BINNENLAND W ie vindt een nieuwe rijwielband uit? no noodig men De Avondschool Welken distributiebon heeft 2e bl. voor 1 06 Ill 112 31 29 30 21 Aug. t/m 6 Sept K 12 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 2 Het verdrinkingsgevaar by duisternis van Doctor Pluizer Gevleugelde woorden 107 108 109 31 B 31 A 30 31 B A 31 29 30 31 32 pag. 2 HAAGSUETE COURANT Donderdag 21 Aug. 1941 In Zoid-Limburg is nog plaats vacantie-gangers Onderhoud met den commissaris van den Katholieken Ned. Boeren- en Tuindersbond en verbonden organisaties 13 11 Aug. t/m 5 Oct. We gaan op reis Contante betaling van boeten bij verkeersovertredingen Een prijsvraag voor beroepstechnid en amateurs Distributie-periode ARTIKELEN BONKAART ALGEMEEN 4 t/m 31 Aug. 10 Aug. t/m 8 Sept. 250 gram 10 Aug. t/m 8 Sept. 250 gram 10 Aug. t/m 6 Sept. 100 gram BONKAART DIVERSEN KAAS EIEREN een ei 3 k.g. k.|. AARDAPPELEN U kg 22 t/m 30 Aug. 17 t/m 23 Aug. BROODKAART 100 gram voor BOTER. OF VETKAART T BOTER MELKKAART R MELK voor kinderen t/m 13 jaar 17 t/m 23 Aug. VLEESCHKAART 50 gram 17 t/m 23 Aug. 100 gram PAPKAART (voor kinderen geboren na 1 Juli 1937). 10 Aug. t/m 6 Sept 250 gram 10 Aug. t/m 6 Sept 250 gram ZEEPKAARTEN P EN Q 4 t/m 31 Aug. z.g.n. dieptevrees heeft, 75 gram 4 t/m 31 Aug. Ill SCHEERZEEP Sleutel op de les van J.l. Dinsdag. 1 Mei t/m 31 Aug. HONDErI» EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Aug. LOONSVERBETERINGEN IN DE STEENINDUSTRIE 1 gas- PETROLEUMKAART M EN O Koken 2 Uter van 10 pCt. voor Dr, PLUIZER 10 Aug. t/m 6 Sept 10 Aug. t/m 8 Sept. 10 Aug. t/m 8 Sept 1 kilogram 250 gram 500 gram Soms gebeurt het dat een redenaar of toneelspeler tijdens zijn rede of in zijn rol een uitdrukking gebruikt, die door zijn originaliteit opvalt en de toehoorders nog lang bijblijft. Soms ook is het een devies, een uitroep of iets dergelijks. Een dergelijke uit drukking verspreidt zich soms door het ganse land, als werd het op vleu gels naar alle windstreken gedragen. Vandaar, dat men dan spreekt van een „gevleugeld” woord. Vele van deze gevleugelde woorden en uitdrukkingen zijn in de loop der tijden ontstaan en niet vergeten. Ik zal er hier een tiental noemen. Probeer jullie eens uit te zoeken wie er de uitvinder (s) oftewel de eerste gebruikers van zijn. TOILETZEEP voor kinderen bene den twee jaar op kaart P HAVERMOUT of -bloem of -vlok ken, gort, of -mout, aardappel- meelvlokken of grutten TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem, of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak 250 gram op één bon 100 gram op één bon 35 gram 50 gram Zie onder. 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 10 t/m 16 Aug. extra t/m 6 Sept. 17 t/m 23 Aug. extra t/m 6 Sept 50 gram 1 tube 1 pot k.g. k.g k.g. 1} Uter Melk I Rijst Bloem ïW velen een Zeep Kaas Kaas Haver, mout Toilet- zeep Eieren Reserve Reserve Reserve Reserve ZEEP voor kinderen beneden twee jaar op kaart P ZEEP voor kinderen van 28 jaar op kaart Q persturf (300 stuks). Peel-turf. Hoeveelheid RIJST of rijstebloem of rljstemeel of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II UI IV V VI Op voederkaart voor katten 10 8 5 4 3 IJ k.g. kan -. wan neer alle zwemmers zich aansluiten bij (of) mede- BROOD of 1 Rantsoen Gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas >t andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak met meer dan 2,5 millioen zielen, het gemiddelde verdrinkingscijfer met 40 procent verminderd. Het aantal verdrinkingsievallen echter nog belangrijk lager worden, r”: “‘“—er: ,'ix* de plaatselijke brigades en werken tot oprichting van nieuwe briga des in plaatsen, waar deze nog niet be staan. Voor het tijdvak van 24 Juni t.m. SI December 1941 zijn geldig: Eén eenheid vaste brandst.: Eén eenheid turf: (of later vaste brandstoffen) - 05 07 05. 