Na twee maanden strijd in het Oosten No. 17960. van Duitschland kan dezen oorlog nooit verliezen Terugtocht van de Sovjets het Noorden Vrijdag 22 Augustus. 1941. Nieuwe bonnen De aardappelenvoor- aan- ziemng gewezen Het O.K.W. meldt in via Duitsche opmarsch Nowgorod Hoe de Sovjets in Finland huishielden Terreinwinst van 870.000 vierkante kilometers voor de Duitschers GEHEEL EUROPA WERKT VOOR DE ASMOGENDHEDEN VRIJWILI NI V - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN van 8.51 uur n.m. tot 6.35 uur v.m. ÏSLEGIOEN LAND VERDUISTEREN t g 5 I DE REORGANISATIE VAN DE SOCIALE VERZEKERING Nachtdienst dokters: Vyf millioen Sovjet-soldaten buiten gevecht gesteld Twee Noorsche schepen verloren Succesvolle aanvallen ten Zuiden van St. Petersburg Een interview met Dr. Göbbels Bij hun terugtocht werd alles vernield Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Het normale rantsoen hersteld Maan: 22 Aug. onder 8.33 uur nam. 23 Aug. op 7.22 uur voorm. 5 g g 5 van 3 k.g. HAAGSCHE COURANT t PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIKN: 32 Brood bloem, 32 Bloem 32 Vleesch Z.g. Stadspatiënten: No. 49 mu- bijten opdat het Aardappelen naast is thans bepaald, Ook van Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage Finsche Golf geraakte godloozen, Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct i de gebied van getroffen, vallen datum nog recht op IJ k.g. aardappelen. 32 Kaas 32 Melk I Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Uit Oslo wordt gemeld: dat het 8078 brt. groote Noorsche tanloschip „Sol- heim” dat in Britschen dienst voer als ver loren moet worden beschouwd. De be manning werd gered. Voorts wordt het verlies van het 4310 brt. groote, eveneens in Engelschen dienst varende Noorsche schip „Fernlane” door een bericht van het Roode Kruis bevestigd. Italiaansche blokkadebreker Het Italiaansche vrachtschip „Butter fly”, dat door het uitbreken van de vij andelijkheden werd verrast, toen het in de Braziliaansche haven Recife lag, is op 29 Juni 's nachts uit deze haven vertrokken met gedoofde lichten. Het slaagde er in, door de blokkade te breken en is na een overtocht van een maand, die door op windende gebeurtenissen was gekenmerkt, in een bevriende Haven aangekomen meldt Stefani. zelfden voet als deze recht zullen heMben op hulpverleening in natura, hetgeen ook geldt voor de uitkeering in geld bij be valling, welke uitkeering tot dusver krachtens de Ziektewet alleen aan een vrouwelijke verzekerde toekomt, doch in het vervolg ook door de echtgenoote van een mannelijken verzekerde zal worden genoten, en wel (krachtens de nieuwe verordening) ten bedrage van 55 gulden. Op de belangrijkheid van een goede so ciale verzorging, zoowel voor de verzorg den individueel en in gezinsverband als voor de algemeene volksgezondheid en volkskracht, hebben wij naar aanleiding van de hier besproken reorganisatie reeds eerder gewezen. meldt het Wehrmacht, belangrijke -door de Duitsche Weermacht behaald in den strijd tegep het bolsje- Het frontbericht uit Moskou meldt, volgens „Exchange Telegraph”, dat in den Noordwestelijken sector het leger van Worosjilof heeft moeten terugtrekken ten Westen en ten Zuiden van St. Peters burg op de achterwaartsche verdedigings- stellingen. De Duitsche troepen, zoo wordt verder gemeld, zijn via Nowgorod Het Spaansche blad „Informaciones” publiceert groot opgemaakt een inter view, dat Rijksminister dr. Göbbels aan den plaatsvervangenden hoofdredacteur van het blad, Marquerie, heeft verleend. Op de opmerking van den journalist, dat de Engelschen zeggen, dat zij den oorlog zullen winnen, omdat