikaansche ma rine mist en worden verloren geacht 69 ge- wonden zijn tot dusver naar de zieken- 1 huizen overgebracht. Hierbij komt een onbekend aantal licht gewonden, die ter plaatse behandeld werden. Volgens het tot dusver door de politie ingestelde on derzoek is er geen sabotage in het spel. Het vuur Is waarschijnlijk door licht zinnig rooken ontstaan. De geheele pier- installatie is door den brand vernield De vrachtboot .JPanuco” stond gisteravond nog in lichter laaie. De schade bedraagt een millioen dollar aan oorlogsmateriaal De minister van handel heeft een com missie benoemd, welke een onderzoek moet instellen naar den brand op het vrachtschip „Panuco” COMÉDIE FRANCAISE Op het program van de Comédie Fran- caise te Parijs staan voor het nieuwe winterseizoen een cyclus der werken van Molière en van Musset. Bovendien zullen de Iphigenie van Goethe, van Racine en van Euripides worden opgevoerd. hadden, toch weer militaire beteekenis te geven. Niemand maakte daartegen be zwaar. behalve de Sovjet-Unie, die in de onderhandelingen, welke aan het uitbre ken van den oorlog in December 1939 voorafgingen, zijn goedkeuring van de remilitarisatie der Aalandseilanden pro beerde te gebruiken als ruilobject voor de verwezenlijking van haar ver-reikende verlangens jegens Finland. Eerst verleden jaar October van de remilitarisatie was neg niets terecht gekomen, omdat Enge land en Frankrijk tijdens hun besprekin- gen in Moskou (1939) Molotof en Stalin niet het ongenoegen wilden doen de Aalandseilandenkwestie in Genève aan de orde te stellen werd als uitvloeisel van den vrede van Moskou tusschen de Sovjet-Unie en Finland overeengekomen, dat de Aalandseilanden onversterkt zou den blijven, en dat de Sovjets er een consulaat zouden vestigen, dat op de na leving van de afspraak toezicht kreeg te houden, maar dat in feite een haard van spionnage is geworden, een centrum, van «aaruit de Sovjets hun plannen tot een „eindafrekening” met de Finnen verder uitbreidden Acht maanden zijn nadien verloopen en daarin heeft het rad der geschiedenis alweer een slag om gemaakt. Het is de oorlog tusschen Finland en de Sovjet-Unie, de vrede van Moskou was maar een adempauze. COMMUNISTISCHE SABOTAGE Na twee jaar van intensieven arbeid, gepaard met groote moeilijkheden, is hei de politie gêlukt op het spoor te komen van den communistischen bond tot het ple gen van sabotage, welke bond ten doel had fascistische schepen de lucht in te laten vliegen en andere daden van sabo tage tegen Duitschland, Italië en Spanje te volbrengen. De Stockholmsche bladen publiceeren groot opgemaakt den tekst van drie poli tierapporten uit Lulea, Kiruna en Stock holm. Het eerste spopr van de wijdver takte sabotage-organisatie in Zweden werd aangewezen door een tot deze or ganisatie behoorenden mijnwerker, ge naamd Ceder, die zich begin Februari 1939 bij de politie te Lulea meldde, bij welke gelegenheid hij 3 messingbuizen bij zich had. Volgens zijn verklaringen waren deze buizen onderdeden van een helsche machine om schepen in de lucht te laten vliegen. Hij deelde voorts mede, dat hij dynamiet en andere ontploffingsstoffën op een bepaalde plaats verborgen had en sedert 1939 lid was van een geheime or ganisatie. Van dit oogenblik af had de politie aanwijzingen voor haar uitgebreid onderzoek COMMUNISTISCHE PROPAGANDA HET LEGER Naar de „New York Journal American” meldt, wordt het programma van Roose velt om Stalin te helpen door de commu nisten in de Vereenigde Staten gebruikt om onder de Amerikaansche troepen nieuwe aanhangers te werven en in het leger communistische