06, 07, 08 NEDERLANDGCHE VAKBOND VAN PENSIONHOUDERS Teneinde tot een centrale vakorganisa tie van beroepspensionhouders te komen, heeft de Bond van Utrechtsche pension houders met de daarbij behoorende af- deellngen Rotterdam en Amersfoort, be sloten zieh bij den Ned Vakbond van Pensionhouders, secretariaat Mauritskade a*b, ’s-Gravenhage, aan te «luiten. voor een aantal steenfabrieken in de pro vincie Utrecht binnenkort worden goed gekeurd. waardoor een loonsverhooging van 10 tot 15 pCt. zal worden ingevoerd- Met de goedkeuring van de loonregeling zal vermoedelijk tevens de algemeen ver bindendverklaring van het contract voor een aantal fabrieken worden afgekondif4> 17 t/m 23 Aug. (Op bonnen, waarop staat vermeld: „4 rantsoenen*’ 400 gram brood of 4 rant soenen gebak). ling bindend vast te stellen. Deze houdt in een loonsverhooging van 10 pCt. voor de campagne-arbeiders en van 15 pCt voor de ovenisten boven het loonpeil van 1938. Naar ons is medegedeeld, zal de goedkeuring en bindende vaststelling zoo spoedig mogelijk geschieden. Verdei zal waarschijnlijk een contract Gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1941 tot en met 31 Augustus 1941 geven de met „04 K.F gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan ver bruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Een rantsoen zeep (Zie boven.) 17 t/m 33 Aug. extra t/m 30 Aug. 3 Aug. t/m 9 Aug. extra t/m 23 Aug. 11 t/m 17 Aug. extra t/m 23 Aug. 17 t/m 23 Aug. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samensteil.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst of Zeeppoeder Voor 20 k.g. droog waschgoed móet aan de wasscherij één bon worden afgegeven SUIKER KOFFIE-SURROGAAT JAM. stroop, honing e.d. RIJST of rljstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) HAVERMOUT of havervlokken of ha verbloem of aard.-meelvlekken, of gort of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti of maizena of sago of aard- meel of puddingpoeder of pud- dingsauspoeder met 100 gram zet meel LANDGOED BEHOUDEN De president van den Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft besloten bezwaar te maken tegen het uitvoeren van wer ken, vereischt voor het in exploitatie brengen van de terreinen van het land goed pde Wildbaan'* te Driebergen. De Ned. R.K. Bond van Schoenwin- keliers- en schoenmakerspatroons-veree- nigingen zal heden te Utrecht in café- restaurant Weber”, Vredenburg 13, zijn 21ste jaarvergadering houden. 1. Reizende naar Friesland via EnkhuizenStavoren, vertrek ken we van het station Hol-! landse Spoor. 2 Het bedoelde Kanaal is het be kende Noordzeekanaal. een brede en diepe waterweg, die voorgoed een einde maakte aan de vaarmisère door het te lar.ge en te smalle Noordhollands ka naal of door de Zuiderzee voor bij Pampus. En de brug, waarover de trein ratelt, is de bekende Hembrug. 3. In deze Zaandamse haventjes drijven geen schepen, maar stammen. Stammen van bomen, die eerst enkele jaren „bewa terd” moeten worden, alvorens ze toevertrouwd worden aan de vele scherpe zaagtanden van de houtzaagmolens. 