HAAGSCHE COURANT De Nederlandsche Arbeidsdienst l J t BINNENLAND STADSNIEUWS Donderdag 21 Augustus 1941. EEN HOUTEN FIETSBAND DERDE BLAD De pioniers keeren huiswaarts De Nederlandsche steen* industrie ZILVEREN JUBILEUM C STARRENBURG HET HOUDEN VAN TENTOONSTEL LINGEN, ZONDER VERGUNNING, VERBODEN EERVOLLE VERMELDINGEN TOEGEKEND KINDEREN MET VACANTIE NAAR DUITSCHLAND Menschen in nood... Kamp üeume. Wegenaanleg als werkobject Het personeel van radio-distributie- centrales MUSSERT BEZOEKT DE N. S. V. Met gas en electriateit g betrachte men de zuinigheid 5 ZILVEREN JUBILEUM F- W. M. BACKERS BEGRAFENIS J. C. REDELE 1 R' I I i Hoe steenen worden vervaardigd i j voorzitter Raad van Arbeid te Dordrecht, Het A.N.P. schrijft ons: De dat de arbeidsdiensttijd den vrijwilliger een daad van toewijding aan hun volk. i i Tak van nijverheid, die aan duizenden werkgelegenheid verschaft i STROOPER BEKEURD Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 37-jarigen vischkoopman K. T. uit Sche- veningen, die in de duinen onder Was senaar door middel van strikken, 2 duin- konijnen gevangen had. De konijnen zijn door de politie in beslag genomen. No. 17958 eerste vlugschrift dat m tien duizenden •evemplaren onder de Neder landsche jeugd werd verspreid, is gezegd, j Nederlandschen Tevoren hadden Zij van zij Het 92ste Ned. Landhuishoudkun. dig Congres zal op 17 September a.s. te Utrecht worden gehouden. PICCADILLY-CABARET In Piccadilly-Cabaret treden van mor gen af op Coos Speenhoff jr., Marga Graf (de bekende operette-diva), Florenzetmet Bobby (buikspreekster), Lolita Part- nerin van het Krystal Palast-Dusseldorf, en Willem Bouwmeester en zijn cabaret- orkest. Jean Bogaerts is nog steeds de attractie van Tavern Piccadilly. Als extra-attractie voor de Tavern treedt op Dries Krijn, de bekende radiorevue. en operette-artist, F. W. M. Backers. (foto: Studio) I Helpt mede aan de totstandkoming en uitrusting van deze ambulance. I Stort uw bijdragen op girorekening Menschen in nood Ginds in het Oosten iPolygoontNed, Arbeidsdienst) «l II achterblijven a I1 Aanvragen tijdig bij den burgemeester indienen Onder de aandacht wordt gebracht, dat, nu artikel 271 van de Algemeene Politie verordening is gewijzigd, het houden van een tentoonstelling, zonder vergunning van den burgemeester, is verboden. Be langhebbenden wordt aangeraden verzoe ken voor dergelijke vergunningen, tijdig in te dienen. Trein hedenmiddag vertrokken Hedenmiddag te 1.35 uur is een trein met 420 kinderen van het Hollandsche Spoorstation naar Duitschland vertrok ken. De jongens en meisjes gaan naar den gouw Thüringen, waar zij gedurende zes weken bij gezinnen zullen worden ondergebracht en waar zij een heerlijke vacantie zullen doorbrengen. In dezen trein zouden in Haarlem en in Amster dam nog eens 420 jeugdige personen in stappen, zoodat dus in totaal 840 kinde ren de reis meemaken. Onder luid gejuich en zwaaiend met Duitsche vlaggetjes naar de achterblij vende ouders en kennissen zijn zij in beste stemming vertrokken. De organi satie van deze reis, welke uitgaat van de N.S.V., berustte bij Kreisamtsleiter Paul Weber. Een firma hier ter stede heeft een nieu wigheid op het gebied van rijwielbanden ingevoerd. Het is n.l. een houten band, welke uit twee deelen bestaat en met schroeven om de veiling wordt vastge zet. De bedoeling is, dat men oude ver sleten buitenbanden om de houten laat spijkeren, opdat men geen last heeft van, het klossen op de keien. Op onze foto ziet men, hoe de nieuwe houten band om een wiel wordt gezet (Polygoon-v. d. Werff) „De Vlamovenstraatklinker”. Als leden van een vennootschap stonden zij thans niet langer meer als felle concurrenten tegenover elkander. Want, al spoedig bleek hun, dat er tal van vraagstukken waren, die niet in een handomdraaien op te lossen waren, terwijl het tevens in stijgende mate noodzakelijk bleek, het bedrijf op een andere basis te plaatsen. Door het stichten van een eigen labora torium en een eigen centraal verkoops- kantoor, alsmede door het uitwisselen en vergelijken van werkmethoden en be- drijfsuitkomsten, konden tal van fabrie ken betere resultaten behalen, zoowel ten aanzien van het te vervaardigen product, als ook ten opzichte van de financieele resultaten. Menigeen kon thans door mid del van wetenschappelijke onderzoekin gen der grondstoffen