r SIERHD1I1 GLRDWJEG AKKERTJES FILM EN BIOSCOOP druk KUNST EN LETTEREN het Amenka’s druk op Verre Oosten Achtervolging van de ver slagen bolsjewisten m de Oekraïne Hoofdpijn pag. 2 I KURHAUS F LAJLA DUITSCHLAND naar FRANKRIJK ENGELAND DE STRIJD OM DEN HIMALAYA EGYPTE een NIEUWE UITGAVEN BRITSCH-INDIE VEREENIGDE STATEN rust uit na een vermoeienden tocht mesjes zijn goedkooper, omdat zij beter zijn! repareeren schoonmaken ombouwen - moderniseeren van v PLANNEN VAN HET RESIDENTIE- TOONEEL Het non stop offensief der Engelschen De benzine-vfrschepingen de Sovjet-Unie Britsche versterkingen naar Basra De stukken en Toespraak van den sjah van Iran - U' Jf'X Duitsche gevangenen afschuwelijk door de bolsjewisten mishandeld Een zeer bijzondere documentaire in Cineac Fransch protest over de behandeling van de Syrische troepen Een opname uit de film „De strijd ora den Himalaya”. De expeditie rust uit na een vermoeienden tocht .(Tobis) Boodschap van Roosevelt aan het Congres helpen direct 1 HAAGSCHE COURANT Vrijdag 22 Aug. 1941’ le bl. Botsingen tusschen Syriërs en f Engelschen De „Illustrious” beschadigd op Amerikaansche werf het tableau de Ia troupe Aanvallen op bniggehoofden aan den Dnjepr Vx corr.man- in Aino Taube als Lajla. onze geering” zijn.' Hydepark President tember beginnen. Van dezen dag af Wor den tevens de vrijwillige bijdragen voor de winterhulp van de loonen. salarissen, enz., ingehouden, meldt S.P.T. uit Berlijn. een dóór het D.N.B. van militaire zijde ver heeft de Duitsche luchtafweer het DE WINTERHILFE De aanstaande nieuwe periode voor de Winterhilfe zal reeds op den eersten Sep- raffinadenjen mogen achterblijven. Suez en PATEL VRIJGELATEN Naar S.P.T. uit Bombay meldt is Gand hi’s voornaamste medewerker, Patel, die zich In gevangenschap bevond, om ge zondheidsredenen op vrije voeten gesteld. ECONOMISCHE CONFERENTIE IN ALGIERS Onder voorzitterschap van den alge- meenen afgevaardigde van de Fransche regeering in Noord-Afrika, generaal Wey- gand, is in Algiers een Noorddfrikaansche economische conferentie geopend. In deze conferentie wordt de kwestie bespreken hoe Frankrijk van voorraden voorzien kan worden uit de bezittingen in Noord-Afrika teneinde de voedingspositie in het bezette en onbezette gebied te verbeteren Naar verluidt, zijn reeds maatregelen genomen om het grootste deel van den Noordafri- kaanschen oogst naar Frankrijk te ver schepen. met de verdedi- FRANSCHE SOLDATEN NAAR ZWITSERSCHE SANATORIA De regeeringen van Frankrijk en Zwit- verdrag gesloten van tuberculeuze Uit Damascus wordt gemeld. dat nieuwe Britsche versterkingen bestaande uit Britsch-Indiërs, en Australiërs, als mede gemotoriseerde strijdmiddelen in Basra aangekomen en in het Noorden samengetrokken zijn. Verkenningsvlieg tuigen en jagers hebben voortdurend over Syrisch-Libaneesche gebieden gevlogen. De sjah van Iran, Reza Sjah Pahlavi, heeft gisteren, zooals ieder jaar gebrui kelijk is, in de officiersacademie te Te heran de diploma’s uitgereikt oa. ook aan den keizerlijken prins Al Resa. Ter gelegenheid van deze plechtigheid heeft de sjah in een toespraak tot de aanwezige officieren verklaard, dat mis schien enkele hunner er aan dachten, dat zij dit jaar geen verlof zouden krij gen. De reden hiervoor zullen zij echter later begrijpen. De sjah achtte het niet noodig hun nog eeris op hun plicht en op den .bijzonderen toestand op dit oogen blik te 'wijzen. Hij beperkte zich er der halve toe slechts te wijzen op de nood zakelijkheid dat het leger en de officie ren den tegenwoordigen toestand met de grootste belangstelling moeten volgen en in geval van nood tot ieder offer be reid moeten zijn. dezen maatregel getroffen, zoo wordt uit Hanoi gemeld. Maar door thans de ben zine door alcohol te vervangen, is Indo- China in staat aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. De „Nitsji nitsji” meldt uit Bangkok, dat Amerika, om den druk op Thailand te versterken, de petroleumleveranties aan Thailand sterk beperkt hebben. Welingelichte kringen te Tokio heb