4. De overtocht per boot Stavoren Enkhuizen duurt ongeveer 1 uur en 10 minuten. Een prach tig tochtje is het, vooral bij hel der weer, als tijdens de over tocht de kusten van Noord-Hol- land en Friesland beide zicht baar blijven. In de buurt van Stavoren zwenkt de boot om een baken, waardoor de on diepte „Vrouwenzand” (zie de legende van het „Vrouwtje van Stavoren”) als gevaarlijk voor de scheepvaart wordt aange duid 5. Het uiterlijke verschil tussen de Friese en Noordhollandse boer derijen zit in de vorm van het dak. De vier zijden van het Noordhollandse boerderijdak komen in 1 punt samen; dj) dak heeft dus de vorm van een pyramide. Het Friese dak daar entegen heeft een daklijn, vaak een tamelijk lange daklijn, de z.g. daknaald, aan het begin en aan het eind waarop we meestal de bliksemafleider vinden. Veluwe en watersportcentra tjokvol Is er wei een zomer geweest, waarin de Nederlanders zooveel op reis zijn gegaan? Allerlei factoren als de gesloten grenzen en het algemeene verlangen naar otUpan- ning, in Benarde tijden, werken daartoe mede. Een redacteur van de V.P.B. had een vraaggesprek met den heer J. Pan man. algemeen directeur van de Ned Reisvereeniging, die aan de hand van zijn rijke ervaring op toeristisch gebied, een helder overzicht gaf van het binnen- iandsch toerisme. Neen, de groote drang naar vacantie, die blijkt te bestaan, is niet alleen het gevolg van de gesloten grenzen, antwoordde de heer Panman op onze vraag. Er bestaat een algemeen verlangen om er eens uit te zijn al is het maar voor een paar dagen De huisvrouw spreekt daarbij terecht een woordje mee, ook zij wil wel eens een week van de distributiezorgen af zijn en gelooft u mij, de vrouw speelt bij het toe risme een groote rol. Verder gaan vele menschen, die thuis een leege provisiekast hebben, naar buiten in de meening daar hun schade te kunnen inhalen, over het algemeen worden zij in hun verwachtin gen teleurgesteld, maar alle raadgevingen van Horecaf. de A.N V.V en den distribu tie dienst hebben deze meening toch niet kunnen doen verdwijnen. Het is merkwaardig, dat in 1940 veel'minder ge reisd werd, natuurlijk speelden ook an dere factoren toen een rol, maar m.i. moet men dat ook ten deele toeschrijven aan het feit, dat een jaar geleden de hamster voorraden grooter waren dan nu. Hoe zijn de toeristen over ons land ver deeld? Geenszins gelijkmatig, zooals men misschien denken zou. De Veluwe is Ver reweg het drukst bezocht, terwijl Sok Twente en de Achterhoek behoorlijk vol zijn. Zuid-Limburg daarentegen is opval lend stil, omdat de meeste menschen niet te ver van huis willen gaan. Het gaat daar zelfs zoo slecht, dat in Valkenburg, anders toch een geliefd toeristenoord, verschil lende hotels gesteund moeten worden en een vestigingsverbod voor hotels is afge- kondigd. Aan hen, die nog op reis willen gaan, en bang zijn geen plaats te,vinden, zou ik dan ook den raad willen geven ,,ga naar Zuid-Limburg, daar is plaats in over vloed”. Verder zijn de watersportcentra als Friesland, de Kaag en de Loosdrechtsche liassen uitstekend bezet. Eenige dagen ge- eden was ik in Kaagdorp. Uit de meest onwaarschijnlijke plaatsen ziet men daar bij het aanbreken van den dag de trek kers te voorschijn komen. Uit nog een ander feit blijkt de groote vacantiedrukte. Gewoonlijk is de laatste week van Juli en de eerste week van Augustus de drukste tijd, maar nu is alles nog vol, al zijn wij reeds in de tweede helft van Augustus. Zoo Is door de omstandigheden het „uit smeren” der vacantie, zooals dat indertijd wel bepleit werd, toch eenigszins bereikt. Toekomstverwachtingen verwachtingen Een half rantsoen VLEESCH (been 31 Inbegrepen) 50 gram Vleeseh of een half rants VLEESCHWAREN Eén rantsoen VLEESCH (been In- begrepen) 10® gram Vleesch- of één rantsoen VLEESCHWAREN waren N.B. Het koopen van vleeseh ot vleeschwaren bij aen kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Wie heeft gezegd: 1. De vis wordt duur betaald. 