Aanval op Odessa met groote hevigheid ingezet De Sovjetvloot de Zwarte Zee gehavend zwaar Het Amerikaansche bewapenings- program \f - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Woensdag 20 Augustus. NI EGIOEN <D 1941. in De luchtoorlog De ontmoeting op den Oceaan De toestand in het Verre Oosten .van 8.56 uur n.m. tot 6.31 uur v.m. VRIJWIL! No. 17958. Nederlandsche Volks- dienst Bonaanwijzing voor boter VERDUISTEREN s A ft M ft 2 A ft K ft A i A A ft ft A ft ft A X ft ft Oostelijke oever van den Dnjepr voor de Sovjets moeilijk te verdedigen Inschepingspogingen der ingesloten troepen verijdeld Les diables du Führer 29 en 30 van boter- of vetkaart de Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 5 V s s 5 5 X Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Maan: 20 Aug. onder 7.24 uur nam. 21 Aug. op 4.57 uur voorm. Senator Byrd critiseert de onvol doende productie In het Noorden gunstig verloop van de gevechten voor de Finnen De Engelsche blokkade tegen Djiboeti De strijd ten Oosten van Kriwoi Rog Britten verloren gisteren 24 vliegtuigen Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 ^««««««««««««««««««««««««««<x Geografische factoren in het voor deel van de Duitschers Duitsche pers in het teeken van overwinning in de Oekraine Volgens senator Clark riskeerde Roosevelt een oorlogsincident Britsche strijdkrachten aan de Thailandsche grens HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIfiN: hetzelfde den Duitsche Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. 7 Be van uw plicht uw in te spannen. 2 ft I ft A ft 5 5 xz >z s 5 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 5S0310; Filialen; Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th, J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There, siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Onjuiste Engelsche bewering De bewering van den Engelschen be richtendienst, dat Britsche bommenwer pers ter hoogte van de Nederlandsche kust 3 Duitsche patrouillevaartuigen door bommen tot zinken hebben gebracht, wordt van bevoegde zijde te Berlijn ge dementeerd. Verklaard wordt dat uit een onderzoek onmiskenbaar is gebleken, dat dit bericht door den Britschen berichten dienst is verzonnen. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. dharna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. volgens welke men, indien de oorlogs toestand beter schijnt te worden, niet zjjn inspanningen mag verminderen, doch integendeel de lendenen vaster moet omgorden, zei Roosevelt nog: Het weerstandsvermogen van de Sovjet-Unie mag noch in Engeland, noch in de Ver- eenigde Staten tot de zelfmisleiding voe ren, dat men thans zijn inspanningen kan verminderen. Tenslotte weigerde Roosevelt commen taar te leveren op den tegenwoordigen gespannen toestand met Japan. De Amerikaansche leveranties aan de Sovjet-Unie. Het Amerikaansche topografische kust- bureau aeeft medegedeeld, dat een korte zeeweg wordt opgemeten tusschen Seattle in den staat Washington en Siberië voor de Amerikaansche leveranties aan de Sovjet-Unie Het is de bedoeling, dat de leveranties naar Komsomolsk in Siberië gezonden worden. Volgens Associated Press wil men daardoor een eventueel Japansch ingrijpen bij het aankomen van transporten te Wladiwostok vermijden. dichtbij werd de bolsjewistische tegen stand gebroken. De pantserwagens kregen geen gelegenheid om aan te vallen. Be halve 3, die in een moeras bleven steken, vluchtten zij voor den verraSsenden aan val der Duitsche infanteristen. De achter volging van de vluchtende bolsjewisten werd tot in den nacht voortgezet Het optreden der Hongaarsche troepen in de Oekraïne Het