propaganda te maken. De communistische partij heeft de communisten opgewekt, onder de sol daten propaganda te maken. van Rosalewka. hier wisten zij den spoor weg van Lemberg naar Odessa af te snijden, blokkeerden alle verkeer tus schen Odessa en Nikolajef (Wjernole- Churchill heeft op zijn terugreis van de conferentie met Roosevelt, naar Reuter in een speciaal bericht mededeelt, een be zoek gebracht aan Ijsland. De Britsche en Amerikaansche troepen hebben voor hem gedéfileerd en Churchill heeft een I toespraak gehouden. In zijn toespraak zeide Churchill o.a dat hij naar het eiland was gekomen om de bevolking te verzekeren, dat Amerika en Engeland het noodige zullen doen om den oorlog van IJsland verre te houden. Hij deelde ook mede, dat Amerika en En geland IJslands vrijheid, na den oorlog garandeeren. Vlak voor zijn vertrek had Churchill nog een onderhoud met den opperbevel hebber van het eiland. De minister-presi dent zou de reis naar Engeland per vlieg tuig hebben ondernomen, waar evenwel van moest worden afgeZien in verband met het zeer slechte weer. Verder wordt vernomen, dat Churchill, onmiddeïlijk na zijn aankomst in Engeland, een onderhoud heeft gehad met den minis ter van informatie, Brander Bracken, met wien hij bijzonderheden heeft besproken over zijn verklaring, die hij, waarschijnlijk nog deze week voor den microfoon zal af leggen. Oosten van het Koejalnikmeer de Zwarte Zee te bereiken. Het gevolg hiervan was dat Odessa omsingeld werd door den. linkervleugel, terwijl de Duitsche rech tervleugel de belangrijke industriestad en vlootsteunpunt Nikolajef nam. Dirigent: Otto Glastra van Loon Het Rotterdamsch Philharmonisch Or- i kest verzorgde gisteravond het volkscon cert, dat in een uitverkochte, gedeeiteujK zelfs door staande luisteraars gevulde Kur- zaal onder leiding van onzen stadgenoot, den dirigent Otto Glastra van Loon werd gegeven. Theo van der Pas, één der be kendste figuren onder ae Nederlandsche pianisten, waarnaar de enorme publieke belangstelling waarschijnlijk zal zijn uit gegaan, werkte aan dit concert als solist en vertolker van Chopin’s Klavierconcert no. 1 in e kl, t. op 11 mede. De kunste naar trad hiermede, na eenigen tijd gele den onder leiding van Frits Schuurman met het Residentie-Orkest het Pianocon cert in a kl. t. op. 16 van E. Grieg te heb ben voorgedragen, nogmaals in dit seizoen ten tooneele. Over zijn vertolking van Grieg’s imponeerende compositie heb ik destijds in een uitvoerige beschouwing mijn enthousiasme te kennen gegeven. Een dergelijke geestdrift kan ik echter dit maal helaas niet gevoelen voor de vertol king van Chopin s e-mineur concert door dezen Nederlandschen klaviervirtuoos. Tegen zijn „van blad” musiceeren heb ik geen enkel bezwaar gehad, doch het spel duidde toch niet op die grondige studie, welke Grieg’s concert eens in hooger sfe ren deed leven. In die vertolking had iedere maat haar eigen karakter, geschon ken door een ras-muzikale intuïtie en was doorwerkt en bezield tot in de kleinste on derdeden. Theo van der Pas is echter een kunstenaar, cue door zijn jarenlang bege leiden op elk gebied over een routine be schikt, welke slechts weinigen van het concertpodium eigen is. Door deze erva ring was dan ook het samenspel niet het orkest feilloos, terwijl de langzame deelen door sublieme loonvorming van een tee- dere zangerigheid en ontroerende romanti sche droom-onwezenlijkheid waren. De reserve, welke ik hierboven maakte, zelfs in aanmerking genomen, stond deze Cho- pin-vertolking op een hoog artistiek plan. De kwaliteiten van Theo van der Pas ech