2. Alles begrijpen is alles vergeven. 3. Dat nooit! Dan liever de lucht in! 4. *t Kan verkeeren. 5. Dispereert niet! 6. Je Maintiendrai. 7. Het boetekleed ontsiert den man niet. 8. Maak het kort! 9. De Wereld ie een schouwtoneel Elk speelt zijn rol en krijgt ijjn deel. 10. Laat niet, als dank voor het aangenaam verpozen. Den eigenaar van 't bosch de schillen en de dozen. Tot a.s. Zaterdag. 01, 02, 03 01 02, 03, 04 01, Lm. 11 n 200 k.g turfbriketten 200 k.g. ovenge soorten turf. 100 k.g Briketten, geheel of HAARDEN en KACHELS J IDEM K CENTR. VERWARMING L 1 EENHEID ia gelijk: h.l van max 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten. h l. (max 100 k.g.) cokes (ook cokes). 110 k g bruinkoolbriketten. 150 k.g. cokesgries of cokesgrula. 175 k.g fabrieksturf. 195 k.g 275 k.g 200 k.g. baggerturf (450 stuks). SCHEERZEEP Ot SCHEERCRëME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder) 200 k.g. ovenge soorten turf. 100 k.g Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen geen turf zijnde. 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud w I U.L collega tot het betrachten van meer verkeersdiscipline zal worden gedwongen. De beide, hier strafbaar gestelde voet- gangersovertredingen waren echter ook hier te lande reeds strafbaar gesteld, door de uitvoeringsbepalingen van de nieuwe Wegenverkeerswet, die echter nog niet in werking kon treden Ook het verbod voor bestuurders van alle voertuigen om bij het linksaf slaan den weg voor het doorgaande verkeer uit beide richtingen af te snijden was in de bovengenoemde nieuwe Nederlandsche bepalingen vervat in een uitgebreid voorschrift, dat men zou kunnen samenvatten in den nuttigen regel: „Recht door gaat voor”. DE HEER O. F. J. DAMAVE OVER ZIJN OPDRACHT Twee weken geleden is door den Rijks te nunissana tot commissaris van den Kathcl leken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond. alle bij dezen bond aange- sloten vereenigingen. organisaties en stichtingen, alsmede alle door deze ver- tenigingen en leden dezer vereenigingen in het leven geroepen en beïnvloede or ganisaties, instellingen en stichtingen, be noemd de heer O. F. J. Damave te te Voorburg. Het A.N.P. heeft den heer Damave ge- vraagd naar zijn inzichten en plannen. „Dat men'’ nieuwsgierig, hier en daar misschien wat angstig is, dat begrijp ik wel, aldus de heer Damave", Daarvan heb ik bereids ondervinding opgedaan. En toch, voor angstige bezorgdheid is niet de minste reden Mijn taak is niet die van een dwarsdrijver, een afbreker, een vernietiger, maar die van een opbouwer en zuiveraar. Ik realiseer mij volkomen, dat in de Katholieke bonden een ma ximum van ijver, toewijding en goeden wil ligt omsloten, product van jarenlange zorgen. Daarvoor heb ik en heeft ook mijn opdrachtgever respect. Dat respect heeft mijn opdracht bepaald: Al wat in noesten vlijt ook door de Katholieke boe ren in hun organisaties is bereikt moet behouden blijven in het belang van de boeren, in het belang van ons land en volk. Het zal in den toekomstigen gelijk- geriebten Nederlandschen landbouw van groote beteekenis blijven. Het gaat mij om zaken, niet om per sonen. Wat goed is blijft behouden, wat verkeerd is zal worden uitgesneden. Daarbij zal ik ten uiterste er op bedacht zijn, de persoonlijke belangen te ontzien, want het is mijn innige overtuiging, dat w(j geen beterep Nederlandschen boeren stand bouwen, wanneer de weg daartoe gebaand sou worden over lijken van hen, die tot heden naar beste vwten en best vermogen hun krachten aan de boe renorganisaties hebben gegeven Ten aanzien