Hongaarsche persbureau M. T. I. meldt van het front in de Zuidelijke Oekraïne, dat de operaties, welke gericht zijn op de omsingeling en vervolgens de vernietiging van- den vijand, met succes worden voortgezet. Er werden opnieuw meer dan 1000 gevangenen gemaakt en veel oorlogsmateriaal buitgemaakt, w.o verscheidene kanonnen en pantserwagens Het Hongaarsche luchtwapen steunde met succes den strijd van het leger, door den wijkenden colonnes van den vijand onop houdelijk zware en bloedige verliezen toe te brengen. Voorts hebben de Hongaar sche troepen door vernietiging van mo nitors. het voornemen van den vijand ver ijdeld. om- deze kanonneerbooten voor de verdediging te gebruiken. overwinnen, welk plan zelfs nog aan hun naaste medewerkers onbekend zou zijn. Dit bericht, zoo merkt genoemd blad iro nisch op. past bijzonder fraai in de be kendmaking van heden van het opperbevel van de Duitsche Weermacht, volgens welke de slag in de Zuidelijke Oekraine het karakter van een groote overwinning der Duitsche en verbonden troepen en van een zelfs voor de verhoudingen van dezen veldtocht ongewoon zware nederlaag der bolsjewisten heeft aange nomen. Onder dergelijke omstandigheden zullen de politici in Londen en Washing ton het Duitschland hopelijk niet kwalijk nemen, wanneer het ten aanzien van bovenvermeld bericht uit Londen geen kippevel krijgt. Het blad noemt de vol tooiing van den slag in den bocht van den Dnjepr een verschrikkelijke neder laag voor de bolsjewisten. De ,,Nachtausgabe” schrijft onder het opschrift ,,de verschrikte Engelschen” heel plotseling is Londen uit zijn zoete Sovjetdroomen wakker geschrikt. Weg is het droombeeld van den feilen tegenstand der Sovjets en van de uitputting van de Duitschers. Met verstoorde gezichten leest thans de Engelschman de verschrikkelijke waarheid in plaats van de illusies, en deze waarheid luidt„De Duitschers overwin nen ook in het Oosten”. De Vereenigde Staten hebben sedert het begin van den Europeeschen oorlog reeds ongeveer 10 milliard dollar voor bewapeningsdoeleinden uitgegeven. Tot- dusver is echter geen enkele tank of een enkel stuk luchtdoelgeschut en slechts enkele koopvaardijschepen aan Engeland geleverd. De productie van tanks in de Vereenigde Staten is nog steeds onbe duidend. Het aantal stukken luchtdoel geschut is niet voldoende om slechts een enkele Amerikaansche stad te bescher men. De „dringend noodzakelijke” twee Oceanenvloot bestaande uit 700 vliegtuigen zal niet voor 1946 klaar zijn, indien de scheepsbouw niet aanzienlijk wordt ver sneld. De vliegtuigproductie is eveneens ontmoedigend. De senator leverde voorts critiek op de onvoldoende productie van kanonnen van ieder soort en verklaarde tenslotteIn het geheele jaar 1941 zullen op de Amerikaansche werven nauwelijks meer koopvaardijschepen worden ge bouwd dan de Duitschers in de meest succesvolle maand tot zinken hebben ge bracht. Een jaarlijksche productie van 105 vrachtschepen is met het oog op het bestaande gebrek aan tonnage totaal on voldoende. Britsche vliegers gered In den ochtend van den 12en Augus tus heeft een Duitsch patrouillevaartuig 4 rz-1'~- o-ji—v- - die in een rubberboot ronddreven, aan boord genomen. De vliegers verklaarden, dat zij boven het Kanaal door een Duit- schen jager met enkele schoten waren neergehaald, aldus het D.N.B Zij hadden zich nog juist uit het zinkende vliegtuig kunnen redden. In den tijd van den Hen tot den 18en Augustus heeft het Duitsche luchtwapen in dat gebied 8 troepentransportschepen van tezamen minstens 36.000 bj-.t, ver nietigd en 24 troepentransportschepen, tankbooten en koopvaardijschepen van te zamen minstens 126.500 