ter in aanmerking genomen, kan dit als een van zelf sprekende opmerking worden oeschouwd. Het auditorium toonde zich bijzonder enthousiast over de vertolking van Theo van der Pas, zoodat de solist zien tot het geven van een toegift genoodzaakt zag. Als zoodanig heeft hij de eerste der drie voor de school van Moscheles en Fé- tis geschreven Chopin-etudes in f kl. t. laten volgen. Met bloemen heeft Theo van der Pas een extra blijk van hulde ontvan gen. Het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest vertolkte onder’ leiding van Otto Glas tra van Loon een Opera-voorspel, dat voor de eerste maal te beheveningen werd uit gevoerd, van F. E. A. Koeberg en de Sym- phonie in d kl. t. van C. Franck. Het voor spel van Koeberg is van een zeer oor spronkelijk, persoonlijk spreekt door zijn héldere instrumentatie en kleurrijken, melodieuzen inslag gemak- kelijk aan. Mede door de voortreffelijke vertolking, welke het werk gisteravond onderging, genoot het dan ook grooten bij val, waarvoor den aanwezigen schepper en den dirigent de hen toekomende eer op harteiijke wijze door de toehoorders werd bewezen. Na de pauze werd de Symphonie in d kl. t. van Franck ten gehoore ge bracht. Weidsch en verheven was de prachtige vertolking, welke hiervan werd geschonken Een bezonkenheid en mildheid ademde het innerlijk bewogen en uiterst verzorgde orkestspel. Het was één der beste uitvoeringen, welke ik ooit onder lei ding van Otto Glastra van Loon heb hoo- ren geven. K. Brinkmann. GOETHE-MEDAILLE VOOR PROFESSOR LEO SAMBERGER De Führer heeft aan den schilder prof. Leo Samberger te Miirichen naar aanleiding van zijn 80sten geboortedag de Goethe-mcdaille voor kunst en weten schappen verleend. paard met groote ontploffingen. De Ame- rikaanscae vrachtboot „Panuco'' en een reeks binnenschepen werden door het vuur gegrepen De Panuco had kwik, an dere mineralen en hennep aan boord De oorzaak van den brand is onoekend Volgens het politierapport zijn 5 lijken geborgen. Vijftien personen worden ver- UODEWIJK SCHELFHOUT ZESTIG JAAR Zaterdag 23 Augustus a.s. wordt de be kende graficus en schilder Lode wijk Schelfhout zestig jaar. Schelfhout is in den Haag geboren en een kleinzoon van den landschapschilder Andreas Schelfhout (1787—1870). Hij werkt de laatste jaren in Amsterdam. Zijn werk is in vele musea in binnen- en buitenland vertegenwoordigd. Vooral zijn drogenaald gravures zijn zeer bekend. Laatste strijd. De ligging van elk land heeft haar con sequenties; geen volk dat zich er aan kan onttrekken. Het eene ligt rustig, ver van het gewoel der elkaar benijdende en be strijdende hoofdrolspelers op het wereld- tooneel, het andere gevaarlijk, midden in de invloedsferen die groote mogendheden begeeren. Het lot heeft Finland, de Aalandseilanden incluis, doen worden tot een voorwerp van hevige begeerten, tot een strijdtooneel waarop het nimmer lang rustig is geweest. De Finnen hebben dat lot aanvaard en altijd moedig gedragen. Zi, vragen van hun buren geen gebied, zij voeren geen wereldpolitiek; zij hunke ren naar vrede. Zij verlangen alleen maar met rust te worden gelaten. Zij hebben uit en ter na bewezen, dat zij rust en vrede waard zijn. In de jaren, waarin zij die kenden, bouwden zij hun staat op tot voor beeld voor vele andere en besteedden zij hun groote energie aan de verheffing van hun land tot een eereplaats in de rij der beschaafde Europeesche staten. Nu hun I bittere geschiedenis hen nogeens de wa- I pens in de vuisten drukt, hen nogeens op- I roept om Sovjets drang naar het Westen I te weerstaan, zullen menschen van alle