hun econo mische reserves grooter zijn dan die van het Duitsche Rijk, antwoordde de minis ter: „Hoe kan Engeland gelooven den oorlog op grond van een economische superioriteit te kunnen winnen? Het kan zonder beperkingen slechts over de pro ductie van het eigen eiland beschikken. De directe leveranties uit Amerika komen in Engeland aan, wanneer de Duitsche duikbooten en vliegtuigen dit toestaan. Hetzelfde geldt voor de leveranties uit het imperium, terwijl Engeland te lijden heeft van de gevaren, voortspruitende uit de langere zeeroutes', heeft Duitschland zich 8 jaar lang voorbereid op het ge val, dat men een economischen oorlog te gen het Duitsche rijk zou kunnen gaan voeren, en het heeft thans bijna het ge heele economische potentieel van Europa tot zijn beschikking. Duitschland heeft, vergeleken met Engeland, het voordeel, dat zijn leveranties via den korteren en veiligeren weg te land aankomen. Resumeerend kan men zeggen, aldus dr. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Een V.P.B.-medewerker schrijft uit Hel sinki: Een geheelen dag reden wij in de streek ten Noorden en ten Noordoosten van het Ladogameer door het gebied, dat bij den vrede van 1940 aan de Sovjets kwam en thans weder in handen van de Finnen is. Op enkele plaatsen hebben de Sovjets wel is waar de door de Finnen gestichte industrieën op gang gebracht, doch over het algemeen heerschte hier gedurende de bezetting, die 15 maanden heeft geduurd, een doodsche stilte. Het grootste deel van het land, dat vroeger door de Finnen werd bebouwd, ligt vol komen braak. In den afgeloopen herfst heeft men het graan laten staan de Sovjets hebben zich niet eens de moeite genomen om den oogst binnen te halen, de korrels vielen op den grond, ontkiem den en rijpten opnieuw. Alles is natuur lijk volgegroeid met onkruid. Bij hun terugtocht hebben de bolsjewis ten alles vernield. Alles is uitgebrand, en zoover dit mogelijk was, ook opgeblazen. Van de gebouwen is niet veel meer over gebleven. Het groote fabriekscomplex in Vartsilla, een industriecentrum van Kare- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461Ï Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Reeds herhaalde malen is er op gewe zen, dat de moeilijkheden bij de aardap pelenvoorziening van tijdelijken aard wa ren. Thans is de situatie ten gunste gewij zigd, de moeilijkheden kunnen thans overwonnen worden geacht. In een der vorige berichten betreffende de aardappelenvoorziening heeft de secre- taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij medegedeeld, dat zoo spoedig mogelijk het normale rant soen van 3 k.g. zal worden hersteld. Thans zijn de voorraden en dé aanvoer voldoende om naast bon ,,32 reserve’’, welke giste ren is bekend gemaakt en die van 22 tot en met 30 Augustus geldig is, voor de volgende week nog een tweede bon geldig te verklaren. Deze bon zal met ingang van 25 Augustus geldig zijn tot en met 30 Augustus. Op dezen bon zal het nor male rantsoen van 3 k.g. verkrijgbaar zijn. Finsch legerbericht Officieel wordt te Helsinki medege deeld: Op 20 Augustus zijn er geen bom men op Finsch gebied geworpen. Aan den Westeijjken oever van het Ladoga-meer werden 2 vijandelijke gevechtsvliegtuigen door Finsche vliegers neergeschoten. Bo vendien heeft de Finsche kustartillerie in de Finsche Golf een vijandelijk water vliegtuig neergehaald. Het Finsche lucht wapen bombardeerde hevig de omsingel de afdeelingen en de plaatsen van insche ping aan het Ladogameer. Göbbels, dat geheel Europa practise!) en daadkrachtig voor de Asmogendheden werkt. Op de vraag of het waar is, dat de Engelschen het