b.r.t., onbruikbaar gemaakt Bovendien werden nog talrijke schepen en andere vaartuigen, ‘die als sleepen in de mondingen van Boeg en Dnjepr werden gebruikt, en waarvan de tonnage niet in bijzonderheden kon wor den vastgesteld, veroverd. Het beeld van deze slagen aan de tran- sportvloot der Sovjets toegebracht komt ongeveer overeen met dat van Duinkerken en Kreta en wordt nog afgerond door de succesvolle aanvallen op Sovjet-oorlogs- schepen, die blijkbaar ter bescherming der transporten daarheen gezonden wa ren. Tot nu toe zijn door de luchtmacht beschadigd: een zware en een Mchte krui ser, 5 torpedojagers, een kanonneerboot en een monitor. Daar ook door het leger het tot zinken brengen van een kanon neerboot en zware beschadiging van een andere kanonneerboot wordt gerappor teerd, bedraagt het aantal uitgevallen ka- aonoeerbooten drie. Engelsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Het D.N.B. meldtIn den afgeloopen nacht heeft de vijand met geringe strijd- Officieel wordt te Helsinki medege deeld: Het omsingelde gebied ten Zuid westen van Sortavala is door de Finsche troepen nog verder ingesloten. De vijand biedt zeer taaien tegenstand. De Finsche artillerie beschiet voortdurend de vijan delijke overlaadplaatsen. waar de tegen stander tracht ontruiming te bereiken. De buit is groot en omvat vrachtauto’s met de volle lading munitie en ander oorlogs tuig. De oorlogshandelingen blijven gun stig verloopen. De Finsche verliezen zijn gering. Slechts één groot Duitsch front De door de Britsche propaganda ver breide bewering, dat thans in het Oosten het vierde Duitsche offensief aan den gang is wordt van bevoegde Duitsche zijde als onjuist gequalificeerd. Men ver klaart van militaire zijde, dat er slechts één groot Duitsch front in het Oosten is, dat onophoudelijk wordt voortgezet, niet tot staan is gebracht eri ook niet tot staan gebracht zal worden. Hongaarsche verlieslijst. De chef van den Hongaarschen gene- ralen staf heeft de eerste lijst bekend ge maakt van de verliezen door de Hon gaarsche troepen tijdens den veldtocht in het Oosten geleden. Volgens deze lijst zijn 16 officieren en 297 manschappen gesneu veld, 34 officieren en 907 manschappen gewond en worden 2 officieren en 107 manschappen vermist. De Fransche zender te Djiboeti, die, na eenige maanden om technische redenen ge zwegen te hebben, zijn uitzendingen heeft hervat, heeft zich gekeerd tegen de En gelsche blokkade. In de eerste uitzending zeide de om roeper o.a.„Sedert een jaar zijn wij blootgesteld aan een blokkade, die op geen enkele wijze gerechtvaardigd kan worden. Er is een beangstigend gebrek aan levensmiddelen ontstaan en de hon ger eischt dagelijks meer slachtoffers. Wij hebben derhalve besloten, alvorens een al- .gemeene hongersnood ons wegnikt, de wereld in kennis te stellen van de onmen- schelijke methoden van Engeland, die zon der eenige rechtvaardiging tegen ons ge bruikt worden. Het geweten der wereld zal daarover een oordeel vellen.’-! Aanvallen op schepen in de haven van Odessa In onafgebroken golven hebben Maan dag Duitsche gevechtsvliegtuigen aanval len gedaan op schepen, welke de Sovjets in de haven van Odessa hadden geconcen treerd, meldt het D.N.B. Deze koopvaardijschepen der Sovjets moesten gebruikt worden voor het ver voer over zee van de Sovjet-troepen en hun oorlogsmateriaal, die door de Duit schers omsingeld zijn. Behalve de sche pen, waarvan reeds gemeld is, dat zij ernstig beschadigd zijn, werden nog 3 vaartuigen van 15.000, 6000 en 1000 b.r.t en een torpedoboot door bomtreffers zoo danig getroffen, dat zij ofwel in brand geraakten of niet meer kunnen uitvaren. In totaal beschadigden gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers van het Duit sche luchtwapen Maandag in de haven van Odessa een zwaren kruiser der Sov jets, 2 torpedobooten en 9 troepentrans portschepen, met tezamen ongeveer 45.000 bj-.t Door deze scheepsverliezen is het vervoer van de te Odessa omsingelde bolsjewistische troepen nog nauwelijks mogelijk. Met groote inspanning poogden de Sov jets de verslagen bolsjewistische divisies in de havens aan de Zwarte Zee in te schepen. De Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka’s hebben dit voornemen der Sov jets in veel zware, succesvolle aanvallen verijdeld en de uitvoering er van verhin derd. Naar het D.N.B. verneemt, hadden de bolsjewisten ter dekking van hun terug tocht, ten Oosten van Kriwoi Rog op 17 Augustus 30 pantserwagens en een infan- torie-regiment opgesteld. Deze afdeelin- gen moesten de oprukkende Duitsche troepen ophouden, tot de verslagen en vluchtende Sovjet-strijdkrachten gereor ganiseerd waren. Een Duitsch infanterie- regiment viel de Sovjet-stellingen echter op buitengewoon kloeke wijze in de flank aan en deed alleen met de infanteriewa- Pens een aanval op de pantserwagens en de Sovjet-infanterie. Reeds de eerste aan val drong tot midden in de Sovjet-stellin- gen door. In een bloedig gevecht van Tijdens het debat in den Senaat over de Engelsch-Amerikaansche verklaring zeide senator Clark, naar U.P. uit Wash ington meldt, dat Roosevelt een oorlogs- incident heeft geriskeerd, toen hij zich aan boord van het Britsche slagschip „Prince of Wales” begaf. Indien dit oor logsschip tijdens de aanwezigheid aan boord van den Amerikaanschen president gebombardeerd zou zijn, dan had dit de Vereenigde Staten in den oorlog kunnen storten. De woordvoerder van de regeerings- partij senator Barkley zeide hierover, dat de Amerikaansche kruiser „Augusta” vlak naast de „Prince of Wales” was ge legen. Barkley gaf toe, dat een vernieti ging van het Britsche slagschip onder deze omstandigheden „mogelijkerwijs een het Amerikaansche volk opwindende si tuatie had kunnen scheppen”. Senator Johnson zeide in debat, dat de ontmoeting van Roosevelt met Churchill volkomen buiten het kader van de grondwet der Vereenigde Staten heeft plaats gehad. Het resultaat is, dat de Vereenigde Staten thans de bondge noot van Stalin zijn tegen Estland, Let land, Litauen en Finland. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Het D.N.B. meldtDe herhaalde pogin gen van de Britten om het bezette gebied aan het Kanaal te naderen, zijn ook gis teren door de Duitsche luchtmacht met zware verliezen voor den vijand afge slagen. Terwijl gistermiddag vroeg reeds 11 Spitfires en een Bristol-Blenheim werden neergeschoten, hebben Duitsche jagers, de luchtdoelartillerie en de artillerie van de marine in den loop van den dag nog 7 Spitfires, 2 Hurricanes en 3 Bristol- Blenheim bommenwerpers neergeschoten. Het totale verlies van de Britsche lucht macht bedroeg gisteren dus in totaal 24 vliegtuigen. ders elkaar willen verleenen, zal worden ingeschakeld. Om dit doel te bereiken, is de ft medewerking noodig van zeer ve- ft ft ft Het terrein, waarop de Nederland* sche Volksdienst zijn sociale taak X gaat vervullen, is onbeperkt, arbeid S V V V V V g V V i V s V V V V V 3 V 3 V s 5 V V Bolsjewistische bommenwerpers boven Hongarije Een Sovjetvliegtuig heeft Maandagoch tend vroeg naar het Hongaarsche pers bureau meldt, in de nabijheid van het plaatsje Imecsfalve (Oost-Zevenburgen) bommen neergeworpen. Zes bommen kwa men op open terrein tot ontploffing, ter wijl een bom niet ontplofte. De aange richte schade is zeer gering. De politieke toekomst van de Oekraine S.P.T. meldt