een antwoord op de vraag verkrijgenis mijn klei geschikt om het bedrijf op het bakken van straat klinkers of metselsteenen .te baseeren. Dezer dagen heeft de leider der N.S.B., ir. Mussert, in gezelschap van mevr, de Ruiter en den heer» da Costa een bezoek gebracht aan het bureau der „National- Sozialistische Volkswohlfahrt” in het ,Ar- beitsbereich” der N.S.D.A.P. in Neder land, waarbij ook de leidster der vrouwen organisatie in het „Arbeitsbereich” aan wezig was. Amtsleiter Möller deelde bijzonderheden mede over het karakter en de taak „der National-Sozialistische Volkswohlfahrt” in Duitschland en gaf aan de hand van sta tistieken en voorbeelden een overzicht van het werk der N.S.V. in Nederland, die in zoo korten tijd een buitengewoon vrucht- dragenden arbeid voor de Duitschers in Nederland verricht heeft. Blijde herinneringen aan den dienst Wij waren er bij voorbaat van over tuigd, dat alle werkers van het afgeloo- pen halfjaar blijde herinneringen aan hun diensttijd zouden behouden. Enkelen van hen hebben wij laten spreken over hun ervaringen, naar eigen geaardheid. De een legde den nadruk op de kameraad schap, een ander zong een loflied op den gemeenschappelijken arbeid, een derde was getroffen door het nut van lichaams oefeningen in de vroege morgenuren. „Voor een houten barak ontmoetten wij elkaar”, zoo zeide onze eerste werker. „Deze barak zou ons gezamenlijk verblijf worden, maar wij voelden ons als in een wachtkamer bij den dokter, met slechts vreemden om ons heen. We waren met zestien in een woon- en slaapvertrek. Zestien man uit alle deelen van Neder land, zestien karakters. Wij allen had den een andere opleiding, ajndere le vensomstandigheden^ andere herinnerin gen. Wij zagen elkaar aan, namen elkaar op met de onuitgesproken vraag: Wat zal ik dit halve jaar aan je hebben? In de eerste dagen van ons verblijf in het kamp traden de levensverschillen wel zeer duidelijk naar voren: een jonge zeerfian deed niets anders dan vertellen van zijn reizen naar Archangel of Rio de Janeiro. Hij had veel van de wereld ge zien, meer dan alle anderen. En er waren onder ons fabrieksarbeiders en winkel bedienden, maar ook een surnumerair bij de belastingen en een candidaat in de chemie. Zestien vogels van verschillende pluimage, inderdaad. Maar het wonder lijke was, dat deze menschen als bij too- verslag veranderden, toen zij hun burger - pakje hadden verwisseld voor het werk pak van den Nederlandschen Arbeids dienst, voortaan onze dagelijksche klee- dij. Daarmee waren de zestien man wer kelijk tot een ploeg geworden. Kameraadschap Het spreekt vanzelf, dat dit alleen de eenheid aan den buitenkant betrof Saamhoorigheid van binnen uit groeit langzaam. Er zijn kleine moeilijkheden, die ten algemeenen nutte worden opge lost, noodig om tot elkaar te komen. En We hebben moeilijkheden gehad in de eerste weken van onzen arbeidsdienst Samen overwonnen wij deze én zoo kwam er een sterk innerlijk verband in onze ploeg. De sterkeren gingen de zwakke ren helpen, zij, die handig waren, gaven het voorbeeld aan de minder begaafden, en zoo leerden wij allen ongemerkt van elkaar. Zoo groeide de kameraadschap, die niet opvalt, doch daarom niet minder krachtig en gezond is. Dit bleek in onze ploeg, toen een drietal werkers tegelijk met ziekte verlof thuis moest achterblijven. Het duurde eenige weken, voor zij weer in het kamp verschenen. Ze waren achter op het werk en bij de theorie. Een paar kamera den offerden toen hun spaarzame vrije avonden op om de gedupeerden bij te werken. Als men mij zou vragen: „Wat vind je nu wel het mooiste in den arbeids dienst?” dan zeg ik zonder aarzelen: „Het mooiste in den arbeidsdienst is voor mij de kameraadschap”. Het zal niemand ver wonderen, dat deze werker de arbeids- dienstgedachte in ons land naar beste we ten zal propageeren. ^»»»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»»»»x. een rijkdom zou schenken voor het leyen. Of de vrijwilliger in de toekomst genees heer of kantoorbediende, onderwijzer, landbouwer, of fabrieksarbeider zal wor den, steeds zal hij ervaren, dat een paar maanden arbeidsdienst hem den zin van het leven duidelijker heeft gemaakt, dat hij sterker is geworden voor den strijd, welke hem wacht in den dienst voor land en volk. „De werkers zullen elkaar lee- ren kennen en waardeeren in den