Duitsche rijk door hun luchtaanvallen in een oorlog op 2 fronten hebben verwikkeld, antwoordde Göbbels ■ontkennend. De Engelsche bomaanvallen op Duitsch land zouden ook zonder den oorlog tegen de Sovjet-Unie ondernomen zijn. De Duitsche luchtmacht heeft het Brit- sche eiland steeds opnieuw aangevallen, zonder dit een oogenblik te staken, doch de oorlog tegen de Sovjet-Unie dat mag niet vergeten worden is de voor waarde voor den beslissenden strijd tegen Engeland. De oorlog tegen de Sovjet- Unie was noodzakelijk, en eens zal de dag komen, waarop Engeland zijn nach telijke aanvallen op Duitsche woonwijken duur moet betalen. Een andere vraag, of de Stalin-linie be staat of niet, antwoordde de minister; Dit behoort tot de Britsche leugencampag- ne, waarvan men een eindelooze serie voorbeelden zou kunnen opnoemen. Een ander voorbeeld is de Britsche bewering, dat de Sovjets duizenden tonïien explo sieve bommen boven Berlijn hebben neergeworpen. Wanneer men „duizenden” zegt, dan moet zulks minstens 2000 of 3000 beteekenen en daar een bommenwer per over een zoo langen afstand slechts ongeveer een ton kan vervoeren, moeten dus 3000 Sovjetvliegtuigen boven Berlijn hebben gevlogen. De waarheid is, dat er slechts 3 Sovjet bommenwerpers zijn ge weest, die niet eens de luchtversperring hebben kunnen doorbreken. Vervolgens verzocht de Spaansche jour nalist om een verklaring over de „onver wachte en verrassende religieuze vroom heid” in de Sovjet-propaganda. Göbbels verklaarde, dat de reden voor deze religieuze leugencampagne is gele gen in het feit, dat Churchill en Roosevelt zich in de pijnlijke situatie bevinden, hun volken de verklaring te moeten geven over hun betrekkingen met de Sovjets en der halve er groot belang bij hebben, te kun nen beweren, dat dit noch godloozen, noch communisten zijn. schip van 1500 ton door twee treffers in brand, zoodat het zeer spoedig slagzij vertoonde en zonk. In totaal werden door het Duitsche luchtwapen in dit ge bied 14 pantserwagens, 294 vrachtauto’s, 5 locomotieven, 2 spoortreinen en 4 brug gen vernietigd en 3 batterijen luchtdoelge schut tot zwijgen gebracht. Negen Sovjet vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten en 10 andere machines op den beganen grond vernietigd. Met de inneming van Nowgorod op 19 Augustus door Duitsche troepen verlie zen de Sovjets weer een belangrijk ver keersknooppunt in den Noordelijken sec tor. Nowgorod, gelegen op het punt, waar de Woltsjof uit het Ilmen-meer komt, is een stad met 400.000 inwoners. Deze stad heeft een bijzondere beteekenis als ver keersknooppunt in het gebied van St. Pe tersburg. Van hier uit leiden verschei dene spoorlijnen en wegen naar alle richtingen. De strijd aan het Finsche front De gevechten van de Duitsch-Finsche troepen waren Woensdag weer succesvol. De Sovjets probeerden tevergeefs het op rukken van de Duitsche en Finsche for maties tegen te houden. Tegenaanvallen werden overal onder bloedige verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. In deze gevechten werd het Sovjet-regiment ti railleurs no. 426 bijna volkomen vernie tigd. De Sovjets moesten 25 met munitie en oorlogstuig geladen vrachtauto’s ach terlaten. Voorts leden zij zware verliezen aan materiaal, t.w. amphibietanks. veld kanonnen en stukken geschut, machine geweren en mijnwerpers. Oproep van maarschalk Worosjilof Maarschalk Worosjilof heeft gisteren in een door de Moskousche radio ver spreiden oproep de bevolking van St. Pe tersburg aangespoord „als één man voor de verdediging van de stad op te staan”, meldt het D.N.B. Naar in den oproep verder wordt gezegd, moet