uit Berlijn: In antwoord op de vraag, of, nu het gebied ten Wes ten van den Dnjepr in Duitsche handen is, iets naders kan worden medegedeeld over de politieke toekomst van de Oekraine, is gisteren in de Wilhelmstras- se medegedeeld, dat eerst de verdere mi litaire ontwikkeling moet worden afge wacht. „Wij staan pas aan den Dnjepr, terwijl Kief nog niet in onze handen is," zoo werd eraan toegevoegd Het zou voorbarig zijn een dergelijke vraag te beantwoorden, zoolang de wapens nog spreken." United Press meldt uit Berlijn trouwbare Duitsche kringen zijn meening, dat het voor de Sovjets zeer moeilijk zal zijn, een nieuwe verdedi gingslinie op den Oostelijken oever van den Dnjepr in te richten. Voor het groot ste deel van zijn loop van Kief af tot de Zwarte Zee bestaat de Westelijke oever van dën Dnjepr namelijk uit steile en hooge rotsen, terwijl de Oostelijke oever, waar de resten van maarschalk Boed- jenni’s leger zich thans trachten te reor- ganiseeren, laag polderland is. Genoemde kringen verklaarden verder, dat deze geografische factoren beteeke- nen, dat de Duitschers in staat zullen zijn, artillerie en stormgeschut op den Westelijken bergoever in stelling te bren gen, welke hooger staan dan de Sovjet- stellingen op den anderen oever. Onder bescherming van hun vuur zouden de Duitsche stoottroepen in snelle, booten zonder al te groote moeilijkheden de ri vier over kunnen steken en bruggenhoof den aan de andere zijde van de rivier in richten Het is desniettemin te verwach ten, dat Boedjenni zal trachten aan den Dnjepr tegenstand te bieden, om de be langrijke industriegebieden van het Do- netzbekken in de Oostelijke Oekraine te beschermen. Volgens de mededeelingen van de Duitsche betrouwbare kringen spelen zich aan den Dnjepr tooneelen af, die herinneren aan de gevechten van Duinkerken. De resten van de Sovjet- strijdkrachten trachten nog altijd den Oostelijken oever te bereiken. Duitsche Stuka’s zetten dag en nacht hun bomaan vallen op hen voort en werpen tonnen bommen op hen en laten een regen van machinegeweerkogels neerdalen op de dicht opeengedrongen massa’s van solda ten, vrachtwagens, tanks, stukken ge schut en paarden, die over de weinige rivierovergangen marcheeren, welke zich nog in Sovjethanden bevinden. Alle per manente Dnjepr-bruggen zijn thans reeds door Stuka-aanvallen vernield. Verder zeiden deze kringen, dat het de laatste dagen aan de strijdkrachten van1 generaal-veldmaarschalk von Runstedt verder gelukt is aanzienlijke Sovjetstrijd- krachten die nog in de Westelijke Oekrai ne achtergebleven waren, in geïsoleerde omsingelde gebieden te vernietigen. De toestand in Odessa gelijkt, wat de ver schrikkingen betreft, op die aan den Dnjepr. „Der Angriff” beschrijft Odessa zelf als een hel, dat onophoudelijk het doel van luchtbombardementen is. Het blad verzekert, dat de Sovjettroepen, die zich daar bevinden, slechts nog allerge ringste kansen hebben om zich te redden. Nieuwe functie voor Wallace In Congreskringen verluidt, meldt Uni ted Press, dat Roosevelt het plan koes tert, de leiding van de bewapeningscon- tróle verstrekkend te reorganiseeren Hij wil een opperleiding vormen, welke in zich de functies van de militaire en eco nomische bewapeningsbureaux in zich zal vereenigen Aan het hoofd van dit nieu we departement zou vice-president Wal lace geplaatst worden. Verder -zouden minister Huil, minister van oorlog, Stim son, minister van marine, Knox. en an dere leden der regeering er deel van uit maken. De beide oude bewapenings bureaux zouden onder de nieuwe opper leiding blijven bestaan, zoodat Wallace voor bewapeningsaangelegenheden boven Knudsen en Hillman zou