windstreken hopen, dat deze keer de laat ste zijn zijn, dat uit den baaierd van heden het vrije Finland zal oprijzen, ongedeerd en sterk, vredelievend en veilig en gevrij waard tegen de ramp van den onophou- I dclijken oorlog, waarin alle vredes slechts I adempauzes waren. Zulk een Finland zal I niet, tekort schieten in de vervulling van I zij. roepingHet land te zijn van een vrij I en vrijheidlievend volk, in welks midden I ruim plaats is voor den bloei van waar- 1i achtige beschaving. I procent opgeloopen. De boterprijs in den kleinhandel is binnen een week tijd met 70 tot 1U0 procent gestegen De prijzen voor de zuiver luxe-artikelen z^jn deels nog meer gestegen United Press consta teert. dat de levensmiddelenprijzen tijdens de afgeloopen week den hoogsten stand van de taatste twaalf jaar hebben bereikt De vlefschprijzen zijn met 30 tot 40 procent in het afgeloopen jaar opge loopen en tijdens de laatste maand nog nog eens met 6 a 10 procent gestegen Voor vet en suiker is eveneens een scherpe prijsstijging te constateeren Het tijdschrift „United Staten schrijft, dat de inflatie snel in toeneemt. De koopkracht va„ 2 is, vergeleken met den stand vórige jaar tot 86 dollarcent Het blad vóórziet dat in begin koopkracht nog slechts 78 dollarcent bedragen en verwacht een verdere dalirn? van den dollar. K «„krijgb b>j Apothekers en Drogistenf.-30en-5C Momenteel zijn de Duitscbe en verbon den troepen de stad Odessa- genaderd, welke thans geheel ingeslotén is. De kaart geeft het strijdgebied om deZe belangrijke stad weer. Na de verovering.' ninskl en wisten op 20 k.m. afstand ten van de stad Akkerman, zijn de DuHsch- r'1 - verbonden troepen langs den Dnjestf op gerukt zijn deze rivier ten Westen het Koe|sjoergan Meer overgestoken hebben een omtrekkende beweging maakt op ongeveer 25 k.m. ten Noorden (Slot). Men schrijft ons van Finsche zijde Zooals het Petsamo-di strict de sleutel is op Finland’s Noordelijke huisdeur, zoo bewaken de Aalands-eilanden den toegang tot de golven, die de Finsche West- en Zuidkust bespoelen. Het gevolg Rusland en Zweden, de twee rivalen, begrepen de strategische beteekenis van de eilanden groep volkomen en benijdden en betwist ten elkander haar bezit. Als in 1809 het Finsche land uit Zweedsche in Russische voogdij overgaat, zijn de Aalands-eilan den in de transactie begrepen. Dadelijk begonnen de Russen met het aanleggen van vestingwerken op de eilanden en zl; hadden er. tot ongenoegen van de andere groote mogendheden, al menige fortifica tie aangebracht, toen de Krim-oorlog waarin ook de Finnen geduchte klappen opliepen hun spel kwam bederven De Engelsche vloot ondernam een gelukten aanval op het fort Bomarsund dat was een van de versterkingen op de Aalands eilanden en brandschatte de Finsche kuststreken. Toen het vrede werd, kwa men de partijen bij het verdrag van Pa rijs overeen, dat de Aalands-eilanden ..gedemilitariseerd” zouden worden. Zoo bleef het tot 1914. In dat jaar ontbrandde de wereldoorlog, en de Russen, bevreesd dat de Duitschers zich van de Aalands eilanden zouden meester maken, begon nen in allerijl opnieuw versterkingen aan te leggen. Vier jaren later bewezen die den Duitschers goede diensten. In 1918, toen in Finland de burgerstrijd woedde tusschen het meerendeel der be* volking aan den eenen. de communisti sche minderheid met de in het land ach tergebleven Sovjet-troepen aan den ande ren kant, landden de Duitschers. die de Finsche .Jagers” te hulp schoten, o.a. bij Mariehamn op de Aalands-eilanden en gebruikten die als operatiebasis voor de vervulling van hun opdracht het