de bevolking de verdediging van de stad versterken. Vooral is het noodig. de productie van oorlogsmateriaal te verhoogen. De oproep eischt waakzaamheid en onbarmhartig heid jegens lafaards en saboteurs. Sovjet-generaal gevangen genomen Op den ochtend van 19 Augustus werd aan den Westelijken oever van den Dnjepr een aantal Sovjet-officieren gevangen ge nomen. Onder hen bevond zich de zwaar gewonde commandant, generaal van het Sovjet-pantsercorps, luitenant-generaal So- kolof Sovjets verloren in 5 dagen 529 vliegmachines De laatste 5 dagen zijn aan het Ooste lijke front resp. 131, 56, 90, 108 en 144 Sovjetvliegtuigen bij luchtgevechten of op den grond vernield. Veertien Duitsche toestellen werden in dezen zelfden tijd vermist, aldus het D.N.B. ft A A A A A A A A S A s A X A s A s A A A 5 A A A a A s A V 5 v v 5 v 5 V V g V V 5 v v g g De Sovjet-Unie kan het niets schelen haar eigen doctrines voor propagandisti sche doeleinden te verloochenen. Dit is een symptoom voor haar verval. Vervolgens sprak de minister over de houding van Amerika tegenover Ibero- Amerika. Wanneer Roosevelt, zoo zeide dr. Göbbels, een interventionistische positie inneemt, dan doet hij dit niet uit sympathie voor Churchill, doch om goede zaken te doen. Hij is een typisch kapita listische, plutocratische verschijning. Roosevelt ziet thans een geschikt moment om voordeel te trekken uit de strijdende partijen. Zijn bedreiging van Zuid-Ame- rika zou in normalè tijden niet mogelijk zijn. Roosevelt wil militaire, politieke en economische steunpunten veroveren. Of hij hiermede succes heeft, hangt ervan af of de Zuid-Amerikaansche landen de leu genachtige propaganda over een z.g. be dreiging door de niet bestaande „vijfde colonne” van de hand weten te wijzen. In het tegenovergestelde geval zullen zij echter gevaar loopen door de Vereenigde Staten „gekoloniseerd” te worden. Sprekende ovew het hooge moreel en de buitengewone kalmte der Duitschers bij vijandelijke luchtaanvallen zeide dr. Göb bels, dat tot dusver het Duitsche volk in den tegenwoordigen oorlog nog geen ge legenheid heeft gehad te toonen wat het kan verduoen. Wel heeft het hiertoe in den vorigen oorlog ruimschoots gelegen heid gehad, toen het 4J jaar lang hon ger eri nood heeft verdragen. En dit is veel zwaarder dan 3 of 4 uur met over eenkomstige onderbrekingen luchtaanval len te doorstaan. Wij strijden een strijd om Duitschland’s leven of dood. God zij dank heeft onze vijand er geenerlei twij fel over laten bestaan: Duitschland kan dezen oorlog nooit verliezen, want het zou anders volkomen vernield worden. Ter wijl het Duitsche volk overwint, weet het dat het in de geheele wereld die machts positie zal innemen, die het toekomt. Thans zullen zich de gebeurtenissen van 1918 niet herhalen. Bij het einde van het interview sprak dr. Göbbels over de Britsche propaganda, welke hij in dezen oorlog zeer slecht noemde. De Engelsche minister van pro paganda, Branden, heeft zooveel onhandi ge leugens de wereld ingestuurd, dat Duitschland zonder meer ontslagen is’van de verplichting tot het voeren van een polemiek en het geven van dementis. Vervolgens herinnerde Göbbels aan de Engelsche propaganda over Smolensk. Het zenden van enkele journalisten naar die stad was voldoende om het geheele gebouw van leugens ineen te doen stor ten. Met valsche berichten, zoo besloot de minister, kan men misschien moede vol ken tijdelijk mobiliseeren. Voor sterke volken is het in ieder geval niet noodig tot dergelijke middelen zijn toevlucht te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, zooals reeds is bekend gemaakt, bon „32 reserve” gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Augustus tot en met Zater dag 30 Augustus a.s. recht geeft op het koopen van IJ k.g. aardappelen. Daar- dat de geldig heidsduur van bon „31 reserve” wordt verlengd tot en met 30 Augustus. deze bon geeft derhalve tot en met dien het koopen S.A.