staan. Hij zou in zekeren zin Roosevelt’s algemeene ge delegeerde voor alle vraagstukken der bewapeningsproductie worden. Verklaringen van Roosevelt op de persconferentie President Roosevelt heeft op de eer ste persconferentie na zijn terugkeer, de klachten van de Amerikaansche pers over de aanwezigheid van Engelsche reporters aan boord of andere zooge naamde geschillen „triviaal” genoemd. Roosevelt voegde hieraan toe, dat de conferentie naar zijn meening de demo cratieën veel geholpen heeft, zij heeft vele kwesties opgehelderd, zij heeft overeenstemming gebracht over ver schillende operaties en in het bijzonder ertoe geleid, dat men het eens gewor den is over verschillende problemen, als mede over het feit, welke soort demo cratische landen ondersteund zullen worden. Roosevelt verklaarde voorts, dat hij Dinsdag met Beaverbrook opnieuw het vraagstuk van de behoeften aan oorlogs materiaal en de hiervoor ter beschik king staande mogelijkheden heeft be-l sproken. Hij heeft het leger en de ma rine opdracht gegeven, nieuwe tabellen op te stellen over datgene, wat zij niet alleen in 1942, doch ook in 1943 noodig hebben. Hij heeft de Engelschen ver zocht hetzelfde te doen. Na een citaat uit Sandburg’s biogra-| fie over Lincoln te hebben voorgelezen, I krachten boven het Rijksgebied gevlogen en in Noord-Duitschland bommen neer geworpen, welke slechts onbeteekenende schade hebben aangericht. De artillerie der marine schoot 1 vijandelijk vliegtuig neer. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het. tijdvak van Donderdag 21 Augustus tot en met Za terdag 6 September a.s. de met „29” en „30” genummerde bonnen van de boter en vetkaarten, elk recht geven op het koopen van 250 gram boter. Op de bon- *nen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 22$ cent reductie verleend. Bon 28 vernietigen De met „28” genummerde bon van de thans in gebruik zijnde boterkaart, en vetkaart zal niet worden aangewezen en kan derhalve worden vernietigd. De Duitsche avondbladen van gisteren 'zijn uiteraard onder den indruk van de geweldige Duitsche overwinning aan het Zuidelijke Oostfront en wijzen in koppen over de geheele voorpagina erop, dat thans het geheele gebied ten Westen van den Dnjepr in Duitsche handen is, meldt het D.N.B. Juist hedep interesseert ons vooral het bericht uit Londen, zoo schrijft de „Berl. Börsen Ztg.” in zijn commentaar, dat in bevoegde kringen in Washington wordt verteld, dat Churchill en Roosevelt „in een persoonlijk gesprek onder vier oogen” een op goedkeuring van militaire deskun digen van beide landen berustend plan zou den hebben opgesteld om Duitschland te Raumö door de Sovjets gebom bardeerd Maandag hebben Sovjet-vliegers Raumö gebombardeerd, echter zonder schade aan te richten Op denzelfden dag geraakten Finsche jachtvliegtuigen boven den mid- denloop van de Vuoksi in een luchtge vecht met sterke vijandelijke jachteska- ders. Bij deze luchtgevechten werden 4 vijandelijke jachtvliegtuigen neergescho ten. Bij luchtgevechten boven Hyrsylae verloren de Sovjets een machine en de Finnen 2. De bestuurders wisten zich met hun valscherm te redden De Finsche luchtafweer heeft een Sovjet jachtvliegtuig neergeschoten, zoo dat dus de vijand 6 toestellen verloor. Finsche bombardementsvliegtuigen bom bardeerden verder o.a. een knooppunt van den Moermanskspoorweg. Bovendien wer den voltreffers geplaatst op vijandelijke transportvaartuigen op het Ladogameer. Storm op het Ladogameer Op het Ladogameer woeden op het oogen blik buitengewoon hevige stormen, waardoor een groot aantal Sovjetmotor- booten en -transportschepen tijdens een poging om over het meer uit de omsinge lingen