ben, naar aanleiding van berichten om trent het vervoer van benzine voor vlieg tuigen naar Wladiwos.tyk in AmeHkaan- sche, Canadeesche en Sovjettankbooten verklaard, -dat deze kwestie voor Japan, zoowel in politiek als in economisch en militair opzicht, van belang is. Zij gaven als hun meening te kennen, dat de naar de Sovjethavens in het Verre Oosten ge zonden brandstof in werkelijkheid be stemd is tot steun voor het Sovjetleger in het Verre Oosten, eerder dan vóór de Sovjetstrijdkrachten in hot Europeesche deel der Sovjet-Unie, om aldus den druk op de grens van Mandsjoekwo te verster ken. De Vereenigde Staten, zoo verklaar de men, trachten de Sovjets te helpen en tegelijkertijd Japan’s aandacht op het Noorden gevestigd te houden en af te leiden van den Stillen Oceaan. Zij voor spelden. dat de Vereenigde Staten ernaar zullen streven Japan's aandacht op het Noorden gevestigd te houden in samen werking met de Sovjet-Unie. Engeland en Tsjoengking. terwijl zij de omsingeling van Japan in den Stillen Oceaan uit breiden. De ..Kokoemin Sjimboen” schrijft, dat het vervoer van Anrérifcaansch oorlogs materiaal naar Wladiwostok door de Japansche wateren bij het geheóle Japan- sche volk en de regeering groote veront waardiging heeft gewekt. De hulpver- leening via den Stillen Oceaan beteekent uitbreiding van den Europeeschen oorlog naar het Verre Oosten, meent het blad. hoek p‘et hein- zoutmanstr. hoek paslage spuistraat PROGRAMMA GEMEENTEMUSEUM Het programma van het Gemeentemu seum in de volgende week luidt: Woensdag: 27 Aug. te 3 uur Speciale rondleiding op de Herdenkingstentoonstelling van Dick Kct door dr. G. Knuttel Wzn.. directeur van het Gemeentemuseum. Donderdag 28 Aug. te 3 uur speciale rondleiding op de tent. Den Haag in den loop der eeuwen” door den heer D. F. Lunsingh Scheurleer, conservator Géméentemuseum. Tentoonstellingen: Verlengd tot en met 7 September: Herdenkingstentoonstelling van Dick Ket „De Overgave” en 36 an dere werken van Willem van Konijnen burg. Tot en met 14 September: Den Haag in den loop der Eeuwen. Oude Kunstnijverheid uit Insulinde uit de collectie van den heer en mevrouw mr. J. G. Huyser. (fan-film) In het Seinpost-theater loopt de film „Lajla”, die nog steeds veel belangstelling blijft trekken. DE „ASSOCIATED BRITISH PICTURES" De „Üaily Expresj” deelt mede, dat de helft der aandeelen van de „Associa ted British Pictures” het groote Engel- sche filmsyndicaat, in bezit van de Ame- rikaansche filmmaatschappij Warner Bros, is overgegaan Warner Bros, heeft voor de helft van de 4 050.00Ö aandeelen van de Associated British Pictures, 900.000 pond sterling betaald, die het Britsche ministe rie van financiën, met het oog op de oorlogsfinancieringsdoeleinden, in dollars zullen worden uitbetaald. De Associated British Pictures is alleen in Engeland in ongeveer 500 bioscopen geïnteresseerd. serland hebben een over het verplegen Fransche soldaten en krijgsgevangenen in sanatoria van Westelijk Zwitserland. In totaal zouden 1000 Franschen de voor- deelen van dit verdrag genieten. UTRECHT SUBSIDIEERT TOONEEL Het college van B. en W. van Utrecht’ stelt den gemeenteraad voor een bedrag van 25,000 ter beschikking te stellen voor subsidies aan tooneelgezelschappen, die in den nieuwen schouwburg in den a.s. win ter zullen optredetj. hebben waargenomen.” In een bosch bij een dorp In de buurt van Smolensk is half Juli een Duitsche soldaat gevonden, dien men aan een boom had opgehangen. Zijn gezicht was opge zwollen en de tong hing uit zijn mond. Zijn lichaam was doorzeefd door geweer schoten. Uit de mededeelingen van. dorps bewoners en uit nauwkeurige onderzoe kingen ter plaatse, heeft men thans de gruwlijke misdaad der bolsjewisten gere construeerd, waaraan een Duitsche offi cier en 5 soldaten ten offer gevallen zijn. De Duitsche soldaten waren in Sovjet- gevangenschap geraakt. Reeds bij hun ver hoor werden zij ernstig mishandeld. Later werden zij door de bolsjewisten naar het bosch gebracht. Voor de oogen van de gevangen Duitsche