schoon vegen van Zuid-Finland. nadat Manner heim bij Tammersfors den voor de vrij heid beslissenden slag geslagen had Maar eerst aan het einde van den wereldoor log rees, als een der eerste zorgen van de onafhankelijke Finsche republiek on der president Staahlberg, de ..kwestie van de Aalands-eilanden”. die zooveel ge moederen in rep en roer bracht den Vol- kènbond nachtmerries bezorgde na een reeks van jaren uit de werd geholpen Eilanden aan Finland toegewezen Zweden was in het groote geding van 1914 geen partij Lag het mede daaraan dat de. van huis uit Zweedsche. Aalands- eilandbewoners na 1918 een beweging voor aansluiting bij Zweden op touw zet ten Vreesden zij, dat de spanningen tusschen de Sovjets en Duitschland ook in de toekomst te hunnen koste ontladen zouden worden en verkozen zij daarom deel uit te maken van een land, dat min der dan het Finsche door Sovjet-machts- begeerte wordt bedreigd? Hoe het zij, op de Aalands-eilanden stak een beweging ten gunste van aansluiting bij Zweden het hoofd op en Stockholm kon niet na laten het vuur van die beweging op te poken. Dat lieten de Finnen niet over hun kant gaan. Sterke troeven speelden zij uit. De eilanden, zoo zeiden zij, vor men een integreerend deel van Finland, en hebben altijd deel uitgemaakt van ons gebied. Zij zijn bij den vrede van Hamina (in 1809) mee overgegaan en niemand heeft het ooit in het hoofd gekregen, dat zij meer bij Zweden dan bij Finland be- hooren zouden. Goed en wel, antwoord den de Zweden, maar de bevolking zelf wil onzen kant uit en wij leven 1918 in den tijd van wat men het zelfbeschik kingsrecht der volken” noemt. Dat mag zoo zijn, riposteerden de Finnen, maar als ge over dat recht praten wilt, moet ge het toepassen op alle Zweden, dat is meer dan 10 pCt. van onze bevolking, niet op de eilandbewoners alleen. Ten slotte kwam het géval in Genève terecht. Onder warme, ook Nederlandsche belang stelling de Leidsche hoogleeraar mr. W. van der Vlugt, die in den strijd om de Russificatie zijn steun ten gunste van Finlands goed recht had verheven, liet zich ook nu niet onbetuigd werd de beslissing verbeid. Zij wees de Aalands eilanden aan Finland toe. maar onder twee voorwaardenautonomie voor de bevolking en geen militaire versterkingen. Een eigen statuut. De Finnen, die zich door stride nako ming hunner internationaal-rechtelijke verplichtingen altijd gunstig van menig volk, hebben onderscheiden, voerden Geneve s wil stipt uit. Zij verschaften den bewoners van de Aalandseilanden een eigen statuut, waaronder zij sedertdien in vrede en vrijheid leven en in 1920 sloten zij een conventie over de ontmanteling der eilanden, voorzien van de handteeke- ningen der regeeringen van Duitschland. Denemarken. Estland, Finland, Frankrijk Engeland. Italië Letland. Polen en Zwe den De Sovjet-Unie was buiten de af spraak gehouden e zag sindsdien „ge vaar ^Het zag dat vooral, toen in 1939 Finland en Zweden overeenkwamen de vanndde‘ rnn.verkre«en instemming van de mogendheden, die de komst inzake de demilitarisatie WET OVER VERLENGING VAN DIENSTTIJD ONDERTEEKEND President Roosevelt heeft gisteren wet over de verlenging van 'den dienst tijd onderteekend. Hierdoor moeten leden der nationale garde en reservisten, die door hun com mandanten zullen worden uitgezocht, 18 maanden langer dan hun normale dienst tijd onder de wapenens blijven.Voorts heeft de président een wetsvoorstel ondertee kend, waarbij wordt bepaald, dat zij, die op 1 Juli ’42 28 of ouder zullen zijn voor onbe- paalden tijd van den dienstplicht worden vrijgesteld. Deze bepaling zal ook gelden