-Obergruppenführer Heinz Knickmann gesneuveld In den strijd tegen het bolsjewisme is naar de „National-Sozialistische Partei Korrespondenz” meldt, S.A.-Obergruppen- führer Heinz Knickmann als bataljons commandant gesneuveld. S.A.-Obergruppenführer Knickmann, die ook aan den wereldoorlog had deelge nomen, was leider van de S.A.-Gruppe Nieder-Rhein en behoorde tot de oudste medestrijders van den Führer, 32 4 brood rantsoenen brood of gebak. 1 rantsoen brood of gebak. i rantsoen brood of gebak. i rantsoen vleesch of vleeschwaren. 32 Vleeschwaren 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren. 100 gram kaas. 1| liter melk. In sobere bewoordingen Oberkommando successen, U IJ 4. wisme. Daar in het Oosten volgen pantsersla- gen elkaar op. vernietigen de Duitsche luchteskaders troepenconcentraties, nitiefabrieken, opslagplaatsen en verbin dingen der Sovjets. Daar in het Oosten bijten dappere mannen de tanden op elkaar en vernie tigen de Sovjets, opdat het nieuwe Europa leven kan. Daar in het Oosten strijden ook Ne- derlandsche mannen en dat zij dapper strijden bewijst, dat reeds twee onder scheiden zijn met het Ijzeren Kruis. Dat zijn Nederlanders, waarop wij trotsch kunnen zijn. Onze Nederlandsche mannen aan het Oostfront vertegenwoordigen het beste gedeelte van ons volk, bewijzen door hun deelnemen aan den strijd, dat ons land nog vele duizenden plichtsgetrouwe en dappere mannen telt. Het OK.W. meldt de voortdurende vernietiging van hen. die Europa bedrei gen: kan dit alles melden, dank zij den moed en vastberadenheid van millioenen dappere kerels, waarbij ook "Nederlan ders zijn enwaartoe ook u behoort. Misschien waren er vele redenen, waarom u nog geen dienst nam in het legioen. Maar bedenkt,, dat geen uwer bezwaren steekhoudend kan zijn, indien u weet, dat de afloop van den strijd be slist over het zijn of niet-zijn van de Westersche beschaving. Meldt u aan bij het In aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van Militaire zijde d.d. 21 Augustus „Vandaag wordt de tweede maand van den veldtocht tegen de Sovjets afgesloten. In deze 2 maanden heeft de Duitsche Weermacht in het Oosten letterlijk het bovenmenschelijke gepresteerd. Zij staat over hemelsbreed gemeten, 600 a 800 kilometer van haar aanvangsstellingen verwijderd, na succesvolle en voortdu rende gevechten met de Sovjettroepen. Zij heeft in die 2 maanden de in aantal mcnschen en materiaal sterkere Sovjet- legers in verscheidene groote vernieti gende gevechten op zoodanig wijze uit elkaar geslagen, dat zij zich gedeeltelijk in wanorde moesten terugtrekken en tevens zeer waardevol oorlogsmateriaal in aanzienlijke hoeveelheden moesten prijsgeven. Bijzonder in het oog loopend zijn de cijfers omtrent buitgemaakte en vernietigde pantserwagens en vliegtuigen, die eens de kern vormden van de offen sieve kracht van de Sovjetlegers. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn rond 14.000 pantserwagens meer dan 14.000 stukken geschut, waaronder pant ser- en luchtafweerkanonnen en meer dan 11.000 vliegtuigen door de uitwer king van de Duitsche wapens vernietigd of door Duitsche troepen buitgemaakt. Tegelijkertijd werden meer dan 1.200.000 gevangenen gemaakt. Daar de Weer- machtberichten er telkens weder op heb ben gewezen, dat de bloedige verliezen van de Sovjets een veelvoud der gevan genen bedragen, kan in totaal worden aangenomen, dat rond 5 millioen Sovjet soldaten buiten gevecht zijn gesteld. Al deze getallen bewijzen, met welke ver nietigende slagen de Duitsche Weermacht de tegen Midden-Europa opmarcheerende Sovjetlegers van hun offensieve kracht hebben beroofd. Doch ook de terrein winst van de Duitsche en verbonden strijdkrachten in de afgeloopen 2 maan den van den strijd is enorm. Galicië, Bessarabië en de Westelijke Oekraine tot aan den Dnjepr-zijn op zeer kleine stuk ken na, practisch in Duitsche handen. Hetzelfde geldt van Wit-Roethenië en de Baltische landen tot aan de Finsche .Golf. Dat is een oppervlakte van ruw geschat 870.000 vierkante kilometer, dus meer dan het Duitsche Rijk en de nieuw daarbij gekomen «ebieden in het Oosten en Wes ten en het protectoraat Bohemen en Mo- ravië en het gouvernement-generaal. De Sovjet-Unie heeft haar belangrijkste ha vens aan de Zwarte Zee en een deel van haar belangrijke Oekrainsche industrie gebieden verloren, terwijl het overige deel daarvan reeds onmiddellijk door de Duitsche troepen wordt bedreigd. Verder heeft de Sovjet-Unie practisch haar in de jaren 1939/1940 naar het Westen vooruitgeschoven machtspositie en haar stelling aan de Oostzee ingeboet. Ook haar eenige Europeesche mogelijkheid tot onmiddellijke aansluiting aan het De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat heden zijn aangewe zen de onderstaande bonnen, welke in de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. recht geven op de daarachter ver melde rantsoenen wereldverkeer in het gebied van de Ijs zee wordt reeds door de Duitsche en Finsche troepen, die in Karelië en “op het schiereiland Kola oprukken, bedreigd. Daar ook het Duitsche luchtwapen bewapeningsindustrie in het Moskou reeds gevoelig heeft zal het de Sovjet-Unie moeilijk binnen afzienbaren tijd het door de uit werking van de Duitsche wapenen ont stane enorme verlies aan wapens en ma teriaal weer te compenseeren. Zoo gaat de Duitsche Weermacht de derde maand van den geweldigen strijd tegen het bolsjewisme in, vol vertrouwen op door niets verzwakte kracht van haar wapens en in het bewustzijn van haar volle superioriteit over het reeds door zware slagen getroffen Sovjetleger. In het Oosten bevecht de Duitsche Weermacht thans de voorwaarden voor de definitieve afrekening mét Groot Brit- tannië, door de vernietiging van den laatsten Britschen degen op het vaste land. Voorloopig wordt daarom de strijd tegen Groot Brittannië zelf nog uitslui tend door de Duitsche oorlogsmarine en het luchtwapen gevoerd. Het nieuwe suc ces van Duitsche motortorpedobooten bij een aanval op de Britsche kust, waarbij 9000 b.r.t. Britsche scheepsruimte werd tot zinken gebracht, is opnieuw een be wijs voor de onverzwakte offensieve kracht van de Duitsche wapens in den strijd tegen den voornaamsten tegenstan der, Groot Brittannië Hoe meer wij het einde van het twee de oorlogsjaar naderen, des te onmid dellijker en uitsluitender richt zich deze door de Engelschen veroorzaakte oorlog tegei* henzelf.” opgerukt en hebben een betrekkelijk diepe doorbraak in de verdedigingslinies der Sovjets tot stand gebracht. In het Noordelijke deel van het Ooste lijke front waren de voornaamste aan vallen van Duitsche vliegtuigen in samenwerking met de formaties van het leger op 20 Augustus gericht op bolsje wistische troepenconcentraties in het ge bied ten Zuidwesten en Zuiden van Staraja-Russa alsmede ten Oosten van Nowgorod. Spoorlijnen werden herhaal delijk gestagneerd en talrijke stations verwoest, meldt het D.N.B. De succes volle