soldaten werd een van hen aan een tak opgehangen. De bolsje wisten hielden toen met hun pistolen en geweren een algemeene schietoefening op het slachtoffer Na elkaar werden zoo alle 6 Duitsche soldaten door de bolsjewisten omgebracht. Daarna trapten de Sovjet soldaten op de lijken en sloegen er met stokken op los, aldus het D.N.B. Ver scheidene officieren van het Sovjetleger, o.w. een majoor en een politieke com missaris, hebben deze handelingen bijge woond en er zelfs aan meegedaan. De lijken van de 5 soldaten werden door de Sovjets onder den grond gestopt Het zesde lijk lieten zij hangen. Naar neemt, zoogenaamde non-stop offensief der En gelschen tot een ..Britsch Smalenski in de lucht” doen worden. Alle pogingen van het luchtwapen van Groöt-Brittannië over den Duitschen afweermuur aan de Kanaal- kust te komen, zijn evenzeer door het concentrische vuur der Duitsche wapens verijdeld als de doorbraakpogingen van hun bolsjewistische bondgenooten, tot wier ontlasting deze pogingen tot binnen dringen werden ondernomen. Sedert het begin der pogingen tot ontlasting van hun Sovjetbondgenooten. verloor het Britsche luchtwapen bij dag- en nacht- aanvallén in -totaal 931 vliegtuigen, zon der rekening te houden met hun eveneens haar verhouding sterke verliezen in Noord-Afrika. Bovendien moet bij de be- oordeeling van deze cijfers rekening wor den gehouden met het feit, dat de Engel schen in het tijdvak van 22 Juni tot 28 Het bezoek van den hertog van Kent De hertog van Kent, die het weekeinde bij president Roosevelt zal doorbrengen, zal Maandag met den president naar Washington reizen, waar hij eenige dagert als officieele gast der Amerikaansche re-< geering zal vertoeven. 4 Maandag zal de hertog werveti en mili taire werken in Norfolk bezichtigen. Op de' la‘er.KWara* zljn den avond van denzelfden dag zal Roose- verscheidene composities van hooge orde velt een banket geven ter eere van dèn> gast. Voor Dinsdag staat een b’ézoek aan de Glenn Martin-fabrieken- te Baltimore op het programma. Woensdag zal de her tog weer naar Canada terugkeeren. Amerikaansche critiek Naar aanleiding van de boodschap, die Roosevelt tot het Congres gericht heeft, verklaart Associated Press in een com mentaar, dat de president zich biets heeft aangetrokken van de aanvallen der op positie, die o.a. heeft gezegd, dat Roose velt een aanvallend en verdedigend ver bond met Engeland heeft gesloten e de grondwet heeft geschonden door te onder handelen aan boord van een oorlogsschip van een oorlogvoerende mogendheid Een ambtenaar van het Witte Huis heef*, vol gens Associated Press verklaard, dat de boodschap is voorgesteld door de demo cratische Congresleiders,, die Maandag met den president geconfereerd hebben. De republikeinsche Senator Taft zeide, dat Roosevelt blijkbaar aennis heeft ge nomen van de commentaren, volgens wel ke bij zijn ontmoeting met Churchill twee zijner beroemde, vrijheden verloren zijn gegaan, n.l. die van godsdienst en pers. De president heeft er zich echter niet over uitgelaten, of Churchill en Stalin de zen vrijheden weer recht zullen doen we dervaren. Taft zeide het te betreuren, dat Congres noch publiek er van in kennis gesteld is, welke verplichtingen Roose velt heeft, aangegaan. „KOMÖDIANTEN" De Bavaria-film „Komödianten” van G. W. Pabst, naar den roman ..Philine” van Oily Bocheim. is onderscheiden met de volgende predicaten ,,Staatspolitiek en artistiek zeer waardevol”, ..cultureel waardevol’’ en „volksopvoedend”. De hoofdrollen worden gespeeld door KSthe 'Dórsch en Hilde Krahl. De Himalaya heeft altijd een bijzondere aantrekkingskracht op ontdekkingsreizi gers uitgeóefend. Velen zijn er reeds op uitgetBokken om zich den toegang te ver schaffen* tot dé hoogste toppen, De meeste expedities bereikten echter haar einddoel niet, óf men was gedwongen om terug te keeren, óf de vermetele onderzoekers werden bedolven onder een geweldige lawine. In 1937 vertrok een Duitsche expeditie naar de Nanga Parbat uitgerust met de meest verfijnde en moderne hulpmidde