arbeid als kameraden, zij zullen, in de maat schappij teruggekeerd, deze ervaringen in den grooten kring van het Nederland sche volk kunnen uitdragen en daar mede den natuurlijken grondslag leggen voor een nieuwe samenleving van ons volk”. Zoover is het nu. De pioniers hebben een heerlijk verblijf in de vrije natuur genoten met de weldaad van een regel matige lichaamsoefening. Alle ervaringen behouden zij in hun hart en daarmede z’ijn zij geworden tot de beste propagan disten voor den Nederlandschen Ar beidsdienst in ons land. Wij zijn er van overtuigd, dat de kampen niet leeg zul len blijven. Thans, na zes maanden ge meenschappelijken arbeid, wordt de ar- beidsdienstgedachte in woord en daad te midden van de Nederlandsche jeugd uit gedragen. Nieuwe vrijwilligers zullen op dit voorbeeld aantreden, omdat zij bereid zijn, na hetgeen zij tot dusver aan opvoe ding en opleiding genoten hebben, hun krachten in gemeenschappelijken en ka- meraadschappelijken arbeid te geven als een wederdienst aan het vaderland, als een geschenk aan de gemeenschap, als JNBRAAK IN RIJWIELSTALLING In den afgeloopen nacht heeft men zich door opensluiting van de voordeur, met behulp van een valschen sleutel, toegang verschaft tot een rijwielstalling in de Weimarstraat. Ontvreemd werden 4 fiet sen. en uit een bijbehoorend magazijn, 5 buiten- en 7 binnenbanden en eenige rijwielonderdeelen. CREMATIE DR. P. BIERENS DE HAAN Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Wester - veld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van dr. P. Bierens de Haan, in leven zenuwarts te Driebergen. Van de Heldring-gestichten te Zetten, waaraan de thans overledene verbonden was, waren vertegenwoordigd ds. O. G. Heldring, pres.-directeur, ds. K. O. Fin- kensieper, directeur-secretarismevr. D. S. Gilsen, directrice van het paviljoen Steenbeek, mej. S. C. H. van Helsdingen, directrice van „Bethel”, zr. L. H. Arntze- nius, directrice van het observatiehuis voor meisjes de Arenshorstnamens het Doorgangshuis te Hoenderloo waren er ir. J. J. v. d. Broek te Dordrecht en de directeur, de heer A. lemhoffverder wa ren aanwezig mevr. M. F. Scheeve, direc trice van „Het Baken’*, mevr. A. M. Bouman-Köhler namens het Protestant- sche Doorgangshuis te Utrechtmr. M. J. A. Moltzer, directeur der school voor maatschappelijk werk te Amsterdam ir. Daan Jansen, secretaris van de commissie voor de Domramen, Utrecht; mr. A. J. van Royen, president der rechtbank te Amsterdam prof. dr. J. M. Baart de la Faille, Utrechtprof. dr. R. de Josselin de Jong, Driebergen, de zusters S. J. Batist, Kilian en van Os namens de rust huizen te Driebergen, waaraan de thans overledene verbonden was, e.a. De oudste broeder van den overledene heeft Psalm 90 gelezen en het „Onze Va der” gebeden. Bij het dalen van de kist speelde de organist „Der Tag mit seinen Licht” van Bach. De dochter dankte voor de belangstelling. Gisteren was het vijf en twintig jaar gele den, dat de heer F. W. M. Backers, als kleer maker in dienst trad bij de fir ma G. van Diemen, en Zonen, al hier. De oudste fir mant, de heer G. van Diemen, sprak den jubilaris met waar- deerende woorden toe en overhandigde hem een couvert met inhoud. Namens het personeel sprak de heer J. J. de Nie, chef van het atelier, en bood een fraai ge schenk aan. Van vele vrienden ontving de jubilaris eveneens blijken van belangstel ling. Ook werden tal van bloemstukken aangeboden. Met eenige welgekozen woor den heeft tenslotte de heer Backers dank gebracht aan de firmanten, personeel en belangstellenden. Gaat goeddeels over in Rijksdienst De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Op 14 Augustus j.l. heeft een bespre king plaats gevonden met den voorzitter en den secretaris van de door den direc- teur-generaal der P.T.T. benoemde com missie voor de Rijksradiodistributie. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van per soneel in overheidsdienst, aangesloten bij het N.V.V.was vertegenwoordigd door de heeren Blom en Forrer. Als resultaat der besprekingen kan worden medegedeeld, dat allen, die voorheen in dienst waren van een door een particulier geëxploiteer de radiodistributie-centrale en die, naar het oordeel van de commissie hierboven bedoeld, geschikt zijn bevonden om in Rijksdienst te worden opgenomen, zeer binnenkort mededeeling zullen ontvangen, op welke voorwaarden zij in dienst van het Rijk zullen kunnen worden aange steld. Medegedeeld kan worden, dat vrij wel allen in de gelegenheid zullen worden aangesteld. Medegedeeld kan worden, dat vrijwel allen in de gelegenheid zullen worden gesteld in dienst van het Rijk te komen en dat in het algemeen aan de be langhebbenden een loon zal worden toe gekend, hetwelk gunstig afwijkt van de bezoldiging, welke tot nu toe werd be taald, De indienstneming zal op arbeidscontract plaats vinden. Indien de betrokkenen ech ter geschikt blijken te zijn en met werk zaamheden van blijvenden aard zijn be last, zal later een vaste aanstelling vol gen. Bij de vaststelling van het loon is rekening gehouden met den leeftijd van de betrokkenen en het aantal jaren, dat zij bij de radiodistributie werkzaam zijn. Vertrouwd mag worden, dat uiterlijk 1 October a.s. allen, die voor een aanstel ling in aanmerking komen, daarvan mede deeling zullen hebben ontvangen. Dege nen, die niet voor een aanstelling in aan merking komen of die voor de aangebo den betrekking meenen te moeten bedan ken, zullen een uitkeering ontvangen ten bedrage van een jaar loon, berekend naar het bedrag, dat zij bij hun vroegeren werk gever hebben verdiend. Ten aanzien van hen, die tot nu toe in dienst waren van een door de gemeente geëxploiteerd bedrijf, zullen eveneens bin. nen afzienbaren tijd nadere mededeelingen kunnen worden verwacht. Ook te hunnen behoeve wordt nauwkeurig nagegaan, welke bezoldiging en rang zullen worden toegekend. Reeds kan ten aanzien van deze personen worden medegedeeld, dat, voor zoover zij thans reeds in vasten dienst zijn, het in het voornemen ligt hen ook in vasten dienst van het Rijk aan te stellen. Begin Maart van dit jaar werden de eerste kampen van den Arbeidsdienst geopend. er opleidingen plaats gehad voor het be- nooejigde kader, maar de eerste vrijwil ligers konden zes maanden geleden hun bestemming volgen, welke zij met vreug de hadden gekozen om de zegeningen van den dienst aan lichaam en geest te on dervinden. Het vastgestelde halfjaar spoedt thans ten einde, binnenkort stroomen de eerst? kampen leeg: op 23 Augus tus Eist, Nunspeet (ronde huis), Steen- wijk, en Vierhouten, op 30 Augustus Beekbergen, Ommen, (kamp Eerde), Deurne (de Wasberg), en Baarn (Draken burg). In het fe, Aan agenten-rechercheurs van het Haagsche politiecorps Op voorstel van den hoofdcommissaris van politie zijn door den burgemeester aan de volgende agenten van politie- rechercheurs eervolle vermeldingen toege kend le aan de agenten van politie-recher- cheur J. Teunissen en J. v. d. Weerd, op grond van het feit, dat zij met bijzon deren ijver en toewijding werkzaam zijn geweest met de opsporing en aanhouding van den verdachte, die 2 portretten van den Rijkskanselier Adolf Hitler, hangende in de dienstvertrekken, resp. in gebruik bij den Duitschen minister von Bock en den Korvettenkapitan Christiansen, opzet telijk heeft vernield; dat niettegenstaande het feit,dat genoemde rechercheurs bij den aanvang van het onderzoek over gee- nerlei aanwijzingen beschikten, zij den vermoedelijken dader van de vernieling tenslotte uit een groot aantal ambtenaren van het departement van Landbouw en Visscherij hebben weten te vinden; 2e aan den agent van politie W. Tim merman, op grond van het feit, dat hij zich bij de opruimingswerkzaamheden van een bominslag, op buitengewone wijze heeft onderscheiden; dat in het bijzonder temidden van de overige helpers zijn kalmte, zijn beheerschtheid, zijn zaakkun digheid en doortastendheid opviel, dat hij door zich onder de ingestorte vloeren te begeven en alle belemmeringen weg te zagen en te hakken, den dokter en den ziekendragers van den G.G. en G.D. in de gelegenheid stelde de onder het jpuin be dolven menschen veilig te bereiken; 3e aan den agent van politie-rechercheur C. Leemhuis, op grond van het feit, dat hij zeer doortastend is opgetreden in ver band met de explosie, die op 23 Juni 1941 plaats vond in het gebouw van den C.O.D.. Laan Copes van Cattenburch 13, waarbij de politiedeskundige W. B. Viëtor om het leven kwam; zulks doordat Leemhuis, die zich met den adspirant-agent van politie, P. van Manen bevond in een donkere kamer, gelegen naast het laboratorium, waar de heer V. op dat moment werkte en ofschoon Leemhuis, tengevolge van