van de personen zal gelden: zij die goed willen, die zich loyaal gedragen, en de taak, welke zij altijd hebben ver vuld ook in de toekomst ondergeordend aan de nieuwe verhoudingen, willen blij ven voortzetten, die openstaan voor den nieuwen tijd, zij zullen door mij gaarne worden erkend. En mochten er zijn, die in eerlijken gemoede mij verklaren dat zij zieh tot terugtreden genoopt voelen, ook voor hen zal ik het „volle begrip toonen” „Hebt u dan reeds”, aldus vroegen wij een heer Damave, „in dit opzicht over personen moeten oordeelen en beslissen?” „Zeker en in belangrijke mate zelfs. U sta mij toe, dat ik op aangelegenheden, welke personen betreffen, niet verder in ga. Wel meen ik dit te mogen zeggen: dat rij, die in dit verband met mij als com missaris te maken hebben gehad, een be handeling ondervonden hebben, die van Christelijk. Katholiek standpunt wel zoo Is, dat geen der Katholieke boeren het anders, dus ook niet beter zou kunnen wenschen Daar, waar ik op pertinenten onwil stuit, of waar men rotte plekken onder den mantel van principen wil be dekken, treed ik onverbiddelijk op, zooals 1n een dorp In Brabant is geschied Doch ook dan is het mijn groote zorg, de be langen van de boeren, georganiseerd in de Katholieke organisatie veilig te stel- len” „Mogen we u in dit verband een princi- pieele vraag stellen? Is het uw voorne men de Katholieke organisatie als zooda- nig te doen ophouden, te bestaan? Geenszins. Integendeel, dat zou af braak beteekenen. Ik bouw op. Ik bouw met de bestaande organisaties verder. Ik verwijder daaruit, zooals ik reeds zei, wat in het groote gebouw van den toekom- J ftigen volksvoedingsstand niet thuis be- hoort. Maar ik ontzie en erken het Ka- tholieke boerenvolksdeel van Nederland i.l» een waardevol element bij den opbouw van den nieuwen tijd. Daarom zal mijn streven er op gericht zijn, de bestaande organismen, ontdaan van wat hen ont sierde, het voertuig te laten zijn, waar mee de Nederlandsche Katholieke boeren den volksvoedingsstand zullen bereiken. Dit is geen zoet gefluit van een rattenvan ger van Hameien, maar oprechte wil en wensch Alle Katholieke boeren van Ne derland moeten begrijpen, dat dit alleen mijn streven is en kan zijn. En om hun dit duidelijk te maken, zal ik niet ophou den zulks in het weekblad van den 1 K.N.B.T.B., dat tot een der beste boeren- weekbladen moet uitgroeien, te blijven bgtoogen. Boerenbelang vóór alles! „Wanneer wij dat zoo hooren, dan is er voor de Katholieke boeren geen en kele reden tot beduchtheid veeleer wel reden tot tevredenheid en optimisme?” ,Als zij dat maar goed begrijpen en hun ooren willen dichtstoppen voor de kwaadwillige influisteringen en voorstel lingen van zaken, die sommigen niet I un- nen nalaten te spuien. Uit mijn benoe mingsbesluit blijkt dat ik ook commissa ris ben van alle andere Katholieke boe renorganisaties buiten de K N.B T B en haar neveninstellingen. Een eenzijdig be sluit van uittreding uit den KJi.B.TB. verander’ daaraan niets. Daaraan zal ik ook niet veel aandacht verspillen, aange zien deze uittreding van geen waarde is. Maar het zou kunnen zijn, dat de een of ander individueel zou meenen. dat hij dit papieren voorbeeld zou moeten navolgen. Voor het geval dat d i t zou kunnen ge beuren maar ik weiger daaraan tc ge- ’.ooven moet ik elkeen er op wijzen, dat het uittreden uit de organisatie mede tot gevolg heeft, dat men alle sociale en eco nomische rechten, welke men als lid heeft, verliest terwijl deze juist nu beter dan anders gewaarborgd zijn, maar dit aldus besloot de heer Damave het onder houd, zal, naar ik vertrouw, niet