len. Honderdvijftig dragers vergezelden de leden van de expeditie. Tot deze hulp middelen behoorde ook een volledige apparatuur voor het opnemen van films. Meter na meter legden de mannen den weg af, daarbij moeilijkheden, overwin nend. die langen tijd onoverwinnelijk hebben geschenen. Steeds dichter nader den zij hun doel, nog slechts enkele hon derden meters moesten afgelegd worden en van de mannen maakte zich een blijde opwinding meester, totdat een reusachtige lawine een plotseling einde maakte |aan hun toekomstdroomen en hun léven. Slechts een van de mannen, die toe vallig naar het hoofdkamp was terugge keerd, overleefde de expeditie. Een haas tig toegésnelde reddingsexpeditie vond na lang zoeken de omgekomen mannen. Zij hebben het geheim van de Nanga Parbat echter niet mee in hun ijsgraf genomen, want, dc reddingsexpeditie vond al de wetenschappelijke aanteekeningen en de filmopnamen in ongeschonden staat terug. Deze opnamen zijn vereenlgd tot een groote documentaire, waarvan het eerste deel deze week en het tweede deel de volgende week in Cineac vertoond wordt. Zij is een getrouwe weergave van het leven en werken van deze expeditie, van wat zij ondervond, maar ook van wat zij zag: de onmetelijke, woeste bergforma- ties, doodsch en verlaten, echter van een indrukwekkende schoonheid. Lawines en sneeuwstormen zendt de Nanga Parbat bij wijze van begroeting De man, die dit alles op den filmband heeft vastgelegd, moet zich wel volkomen een met deze omgeving gevoeld hebben, anders ware het hem niet mögelijk geweest zijn werk zoo te verrichten. Hier past het niet een woord van critiek te uiten op de kleine onvolkomenheden, want deze zinken in het niet bij dit grootsche geheel. Slechts woorden van lof en van ontzag voor wat opgenomen werd zijn hier op hun plaats. H. Vrind. Om Japan economisch onder druk te zetten hééft de regeering der Vereenigde Stateiï de levering van benzine naar Zuid-Oost-Azië zoo goed als onmogelijk gemaakt. Vooral Indo-China wordt door ontstaan. Eén daarvan is dit opus 86. Buiten opus 96 is dit variatiewerk de eenigste oorspronkelijke compositie voor twee piano’s. De beide overigen zijn be- Wertingen (opus 114 en 132). Reger toont, zich, in de Beethoven-varia- ties een toondichter, wiens fantasie een geweldige vlucht neemt en in scherpe tegenstellingen zich openbaart. Heftigheid en bepeinzing, gespannen kracht en tec- derheid, drift en stille vroomheid, met welk een innerlijke bewogenheid en zui veren; onweerstaanbaren drang wisselen zij elkander af Belevenissen, bekentenis sen zou men deze variaties kunnen noe men van een ziel, die diepe moeiten heeft gekend en wier zwaarmoedige smeekingen zoo aandoénlijk en ontroerend kunnen zijn, misschien ook wel door de argeloosheid, de naïviteit, waarmee de uitingen geschieden, zoo zuiver immers en zonder de geringste zweem om zich zelf eenzedelijke houding te willen geven. De beide spelers hebben de groote virtuositeit getoond die hier zoo noodig is. En bovendien de zinvolle muzikaliteit en het verdiepte inzicht. De Fuga werd oen grootsche en meesleepende bekroning. Sterk was men onder den indruk en met geestdriftigen bijval is er gereageerd. Het verheugt ons dat voor dit hoofd nummer van het programma op zoo waardige wijze is gepropageerd en wij betuigen den beiden uitvoerders warme erkentelijkheid. Na de pauze deed een charmantere mu ze haar intrede. De ernst sluit dat niet uit en nog minder hooge dichterlijkheid, zooals Debussy’s „En blanc et noir” be wees. Een sensitieve kunst van faqtasma-; gorisch karakter, harmonisch boejfaid en door sfeêr en expressie steeds stemmings vol. Het Scherzando heeft in zijn licht- en doorzichtigheid en gratievollë grilligheid soms iets zeer betooverehds. De vertolking was stijl- en' levensvol. Tot besluit een Scherzo van Saint- Saëns, een fraai gevormd en pikant stuk, dat over bekende paden voert. Het Werd gaaf, gevoelig, luchtig-charmant en met temperament voorgedragen en bewees voor de zooveelste maal de uitmuntende hoedanigheden der