de explosie onder het puin en andere brok stukken terecht kwam, na zichzelf eerst bevrijd te hebben, van Manen uit zijn benarde positie wist los te maken en voorts een begin van brand ter plaatse met de z.g. emmerspuit in de kiem (e smoren; dat het zeker aan het doortastend en koel bloedig optreden van dezen rechercheur te danken is, dat dit ongeluk geen nog ernstiger afmetingen heeft aangenomen. in het Oosten woedt de strijd, welke tot inzet heeft de be- scherming en redding van Europa's beschaving. Er vallen aan beide zijden slachtoffers. Strijders, maar (l ook burgers. Daar moet geholpen worden, daar moeten gewonden H verzorgd worden, de burgerbevol- Y. king moet geholpen worden er is zoo onnoemelijk veel te doen. Nederland mag niet bij deze hulpverleening. Nederland zendt een ambulance I. Een bij uitstek zuiver Nederlandsche industrie, trekt tegenwoordig bij menig een groote belangstelling, n.l. onze natio nale steenindustrie, die meer dan ooit te voren de groote waarde van haar bestaans recht bewijst. Kwam zij in de periode 1930-1940 vaak sterk in verdrukking ten gevolge van de zware concurrentie, die zij vooral van de zijde der betonindustrie ontmoette, sedert de laatste twee jaren is deze tak van nijverheid, die aan duizen den Nederlanders werkgelegenheid ver schaft, weer tot grooten bloei gekomen. Teneinde den stand en den gang van zaken in de steenindustrie eens in oogen- schouw te nemen, hebben twee redacteu ren van het A.N.P. een bezoek gebracht aan de Geldersche hoofdstad, het centrum van de Nederlandsche steennijverheid. In de omgeving van Arnhem immers zijn de meeste en grootste ondernemingen gelegen die zich met de vervaardiging van bak steenen, zoowel voor huizen als voor den wegenbouw, bezighouden. Tal van vacan- tiegangers in het Oosten van ons zoo mooie land, zullen vooral in deze dagen ongetwijfeld eens langs Waal, Rijn of Ussel komen. Zij kunnen daar de tiental len steenfabrieken zien liggen met hun uitgestrekte loodsen en terreinen. De twee belangrijkste organisaties op het gebied der steenindustrie die de be langen der steenfabrikanten behartigen zijn de vereeniging van fabrikanten voor de vlamoven-straatklinkerindustrie, als mede de vereeniging „Metselsteen”. De directie van het verkoopkantoor der Ver. van fabrikanten voor de vlamovenklinker- industrie, was bij monde van den heer G. H. Janssen Groesbeek zoo welwillend ons een onderhoud toe te staan omtrent de technische problemen van de steenin dustrie. Vervolgens werden wij in de gele genheid gesteld een paar bedrijven te be zichtigen. In de belangrijkste centra der Nederlandsche steenindustrie, aldus de heer Janssen Groesbeek worden voorname lijk de volgende soorten geproduceerd: Metselsteenen, met een globale jaarlijk- sche productie van 1 milliard stuks stee nen, straatsteenen waarvan ongeveer 450 millioen per jaar worden vervaardigd, kalkzandsteenen, die vooral gebruikt wor den voor goedkoope fundeeringen en den bouw van binnenmuren. De productie hier van bedraagt omstreeks 500 millioen stuks per jaar. Door de bedrijven, aangesloten bij de ver. vlamoverstraatklinkers. worden jaar lijks om en bij de 450 millioen steenen vervaardigd, terwijl door de fabrieken aan gesloten bij de ver. metselsteen, ongeveer een milliard steenen wordt geproduceerd. De productie van straatklinkers is vooral de laatste twee jaren zeer belangrijk ge stegen, daar zij niet alleen voor den stra- tenbouw, maar ook voor militaire doelein den worden benoodigd. De vervaardiging van metselsteenen daarentegen is vrij aan zienlijk gedaald, als gevolg van de moei lijkheden, die tegenwoordig in het bouw vak heerschen. Duizenden en nog eens dui zenden woningen zouden kunnen worden gebouwd. Maar, het wachten is op het einde van den oorlog, wanneer de overige, voor den bouw benoodigde materialen, weer van elders kunnen worden aange voerd. Hetzelfde kan ten opzichte van de kalkzandsteenen worden gezegd. De vervaardiging van baksteenen Toen in het begin van de vorige eeuw begonnen werd met het op groote schaal aanleggen van straatwegen, waren het vooral de steenovens langs den Ussel, die voor de bestrating geschikte steenen pro duceerden. De ovens, waarin de steenen gebakken werden, waren de z.g. veld- ovens, bestaande uit twee evenwijdige, zware, iets naar binnen hellende muren, waarin de te