voor hen, die reeds zijn opgeroepen, zoo dat in de practijk de leeftijdsgrens voor den dienstplicht van 35 op 28 jaar wordt, gebracht. DE PRIJSSTIJGING De prijzen in Amerika blijven steeds verder stijgen De prijzen der levens middelen in den groothandel zijn in de afgeloopen drie weken tot en met dertig VERSPREIDE BERICHTEN De colonne die op zoek was gegaan naar de groep touristen die in de Mischa- bel berggroep (Zwitserland) vermist werd heeft meegedeeld, dat 3 personen om het leven gekomen zijn De overige leden van net uit dertien man bestaande gezelschap zijn oehouden. Tusschen Brussel en Leuven zijn Zondagmiddag 2 trams in volle vaart in botsing gekomen De botsing was zoo he vig, dat van beide trams slechts een wir war van hout en ijzer overbleef Een pas sagier werd gedood, vijftig passagiers werden ten deele zwaar gewond. Het on geval moet geweten worden aan het falen van de signaallichten Bij het redding- werk heeft het Duitsche Roode Kruis waardevolle hulp verleend. Te Saigon (Indo-Chifta) is een hevige epidemie van builenpest uitge broken. Door de autoriteiten worden uit gebreide maatregelen getroffen. De leveranties via Wladiwostok De Japansche pers beschouwt de aan staande driemogendhedenconferentie te Moskou met grooten ernst Zij beschul digt Engeland en Amerika ervan, dat hun plannen om leveranties aan de Sov- jet-Urie over Wladiwostok uit te voeren, .een sluw anti-Japansch plan” beteeke- nen. Het blad ..Miako", welks artikel typeerend voor het standpunt van He Japansche pers is, verklaart, dat Jap n ingeval van „eventueele stoornissen”, die zich in de Japansche Zee tengevolge van leveranties aan Wladiwostok zouden kun nen voordoen, niet zwijgend zou kunnen toezien. Te Washington verklaart men in be voegde kringen, dat de binnenkort aan te vragen aanvullende gelden voor de leen- en pachtwet het bedrag van 4 mil liard dollar nauwelijks te boven zullen gaan. Senator Gonally, verklaarde: „Mijns in ziens zijn geen afspraken gemaakt, die onze houding tegenover het Europeesche conflict zullen veranderen”. AMBTENAREN MOETEN EED AFLEG GEN IN HANDEN VAN PETAIN Van vandaag af moeten alle ambtena- J I ren in handen van den chef van den staat, l maarschalk Pétain, den eed afleggen. De Parijsche bladen juichen dezen rnaat- I regel toe. De ..Matin” verklaart, dat de - eed van trouw, af te leggen tegenover den maarschalk, een nieuw tijdperk in Framc- te Moskou zal deelnemen. Zijn aanwezig- rijk inluidt. De eedsaflegging van het heid aldaar zou bewijzen, aldus de bladen. I ambtenarencorps brengt het Fransche dat Tsjoengking zich officieel bij het volk in het bewustzijn, dat een regime is ,.A-B-C-D-blok (Amerika. Brittanmë. afgeloopen. dat onder het voorwendsel China en Dutch-East-Indies of Ned.-In- der vrijheid slechts oorlog en rampspoed die) aansluit heeft gebracht Gehoorzamen is de grond slag van den nieuwen staat. ..Ajourd’hui” legt den nadruk op de moreele kracht van den nieuwen eed en verklaart, dat de eed van trouw een geestelijken band vormt tusschen alle leden van het bestuursappa raat. Trouw aan den staatschef beteekent trouw aan Fraiikrijk. Deze eed dient niet alleen voor de ambtenaren te gelden, doch hij dient in de harten van alle Franschen I afgelegd te worden, waardoor de een-1 heidspartij verwezenlijkt zou zijn, welke 1 men zoo vurig verbeidt’ Dan zou ook de I nationale eenheid verwezenlijkt zijn. BONNET WEER MINISTER Naar in goed-geïnformeerde kringen te I Vichy wordt vernomen, meldt S.P.T., zou George Bonnet, minister van buitenland- I sche zaken tijdens het kabinet-Paul Rey- naud. op de