behoe ven voor te komen De voedselbelangen van Nederland zijn zoo alles overheer- schend. dat op dit gebied geen onverant woordelijke handelingen geduld kunnen worden. Dit begrijpen de boeren wel het best!” Toepassing van het Duitsche systeem In België Sinds enkele maanden is in België het systeem ingevoerd zooals dit in Duitschland reeds langer bestaat waarbij men voor bepaalde verkeersover tredingen ter plaatse boete betaalt aan den politiebeambte tegen ontvangst van een kwitantie-bewijsje, dat deze uit een speciaal bonboekje scheurt, zoo schrijft de K.N.A.C. In België kunnen deze boete’s slechts worden geïnd door de leden der speciale wegpolitie, behoorende tot den dienst van het Wegverkeer, alsmede door de agenten der gemeentelijke politiedien sten, die daartoe speciaal zijn aangewezen en door voormelden dienst worden ge machtigd. De directe betaling heeft tot gev.olg, dat geen verdere strafvervolging plaats vindt. Weigert men te betalen, dan wordt een normaal proces-verbaal opgemaakt, dat den gewonen weg volgt. Het systeem kan slechts worden toege past bij de hieronder genoemde overtre dingenen dan nog slechts wanneer deze niet worden begaan tegelijkertijd met andere, niet genoemde, of wanneer door de overtreding personen zijn gedood of gewond, dan wel schade aan goederen is toegebracht. De lijst der overtredingen en het daarbij hoorende „tarief” luidt als volgt: Voetgangers: Stilstaan op den rijweg, 5 fr.; niet inachtnemen der voetgangers- oversteekplaatsen, 5 fr. Wielrijders: Naast elkaar rijden, 5 fr.; niet op verplicht rijwielpad rijden, 10 fr.; onvoldoende rechts houden, 10 fr.; stuur niet vasthouden of trappers loslaten, 10 fr.; zich laten voortrekken 10 fr.; door gang voor andere weggebruikers afsnij den bij linksaf slaan, 20 fr. Bestuurders van bespannen voertuigen: bespanning onbeheerd laten 10 fr.; onvol doende rechts houden 10 fr. Bestuurders van motorrijtuigen: belem meren inhalen door anderen, 10 fr.; over treding stationeer- of stopverbod, 10 fr.; rijden over voetgangers-oversteekplaats, wanneer zulks verboden is, 10 fr.; onlees bare nummerplaat, 10 fr.; doorgang voor andere weggebruikers afsnijden bij linksaf slaan, 20 fr.; luidruchtige uitlaat 20 franc i Voor den Nederlander, aldus de K.N.A.Cvalt in dit straflijstje direct op, dat thans ook de Belgische voetganger in tegenstelling tot zijn Nederlandsche Oproep tot de zwemmers De Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingen schrijft ons o m. De dagen worden korter en de plicht tot verduisteren is voorschrift. Het toe nemen van de duisternis brengt voor I velen een moeilijker en gevaarlijker tijd mede. Wij allen behoeven slechts te den ken aan de donkere avonden en nachten van den vorigen winter en ons hierop voor te bereiden, om het aantal drenke lingen van dat tijdvak lager te brengen. Zeer vaak mochten de helpers succes oogsten, doch heel dikwijls bleek daar bij, dat men niet op de meest practisphe wijze zijn hulp had verleend. Boven een artikel in de „Deutsche Zei- tung in den Niederlanden” van 5 Juli j.l. staat „Iedere zwemmer een redder”. Veel aanduidingen in dat stuk gaven weer, wat ook bij onzen bond leeft. Reeds 24 jaren bestaat die bond en gedurende al dien tijd is deze leuze den zwemmers voorgehouden. In ongeveer 400 lezingen is dit onderwerp behandeld, met het mooie resultaat, dat de bond groeide tot ruim 100 brigades met pl.m. 15.000 leden. Al die duizenden doen dat geheel vrij willig. Het redden van menschen uit het water gaat niet op bevel Dit geschiedt alleen dan goed, wanneer zulks uit den drang der naastenliefde naar