vertolkende artisten. Groot succes en een extra. J. C. Mani- farges. Naar uit bevoegde Fransche kringen te Vichy vernomen wordt heeft de Fran sche ambassadeur te Washington, Henry Hay, aan de Amerikaansche regeering of ficieel het protest overgebracht, dat Fr’ankrijk bij de Engelsche regeering heeft ingediend wegens de behandeling van de in Syrië' vertoevende Fransche strijd krachten Het protest had in de eerste plaats betrekking op het willekeurige en met de wapenstllstandsovereenkomst In strijd zijnde optreden van den in Engél- schen dienst staanden generaal Catroux, die, zooals gemeld, de Fransche strijd krachten in Syrië onder zijn opperbevel plaatste en hen voor Engelsche diensten wil gebruiken. A N P. meldt uit Ankara, dat in Syrië verscheidene Fransche onderofficieren door de Britsche autoriteiten zijn gear resteerd, omdat zij geweigerd hebben te gehoorzamen aan de bevelen van gene raal de Gaulle. Verder hebben de Brit sche militaire autoriteiten twee bataljons Scnegalezen. die Jn Syrië gëstationneerd waren, tegen' de voorwaarden van het wapenstilstandsverdrag in, naar Irak ge zonden. Cor de Groot en Gerard Hengeveld Als piano-duo fungeerden op dezen "avond bovengenoemde voortreffelijke kunstenaars en wel met een programma, dat aan Duitsche en Fransche muziek was gewijd De Sonate in D-dur K.V. 448 van Mozart was een schoon begin. Al dadelijk dat eerste Allegro was één en al sierlijkheid en geest. En hoe gaaf en fijn van smaak gespeeld. Klankbeschaving, technische afwerking en dynamische scha- keering waren een luSt Ook het Andante schonk een weelde van subtiele klank schoonheid en teedere poëzie. Hoe innig deed Hengeveld de melodie zingen en hoe harmonisch en delicaat sloot* de Groot zich aan. Het samenspel was van zeld zame eenheid en wel bood de versmelting van twee psyches een zeldzame bekoring. En welk een pittigheid en adel in de Fi nale. Oneindig is de rijkdom aan fonke ling, aan schakeering van licht en scha duw in dit sublieme stuk. Door treffend thythme. edele virtuositeit en begrip heb ben de beide kunstenaars ons het wonder van deze muziek doen beleven. Dan een heele overgang tot een werk; dat meer dan een eeuw later ontstond. Max Reger, schreef de Variaties en Fuga opus 86 (over een Thema van Beethoven» pp zijn 31e jaar. Hoewel de periode, dat hij regelmatig meesterwerken componeer de, later kwam, zijn er toch ook daarvóór HET ENGELSCHE LEGER IS NIET STERK GENOEG In een hoofdartikel stelt het Londen- sche blad „Evening Standard” vast, dat een overwinning op Duitschland slechts mogelijk is. indien, van Britsche zijde een aanval op het continent wordt onder nomen. Een dergelijke actie is volgens’ het blad op dit oogenblik niet uitvoer baar, aangezien het Engelsche leger niet sterk genoeg is en daarbij komt nog. dat het aantal schepen niet toereikend is om een dergelijke manoeuvre niet kans op succes uit te voeren. STONEHAVEN OVERLEDEN De „New York Times” méldt uit Lon den, dat de vroegere gouverneur-generaal van Australië, burggraaf Stonehaven, op 68-jarigen leeftijd is overleden. Laat U den dag toch niet bederven. Neem vlug een "AKKERTJE” en over een kwartier bent U weer 100°/»- AMERIKA EN MARTINIQUE Volgens politieke kringen te Londen is het zeer waarschijnlijk te achten, meldt S.P.T., dat de Vereenigde Staten zeer binnenkort stappen zullên ondernemen in verband met het eiland Martinique. In een bespreking van vertegenwoordigers van Noord-, Midden- en Zuid-Amerika zou hierover zijn geconfereerd. Reden van een everltueele bezetting zoü de „agressieve politiek van de Fransch^ ré-' Onder den titel „Das Gesicht der Par tei” is een brochure verschenen, welke I beoogt een inzicht te geven van het doel I en wezen van de nationaal-socialistische Duitsche arbeiders partij. Het eerste ar tikel is gewijd aan de doelstelling der par tij, waarna de organisatorische bouw er van onder de loupe wordt genomen Vervolgens krijgt men een blik in de verschillende partijformaties als S.S., S A N.S.K.K., N.S.F.K., Arbeidsfront en Hitlerjugend, zoowel