nominatie staan minister van I economische zaken en financiën te wor- I den. inplaats var» minister Bouthieller. In I verband hiermede wordt gewezen op het I l feit, dat Bonnet zich den laatsten tijd Verklaring van minister Huil heeft opgehouden in een badplaats, waar I ook de minister van justitie, Barthelemy, Naar S.P.T. uit Washington meldt, heeft en minister Moisset verblijf hielden, minister Huil verklaard, dat de uitleg, welke in Japansche kringen wordt tege- ven van de belemmeringen, die het ver trek van de Amerikaansche staatsburgers uit Japan in den weg zijn gelegd, onbe vredigend zijn. Hij kon er geen nadere mededeelingen over doen, in afwachting van nieuwe rapporten daaromtrent, van den ambassadeur Grew Te Washington wordt het verwijt gehoord, dat Japan 109 Amerikaan schee staatsburgers als gijze- laark wil vasthouden. Senator Barkley wist te vertellen, dat de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan tijdens de conferentie,, welke president Roosevelt bij zijn terug keer in het Witte Huis heeft belegd, uit voerig zijn besproken. Barkley kon niet I mededeelen, welke besluiten daarbij zijn genomen. United Press meldt uit Washington, dat Huil in zijn verklaring over het onbevre digende antwoord van Japan over de vertrekvergunningen aan Amerikanen, den toestand vergeleek met een kruitvat, dat bijna gaat ontbranden Hij zeide. dat de zaak zich zoo dreigt te ontwikkelen, dat de reeds zeer dun geworden draden van de diplomatieke betrekkingen op het punt van breken staan. Represaille tegen Japan Een voorstel van den Amerikaanschen afgevaardigde Dingell. om tegen Japan represaille-maatregelen te nemen, indien aan de nog in Japan vertoevende Ameri kanen de vertrekvergunningen geweigerd worden, is opgenomen in een brief, dien deze afgevaardigde aan president Roose velt heeft gericht Hierin verlangt Din gell, aldus U.P.. dat de Vereenigde Sta ten onmiddeïlijk 10.000 Japanners in Ha waii in een concentratiekamp zullen op sluiten. Dit zou beteekenen, dat voer iederen achtergebleven Amerikaan 100 Ja panners door de Vereenigde Staten als gij zelaars vastgehouden worden. Dingell ver klaarde niet veel sympathie te hebben voor de nog in Japan vertoevende Ameri- I kanen, daar het hun eigen schuld is, dat zij thans daar moeten blijven Zij zijn immers vaak genoeg aangespoord naar het vaderland terug te keeren. Toch zijn represailles noodzakelijk om den Japan ners een bewijs te geven, dat de Veree nigde Staten in ieder geval in staat en bereid zijn hun belangen te beschermen. Indien Japan op zijn beurt t tgenmaatre-1 HET MONSTER VAN LOCH NESS HERLEEFD Het monster van Loch Ness opgedoken, meldt de Londensche corres pondent van „Nya Dagligt Allehanda". Een man en zijn 3 kinderen beweren het tijdens een tochtje met een roeiboot in het afgeloopen weekeinde gezien te heb ben Het is 5 a 6 m. lang. Na 10 minu ten verdween het monster. COR RUYS' ZOMER-THEATER Van morgen tot en met Zondag 31 Augustus geeft Cor Ruys in het voor malig Kurhaus Cabaret zijn 5e en laatste I Mallernolen-programma. Het echtpaar Koos en Cees Speenhof! treedt op met geheel nieuwe en ook enkele oudere po pulaire liedjes, terwijl van Koos Speen- hoff tevens zal worden opgevoerd diens zedenspel „De Voet” met Joséphine van Gasteren, Theo Frenkel en Willy Ruys. Voorts vermeldt het programmaCor Ruys met wederom geheel nieuwe Eigen wijze Liedjes van Brammetje op muziek van Han Beuker Joséphine van Gasteren met internationale chansons, het dans paar Ruby en DickJoke Wells met nieuwe Hollandsche liedjes van Clinge DoorenbosBeuker en Denijs aan twee