voren komt. Onze leus „Zoolang nog zjiet iedereen kan zwemmen, moet ieder»1 zwemmer kunnen redden” vond bij velen weer klank. De eischen, om als een goede redder te kunnen optreden, zijn niet moeilijk Iedere goede sportzwemmer, die geen last van z.g.n. dieptevrees heeft, kan het gemakkelijk leeren. Volgens een statistiek van dr. Mijnlieff te Amsterdam verloren in een tijdperk van 1903 tot 1910 gemiddeld per jaar 939 personen het leven door verdrinking. In de periode van 1934 tot en met 1940 verdronken er gemiddeld per jaar 568 personen Niettegenstaande de be volking in die 30 jaren tusschen het le en het 2e tijdperk was toegenomen was dus DE KLOMPENINDUSTRIE LEEFT OP De klompenmakers hebben het nu druk, In tegenstelling met eenige jaren ge leden, toen velen hun bedrijf hebben moeten sluiten wegens gebrek aan or ders. Vanwege de bezuiniging op electri- citeit krijst het handwerk weer betere kansen tegenover de machinale klompen industrie Beide categorieën hebben voor dezen winter volop werk De 24ste klom penbeurs, die te Epe in Gelderland is gehouden, was belangrijk grooter dan andere jaren De handel was levendig en de prijzen waren hoog. Voor gewone klompen werd 80— f 110 per 100 paar besteed ideeën waaraan door grondstoffen- sehaarsehte geen gevolg kan worden ge geven. aal de jury naast zich neer moe- ten leggen Voor bruikbare gedachten zijn de volgende prijzen beschikbaareen eerste prijs van 2S0; een tweede prijs van 100vijf prijzen van 50. De jury behoudt zich het recht voor, indien zij daartoe aanleiding aanwezig acht, de prijzen of een gedeelte daarvan niet toe te kennen. De uitspraak der jury is bin dend correspondentie kan daarover niet worden gevoerd. Het C.I.V.I heeft het recht, elke inzen ding ter beschikking van de Nederland sche industrie te stellen, waarbij echter de rechten, voortvloeiende uit aange vraagde of verleende octrooien, zullen worden geëerbiedigd. Voor zulk een be schikbaarstelling zal aan de inzenders een door het C.I.V.I. vast te stellen ver goeding worden toegekend. Inzendingen, welke het C.I.V.I. niet aan de industrie doorgeeft, kunnen desgewenscht weer ter beschikking van de inzenders worden ge steld Beroep tegen de beslissingen van het C.I.V.I. in deze aangelegenheid is niet mogelijk en ook hierover kan niet worden gecorrespondeerd. Ook eenvoudige, niet gedetailleerd uit gewerkte ideeën, mits zij een bruikbaar element bevatten, komen voor een prijs in aanmerking. Een ieder, die meent over het probleem van de rijwielbanden iets te kunnen zeggen, dat tot de oplossing daarvan kan bijdragen, wordt uitgenoo- digd zijn gedachten op papier te zetten en ter kennis van de jury te zenden. In zendingen, bij voorkeur vergezeld van teekeningen of schetsjes, dienen, onder motto, te geschieden vóór 1 October 1941 bij het Centraal Instituut voor Industria lisatie, Bezuidenhoufccheweg 81, ’s-Gra- venhage. De uitspraak van de jury zal worden gepubliceerd, onder meer in het weekblad „Economische Voorlichting” waarna inzenders wordt verzocht zich bij het C.I.V.I. bekend te maken. BON Met den dag groeit het aantal per- G&t zidi ziet iiixn rij wielen op stal te zetten, omdat de ban den versleten zijn en zij niet behooren tot die gelukkige enkelingen, aan wie nog een band kan worden verstrekt Het feit, dat er slechts zeer weinig rubber banden beschikbaar zijn, zal mer. moeten accepteeren Maar is het onvermijdelijk, dat daardoor wielrijdend Nederland moet gaan loopen Reeds thans wagen enkele ondernemende personen zieh op een fiets, waarvan de rubberband zoo goed moge lijk is vervangen door ander materiaal met veerende