wat betreft het ter rein, dat zij bestrijken als de geschiede nis ervan, Het ligt voor de hand, dat een en ander in zeer korte trekken geschiedt, Natuurlijk is Kraft durch Freude. niet vergeten, evenmin als de natlonaal-socia- listische .Frauenschaft” en de ..Reichs- nahrstand”. De brochure zal zeer zeker belangstel ling vinden bij hen. die wat meer omtrent het nationaal-socialisme wenschen te we ten. Zij is keurig uitgevoerd en bevat een aantal suggestieve foto’s. Augustus verscheidene dagen geen pog n- gen hebben gedaan om binnen te dringen. Van welUeht nog beslissender beteewn» dan de vliegtuigverliezen is voor het Brit sche luchtwapen het verlies van tdlrijKe vliegers. Neemt men de bemanning van ieder vliegtuig aan op in doorsnee 3 man. dan hebben de Engelschen alleen sedert den 22en Juni van dit jaar ongeveer 8W vliegers enkel bij bun pogingen tot bin nendringen in het Westen, verloren Be halve een groot aantal dezer Britsche vliegers, die levend in Duitsche gevangen schap geraakten, werden velen* als lijken geborgen. Givteran weer 21 Engelsche vliegtuigen neergeschoten Bij pogingen om naar het bezette ge bied te vliegen, zijn gisteren 22 Britsche vliegtuigen neergeschoten Alleen in de namiddaguren werden in hét Fransche kustgebied aan het Kanaal 13 jachtvlieg tuigen van het type Spitfire, zonder eigen! verliezen, neergehaald Twee andere Spit- •fires werden boven Nederland neerge schoten. waarvan 1 door luchtdoelgeschut én 1 door jagers, waarmede met 7 andere neergehaaide toestellen de Britsche ver liezen gestegen zijn tot 22 2 Duitsche ja gers worden vermist Uit een mededeehng van den dant der politie van Syrië «n Libanon blijkt, meldt A.N.P. uit Istanboel. dat er tusschen de bevolking en de Bezettings troepen steeds meer ernstige botsingen ontstaan, en dat de Britsche troepen ook niet voor roof en diefstal terugschrikken In de mededeeling wordt gezegd,- dat de vele aangiften der bevolking niet in be handeling kunnen worden genomen, om dat zij te laat of aan een verkeerd adres ingediend zijn. Voortaan moet het publiek in geval van ernstige botsingen mei Brit sche soldaten of in geval laatstgenoemden bij een diefstal op heeterdaad betrapt worden, terstond aangifte doen bij de mi litaire politie. De Engelsche berichtendienst maakt békend, dat het Britsche vliegkampschip „Illustrious” zich op het oogenblik op een Amerikaansche werf bevindt om ge repareerd te worden en dat de neef van den Engelschen koning. Mount Batten, het bevel over het schip op zich zal nemen De Britsche admiraliteit meldt, dat het schip door vliegtuigen van de As op 10 Januari in de buurt van Sicilië en later bij Malta, waar het zijn toevucht gezocht had, bijna vernietigd is geworden. Het roer was gebroken en het schip maakte zware slagzij De hagel van bommen had verschillende branden doen ontstaan. Tachtig leden van de bemanning hadden den dood gevonden. Het schip kon nog slechts door de machines bestuurd wor den en heeft slechts met moeite de haven kunnen bereiken. President Roosevelt, die gisteravond weer een vacantie ging nemen, /heeft het met het oog op de critiek. welke de ver klaring irftake de ontmoeting tusschen hem en Churchill in het Congres en in katholieke kringen heeft verwekt, noódig geacht, het Congres nog vóór zijn ver trek een boodschap te doen toekomen, meldt het D.N.B. uit Washington. Daarin verklaart de president, dat Mkeen. die een compromis met het nationaalsocia- lisme van de hand wijst, instemt met de door hem en Churchill opgestelde ver klaring. In dit verband veronderstelde Roose velt bij Duitschland weer „plannen voor overheersching van de wereld”. Het na- tionaalsocialisme, zoo verklaarde hij. mag men geen pauze gunnen, daar het die slechts zou gebruiken om door ver dere oorlogvoering zijn contröle ook over de Vereenigde Staten uit te breiden. Met betrekking tot de verklaring, welke na de conferentie op den Atlantischen Oceaan is bekend gemaakt zeide hij, dat zij vanzelfsprekend ook de vrijheid van godsdienst en berichtgeving