aanvallen op colonnes en spoorlij nen in het gebied ten Zuiden van St. Pe tersburg werden voortgezet. Bij Narwa werden verscheidene pantserwagens en talrijke vrachtauto’s vernietigd. In de Finsche Golf geraakte een koopvaardij - Wij hebben reeds, in een serie artike len, de beteekenis, in verschillende op zichten, van de door het N.V.V. bewerk te reorganisatie van de sociale verzeke ring geschetst, zooals deze blijkt uit de uitvoerig in ons blad weergegeven rede van den heer Woudenberg te Am sterdam, uit de in haar geheel door ons opgenomen verordeningen (of besluit) en uit de van bevoegde zijde verstrekte toelichting, welke wij eveneens hebben afgedrukt. Wij moeten op dit belang rijke onderwerp nogmaals terugkomen. Belangrijk is het blijkens de toelich ting inzonderheid voor het zoo groote in loondienst arbeidende deel der bevol king. Zooals men weet omvat de thans tot stand gebrachte reorganisatie de ziekteverzekering, met inbegrip van de ziekenfondsen, voorts de uitkeeringen bij ouderdom en invaliditeit. De wijzigingen t.a.v. de ouderdoms- en invaliditeitsrenten, bestaande in ver schillende verhoogingen van deze uit keeringen, zijn reeds uitvoerig medege deeld. Zij zijn bedoeld als voorloopige verbeteringen van betrekkelijk beschei den aard (doch die voor de betrokke nen geenszins onbelangrijk en zeker zeer welkom zullen zijn), strekkende tot 31 Dec. 1942 en daarna te vervangen door een definitieve regeling, waarover men in verband met de tijdsomstandig heden thans het oogenblik nog niet ge komen acht Zooals vanzelf spreekt, heeft deze noodmaatregel een sterke financieele zijde naast de zoo belangrijke sociale, want de uit te keeren gelden moeten nu eenmaal worden opgebracht Hier mee in nauw verband staat de nieuwe z.g.n. „vereveningsheffing” welke ten laste komt van den werkgever, ten be drage van 4J pCt. van het uitbetaalde loonbedrag, met dien verstande, dat van die 4J pCt., er IJ kan worden afgewen teld op den werknemer, mits het col lege van Rijksbemiddelaars hiertoe toe stemming geeft, welké toestemming uiteraard slechts zal worden gegeven, als daartoe aanleiding en de afwente ling ook tegenover den werknemer zoo wel billijk als verantwoord is- Men is bij de invoering van deze vereveningsheffing zoo genoemd om dat zij beoogt een „verevening” of ge lijkmaking van de sociale lasten van de Nederlandsche werkgevers met die van de Duitsche er van uitgegaan, dat de bijdrage van den werkgever in de Nederlandsche invaliditeitsverzeke ring in vergelijking met andere Euro peesche landen gering is, tengevolge waarvan de Staat zeer aanzienlijk moet bijpassen ter dekking van de uitgaven voor de sociale renten. Het wordt nu billijk en zelfs een ethische plicht ge acht, dat ook in ons land de werkgever grootere offers brengt voor de verzor ging van zijn arbeiders, in het onder havige geval de aanvullende bijdrage zal opbrengen. In stede van den vorm van een verhooging van de premie, heeft men hiervoor dien van een soort belasting gekozen, in de eerste plaats, omdat hierdoor een gemakkelijke en vlugge aanpassing bij de huidige eco nomische omstandigheden mogelijk wordt geacht, in de tweede plaats, om dat men hiermee een weg inslaat, dien men ook bij de definitieve regeling van de sociale verzorging der arbeiders wil volgen. Indien de opbrengst der nieuwe heffing hooger mocht blijken te zijn, dan de tijdelijke verhooging van de renten, acht men dit allerminst een be zwaar, aangezien op die wijze een re serve zal worden gevormd voor den tijd van de blijvende regeling, die zeker hooger financieele eischen zal stellen dan de tijdelijke. Wat de