eigenschappen. Welk is het beste middel om zonder normale banden toch van de fiets gebruik te 1 maken? Op deze vraag zal het landsche intellect, zoowel technici als van amateurs het Centraal Instituut voor satie heeft uitgeschreven. Deze stichting, ressorteerend onder het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, roept alle personen met goede ideeën op, een vervangingscon- structie te vinden voor den rubber rijwiel band. Voo» de beste oplossingen zullen prijzen worden beschikbaar gesteld, na beoordeeling door de jury, welke bestaat uit de heeren ir. J. Al, vertegenwoordiger van de nijverheids-organisatie T.N.O., ir. E. C. van Erven Dorens, vertegenwoor diger van de rijwielindustrie, R. N. Meyer, vertegenwoordiger van de rijwiel bandenindustrie, ir. H. Zoetelief Nor man, vertegenwoordiger van den A.N. W.B. en ir. F. J. N. Stades, vertegen woordiger van het C.I.V.I. Uiteraard zullen de voor een prijs in aanmerking komende oplossingen spe ciaal onder de huidige omstandigheden uitvoerbaar moeten zijn. Vernuftig# Wat zijn uw Kerstmis 1941? Ongetwijfeld zal de drukte tijdens Kerst mis van dit jaar minstens even groot zijn, als dit het vorige jaar het geval was. Naar mij ter oore kwam, wordt nu reeds in sommige hotels besproken, zoodat het wel zaak is zeer tijdig kamers te reserveeren. Vermoedelijk zal ook dan de Veluwe het meest in trek zijn. Nu ik het toch over de toekomst heb, zoo besloot de heer Pan man, wil ik nog opmerken, dat ik na den oorlog een sterke opleving van het toe risme naar het buitenland verwacht. Men kan nu eenmam de neiging van het pu bliek, om in da vacantie naar een omge ving te gaan, die zoo scherp mogelijk con trasteert met de dagelijksche omgeving, niet onderdrukken. Maar eerst moeten de Nederlanders hun eigen, schoone land lee ren kennen. En daar is nu uitstekend ge legenheid voor. Laten de verschillende toeristenplaatsen in ons land dus haar uiterste krachten inspannen om het haar gasten naar den zin te maken, dat zal zon der twijfel ook na den oorlog het binnen- landsch tourisme alleen maar ten goede kunnen komen. kunnen Neder- van beroeps- zich werpen aanleiding van de prijsvraag, welke Industriali- De persdienst van het N.V.V. schrijft De Ned. Staatscourant van Maandag 18 Augustus j.l. bevatte de verbindendver klaring van een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de baksteenindustrie in het gebied langs de groote rivieren Nadat tusschen het Ver bond van baksteenfabrieken te Nijmegen en de arbeidersorganisaties overeenstem ming was bereikt omtrent een loonsver hooging van 15 pCt. op de contractloonen van 1940—1941, werd op 1 Mei j.L de goedkeuring van het college van Rijksbe- middelaars verkregen en werd bepaald, dat alle loonen met terugwerkende kracht van 1 April 1941 met 15 pCt. zouden wor den verhoogd Het betrof hier ongeveer 55 steenfabrieken. Door de verbindend verklaring zal de loonregeling zich nu uit strekken tot ongeveer 115 fabrieken en ongeveer 7000 arbeiders. De algemeen verbindendverklaring van de C.AO. voor de Twentsche steenindus trie is op dit oogenblik in behandeling Volgens ons uit goede bron verstrekte mededeelingen, kan zeer spoedig de be slissing inzake de algemeen verbindend verklaring afkomen. Daardoor zal in Twente een zeer vérstrekkende ordening der loonen tot stand komen en het loon peil in het algemeen met ten minste 15 procent worden verhoogd. Door de werknemers- en werkgevers organisaties is voor de Groningsche steenindustrie omvattende 33 fabrieken, een verzoek ingediend om een loonrege-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6