vleugels, terwijl tenslotte Cor Ruys op aanhoudend verzoek nog eens zal optreden als de solo-fluitist Piet Piederiet met het fluit-concert „Vogeltjes op groenen tak”. United Press meldt uit BerlijnBe- trouwbartf Du.tsche kringen zeideu naar aanleiding van den. Sovjet-Engelschcn druk op Iran ,,Wij in Duitachia-jd twij felen er niet aan, en hebben ook feen w om er aan te twijfeien. dat Iran I het versterkte streven van Engeland en loten is zijn neutraliteit te hand-1 Amerika tot <*»nsingeling van Japan Hij en fijn onafhankelijkheid te ver-1 verklaarde, dat deze omsingeling van agressieven aard is. zoowel op econo misch als strategisch terrein De Vereenigde Staten. aldus spr.. schijnen den indruk te hebben, dat Japan reeds in sterke mate uitgeput is en ma ken principieel verkeerde gevolgtrekkin gen bij de beoordeeling van Japan’s mi litaire kracht. Wie echter de werkelijke kracht van Japan kent, zal zich er ongetwijfeld voor hóeden het Japansche rijk te bedreigen Engeland en de Vereenigde Staten schij nen te hopen, dat zij Japan door druk op de knieën kunnen brengen Uit eco- nomisch oogpunt gezien zijn Japan en de Vereenigde Staten reeds met elkander in oorlog. De democratische staten begon nen devijandelijkheden tegen Japan, toen zij de kanalen sloten, waardoor Ja pan dè grondstoffen en materialen kreeg, welke het noodig heeft Een nieuwe stap zal Japan nopen te kiezen tusschen leven en dood. In ieder geval moet men niet Japan Verantwoordelijk stellen voor de gevolgen, welke de omsingeling even- I tueel zal hebben. Japan zal de onvermij- I delijke maatregelen nemen, wanneer het wordt gedwongen tusschen leven en dood. De Duitsch-Vlaamsche cultuurdagen te Gent zijn Zondag met een herdenking van den beroemden schilder Jan van Eyck besloten. De slotplechtigheid vond plaats in de historische „Pacificatiezaal” van het oude raadhuis te Brussel. De burgemeester, dr. Elias, gaf uiting aan zijn blijdschap over de belangstelling, welke de cultuurdagen hebben onder vonden Prof dr. Stange van de univer- siteit te Bonn hield vervolgens een refe raat over den persoon van den schilder Jan van Eyck en verklaarde, dat zijn kunst een grandiose inleiding gevormd heeft tot een nieuw hoofdstuk van de Europeesche schilderkunst. Vrijdag waren de cultuurdagen voortgezet met een be zichtiging van de haven. De plaatsver vangende directeur van het havenbedrijf gaf daarbij uiting aan den wensch, dat Gent na den oorlog een eervolle plaats onder de Noordzeehavens zal mogen in nemen. De middag was gewijd aan een bezoek van de tentoonstelling „vijftig jaren Gentsche kunst”. Des avonds weid een uitvoering gegeven van het spel „Manken van Nimwegen”. Churchill's terugkeer Ministerpresident Churchill, die giste- ren^an boord van de .Prince of Waleo” in een niet nader genoemde Engelsche haven is aangekomen, wordt heden te Londen verwacht. RAUBER” VAN SCHILLER ITALIË Die RSuber” van Schiller werd dezer dagen te Venetië in de tuinen der „Biennale” voor de eerste maal in Italië opgevoerd. De voorstelling was een bui tengewoon succes. „DE INGEBEELDE ZIEKE" IN HET ZUIDERPARK De directie van de Vereenigde Haagsche Spelers, heeft besloten morgenavond 7.15 uur en Zondag 24 Augustus nogmaals voorstellingen te geven van „De inge beelde zieke”. Dit zullen de laatste voor stellingen van dit stuk in het openlucht theater in het Zuiderpark zijn. Hierna gaat „Amor in de pastorie”. Mogelijk worden in September nog en kele middagvoorstellingen gegeven van „Romantische liefde” en .„Marike van Nieumeghen”. o

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2