bakken steenen ongeveer 5 meter hoog werden opgestapeld. Eén zoo’n oven kon ongeveer 1 millioen stee nen bevatten. Meestal werden deze ovens tegenwoordig zijn ze vrijwel geheel en al verdwenen één keer, in sommige gevallen twee keer per jaar gestookt. Het steenbakkersbedrijf beleefde al spoedig af en toe moeilijke tijden. Vaak immers bestond er weinig vraag naar baksteen, terwijl aan den anderen kant hoe langer hoe meer concurrentie onder vonden werd van cementsteen of buiten- landschen baksteen. Hierdoor waren de prijzen zoo laag, dat slechts met verlies kon worden gewerkt, hetgeen den steen- - fabrikanten tot inkrimping der productie dwong. Het is dan ook geen wonder, dat naar zuiniger productie-methoden werd nitgekeken. Het geheel of grootendeels vervangen van turf als brandstof door steenkool, was in dit verband een eerste stap naar bezuiniging. Vlugger werken, en grooter besparing aan brandstof evenwel was noodig, om een beter rendement in het steenbedrijf te verkrijgen. Vandaar, dat de ringovens hun intrede deden. Van periodiek stoken kwam men nu tot een continu-bedrijf, minder afhankelijk van onvoorziene fac toren, en tevens met een nuttiger effect van de gebruikte brandstof. Op den duur echter bleek, dat de ringovens toch niet aan de gestelde verwachtingen voldeden. De kwaliteit van de straatklinkers, die men uit de ringovens verkreeg, kon wat vorm en hoedanigheid betreft, maar zel den de vergelijking met veldovenstraat klinkers doorstaan. Vooral toen het ver keer kort voor het uitbreken van den wereldoorlog op de wegen hoe langer hoe meer toenam hetgeen gepaard ging met hoogere, aan het wegdek te stellen eischen konden deze straatklinkers niet meer aan bepaalde voorwaarden beant woorden. Een aanzienlijke verbetering in het bak ken van straatklinkers bracht de uitvin ding van Adr. van de Koppel te IJssel- stein, die een overslaande vlamoven con strueerde. Deze in 1915 in gebruik gestelde oven overtrof al dadelijk de verwachtingen. Wel was het brandstof verbruik belangrijk grooter dan in den j Tingoven, maar het duurdere stoken werd door hoogere verkoopsprijzen gecompen seerd. Met dezen oven bleek het name lijk mogelijk een veel grooter percentage straatklinkers te bakken dan in veld- of ringovens. Vandaar, dat veld- en ring ovens hoe langer hoe meer verdwenen, mede tengevolge van technische verbete ringen, die in de steenfabrieken hoe lan ger hoe meer werden aangebracht. Door de scherpe concurrentie, alsmede door het streven naar een voortdurend opvoeren van de technische volmaaktheid van het product, vereenigden zich de fa brikanten van straatklinkers tad, de N.VJ J. Ph. Beijerman, commissaris Biscuitfa briek, Victoria, J. Blom, namens het zak- kendragersgilde' te Dordrecht notaris E. H. L. Morra, A. Rom Colthoff, oud-alge- meen secretaris van het voormalige Ned. Verbond van werkgevers, R. I. Browne, kunstschilder, S. J. E. Rooda, directie Calvé Delft, P. Kruisbrink, directeur bis cuitfabriek Patria, jhr. mr. K. J. M. Huy- decooper, dr. F. v. d. Broek Hibma, na mens de Hcllandia Melkfabriek, F. Brand- steder, inspecteur-handelsagent van de Ned. Spoorwegen, jhr. ir. J. C. Stoop, E. C. Geudeker, H. M. Abraham, resp.voorz. en directeur van de Nederlandsche Meel centrale, ir. S. H. Visser, secr. ver. Ned. Cacao- en Chocoladefabrikanten, J. R. Tijssen, oud-directeur belastingen, de lui- tenant-generaals b.d. H. A. Seyffardt, P. van Munnikrede, SS. G. Nauta Pieter en Bauduin, A. H. en F. Ver- kade, directeuren Verkadefabrieken te Zaandam, B. J. E. Peet, namens de Ne derlandschen grossiersbond, P. Zimmer man, dir. Internatte en Joh. Leijds, direc teur Maggifabrieken. Van den A.N.W.B. waren aanwezig de heeren Edo Bergsma, eere-voorzitter, H. P. P. Bloemers, voor zitter, H. J. van Balen, W. A. M. Weste- rouen van Meeteren en H. W. O. de Bruyn directeuren, mr. A. Ml J. de Jager en mr. H. A. H. Canter Cremers, leden van het dagelijksch bestuur, C. R. T. bar. Kraayen- hof, C. H. Cordes, en A. Onnes, leden Al gemeen bestuur, E. H. Kruyff, oud-lid Al gemeen Bestuur en J. A. van der Stadt, chef afdeeling wegwijzers en Jan J. Laan, consul te R’dam v. d. A.N.W.B. Voorts merkten wij nog op de heeren Th. R. Meutelings, voorzitter van de ver. van biscuitfabrikanten en van de federa tie van Ned. Zoetwarenindustrieën, dr. H. K. Offerhaus, Th. Niermeyer