inhoudt. Roosevelt maakte verder, bekend, dat in de conferentie ook besprekingen gehou den zijn over militaire en vlootaange- legenheden betreffende een doeltreffen de organisatie van de z.g. „hulp aan Engeland”. Op het oogenblik worden door hem en Churchill voorbereidingen getroffen tot een conferentie Sovjet-Unie. om deze bij haar ging te ondersteunen. Roosevelt naar Roosevelt vertrekt vandaag uit Washington naar Hydepark. waar hij drie dagen zal blijven. Morgen zal hij. zooals gemeld, den hertog van Kent ont vangen. Begin September opent het tooneelsei- zoen en vraagt het door Dirk Verbeek geleide Residentie Tooneel de aandacht voor een Nederlandsch stuk, n.l. „Vor stenschool” van Multatuli. Bovendien *zordt een Fransph werk van Jean Sar- ment „Le pecheur d’ombres” voorbereid, dat onder den titel „De forellenvisscher” in de maand September voor het eerst wordt opgevoerd. Wat de verdere plannen voor het ko mende seizoen betreft, kan ten aanzien van de uitgekozen stukken het volgende worden medegedeeld: Het repertoire ver- - meldt om te beginnen verscheidene Ne- derlandsche schrijvers. Van Ben v. Eyssel- steijn zal ..De dubbelganger worden ge speeld. dat door den auteur geheel is om gewerkt. Voorts; „Dansende schimmen” van Derk Mante, „Chirurgie” van A den Hertog, „dr. Faustus Hellevaert” van Carel Voorhoeve en „Het scheidsgerecht" Bewerking van een Grieksch stuk M Nijhoff. De heer Verbeek heeft ook een aantal Duitsche stukken uitgekozen, n.l „Der zerbrechene Krug” van Heinrich von Kleist” „Eerezaak” van Alexander Hunya- di, Hauptmann’s ,;Biberpelz" en .Dergelbe Nachtigall” van Hermann Bahr. Voo-U wordt de opvoering overwogen van ,,La couturière de Laneville" van Savoir „Hendrik IV” van Pirandello en' Sophocles „Oedipus". Van het oude reper toire zal Beaumarchais’ ,,De bruiloft van Figaro” herhaald worden. Het tableau de la troupe heeft eenige veranderingen ondergaan. Een aantal acteurs heeft het gezelschap verlaten. Nieuwe krachten van het Residentie Too neel zijn:'Loudi Nijhoff. Rini Otte. Marie Meunier-Nagtegaal. Jan Retel. Henk Rig- ters. Eric van Ingen, Jan Hageboud Het geheele tableau de la troupe ziet er thans aldus uit: Dramaturg: Bets Ranucci-Beckman. Regisseurs: Bets Ranucci-Beckman, Johan de Meester en Richard Flink. Decor- en costuumontwerpen: Rie Cramer en Johan de Meester Decorateur: Willem Deering. Spelenden: Hennj^ Alma. Marja van Ber ger., Mimi Boesnach. Fie Carelsen, Annie van Duyn. Jantien v. Eek, Caro van Eyck. Mfeke Flink. Coba Kelling Enny Meunier, Marie Meunier-Nagtegaal, Loudi Nijhoff, Rini Otte. Bets Ranucci-Beckmanf Jeanne Verstraete. Chris Baay. Piet Bron. Evert Burema. Henk v. Buuren. Chris v. Ees Ri chard Funk. Theo Frenkel. Jacoues de Haas. Jan Haeeboud, Eric van Ingen. Jan Kel- Hng. Johan de Meester. Bób Oosthoek Jan Retel. Henk Rigters. Bob Schnote- mever Paul Steenbergen. Dirk Verbeek. H’ns v. d. Werff en André van Zandber gen. □E FRANSCHE AMBASSADEUR BIJ HULL De Fransche ambassadeur, Gaston Henry Haye, heefteen bezoek gebracht aan den minister ’v^n ’büitenlandsche zaj- keq, Cordell Hull, en hem verzekerd, dat de jongste rede va» maarschalk Petain geenerlel aanleiding' gééft om aan te ne men, dat Frankrijk zijn vloot of zijn ko loniale gebieden ter beschikking van Duitschland zou stellen. De ambassadeur legde een groot aantal Amerikaansche kranten en weekbladen over, welke spot prenten van maarschalk Pétain bevatten Met de opmerking,, dat-publiciteit van de-, zen aard slechts afbreuk kan doen aan de vriendschappelijke, betrekkingen tusschen Frankrijk en Amerika. De ambassadeur zal zich binnenkort voor enkele weken naar Frankrijk bege ven. Voorbij Gomel zijn de Duitsche regi menten opgetrokken om de verslagen bolsjewisten te achtervolgen, aldus het D.N.B. Den oprukkenden Duitschen sol daten wordt weer het beeld geboden van een verschnkkelijken vernietigenden ïlag. Nog liggen op de slagvelden de duizenden gesneuvelden bolsjewisten, wier wan hopige aanvallen in het vuur van de Duitsche iftfanteriewapens