te ontkomen, zijn gekenterd, aldus het D.N.B. In de afgeloopen dagen zijn aan de oevers van enkele eilandjes in het Lado gameer verscheidene honderden lijken van bolsjewisten aangespoeld. Alleen al op het eiland Lumkula werden meer dan 200 lijken geteld Het zijn veelal matro zen, die na een mislukte landingspoging op Lumkula en Mantsinsaari op het meer moesten terugkeeren Op de verovérde eilanden komen voortdurend bolsjewisten aan, die tot de landingstroepen behoorden en die door den honger gedwongen thans uit hun schuilplaatsen te voorschijn komen Gelijktijdig met berichten omtrent I toenemende spanning aan de grens tus schen Thailand en de Britsche bezittin gen in het Verre Oosten wordt gemeld* dat omstreeks 73.000 man Britsche strijdkrachten, waaronder 42.000 Britsch- Indiërs, versterkt door 250 vliegtuigen, thans dreigend staan geconcentreerd in een strook van 10 of 20 k.m. langs de grens tusschen Thailand en Malaya. Vernomen wordt, dat alleen in Singa- ipore 20.000 man Britsche troepen liggen, meldt het D.N.B. uit Saigon. Aan de Birmaansche zijde van Thai land zijn thans volgens berichten, 33.000 man Britsche troepen gelegerd te Lasjio Tanoeggji Tavoi met het hoofdkwartier te Mandalay. Men wijst evenwel op de omstandigheid, dat zich in Birma vele anti-Britsche elementen bevinden, zoo dat de helft van deze troepen door pa- trouillédiensten in beslag wordt ge nomen. De „Asahi Sjimboen” meldt uit Bang kok, dat de Britsche autoriteiten te Sin gapore allen Britschen burgers in Malak- ka het reizen naar Thailand hebben ver boden. Engelschen noch vreemdelingen De verovering van de Oekrainsche ha venstad Nikolajew en de insluiting van Odessa door de Duitsche en verbonden troepen heeft tezamen met den Duitschen opmarsch aan aen Dnjjpr den toestand aan de Zwarte Ze** op beslissende wijze veranderd, zoo wordt aan het D.N.B. van welingelichte militaire zijde medegedeeld. De Sovjet-vloot op de Zwarte Zee. die in de eerste plaats steunt op de oorlogsha- ven Sebastopol, werd met Odessa en Ni kolajew beroofd van haar belangrijkste steunpunten. Terwijl Odessa meer voor reparaties in aanmerking kwam, beschik te Nikolajew over de grootste installaties voor den bouw van oorlogsvaartuigen Derhalve hebben de Sovjets door de inne ming van Nikolajew ook de mogelijkheid tot uitbreiding voor hun vloot op de Zwarte Zee verloren. Voor de Duitschers en de met hen verbondenen beteekent het bezit dezer beide havensteden en de con trole over de monding Van den Dnjepr, een aanzienlijke verbetering hunner posi tie aan de Zwarte Zee. Van daaruit wordt in de toekomst de verzorging der zich in de Oekraine bevindende troepen aanzien lijk verlicht Bovendien is de bedreiging van het gebied aan de monding der Do- nau definitief uitgeschakeld, welke zich bij het begin van den veldtocht tegen de Sovjets door het optrekken van de Sov jet-troepen naar den arm van de Soelina op zeer onaangename wijze deed gevoe len. Alleen al tijdens de laatste dagen heeft het Duitsche luchtwapen de oorlogs- en transportvloot belangrijke schade toe gebracht. Het concehtreeren van alle be schikbare schepen aan de kust van de Oekraine en aan de Zwarte Zee, waar mede de aftocht der daar ingesloten Sov jettroepen over zee moest worden tot stand gebracht, is derhalve een aanzien lijke aderlating voor de Sovjetvloot ge worden. Duitsche aanval op de Golf van Suez In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, haveninstalla ties en levensmiddelenbedrijven aan de Golf van Suez met succes aangevallen. Ook een groote opslagplaats van benzine werd door bommen getroffen Een reeks branden werd waargenomen. Zoo noemden de Franschen de S.S.