uit Gronin gen, A. J. Staal, secretaris N.V.B., P. J. de Kanter, eere-voorzitter, Algemeen Ned. Verbond en E. en L. Jamin, dr. J. Munk, H. J. J. M. Lips en R. A. Haverkorn van Rijsewijk, namens R. Mees en Zoonen. In de aula heeft de heer Ch. H. J. Re- delé, de zoon van den overledene, het woord gevoerd. Op wensch van mijn va der, aldus de heer Ch. Redelé, zullen er verder geen toespraken gehouden, worden. Dit zal voor velen, die nog gaarne een persoonlijk woord hadden geuit een des illusie zijn, want mijn vader heeft in groo ten kring waardeering gevonden. Hij is bescheiden door het leven gegaan, maar doordat hij zijn werk had op velerlei ge bied werd hij, tegen zijn wil, voor het voetlicht geplaatst. In 1904 richtte mijn vader een bescheiden industrie op en hij heeft haar tijdens zijn leven doen uit bloeien tot een der grootste Hollandsche fabrieken op dit gebied. Dat was echter niet zijn eerste trots. Zijn trots was, dat deze bedrijfsgemeenschap zijn geest droeg. Hij rustte niet, voordat hij het tal rijke personeel omvat had. Van zijn medewerkers maakte mijn vader zijn vrienden, aldus spr. Het was geen comedie, als hij zich interesseerde in het geluk en de droefheid van hen. Voor vele ouderen van het personeel is hij een vader geweest. Hij zeide eens zoo treffend: Ik voel mij als de oude vader van die groote Victoria-familie. Hij was in den waren zin van het woord een menschenvriend. Hij was een leider, die nooit beval, maar altijd vroeg, en die zijn medewerkers door dit vragen tot de grootste krachtsinspanning aanspoorde. Kreeg er eens iemand een standje, het geen hoogst zelden gebeurde, dan ver liet de betrokkene niet met gebogen hoofd zijn kantoor, maar met opgeheven. Versch in het geheugen ligt nog een gebeurtenis in de Meidagen van 1940, die zoo’n uitnemend beeld geeft van de plaats, die mijn vader op de fa briek bekleedde. Na een afwezigheid van eenige dagen keerde hij onverwachts op de fabriek terug. Met tranen in de oogen hebben toen tientallen leden van het personeel hem de hand geschud. Eén van zijn grootste karaktereigen schappen was zijn vermogen om te over bruggen. Spr. memoreerde een tweetal fusies, die door zijn bezielend optreden heeft plaats gehad. Hij heeft nooit ge voetbald, bijna nooit getennist en nooit geroeid. Maar als de sportvereenigingen in Dordrecht moeilijkheden hadden, dan wendden zij zich tot hem en hij wist steeds een oplossing te vinden. Mijn vader, aldus spr. is 35 jaar lang lid van het dagelijksch bestuur van den A.N.W.B. geweest. Iedereen weet, dat on der zijn leiding duizenden wegwijzers en verkeersborden zijn geplaatst. Niet ieder weet echter, dat hij door zijn scherpte van geest een groote invloed heeft gehad op de leiding van den A.N.W.B. Het ging er tijdens de besprekingen soms warm toe, maar door zijn gevoel voor humor en zijn charmant optreden heeft hij er toe bij. gedragen, dat de goede toon steeds ge handhaafd 1 bleef. Als voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers had de sociale zijde van het arbeidsvraagstuk zijn voortdurende aandacht. Meermalen heeft hij in hoofdartikelen opbouwende critiek geleverd. Van later datum dateert zijn lidmaatschap van de Ned. Meelcentrale. In korten tijd heeft hij zich ook daar tal van vrienden gemaakt. Maar heel hoog boven dit alles uit, ging zijn groote liefde voor zijn gezin. Het nam de eerste plaats in zijn hart in. Zijn wensch om geen lang ziekbed te hebben is vervuld. Hij is gevallen door het verkeer, voor de gevaren waarvan hij talloos velen heeft behoed. Hij heeft vele wegwijzers gezet, doch een ervan was de mooiste, die van de herinnering. Deze zal ons op ons le. venspad den weg wijzen. De organist speelde een Litany van Schubert „Wenn ich einmal soil scheiden” van Bach en het Andante uit de Sonate Pathétique van Beethoven. In den stoet kwamen met de familie mede de heeren A. Rutgers, v. d. Loeff en A. Bossaert, resp. president.commissa. ris en commissaris van de N.V. Victoria en H. Leenhuis, adjuncLdirecteur. Huldiging door directie en personeel van de „Haagsche Courant” Heden herdacht de heer C. Starren burg den dag, waarop hij 25 jaar geleden als hulp bij de rotatiepersen bij de Haagsche Courant in dienst trad. In ver band met dit feit is de heer Starrenburg door directie en personeel hedenochtend gehuldigd. Namens de