en artillerie ineengestort zijn, In de bosschen h<*:.gt nog de scherpe rooklucht van de crana- ten, ontploffingen en branden. Men ziet nog de resten van pantserwagens en voertuigen van allerlei soort, als getuigen van de trefzekerheid der Duitsche artil- Rrie. Daar Waar de wegen voor den Duitschen opfnarsch zijn vrijgemaakt, stapelt zich het vernietigde en kapotge schoten oorlogstuig van de bolsjewi-ten hoog op: geweren, machinegeweren, stuk ken geschut en ransels, welker inhoud ver over het land is verspreid, kisten met documenten en kaarten, gasmaskers en stalen helmen en groote hoeveelheden onbruikbare levensmiddelen en munitie. Uit de bosschen rondönrt Gomel worden steeds nog kleine troepen verspreide Sovjetsoldaten te voorschijn gehaald, die gevoegd worden bij de eindelooze colon nes gevangenen langs de wegen. Honder den gewonden worden door de gevan genen wier verbanden met bloed door drenkt zijn meegedragen naar de ver-, bandplaatseneen stoet van ellende en vernietiging van de verslagen Sovjets In de Zuidelijke Oekraïne werd de aanval op de enkelë nog door de Sov jets bezet gehouden bruggehoofden a-an den Dnjepr met succes voortgezet, meldt het D N B Het aantil der als vernietig de gerapporteerde 65 Suvjet-pantserwa- gens is inmiddels tot 80 gestegen. Daar onder bevinden zich pantserwagens van de zwaarste soort. In de andere gevech ten tegen de vluchtende bolsjewisten aan den benedenloop van den Dnjepr vernie tigden de Duitsche afdeelingen 16 stuk ken geschut. Het aantal gevangenen neemt voortdurend toe. In den centralen sector aan het Ooste- ftjke front sloegen Duitsche afdeelingen op 20 Augustus een tegenaanval van Sovjetinfanterie en pantserwagens onder zeer bloedige verliezen voor de bolsje wisten af. De Sovjets lieten 29 vernielde pantserwagens op het slagveld achter. Afzonderlijke doelen van de verslagen Sovjetlegers in de Zuidelijke Oekraïne probeerden in den bocht van den Dnjepr te ontkomen. Afdeelingen van de Waffen S.S. brachten Woensdag 4 geladen Sovjet troepentransportschepen met tezamen 3000 brt. tot zinken. Voorts werden door de Waffen S.S. 2 kanonneerbooten en vele kléinere vaartuigen vernietigd, waarop de verslagen bolsjewisten pro beerden te ontkomen. Duitsche verkenningsvliegtuigen beves tigen de verschrikkelijke vernietiging, welke onder den geconcentreerden aan val van de Duitsche en Roemeensche for matie en onder den hagel van ijzer van de Duitsche artillerie en gevechtsvlieg tuigen boven de in Odessa opgesloten Sovjetformatfes is losgebroken. Een der Duitsche vliegers rapporteert: „Zonder door jagers of luchtdoelgeschut te worden lastig gevallen heb ik in duik vlucht boven de haven en stad Odessa gevlogen. Ik heb Duinkerken en Calais gezien, maar wat zich in Odessa afspeelt, is nog veel gruwzamer en ontzettender. Ik heb Sovjetsoldaten gezien, die uit schrilf over ons plotseling verschijnen na den laatsten aanval van onze duikbom menwerpers als verlamd stonden te kijken en zich niet van hun plaats verteerden. Fen ineenstortende opslagplaats bedolf honderden uitgeputte Sovjetsoldaten on der haar puin. Door den dikken walm en rook, welke boven de geheele stad hangt, namen wij talrijke vrachtauto's en pant serwagens waar, welke zoodra wij ver schenen, op goed geluk door de straten raasden. Zonder op iets te letten reden zij ove dooden en gewonden heen. Het was een bééld van gruwzame verwarring en vernietfgings dat wij boven Odessa SUEZ EN PORT TEWFIK WORDEN GEEVACUEERD Tengevolge vah de voortdurende lucht aanvallen en de hiermede gepaard gaande ravitailleeringsmoeilijkheden in Suez heeft het pas opgerichte ministerie voor de burgerlijke verdediging besloten de burgerbevolking van Suez en de voorstad Port Tewfik te evacueeren. Alleen de ambtenaren en arbeiders van de Suez- kanaalmaatschappij en de voor het vol tooien van de havenwerken noodzakelijke arbeiders en bedienden, alsmede de ar beiders en bediehden van de petroleum- Port Tewfik hebben 40.000 inwoners.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2