- mannen, die evenals indertijd aan het Westfront, nu aan het Oostfront voor waarts stormen en belangrijke punten bezetten Les diables du Führer. Een naam die bewijst, hoeveel ontzag de tegenstanders hebben voor deze dapperen, die zich heb ben ingezet in het Oosten, terwille van hun idealen en 'terwille van de veiligheid van Europa. Maar het zijn niet alleen dappere S.S.- mannen, die strijden in het Oosten tegen de benden van Stalin. De geheele Duit sche Weermacht, de legers van Finland, Slowakije, Roemenië, Hongarije en Ita lië, de legioenen van Zweden, Noorwe gen, België, Spanje enNederland strijden mee. Ja, ook Nederlandsche man nen hebben begrepen, dat zij schouder aan schouder met de anderen moeten staan, omdat ook Nederland alleen kan blijven voortbestaan, indien het bolsje wisme volkomen vernietigd is. Les dia bles du Führer de duivels van den Führer daarmede samen te mogen strijden tegen de Sovjets, onze mannen van het legioen stellen er een eer in. En gij Nederlander, die nog steeds geen besluit genomen hebt, waar wacht gij op Voelt gij niet hoe eerloos het is, u te verschuilen achter argumenten, waarvan gij weet, dat zij volkomen valsch zijn Gaat gij voort met het bloed uwer voor vaderen te verloochenen en durft gij dan nog te spreken over onze roemrijke ge schiedenis, of schaart u zich achter het vaëndel van ons Legioen Nederland levert zijn aandeel in grooten strijd in het Oosten en het is beste krachten daarvoor Meldt u dus aan bij het In den Senaat te Washington heeft gis teren de democratische senator Byrd een volledige reorganisatie van de bewape ningsproductie en de samentrekking van het bewapeningsprcgram in een hand bepleit, daar, naar hij zei, de poging van de Ver. Staten de bewapeningspro ductie van andere landen te overvleuge len op een jammerlijke mislukking is uit- geloopen. Byrd eischte o.a. de opheffing van de veertigurige werkweek geduren de de crisis en terzijdestelling van de „wirwar en het tegen elkaar in gaan van de officieele bureaux.” hetgeen reeds een der gelijken grooten om vang heeft aangenomen, dat het geheele bewape- ningsprogram hieronder lijdt Tusschen het federale productiebureau en de prijs- autoriteiten, zoo verklaarde Byrd, wordt achter de coulissen een strijd uitgevoch ten, daar president Roosevelt beiden in stanties parallel loopende volmachten ge geven heeft Hierin komt voor een deel de poging van een bepaalde richting tot uiting cm onder den dekmantel der be wapening den regeeringsvorm te verande ren. Met elkaar in strijd zijnde opvattin gen hebben sinds 8 jaar de regeering be lemmerd. Tenminste voor den duur der crisis diende een wapenstilstand gesloten te worden. Provinciale leider van den Neder- iandschen Volksdienst in Zuid-Hol- land is ars. W. F. van Leeuwen, 5 Javastraat 27a den Haag. Stedelijk leider te 's-Gravenhage is 5J de heer J. A. H. Hollander, Prinse- straat 57 den Haag. X ;«««««<««««««««««««««««««<««v< gaat vervullen, is omdat werkelijke sociale niet binnen vooraf bepaalde gren zen is vast te leggen. Een even groótsche als schoone taak zal het zijn, doordat speciaal S ie hulp en steun, die de Nederlan- finrc oILoqf uiillar* unrlnonon ->al ft a len die zich tot socialen arbeid voe- len aangetrokken, alsook van diege- nen, die in staat zijn door een of- fer de uitvoering van dit veelom vattende werk mogelijk te maken. 5 Daarom melde men zich ais vrij- ft williger(ster) bij een der navoigen- de adressen of men late zich als ft lid inschrijven, waaraan een vaste a maandelijksche bijdrage is verbon- ft den. zv i ft sergeants van de Britsche luchtmacht, X ft ft ft

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1