directie voerde de heer A. G. Sijthoff het eerst het woord.. Heden is het 25 jaar geleden, aldus spr., dat gij in dienst trad van de Haagsche Courant. Reeds van 19111912 waart gij bij ons bedrijf werkzaam en deze tijd is u blijkbaar zóó goed bevallen, dat gij in 1916 weer bij ons terugkwam. Van dit tijdstip af hebt gij uw beste krachten aan de Haagsche Courant gegeven en vol toewijding in de drukkerij uw plicht ge daan. Als blijk van waardeering bood de heer Sijthoff den jubilaris een fraai gouden horloge met inscriptie aan en Wenschte den heer Starrenburg geluk ook namens den directeur, den heer A. W. Sijthoff. Daarna sprak namens redactie en cor rectie de heer H. T. Lijsen. Spr. vond het verheugend, dat de directie de traditie handhaaft een zilveren jubileum in den kring van het personeel te vieren. Men voelt daardoor, dat allen bijeen behooren. Namens de redactie en de correctie uitte spr. zijn waardeering voor het werk van den jubilaris en als blijk hiervan bood hij een moderne vaas aan. De heer D. Louwman wenschte geluk namens administratie en technischen dienst. Hoewel het contact van de admi nistratie met u nooit groot is geweest, hebben allen toch kunnen constateeren, dat gij uw werk goed verricht, zeide spr. Als blijvend blijk van waardeering bood de heer Louwman een spiegel aan. Namens het technisch personeel sprak de heer G. Th. Ros, die den jubilaris prees als een ijverig en werkzaam man. Zijn gelukwenschen deed de heer Ros vergezeld .gaan van een fraaie klok en bloemen. De heer Starrenburg heeft daarop directie en personeel met enkele goed gekozen woorden bedankt voor de harte lijke woorden en de geschenken. Hij sprak daarbij de hoop uit, nog lange jaren voor de Haagsche. Courant werk zaam te mogen blijven. Daarna was er gelegenheid den jubi laris en zijn familie geluk te wenschen. I oiori. uw oijaragen op giroreKemng j 8-7-6-0-0 ten name van de Neder- landsche Ambulance, Koninginne- gracht 22, ’s Gravenhage. Hedenmiddag is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer J. C. Redelé, directeur der N.V. Biscuitfabriek Victoria te Dordrecht Tot de vele aanwezigen behoorden de heeren dr. H. N. Bleulandt van Oordt, ir. A. Duiker, mr. H. B.. Wildt Meyboom, Binnenkort hebben de pioniers van den Nederlandschen Arbeidsdienst hun taak volbracht. Een half jaar geleden gaven zij zich vrijwillig op, omdat zij begrepen, dat zij met hun dienst in den Nederland schen Arbeidsdienst een heilzamen invloed zouden uitoefenen op de vorming van ka rakter voor hun toekomstige leven. hebben elkaar in de zes maanden werkend samenzijn leeren kennen, hebben elkanders gaven leeren waarde ren, zij hebben vriendschap gesloten, welke in den arbeid werd bevestigd. AVONTUURLIJK JONGMENSCH Het trok de aandacht van een politie agent, dat een jongen, die te Enschedé een bioscoop wilde bezoeken, gewapend was met een kampeermes in schede en dat hij bovendien een nieuwe revolver- tasch bij zich droeg. Hij noodigde het jongmensch uit hem naar het politiebureau te willen vergezellen, om daar een nadere verklaring af te leggen over de herkomst en het doel dezer voorwerpen. AI spoedig kwam het hooge woord eruit: hij was uit Den Haag weggeloopen en met mede neming van plm. 100 van zijn baas de wijde wereld ingetrokken. Zoo was hij in Enschedé beland en had daar een nacht in een hotel doorgebracht. Behalve het kampeermes en de revolvertasch, had het avontuurlijk jongmensch, de 14-jarige T. I. W., zich -ook een windbuks, een acte- tasch en een lichtpistool aangeschaft. Bij zijn aanhouding werd nog een be drag van plm. 30 op hem aangetroffen. Hij werd op transport naar Den Haag, ge steld, om weer onder het ouderlijk gezag te worden teruggebracht. VERORDENING BADHUISSTRAAT-OOST Op de Gemeentesecretarie afdeeling S. en B. (kamer no. 32) zal van heden af voor een ieder ter inzage liggen het Raadsbesluit van 28 April 1941, inzake vaststelling van een verordening tot regeling van de bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen tusschen de Bad huisstraat, de Loggerstraat, de Pinkstraat, de Vijzelstraat en de Haringkade (Veror dening Badhuisstraat-Oost), met bijbe- hoorende kaarten, gemerkt A en B. Dit Raadsbesluit is goedgekeurd door de Ged. Staten van Zuid-Holland bij be sluit van 5 Augustus 1941.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9