ziekteverzekering betreft, komt er met 1 November a.s. naast het reeds thans bekende „ziekengeld” (uitkeering bij ziekte, ter vervanging van gederfd loon) de verstrekking in natura, de „zie kenzorg”, welke omvat de doktershulp (met inbegrip van specialisten, tandarts), hülp van verloskundige of vroedvrouw, verpleging in ziekenhuis of sanatorium; voorts verstrekking van geneesmiddelen, met inbegrip van kunstmiddelen, ter voor koming en behandeling van ziekte of ge breken en tot herstel van de arbeidsge schiktheid. Bij overlijden van den verze kerde of een van zijn gezinsleden volgt een uitkeering in geld, die dus zal berus ten op een wettelijke aanspraak, waar door de positie van den verzekerde ste vig geregeld wordt, in tegenstelling met den thans bestaanden toestand, waarbij wel de ziekenfondsen in een en ander voorzien, doch zonder dat een verzekerde een wettelijke aanspraak kan doen gelden op deelneming aan de verzekering door de ziekenfondsen, terwijl in de toekomst de verzekerde tegenover de (zooals reeds eerder gemeld: eveneens te reorganisee- ren en vooral te concentreeren) zieken fondsen door de wettelijke regeling en de daaruit voortvloeiende rechten aanzien, lijk sterker zal staan dan thans. Nog in andere opzichten is de nieuwe regeling voor den werknemer aanmerke- lijk gunstiger dan tot nu toe. Hij zal de premie niet meer alléén behoeven te be talen, aangezien de werkgever wettelijk verplicht wordt, de helft hierin bij te dra gen Bovendien zal het bedrag der premie in overeenstemming worden gebracht met het door den verzekerde ontvangen loon, dus naar draagkracht worden geheven. Van groot belang is verder de invoering van de gezinsverzekering, d.w.z. dat de gezinsleden van den verzekerde op den- lië, was tijdens de bezetting door de Sov jets niet in gebruik en werd bij den te rugtocht van de Sovjettroepen grondig vernield. Op de binnenplaats van de fa briek vinden wij tusschen de puinhoopen nog de machines, welke Finland na het sluiten van den vrede aan de Sovjets moest teruggeven, in de kisten, waarin ze werden verzonden, met de Finsche op schriften. Dit is het lot geweest van de machines, welke de Sovjet-Unie zooge naamd broodnoodig had om de fabriek weder in werking te stellen. Op dezen tocht hoorden wij ook, in hoe hooge mate de Finnen het land ontgonnen en gecultiveerd hebben. Wij passeerden talrijke dorpen en nederzettingen. Van den oorlog hadden deze plaatsen niets te lijden gehad maar zij lagen daar, doodsch, eenzaam, en verlaten. Verlaten stonden de huizen,, voor een deel rood geschilderd, te midden van de akkers, die overwoekerd waren door een wilden plan tengroei. Vruchtbaar land te midden van de wildernis, door geslachten van Finsche pioniers ontgonnen en verzorgd, doch door ‘i de Sovjets geheel verwaarloosd. De Sovjettroepen trokken af, alles ver nielend, doch de Finnen zullen er wel voor zorgen, dat hier spoedig de oude geest, de oude orde en het oude leven terug- keerr-n De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 September a.s De bonnen, welke van 24 Augustus 1941 af zijn geldig verklaard met uitzon dering van die voqr vleesch of vleesch waren, mogen reeds op Zaterdag 23 Augustus 1941 worden gebruikt. Zooals bekend, is het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhan del op Maandag en Dinsdag niet geoor loofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 23.Augustus niet meer geldig: 31 Brood, brood of gebak; 31 vleesch, vleesch of vleeschwaren; 31 bloem, bloem; 31 melk I, melk; 29 reserve, aardappelen; 30 reserve aardappelen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1